PDA

View Full Version : EURO2008: Grupa D: Grecia, Suedia, Spania, Rusia



georg40
1st December 2007, 20:10
Confruntarile din aceasta grupa vor avea loc in orasele Salzburg si Innsbruck in zilele de 10, 14 si 18 iunie.

georg40
2nd December 2007, 14:20
Programul acestei grupei:

Innsbruck:10 iunie: ora 18,00: Spania - Rusia
Salzburg:10 iunie: ora 20,45: Grecia - Suedia

Innsbruck:14 iunie: ora 18,00: Suedia - Spania
Salzburg:14 iunie: ora 20,45: Grecia - Rusia

Salzburg:18 iunie: ora 20,45: Grecia - Spania
Innsbruck:18 iunie: ora 20,45: Rusia - Suedia

Patriots
2nd December 2007, 19:25
Spania se califica de pe primul loc , iar pt. locul 2 cred ca Rusia are cele mai mari sanse.

YoNuTzz
2nd December 2007, 19:42
si aici, ce bine era dak am fi fost...
Spania castiga grupa...
Suedia se va bate cu Grecia ptr locul 2...

Lordul
2nd December 2007, 21:04
Rusia va merge in sferturi pt ca de fiecare dat cand o echipa antrenata de Guus Hidink s-a calificat la un turneu final a trecut de grupe

georg40
2nd December 2007, 21:06
Asta cam asa e. Asta ar fi fost grupa noastra, noi in locul Spaniei. Dar n-a fost sa fie.
Aici au sanse Spania, as zice sigur, celalalte trei cu posibilitati aproape egale, necunoscute fiind , totusi, resursele Rusiei...

Bogdy LFC
2nd December 2007, 21:12
Grecia si Suedia vor merge mai departe.Veti vedea ;)

Lordul
2nd December 2007, 21:18
si Grecia va castiga EURO ????

georg40
3rd December 2007, 12:08
Cum apararea titlului cucerit ar fi o exceptie, asa nu vad nici Grecia in stare de aceasta performanta. S-ar putea sa nici nu treaca de grupe...

mArIuSeL
3rd December 2007, 23:05
Spania v-a castiga grupa ( asa ar fi normal ) iar celelalte 3 se vor bate pentru locul 2 . E o grupa echilibrata si aceasta, ca toate 4 de altfel.

resita
26th December 2007, 10:22
din cate imi amintesc eu Spania la turneele finale nu a facut niciodata o figura frumoasa, dar nu se stie niciodata.


Rusia si Suedia merg mai departe :D

Geografu
6th February 2008, 16:06
Succesorul lui Aragones va fi cunoscut după CE

Succesorul selecționerului Spaniei, Luis Aragones, va fi cunoscut după Campionatul European, a anunțat, marți seară, postul de radio Cadena Ser, în timp ce presa de la Madrid anunțase că federația (RFEF) intenționa să-l numească înainte cu două luni de competiție, informează AFP.
Succesorul lui Aragones va fi cunoscut la 1 iulie, potrivit postului spaniol de radio, adică la două zile după finala Euro și la o zi după expirarea contractului lui Aragones.
Cadena Ser, post de radio în general bine informat în privința transferurilor, a adăugat că președintele RFEF, Angel Maria Villar, și directorul sportiv al federației, Fernando Hierro, îl vor anunța miercuri pe Aragones de această decizie, pentru a-l liniști.
Zvonurile conform cărora RFEF ar putea anunța numele succesorului lui Aragones au dus la un miniseism în Spania, actualul selecționer lăsând să se înțeleagă că ar putea pleca dacă va fi făcut un astfel de anunț.
"Logic ar fi să mă dea afară și apoi să aducă un alt antrenor. Așa mi s-ar părea cel mai corect pentru că niciodată nu am văzut o federație cu doi selecționeri", a declarat Aragones.
Spania joacă miercuri cu Franța un meci amical, care începe la ora 22.00 și va fi transmis de Sport.ro.

Mediafax

Catalanul
6th February 2008, 16:14
Se stie deja cine va fi... si'anume Vicente del Bosque.

Oricum... se pare ca aceasta stire l'a suparat rau de tot pe Luis Aragones si nu e exclus ca acesta sa'si dea demisia inainte de EURO 2008.

georg40
6th February 2008, 17:56
Asa este, Luis Aragones , care are contract doar pana la finele EURO, se teme ca numirea de pe acum a noului antrenor ar putea sa-i submineze autoritatea. El incearca sa puna federatie sub presiune afirmand ca cea mai buna solutie ar fi ca el sa fie dat afara imediat si numit noul antrenor. Se pare ca desi numele "noului" este stiut de toata lumea o numire oficiala va fi taraganata pana la finele lunii iunie.

Geografu
11th March 2008, 17:09
Tehnicianul Vicente Del Bosque va fi succesorul lui Luis Aragones la conducerea echipei naționale a Spaniei după turneul final al Campionatului European din 2008.

Publicația spaniolă citează un apropiat al lui Del Bosque, care afirmă că "totul a fost deja discutat cu federația".

Del Bosque ar urma să semneze un contract pe doi ani și ar lucra cu staff-ul său tehnic obișnuit, informează L'Equipe, citând cotidianul madrilen Marca.

În plus, fostul antrenor al echipei Celta Vigo, Juan Ramon Lopez Caro, ar urma să preia selecționata de tineret a Spaniei. Această informație nu a fost confirmată de federația spaniolă, dar cotidianul Marca este unul dintre partenerii oficiali ai selecționatei Spaniei.

Vicente Del Bosque era favorit pentru a-i succede lui Aragones și chiar declarase, în urmă cu o lună, că spera să fie el cel ales, considerând că această misiune ar reprezenta o mare oanoare pentru el. De asemenea, Del Bosque menționase că nu ar accepta să preia naționala Spaniei înainte de Euro-2008, "din respect pentru actualul selecționer".

www.asport.ro

georg40
27th March 2008, 19:33
Doua succese si doua infrangeri acesta este bilantul de miercuri al echipelor care evolueaza aici.
Rusia a fost invinsa clar la Bucuresti de Romania (0-3), reconstructia echipei din mers fiind o sarcina aneviooasa pentru antrenoul olandez Hiddink.
Suedia a pierdut la limita in fata unei selectionate braziliene (0-1), ceea ce nu este nicio o surpriza si nicio rusine. Scandinavii sunt o echipa tipica de competitie care nu trebuie subapreciata.
Spania a invins Italia printr-un gol cazut putin inainte de final, a fost un sut norocos al lui david Villa care a poposit la paianjen, cum se spune un sut de duminica intr-o zi de... miercuri, dar lucruri deosebite n-am vazut nici de la iberici.
Grecia a castigat la Düsseldorf prin doua goluri realizate de Karagounis din lovituri libere de la 25 de metri trimise abil peste zid. Elenii cu fractiunea din Bundesliga Kyrguakos, Gekas, Amanatidis , Charisteas a facut un joc solid si disciplinat asa cum a impus ...Herakles, alias antrenorul german Otto Rehagel.

Universal
27th March 2008, 22:38
Se poate spune ca, din aceste 4 echipe,numai una a reusit sa arate intr-adevar ce poate,anume Spania .In priivinta Suediei am dubii,sunt mereu competitivi,in grupe
se descurca, insa la turneul final, maximal sferturi de finala ating.

O grupa cat se poate de echilibrata. Chiar daca Rusia a aratat ca are multe limite, eu tot cred ca este in stare de surprize...nici Suedia , nici Grecia nu au nimic special, deci...locul 2 se joaca.

ducus
16th April 2008, 16:38
Luis Aragones renunta la nationala Spaniei dupa CE 2008 :(
Actualul selecționer al echipei de fotbal a Spaniei, Luis Aragones, în vârstă de 69 de ani, a anunțat marți seara că va renunța la echipa națională după Campionatul European din Elveția și Austria, dar va continua să antreneze.

"Îmi voi înceta peste trei luni activitatea la echipa națională, dar voi continua să antrenez pentru că mă simt bine și pentru că iubesc acest sport care se cheamă fotbal", a declarat Aragones pentru postul de televiziune TVE1.

"Da, voi continua să antrenez, fie în Spania sau în altă parte. Mă simt bine din punct de vedere fizic, lucid și încă mai am multe de spus în această meserie", a adăugat tehnicianul, care va împlini 70 de ani pe 28 iulie. El se află la cârma naționalei Spaniei din iulie 2004.
http://www.romaniansoccer.ro/stiri/297/luis-aragones-renunta-la-nationala-spaniei-dupa-ce-2008.htm
Oare cine va fi din vara noul tehnician al Spaniei?

Catalanul
16th April 2008, 18:37
S-a vorbit putin mai sus de asta :D Vicente Del Bosque va fi inlocuitorul lui Luis Aragones.

Geografu
18th April 2008, 15:05
Căpitanul echipei Real Madrid, Raul Gonzalez, care nu a mai fost convocat la reprezentativa Spaniei din septembrie 2006, a afirmat, joi, că "păstrează speranța" că va fi reținut în lotul pentru Campionatul European din Austria și Elveția (7-29 iunie), estimând că nivelul său de joc îl face eligibil.
"Păstrez speranța pentru că sunt un jucător eligibil. Selecționerul (n.r. - Luis Aragones) nu mi-a închis toate ușile și voi munci în continuare. Cred că am evoluat la un nivel bun în acest sezon. Sper să fiu prezent la Euro pentru că a purta culorile Spaniei este pentru mine un privilegiu și ar fi o mare bucurie să fac parte din lotul de 23", a declarat Raul, într-o conferință de presă.
Marți, Luis Aragones declarase la postul spaniol de televiziune că îi va selecționa pentru Euro-2008 pe "cei mai buni".
În sezonul 2007/2008, Raul a marcat 16 goluri în campionatul Spaniei. Raul este deținătorul recordului de selecții în naționala Spaniei (102) și cel mai bun marcator al acesteia, cu 44 de goluri.

Mediafax

packman_gb
18th April 2008, 15:11
Innsbruck:10 iunie: ora 18,00: Spania - Rusia 1
Salzburg:10 iunie: ora 20,45: Grecia - Suedia 1X

Innsbruck:14 iunie: ora 18,00: Suedia - Spania X
Salzburg:14 iunie: ora 20,45: Grecia - Rusia 1

Salzburg:18 iunie: ora 20,45: Grecia - Spania 2
Innsbruck:18 iunie: ora 20,45: Rusia - Suedia 2

Rusia e clar ca e cenusareasa grupei, dar Spania si Suedia se vor califica cu 7 pct, ambele.

ultra
18th April 2008, 23:30
Hmm complicata grupa, mizez pe Rusia si Spania :).

ReD_Devil
9th May 2008, 15:05
Spania si Suedia :ok: Rusia home :)

dardar_3
14th May 2008, 15:12
Spania si Rusia vor merge mai departe:ok:

Lordul
14th May 2008, 22:57
Rusia va merge in sferturi pe ce ma bazez :

1998 : CM Franta : Olanda in semifinale (antrenor Guus Hiddiink)
2002 : CM Coreea de Sud & Japonia : Coreea de Sud in semifinale (antrenor Guus Hiddink)
2006 : CM Germania : Australia in optimi (antrenor Guus Hiddink)

ducus
15th May 2008, 14:27
Suedia nu renunță la Henrik Larsson
Henrik Larsson este surpriza pe care selecționerul Suediei a pregătit-o pentru Euro 2008. Atacantul a fost numit în lotul de 23 al lui Lars Lagerback, deși nu a jucat niciun meci în campania de calificare pentru turneul final din Austria și Elveția. Larsson a convins însă prin jocul bun prestat la echipa de club, Helsingborg.

Inițial, Larsson s-a retras după mondialul din Germania însă acum a declarat că ar dori să mai joace la națională și după Euro. Suedezul are 37 de ani.
Suedia face parte din grupa D, alături de Grecia, Rusia și Spania.
http://www.prosport.ro/fotbal-extern/international/suedia-nu-renunta-la-henrik-larsson-2633808
Incredibil! La o varsta la care majoritatea fotbalistilor s-au retras demult de la echipa nationala, Lars Lagerback il convoaca pe veteranul Larsson chiar daca nu a jucat in preliminariile CE 2008! Ce parere aveti? Mai poate Larsson sau va dezamagi chiar la finalul carierei? Eu am votat pentru Suedia si Rusia ca vor merge mai departe din aceasta grupa, insa ramane de vazut ce lot vor alinia ibericii.

Lordul
15th May 2008, 20:51
kred k ar fi veteranul din randul tuturor jucatorilor convocati la EURO alaturi de Van der Sar

resita
16th May 2008, 21:53
Bojan Krkici, atacantul echipei FC Barcelona, uimeste intreaga Spanie prin refuzul sau de a face parte din lotul cu care Luis Aragones va aborda partidele de la turneul final european, desi se afla in calculele tehnicianului.

In sprijinul deciziei sale, pustiul minune de 17 ani al catalanilor a invocat unele motive personale, iar Aragones i-a respectat decizia dupa o discutie intre patru ochi.

Catalanul
16th May 2008, 22:03
Intr-adevar, foarte ciudata decizia lui de a nu participa la europenele din acest an. Nimeni nu se astepta la asa ceva insa azi a declarat ca se simte obosit si are nevoie de odihna, pe buna dreptate avand in vedere ca vara trecuta a jucat europeanul sub 19 cu Spania si mondialul sub 17 tot cu Spania, iar in acest sezon Rijkaard a contat pe el inca din primele meciuri.

Catalanul
17th May 2008, 14:43
Lotul Spaniei pentru EURO 2008:

Portari: Casillas Reina, Palop

Fundasi: Puyol, Arbeloa, Juanito, Sergio Ramos, Fernando Navarro, Albiol, Marchena, Capdevila

Mijlocasi: Cesc, Xabi Alonso, De la Red, Cazorla, Silva, Xavi, Iniesta, Senna

Atacanti: Fernando Torres, Villa, Güiza, Sergio García


De unde provin jucatorii selectionati de Luis Aragones:

ARSENAL: Cesc
BARCELONA: Puyol, Iniesta y Xavi
BETIS: Juanito
GETAFE: De la Red
LIVERPOOL: Arbeloa, Reina, Torres y Xabi Alonso
REAL MADRID: Casillas y Sergio Ramos
MALLORCA: Fernando Navarro y Güiza
SEVILLA: Palop
VALENCIA: Albiol, Marchena, Silva y Villa
VILLARREAL: Capdevila, Cazorla y Senna
ZARAGOZA: Sergio García.

moty
17th May 2008, 21:13
Deci, fara Raul?

ReD_Devil
17th May 2008, 21:45
imi pare rau ca nu mai aud mai nimic de Vicente :(

Bogdy LFC
17th May 2008, 22:36
ARSENAL: Cesc
BARCELONA: Puyol, Iniesta y Xavi
BETIS: Juanito
GETAFE: De la Red
LIVERPOOL: Arbeloa, Reina, Torres y Xabi Alonso
REAL MADRID: Casillas y Sergio Ramos
MALLORCA: Fernando Navarro y Güiza
SEVILLA: Palop
VALENCIA: Albiol, Marchena, Silva y Villa
VILLARREAL: Capdevila, Cazorla y Senna
ZARAGOZA: Sergio García.


NU vad eu bine sau ''marele antrenor'' Aragones i-a bagat in sfarsit in seama si pe spaniolii de la LIVERPOOL?!? :shocked:

INCREDIBIL!!!

Probabil PEPE REINA va fi al 3-lea portar iar XABI si TORRES vor sta pe banca.(Arbeloa N-are ce cauta in fotbalul mare)

Deci eu doresc Spaniei sa termine grupa pe locul 3 :ok: :yeah:

Catalanul
17th May 2008, 23:53
Pepe Reina e al 2-lea portar, Torres va fi titular si intr-adevar Xabi Alonso si Arbeloa vor fi rezerve. Oricum Aragones i-a chemat tot timpu la nationala pe primii trei, doar Arbeloa este "surpriza".

neo970
26th May 2008, 12:59
Clasamentul ( dupa parerea mea )

1.Spania
2.Suedia
3.Grecia
4.Rusia

delaparis
27th May 2008, 20:35
Portari: Igor Akinfeev (PFC CSKA Moskva), Vladimir Gabulov (FC Amkar Perm), Vyacheslav Malafeev (FC Zenit St. Petersburg).

Fundasi : Aleksandr Anyukov (FC Zenit St. Petersburg), Aleksei Berezutski (PFC CSKA Moskva), Vasili Berezutski (PFC CSKA Moskva), Sergei Ignashevich (PFC CSKA Moskva), Denis Kolodin (FC Dinamo Moskva), Roman Shirokov (FC Zenit St. Petersburg), Renat Yanbaev (FC Lokomotiv Moskva).

Mijlocasi: Diniyar Bilyaletdinov (FC Lokomotiv Moskva), Dmitri Torbinskiy (FC Lokomotiv Moskva), Vladimir Bystrov (FC Spartak Moskva), Yuri Zhirkov (PFC CSKA Moskva), Konstantin Zyrianov (FC Zenit St. Petersburg), Igor Semshov (FC Dinamo Moskva), Sergei Semak (FC Rubin Kazan).

Atacanti: Roman Adamov (FC Moskva), Roman Pavlyuchenko (FC Spartak Moskva), Dmitri Sychev (FC Lokomotiv Moskva), Pavel Pogrebnyak (FC Zenit St. Petersburg), Andrei Arshavin (FC Zenit St. Petersburg), Ivan Saenko (1. FC Nürnberg).

clausisme
28th May 2008, 15:43
Ce putini sau sanse greciei :)) grecia pleaca cu sansa a -4 -a dupa ce a castigat campionatul european :))

Iulya
3rd June 2008, 00:34
Portari: Andreas Isaksson (Manchester City), Rami Shaaban (Hammarby), Johan Wiland (Elfsborg)

Fundasi: Olof Mellberg (Aston Villa), Petter Hansson (Stade Rennes), Mikael Nilsson (Panathinaikos), Niclas Alexandersson (IFK Gothenburg), Andreas Granqvist (Helsingborg), Daniel Majstorovic (FC Basel), Fredrik Stoor (Rosenborg Trondheim), Mikael Dorsin (CFR Cluj)

Mijlocasi: Tobias Linderoth (Galatasaray), Daniel Andersson (Malmo), Anders Svensson (Elfsborg), Kim Kallstrom (Olympique Lyon), Christian Wilhelmsson (Deportivo La Coruna), Fredrik Ljungberg (West Ham), Sebastian Larsson (Birmingham City)

Atacanti: Zlatan Ibrahimovic (Inter Milan), Johan Elmander (Toulouse), Marcus Allback (FC Copenhagen), Markus Rosenberg (Werder Bremen), Henrik Larsson (Helsingborg)

Suedia se zbate sa stranga randurile si sa faca o figura frumoasa iar intoarcerea lui Larsson e foarte importanta mai ales pentru moral daca tinem cont ca Ljungberg, Ibrahimovic, Linderoth isi revin dupa accidentari iar portarul Isaksson a fost mai mult rezerva la Man City sezonu asta