PDA

View Full Version : EURO2008: Grupa C: Olanda, Italia, Romania, Franta



georg40
1st December 2007, 20:07
Intalnirile din aceasta grupa vor avea loc in orasele: Berna si Zürich, in zilele de 9, 13 si 17 iunie.

georg40
2nd December 2007, 14:12
Programul grupei:

Zürich:9 iunie: ora 18,00: Romania - Franta
Berna:9 iunie: ora 20,45: Olanda - Italia

Zürich:13 iunie: ora 18,00: Italia - Romania
Berna:13 iunie: ora 20,45: Olanda - Franta

Zürich:17 iunie: ora 20,45: Franta - Italia
Berna:17 iunie: ora 20,45: Olanda - Romania

YoYoyOi
2nd December 2007, 14:35
meciuri de foc, pur si simplu. Nici nu poti sa spui care meci e mai tare decat celelalte :(

Sorin Blaj
2nd December 2007, 18:52
De ce nu ati pus optiunea multivot la poll? Se califica doar o echipa din grupa?

delaparis
2nd December 2007, 18:55
modific acum :D

delaparis
2nd December 2007, 18:57
Romania nu trece din pacate ...

YoNuTzz
2nd December 2007, 19:44
ne-a cazut exact cea mai grea echipa din fiecare urna...
in mod normal terminam pe 4, dar orice se poate intampla...
oricum Italia este Italia si se va califica...

georg40
2nd December 2007, 21:02
Cred ca Italia este o candidata sigura, cunoscand capacitatea de mobilizare a acestora la turneele importante. Franta nu are o echipa de temut si nici Olanda. Romania are o sansa buna daca toti titularii vor fi valizi, si unii dintre cei accidentati vor reveni la timp, ma gandesc la Ghionea, Radoi etc.
Sa nu disperam !

Bogdy LFC
2nd December 2007, 21:08
Sper sa mearga Romania si Olanda :)

rhadoo
2nd December 2007, 23:17
trece de grupe romania si franta

carlo
3rd December 2007, 20:56
Cred ca Italia este o candidata sigura, cunoscand capacitatea de mobilizare a acestora la turneele importante. Franta nu are o echipa de temut si nici Olanda. Romania are o sansa buna daca toti titularii vor fi valizi, si unii dintre cei accidentati vor reveni la timp, ma gandesc la Ghionea, Radoi etc.
Sa nu disperam !
Exact!Sanse sunt,numai sa vrem!

georg40
3rd December 2007, 21:08
Sa nu crezi ca celalalte echipe sunt fericite de aceasta tragere la sorti. Se considera grupa C ca cea mai grea si echilibrata din istoria CE si asta ridica de la sine si valoarea echipei Romaniei.

In Italia , La Gazzetta dello sport scrie printre altele "Mamma mia - aceasta tragere la sorti este sa te ingrozeasca. Va fi foarte greu."
In Olanda, De Telegraaf scrie despre o "sarcina draceasca".
In Franta, Liberation vorbind despre cea ma grea grupa din istoria campionatelor europene gaseste comparatie "grupa mortala".

Bine ca le este frica. Asta sa ne dea noua curaj !

mArIuSeL
3rd December 2007, 23:03
Acum putem arata de ce suntem in stare . Daca ne calificam mai departe din aceasta grupa (desi nu cred) pot sa spun ca putem castiga Campionatul European.

georg40
12th December 2007, 20:02
Stiati ca Romania a participat la preliminariile tuturor celor 13 editii ale campionatului european sustinand in total 105 jocuri din care a castigat 52, a terminat la egalitate 27 si a pierdut 26, golaveraj general: 191-104 ?




.

Lordul
12th December 2007, 20:14
da foarte interesant amice georg,intr-adevar o grupa de 4 echipe care pe care

grande
12th December 2007, 20:35
Aveti idee cand se pun in vanzare biletele pt Euro 2008 ?

georg40
12th December 2007, 21:32
Aveti idee cand se pun in vanzare biletele pt Euro 2008 ?

Citeste aici:

http://www.uefa.com/competitions/euro/organisation/ticketing/overview.html

georg40
13th December 2007, 20:32
Dupa ce a contramandat din motive lesne de inteles meciul amical cu Italia, Olanda a definitivat programul celor cinci-partide test inainatea turneului final:6 februarie la Rijeka impotriva Croatiei, 26 martie la Viena contra Austriei, 24 mai la Rotterdam cu Ucraina, 29 mai la Eindhoven cu Danemarca si la 1 iunie la Rotterdam cu Tara Galilor.

georg40
25th December 2007, 10:58
Programul meciurilor de verificare ale echipelor din aceasta grupa dezvaluie cateva lucruri interesante.
Atat Franta (6 februarie ) cat si Italia (26 martie) vor testa in compania Spaniei.
Olanda va sustine in finalul pregatirilor partide in ritmul de la europene:24 mai cu Ucraina, 29 mai cu Danemarca, 1 iunie cu Tara Galilor.

mArIuSeL
25th December 2007, 11:06
Si noi..nu sustinem partide amicale?:angry:

Geografu
25th December 2007, 11:07
Ba da cu Rusia si Israel deocamdata.Se vorbeste si de unul cu Muntenegru....:rolleyes::headbang:

resita
25th December 2007, 16:05
Programul meciurilor de verificare ale echipelor din aceasta grupa dezvaluie cateva lucruri interesante.
Atat Franta (6 februarie ) cat si Italia (26 martie) vor testa in compania Spaniei.
Olanda va sustine in finalul pregatirilor partide in ritmul de la europene:24 mai cu Ucraina, 29 mai cu Danemarca, 1 iunie cu Tara Galilor.

Italia va intalni pe 6 februarie Portugaliei. Partida se va desfășura pe stadionul “Letzigrund” din Zurich.

georg40
25th December 2007, 20:05
Cauti pe Site-ul FRF o informatie, ceva amanunte despre preagtirile si programul echipei nationale, nu gasesti nimic. Secretosi baietii...

Lordul
25th December 2007, 21:33
jucam cu Rusia si Istrael si sa vedem al treilea amical cu o echipa de top

istratecorneliu
3rd January 2008, 10:39
noi si olandezii avem sanse egale de atrece mai departe

Kooler
7th January 2008, 19:59
noi si olandezii avem sanse egale de atrece mai departe

Da, egale cu zero.

Universal
7th January 2008, 23:07
daca ne uitam pe foaie, pirnim cu ultima sansa...ins cred ca echipa are o sansa..sa si-o joace ;)

nimic nu este imposibil.

Hard
7th January 2008, 23:47
Cauti pe Site-ul FRF o informatie, ceva amanunte despre preagtirile si programul echipei nationale, nu gasesti nimic. Secretosi baietii...

nu cred ca se ocupa cineva de acel site.

OmBlAdOnNn
12th January 2008, 20:00
Romania a picat intr-o grupa foarte grea din pacate:(:(:(.Eu sper sa se califice Romania si Italia.:D:ok::ok::yeah:

YoNuTzz
13th January 2008, 15:23
desi nu cred k avem sanse reale, macar va fi o experienta tare sa joci cu cele 2 finaliste mondiale + olanda :ok:

Omul_din_umbra
13th January 2008, 15:43
sunt sanse mari sa se bata romanii cu italienii in meciul direct

SuPoRTeRFaNaTiK
16th January 2008, 18:27
Romania si Franta cred cavor trece de grupe. Doamne Ajuta

georg40
20th January 2008, 11:59
Stadionul din Bern, Stade de Suisse Wankdorf a gazduit inca in 1954 finala campionatului mondial, fiind in anul 2001 demolat si refacut din temelii.
Noua constructie inaugurata in anul 2005 ofera locuri acoperite pentru 30 000 de spectatori, este un complex multifunctional cu hotel,restaurant, un centru comercial, o scoala si chiar locuinte.Pe acoperisul stadionului functioneata cea mai mare instalatie de energie solara din lume.
Stadionul se afla la 3 km de centrul orasului si la 15 km de aeroport.

Brian
20th January 2008, 13:35
ne-a cazut exact cea mai grea echipa din fiecare urna...
in mod normal terminam pe 4, dar orice se poate intampla...
oricum Italia este Italia si se va califica...

In mod normal terminam pe 4? De ce "in mod normal"? Am jucat 2 meciuri in preliminarii cu Olanda si am luat 4 puncte din 6 posibile. Nu au vrut sa ne bata? Sau care a fost problema de au terminat grupa in spatele nostru? Olanda este o echipa puternica si are multi jucatori valorosi dar asta nu inseamna k "in mod normal terminam pe 4"...
De Franta sau de Italia nu ma dau cu parerea pentru k nu am jucat cu ei de curand...
Nu inteleg de ce unii se dau victime sigure cand nu este cazul... Il avem pe Mutu care este intre primii 10 atacanti din lume. Il avem pe Chivu, il avem pe Marica la campioana Germaniei, il avem pe Lobont in poarta,etc...avem jucatori... avem echipa care se poate califica mai departe....fara sa exagerez, avem sansa sa castigam Campionatul European. Haidetzi sa incepem sa nu ne mai otravim ca niste lasi fantanile sau sa ne ardem pamanturile doar k vin "cotropitori"... hai sa fim si noi barbati o data in istorie si sa luptam...si sa credem in victorie, nu intr-o minune....

georg40
20th January 2008, 18:43
Stadionul din Zürich, "Letzigrund-Stadion" inaugurat in septembrie 2007, dispune de o arhitectura moderna , oferind 30 000 de locuri acoperite. Stadionul este multifunctional putand gazdui si intreceri atletice , ca si concerte si alte manifestari de anvergura.
Ca o deosebita realizare constructiva este de remarcat rampa acoperita care conduce spre marele restaurant aflat in incinta.
Stadionul se afla la 4 km de centrul orasului si la 14 km de aeroport.

DraculaMonster
20th January 2008, 18:52
Sallam i-am batut pe olandezi pe o furtuna teribila sa tinem cont si de asta ..

Brian
20th January 2008, 20:08
Daca vrei sa tii cont de furtuna, este treaba ta.... Eu am vazut k olandezii au facut tot posibilul sa ne bata si nu au reusit sa plece cu nici un punct... Nu cred k avem in echipa tzaranoi(scuzatzi termenul) care joaca bine doar pe vreme urata si care profita ca terenul este impracticabil.... Avem in echipa jucatori foarte tehnici care sunt avantajatzi de un teren cat mai bun si o vreme cat mai buna pentru fotbal.... Nu suntem Liechtenstein sau Luxembourg...
Suntem Romania!! Echipa care s-a calificat pana in sferturile Campionatului Mondial din 1994 si care a pierdut pe un ghinion teribil calificare in semifinale.
Suntem echipa care ii bate pe englezi de cate ori ii prinde la un turneu final.
Suntem echipa care in 2000 s-a calificat mai departe dintr-o grupa cu Portugalia lui Figo in mare forma, Germania si Anglia.
Repet....nu suntem o echipa oarecare...suntem o echipa cu pretentii si cu posibilitati....sa nu ne victimizam k nu este cazul.

georg40
20th January 2008, 20:12
Nici eu nu am inteles exact care era argumentatia cu furtuna, ca ea a existat doar pentru ambele echipe. Niciun fotbalist nu joaca cu placere pe zapada, ceata, ploaie etc. Am castigat grupa inaintea olandezilor, am luat 4 puncte din 6 si cu asta suntem, pana la proba contrarie, mai buni !

bicamelut
21st January 2008, 14:45
pacat, cand ne-am calificat si noi...........

georg40
4th February 2008, 13:20
In vederea partidei de meircuri cu Izrael de la Tel Aviv, V.Piturca a convocat urmatorii jucatori:

Portari: Bogdan Lobont (FC Dinamo Bucuresti) si Danut Coman (FC Rapid Bucuresti)

Fundasi: Cosmin Contra (Getafe CF), George Ogararu (AFC Ajax Amsterdam), Gabriel Tamas (AJ Auxerre), Cosmin Moti (FC Dinamo Bucuresti), Dorin Goian (FC Steaua Bucuresti), Stefan Radu (SS Lazio Roma) si Mihai Nesu (FC Steaua Bucuresti)

Mijlocasi: Florentin Petre (TSKA Sofia), Banel Nicolita (FC Steaua Bucuresti), Ovidiu Petre (FC Steaua Bucuresti), Paul Codrea (AC Siena), Cristian Chivu (Internazionale Milano), Razvan Cocis (Lokomotiv Moscova) si Nicolae Dica (FC Steaua Bucuresti)

Atacanti: Ciprian Marica (VfB Stuttgart), Ionut Mazilu (Dnepr Dnepropetrovsk), Adrian Mutu (Fiorentina) si Gheorghe Bucur (FC Politehnica 1921 Stiinta Timisoara).
(Sursa: Site-ul ols)

Mi se pare un lot echilibrat, desigur nu definitiv (Ghionea, Radoi, Radu, etc.) dar capabil sa ia pieptis pregatirile pentru marea intrecere...

PS: Cei subliniati i-as vedea eu pentru moment in "11"-le de inceput...

Geografu
4th February 2008, 15:15
Italia a anuntat lotul de 20 de jucatori pentru amicalul de miercuri cu Portugalia. Selectionerul Roberto Donadoni nu i-a chemat pe Del Piero si pe Cassano, si nici pe Buffon, in continuare cu probleme la spate. L-a convocat pe Perrotta in locul lui Gattuso, care va lipsi 40 de zile din cauza une rupturi musculare, dar si pe Palladino de la Juventus. Iata lista “azzurrilor”, viitorii nostri adversari din grupa C de la Euro 2008, cu mentiunea ca Semioli s-a accidentat aseara in meciul cu Milan si extrema Fiorentinei va fi subsituita astazi.

Portari: Amelia (Livorno), De Sanctis (Sevilla);
Fundasi: Barzagli (Palermo), Cannavaro (Real Madrid), Cassetti (Roma), Grosso (Lyon), Materazzi (Inter), Oddo (Milan), Zambrotta (FC Barcelona);
Mijlocasi: Ambrosini (Milan), Aquilani (Roma), De Rossi (Roma), Perrotta (Roma), Pirlo (Milan);
Atacanti: Borriello (Genoa), Di Natale (Udinese), Palladino (Juventus), Quagliarella (Udinese), Toni (Bayern Monaco).

Italienii se vor prezenta astazi, la ora 17:00, la Milano si vor face primul antrenament la baza Interului de la Appiano Gentile.

www.gsp.ro

milaneza9
6th February 2008, 15:37
Ba da cu Rusia si Israel deocamdata.Se vorbeste si de unul cu Muntenegru....:rolleyes::headbang:

E posibil ca acest nr mic de amicale (cu echipe slab cotate )sa fie un avantaj pt noi.Daca ei joaca 4-5 meciuri oficiale iar noi cel mult 3,ei risca sa aiba mai multi accidentati.N-ar strica sa se acidenteze un Kuyt,Toni, Van Persie sau Riberri inainte de CE.:)

georg40
6th February 2008, 17:49
E posibil ca acest nr mic de amicale (cu echipe slab cotate )sa fie un avantaj pt noi.Daca ei joaca 4-5 meciuri oficiale iar noi cel mult 3,ei risca sa aiba mai multi accidentati.N-ar strica sa se acidenteze un Kuyt,Toni, Van Persie sau Riberri inainte de CE.:)

Cu amicalele este corect ce spui, exista mereu un risc, dar sa doresti accidentarea adversarului ?! Asta nu prea are nimic comun cu sportivitatea. Tu ce crezi ?

milaneza9
6th February 2008, 21:42
eh..pay doar nu-i accidentez eu sau vreun jucator al nationalei...si dak se intampla e ghinionul lor si norocul nostru.:drak:k doar n-am sa plang dak se accidenteaza toni:drak:sau alt adversar bine cotat

carlo
7th February 2008, 17:34
Cu amicalele este corect ce spui, exista mereu un risc, dar sa doresti accidentarea adversarului ?! Asta nu prea are nimic comun cu sportivitatea. Tu ce crezi ?
georg,sunt multe lucruri care nu mai au nimic comun cu sportivitatea!In ziua de astazi banul conteaza.
Ai urmarit cate magarii s-au facut in campionatul italian?Nu m-ar mira daca cu putin timp inainte de CE,Mutu sa iasa de pe teren cu un picior rupt,de la un meci al Fiorentinei.

georg40
7th February 2008, 18:56
eh..pay doar nu-i accidentez eu sau vreun jucator al nationalei...si dak se intampla e ghinionul lor si norocul nostru.:drak:k doar n-am sa plang dak se accidenteaza toni:drak:sau alt adversar bine cotat

Ma rog, dar acest "n-ar strica" suna mai repede ca o dorinta decat ca o posibilitate. Nu chiar "fair-play"...

milaneza9
7th February 2008, 20:06
Pt mine conteaza sa nu se accidenteze vreun jucator al nationalei si Pippo Inzaghi...in rest nu conteaza...

Matu
10th February 2008, 04:49
Romania joaca cu Italia de ziua mea.Sper sa le aduca noroc tricolorilor.

elanis
17th February 2008, 22:36
Din pacate nu cred ca are Romania sanse in fata celorlalte 3 puteri mondiale ale fotbalului.

georg40
18th February 2008, 11:10
Din pacate nu cred ca are Romania sanse in fata celorlalte 3 puteri mondiale ale fotbalului.

Ma rog, e un punct de vedere, dar poate largim putin discutia cu argumente. Puteri mondiale e frumos spus, dar calificarile ne-au aratat ca lucrurile pot sta si altfel. Eu am alta parere si acord bune sanse echipei tricolore, daca va ramane ferita de accidentari. O garda de baza cu Lobont, Goian, Ghionea , Radoi, Dica si bineinteles Mutu si Chivu vor da acestei echipe valoare si caracter.

Kooler
18th February 2008, 22:42
Ma rog, e un punct de vedere, dar poate largim putin discutia cu argumente. Puteri mondiale e frumos spus, dar calificarile ne-au aratat ca lucrurile pot sta si altfel. Eu am alta parere si acord bune sanse echipei tricolore, daca va ramane ferita de accidentari. O garda de baza cu Lobont, Goian, Ghionea , Radoi, Dica si bineinteles Mutu si Chivu vor da acestei echipe valoare si caracter.

Echipa trebuie sa fie aia care s-a calificat, ca altfel ne facem de ras. In calificari am suplinit lipsa de valoare prin daruire, deci amicalele nu ne trebuie sa ne sperie, dar mi-e teama ca vor afecta oarecum echipa.

rob_din
19th February 2008, 10:38
Vom repeta prestatia de la EURO 96

crissis
28th February 2008, 11:25
Nu cred ca vom reusi sa marcam macar un gol la acest european.

teoxy113
27th March 2008, 15:04
cred ca Romania si Italia

georg40
27th March 2008, 18:19
Dupa noua serie de partide de verificare de miercuri putem analiza unele lucruri absolut pozitiv.

Romania a repurtat o victorie la scor (3-0) in fata Rusiei, si ea participanta la EURO, relevand cateva aspecte foarte importante:a) indiferent de alcatuire si inlocuiri echipa a mers; b) jucatorii de baza, cei 5-6 care dau culoare si valoare fiecarei formatii, s-au aratat in forma; c) a existat o buna atmosfera si dispozitie de joc, elementul psihic fiind uneori determinant.

Olanda s-a chinuit o repriza intreaga in fata echipei, totusi, modeste a Austriei, pe care a depasit-o in repriza secunda nemeritat (3-4), un gol avand la origine aranjamentul discret al balonului cu mana de catre van der Vaart. "Portocalii" au o mare problema de portar, vinovat la toate cele trei goluri, dar apararea in general si mai ales fundasii centrali sunt sub valoarea unei formatii cu pretentii.

Franta a aratat exact ce am vazut in multe alte amicale si oficiale: un joc dezlanat, fara legatura, impins voiniceste inainte de Ribery, steril pana la lipsa suparatoare a fazelor de poarta, invingand printr-un penalti discutabil o echipa a Angliei blazata pana nu se mai poate.

Italia , desi invinsa la Elche de Spania cu 1-0 a avut inca evolutia cea mai multumitoare, starii echipei ca Luca Toni, Buffon, Pirlo fiind mereu in stare sa "miste" masinaria inainte. Apararea insa, cu un Cannavaro departe de forma care l-a consacrat poate fi depasita prin fantezie si virtuti tehnico-tactice.

In concluzie: nu vad de ce echipa tricolora ros-galben-albastru nu ar avea mai multa incredere in sine avansand drept favorita a acestei grupe.
Hai Romania !

mihai_alex
28th March 2008, 07:13
Ar face bine Piturca sa-l convoace pe Szekely la Euro care este clar mult peste Nicolita,iar Petre e cam batran.

packman_gb
30th March 2008, 19:38
O grupa a bucuriei, dar este o misiune aproape imposibila pt. noi, dar ca orice roman, sper in calificarea noastra, nici un meci nu poate fii pronosticat aici!!! FORZZZA TRICOLORII!!! :)

georg40
31st March 2008, 15:35
O grupa a bucuriei, dar este o misiune aproape imposibila pt. noi, dar ca orice roman, sper in calificarea noastra, nici un meci nu poate fii pronosticat aici!!! FORZZZA TRICOLORII!!! :)

Asa e, noi trebuie sa credem in sansa noastra, adesea echipa Romaniei este subapreciata. Chiar de proprii suporteri...

packman_gb
2nd April 2008, 13:33
Asa este, dar de ce s anu credem in noi, Grecii, cel mai bun exemplu, cine credea inaintea lui Euro2004 ca Grecia va lua titlul, asa cred si eu ca Romania are sansa ei in grupa asta si de ce nu chiar sa ajunga si in finala. Mult nu ar fi dupa grupe doar 2 meciuri.
FORZZZZZA TRICOLORII!!!:X

Geografu
2nd April 2008, 20:58
Continua Van der Sar la “nationala” Olandei?

Hotarit sa paraseasca Portocala mecanica dupa Euro 2008, veteranul Edwin van der Sar, 37 de ani, ar putea ramine in poarta Olandei si in preliminariile CM 2010. Cel putin asa vrea noul selectioner al batavilor, Bert van Marwijk. “Voi incerca sa discut cu el si sa-l conving sa nu se retraga”, a declarat actualul antrenor al lui Feyenoord. “Edwin este inca portarul numarul unu al Olandei”. Van der Sar are 123 de selectii la portocalii.

ifotbal.ro

YoYoyOi
2nd April 2008, 21:37
Nu cred ca vom reusi sa marcam macar un gol la acest european.

de marcat vom marca... nu se stie cu ce rost... ca degeba marcam unu' si primim 3-4-5-6... :rolleyes:
Dar macar o surpriza tot facem :ok:

Geografu
4th April 2008, 12:29
Selecționerul echipei naționale a Italiei, Roberto Donadoni, a declarat, joi, că este aproape imposibil ca atacantul formației Sampdoria Genova, Antonio Cassano, să fie inclus în lotul pentru turneul final al Euro-2008, unde "squadra azzurra" va fi adversara României, informează agenția Datasport.
"Este aproape imposibil ca Antonio Cassano să fie în lot. El are acum o responsabilitate importantă, aceea de a demonstra că este un adevărat profesionist. Este un jucător foarte bun, dar ceea ce a făcut în trecut l-a costat. Nu spun că sigur nu va fi la Euro, dar el are un handicap în acest moment", a spus Donadoni.
Selecționerul italian a vorbit și despre ceilalți atacanți candidați la un loc în lotul pentru Eur-2008. "Borriello face un campionat extraordinar, dar de la el aștept în continuare să confirme. Del Piero este pe lista și este unul dintre jucătorii cu care am vorbit cel mai mult. Giuseppe Rossi este în mare creștere de formă și mă voi consulta cu Casiraghi (n.r. - selecționerul naționalei de tineret a Italiei, Pierluigi Casiraghi) în privința lui", a afirmat Donadoni.
Roberto Donadoni a precizat că nu se gândește la prelungirea contractului, ci la turneul final al Campionatului European: "Am fost extrem de sincer, nu mă aștept la nimic în privința contractului, am încercat să merg mai departe. E clar că au fost diferențe între cerere și ofertă, dar nu înțeleg de ce se mai vorbește încă despre acest lucru. Eu merg mai departe, muncesc, iar obiectivul meu este turneul final".
Selecționerul italian s-a declarat mulțumit de munca prestată la prima reprezentativă. "Sunt satisfăcut de ceea ce am reușit în acești doi ani. Am beneficiat de un grup de jucători extraordinari și sunt fericit că i-am antrenat până în acest moment. Sunt convins că îmi vor aduce în continuare multe bucurii dinn acest moment și până la finalul Campionatului European", a precizat Donadoni.
Roberto Donadoni nu a exclus posibilitatea ca în viitor să devină antrenorul echipei AC Milan. "Au trecut 13 ani de la plecarea mea de la Milan și acolo s-au schimbat multe. În acest moment nu am în plan să antreneze pe AC Milan, dar nu poți ști niciodată ce îți rezervă viitorul. În acest moment singurul meu gând este legat de echipa națională", a spus Donadoni.
Reprezentativa Italiei este adversara României în grupa C a Campionatului European, din care mai fac parte Franța și Olanda.

Mediafax

Geografu
6th April 2008, 15:45
Domenech va anunta lotul Frantei pe 18 mai

Selectionerul Hexagonului va da publicitatii o lista “fixa sau largita” pe 18 mai pentru Euro 2008. In emisiunea Telefoot, de pe TF1, Raymond Domenech a dezvaluit astazi ca “dupa 18 mai se mai joaca finala Ligii Campionilor, finala Cupei Frantei si finala Cupei Italiei, vor mai fi inca multi internationali francezi in competitie. Asa ca nu sint hotarit in acest moment daca voi anunta pe 18 mai lotul definitiv, de 23, sau un lot largit”. Domenech a mai spus: “Ideea este sa tin cit mai multi jucatori sub presiune pe o perioada cit mai mare. Insa mi-e foarte greu sa spun cuiva ca nu mai face parte din lot. Acesta este singurul lucru care ma impiedica sa dorm”. Care e cosmarul selectionerului? “Calendarul cluburilor. Pot avea jucatori accidentati in ultimul moment”.

ifotbal.ro

Geografu
8th April 2008, 20:28
Selecționerul Roberto Donadoni a declarat, marți, că și-ar dori să continue pe banca tehnică a Italiei, dar nu poate face previziuni în acest sens pentru că nu are o sferă de cristal în care să poată vedea viitorul său după turneul final al Euro-2008 , informează cotidianul Gazzetta dello Sport.
"Obiectivul meu este să rămân la naționala Italiei. Nu ascund faptul că mi-ar plăcea să continui munca. Gândul meu este acum fiocalizat la turneul final al Euro-2008, dar nu am o sferă de cristal să pot vedea care este viitorul meu. Am ambiția de a continua acest proiect și sper să rămân la națională pentru încă cel puțin doi ani", a spus Donadoni.
Contractul lui Roberto Donadoni cu Federația Italiană de Fotbal expiră după turneul final al Euro-2008, iar tehnicianul a refuzat deja o ofertă de prelungire a înțelegerii, din cauza unei clauze în care se specifica că este obligat să ajungă în semifinalele CE.
Italia este adversara României în grupa C la Campionatul European din Austria și Elveția (7-29 iunie), alături de Franța și Olanda.

Mediafax

Geografu
11th April 2008, 16:56
Claude Makelele, mijlocașul Franței, a declarat că naționala de acum a „cocoșilor“ are un avantaj față de lotul din 2006. „Franța 2008 este experimentată. Acum doi ani aveam mai mulți tineri. Este un avantaj pentru noi. Franța produce teamă. Sunt destule echipe cărora le e frică de noi“, a spus Makelele.

prosport.ro

Geografu
12th April 2008, 17:28
Site-ul francez Maxifoot a dezvaluit un grup de jucatori ce ar putea fi convocati de selectionerul Raymond Domenech in perspectiva turneului final, unde “cocosii” ii vor intilni pe “tricolori” in primul meci al grupei C. Iata lotul prezentat de Maxifoot, cu comentariile jurnalistilor din Hexagon!

Portari: Coupet (”incontestabil”); Landreau (”pentru a nu se bulversa ierarhia”); Mandanda (sau Frey)

Fundasi: Thuram (foto), Abidal, Gallas, Sagnol (”nici o surpriza”); Evra, Squillaci si, probabil, Mexes li se vor alatura; Escude are si el sanse, iar “Sagna ar putea sa-i ia fata lui Clerc daca va fi nevoie de un al doilea fundas lateral dreapta”

Mijlocasi: Makelele, Vieira, Toulalan (”sigur”) si, e posibil, Lassana Diarra pentru faza defensiva; in ofensiva, Ribery, Malouda, Govou si Nasri “vor face calatoria. Daca se elibereaza un loc, ar putea aparea si Ben Arfa sau Valbuena”.

Atac: Henry, Anelka, Benzema “asteptati. Pentru ultimul loc se bat Djibril Cisse si Trezeguet”.

ifotbal.ro

Geografu
14th April 2008, 20:58
Vieira: “Romania? Surpriza”

Patrick Vieira, capitanul “nationalei” Frantei, crede ca “Romania poate fi surpriza grupei C la Campionatul European. Are multi jucatori de un nivel excelent”. “Cocosul” isi atentioneaza coechipierii: “N-avem dreptul la nici o eroare. Nici un meci nu va fi usor. Insa Franta are valoare, si individuala, si colectiva, pentru a se impune”. Duminica, Vieira a jucat excelent pentru Inter (2-0 cu Fiorentina), fiind declarat omul meciului de catre Gazzetta dello Sport. “Guvernatorul liniei mediane, francezul a traversat terenul in lung si-n lat, transmitind siguranta colegilor. Rateaza doua goluri intr-un minut, apoi are o actiune extraordinara la deschiderea scorului. A riscat o data, in minutul 90, cind l-a faultat pe Jorgensen si a luat un cartonas galben care il va face sa piarda partida de la Torino. Nota: 7,5.

ifotbal.ro

Geografu
19th April 2008, 00:39
“Nu sintem incintati ca jucam cu Italia, nici olandezii ca-i vad pe romani”

Raymond Domenech ar vrea o regula speciala: “E pacat ca nu se poate face ceva ca echipele care au luptat in preliminarii in aceeasi serie sa nu se mai intilneasca si in grupele unui turneu final”. Selectionerul Frantei a acceptat sincer ca “nici noi nu sintem incintati sa jucam din nou cu Italia, cum nici olandezii nu sint incintati ca-i vad iarasi pe romani”. Selectionerul Frantei are o multime de batai de cap inainte sa anunte lotul largit pentru turneul final. Dar nu-si face griji ce le va spune jucatorilor care nu vor fi opriti in grupul definitiv. “N-am nici un cuvint pentru ei. Ce le-as putea zice? Imi pare rau? Baietilor nu le pasa de asemenea replici. Esti mai bun, dar nu joci? N-am ce sa le explic. Am vorbit cu 45 de fotbalisti si le-am spus: <Sinteti in vederile mele, fiti pregatiti!>”.

Nu este de acord cu programul incarcat care-i sufoca uneori pe jucatori: “Intr-un sezon, Gallas a bifat 75 de meciuri la Chelsea! Daca te gindesti la cite saptamini ar reprezenta, te intrebi cum a reusit. E imposibil: juca si noaptea? O cadenta infernala”.

ifotbal.ro

Geografu
19th April 2008, 00:40
Probleme mari la “cocosi”!

Zece din cei 11 posibili titulari ai “nationalei” Frantei pentru meciul contra Romaniei la Euro (9 iunie, Zurich) au dificultati in acest sezon. Exceptia este Franck Ribery, care joaca foarte bine meci de meci la Bayern Munchen si nu este accidentat. In rest, numai probleme. Selectionerul Domenech trebuie sa lucreze serios in cantonamentul de la Tignes, inainte de Euro.

Coupet (35 de ani) - 14 meciuri la Lyon; revenit dupa o grava ruptura de ligamente incrucisate la genunchi, portarul lui Domenech este departe de capacitatea maxima si nu mai ofera coechipierilor linistea de dinaintea accidentarii

Sagnol (31 de ani) - 6 meciuri, 0 goluri; ghinioanele continua; absent intre aprilie si noiembrie 2007, dupa o operatie suferita la ligamente si la menisc, apoi victima unei duble hernii de disc; miercuri, cu Frankfurt, inca o contuzie la picior. “Acesta este cel mai dificil sezon al carierei”.

Thuram (36 de ani) - 14 meciuri, 0 goluri; la a doua stagiune pe Camp Nou, veteranul Frantei (138 selectii) a fost utilizat destul de putin de antrenorul Barcelonei; “Deja se vad limitele sale. Nu mai e la fel de vivace”, a comentat presa franceza

Gallas (30 de ani) - 28 meciuri, 4 goluri; “carapacea lui Gallas s-a fisurat in ultimul timp. Cu Birmingham (2-2) si-a pierdut singele rece, cu Chelsea a gresit de citeva ori si a fost dur criticat in Anglia. In plus, Lee Dixon, fost jucator al londonezilor, pune la indoiala calitatile sale de lider”

Abidal (28 de ani) - 26 meciuri, 0 goluri; fundasul stinga a admis: “Nu sint multumit de randamentul meu. Incerc sa fiu la suta la suta, dar nu e usor; a inceput bine sezonul la Barcelona, dar n-a continuat la fel

Ribery (25 de ani) - 25 meciuri, 7 goluri; “Cind l-am angajat, parca am fi cistigat la Loto”, a declarat Beckenbauer, fericit ca micutul mijlocas joaca excelent la Bayern

Vieira (31 de ani) - 12 meciuri, 2 goluri; sezon foarte greu pentru capitanul Frantei; a jucat putin la Inter din cauza accidentarilor, fiind titular doar de 9 ori in Serie A; in ultimele meciuri a jucat mai bine

Makelele (35 de ani) - 15 meciuri, 0 goluri; inca important la recuperare, dar n-a fost folosit prea mult in acest campionat la Chelsea

Malouda (27 de ani) - 18 meciuri, 1 gol; performant in primele meciuri la Chelsea, fostul lyonez n-a mai prins prea des echipa de baza in ultima vreme; cind a jucat, n-a confirmat

Anelka (29 de ani) - 29 meciuri, 11 goluri; de cind s-a transferat de la Bolton la Chelsea, virful evolueaza mult mai rar; a bifat in total 11 partide, dintre care numai 5 ca titular

Henry (30 de ani) - 25 de meciuri, 7 goluri; venit cu surle si trimbite de la Arsenal, Henry nu-si gaseste locul la Barcelona; antrenorul Rijkaard l-a plasat pe aripa stinga si francezul nu da randamentul asteptat.

ifotbal.ro

Geografu
22nd April 2008, 19:27
Președintele FRF, Mircea Sandu, a declarat, pentru AFP, că România și Franța vor termina la egalitate, fără goluri, meciul de la turneul final al Campionatului European din Austria și Elveția, adăugând că Italia va încheia pe primul loc grupa C, în care se mai află și Olanda.
"Pronosticul meu? Un meci nul al României fără gol cu Franța (n.r. - programat la 9 iunie), la fel ca la Saint-Etienne în 1994 (n.r- în preliminariile Euro-96), chiar dacă aș prefera un 2-2 pentru spectacol", a declarat Sandu.
În opinia șefului FRF, această remiză ar fi "bună pentru cele două echipe, deoarece o înfrângere le-ar diminua șansele și pentru că nu ar exista un perdant înainte de reîntâlnirea din octombrie", în cadrul preliminariilor Cupei Mondiale din 2010.
Deși consideră Franța și Italia "favoritele" grupei C, Sandu mizează mai degrabă pe Squadra Azzurra pentru a încheia pe locul 1. "Sunt două favorite, Franța și Italia, și alte două echipe (România, Olanda) care trebuie să producă surpriza. Însă pronosticul meu este că Italia va termina pe primul loc în grupă, iar apoi totul este deschis", a subliniat oficialul FRF.
"Franța este o echipă tehnică, foarte bună în plan tactic. Însă Italia este o echipă puternică, care joacă în apărare și contraatacă, excelând în arta conservării avantajului la scorul la care a marcat", a menționat Sandu.

Mediafax

Deie Domnul....:rolleyes:

Geografu
22nd April 2008, 19:44
293% cereri de bilete in Italia pentru meciul de la Euro cu Romania!

Italienii s-au inghesuit la bilete pentru turneul final din Elvetia si Austria. Mai mult la meciurile cu Franta si Olanda, si mai putin la partida de pe 13 iunie, contra “tricolorilor”. Cum numarul celor ce au solicitat tichete inscriindu-se pe site-ul FIGC a depasit cu mult oferta disponibila, s-a procedat la tragerea la sorti. Pentru jocul cu Romania, au existat 2,93 de candidati pe bilet, in timp ce pentru celelalte doua intilniri ale grupei C bataia a fost crincena. De 4,24 ori mai multe cereri decit bilete la Italia - Olanda si de 4,16 ori la Italia - Franta.

ifotbal.ro

Geografu
24th April 2008, 18:54
Mijlocașul echipei Bayern Munchen, Franck Ribery, a declarat că reprezentativele Franței, Germaniei, Olandei și Italiei sunt principalele favorite la câștigarea turneului final al Campionatului European din Austria și Elveția, informează, joi, cotidianul Gazzetta dello Sport.
"Campionatul European este o competiției dificilă, dar va trebui să facem lucruri bune. Favoritele sunt Franța, Germania, Olanda și Italia, dar trebuie să fim atenți la surprize. Pot spune că sunt unul dintre liderii naționalei franceze și am o relație bună cu selecționerul Raymond Domenech", a spus Ribery.
Internaționalul francez consideră că este urmașul lui Zinedine Zidane. "Este adevărat, eu sunt urmașul lui lui Zidane. Joc pe același post pe care a evoluat și el, dar am și calitățile lui", a afirmat Ribery, care consideră că marele său eșec este pierderea finalei Cupei Mondiale din 2006 în fața Italiei: "Am făcut o partidă foarte bună, am fost mai puternici, dar penaltiurile sunt o loterie. Medalia de argint nu înseamnă nimic, aș fi preferat o poză cu trofeul în mâinile mele".Franck Ribery, în vârstă de 25 de ani, a câștigat în acest sezon Cupa Ligii și Cupa Germaniei și se află în cursă pentru cucerirea titlului de campion în Bundesliga și a Cupei UEFA.
Franța va fi adversara României la turneul final al Campionatului European, cele două făcând parte din grupa C, alături de formațiile Italiei și Olandei.

Mediafax

Geografu
24th April 2008, 21:03
Echipa națională a Italiei, adversara României la turneul final al Campionatului European din Austria și Elveția, va disputa un meci amical în compania reprezentativei Braziliei la 11 februarie 2009, la Londra, a anunțat, joi, agenția Kataweb.
Oficialii celor două federații au decis ca partida să aibă loc la Londra, dar nu s-a hotărât dacă se va juca pe stadionul Wembley sau pe Emirates, arena formației Arsenal.
Ultima întâlnire dintre Italia și Brazilia a avut loc la Lyon, la 8 iunie 1997, și s-a terminat la egalitate, scor 3-3.
Italia va fi adversara României la turneul final al Campionatului European, cele două echipe făcând parte din grupa C, alături de formațiile Franței și Olandei.

Mediafax

Geografu
25th April 2008, 14:33
Ribery nu-i baga in seama pe “tricolori”

Mijlocasul francez se arata convins ca echipa Romaniei nu va iesi din grupele Euro. Intr-un interviu acordat cotidianului italian “La Gazzetta dello Sport”, Frank Ribery a zis: “Campionatul European este o intrecere complicata. Va trebui ca noi sa facem o treaba buna. Favoritele sint Franta, Germania, Olanda si Italia”. Totusi, viitorul rival al “tricolorilor”, care vor fi la CE in grupa cu Franta, Olanda si Italia, a lasat si o doza de indoiala: “Va trebui sa fim foarte atenti si la surprize”.

ifotbal.ro

Geografu
30th April 2008, 12:21
Henry: “Vom fi puternici la Euro”

Golgeterul “nationalei” Frantei, Thierry Henry, 44 de goluri in 98 de partide, a declarat: “Paradoxal, faptul ca am suferit in preliminarii e un lucru bun. De fiecare data cind ne-am chinuit ca sa ne calificam, am facut un turneu final excelent. Dovada, Euro 2000″. Atacantul Barcelonei a incheiat: “Vom fi puternici la Euro. Nu spun ca vom fi campioni, dar putem fi”.

ifotbal.ro

ultra
30th April 2008, 12:45
Pe francezi am cea mai mare ura din toata grupa, de cand ne-au facut tigani ! Sper sa iasa pe 4 ;).

Ferko
30th April 2008, 15:08
Ce bine ar fi sa necalificam, dar suntem oare in stare ? Avem cu cine ? Din gura suntem puternici sa vedem cum v-a arata echipa pe teren. Multa bafta !

delaparis
30th April 2008, 15:26
Henry: “Vom fi puternici la Euro”

Golgeterul “nationalei” Frantei, Thierry Henry, 44 de goluri in 98 de partide, a declarat: “Paradoxal, faptul ca am suferit in preliminarii e un lucru bun. De fiecare data cind ne-am chinuit ca sa ne calificam, am facut un turneu final excelent. Dovada, Euro 2000″. Atacantul Barcelonei a incheiat: “Vom fi puternici la Euro. Nu spun ca vom fi campioni, dar putem fi”.

ifotbal.ro

Henry nu prea e in forma si multi in Franta se intreaba daca are loc in primul 11.

ultra
30th April 2008, 15:41
Ce bine ar fi sa necalificam, dar suntem oare in stare ? Avem cu cine ? Din gura suntem puternici sa vedem cum v-a arata echipa pe teren. Multa bafta !

Cu Radoi la mijloc care ii e frica sa bage picioru ..

Sir. Eko
1st May 2008, 21:24
`Henry nu prea e in forma ` antrenorul francezilor e cel putin ciudat nu prea conteaza pentru el daca e in forma sau nu,sunt sigur ca Henry va fi titular , sper sa joace super bine(numai impotriva noastra NU) si francezi sa castige competita.
hmm abea astept sa inceapa euro,vai doamne daca cumva reusim sa casitgam un meci ce ma rup :X:X...daca nu castigam ma rup de suparare deci din acest punct de vedere e bine oricum :P :D

ducus
6th May 2008, 20:56
EURO 2008: Van Basten a anunțat lotul extins al Olandei

Selecționerul echipei naționale a Olandei, Marco van Basten, a anunțat astăzi lotul extins de 30 de jucători pentru Campionatul European din Austria și Elveția, unde echipa batavă va întâlni în Grupa C România, Franța și Italia, informează site-ul oficial al Federației Olandeze.

Lotul extins al Olandei pentru EURO 2008:

Portari: Sander Boschker (FC Twente), Edwin van der Sar (Manchester United), Maarten Stekelenburg (Ajax), Henk Timmer (Feyenoord).

Fundași: Wilfred Bouma (Aston Villa), Tim de Cler (Feyenoord), Urby Emanuelson (Ajax), John Heitinga (Ajax), Kew Jaliens (AZ Alkmaar), Joris Mathijsen (Hamburg), Mario Melchiot (Wigan Athletic), Andre Ooijer (Blackburn Rovers).

Mijlocași: Ibrahim Afellay (PSV Eindhoven), Giovanni van Bronckhorst (Feyenoord), Orlando Engelaar (FC Twente), Nigel de Jong (Hamburg), Denny Landzaat (Feyenoord), Hedwiges Maduro (Valencia), Clarence Seedorf (AC Milan), Wesley Sneijder (Real Madrid), Rafael van der Vaart (Hamburg), Demy de Zeeuw (AZ Alkmaar).

Atacanți: Ryan Babel (Liverpool), Klaas Jan Huntelaar (Ajax), Danny Koevermans (PSV Eindhoven), Dirk Kuyt (Liverpool), Ruud van Nistelrooy (Real Madrid), Robin van Persie (Arsenal), Arjen Robben (Real Madrid), Jan Vennegoor of Hesselink (Celtic).

Jucătorii olandezi vor pleca și într-un scurt cantonament, iar în următoarea fază Van Basten va selecta 26 de fotbaliști, urmând ca lista definitivă, de 23 de jucători, să fie publicată până cel mai târziu la 28 mai, data limită stabilită de UEFA.

Olanda va juca în Grupa C, împotriva Italiei (9 iunie), Franței (13 iunie) și României (17 iunie).
http://realitatea.net/188161_EURO-2008--Van-Basten-a-anuntat-lotul-extins-al-Olandei-Fotbal-international.html
Din lot lipsesc: Boulahruz, van der Meide, van Bommel, Davids, Kluivert si altii. :(

ReD_Devil
9th May 2008, 15:01
Franta e favorita la castigarea grupei,implicit la calificarea in sferturi,si am mai pus si Romania...nu stiu cat de obiectiv am fost la a 2-a optiune :D

BBB
13th May 2008, 14:58
Cea mai slaba echipa din grupa este Franta. Apoi urmeaza Romania. Probabil se vor califica Olanda si Italia. Romania poate obtine maxim 4 puncte, 3 cu Franta si 1 cu Olanda

TheMentalist
13th May 2008, 20:11
Eu zic ca se vor califica mai departe Franta si Italia, sau poate.....:rolleyes:Romania si Italia;)

dardar_3
14th May 2008, 15:09
Italia lui Donadoni e cea mai slaba echipa din 84 incoace:mda:

Insa... cu Italia nu se stie niciodata:D

Prima finala pentru Romania e meciul cu Franta. Daca pierdem, situatia in grupa e compromisa. Noi nu avem jucatori de moral:mda:

iulian_1976
15th May 2008, 01:32
Meciul cu Franta este cheia .Castigi meciul treci de grupa nu castigi
sansele sunt aproape nule.
Italia o sa mature cu toti ,cine face egal este norocos.
Cu Franta este o paine de mancat asta e clar.
Romania
-optimist i-a 5 puncte , bati Franta si doua egaluri.
-pesimist pierzi cu Franta si inca un punct doua .
Aici e vorba de presiune psihica nu stiu cat jucatorul roman este obisnuit.
Din ce stiu romanul cand porneste prost termina prost,incepe bine termina bine.

TheMentalist
15th May 2008, 08:48
Daca bate Franta, Romania va avea forta sa o bata si pe Olanda:ok:

adizbang_tv
21st May 2008, 23:07
Votat Romania si Italia... daca pentru Romania am oarecare dubii... pentru Italia bag mana`n foc :D

Cipri
22nd May 2008, 01:11
Olanda va merge mai departe cu 9 pcte
Romania va merge mai departe cu 6 pcte
Italia si Franta vor pleca acasa , fiecare cu 1 pct :D

neo970
26th May 2008, 12:58
Clasamentul ( parerea mea )

1.Italia
2.Franta
3.Romania
4.Olanda

kain
26th May 2008, 18:35
Clasamentul ( parerea mea )

1.Italia
2.Franta
3.Romania
4.Olanda

1.Olanda
2.Romania
3.Italia
4.Franta

Sir. Eko
26th May 2008, 19:11
Olanda va merge mai departe cu 9 pcte
Romania va merge mai departe cu 6 pcte
Italia si Franta vor pleca acasa , fiecare cu 1 pct :D

si marmota se reapuca de invelit ciocolata in staniol
nu avem nici o sansa ...avem o echipa slaba ,dar plina de `vedete`,numa mor cand ii aud cu declaratii de genul `putem fi Grecia din 2004` :rosu:
cand vad ce atac au francezi...il lasa pe trezeguet acasa si noi incepem cu Marica care a dat 2 goluri tot anu :| ...si fundasi dau mai multe goluri ,fara nici o exagerare eu is mai bun ca el :))

clausisme
28th May 2008, 15:45
Italia e clar ca nu trece mai departe ..nu are cum ...campioana mondiala auzi tu.

eu zic ca romania face ori 3 egaluri si se califica fara sa dea un singur gol ...ori face 6 puncte si nu se califica:))

va asigur ca ambele variante sunt perfect posibile

delaparis
28th May 2008, 16:11
Domenech a renuntat la Mickaël Landreau (Paris SG), Julien Escude (Sevilla/ESP), Philippe Mexes (AS Rome), Alou Diarra (Bordeaux), Mathieu Flamini (AC Milan/ITA), Hatem Ben Arfa (Lyon), Djibril Cissé (Marseille)

Cristian
31st May 2008, 20:44
Romania si Macaronarii sper :D

Cra10veanu
31st May 2008, 21:06
Domenech a renuntat la Mickaël Landreau (Paris SG), Julien Escude (Sevilla/ESP), Philippe Mexes (AS Rome), Alou Diarra (Bordeaux), Mathieu Flamini (AC Milan/ITA), Hatem Ben Arfa (Lyon), Djibril Cissé (Marseille)

uite la ce renunta astia si noi cu ce ne prezentam la euro :lol:

Nightwish
31st May 2008, 21:44
Probabil Italia si Olanda se vor califica mai departe.... In acest moment, Romania pare cea mai slaba echipa din grupa

ultra
31st May 2008, 22:55
Franta .. are jucatori mai buni ca Olanda parerea mea dar cand au meci nu se inteleg.

Ammadeus
1st June 2008, 08:30
1-3 cu fra, 0-3 cu ita si 0-2 cu hol; gol goian cu capul la 0-3

xisco
1st June 2008, 13:48
romania si franta se vor califica mai departe.

cinebelu
1st June 2008, 14:37
piturca s-o fi uitat cum a jucat Paraguayu cu Franta http://www.planetsmilies.com/smilies/confused/confused0090.gif

Titi B.
1st June 2008, 18:56
Oricum ai socoti, Romania e sub celelalte competitoare din toate punctele de vedere asa ca, dupa parerea mea, momentul culminant al nostru la aceasta editie CE a fost acea tragere la sorti nemiloasa care ne-a dat 3 adversari de top in fata carora chiar si un punct este o realizare onorabila. Nu ne putem, insa, abtine sa speram in minuni, sa explodeze mamaliga ca un foc de artificii iar "galbenii" nostri sa trimita acasa rapid doua campioane din trei: Franta, Italia, Olanda. Daca asa ceva s-ar intimpla, as zice nu ca Pitzi e cu adevarat antrenor ci de-a dreptul un vrajitor si as propune sa se infiinteze la Orodelu o Academie de Inalte Studii Paranormale si o liga de barbut de performanta. Sper sa vedem un CE spectaculos cu fotbal de calitate care sa ne faca sa uitam de previzibilul insucces al Nationalei Mamaligii !

Iaco
1st June 2008, 19:50
Fain post...hai ma eu cred in nationala asta e jucam cu cine trebuie macar daca plecam acasa din grupe putem da vina pe tragerea la sorti cum ne sta bine dupa orice insucces:D:D

delaparis
1st June 2008, 20:39
Din ce am vazut in ultimul timp in amicale cred ca Olanda va face un turneu bun , mai bun decat ne asteptam. Romania inca nu-mi dau seama unde se situeaza deoarece a jucat cu adversar slab. Franta are jucatori dar nu are om de gol. Gomis nu o sa fie titular iar Benzema face spectacol gratis :D
Henry si Anelka sunt iesiti din forma.
Italia daca joaca bine castiga competitia iar daca joaca prost ajunge in finala :)

grasu2
1st June 2008, 21:03
Avem sanse sa trecem mai departe, ca orice echipa de la Euro 2008, dar sasele sunt mici. Romania nu sta doar in Mutu dar trebuie sa joace ca o echipa si nu ca unelta lui Piti de promovare a intereselor unor agenti. Daca s-ar incepe cu Lobont in poarta, Rat-Tamas-Goian-Contra fundasi, cu Lazar, Chivu si Codrea mijlocasi si in atac cu Dica, Fl. Petre si Mutu avem sanse. Dar daca-l baga pe Nicolita sau pe Radoi am pus-o.

MagicTouch
2nd June 2008, 16:41
Dupa 3 meciuri (2 egaluri, o infrangere) Romania pleca acasa, impreuna cu Olanda.

delaparis
2nd June 2008, 21:09
Italia si Franta au pierdut doi jucatori esentiali in schema lor de joc. Cresc sansele Romaniei ...

Vincitor
2nd June 2008, 21:11
Italia si Franta au pierdut doi jucatori esentiali in schema lor de joc. Cresc sansele Romaniei ...

1.Olanda 7
2 italia 5
3 franta 2
4 romania 1

MagicTouch
3rd June 2008, 02:29
Italia si Franta au pierdut doi jucatori esentiali in schema lor de joc. Cresc sansele Romaniei ...

Ma cam indoiesc la ce jucatori au ramas in afara loturilor.
Numai ca exemplu la francezi; sa accidentat Patrick Vieira, sunt in stand by Mathieu Flamini si Lassana Diarra. Un fel de "ce ai vrea acasa - incendiu sau inundatie" ;). Mai mult, cei convocati in ultimul minut ar putea avea o prestiatie mai buna decat titularii accidentati din dorinta de a dovedi ca nu meritau sa fie lasati (initial) in afara lotului.

delaparis
3rd June 2008, 13:22
Domenech are batai de cap cu apararea si mijlocul stanga.
Se pare ca perechea Thuram Gallas nu mai are cota din cauza lipsei de forma fizica a primului ... solutia cu Abidal in centru langa Gallas si cu Evra pe stanga este cea mai probabila pentru echipa tip.
La mijloc s-a vazut clar ca Malouda nu tine ritmul in comparatie cu Ribery si jocul Frantei are tendinta sa se desfasoare doar pe dreapta. Din pacate nu are solutii deoarece postul de mijlocas stanga este singurul care nu e dublat in lot. Ben Arfa , cel care putea eventual sa corespunda, a fost trimis acasa.

iulian_1976
3rd June 2008, 13:44
Patrick Vieira este o adevarata pierdere pentru Domenech, o sa fie deranj mare .
Domenech nu este un antrenor de improvizatie la mijloc, in aparare nici atat este un spirit conservator.

Domenech are din belsug solutii in atac insa pe faza de aparare si inchizator statea prost de mult pentru ca nu a incercat ceva nou niciodata in meciurile cu presiune , Flamini este o solutie insa a Domenech nu l-a inghitit niciodata.

Italia si Olanda au prima sansa cu Franta,in privinta Romaniei as fi subiectiv.
Pentru mine este clar , atacantii Frantei sunt speranta lui Domenech si anume
executiile individuale .

Columbia este sub Paraguay pe faza de aparare o sa fie recital a atacantilor
francezi ,la asta m-a astept ,insa problemele Frantei vin din alta parte.

Lordul
3rd June 2008, 13:56
Columbia nu va pierde cu Franta

Iaco
4th June 2008, 00:11
Eu nu inteleg de de Domenech tot opteaza pentru abidal...evra e de 10 ori mai bun...ofensiv nici o discutie si defensiv isi face treaba...nu are aceasi prezenta fizica dar se baga la picioare:D:D...dar pentru romania sa speram ca domenech nu isi da seama ce greseala face:D:D

delaparis
4th June 2008, 00:17
Lui Domenech ii place Abidal deoarece e polivalent ... poate juca pe stanga sau in centru apararii. Problema e ca joaca slab in ambele posturi :D

Iaco
4th June 2008, 00:22
Pai da el de cand l-a adus la nationala a jucat doar pe dreapta...in centru a jucat doar fortat...si cum in centru nu are indisponibilitati ar putea opta pentru evra pe stanga...problema e la tactica...evra la man utd e jucatorul care creaza superioritate pe banda stanga alaturi de ronaldo/giggs sau cine mai joaca acolo...pe cand pe abidal la nationala frantei fundasii laterali sunt pentru ce au fost inventati adica sa se apere:D:D

Universal
4th June 2008, 00:25
Thuram a imbatranit,daca va juca titular cu Romania,el ar putea fi cheia meciului.Daca echipa nu functioneaza, iar romanii au un contraatac bine organizat, nu m-ar mira un 1-0 pentru tricolori.Dar sa fim realisti...

Totusi, lipseste Vieira..

Iaco
4th June 2008, 00:27
SI ribery era cu gheta la glezna:D:D

gosu
4th June 2008, 18:32
Italia se califica usor si sa speram ca Romania va produce surpriza calificandu-se de pe locul 2.

Morom3t3
4th June 2008, 21:28
Vazuratz asta? :D
http://sport.hotnews.ro/stiri-euro2008-3173677-video-romania-ironizata-ultimul-spot-toyota-difuzat-franta-nu-vazut-simulat.htm

Brady_12
4th June 2008, 21:48
:happy...daca era vreo reclama la Peugeot sau Citroen mai ziceam, dar asa e total aiurea.
P.S. Poate ne trezim peste 2 zile cu reclama la Logan si la Fiat in genul asteia!

iulian_1976
4th June 2008, 23:36
M0rph-,,evra la man utd e jucatorul care creaza superioritate pe banda stanga alaturi de ronaldo/giggs sau cine mai joaca acolo...,,

..... Franta nu joaca cu fundasii laterali pe faza ofensiva,asta este stilul de cand este Domenech . La ei urca mijlocasii laterali si uneori varfurile o iau pe aratura pe extremele terenului. Fundasii laterali fac in principal doar faza defensiva de aceea si da impresia de echipa imobila,dar in acelasi timp greu de surprins pe faza defensiva .
Chiar si in aceste conditii am vazut o bara a columbienilor in prima repriza pe partea lui Abidal.Dupa parerea mea cheia dezlegarii apararii Frantei sta totusi in zona dintre fundasii centrali si acei fundasi laterali.
Nu stiu cine va bate Franta dar cu siguranta va fi o echipa de contraatac foarte bun si speculanta pe faze fixe la maxim.

Franta chiar daca ar fi obligata sa atace in superioritate numerica nu o va face,pentru ca nu stie sa joace asa, cand ceva nu va merge vor schimba atacantii cu alti atacanti de pe banca.

Datenshi
5th June 2008, 10:34
Sa mai si radem: http://sport.hotnews.ro/stiri-euro2008-3173677-video-romania-ironizata-ultimul-spot-toyota-difuzat-franta-nu-vazut-simulat.htm

Iaco
5th June 2008, 11:05
M0rph-,,evra la man utd e jucatorul care creaza superioritate pe banda stanga alaturi de ronaldo/giggs sau cine mai joaca acolo...,,

..... Franta nu joaca cu fundasii laterali pe faza ofensiva,asta este stilul de cand este Domenech . La ei urca mijlocasii laterali si uneori varfurile o iau pe aratura pe extremele terenului. Fundasii laterali fac in principal doar faza defensiva de aceea si da impresia de echipa imobila,dar in acelasi timp greu de surprins pe faza defensiva .
Chiar si in aceste conditii am vazut o bara a columbienilor in prima repriza pe partea lui Abidal.Dupa parerea mea cheia dezlegarii apararii Frantei sta totusi in zona dintre fundasii centrali si acei fundasi laterali.
Nu stiu cine va bate Franta dar cu siguranta va fi o echipa de contraatac foarte bun si speculanta pe faze fixe la maxim.

Franta chiar daca ar fi obligata sa atace in superioritate numerica nu o va face,pentru ca nu stie sa joace asa, cand ceva nu va merge vor schimba atacantii cu alti atacanti de pe banca.

Daca citeai tot postu vedeai ca si eu observam acelasi lucru:ok::ok:...oricum la faze fixe am observat si eu ca franta e deficitara...la noi daca joaca goian si cu ghionea eu zic ca avem sanse sa le dam un gol cu capu...bineinteles in cazul daca o sa ajungem sa avem vreun corner:D:D

Si mi se pare cam deficitara tactica ca atacanatii sa mearga pe laturi...pur si simplu pierd din jucatori la mijloc...mult mai inspirat mi se pare sistemul cu fundasi laterali si mijlocasi laterali ofensivi cu mijloacasi defensivi si atacanti centrali...pur si simplu creeaza superioritate si e si viabil din punct de vedere defensiv...franta joaca batraneste prin sistemul asta

Hai Craiova
5th June 2008, 11:05
vreau Romania si din restul zic Italia

iulian_1976
5th June 2008, 12:27
Atacantii si mijlocasii francezi o iau pe extreme pentru a compensa ceea
ce nu fac fundasii laterali.
Joaca asa atacantii francezi ,pentru ca in sistemul lor atacantul trebuie sa se descurce aproape singur are forta fizica sa se descurce nu mai poate, Domenech il schimba ,in cazul lui Henry si Anelka sunt exceptii :D .
Henry este favoritul tribunelor,e lider in nationala iar Anelka a pierdut campionatul mondial trecut.

PIETREANU
5th June 2008, 13:11
Italia si Romania merg mai departe ! :)

resita
5th June 2008, 17:11
S-a accidentat Snejder de la olandezi

Brady_12
5th June 2008, 17:29
S-a accidentat Snejder de la olandezi
Cred ca pana la urma tot noi vom avea cei mai putini oameni de baza accidentati in conditiile in care Frantei ii lipseste capitanul, Italiei la fel si in cazul Olandei doi dintre cei mai in forma jucatori!

packman_gb
5th June 2008, 22:26
Franta nu a aratat nimic la aceste meciuri de pregatire, nu a impresionat pe nimeni, mai degraba Olanda ar fi marea sperietoare a grupei, si ne vom bate in ultima etapa cu ei, parere mea ca Franta e o paine buna de mancat, iar Italia...Italia se va lupta la sefia grupei...oricum o dam e o grupa data naibii, dar nu stiu ce sa spun, dar pe Franta o cam vad ultima in grupa.

Hai Craiova
7th June 2008, 16:48
aici am votat si eu cu Romania si Italia

Universal
7th June 2008, 17:29
.
Italia daca joaca bine castiga competitia iar daca joaca prost ajunge in finala :)

Aici era vorba de Germania....

Mentalitatea itaoliana e cu totul alta ;)

Aici, daca apararea este stabila, au toate sansele din lume.Nu le dau sanse italienilor la acest campionat.

Se va decide intre Ronmania,Franta si Olanda,din punctul meu de vedere.

uZone
8th June 2008, 16:00
Romania Franta Italia sunt tarile in care am incredere Olanda nu mai e ce a fost acum cativa ani !
off topic :cum pot vb cu administroturl forumului ?

Aurel.D
10th June 2008, 10:21
chestia este ca din aceasta grupa te poti califica si cu 3 puncte!! Daca Olanda bate Franta, Italia si Franta fac egal si noi scoatem egaluri in urmatoarele 2 meciuri...suntem in sferturi :D simplu, nu??

Pe de alta parte, daca dupa meciul 2 , Olanda este calificata, cu noi nu va mai fi asa motivata!!

iulian_1976
10th June 2008, 21:38
Nu o sa fie cazul. In urmatoarea runda se decide ce echipa iese din schema.
Desigur nimeni nu doreste sa fie Romania.:D

cinebelu
11th June 2008, 02:45
Chestia e ca ceea ce spui tu nu se poate intampla decat daca bate Romania pe Italia si Olanda nu pierde cu Franta. Doar in acest caz iese cineva din schema, anume italienii. In toate celelate variante, mai au sanse toate 4 sa se califice in ultimul meci

resita
13th June 2008, 22:39
matematic putem merge mai departe cu 2 pct. :happy:happy:happy

ogip000
14th June 2008, 02:31
Dupa cele 4 meciuri din Grupa iata ce parere am eu:
Olanda 6 pct -indiscutabil cea mai buna echipa a turneului deocamdata, jos palaria! Nu are rost sa mai spun altceva, rezultatele spun tot.
ROMANIA 2 pct -de remarcat ca suntem o echipa care am crescut, iar cele 2 egaluri ne-au dat o valoare remarcabila. Puncte forte: poate cel mai mare strateg care l-a avut nationala vreodata (Piturca), un capitan adevarat care se dedica trup si suflet echipei(e deajuns sa-l urmaresti cum canta imnul si cum joaca pe teren), un portar extraordinar care da incredere in fata portii( nu ma refer numai la paradele din meciul cu Italia, ci pertotal), un grup unit care este stabil( daca am luat acel gol nu inseamna ca suntem slabi). Puncte slabe: accidentarile( vad ca nu ne permitem sa jucam cu lotul complet si cel mai bun), Adrian Mutu( in momentul in care ratezi un penalty, intr-un asemena moment, se vede ca nu este in cele mai bune momente ale vietii, dar sa nu uitam ca este un profesionist), neincrederea in proprile forte( avem jucatori buni, dar pesimisti)
Italia si Franta 1 pct -patetici, doua echipe ce au dezamagit, nici macar Germania nu s-a facut in halul asta de ras daca se califica vreuna din ele in sferturi, acest turneu, o sa-mi lase un gust amar, nu pentru ca e Romania in grupa ci pur si simplu nu merita, nici una.
Ideea e ca inafara de Olanda, Romania merita sa mearga in sferturi! Daca facem egal cu Olanda, dar nu ne calificam, nationala noastra merita tot respectul si admiratia noastra, cat despre fotbal, o sa fie frumos dar necinstit.
Cat despre meciul cu Olanda, mi-e al dracu' de frica ca o sa fim si noi o victima a Olandei. Pentru numele lui Dumnezeu, e un popor germanic, astia nu stiu sa se opreasca!!! Asa ca hai sa speram, dar sa nu ne injuram jucatorii ca n-or sa fie instare sa castige!!!
Daca reusim sa ne calificam in sferturi si jucam cu Spania( mai mult ca sigur) si reusim sa trecem de ei, fac pariu cu toti forumistii de pe Onlinesport ca ROMANIA O SA FIE CAMPIOANA EUROPEI!!! O sa ziceti ca sunt nebun, ei bine nu sunt, cred ca aceasta grupa ne-a intarit ca echipa mai mult ca oricand.

delaparis
17th June 2008, 23:43
Olanda si Italia calificate pentru sferturi :ok:

cinebelu
18th June 2008, 02:30
iar Romania merge in UEFA de pe locul 3 :happy

mamaliguta rom
18th June 2008, 06:44
iar Romania merge in UEFA de pe locul 3 :happy

merg in cipru ...la refacere:D

Rossi
18th June 2008, 14:36
"Nicoliță, Cociș și cei doi Niculae nu au valoare de națională"

Beldeanu

Acest lucru il stie si Piturca ... dar el este o oaie spurcata si trebuie sa-si faca datoria fata de stana lui ....

Jucatori ca Bratu , Danciulescu , Ogararu si Trica nu au fost luati la nationala doar pentru a avea loc legiunea de oi ....

Oaia neagra de la acest Euro a fost Banel ... Rusine Piturca ! Rusine Jiji ! Rusine Steaua !
V-ATI BATUT JOC DE NATIONALA !!!!!

Ferko
18th June 2008, 15:34
... Rusine Piturca ?! Rusine Jiji ?! Rusine Steaua ?!
V-ATI BATUT JOC DE NATIONALA !!!!!
- nu stiu aia ce-i rusinea !
- trebuie sa te contrazic : nu si-au batut joc de nationala - si-au BATUT JOC DE NOI ! De sustinatorii Echipei Nationale !

ogip000
18th June 2008, 23:12
^ Ia nu va mai luati de nea gee gee bk lee... El a visat "frumos" ca luam 7 pct, daca romanii nostri n-au fost instare!!!:D:yeah:


:lol: Cat despre ce am spus mai sus... iertati-ma, am crezut ca sunt turc!!!:headbang: