PDA

View Full Version : EURO2008: Grupa B: Austria, Croatia, Germania, Polonia



georg40
1st December 2007, 20:04
Partidele acestei grupe vor avea loc in orasele Viena si Klagenfurt, in zilele de 8, 12 si 16 iunie.

georg40
2nd December 2007, 14:08
Programul grupei:

Viena:8 iunie: ora 18,00: Austria - Croatia
Klagenfurt:8 iunie: ora 20,45: Germania - Polonia

Klagenfurt:12 iunie: ora 18,00: Croatia - Germania
Viena:12 iunie: ora 20,45: Austria - Polonia

Viena:16 iunie: ora 20,45: Austria - Germania
Klagenfurt:16 iunie: ora 20,45: Polonia - Croatia

delaparis
2nd December 2007, 19:21
Germania si Croatia se califica lejer ... Austria e slaba si nu va profita de statutul de gazda

Patriots
2nd December 2007, 19:30
Germania si Croatia se califica lejer ... Austria e slaba si nu va profita de statutul de gazda

De acord cu tine delaparis!Insa si polonezii sunt o echipa buna si pot face o figura frumoasa:ok:

YoNuTzz
2nd December 2007, 19:39
ce bine dak am fi fost noi in locul germaniei in grupa asta care este total dezechilibrata...
germania castiga grupa lejer
croatia se califica si ea...

delaparis
2nd December 2007, 19:44
De acord cu tine delaparis!Insa si polonezii sunt o echipa buna si pot face o figura frumoasa:ok:

Probabil ..; nu e exclus sa provoace o surpriza aici :)

Dar din ce am vazut in calificari jocul lor este mai slab decat in 2006 :(
Pot bate Austria si eventual Croatia dar nu cred ca vor putea nimic contra Germaniei ... se pot bate pentru locul doi

georg40
2nd December 2007, 20:58
Ma asociez acestor pareri, excluzand cuvantul lejer. Germania si Croatia au clasa, dar polonezii au castigat destul de clar grupa lor ceea ce nu trebuie omis. Austria face eforturi, dar nu cred ca va reusi sa castige vreun punct.

Bogdy LFC
2nd December 2007, 21:06
Grupa penibila pt Germania.Oricum locul 2 sper sa-i revina Poloniei :ok:

georg40
3rd December 2007, 17:33
Interesant, declaratiile celor interesati sunt fara exceptie optimiste.

J.Löw , antrenor federal german: Ma bucur sa nu von intalni in grupa Italia sau Franta, dar si Polonia este un adversar foarte puternic.

Oliver Bierhoff, managerul echipei Germaniei: Contra echipei gazda este intotdeauna greu sa joci. Dar austriecii au problemele lor...

Josef Hickersberger, selectionerul Austriei: Aceasta este pentru noi o mare sansa si speram sa declansam euforia care a fost la vecini in anul 2006...

Slaven Bilic, antrenorul Croatiei: Privim cu mare respect adversarul nostru Germania, dar si noi avem o echipa buna si putem juca de la egal la egal cu orioce formatie din Europa.

Leo Beenhakker, antrenorul Poloniei: Germania este una dintre cele mai bune echipe din lume, Austria este gazda, Croatia a evoluat fantastic in calificari, dar si Polonia accepta cu placere provocarile...

carlo
3rd December 2007, 21:05
Ma asociez acestor pareri, excluzand cuvantul lejer. Germania si Croatia au clasa, dar polonezii au castigat destul de clar grupa lor ceea ce nu trebuie omis. Austria face eforturi, dar nu cred ca va reusi sa castige vreun punct.
georg,Polonia a castigat lejer grupa si in preliminariile pentru CM 2006,ce au facut dupa...s-a vazut...Totusi pot fi destul de incomozi pentru Germania,polonezii care joaca in Bundesliga au ceva clasa.
Croatia va fi cel mai de temut adversar al Germaniei,totusi vor merge impreuna mai departe.
Austria,chiar daca este gazda,nu va avea nimic de spus la acest CE.Norocul lor este ca sunt gazde altfel nu cred ca s-ar fi calificat la acest turneu.
Germania...ca de obicei...NOROC CU CARUL!

georg40
3rd December 2007, 23:03
Asa este.Sa nu omitem ca la mondiale Germania a invins Polonia foarte greu cu 1-0, prin acel gol marcat de Neuville practic in prelungiri...
Croatia a invins in ultimul meci oficial Germania cu 3-0, practic ridiculizand-o. Nici un meci nu este usor.

mArIuSeL
3rd December 2007, 23:07
Germania si Croatia vor merge mai departe.:)

Geografu
4th December 2007, 14:56
Aceeasi parere o am si eu Mariusel numai sa nu intervina domnii arbitrii gazdari....:rolleyes:

carlo
4th December 2007, 20:16
Aceeasi parere o am si eu Mariusel numai sa nu intervina domnii arbitrii gazdari....:rolleyes:

Nu cred,la ce fotbal joaca austriecii la ora actuala...pentru ei si un egal ar fi o minune la acest turneu.

Geografu
4th December 2007, 20:25
Asa e Carlo dar sa stii ca eu cred ca macar un egal tot vor face austriecii cu polonezii....:)

georg40
4th December 2007, 20:29
Aceeasi parere o am si eu Mariusel numai sa nu intervina domnii arbitrii gazdari....:rolleyes:

Mereu aceasta teama de arbitraj...O boala romaneasca de acum incurabila. La mondiale care arbitraje au fost proaste ? Vreau sa citesc exemple.

carlo
4th December 2007, 20:49
Mereu aceasta teama de arbitraj...O boala romaneasca de acum incurabila. La mondiale care arbitraje au fost proaste ? Vreau sa citesc exemple.
georg,tu trebuie sa intelegi ca ce se intampla in Irak si Afganistan,ce s-a intamplat la 11 septembrie,gripa aviara,pretul ridicat la combustibil,eliberarea lui Miron Cozma,puiul ala de gaina nascut cu 4 picioare in America si toate celelalte catastrofe pe pamant se trag de la arbitrii...

Vlad
4th December 2007, 20:56
Croatia castiga grupa si nemtii termina pe 2.

georg40
4th December 2007, 22:57
georg,tu trebuie sa intelegi ca ce se intampla in Irak si Afganistan,ce s-a intamplat la 11 septembrie,gripa aviara,pretul ridicat la combustibil,eliberarea lui Miron Cozma,puiul ala de gaina nascut cu 4 picioare in America si toate celelalte catastrofe pe pamant se trag de la arbitrii...

Avem atunci solutia la indemana: desfiintam arbitri. La inceputurile sale fotbalul s-a jucat in Anglia fara "cavaleri ai fluierului", decizile luandu-le de comun acord capitanii de echipa.

Inchipuieste-ti un meci Romania - Franta arbitrat de Sarkozy si Basescu...
Sau Italia - Romania cu Berlusconi si Becali...

Cred ca-i deajuns, la culcare cu noi !

georg40
22nd December 2007, 12:20
Austria a anuntat repetitia generala pentru 30 mai la Viena impotriva echipei Malta. Hm.

georg40
22nd December 2007, 13:08
Germania a stabilit datele mai multor meciuri de pregatire. Astfel:

Miercuri, 6 februarie la Viena cu Austria
Miercuri , 26 martie la Basel cu Elvetia
Marti, 27 Mai la Kaiserslautern cu Belarus
Sambata, 31 Mai la Gelsenkirchen cu Serbia

Lordul
23rd December 2007, 17:04
tare sa joci amical cu o viitoare adversara la un turneu final ...

georg40
23rd December 2007, 17:40
tare sa joci amical cu o viitoare adversara la un turneu final ...

Se pare ca nici pe nemti si nici pe austrieci nu-i deranjeaza acest fapt.Un amical ramane un amical, nemaivorbind ca poti rula tot lotul, si sa ascunzi "secretele" daca ele mai exista...

carlo
24th December 2007, 22:29
Austria a anuntat repetitia generala pentru 30 mai la Viena impotriva echipei Malta. Hm.
Egal sau victorie Malta:D

resita
26th December 2007, 10:23
Germania fara discutii va castiga grupa iar pt. locul doi o lupta accerba intre Polonia si Croatia

TaciAcolo
27th December 2007, 17:35
germania si croatia lejer vor merge mai departe

rob_din
27th December 2007, 20:43
Eu cred ca GER si AUT vor merge mana de mana in sferturi. Sa speram ca si GER si AUT vor fi nevoite sa joace pe bune ultimul meci fiindca altfel se va repeta istoria din 1982

Lordul
28th December 2007, 00:01
AUT n-are nici o sansa daca joaca pe bune ,s-au dus vremurile acelui minunat Hans Klaus Krankl si aceea echipa...

georg40
28th December 2007, 18:40
AUT n-are nici o sansa daca joaca pe bune ,s-au dus vremurile acelui minunat Hans Klaus Krankl si aceea echipa...

Austria a avut foarte multi fotbalisti buni si renumiti. Nu numai un Happel sau Jara, dar si Prohaska, Krankl cum zici tu, Toni Polster, Andi Herzog etc. etc.
Fotbalul din aceasta tara sufera mai mult ca altele sub invazia jucatorilor straini, echipele avand in componenta lor o puzderie dintre acestia.
Austria are insa capacitatea de a se regenera si sunt sigur ca vom mai auzi de bine.
In ce priveste acest EURO atat de apropiat, Austria este un out-sider clar. Dar grupa se joaca, si chiar deca germania este favorita, Croatia si Polonia nu trebuie subestimate.Mai ales prima dintre acestea.

Lordul
28th December 2007, 19:47
sperantele Austriei ar fi Robert Walner si Martin Harnik

resita
30th December 2007, 08:41
chiar daca ar incerca sa faca ceva necurat in ultimul meci :thinkso::thinkso: austria nu are nici o sansa.

georg40
31st December 2007, 11:58
chiar daca ar incerca sa faca ceva necurat in ultimul meci :thinkso::thinkso: austria nu are nici o sansa.

De ce sa faca ceva necurat ? Fiecare echipa isi joaca sansa, mai ales Austria in calitate de gazda va cauta sa dea totul in fata propriului public.

Universal
2nd January 2008, 19:12
Eu cred sincer intr-o surpriza aici...
Germania desigur, merge mai departe, insa tins acred ca Austria are o sansa..Croatia va fi probabil marea dezamagire,se va decide in ultimul meci .

Eu zic: Austria sau Polonia.

georg40
4th February 2008, 19:22
Jucatorii echipei Germaniei care vor participa la turneul final al EURO 2008 pot beneficia de data aceasta de premii record, fara precedent in istoria federatiei.

Tratativele au avut loc zilele acestea intre reprezentantii federatiei (DFB), sfatul jucatorilor si capitanul echipei Michael Ballack.

S-a stabilit ca premiile sa se plateasca doar daca echipa depaseste faza grupelor.
Pentru calificarea in sferturi se vor acorda 50 000 de euro pentru fiecare jucator, in semifinale 100 000 de euro ,iar pentru promovarea in finala 150 000 euro.
Castigarea titlului european ar aduce fiecarui jucator suma record de un sfert de milion de euro. Aceasta inseamna o crestere de 150 la suta fata de premiile propuse pentru editia din anul 2004.
A fost,de asemenea, stabilit ca jucatorii nationalei sa doneze o parte din aceste premii pentru realizarea unui proiect social legat de organizarea campionatului mondial feminin din anul 2011.

georg40
5th February 2008, 17:45
Orice s-ar spune, amicalul de miercuri de la Viena: Austria – Germania este cel putin neobisnuit. De regula, competitoarele de la EURO si-au anulat partidele perfectate anterior (vezi Romania – Franta, de pilda), nu si cele doua combatante din grupa B.
Intalnirea nu provoaca nicio ingrijorare celor doi antrenori, Josef Hickersberger si Joachim Löw, pentru ca intalnirea lor directa (16 iunie) este inca departe, echipele se cunosc in principiu prea bine,iar diferenta de valoare este si ea evidenta. Pe de alta parte meciul serveste bunelor relatii dintre cele doua tari legate prin foarte multe fire istorice, culturale, sportive.

Partida de miercuri este a 34-a dintre cele doua tari, bilantul fiind : 19 victorii pentru Germania, 6 egale si 8 succese pentru Austria, golaveraj 72-51 pentru germani.

Austria, co-organizatoarea europenelor, nu-si face mari iluzii privind rezultatele, motiv pentru care antrenorul Josef Hickersberger a anuntat de la bun inceput intentia de a prezenta o echipa tanara, cu perspective. Antrenorul , ca orice antrenor, se afla puternic sub presiune, pregatirile de pana acum, exceptand victoria ,notabila de altfel, din octombrie in fata Coastei de Fildes (3-2) fiind presarata de numeroase insuccese. “Eu sunt tapul ispasitor al natiunii” declara Hickersberger, “fiecare stie mai bine ce este de facut numai eu nu stiu…”

Germania, exceptand unele indisponibilitati , se spera trecatoare, ca cele ale lui Metzelder, Frings sau A.Friedrich dispune in principiu de lotul dorit fiind in masura sa alinieze miercuri o formatie deosebit de puternica. Este de vazut inainte de toate cum se vor integra dupa o lunga absenta unii jucatori printre care Ballack, Schneider, Gomez. Orice alt rezultat decat o victorie a triplei campioane mondiale ar fi considerata o surpriza.

Formatiile anuntate ca probabile de cei doi antrenori sunt urmatoarele:
Austria: Manninger – Pogatetz, Stranzl, Prödl, Garics – Standfest, Säumel, Aufhauser,Leitgeb – Ivanschitz, Linz;
Germania: Lehmann – Castro, Mertesacker, M.Friedrich, Lahm – Schneider, Ballack, Hitzelsperger , Schweinsteiger – Klose, Gomez.

Partida va incepe la ora 21,35 (live pe ARD) si va fi condusa de arbitrul Donardini (Italia).

carlo
7th February 2008, 17:24
Germania si Austria...cum spune neamtul:"Not gegen Elend".Daca se vor prezenta la CE asa cum au facut-o aseara,nu vor trece de grupe!De Austria nici nu ma indoiesc.Jucatori tineri si talentati dar fara experienta.Nu vad nici o sansa pentru ei.
De la Germania am asteptat mai mult dar se vede ca unor piese de baza precum Ballack,Schweinsteiger si Schneider le lipsesc meciurile...Si prea mult timp pana la CE nu mai este.

georg40
7th February 2008, 19:00
Germania si Austria...cum spune neamtul:"Not gegen Elend".Daca se vor prezenta la CE asa cum au facut-o aseara,nu vor trece de grupe!De Austria nici nu ma indoiesc.Jucatori tineri si talentati dar fara experienta.Nu vad nici o sansa pentru ei.
De la Germania am asteptat mai mult dar se vede ca unor piese de baza precum Ballack,Schweinsteiger si Schneider le lipsesc meciurile...Si prea mult timp pana la CE nu mai este.

Eu unul nu-mi fac griji, potentialul Germaniei este urias. Numai sub J.Löw au debutat in nationala 16 jucatori. Ai vazut numarul lui Westermann ieri ? Era "41", atatia tin momentan de lotul largit. Cat despre timp, exista inca suficient. Exact 120 de zile !

carlo
9th February 2008, 22:19
Eu unul nu-mi fac griji, potentialul Germaniei este urias. Numai sub J.Löw au debutat in nationala 16 jucatori. Ai vazut numarul lui Westermann ieri ? Era "41", atatia tin momentan de lotul largit. Cat despre timp, exista inca suficient. Exact 120 de zile !

Chiar are legatura acel "41" cu lotul largit?Mi se pare cam aiurea...Cine joaca la nemti cu nr. 40?
Pe la Galatasaray era unul care juca cu nr. 99,asta inseamna ca Galatasaray are in lotul largit 99 de jucatori?

Geografu
4th March 2008, 17:07
“Nationala” Austriei are bonus un milion de euro daca ia titlul european!

Au anuntat si austriecii cit vor cistiga in cazul in care devin campioni europeni pe teren propriu, finala urmind sa se dispute pe 29 iunie la Viena, pe stadionul “Ernst Happel”. Paylife, societate de servicii financiare, partener al federatiei din Tara Valsului, va plati in total un milion de euro daca jucatorii lui Josef Hickersberger vor cuceri titlul continental. Daca vor atinge finala, vor fi recompensati cu 750.000 de euro. La semifinala, bonusul scade la 500.000 de euro. O jumatate din aceasta suma va fi impartita fotbalistilor, restul banilor fiind investiti in formarea tinerilor jucatori.

www.ifotbal.ro

carlo
4th March 2008, 19:23
“Nationala” Austriei are bonus un milion de euro daca ia titlul european!

Au anuntat si austriecii cit vor cistiga in cazul in care devin campioni europeni pe teren propriu, finala urmind sa se dispute pe 29 iunie la Viena, pe stadionul “Ernst Happel”. Paylife, societate de servicii financiare, partener al federatiei din Tara Valsului, va plati in total un milion de euro daca jucatorii lui Josef Hickersberger vor cuceri titlul continental. Daca vor atinge finala, vor fi recompensati cu 750.000 de euro. La semifinala, bonusul scade la 500.000 de euro. O jumatate din aceasta suma va fi impartita fotbalistilor, restul banilor fiind investiti in formarea tinerilor jucatori.

www.ifotbal.ro
Aceasta societate este constienta ca este un lucru imposibil!De-asta si vehiculeaza cu asemenea sume...Nu m-ar fi mirat nici sume de ordinul miliardelor!

Universal
4th March 2008, 23:17
La fel a fost si cu Grecia, in 2004, era outsider absolutm, si nu numai ca nu au ajuns in fínala,dar au si batut ep Portugalia, la ei acasa.O mare surpriza.

Oare va fi si la acest turneu o surpriza de proportii?

Eu zica ca Austrai trece de grupe, impreun acu Germania.

georg40
27th March 2008, 17:34
Toate echipele din aceasta grupa s-au aflat miercuri la lucru, comportarile lor fiind diferite.

Austria a avut o repriza fulminanta, conducand Olanda cu 3-0, dar a cazut total in repriza secunda ( ca si in meciul cu Germania 0-3 disputat cu saptamani in urma). Daca nu-si vor pune ordine in aparare, gazdele EURO vor fi o prada usoara pentru celalalte echipe.

Polonia s-a blamat total in fata SUA (0-3) aratand deficiente mari in organizarea jocului si o aparare visatoare surprinsa consecvent de adbersari. In ciuda dominatiei din grupa preliminara vad echipa poloneza mai slaba de cat cu doi ani in urma.

Croatia a facut un meci multumitor impotriva Scotiei (1-1) dar linia mediana s-a comportat slab, iar in atac Olic, Klasnic sau Petric au fost departe de prestatiile anterioare sau cele aratate in Bundesliga.

Germania, o echipa rutinata ,care sta bine pe picioare , a servit o... lectie deschisa elvetienilor, prezentand valori si calitati in toate compartimentele. O surpriza acest fundas central de la Schalke, Heiko Westermann unul dintre cei mai buni pe teren. Lotul are o componenta remarcabila, fiecare compartiment avand numeroase solutii. In ciuda modestiei conducerii tehnice a echipei, Germania ramane una dintre favoritele competitiei.

Geografu
29th March 2008, 22:55
Otto Rehhagel nu va prelua “nationala” Austriei dupa Euro 2008. Tehnicanul german i-a refuzat pe adversarii “tricolorilor” in preliminariile CM 2010, prelungindu-si pina in 2010 sederea la cirma reprezentativei Greciei, cu care a devenit campion al Europei in 2004. Rehhagel s-a intilnit simbata cu presedintele federatiei elene si, urmare a unei oferte consistente (1,5 milioane de euro salariu anual, cu 500.000 mai mare decit cistiga acum), a consimtit sa ramina. Neamtul in virsta de 69 de ani a purtat tratative si cu federatia austriaca, fiind vazut in mai multe rinduri la Viena, in compania managerului “nationalei” Tarii Valsului, Andreas Herzog.

www.ifotbal.ro

packman_gb
30th March 2008, 19:31
O grupa total dezechilibrata, se stye ca Polonia a jucat senzational in calificari, iar la turneele finale au fost marea deceptie, unde nimeni nu se astepta mai ales de la ei, oricum Germania va castiga lejer, in ultimul meci vor fii deja calificati, parerea mea.
Iar Croatia, e o candidata mare la calificare, dar ultimul meci ar putea conta mult in balanta califiicarii daca Germania va fi calificata, sa nu cumva sa joace cu echipa a 2-a nemtii, si Austria sa fie surpriza Europenelor, dar tind sa cred ca Germania si Croatia se vor califica in final din aceasta grupa...nu scot din calcul o surpriza :)
FORZZZA TRICOLORII NOSTRI...SI PATRATELELE :) :D

Geografu
14th April 2008, 21:04
Echipa națională a Poloniei va disputa, în luna mai, două partide amicale în Germania înaintea turneului final al Campionatului European din Austria și Elveția (7-29 iunie), a anunțat Federația Germană de Fotbal (DFB), citată de AFP.
Polonia, care va participa în premieră la un turneu final al Campionatului European, va înfrunta Macedonia, la 26 mai, și Albania, la 27 mai, ambele meciuri urmând să aibă loc la Reutlingen.
Reprezentativa Poloniei face parte din grupa B la Euro-2008, alături de selecționatele Germaniei, Austriei și Croației.

Mediafax

Geografu
16th April 2008, 18:17
Fundașul echipei Steaua București, Pawel Golanski, a fost convocat, miercuri, de selecționerul Leo Beenhakker, în lotul lărgit al reprezentativei Poloniei pentru Campionatul European din Austria și Elveția (7-29 iunie), informează AFP.
Leo Beenhakker îi va anunța la 28 mai pe cei 23 de jucători convocați pentru turneul final al Euro-2008.
Cei 31 de fotbaliști din lotul lărgit sunt următorii:
Portari: Artur Boruc (Celtic Glasgow), Tomasz Kuszczak (Manchester United), Lukasz Fabianski (Arsenal Londra), Wojciech Kowalewski (Korona Kielce)
Fundași: Jacek Bak, Arkadiusz Radomski (ambii Austria Viena), Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruxelles), Pawel Golanski (Steaua București), Mariusz Jop (FC Moscova), Adam Kokoszka (Wisla Cracovia), Jakub Wawrzyniak (Legia Varșovia), Michal Zewlakow (Olympiakos Pireu), Grzegorz Bronowicki (Steaua Roșie Belgrad)
Mijlocași: Dariusz Dudka, Wojciech Lobodzinski (ambii Wisla Cracovia), Jakub Blaszczykowski (Borussia Dortmund), Mariusz Lewandowski (Șahtior Donețk), Rafal Murawski (Lech Poznan), Lukasz Gargula (GKS Belchatow), Jacek Krzynowek (VfL Wolfsburg), Euzebiusz Smolarek (Racing Santander), Radoslaw Majewski (Groclin Grodzisk), Michal Golinski (Zaglebie Lubin), Michal Pazdan (Gornik Zabrze)
Atacanți: Maciej Zurawski (Larissa), Tomasz Zahorski (Gornik Zabrze), Radoslaw Matusiak (Wisla Cracovia), Lukasz Piszczek (Hertha Berlin), Marek Saganowski (Southampton), Artur Wichniarek (Arminia Bielefeld), Dawid Janczyk (ȚSKA Moscova).
Beenhakker a anunțat că l-ar putea include în acest lot și pe mijlocașul brazilian al echipei Legia Varșovia, Roger Guereirro. Jucătorul așteaptă să primească pașaportul polonez și acceptul FIFA de a evolua în naționala Poloniei.
Reprezentativa Poloniei face parte din grupa B la Euro-2008, alături de selecționatele Germaniei, Austriei și Croației.

Mediafax

Geografu
18th April 2008, 15:14
Polonia l-a "naturalizat" pe brazilianul Roger Guerreiro, de la Legia Varșovia

Leo Beenhakker, olandezul de cârma naționalei Poloniei a primit un ajutor neașteptat în campania pentru EURO 2008. După ce miercuri anunțase lista provizorie a jucătorilor care vor participa la EURO 2008, mai mult ca sigur că olandezul îl va include în lotul final și pe jucătorul Legiei Varșovia, Roger Guerreiro.

Mijlocașul de 25 de ani, născut în Brazilia, a primit, astăzi, cetățenia poloneză, printr-un act oficial semnat de șeful statului, Lech Kaczynski.

Guerreiro, care evoluează în campionatul polonez din 2005, a fost ajutat de președintele Kaczynski, mai ales în condițiile în care un cetățean obișnuit trebuie să petreacă minim cinci ani în Polonia pentru a spera la dobândirea cetățeniei. "Îți urăm bun venit și sperăm că vei avea succes cu naționala noastră, atât la EURO 2008 cât și la turneul viitor", i-a urat lui Guerreiro președintele Poloniei. EURO 2012 va fi organizat de Polonia și Ucraina.

Roger Guerreiro a marcat 14 goluri în 66 de meciuri jucate pentru Legia. Anterior, Guerreiro a mai evoluat pentru echipele braziliene Sao Caetano, Corinthians Paulista, Juventude și Flamengo. Înainte de a ajunge la Legia, Guerreiro a evoluat o scurtă perioadă, sub formă de împrumut, la echipa spaniolă Celta Vigo.

Roger Guerreiro nu este primul jucător "naturalizat" de polonezi. Nigerianul Emmanuel Olisadebe, un "naș" al dinamoviștilor pe când evolua la Polonia Varșovia, a marcat 11 goluri în 25 de apariții în tricoul țării sale adoptive.

realitatea.net

Geografu
18th April 2008, 19:23
Selecționerul Croației, Slaven Bilic, membru și al unei formații locale de rock, va înregistra un nou cântec destinat să devină imn al suporterilor croați pentru Campionatul European din acest an, a anunțat, vineri, producătorul clipului, informează AFP.
"Videoclipul va fi înregistrat sâmbătă, într-o sală de cinema din Split. Este vorba de un cântec rock clasic, foarte bun. Sunt convinsă că le va plăcea suporterilor și că va deveni imnul lor", a declarat Vlatka Bartulovici, directoare la un producător local de bere.
Muzica și versurile melodiei "Nebunia arzătoare" au fost scrise chiar de Bilic. Cântecul va fi interpretat de trupa sa, Rawbau, unde selecționerul cântă la chitară, și va avea premiera la începutul lunii mai, la Zagreb.
În faza grupelor la Euro, Croația joacă alături de Austria, Germania și Polonia.

Mediafax

ultra
18th April 2008, 23:31
Dupa parerea mea mai departe se duc Germania si Croatia [m-au impresionat cum i-au invins pe Anglia].

Geografu
24th April 2008, 14:49
Selecționerul Austriei, Josef Hickersberger, a anunțat, joi, numele celor 31 de jucători austrieci preselecționați pentru Campionatul European care va avea loc în perioada 7-29 iunie, informează AFP.
Lotul definitiv de 23 de jucători va fi anunțat la 28 mai.
Jucătorii preselecționați sunt următorii:
Portari: Christian Gratzei (Sturm Graz), Alexander Manninger (Siena), Jürgen Macho (AEK Atena), Helge Payer (Rapid Viena);
Fundași: Andreas Dober (Rapid Viena), György Garics (Napoli), Ronald Gercaliu (Austria Viena), Martin Hiden (Austria Carinthia), Andreas Ibertsberger (Hoffenheim), Markus Katzer (Rapid Viena), Jürgen Patocka (Rapid Viena), Emanuel Pogatetz (Middlesbrough), Sebastian Prödl (Sturm Graz), Franz Schiemer (Austria Viena), Martin Stranzl (Spartak Moscova);
Mjilocași: Rene Aufhauser (Salzburg), Christian Fuchs (Mattersburg), Martin Harnik (Werder Bremen, Andreas Ivanschitz (Panathinaikos Atena), Ümit Korkmaz (Rapid Viena), Christoph Leitgeb (Salzburg), Jürgen Säumel (Sturm Graz), Joachim Standfest (Austria Viena), Ivica Vastic (Linz), Markus Weissenberger (Frankfurt);
Atacanți: Erwin Hoffer (Rapid Viena), Marc Janko (Salzburg), Roman Kienast (Ham-Kam), Sanel Kuljic (Austria Viena), Roland Linz (Sporting Braga), Stefan Maierhofer (Rapid Viena).
Austria va evolua la Campionatul European în grupa B, din care mai fac parte Croația, Polonia și Germania.

Mediafax

Geografu
30th April 2008, 13:12
Secretarul general al Federației Croate de Fotbal (HNS), Zorislav Srebrici, a anunțat că, marți noaptea, selecționerul Slaven Bilici și prelungit cu încă doi ani contractul și va rămâne în funcție până în vara anului 2010, informează agenția Adnkronos.
Bilici a reușit să câștige grupa pentru preliminariile Campionatului European din Austria și Elveția, devansând reprezentativele Rusiei și Angliei.
Croația face parte din grupa B la turneul final din luna iunie, alături de selecționatele Poloniei, Austriei și Germaniei.

Mediafax

ReD_Devil
9th May 2008, 15:02
Germania + Croatia ...insa nu m-as mira locul croatiei sa fie luat de Polonia.Au o generatie buna :ok:

neo970
26th May 2008, 12:57
Clasamentul ( dupa parerea mea )

1.Germania
2.Polonia
3.Croatia
4.Austria

kain
26th May 2008, 18:36
Clasamentul ( dupa parerea mea )

1.Germania
2.Polonia
3.Croatia
4.Austria

1.Germania
2.Croatia
3.Polonia
4.Austria

clausisme
28th May 2008, 15:47
Austria e gazda ....arbitrii sunt gazdari ...poate fac si ei o branza :D

iulian_1976
29th May 2008, 23:28
Croatia o sa ajunga cel putin in sferturi.Extraordinara echipa motivata
a batut Anglia desi nu era nevoie, o sa termine pe locul 1 grupa.
Daca ajung in finala si se intalnesc din nou cu Germania este alta discutie:D

Lordul
30th May 2008, 15:25
dar sa nu uitam Croatia va aborda EURO 2008 fara golgheterul ei Eduardo da Silva

iulian_1976
30th May 2008, 16:15
Vin cu o rectificare Croatia nu va putea juca finala cu Germania. Organizatorii au facut in asa fel incat grupele A si B sa se,,bata,,pana in finala iar C si D la fel.
Cu alte cuvinte echipele organizatoare daca trec din grupa nu pot juca decat cu grupa B si A,in semifunale si sferturi.
Astfel incat o Austrie sau Elvetie nu poate intalni Italia sau Spania decat in finala daca ar fi cazul.

Concluzie:In sferturi Croatia poate intalni din nou Germania :D .

packman_gb
5th June 2008, 22:22
Polonia la umtimile turnee finale nu au facut o prestatie frumoasa, in preliminarii au fost maestrii dar la ultimile turnee finale, nu prea au pus mari probleme, eu spun ca, Croatia(1) si Germania(2), si fara Eduardo Croatia va impresiona mult.

cinebelu
8th June 2008, 16:57
deci arbitrajele partinitoare din Liga 1 si cele de la turneele finale nu au nimic comun. si ieri s-a observat o tenta de a-i favoriza pe elvetieni, insa aceasta se petrece in anumite limite, iar daca echipa adversa este intradevar mai buna, nu se opune nimeni ca acestia sa castige.

ce misto ar fi astazi sa bata croatii, iar ceilalti sa faca doar remiza. numai sa nu-l bage iarasi pe Neuville..

Ostariki : Hrvatsky 1-2
Nemtia : Polaken 1-1
:D

uZone
8th June 2008, 17:18
de aceasi parere cu kain
1.Germania
2.Croatia
3.Polonia
4.Austria

TheMentalist
8th June 2008, 18:03
Eu sper sa faca o mica surpriza Austria, macar sa termine pe 3:D