PDA

View Full Version : EURO2008: Grupa A: Elvetia, Cehia, Portugalia, Turcia



georg40
1st December 2007, 20:02
Meciurile acestei grupe vor avea loc in orasele: Geneva si Basel in zilele de 7, 11 si 15 iunie.

georg40
2nd December 2007, 14:04
Programul grupei:

Basel:7 iunie:ora 18,00: Elvetia - Cehia
Geneva:7 iunie:ora 20,45: Portugalia - Turcia

Geneva:11 iunie: ora 18,00: Cehia -Portugalia
Basel:11 iunie: ora 20,45: Elvetia - Turcia

Basel:15 iunie: Ora 20,45: Elvetia - Portugalia
Geneva:15 iunie: ora 20,45: Turcia - Cehia

YoNuTzz
2nd December 2007, 19:04
o grupa normala...
cred k portugalia va castiga grupa, iar elvetia care nu este deloc o echipa slaba se va califica de pe locul 2, fiind si ajutata de arbitri un pic...
cehii nu mai sunt ce au fost...

Patriots
2nd December 2007, 19:22
Portugalia si Cehia merg in sferturi dupa mine , iar pe 3 vine Elvetia si turcii vor ramane ultimii.

Bogdy LFC
2nd December 2007, 21:05
Eo merg pe Cehia si Portugalia.Cehia trebuie sa spele rusinea de la CM 2006 :ok:

georg40
2nd December 2007, 21:10
Portugalia si Cehia au prima sansa, Turcia cred ca nu va reusi in timp util sa-si recladeasca nationala, dar sa nu uitam Elvetia. O echipa buna, care acasa este o forta ! Eu zic, Portugalia si Elvetia.

mArIuSeL
3rd December 2007, 22:59
Merg pe mana Portugaliei si a Cehiei dar nici Turcia si Elvetia nu sunt de neglijat!

resita
26th December 2007, 10:20
Elvetia la acest C.E. o sa fie surpriza, merg pe Elvetia si Portugalia din aceasta grupa

Universal
8th January 2008, 22:18
Eu cred ca Elvetia o sa castige grupa, urmata de Portugalia, la mare lupta cu Turcia.

Interesant va fi duelul Elvetia - Turcia , de pe 11 iunie, la Basel. Se stie ca Turcia nu a participat la CM 2006...avand un baraj cu Elvetia....

sa speram ca nu vor iesi scantei...

georg40
8th January 2008, 23:12
Si eu am aceasta parere, Elvetia o astept in sferturi daca nu chiar in semifinale.

PS: cu conditia sa invete sa bata loviturile de la 11 metri...(sic !)

Geografu
9th January 2008, 17:38
Elvetia nu are fata de sferturi zic eu.Cu arbitrii e altceva dar ar fi pacat sa faca apel la astfel de solutii.
In mod normal Cehia si Portugalia merg mai departe ! :ok:

georg40
9th January 2008, 18:27
Elvetia nu are fata de sferturi zic eu.Cu arbitrii e altceva dar ar fi pacat sa faca apel la astfel de solutii.
In mod normal Cehia si Portugalia merg mai departe ! :ok:

Fata sau nefata, Elvetia dispune la ora actuala de o generatie valoroasa de jucatori in frunte cu Senderos, Frei, fratii Degen, fratii Yakin si altii si este capabila de performante inalte. A emite pareri suspicioase cu 150 de zile inainte de competitie, in sensul de a discuta despre arbitraje (posibil) partinitoare mi se pare eronat.

georg40
7th February 2008, 21:07
Un numitor comun pentru cele patru echipe din aceasta grupa. In partidele-test de miercuri niciuna nu a reusit un succes, daca facem abstractie de egalul Turciei...

Geografu
20th February 2008, 14:07
Hitzfeld a semnat cu elvetienii

Antrenorul lui Bayern a parafat marti, la Munchen, un contract pe doi ani cu federatia helveta. Acordul va intra in vigoare incepind din vara, cind Ottmar Hitzfeld il va inlocui la cirma “nationalei” Tarii Cantoanelor pe actualul selectioner, Kobi Kuhn. El are ca obiectiv calificarea la Mondialul sud-african, ce va avea loc in 2010. La Bayern se stie deja succesorul tehnicianului german: Jurgen Klinsmann.

www.ifotbal.ro

georg40
20th February 2008, 17:10
Perfect adevarat, pacat pentru elvetieni ca stirea si faptul nu influenteaza cu nimic prezenta echipei la EURO2008 !

georg40
21st February 2008, 11:52
Stadionul din Basel inaugurat in anul 2001 asigura locuri pentru 42 500 de spectatori.
Constructia are o infrastructura moderna printre care si o instalatie solara pe acoperis. In cadrul complexului exista un centru comercial cu o suprafata de 16 500 mp.Distanta de aeroport este de 10 km ,iar de centrul orasului de 3 km.

georg40
22nd February 2008, 17:20
Stade de Geneve eset o constructie multifunctionala data in folosinta in martie 2003, gazda primitoare pentru circa 30 000 de spectatori. Aici exista centre de cumparaturi, hoteluri, sali de sport pentru fitnes, arene de bowling,restaurante. Stadionul seafla la numai 3 km de aeroport ca si de centrul orasului.

georg40
16th March 2008, 11:51
Una dintre intalnirile care dau de pe acum bataie de cap organizatorilor este aceea de la Basel de la 11 iunie: Elvetia - Turcia.
Dupa cum se stie intr-un trecut nu prea indepartat partida celor doua echipe desfasurata la Istanbul s-a ales cu altercatii , bataie si o seama de suspendari.
Se pare ca grupuri de "ultras" pregatesc o revansa si nu numai pe teren...

georg40
18th March 2008, 19:04
Mai sunt 80 de zile...
(Oh, cat sunt ele de lungi !).

georg40
27th March 2008, 19:19
Grupa cea mai curioasa privind meciurile de pregatire, nici una dintre combatante nereusind sa castige.

Elvetia , o stim , a pierdut acasa fara prea mari probleme in fata Germaniei, de remarcat fiind doar prestatia a 3-4 jucatori: Senderos, Barnetta, Spycher si cam atat. In rest inca mult de lucru pentru simpaticul antrenor Köbi Kuhn care deja isi are urmasul in ersoana lui Ottmar Hitzfeld.

Cehia a remizat in Danemarca, remarcandu-se mai ales apararea intr-o partida dominata de gazde.

Portugalia a fost invinsa de...Grecia cu 1-2, este cea de-a treia infrangere a lusitanilor in fata campioanei europene "en titre". Lipsita de Ronaldo, echipa portugheza a disputat acest joc la...Düsseldorf in Germania, antrenorul Scolari mizand pe superstitia unei evolutii anterioare...

La randul ei, Turcia a intalnit modesta echipa Belarus de care a fost depasita cu 2-1, acolo schimbarea de generatie facandu-se simtita mai mult decat oriunde.

In aceasta grupa putem astepta cu interes si curozitate inainte de toate confruntarea Elvetia - Turcia care promite din motive arhicunoscute mai mult decat un meci de fotbal...

Geografu
7th April 2008, 20:31
Căpitanul reprezentativei Cehiei, Tomas Rosicky, care evoluează la Arsenal, este incert pentru Campionatul European, din cauza unor dureri provocate de inflamarea unui tendon popliteu, a anunțat, luni, cotidianul praghez Sport, citat de AFP.
"Este o veste proastă. S-ar putea ca echipa națională să nu se bazeze pe căpitanul și jucătorul ei cel mai important la Campionatul European", scrie publicația menționată pe prima pagină.
Rosicky, în vârstă de 27 de ani, este indisponibil de la sfârșitul lunii ianuarie, atunci când accidentarea la genunchi l-a obligat să părăsească terenul în minutul 9 al meciului cu Newcastle, din 16-imile Cupei Angliei.
"Tratamentul este dificil. Tomas a acceptat deja faptul că probabil nu va mai juca pentru Arsenal în acest sezon. El își poate reveni în 15 zile, dar mai poate dura și trei luni. Pronosticul este complicat", a declarat medicul echipei Cehiei, Petr Krejci.
Managerul selecționatei și vicepreședintele forului (CMFS), Vlastimil Kostal, nu și-a ascuns temerile în privința acestui subiect: "Ca să fiu sincer, sunt îngrijorat pentru participarea lui Rosicky la Euro".
Potrivit Sport, rolul de conducător de joc ar urma să-i fie încredințat lui Marek Matejovsky de la Reading, lui Jaroslav Plasil de la Osasuna sau lui David Jarolim de la SV Hamburg.
Cotidianul subliniază și o eventuală revenire în națională a Balonului de Aur 2003 Pavel Nedved de la Juventus, care s-a retras din prima reprezentativă după Cupa Mondială din 2006.

Mediafax

Geografu
8th April 2008, 18:34
Atacantul ceh Jan Koller, în vârstă de 35 de ani, cel mai bun marcator din toate timpurile al naționalei țării sale, a anunțat, marți, în cadrul unei conferințe de presă, că își va încheia cariera internațională după Campionatul European din Austria și Elveția (7-29 iunie), informează AFP.
"Este o decizie definitivă, nimic nu o mai poate schimba. Mă simt foarte legat de selecționerul Karel Bruckner. Cred că timpul meu va expira după Euro-2008", a subliniat Koller, pentru cotidianul praghez Dnes.
Selecționerul Cehiei, Karel Bruckner, în vârstă de 68 de ani, a dezvăluit recent că va renunța la funcție după Euro-2008.
Koller, care evoluează în prezent la formația FC Nurnberg, are în palmares 85 de meciuri și 52 de goluri marcate pentru echipa națională a Cehiei.
Jan Koller, originar din satul ceh Smetanova Lhota, din sudul Boemiei, a debutat în fotbalul "mare" la Sparta Praga, la vârsta de 20 de ani, după care și-a continuat cariera la Lokeren și Anderlecht (Belgia), Borussia Dortmund (Germania), AS Monaco (Franța) și FC Nurnberg (Germania).
Jan Koller a marcat pentru prima dată în tricoul echipei naționale chiar la debutul său în prima reprezentativă, în 9 februarie 1999, la Bruxelles, într-un meci cu Belgia, încheiat la egalitate, scor 1-1.
Cehia va evoula în grupa A la Euro-2008, urmând să întâlnească Elveția (în 7 iunie, la Basel), Portugalia (în 11 iunie, la Geneva) și Turcia (în 15 iunie la Geneva).

Mediafax

ultra
18th April 2008, 23:32
Portugalia si Cehia :).

ReD_Devil
9th May 2008, 15:03
cea mai "clara" grupa...Portugalia si Cehia ...exact in ordinea asta :D

neo970
26th May 2008, 12:55
Clasamentul va fi urmator : ( Parera mea )

1.Portugalia
2.Cehia
3.Turcia
4.Elvetia

kain
26th May 2008, 18:37
Clasamentul va fi urmator : ( Parerea mea )

1.Portugalia
2.Cehia
3.Turcia
4.Elvetia

1.Portugalia
2.Turcia
3.Cehia
4.Elvetia

clausisme
28th May 2008, 15:50
una din gazde va iesi din grupe cel mai probabil elvetia ...iar turcii sunt ai draq si o sa treaca si ei

delaparis
7th June 2008, 21:02
Elvetia a inceput cu ghinion acest turneu.
Infrangere cu Cehia , au pierdut atacantul si cel mai bun jucator din echipa Frei, antrenorul are probleme personale grave etc ...
Cred ca e prima oara in istoria fotbalului cand echipa organizatoare a unui turneu are un astfel de debut

carlo
9th June 2008, 18:07
Portugalia o vad in finala,Turcia nu face nici un punct la acest turneu.

ultra
12th June 2008, 00:45
Portugalia si Cehia :).

Oi fi avut dreptate ?:D

Bogdy LFC
12th June 2008, 13:02
Daca Turcia si Cehia termina ultimul meci din grupa la egalitatea sferturile se decid la penaltiuri pentru grupa A.

Cehia a pierdut cu 3-1 in fata Portugaliei care este matematic calificata in sferturi la Euro 2008, in timp ce Turcia a batut Elvetia cu 2-1 in prelungiri. Cele doua echipe au acelasi numar de puncte, acelasi numar de goluri marcate si acelasi numar de goluri primite.

Conform articolului 7.08 al UEFA, daca doua echipe aflate la egalitate joaca ultimul meci din grupa, acesta va fi decis la lovituri libere daca nu se stabiliste pana la finalul celor 90 de minute castigatoarea.


:ok:

Sport.ro :rolleyes:

Ferdininho
21st June 2008, 15:29
După eliminarea Cehiei de la Euro, Dusan Uhrin jr. a fost propus de federația de la Praga pentru postul de antrenor al primei reprezentative, în locul lui Ka­rel Bruckner. Pe listă se aflau 10 antrenori, dar Uhrin jr. era creditat cu șanse extrem de mari să preia postul.

“Sînt prea tînăr, Poate peste zece ani”

Antrenorul Timișoarei a refuzat, însă! Motivul său: “Sînt prea tînăr”.

“Deocamdată nu mă gîndesc la asemenea lucruri, pentru că nu e momentul. Am început un drum la Poli și vreau să-l duc pînă la capăt. Nu se pune problema să renunț acum, nici măcar pentru echipa națională!”, a spus cehul, aflat în cantonament cu Poli, la Debrecen. “Vreau să mai antrenez cel puțin 10 ani la echipe de club. Doar atunci consider că voi fi destul de pregătit pentru echipa națională”, a adăugat Uhrin, care nu e dorit doar la reprezentativa Cehiei, ci și în Emiratele Arabe. “O altă ofertă pe care n-o pot onora. Familiei mele i-ar fi foarte greu acolo și, dacă nu ar veni, probabil mi-ar fi mie foarte greu fără ea”, a explicat Dusan Uhrin.

“Nu-i ca românii”

Impresionat de atașamentul arătat de Uhrin, Marian Iancu s-a felicitat pentru decizia de a-l aduce pe ceh. “Nu mi-a spus nimic de aceste oferte, dar nici nu era nevoie. Cunosc bine relația noastră, gîndim la fel”, a spus Iancu. “Modul lui de a gîndi lucrurile e total diferit de al nostru, al românilor. Asta îmi dovedește încă o dată că am fost inspirat cînd m-am zbătut să-l aduc. Avem de învățat multe de la el”, a adăugat șeful lui Poli.

Sursa violamania