PDA

View Full Version : Stiri externe



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

anna.09
13th December 2009, 15:02
Wow! Mustafina face legea!

Ada24
13th December 2009, 19:21
Rezultate Toyota International -ziua a doua

http://www.jpn-gym.or.jp/english/events/2009/result/09toyota_w_e.pdf

Destul de surprinzator as zice eu! \
(Stiu ca era la ele acasa...dar totusi.. Japonia :ok:)
Ce note mici pt Caquatto.

Rezultate masculin
http://www.jpn-gym.or.jp/english/events/2009/result/09toyota_m_e.pdf

anna.09
15th December 2009, 10:26
Se pare ca Paola Galante este pe punctul de a renunta la gimnastica. A crescut f mult in inaltime si ii este greu sa continue la acelasi nivel.
Sursa: Couchgymnast.

mikeyy
16th December 2009, 22:03
GymnasticsCoaching propune o analiza interesanta: Komova vs. Wieber : http://gymnasticscoaching.com/new/2009/12/best-jr-gymnast-komova-v-weiber/

Pe cine alegeti? :)

anna.09
16th December 2009, 22:34
As alege Grishina sau Bulimar!:happy

Dar dintre variantele de mai sus categoric Komova!
BTW Wieber mai traieste?("gymnastically speaking":))

mikeyy
16th December 2009, 22:46
Eu as alege-o pe Larisa :D

Dar adevarul e ca Wieber si Komova sunt deocamdata peste junioarele noastre in ceea ce priveste individualul compus (toate cele 4 aparate).
Insa si eu tot pe Komova as alege-o dintre cele 2 :)

Cata_RB
16th December 2009, 22:50
Da, sunt mai sus decat ale noastre datorita sariturilor, in primul rand...plus o traditie mai buna la paralele.
De Wieber nu mai stiu nimic...nici macar americanii nu cred ca stiu, nu am mai vazut nicaieri ceva concret despre ea.

mikeyy
16th December 2009, 22:53
Cata nu ne-ai spus pe cine alegi... :)

Nici eu nu mai stiu nimic de Wieber....a cam disparut din peisaj.

Cata_RB
16th December 2009, 23:13
Hmm...nu cred ca aleg pe nimeni :D Wieber nu-mi place, iar pe rusoaice, sincer, nu le stiu, nu prea m-am prea uitat la filmulete :D

monalexa
17th December 2009, 16:17
Eu tot pe Komova o aleg... imi place mai mult stilul ei, mai elegant si finutz :)

mikeyy
17th December 2009, 23:32
Tot despre Komova:

Azi a castigat Cupa Voronin (la juniori) cu un total ft bun: 59.850 (15.150; 15.800; 14.250; 14.650). Dupa note cred ca a avut probleme doar la barna..in rest note foarte bune.
Pe locul al doilea a venit Violetta Malikova cu 55.600 si pe locul 3 - Anastasia Karpova cu 55.100.

Si o veste trista :(
La seniori ar fi trebuit sa participe si Anna Pavlova...era concursul ei de revenire. Insa nu s-a mai putut prezenta deoarece trece printr-un moment nefericit in familie..tatal ei a murit :(

cineva_cineva
18th December 2009, 08:14
Offff, imi pare tare tare rau pentru Anna. Mi-arfi placut sa aud ca a revenit, daca e sanatoasa si inca maipoate. Acum ii doresc putere sa treaca peste aceste momente si sper sa o revedem curand!

anna.09
18th December 2009, 10:02
Imi pare tare rau pt pierderea Annei Pavlova!

Ar fi fost interesant sa fi fost un duel Komova-Grishina in finala! Grishina nu a participat?

Marty R.
18th December 2009, 14:20
Se pare ca a participat, dar a fost o zi grea pentru ea. http://gymnasticsresults.com/2009/rus/voronincup/girlsaa.pdf

Ada24
18th December 2009, 17:29
GymnasticsCoaching propune o analiza interesanta: Komova vs. Wieber : http://gymnasticscoaching.com/new/2009/12/best-jr-gymnast-komova-v-weiber/

Pe cine alegeti? :)

Komova :cheer:
Desi si mie imi place mai mult Grishina in ultimul timp, mai ales barna.
(Nu prea pricep ce e asa extraordinar la Weiber :P)

Sper sa apara filmulete de la Voronin cup, sunt curiaoasa ce a facut komova sa ia o nota asa mare la paralele.La barna o fi cazut?parca avea nota de plecare destul de mare, nu?
Imi pare rau pt Grishina, macar s-a calificat in 2 finale pe aparate.
Concursul de ieri a fost si AA sau doar calificari?

anna.09
18th December 2009, 17:49
Mie nu mi se deschide linkul cu rezulatele de la Voronin cup....:(

Ada24
18th December 2009, 18:00
Oana, asta merge?

http://www.sportgymrus.ru/Admin/GetFile.ashx?get=1&id=1517

anna.09
18th December 2009, 18:02
Da, mersi mult:floricica:

Auré_Gym
18th December 2009, 20:36
Ce notele mare pentru Komova ! Notele de plecare trebuie sa fie mare.

crisloregym
19th December 2009, 10:40
Komova si eu!!!! Desi...Bulimar este o alegere mai aproape de sufletul meu:P

Ada24
19th December 2009, 13:03
Niste rezultate de la Voronin Cup (sursa IG)

Senior WAG Vault
1. Anna Myzdrikova RUS 14.275
2. Anastasia Zaytseva BLR 13.675
3. Ekaterina Kurbatova RUS 13.575
4. Valeria Maksyuta ISR 13.175
5. Kerrie Upton GBR 12.675
6. Diana Karimdzhanova UZB 12.550
7. Naiara Sorbino Santos BRA 12.325

Junior WAG Vault
1. Anastasia Sidorova RUS 14.400
2. Madeline Gardiner CAN 13.625
3. Sara Caranzaro SUI 13.425
4. Valeria Grishane LAT 13.025
5. Julia Rumbutis SWE 12.825
6. Azimbay Molder KAZ 12.550
7. Lora Long GBR 12.375
8. Kelly Sim GBR 12.100

Junior WAG Uneven Bars
1. Viktoria Komova RUS 15.850 (6.5)
2. Kristina Sidorova RUS 14.000 (5.5)
3. Madeline Gardiner CAN 13.450 (5.1)
4. Sara Caranzaro SUI 11.550 (5.3)
5. Valeria Grishane LAT 11.200 (3.4)
6. Brittany Robertson NZL 11.000 (3.4)
7. Azimbay Molder KAZ 10.900 (5.2)
8. Clarissa Almedia BRA 10.250 (3.1)

Senior WAG Balance Beam
1. Luiza Galiulina UZB 14.200 (5.8)
2. Tatiana Solovyova RUS 13.700 (5.3)
3. Brianna Mitchell NZL 13.150 (4.8)
4. Angelina Kislaya UKR 12.850 (5.7)
5. Valeria Maksyuta ISR 12.600 (5.8)
6. Olga Mokhovtseva BLR 12.400 (4.3)
7. Ksenia Afanasyeva RUS 12.200 (5.2)
8. Anastasia Zaytseva BLR 11.800 (5.1)

Senior WAG Floor Exercise
1. Anna Myzdrikova RUS 14.400 (5.7)
2. Angelina Kislaya UKR 14.050 (5.3)
3. Luiza Galiulina UZB 13.850 (5.1)
4. Naiara Sorbino Santos BRA 13.650 (5.2)
5. Valeria Maksyuta ISR 13.500 (4.9)
6. Ramilya Musina RUS 13.500 (5.7)
7. Olga Mokhovtsova BLR 12.600 (4.9)
8. Diana Karimdzhanova UZB 10.600 (4.5)

Junior WAG Floor Exercise
1. Viktoria Komova RUS 14.850 (5.7)
2. Violetta Malikova RUS 14.800 (5.6)
3. Madeline Gardiner CAN 14.300 (5.5)
4. Valeria Grishane LAT 13.000 (5.0)
5. Brittany Robertson NZL 12.500 (4.6)
6. Lora Long GBR 12.250 (4.6)
7. Alina Kuligina KAZ 10.600 (4.6)
8. Zhanbota Aldabergenova UZB 10.450 (4.8)

niagara64
19th December 2009, 16:56
od55XDE_BLACa tot s-a vorbit de Ana Pavlova , am dat peste un sol de al ei de cand avea 12 ani .Superba in coregraphie dar si in acrobatica .

crisloregym
19th December 2009, 22:00
Ce frumos lucra!!! Nu imi vine sa cred ca la ce gimnasta buan a fost, mereu a fost atat de aproape de medalii de toate culorile si, totusi, niciodata nu a luat medalii pe cat de buna e:(

Cata_RB
20th December 2009, 02:00
Coordonatorul lotului masculin al SUA, Ron Brant, a renuntat la aceasta functie...se pare ca undeva dupa CM. Inca nu s-au anuntat posibilii inlocuitori.

mikeyy
20th December 2009, 02:08
Si Rusia a schimbat la baieti. Pe coordonatorul de pana acum l-au dat afara (sau si-a dat el demisia) si astfel la seniori l-au adus pe cel care era la juniori..iar la juniori l-au numit pe Nikolai Kryukov (gimnastul lor celebru).

anna.09
20th December 2009, 19:25
Solul Mustafinei la Gymnasiade:
http://www.youtube.com/watch?v=tTkJLzXYzB4
Imi place mult...dar constructia este un pic ciudata cu 6 elemente acrobatice. Se straduieste sa faca o legare C+C din care primeste doar 0.4 (un C nu mai intra in calcul fiindca sunt prea multe elemente acrobatice) cand ar putea mult mai usor sa faca un element D si obtine acelasi punctaj. Oricum este de admirat ca nu alege varianta mai usoara.

mikeyy
20th December 2009, 21:24
Ce sol frumos...wow!
Apreciez mult inceputul din punct de vedere al coregrafiei...e ca la patinaj!
Foarte frumoasa coregafia, muzica, interpretarea, bagajul tehnic!!!
Nota 10 :)

anna.09
20th December 2009, 21:32
Si mie imi place mult exercitiul...am fost surprinsa sa vad pe TAAF pareri nu tocmai pozitive...

mikeyy
20th December 2009, 21:43
Am intrat si am citit si eu acum.
Ma mir ca nu le place...chiar e dragut exercitiul!

niagara64
21st December 2009, 00:02
Am intrat si am citit si eu acum.
Ma mir ca nu le place...chiar e dragut exercitiul!

Mai Mihai , pai in afara de intrarea(triumfala e drept) din punct de vedere coregraphic nu prea straluceste . E fad , cateva miscari de brate si cam atat...parca ar fi facut de cine stiu eu cine :yes:
Si nici MUstafina nu pare sa "enjoy" parca il face obligata . Cand ma uit la mica Pavlova, la 12 ani cat de elegant si stralucitor executa ...

mikeyy
21st December 2009, 00:21
Mi-a placut ft mult, serios!!! :)
Sincer sa fiu nu ma uit la coregrafie prea mult...ma intereseaza ca gimnastele sa vina cu ceva inedit si exercitiul sa atraga atentia. De asemenea conteaza si muzica..iar alegerea Mustafinei imi place..chiar sunt curios despre ce melodie e vorba.

Cata_RB
21st December 2009, 00:30
Si mie imi place melodia, o stiu...are si versuri, cred ca in italiana. Dar nu-mi pot aminti nici un cuvant si nici cum se cheama :D

Ada24
21st December 2009, 00:51
Hijo De La Luna- E in spaniola :)
Si mie imi place muzica, nu am mai auzit-o in alt sol pana acum.

niagara64
21st December 2009, 00:59
E dintr-unul dintre spectacolele"Cirque de Soleil" (multam soferului meu pentru aducere aminte ) melodia .

mikeyy
21st December 2009, 01:10
Hijo De La Luna- E in spaniola :)
Si mie imi place muzica, nu am mai auzit-o in alt sol pana acum.

Mersi mult de tot Ada! :)
http://www.youtube.com/watch?v=HzeMbN90Pz8

mikeyy
21st December 2009, 01:28
Tshukahara tripla :http://www.youtube.com/watch?v=GNufUU8EZd0 ...Kohei Uchimura. Incredibil, dar adevarat....

crisloregym
21st December 2009, 21:44
Si mie imi place solul Alyiei...cu exceptia intrarii si iesirii...mi se par prea nenaturale...dar in rest, sigura pe ea, lucreaza frumos...in schimb nu imi place deloc de ea la barna

miafangina
21st December 2009, 21:57
Tshukahara tripla :http://www.youtube.com/watch?v=GNufUU8EZd0 ...Kohei Uchimura. Incredibil, dar adevarat....

Chiar asa,incredibil!:shocked:
Daca nu vedeam reluarile ,la viteza normala nu puteam numara insurubarile.Si ce calm si natural e,parca e ceva la-ndemina.

anna.09
22nd December 2009, 10:19
Si mie imi place solul Alyiei...cu exceptia intrarii si iesirii...mi se par prea nenaturale...dar in rest, sigura pe ea, lucreaza frumos...in schimb nu imi place deloc de ea la barna

Cris, n-am indraznit sa spun eu..ca stiam ca sunt apreciate dar nici mie nu imi plac astfel de intrari si iesiri..am aceeasi senzatie ca sunt fortate..nu sunt neaparat impotriva ideii dar ce am vazut pana acum (rusoaice, americance - cele de la Gage obisnuiesc) mi s-a parut intr-adevar artificial.

Despre barna Alyiei insa nu am aceeasi parere..imi place mult...imi place cum executa elementele, imi plac toate elementele pe care le executa...dar sunt neplacut surprinsa sa o vad ca nu poate lega aproape nimic...abia reuseste sa indeplineaca cerinta de serie acrobatica...cred ca este timorata de ideea de combinatie acro pe barna...ca la sol este maestra (la combinatii)!

anna.09
22nd December 2009, 10:26
Filmulete de la Voronin Cup:
Viktoria Komova, barna:
http://www.youtube.com/watch?v=7pH-8K35PQQ&feature=sub

mikeyy
22nd December 2009, 11:27
In acest exercitiul de la barna..Komova mi-a amintit de Khorkhina prin modul in care isi misca bratele :)..serios, de vreo 2 ori parca facea aceleasi miscari precum Sveta.
Imi pare rau ca ratat la un element usor, dar se mai intampla. Oricum dovedeste ca sta bine cu moralul..dupa ratare a facut apelul fara prea mari probleme. E o gimnasta completa, atat la acrobatica cat si la artistica...se vede ca are in sange gimnastica :) Cred totusi ca barna e aparatul care nu-i place...nu da dovada de prea multa siguranta.

anna.09
22nd December 2009, 12:31
http://www.youtube.com/watch?v=slkFdxIbkbo&feature=sub
Anastasia Sidorova, o barna promitatoare..am senzatia ca planuieste sa lege pirueta cu piciorul la 90 de seria Danilova+flic+salt

anna.09
22nd December 2009, 15:20
Iat-o si pe preferata mea..intr-o zi nu prea buna, Anastasia Grishina, barna Voronin cup:
http://www.youtube.com/watch?v=UnZJljbhxWk&feature=channel

ioanavol
22nd December 2009, 16:30
Buna tuturor,

Am fost aseara la GymGala olandeza, in Eindhoven. Nu stiu daca ati citit deja pe alte forumuri cum a fost (tinand cont ca si pe 18, 19 si 20 au fost spectacole), dar am zis totusi sa va povestesc si impresiile mele. Mai ales ca zilele astea sunt in focuri cu pregatirile de plecare si nu prea ma timp sa scriu prea mult, iar apoi cine stie, poate uit ce vreau sa zic :P (sunt patita, cam asa s-a intamplat si la TopGym).

Gala a inceput ieri seara la ora 20.00. A fost organizata in “Indoor sportcentrum Eindhoven”, in acelasi complex unde au fost organizate anul trecut si Europenele de inot (si care este si unul dintre centrele propuse in eventualitatea ca Olanda va organiza JO 2028). Sala de gimnastica a fost improvizata pe un teren de baschet (/handball etc), nu a fost podium pt sol, insa totul arata foarte frumusel, cu tribune si cu cateva “cafenele”.

Noi am avut bilete cumparate in prealabil, dar fara locuri, asa ca ne-am asezat unde am vrut. De fapt unde am putut, caci sala era arhi-plina, cu toate ca biletele au costat 20 euro de persoana (!). Banuiesc totusi ca au fost multe reduceri pentru copilasii care veneau de la cluburi, dupa cum am mai spus pe aici parca, sunt foarte multe cluburi de gimnastica in Olanda (unde se practica gimnastica la absolute toate nivelele). Asa ca iarasi a fost sala plina de copilasi, si fete si baietei, baieteii insa tare neastamparati. La inceput au fost niste exercitii de aerobic ca sa dezmorteasca publicul si ceva cantece f po****re de aici.

Ca sa nu fac o poveste lunga de tot (vad ca nici n-am inceput cu Gala si am scris o groaza), o sa punctez cateva dintre cele mai importante momente ale serii. Imi cer de pe acum scuze, nu tin minte numele tuturor participantilor, trebuie sa le caut si acum nu prea am cum.

1. Au participat sportivi din multe ramuri ale gimnasticii, asa ca a fost frumos, ca un spectacol. Au participat si campioni mondiali/europeni, dar si sportivi de-ai gazdelor si, cel mai dragut din punctul meu de vedere, au fost si cateva momente cu copilasi mici-mici, care faceau tot felul de giumbuslucuri pe muzica, tare haios.

2. Au fost 4 dueluri. La fiecare duel participau un sportiv strain vs unul al gazdelor. Exista un juriu format din cate 2 arbitri care desemnau castigatorul, care castiga un cec in valoare de 500 euro. In timpul evolutiilor prezentatorul spectacoului dadea detalii referitoare la elementele executate. Duelurile au fost:

- la sol Marian Dragulescu vs. Jeffrey Wammes (cel mai bun olandez la sol). Amandoi au facut exercitii bune, dar cred ca putin usurate. Au folosit amandoi o saltea pt rulare. A castigat Marian cu 15.300 (6.5 parca), fata de 14.900 al lui Jeffrey.

- La barna Ariella Kaeslin vs. Mayra Kronen (campioana AA a Olandei). Amandoua au cazut o data, a castigat Ariella cu vreo 13 si ceva (fata de 12.400 Mayra). Publicul a apreciat f mult intrarea pe barna a Ariellei, care e destul de spectaculoasa. Ariella a si salutat publicul in olandeza la inceput, zicand “buna seara, public drag” (mie mi s-a parut f dragut :P). Ea e vorbitoare de germana, asa ca la sfarsitul exercitiului i-a raspuns in germana prezentatorului, care o intrebase cum i s-a parut evolutia. Raspunsul ei a fost “o ratare e o ratare, deci nu poate fi bine”. Mayra Kronen a avut un exercitiu de dificultate doar 5 si a si cazut, dar elementul la care a cazut este chiar interesant: sta lateral pe barna, si incearca o saritura cu intoarcere 360 de grade, cu un element artistic...dar nu mai tin minte care (scuze, stiti voi ca nu le am cu elementele :P). Am aflat (eu nu stiam) ca Ariella a fost desemnata sportiva anului in Elvetia si-n 2008 si-n 2009.

- La acrobatic: duo mixt din Anglia vs. duo mixt din Belgia (amandoua, daca am inteles bine, medaliate la Campionatele Europene). Au iesit la egalitate, cu 28.500 p (din maxim 30 p). Foarte frumos, pe muzica, cu niste elemente f spectaculoase. Fetita din Belgia ff flexibila, aproape de contorsionism. Sper sa apara filmulete, sa-i puteti vedea si voi.

- La bara: Igor Cassina vs. Epke Zonderland (vedeta locala, de altfel si “sportivul anului” in Olanda anul acesta). A castigat Epke, care a avut o desprindere Kovacz si parca inca una, a lucrat frumos. Din cate am inteles de la prezentator, Epke a castigat si-n almere si-n groningen, iar Cassina in Rotterdam pe 18. Epke a fost insotit de fratele lui, Herre Zonderland, care practica si el gimnastica (a fost de cateva ori in echipa Olandei la Europene, parca s-a retras din activitate)

Alte momente frumoase:
- echipa Rusiei campioana nationala la ritmica: au evoluat la cerc si la panglica, foarte elegant si frumos
- echipa Belgiei la acrobatic, formata din 12 gimnasti: f spectaculos
- o trupa de acrobatic pe bete din Germania: f interesant, pe muzica, umblau pe bete si faceau si elemente acrobatice (cei pe bete mai mici si cei fara bete – copilasi); pe tot timpul pauzei au facut poze cu copiii pe hol, foarte dragut din partea lor
- cativa sportivi, din cateva tari (Olanda, SUA, Rusia....vreo 6 in total), care au efectuat salturi pe salteaua lunga (cum se numeste ramura aceasta a gimnasticii, parca si noi comentam aici acum ceva vreme?): foarte spectaculos, imi retrag cuvintele de atunci...acestia se vedea ca sunt de nivel mondial
- a fost si un miniexercitiu la trambulina al campionilor nationali ai Olandei
- un exercitiu al unei trupe din Cehia de aerobic rock & roll (ca sa vedeti cate ramuri are si gimnastica asta :P): dinamic, frumos

Imi pare rau ca nu am facut poze si filmulete, dar majoritatea timpului erau numai reflectoare, nu era prea multa lumina. Si nici pozitia mea nu era foarte buna, mereu apareau oameni prin fata mea.

La sfarsit toti sportivii au venit pe scena, iar organizatorii i-au inconjurat cu o panglica ca sa poata da autografe fara ca sa poata suporterii sa vina peste ei. Eu n-am mai stat, nu prea am avut chef sa ma imbulzesc cu tot copiii ca sa iau autograf de la Marian...poate data viitoare :D

Tot spectacolul a durat 3 ore (cu tot cu pauza). Cam atat imi amintesc acum...(sper sa nu va fi plictisit de tot).

Daca apar poze/filmulete o sa le pun aici, ca sa vedeti despre ce vorbesc.


Ma intorc la treaba. Pe curand:)

Tess_AN
22nd December 2009, 17:00
Ioana, multumim de poveste. Se pare ca intr-adevar ai vazut un spectacol!
E clar ca Ana P nu a participat. Dar au zis ceva motiv? Aparea sau nu pe afis?

Cata_RB
22nd December 2009, 17:08
Multumim, Ioana! :) Tumbling cred ca se numeste aia cu salteaua lunga...de fapt e ceva elastic.
Poate Ana a mers la Ghent pana la urma pentru ca acolo era o singura zi de gala, iar in Olanda, vreo 4? Ca sa o lase sa mearga acasa de Craciun...sa nu ajunga foarte tarziu. Zic si eu :P

ioanavol
22nd December 2009, 17:17
Da, in Olanda au fost 4 zile (18-Rotterdam, 19-Almere, 20-Groningen si 21-Eindhoven).

Dar cred totusi si ca Gala belgiana e mai faimoasa.

Nu, Ana nu mai aparea niciunde...nici nu au zis nimic.

mikeyy
22nd December 2009, 21:37
Multumesc Ioana pentru poveste!
Din ceea ce am citit reiese ca a fost un super-spectacol! Foarte fain!
Felicitari organizatorilor!

Artistica, ritmica, aerobica, acrobatica, tumbling, trampoline...toate in acelasi loc..locul ideal pt un fan al gimnasticii :) Ce puteai sa-ti mai doresti....poate doar pe Ana Porgrs prezenta :)

crisloregym
22nd December 2009, 22:53
WOW...Ioana, multumim tare mult ca ne-ai povestit cum a fost!!! Chiar ca pare sa fi fost chiar frumos...si cand te gandesti ca a fost la tine acasa, nu a mai trebuit sa te deplasezi...deja te invidiez:P Marian a fost doar la sol? Nimic la sarituri?

anna.09
23rd December 2009, 10:13
Paralelul Victoriei Komova:
http://www.youtube.com/watch?v=B4QcYn8n5XE&feature=sub
calculez imediat :), si-a bagat si ea van Leeuwen, nu-mi vine sa cred cat de repede au introdus rusoaicele aceste elemente...vreau si pentru fetele noastre....

Edit: Am calculat aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2878488#post2878488
Mi-a dat 6.6, este super...dar nota 15.8 este exagerata, sunt totusi greseli de executie..oricum este senzationala

Marty R.
23rd December 2009, 12:15
Anna, cred ca Khorkina asta nu e toe on (van Leeuwen), dar piked stalder Khorkina, nu? Si Eger e echer, nu intins, asa e? Nota de plecare 6.5, stiu exact din resultate.

anna.09
23rd December 2009, 12:29
Vrei sa spui ca nu atinge bara de jos? Nu se vede prea bine in filmulet... in cazul asta cred ca va fi: "Komova".
la Jaeger nu stiu ce sa zic...un pic in echer intr-adevar dar cred ca a incercat intins..oricum nu arata echerul ca la EYOF.
Stiu ca a primit 6.5 a doua zi in finala, acesta este exercitiul de la aa...dar cred totusi ca a intentionat sa fie 6.6.

Edit: Marty, dc Jaeger-ul a fost considerat echer adica D atunci ar fi 6.4 nota, nu? ca pierde 0.1 si la bonus.
Sau crezi ca piked stader Khorkina a fost evaluat la mai mult decat E?
Oricum acesta cred ca este exercitiul de la aa nu de la ef...eu nu am vazut SV pt notele de la aa..

Cata_RB
23rd December 2009, 12:40
Chiar ca e cam mult nota la executie...a avut departari de picioare la jumatate din elemente.

Va intrerup putin :P
Kevin Mazeika a fost numit noul antrenor al echipei masculine a SUA, dupa ce Ron Brant demisionase zilele trecute. Noul antrenor este de fapt si vechiul, el a fost coordonatorul lotului si la JO 2004 si 2008, dar si inainte de 2004 [cel putin 2001].

ioanavol
23rd December 2009, 12:42
Marian a fost doar la sol? Nimic la sarituri?

Da, doar la sol. S-a evoluat doar la sol, la barna si la bara fixa. Realitatea este ca nici nu aveau unde pune toate aparatele...caci mai era un sol pentru ritmica (probabil neelastic) si salteaua cea lunga pt tumbling.

Solul de la artistica a fost folosit si pt aerobica.

Mi s-a parut totusi trist sa nu vad inelele...de ani de zile asta era mandria lor, la toate spectacolele. Dar asta este, greselile se platesc...

Marty R.
23rd December 2009, 12:44
Da, vad destul de bine ca nu atinge bara. Si cred ca elementul asta trebuie sa fie primit cu F.

Probabil exercitiu intr-adevar e de la aa. In acest cazul si eu nu stiu exect ce nota de plecare a fost:)

anna.09
23rd December 2009, 12:55
Cred ca ai dreptate..in toate privintele..am urmarit din nou si din nou..asa e, nu atinge bara..si Jaeger-ul cred ca este echer cum ai spus..dar dc va fi intins in curand va fi si mai si....Bravo ei!
Multumesc Marty..poate ne mai ajuti din cand in cand si pe thread-ul acela referitor la codul de punctaj :)
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=484292

Marty R.
23rd December 2009, 13:05
Sunt impresionat cum mult fetele noastre junioare au facut progress in sfirsitul de an la paralele... Mustafina, Nabieva, Komova, poate sa zic ca si Grishina. N-asteptam.

anna.09
23rd December 2009, 16:20
http://nos.nl/video/124207-gym-gala-in-almere.html
imagini de la gala din Almere (+exercitiul lui Marian)

Edit: "impusca-cioara" acea cu 360 pe lateralul barnei a olandezei este intr-adevar ceva deosebit...nici nu cred ca este in cod...cred ca ar fi un D (elementele pe lateralul barnei parca primesc 0.1 in plus fata de echivalentele lor)

Marty R.
24th December 2009, 08:22
Am avut o discutie mica cu rusii despre exercitiu Komovei, si trebuie sa zic ca sunt niste chestii despre nota de plecare. In primul rind, la acestul concurs a fost restricii de dificultate junioare - E in loc de F sau G. Inseamna ca piked stalder Khorkina a fost primit cu E. Second, Jager asta totusi e intins.

anna.09
24th December 2009, 09:50
Marty, dar oare sigur va fi considerat F? Stiu ca de obicei piked stalder este mai valoros..dar deciziile cu privire la valoarea elementelor nu sunt intotdeauna previzibile...

anna.09
24th December 2009, 09:56
http://www.youtube.com/watch?v=V2SL7yExxog&feature=sub
Ce e asta? E ce cred eu ca e? Wow..oare va rezista in ritmul acesta?

mikeyy
24th December 2009, 10:41
Wow...acela e un Amanar. Ce tare...bine, nu e perfect...dar e Amanar! :)

Am si eu o veste..Shawn a revenit in sala de gimnastica, alaturi de Chow. Inca nu a luat o decizie clara...se antreneaza pt a reveni in forma si treptat atat ea cat si Chow vor lua o decizie :http://www.desmoinesregister.com/article/20091223/SPORTS13/912240331/1003/ Abia astept! :)

Marty R.
24th December 2009, 10:48
Da, cred ca la senioare Khorkina asta trebuie sa fie F pentru ca piked stalder e mai valoros...

Se pare ca la filmuetul e 2.5 suruburi, nu?

ioanavol
24th December 2009, 20:34
http://nos.nl/video/124207-gym-gala-in-almere.html
imagini de la gala din Almere (+exercitiul lui Marian)

Edit: "impusca-cioara" acea cu 360 pe lateralul barnei a olandezei este intr-adevar ceva deosebit...nici nu cred ca este in cod...cred ca ar fi un D (elementele pe lateralul barnei parca primesc 0.1 in plus fata de echivalentele lor)

Multumesc, Anna. Interesant! ma simt mandra c-am "mirosit" si eu un element deosebit, la cat de "specialista" sunt :D

crisloregym
24th December 2009, 21:43
WOW..Komova are si Amanar??? Mama mia...si trebuie sa reziste pana in 2012 cu toate elementele astea??? Tare mi-e ca nu o sa poata rezista tocmai pana atunci...

Cata_RB
27th December 2009, 12:25
Oksana Chusovitina...din nou!!! Se antreneaza zilnic la sarituri, aparat la care vrea sa concureze la Cottbus, in martie! Pentru mondialele din toamna, va incepe pregatirea si la barna.

crisloregym
27th December 2009, 22:33
Cuuuum??? Pai si pentru ce tara, ca la Mondiale antrena Uzbekistanul parca....? WOW...daca mai apare si la JO de la Londra ca gimnasta chiar ca trebuie sa i se faca o statuie inalta cat Turnul Eiffel...

Cata_RB
27th December 2009, 22:59
Hmmmm...la asta cu tarile nu m-am gandit :P Sa vedem, sa ajungem pana acolo.

praf_de_stele
27th December 2009, 23:12
la cate olimpiade a participat pana acum ? 2 sau 3?

mikeyy
27th December 2009, 23:14
Cand vine vorba de Chusovitina imi vin in minte cuvintele Mariei Olaru de la CE 2008, cand a zis ca simte pt Oksana atat admiratie cat si compasiune.

Probabil ca Oksana va renunta sa mai antreneze UZB ..din cate am inteles era vorba sa fie antrenoare doar pe perioada in care se afla in recuperare dupa operatia de la tendon.

@Ade: la 5: Barcelona (92), Atlanta (96), Sydney (2000), Atena (2004) si Beijing (2008)

praf_de_stele
27th December 2009, 23:25
o, doamne, 5 :shocked: pai deja a batut recordul
nu cred ca mai e cineva asa
voi stiti mai bine, totusi :P

mikeyy
27th December 2009, 23:39
Cu 5 Olimpiade...chiar nu mai stiu pe altcineva din gimnastica.
In ultimii 20 de ani...ar mai fi exemple cu cate 3 olimpiade: Khorkhina

anna.09
28th December 2009, 13:37
Komova in finalele pe aparate:
acelasi exercitiu la paralele: http://www.youtube.com/watch?v=2wcURAUSeT4
solul (multe inexactitati la artistica): http://www.youtube.com/watch?v=toP-Y0cJXgU&feature=sub
si barna (fata asta nu se lasa, inca mai incearca combinatia aceea nebuneasca si este din ce in ce mai aproape): http://www.youtube.com/watch?v=Gw4msk3lBZg

Eu am ramas fara cuvinte...

Cata_RB
28th December 2009, 14:39
La ce combinatie te referi la barna? Ca m-am zapacit :D Seria flic - salt cu deschidere - apel e impresionanta! Si mi-a placut si cloche-ul cu 360.
Nu mai gasesc acum, au fost multe exercitii ale rusoaicelor in ultima vreme...din cat e barna?

anna.09
28th December 2009, 15:08
Cam 6.6 cred ca ar fi nota D (nu am vazut rez oficiale de la barna)..eu i-am dat toate legarile, este posibil sa fi fost mai putin mai ales dc au fost restrictii pt elementele F, G.
Da la acea combinatie ma gandeam.
Acela nu e un cloche :), este un cadet cu 180.

Cata_RB
28th December 2009, 15:20
Acela nu e un cloche :), este un cadet cu 180.

Of :ras-plans: Mai bine nu ziceam nimic.

stere78
28th December 2009, 21:16
Komova in finalele pe aparate:
acelasi exercitiu la paralele: http://www.youtube.com/watch?v=2wcURAUSeT4
solul (multe inexactitati la artistica): http://www.youtube.com/watch?v=toP-Y0cJXgU&feature=sub
si barna (fata asta nu se lasa, inca mai incearca combinatia aceea nebuneasca si este din ce in ce mai aproape): http://www.youtube.com/watch?v=Gw4msk3lBZg

Eu am ramas fara cuvinte...

Mititica e fenomenală (mie îmi plac paralelele ei cel mai mult), dar mi-e foarte teamă pentru ea: sunt convins că antrenorii știu cât de mult cochetează cu dezastrul - și nu vorbesc de pierdut cine știe ce competiție, ci de integritatea ei fizică. Dar poate că văd eu drobul de sare pretutindeni. Aș fi foarte curios să aflu ce cred despre ea forumiști cu experiență în sală, precum Ramonica ori Niagara (hint, hint!).

niagara64
28th December 2009, 21:49
Mititica e fenomenală (mie îmi plac paralelele ei cel mai mult), dar mi-e foarte teamă pentru ea: sunt convins că antrenorii știu cât de mult cochetează cu dezastrul - și nu vorbesc de pierdut cine știe ce competiție, ci de integritatea ei fizică. Dar poate că văd eu drobul de sare pretutindeni. Aș fi foarte curios să aflu ce cred despre ea forumiști cu experiență în sală, precum Ramonica ori Niagara (hint, hint!).

Thx ptr apreciere dar cred ca exagerezi ...:D
Oricum rusii forteaza mult pe junioare in ultima perioada si mai e e o gramada de timp pana sa fie nevoie de ele cu adevarat .Cred ca au ceva de demonstrat sau ceva de dovedit ...exista o miza care ii preseaza , doar ca noi , de departe nu o putem vedea .

stere78
29th December 2009, 18:17
Presiunea pe junioare mi se pare aproape o obișnuință a rușilor (Pavlova e cel mai recent exemplu - excepțională ca junioară, foarte instabilă în seniorat), dar ce crezi despre Komova? Rezistă sau - pardon de expresie - or s-o rupă?

niagara64
29th December 2009, 19:30
Presiunea pe junioare mi se pare aproape o obișnuință a rușilor (Pavlova e cel mai recent exemplu - excepțională ca junioară, foarte instabilă în seniorat), dar ce crezi despre Komova? Rezistă sau - pardon de expresie - or s-o rupă?

Repetarile (mult prea multe ) de elemente grele la varsta la care inca articulatiile si osatura nu sunt formate duc in 90 % din cazuri la tot sirul de accidentari , fracturi de stress si articulatii uzate . NU merita ! Medical vorbind este contraproductiv .
Daca as fi antrenor as lucra mai putin elemente dificile pana 15 ani (aprox ,poate chiar mai mult ) , as astepta sa se maturizeze .Daca au o baza invatata corect , daca s-a dezvoltat musculatura frumos se pot adauga elemente de dificultate si dupa .
Cred ca as insista pe lucru de elemente pe "groapa " cu aterizari pe "moale" si nu pe aducerea lor pe sol mult prea devreme doar ca sa ne batem cu pumnii in piept ca suntem antrenori "tari" .
La barna nu le-as lucra fara barna "neincarcata" cu bureti pentru ca aterizarile pe calcaie le vor faramita de-a dreptul . Am vazut zeci de radiografi de calcaneu in care osatura era faramitata de la aterizarile dure .
Si nu le-as forta sa iasa in concurs cu ele la juniorat .Au timp ...
Ce as insista in schimb ar fi ore de coregrafie , multe si de detaliu ...

Cat despre Komova ar fi un noroc ca in scurt timp sa nu inceapa cu problemele .Si mie nu mi-ar place sa merg la"plezneala" .

Cata_RB
30th December 2009, 12:49
Dupa Tsukahara tripla de zilele trecute, a aparut o varianta mai lunga a clipului cu Kohei Uchimura. E un lung interviu in japoneza, insa spre final il vedem incercand alte noi elemente: Kovacs triplu la bara si ceea ce pare a fi stand-pe-maini cu triplu surub la sarituri...plus saritura Dragulescu, dar pe plasa elastica, de pe picioare. Sau oare vrea sa o faca pe sol?
Am pus link ca sa inceapa direct de la elementul de la bara: http://www.youtube.com/watch?v=t9Wh6xK6nTE#t=5m02s Urmeaza alte cateva secvente de interviu, spre sfarsit apar si sariturile.

Marty R.
30th December 2009, 19:43
Kovac e numai dublu:) E foate interesant, dar pe fapt asta nu e ceva nemaipomenit, de exemplu rus Alexandr Pogorelov a facut dublu salto inainte la bara la unul din campionate de USSR in anii 1980.

Cata_RB
30th December 2009, 20:47
Marty, eu nu stiu sa numar rotatii :D Detaliile alea le-am luat de pe diverse bloguri straine, asa au scris ei. Daca nu e bine...scuze :)

Marty R.
30th December 2009, 21:22
Totul in regula:) Tot ce vreau sa zic, dublu kovac e un pas inainte pentru gimnastica masculina, dar daca ar fi truplu, ar fi o revolutie:)

crisloregym
30th December 2009, 21:34
Acel "Dragulescu" nu mi se pare chiar WOW pentru sol...la fete facea Podkopayeva asa ceva la sol, in 1996, nu?...deci probabil ca tot la sarituri o sa fie...

Marty R.
30th December 2009, 21:52
La sol la baieti e D element.

mikeyy
30th December 2009, 21:58
Doar D e un double front cu 180? Atunci nu cred ca e pt sol..nu se incurca Uchimura cu D-uri. :D
Probabil ca pregateste la sarituri un Dragulescu

crisloregym
30th December 2009, 22:11
Asa cred si eu...

Marty R.
30th December 2009, 22:37
Atunci inseamna ca doreste s-atinge si la finala de sarituri la mondiale cu aceste sarituri asa zic "romanesti" (Dragulescu si stand-pe-miini cu triplu surub, sau mai exact Cuervo cu dublu - una din sariturilor Koczi). Un om ambitios:)

Cata_RB
30th December 2009, 22:43
Bine zis, nu cred ca l-ar ajuta la sol :D Si eu m-am gandit mai degraba la sarituri, dar cum era pe plasa am zis ca...cine stie. Probabil fixa miscarile in aer.

Deci triplu surub face si Flavius, nu? Asa parca imi aminteam si eu...in toamna stiam bine-bine, dar stiti voi ca eu uit repede "amanunte" de astea [a se citi lucruri esentiale] :ras-plans: Din ce se vede acolo...Kohei cred ca mai are pana sa ajunga la 3 suruburi pe tare, nici pe salteaua aia nu ii prea ies.

anna.09
30th December 2009, 22:46
Koczi parca sare stand pe maini cu 21/2 nu Cuervo...
cealalta saritura fiind Tsuhahara tripla.

mikeyy
30th December 2009, 22:52
Dar Uchimura facea si Yurchenko cu 2+1/2 (asta e saritura lui de baza)..si il executa foarte bine. Renunta oare la aceasta saritura?

Marty R.
30th December 2009, 22:58
Ai dreptate, nu Cuervo cu 2 1\2, dar Cuervo cu 2. Si Kasamatsu cu 2.

anna.09
30th December 2009, 23:02
Marty, dc tot ai adus vorba de Cuervo..nu prea stiu cum e la baieti dar la fete cred ca mai sunt doar 1-2 sarituri Cuervo in cod..Stii de ce? De exemplu Lopez a disparut...De ce oare?

Marty R.
30th December 2009, 23:02
Dar Uchimura facea si Yurchenko cu 2+1/2 (asta e saritura lui de baza)..si il executa foarte bine. Renunta oare la aceasta saritura?
De ce nu, yourchenko asta are numai 6.6 SV.

mikeyy
30th December 2009, 23:04
De ce nu, yourchenko asta are numai 6.6 SV.

Asa de frumos executa acel Yurcheno...as spune ca aproape perfect, incat mi-ar parea rau sa renunte la aceasta saritura.

Cata_RB
30th December 2009, 23:04
Are dreptate Oana, e cu 2 1/2, m-am uitat pe transmisia britanicilor. Tsuhakara e tripla. In cod e Handspring fwd. and salto fwd. str. w. 5/2 t., din 7.0...stand pe maini cu 3 suruburi NU este in cod :D Acum inteleg de ce se face valva.

Mihai, 2.5Y e doar din 6.6...mai ales la sarituri, unde notele merg des la 7.0, nu se poate sa ramana Kohei cu atat :D
Mi se pare foarte ciudat ca in codul baietilor DTY-ul e din 6.2!!! Oare de ce? Si asa e slab nivelul la fete...daca mai si considera ca le e mai greu baietilor sa faca un DTY... Iar FTY e din 5.4 si 1,5Y din 5.8.

mikeyy
30th December 2009, 23:08
Daca si la cea din 7.0 reuseste sa aiba o tinuta impecabila...atunci nicio problema! :)

Marty R.
30th December 2009, 23:49
Marty, dc tot ai adus vorba de Cuervo..nu prea stiu cum e la baieti dar la fete cred ca mai sunt doar 1-2 sarituri Cuervo in cod..Stii de ce? De exemplu Lopez a disparut...De ce oare?
I need my english to answer:) Actually, it isn't important how you'll call it - Cuervo (handspring with 180 and salto backwards) or handspring and salto forward with 180 - it would be the same value and in most cases the same number in Code. Differense between them in case of handspring-twisting saltos vaults is very little. The thing is that almost everybody performing those vaults using immediate 180 turn after touching the table. Nobody wants to lose time in the air. In case of Koczi he obviously performing it like handspring 180 in - salto backwards with double twist out.

So, if girl performs something like Cuervo stretched with half twist, it'll be recognized as handspring full-twisting stretched salto.

Lopez it's Kasamatsu with double twist/Tsukahara with triple, isn't it? I think it's not in the Cod because girls never tried to do this very difficult vault.

Anna, am I understand your question right and is it what you want to see?

anna.09
31st December 2009, 09:23
Marty ma refeream la saritura Lopez, cea care a primit numele dupa Denisse Lopez:round off 180 turn- layout Cuervo, saritura la moda in 2000, au executat-o si Andreea Raducan si Esther Moya parca. Acum nu mai este in cod, a ramas doar layout Podkopaeva. As intelege ca nu se mai face diferenta daca nu ar mai exista in cod alte sarituri Cuervo dar exista:
2.12 handspring fwd on - 1/2 turn and tucked bwd salto off
2.22 handspring fwd on - 1/2 turn and piked bwd salto off
5.12 round off flic flac with 180-1/2 turn and tucked bwd salto off
5.22 round off flic flac with 180-1/2 turn and piked bwd salto off (Khorkina 1?)
De ce doar acestea? De ce nu si varianta intins?

Marty R.
31st December 2009, 10:22
Am inceles. Nu stiu ce sa zic, numai ca Codul femin e lucru misterios de multe ori.

Cata_RB
10th January 2010, 22:20
De pe TAA - Andrea Coppolino se retrage. Articol in italiana: http://www.federginnastica.it/index.php?idContentPage=6956&module=articolo&

mikeyy
11th January 2010, 20:10
Cica Nastia si-a amanat revenirea pentru anul 2011.
De data asta chiar nu mai cred ca poate sa revina....e o pauza cam mare.

Anul asta cred ca ar avea americanii nevoie de ea...ca nu prea au senioare. Majoritatea junioarelor lor bune doar in 2011 si 2012 vor avea varsta optima.

Cata_RB
11th January 2010, 20:53
Ma amuza ca americancele intind atat o decizie...tot spun ca vor sa vada ce isi doresc sa faca mai departe :)

mmada
11th January 2010, 20:55
eu credeam ca Nastia o sa aiba suficienta ambitie sa revina anul acesta dar 2011 mi se pare cam tarziu in conditiile astea cred ca pana la urma nu prea mai are sanse sa revina in gimnastica la nivel competitiv dupa atata timp

Cata_RB
11th January 2010, 21:09
Cred ca pe Nastia incepe sa o lase si corpul. Pana acum parea sa reziste bine constitutia ei, nu se ingrasa notabil si revenea usor. Dar de cand a anuntat ca se retrage din selectia pentru CM si pana la mondiale parca era cu totul alta. Acuma nu zic ca nu arata ok...dar nu arata a gimnasta, a gimnasta de tipul ei, n-am mai vazut-o asa.

Tess_AN
11th January 2010, 21:31
Nu stiu daca Shawn are puterea sa revina sau nu, dar mai repede ii dau ei sanse decit Nastiei. Ceea ce face Nastia de cel putin juma de an cu revenirea e joc diplomatic - nu imi sariti in cap, e parere personala.

Pina una alta, Nadia Comaneci e singura gimnasta care dupa ce a cistigat aur olimpic la individual compus a mai mers o Olimpiada. Da, stiu, o ajuta si virsta, si talentul incomparabil, dar indiferent de virsta si talent, performanta Nadiei ramine unica.

mikeyy
11th January 2010, 21:45
Au mai fost si inainte de Nadia ( Latynina,Caslavska si Tourischeva)....insa am observat ca se face o oarecare impartire ...perioada dinaintea Nadiei si perioada de dupa Nadia. In acest caz...da, Nadia e singura care a reusit o astfel de performanta.
Am mai putea sa o adaugam si pe Simona Amanar...are 2 medalii (dintre care si titlul olimpic) la individual in 2 editii consecutive (1996, 2000).

Ar fi excelent sa revina Shawn :)...insa in ultima perioada mi-am pierdut speranta. Vad ca e cam ocupata cu JO de la Vancouver...sa vedem ce decide dupa ce se termina competitia olimpica.

mikeyy
13th January 2010, 22:22
Un montaj foarte frumos realizat...imi place modul in care e conceput. E cu Nastia Liukin:
_feaMNG_GWY

Stie cineva sa-mi spuna..la ce le ajuta pe gimnaste sa alerge legate de o roata de cauciuc ? :D

Cata_RB
13th January 2010, 22:39
Intr-adevar, foarte frumos conceput, din toate punctele de vedere! Roata nu stiu pentru ce e....poate pentru a le ingreuna alergarea, sa castige in forta?

niagara64
14th January 2010, 01:25
Roata are acelasi rol ca si saculeti de nisip pentru antrenament .Ingreuneaza exercitiul ca sa iti creasca forta musculara .

mikeyy
17th January 2010, 20:44
O competitie interesanta: WOGA Classic (13-14 februarie).....interesanta pt mine deoarece va participa Anastasia Grishina!! :) [abia astept barna ei]

Printre participante: : Kayla Williams, Rebecca Bross, Ivana Hong (US), Dominique Pegg (CAN), Anastasia Grishina (RUS).
http://www.woga.net/WOGAClassic/2010WOGACLASSICELITES/tabid/7082/Default.aspx

anna.09
17th January 2010, 22:15
Tot timpul merg fete din Rusia la WOGA Clasic. Mi se pare frumos....avand in vedere ca patronii clubului sunt rusi.

Tess_AN
17th January 2010, 22:24
Tot timpul merg fete din Rusia la WOGA Clasic. Mi se pare frumos....avand in vedere ca patronii clubului sunt rusi.
De acord. Ziceam si eu la Diverse de invitationalul Nadiei, din consideratie pentru Nadia ar putea trimite FRG fete.

Cata_RB
23rd January 2010, 17:42
De pe TAA, un reportaj din cantonamentul echipei Australiei: http://www.gymnastics.org.au/?page=15137&format=
Am remarcat in special partea de final, din care reiese ca Lauren Mitchell a fost operata la mana imediat dupa mondiale si e in recuperare acum. N-am stiut de aceasta operatie [cred]. Voi ati auzit ceva?

mikeyy
23rd January 2010, 22:14
Eu nu stiam de problema lui Lauren....sper sa nu fie ceva grav. Cand aud de probleme la maini...imi fuge gandul la Jade si Stela...brrr.

mikeyy
25th January 2010, 01:26
Fostul mare campion chinez, Li Ning, va dona 1 milion de yuani pentru oamenii care au suferit in urma catastrofei din Haiti. (sursa: TAA)

Daca va amintiti..Li Ning e cel care a aprins flacara olimpica la deschiderea oficiala a JO de la Beijing. Ca gimnast a participat la JO 1984, unde a castigat 3 titluri olimpice.

http://images.businessweek.com/story/08/600/0811_li_ning.jpg

niagara64
25th January 2010, 01:53
150 000 $ ?!?! Ciudata tara China asta ... Cati fosti gimnasti din lumea intreaga se pot lauda ca pot dona 150 000 $ asa simplu ?

anna.09
25th January 2010, 13:09
http://gymtruthteller.wordpress.com/2010/01/23/college-gymnastics-week-3-plus-camps-news/

Jordyn se pare ca este "back in business". Se spune ca a fost la "camp" si a primit 15.9 pe un Amanar.

Tess_AN
25th January 2010, 20:24
Ma bucura revenirea lui Jordyn. Si daca face Amanarul e super... Inseamna ca nu a regresat pe perioada accidentarii. Abia astept sa o vad evoluind! Oana, multumesc de vestea buna!

mikeyy
25th January 2010, 20:31
Daca e in forma, atunci poate va participa la Scam...oricum daca a reusit Amanarul inseamna ca e in forma.
Tot la "camp" au fost chemate si A-Sacramone si Chellsie.

Tess_AN
25th January 2010, 20:34
Si Alicia S. are Amanar? Am auzit ca vrea sa faca Amanar daca revine... Si Williams parca se zicea ca lucreaza la el! Oare e in stare SUA sa vina cu 3 sarituri din 6.5 la CM-ul de anul asta? Brrr!

Edit: am uitat ca Jordyn e junioara. Doamne-ajuta!

Ada24
25th January 2010, 20:35
@Mihai Am inteles ca de anul asta e doar competitie de seniori Scam.
Dar ar fi tare Bross vs Weiber.
Am vazut ca si A-Sac merge la camp, vad ca a fost serioasa treaba cu revenirea.:cool:


150 000 $ ?!?! Ciudata tara China asta ... Cati fosti gimnasti din lumea intreaga se pot lauda ca pot dona 150 000 $ asa simplu ?

Nu e doar fost gimnast, ci si om de afaceri.
http://www.lining.com/EN/home/index.html

mikeyy
25th January 2010, 20:37
Si Sloan lucreaza la Amanar, daca e sa facem lista :)...sau lucra inainte de CM, nu stiu acum cum sta cu pregatirea...parca a luat o pauza.

Eu abia astept sa o vad pe Alicia...nu numai Amanar a zis..ci va lucra si la o saritura care ii va purta numele....cred ca va adauga o intoarcere la Rudi.

@Ada: mersi, nu am stiut ca doar pt seniori e scam-ul anul asta. Apropo..bine ai revenit si La multi ani, pe 2010 :)

Tess_AN
25th January 2010, 20:45
E diferenta intre a incerca, a lucra si a stapini elementul sa il poti prezenta in competitii... dar totusi ma ia cu frig pe sira spinarii numai si la gindul ca as putea vedea o echipa "externa" - ca doar suntem la stiri externe cu 3 sarituri din 6.5.

Nu stiu de ce, dar eu nu cred ca Sloan va mai reveni. Cum nu cred ca va reveni Nastia. Shawn ... ei i-as mai da sanse f. mici de revenire... dar si de ea ma indoiesc pe zi ce trece tot mai mult. Sacramone are ambitie ca sa se retraga cu fruntea sus si cred ca asta a adus-o inapoi.

Cata_RB
25th January 2010, 20:56
Asa am auzit si eu, ca Alicia are planuri mari pentru sarituri. Mie mi-e draga, insa mi-e cam greu sa cred ca va reusi acum, dupa pauza lunga, ceea ce nu a reusit in anii trecuti. E interesant de vazut ce se va intampla :)
Kayla Williams avea si inainte de CM Amanar, dar nu il stapanea. La ce nivel a fost in finala, nu era un risc necesar.

Scam nu a fost si pana acum (teoretic) competitie de senioare? Doar ca nu se tinea cont de lucrul asta... Parca asa aveam impresia, de cand au iesit discutii anul trecut cu Sloan vs. Wieber.

Ada24
25th January 2010, 20:57
Merci Mihai-De revenit am revenit, dar e greu rau cu recuperarea.:groggy::) (dar stirea asta cu weiber imi da sperante ca e posibil, deci ma apuc de treaba :D)

Din cate am inteles Sloan ia o pauza doar de la competitii -asta a fost cel putin scuza pe care a dat-o sa nu participe la Scam (cred ca ii era ca o bate Bross :P)
Oricum e programata se pare sa participe la urmatorul camp.
Cred ca are sansa anul asta sa fie iar AA pt sua ca nu prea vad mare concurenta fara liukin si shawn.
Oricum cu A-sac. kayla si inca o junioara de la brestyan care e mini-asac o sa aiba exces de saritoare anul asta SUA.

anna.09
26th January 2010, 11:28
http://gymtruthteller.wordpress.com/

anna.09
26th January 2010, 12:26
http://lblgymnastics.com/?p=930
filmulete (recente?) cu Ana Pavlova. Incearca si ea Yang Bo...destul de frumos as zice...

mikeyy
26th January 2010, 14:02
Ce rezultate slabe pt Bross si Hong. Jordyn cand concureaza le bate pe toate :) E tare, nu am ce zice.


Pavlova arata bine dupa 1 si si cateva luni de pauza. Are fata asta o ambitie incredibila. Nu se lasara usor. Bravo ei. In acest moment Anna e una dintre cele mai iubite gimnaste din lume.

Multumesc Oana pt vesti!!!

In alta ordine de idei..luna viitoare se va da verdictul in cazul Chinei..cu scandalul varstei gimnastelor la Sydney.
Daca China va fi gasita vinovata....atunci, ca pedeapsa, nu va avea voie sa participe la CM de anul acesta. Prin urmare, China nu se va putea prezenta la Londra 2012 in finala pe echipe...deoarece Rotterdam 2010 este prima etapa de calificare...si daca ele nu concureza, nu se vor califica.

Cata_RB
26th January 2010, 15:02
Ciudatel la americani... Sunt curioasa sa vad cum o sa se prezinte Sacramone la urmatorul camp [care nu am inteles cand e].

Au tot lungit decizia cu chinezoaicele. Mondialele ca mondialele, dar nu mi-am dat seama ca le-ar compromite calificarea ca echipa! E foarte interesant de vazut ce se va intampla...

LuisaGym
26th January 2010, 15:15
Eu nu cred ca le vor face ceva chinezoaicelor si nici nu ar trebui sa primeasca vre-o pedeapsa. Poate primesc cel mult un advertisment.

Andraf
26th January 2010, 15:46
In primele 7 din cele 23 este vreo senioara? ma refer la acel clasament din campul american...

anna.09
26th January 2010, 15:58
In afara de primele 2 toate (din cele 7). Bridget Caquatto e si ea senioara de anul asta.

Marty R.
26th January 2010, 16:36
http://lblgymnastics.com/?p=930
filmulete (recente?) cu Ana Pavlova.
Filmulete aceste de la Khorkina Cup, 25-28 noiembie 2009. Youtube link-uri, daca vreti:
http://www.youtube.com/watch?v=zF3MRLcUW5w
http://www.youtube.com/watch?v=fUT6vlJQ3VU

Tess_AN
26th January 2010, 16:40
Prin urmare, China nu se va putea prezenta la Londra 2012 in finala pe echipe...deoarece Rotterdam 2010 este prima etapa de calificare...si daca ele nu concureza, nu se vor califica.
Nu inteleg. Pai CM 2011 e pentru calificarea echiplor la JO2012, nu? Daca se califica echipa in urma CM2011, la JO2012, primul concurs se cheama calificari. Calificari pentru finala echipe, finala AA si finala pe aparate. Ce zice regulamentul si cum poate influenta CM2010 finalele pe aparate pentru JO2012 in cazul unei tari ce participa cu o echipa intreaga? Iar au schimbat astia regulamentul? Eu stiam ca CM inaintea JO califica echipa...

Iar sa pedepseasca gimnastele de acum pentru magariile facute de federatie cu 10 ani in urma nu mi se pare corect. Ce vina au copii astia care au muncit sa nu aiba dreptul la JO daca au performante sportive? :(

Cata_RB
26th January 2010, 16:46
S-ar putea sa ai dreptate...nu mai stiu daca se face calificarea cu 1 an inainte sau cu 2. Daca nu se vor califica la JO ca echipa, vor avea dreptul sa trimita un numar mai mic de gimnaste. Insa nu stiu cate, mai ales ca acum s-a schimbat sistemul de concurs la echipa de 5.

Tess_AN
26th January 2010, 16:54
China sa nu califice echipa la gimnastica? Nu cred ca se poate intimpla asa ceva in curind.

Cata_RB
26th January 2010, 17:00
Nu, Tess...in caz ca etapa de calificare e CM 2010 si FIG va gasi federatia chineza vinovata pentru povestea cu varsta, China nu va participa la mondialele de anul asta. Deci nu va avea cum sa califice echipa la JO. Si la olimpiada este concurs de calificare, dupa cum spuneai tu, dar acolo trec in finala 8 echipe din cele n calificate anterior in cadrul mondialelor. Sper ca se intelege ceva, nu-s prea coerenta azi :D

anna.09
26th January 2010, 17:10
Filmulete aceste de la Khorkina Cup, 25-28 noiembie 2009.

Multumesc.

Tess_AN
26th January 2010, 17:28
Dar calificarea pentru JO nu e la CM cu un an inainte de JO? Asta intrebam in primul post. S-a schimbat regulamentul?

In alta ordine de idei, ma bucur de revenirea Annei Pavlova. Mi-as dori sa poata merge la JO2012 si sa ia un aur. Mie imi place in mod deosebit Anna... Hai Anna! Mult succes!

Cata_RB
26th January 2010, 17:40
Asta chiar nu stiu...n-am mai tinut pasul cu schimbarile de regulament. Am crezut ca nu intelegi de ce nu s-ar califica echipa Chinei, in cazul in care etapa de calificare e intr-adevar CM 2010.

Ada24
26th January 2010, 17:42
Nici eu nu am inteles chestia asta cu 2010 fiind prima etapa de calificare pt olimpiada.
Oricum daca ii suspenda pe chinezi e posibil sa ii suspende pe mai multi ani cum au facut cu Coreea de nord.Daca ii suspenda cred ca va fi un scandal...:drak:

In legatura cu campul din sua-ce tare e jordyn :D cu ratare a luat punctajul ala!
Totusi sunt sigura ca pana la mondiale Liukin va fi capabil sa le aduca pe bross si hong la varf de forma.
Stiati ca Bross a fost la clubul lui Weiber pana sa se mute la WOGA?
Am citit pe situl de la clubul lui weiber-si tot acolo este decrisa cu lux de amanunte competitia de la jesolo unde weiber a invins-o pe bross.:P

tsupi
26th January 2010, 18:17
Nu va luati prea mult dupa rezultatele de la camp. De exemplu Bross are din nou probleme cu calciiul si cred ca asta i-a afectat scorul din prima zi. Altfel ea se antreneaza la fel de serios ca intotdeauna.
Imi place in continuare si Grace, sper sa impresioneze la camp.
Cred ca Valeri mizeaza mult pe Lizzy, cam scoate untul din ea si sper sa se vada si ceva rezultate. E micuta inca si mai are de lucru, dar cred ca a progresat mult.
Sper sa ajung la WOGA Classic anul asta.

Tess_AN
26th January 2010, 18:19
Sper sa ajung la WOGA Classic anul asta.
Si eu sper ca atunci cind te intorci de la WOGA Classic sa ne povestesti multe... Abia astept!

Ada24
26th January 2010, 18:21
Deci e adevarat ca iar e accidentata bross? tocmai au mai aparut niste informatii de la camp inclusiv asta cu bross dar pe forum la IG si ma gandeam sa nu fie false
saraca rebecca....

tsupi
26th January 2010, 18:22
Lucreaza in sala in continuare, dar e mult diluat antrenamentul.

cineva_cineva
26th January 2010, 18:50
http://gymtruthteller.wordpress.com/

Uitandu-ma pe clasamentul asta, am descoperit un nume care mi-a atras atentia sia poi am vazut ca Tsupi vorbeste de Lizzi Laduc. Aseara chiar am dat peste niste filmulete cu ea, pe la 9 anisori, cu un sol tare tare dragut si i-am retinut numele, dar credeam ca e doar una din multimea de fetite care se antreneaza in SUA. Se pare ca nu e chiar asa... Ia priviti solul de care vorbeam, foarte dragut pentru varsta pe care o avea:CbcQlpk17dY

Ada24
26th January 2010, 18:56
si mie imi place leduc . e super-scumpa.

mikeyy
26th January 2010, 18:59
Calificarile pentru Jocurile Olimpice incep cu 2 ani inainte....a fost la fel si pentru Beijing 2008, exact acelasi sistem.
Sa luam un exemplu concret...Londra 2012:
- la CM 2010 trec mai departe pentru calificare primele 24 de echipe, atat la feminin cat si la masculin
- cu un an inainte de JO, in 2011 (cazul nostru), din cele 24 de echipe ramase in 2010..doar primele 12 echipe clasat in 2011 merg la Jocurile Olimpice, unde vor intra in lupta pentru cele 8 locuri din finala olimpica.

Astfel..daca China nu se prezinta la Rotterdam, nu vor putea sa se califice pt Londra...daca nu participa, nu au cum sa intre in primele 24.

Astea-s regulile...la fel a fost si pentru fostul ciclu olimpic.

Ada24
26th January 2010, 19:03
Multumesc Mihai, inteleg...si in 2011 doar cele 24 tari au voie sa vina cu echipe...dar celellate tari pot trimite gimnasti? (sa se califice individual)
calificarea pt individual se face la fel?

mikeyy
26th January 2010, 19:14
Calificarea pentru gimnastii individuali are loc in 2011...
Tarile clasate pe locurile 13-15 cu un an inainte de JO pot trimite 2 gimnasti , iar tarile clasate pe locurile 16-18 cate 1 gimnast la fete si baieti.
Restul, cei care nu au deloc echipa, daca vor sa mearga la JO..fie fac individual compus la CM2011...ori castiga o medalie in finalele pe aparate si astfel pot merge la JO la acel aparat.
Pt Beijing doar cei care luau aur (exemplu polonezul Blanik) puteau merge la JO....din cate am inteles pt Londra le vor permite tuturor medaliatilor, care nu au o echipa sau care nu participa la AA.

Tess_AN
26th January 2010, 19:15
Astea-s regulile...la fel a fost si pentru fostul ciclu olimpic.
Asa au fost regulile si pentru celalat ciclu olimpic, nu te contrazic... dar unii "studenti" cu par tricolor au invatat doar a doua jumatate a cursului :evil:

Multumesc de explicatie Mihai. Acum e clar. Totusi sper sa nu faca FIG chestii de astea... gimnastele de acum nu au nicio vina pentru ce s-a intimplat in 2000.

Ada24
26th January 2010, 19:15
ok, merci Mihai, interesant.

Cata_RB
26th January 2010, 19:26
Multumim pentru clarificare!
Si eu cred ca ar fi mai bine sa gaseasca alta sanctiune... Sa ia medaliile celor 2 gimnaste plus o amenda data federatiei, de exemplu.

mikeyy
26th January 2010, 19:26
Cu multa placere :)
In mare astea-s regulile, insa la Londra vor fi mici diferente.

De obicei nu prea se iau medaliile inapoi...deci nu cred ca asta va fi sanctiunea.
Dupa speculatiile care au fost si la Beijing....tare imi e ca nu cumva China sa o pateasca.....sunt multe interese la mijloc.

Oricum...mai stie cineva....de unde a inceput scandalul varstei? [eu nu mai retin :D...ca nici nu m-a interesat ft mult] Au recunoscut gimnastele nu?...parca asa imi amintesc.
Ce prostie...daca mai aveau rabdare pana anul asta...nu le mai puteau face nimic..ca treceau 10 ani...dar daca le-a apucat sinceritatea in 2009...acum vor plati,

Ada24
26th January 2010, 19:39
Multumim pentru clarificare!
Si eu cred ca ar fi mai bine sa gaseasca alta sanctiune... Sa ia medaliile celor 2 gimnaste plus o amenda data federatiei, de exemplu.

Cata, ar fi mai bine pt cine?Ma indoiesc ca cei din federatie le pasa de chinezi...doar si grandi le-a criticat gimnastica anul trecut...;)

Oricum in trecut s-a mai aplicat o asa sanctiune pt coreea de nord pt ca au mintit la varsta fetitei acelea care a castigat paralelul in 91.Dar in cazul ala erau documente clare, federatia a trecut aceeasi varsta mai multi ani la rand!:happy
De data asta sunt doar niste declaratii din nu stiu ce interviu, un site de internet...Tot un site de internet a afisat si varsta unei gimnaste din BR mai mica (nu ar fi trebuit sa mearga la beijing), dar in cazul ala nu a observat nimeni....


Mihai Yang Yun a zis intr-un interviu ca avea 14 ani , despre cealalta gimnasta scria pe un site
dar am inteles ca a fost si o poza cu cheng fei cu un tort la ziua ei si ca ar fi si ea mai mica cu 2 ani?!
Ce ma amuza pe mine e ca unii se agita doar in functie de interesele proprii-faza cu cheng fei in 2004 nu ii deranjeaza , ci mai mult isi doresc ea sa fi luat medalie la sol in loc de moreno sau sofronie, dar echipa din 2000 dorec descalificata sa ia sua bronz la echipe...:rolleyes:

mikeyy
26th January 2010, 19:49
Cei care se agita sunt americanii.....sunt multe interese la mijloc. Din aceasta cauza ma astept la orice.

Eu nu as interzice participarea...as da o amenda istorica Chinei...pe care nici sa nu o poata plati, as lua medaliie si as scoate toti chinezii din functiile avute in FIG sau alte organizatii ce tin de gimnastica artistica.
Fetele care sunt acum, nu au nicio vina...ele muncesc si merita sa aiba o sansa.

Cata_RB
26th January 2010, 19:50
Ada, ar fi mai bine pentru gimnastele de acum, asa cum se vorbea si mai sus. Nu sunt ele vinovate.

Cred totusi ca, in cazul in care FIG reuseste sa demonstreze ca fetele nu aveau 16 ani, China o s-o pateasca. Pe langa cateva din debutantele de la Beijing, multa lume spune ca nici Cheng Fei nu avea 16 ani la Atena. Sunt prea multe incertitudini si China e singura tara asupra careia planeaza in continuare semne de intrebare referitor la varstele fetelor, an de an. Daca se va dovedi ceva...nu cred ca o sa fie intelegatori.

Ada24
26th January 2010, 19:54
Da cata stiu.
Da americanii se chinuie si ei sa ia aur pe echipe si nimic, trec la din astea.:P
Ar fi tare sa fie china pedepsita sa nu poate participa si apoi la Londra sa castige Russia :happy
(sau romania, japonia.. :P)

Edit-Mihai nu cred ca le vor lua medaliile ca exsita precedent -care a fost rezolvat altfel-prin suspendare-si oricum cum ai zis si tu serveste intereselor sa ii suspende.

Tess_AN
26th January 2010, 20:32
Ce ma amuza pe mine e ca unii se agita doar in functie de interesele proprii-faza cu cheng fei in 2004 nu ii deranjeaza , ci mai mult isi doresc ea sa fi luat medalie la sol in loc de moreno sau sofronie, dar echipa din 2000 dorec descalificata sa ia sua bronz la echipe...:rolleyes:
Nu cred ca se va intimpla, dar daca se "redistribuie" medaliile la echipe, atunci sa se redistribuie si la AA si sa-i dea medalia Andreiei Raducan inapoi. Ca e vorba de aceeasi editie a JO2000. Totusi nu cred ca se va intimpla.

Clau93
26th January 2010, 22:46
Nu va luati prea mult dupa rezultatele de la camp. De exemplu Bross are din nou probleme cu calciiul si cred ca asta i-a afectat scorul din prima zi. Altfel ea se antreneaza la fel de serios ca intotdeauna.
Imi place in continuare si Grace, sper sa impresioneze la camp.
Cred ca Valeri mizeaza mult pe Lizzy, cam scoate untul din ea si sper sa se vada si ceva rezultate. E micuta inca si mai are de lucru, dar cred ca a progresat mult.
Sper sa ajung la WOGA Classic anul asta.

Iarasi are Bross probleme??:( Nasol, cand am vazut-o in 2009 arata bine!

Dar totusi, cum ramane povestea cu Shawn si Nastia? Mai vin? Parca am auzit ca Nastia revine in 2010, si apoi am auzit ca in 2011 si ca vrea sa mearga la Olimpiada iara!:no:


Nu cred ca se va intimpla, dar daca se "redistribuie" medaliile la echipe, atunci sa se redistribuie si la AA si sa-i dea medalia Andreiei Raducan inapoi. Ca e vorba de aceeasi editie a JO2000. Totusi nu cred ca se va intimpla.

Povestea asta proasta cu drogurile nu se va mai termina in veci! Atatea lucruri s-au intamplat seara aia! Cu sarituri, droguri, greseli enorme, etc.:no:


Da cata stiu.
Da americanii se chinuie si ei sa ia aur pe echipe si nimic, trec la din astea.:P
Ar fi tare sa fie china pedepsita sa nu poate participa si apoi la Londra sa castige Russia :happy
(sau romania, japonia.. :P)

Edit-Mihai nu cred ca le vor lua medaliile ca exsita precedent -care a fost rezolvat altfel-prin suspendare-si oricum cum ai zis si tu serveste intereselor sa ii suspende.

Pai nici Americanii nu sunt cei mai consistenti! De ce sa fie China pedepsita? Ar afecta mult concursul atunci! Daca nu participa China atunci stii cum va fi clasamentul?? 1. RUSSIA, 2.USA!!! Russi au juniori FOARTE talentati! Nu spun ca Romania nu are, dar mai avem mult pana sa-i ajungem!

mikeyy
26th January 2010, 23:00
Clau..mesajele consecutive....:(
De ce nu ai grija?

Clau93
26th January 2010, 23:02
Clau..mesajele consecutive....:(
De ce nu ai grija?

Imi pare rau!!! dar aveam vreo 2500 de subiecte deschise!

mikeyy
27th January 2010, 01:22
Imi venea sa deschid topic pt JO 2012 :D
Dar apoi m-am gandit mai bine si am zis ca inca e devreme.

Oricum..ca tot am vb aici de unele reguli...sa va spun care va fi sistemul de calificare la Londra...la fete: 5-4-3. Deci din cele 5 gimnaste, vor concura 4..dar pt total vor conta doar cele mai bune 3 note.
Reamintesc faptul ca la Beijing a fost sistemul 6-5-4.

Pe noi ne-ar fi avantajat mai mult decizia initiala... si anume 5-4-4...ca ne bazam pe siguranta de obicei.

Nu stiu cum va fi insa in finala...dar probabil va fi 5-3-3.

Aaaa si inca o chestie....la Londra se vor putea inlocui gimnastele in timpul concursului efectiv...nu mai e strict regulamentul. Insa motivul trebuie sa fie unul credibil.

Tess_AN
27th January 2010, 01:34
Mie mi-ar fi placut sa avem thread de JO aici la noi "acasa"... Banuiesc ca pentru Jo o sa ne multe iar la thread special... Dar posibil sa fie devreme, nu stiu. Site au deja: http://www.london2012.com/ si zice acolo ca mai sunt 913 zile pina sa inceapa. :)
Cit despre concursul pe echipe, mie nu imi place deloc sistemul de la CE si CM 3 concureaza si 3 note conteaza si in calificari. Dar sa nu ma repet, am mai zis asta.

mikeyy
27th January 2010, 01:37
Pentru Londra 2012...o sa ma lupt sa avem aici "acasa" topicul de JO. Pentru Beijing nu am stiut eu exact ce inseamna acel sub-forum special.
Nu se va mai intampla...gimnastica va ramane "acasa". :ok:

EDIT:
Cu singura conditie.... sa mai am pozitia necesara pentru a ma lupta :D

Tess_AN
27th January 2010, 01:40
Pentru Londra 2012...o sa ma lupt sa avem aici "acasa" topicul de JO. Pentru Beijing nu am stiut eu exact ce inseamna acel sub-forum special.
Nu se va mai intampla...gimnastica va ramane "acasa". :ok:
Daca se face poll, eu votez cu asta de 3 ori!
De fapt voiam sa imi edit mesajul anterior... sunt figuri mari astia (nu stiu cine sunt :) ), si JO2016 au deja pagina de web: http://www.rio2016.org.br/en/default.aspx si ei fac numaratoare inversa, la ei mai sunt ramase "doar" 2383 zile ;)

mikeyy
27th January 2010, 01:44
Ce tare!!! :)
Deci mai am la dispozitie 2000 de zile sa ma decid daca sa merg la Rio sau nu :ras-plans:...ca va trebui sa stiu cu vreun an inainte..deci scad cele 383 de zile din 2383.

EDIT:
Am luat-o razna oficial...nu stiu ce fac saptamana viitoare..dar ma gandesc peste 2000 de zile :happy

Ada24
27th January 2010, 01:51
EDIT:
Cu singura conditie.... sa mai am pozitia necesara pentru a ma lupta :D

Ce Mihai e cineva care iti vrea functia? Spune-le ca in gimnastica esti ales pt perioade mari de timp-sunt atatea exemple...:D

Apropos de Mondiale -am citit undeva (blog sau ig...sincer nu imi mai amintesc, sper sa nu fi visat :P) ca Japonia si-a propus medalie pe echipe pt 2011 (atunci sunt mondialele la tokyo parca).

mikeyy
27th January 2010, 01:58
Nu e vorba de luat "functii". :D Nu ma bagati in seama.

Japonia vrea medalie...interesant. Super-junioarele pe care le au acum..vor fi eligibile la Tokio? parca nu?

Cata_RB
27th January 2010, 01:58
Clar, de maine incepem numaratoarea inversa si pe forum...pana la JO 2020 :D

Sistemul din calificari nu e atat de important, zic eu, ca sunt 3 din 4 evolutii sau toate 4. Mai urat e sistemul din finala si toate celelalte restrictii impuse la CE si CM. Ala deja nu mai e concurs pe echipe.

Ada24
27th January 2010, 02:08
Superjunioara Mai nu va fi, oricum ea are probleme de tinuta si cu notele de la executie...or avea altele ascunse, au invatat de la vecinii chinezi :D

Eu cred ca pe noi ne avantajeaza sistemul asta, doar principalul atu este ca gimnastele din romania nu cad nu? (ma rog nu cadeau :P)
La executie si dificultate stam mai rau ca altii nu?(desi astept sa fiu surprinsa :D)

mikeyy
27th January 2010, 02:16
La executie cred ca vom sta mai bine decat in fostul ciclu olimpic. Daca reusim sa gasim un echilibru ...atunci vom putea creste si in dificultate.
Eu sunt optimist..ne vom bate pt aur cu Rusia! SUA si China nu vor mai conta la fel de mult ca-n 2008.

Ada24
27th January 2010, 02:33
Eu am tot suferit de boala asta, optimismul, din 2005-mi-a cam trecut :P
La executie ma refeream ca acum se taie mai mult-sarituri din alea in straddle sunt bine depunctate.
Bella a spus ca o sa ne batem pt bronz:no:
A zis ca doar sua si china se vor bate pt aur-a uitat de russia complet lol.:P

Edit-tot vor avea dificultati mult mai mari...vor avea paralele f dificile si amanar-uri -si china si sua-mai nou si rusia.

mikeyy
27th January 2010, 02:48
Am citit si eu de Bella....insa el tot timpul ne-a desconsiderat..e normal!
Daca noi nu vom putea sa luam aurul..atunci sper sa castige Rusia. Incredibil ca am ajuns sa le sustin pe rusoaice...nu imi vine sa cred. :)

Ada24
27th January 2010, 02:55
Da, si eu la fel (tin minte cand rusia era principala contra-candidata -nu prea eram fan :P. Eram fericita cand in 2003 au luat-o in jos ca echipa. Acum ii vreau inapoi :D.)
Sa vedem ce fac cu junioarele astea minune ale lor...
Oricum pana in 2012- este 2010 de trecut cu bine :D

Pt 2012 sunt curioasa cate reprezentante la olimpiada va avea woga:P

Clau93
27th January 2010, 03:45
Nu e vorba de luat "functii". :D Nu ma bagati in seama.

Japonia vrea medalie...interesant. Super-junioarele pe care le au acum..vor fi eligibile la Tokio? parca nu?

Nu vor fi eligibile! Sunt toate de aceeasi varsta cu Larisa Iordache..deci 2012!


Am citit si eu de Bella....insa el tot timpul ne-a desconsiderat..e normal!
Daca noi nu vom putea sa luam aurul..atunci sper sa castige Rusia. Incredibil ca am ajuns sa le sustin pe rusoaice...nu imi vine sa cred. :)

Bela niciodata nu va mai fi de partea Romaniei. Rusia are sanse mari sa castige aur...ori in 2010, 2011 sau 2012 pentru ca au junioare foarte bune la oricare aparat! Hehe mai bine pe rusoaice decat altcineva;)


Da, si eu la fel (tin minte cand rusia era principala contra-candidata -nu prea eram fan :P. Eram fericita cand in 2003 au luat-o in jos ca echipa. Acum ii vreau inapoi :D.)
Sa vedem ce fac cu junioarele astea minune ale lor...
Oricum pana in 2012- este 2010 de trecut cu bine :D


Sa stii ca au junioare minune! Mai ales:
Victoria Komova:
http://www.youtube.com/watch?v=GRAG4XS-wyk
http://www.youtube.com/watch?v=FBCUGVta_I8

Anastasia Grishina:
http://www.youtube.com/watch?v=wEGj8M1JtZ4

anna.09
27th January 2010, 12:07
Nu vor fi eligibile! Sunt toate de aceeasi varsta cu Larisa Iordache..deci 2012!



Sasada va fi senioara in 2011. Nu stiu Suzuki.

Clau93
28th January 2010, 01:59
Sasada va fi senioara in 2011. Nu stiu Suzuki.

Ahaaaa....OK multumim!! Se pare ca aceste junioare par ar fi talentate...dar au probleme cu forma si consistenta! [dupa cate am vazut eu de la ele]

Cata_RB
29th January 2010, 19:13
Daiane dos Santos a fost suspendata 5 luni dupa ce a fost depistata pozitiv cu furosemid in vara anului trecut. Sursa: The All Around

mikeyy
29th January 2010, 20:00
A scapat ieftin...inseamna ca va putea merge la Rotterdam...deci nu o afecteaza prea mult.

Clau93
29th January 2010, 23:25
A scapat ieftin...inseamna ca va putea merge la Rotterdam...deci nu o afecteaza prea mult.

Am auzit si eu...norocoasa e!
Si macar e bine pentru ca junioarele din Brazilia si-au aratat talentele, si la mondiale 2009 si la cupe mondiale! Daca Dos Santos patea ceva, cred ca ar fi afectat pe toate fetele!:no:

Marty R.
5th February 2010, 11:21
Nu stiu daca au vazut aceste filmulete, stiu numai ca multi oameni ar dori să vadă birna si paralele Annei Myzdrikova, aici sunt link-uri:
http://www.youtube.com/watch?v=XMRnbRDTLZU
http://www.youtube.com/watch?v=d2AhFJGwkrc

anna.09
5th February 2010, 13:03
Nu stiu daca au vazut aceste filmulete, stiu numai ca multi oameni ar dori să vadă birna si paralele Annei Myzdrikova, aici sunt link-uri:
http://www.youtube.com/watch?v=XMRnbRDTLZU
http://www.youtube.com/watch?v=d2AhFJGwkrc

Multumesc. Eu chiar eram curioasa.
Imi place cum e construit exercitiul la barna in special combinatia Onodi+switch split+back tuck. Tinuta insa lasa de dorit!
Marty ce elemente este acela la paralele de la 0.07?

Marty R.
5th February 2010, 18:12
Cred ca asta e simplu gigantica inainte cu 360.

simonad
5th February 2010, 19:03
Federatia Italiana organizeaza testul gimanstelor pt calificarea la europene.Cum stiti, nu exista un lot national, ci in fiecare an gimnastele continua sa se antreneze la ele acasa si sa fie cat mai bune ca sa prinda lotul. Ceea ce mi se pare metoda cea mai buna!
Link cu lista candidatelor:
http://www.federginnastica.it//materiale//articoli/allegato_4032.pdf

mikeyy
5th February 2010, 19:30
Multumim Simona.
Sa inteleg ca Ferrari e in forma pt CE, daca a fost nominalizata.
Galante nu anuntase ca se retrage? sau fac o confuzie?

anna.09
5th February 2010, 19:37
Asa scrie si in acest articol:
http://thecouchgymnast.squarespace.com/the-italy-update/

mikeyy
5th February 2010, 19:40
Mersi Oana.
Vad ca a aparut un update in acel articol in care spune ca Paola s-a decis sa se retraga.

crisloregym
5th February 2010, 22:33
Wow....ati vazut si despre Andrea LaSpada? Se va retrage, a avut o accidentare la vertebre la Jocurille Mediteraneene anul trecut si nu mai are voie sa faca gimnastica:( :( :(...saraca de ea:(

Simona, zici tu ca in Italia fetele se antreneaza acasa si ca dupa aceea se face echipa, dar din ceta vad cele mai bune fete sunt la unul din cele doua cluburi: Brescia si Lissone...asa ca...e ca si cum ai avea doua loturi centralizate:D..
Despre Vanessa auzisem si eu...are in plan Mondialele de la Rotterdam...asa ca s-ar putea sa o vedem pe acolo:)

Clau93
5th February 2010, 23:41
Multumim pentru filemele cu Ana Myzdrikova! E super la barna!!!:D Imi place mult exerictiul acela!! La paralele ar fi fost super exercitiul daca nu ar fi fost pentru gresala aceea. Are multe talente si poate intr-o zi ar putea sa faca individual compus?!

OMG Vanessa poate merge la Europene???? Ce fain!!! Mie imi place foarte mult de ea! E foarte talentata! Am fost suparat ca intre anii 2008-2009 s-a retras si a avut multe probleme de sanatate. Dar ce-i important este ca vine inapoi :)

anna.09
6th February 2010, 18:02
Cred ca asta e simplu gigantica inainte cu 360.

Multumesc. M-am incurcat un pic.. Nu intelegeam cum poate ajunge din priza inversa (gigantica inainte) in priza normala (gigantica inapoi) doar prin rasucire pe o mana, dar cred ca schimba priza mainii de suport chiar inainte de a termina intoarcerea, nu?

Marty R.
6th February 2010, 19:06
dar cred ca schimba priza mainii de suport chiar inainte de a termina intoarcerea, nu?
Da, schimba, sigur.

mikeyy
7th February 2010, 09:57
Rusia a anuntat componenta loturilor nationale de fete (sursa: TAA)

Senioare:
Ksenia Afanasyeva
Anna Dementieva
Svetlana Klyukina
Viktoriya Komova
Ekaterina Kurbatova
Violetta Malikova
Ramilya Musina
Aliya Mustafina
Anna Myzdrikova
Tatiana Nabieva
Diana Sapronova
Valeria Sviridova
Ksenia Semenova
Tatiana Solovyova

Junioare:
Belokobylskaya
Bramman
Goryunova
Grishina
Karpova
Kruglikova
Rodionova
K Sidorova
A Sidorova
Stepanova

Komova e trecuta la senioare...asta inseamna ca se antreneaza cu senioarele? Cum au facut si si nostri cu cele 5 noi senioare.

anna.09
7th February 2010, 12:38
Si Malikova e in aceeasi situatie, si ea tot in 95 e nascuta.

mikeyy
7th February 2010, 12:59
Intr-adevar si Malikova.
Oare cum se va decide echipa Rusiei pt CE?
Marty....ai vreo informatie? Vor fi Nationalele Rusiei curand? Sau Cupa de la Moscova va fi pe post de selectie?

Marty R.
7th February 2010, 14:53
Am. Nationalele Rusiei vor fi 3-14 marti. Prima saptamina baieti si juniori, iar doua fete si junioare. Si in loc Cupei de la Moskova vor fi Cupa de la Penza in iunie. :)

mikeyy
7th February 2010, 15:42
Multumesc Marty!
Acum inteleg de ce Rusia nu a trimis gimnaste la American Cup sau la Montreal...sunt nationalele in acelasi timp.
Tu o sa mergi la Nationale? :)

Marty R.
7th February 2010, 15:53
Probabil da:) Am niste lucruri care trebuie s-am rezolvat, dar cred ca o sa merg.

mikeyy
7th February 2010, 16:04
Super! :)
Sper sa ne povestesti si noua cum a fost.
Abia astept!

Marty R.
7th February 2010, 16:08
Si eu.:)

Clau93
8th February 2010, 06:23
Foarte lungi listele! De abia astept sa vad ce se intampla pentru ca sunt niste senioare foarte bune acolo!

Totusi nu stii nimica de ce face Pavlova?? Ea nu incearca sa mearga la Europene sau la campionatele nationale?

Marty R.
8th February 2010, 11:02
Cred ca incearca si doreste sa mearga la Europene foarte mult.

Clau93
9th February 2010, 06:00
Cred ca incearca si doreste sa mearga la Europene foarte mult.

As imagina!:cool:

Marty R.
9th February 2010, 22:11
Asta e bara lui Danell Leyva, SUA gimnast, de la recenta Winter Cup, si e foarte grozava! O iubesc pe aceasta exercitie, sper ca vor fi interesant pentru voi.
http://www.youtube.com/watch?v=IAnTf8rjq2o

Exercitiu lui, (daca nu va deranjeaza):
- Adler with 360 to mix grip (D) + Voronin stretched (Yamawaki) (D) +0.2, Kovac stretched (E), Tkatchev stretched with 360 (Liukin) (F), Adler with 180 (D) + Tkatchev stretched (D) +0.2, Adler with hop to handstand (D), giant forward with 360 to el-grip (C), Endo piked with 360 to mix grip (C), double back stretched with 720 (E). 7.1

mikeyy
9th February 2010, 23:16
Super exercitiu, multumim Marty.
Antrenorul e fantastic, cum reactioneaza :)

Ce fain ca stii si codul de punctaj la baieti. Are o nota de dificultate foarte buna!!!

Marty R.
9th February 2010, 23:32
Antrenorul lui cunoscut destul de bine pentru reactii sale. A fosl la fel si la Visa, si la Mondiale:)

Ce fain ca stii si codul de punctaj la baieti
O iubesc pe gimnastica masculina foarte tare:)

mikeyy
9th February 2010, 23:39
Sa te uiti si la concursul de la Montreal de anul trecut...a facut un adevarat show antrenorul: http://www.youtube.com/watch?v=-iTjsej7G_o&feature=related

Ai practicat gimnastica?...sau e doar pasiune?

Marty R.
9th February 2010, 23:51
Ai practicat gimnastica?...sau e doar pasiune?
Sunt fac antrenamente...de doua luni:D

Cata_RB
9th February 2010, 23:57
Sunt fac antrenamente...de doua luni:D

Wow!! Cred ca e ca un vis devenit realitate [a dream come true]. Ne poti povesti si noua? :)

mikeyy
9th February 2010, 23:59
Wow!!!! Felicitari, Marty!!!!
Extraordinar. :ok:

Chiar asa...vrei sa ne povestesti si noua? Daca vrei poti sa o faci atat aici cat si la "Noi..despre gimnastica": http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=181181
Unde vrei tu sa povestesti.

Marty R.
10th February 2010, 00:07
Nu pot sa va povestesc pentru ca nu pot sa scrie asa de mare in limba romana:) Dar am ceva in schimb... Vreti sa ma vedeti?:D Am foarte micut filmulet de la antrenamente, eu facind salto inainte:D

mikeyy
10th February 2010, 00:10
Nu-ti fa griji pentru scris, Marty...ca noi intelegem ;)..poti sa scrii linistit!
Da...eu as vrea sa vad filmulet :D

Cata_RB
10th February 2010, 00:11
Vrem, vrem! :) Poti sa scrii si in engleza, traducem noi in romana...nu e problema :)

Marty R.
10th February 2010, 00:21
Aici link-ul :D
http://www.youtube.com/watch?v=waps5jHc5eM

mikeyy
10th February 2010, 00:34
Multumim Marty! That`s great!
Felicitari si succes in continuare!!! :ok:

Deci doar de 2 luni faci? Ce frumos iti urmezi pasiunea!!! Bravo!

Cata_RB
10th February 2010, 00:40
Multumim! Foarte frumos! :yes: Mi se pare mult salt inainte, in doar 2 luni! Sper sa ne povestesti si cum ai ajuns in sala, cum ai invatat, cat de greu a fost etc.

Marty R.
10th February 2010, 00:40
Multumesc:) Doar de 2 luni, si doar doua ori la saptamina de o ora cu jumatate. Dar orice e un miracol mic ca am gasit si sala si antrenorul. Nu credeam.

Sper sa ne povestesti si cum ai ajuns in sala, cum ai invatat, cat de greu a fost etc.
Nu stiu ce sa zic...Probabil:)

Clau93
10th February 2010, 04:52
Aici link-ul :D
http://www.youtube.com/watch?v=waps5jHc5eM

WOW ce tare e!! BRAVO!!

That's so hardout! You have no idea how lucky you are, I would give anything to do that!:D


OMG sunt MANAGER!!! Ma simt deosebit! :)

anna.09
10th February 2010, 09:42
Felicitari! Este super!:yeah:

Marty R.
10th February 2010, 09:46
Multumesc Clau si Anna!:)

myrab3la_19
10th February 2010, 09:48
Felicitari! Mult succes mai departe,sa ne ti la curent cu ce elemente mai inveti!:ok:

simonad
10th February 2010, 11:07
Multumim Simona.
Sa inteleg ca Ferrari e in forma pt CE, daca a fost nominalizata.
Galante nu anuntase ca se retrage? sau fac o confuzie?

Pai Ferrari pare ca si-a revenit, a participat in toamna la nationalele lor. Are inca probleme cu greutatea desi a slabit cateva kg...Din pacate ea are formatul mediteranean - mica si indesata, cum se zice la noi in banat :(

De Galante stiam si eu ca se retrage, nu stiu nimic dar o sa aflu vineri dupa-amiaza. Mi-ar parea rau sa se retraga, ea si Lia Parolari sunt preferatele mele...

Despre cluburi, au mai multe, sa zicem ca gimnastica artistica se practica 90% in nordul Italiei, zona Milano si Brescia, dar nu au centralizarea de la noi. Este adevarat si ce mi-a zis Forminte atunci cand i-am zis ca ale noastre pe langa italience par mai triste si mai abatute, ca italiencele sunt lasate mai usor dinaia nu au performante bune...

O sa revin cu rezultatul calificarilor sambata seara.

Tess_AN
11th February 2010, 07:29
Felicitari Marty pentru ceea ce faci! Nu am vazut filmultetul... acum cind incerc link-ul spune ca a fost sters de autor.

Antrenorul lui Leyva - parca citisem pe undeva ca e tatal lui vitreg - nu o luati de buna pe neverificate ca nu stiu sigur.

Abia astept sa aud de rezultatele italiencelor si sa incep sa fac socoteli... ce sanse au la CE :)

Clau93
11th February 2010, 09:51
Abia astept sa aud de rezultatele italiencelor si sa incep sa fac socoteli... ce sanse au la CE :)

Pai nu stiu cate gimnaste mai au, dar Elizabata Preziosa este destul de buna, si nu stiu daca mai au inca niste senioare de la Olimpiada ca si Lia Parolari! Daca au, atunci "poate" au si ele sanse la ceva medalii!

Marty R.
11th February 2010, 16:12
http://www.youtube.com/watch?v=jlrPQpC4f2M

Acelasi exercitiu lui Leyva, dar un punct de vedere mai bun ca si pe gimnast, ca si pe antrenorul :D

Multumesc Tess si Mirabela:) Tess, filmulet intr-adevar a fost sters, credeam ca toti au vazut...

mikeyy
11th February 2010, 21:24
Foarte tare antrenorul...cred ca are niste emotii foarte mari, daca reactioneaza asa. :)
Dar prin asta cred ca da dovada de multa implicare si pasiune!

anna.09
12th February 2010, 10:42
http://www.woga.net/WOGAClassic/2010WOGACLASSICELITES/tabid/7082/Default.aspx
Cred ca va fi o competitie intersanta!
Hai Nastia (Grishina of course :))!
La senioare tin cu Momoko Ozawa (dc e cea care cred eu ca e :) cea cu apel la barna, DTY la sarituri si DLO la sol) edit: ea e.
http://www.youtube.com/watch?v=MlIHi4UKhi8&feature=related

Ada24
12th February 2010, 13:29
Si eu asteptam concursul asta cu nerabdare, dar am citit pe IG ca echipa Rusiei a ramas inzapezita in NY si s-a intors acasa??Sper sa nu fie adevarat.:angry: (era doar o "barfa" nimic oficial).

Daca in SUA e iarna in China e primavara.:cool:-Recunoasteti gimnastele?

http://www.youtube.com/watch?v=uOAAsK1Qbeg&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=mQS25rMmkJU&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=DPCwBNH--Qk&feature=channel

si toata echipa
http://www.youtube.com/watch?v=fVjq6my_xvY&feature=channel

:dance::dance::dance:

Marty R.
12th February 2010, 15:36
dar am citit pe IG ca echipa Rusiei a ramas inzapezita in NY si s-a intors acasa??Sper sa nu fie adevarat. (era doar o "barfa" nimic oficial).99% ca e adevarat. Stiu ce e sursa aceastei informatie, si sursa asta probabil ca are informatie direct de la gimnaste noastre.

Ada24
12th February 2010, 15:51
Ok, Marty.Pacat.:(
Abia asteptam sa o vad pe Grishina!

tsupi
12th February 2010, 18:49
Sper sa nu fie adevarat! La noi e ninsoare record, ma gindesc sa fac cumva sa merg la concurs si pentru mine "highlight"-ul ar fi fost Grishina.
Le-am vazut pe japoneze la antrenament, la fel pe fetele din NZ si o fata din Columbia parca. Ma si gindeam unde or fi rusoaicele, dar am presupus ca se antreneaza in Frisco.

Marty, felicitari ca te-ai apucat de gimnastica. Imi pare rau ca n-am apucat sa vad filmuletul.

Edit sa zic I love WOGA forever! Uite ca au trecut-o pe Andreea Raducan campioana in 2000:
http://www.woga.net/LinkClick.aspx?fileticket=KjR1T8T870Q%3d&tabid=7082

mikeyy
12th February 2010, 22:21
Imi pare rau ca au avut probleme rusii...voiam sa o vad pe Grishina la barna. Mai trebuie sa avem rabdare pana la Nationalele Rusiei de la inceputul lui martie.

In alta ordine de idei..citeam in seara asta pe GW faptul ca Fabian Hambuchen a renuntat sa mai participe la etape de Cupa Mondiala pana la CM. Pana in luna octombrie are in plan doar 4 competitii: American Cup, Europenele, Japan Cup si un concurs de verificare in Germania. Interesanta decizia lui...

monalexa
12th February 2010, 22:22
Si eu asteptam concursul asta cu nerabdare, dar am citit pe IG ca echipa Rusiei a ramas inzapezita in NY si s-a intors acasa??Sper sa nu fie adevarat.:angry: (era doar o "barfa" nimic oficial).

Daca in SUA e iarna in China e primavara.:cool:-Recunoasteti gimnastele?

http://www.youtube.com/watch?v=uOAAsK1Qbeg&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=mQS25rMmkJU&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=DPCwBNH--Qk&feature=channel

si toata echipa
http://www.youtube.com/watch?v=fVjq6my_xvY&feature=channel

:dance::dance::dance:

Ce dulci is!!! Super filmuletele! Multumim :)

Ada24
12th February 2010, 22:28
In alta ordine de idei..citeam in seara asta pe GW faptul ca Fabian Hambuchen a renuntat sa mai participe la etape de Cupa Mondiala pana la CM. Pana in luna octombrie are in plan doar 4 competitii: American Cup, Europenele, Japan Cup si un concurs de verificare in Germania. Interesanta decizia lui...

Poate sa nu fie prea solicitat si sa se accidenteze iar?
Cand e trofeul din Germania(acela cu mai multe etape)?Dupa mondiale?

mikeyy
12th February 2010, 22:33
Trofeul a avut 4 etape anul trecut....nu stiu daca anul acesta se va mai organiza.

Cata_RB
12th February 2010, 22:34
Nu se tine anul asta acel Trofeu al Campionilor...competitie facuta special pentru el.
Dupa accidentarea de la CM, cand a revenit la antrenamente, a spus ca simte ca a tras prea mult de el, cu prea multe concursuri, si ca se va gandi mai bine de-acum inainte. Cred ca e suficient de experimentat si stapan pe el ca sa nu aiba nevoie de multe concursuri. Si probabil inca ii e frica sa nu pateasca ce a patit anul trecut.

Of, nu reuseam sa gasesc unde am citit de doar 4 concursuri si ca nu se organizeaza anul asta Trofeul Campionilor! Am nimerit pana la urma :D Aici: http://gymnicetic.wordpress.com/2010/02/12/hambuechen-makes-himself-scarce/

Marty R.
13th February 2010, 18:34
Cine vrea sa vede filmulete noi cu Aliya?:)
http://www.youtube.com/watch?v=NGgCQwUaEM4
http://www.youtube.com/watch?v=vN5Fm6k29Ek

Clau93
13th February 2010, 22:31
Cine vrea sa vede filmulete noi cu Aliya?:)
http://www.youtube.com/watch?v=NGgCQwUaEM4
http://www.youtube.com/watch?v=vN5Fm6k29Ek

Nu e rau! Imi place mult de ea! Totusi nu mai face elementul Markelov (Khorkina?) Muzica la solul ei este SUPERRR!!!!:D. Din punctul meu de vedere, mai are probleme cu suruburile!

mikeyy
13th February 2010, 23:02
Aliya..(desi mie imi vine sa-i zic "Musti" :D) a mai facut exercitiul asta la paralele pana acum? Ca eu nu l-am mai vazut...si mi se pare schimbat fata de cum il stiam.

Vad ca intr-adevar nu mai are Markelov...si-a bagat Shaposh cu 180. Insa coborarea m-a surprins...ce face acolo? O tsukahara cu 180? nu pot sa-mi dau seama.

EDIT:
Ce e cu solul ala? :(
A fost total pe langa melodie....si-a diminuat dificultatea. Piruetele ratate, 1080-ul putin neintors si cu tinuta groaznica.
Ce se intampla cu Aliya? :( De asemenea mi se pare ca are si cateva kg in plus.
Ce dublu apel frumos avea inainte..si ce draguta era la sol...acum parca nu e ea.

Marty R.
13th February 2010, 23:04
Ea n-a facut deloc ce pot la sol, se vorbeste ca in decembrie Aliya a fost de mers cu carje. Dar la paralele probabil are nota de plecare 6.6, cu coborire noua, dublu grupat cu 540, ce trebuie sa fie E element, dar acum nu in cod. Da, ea schimba Markelov pe Jeger, nu e prea bine din puntcul de vedere a originalitatea, dar e ok pentru ca nota n-a schimbat.

Marty R.
13th February 2010, 23:06
a mai facut exercitiul asta la paralele pana acum?
Musti :D a facut exercitiu cu asta toe on Shaposhnikova cu 180 la Gimnasiade.

mikeyy
13th February 2010, 23:17
Mersi Marty...si cred ca tot la competitia asta Gimnisiade a facut solul acela cu care m-a cucerit pe mine..cu intrarea artistica.
Deci e dublu grupat cu 540...deci se poate spune tsukahara cu 180. M-am uitat si eu in cod...si nu e. Inseamna ca va purta numele ei? :)

Marty R.
13th February 2010, 23:31
Avem multe elementele la felul asta...Nabieva, Komova, si acum Mustafina :)

si cred ca tot la competitia asta Gimnisiade a facut solul acela cu care m-a cucerit pe mine..cu intrarea artistica.
De ce nu il iubesti pe fimuletul meu cu acelasi sol de la Russian Cup? :) Cred ca e mai bine:D

mikeyy
13th February 2010, 23:34
Imi place si filmuletul tau, bineinteles :D

Cata_RB
13th February 2010, 23:35
Eu nu prea le-am urmarit pe rusoaicele mici, dar chiar si asa se observa ca e greoaie la sol. Am remarcat bandajele de la glezne...Marty, spuneai de carje, la glezne a avut probleme?

Marty R.
13th February 2010, 23:41
Cata, nu stiu mai mult decit faptul... si ca la Japan Cup a avut acelasi bandajele mari.

Clau93
14th February 2010, 01:35
Deci se pare ca Mustafina e chiar accidentata! Eu credeam ca facea exercitii mai simple pentru ca nu e un campionat mare! Ii nasol ca nu face Markelov pentru ca acel element ii dadea acel WOW FACTOR! Dar cine stie, poate o sa-l adauge?! La sol nu a facut dificultate mare, corect, probabil pentru ca nu vrea sa forteze rana? Care este urmatorul campionat unde Aliya va merge? Nationalele Rusiei?

Mult succes pentru viitor Aliya!:cool:

tsupi
14th February 2010, 05:59
Am reusit sa ajung la WOGA Classic, exact in anul in care n-a fost nu stiu ce competitie, dar asa mi se intimpla mie! S-a adeverit cu rusoaicele, n-au mai ajuns la concurs.
Fetele de la WOGA au aratat de departe cel mai bine. Din pacate organizarea a fost asa si asa, nu prea stiai cine lucreaza.
Rebecca si Ivana au lucrat doar la birna. Ivana a cazut o data, Rebecca a avut o aterizare buna, dar un pic rough pentru calciiul ei. E peste Ivana dupa parerea mea si nu ma surprinde deloc chestia asta.
Cele mai impresionante au fost Madison Kocian si Lizzy LeDuc. Lizzy a cam ratat la paralele si nici lui Madison nu i-a iesit foarte bine, dar au tinuta frumoasa pe aparat. La birna Lizzy a mers mai bine, Madison a ratat dar m-a impresionat cu cita siguranta lucreaza si are elemente grele.
La sol au stralucit amindoua. Lizzy are o prezenta extraordinara, tinuta foarte frumoasa. Acrobatica ei e mai usoara, dar imbunatatita fata de trecut. Madison a fost fantastica!
La sarituri m-au lasat gura-casca, foarte impresionante, mai ales pentru gimnaste de gabaritul lor. Lizzy e atit de draguta cind isi ia elanul, ataca foarte hotarita calul. E o placere s-o privesti! Excelenta saritura lui Madison!
La antrenamente imi place mereu Grace McLaughlin, dar in concursuri parca nu e aceeasi. Are paralel bun. La birna a avut emotii si a mers cam aiurea. Nu inteleg de ce, e foarte placuta in sala. Solul a fost asa si asa, dar saritura a fost foarte buna. In final a fost foarte bine, dar mereu am senzatia ca ar putea mai bine.
Sophia Lee are exercitiu greu la paralele, dar inca mai are de lucrat la executie. De fapt una peste alta i-a mers destul de bine in seara asta. Are un exercitiu greu si la birna. La sol a cazut inafara covorului.
Am fost curioasa s-o vad pe Lily Hardin, ea e antrenata de Marchenko la celalalt gym. Nu m-a impresionat deloc la executii, pacat, ca-i frumos construita ca si gimnasta.

Cam asta ar fi cu WOGA. Am vazut-o in sfirsit live si pe Kayla. Nu stiu cum sa si scriu despre ea, dar nu m-a impresionat absolut deloc. Nici macar la sarituri! Din pacate nu stiu ce a sarit, dar n-a avut amplitudine, e greoaie. Am vazut sarituri mai impresionante de la fetele mici de la WOGA, a fost si o japoneza mititica si a sarit foarte frumos. Imi pare rau ca am ratat exercitiul ei de la paralele, chiar eram foarte curioasa. Sper sa-l puna careva pe youtube. Eu am fost in capatul opus si cine stie ce urmaream chiar atunci.
Birna sa zicem ca a fost OK, iar la sol oricum nu mi-a placut niciodata. Chiar nici liniile acrobatice nu m-au impresionat. Sint sigura ca am o problema cu constitutia ei fizica (zau ca-i mare!), dar nici nu e in forma de la Mondiale, nu pot sa cred ca ar fi luat aur la sarituri cu ceea ce am vazut eu in seara asta.
Japonezii au mai avut niste fete bunicele, am mai vazut o fata din Ucraina care se prezenta OK. A fost o echipa din Alberta, Canada care avea exercitii originale, foarte interesant concepute. Au mai fost vreo doua gimnaste din Canada care s-au prezentat binisor.
Mi-a mai atras atentia o fata din Noua Zeelanda.
Sotii Lazar din Denton au avut si ei doua fete. Una dintre ele arata foarte bine, dar poate nu se antreneaza suficient, a avut citeva ratari. Una peste alta mi-au placut si sint de admirat pentru ca stiu ca le-au crescut de mici.

La birna a arbitrat si Chelle Stack. A aparut si Bridget Sloan pentru interviuri, autografe.
Cam asta a fost. Imi pare rau ca nu ma pricep sa dau mai multe detalii despre elementele gimnastelor si nici macar nu prea stiu numele celorlalte participante. Nu numai ca n-a fost tabela electronica, n-a fost chiar deloc si rareori se anunta vreun nume.