PDA

View Full Version : Stiri externe



Pages : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

Tess_AN
15th July 2009, 00:37
Da, asta este pentru calificarea la Visa Cup.
Chiar asa, care-s conditiile de calificare? E vreo restrictie in privinta cate de la acelasi club? Nota minima, clasare pana la locul, participare la cate concursuri, etc? Mi s-ar parea interesant de stiut. Multumesc anticipat (sa nu mai revin cu un post sa zic doar multumesc daca nu am altceva de zis :) ) Facem economie de hartie la forum ;)

tsupi
15th July 2009, 09:34
Nu cunosc regulile in cele mai mici detalii. Cele mai bune gimnaste sint intr-un program numit TOPS. Exista un TOPS National Team care e pe categorii de virsta, incepind de la 9 ani. In prima faza exista concursuri regionale, apoi cei mai buni merg la concursuri nationale. Se tot cern pe parcurs, cred ca exista si un sistem de puncte, tin cont de accidentari etc. Dar in mare cam asta e parcursul.
Concursul din Iowa e ultimul inainte de Visa Cup, aici se decide cine participa.

niagara64
15th July 2009, 17:09
Nu cunosc regulile in cele mai mici detalii. Cele mai bune gimnaste sint intr-un program numit TOPS. Exista un TOPS National Team care e pe categorii de virsta, incepind de la 9 ani. In prima faza exista concursuri regionale, apoi cei mai buni merg la concursuri nationale. Se tot cern pe parcurs, cred ca exista si un sistem de puncte, tin cont de accidentari etc. Dar in mare cam asta e parcursul.
Concursul din Iowa e ultimul inainte de Visa Cup, aici se decide cine participa.

Visa o sa-l vedem pe NBC dar de asta de la Iowa sti ceva ?

tsupi
15th July 2009, 18:49
Asta numai daca-l gasesti pe internet sau pe vreun canal obscur de sport. NBC nu-l preia.

mihafrancisc
15th July 2009, 19:06
Barna lui Lauren Mitchell camp. nationale 2009:
http://www.youtube.com/watch?v=GMEOKkiWrTs
Poate ne explica cineva care se pricepe din ce se compune dificultatea (7.2)

mikeyy
15th July 2009, 19:51
Visa o sa-l vedem pe NBC dar de asta de la Iowa sti ceva ?

US Classic va fi transmis online de catre Universal Sport...accesul va fi gratuit din cate am inteles.


Barna lui Lauren Mitchell camp. nationale 2009:
http://www.youtube.com/watch?v=GMEOKkiWrTs
Poate ne explica cineva care se pricepe din ce se compune dificultatea (7.2)

Dragut exercitiul...cred ca i se considera ratare la pirueta..ca s-a sprijinit in mana.

Eu nu ma prea pricep....mai ales la partea de bonus-uri primite din legari, dar spun ce mi-a iesit mie:

4 elemente de tip E: 4 x 0.5= 2 pct
3 elemente de tip D: 3 x 0.4 = 1.2 pct
1 element de tip C: 1 x 0.3 = 0.3
Total: 3.5 pct
Elementele obligatorii: 2.5 pct
Bonus: 0.6 pct (aici nu sunt sigur..s-ar putea sa mai primeasca bonus la combinatia saritura artistica + salt inapoi echer si la combinatia celor 3 sarituri artistice)
Nota finala din punctul meu de vedere: 6.6

Poate ne ajuta si altcineva sa dam de capat notei...

anna.09
15th July 2009, 20:40
Mie imi iese 6.7/6.8.
salt echer inainte E; flick+flick+salt intins B+B+E (Conection bonus+0.2); cloche +echer inapoi C+C serie mixta (Cb 0.1); switch leap 1/2 D; wolf jump + split jump (cerinta obligatorie); pirueta dubla in tuck position D (cred ca ii acorda dubla pt ca apus mana dupa ce a trecut de 720 grade...dc vrea sa faca 2 1/2 atunci ar fi un E); Danilova inainte + salt grupat inainte D+D (aici nu sunt sigura dc primeste bonus 0.1 sau 0.2....oricum acum nu cred ca a primit legarea pt ca s-a dezechilibrat); cloche la cap (sa zicem ..desi nu arata grozav) E; flick+flick+dublu echer B+B+E (Cb 0.2). Deci 3 elemente artistice (D+D+E), 5 elemente acrobatice (3 E+ 2 D) +bonus 0.6 = 6.7 sau 6.8 in functie de cat primeste la legarea D+D, e foarte posibil sa primeasca 0.2 acolo deci sa ajunga la 6.8.
Juriul cat i-a dat pana la urma?

mihafrancisc
15th July 2009, 20:43
[Juriul cat i-a dat pana la urma?[/QUOTE]
Pt acest exercitiu 15.375 nota finala, dar nu am vazut nicaieri dificultatea si executia separat.

mikeyy
15th July 2009, 20:58
- Oana, primul salt..eu zic ca a fost grupat, nu echer..a avut genunchii indoiti.
- eu la pirueta i-am considerat 900..ca sa-i dau E.
- la danilova+ salt inainte...cred ca 0.2 bonificatia
- cloche-ul la cap a fost urat...nu prea are mobilitate Lauren

- 15.375 cu ratarea de la pirueta? :shocked:...cat i-au dat la executie...

Oricum...nu cred ca acesta e exercitiul de 7.2..poate are in pregatire alt element care i-ar aduce aceasta dificultate. Insa castiga foarte mult din legari.

mikeyy
15th July 2009, 21:03
Tocmai am descoperit o analiza a exercitiului lui Lauren postata pe GW, preluata de pe WWGym:

Front pike (E)
BHS (B) FF (B) LO (E) 0.2
Switch leap (C) Back pike (C) 0.1
Switch leap 1/2 (D)
Wolf (A) Split (A)
Humphrey (E)
Front aerial (D) Front tuck (D) 0.1
Switch ring (E) Back tuck (C) 0.1
BHS (B) FF (B) Double pike (E) 0.2

DEE | DDEEE + 0.7CV
6.9

mihafrancisc
15th July 2009, 21:10
Dar urcarea pe barna? Ce element este?

mikeyy
15th July 2009, 21:12
Dar urcarea pe barna? Ce element este?

E urcare simpla, element A.

monalexa
15th July 2009, 21:13
Deci cu legarea pierduta ar putea ajunge la 7.2 , nu? ...plus o jumate de rotatie la pirueta parca...

anna.09
15th July 2009, 21:13
M-am uitat acum la ghidul facut de Mostepanova fan pt exercitiul din 2008..intr-adevar danilova plus slatul inainte primeste 0.2 bonus, iar pirueta la fel executata a considerat-o 2.5 turn (dar eu insist si spun ca doar Humphrey executa 2.5 si nu arata asa...).
Primul salt trebuia sa fie echer ca mai are un salt grupat in exercitiu...mie mi s-a parut destul de bine executat, trebuie sa indoaie un pic genunchii ca nu are cum altfel.
Eu zic ca a executat un exercitiu care s-a vrut a fi din 6.8 (dar cel mai probabil a primit 6.4 fara legarea de la danilova + salt grupat si fara cloche la cap, care, cred ca a fost recunoscut ca un cloche simplu)
PS asta zic eu ca este o pirueta 2.5 (multi o considera tripla dar nu si codul de punctaj, doar 2.5..nu termina in aceeasi pozitie in care incepe):
http://www.youtube.com/watch?v=w2OcpSQRt8Q

anna.09
15th July 2009, 21:14
Deci cu legarea pierduta ar putea ajunge la 7.2 , nu? ...plus o jumate de rotatie la pirueta parca...

Cred ca i-au dat toate legarile ca sa ajunga la nota asta...eu nu cred ca aia e pirueta 2.5...insist cu 6.8

anna.09
15th July 2009, 21:18
Switch ring (E) Back tuck (C) 0.1



Eu n-am vazut asa ceva in exercitiu....poate a executat asa in prima zi..ca intr-adevar nu prea are sens sa faca salt inapoi echer (mai devreme in exercitiu) ..oricine ar alege grupat ca e mai usor dar are aceasi valoare, doar daca nu le ai pe amandoua in exercitiu...nu stiu dc ma fac inteleasa...:confused:
si i-au dat doar 0.1 la danilova+salt...

mikeyy
15th July 2009, 21:21
Arbitrii cu siguranta i-au acordat credit pentru toate elementele si pt legari...doar e vorba de nationale :)
Insa desi exercitiul e dificil..arata putin incurcat ca si compozitie. Risca mult si in plus mi se pare un exercitiu lung...sa nu depaseasca timpul regulamentar.

mikeyy
15th July 2009, 21:22
Eu n-am vazut asa ceva in exercitiu....
si i-au dat doar 0.1 la danilova+salt...

Exact...am sesizat si eu..m-am mai uitat inca o data si nu are asa ceva in exercitiu.
In plus in filmuletul lui mostepanovafan..i-a dat 0.2 la danilova+salt.

mihafrancisc
15th July 2009, 21:30
Mie imi iese 6.7/6.8.
salt echer inainte E; flick+flick+salt intins B+B+E (Conection bonus+0.2); cloche +echer inapoi C+C serie mixta (Cb 0.1); switch leap 1/2 D; wolf jump + split jump (cerinta obligatorie); pirueta dubla in tuck position D (cred ca ii acorda dubla pt ca apus mana dupa ce a trecut de 720 grade...dc vrea sa faca 2 1/2 atunci ar fi un E); Danilova inainte + salt grupat inainte D+D (aici nu sunt sigura dc primeste bonus 0.1 sau 0.2....oricum acum nu cred ca a primit legarea pt ca s-a dezechilibrat); cloche la cap (sa zicem ..desi nu arata grozav) E; flick+flick+dublu echer B+B+E (Cb 0.2). Deci 3 elemente artistice (D+D+E), 5 elemente acrobatice (3 E+ 2 D) +bonus 0.6 = 6.7 sau 6.8 in functie de cat primeste la legarea D+D, e foarte posibil sa primeasca 0.2 acolo deci sa ajunga la 6.8.
Juriul cat i-a dat pana la urma?
Eu nu ma pricep, dar ai pus si urcarea pe barna?

anna.09
15th July 2009, 21:30
Exact...am sesizat si eu..m-am mai uitat inca o data si nu are asa ceva in exercitiu.
In plus in filmuletul lui mostepanovafan..i-a dat 0.2 la danilova+salt.

Ce am mai sesizat eu..anul trecut facea doar flick+salt intins si nu arata asa bine saltul intins, acum in combinatie cu 2 flick-uri pe cuvant dc nu arata f bine, e f intins..

anna.09
15th July 2009, 21:32
Eu nu ma pricep, dar ai pus si urcarea pe barna?

pai urcarea nu se pune pt ca e prea usoara, codul nu cere ca urcarea sa fie de dificultate si atunci nimeni sau aproape nimeni nu se mai complica cu urcari valoroase..in cazul ei nu se numara urcarea in primele 8 elemente cele mai dificile care conteaza la nota D :)

mikeyy
15th July 2009, 21:33
Uite..in prima zi a facut combinatie de cloche + salt inapoi: http://www.youtube.com/watch?v=QXsTXB-pTiM
O tin pe a mea...depaseste timpul regulamentar :D

mihafrancisc
15th July 2009, 21:33
pai urcarea nu se pune pt ca e prea usoara, codul nu cere ca urcarea sa fie de dificultate si atunci nimeni sau aproape nimeni nu se mai complica cu urcari valoroase..in cazul ei nu se numara urcarea in primele 8 elemente cele mai dificile care conteaza la nota d :)

multumesc!

mikeyy
15th July 2009, 21:37
Ce am mai sesizat eu..anul trecut facea doar flick+salt intins si nu arata asa bine saltul intins, acum in combinatie cu 2 flick-uri pe cuvant dc nu arata f bine, e f intins..

Asa este!
Arata bine saltul..e intins, are amplitudine. E frumos!
Cam asa va avea si Ana noastra...sper :)

anna.09
15th July 2009, 21:39
Uite..in prima zi a facut combinatie de cloche + salt inapoi: http://www.youtube.com/watch?v=QXsTXB-pTiM
O tin pe a mea...depaseste timpul regulamentar :D

Da, are multe elemente doar pentru bonusul de legare...cu saltul grupat ajung si eu la 6.9, insa o tin si eu pe a mea.."pirueta,domnule pirueta...cat costa pirueta?":D e dubla doar...serios..

mikeyy
15th July 2009, 21:43
Da, are multe elemente doar pentru bonusul de legare...cu saltul grupat ajung si eu la 6.9, insa o tin si eu pe a mea.."pirueta,domnule pirueta...cat costa pirueta?":D e dubla doar...serios..

Da, pirueta nu are 900 de grade...are 2 intoarceri si un sfert, nu?..si ar trebui ca arbitrii sa o considere doar dubla.

monalexa
15th July 2009, 21:47
Da, are multe elemente doar pentru bonusul de legare...cu saltul grupat ajung si eu la 6.9, insa o tin si eu pe a mea.."pirueta,domnule pirueta...cat costa pirueta?":D e dubla doar...serios..

Pirueta ar trebui sa arate ca aici, min 0:50 http://www.youtube.com/watch?v=3TcHSDav_QU si asta e 2.5. Daca ii iese e de dificultate E si pe noul cod, nu?

anna.09
15th July 2009, 21:52
Pirueta ar trebui sa arate ca aici, min 0:50 http://www.youtube.com/watch?v=3TcHSDav_QU si asta e 2.5. Daca ii iese e de dificultate E si pe noul cod, nu?

Eu zic ca nici aici nu e!

Asa ar trebui sa arate, dupa parerea mea, sa treaca prin 2.5 in aceeasi pozitie in care a inceput:
http://www.youtube.com/watch?v=w2OcpSQRt8Q

mikeyy
15th July 2009, 21:54
In filmuletul lui Mostepanovafan...imi place cum zice comentatoarea la pirueta cand numara rotatiile: "1, 2...and a little bit more"...in loc sa spuna "and a half"..spune ca doar 2 si putin :P

anna.09
15th July 2009, 21:57
In filmuletul lui Mostepanovafan...imi place cum zice comentatoarea la pirueta cand numara rotatiile: "1, 2...and a little bit more"...in loc sa spuna "and a half"..spune ca doar 2 si putin :P

Exact..si comentatoarea e din Australia, cred, nu? ar fi putut sa zica "and a half":D

mikeyy
15th July 2009, 21:58
Da, e din Australia si comenteaza de obicei foarte bine..are cunostinte si e obiectiva. Dupa cum se vede si cand e vorba de o gimnasta din Australia e corecta si spune "and a little bit more" :D

anna.09
15th July 2009, 22:01
Da, e din Australia si comenteaza de obicei foarte bine..are cunostinte si e obiectiva. Dupa cum se vede si cand e vorba de o gimnasta din Australia e corecta si spune "and a little bit more" :D

Si eu am remarcat-o pe comentatoare si mie imi place...
Eu cred ca Lauren nici nu incerca sa treaca de doua rotatii, mai are probabil un pic de elan si vrea sa se opreasca intr-o pozitie sigura...parerea mea...deja obsesia...:D

mikeyy
15th July 2009, 22:12
Si eu am remarcat-o pe comentatoare si mie imi place...
Eu cred ca Lauren nici nu incerca sa treaca de doua rotatii, mai are probabil un pic de elan si vrea sa se opreasca intr-o pozitie sigura...parerea mea...deja obsesia...:D

E posibil sa ai dreptate..ca de fiecare data termina diferit pirueta. Zici ca finalul il face la noroc :D

Tess_AN
16th July 2009, 03:02
Multumesc de info tsupi, oana_27g, mihafrancisc si mikeyy (sa va numesc pe toti cu numele de login pe forum :) ).
@Oana: nu e obsesie, e corect ce zici. Daca cineva termina 4 clase si mai face un trimestru, tot 4 clase are. La fel si cu pirueta... deci daca e vorba de obsesie, nu esti singura, si eu la fel consider, vad...
@Mihai: in exercitiul fara ratare, din momentul in care uraca pe barna (secunda 0:11) pana aterizeaza (secunda 1:40) sunt 1min si 29 de secunde. Daca timpul limita la barna e 90 secunde nu depaseste. La cadere, cred ca tot asa, nu se socotesc secundele cat nu e pe barna. Nu stiu sigur insa.

Daca isi perfectioneaza executia si nu cade, cred ca are sanse sa intre in carti in finala la barna.

mikeyy
16th July 2009, 18:42
Referitor la Cupa Japoniei:
- Li Shanshan a fost retrasa din concurs deoarece nu poate concura..este iesita din forma.
- unul dintre componentii echipei americane la baieti: Sho Nakamori (japonez la origine) are blog si povesteste multe despre el, de Japonia....abia am descoperit si eu blogul si e interesant: http://shonakamori.com/ si va posta si despre concurs.

lalalilu
17th July 2009, 11:19
pai urcarea nu se pune pt ca e prea usoara, codul nu cere ca urcarea sa fie de dificultate si atunci nimeni sau aproape nimeni nu se mai complica cu urcari valoroase..in cazul ei nu se numara urcarea in primele 8 elemente cele mai dificile care conteaza la nota D :)
Revin la chestia asta cu barna si urcarea. daca un exercitiu ar avea la urcare un element valoros ar conta in nota dificultatii, nu? am observat si eu ca urcarile din ultima vreme sunt simple. Nu inteleg de ce nu opteaza pt unele mai grele ca sa creasca valoarea exercitiului?

mikeyy
17th July 2009, 12:02
Da....o urcare de tip D ar intra probabil in nota de la dificultate...insa e destul de riscant. De aceea multe gimnaste prefera sa faca o urcare usoara si sa-si bage un alt element mult mai greu in exercitiu, dar in care au incredere mai mare.
In ultimii ani putine gimnaste au mai utlizat urcari grele....pe moment imi vine in minte: Vanessa Ferrari, Irina Krasnyanska si Alicia Sacramone...toate au avut urcari de tip D.

lalalilu
17th July 2009, 12:13
Da....o urcare de tip D ar intra probabil in nota de la dificultate...insa e destul de riscant. De aceea multe gimnaste prefera sa faca o urcare usoara si sa-si bage un alt element mult mai greu in exercitiu, dar in care au incredere mai mare.
In ultimii ani putine gimnaste au mai utlizat urcari grele....pe moment imi vine in minte: Vanessa Ferrari, Irina Krasnyanska si Alicia Sacramone...toate au avut urcari de tip D.
crezi ca o urcare dificila e mai riscanta decat o figura dificila pe barna? Eu cred ca e chestie de antrenament.

mikeyy
17th July 2009, 12:20
Depinde de fiecare gimnasta in parte.
De exemplu stiu o gimnasta care nu vrea sa faca coborarea...ar sta toata ziua pe barna si ar incerca orice element, dar sa nu o puna sa faca coborarea.
La fel si cu Flavius Koczi...pe aparate face orice, elemente dificile, spectaculoase, etc...dar cand e momentul sa faca coborarea..rateaza.

Vad ca majoritatea gimnastilor evita sa realizeze coborari sau urcari dificile....mai ales in cazul urcarilor...ca la coborare sunt obligati de codul de punctaj sa faca minim D.

mikeyy
17th July 2009, 18:43
Oficial: Yuri van Gelder suspendat 2 ani de zile: http://gymblog.wordpress.com/2009/07/13/yuri-van-gelder-caught-using-cocaine/

Tess_AN
17th July 2009, 20:02
O veste interesanta (parerea mea):
- Nastia Liukin, Rebecca Bross si Ivana Hong vor participa US Classic in perioada 24 - 26 iulie.
Abia astept...asa vom stii cam la ce nivel se afla americanii.
Am inteles ca se desfasoara in Des Moines (localitatea natala a lui Shawn Johnson).

Vor mai participa: Jordyn Wieber (Jr.), Jana Bieger, Corrie Lothrop, Mackenzie Caquatto, Samantha Peszek si altele...

Abia astept sa le vad pe Wieber, Bross si Jana Bieger. Universal Sport transmite in direct si se poate urmari si in afara USA?

Nu cred ca sunt pe lista de concurs Vega, Memmel, si Sloan ?!? Stiti ceva?

tsupi zicea ca e concurs de calificare pentru Nationalele USA, care dupa parerea mea sunt selectia pentru CM. Ce se intampla cu Sloan si Memmel in cazul acesta?

mikeyy
17th July 2009, 20:16
Pai fetele din echipa olimpica sunt gata calificate pt Nationale..de aceea Sloan si Memmel nu participa. Oricum Memmel inca nu e revenita 100% la antrenamente.
Si Nastia e calificata pt Nationale...doar ca ea doreste sa mai aiba un concurs la activ inainte de Nationale. Va participa doar la barna, iar apoi va comenta pt Universal Sport.

De Vega chiar nu stiu..poate e si ea gata calificata.
Mai vreau sa le vad pe Ivana si pe Rebecca Bross.

Nu stiam ca si Jordyn va participa...chiar acum cateva zile a implinit 14 ani si am citit un articol in care antrenorul ei declara ca au lasat-o mai moale cu elementele grele..caci nu are rost sa o forteze. In plus se pare ca are ceva mici probleme de sanatate. Oricum, ca element nou...pregateste la sol o tsukahara dubla.

Tess_AN
17th July 2009, 20:24
Am gasit info despre US Classic: http://www.usa-gymnastics.org/post.php?PostID=3585 Spune (printre altele):

July 25 on Universal Sports. The television and Web simulcast begins at 8 p.m. ET/7 p.m. CT. - deci transmite Universal Sports tv si online in 25 iulie de la ora 20:00 (08:00 PM) EST -asta inseamna 26 iulie ora 03:00 in Romania

Liukin, who trains at WOGA, is expected to perform on the balance beam - se pare ca Nastia va concura doar la barna ?!? (edit: se pare ca asa e cum a zis si Mihai mai sus, scuze nu vazusem postul tau pana am terminat de scris).
Vor comenta Tasha Schwikert and John Roethlisberger si Nastia dupa prima rotatie (asa am inteles eu, original: U.S. Olympians Tasha Schwikert and John Roethlisberger will call the action for the Universal Sports simulcast, which will run from 7-9 p.m. CT, and Liukin will join the broadcast team following the first rotation as a correspondent on the floor.)

On the Web, live coverage will be available on both www.usa-gymnastics.org and www.universalsports.com - linkurile pentru a urmari on line - sper sa mearga in afara SUA.

La finalul articolului e lista cu toate participantele. Dati click pe link si o vedeti (daca e mai bine copiata aici in text, poate cineva sa o faca, mie mi se pare lunga). Totusi se pare ca nu e Jordyn. Informatia ce o aveam eu era gresita !?!

mikeyy
17th July 2009, 20:55
Va trebui sa fim atenti si la Jana Bieger..se pare ca are exercitiu din 5.9 la sol si de asemenea 2 sarituri (5.3 si 5.9). Dupa retragerea Aliciei...SUA nu mai are gimnasta la sarituri..deci s-ar putea sa fie sansa ei de a merge la mondiale. Pt cei care nu si-o mai amintesc pe Bieger...a facut parte din echipa SUA la mondialele de la Aarhus din 2006 unde a castigat argintul la individual compus.

Tess_AN
17th July 2009, 22:21
Mie mi-a placut Jana, eu as fi bagat-o in echipa si la CM 2007 si la JO 2008. Dupa parerea mea merita dar cred ca nu ii e simpatica doamnei selectionere sau are ea alte simpatii inainte de Jana. Asta insa e alta poveste. De anul trecut de la Nationalele SUA nu am mai vazut-o pe Jana cum lucreaza si nici nu am auzit nimic de ea. La un moment dat chiar credeam ca schimba tara (Jana e nascuta in Germania). Jana face individual compus sau numai sol si sarituri?

anna.09
17th July 2009, 23:24
Mie mi-a placut Jana, eu as fi bagat-o in echipa si la CM 2007 si la JO 2008. Dupa parerea mea merita dar cred ca nu ii e simpatica doamnei selectionere sau are ea alte simpatii inainte de Jana. Asta insa e alta poveste. De anul trecut de la Nationalele SUA nu am mai vazut-o pe Jana cum lucreaza si nici nu am auzit nimic de ea. La un moment dat chiar credeam ca schimba tara (Jana e nascuta in Germania). Jana face individual compus sau numai sol si sarituri?

Am aceeasi senzatie cu Jana, ca este subapreciata in SUA...e o sportiva f puternica, capabila sa execute corect unele dintre cele mai dificile elemente si cu toate astea nu a fost niciodata f bine vazuta in SUA...cred ca medaliile castigate in 2006 au fost ca o palma pt ei...Are ea ambitia sa concureze doar pt SUA, dc ar fi ales sa concureze pt Germania ar fi participat la infinit mai multe competitii si sunt convinsa ca acum ar fi avut o salba mult mai mare de medalii...
Eu o apreciez si simpatizez mult. Sper sa o vedem la mondiale. Anul trecut stiu ca executa dublu intins cu surub la sol....

mikeyy
17th July 2009, 23:47
Am cautat azi filmulete cu Jana...si am gasit un fel de montaj cu cele 4 exercitii ale Janei de la nationalele de anul trecut: http://www.youtube.com/watch?v=WkE78bCmagE

Este o gimnasta foarte puternica....ce coborare la barna! La sol executa elementul Chusovitina (dupa cum aminteai si tu Oana - dublu intins cu 360).

Pacat ca nu vrea sa reprezinte Germania...ar fi avut mai multe perspective!

Tess_AN
18th July 2009, 00:36
Va trebui sa fim atenti si la Jana Bieger..se pare ca are exercitiu din 5.9 la sol si de asemenea 2 sarituri (5.3 si 5.9)
Ce saritura a avut anul trecut? Ce sarituri sunt cotate 5.3 si 5.9? DTY parca e 5.8... si Rudy parca era 6.3 sau e 5.9?
Multumesc de filmulet, chiar imi era dor sa o vad pe Jana. As vrea sa faca individual compus si sa fie peste Sloan si Peszek

mikeyy
18th July 2009, 01:22
Saritura din 5.3 este Yurchenko 1,5
Saritura din 5.9 este Stand pe maini - salt inainte intins cu 360.

Tess_AN
18th July 2009, 01:36
Multumesc Mihai. Nu stiu daca are sanse la podium la CM cu sariturile astea (daca va ajunge la CM). Insa cu sol din 5.9 executat corect... acolo va fi concurenta... Dar sa nu anticipez, sa vedem ce va fi la US Classic si la Nationalele lor si pe urma... dar tare m-as bucura sa o vad pe Jana la CM.

mikeyy
18th July 2009, 19:28
Au aparut rezultatele de la Cupa Japoniei. Ce mica e diferenta dintre China si Rusia.....norocul Chinei ca au avut-o pe Kexin (ce nota la paralele!)


http://i337.photobucket.com/albums/n367/lolgym/Picture1-4.png
Sursa:Kyan -TAAF

1. China 171.200
2. Russia 171.100
3. Japan 166.500
4. Australia 159.850

Ce parere aveti?

De remarcat si nota de la barna a lui Sha Xiao...chiar nu stiu cine e aceasta gimnasta.
Myzdrikova nota mica la sol....

Marty R.
18th July 2009, 21:04
Mikkey, ai link-ul pentru rezultatele? Nu le am vazut inca. Iar nota mica Myzdrikovei e trist. Doresc foarte mult o sa vad pe ea la mondiale, dar trebiue sa face mai bine pentu sa cistige locul in echipa.

mikeyy
18th July 2009, 21:06
Da, Marty....uite aici linkul pentru rezultatele complete: http://www.jpn-gym.or.jp/artistic/2009/qr/jc/wt.html

Tess_AN
18th July 2009, 21:36
Au aparut rezultatele de la Cupa Japoniei.
Dupa cum merg lucrurile, in concursurile din anii urmatori Rusia se va bate pentru aur, China e in cadere libera iar noi... sper sa fim noi care sa mai aspiram la un loc pe podium dar daca vin tare britanicele (mai ales ca sunt gazde la CM si CN si JO... nu vreau sa zic mai mult...

He se tine tare, bravo ei! Ma mira notele mici ale Nabievei la sol si barna... Cred ca Myzdrikova a avut ceva ratare (iesire din covor)... oricum de ce a participat doar la sol?!?

Dintre chinezoaice nu prea le stiu dupa nume, nici evolutii care sa ma impresioneze prea mult... exceptie He. Pe japoneze nu le cunosc. Trebuie sa remarc totalul de 56.200 a lui Mitchell cu 1-2 caderi la barna... si nu stiu daca si la paralele e ratare sau nu. Per total, arbitrajul se pare ca e jos... cu atat mai mult e de apreciat 16-le lui He la paralele si Mitchell (plus doua puncte de la caderi ar fi fost la 58...). Sa vedeti la americani de note umflate o sa fie! Bine macar ca o sa putem vedea sa ne facem o opinie ca dupa ce note vor da va nu o sa putem lua.

Cupa Japoniei are si individual compus si aparate separat sau mai e doar un singur concurs?

mikeyy
18th July 2009, 21:51
Asa e Tess...usor usor se intampla ceea ce am spus in urma cu cateva luni:
- China a castigat ceea ce si-a dorit si acum o lasa mai moale...va avea in continuare rezultate, vor lua medalii...dar nu cred ca vor mai domina atat de categoric ca in perioada 2005-2008, mai ales daca se retrage Cheng Fei.
- SUA doar Johnson si Liukin stiu...insa se vor mentine...cat e Martha acolo lucrurile vor functiona.
- Rusia trage tare, progreseaza...incearca sa schimbe cate ceva...si acum in Japonia a reusit o performanta frumoasa...s-au apropiat la 0.1 de campioana olimpica..in stilul acesta au sanse sa revina in top.
- noi....nu stim ce vrem deocamdata...dar sper ca o data cu 2010 sa ne revenim...ar fi pacat sa nu stralucim, pt ca avem gimnaste talentate si cu potential.

Tess_AN
18th July 2009, 22:17
noi....nu stim ce vrem deocamdata...dar sper ca o data cu 2010 sa ne revenim...ar fi pacat sa nu stralucim, pt ca avem gimnaste talentate si cu potential.
Daca nu ne dumerim acum ce vrem, in 2010 va fi prea tarziu. Vom mai indosaria o generatie de gimnaste ratate. Ar fi mare pacat de fete ca da, au potential, sunt talentate dar s-au nascut cu 10-20 de ani prea tarziu sau prea devreme... Dar sa mai speram inca, poate totusi... eu mai sper inca... iarna asta. Ultimul tren cu medalii de JO pentru mine pleaca peste un an, in vara...
Rusia lucreaza de vreo 2-3 ani sa se ridice la suprafata (reorganizarea loturilor de junioare si senioare, sali de antrenamente si concurs, infrastructura, antrenorii, strategia, Khorkina in federatie si alte schimbari, planificare, mod de a pune problemele, participarile la concursuri (au fost si la Cupa Japoniei, si la Gymnix Canada si la Woga SUA) si multe altele ce nu mi le amintesc sau nu le stiu. Si cu toate acestea, doar acum dupa 2-3 ani incep sa se vada rezultate... Noi inca nu ne gandim sa facem ceva sa o luam in sus... dupa ce terminam de gandit... si... si... Dati-mi peste gura. Sper sa nu am dreptate.

Marty R.
18th July 2009, 22:39
Multumesc, mikeyy!

Cred ca e un concurs destul de important pentru antrenorii echipei noastrei sa selecta cele doua gimnaste pentru mondiale, impreuna cu Semionova si Afanasieva. Kurbatova a facut exercitiile la fel ca poate, Myzdrikova - nu, si daca Anna nu va schimba, vor veni la mondiale Kurbatova si Berger.

Tess_AN
18th July 2009, 22:46
Multumesc, mikeyy!

Cred ca e un concurs destul de important pentru antrenorii echipei noastrei sa selecta cele doua gimnaste pentru mondiale, impreuna cu Semionova si Afanasieva. Kurbatova a facut exercitiile la fel ca poate, Myzdrikova - nu, si daca Anna nu va schimba, vor veni la mondiale Kurbatova si Berger.
Eu zic ca Berger are locul asigurat datorita sariturilor. Cele doua Xenii, la fel, deci ramane doar un loc liber... Evolutiile Myzdrikovei le-am mai urmarit, nu o stiu prea bine pe Kurbatova. De de a facut Myzdrikova doar sol?

mikeyy
18th July 2009, 22:47
@Marty: Am o intrebare...ce se mai stie de Ekaterina Kramarenko? Mai e in activitate?...mie imi place mult de ea :)

Tess_AN
18th July 2009, 22:55
Au apraut listele cu rezultate (baieti si fete) la: http://www.gymnasticsresults.com/2009/jpn/jpncup2009wagteams.pdf si http://www.gymnasticsresults.com/2009/jpn/jpncup2009magteams.pdf

La baieti Japonia lider detasat la aproape 2 puncte de China. Germania pe podium urmata de Rusia, Corea si SUA.

Fabian Hambuechen are total de 91.250 :shocked: (cu toate ca are calul doar la 13.350 - cadere?!?)

mikeyy
18th July 2009, 23:05
Filmulete:
He Kexin la paralele:http://www.youtube.com/watch?v=Ucg1TDiNvA8&feature=channel_page...7.4 la plecare daca va vine sa credeti :shocked:....incredibil
Myzdrikova la sol: http://www.youtube.com/watch?v=_aa7qcI8dG0&feature=channel are stil..frumos exercitiu..pacat de diagonala 3.

Uchimura la bara...senzational :http://www.youtube.com/watch?v=BPK2gL7vEoU&feature=channel_page

Marty R.
18th July 2009, 23:15
mikeyy, nu auzit foarte mult despre ea, a fost una din rezerva pentru Universiade, poate ca va recupera complet pentru Russian Cup si va concura pentru locul in echipa la mondiale.

Cata_RB
18th July 2009, 23:16
E teribila Kexin...acum ceva saptamani eram cu totii imbufnati ca si-a rupt mana tocmai cand progresa pentru AA si puneam binisor cu semnul intrebarii participarea la mondiale macar la paralele. Dupa aia a facut 3 aparate la nationalele Chinei, iar acum vine cu asa un paralel!! Eu una eram practic sigura ca nu-si va putea recapata mobilitatea in incheietura ca sa-si faca exercitiul asa cum ne-a obisnuit - si cred ca i-a fost greu si destul de dureros. Bravo ei!

mikeyy
18th July 2009, 23:20
Asa e Cata...nu imi vine sa cred. Nu numai ca a reusit sa-si revina dupa problema de la mana, dar si-a ingreunat exercitiul...parca avea sunt 7 plecarea inainte de accidentul cu mana...iar acum a ajuns sa aiba exercitiu din 7.4 gata de concurs...si l-a facut si bine. Uimitor....e clar acum cine are cele mai mari sanse sa castige la mondiale titlul la paralele.

Tess_AN
18th July 2009, 23:21
Multumesc de filmulete Mihai. Daca He a avut D=7.4, inseamna ca executia a fost notata cu medie de 8.85... Uchiumura a primit pe exercitiul acesta 15.550. Hambuechen are 16.100. Ma bucur ca Fabian a reusit sa treaca peste posibilul blocaj psihologic de la caderea aceea urata la bara in primavara de la CE (parca CE a fost). Hambuechen e pe val. Cred ca auzim imnul Germaniei la individual compus baieti.

Tess_AN
18th July 2009, 23:25
....e clar acum cine are cele mai mari sanse sa castige la mondiale titlul la paralele.
Singura concurenta puternica o are He de la Beth... asta pentru mine era clar de mult... Dar intr-adevar, e uimitoare... Cum a putut sa isi revina asa de repede e de necrezut!

mikeyy
18th July 2009, 23:28
Beth este nevoita sa-si creasca dificultatea cu cel putin 0.5 puncte..poate chiar mai mult caci pierde mai mult la executie decat He. Acum Beth are D=6.7

Marty R.
18th July 2009, 23:38
De de a facut Myzdrikova doar sol?
Poate ca e o specialista la sol... Nu stiu prea bine, iar n-a facut altele aparate acest anul.

Ce despre Kurbatova si Berger... Lucrarile nu foarte clari, pentru ca Kurbatova de doi ori a cistigat Berger la sarituri la concursurile destul de mare, la Glazgo si Moskow. Si amindoi are alte aparatele slabi.

mikeyy
19th July 2009, 13:42
Cupa Japoniei - individual compus la baieti:
1. Uchimura 15.800, 15.150, 14.750, 16.250, 15.450, 15.350 92.750
2. Hambüchen 15.600, 14.000, 15.150, 16.200, 15.450, 15.700 92.100
3. Tanaka 14.850, 14.450, 15.100, 16.050, 15.500, 14.900 90.850
4. Yoo Won Chul 14.450, 14.200, 15.250, 15.750, 15.550, 14.850 90.050
5. Guo Wei Yang 13.100, 15.250, 15.200, 15.500, 15.200, 15.450 89.700
6. Lu Bo 14.050, 14.150, 15.550, 16.000, 14.950, 14.650 89.350
7. Leyva 14.500, 13.950, 14.150, 15.600, 15.200, 15.100 88.500
8. Deviatovski 14.250, 14.100, 15.450, 14.850, 15.050, 14.600 88.30
9. Spiridonov 14.350, 13.700, 14.850, 15.450, 14.700, 14.500 87.550
10. Legendre 15.400, 12.800, 14.000, 14.900, 13.100, 14.150 84.350
11. Khorokhordin 13.150, 13.550, 13.850, 15.500, 14.750, 13.250 84.050
12. Kim Seung Il 15.100, 10.900, 14.400, 12.800, 13.800, 14.300 81.300

Ma bucur pt Kohei...sper sa castige si la mondiale!

myrab3la_19
19th July 2009, 18:42
Singura concurenta puternica o are He de la Beth... asta pentru mine era clar de mult... Dar intr-adevar, e uimitoare... Cum a putut sa isi revina asa de repede e de necrezut!

Eu sincer am indoieli ca si-a revenit in totalitate,poate lucreza cu dureri si pretinde ca e bine tocmai ca sa mai prinda mondialele,eu cred ca e fortata de antrenori ,stim cu totii cum sunt chinezii ,nu faci fata ,alta la rand ca doar au de unde sa aleaga.Sper sa ma insel.

Tess_AN
19th July 2009, 21:40
Cupa Japoniei - individual compus fete:
1 HUANG QiuShuang CHN 14.950 14.250 15.350 14.350 58.900
2 MUSTAFINA Aliya RUS 14.750 15.100 13.850 14.550 58.250
3 NABIEVA Tatiana RUS 14.900 14.250 14.300 14.000 57.450
4 TSURUMI Koko JPN 13.700 14.800 14.750 14.150 57.400
5 MITCHELL Lauren AUS 14.100 13.900 13.850 14.450 56.300
6 UEMURA Miki JPN 13.900 14.550 13.850 13.100 55.400
7 ZHANG Jing CHN 14.950 13.150 13.650 13.000 54.750
8 GREELEY Britt AUS 13.700 12.850 12.750 13.150 52.450

sau: http://www.gymnasticsresults.com/2009/jpn/jpncup2009wagaa.pdf
si singurul filmulet de azi(mai sunt dar de la finalele pe echipe): Nabieva - sarituri: http://www.youtube.com/watch?v=PyRVjBl4JZM

Tess_AN
19th July 2009, 22:08
Eu sincer am indoieli ca si-a revenit in totalitate,poate lucreza cu dureri si pretinde ca e bine tocmai ca sa mai prinda mondialele,eu cred ca e fortata de antrenori ,stim cu totii cum sunt chinezii ,nu faci fata ,alta la rand ca doar au de unde sa aleaga.Sper sa ma insel.
Posibil Mirabela, dar ce ma uimeste e ca la Nationalele Chinei a facut barna, sol si sarituri iar acum doar paralele in conditiile in care am inteles ca avea incheietura mainii rupta... Si ce exercitiu a facut la paralele! :shocked: Iar China a castigat la echipe la 0.1 in fata Rusiei. Fara exercitiul lui He de 16.250, nu luau locul I. Fara indoiala, He a pus echipa Chinei pe primul loc.

whisper
20th July 2009, 01:05
Ma bucur pt Kohei...sper sa castige si la mondiale!

:yes: Si eu la fel :ok: :cheer:

mikeyy
20th July 2009, 23:04
Wow :shocked:..Se pare ca Nabiyeva a facut la sarituri Amanar-ul...super tare! Si ce frumos din partea ei ca a felicitat-o si pe Huang pt victorie :)

"I did my Yurchenko 2 1/2 very well," Nabiyeva said. "I can even say I did it my best ever. I'm satisfied with my performances today. All things went well. The most important thing is that I can participate in this competition. I'd like to congratulate Huang for today's victory,"

Si acum un moment dragut...dupa ce a aterizat saritura Amanar..a facut pe saltea o jumatate de intoarcere (cum fac sportivii ca sa fie cu fata la arbitrii) si un spectator a zis tare : "A fost un triplu surub" :ras-plans:...ft tare faza!


Nabiyeva, the 2008 Junior European all-around champion, vaulted a Yurchenko 2 1/2 twist in the final rotation, and after her landing she twisted an additional half before saluting, causing a spectactor to shout jokingly, "It was triple twist!"

Sursa: intlgymnast

Tess_AN
21st July 2009, 00:39
Wow :shocked:..Se pare ca Nabiyeva a facut la sarituri Amanar-ul...super tare! Si acum un moment dragut...dupa ce a aterizat saritura Amanar..a facut pe saltea o jumatate de intoarcere (cum fac sportivii ca sa fie cu fata la arbitrii) si un spectator a zis tare : "A fost un triplu surub" :ras-plans:...ft tare faza!
Am pus filmuletul ieri. Despre asta e vorba?

singurul filmulet de azi: Nabieva - sarituri: http://www.youtube.com/watch?v=PyRVjBl4JZM

mikeyy
21st July 2009, 00:42
Chiar....eu nu vazusem filmuletul...bine ca ai zis. Deci Wow...nu e departe de un TTY (triple Yurchenko)...probleme mari de tinuta, dar i-a reusit....:shocked:

Tess_AN
21st July 2009, 01:06
Chiar....eu nu vazusem filmuletul...bine ca ai zis. Deci Wow...nu e departe de un TTY (triple Yurchenko)...probleme mari de tinuta, dar i-a reusit....:shocked:
Eu il vad ca 2.5Y (dar eu sunt de partea Oanei cu numararea gradelor la intoarceri, daca nu sunt 1080 grade in aer, nu se da ca si piruieta lui Mitchell sau despre care vorbeam ceva mai sus). Am crezut ca nu prezinta interes, dar e si vina mea ca l-am inghesuit sub rezultatele de la AA fete.

niagara64
21st July 2009, 02:09
Eu il vad ca 2.5Y (dar eu sunt de partea Oanei cu numararea gradelor la intoarceri, daca nu sunt 1080 grade in aer, nu se da ca si piruieta lui Mitchell sau despre care vorbeam ceva mai sus). Am crezut ca nu prezinta interes, dar e si vina mea ca l-am inghesuit sub rezultatele de la AA fete.

Nici 2 si jumate nu-i intors inca curat ..mai e de lucru la el...

tsupi
21st July 2009, 09:51
Fetele de la WOGA se pregatesc pentru concursul din weekendul asta. Astazi si-au luat costumele (nu chiar pe gustul meu). Am mai spus eu ca imi e draga Bross, dar trebuie sa recunosc ca Hong a evoluat foarte bine de cind e la WOGA. Le-am vazut astazi la birna si Hong are forma mai buna, dar mai ales a avut rata succesului mai mare la elementele executate. Sa vedem ce o fi!
De notat si Grace McLaughlin, o junioara eleganta. Are niste desprinderi la birna atit de inalte, e foarte placuta la ochi.

monalexa
21st July 2009, 12:11
Wow, Multumim tsupi pt detalii! Si eu abia astept sa o vad pe Ivana ca imi place mult, mi-a placut intotdeauna tinuta ei.

anna.09
21st July 2009, 19:39
Am vazut barna Aliyei Mustafina! Nu prea inteleg cum a avut dificultate doar 5.4!!!
Coborarea e triplu surub, nu? Eu as fi zis ca are 6.2...oricum interesant ca nu obtine nici o bonificatie din legari, are o singura serie Danilova + flick care ii asigura indeplinirea unei cerinte obligatorii in rest nimic...insa probabil ar fi trebuit sa lege Onodi de saltul lateral (0.1)....si mi se mai pare curios flick-ul acela izolat de la inceputul exercitiului, a gresit ea ceva si acolo...
Nu stiu ce nu i-au recunoscut de i-au dat doar 5.4, dar cred ca este vorba de mai multe elemente.
http://www.youtube.com/watch?v=axJwFdF3tqQ

Si saritura Tatianei Nabieva...oribila...ce sa zic sunt invidioasa ca nu o fac ale noastre probabil:D..dar chiar nu arata bine....cineva comentase ca tehnica pare invatata de la Nistor sau Ferari :D

Tess_AN
24th July 2009, 06:32
Am vazut barna Aliyei Mustafina! Nu prea inteleg cum a avut dificultate doar 5.4!!!
Coborarea e triplu surub, nu? Eu as fi zis ca are 6.2...oricum interesant ca nu obtine nici o bonificatie din legari, are o singura serie Danilova + flick care ii asigura indeplinirea unei cerinte obligatorii in rest nimic...insa probabil ar fi trebuit sa lege Onodi de saltul lateral (0.1)....si mi se mai pare curios flick-ul acela izolat de la inceputul exercitiului, a gresit ea ceva si acolo...
Nu stiu ce nu i-au recunoscut de i-au dat doar 5.4, dar cred ca este vorba de mai multe elemente.
http://www.youtube.com/watch?v=axJwFdF3tqQ
Multumesc Oana. Nu stiu de ce i-au dat numai 5.4 dar ea nu e prea fericita dupa terminarea exercitiului si nu se mirata deloc de nota.

Acelasi user gymfrombrazil are si saritura Nabievei (inregistrare buna si cu reluare): http://www.youtube.com/watch?v=UmQc75FoAeI&feature=related
Solul Mustafinei: http://www.youtube.com/watch?v=RzHCACoJbks&feature=related
De asemenea, sunt filmulete - multe de la Japan Cup (fete) la: http://www.youtube.com/user/danitate12

Japan Cup Baieti:
Hambuchen - Sol: http://www.youtube.com/watch?v=5yWqNJXHc24&feature=related
Uchimura - Sol: http://www.youtube.com/watch?v=wK5h-Khl0lU&feature=related
si altele

tsupi
24th July 2009, 08:43
Interviu cu Valeri Liukin si o poza superba cu Rebecca Bross.
http://www.insidegymnastics.com/content/show/newsarticle.aspx?articleid=538&zoneid=1

Uitasem sa adaug ca este acolo un alt link, interviu cu Ivana Hong si stirea ca Lothrop s-a accidentat. Daca apasati pe "more news" e un interviu si cu Nastia, apoi Larson si Shapiro accidentate si ele, un articol despre Wieber...

tsupi
24th July 2009, 08:55
Pun si un link cu poze ale elitelor de la WOGA:
http://www.woga.net/spanPictureGalleriesspan/2009USClassicTraining/tabid/6865/Default.aspx

Madison Kocian e proaspat intrata in rindul elitelor.

anna.09
24th July 2009, 09:27
[QUOTE=tsupi;2687087] o poza superba cu Rebecca Bross.
http://www.insidegymnastics.com/content/show/newsarticle.aspx?articleid=538&zoneid=1

[QUOTE]

Draguta poza dar pozitia e corecta? Parca nu arata chiar ok....e f arcuita din spate, dar pozitia picioarelor nu mi se pare tocmai ok...parca ar fi exact opusul Nastiei, ea nu prea isi arcuieste spatele dar are isi foloseste flexibilitatea picioarelor pt "cuib".
:D Carcotesc si eu, ca oricum nu ma pricep...

anna.09
24th July 2009, 12:53
Pun si un link cu poze ale elitelor de la WOGA:
http://www.woga.net/spanPictureGalleriesspan/2009USClassicTraining/tabid/6865/Default.aspx

Madison Kocian e proaspat intrata in rindul elitelor.

F simpatica Madison, n-am gasit nici un filmulet cu ea dar are o tinuta tare frumoasa in toate pozele! Cand e nascuta?

Tess_AN
24th July 2009, 19:12
Multumesc tsupi. Oana, in interviul lui Liukin zice despre Madison ca are 12 ani.

Pe scurt, in interviu se lauda clubul WOGA care a dat ultimele 2 campioane olimpice la AA (Paterson si Liukin). Se vorbeste mult de sistemul gimnasticii din SUA, eu nu il inteleg prea bine, daca cineva ne poate explica de NCA, UCLA, Elite ar fi bine. Multumesc in avans.

V. Liukin vorbeste despre Nastia ca anul acesta probabil nu va concura la AA. Ca are barna pusa la punct. La paralele inca mai are de lucrat, ca spera sa poata face si paralele pana la Nationalele SUA dar nu e sigur. Nastia nu se poate prezenta oricum, ca are un prestigiu de aparat. Le lauda pe Hong (la care zice ca mai trebuie sa creasca dificultatea) si pe Bross (pe care o vede la JO 2012).

Vorbind de fiica-sa, Valeri spune ca in luna iunie, Nastia a avut doar o saptamana zi de zi la antrenamente, Nastia calatoreste mult si e f. ocupata. "Calatoreste foarte mult. Ea [Nastia] e o mare femeie de afaceri (big business woman) acum iar eu sunt doar un antrenor" - spune V.Liukin zambind [n.t. cu mandrie].

In final, intrebat daca WOGA va continua traditia campionelor olimpice AA, care din gimnastele de la WOGA va fi "viitoarea Carly sau Nastia", V. Liukin rade spunand: "O sa vedem. Poate nu o sa avem nevoie de o noua Nastia. Poate o sa avem aceeasi Nastia. Ea pare ca devine mai buna pe zi ce trece (getting better and better every day). Mult mai serioasa. Mult mai frumoasa. Poate sa o mai faca o data (She can do it again)". "Bineinteles, alte gimnaste [de la WOGA] pot sa vina cu ea [la Londra 2012"- a adaugat Liukin zambind. "asta ar fi ok, de asemenea [that would be ok, too]".

anna.09
24th July 2009, 19:20
Oana, in interviul lui Liukin zice despre Madison ca are 12 ani.


Am vazut..dar eram curioasa care este exact anul nasterii, sa-mi dau seama dc e eligibila pt JO 2012....nici n-am vazut-o evoluand :) dar mi-au placut pozele...

tsupi
24th July 2009, 22:01
Oana, nici eu nu ma prea pricep, dar nu cred ca se deduce ceva la Bross. Poate ne spune altcineva, care stie mai multe despre lucrurile astea.
Nu sint nici eu sigura, dar Kocian cred ca-i nascuta in 1997. Ghinionul ei!
Tess, gimnastele din NCAA sint la universitate. Cele care nu au sanse sa ajunga la olimpiada (sau dupa olimpiada, dar numai cele care nu cistiga bani, deci nu au devenit profesioniste) primesc burse sportive. UCLA este o universitate - University of California din Los Angeles, probabil spunea pe undeva ca una dintre fete e acceptata acolo.
Antrenorii de la diverse universitati vin din cind in cind la antrenamente, le urmaresc pe fete si cauta sa le recruteze pe cele mai bune.

Tess_AN
24th July 2009, 22:27
Multumesc, tsupi. Dar am inteles ca cine merge concureaza la NCAA nu mai participa la Elite? Sa inteleg ca NCAA e un fel d e"profesioniste"?

miafangina
24th July 2009, 23:31
Multumesc tuturor pentru poze si tie,Tess,pentru traducere!

Tess_AN
25th July 2009, 00:03
Multumesc tuturor pentru poze si tie,Tess,pentru traducere!
Cu placere... Mi s-a parut foarte interesanta declaratia lui Valeri Liukin - partea subliniata - cum o vede pe Nastia nu numai continuand gimnastica de performanta, nu numai participand la JO 2012 dar si re-editand performanta de a cuceri aur la individual compus... Mi-am amintit ce citisem dupa JO 76 in cartea Nadia (nu stiu daca s-a pastrat in editia noua ca nu am vazut, din pacate, editia noua):
"Everestul pentru a doua oara; pe un versant mult mai greu" - citat din memorie, scuze daca nu e mot-a-mot.

Tess_AN
25th July 2009, 00:33
Pomenea tsupi de un articol despre Jordyn Wieber. Nu stiu daca la acesta publicat in 12 iulie (ziua cand Jordyn implinea 14 ani) se referea, dar eu asta am gasit : http://www.insidegymnastics.com/content/show/newsarticle.aspx?articleid=529&zoneid=1

In mare e o discutie cu antrenorul ei care spune - asa cum amintea Mihai intr-un post – ca o vor lasa mai moale, ca bineinteles o sa pregateasca elemente noi dar le vor prezenta in concursuri numai ca incercari. Ca nu vrea sa o uzeze. Pentru ca lui Jordyn ii place sa castige, probabil va "juca dupa ureche", adica isi va permite sa faca un exercitiu mai greu sau mai putin greu in functie de situatia din concurs si cum se simte. Pe moment are o jena, disconfort (?!? Nu stiu cum sa traduc "little hamstring thing", hamstring ar fi retinere, contractie dar nu precizeaza exact ce, unde). Nu i s-a urcat la cap castigarea sCAm-ului, pentru ea a fost o competitie ca oricare alta. Bineinteles, participarea la JO 2012 e obiectivul lui Jordyn, dar sunt realisti si spun "in acest sport 3 ani pot fi o viata".

Imi place cum pune problema despre dificultatea exercitiilor: "Jordyn poate face Amanar si double-double la sol dar nu le va face cat va mai fi junioara in fiecare concurs pentru ca risca accidentari fara sa merite. Sa fii sanatos e 90% din sport. Sunt o gramada de copii care nu si-au atins tinta datorita accidentarilor grave. Facem ce putem sa evitam soarta acestora."

tsupi
25th July 2009, 02:21
Multumesc, tsupi. Dar am inteles ca cine merge concureaza la NCAA nu mai participa la Elite? Sa inteleg ca NCAA e un fel d e"profesioniste"?

Dimpotriva, sint amatori. Nu ai cum sa participi la ambele. NCAA are program incarcat, practic odata ce esti "committed" pe calea asta esti datoare sa participi la toate concursurile. Apoi trebuie sa ai un anumit numar de cursuri in fiecare an, nu ai voie sa scazi sub un anumit nivel nici cu notele etc.
Cred ca e o intrebare pe care si-o pun aproape toate gimnastele odata ce ajung la virsta liceului. In functie de rezultatele la concursuri unele aleg sa se orienteze spre NCAA. Vezi si cazul lui Christa Tanella de la WOGA si mai recent parca Shayla Worley.
Alte gimnaste se orienteaza spre NCAA dupa Olimpiada. Courtney Kupets imi vine acum in minte. Sint gimnastele care nu au cistigat medalii importante si practic nu au cistigat bani din gimnastica. Nastia sau Shawn nu se califica pentru NCAA tocmai din cauza asta. Plus ca Nastia s-a inscris la facultate, dar daca se va antrena serios poate sa intrerupa, sa ia mai putine cursuri etc. La NCAA nu ai cum sa faci chestia asta.

tsupi
25th July 2009, 02:29
Tess, asta era articolul. Multumesc pentru traduceri, imi pare rau dar mie imi vine tare greu sa traduc. Hamstring e zona care o simti atunci cind te apleci pina la pamint cu picioarele intinse. In portiunea din spate a piciorului, deasupra de genunchi. Scuze daca nu explic prea bine, sper sa intelegeti. Nu se refera la un muschi anume, e o denumire generica pentru muschii si tendoanele din zona aia.
Am fost astazi la sala, bineinteles ca era aproape goala. Numai noi cu pustoaicele eram pe acolo! Dar a fost bine, au avut loc sa se desfasoare!

Tess_AN
25th July 2009, 18:19
Multumesc Tsupi de explicatii. Habar nu aveam de hamstring (dar acu ca mi-ai zis ii gasesc si intelesul/traducerea. Ham=sunca, string=sir, deci bucata de sunca de pe femur in spate! :lol: ) Treaba cu NCAA-ul e mai clara acum, poate o sa mai am intrebari.

Urmareste cineva in noaptea asta US Classic? Sper sa ne lase UniversalSport-ul sa vedem ca de ex. acum e atletism si mie imi zice ca programul nu se poate vedea in zona unde sunt (this program is not available in your area) :(

niagara64
25th July 2009, 18:27
Multumesc Tsupi de explicatii. Habar nu aveam de hamstring (dar acu ca mi-ai zis ii gasesc si intelesul/traducerea. Ham=sunca, string=sir, deci bucata de sunca de pe femur in spate! :lol: ) Treaba cu NCAA-ul e mai clara acum, poate o sa mai am intrebari.

Urmareste cioneva in noaptea asta US Classic?

Ia ghici !:)
pe Universal Sport la 8?

Tess_AN
25th July 2009, 18:31
Ia ghici !:)
pe Universal Sport la 8?

Da, la 08:00 PM la tine, la 03:00 dimineata in tara. Vezi ca am editat postul de mai sus... Sper sa lase gimnastica in afara SUA... Mai avem o sansa cu link-ul de la pagina federatiei de gymnastica: http://www.usa-gymnastics.org/women/events/2009/covergirl_classic.php poate va merge asta. Sa vedem daca putem vedea sau nu....

niagara64
25th July 2009, 19:15
Da, la 08:00 PM la tine, la 03:00 dimineata in tara. Vezi ca am editat postul de mai sus... Sper sa lase gimnastica in afara SUA... Mai avem o sansa cu link-ul de la pagina federatiei de gymnastica: http://www.usa-gymnastics.org/women/events/2009/covergirl_classic.php poate va merge asta. Sa vedem daca putem vedea sau nu....

Eu prind US cu antena de camera ... Sincer am renuntat la cablu ptr era o tampenie sa platesc ptr ceva ce prind cu antena de camera (NBC,ABC,US, TVO,CTV , toate posturle din Detroit locale -vreo 4 - , RTV, CBS si inca altele ...
Oricum la mai mult de Abc sau eu mai stiu ce nu apucam sa ne uitam...

niagara64
25th July 2009, 19:17
Aaaah si am uitat sa-ti zic , cel putin la cele mari ABC,NBC, US ,Detroit Public ...receptia HDTV este impecabila .
Ma cam zgarii pe ochi ptr bani dat pe cablu inutil .Macar daca am fi avut timp sa stam la TV...

Tess_AN
25th July 2009, 19:25
Filmulete de la antrenamentele de la US Classic: http://www.gymnastike.org/members/fUSAGcopyrights/videos

anna.09
25th July 2009, 21:34
Apropo de NCAA, stiu ca au existat si gimnaste care si-au mentinut competivitatea la nivel maxim si chiar au concurat si ca "elite" si chiar la nivel mondial..eu stiu de Mohini Bhardwaj USA si Kate Richardson CAN care au participat si la olimpiada dupa NCAA, am impresia ca si Daria Bijak GER si mai demult chiar Elfi Schlegel (chiar nu stiu sigur)
@Tess...citatul cu Everestul e genial, si eu l-am retinut..de fapt cred ca stiu mare parte din carte pe de rost;)

anna.09
25th July 2009, 21:54
Oana, nici eu nu ma prea pricep, dar nu cred ca se deduce ceva la Bross. .

Aaa, nici eu nu cred ca se depuncteaza..ca prea arata frumos...vazusem de curand un filmulet in care o arbitra explica cum trebuie sa arate un cuib si insista f mult pe unghiul pe care trebuie sa-l aiba picioarele...de aceea mi-a atras atentia poza si mi s-a parut ca e f arcuita din spate si nu neaparat din picioare..dar arata ff bine si nici eu nu cred ca se depuncteaza...

Mie imi plac mult "cuiburile" Semenovei, cred ca sunt cele mai reusite.

Tess_AN
25th July 2009, 22:36
A inceput US Classic la junioare. Rezultate on line: http://www.usa-gymnastics.org/women/events/2009/stats/CGC09JRWomenResults.htm
Iar clasament "instant" pe aparate la: http://www.usa-gymnastics.org/women/events/2009/covergirl_classic.php jos pe pagina.

crisloregym
25th July 2009, 23:16
iU-HUUU...15.200 LA Sarituri???? se vede ca suntem la americani:D

Tess_AN
25th July 2009, 23:22
iU-HUUU...15.200 LA Sarituri???? se vede ca suntem la americani:D
La DTY din 5.8... la juniori... Dar se pare ca Ross, Kyla Ross e favorita...

anna.09
25th July 2009, 23:40
Filmulete de la antrenamentele de la US Classic: http://www.gymnastike.org/members/fUSAGcopyrights/videos

Faine!
Vad ca Nastia si-a bagat combinatie de piruete la barna ca G Dragoi, dar nu arata grozav inca!
Ivana a facut sol doar cu trei diagonele, fara frumosul ei dublu inainte....
Am vazut-o pe Nastia si la paralele facand cateva gigantici in priza rasucita...
Le-am mai recunoscut pe Bieger la barna exersandu-si coborarea si pe Pezshek exersandu-si artistica la sol...
Sunt curioasa sa vad cum vor evolua in concurs!

tsupi
26th July 2009, 01:07
Oana, mie mi-e draga Bross si cu cuibul ala. Ea nu e vreo artista, precum alte gimnaste. Dar mie imi place si asa!
Sper sa nu fie adevarat, dar am citit aseara pe IG ca s-ar fi accidentat din nou.
Cit despre NCAA... Dupa aia poti sa mergi din nou la Olimpiada daca vrei si poti. In paralel nu se pot face insa. Programul NCAA e incarcat, plus ca trebuie sa mergi si la scoala.
Pentru calificarea la Olimpiada trebuie sa treci prin intreg procesul de selectie, cu concursuri, mers in Texas si asa mai departe.

Tess, multumesc pentru filmulete. O sa ma uit si eu!

Eu nu am Universalul asta, sper sa mearga vreun link pe internet. Ora aia e cam nepotrivita pentru mine, poate pierd prima parte.

tsupi
26th July 2009, 01:11
Ma uit la primul filmulet. Filmarea e cam de la distanta si eu sint mioapa, asa ca nu sint sigura suta la suta, dar cred ca prima la incalzire a fost Madison Kocian, apoi Lily Hardin.

tsupi
26th July 2009, 01:19
In urmatorul filmulet de la birna e Grace McLaughlin si apoi Sophia Lee repeta iesirea. E haios Valeri, cum se contorsioneaza tot sa-i arate cum sa faca!
Ca sa nu mai postez atita adaug aici: in filmuletul 1048 e Ivana. In urmatorul filmulet de la sol e tot ea. Ce cazatura! O vad si pe Rebecca pe margine.
In 1086 termina la paralele Grace McLaughlin si apoi e Bross. In urmatorul prima e Sophia Lee, apoi dupa Nastia e Ivana. Imi place ca tine virfurile frumos intinse si picioarele sint lipite mereu.

Tess_AN
26th July 2009, 01:29
Eu prind US cu antena de camera ..
Pai de la tine la americani e cum sunt vecinii de peste drum sau rau (adica riu ca nu e fluviu)! Daca nu prindem noi, poate ne tii la curent...

@Tsupi: Link-ul ce l-am pus merge pe internet in SUA cu siguranta, daca nu vedem noi, poate ne zici de una, de alta... Si rezultatele on line vor merge, au mers si la junioare... O sa apara si filmulete.

Shayla Worley merge la NCAA http://www.usa-gymnastics.org/post.php?PostID=3579&prog=w ca vrea sa mearga la University of Georgia dar inca nu e decisa ce vrea sa studieze.

Bross - sper sa nu fie rau si sa concureze azi. A venit vorba despre ea la thread-ul EYOF unde vorbeam de fetele noastre. http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2689304&highlight=bross+ankle#post2689304

@Oana si Tsupi: Multumesc de comentariile filmuletelor.

tsupi
26th July 2009, 01:37
Multumesc Tess, nu apucasem sa citesc in alte parti astazi. Intr-adevar, nu si-a facut aterizarea la paralele. Sper ca nu-i nimic grav.

cata10
26th July 2009, 01:42
Asadar, vedem ceva gimnastica in noaptea asta?

Tess_AN
26th July 2009, 01:52
Asadar, vedem ceva gimnastica in noaptea asta?
Daca ne lasa americanii... da, daca nu, doar notele si clasamentul on line si ce ne mai spun Tsupi si Niagara... Plus filmuletele ce vor fi pe urma. Daca nu ne uitam la filmuletele de la EYOF. Eu sper sa apara saritura Ameliei si barna Maikovei cu elementul acela nou (urcarea).

cata10
26th July 2009, 02:01
Daca ne lasa americanii... da, daca nu, doar notele si clasamentul on line si ce ne mai spun Tsupi si Niagara... Plus filmuletele ce vor fi pe urma. Daca nu ne uitam la filmuletele de la EYOF. Eu sper sa apara saritura Ameliei si barna Maikovei cu elementul acela nou (urcarea).

Ok. Eu oricum mai stau pe aici ca nu imi este somn si afara este o furtuna......

tsupi
26th July 2009, 02:02
Acum am vazut ca Madison Kocian a fost pe locul 8 la paralele. Nu-i rau pentru primul ei concurs.

tsupi
26th July 2009, 03:14
Am ratat inceputul, cred ca a fost Sabrina Vega. Am vazut-o in schimb pe Ivana la birna, cred ca a avut emotii ca era sa cada de citeva ori. Sa vedem nota.
La mine n-a mers linkul de pe USA Gymnastics, dar merge pe Universal.
Marta si Kim Zmeskal, cred ca nu le-a placut Briley Casanova. Doua cazaturi la birna. Nici mie nu-mi spune nimic fata asta.

tsupi
26th July 2009, 03:29
Nastia a fost OK, dar exercitiul a fost "watered down". Cind ma gindeam ca nu-i tocmai rau pentru cit a apucat sa se antreneze, a avut o ezitare mai mare. Se vedea ca a avut emotii.
Prima rotatie s-a incheiat, Ivana e prima cu 14.600, urmata de Nastia cu 14.500
Uitasem sa adaug ca Nastia a depasit timpul.
Tocmai au anuntat ca din cauza accidentarii Bross va concura numai la paralele.

gym08
26th July 2009, 03:36
Impecabil a lucrat Liukin cu exceptia ezitarii si a coborarii care lipseste....foarte frumos tinand cont de atata pauza... Mi-a placut!!!! Deci Nastia arata impecabil si la corp, foarte frumos, sper ca pana in septembrie sa arate si Izbasa bine!! ( Parerea Mea)

Tess_AN
26th July 2009, 03:38
Multumesc. Acu pot sa vad si eu la: http://www.usa-gymnastics.org/women/events/2009/covergirl_classic.php Daca aveti rabdare si dati de vre 3 ori pe play in final se incarca.
Multumesc Tsupi pentru relatarile de pana acum.

Tess_AN
26th July 2009, 03:40
Acu e Sam la sarituri?

gym08
26th July 2009, 03:41
Da

Tess_AN
26th July 2009, 03:41
Da, merge in sfarsit link-ul. Dar am pierdut o gramada...

tsupi
26th July 2009, 03:41
Asa e, n-a fost rau deloc pentru Nastia.
La paralele Bieger a atins jos cu piciorul.
Ivana a fost OK la sol, a alunecat la ultima aterizare si am avut emotii pentru ea.
A sarit si Peszek.
Ne-au aratat-o si pe Shawn intr-o conversatie cu Marta. Nastia si Sam Peszek par a fi bune prietene, le-am vazut vorbind in citeva rinduri.

Tess_AN
26th July 2009, 03:42
Da
Si acu e pauza? Ce a zis de Bross?

gym08
26th July 2009, 03:43
A sarit frumos...mi s-a parut putin neintors dar destul de curat..14.950

tsupi
26th July 2009, 03:45
Unele dintre fete sint deja calificate la Visa Cup si nu sint deci mai relaxate.
Din ce am vazut pina acum mi-au placut mai mult Bridget si Madison Caquatto.
Foarte frumos solul Sabrinei Vega, mi-a placut cel mai mult pina acum. Arata bine fata asta, are tinuta. Bravo Teodora!

gym08
26th July 2009, 03:47
olivia nu stiu ce de dar atat de mult mi se pare ca aduce cu diane dos santos....foarte puternica dar foarte slab la partea artistica!

gym08
26th July 2009, 03:49
OOO...ce acrobatica curata si inalta la Vega...pirueta salvata sper, i-a cazut putin calcaiul pe ultima parte....foarte frumos.....se vede mana de romanca acolo :D

tsupi
26th July 2009, 03:53
Vine si Nadia sa comenteze. Mie Olivia imi aminteste de alta gimnasta, dar acum imi scapa numele ei. Tot o americanca, nu-mi vine numele nicicum!

Tess_AN
26th July 2009, 03:55
Acum cred ca e pauza. Ati vazut-o pe Jana? De Bross a zis ceva pana am reusit eu sa ma conectez?

Tess_AN
26th July 2009, 03:57
Mie nu imi arata tot... acu imi zice:"covarega continues shortly" Si sunt in pauza de vre 3 minute...

tsupi
26th July 2009, 04:01
Sint pauze din cind in cind. Nu mi-a placut Jana.
A comentat putin Nastia, interviu scurt cu Kim Zmeskal. Asteapta al treilea bebe.

Tess_AN
26th July 2009, 04:03
Multumesc. Am vazut si eu interviul cu Nastia si au aratat au clasamentul intermediar cu Vega pe primul loc dupa doua aparate. A zis ceva de Bross?

tsupi
26th July 2009, 04:09
Cassie Whitcomb la paralele, are tinuta foarte frumoasa.
Hong la sarituri. N-a fost rau deloc.
Kayla Williams la sol. E puternica fata asta, dar mie nu-mi place deloc, nu ofera nimic altceva.
Pina acum cel mai mult mi-au placut Sabrina Vega si Bridget Caquatto.

tsupi
26th July 2009, 04:10
De Bross a spus doar ca s-a accidentat si nu vrea sa riste. Va fi doar la paralele.
Olivia la sol. Liniile acrobatice sint bine executate, de-ar mai lucra putin si la partea artistica.

Tess_AN
26th July 2009, 04:13
De Bross a spus doar ca s-a accidentat si nu vrea sa riste. Va fi doar la paralele.
Olivia la sol. Liniile acrobatice sint bine executate, de-ar mai lucra putin si la partea artistica.
Mi-a placut si mie de Olivia.
Sabrina Vega a avut 9.4 la executie la sol! :shocked:

Tess_AN
26th July 2009, 04:17
Jana a cazut la barna :(

gym08
26th July 2009, 04:19
Vine si Nadia sa comenteze. Mie Olivia imi aminteste de alta gimnasta, dar acum imi scapa numele ei. Tot o americanca, nu-mi vine numele nicicum!

Sa fie oare vorba de Dominique Dawes?

tsupi
26th July 2009, 04:21
Ce o fi patit Kytra Hunter? Muzica aia trebuie sa fie a lui Goran Bregovic!
Fetele astea trebuie sa mai lucreze la partea artistica. Eu ma uitam la WOGA si mi se parea ca fetele nu-s chiar OK in privinta asta, dar cu citeva exceptii celelalte sint la pamint! Mi se pare ca nu prea se depuncteaza la capitolul asta, uitindu-ma la note.

tsupi
26th July 2009, 04:21
Nu e Dominique. Mi-am amintit pentru o clipa si apoi s-a dus...
Mi-am amintit! Kristen Maloney! Nu stiu de ce, dar imi aminteste de ea...

gym08
26th July 2009, 04:26
Ce o fi patit Kytra Hunter? Muzica aia trebuie sa fie a lui Goran Bregovic!
Fetele astea trebuie sa mai lucreze la partea artistica. Eu ma uitam la WOGA si mi se parea ca fetele nu-s chiar OK in privinta asta, dar cu citeva exceptii celelalte sint la pamint! Mi se pare ca nu prea se depuncteaza la capitolul asta, uitindu-ma la note.

Dupa codul ce punctaj nu exista depunctari la miscarile de artistica....numai ca de cand exista gimnastica intotdeauna a fost o zecime plus sau minus pt coregrafie:D

tsupi
26th July 2009, 04:30
Pacat, de aia nu se mai oboseste nimeni la partea artistica. Pentru mine e asa un turn-off!

Tess_AN
26th July 2009, 04:32
Oana trebuia sa vada barna lui Sam cu primul combo!

Edit: Tocmai o laudasem si ce urat a cazut dupa....

E cineva pe aici care nu vede sa mai comentam sau nu?

gym08
26th July 2009, 04:34
WOW ce integral la barna.....pacat de ratare...dar foarte frumos

Tess_AN
26th July 2009, 04:40
Sabrina e grozava! Mult mai buna decat o vazusem... A progresat mult.

gym08
26th July 2009, 04:44
Mda frumos intregralul Sabrinei...cum a zis si Teodora putine ezitari la standurile pe maini dar pt o junioara un concurs frumos

Tess_AN
26th July 2009, 04:46
Bross e dupa parerea mea cea mai buna. Pacat de accidentare, dar sper sa isi revina complet pana la Nationalele US.

tsupi
26th July 2009, 04:48
Ce mi-a placut Bross! Imi pare atit de rau pentru ea, munceste foarte mult fata asta, dar are ghinion.
Sabrina e super, i-ar prinde bine un camp la WOGA pentru paralele.

tsupi
26th July 2009, 04:51
Sabrina are scor mai bun decit Ivana. De acum poate va fi mai putina atentie asupra lui Wieber.
La sfirsit era si Kocian pe acolo. Doamne, e cu un cap mai mica decit Ivana!

Tess_AN
26th July 2009, 05:02
Rezultate:
senioare: http://www.usa-gymnastics.org/women/events/2009/stats/CGC09SRWomenResults.htm
junioare: http://www.usa-gymnastics.org/women/events/2009/stats/CGC09JRWomenResults.htm

niagara64
26th July 2009, 05:08
In mare ati cam zis ce era de zis...La mine cu un plus mare de tot Sabrina si tot cu + barna lui Sam ...Toti inca pastreaza asii ptr VISA :ok:
Nu ma asteptam sa arate asa bine Nastia .Jos palaria !

tsupi
26th July 2009, 06:13
Mi-a placut si mie birna lui Sam. Am avut emotii cind a cazut.
S-a prezentat bine si Nastia, mai ales ca se antreneaza putin. Sper sa munceasca mai mult in saptaminile astea, poate ca va fi incurajata dupa ziua de astazi. Oricum, arata bine. S-a descurcat si ca prezentatoare. Dar nici un interviu cu Shawn?!
Nu-i nici o surpriza ca mi-a placut Bross. Am declarat de atitea ori pina acum cit imi place de ea, ca v-ati saturat si voi! Sper sa-si revina pina la Visa.
Ivana s-a prezentat OK, mai are de lucru la aterizarea aia de la paralele. La birna a avut emotii, de obicei nu-i atit de "wobbly".
Gimnastele astea mai puternice (Olivia Courtney, Kayla Williams sau Kytra Hunter) nu mi-au placut. Apreciez gradul lor de dificultate dar nu-mi place stilul asta de gimnasta. Olivia mai are o sansa sa se "polish", dar nu stiu daca se va intimpla.
Cam nasol s-a prezentat si Bieger, cica tocmai a scapat de gripa. Nu sint convinsa ca-i numai asta la mijloc.
Dintre senioare mi-a placut Cassandra Whitcomb, mi-a ramas in minte exercitiul ei la paralele.
La junioare vedeta a fost Sabrina Vega. De fapt ea a fost vedeta serii! Mi-a placut mult exercitiul ei la sol, de fapt s-a prezentat bine la toate aparatele. Serios ca i-ar prinde bine niste repetitii la paralele cu Valeri!
Mi-a mai atras atentia si Bridgette Caquatto.

crisloregym
26th July 2009, 08:19
Multumim mult pentru hint-uri....chiar ma bucur ca am mai aflat cate ceva despre americance...

Am o intrebare: Wieber de ce nu a participat?
Ca de obicei, notele sunt ENORMEEEE!!!!! Dar e bine de vazut si exercitiile, probabil ca va fi altceva la VISA...interesant, oricum.

De ce or fi participat atat de putine junioare? Chiar sunt putine, cred ca la VISA vor fi mai multe si la senioare.

Tess_AN
26th July 2009, 08:35
Am o intrebare: Wieber de ce nu a participat?
Wieber nu a participat. Citisem pe undeva ca va participa, dar nu a participat. O sa fie probabil la Nationalele SUA (13 august). A fost un intreviu cu antrenorul ei - vezi cateva posturi mai in fata si a scris si Mihai ca ziceau ca o lasa mai moale sa nu o uzeze.

Daca Bross isi revine si participa la 4 aparate la Nationalele SUA, va fi de interesant duelul Bross-Wieber - pot iesi ambele pe primul loc una la senioare si una la junioare.

Nu stiam de gripa Janei Bieger, sper ca din cauza gripei sa fi avut probleme azi si sa isi revina. Oare ne lasa Universal Sportul sa urmarim si Nationalele pe cei din afara granitelor SUA? Azi s-a putut... ar fi bine daca s-ar putea...

Edit: Mai e concurs si duminica? Anuntul zice: 24-26 iulie. Transmisiunea UniversalSport era doar pentru 25 iulie... Sunt si finale pe aparate sau inca un concurs integral? E ca si Visa?

Tess_AN
26th July 2009, 09:04
Am recitit si trebuie sa precizez ca nota lui Bross la paralele: D=5.4 si E=7.750 e fara coborare (in nota D) si cu cadere plus atingerea antrenorului (nota E). A facut exercitiul frumos, dar ca sa nu forteze glezna, la coborare atins-o V. Liukin in intentia de a o prinde, in final a tras o tranta pe spate pe saltea, dar cum au zis si comentatorii "asa a fost planificat".

anna.09
26th July 2009, 10:28
Wow ce ati facut voi azi noapte...Super!
Dar n-am inteles..cate concursuri au fost la junioare? ca nici nu mai gasesc rezultatele...
Oare ce a facut Sam de a impresionat asa? Sunt tare curioasa...
Ivana, din ce imi amintesc din anii trecuti cam obisnuia sa se balbaie in concursuri....
Nu-mi vine sa cred ca a castigat Courtney...nu-mi place deloc de ea.
Kayla Wiliams este cea cu o acrobatica impresionanta la sol, care a devenit elite abia anul asta? Parca citisem undeva asta...
Am vazut cateva filmulete de anul asta si cu cea de pe locul 3, Kaitlin Clark, nu mi-a placut deloc, e greoaie.
Oare nu sunt pe nicaieri filmulte, sa vedem si noi?

crisloregym
26th July 2009, 10:35
Am recitit si trebuie sa precizez ca nota lui Bross la paralele: D=5.4 si E=7.750 e fara coborare (in nota D) si cu cadere plus atingerea antrenorului (nota E). A facut exercitiul frumos, dar ca sa nu forteze glezna, la coborare atins-o V. Liukin in intentia de a o prinde, in final a tras o tranta pe spate pe saltea, dar cum au zis si comentatorii "asa a fost planificat".

Eu nu inteleg de ce a mai participat, daca tot a atins-o...probabil ca sa vada cum e primit exercitiul de catre arbitre?

@ Oana: nu au fost decat doua competitii: unul pentru junioare (primul) si unul pentru senioare (mai pe la 3 dimineata). Zic bine, Tess?

anna.09
26th July 2009, 10:37
Dupa codul ce punctaj nu exista depunctari la miscarile de artistica....numai ca de cand exista gimnastica intotdeauna a fost o zecime plus sau minus pt coregrafie:D

Ba exista...artistry deductions variaza intre 0.1 si chiar 0.5

anna.09
26th July 2009, 10:39
@ Oana: nu au fost decat doua competitii: unul pentru junioare (primul) si unul pentru senioare (mai pe la 3 dimineata). Zic bine, Tess?

Pai atunci de ce aseara erau o gramada de junioare in clasament iar astazi sunt doar 4 pe care aseara in prima faza nici nu le-am vazut printre participante?

Tess_AN
26th July 2009, 10:41
Rabdare ca raspund.

anna.09
26th July 2009, 10:43
Rabdare ca raspund.

:happy

Tess_AN
26th July 2009, 10:48
Eu nu inteleg de ce a mai participat, daca tot a atins-o...probabil ca sa vada cum e primit exercitiul de catre arbitre?
@ Oana: nu au fost decat doua competitii: unul pentru junioare (primul) si unul pentru senioare (mai pe la 3 dimineata). Zic bine, Tess?
Cris - ti-am zis ca ai chiulit... Bross s-a accidentat la antrenamente la glezna si nu a vrut sa forteze. Sa nu forteze glezna, cred ca intentia era sa o atinga antrenorul si sa o prinda sa nu aterizeze pe picior.

A fost un concurs de junioare si apoi cel de senioare in care au participat si cateva junioare (fie cele mai bune, fie cele Elite, fie cele ce vor sa se califice pentru Visa, nu stiu de ce si care dar asta a fost). Cine stie mai bine sa vina cu amanunte.

anna.09
26th July 2009, 10:50
Si rezultatele de la prima competitie, cea a junioareleor? Nu le mai gasesc...

Tess_AN
26th July 2009, 10:52
Oare ce a facut Sam de a impresionat asa? Sunt tare curioasa...
Oare nu sunt pe nicaieri filmulte, sa vedem si noi?
Daca ati fost cuminti si ati avut rabdare, de la appleseed, de pe GW:
http://www.megaupload.com/?d=TWE5YYES -p.I
http://www.megaupload.com/?d=2WFKL9S2 p.II
http://www.megaupload.com/?d=X1HB8OQ7 p.III

Sper ca e ok sa le pun aici si nu se supara nimeni; daca e vreo problema, rog moderatorii sa le steraga.

crisloregym
26th July 2009, 10:56
Cris - ti-am zis ca ai chiulit... Bross s-a accidentat la antrenamente la glezna si nu a vrut sa forteze. Sa nu forteze glezna, cred ca intentia era sa o atinga antrenorul si sa o prinda sa nu aterizeze pe picior.

Pai eu asta am priceput...nu am chiulit chiar asa de tare...ba din contra, ieri am fost mai aproape de forum decat oricand:D..dar mi s-ar fi parut logic...decat sa participe si sa ia nota asta (cu toata strategia de a fi prinsa la aterizare, de a nu face aterizare complicata etc.), mai degraba o retrageau din concurs...eu asta nu inteleg...de ce a concurat accidentata, fara sanse? Doar pentru a verifica acel exercitiu?

Hmmm...tot youtube-ul il astept pentru filmulete:D, chit ca esti tu asa draguta...Ieri mi s-a mai promis ceva daca sunt cumintica, asa ca nu am incotro decat sa astept...

Tess_AN
26th July 2009, 11:04
Pai eu asta am priceput...nu am chiulit chiar asa de tare...ba din contra, ieri am fost mai aproape de forum decat oricand:D..dar mi s-ar fi parut logic...decat sa participe si sa ia nota asta (cu toata strategia de a fi prinsa la aterizare, de a nu face aterizare complicata etc.), mai degraba o retrageau din concurs...eu asta nu inteleg...de ce a concurat accidentata, fara sanse? Doar pentru a verifica acel exercitiu?

Hmmm...tot youtube-ul il astept pentru filmulete:D, chit ca esti tu asa draguta...Ieri mi s-a mai promis ceva daca sunt cumintica, asa ca nu am incotro decat sa astept...
Chiulangioaico, ;) (sper ca mai stii de gluma si nu te superi :cool:) nu stiu daca o sa apara pe youtube, si chiar daca apar nu stiu daca UniversalSport-ul nu o sa adopte politica NBC-ului vis a vis de copyright. Cu toate ca nu e concurs asa de important... ar putea sa lase.

Filmultele de azi de aici se download mult, mult mai repede decat cele de la EYOF si sunt inregistrarare exact dupa tv cu comentariu si imaginea buna. (lipseste inceputul concursului din primul filmultet (deci nu o are pe Sabrian Vega la barna), dar in primul aveti evolutia Nastiei la barna. Lipseste saritura Janei dar are paralelul Janei, saritura lui Sam, barna si solul Ivanei (solul parca e in al doilea filmulet). Solul Sabrinei Vega e tot in al doilea filmulet. Tot restul ce s-a transmis in partea a III-a. Toate filmuletele au pauze, aveti rabdare 2-3 minute si reincepe transmisia. Asa a fost si pe net.

Am promis eu ceva ieri?!? Daca da, inseamna ca zau memoria mea s-a transferat in totalitata la Cata... te rog adu-mi aminte.

Bross a avut doua accidentari si nu a mai concurat de... mai mult de un an. De ce a concurat numai la paralele asa, exact din motivul din care a concurat Nastia (unul din ele) ca sa se intre in atmosfera de concurs inainte de Visa, sa nu fie Visa primul concurs dupa pauza f. lunga. In plus, Bross a mers la Classic sa fac AA si acolo s-a accidentat... Sa nu zica lumea ca s-a plimbat degeaba ca doar platise taxa de participare... habar nu am ca nu am fost acolo sa stiu... asa presupun.

Tess_AN
26th July 2009, 11:24
Si rezultatele de la prima competitie, cea a junioareleor? Nu le mai gasesc...
Aici sunt: http://www.gymnasticsresults.com/2009/usa/usclassic2009wagjun.html#aa
Link-ul precedent era "live results" de aceea nu mai sunt.

crisloregym
26th July 2009, 12:30
Am promis eu ceva ieri?!? Daca da, inseamna ca zau memoria mea s-a transferat in totalitata la Cata... te rog adu-mi aminte.

Bross a avut doua accidentari si nu a mai concurat de... mai mult de un an. De ce a concurat numai la paralele asa, exact din motivul din care a concurat Nastia (unul din ele) ca sa se intre in atmosfera de concurs inainte de Visa, sa nu fie Visa primul concurs dupa pauza f. lunga. In plus, Bross a mers la Classic sa fac AA si acolo s-a accidentat... Sa nu zica lumea ca s-a plimbat degeaba ca doar platise taxa de participare... habar nu am ca nu am fost acolo sa stiu... asa presupun.

Multumesc de lamuriri, Tess...era mai mult o intrebare retorica...dar daca zici ca se plateste taza de participare, atunci incepe sa se faca putina lumina...
Nu tu ai promis, altcineva mi-a promis ieri:D...dar tu mi-ai adus aminte:D...ca si exprimarea persoanei respective a fost cam la fel :D...o sa va povestesc eu candva ce rasplata o sa am daca o sa fiu cuminte...:D

De gluma parca nu ma sperii in general...iar cu downloadul..in principiu nu am voie sa downloadez de pe net pe calc asta (motive de securitate)...plus ca nu am nici rabdare:D

anna.09
26th July 2009, 12:34
Wow...am vazut filmuletele! Multumesc mult! Si pentru comentariile voastre de aseara..m-au introdus in atmosfera!
Ce talente de reporter are Nastia:P!
Mi-a placut Sabrina, f draguta...si incredibil a iesit a doua per total...Bravo Teodora!
Mi-a placut barna lui Sam, mai putin caderea...a pastrat aceleasi elemente ca anul trecut...ma asteptam sa vad Patterson la coborare, stiam ca antreneaza o astfel de coborare...mi-a placut (normal) combinatia de la inceput, f sigura ca de obicei!
Barna Nastiei a fost destul de ok...dar arata altfel la noul gabarit...am vazut ca si la antrenamente se balbaia la cloche-ul la cap...
Am vazut ca Ivana a facut sol doar cu 3 diagonele (fara dublu inainte care ii iesea atat de bine anul trecut) si la ultima diagonala a renuntat la saltul inainte la care cazuse la antrenamente!
Ce sa zic...frumos..dar nu m-am speriat inca de nimeni..adica n-am vazut inca pe cineva care sa se prezinte ca o candidata serioasa la podiumul CM...dar sunt constienta ca mai este timp...si ca inca n-am vazut tot!

mikeyy
26th July 2009, 12:51
Va multumesc si eu pentru comentariile voastre. Deocamdata nu pot face download, dar abia astept sa vad barna Nastiei si solul Sabrinei Vega, dar ceea ce ati postat aici m-a ajutat sa-mi fac o oarecare parere despre concurs.

Cei care ati vazut concursul (in direct sau din filmuletele inregistrate)... ce credeti? Are sanse SUA la medalii la mondiale? Pot sa re-editeze succesul din 2005?

anna.09
26th July 2009, 13:08
Pe mine una nu m-a impresionat nimeni in mod deosebit..dar este evident ca nu asta va fi forma lor finala...Nastia probabil va avea sanse la barna..Ivana nu mi-a placut cine stie ce, dar nu i-am vazut barna...Bross a avut 5.4 la paralele fara coborare, deci in mod normal sare de 6 si a si executat frumos, dc e sanatoasa sigur va pune probleme la individual compus..Bieger nu este in forma...S Pezshek a fost ok la sarituri si la barna minus caderea (dar doar 5.5 plecare..s-ar putea sa fi pierdut ceva la ratare dar nu mult..probabil ceva la bounsul de legare, ca a ratat la un gainer legat de saritura artistica).
Castigatoarea, Courtney ma indoiesc ca va prinde echipa sincer!
Dupa ce am vazut acum..cred ca sunt departe de 2005..dar, dar mai este timp..si inca n-am vazut-o pe Sloan si nici pe Bross la capacitatea ei..

anna.09
26th July 2009, 13:18
Nastia, barna:
http://www.youtube.com/watch?v=XDWyDohc558

mai sunt si altele la acelasi user!

Tess_AN
26th July 2009, 13:20
Cei care ati vazut concursul (in direct sau din filmuletele inregistrate)... ce credeti? Are sanse SUA la medalii la mondiale? Pot sa re-editeze succesul din 2005?
Dupa cum s-au prezentat la concursul asta? La Londra 2009, nu au voie junioarele... :P iar Bross accidentata... :no:
Dar sunt convinsa ca nu au aratat tot, cele care erau deja calificate pemtru Visa nu s-au strofocat. La Visa peste doua saptamani o sa vedem mult mai mult ca sa putem raspunde la intrebare. Oricum nu stau rau.
Bross sper sa fie bine si sa faca AA peste doua saptamani ca altfel preia coronita de "cea mai ghinionista gimnasta" de la Cerasela. :(

Mihai, bine ai revenit! Am fost cuminti dupa standardele noastre :P (ca intrebai daca am fost cuminti mai de dimineata) ;) Am si eu o intrebare, dar serios: E ok ca am pus link-urile la filmulete (si pt. US Classic si pentru EYOF) fara sa cer permisiune de la autori, numai specificand sursa?!? Daca nu, te rog sa stergi posturile. Multumesc.

anna.09
26th July 2009, 13:24
Barna Ivanei:
http://www.youtube.com/watch?v=xC_ukz5tGnk&feature=channel
A renuntat la urcarea de anii trecuti (Mccool..f frumoasa mie imi placea) si acum face o urcare similara Nastiei.
Dar s-a balbait destul de mult pe barna!!!

Tess_AN
26th July 2009, 13:25
Multumesc Oana. As vrea sa vad barna Sabrinei ca nu e nici in filmulet si am ratat-o si azi noapte.
@Cris: ai avut dreptate, ai stiut tu ce ai stiut sa astepti youtube. :yeah:

anna.09
26th July 2009, 13:29
Multumesc Oana. As vrea sa vad barna Sabrinei ca nu e nici in filmulet si am ratat-o si azi noapte.
@Cris: ai avut dreptate, ai stiut tu ce ai stiut sa astepti youtube. :yeah:

http://www.youtube.com/watch?v=1hjYydUPzJ4
;)
dar nu se vede grozav

shagya
26th July 2009, 13:32
applesseed post the complete coverage from the us classic

http://www.gymworld.de/gymboard/showthread.php3?s=&threadid=77200

mikeyy
26th July 2009, 13:51
Am si eu o intrebare, dar serios: E ok ca am pus link-urile la filmulete (si pt. US Classic si pentru EYOF) fara sa cer permisiune de la autori, numai specificand sursa?!? Daca nu, te rog sa stergi posturile. Multumesc.

Este ok, nicio problema.
Ai facut ft bine ca ai specificat sursa. Este bine, stai linistita ;)

mikeyy
26th July 2009, 14:00
Nastia, barna:
http://www.youtube.com/watch?v=XDWyDohc558

mai sunt si altele la acelasi user!

Super..mersi Oana :)

Wow...Nastia in concurs pentru prima data dupa JO si dupa pauza si intreruperile dese de antrenament.
Arata ft bine fizic..nu e cu mult schimbata fata de anul trecut.

Insa exercitiul e ft lent...lucreaza cu greutate. Mai are mult de lucru...dar se anunta un exercitiu ft bun. Daca are 5.4 acum la plecare...desi nu a facut coborare cum cere regulamentul...inseamna ca tinteste la un exercitiu de peste 6 la dificultate.
Combinatie de piruete precum cea a Gabitei...insa pirueta cu piciorul la 90 a balbait-o.
Am o intrebare...vad ca a facut elementul Nistor...mai e in cod? Eu stiam ca parca a fost scos...?

crisloregym
26th July 2009, 15:14
Aceeasi intrebare am avut-o si eu legat de elementul Nistor...ciudat...

Da, arata bine...e clar ca mai are de lucru, dar sa lucrezi asa, fara ratare...e ceva...

La Ivana am sesizat (si la barna, dar mai ales la sol), la elementele de coregrafie, un fel de a doua Nastia (in opinia mea, asta nu este DELOC un lucru bun)...cred ca o sa mai fie si Catalina de acord cu mine:D, ca avem noi o vorba de coregrafia Nastiei la sol:D....gata, am fost rea:D...oricum, a fost un concurs slab, dar pana la mondiale se mai pot intampla multe....e uimitor, insa, ca si Sam, si Nastia, si Hong, si Sloan raman in activitate dupa JO...e cam neobisnuit la americani...ca si la altii, de altfel...

tsupi
26th July 2009, 15:37
Oana, aceeasi parere o am si eu despre Olivia.
Bross a facut exercitiul la paralele nu pentru ca a platit taxa de participare (care oricum n-a fost foarte mare), ci pentru ca Marta a fost acolo. Chiar daca se intimpla ceva si nu poate participa la Visa Cup, va putea depune o petitie sa o ia in considerare pentru echipa de la Mondiale.
Ivana s-a bilbiit intr-adevar la birna, a avut emotii. Mai are de lucrat, dar una peste alta eu zic ca si-a tinut mai bine sub control emotiile. Chiar am revazut birna ei din concursul preolimpic si comparind mi s-a parut ca-i OK unde-i acum, din toate punctele de vedere.
Greu de zis daca-i cineva care sa tinteasca la "all around" la Mondiale. Cred ca abia dupa Visa Cup va fi mai clar cum stau fetele. Acolo cred ca si exercitiile vor fi mai dificile.
Cum ziceam, sper ca Nastia sa inceapa in sfirsit sa se antreneze serios. N-am vazut-o la sala nici pe un sfert cit sint Bross sau Ivana, deci m-a surprins si pe mine ca i-a reusit atit de bine exercitiul la birna. Eu cred ca poate reveni daca vrea.

lalalilu
26th July 2009, 16:41
eu nu inteleg de ce nu sunteti voi impresionati de concursul americancelor. E drept ca rateaza mult, dar inceraca elemente foarte dificile. multe gimnaste fac chestii complicate la barna: intoarceri cu 360. La paralele lucreaza extrem de bine. tinuta si dificultate. multe sarituri DTY iarasi bine executate cu tinuta si intaltime. Solul mi s-a parut mai slab, dar sunt unele care fac niste diagonale spectaculoase. SAu poate m-am plictist eu de monotonia figurilor de la noi si le vad pe ale lor iesite din comun. in orice caz mie mi se par concurente serioase. si pana la mondiale mai e timp sa puna totul la punct.

myrab3la_19
26th July 2009, 16:46
Eu nu prea inteleg cum a luat Liukin 14.500 fara coborare, cu o ezitare mare vizibila, penalizare pentru depasire timpului si alte mici erori, ca nu prea mi-au parut umflate notele in rest...deci?

Cata_RB
26th July 2009, 18:06
Am o intrebare...vad ca a facut elementul Nistor...mai e in cod? Eu stiam ca parca a fost scos...?

Am doar vreo 15 minute la dispozitie si mi-au picat ochii pe linkul cu barna Nastiei. Intr-adevar, lent si greoi, dar e normal, e inalta si plinuta bine, mai ales pentru ce conformatie avea ea.
Eu de elementul Nistor intelesesem ca nu va mai fi facut atat de des, nu ca a fost scos din cod. Si asta pentru ca nu mai e diferit de Danilova normala, pe care mai toate o au si care e mai usoara [si mai usor de legat]. Nu-s convinsa, poate ma insel si a fost scos.



La Ivana am sesizat (si la barna, dar mai ales la sol), la elementele de coregrafie, un fel de a doua Nastia (in opinia mea, asta nu este DELOC un lucru bun)...cred ca o sa mai fie si Catalina de acord cu mine:D, ca avem noi o vorba de coregrafia Nastiei la sol:D....gata, am fost rea:D...

N-am apucat sa o vad pe Ivana si uituca din mine nu ma lasa sa-mi amintesc fix vorba aia a noastra...dar sigur sunt de acord :P

PS: Va scriu din Eindhoven :)

crisloregym
26th July 2009, 19:26
N-am apucat sa o vad pe Ivana si uituca din mine nu ma lasa sa-mi amintesc fix vorba aia a noastra...dar sigur sunt de acord :P

PS: Va scriu din Eindhoven :)

Din trei una: ori eu sunt uituca, ori tu esti uituca, ori suntem ambele:D. Nu tu erai de parere ca toata coregrafia Nastiei sta in "a da inapoi din fund?"...e posibil sa ma insel, si atunci imi cer scuze:D.

Chiar in Eindhoven, Catalina????? Nu-ti iei si bilete la Mondiale, daca tot esti prin zona??? Ce chestie...peste fix un an si un pic o sa fim si noi in Eindhoven:D...poate te vezi cu Ioana pe acolo;)

anna.09
26th July 2009, 19:30
Elementul este in cod si din pacate nu se numeste Nistor ci Liukin..si asta e oficial!
Intr-adevar o Danilova trasa in cumpana nu este diferita de una normala si nu pot fi executate amandoua in acelasi exercitiu pt ca se considera acelasi element...dar ce face Liukin nu este Danilova trasa in cumpana ..este elementul Liukin (D) adica salt inainte echer cu plecare de pe un picior, tras in cumpana...diferenta greu sesizabila, stiu...dar cica asa e.
Elementul Nistor ar fi fost varianta grupat a elementului Liukin sau mai bine zis Liukin este varianta echer a elementului Nistor. Elementul Nistor nu a fost botezat pt ca la mom acela nu se botezau elemente cu valoare sub D, si elementul ar fi fost C (asta am citit pe un blog..nu stiu cat de corect e, dar se leaga)
Practic Nastia are in exercitiu o Danilova (cea de la inceput pe care o leaga cu flic-salt) si un salt echer inainte de pe un picior (cum avea si Sandra)...numai ca ea prefera sa il traga in cumpana dc tot s-a chinuit sa-l boteze cu numele ei...dar tot D are valoare (ca si cel cu aterizare pe 2 picioare)

Asemnarea coregrafiei Ivanei cu a Nastiei eeste intr-adevar f evidenta!

Tess_AN
26th July 2009, 19:31
http://www.youtube.com/watch?v=1hjYydUPzJ4
;)
dar nu se vede grozav
Multumesc. Mi-a placut chiar (poate si noutatea :P) sa urmaresc cu incetinitorul!(la mine asa merge filmuletul in slow motion si fara sonor).
L-am remarcat pe Sorin Cepoi stana! cu mana incremenita in sold pana la balbaiala Sabrinei chiar inainte de aterizare! ;) Am observat ca el a asistat-o si la paralele.

Edit: aici sunt cateva filmulete cu "executiile de aur pe aparate": sariturile lui Williams, paralelele lui Whitcomb, barna lui Hong, solul lui Vega. Mai e Courtney, castigatoarea AA la paralele. Bineinteles evolutia Nastiei. Direct de la sursa. Dati click pe titlul care vreti sa il incarce. Se incarca mai greu, dar merge bine cand porneste.
http://www.universalsports.com/ViewArticle.dbml?DB_OEM_ID=23000&ATCLID=204765271

mikeyy
26th July 2009, 20:56
Acum ca am vazut mai multe din filmulete, pot spune ca doar solul Sabrinei mi-a placut cel mai mult...are o tehnica frumoasa si a executat frumos. Si bineinteles Nastia pentru modul in care si-a dus exercitiul pana la capat, desi nu se antreneaza prea serios. Pt acest lucru o apreciez...a concurat desi nu e in forma maxima si i-a iesit ceea ce si-a propus.

Mi-a lipsit Shawn :)

Tess_AN
26th July 2009, 21:03
Oana, aceeasi parere o am si eu despre Olivia.
Bross a facut exercitiul la paralele nu pentru ca a platit taxa de participare (care oricum n-a fost foarte mare), ci pentru ca Marta a fost acolo. Chiar daca se intimpla ceva si nu poate participa la Visa Cup, va putea depune o petitie sa o ia in considerare pentru echipa de la Mondiale.
Ivana s-a bilbiit intr-adevar la birna, a avut emotii. Mai are de lucrat, dar una peste alta eu zic ca si-a tinut mai bine sub control emotiile. Chiar am revazut birna ei din concursul preolimpic si comparind mi s-a parut ca-i OK unde-i acum, din toate punctele de vedere.
Greu de zis daca-i cineva care sa tinteasca la "all around" la Mondiale. Cred ca abia dupa Visa Cup va fi mai clar cum stau fetele. Acolo cred ca si exercitiile vor fi mai dificile.
Cum ziceam, sper ca Nastia sa inceapa in sfirsit sa se antreneze serios. N-am vazut-o la sala nici pe un sfert cit sint Bross sau Ivana, deci m-a surprins si pe mine ca i-a reusit atit de bine exercitiul la birna. Eu cred ca poate reveni daca vrea.
Multumesc tsupi. Nu m-am gandit ca "sa fii in ochii Martei" are o asa mare importanta, dar inclin sa iti dau dreptate. Si nici nu stiam ca e si posibilitatea cu petitia pentru CM... eu sper ca Rebecca sa fie in stare (sa-i permita sanatatea) sa concureze si sa castige Visa Championship fara petitie. Mie imi e draga fata asta.

Tess_AN
26th July 2009, 21:10
Acum ca am vazut mai multe din filmulete, pot spune ca doar solul Sabrinei mi-a placut cel mai mult...are o tehnica frumoasa si a executat frumos. Si bineinteles Nastia pentru modul in care si-a dus exercitiul pana la capat, desi nu se antreneaza prea serios. Pt acest lucru o apreciez...a concurat desi nu e in forma maxima si i-a iesit ceea ce si-a propus.

Mi-a lipsit Shawn :)
Eu nu cred ca Shawn va mai reveni in gimnastica competitionala dupa pauza lunga ce a luat-o, dupa cate alte activitati extra-gimnastica are si dupa... toate discutiile din presa americana (vedeti pe thread-ul lui Shawn - am tradus partial un articol aparut acum 3 zile in intlgymnast).

Dar, ca sa nu-i simtim lipsa, sper ca Bross sa ne incante si sa "umple" oarecum golul lasat de Shawn... pana vine Wieber si Vega...

Edit: Apropo mie mi-a placut si micuta Caquatto... Bridget parca o cheama pe sora mai mica a lui Mackenzie...

Si da, m-a impresionat Kayla Williams. E primul an de Elite (parca asa imi amintesc ca am discutat de ea ceva vreme in urma ca se antreneaza intr-un club mic si nu vrea sa se mute)... daca isi mai "lustruieste" executiile...

anna.09
26th July 2009, 21:23
Apropo mie mi-a placut si micuta Caquatto... Bridget parca o cheama pe sora mai mica a lui Mackenzie...

Si mie...mi se pare mai buna ca sora ei..cel putin la paralele mi-a placut mult!

tsupi
27th July 2009, 01:00
Tess, daca accidentarea e serioasa si Bross nu poate participa la Visa Cup, atunci pe baza participarii de la Cover Girl Classic poate depune petitie sa fie luata in considerare pentru Mondiale. Eu cred ca de asta si-a facut exercitiul.
Mi-a placut si mie Bridget.
Eu cred ca pe Kayla Williams o iau sigur la Mondiale, mai ales pentru sarituri.

niagara64
27th July 2009, 02:39
Am doar vreo 15 minute la dispozitie si mi-au picat ochii pe linkul cu barna Nastiei. Intr-adevar, lent si greoi, dar e normal, e inalta si plinuta bine, mai ales pentru ce conformatie avea ea.




N-am apucat sa o vad pe Ivana si uituca din mine nu ma lasa sa-mi amintesc fix vorba aia a noastra...dar sigur sunt de acord :P

PS: Va scriu din Eindhoven :)

Cata , noi am vazut concursul pe un 52' in HD .Crede-ma ca arata demential de bine Nastia .Nu e plinuta absolut deloc .
Se vede ca a nu a turat motoarele la antrenament...dar as vrea sa vad eu pe una care sa se miste asa de bine pe barna dupa atata pauza .Jos palaria !

tsupi
27th July 2009, 02:49
Intr-adevar, Nastia nu-i grasa deloc. Ha, ha, "plinuta bine"!

anna.09
27th July 2009, 09:52
Eu cred ca pe Kayla Williams o iau sigur la Mondiale, mai ales pentru sarituri.

Bine zis pt sarituri...la sol nu cred ca are sanse...degeaba are acrobatica traznet dc nu poate sa faca o saritura artistica corect..ca sa nu mai vorbesc de gratie, expresivitate.....

Cata_RB
27th July 2009, 19:20
Cata , noi am vazut concursul pe un 52' in HD .Crede-ma ca arata demential de bine Nastia .Nu e plinuta absolut deloc .



Intr-adevar, Nastia nu-i grasa deloc. Ha, ha, "plinuta bine"!

Ok...nu va contrazic, mai ales ca voi ati vazut direct de la sursa.
Dar din acel filmulet mie asa mi s-a parut, mai ales la ce conformatie avea ea, foarte subtirica.

Oricum, sunt foarte foarte curioasa daca va merge la CM si cum se va prezenta.

myrab3la_19
27th July 2009, 19:41
Ok...nu va contrazic, mai ales ca voi ati vazut direct de la sursa.
Dar din acel filmulet mie asa mi s-a parut, mai ales la ce conformatie avea ea, foarte subtirica.

Oricum, sunt foarte foarte curioasa daca va merge la CM si cum se va prezenta.

Cata stai linistita ca si la mine se vedea la fel pentru ca imaginea era distorsionata in filmuletele acelea...mai tineti minte cand ni se parea ca Izbasa slabise si ca solul din Italia era prea mic..?acolo era alungita imaginea aici e turtita.
Mie nu mi-a placut barna ei ...aceiasi ca anul trecut cu o tentativa esuata de combinare a doua piruete pe care altele le fac mult mai frumoase si mai elegant

Cata_RB
27th July 2009, 20:38
Asa-i Mira, foarte buna comparatia, acum mi-am adus aminte de solul ala. Inca am clar in minte senzatia ca solul e prea mic. Si culmea, unghiul de filmare nu m-a facut sa ma uit daca nu cumva e dreptunghiular, nu patrat, covorul si imaginea distorsionata. Acum am rezolvat si misterul ala :D

crisloregym
28th July 2009, 07:12
Se vede ca a nu a turat motoarele la antrenament...dar as vrea sa vad eu pe una care sa se miste asa de bine pe barna dupa atata pauza .Jos palaria !

Pur si simplu Ponor (care a avut o pauza mai mare si niciun antrenament in acea pauza, spre deosebire de Nastia).

niagara64
28th July 2009, 07:31
Pur si simplu Ponor (care a avut o pauza mai mare si niciun antrenament in acea pauza, spre deosebire de Nastia).

Esti sigura de ce zici ? Ca eu tin minte ca a tras tare Bitang cu ea ...Si inca cum...Sau la care pauza a lui Ponor te referi ?

mikeyy
28th July 2009, 18:37
In weekend a avut loc si ultima etapa a Nationalelor Chinei.
Cheng Fei nu a participat deoarece inca nu si-a revenit dupa accidentarea de la picior.

La fete, Xiao Sha a castigat aurul la individual compus. Pe locul 2 a fost Deng Linlin si pe 3 - Huang Qiushuang.

He Kexin a castigat la paralele cu un exercitiu din 7.2 - 15.775. Pe 2 a venit Jiang Yuyuan (14.850) si pe 3 debutanta Wu Liufang.

La barna a castigat Xiao Sha (15.525), fiind urmata de Tang Sixin (14.800) si Deng Linlin (14.650).

La sol, pe primul loc a fost Sui Lu (14.100), pe 2 - Hu Yuhong, iar pe 3 - Chen Yixin.

La sarituri medalia de aur a fost castigata de Jiang Tong cu media de 13.950.

A participat de asemenea si Yang Yiling (cea care a castigat bronzul in proba de AA la JO) la sarituri si la paralele. La paralele a obtinut doar 14.400. Se pare ca la inceputul anului a fost operata la spate [eu nu am stiut de acest lucru] si inca nu e in forma.

In rezumatul de pe intlgymnast: http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1064:xiao-deng-win-chinese-championships&catid=5:competition-reports&Itemid=164 nu spune nimic de Li Shanshan...probabil ca si ea a lipsit.
Oricum din cate observ Jiang Yuyuan e in scadere...nu prea mai face cine stie ce..desi anul trecut avea super exercitii.

Singurele care inca se mentin (din echipa olimpica de anul trecut) sunt He kexin si Deng Linlin.
Dupa cum se prezinta situatia...Kexin,Linlin si Xiao Sha ar avea locurile asigurate pt mondiale....sunt cele mai in forma. Intrebarea e cine va fi a patra? Va prinde Cheng Fei mondialele?...Vom vedea :)

Si niste filmulete:
- He Kexin la paralele: http://www.youtube.com/watch?v=qRiMTjWcgBs
- Jiang Yuyuan la paralele: http://www.youtube.com/watch?v=j-Icm0wbimY
- Sha Xiao la barna: http://www.youtube.com/watch?v=-0Uj7GWVfSU
- Sui Lu la sol: http://www.youtube.com/watch?v=pjpar-BmG0w

Ce parere aveti?

EDIT: Cred ca ii voi calcula nota D lui Sha Xiao la barna....Oana ai timp sa ma verifici? :)
EDIT 2: mi-a iesit 6.2 pt barna lui Sha Xiao, dar nu prea sunt sigur la bonusurile acordate.

Tess_AN
28th July 2009, 19:08
Mi-ar parea rau sa nu participe Cheng Fei la CM dar asa se pare... nu cred ca o vor mai baga in echipa.

Echipa mea ar fi: Cheng Fei, He Kexin, Xiao Sha (am mai vazut-o) si Jiang Yuyuan. Daca nu merge Chang Fei, Sui Lu e simpaticuta... dar am vazut-o doar in filmuletul postat de Mihai (multumesc pentru filmulete Mihai!). Deng Linlin si Li Shanshan nu cred ca intra in echipa.

myrab3la_19
28th July 2009, 20:11
Si niste filmulete:
- He Kexin la paralele: http://www.youtube.com/watch?v=qRiMTjWcgBs
- Jiang Yuyuan la paralele: http://www.youtube.com/watch?v=j-Icm0wbimY
- Sha Xiao la barna: http://www.youtube.com/watch?v=-0Uj7GWVfSU
- Sui Lu la sol: http://www.youtube.com/watch?v=pjpar-BmG0w

Ce parere aveti?

EDIT: Cred ca ii voi calcula nota D lui Sha Xiao la barna....Oana ai timp sa ma verifici? :)
EDIT 2: mi-a iesit 6.2 pt barna lui Sha Xiao, dar nu prea sunt sigur la bonusurile acordate.

He Kexin:mi se pare ca lucreaza mai frumos decat o facea la Beijing,desprinderile sunt foarte inalte ..si in sfarsit alte culori la costum ca incepusem sa vad rosu-portocaliu ori de cate ori auzeam "China"
Jiang Yuyuan : mie imi place mult de ea la paralele ,are tinuta frumoasa si sunt convinsa ca poate mai mult, in plus notele sunt date cu exigenta
Xiao Sha: Pericol pentru noi!!!(ca doar la barna mai sper la o medalie pentru Romania)
Sui Lu :simpatica
Cred ca fara Cheng Fei ,solul va fi aparatul problema al Chinei in urmatoarea perioada ,chinezoaicele nu sunt cine stie ce acrobate .
Multumesc pentru filmulete!

crisloregym
28th July 2009, 20:20
Multumesc pentru filmulete, Mihai...ce sa zic...Xiao Sha mi se pare cam plinuta:D....sa fi avut varsta de seniorat anul trecut, spre deosebire de altele?:D...
Si mie mi-ar parea tare rau sa nu participe Fei:(...mi-e taareee draga:)...Dar daca va merge fie si numai pentru sol, cred ca ar avea timp sa se recupereze...la cum s-a recuperat si Kexin....nu e greu chiar de crezut...o sa mai vedem...mi-ar parea rau sa nu mai prinda echipa dupa cat de mult a tras pentru China.

mikeyy
28th July 2009, 20:22
Asa e Mira...fara Cheng vor pierde mult la sol, dar si la sarituri...ca nici acolo nu exceleaza.
Vor ramane in continuare foarte puternici la paralele.

@Cris: am cautat info despre aceasta Xiao...si vad ca a facut parte din echipa de la mondialele de la Stuttgart(2007), dar sincer sa fiu nu imi aduc aminte de ea...deci in prezent ar trebui sa aiba minim 17 ani.

myrab3la_19
28th July 2009, 20:27
Asa e Mira...fara Cheng vor pierde mult la sol, dar si la sarituri...ca nici acolo nu exceleaza.
Vor ramane in continuare foarte puternici la paralele.

.

Sa ramana, ca acolo nu ne luptam noi cu ei...sa-i tina piept Liukinei ca nu ma supar,dar cu conditia sa aiba si Tweddle un loc pe podium.De Semenova nu mai imi place la paralele,trisaza mult.

anna.09
28th July 2009, 20:28
6.3 mi-a iesit mie barna lui Xiao Sha:P
Mie nu prea imi place Xiao Sha...imi placea inainte dar acum nu prea..
Imi place in schimb Sui Lu..prima parte a exercitiului la sol a fost chiar frumoasa si imi amintesc ca anul trecut avea o barna traznet...ma indoiesc ca va prinde echipa dar as vrea sa o vad la mondiale.
Probabil vor merge sigur Yuyuan si Kexin, restul ramane de vazut!

mikeyy
28th July 2009, 20:35
6.3 mi-a iesit mie barna lui Xiao Sha:P
Mie nu prea imi place Xiao Sha...imi placea inainte dar acum nu prea..
Imi place in schimb Sui Lu..prima parte a exercitiului la sol a fost chiar frumoasa si imi amintesc ca anul trecut avea o barna traznet...ma indoiesc ca va prinde echipa dar as vrea sa o vad la mondiale.
Probabil vor merge sigur Yuyuan si Kexin, restul ramane de vazut!

Eu am asa:
3 x E = 1.5
3 x D = 1.2
2 x C = 0.6
bonus = 0.4
+ 2.5

Cred ca la bonusuri e diferenta:D..astea nu le stiu deloc

anna.09
28th July 2009, 20:41
da..la bonus eu am 0.5: 0.2 pt prima combinatie B+B+E; 0.2 pt a doua: D+B+C si 0.1 pt comb mixta cloche+grupat inapoi: C+C

mikeyy
28th July 2009, 20:55
Da...eu din neatentie notasem comb mixta A+C si din cauza asta am scapat 0.1.
Apropo...de mult vroiam sa te intreb...ai vreo lista cu bonusurile care se acorda pt diferite combinatii?

anna.09
28th July 2009, 21:00
Ma uit mereu in cod! la articolul 10 punctul 4.;)
pagina 27 :)

mikeyy
28th July 2009, 21:08
Ma uit mereu in cod! la articolul 10 punctul 4.;)
pagina 27 :)

Super! Mersi mult!;)
Am codul, dar nu le vazusem!

tsupi
29th July 2009, 07:14
Eu habar n-am cu notele astea:D, va las pe voi sa faceti calcule. Cred ca Miafangina scria undeva ca se uita cu sufletul la gimnastica. Asa si eu!
Deci mie mi-a placut Sui Lu si He Kexin forever!:) Yuyuan mi-a placut mai mult la olimpiada parca. Mai e timp pina la Mondiale si ele arata foarte bine deja.
Sha Xiao arata neobisnuit pentru o gimnasta chinezoaica.

Tess_AN
29th July 2009, 07:24
Daca nu ati vazut sau vreti sa revedeti, US Classic de la cap la coada, in direct pe net: http://www.universalsports.com/mediaPlayer/media.dbml?SPSID=95638&SPID=11666&DB_OEM_ID=23000&id=632532&sid=11666

Cata_RB
31st July 2009, 00:14
Acum ca am ajuns acasa, am citit si eu pe aici cap-coada, plus ce-am mai gasit pe forumuri.
Mai exact, se pare ca Corrie Lothrop si-a rupt tendonul lui Ahile, sigur a zis cineva aici ca s-a accidentat dar inseamna ca e serios...
Tot de pe un blog, comentatoarea de la solul Ivanei Hong spunea ca noul cod depunteaza acel "pas" in spate pe care fetele in fac de obicei la finalul diagonalei si ca gimnastele vor trebui sa termine elementele ca baietii, cu picioarele lipite si fixat. Eu habar n-aveam de chestia asta! Voi?

Si inca ceva: Elena Zamolodchikova s-a retras. Acum ca scriu...parca-parca imi amintesc ca asta stiam deja, dar cum n-am reusit sa gasesc vreo dovada pe forum, las asa :P

mikeyy
31st July 2009, 00:32
Mersi Cata pt noutati!
Pt mine sunt importante.... de cand am calculatorul stricat nu am mai putut citi prea multe noutati..ca am toate sursele de informare (link-urile) memorate acolo si nu le stiu..iar cu unitatea asta de memorie pe care am imprumutat-o nu pot face prea multe...Dar sper ca maine sa-mi revina calculatorul acasa si in weekend voi recupera. Abia astept sa citesc celelalte forumuri, bloguri, site-uri..:)

Nu stiam ca Zamo s-a retras :(..participase la inceputul acestei luni la Universiada.

Faza cu pasul la aterizarea de la sol...nu prea inteleg. Eu credeam ca se depuncteaza cu 0.1 la executie....nu ca era voie pana acum sa se faca acel pas...poate gresesc eu...

Cata_RB
31st July 2009, 01:04
Asa-i, daca am inteles eu bine la Universiada a spus ca se retrage.

Serios, si pana acum se depuncta acea miscare?? Nu stiu bine cum sa explic la ce ma refer...sa nu se inteleaga gresit. Nu e un pas facut in genul celor de la restul aparatelor, ci miscarea aia de a aseza un picior in spate, mai mult pentru aspect frumos decat pentru echilibru, pentru a se "prezenta" la finalul diagonalei.

tsupi
31st July 2009, 02:10
Am auzit si eu comentariul asta, a fost la Cover Girl Classic. Cica trebuie sa aterizeze ca si baietii, altfel se considera pas si se va depuncta.

mesteritza
31st July 2009, 10:32
La faza cu pasul in spate stiam ca pana acum era destul de subiectiva treaba, adica daca miscarea se considera a fi controlata nu se depuncta iar daca se considera ca pasul e fortat de aterizare proasta se depuncta. Asta citisem eu cu ceva timp in urma pe un blog. Poate din aceasta cauza s-a modificat in cod fiindca era greu sa fie obiectivi

Cata_RB
31st July 2009, 10:51
Mi se pare totusi ciudat... Eu disting foarte usor daca pasul a fost indus de aterizarea gresita sau nu, nu cred ca arbitrele au probleme.
Si mai e un aspect. Baietii au cu totul alta forta, termina rotatiile ceva mai sus, la elementele cu surub fetele fac pasul ala pentru ca in general lipsesc cateva grade, foarte putine, din rotatie. Insa prea e prezent la toate, cred ca tine de tehnica invatata inca de mici. Iar la elementele in grupat / echer, baietii nu aterizeaza chiar cu picioarele lipite, insa diferenta de gabarit face insesizabila departarea talpilor. Dar cum ar fi ca fetele sa aterizeze elementul cracanate?! Parca era gimnastica artistica! Doamne, cu cate idei a venit Federatia in ultimii ani...

anna.09
31st July 2009, 11:13
Am auzit si eu comentariul dar nu i-am dat mare importanta..pentru ca nu stiu cat de bine informata poate fi Tasha Swiekhert!
In ce priveste pasul acela cred ca de obicei este depunctat....senzatia mea este ca oricat de artistic ar parea este tot un pas si de multe ori cand fetele reusesc sa fixeze aterizarea f bine nu il mai fac!
M-am uitat acum in cod si nu am vazut sa existe o prevedere speciala pt acei pasi de la sol....doar ca pasii de la aterizare (orice pasi/ orice aterizare) se depuncteaza...nu stiu sigur dar cred ca asa este de cand lumea.
Poate prin anii 80-90 nu se depuncta acel pas..dar in ultimii anii da...sau cum a mai spus cineva era la interpretarea arbitrelor...eu cred ca in continuare este la fel...

Edit: aterizarea cu picioarele departate ("cracanate') se depuncteaza de asemenea!

mikeyy
31st July 2009, 23:51
A aparut o serie de promo-uri pentru promovarea nationalelor SUA:
http://www.youtube.com/watch?v=xEgGPZ5O4So&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=6dOqIzCY90g&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=Qk4KotEWaaY

Primul e cel oficial, iar restul sunt realizate de fani. Parca mie imi plac mai mult cele realizate de fani. :)

maria_alexandra
1st August 2009, 00:09
nu am putea sa facem si noi un filmulet sa promovam nationalele noastre? sunt sigura ca nu sunt promovate in nici un fel.
sincera sa fiu, nu ma pricep la asa ceva :D dar cu putin ajutor, si daca suntem mai multi, poate iese ceva dragut

niagara64
1st August 2009, 00:16
nu am putea sa facem si noi un filmulet sa promovam nationalele noastre? sunt sigura ca nu sunt promovate in nici un fel.
sincera sa fiu, nu ma pricep la asa ceva :D dar cu putin ajutor, si daca suntem mai multi, poate iese ceva dragut

Uite o idee extrem de interesanta ... se poate folosi pana si programul clasic movie maker .Personal folosesc un program Hallmark .
Ar trebui taiate secvente scurte si adunate , puse pe o melodie buna si la moda ca sa atraga atentia .Sloganuri care sa spuna mult in putine cuvinte .Se pot folosi intercalat si poze ...
Da ,grozava idee iar de de imprastierea ei pe internet (si nu numai ) ne putem ocupa .

mikeyy
1st August 2009, 00:30
Chiar asta fac....cu ajutorul Iulyei de pe forumul de patinaj. Ea se pricepe la editarea video si a zis ca ma ajuta sa realizez un promo pt Nationale!
Deja am ales melodia...si am pus la punct inceputul.

Daca mai vrea cineva sa faca...ar fi super sa avem mai multe variante...cu cat sunt mai multe cu atat impactul e mai mare.

maria_alexandra
1st August 2009, 00:33
mihai, vad ca te-ai pus deja pe treaba. sa ne arati si noua cand termini :D

niagara64
1st August 2009, 00:37
Chiar asta fac....cu ajutorul Iulyei de pe forumul de patinaj. Ea se pricepe la editarea video si a zis ca ma ajuta sa realizez un promo pt Nationale!
Deja am ales melodia...si am pus la punct inceputul.

Daca mai vrea cineva sa faca...ar fi super sa avem mai multe variante...cu cat sunt mai multe cu atat impactul e mai mare.

Nu Mikey mai bine o singura varianta , bine facuta la promovarea caruia sa contribuim cu totii . Nu e productiv sa ne risipim eforturile in mai multe directii ...
Varianta asta am putea sa o promovom cu totii pe mai multe cai .

mikeyy
1st August 2009, 00:47
Ok...asa ramane atunci.
Cand e gata va anunt...va avea in jur de 1 minut..1 minut si ceva.
Iulia a venit cu ideea sa folosim melodia asta: http://www.youtube.com/watch?v=2ZL68sKBTFw si mi-a placut ft mult si am hotarat ca asta ramane.

Ar fi fain daca am face si un afis....daca se pricepe cineva la grafica....eu chiar nu cunosc pe nimeni.
Daca cunoasteti voi..sau va pricepeti..ar fi o idee si un afis.

praf_de_stele
1st August 2009, 00:51
foarte buna melodia!!! este una dintre preferatele mele

niagara64
1st August 2009, 00:58
Ok...asa ramane atunci.
Cand e gata va anunt...va avea in jur de 1 minut..1 minut si ceva.
Iulia a venit cu ideea sa folosim melodia asta: http://www.youtube.com/watch?v=2ZL68sKBTFw si mi-a placut ft mult si am hotarat ca asta ramane.

Ar fi fain daca am face si un afis....daca se pricepe cineva la grafica....eu chiar nu cunosc pe nimeni.
Daca cunoasteti voi..sau va pricepeti..ar fi o idee si un afis.

nu e rea . Eu ma gandisem la ceva de genul asta .
http://www.youtube.com/watch?v=SwJm-i3_O5s&feature=related

parca era mai noua ... si cu priza la tineri.

niagara64
1st August 2009, 01:02
Ok...asa ramane atunci.


Ar fi fain daca am face si un afis....daca se pricepe cineva la grafica....eu chiar nu cunosc pe nimeni.
Daca cunoasteti voi..sau va pricepeti..ar fi o idee si un afis.

Afisul nu te ajuta cu nimic .Este costisitor si nu il poti difuza usor .

maria_alexandra
1st August 2009, 01:15
mai era melodia asta http://www.youtube.com/watch?v=izCX7M5dcA0 . am mai vazut`o la un clip cu gimnastica. mi se pare ca exprima efortul depus de ele, si faptul ca au nevoie de sustinatori :D

dar si celelate doua melodii propuse merg :D
sunt de acord cu orice vreti sa folositi, doar sa putem sa promovam cumva nationalele

mikeyy
1st August 2009, 01:16
Afisul nu te ajuta cu nimic .Este costisitor si nu il poti difuza usor .

Nu ma refeream la afisul fizic....ci tot varianta pt online.
Cum a fost cel de la Irina Deleanu..si l-au preluat toate site-urile care au scris despre competitie.

niagara64
1st August 2009, 01:24
Nu ma refeream la afisul fizic....ci tot varianta pt online.
Cum a fost cel de la Irina Deleanu..si l-au preluat toate site-urile care au scris despre competitie.

Cred ca ar putea fi folosit duelul baietilor la sarituri ca idee de scenariu , duel cu miza de loc la mondiale (bine noi stim ca nu e asa dar ptr efectul dramatic al clipului ar merge...

maria_alexandra
1st August 2009, 01:26
sincer imi pare rau ca nu pot sa ajut cu nimic, desi sunt la mate-info sunt total pe langa cand e vorba de asa ceva :D

am putea sa luam legatura cu persoana care a facut afisul acela acum ceva timp :-? .. era sora unei persoana de aici de pe forum, din cate imi amintesc. sau macar sa il modifice pe cel vechi, a ramas cu data 11-13 septembrie :(

mikeyy
1st August 2009, 01:36
@Alex...a modificat banner-ul..a schimbat data.

@Niagara: interesanta ideea cu duelul..pt promo sau afis?

niagara64
1st August 2009, 01:57
@Alex...a modificat banner-ul..a schimbat data.

@Niagara: interesanta ideea cu duelul..pt promo sau afis?

Ptr promo
Afisul nu ar reusi sa redea ideea

mikeyy
1st August 2009, 02:02
Ar merge pt ambele.
Chiar ar merge pt un promo separat faza cu duelul..cadre cu ei executand sarituri...iar ca afis ar merge in centru pusa masa de sarituri cu un semn de intrebare..iar in jur cei 5 magnifici..si cu un slogan ceva...sau o propozitie sugestiva.

Poate reusim sa punem cat mai multe idei in practica!!!

niagara64
1st August 2009, 02:05
Ar merge pt ambele.
Chiar ar merge pt un promo separat faza cu duelul..cadre cu ei executand sarituri...iar ca afis ar merge in centru pusa masa de sarituri cu un semn de intrebare..iar in jur cei 5 magnifici..si cu un slogan ceva...sau o propozitie sugestiva.

Poate reusim sa punem cat mai multe idei in practica!!!

Mihai concentrati-va eforturile in cat mai putine directii si sa promovam cu toti doar aceste idei ...de ce nu vb si in presa dar nu prea multe fiindca mesajul daca e risipit nu mai este perceput . Este o chestie psihologica de focalizare .

mikeyy
1st August 2009, 02:32
Cu presa nu cred ca rezolvam prea multe...nu stiu daca ne-ar baga cineva in seama. Poate cu presa locala din Buzau sa incercam..poate sunt mai receptivi.

Nu ma arunc deocamdata in a pune in practica prea multe lucruri....sunt constient ca e dificil..mai ales cand stiu ca nu ma descurc in editare foto-video ft bine. Dar daca colaboram toti...poate vom reusi.
De asta am si apelat la Iulia...am vazut cateva montaje realizate de ea si sunt foarte bine facute. Aici e unul recent al ei: http://www.youtube.com/watch?v=srHZ-yhymMU&feature=channel_page

O sa ma apuc si eu de invatat facut montaje...de mult tot vreau. Mi-a facut Tess rost de un program de editare performant acum cateva luni de zile...doar sa-mi gasesc timp si rabdare.

niagara64
1st August 2009, 02:40
Cu presa nu cred ca rezolvam prea multe...nu stiu daca ne-ar baga cineva in seama. Poate cu presa locala din Buzau sa incercam..poate sunt mai receptivi.

Nu ma arunc deocamdata in a pune in practica prea multe lucruri....sunt constient ca e dificil..mai ales cand stiu ca nu ma descurc in editare foto-video ft bine. Dar daca colaboram toti...poate vom reusi.
De asta am si apelat la Iulia...am vazut cateva montaje realizate de ea si sunt foarte bine facute. Aici e unul recent al ei: http://www.youtube.com/watch?v=srHZ-yhymMU&feature=channel_page

O sa ma apuc si eu de invatat facut montaje...de mult vreau tot vreau. Mi-a facut Tess rost de un program de editare performant acum cateva luni de zile...doar sa-mi gasesc timp si rabdare.

Ii treci pe toti prin toate aparatele si la fete bagi tot asa ideea cine pleaca la mondiale .
Cu pres ...nu promit dar incerc si eu sa fac ceva .

Tess_AN
1st August 2009, 06:57
Sunteti super tari! Imi plac si ideile si conversatiile voastre.

Nu ma pricep eu si nici material nu am si nici imaginatie dar ma pricep la critica... deci daca face cineva ceva va pot ajuta cu critica constructiva (glumesc).

Imi plac colegii de la patinaj si ideeile lor, asa ca le multumesc daca ne ajuta. Ce pot eu sa fac?

Am o cunostinta web designer si daca decidem melodie, pozele si/sau filmuletele ce vrem sa le punem imi face sigur un montaj fie ca spunem cum sa il faca fie ca-i dam mana libera...

Hai sa stabilim o zi/ora sa vorbim ce si cum si sa ne apucam de treaba (voi de fapt v-ati si apucat), sa imi spuneti si sa vad ce pot face si eu...

Tess_AN
1st August 2009, 07:04
Ma gandesc ca putem face si montaj pe melodie fara cuvinte si sa spicuim voicile gimnastilor din diverse interviuri.... cu fraze scurte... nu stiu daca ar merge ceva de felul: "vom castiga" sau "suntem cei mai buni"... sau... "flick, salt..." sau si simplul: "haideee!" si "stai!" Daca ideea nu e buna, ignorati-o. O sa vorbesc cu web designerul si o sa-l intreb si pe el daca are idei... Sau spuneti-mi ce pot face si eu sa ajut.

myrab3la_19
1st August 2009, 15:18
Wow ...frumoase idei! Daca va pot ajuta cu ceva o fac cu cea mai mare placere. Am avea oare vreo sansa ca macar cei de la Prosport sa puna promoul pe site-ul lor la sectiunea dedicata gimnasticii? Putem trimite un e-mail Mirelei Basescu? E posibil sau e o idee prea indrazneata si nerealista?

maria_alexandra
1st August 2009, 15:25
poate doar putin cam indrazneata :P
dar daca ii trimitem un mail, si ii explicam situatia, de ce nu? nu avem nimic de pierdut .. poate mai degraba de castigat :D

mikeyy
1st August 2009, 16:13
Din pacate nu cred ca se poate. De obicei presa nu promoveaza daca ei nu au vreun castig...sau daca nu sunt macar parteneri media la eveniment.

Prosportul va scrie despre nationale si prin informatiile pe care le vor publica automat se face si promovarea evenimentului...din punctul asta de vedere este ok.

Ar trebui sa insistam la alte publicatii....poate blogul lui Tolontan de la GSP.
Dupa ce e gata promo-ul eu o sa incerc sa iau legatura cu cateva publicatii locale din Buzau...ca pana la urma cei din Buzau reprezinta tinta principala...ca lor le este cel mai usor sa mearga la concurs.

niagara64
1st August 2009, 16:29
Din pacate nu cred ca se poate. De obicei presa nu promoveaza daca ei nu au vreun castig...sau daca nu sunt macar parteneri media la eveniment.

Prosportul va scrie despre nationale si prin informatiile pe care le vor publica automat se face si promovarea evenimentului...din punctul asta de vedere este ok.

Ar trebui sa insistam la alte publicatii....poate blogul lui Tolontan de la GSP.
Dupa ce e gata promo-ul eu o sa incerc sa iau legatura cu cateva publicatii locale din Buzau...ca pana la urma cei din Buzau reprezinta tinta principala...ca lor le este cel mai usor sa mearga la concurs.

Ti-am zis inca nu promit nimic Mikkey dar in functie de ce iese voi incerca ceva in legatura cu presa .

Cata_RB
1st August 2009, 16:35
Mama ce de-a idei! Eu n-am atata creativitate, nici la realizat nici la idei, dar stau cumintica si daca pot sa ajut cu ceva, spuneti si sunt gata! :D
Prosport aka Mirela Basescu sigur vor scrie, ramane...restul lumii. Niagara, daca ai reusi sa mai "corupi" vreun ziar sau post TV sa anunte de existenta nationalelor ar fi super.

Despre GSP...am dubii. Sunt oameni de acolo pe care ii respect si apreciez, personal citesc GSP, nu Prosport [Prosport doar pentru gimnastica si headlines]. Insa in relatia cu cititorii m-au dezamagit foarte tare, mai ales Catalin Tolontan. Cred ca v-am mai povestit pataniile mele, daca nu o sa o fac pe "Discutii off-topic" :P

mikeyy
1st August 2009, 16:38
Da Niagara...ar fi fain sa reusesti. Vom vedea.

@Cata...si eu am dubii cu GSP-ul...eu nici macar nu ii citesc :D. Eu sunt cu Prosportul (sectiunea alte sporturi) in special imi plac toate articolele Mirelei B indiferent de sport.