PDA

View Full Version : Stiri externe



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34]

Spiridonova.Fan
5th July 2016, 11:24
Asta vine in seria din cele mai frumoase elemente executate. Acel barani e....uimitor! Nu va vine sa credeți cine l-a executat...

https://youtu.be/yrf6hsISDZg

Xtreem22
9th July 2016, 12:15
Acum o saptamana a fost Cupa Rusiei, filmulete + note la urmatorul user https://www.youtube.com/user/LithiumxLacrymosa

Daca se prezinta asa si la Rio, tare imi e ca nu prind podiumul la echipe; dar depinde foarte mult si ce face China

niagara64
9th July 2016, 13:39
Prima zi de trial la americani ,
Rezultate aici : http://www.thecouchgymnast.com/2016/07/09/2016-us-trials-day-1-results/
Executii aici : https://www.youtube.com/USOC/videos

Tracoromana
11th July 2016, 20:48
Eu zic ca vor fi Biles, Raisman, Douglas, Hernandez si Kocian. Acum nu stiu care e treaba cu Nichols?
Ai zis bine!
http://www.usatoday.com/story/sports/olympics/rio-2016/2016/07/10/simone-biles-aly-raisman-gabby-douglas/86930014/
.

florik2000
11th July 2016, 21:47
Am urmarit concursul. Douglas nu merita sa fie in echipa! O sansa in plus pentru China daca se hotarasc sa nu ma rateze stupid.

niagara64
12th July 2016, 04:56
Am urmarit concursul. Douglas nu merita sa fie in echipa! O sansa in plus pentru China daca se hotarasc sa nu ma rateze stupid.

Chiar si cu Douglas in forma de acum ... pare un pic instabila , bajbaie exercitiile ... tot nu cred sunt de batut .... Dar sunt de acord ca Doglas e o carte cu semne mari de intrebare . Sa vedem daca este atuul de care au nevoie pentru a acoperi paralelul ( pana la capat asta e motivul pentru care o iau pe Kocian ptr un singur aparat :)

cristina.t
12th July 2016, 06:52
Chiar si cu Douglas in forma de acum ... pare un pic instabila , bajbaie exercitiile ... tot nu cred sunt de batut .... Dar sunt de acord ca Doglas e o carte cu semne mari de intrebare . Sa vedem daca este atuul de care au nevoie pentru a acoperi paralelul ( pana la capat asta e motivul pentru care o iau pe Kocian ptr un singur aparat :)

Ba cred ca sunt de batut de data aceasta. Nu mai ploua cu "amanaruri" nici la ele (ceea ce facea diferenta dintre celelalte echipe), la paralele doar Kocian se apropie de chinezoaice si rusoaice, la barna nu sunt foarte solide si le cam bajbaie, iar la sol doar Biles cu tumbele ei va face o diferenta, in rest muzica zgomotoasa si aceeasi "batere de aripi" ca si coregrafie.
Prevad la gimnastica un concurs interesant si dramatic.
Douglas va fi de data aceasta cartea cea mai proasta a Martei.

Alina Nicoleta
12th July 2016, 08:46
Ba cred ca sunt de batut de data aceasta. Nu mai ploua cu "amanaruri" nici la ele (ceea ce facea diferenta dintre celelalte echipe), la paralele doar Kocian se apropie de chinezoaice si rusoaice, la barna nu sunt foarte solide si le cam bajbaie, iar la sol doar Biles cu tumbele ei va face o diferenta, in rest muzica zgomotoasa si aceeasi "batere de aripi" ca si coregrafie.
Prevad la gimnastica un concurs interesant si dramatic.
Douglas va fi de data aceasta cartea cea mai proasta a Martei.
Laurie a obtinut la AA peste 60 de pcte. Are ub bun. O uiti si pe Raisman cu sol si barna buna si cu .. Amanar. Nu au inca al 3 lea amanarm dar mi.e ca pana la jocuri cineva il scoate. Douglas e inconstanta ce.i drept, dar nu la Ub. La barna le vad cu o mica problema.. dar nici acolo aaa mult ca si acolo Laurie are o barna de 15.

niagara64
12th July 2016, 13:38
Ba cred ca sunt de batut de data aceasta. Nu mai ploua cu "amanaruri" nici la ele (ceea ce facea diferenta dintre celelalte echipe), la paralele doar Kocian se apropie de chinezoaice si rusoaice, la barna nu sunt foarte solide si le cam bajbaie, iar la sol doar Biles cu tumbele ei va face o diferenta, in rest muzica zgomotoasa si aceeasi "batere de aripi" ca si coregrafie.
Prevad la gimnastica un concurs interesant si dramatic.
Douglas va fi de data aceasta cartea cea mai proasta a Martei.

Daca ne intoarcem in urma cu 4 ani cam ća fel I se spunea pe atunci Martei pe aici , ca a ales o carte proasta 😊
.... oricum daca in urmatoarele saptamani "nu mananca jar" la camp ... o schimba Marta repede , are cu ce .
Chinezoaicele nu se apropie de ele foarte periculos ....

magicgym
12th July 2016, 15:04
Chinezoaicele nu se apropie de ele foarte periculos ....

https://gympow.wordpress.com/2016/06/30/comparing-d-scores-between-us-china/

Cel putin la dificultate, sunt destul de aproape.

niagara64
12th July 2016, 17:05
https://gympow.wordpress.com/2016/06/30/comparing-d-scores-between-us-china/

Cel putin la dificultate, sunt destul de aproape.
Problema chinezoaicelor nu e dificultatea :) ci stabilitatea in executie

cristina.t
12th July 2016, 20:17
Problema chinezoaicelor nu e dificultatea :) ci stabilitatea in executie

Aici iti dau dreptate, chinezoaicele au ceva probleme la stabilitate si nu au aceleasi aere de vedete si aroganta ca americancele. De aici poate diferenta in concursuri. Poate vor invata si ele sa fie asa, cum de altfel ar trebui si ale noastre sa invete sa-si construiasca o mentalitate de invingator si o atitudine pozitiva in concursuri.

florik2000
12th July 2016, 23:08
Daca si acest daca e unul mare de tot, concursul va fi fara de ratari, nimic nu e sigur pentru americani. China are echipa buna de tot, mai ales ca la sol stau foarte bine si la sarituri decent. Pe la paralele nu le vezi ratand asa des, barna cred ca va face diferenta. Cat despre bronz, eu mizez pe Marea Britanie daca se vor prezenta ca la mondialul trecut, nu ca la european. Pe rusi nu-i inteleg si pace, uneori imi par mai :groggy: decat romanii. Ultima prostie fortarea Kseniei A. la Europene.:(

cristina.t
13th July 2016, 07:40
Pentru bronz se vor bate mai multe echipe. Sunt destule care se apropie ca valoare, braziliencele au o foame mare de o medalie si mai au si avantajul de a concura acasa (doar asa mai reusesc aceste echipe sa puna mana pe o medalie, atunci cand concureaza acasa), rusoaicele daca evolueaza ca saptamana trecuta la ele acasa nu le vad foarte aproape de podium. Japonia, Italia si Franta nu sunt nici ele de neglijat, au valoare si cum concursul este concurs orice rezultat este posibil, nimic nu este batut in cuie.

Spiridonova.Fan
15th July 2016, 10:59
Fara nici o discutie, America nu are cum sa piarda medalia de aur la echipe (considerand ca toata lumea e sanatoasa si nu sunt accidentari pe ultima suta de metri). Nu va 'ploua' cu Amanaruri, dar tot vor avea cel putin 2. Iar la sol, sunt cei mai puternici cu Biles si Raisman in echipa (alea da note!).

Cat despre Douglas, nu ai cum sa lasi actuala campioana olimpica la individual si vice-campioana mondiala acasa :rolleyes:

China e favorita la argint. Nu au dificultate mare la sol si sarituri, deci nu prea vad cum se vor apropria de americance. Vorbind de ele, aici este exercitiul lui Shang Chunsong de la ultimul test: https://www.youtube.com/watch?v=bR5yqYt6GrU

Shang (zic eu) e favorita la medalia de bronz la individual. Finala de la paralele cred ca are potentialul sa fie cea mai buna din istorie.

florik2000
15th July 2016, 12:08
Eu raman la parerea mea, daca isi fac treaba fetele din China se pot lupta pentru aur. Notele de plecare la sol nu-s asa de mici, cel putin pe hartie. In plus, la paralele pot lua un avans si de 2 puncte fata de americance. Dar tinand cont ca de la Beijing nu prea au mai avut un concurs curat :(
La individual eu zic ca vor fi Biles, Hernandez si Mustafina/Melnikova. Chinezoaica mentionata de tine vad ca are saritura din 5.0, deci nicio sansa sa recupereze atat de mult. Mare pacat de tot ce a patit Iordache anul asta. Putea fi lejer pe locul 2, dupa Biles, daca nu se accidenta. Eu inca mai sper sa se intample vreo minune si sa o vad la olimpiada.:)

Xtreem22
15th July 2016, 12:39
Finala de la paralele cred ca are potentialul sa fie cea mai buna din istorie.

Ca si cea de la sol de altfel :D

cristina.t
15th July 2016, 13:29
Finala de la paralele cred ca are potentialul sa fie cea mai buna din istorie.

Eu zic ca toate finalele au potentialul de a fi cele mai bune din istorie. Va fi un adevarat spectacol fiecare competitie. Abia astept!

mihaidascalescu
19th July 2016, 13:18
si intr-o lovitura crunta data romanicii nici macar nu sunt in stare sa trimita o echipa la rio. realitatea isi bate joc de obicei de prosti.

http://www.bbc.co.uk/sport/36829318

mihaidascalescu
19th July 2016, 16:33
false alarm.

uitasem de fapt ca romanica nu a fost a cincea la test event ci a saptea.

la loc comanda.

niagara64
21st July 2016, 17:40
false alarm.

uitasem de fapt ca romanica nu a fost a cincea la test event ci a saptea.

la loc comanda.

Fetele nu , dar baietii parca da :):yes:

mihaidascalescu
21st July 2016, 20:41
Fetele nu , dar baietii parca da :):yes:

macar au echipa care sa mearga?

btw ce naiba se intimpla cu hcm baia mare la handbal?

niagara64
22nd July 2016, 00:04
macar au echipa care sa mearga?

btw ce naiba se intimpla cu hcm baia mare la handbal?

Cred ca la baieti strang de o echipa .
Handbalul nu e domeniul meu de expertiza :D

AntoniaA
22nd July 2016, 16:49
Pina la urma merg rusii la olimpiada sau nu? Ce s-a decis?
Un concurs olimpic de gimnastica fara romance si rusoaice ( echipe binenteles) e ciudat rau.....
Sper sa vad rusoaicele la Rio

Spiridonova.Fan
23rd July 2016, 10:10
Pina la urma merg rusii la olimpiada sau nu? Ce s-a decis?
Un concurs olimpic de gimnastica fara romance si rusoaice ( echipe binenteles) e ciudat rau.....
Sper sa vad rusoaicele la Rio

As fi socat daca IOC respinge participarea rusilor la olimpiada. Raspunsul cred ca il vom afla weekendul acesta.

Oricum, Afanasyeva tocmai a fost operata din cauza ca are pietre la rinichi, deci nici ea nu va mai participa la olimpiada :(:(:( Gimnastele ruse sunt aproape exctincte.

cristina.t
24th July 2016, 09:13
Pina la urma merg rusii la olimpiada sau nu? Ce s-a decis?
Un concurs olimpic de gimnastica fara romance si rusoaice ( echipe binenteles) e ciudat rau.....
Sper sa vad rusoaicele la Rio
Se pare ca nu vor merge: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3705101/ENTIRE-Russian-team-387-athletes-banned-competing-Rio-Olympics-punishment-country-s-state-sponsored-doping-programme.html

Sanse mari si pentru alte tari de a accede la medalii. Mai ramane sa gaseasca ceva si Chinei si si-au eliminat complet competitia, fara romani, rusi si chinezi reusesc si ei sa mai apuce cate o medalie.

magicgym
24th July 2016, 09:32
Nu e oficial încă, cred că astăzi vor anunța oficial ce decid.

Spiridonova.Fan
24th July 2016, 12:55
Se pare ca nu vor merge: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3705101/ENTIRE-Russian-team-387-athletes-banned-competing-Rio-Olympics-punishment-country-s-state-sponsored-doping-programme.html

Sanse mari si pentru alte tari de a accede la medalii. Mai ramane sa gaseasca ceva si Chinei si si-au eliminat complet competitia, fara romani, rusi si chinezi reusesc si ei sa mai apuce cate o medalie.

Nu e oficial pana IOC nu declara.

Oricare ar fi rezultatul, nu mi se pare legal sa interzici atleților care nu au nici un fel de vina sa nu participe la olimpiada.

Dacă pe Kuksenkov l-au lăsat, atunci chiar nu pricep idei precum 'interzicerea tuturor atleților ruși'

Clar asta e deja cea mai groaznica olimpiada, si nici nu a început încă.

niagara64
24th July 2016, 13:48
Care sunt clean vor putea participa la probe Individuale la care s-au calificat . Nu vor putea repezenta Rusia , nu se va canta imnul ... Acum , cand s-a descoperit o industrie de falsificat probe voi chiar va asteptati sa li se zambeasca si sa fie ochii inchisi ? Chiar credeti ca ar fi moral sa fie tolerata o practica la nivel de tara ?

Xtreem22
24th July 2016, 14:07
Cata BB la Chemnitz (D 6.1) https://www.youtube.com/watch?v=oHtpNRBOsWY
Si FX https://www.youtube.com/watch?v=Os81a_yY5kc

E clar ca la barna nu o sa primeasca seria de 4 mostep+danilova+flic+salt ..ar fi mai bine sa renunte la flic si salt sa aiba timp pt a reintroduce altceva. Pacat ca s-a restrictionat atat de mult acest aparat, pe vechiul cod acest exercitiu ar fi fost din 6.4 :|

niagara64
24th July 2016, 14:25
Cata BB la Chemnitz (D 6.1) https://www.youtube.com/watch?v=oHtpNRBOsWY
Si FX https://www.youtube.com/watch?v=Os81a_yY5kc

E clar ca la barna nu o sa primeasca seria de 4 mostep+danilova+flic+salt ..ar fi mai bine sa renunte la flic si salt sa aiba timp pt a reintroduce altceva. Pacat ca s-a restrictionat atat de mult acest aparat, pe vechiul cod acest exercitiu ar fi fost din 6.4 :|

Prezenta Catalinei in vreo finala este greu de anticipat la ce dificultate/ concurenta exista ... doar daca nu scoate un paralel din joben . Aici Larisa ar fi luat-o . Ar fi avut o finala ... cea de AA .

cristina.t
24th July 2016, 15:56
Care sunt clean vor putea participa la probe Individuale la care s-au calificat . Nu vor putea repezenta Rusia , nu se va canta imnul ... Acum , cand s-a descoperit o industrie de falsificat probe voi chiar va asteptati sa li se zambeasca si sa fie ochii inchisi ? Chiar credeti ca ar fi moral sa fie tolerata o practica la nivel de tara ?

Si cate vor putea participa? Toate din echipa? Cum se stabileste regula in acest caz?
Cat despre moralitate nu cred ca e cazul sa ne dea lectii altii. Nici unii, nici altii nu stau foarte bine la capitolul asta, doar ca unii trag sforile mai bine ca ceilalti. Personal consider ca jocurile politice nu ar trebui sa se rasfranga asupra sportivilor fiindca este foarte clar ca decizia este pur politica.

niagara64
24th July 2016, 20:01
Si cate vor putea participa? Toate din echipa? Cum se stabileste regula in acest caz?
Cat despre moralitate nu cred ca e cazul sa ne dea lectii altii. Nici unii, nici altii nu stau foarte bine la capitolul asta, doar ca unii trag sforile mai bine ca ceilalti. Personal consider ca jocurile politice nu ar trebui sa se rasfranga asupra sportivilor fiindca este foarte clar ca decizia este pur politica.

Despre Rusia se stie dintodeauna ca folosesc dopajul la nivel national . Acum a fost dovedit cu subiect si predicat.
Nu e vorba doar de un sportiv , doi . Ci de o masinarie .
Trebuiau sa le interzica participarea ca echipa , cantarea imnului ... nu mi se pare ok lipsa de pedeapsa ... Cat scandal si punishment a fost ptr o involuntara tableta de nurofen si cat de blanda actiunea contra rusiei ... penibil .
Au aruncat matza in curtea federatiilor .... au evitat un conflict cu Putin intr-un mod nu prea elegant .

cristina.t
24th July 2016, 20:41
Despre Rusia se stie dintodeauna ca folosesc dopajul la nivel national . Acum a fost dovedit cu subiect si predicat.
Nu e vorba doar de un sportiv , doi . Ci de o masinarie .
Trebuiau sa le interzica participarea ca echipa , cantarea imnului ... nu mi se pare ok lipsa de pedeapsa ... Cat scandal si punishment a fost ptr o involuntara tableta de nurofen si cat de blanda actiunea contra rusiei ... penibil .
Au aruncat matza in curtea federatiilor .... au evitat un conflict cu Putin intr-un mod nu prea elegant .

In cazul dopajului tratezi cazurile la modul individual si nu colectiv. Raducan a fost gasita pozitiv, cu subiect si predicat, fie si cu o banala pastila de nurofen, asa cum au fost atunci listele cu medicamentele interzise, si nu-mi amintesc sa se fi extins vreo decizie de suspendare sau altele punitive si asupra echipei de gimnastica sau asupra altor atleti din delegatia Romaniei. Totodata imi amintesc si cazurile atletilor din America, prin anii 2000, care au folosit dopajul in masa si au fost pedepsiti doar aceia si nu toata delegatia americana. Parca asa este democratic sa tratezi omul ca individ si nu colectiv, nu?

niagara64
24th July 2016, 23:44
In cazul dopajului tratezi cazurile la modul individual si nu colectiv. Raducan a fost gasita pozitiv, cu subiect si predicat, fie si cu o banala pastila de nurofen, asa cum au fost atunci listele cu medicamentele interzise, si nu-mi amintesc sa se fi extins vreo decizie de suspendare sau altele punitive si asupra echipei de gimnastica sau asupra altor atleti din delegatia Romaniei. Totodata imi amintesc si cazurile atletilor din America, prin anii 2000, care au folosit dopajul in masa si au fost pedepsiti doar aceia si nu toata delegatia americana. Parca asa este democratic sa tratezi omul ca individ si nu colectiv, nu?

In cazul Rusiei in anul 2016 !!! (nu acu vreo 15 ani) exista o industrie de falsificare la nivel national . NU de creare a unor potentatori de performanta ci de mascare , falsificare a unor resultate de teste . MI se pare mult mai grav . Stiau clar ca au dopat N- atleteti iar problema lor era cum sa pacaleasca sistemele anti-doping . Asta mi se pare grav ...nu era vorba de nivel de federatie , clinica whatever ci la nivel national !
In cazul Andreei s-a fluturat steagul ZERO TOLERANTA . ar fi fost cazul sa fie fluturat si acum , nu doar scuturat si plecat de frica unor conflicte internationale cu Putin :D :rosu:
Tot respectul pentru cei nedopati dar ar fi putut concura si fara sa reprezinte Rusia . Ei nu ar fi fost pedepsiti ci doar sistemul care a promovat asa ceva !:rosu:

cristina.t
25th July 2016, 06:37
In cazul Rusiei in anul 2016 !!! (nu acu vreo 15 ani) exista o industrie de falsificare la nivel national . NU de creare a unor potentatori de performanta ci de mascare , falsificare a unor resultate de teste . MI se pare mult mai grav . Stiau clar ca au dopat N- atleteti iar problema lor era cum sa pacaleasca sistemele anti-doping . Asta mi se pare grav ...nu era vorba de nivel de federatie , clinica whatever ci la nivel national !
In cazul Andreei s-a fluturat steagul ZERO TOLERANTA . ar fi fost cazul sa fie fluturat si acum , nu doar scuturat si plecat de frica unor conflicte internationale cu Putin :D :rosu:
Tot respectul pentru cei nedopati dar ar fi putut concura si fara sa reprezinte Rusia . Ei nu ar fi fost pedepsiti ci doar sistemul care a promovat asa ceva !:rosu:

ZERO TOLERANTA a fost creat de australieni din dorinta de a-si arata muschii. Pentru Andreea s-a aratat cat de cat toleranta si s-au inteles anumite circumstante, masurile punitive ar fi putut fi mult mai serioase.
Intr-o Rusie in care pregatirea atletilor este subventionata de stat ma indoiesc ca sportivii ar fi indraznit sa concureze independent.
Cat despre pedepsit sistemul nu au decat sa gaseasca alta cale fara sa se foloseasca de sportivi, de oameni care nu au nicio vina si care din contra trebuie sa traiasca cu acest sistem zi de zi.

niagara64
25th July 2016, 11:28
Mesajul este : chiar si prinsi nu ne opresc ...facem ce vrem noi , cand vrem noi . Dovada este ca au facut deplasarea fara sa astepte o hotarare IOC ... a fost o desfasurare de muschi a Rusiei . In acelasi stil cu boicotul Olimpiadei .
Parerea mea .

Tracoromana
25th July 2016, 15:58
Pina la urma merg rusii la olimpiada sau nu? Ce s-a decis?
Un concurs olimpic de gimnastica fara romance si rusoaice ( echipe binenteles) e ciudat rau.....
Sper sa vad rusoaicele la Rio
Echipele de gimnastica ale Rusiei au ajuns la Rio:
https://twitter.com/FaabiHola/status/757322177993510912

AntoniaA
25th July 2016, 16:43
Da am vazut ca au ajuns am facut o cautare si am gasit lista fetelor care au facut deplasarea. Deci echipa lor este formata din Mustafina, Melnikova, Paseka, Spiridonova si Seda Tutkhalyan.
Kapitanova este rezerva, Afan s-a retras din pacate. De-abia astept sa inceapa competitia o sa fie ciudat fara fetele noastre ( la concursul pe echipe ma refer) dar macar pot privi detasata concursul.

Xtreem22
25th July 2016, 21:24
Cata face Chuchovitina la sol..pe tare! :)
pe instagram

Din ce imi amintesc nicio alta gimnasta romanca nu a mai executat acest element..parca:confused:

aurb
25th July 2016, 22:01
L-a executat Cristina Bontas, foarte bine chiar:
https://www.youtube.com/watch?v=5WRngR_pg34

niagara64
26th July 2016, 14:14
L-a executat Cristina Bontas, foarte bine chiar:
https://www.youtube.com/watch?v=5WRngR_pg34

In concurs si nu pe soluri de tip nou care ajuta la inaltare si aterizare ci pe cele de tip vechi .... Cristina a fost o gimnasta cum azi nu prea gasesti ☺
Talentata , muncitoare si un caracter extraordinar .

mihaidascalescu
26th July 2016, 18:24
As fi socat daca IOC respinge participarea rusilor la olimpiada. .

tot la fel de socat cum este sposorizarea la nivel de STAT a dopajului?

mihaidascalescu
26th July 2016, 18:33
bai, fig-ul a avut starea voastra de sanatate/emotii in minte. au zis ei, ce naiba sa-i imbolnavim pe romani cu cine compune echipa pe cine punem rezerve cum gestionam pre olimpic period . nu mai trimitem echipa si rezolvam toata treaba.:happy:happy:happy

Tracoromana
27th July 2016, 13:02
Membri echipelor de gimnastica artistica sunt "curati" si pot participa la J.O.
http://tass.ru/en/sport/890940
.

Xtreem22
28th July 2016, 01:22
http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4637:titov-russians-cleared-to-compete-in-rio&catid=2:news&Itemid=166

'Melnikova, the 2016 Russian national champion, has been struggling with a hamstring injury, and though she is expected to compete, she will be forced to water down her routines. Paseka, a member of Russia's silver-medal team from the 2012 Olympics and the reigning world champion on vault, injured her back in practice and is questionable.'

E clara treaba si cu Rusia la JO..

AntoniaA
28th July 2016, 07:14
Interesanta batalia pentru podium anul acesta. De-abia astept sa inceapa concursul.

Adeline
31st July 2016, 15:45
Interesanta batalia pentru podium anul acesta. De-abia astept sa inceapa concursul.

Da, da - va fi interesant. Vad ca nici China nu se agita prea tare. Inlocuiesc gimnasta accidentata cu o rezerva care nu face AA.

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4619:tan-jiaxin-to-replace-liu-tingting-in-rio&catid=2:news&Itemid=166

Si un prim draft de program, speram la mai multe detalii. Sunt curioasa daca Cata va face AA, pentru ca eu asa cred. De ce s-a chinuit altfel pt paralelul acela?....competitia cu Larisa cred ca era trasata de mult. Tind sa cred ca acel loc era pt o gimnasta de AA si atunci a trebuit sa se reorienteze.

Daca simte ca poate, sper sa incerce AA, daca imi amintesc Sandra la Londra a iesit pe locul 5 la AA si cu un paralel mai bun cine stie unde ar fi fost.

Alfel, sper ca va stapani barna si va gasi varianta castigatoare. Am auzit-o la Europene in direct la TV despre depasirea timpului, spunea "Nu am ce sa fac, dureaza mult". Offf, sper sa tot repete o varianta finala zilele astea ca daca inca mai compune si schimba exercitiul mi-e greu sa cred ca il va stapani si la nivel de timp in finala! Sa ma contrazici Cata si succes!

Curaj Larisa! Esti o mare campioana si gimnastica nu se termina la RIO!

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4632&Itemid=322

AntoniaA
31st July 2016, 16:34
Cata la sol e posibil sa prezinte un exercitiu diferit cu dificultate crescuta altfel nu vad de ce ar antrena Chusovitina de ex.
Si la BB poate executa combinatii care sa creasca valoarea dar cu conditia de a se incadra in timp.
Cu paralelele ramine de vazut, ce iesire ar putea avea, cea prezentata in 2004? Ce nota de plecare ar avea acum acel exercitiu?

mihaidascalescu
31st July 2016, 17:46
si ca intotdeauna, deriva totala din gimnastica se raspindeste si asupra fanilor si ei incep sa viseze cai verzi pe pereti cu // pt cata si de ce nu podium la aa pt ea. tuaaaaaaaaaaamne fereste-ma de prosti.

Gaia88
31st July 2016, 17:47
Nu cred, sincer, ca Ponor o sa facă paralele. Timpul a fost scurt și pentru ea și a stat și pe tușă ceva... Nici Chuso aia nu arata splendid, o vor depuncta la execuție.
Eu nu îmi fac speranțe. Și-așa nu-mi vine sa cred ca unde acum 4 ani ne gândeam la aur, acum am ajuns sa nu avem echipa calificata...

21mai
31st July 2016, 18:41
Eu mi as dori sa califice la individual si sa intre larisa in finala. Oare regulamentul e așa restrictiv?ar fi fain ca lari sa facă individual si catalina finalele si sa plece fiecare cu cate o medalie. Sunt prea optimistă asa-i?


Nu cred, sincer, ca Ponor o sa facă paralele. Timpul a fost scurt și pentru ea și a stat și pe tușă ceva... Nici Chuso aia nu arata splendid, o vor depuncta la execuție.
Eu nu îmi fac speranțe. Și-așa nu-mi vine sa cred ca unde acum 4 ani ne gândeam la aur, acum am ajuns sa nu avem echipa calificata...

cristina.t
31st July 2016, 18:48
Eu mi as dori sa califice la individual si sa intre larisa in finala. Oare regulamentul e așa restrictiv?ar fi fain ca lari sa facă individual si catalina finalele si sa plece fiecare cu cate o medalie. Sunt prea optimistă asa-i?

Esti prea visatoare sau prea educata in stil romanesc. Regulamentul e regulament si toata lumea il respecta ca atare. Ori e Larisa, ori e Catalina, daca era o echipa iti puteai permite orice fantezie despre cine si unde poate concura.

lory
31st July 2016, 20:00
Catalina face 4 aparate la Rio, a declarat intr-un interviu la DolceSport. Cred ca isi dorea sa nu existe discutii cu faptul ca ea nu face 4 aparate precum Larisa, probabil a fost ambitia ei asta.

AntoniaA
1st August 2016, 17:35
Catalina face 4 aparate la Rio, a declarat intr-un interviu la DolceSport. Cred ca isi dorea sa nu existe discutii cu faptul ca ea nu face 4 aparate precum Larisa, probabil a fost ambitia ei asta.

Acum sincer vorbind corect ar fi sa intre in concurs o gimnasta de 4 aparate. Ca ia un 9-10-11 nu ar fi o nenorocire la ce note obtinem noi la paralele, dar macar arata ca joaca corect.

mihaidascalescu
1st August 2016, 20:18
Acum sincer vorbind corect ar fi sa intre in concurs o gimnasta de 4 aparate. Ca ia un 9-10-11 nu ar fi o nenorocire la ce note obtinem noi la paralele, dar macar arata ca joaca corect.

Hai sa fim serioși cu jucatul corect. Asa pot si eu sa fac un // de zece. Cum naiba sa zici ca e corect? Daca va face va fi o gogonata de tip romanesc ca și ăștia cu lari la aa și cata la finale. Tuaaaaaamneeeeee.

AntoniaA
2nd August 2016, 16:07
E oficial Cata face 4 aparate in calificari. Sa dea Domnul sa prinda o zi buna si mai ales sa poata fizic sa duca un asemenea concurs.

21mai
2nd August 2016, 22:51
Exact ! Orice ar face la paralele important e sa nu se accidenteze sau o eventuala ratare sa nu o facă sa se simtă stresata la bârnă astfel încât sa își rateze exercițiul.
faină emisiunea de la Tvr cu sandra, monica roșu si Andreea Răducan

E oficial Cata face 4 aparate in calificari. Sa dea Domnul sa prinda o zi buna si mai ales sa poata fizic sa duca un asemenea concurs.

Anicia Juliana
3rd August 2016, 00:03
ce aberatie sa faca AA, de parca nu avea destule de pus la punct:mda:

21mai
3rd August 2016, 08:03
ce aberatie sa faca AA, de parca nu avea destule de pus la punct:mda:

Ea a menționat ca e doar pentru a ramane încălzită ca ar diferență prea mare intre momentul intrării la sol si cel la bârnă
Andreea Răducan chiar a precizat ca din punctul ei de vedere trebuie sa facă bârnă si sol si sa își perfecționeze execuțiile caci aici are sansa la medalii.
FazA e ca Alexoi a menționat ca ex la paralele valorează 11 acum si atunci nu prea vad rostul..

mihaidascalescu
3rd August 2016, 11:01
Ea a menționat ca e doar pentru a ramane încălzită ca ar diferență prea mare intre momentul intrării la sol si cel la bârnă
Andreea Răducan chiar a precizat ca din punctul ei de vedere trebuie sa facă bârnă si sol si sa își perfecționeze execuțiile caci aici are sansa la medalii.
FazA e ca Alexoi a menționat ca ex la paralele valorează 11 acum si atunci nu prea vad rostul..

Ba faza e ca gimnastica romana s a tâmpit. Auzi la ei cu ce le iese din gura. E mai mult decât clar ca sistemul e într-o vrie plata și gagii încearcă toate butoanele. Tuaaaaaamne.

AntoniaA
3rd August 2016, 14:41
Ca s-a timpit stim cu totii dar mie mi se rupe inima cind o vad pe Larisa antrenindu-se intr-o sala de fitness oarecare, chiar nu este posibil ca o rezerva sa se antreneze in conditii decente?
Daca stia chestia asta mai facea deplasarea?
Oare rezervele din Rusia, China sau USA tot asa se antreneaza?

Gaia88
3rd August 2016, 19:45
Sincer mi se pare o tâmpenie. Paralele ala nu a fost testat pe nicăieri. Cum e dacă ratează și o sa o afecteze pentru celelalte aparate? Sau și mai rău, dacă se accidentează?
Eu înțeleg ca ambiția ei e sa justifice de ce a fost trimisa în locul Larisei, dar mi se pare un risc absolut inutil.
No comment pentru antrenamentul Larisei în sala de fitness... E frumos dar pana la urma la palmaresul ei eu nu as fi acceptat sa fac deplasarea din postura de rezerva.

mihaidascalescu
3rd August 2016, 22:11
Sincer mi se pare o tâmpenie. Paralele ala nu a fost testat pe nicăieri. Cum e dacă ratează și o sa o afecteze pentru celelalte aparate? Sau și mai rău, dacă se accidentează?
Eu înțeleg ca ambiția ei e sa justifice de ce a fost trimisa în locul Larisei, dar mi se pare un risc absolut inutil.
No comment pentru antrenamentul Larisei în sala de fitness... E frumos dar pana la urma la palmaresul ei eu nu as fi acceptat sa fac deplasarea din postura de rezerva.

Dar nici pe tine nu te trage la răspundere cind se rupe Cata si lari da din buze la București. Asta nu înseamnă că cineva chiarda raspundere la ggimnastica.

Alina Nicoleta
3rd August 2016, 23:05
Dar nici pe tine nu te trage la răspundere cind se rupe Cata si lari da din buze la București. Asta nu înseamnă că cineva chiarda raspundere la ggimnastica.

ce vrei sa spui?

lory
3rd August 2016, 23:24
:))

stere78
4th August 2016, 01:46
Din cite inteleg de pe forumul International Gymnastics, rezervele nu se pot antrena in satul olimpic, asa ca federatiile nationale trebuie sa gaseasca alte sali pentru pregatire. Cum Statele Unite isi permit sa inchirieze o sala bine pusa la punct, au procedat in felul asta. Larisa s-a antrenat la un hotel pentru ca atit i-a putut oferi celebra Federatie Romana de Gimnastică. And here comes the best part: pe Internet a aparut o fotografie cu Larisa alaturi de rezervele din echipa Americii. Nu stiu daca a facut-o o singura data sau daca poate merge zilnic acolo, dar gestul e emotionant de-a dreptul. Si, apropo, daca Miss Univers... pardon, Ponor pateste ceva tot cazand la fiecare desprindere din antrenament la paralele, Larisa va intra in concurs fara sa fi avut parte de un antrenament pe podium. In locul ei, as incepe deja sa-mi string actele pentru emigrare, ORICE tara ar plati greutatea ei in aur si i-ar oferi macar niste conditii omenesti de antrenament la Jocurile Olimpice. Romania, in mod cert si revoltator, nu o merita.

55337

stere78
4th August 2016, 02:15
Alta varianta a povestii (nu stiu daca sursa e de incredere sau nu, dar...): https://pariurix.com/larisa-iordache-umilita-la-rio-gimnasta-se-antreneaza-in-salade-forta.html .

AntoniaA
4th August 2016, 02:27
Multumesc pentru precizari am banuit ca federatia romana trebuia sa organizeze cazarea si sala de pregatire pentru rezerva din timp dar probabil s-a procedat asa cum s-a procedat la fiecare olimpiada cind pe nimeni nu a mai interesat soarta unei rezerve!
Federatia trebuia sa faca un efort financiar in conditiile in care avea de ales intre doua fete care au facut ceva pentru gimnastica romaneasca mai ales ca ambele erau in primavara accidentate deci se stia ca recuperaea lor se va face pina la ora intrarii in concurs!

Pe de alta parte si daca Cata se accidenteaza Larisa nu are cum sa mai intre in competitie. Orice om sanatos la cap ar refuza.
Nu e vorba de ifose aceste ruperi in ritmul de pregatire se vor vedea in concurs si risca accidentari si mai mari.
In ochii federatiei Larisa s-a plimbat pe banii lor si cam atit.

Da am vazut urmatorul link idar oricum te uiti la problema situatia a fost prost managariata de la inceput. Eu tot nu inteleg cind esti manager (ca de fapt federatia asta este ) trebuie sa ai o privire clara si sa fi sigur de toti pasii urmatori practic.

mihaidascalescu
4th August 2016, 02:34
Din cite inteleg de pe forumul International Gymnastics, rezervele nu se pot antrena in satul olimpic, asa ca federatiile nationale trebuie sa gaseasca alte sali pentru pregatire. Cum Statele Unite isi permit sa inchirieze o sala bine pusa la punct, au procedat in felul asta. Larisa s-a antrenat la un hotel pentru ca atit i-a putut oferi celebra Federatie Romana de Gimnastică. And here comes the best part: pe Internet a aparut o fotografie cu Larisa alaturi de rezervele din echipa Americii. Nu stiu daca a facut-o o singura data sau daca poate merge zilnic acolo, dar gestul e emotionant de-a dreptul. Si, apropo, daca Miss Univers... pardon, Ponor pateste ceva tot cazand la fiecare desprindere din antrenament la paralele, Larisa va intra in concurs fara sa fi avut parte de un antrenament pe podium. In locul ei, as incepe deja sa-mi string actele pentru emigrare, ORICE tara ar plati greutatea ei in aur si i-ar oferi macar niste conditii omenesti de antrenament la Jocurile Olimpice. Romania, in mod cert si revoltator, nu o merita.

55337

Lasa mai ca e patrioata. Doar ******* sa fi fost sa nu anticipezi ca brazilienii sunt de rahat la capitolul olimpiade. Frg trebuia sa și găsească loc pt rezerve cum americanii au facutde altfel.

AntoniaA
4th August 2016, 05:29
Mihai traiesc intr-o zona a lumii in care toti stiu ca nu se poate pune baza pe cuvintul oficialilor brazilieni.
Nu ma refer la oamenii de rind care sint ok ma refer la autoritati destul de corupte, nu are sens sa facem politica aici....
Romania a trimis o echipa in primavara la Rio pentru calificari deci cumva stiau la ce sa se astepte.
Pe scurt daca Lari are unde sa se antreneze citusi de putin e bine, ce va fi pe viitor nu se decide la cald, eu ii doresc sa ajunga la Tokyo si sa paseasca nu in secolul 21 ci in secolul 22 ( asta daca noi restul lumii traim in se olul 21:-)))))

cristina.t
4th August 2016, 07:06
Mihai traiesc intr-o zona a lumii in care toti stiu ca nu se poate pune baza pe cuvintul oficialilor brazilieni.
Nu ma refer la oamenii de rind care sint ok ma refer la autoritati destul de corupte, nu are sens sa facem politica aici....
Romania a trimis o echipa in primavara la Rio pentru calificari deci cumva stiau la ce sa se astepte.
Pe scurt daca Lari are unde sa se antreneze citusi de putin e bine, ce va fi pe viitor nu se decide la cald, eu ii doresc sa ajunga la Tokyo si sa paseasca nu in secolul 21 ci in secolul 22 ( asta daca noi restul lumii traim in se olul 21:-)))))

Vina apartine Comitetului Olimpic International. In mod firesc nu ar trebui sa accepte tari cu probleme de coruptie sau alte probleme sa candideze pentru organizarea acestor jocuri, darmite sa le mai declare ca si castigatoare. Nu este normal sa creezi un disconfort sportivilor din toata lumea fiindca tu esti corupt si incompetent in materie de management.
Ciudat cu antrenamentele acestor rezerve. Ce se intampla in situatia in care in ultimul minut trebuie ca una din ele sa inlocuiasca o titulara cand ele nu au ocazia sa ia contact cu aparatele de acolo? Personal consider ca aici vina apartine si forurilor internationale care accepta asemenea mizerii.

magicgym
4th August 2016, 09:03
Pe pagina lor de FB Federatia spune ca e treaba COSR sa faca aranjamentele in Rio. Nu stiu daca e adevarat doar pentru cei din satul olimpic sau pentru toti am vazut multe opinii cum ca rezervele ar fi responsabilitatea federatiilor. Am vazut si declaratii cum ca ar fi inchiriat o sala la 350 de km de Rio. Dincolo de problemele brazilienilor, e clar ca oficialii nostri nu isi fac treaba. Toate tarile care au deplasat rezerve si-au facut temele, salile au fost inchiriate cu luni in urma. Ai nostri ce au facut? Si acum arunca vina de la unul la altul si singurii care sufera sunt sportivii.

iulia_p
4th August 2016, 10:39
Eu am citit ca ieri s-a găsit o soluție pentru Lari, 300 de euro/sedinta de antrenament plătită deocamdată de Cristi Moldovan, cu promisiune de decontare in tara. Pentru 3 zile s-au asigurat deocamdată. Iar la Podium Training am citit ca participa ambele fete. Oricum, si gestionarea acestei situatii tot romanescă a fost.

mihaidascalescu
4th August 2016, 11:37
Vina apartine Comitetului Olimpic International. In mod firesc nu ar trebui sa accepte tari cu probleme de coruptie sau alte probleme sa candideze pentru organizarea acestor jocuri, darmite sa le mai declare ca si castigatoare. Nu este normal sa creezi un disconfort sportivilor din toata lumea fiindca tu esti corupt si incompetent in materie de management.
Ciudat cu antrenamentele acestor rezerve. Ce se intampla in situatia in care in ultimul minut trebuie ca una din ele sa inlocuiasca o titulara cand ele nu au ocazia sa ia contact cu aparatele de acolo? Personal consider ca aici vina apartine si forurilor internationale care accepta asemenea mizerii.

Ai total dreptate dar trezirea, banul vorbeste. Și la sochi și la s Africa și la brazil și la Rusia în doi ani.

Situația rezervelor e a frg de rezolvat. Au rezolvat o în stilul gimnastico înmormântato mioritic. That's all. Dacă nu ii dati afara nu va mai plingeti. Capul jos și înotați fără valuri. :happy

axel rom
4th August 2016, 20:53
Initial imi puneam problema de ce nu avem rezerva si la baieti, probabil ca 2 sunt si-asa prea multi. Acuma ma gandesc ca e mai bine ca nu au mai trimis pe inca cineva sa-l chinuie prin sali de fitness pe-acolo.

Xtreem22
4th August 2016, 22:58
Hong Un Jong si un Yurchenko cu 3 suruburi :) https://www.youtube.com/watch?v=MsJ3o2WxG8M

Xtreem22
4th August 2016, 23:42
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2016/rio-2016-barna-sigura-palma-sparta-ponor-a-trecut-cu-bine-peste-antrenamentul-oficial-pe-podium-nu-va-mai-face-paralele-dar-spera-la-doua-finale-pe-aparate-15551009

Cata "Integralul de la sol pe care îl voi prezenta în concurs va fi mai valoros, nu a avut rost să arăt acum tot. În calificări nu știu dacă voi face ieșirea de la bârnă cu Tsukahara, voi vedea în funcție și de ceea ce fac celelalte sportive. Nu cred că voi mai concura la paralele"

Adeline
4th November 2016, 12:22
Multe nunti anul asta :

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4703:mustafina-marries-bobsledder-zaitsev&catid=2:news&Itemid=166

silivasfan1234
4th March 2017, 15:42
http://www.flogymnastics.com/article/52812-mihai-brestyan-named-australia-s-women-s-gymnastics-national-coach?utm_campaign=General&utm_medium=Email&utm_source=Newsletter&utm_content=Article&utm_term=Brestyan&mkt_tok=eyJpIjoiTjJWaE1EY3daakV3TlROaSIsInQiOiJOek xUMUZWTGxcL2NLbHNWMkhHQzFHRUQ4MGM1bnp2elwvVkFiNEgr bDJWZExkeDVHMEd2cE5PUFNHMGl3Sk1QSDlRbnpZdnFUNGdud2 NtRDB5NmM4YVFsS3RFR09WejNcLzRnQjR2MjU4SEMyUFhpd2p1 SjBjN3p6TFNzQTlrUXRJaSJ9#.WLrD5vIYHx4 Mihai Brestyan numit antrenor al nationalei de gimnastica a Australiei

silivasfan1234
4th March 2017, 17:11
https://www.youtube.com/watch?v=3oXt98QMZ2o Campionatele nationale Rusia
https://www.youtube.com/watch?v=wceIElNkfNU

niagara64
18th August 2018, 16:00
https://youtu.be/OIJe8fQw7Wo
Este incredibil de bine pregatita Simone . Nu e numai talent este si o abordare serioasa a pregatirii . A facut pauza , a schimbat antrenorul si a revenit nu numai la ce a fost dar si cu upgrade. No comment...
Prima zi de nationale ale Americanilor .