PDA

View Full Version : Stiri externe



Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

mikeyy
2nd April 2008, 14:58
Nu e o stire....dar nu stiam unde sa o postez:
Carly Patterson ( campioana olimpica 2004 - individual compus) :http://www.youtube.com/watch?v=hJ8aCk53e0U in cadrul Pacific Rim

Tess_AN
2nd April 2008, 17:44
Multumesc mult Vlad. Executia la barna inseamna ca a fost totusi foarte buna si la nivel de ochi de expert. M-a mirat totusi 9.8 ca nota B. Dar concursul a fost pe teritoriul SUA.

vlad001
3rd April 2008, 10:20
Probabil mare parte dintre voi ati citit deja pe gymworld, scriu si pentru ceilalti:
Spania concureaza la europene doar cu 2 gimnaste la senioare si 2 la junioare. Contrar a ceea ce am scris initial ca tot restul sunt accidentate, se pare ca nu este intocmai adevarat.
Sunt accidentate tot restul fetelor care se antreneaza la Madrid, cu antrenorul principal Carballo, dar la Barcelona Melodie Pulgarin este sanatoasa si sunt foarte multe junioare care sunt sanatoase si ar putea participa.
Fanii spanioli spun ca exista o rivalitate Madrid - Barcelona si antrenorul Carballo refuza sa o ia pe Melodie in echipa pentru ca la momentual actual este a 2-a ca valoare in Spania si ar dovedi asta la Europene, castigand si un loc la olimpiada, ceea ce Carballo vrea doar pentru fetele lui.
Chiar si la intalnirea amicala cu Italia, Melodie a fost anuntata ca va fi in echipa, apoi cu 3 zile inainte i s-a spus ca nu va mai merge. In echipa au concurat 3 fete din Madrid, toate accidentate. Una de fapt a facut deplasarea dar nu a putut concura de loc. La momentul respectiv erau sanatoase si lasate acasa si Melodie Pulgarin si Laura Munoz. Nu stiu unde se antreneaza Laura, dar se pare ca nu la Madrid.

crisloregym
3rd April 2008, 11:17
O situatie asemanatoare, tot din cate am citit pe gymworld, este si in echipa Olandei, care are dreptul la doar una (sau doua?) gimnaste la JO. Cica Verona van der Leur era programata sa faca barna in calificari, iar antrenorii Suzannei Harmes si al altei gimnaste au facut niste schimbari, astfel incat acestea doua din urma sa poata sa efectueze si aparatele care le mai lipseau din competitiile desfasurate poana acum (nu stiu daca am inteles chiar foarte bine, o alta alternativa la partea de "intelegere" fiind si ca cele doua gimnaste sa poata face la Europene All-around). Nu stiu care dintre variante este cea reala, cert este ca Veronei van der Leur nu ii mai ramane alternativa de a demonstra ca poate reprezenta Olanda la JO. De asemenea, Loes Linders a trecut granita in Belgia, probabil stia ea ce stia...astfel, poate va avea sansa de a merge la Olimpiada....e atat de urat cand se intampla lucrurile astea in sport:(

miafangina
3rd April 2008, 14:53
Multumesc,Vlad si Cristina,eu nu inteleg prea bine ce scrie pe situri in alta limba si voi sunteti foarte amabili.:)
Nu-mi place ca se intimpla astfel de lucruri in sport,mai ales ca gimnastele au virste asa de fragede si un copil simte altfel nedreptatea care i se face.Sa le fie rusine,mai bine s-ar fi gindit cum sa faca selectia sa fie cel mai bine pentru sportul din tarile respective,nu pentru acei antrenori.:(

vlad001
15th April 2008, 20:26
Despre He Kexin si nu numai, e o discutie foarte interesanta pe wwgym. Sunt acolo si useri din China, care anul trecut au fost intrebati de rezultate de la nationale, despre chinezoaice, etc. Au raspuns, printre altele, ca e mare pacat ca e prea tanara pentru olimpiada. Acum, cand Kexin e in calcule pentru a fi pusa in echipa, si au fost intrebati cum e cu varsta ei, e eligibila sau nu, unul (una de fapt) a raspuns ca ce-o intreaba pe ea, ca nu e mama lui Kexin ca sa stie, celalalt a raspuns ca s-a luat dupa un site unde era scris gresit.
Al treilea chinez, a zis ceva de genul ca Kexin n-a fost eligibila pentu olimpiada dar acum este :)
Mai de curand un american (cred) care stie chineza si are prieteni chinezi a implicat ca Kexin n-ar fi singura prea tanara ca sa participe si o americanca a cerut mai multe detalii, la care unul din chinezi a intervenit si a zis sa fie atent in ce gunoaie umbla, pentru ca a mai fost un chinez care a fost la o manifestatie pro-tibet si a fost fotografiat, si de acolo s-a aflat cine e si a avut tot felul de probleme. Americanca a zis ca in cazul asta nu mai vrea sa stie nimic, ca nu vrea sa faca probleme nimanui, la care tipul a zis sa stea linistita, ca celalalt chinez nu e ingrijorat pentru el, ci doar il ameninta.
Si acum a venit cu urmatorul post, foarte lung dar merita sa-l cititi:


N-am nici o indoiala ca He Kexin si Yang Yilin au sub 16 ani. Cred ca YYL e nascuta in 1993. Anul nasterii lui YYL a fost schimbat la fel de brusc si a fost discutat la fel de mult pe forumurile chineze, dar HKX a atras mai mult atentia pentru ca a fost schimbata tarziu, dupa ce deja HKX impresionase o parte din fanii occidentali.
In trecut, pur si simplu nu stiam care sunt varstele reale ale gimnastelor pentru ca sistemul era mult mai inchis si mai secret. Puteam sa speculam, uitandu-ne la ele cum arata, dar nu exista nici o dovada. In ultimii ani, fanii chinezi au descoperit internetul si sursele de informare pe internet s-au multiplicat, si asta a facut sa fie evident ca varsta gimnastelor este falsificata.

Fanii chinezi sunt la fel de pasionati ca si restul, si au creat site-uri de discutii si fan-cluburi, si au pus online interviurile celor care le-au placut. Si asa cum multi fani americani ajung sa cunoasca o parte din gimnaste sau antrenori sau oficiali, si fanii chinezi ajung sa aibe asemenea legaturi.

Cand YYL era o micuta stea, a fost discutata pe forumuri luni intregi "Ia uitati-va la micuta adorabila din provincia X, are niste paralele foarte bune! Ce varsta are? A, e nascuta in 1993! Pacat ca nu va putea merge la olimpiada.." si dintr-o data, discutia s-a schimbat in "Yang Yilin a fost chemata sa se antreneze cu lotul la Beijing dupa ce a castigat titul X la concursul Y si va participa la mondiale". Si, inevitabil, cineva spune "Dar credeam ca e nascuta in 1993" si atunci apare cineva care da un raspuns de tipul "Ssh! E nascuta in 1992. Nu e asa ca e un noroc pentru ea?"

Am cativa prieteni care au stat pe forumuri si au discutat lucrurile astea foarte deschis, dar cand problema a inceput sa capete atentie si in afara Chinei, li s-a sugerat sa evite subiectul.

Daca stiti sa cititi chineza, cautati putin pe internet si totul o sa devina foarte clar. Site-urile fanilor schimba data nasterii imediat dupa ce a fost "oficial" schimbata. Am urmarit procesul pentru HKX si YYL - am vazut de fiecare data cum s-au schimbat datele si nu pot sa cred ca proprietarii site-urilor au facut toti aceeasi greseala si nu au stiut cand e nascuta gimnasta respectiva. Si nu e numai asta. Inca mai exista ici si colo asemenea "erori", care nu sunt deloc la intamplare, ci toate indica aceeasi data de nastere "gresita".

Daca mergeti putin mai departe de data nasterii, o sa vedeti ca ceva e total gresit si cu biografiile acestor copii. O gramada de gimnaste de top din China par sa fi inceput gimnastica la 8-9 ani. Poate cineva sa creada asa ceva? Sau gimnasta spune intr-un interviu ca a inceput gimnastica la 5 ani, dar biografia spune ca a inceput in 1995 si e nascuta in 1988. Sau gimnasta spune ca cel mai fericit moment al ei a fost la 11 ani, la competitia X, dar competitia a fost in 2005 si ea e nascuta in 1992.

Nimic din ce spun nu e o dovada oficiala, care sa cantareasca mai mult decat pasaportul si certificatul de nastere, dar existenta acelor acte nu ma convinge absolut deloc. Si nu am de gand sa raportez pe nimeni la nici o autoritate, dar vreau sa stiu adevarul pentru mine, iar presiunea de a nu pune intrebari chiar ma supara, asa ca am investigat destul de atent.

Ce se intampla nu e o chestie izolata. E sistematica, se intampla in momentul cand gimnasta intra in lotul national sau chiar inainte, la nivelul provinciei. Mi s-a spus de care fani chinezi care le stiu bine pe gimnaste ca majoritatea sunt mai tinere decat se spune. De fapt, are logica. De ce sa astepti pana cand esti sigur ca vrei o anume gimnasta in echipa? Asta ar creste riscurile. China nu participa la nici o competitie de juniori unde sa le pese de rezultate, asa ca le schimba data nasterii pentru majoritatea. In felul asta, sunt putine schimbari care se fac in pripa, se intampla rar sa fii surprins de o gimnasta care sa fie pregatita sa faca parte din echipa cand nu e "eligibila", si majoritatea fetelor par la fel de copile, asa ca poti sa spui ca asa arata o chinezoaica la 16 ani.

Personal, am vazut destule dovezi ca sa ma conving ca He Kexin si Yang Yilin, din grupul actual, sunt sub varsta legala, si sunt aproape convins ca stiu si data reala a nasterii. Am suspiciuni puternice si despre Jiang Yuyuan, Xiao Sha, si Li Shanshan, dar pentru ele n-am cautat inca nimic ca sa ma conving. Cel putin ultimele 2 fac parte din lot de ceva vreme, si, presupunand ca le-au schimbat si lor varsta, ar trebui sa caut inainte de momentul intrarii in lot.

Cat despre cele mai in varsta, am cautat despre Cheng Fei, Fan Ye, Li Ya si Pang Panpan si sunt convins ca sunt mai tinere decat se spune (cu 2 ani in general, nu stiu sigur de Li Ya). Nu am mai cautat de altcineva, dar sunt convins ca ce mi s-a spus ca marea majoritate a gimnastelor au o varsta falsa e real.

Intr-un fel, ironic, cunoscand gradul in care se practica falsificarea varstei, ma face sa ma simt mai bine despre programul chinez. Am iubit intotdeauna gimnastica lor, dar am fost ingrijorat ce fac antrenotii chinezi de gimnastele lor raman asa nedezvoltate, spre exemplu cum arata Fan Ye la 18-19 ani (*ahem*) in 2004-2005. Chiar si pentru 16-17 ani ar fi aratat extrem de nedezvoltata, dar cel putin e mai putin grav. Am realizat ca, in realitate, "ciclul de viata" al unei gimnaste chineze e cam acelasi cu al oricarei alte gimnaste din lume, si ma simt mai bine. De exemplu, pare ciudat ca Cheng Fei a avut o asemenea acumulare de elemente intre 16 si 18 ani, apoi a inceput brusc sa creasca si aibe dificultati la 18-19 ani. Dupa ce am realizat ca de fapt a avut acea explozie la 14-16 ani si apoi a avut dificultati si a crescut la 16-17, imi pare brusc o fata normala.

China practic urmeaza inca modelul dininte de anii 1990 pentru antrenamentul la gimnastica - fetele participa la primele competitii importante la 13-14 ani, au un varf la 14-16, apoi se lupta cu dificultati/se extenueza/se retrag la 16-18 ani din cauza cresterii asociata cu pubertatea. Cei care sunt pentru o limita de varsta cred ca e o inselatorie, iar cei care viseaza la anii de aur ai gimnasticii inainte de anii 90 cred ca lucrurile sunt asa cum ar trebui sa fie. Problema e ca acele tari care nu pot acoperi asemenea falsificari nu pot concura cu gimnastele lor la 13-15 ani, ci antrenorii si gimnastele se straduiesc ca supravietuiasca prin perioada pubertatii si sa iasa din ea relativ ok si sa se intoarca in competitii, in timp ce China pur si simplu concureaza cu sportivele in perioada in care in mod natural sunt in varf de forma si apoi le lasa sa se retraga.

Sunt putin derutat de toti cei care spun "Cui ii pasa?" Indiferent ca sunteti sau nu de acord cu limita de varsta, cred ca ideea ca exista un program care inca practica pe scara larga falsificarea varstei (dupa scandalurile care au fost cu Coreea de Nord si Romania), e, cel putin... interesanta. Eu cu singuranta as fi fost interesat sa aflu asa ceva depre o americanca

Tess_AN
15th April 2008, 21:06
Multumim Vlad. Foarte interesant si articolul si subiectul in sine. Chiar daca s-a intimplat si la noi in trecut mie nu mi se pare fair-play, in fond si la urma urmei contrazice insasi ideea de baza a Jocurilor Olimpice, a sportului in general. E pacat de munca fetitelor, dar totusi, a castiga cu orice pret mi se pare o josnicie. De fapt daca ne apucam de analizat, o sa fie multe alte nereguli pe care o sa le descoperim la tot pasul. Spririlul sportiv nu reuseste sa se impuna in viata dar mojiciile din viata reusesc sa manjeasca sportul.

rob_din
15th April 2008, 21:24
Multumim Vlad. Foarte interesant si articolul si subiectul in sine. Chiar daca s-a intimplat si la noi in trecut mie nu mi se pare fair-play, in fond si la urma urmei contrazice insasi ideea de baza a Jocurilor Olimpice, a sportului in general. E pacat de munca fetitelor, dar totusi, a castiga cu orice pret mi se pare o josnicie. De fapt daca ne apucam de analizat, o sa fie multe alte nereguli pe care o sa le descoperim la tot pasul. Spririlul sportiv nu reuseste sa se impuna in viata dar mojiciile din viata reusesc sa manjeasca sportul.

Si ce ti se pare asa josnic? Sigur nu respecta regulamentul, insa regulamentul oricum este stupid. Asa cum am mai spus e o tampenie sa interzici unei fete de 14 ani sa concureze la JO, insa permiti antrenamente dure pe care nici un om de 30 de ani nu le-ar suporta.

Tess_AN
15th April 2008, 21:36
Si ce ti se pare asa josnic? Sigur nu respecta regulamentul, insa regulamentul oricum este stupid. Asa cum am mai spus e o tampenie sa interzici unei fete de 14 ani sa concureze la JO, insa permiti antrenamente dure pe care nici un om de 30 de ani nu le-ar suporta.
Pentru mine ideea de sport e asociata cu cea de cinste, de dreptate. Josnica e orice idee de inselatorie. Si eu cred ca ar trebui sa lase in gimnastica sa se concureze de la 14 ani la seniorat. Nadia la 13 ani a fost Campioana europeana si la 14 - olimpica. Se pare ca intr-adevar asta e varsta de maxima forma sportiva la gimnaste. Insa, exista un regulament, bun sau rau trebuie respectat.Si absolut toti cei ce participa la JO se antreneaza din greu ani de zile. Josnic mi se pare ca un sportiv care se antreneaza 10 ani (particular o fetita care de la 6 la 16 ani) sa nu primeasca rasplata muncii pe cinstite pentru ca unii triseaza si merg nereglemetar cu sportive (gimnaste ce s-au antrenat sa zicem tot de la 6 ani dar per total doar 7-8 ani) la 13-14 ani care e maximum de forma sportiva...

rob_din
15th April 2008, 21:53
Pentru mine ideea de sport e asociata cu cea de cinste, de dreptate. Josnica e orice idee de inselatorie. Daca exista un regulament, bun sau rau trebuie respectat. Si absolut toti cei ce participa la JO se antreneaza din greu ani de zile. Josnic mi se pare ca un sportiv care se antreneaza 10 ani (particular o fetita care de la 6 la 16 ani) sa nu primeasca rasplata muncii pe cinstite pentru ca unii triseaza si merg nereglemetar cu sportive (gimnaste ce s-au antrenat sa zicem tot de la 6 ani dar per total doar 7-8 ani) la 13-14 ani care e maximum de forma sportiva...

Cand un roman a fost implicat, 99% din romani i-au luat apararea Andreei Raducanu desi CIO nu a facut altceva decat sa respecte regulamentul. Nu se mai aplica aceasi gandire?

Daca CIO reuseste sa dovedeasca ca China incalca regulamentul atunci sa-i pedepseasca. Insa fara probe putem banui la nesfarsit

vlad001
15th April 2008, 23:51
Cine sa dovedeasca? CIO va cere un pasaport si un certificat de nastere pe care-l va considera proba si nimic altceva nu conteaza, pentru ca asa e "procedurili"
Ca sa nu ma banuiesti de partinire, a fost cineva care a fost convins ca Gina Gogean e mai tanara decat s-a declarat, a venit in Romania si i-a gasit adevarata data a nasterii in registrul primariei. A interesat pe cineva? NU. Atata timp cat actele au fost in ordine si Gina n-a recunoscut, a fost negustor cinstit.

Daca tot varsta gimnastelor e imposibil de dovedit, de ce nu renunta la regula cu varsta sau de ce nu cauta cai sa verifice altfel varsta decat prin niste acte care pot fi schimbate oricand?

Pegasnegru
16th April 2008, 03:22
Varsta, si la Chinezi poate fi dovedita usor. Doar o radiografie a unui brat sau picior facuta de un oficial Olimpic si se poate vedea usor daca inelul de crestere este sudat sau nu. A doua posibilitate este verificarea dintilor, a cresterii lor si a nivelului de erodare care la acea varsta depinde foarte putin de tipul de dieta (care toate gimnastele o au la fel oricum). Asa cum se fac controale anti-doping, asa se pot face si astfel de verificari inainte de o competitie. Sa-i vad pe Chinezi atunici...
Tot vor putea falsifica data stiu, dar nu si anul. Cel mult vor putea face o gimnasta (cel mult!) sase luni mai tanara, in nici un caz un an doi.
Eu nu sunt deacord cu regula cu limita de varsta, insa asta nu inseamna ca sunt deacord ca cineva sa aibe un avantaj in plus fata de altcineva. Este sport, si asa cum arbitrajul trebuie sa fie corect, asa si competitia.

miafangina
16th April 2008, 09:27
Multumesc si eu Vlad pentru articol.
Eu nu cred ca este cineva din CIO sau FIG interesat cu-adevarat de virsta gimnastelor;daca ar vrea ar putea dovedi usor,dar poate ca sunt dispusi sa inchida ochii.
Din cite imi amintesc eu Daniela Silivas a recunoscut pentru presa ca a fost "imbatrinita",e-adevarat ca asta s-a intimplat mult dupa retragerea ei,poate se prescriu faptele in timp.:D

vlad001
16th April 2008, 09:42
Cred ca se prescriu, altfel n-ar fi recunoscut. Multa vreme am crezut ca fiind mai mici, e mai greu pentru ele sa castige, asa ca nu e nici o problema si bravo lor. A trebuit sa treaca ceva timp pana sa-mi dau seama ca e un avantaj. Cel putin, pe vremea Danei Silivas, si sovieticele falsificau varsta, si cum celelalte tari nu prea contau, lupta era, cat de cat, egala. Dominatia Romania-URSS n-ar mai fi fost totusi asa evidenta, daca s-ar fi respectat regulile. Parerea mea.

miafangina
16th April 2008, 09:59
Pai de recunoscut au recunoscut doar unele sportive,nu si oficialii;eu nu-mi amintesc de cineva responsabil care sa fi spus:asa e,asta se facea si am facut si noi la fel ca rusii,iar longevivul presedinte al FRG si-a intarit pozitia la Federatia internationala,cu toate ca se stia ce se intimpla,concluzia mea fiind ca nu le pasa(celor de la FIG) atita vreme cit "docomentele" erau in regula.

rob_din
16th April 2008, 10:59
Cine sa dovedeasca? CIO va cere un pasaport si un certificat de nastere pe care-l va considera proba si nimic altceva nu conteaza, pentru ca asa e "procedurili"
Ca sa nu ma banuiesti de partinire, a fost cineva care a fost convins ca Gina Gogean e mai tanara decat s-a declarat, a venit in Romania si i-a gasit adevarata data a nasterii in registrul primariei. A interesat pe cineva? NU. Atata timp cat actele au fost in ordine si Gina n-a recunoscut, a fost negustor cinstit.

Daca tot varsta gimnastelor e imposibil de dovedit, de ce nu renunta la regula cu varsta sau de ce nu cauta cai sa verifice altfel varsta decat prin niste acte care pot fi schimbate oricand?

Pai exact asta spuneam si eu.
Iar despre cazul Gogean vad ca cei care conduceau federatia atunci n-au patit nimic. E normal?

rob_din
16th April 2008, 11:01
Eu raman la parerea ca nu impunand limite de varsta protejezi gimnastele. Antrenamentele prea dure si exercitiile prea dificile sunt adevarata problema

Pegasnegru
16th April 2008, 16:51
Eu cu cazul Gogean nu sunt pe deplin convinsa. Aparuse un articol in Prosport apoi imediat si Gogean si mama ei au respins aceste acuzatii. Pana nu va declara una dintre ele (iar sa spui ca o mama nu stie data de nastere a fetei este absurd) ca varsta a fost falsificata, eu nu pot sa cred. Nu e ca in China unde ar putea primi sanctiuni daca ar recunoaste, deci nu are nu stiu ce motive sa minta.

rob_din
16th April 2008, 16:55
Eu cu cazul Gogean nu sunt pe deplin convinsa. Aparuse un articol in Prosport apoi imediat si Gogean si mama ei au respins aceste acuzatii. Pana nu va declara una dintre ele (iar sa spui ca o mama nu stie data de nastere a fetei este absurd) ca varsta a fost falsificata, eu nu pot sa cred. Nu e ca in China unde ar putea primi sanctiuni daca ar recunoaste, deci nu are nu stiu ce motive sa minta.

De rusine printre altele.

Au fost dovezi clare publicate in presa, nu-i nici un dubiu ca lui Gogean i s-a falsificat varsta

Pegasnegru
16th April 2008, 22:34
Arata-mi dovezile "clare" te rog! Si de ce i-ar fi rusine, cu ce ar fi ea de vina? Nu ea si-a falsificat actele, nu avea cum. Nu ar fi rusine pentru ea, ar fi o victima daca ar fi adevarat. Inceteaza sa mai crezi chiar orice citesti, mai ales din presa pusa pe scandal!

rob_din
16th April 2008, 22:41
Arata-mi dovezile "clare" te rog! Si de ce i-ar fi rusine, cu ce ar fi ea de vina? Nu ea si-a falsificat actele, nu avea cum. Nu ar fi rusine pentru ea, ar fi o victima daca ar fi adevarat. Inceteaza sa mai crezi chiar orice citesti, mai ales din presa pusa pe scandal!

Normal ca nu si-a falsificat actele ea, au facut-o FRG-ul impreuna cu familia ei. A fost o ancheta foarte serioasa, nu facuta de presa de scandal. S-au publicat acte doveditoare, decalartii doveditoare. Cred ca nu erai in Romania atunci. Si nu numai ei ci si Alexandrei Marinescu i-au falsificat data de nastere.

Din pacate n-am gasit articolele originale in care apareau si dovezile inclusiv certificatul de nastere adevarat, doar acest rezumat

http://www.apropo.ro/sport/alte-sporturi/drama-alexandrei-marinescu-2232342

rob_din
16th April 2008, 22:43
http://www.apropo.ro/sport/alte-sporturi/culisele-fabricarii-unui-fals-2232529

Inca un articol extrem de bine documentat. Este o tragedie ce s-a intamplat in gimnastica romaneasca, sper ca vremurile de groaza sa fi trecut

vlad001
23rd April 2008, 21:30
Rocada de antrenori la echipele Rusiei, dupa europene: Antrenorul coordonator al senioarelor, Viktor Govrichenkov, va fi inlocuit de antrenorul coordonator al junioarelor, Alexander Kiryashov. Locul ramas liber la junioare va fi ocupat de Viktor Govrichenkov.

crisloregym
23rd April 2008, 23:48
WOW, interesanta rocada...rusii fac orice ca sa descopere ce nu merge bine in sistem. Bravo lor.

In alta ordine de idei...de pe gymworld am aflat ca la Europene aproape toate componentele echipei Ucrainei (inclusiv Alina Kozich) au fost racite (sa fi luat de la ele oare si fetele noastre????). Daria Zgoba scapase, dar, cum venea dupa accidentare la picior, nu putea face decat paralele... iar Alina Kozich pregateste un sol pe muzica lui Jennifer Lopez si un element nou (nu am inteles daca un viitor element Kozich) la barna.

crisloregym
24th April 2008, 21:05
WOW, interesanta rocada...rusii fac orice ca sa descopere ce nu merge bine in sistem. Bravo lor.

In alta ordine de idei...de pe gymworld am aflat ca la Europene aproape toate componentele echipei Ucrainei (inclusiv Alina Kozich) au fost racite (sa fi luat de la ele oare si fetele noastre????). Daria Zgoba scapase, dar, cum venea dupa accidentare la picior, nu putea face decat paralele... iar Alina Kozich pregateste un sol pe muzica lui Jennifer Lopez si un element nou (nu am inteles daca un viitor element Kozich) la barna.

Cum am reusit sa mai capat putintel timp, am hotarat sa mai arunc cate o privire prin curtea vecinului:D
Si uite asa am descoperit un articol despre Vanessa Ferrari, pe care o sa incerc s ail atasez...se pare ca va ramane cu un sol cu doar 4 diagonale (oare asa sa fie???), ca sa faca loc partii artistice. De asemenea, deocamdata se pare ca lucreaza sa readuca in "repertoriu" acea Tsukahara dubla....daca mai sutn si alte elemente pe care nu le-am tradus, ii rog pe cei care le au cu italiana sa spuna:D

rob_din
24th April 2008, 21:36
Bla-bla-blauri despre Ferrari. Nici nu prea merita comentate.

In schimb Igor Cassina pregateste un nou element cu care spera sa-si pastreze titlul olimpic la bara. Este elementul Cassina la care a mai adaugat inca un surub

http://www.youtube.com/watch?v=mP83f6sEkkI

mikeyy
29th April 2008, 11:23
In perioada 13-14 mai va avea loc cupa mondiala de la Tianjin. Chiar daca Romania nu va participa, va fi interesant de urmarit caci vor participa chinezoaicele printre care si Cheng Fei :) Celelalte chinezoiace sunt: He Kexin si Yang Yilin

Site-ul competitie: http://www.wcgchina.com.cn/en/ssxxz.asp

baicea
29th April 2008, 14:17
mda..o sa fie interesant de vazut solul lu cheng fei..am vazut ca la antrenament incerca dublu apel echer...ca sa creasca plecarea..ea si tweddle ar fii principalele adversare ale sandrei la sol..shawn nu cred ca o sa upgradeze prea mult...sacramone idem..soo...o sa fie interesant..si sariturile ei sa le vedem..si paralelul minunant al lui he kexin..

mikeyy
29th April 2008, 14:31
Ai vreun filmulet cu antrenamentul lui Cheng?
Asa este, Cheng e principala adversara a Sandrei si poate cea mai puternica, caci pe langa faptul ca e o gimnasta foarte buna mai este si la ea acasa. Eu vad podiumul la sol : Izbasa, Cheng si Johnson

baicea
29th April 2008, 15:24
Ai vreun filmulet cu antrenamentul lui Cheng?
Asa este, Cheng e principala adversara a Sandrei si poate cea mai puternica, caci pe langa faptul ca e o gimnasta foarte buna mai este si la ea acasa. Eu vad podiumul la sol : Izbasa, Cheng si Johnson



uite:

http://www.youtube.com/watch?v=PLBFXVw7glI

incepand cu 1.47

mikeyy
29th April 2008, 15:35
Multumesc!
Incredibil cat de ambitioasa este aceasta gimnasta si cata forta are....gimnastica ei se apropie de gimnastica masculina

cata10
29th April 2008, 16:41
Multumesc!
Incredibil cat de ambitioasa este aceasta gimnasta si cata forta are....gimnastica ei se apropie de gimnastica masculina

http://www.youtube.com/watch?v=HNrwJfX-JVw&feature=related

baicea
29th April 2008, 23:24
http://www.youtube.com/watch?v=HNrwJfX-JVw&feature=related



multumim!pe asta nu il vazusem..este intradevar incredibil..

crisloregym
30th April 2008, 16:49
WOW, vazusem acest interviu, dar nu am observat acel dublu echer inainte (care cred ca poarta numele Daianei dos Santos)...Ambitioasa Cheng Fei, stie foarte bine ceea ce vrea si are o capacitate fantastica de concentrare:)

Edit: pe 7 mai debuteaza Campionatele Nationale ale Chinei, va fi interesant de vazut ce note astronomice se vor lua si, mai ales, ce evolutii si ce note de plecare vor fi:D

mikeyy
30th April 2008, 17:25
Cris...de obicei la nationalele Chinei nu sunt note umflate..dimpotriva le depuncteaza la sange! Asa a fost anul trecut

crisloregym
30th April 2008, 17:41
:D Eu am refeream la notele astronomice care se vor datora notelor astronomice de plecare: in genul notei lui He Kexin, poate nu va lua 16.800-16.900, ca la Cottbus, dar un 16.500 probabil ca tot va lua. Si ma refeream si la baieti unde se zvoneau note extraodinar de mari de plecare.

crisloregym
30th April 2008, 18:09
Tot din tabara chineza - la un test intern (nu stiu cand s-a desfasurat exact), Cheng Fei a castigat sarituri si sol, la sarituri a executat saritura Cheng;
Jiang Yuyuan a executat saritura Amanar si i-a iesit in ambele zile, 15.700, insa a avut probleme la barna si paralele.
Deng Linlin a castigat la individual-compus, cu 7.0 nota de plecare la barna si Yourcenko dublu la sarituri.
He Kexin a avut 17.00 la paralele in ziua a doua, cu nota B 9.3. Yang Yilin a fost a doua la acest aparat.
Xiao Sha a castigat barna cu 7.0 nota de plecare, insa a avut probleme pe la celelalte aparate, Li Shanshan a avut dezechilibre la barna, insa nu a ratat.
PangPanPan a marit nota de plecare la paralele: 7.0, dar a avut doar Yourcenko simpla la sarituri.

Poze: http://sports.qq.com/a/20080423/000652.htm[/I]
Sursa: loz (gymworld)

printre comentarii, s-a mai spus ca nota lui Deng LinLin la paralele ar fi fost 16.800 in ziua a doua. Nan Zhang (bronz individual compus la Atena) a avut peste 16 la barna, cu 6.8 nota de plecare, dar a avut note relativ mici la celelalte trei aparate. Sui Lu 7.1 sau 7.2 A score la barna si 6.4 A score la sol. Pang panpan a fost a 4-a la individual compus in prima zi (a cazut la sol), dar a 2-a in a doua zi. Se presupune ca a avut ca note de plecare: UB-7.0-7.1; BB-6.8; FX-5.9; VT-5.0.

Cam atat cu notele chinezoacielor, vom vedea daca se si mentin la Nationale (sau daca informatiile sunt corecte). Oricum, se pare ca de data aceasta chinezii au o strategie clara: se cam vede ce gimnaste isi specializeaza si pe ce aparate...isi acopera toate golurile, si cu note foarte mari de plecare:D

mikeyy
30th April 2008, 18:20
Multumim Cris!
Ce note de plecare au..wow
Deci, au 2 sarituri Amanar , 2 note de peste 16 la paralele, 3 note posibile peste 16 la barna..iar la sol 1-2 peste 15=> INVINCIBILE

rob_din
30th April 2008, 18:28
Daca chiar vor concura cu aceste note de plecare sunt imposibil de batut chiar si cu ratari in lant

mikeyy
30th April 2008, 18:29
Daca vor rata in lant...vor fi la egalitate cu noi

crisloregym
30th April 2008, 18:54
Da, se anunta o forta foarte mare chinezoiacele:) si vor mai fi si la ele acasa....:D...daca SUA ramane relativ la nivelul de anul trecut, in mod normal, chinezoiacele nu vor putea pierde aurul.

mikeyy
30th April 2008, 19:03
In acest moment..daca China va prezenta aceste note de plecare..pot pierde aurul doar pe mana lor..caci altfel sunt de neinvins.

SUA are o saritura buna din 6.3 ( Sacramone), un Amanar dar nu e sigur ca-l va reusi Johnson si un DTY....la paralele au o nota din 7.6 la Liukin, si alte 2 note in jur de 15.500..la barna pot avea 2 note de peste 16 ( Johnson si Liukin), iar la sol de asemena 2-3 note putin peste 15( Sacramone si Johnson)

Romania va avea 3 sarituri DTY.....1 nota de peste 16 la paralele si alte 2 in jur de 15....la barna putem avea 1-2 note peste 16 si inca 1 peste 15.500...iar la sol putem avea 1 nota peste 15.500 si alte 2 putin peste 15

rob_din
30th April 2008, 19:09
Daca vor rata in lant...vor fi la egalitate cu noi

Cred ca chinezoaicele vor avea sigur 6-7 puncte peste noi doar la notele de plecare. Asta inseamna cam 8 ratari

baicea
30th April 2008, 21:13
he kexin e ff buna..daca ii iese exercitiul...ar merita si mai mult..adica totusi..cu 7.7 plecare..are o forma minunata la piruete..la pac..la coborare...mi se pare chiar putin..in vizinea mea la nota B ar trebui sa fie minim 9.3-9.4....la mondialele din 2007 de ex semenova a luat la nota B numa 9.1-9.2..si ea are niste probleme de forma grave la anumite elemente...mi-ar placea sa ia chinezoiacele aurul..

vlad001
1st May 2008, 16:25
Dupa testul intern din China, atrenorul a declarat ca aproape sigur vor fi in echipa Cheng Fei, He Kexin, Jiang Yuyuan si Yang Yilin. Pe celelalte 2 locuri au mari sanse He Ning, Pang Panpan, Sui Lu si Xiao Sha.
Nu a zis nimic de Deng Linlin si Li Shanshan, dar vor mai fi si nationalele Chinei inainte de Olimpiada, se mai pot schimba datele

Sui Lu se spune ca este buna la barna si sol.

mikeyy
1st May 2008, 21:47
Vad ca lipseste si Zhou Zhuoru..poate o fi accidentata.
Oare chiar nu va prinde echipa Li Shanshan cu nota ei de plecare astronomica la barna..:D

rob_din
1st May 2008, 21:52
Vad ca lipseste si Zhou Zhuoru..poate o fi accidentata.
Oare chiar nu va prinde echipa Li Shanshan cu nota ei de plecare astronomica la barna..:D

Stai linistit, ca si celelalte vor veni cu note foarte mari la barna

mikeyy
1st May 2008, 21:56
Da, clar ca vor veni cu note mari...nici nu ma indoiesc ca nu va fi asa, dar macar pe Shanshan o cunosteam si stiam ca nu e constanta in executie

vlad001
2nd May 2008, 11:15
De Zhou Zhourou s-a zis ca a fost la concurs, dar nu a aratat nimic iesit din comun. Au fost 12 sau 13 fete in concurs.


printre comentarii, s-a mai spus ca nota lui Deng LinLin la paralele ar fi fost 16.800 in ziua a doua.
Eu am inteles ca de Yang Yilin era vorba, chiar s-a zis ca asta inseamna ca accidentarea de la Cottbus n-a fost serioasa. Mi s-a parut important sa precizez asta pentru ca Deng LinLin pare ca are foarte putine sanse sa prinda echipa, pe cand Yang Yilin e aproape sigur in echipa.

crisloregym
2nd May 2008, 13:57
Vlad, eu am tradus exact ce s-a scris pe la comentarii...daca s-au inselat ceilalti, atunci, asta e:D, insa nu am vazut nicaieri rezultatele finale, asa ca exista posibilitatea sa fie si unele erori.

crisloregym
2nd May 2008, 22:48
Laneesmom de pe gymworld a spus ca a vazut-o pe Shawn antrenandu-se la sol pe o muzica noua, un sol cu dificultate mare (full of dificulty). Iar courtmc14 spunea ca a vazut-o pe Nastia la antrenamente astazi si ca ar fi acelasi sol ca si anul trecut, doar poza de final ar fi diferita.

baicea
3rd May 2008, 13:12
nastia nu o sa schimbe nimic..la shawn nu cred ca sunt alte linii fata de ce a avut si pana acum..adica ce ar putea sa faca mai mult...in fine..imi pare rau daca intradevar si-a schimbat muzica...ca era ff frumoasa..

mikeyy
3rd May 2008, 13:41
Si mie imi placea tare mult solul lui Shawn de anul trecut..se potrivea de minune!

baicea
3rd May 2008, 13:53
Si mie imi placea tare mult solul lui Shawn de anul trecut..se potrivea de minune!

desi nu imi plac americancele..solul lu shawn mi-a placut intradevar:D

rob_din
4th May 2008, 23:26
Campionatele Nationale ale SUA la feminin se vor desfasura intre 5-7 iunie, iar trialul olimpic intre 19-22 iunie

mikeyy
4th May 2008, 23:51
Abia astept sa inceapa competitiile din SUA in urma carora se va decide echipa pt Beijing. Cred ca Johnson, Liukin si Sacramone vor fi cu siguranta la Beijing. Mai trebuie ca Martha Karolyi sa se decida supra celorlalte 3 fete si sunt curios sa vad daca o va lua si pe Chelssie Memmel

mikeyy
6th May 2008, 14:13
Hiroyuki Tomita a iesit pe primul loc la individual compus, desi a ratat la sol.
Hisashi Mizutori( dublu medaliat la mondiale in proba de individual compus) trece printr-o perioada mai grea, fiind accidentat la bratul si umarul stang. A ratat la bara si cal. Deoarece Mitzutori nu e specialiast pe aparate va trebui sa se claseze in top3 la individual compus in urma tuturor verificarilor. In acest moment se afla la aproape 5 puncte diferenta de locul 3 si astfel sansele lui pt a merge la Beijing sunt aproape zero.

Men
1. Hiroyuki Tomita 182.450
2. Kohei Uchimura 181.150
3. Takehiro Kashima 180.025
4. Koki Sakamoto 178.400
5. Shun Kuwahara 178.300
6. Kazuhito Tanaka 178.025
7. Takuya Nakase 177.975
8. Naoya Tsukahara 177.875
9. Kensuke Murata 177.850
10. Eiichi Sekiguchi 177.400
11. Makoto Okiguchi 177.250
12. Isao Yoneda 177.250
13. Yosuke Hoshi 177.025
14. Kyouichi Watanabe 176.100
15. Takehito Mori 175.800
16. Hisashi Mizutori 175.075
17. Shun Nishimura 173.950
18. Mitsuyasu Ota 172.800
Women:
1. Kyoko Oshima 117.075
2. Yu Minobe 117.075
3. Miki Uemura 116.600
4. Koko Tsurumi 116.450
5. Yuko Shintake 115.300
6. Mayu Kuroda 114.750
7. Momoko Ozawa 113.250
8. Keiko Mukumoto 112.925
9. Rie Tanaka 112.525
10. Setsubai Takaseki 111.600

sursa: intlgymnast

Pentru fete am si rezultatele pe fiecare aparat (Penguin888 -gymworld):
1) Kyoko Oshima [59.350]
VT - 14.60 | UB - 14.75 | BB - 15.00 | FX - 15.00!
2) Yu Minobe [58.900]
VT - 13.55 | UB - 15.00 | BB - 15.65 | FX - 14.70
3) Miki Uemura [58.150]
VT - 14.60 | UB - 13.55 | BB - 15.25 | FX - 14.75
4) Koko Tsurumi [58.050]
VT - 13.70 | UB - 14.40 | BB - 15.65 | FX - 14.30
5) Yuko Shintake[58.050]
VT - 14.35 | UB - 14.55 | BB - 15.30 | FX - 13.85
6) Mayu Kuroda [57.550]
VT - 13.05 | UB - 15.65 | BB - 15.25 | FX - 13.60
7) Momoko Ozawa [57.300]
VT - 15.05 | UB - 13.20 | BB - 14.85 | FX - 14.20
8) Keiko Mukumoto[56.30]
VT - 14.80 | UB - 14.25 | BB - 13.60 | FX - 13.65
9) Rie Tanaka [56.30]
VT - 14.35 | UB - 13.70 | BB - 14.40 | FX - 13.85
10) He Xuemei [56.50]
VT - 13.55 | UB - 14.00 | BB - 15.30 | FX - 13.65

Nu vi se pare ca Japonia la fete a crescut foarte mult?

Tess_AN
6th May 2008, 18:03
Nu vi se pare ca Japonia la fete a crescut foarte mult?
Multumim Mihai. Da au crescut japonezele dar sper sa nu le faca probleme fetelor noastre. M-as bucura ca si baietii nostri sa fie deaspura japonezilor :P
La fete, vad ca si japonezele nu stau grozav la sarituri si paralele...

baicea
6th May 2008, 21:15
Multumim Mihai. Da au crescut japonezele dar sper sa nu le faca probleme fetelor noastre. M-as bucura ca si baietii nostri sa fie deaspura japonezilor :P
La fete, vad ca si japonezele nu stau grozav la sarituri si paralele...


..dar stau bine la sol si fff bine la barna;)

rob_din
6th May 2008, 21:47
Au cateva note bune la sol si barna, dar nu pot pune probleme. Eu la coreence ma astept sa produca surprize.

ioanavol
7th May 2008, 00:00
Interesant progresul Japoniei...dar nici eu nu cred sa puna probleme, nici la sol si nici la barna. Dar cine stie pana la urma, concursul e concurs...

crisloregym
7th May 2008, 23:13
Noutati si din China!!! Si ce noutati!!!! sunt de la mai multi utilizatori de pe gymworld, deci nu o sa numesc pe toata lumea, dar filmulete puteti gasi aici http://www.youtube.com/profile_videos?user=fanbutterfly&p=r

Participante: Cheng Fei, Jiang Yuyuan, Pang Panpan, Deng Linlin, He Kexin, Yang Yilin, He Ning, Xiao Sha, Zhou Zhuoru, Zhang Nan, Li Shanshan, Sui Lu, Guo Wei

Rezultate:

Jiang Yuyuan - sarituri - 16.100 (Amanar)
sol - 15.700 (5.3)
paralele - 15.850
barna - 15.200
Cheng Fei - sarituri- DTY (15.500)
Cheng (16.100)
- sol 15.750 (6.3)
- barna - 16.250
He Ning - paralele - (7.0 A) - 16.050

He Kexin - sarituri - DTY - 15.300
- paralele - 17.30
Yang Yilin - sarituri - DTY (15.350)
- paralele - 17.00/17.05 (?)
- barna - 14.450
- sol - 15.200
Li Shanshan - barna - 16.95 (7.5 nota A)
Deng Linlin - barna - 15.700
- sol - 14.700 (se pare ca a cazut atat la sol, cat si la barna)
Sui Lu- 16.65 barna (nota A:7.1)
- sol - 15.700

Xiao sha - 16.300 barna (nota A: 7.0)
Pang PanPan s-a accidentat din nou:(

Concluzie??? WOW, ce scoruri!!!!!

mikeyy
7th May 2008, 23:20
Multumim Cris.
De ceea ce ma temeam, nu am scapat: China vrea medalie si la individual compus, iar Jian Yuyuan e candidata nr1 :(
Ma uit la filmulete si apoi mai revin cu pareri

rob_din
7th May 2008, 23:35
Mai are rost sa participam?

Serios vorbind, unele note mi se par ridicole. 16.950 si 16650 la barna? 17300 la paralele? Nu stiu ce e de facut, e clar ca regulamentul trebuie schimbat insa este uimitor si ca le reusesc asemenea exercitii. Fiindca pana la urma daca ar putea si alte gimnaste ar veni cu note astronomice de plecare.

Cred ca aceste JO sunt ca si ratate de noi la gimnastica, poate sa prindem vreun argint sau bronz (realist doar la individual, echipe si sol am putea lua), dar doar daca chinezoaicele rateaza. Pacat de generatia Izbasa-Nistor

rob_din
7th May 2008, 23:40
Bine, m-am uitat acum la Shanshan la barna si nota este extrem de exagerata. Dar si asa e imposibil s-o bati daca nu rateaza (de 2 ori daca se poate)

ioanavol
7th May 2008, 23:41
am vazut exercitiile...extraordinare! ce barne, ce paralele...
mereu aveau potential de peste nota 10, dar degeaba, orice pas sau greseala le scotea de pe podium...acum e timpul lor, cine stie fetele astea 10 din cate zeci/sute au rasarit. Parca fiecare an din 2004 a mai adus cate o gimnasta-doua super buna, iar acum au echipa super tare.

in Romania n-o sa riste niciun antrenor sa le munceasca atat incat sa aibe note de 17.3 la paralele sau 17 la barna...pur si simplu nimeni n-o sa riste atat cand noi avem 10 senioare in total (iar acum 2 ani abia adunam 5). deci singura noastra sansa sa ne batem "de la egal la egal" e sa se schimbe codul.

mikeyy
7th May 2008, 23:43
In acest moment China, la fete, are mari sanse sa castige toate cele 6 medalii de aur. China va domina gimnastica mondiala multi ani de acum inainte:(

rob_din
7th May 2008, 23:44
am vazut exercitiile...extraordinare! ce barne, ce paralele...
mereu aveau potential de peste nota 10, dar degeaba, orice pas sau greseala le scotea de pe podium...acum e timpul lor, cine stie fetele astea 10 din cate zeci/sute au rasarit. Parca fiecare an din 2004 a mai adus cate o gimnasta-doua super buna, iar acum au echipa super tare.

in Romania n-o sa riste niciun antrenor sa le munceasca atat incat sa aibe note de 17.3 la paralele sau 17 la barna...pur si simplu nimeni n-o sa riste atat cand noi avem 10 senioare in total (iar acum 2 ani abia adunam 5). deci singura noastra sansa sa ne batem "de la egal la egal" e sa se schimbe codul.

Nici chinezii nu-si vor mai permite asta dupa Beijing, oricate gimnaste ar avea. Insa acum sunt disperati sa-i bata pe americani in clasamentul pe medalii si se dau si peste cap pentru asta. Vor intra in regres dupa JO cu siguranta

rob_din
7th May 2008, 23:46
In acest moment China, la fete, are mari sanse sa castige toate cele 6 medalii de aur. China va domina gimnastica mondiala multi ani de acum inainte:(

Dupa cum vezi in postul anterior sunt in dezacord cu a doua parte a afirmatiei. Insa eu sunt cel ce am spus de acum 1 an ca China va lua cel putin 10 medalii din 14 de aur posibile la gimnastica. Eu cred ca vor lua 5 la fete (echipe, sarituri, paralele, barna, sol) si 6 la baieti (cred ca bara si inelele le vor scapa)

Cred ca de mila arbitrii le vor da un aur la individual americancelor

mikeyy
7th May 2008, 23:47
in Romania n-o sa riste niciun antrenor sa le munceasca atat incat sa aibe note de 17.3 la paralele sau 17 la barna...pur si simplu nimeni n-o sa riste atat cand noi avem 10 senioare in total (iar acum 2 ani abia adunam 5). deci singura noastra sansa sa ne batem "de la egal la egal" e sa se schimbe codul.

La noi..Steliana poate face barna din 7 si paralele din 7.3. Noi inca mai facem fata la barna si sol. Dar la sarituri suntem la pamant..doar la sarituri pierdem vreo 2-3 puncte. Urmeaza paralele unde putem pierde de asemenea 2-3 puncte poate chiar mai mult.

ioanavol
7th May 2008, 23:47
si eu cred ca nu vor putea mentine ritmul asta mult timp...dar faptul ca au JO la ei acasa constituie o motivatie URIASA, nu-mi vine sa cred cat pot sa munceasca pt a invinge.

mikeyy
7th May 2008, 23:49
Dupa cum vezi in postul anterior sunt in dezacord cu a doua parte a afirmatiei. Insa eu sunt cel ce am spus de acum 1 an ca China va lua cel putin 10 medalii din 14 de aur posibile la gimnastica. Eu cred ca vor lua 5 la fete (echipe, sarituri, paralele, barna, sol) si 6 la baieti (cred ca bara si inelele le vor scapa)

Cred ca de mila arbitrii le vor da un aur la individual americancelor

La inele nu-l vor scapa..caci il au pe Yang Wei, care avea anul trecut 7.5-7.6 plecare si cum Van Gelder lipseste nu prea are concurenta.
La baieti s-ar putea sa piarda la bara, sol si sarituri

ioanavol
7th May 2008, 23:49
Dupa cum vezi in postul anterior sunt in dezacord cu a doua parte a afirmatiei. Insa eu sunt cel ce am spus de acum 1 an ca China va lua cel putin 10 medalii din 14 de aur posibile la gimnastica. Eu cred ca vor lua 5 la fete (echipe, sarituri, paralele, barna, sol) si 6 la baieti (cred ca bara si inelele le vor scapa)

Cred ca de mila arbitrii le vor da un aur la individual americancelor

la sol e singura medalie de aur la care cred ca avem sanse serioase...avem si nota de plecare si executie f bune din partea Sandrei.
in rest mi-e teama ca ai dreptate...numai cu executii perfecte si greseli din partea adversarelor putem castiga.

rob_din
7th May 2008, 23:50
La inele nu-l vor scapa..caci il au pe Yang Wei, care avea anul trecut 7.5-7.6 plecare si cum Van Gelder lipseste nu prea are concurenta.
La baieti s-ar putea sa piarda la bara, sol si sarituri

La sol Kai Zhou pregateste un exercitiu din 7, la sarituri Xiaopeng este marele favorit. La inele cred ca rusii vor lua aur

Tess_AN
7th May 2008, 23:52
Cine nu risca, nu castiga. Si in trecut a fost valabila treaba asta si e si acum. Dar pe de alta parte, cum spunea Vlad de Santos (sau alta spanioloaica) risca si accidentari grave. Noi putem sa ne demoralizam, important e ca gimnastele si gimnastii sa nu se demoralizeze.
Vis a vis de medalii, imi vine greu sa cred ca tot aurul va merge la China. Nu am argumente, dar simt eu ca vor avea si SUA partea leului si o sa avem si noi partea noastra - vorbesc per total fete si baieti.

rob_din
7th May 2008, 23:52
Totul se intampla fiindca China gazduieste JO. Daca se desfasurau in alta parte China n-ar fi pus cine stie ce probleme, chiar daca au milioane de gimnaste

mikeyy
7th May 2008, 23:55
Cred ca faptul ca au pierdut la Stuttgart tiltul pe echipe le-a ambitionat si mai mult si au lucrat si mai mult si au ajuns sa fie aproape de neinvins.

ioanavol
7th May 2008, 23:59
La noi..Steliana poate face barna din 7 si paralele din 7.3. Noi inca mai facem fata la barna si sol. Dar la sarituri suntem la pamant..doar la sarituri pierdem vreo 2-3 puncte. Urmeaza paralele unde putem pierde de asemenea 2-3 puncte poate chiar mai mult.

Steliana face barna din 7, dar nu prea reuseste sa ia peste 16...iar la paralele, la fel, daca ia 16 e bine.
De aceea am zis nota finala, si nu nota de plecare, care induce in eroare, parerea mea.

Tess_AN
8th May 2008, 00:00
Eu cred ca e presiunea "pe linie de partid". Va amintiti cand cineva a postat ca au fost pusi sa semneze nu stiu ce fel de contract aberant?

mikeyy
8th May 2008, 00:01
http://www.youtube.com/watch?v=z2jOXa1IpN4 Solul lui Cheng Fei....e mult prea mare nota pt ceea ce a prezentat (parerea mea) si in plus pare un exercitiu mult mai usor decat ce facea inainte. Cu siguranta nu va ramane asta pt Beijing, dar parca Cheng nu mai e ceea ce a fost...nici la sarituri nu a bagat Amanarul.....isi spune cuvantul munca grea pe care a depus-o in ultimii 4 ani

rob_din
8th May 2008, 00:04
http://www.youtube.com/watch?v=z2jOXa1IpN4 Solul lui Cheng Fei....e mult prea mare nota pt ceea ce a prezentat (parerea mea) si in plus pare un exercitiu mult mai usor decat ce facea inainte. Cu siguranta nu va ramane asta pt Beijing, dar parca Cheng nu mai e ceea ce a fost...nici la sarituri nu a bagat Amanarul.....isi spune cuvantul munca grea pe care a depus-o in ultimii 4 ani

E clar ca nu e exercitiu de 15750. Eu cred ca tocmai Fei Cheng ar putea fi surpriza neplacuta pentru China. Presiunea este enorma pe ea fiindca ea e "vedeta". Am vazut-o ratand la sarituri la Stuttgart si nici la sol nu prea mai impresioneaza

mikeyy
8th May 2008, 00:09
Se vorbea de cvadruplu surub, de elementul Dos Santos....dar vad ca nu a incercat nimic la nationale. Nu cred ca isi va adauga elemente noi la sol. Dupa cum a fost solul de la Nationale e cam greu de crezut.
Chei Feng merita aurul la sarituri...dar va avea concurenta din partea Koreencelor

rob_din
8th May 2008, 00:15
Se vorbea de cvadruplu surub, de elementul Dos Santos....dar vad ca nu a incercat nimic la nationale. Nu cred ca isi va adauga elemente noi la sol. Dupa cum a fost solul de la Nationale e cam greu de crezut.
Chei Feng merita aurul la sarituri...dar va avea concurenta din partea Koreencelor

Si a celeilate chinezoaice

mikeyy
8th May 2008, 00:19
Cealalta nu cred ca are 2 sarituri

rob_din
8th May 2008, 00:38
Cealalta nu cred ca are 2 sarituri

Poate nu le are acum, sigur China va avea doua sportive in fiecare finala

crisloregym
8th May 2008, 00:54
Da, partea cu 2 sportive in finala pe fiecare aparat o cred si eu...doar daca in calificari apar probleme la cate una, rateaza si nu se califica...la sarituri nu au decat doua specialiste cu doua sarituri de finala, dupa parerea mea, dar la barna si paralele, chiar si sol, au sanse mari. Mai este un lucru. Nu au cum sa ia chinezii toate medaliile de aur, nu cred ca se va permite acest lucru la nivel mondial. In ultimii ani, FIG a facut eforturi foarte mari, chiar de finantare a unor tari, pentru ca cat mai multe tari sa creasca la gimnastica...o dominanta 100% chineza sau de orice fel, fie pe femeinin, fie pe masculin, nu va fi permisa, se vor face jocuri de culise, ceva se va face, de asta sunt absolut sigura. Nu stiu daca ati observat, dar nu mai este lasata vreo competitie pe mana unei tari, cu toate probele. Cand Romania era pe val la Sydney, au trebuit sa faca ceva: au apelat la "dopingul" Raducan, insa a fost joc de culise pur si simplu. La Europenele din 2004 au umflat-o putin pe Kozich, nu se putea sa castige Romania atatea medalii de aur...La mondialele de anul acesta la fel, s-au impartit medaliile....au luat individualul compus, nu li s-a dat paralelul americancelor si tot asa...

Eu cred ca de fapt chinezii, daca intr-adevar vor fi pe val la JO in gimnastica, nu vor renunta dupa aceea....par sa fi gasit reteta succesului, iar daca noi, cu o baza de selectie mult mai mica si fara sa avem macar lot de gimnastica national, am fost in stare sa urmam secretul descoperit timp de 30 de ani, vor fi si ei capabili. Daca antrenorii, cel putin la fete, vor fi aceiasi, ei bine, vor merge dupa aceasta noua reteta daca vad ca ea functioneaza. Resurse se vor gasi, s-au gasit si pana acum, nu cred ca este nevoie de vreun efort consistent in sensul acesta...trebuie doar sa se gaseasca o noua Cheng Fei, iar aici da, vad o problema...deja Li Shanshan sau alte componente ale echipei tind sa o ia pe directia tipica a gimnastelor chineze, dara daca Jiang Yuyuan ramane cativa ani la rand, sau Yang Yilin...atunci vor avea lot relativ stabil si, deci, timp sa il faca mai bun.

rob_din
8th May 2008, 01:05
Dar nu are cine sa le bata pe chinezoaice daca nu rateaza. Romania domina in 2004 insa domina pe un cod de punctaj care permitea mult mai usor jocuri de culise. Acum e mai greu. Spre exemplu daca Shanshan vine la barna cu exercitiu din 7.5 iar Ferrari cu unul din 7 iar amandoua nu rateaza orice jocuri de culise s-ar face tot chinezoaica ia aurul

ioanavol
8th May 2008, 02:04
Dar nu are cine sa le bata pe chinezoaice daca nu rateaza. Romania domina in 2004 insa domina pe un cod de punctaj care permitea mult mai usor jocuri de culise. Acum e mai greu. Spre exemplu daca Shanshan vine la barna cu exercitiu din 7.5 iar Ferrari cu unul din 7 iar amandoua nu rateaza orice jocuri de culise s-ar face tot chinezoaica ia aurul


Sunt jocuri de culise la greu si pe noul cod de punctaj. Atata timp cat la executie arbitre diferite pot da note la diferenta de un punct, mi se pare subiectivitate maxima. Si din pacate mi-e ca Stela va suferi cel mai mult din cauza asta, face cateodata cam multe zecimi cadou si lasa loc la interpretari. Iar arbitrele (unele) de-abia asteapta.

De acord si cu exemplul tau...dar asta era similar cu ce zicea Nadia, ca noi a trebuit mereu sa avem ex de 11 ca sa luam 10 in competitiile majore. Cam asa e si cu chinezoaicele, care au exercitii nu de 11, chiar de 12 cateodata (si asta nu mai e metafora acum, chiar se intampla)!

Tess_AN
8th May 2008, 02:43
Dar nu are cine sa le bata pe chinezoaice daca nu rateaza. Romania domina in 2004 insa domina pe un cod de punctaj care permitea mult mai usor jocuri de culise. Acum e mai greu. Spre exemplu daca Shanshan vine la barna cu exercitiu din 7.5 iar Ferrari cu unul din 7 iar amandoua nu rateaza orice jocuri de culise s-ar face tot chinezoaica ia aurul
Cum la CE Steliana cu 7.3 a luat argint si Semenova cu 7.0 a luat aur. Asa cum zicea si Ioana cu diferente de 1 punct la nota la executie si pact intre arbitre (ma ajuti te ajut, ca una singura nu poate face treaba cea mai mare si cea mai mica nota fiind eliminate). Tot CE si tot paralele a fost pactul ex-sovietic.

In ceea ce priveste executiile chinezoaicelor, nu e posibil sa faca 3 concursuri curate (echipe, individual si aparate) unul dupa altul la gradul asta de dificultate. Dar si cu caderi vor avea note mari. Va fi Olimpiada cu cele mai multe medalii de aur pentru exercitii ratate. Sa nu ma strige lumea dupa Ferrari ca a iesit campioana cu cadere...

venera
8th May 2008, 10:26
well, well...stateam acum si imi inchipuiam in timp ce citeam mesajele voastre despre chinezoaice....va dati seama, ca probabil China, din momentul in care au stiut ca aceasta olimpiada va fi la Beijing, alt scop in viata, ca sa ma exprim asa nu mai au ? Imi inchipuiam acum, asa..o sala mare mare in care stau stransi ca la congres toti antrenorii de gimnastica si toate micutele gimnaste la un Congres al gimnasticii in care li se insufla vointa si curajul sa traga pentru acesat Olimpiada, promisiuni de bani, valoare, samd...si cum din acel moment ca pe banda rulanta au aparut micutele gimnaste...va dati seama ca alta sansa nu mai au ? Olimpiada la ei acasa ! Au tras si vor trage cu dintii pentru asta, cum nici o romanca( din pacate nu va trage)..Arunca tot in joc si pe langa asta sint si destul de bune, au tinuta buna, intotdeauana o chinezoaica a avut tinuta buna, f putine exceptii...sint f buna la paralele, la sarituri si la barna...la sol nu sint extraordinare...dar sint cu muuult mai muncitoare decat alt popor si pt asat, daca China ai aur cu caruta, pe bune ca il merita...ca de 1 lucru sint sigura, ca munceasc de le sar capacele..

rob_din
8th May 2008, 10:31
Sa stii ca gimnastica e doar o mica parte din efortul depus de chinezi. Nu cred ca se acorda atentie sporita acestui sport.

vlad001
8th May 2008, 12:06
..sint f buna la paralele, la sarituri si la barna...la sol nu sint extraordinare...

Cu 3 note peste 15.700 sunt extraordinare si la sol. Acum nu cred ca sunt chiar de 15.700, cred ca s-a exagerat cu notele la concursul asta, dar oricum cred ca sunt de peste 15 toate 3. Si anul trecut la mondiale au avut 2 gimnaste in finala de la sol, iar acum Sui Lu arata si ea extrem de bine.
Doar ca nici ea nu prea arata de 16 ani... Nici Deng Linin, dar macar ea nu se stie daca va fi in echipa.

venera
8th May 2008, 12:56
Una peste alta, pentru aceasta Olimpiada gimnastele chineze reprezinta o forta...va fi o competitie...cu adevarat de urmarit:yes:

cata10
8th May 2008, 14:17
Cred ca au copiat reteta de la americani: note cat se poate de umflate in concursurile nationale ca sa puna presiune pe adversare!
Sunt intr-adevar exercitii destul de valoroase (unele chiar foarte valoroase - a se vedea paralelul unde sunt cu o clasa peste restul gimnastelor) dar totusi....unele note sunt prea exagerat de mari!
Ar fi o performanta pt chinezoaice sa ia astfel de note si la olimpiada, dar ma indoiesc ca vor reusi. Si pentru ele presiunea concursului va fi greu de neglijat! Poate vor fi si exceptii, nu zic, si vom vedea si vreo nota, poate doua de peste 16,600 dar va fi greu!

Tess_AN
8th May 2008, 20:48
Cred ca au copiat reteta de la americani: note cat se poate de umflate in concursurile nationale ca sa puna presiune pe adversare!
Sunt intr-adevar exercitii destul de valoroase (unele chiar foarte valoroase - a se vedea paralelul unde sunt cu o clasa peste restul gimnastelor) dar totusi....unele note sunt prea exagerat de mari!
Ar fi o performanta pt chinezoaice sa ia astfel de note si la olimpiada, dar ma indoiesc ca vor reusi. Si pentru ele presiunea concursului va fi greu de neglijat! Poate vor fi si exceptii, nu zic, si vom vedea si vreo nota, poate doua de peste 16,600 dar va fi greu!
Asa ma gandisem si eu, dar lasa ca vin si Nationalele noastre! Si putem si noi avea 16+ - si la note si la ani!

Mi-a placut in mod deosebit solul lui Jiang Yuyang - unul din cele mai frumoase din ce am vazut in ultimii ani!

baicea
8th May 2008, 20:53
solul lui cheng m-a dezamagit..noua muzica nu prea o prinde...si de cand are ea dublu echer?????mda..

deni
8th May 2008, 23:34
notele cu siguranta sunt umflate si nu se vor repeta la olimpiada , dar vor fi pe aproape.nisi SUA nu sta rau si cred ca va fi o lupa apriga intre cele doua, si oricate ratari vor avea noi nu vom intra in calcul pentru aur(la echipe).cu siguranta se vor lua multe medalii, chiar aur, cu ratari.ceea ce, dupa parerea mea, nu e normal.si codul ar trebui schimbat.inainte o ratare te scotea din calcul si mi se pare firesc.la sarituri,China , care acum cativa ani nici nu conta sta foaret, foarte bine. iar noi , 2 medalii de aur la ultimele 3 olimpiade, sunt foarte departe de nivelul sariturilor adversarilor nostri.sper ca pe echipe sa avem 3 dty( izabasa,nistor - sigur, si din ce stiu eu dty mai fac doar cerasela si druncea).o sa pierdem cam 2,5-3 puncte la sarituri. paralele - cel putin 3 puncte.Stela probabil in jur de 16 si apoi sa vedem cine va mai concura de la noi la cest aparat.macar sa mai avem inca 2 note peste 15.barna e imprevizibila.nistor, izbasa au exercitii bune, dar depinde de executia din acel moment,pot lua si 15,900 la fel de usor [pot lua doar 15000.am mai mari sperante in constanta Anei Tamarjan, dar sa si creasca nota de plecare.Oricum daca Shanshan prinde echipa si nu rateaza la barna, e imposibil de batut.solul sper sa revina sandrei.desi cheng nu cred ca si a aratat potentialul maxim la nationale.ma intreb torusi daca gimnastele chineze vor face fata presiunii.insa chiar daca ar rata, cu notele de plecare astronomice tot vor lua medalii.trebuie sa se schimbe ceva in codul de punctaj.

crisloregym
13th May 2008, 14:51
Buun, iata si o prezentare ordonata a notelor de la Nationalele Chinei.
http://www.intlgymnast.com/Online-Features/reports/326.html

rob_din
13th May 2008, 15:55
Ti se face rau daca le citest (eu nu cred ca sunt foarte umflate)i. Si la masculin si fete sunt aparate unde au 8 gimnasti mai buni decat ce avem noi

Tess_AN
13th May 2008, 22:14
Pentru fiecare aparat maxim 2 pe tara iar pentru echipa conteaza in finala 3 note!... Si din clasatele pe locurile 1-4 la fiecare aparat (fete) sunt 9 nume diferite! Doar Sui Lu apare de doua ori si Cheng Fei de trei ori. Le va fi greu sa faca o echipa! :D

deni
13th May 2008, 22:24
mi se pare imposibil sa se astfel de note!care le e nota de plecare?la sol toate gimnastele peste 15200.e prea de tot, iar la barna peste 15950 e chiar exagerat.ar trebui sa fie aprope(99%)perfecte.oricum sunt imbatabile, noua ne mai trebuie cativa ani lumina sa ne apropiem macar.dar de ce sa nu fim totusi optimisti.din pacate la noi sau accidentat gimnaste de baza.eu cred ca, cu lacusteanu si cerasela in echipa putem pune probleme.

Tess_AN
14th May 2008, 21:10
Mihai, daca postul aceste se potriveste mai bine in alta parte te rog sa-l muti. Merge mai bine la Compatitii sau Stiri externe? - nu sunt concurenti romani -nu stiu.
Azi si maine se desfasoara etapa de Cupa Mondiala la Tianjin (Bank of China FIG 2008 Artistic Gymnastics World Cup Tianjin (CHN) 2008 May 14-15). Rezultatele din calificari: http://www.gymnasticsresults.com/2008/wcuptianjinwq.html - barna si sol si http://www.gymnasticsresults.com/2008/wcuptianjinmq.html -bara sarituri si paralele - concursul e in desfasurare urmeaza si celelalte aparate.
Cheng Fei in calificari 6.6 nota A la barna iar la sol 6.3

crisloregym
14th May 2008, 23:17
Gracias, Tess:P (ti-as fi zis in chineza, dar mi-e ca nu stiu cum) La Cheng Fei la sol am inteles ca de fapt nota d eplecare trebuia sa fie 6.5, dar nu i-au dat decat 6.3, ca ar fi gresit ceva, pe undeva...insa sunt doar comentarii de pe gymworld, nu stiu exact daca e bine. Oricum, Chen Fei este, deci, capabila de 15.95 daca are plecare din 6.5, ceea ce inseamna ca Sandra trebuie musai s amai castige 0.2 macar la executie.

rob_din
14th May 2008, 23:26
Gracias, Tess:P (ti-as fi zis in chineza, dar mi-e ca nu stiu cum) La Cheng Fei la sol am inteles ca de fapt nota d eplecare trebuia sa fie 6.5, dar nu i-au dat decat 6.3, ca ar fi gresit ceva, pe undeva...insa sunt doar comentarii de pe gymworld, nu stiu exact daca e bine. Oricum, Chen Fei este, deci, capabila de 15.95 daca are plecare din 6.5, ceea ce inseamna ca Sandra trebuie musai s amai castige 0.2 macar la executie.

Cred totusi ca e o diferenta intre notarea la aceasta Cupa Mondiala (in China) si la un Campionat European. Problema e ca si JO sunt tot in China

Tess_AN
14th May 2008, 23:53
Cred totusi ca e o diferenta intre notarea la aceasta Cupa Mondiala (in China) si la un Campionat European. Problema e ca si JO sunt tot in China
In general - nu pot zice normal, dar se obisnuieste ca gazdele sa primeasca bonificatii... Mai e insa pana la JO. Mie mi-a placut solul lui Jiang Yuyang mai mult decit al lui Fei la Nationalele Chinei. Dar Jiang nu a concurat la Tianjin.
La barna rezultatele insa nu sunt infricosator de bune.... si ma bucura asta. Cu plecare din 7 nu s-a luat 16...

crisloregym
14th May 2008, 23:57
Da, Robert, si eu as fi fost tentata sa spun asa, dar daca te uiti la celelalte note...sunt normale...chiar si pentru chinezoaice...Yang Yilin la sol, de exemplu. Oricum ar fi, este relativ logic ca Cheng Fei sa aiba 0.2 in plus fata de Sandra la executie. Cineva facea un calcul intr-un comentariu pe Youtube ca Sandra pierde in jur de 0.4 la executie doar pentru faptul ca la cele multe suruburi pe care le face are picioarele incrucisate, ceea ce Shawn si Fei stapanesc mai mult decat perfect:D

rob_din
15th May 2008, 15:23
He Kexin si Yang Yilin 17.200 respectiv 17100 din 7.7 in calificarile la paralele

mikeyy
15th May 2008, 16:26
Ce note mari la executie...

mikeyy
15th May 2008, 17:54
He Kexin s-a retras din finala de la paralele.....nu se stie sigur daca s-a accidentat sau nu

Update:
Exercitiul lui Yang Yilin la paralele: http://www.youtube.com/watch?v=6FdMEvFJxF4 ( e din 7.7, dar pare atat de simplu)
Paralele Li Xiaopeng si sil Cheng Fei: http://www.youtube.com/watch?v=0Hiv_pKpy4c

rob_din
15th May 2008, 18:22
Are acele rotatii pe bara care sunt bine punctate.

Tess_AN
15th May 2008, 20:22
Ati vazut rezultatele din calificari (Tianjin) la baieti? Notele la executie (exceptie bara) mi se par astronomice: in linie peste 9.50 atingand si 9.80!

mikeyy
15th May 2008, 21:09
In stilul asta avem sanse sa vedem la Beijing nota 10 la executie

rob_din
15th May 2008, 21:35
Mie doar notele lui Kai Zou la sol si Xiao Qin la cal mi se pare nerealiste. Insa sa stii ca si Berki la Europebe a luat 9.60 la cal

mikeyy
15th May 2008, 21:39
Pe mine ceea ce ma surprinde e faptul ca pe langa note astronomice la plecare...incep sa creasca si cele de la executie.

ioanavol
15th May 2008, 23:29
Da, executiile sunt uimitor de bune pt exercitii atat de grele (ma refer in special la exercitiile chinezoaicelor la paralele).
Dar chinezoaicele, cum a spus si Tess, sunt ff specializate (cele cu note astronomice), exceptand Cheng Fei, dar ea si concureaza (si, implicit, se antreneaza) de multa vreme.

rob_din
23rd May 2008, 20:38
Paul Hamm a castigat prima zi a CN cu un total de 93.450 de puncte. Notele la executie sunt umflate ca de obicei. Spre exempli Morgan Hamm a lut la sarituri 9.800 la executie

rob_din
23rd May 2008, 21:35
Acelasi Paul Hamm s-a accidentat insa la mana dreapta (si-a fracturat un os) si va lipsi de la trialul american. Insa chiar si asa federatiaare dreptul de a selectiona un gimnast indiferent de rezultatele trialui, si acela va fi cu siguranta Hamm

cata10
23rd May 2008, 23:01
Paul Hamm a castigat prima zi a CN cu un total de 93.450 de puncte. Notele la executie sunt umflate ca de obicei. Spre exempli Morgan Hamm a lut la sarituri 9.800 la executie

Se desfasoara acum CN atat la baieti cat si la fete?
Au aparat ceva rezultate?

rob_din
23rd May 2008, 23:07
Se desfasoara acum CN atat la baieti cat si la fete?
Au aparat ceva rezultate?

Doar la baieti in acest weekend, la fete peste 2 saptamani

rob_din
23rd May 2008, 23:09
REzultate

http://www.usa-gymnastics.org/Story.aspx?tabid=734&prog=Events

cata10
23rd May 2008, 23:12
REzultate

http://www.usa-gymnastics.org/Story.aspx?tabid=734&prog=Events

Multumesc mult!

crisloregym
24th May 2008, 17:46
Zilele acestea se desfasoara nationalele Frantei. De la Lina de pe gymworld, solul lui Cassy Vericel

http://fr.youtube.com/watch?v=77boO7NZrkA&feature=PlayList&p=E038A771B497D996&index=9

nu a primit foarte mult pe el, doar 14.800, desi are doua diagonale mai mult decat dificile (primele doua). Elementul de pe prima diagonala (dublu echer inainte) ii poarta numele Daianei dos Santos (Brazilia), desi Cassy mai are mult de lucru. Nu stiu care este nota de plecare a lui Cassy Vericel, dar pare un sol grelut, totusi.

mikeyy
24th May 2008, 19:38
Mult nu a castigat Vericel...si-a scos dublu intins si si-a bagat acest elementul Dos Santos....mai mult de 0.1 nu cred ca a castigat la plecare...poate ne spune Vlad, ca nu sunt sigur.
In rest, solul ei nu are nimic special....si in plus mai are si greseli.

mikeyy
27th May 2008, 10:11
Tocmai am citit pe intlgymnast faptul ca in weekend-ul trecut au avut loc Nationalele Italiei si am fost surprins sa vad ca Ferrari nu a participat decat la 1 aparat - paralele unde a obtinut 13.150 :shocked: Mi se pare total iesita din forma pt JO......ma gandesc ca poate iar are probleme cu vreo accidentare.

Rezultate complete de la Nationalele Italiei: http://www.intlgymnast.com/Online-Features/reports/350.html

LE:
Exercitiul Vanessei de la paralele: http://www.youtube.com/watch?v=XttSeEZwOR8 In descrierea filmuletului de pe youtube se spune ca are o problema la un picior.

rob_din
27th May 2008, 12:06
Eu nu m-as grabi s-o scot din calcule

Tess_AN
27th May 2008, 20:28
Eu nu m-as grabi s-o scot din calcule
Nici eu nu as scoate-o din calcule. Vanessa e o gimnasta valoroasa si ambitioasa.


Rezultate complete de la Nationalele Italiei: http://www.intlgymnast.com/Online-Features/reports/350.html
Am vazut in rezultate la paralele pe locul 4 si la barna pe locul 2: Lorena Coza (Romana). Am observat ca si la Nationalele de inot ale Frantei a participat Potec. Eu nu stiu cum e treaba asta cu dubla legitimare sau participarea la Nationale a reprezentantior altor tari. Stie cineva cum vine treaba?

De fapt de Lorena Coza a participat in echipa Italiei la CE in 2004 (medaliata cu aur!) http://www.youtube.com/watch?v=aGtHRx8hYA4 ... ??? ...

rob_din
27th May 2008, 20:50
Romana este numele cclubului. Lorena Coza este italianca

Tess_AN
27th May 2008, 21:12
Romana este numele cclubului. Lorena Coza este italianca
Multumesc de lamurire... dar treaba cu Potec? Si oricum, despre Lorena Coza citisem asta: "Romanca Lorena Coza a fost inclusa in lotul de gimnastica al Italiei, primind cetatenia dupa un simplu telefon dat de presedintele tarii, Carlo Ciampi." . Vezi:
http://www.newz.ro/stiri/o-romanca-arma-secreta-a-gimnasticii-italiene_n10981.html
Si credeam ca a pastrat si cetatenia romana.... aici era dilema mea.

rob_din
27th May 2008, 21:35
Multumesc de lamurire... dar treaba cu Potec? Si oricum, despre Lorena Coza citisem asta: "Romanca Lorena Coza a fost inclusa in lotul de gimnastica al Italiei, primind cetatenia dupa un simplu telefon dat de presedintele tarii, Carlo Ciampi." . Vezi:
http://www.newz.ro/stiri/o-romanca-arma-secreta-a-gimnasticii-italiene_n10981.html
Si credeam ca a pastrat si cetatenia romana.... aici era dilema mea.

Potec a concurat fiindca regulamentul CN ale Frantei prevede participarea tutror sportivilor legimitati la un club din Franta. Insa ea medalie primeste doar daca castiga cu clubul o stafeta, in probele individuale participarea este prcatic in afara consursului. Cat despre Coza habar n-aveam ca a fost romanca.

crisloregym
27th May 2008, 22:54
Da, mai citisem pe undeva ca Lorena Coza este romanca de origine:D. Dar ea este mutata acolo de mica, deci practic acolo a facut gimnastica, din cate citisem eu...de aceea probabil ca nu i-a fost greu sa obtina cetatenia, fiind deja de mai multi ani in Italia.

Tess, vrei sa spui echipa Italiei din 2006, nu?

mikeyy
28th May 2008, 12:36
Revenind putin la Paul Hamm....am citit pe intlgymnast ca a fost operat la mana dreapta, iar recuperarea va dura intre 4 si 6 saptamani

mikeyy
30th May 2008, 11:30
Rezultate calificari - primele 3 locuri ( sursa: intlgymnast)
Baieti:

SOL
1. Diego Hypolito BRA 15.625
2. Alexander Shatilov ISR 15.400
3. Anton Golotsutskov RUS 15.375

CAL
1. Daniel Keatings GBR 15.825
2. Krisztian Berki HUN 15.575
3. Louis Smith GBR 15.525

INELE
1. Yuri van Gelder NED 16.725
2. Alexander Vorobyov UKR 16.475
3. Konstantin Pluzhnikov 16.425

SARITURI
1. Anton Golotsutskov RUS 16.437
2. Jeffrey Wammes NED 16.063
3. Rafael Wignanitz FRA 16.038

PARALELE
1. Yann Cucherat FRA 16.125
2. Samuel Piasecky SVK 15.800
3. Roman Zozulya UKR 15.450

BARA
1. Anatoly Vasilyev RUS 15.800
2. Aljaz Pegan SLO 15.675
3. Yann Cucherat 15.600

Fete:

SARITURI
1. Anna Pavlova RUS 14.800
2. Jade Barbosa BRA 14.625
3. Den Linlin CHN 14.362

PARALELE
1. Pang Panpan CHN 15.925
2. Daria Zgoba UKR 15.025
3. Ksenia Semyonova RUS 14.825

BARNA
1. Lauren Mitchell AUS 15.700
2. Ksenia Semyonova RUS 15.500
3. Deng Linlin CHN 15.450

SOL
1. Deng Linlin CHN 14.600
2. Dasha Joura AUS 14.550
3. Yasmin Zimmermann SUI 14.300

Filmulete: http://www.youtube.com/profile_videos?user=crazybrasil&p=r

crisloregym
30th May 2008, 11:39
E interesant ca notele nu mai sutn atat de astronomice ca la Nationalele Chinei sau ca la Europene (mai ales pentru Semeonova):D

mikeyy
30th May 2008, 11:52
Puteti urmari competitia pe net: http://video.sportbox.ru/Translations/20080530110000_kubokmira ( link de la Tes - gymworld)

crisloregym
30th May 2008, 12:15
Super, ce bine merge, ptiu nu fi de deochi...Multumim tare mult, Mihai...ai idee daca astea sunt calificarile? (banuiesc ca da...)

mikeyy
30th May 2008, 12:18
Astea sunt finalele
Le-am vazut la paralele pe Zgoba, Semenova si pe Pang PanPan ( scuze daca i-am gresit numele :D )
Semenova 16.075 ( mult prea mult...parca a avut mai multe greseli decat la europene....sau poate are nota de plecare mai mare..nu stiu sigur)
Zgoba 15375
Pang Pan ( a avut o semi-ratare..dar a primit totusi 15400)
Ciudate notele

Am vazut-o si pe Khorkina...era sa nu o recunosc :)

crisloregym
30th May 2008, 12:23
Wow, finalele in timpul saptamanii!!! Super:)

Hmmm, cam mare diferenta pentru Semenova intre calificari si nota de astazi :(
Iar Pang PanPan nu cred sa aiba sanse pentru echipa Chinei, sincer..mi se pare mai slabuta decat celelalte gimnaste din China la acest aparat...poate doar pentru sol s aprinda echipa:D.
Daryia Zgoba nu mai este la paralele ceea ce era in 2007:D. In mod normal nu cred ca ii mai poate pune probleme Stelei, la toate marile competitii de dupa Europenele de anul trecut Stela a depasit-o la acest aparat.

mikeyy
30th May 2008, 12:26
Steliana daca isi face exercitiul fara ratare nu are cum sa piarda finala la paralele

mikeyy
30th May 2008, 12:28
Surpiza la cal..Berki doar pe 3 :D
Keatings aur si Smith argint

crisloregym
30th May 2008, 12:29
Anglia se ridica prin cal cu manere..interesant
Sper sa vedem si barna, cu chinezoaicele Deng Linlin si Sui Lu + semenova si Pavova. Si chiar Barbosa:)

Jade Barbosa - 13.650, a avut ratare la prima serie (care e aceeasi aproape cu a lui Shawn Johnson)+alte ezitari, dar are o coborare grea, cu roata+flic+flic+dublu echer (cred)

crisloregym
30th May 2008, 12:59
Pavlova, doar 15.250
Semenova...ce viteza de executie are la elementele spre inainte!!!!!! mai ales la Danilove:D..si are o atitudine foarte agresiva, s erestabileste rapid daca are vreo eroare. A stat la coborare. O danilova trasa in cumpana (Nistor) frumoasa. Este multumita de evolutie. Si, totusi, doar 14.950??? ceva probleme la un flic in stand in maini, la fel ca si Pavlova.
Deng Linlin are un bandaj destul de mare la picior. Doua exitari, dar a inghetat efectiv pe barna. In rest, un exercitiu foarte frumos, desi ritmul de executie nu a fost constant. Insa un exercitiu frumos, cu o serie ca a lui Shawn Johnson perfecta. 15.825

Sui Lu ceva probleme la legari, cateva ezitari, dar a salvat elementele. S-a lovit putin la picorul stang. 15.400

Marta Pihan (Polonia) barna greluta si interesanta. Seamana cu Produnova...dublu inainte la iesire, salt cu 180 intoarcere (nu stiu cum s enumeste, dar e elementul pe care il faceau Carly Patterson si Ekaterina Lobazniuk), pirueta cu doua intoarceri (a la Ponor), cateva elemente comune in zilele noastre (Salt lateral, Danilova trasa in cumpana etc.) 14.350, dar, totusi,vorbim de Polonia!! Si termina pe 6:D
La paralele:
1. Semenova
2. Pang PanPan
3. Daryia Zgoba

Premierea e realizata de Svetlana Khorkhina, blonduta, carliontata, care este aproape la fel d einalta ca Semenova, care este pe prima treapta a podiumului:P

La barna:
1. Deng Linlin
2. Sui Lu
3. Pavlova
4. Semenova
5. Lauren Mitchell (14.500 - Australia)

mikeyy
30th May 2008, 13:15
Chinezoiacele nu prea au aratat exercitii extraordinare, iesite din comun

crisloregym
30th May 2008, 13:22
Chinezoiacele nu prea au aratat exercitii extraordinare, iesite din comun

Asa este, Mihai, insa au aratat o siguranta iesita din comun:D S-au luptat fantastic pentru fiecare aterizare eronata, care ar fi putut sa le dea afara de pe barna. Oricum, notele sunt mai oomenesti:D, nu mai sunt atat de astronomice;) Nici macar pentru Semenova...nu imi dau seama daca a fost acelasi exercitiu pe care l-a avut si la Europene.

vlad001
30th May 2008, 13:34
Si mai e de remarcat ca cele 2 chinezoiace finaliste la barna nu sunt specialistele lor, ci 2 din gimnastele care lupta pentru ultimele 2 locuri in echipa olimpica (daca presupunem ca Cheng Fei, He Kexin, Yang Yilin si Jiang Yuyuan sunt sigur in echipa).

crisloregym
30th May 2008, 14:02
Solul Dariei Joura (Australia) are o coregrafie frumoasa, iar ea nu sta rau nici la partea de acrobatica:D Mai are de corectat, vine destul d ejos la anumite elemente, dar are bagaj bogat. 14.300.
Ksenia Afanaseva nu a mai ratat la sol, desi a avut cateva elemente executate prea jos. 14.775
Si castiga Deng Linlin, cu 14.800:D

Tess_AN
30th May 2008, 19:27
Multumesc Cris, Mihai si Vlad pentru comentarii. Mie nu imi merge link-ul tot, imi arata doar sol baieti si se opreste. Asa-mi trebuie daca am dormit la ora la care mergea! Poate vor aparea pe youtube...
Asa cum zice Vlad, probabil China - fete nu poate fi judecata dupa reprezentantele la aceasta cupa, notele mai mici e semn bun. E posibil ca in calificari sa fi avut exercitii diferite (adica cu note de plecare mai mici? Mi-ar fi placut al naibii de mult ca la paralele ordinea finala sa fie cea din calificari! Dar sper sa fie la JO altfel cu Nistor peste Semenova.

ioanavol
3rd June 2008, 00:37
Pentru ca am vorbit despre asta pe forumul englezesc, o sa pun si aici stirea.

Intre 21-22 iunie vor avea loc la Amsterdam Nationalele Olandei (seniori/juniori, baieti/fete), la care va participa si echipa Rusiei.
Concursul va conta pentru stabilirea lotului olimpic pentru ambele tari. In cazul Olandei, doar 1 fata poate merge, din cauza clasarii pe locul 17 a Olandei la Camp Mondiale din 2007, iar dintre baieti, doar Epke Zonderland este calificat datorita clasarii bune la individual compus in 2007.
Din Rusia vor veni 10 fete dintre care vor concura 8:
Ksenia Semenova, Anna Pavlova, Karina Myasnikova, Ksenia Afanaseva, Svetlana Klyukina, Ekaterina Kramarenko, Yulia Lozhechko, Kristina Pravdina, Kristina Goryunova si Anna Myzdrikova

Eu voi fi acolo si sper sa pot face poze/filmulete si sa va pot povesti cate ceva. Desi va fi destul de greu, pt ca nu ma voi putea aseza unde o sa vreau.

crisloregym
3rd June 2008, 23:40
Pentru ca tot vorbeam despre cat de mult interes isi dau ai nostri cu promovarea gimnasticii, tocmai am aruncat o privire in ograda vecinului de peste ocean...Brazilia. Cineva intrebase de ce in timpul transmisiunilor de gimnastica de pe SporTv (care si asa sunt multe...) comentatorii spun numele celor doua mari gimnaste, Barbosa si Dos Santos, chiar daca nu ele evolueaza...raspunsul fanilor brazilieni a fost urmatorul:
1. ca sa atraga audienta...la etapele de cupa mondiala audienta este pe locul doi dupa fotbal!!! Apoi, Jocurile Pan-americane de anul trecut au fost transmise, in acelasi timp, de 5 televiziuni!!!!!!!!!!
2. gimnastica in Brazilia cunoaste un fenomen de expansiune extraordinar...in ultimul an s-au deschis 14 cluburi noi de gimnastica, toate sunt deja pline cu gimnaste, in fiecare saptamana canalele publice de televiziune transmit noutati legate de gimnastele braziliene.

Ei chiar actioneaza, noi nu, asta e problema:( Si probabil ca peste 10-14 ani ei o sa aiba campioni, noi o sa traim d epe urma istoriei:( Asta e:(

rob_din
3rd June 2008, 23:45
Pentru ca tot vorbeam despre cat de mult interes isi dau ai nostri cu promovarea gimnasticii, tocmai am aruncat o privire in ograda vecinului de peste ocean...Brazilia. Cineva intrebase de ce in timpul transmisiunilor de gimnastica de pe SporTv (care si asa sunt multe...) comentatorii spun numele celor doua mari gimnaste, Barbosa si Dos Santos, chiar daca nu ele evolueaza...raspunsul fanilor brazilieni a fost urmatorul:
1. ca sa atraga audienta...la etapele de cupa mondiala audienta este pe locul doi dupa fotbal!!! Apoi, Jocurile Pan-americane de anul trecut au fost transmise, in acelasi timp, de 5 televiziuni!!!!!!!!!!
2. gimnastica in Brazilia cunoaste un fenomen de expansiune extraordinar...in ultimul an s-au deschis 14 cluburi noi de gimnastica, toate sunt deja pline cu gimnaste, in fiecare saptamana canalele publice de televiziune transmit noutati legate de gimnastele braziliene.

Ei chiar actioneaza, noi nu, asta e problema:( Si probabil ca peste 10-14 ani ei o sa aiba campioni, noi o sa traim d epe urma istoriei:( Asta e:(



Intr-adevar gimnastica se dezvolta in Brazilia insa nu stiu cine ti-a spus ca are audiente la TV. In Brazilia dupa fotbal audiente foarte mari au voleiul si baschetul, in nici un caz gimnastica. Iar Jocurile Pan-Americane au fost transmise de mai mult televiziuni, dar asta n-are legatura cu gimnatica. Au fost vreo 20 de sporturi in program nu doar gimnastica. Era normal sa se transmita atata timp cat Brazilia a organizat competitia

rob_din
5th June 2008, 23:03
Lilia Podkpaeva va reprezenta Ucraina la concursul Eurovision Dance din septembrie

mikeyy
10th June 2008, 09:43
A Avut loc memorialul Blume la Barcelona....iar printre cei care au participat s-a aflat si Li Shanshan. In prima zi a avut cateva dezechilibrari la barna si a luat 15.950 , iar la sol a ratat. In cea de-a doua zi a mers binisor la barna, dar au depunctat-o cu 0.5 p la plecare din cauza unui element care nu a fost facut in pozitia corespunzatoare ( in loc de intins a facut in echer) si a luat 15.900 ( din 6.9 ).
La sol, in cea de-a doua zi a luat 14250 .
Exercitiile lui Li Shanshan:
barna: http://au.youtube.com/watch?v=Y0YmIDe_zkc&feature=related
sol: http://au.youtube.com/watch?v=T-lHcRHhOhY&feature=related

Eu cred ca sunt sanse minime sa prinda echipa.

miafangina
10th June 2008, 09:58
Daca ai fi spus asta dupa CM as fi zis ca nu te cred...uneori superspecializarea dauneaza grav gimnastului.

ioanavol
19th June 2008, 22:23
Dupa cum a spus Robert pe diverse, Verona van de Leur, cea mai buna gimnasta olandeza din toate timpurile, a anuntat azi ca se retrage din activitate.

Traduc aici articolul pe care Robert l-a pus la Diverse:
http://www.nos.nl/nosstudiosport/artikelen/2008/6/19/19061120veronavanderleurstopt.html

Van de Leur: A fost frumos

Verona van de Leur a pus punct carrierei sale in gimnastica. Conflicte cu Federatia si pierderea motivatiei au jucat un rol important in decizia ei.

In varsta de 22 de ani, Verona van de Leur a renuntat la a partcipa la Camp Nationale din acest weekend, unde ar fi putut castiga un bilet la JO. Deja din aprilie se gandea la retragere, dupa ce la Camp Europene n-a fost lasata sa concureze la barna.

Van de Leur a stat, prin prisma rezultatelor sale, la baza revigorarii gimnasticii artistice feminine in Olanda. Pe langa 3 titluri de campioana absoluta a Olandei, Verona a castigat 5 medalii la Camp Europene din 2002 (Patras) si argint la Camp Mondiale din acelasi an din Debrecen.

Ultima saritura

La Camp Europene din Clermond-Ferrand a facut Verona van de Leur ultima sa saritura. “Aceea a fost cea mai buna saritura din toata cariera mea. A iesit atat de bine, cum n-a mai iesit de 5 ani. La aliniere deja stiam ca aceea va fi ultima mea saritura. Atunci am simtit ca s-a incheiat”.

Van de Leur n-a vrut sa ia nicio decizie pripita atunci, ci mai intai sa ajunga acasa si sa reflecteze asupra carierei sale. “Dar acum stiu sigur. A fost frumos. Am facut 13 ani sport de performanta (am fost in elita), am invatat mult, am trait mult si am castigat mult.”, spune aceea care a fost numita “Sportiva anului” in Olanda, in anul 2002.


Eu o admir pe Verona, cum o admir si pe Beth Tweedle pentru ca au avut determinarea sa se antreneze la asa nivel pana la varsta aceasta. Beth cu mai mult succes, e adevarat, dar amandoua sunt legende vii in tarile lor.
Pe de o parte pare ciudat ca s-a hotarat exact acum, inainte de nationale, pe de alta parte eu zic ca a luat cea mai buna decizie. Desi, poate, ar fi trebuit sa faca asta mai devreme, ca sa evite scandalurile, care i-au stirbit din imagine.
Cand nu mai merge trebuie sa faci altceva...totusi, ea este cea pe care copiii au urmat-o in ultimii ani si datorita careia tot mai multe gimnaste practica acest sport in aceasta tara. Ii urez o viata fericita!

ioanavol
22nd June 2008, 21:58
salutari,
imi cer scuze ca am lipsit atat de mult de pe forum, dar, dupa cum unii dintre voi stiu, am fost in Amsterdam la Nationalele Olandei weekendul asta.
Ieri a fost individualul compus juniori II/juniori I/seniori, atat fete cat si baieti, iar astazi-finalele pe aparate. Ieri, din pacate, n-am putut sta pana seara ca sa vad evolutiile rusoaicelor, dar astazi le-am vazut. Am si filmat (aproape) toate exercitiile lor, pe care le voi pune prob maine pe net. N-am avut camera video, sper ca ap foto sa fi facut filmulete ok. Vom vedea.

Impresia generala asupra concursului a fost una pozitiva...organizare super, sala pe 3 sferturi plina, multi copilasi cerand autografe, mi-a placut mult. Plus ca arata a Campionat National, s-a cantat si imnul, era si un ecran mare in fata cu toate numele/rezultatele...practic, sala arata ca cea pt Europenele din 2004 si 2007, doar cu capacitate mai mica. Am vazut destule evolutii bune sau f bune, mai ales la juniori (vorbesc de olandeze acum). Din pacate, inconsistenta s-a dovedit principala problema, plus trecerea la senioare pare greoaie (m-au impresionat mai mult juniorii).

Cat de curand poate spune si Tessa cate ceva pe Forumul in Engleza (m-am intalnit cu ea! si am intalnit si inca 2-3 forumisti de pe gymworld). Pana atunci, pun aici rezultatele de la AA senioare de ieri, ca sa va faceti idee de punctaje. De remarcat notele destul de modeste la paralele si barna luate de Semenova, dar si notele f mare la barna luate de Anna Pavlova si Yulia Lozhechko (astazi insa n-au mai confirmat, din cate imi amintesc-cand o sa apara rezultatele o sa le pun aici)

INDIVIDUAL COMPUS 21 iunie 2008

1. Anna Pavlova RUS 59,675
sarituri: 5,8-15,175/5,6-14,475
paralele: 5,7-14,350
barna: 6,4-15,700
sol: 5,7 14,450
2. Ksenia Semenova RUS 59,275
sarituri: 5,5-14,375
paralele: 7,2-15,075
barna: 6,7-15,275
sol: 5,8-14,550
3. Ksenia Afanasyeva RUS 59,175
sarituri: 5,8-15,150/4,8-13,950
paralele: 6,2-14,100
barna: 6,6-15,200
sol: 5,9-14,725
4. Ekaterina Kramarenko RUS 58,925
sarituri: 5,0-13,875
paralele: 6,5-15,175
barna: 6,5-15,425
sol: 6,1-14,450
5. Yulia Lozhechko RUS 58,600
sarituri: 5,0-14,425/4,8 13,475
paralele: 5,7-0,1-13,625
barna: 6,6-15,725
sol: 6,1-14,825
6. Svetlana Klyukina RUS 57,925
sarituri: 5,8-15,025
paralele: 6,4-15,175
barna: 6,4-13,575
sol: 5,9-0,3-14,150
7. Kristina Goryunova RUS 55,350
sarituri: 5,8-13,400/4,8-13,800
paralele: 6,0-14,275
barna: 6,2-13,700
sol: 5,6-0,1-13,975

Nationale (clasament separat):
1. Suzanne Harmes NED 57,825
sarituri: 5,5-14,525
paralele: 6,0-0,1-13,650
barna: 6,3-14,775
sol: 6,1-14,875
2. Sanne Wevers NED 56,300
sarituri: 4,4-13,750
paralele: 5,6-14,225
barna: 6,4-14,575
sol: 5,4-13,750
3. Lieke Wevers NED 54,900
sarituri: 4,4 13,325
paralele: 5,7 14,325
barna: 5,9 14,450
sol: 5,1 12,800

cata10
22nd June 2008, 22:28
Multumim mult pt rezultate Ioana!
Ai facut o treaba excelenta, mai ales daca ai si filmulete!

Asadar singura sansa de medalii pt Rusia ramane Semenova (cu toate ca si ea pare intr-un regres dupa europene)! La echipe eu cred ca nu vor trece de echipa noastra!

mikeyy
23rd June 2008, 00:40
Multumim Ioana :floricica:
Nu prea le cunosc eu pe olandeze, dar ma bucur mult ca ne-ai dat si rezultatele rusoaicelor. Intr-adevar rusoaicele in afara de barna nu au prea excelat...dar nu-s de neglijat.

ioanavol
23rd June 2008, 01:00
Dutchfan de pe gymworld a pus deja niste filmulete!!

Kramarenko FX http://nl.youtube.com/watch?v=nYY4XdStvUc

Pavlova FX http://nl.youtube.com/watch?v=CWYQpYlim2o

Afanasyeva FX http://nl.youtube.com/watch?v=efLYKygc42Q

Semenova FX http://nl.youtube.com/watch?v=EzqbcHiERQI

Yulia Lozhechko FX http://nl.youtube.com/watch?v=5RHQGxsMrrE

Yulia Lozhechko BB http://nl.youtube.com/watch?v=ffIn6rxtu0k

Suzanne Harmes FX http://nl.youtube.com/watch?v=T_5Lj7OGg3U
(ea probabil va reprezenta Olanda la JO-e cea care tocmai a revenit dupa concediul de maternitate)

Cred ca filmuletele sunt din prima zi. O sa verfic insa si-o sa va spun.

EDIT: sunt de la finalele pe aparate de duminica.

ioanavol
23rd June 2008, 01:08
Multumim Ioana :floricica:
Nu prea le cunosc eu pe olandeze, dar ma bucur mult ca ne-ai dat si rezultatele rusoaicelor. Intr-adevar rusoaicele in afara de barna nu au prea excelat...dar nu-s de neglijat.

Locurile 2 si 3 de la olandeze sunt ocupate de 2 gemene (Sanne si Lieke). Lieke a fost accidentata vreo 2 ani si-acum a revenit....e intr-o forma f buna si e o speranta pt ei (amandoua au 16-17 ani, deci au timp sa creasca). Ce mi-as fi dorit ca sa avem si noi gemenele noastre acolo pe podium, macar la Nationale...

Tess_AN
23rd June 2008, 01:29
Multumim mult pt rezultate Ioana!
Ai facut o treaba excelenta, mai ales daca ai si filmulete!

Asadar singura sansa de medalii pt Rusia ramane Semenova (cu toate ca si ea pare intr-un regres dupa europene)! La echipe eu cred ca nu vor trece de echipa noastra!
Nu vor trece de noi la echipe si Steliana va fi pe podiumul olimpic la paralele!
Multumesc Ioana!

ioanavol
23rd June 2008, 01:37
Semenova a reusit in jur de 15.500 astazi la paralele...eu nu am observat nicio greseala mare, dar poate ma insel eu. Poate totusi a scos ceva din exercitiu, cand o sa-l pun aici poate ne lamurim. La fel si la barna.

A, si la barna, fapt amuzant....aproape toate gimnastele au elementul Nistor (cum imi place sa numesc Danilova cu aterizare in cumpana-asa se numeste?). Am vazut elementul asta la junioare II, de 12-13 ani, la junioare I si la senioare o groaza!! era spectaculos elementul asta cand l-a facut Steliana prima oara si toata lumea aplauda....acum insa, din pacate, nimeni nu mai aplauda. Si parca azi nici Semenova nu l-a mai executat cu atata usurinta...

vlad001
23rd June 2008, 08:21
Nu vor trece de noi la echipe si Steliana va fi pe podiumul olimpic la paralele!
Multumesc Ioana!

Si eu sper sa nu treaca dar notele rusoiacelor de la nationalele Olandei nu mi se par asa incurajatoare pentru noi. Adunand cele mai mari 3 note pe fiecare aparat, sunt peste ce am aratat noi in meciul cu Marea Britanie.
Sarituri 45.225 fata de 43.800 Romania
Paralele 45.425 fata de 45.500
Barna 46.700 fata de 45.500
Sol 44.025 fata de 45300
Total 181.375 Rusia fata de 180.100 Romania

E adevarat ca noi am fost fara Tamarjan dar nu avem de unde sti daca nu au si rusoiacele pe cineva mai bun acasa, si la noi am numarat o ratare la barna, dar si la rusoaice au fost notele destul de mici fata de ce ne asteptam sa faca la olimpiada ale Semionovei la barna si paralele, iar Pavlova la sarituri a facut doar un DTY (se asteapta ca la olimpiada sa vina cu un Amanar).

Sa nu uitam ca rusoaicele se mobilizeaza foarte bine in ziua finalei, plus ca nu au multe fete bune la fiecare aparat, dar varfurile sunt bune. La mondiale, la concursurile de dinainte ratau pe capete, in calificari le-am intrecut clar, apoi in finala au mers ceas (mai putin Kramarenko, dar restul au facut exercitii foarte bune). La europene, la fel in meciurile dinainte, de abia impuscau cate un 15, in calificari le-am batut cu 5 puncte diferenta, pentru ca in finale sa fie nevoie de ratarea Afanasievei ca sa le batem la 2 puncte. Iar Semenova in finalele pe aparate a luat 2 medalii de aur la barna si paralele dupa ce in calificari si finalele pe echipe n-a aratat mare lucru la barna.

Stela, ca sa ajunga pe podiumul olimpic la paralele, presupunand prin absurd ca Semenova nu-si mai revine, trebuie sa treaca de cel putin 2 din Nastia Liukin, He Kexin, Yang Yilin, Beth Tweedle.

ioanavol
23rd June 2008, 22:13
pentru cei interesati, rezultatele din finalele pe aparate de ieri:

SARITURI

1. Anna Pavlova RUS 5,8-8,875 (14,675)/ 5,6-8,875 (14,475) 14,575
prima saritura: http://www.youtube.com/watch?v=J5Ffi8pOdgI
a doua saritura: http://www.youtube.com/watch?v=OoTXDNVhJkg

2. Ksenia Afanasyeva RUS 5,8-8,900 (14,700)/4,8-9,325 (14,125) 14,413
prima saritura: http://www.youtube.com/watch?v=5pWRdKvsS10
a doua saritura: http://www.youtube.com/watch?v=46fcE81I2-Y

3. Ariella Kaeslin SUI 5,0-8,875 (13,875)/5,5-8,500 (14,000) 13,938
prima saritura: http://www.youtube.com/watch?v=v9nLeqDwbqI
a doua saritura: http://youtube.com/watch?v=XVpwbXaoAv0

4. Yulia Lozhechko RUS 5,0-8,700 (13,700)/5,5-8,125 (13,625) 13,663
prima saritura: http://www.youtube.com/watch?v=3tiSPKASxsM
a doua saritura: http://www.youtube.com/watch?v=m0VOX0eFTHo

5. Kristina Goryunova RUS 4,8-8,725 (13,525)/5,8-7,500 (13,300) 13,413
prima saritura: http://www.youtube.com/watch?v=22wk-VYQ_4M
a doua saritura: http://youtube.com/watch?v=K9vczs5jJPU

* Svetlana Klyukina RUS 5,8-9,225-2,0 (13,025)/5,0-9,575-2,0-(12,575) 12,800 (in afara concursului)
prima saritura: http://youtube.com/watch?v=kUQeEfwB10w
a doua saritura: http://youtube.com/watch?v=93aFOZTGPlc


PARALELE

1. Ksenia Semenova RUS 7,0-8,575 15,575 http://www.youtube.com/watch?v=f2tduqD9Rks
2. Ekatarina Kramarenko RUS 6,5-8,625 15,125 http://www.youtube.com/watch?v=8fUlCwNs1uE
3. Svetlana Klyukina RUS 6,4-8,425 14,825 http://www.youtube.com/watch?v=dlXzbGDLgxk
4. Jenny Brunner GER 6,7-7,975 14,675 http://www.youtube.com/watch?v=BP8tbYLD7jI
5. Anna Pavlova RUS 5,7-8,775 14,475 http://youtube.com/watch?v=Ki3qbc0j5z8
6. Kristina Goryunova RUS 5,9-7,850 13,750 http://www.youtube.com/watch?v=THVj-m4OBws


BARNA

1. Ksenia Semenova RUS 6,4-8,950 15,350 http://www.youtube.com/watch?v=BalCWJ7y_ss (si complet aici: http://youtube.com/watch?v=oQP43fzQrfg&feature=related)
2. Ekatarina Kramarenko RUS 6,5-8,575 15,075 http://youtube.com/watch?v=WNSpPJ1bG9s
3. Yulia Lozhechko RUS 6,3-8,650 14,950 http://nl.youtube.com/watch?v=m0lKKKaJLHM
4. Ksenia Afanasyeva RUS 6,6-8,250 14,850 http://www.youtube.com/watch?v=jP9MuiYW7ng
5. Kristina Pravdina RUS 6,2-8,025 14,225 http://www.youtube.com/watch?v=gP-Z3i-7EFQ
6. Anna Pavlova RUS 6,3-7,900 14,200 http://youtube.com/watch?v=0CzO2Br9mu4

SOL

*Svetlana Klyukina RUS 6,3-8,750 15,050 (in afara concursului) http://youtube.com/watch?v=5sUB1AS2xgc (de la gymcat67 de pe gymworld)
1. Ekatarina Kramarenko RUS 6,1-8,875 14,975 http://youtube.com/watch?v=8a3qEACnQdM&feature=related (de la gymcat67 de pe gymworld)
2. Ksenia Afanasyeva RUS 5,9-8,600 14,500 http://youtube.com/watch?v=wZSRL6RjYBc (de la gymcat67 de pe gymworld)
3. Anna Pavlova RUS 5,5-8,850 14,350 http://youtube.com/watch?v=RQhxBuRdlMs (de la gymcat67 de pe gymworld)
4. Ksenia Semenova RUS 5,8-8,550 14,350 http://youtube.com/watch?v=EaApQGuJnP8 (de la gymcat67 de pe gymworld-mi s-a parut haioasa, si muzica si interpretarea)
5. Kristina Pravdina? RUS 6,0-8,175 14,175
6. Yulia Lozhechko RUS 5,8-8,350 14,150 http://www.youtube.com/watch?v=TxjoljYJOSU


v-am spus eu ca nu prea m-au impresionat ieri...dar nici eu nu le-as subestima.

ioanavol
23rd June 2008, 22:23
Lisa van de Spek de pe gymworld a pus filmulete cu Semenova si Pavlova de la individual compus de sambata:

Anna Pavlova AA: http://www.youtube.com/watch?v=Ojrc1Uz2yXI

Semenova UB: http://www.youtube.com/watch?v=7Ft5B9PsMjs
Semenova VT: http://www.youtube.com/watch?v=saY1Z5ICMFg
Semenova BB: http://www.youtube.com/watch?v=j2ICAMAtBf4
Semenova FX: http://www.youtube.com/watch?v=fAxdwnHy-70

mikeyy
23rd June 2008, 22:33
Super..multumim de filmulete.
nimic care sa impresioneze in executiile celor 2, dar nu-s de neglijat!

ioanavol
23rd June 2008, 23:29
Dureaza ceva uploadarea filmelor....le voi pune treptat in lista cu rezultate de la postul 414. Verificati din cand in cand topicul acesta ca sa le vedeti.

Barna Semenovei e din pacate neterminata, mi-a murit bateria. Exercitiul Pavlovei l-am filmat cu mobilul, in lipsa de altceva. De asemenea, si ex la sol au iesit cu imagine f neclara. Scuze pt asta, sunt inca incepatoare.

Bun exercitiu pt nationalele noastre de weekendul urmator, unde sper sa reusesc mai mult.

mikeyy
24th June 2008, 00:08
Cand ai timp Ioana...poti sa le lasi pentru saptamana viitoare, nu e nicio graba :ok:

crisloregym
24th June 2008, 00:26
Ioana, MULTUMIM pentru filmulete, pentru rezultate si explicatii!!!!! Avem deja o echipa de reporteri GROZAVI in teren pe axa Iasi-Buzau-Olanda;) Ma voi uita si eu pe filmulete:) Si, da, zic si eu precum Mihai, Ioana, este timp d epus filmuletele, tu fa-ti linistita bagajele. Drum bun spre casa!!!:)

venera
24th June 2008, 13:21
Super..multumim de filmulete.
nimic care sa impresioneze in executiile celor 2, dar nu-s de neglijat!

Da, Semenova chiar mai prost decat Pavlova, la paralele a ratat iar la sol abia isi tragea suflul si era cat pe ce sa rateze ultima diagonala, nu e in forma deloc

rob_din
24th June 2008, 15:14
In mod normal n-avem cum sa nu luam bronzul la echipe

ela_diana
24th June 2008, 15:35
Doar daca ratam cum au facut-o rusoaicele

mesteritza
24th June 2008, 17:36
Nu o sa rateze fetele noastre;)

mesteritza
27th June 2008, 11:20
cred ca aici ar trebuie sa pun stirea asta un pic ciudata...http://www.intlgymnast.com/Online-Features/opinion/opinion_stretching-out/408.html

mikeyy
3rd July 2008, 21:08
Calificari:

Baieti:
1. Sergei Khorokhordin (Barnaul) 90.300
2. Yuri Ryazanov (Vladimir) 89.350
3. Dmitry Gogotov (Moscow) 89.200
4. Dmitry Barkalov (Vladimir-Barnaul) 88.700
5. Maxim Devyatovsky (Leninsk-Kuznetsky) 88.250
6. Vladimir Olennikov (Moscow) 88.250

Campionul european la sol Golotsutskov si-a intrerupt exercitiul la sol dupa prima diagonala datorita unui disconfort la tendonul ahilian....din fericire pt el nu e nimic grav, dar trebuie sa aiba grija

Fete:
1.Xenia Afanaseva - 60.800 (15225,15125,15775,14675)
2.Xenia Semenova - 60.750 ( la paralele - 16.350 + ratare barna)
3.Svetlana Klyukina - 60.275
4.Ana Pavlova - 59.975
5. Ekaterina Kramarenko - 59.125
..............................................
13. Elena Zamolodchikova - 54.075

ioanavol
3rd July 2008, 21:46
Calificari:
Fete:
1.Xenia Afanaseva - 60.800 (15225,15125,15775,14675)
2.Xenia Semenova - 60.750 ( la paralele - 16.350 + ratare barna)
3.Svetlana Klyukina - 60.275
4.Ana Pavlova - 59.975
5. Ekaterina Kramarenko - 59.125
..............................................
13. Elena Zamolodchikova - 54.075

na, ca acuma-s 3 peste 60...sa compar cu ce-au facut in Olanda (cand o sa avem ex) ca sa stiu daca e modul de acordare a notei de vina sau au venit cu ex simplificate aici...

rob_din
4th July 2008, 16:29
Morgan Hamm a fost depistat pozitiv la CN cu corticoid

ioanavol
4th July 2008, 16:35
uau! si care-i sanctiunea?? (era inaintea unei competitii sau cum s-a intamplat?)

rob_din
4th July 2008, 17:59
uau! si care-i sanctiunea?? (era inaintea unei competitii sau cum s-a intamplat?)

A fost controlul chair in timpul CN. Sanctiunea logic trebuie sa fie 2 ani suspendare, dar cu americanii nu bag mana in foc. Deja avocatii lui Hamm spun ca substanta a fost folosita in scop terapeutic. Dar n-a fost anuntat asa ceva inainte de a lua medicamentul, cum prevede regulamentul. Deocamdata a fost suspendat, urmand ca Federatia Americana sa ia o decizie.

ioanavol
4th July 2008, 18:27
multumesc pt informatii.
astept cu nerabdare decizia...si mie tare mi-e teama ca o dau la-ntors cumva.(nu ca m-as bucura de suspendarea vreunui gimnast, dar dupa ce i s-a intamplat Andreei nu accept nici eu "scop terapeutic" ca scuza, mai ales cand e vorba de americani)

rob_din
4th July 2008, 18:29
multumesc pt informatii.
astept cu nerabdare decizia...si mie tare mi-e teama ca o dau la-ntors cumva.(nu ca m-as bucura de suspendarea vreunui gimnast, dar dupa ce i s-a intamplat Andreei nu accept nici eu "scop terapeutic" ca scuza, mai ales cand e vorba de americani)

Pe langa faptul ca si Raducan (ma rog tot stafful) a gresit atunci, acum situatia este diferita fiindca aceasta substanta descoperita la Hamm chiar este folosita pentru doping. La Raducan acea substanta nici macar nu era interzisa de FIG fiindca nu aveau actiune dopanta

ioanavol
4th July 2008, 18:37
ma rog, discutii lungi pe gymworld cum ca cica nu are treaba substanta cu dopingul, ca treb sa completeze un formular inainte, dar a uitat s-o faca...in fine, blablabla-uri americane.
si iata ca scapa doar cu o avertizare: http://www.nbcolympics.com/blogs/blog=alanabrahamsonsblog/postid=146003.html
iar cand cineva a incercat sa compare cu situatia Andreei, i-au inchis gura imediat.:angry:

rob_din
4th July 2008, 19:08
Eu nu mai inteleg nimic. Cum adica avertisment? Pentru o fapta mult mai puin grava lui Raducan i-au luat titlul olimpic. Bine nu ma mira, lui frati-su i-au lasat titlul desi a fost dovedita frauda prin care a fost obtinut. Iar m-am enervat. Hai China!!!!!1

AuriB
4th July 2008, 19:14
Hai China,dar HAI si Romania!

mesteritza
4th July 2008, 21:48
Eu nu mai inteleg nimic. Cum adica avertisment? Pentru o fapta mult mai puin grava lui Raducan i-au luat titlul olimpic. Bine nu ma mira, lui frati-su i-au lasat titlul desi a fost dovedita frauda prin care a fost obtinut. Iar m-am enervat. Hai China!!!!!1

deja nu ma mai mira nimik...asta e traim intr-o lume condusa de cei puternici, altfel nu pot castiga, decat prin siretlicuri...mi se pare de asemenea o nedreptate fata actualul campion al SUA care nu e selectat in echipa nationala k sa mearga asta...oricum ei s-au facut de ras...

mikeyy
5th July 2008, 00:37
Din cate am inteles i-au anulat notele de la Nationale.
In cazul asta el mai e calificat pt Beijing? Nu mi s-ar parea corect fata de ceilalti 2: Artemev si Bajxxxx( nu-i stiu numele :D ) care in acest moment sunt rezerve.
Chiar sunt curios sa vad ce decizie se ia referitor la locul din echipa

rob_din
5th July 2008, 12:12
Din cate am inteles i-au anulat notele de la Nationale.
In cazul asta el mai e calificat pt Beijing? Nu mi s-ar parea corect fata de ceilalti 2: Artemev si Bajxxxx( nu-i stiu numele :D ) care in acest moment sunt rezerve.
Chiar sunt curios sa vad ce decizie se ia referitor la locul din echipa

Nu cred ca au curajul sa nu duca cuplul Hamm-Hamm la JO

mikeyy
6th July 2008, 13:18
Cupa Rusiei-Rezultate finale-fete:
1. Ksenia Afasnayeva 60.850
2. Ksenia Semenova 59.925 (a cazut la sarituri= 13,725)
3. Ekaterina Kramarenko 59,875
4. Anna Pavlova 59,600
5. Yulia Lozhechko 58,275
6. Kristina Goriounova 57,550
10. Lyudmila Grebenkova 56,025
12. Elena Zamolodchikova 55,700

Grebenkova a obtinut cea mai mare nota din concurs = 16200 la barna. Deci Semenova la paralele cu siguranta a luat mai putin de 16200.

http://www.intlgymnast.com/Online-Features/reports/430.html

Catalin_Nick
6th July 2008, 21:45
In Germania a avut loc un concurs masculin la care au participat echipele Romaniei, Elvetiei si Germaniei. A castigat Germania, echipa gazda, cu un avans de 8.75 puncte. Au concurat cate 5 gimnasti si s-au luat in calcul cele mai bune 4 note. Marian Dragulescu nu a concurat. Rezultatele se gasesc in fisierul de la sfasitul articolului http://www.turn-team.de/cms/index.php?navId=413&pageId=1&showDetail=article_653
Boden/Sol
Pferd/ Cal cu manere
Ringe/Inele
Sprung/Sarituri
Barren/Paralele
Reck/Bara

ioanavol
6th July 2008, 21:48
Au avut loc deja?? Nu stiu de ce, aveam impresia ca sunt sapt viitoare.
Multumim pt stire, Catalin! Sper sa gasim si rezultatele complete cat mai curand.

Catalin_Nick
6th July 2008, 22:04
Rezultatele complete sunt in fisierul de la sfarsitul articolului - cel cu extensia rtf - il deschide Word-ul. Cu greu am gasit ceva despre acest concurs. Noroc cu Albertmc de pe The All Around Forum ca a pus linkul catre acel site in germana

mikeyy
6th July 2008, 22:09
Note bune pt Koczi..mai ales la bara 15300 este extraordinar. Cred ca a ratat doar la paralele din ce am vazut. Note modeste pt Stanescu...mai ales la inele unde cred ca a ratat. Selariu a mers bine, de asemenea si Bucur care a luat 15 la cal.
Popescu ma ingrijoreaza la sarituri...sper sa-si revina cu problema pe care o are.
Multumim Catalin pt informatii, chiar nu stiam ca va avea loc o competitie pt baieti in acest weekend.

La primele 4 aparate am mers de la egal la egal cu germanii....insa la paralele si bara ( vesnica problema) am pierdut enorm, foarte mult!

Catalin_Nick
6th July 2008, 22:14
S-au anuntat si cele 10 gimnaste din Rusia din care se va alege echipa: Afanasyeva, Goryunova, Yezhova Grebenkova, Klyukina, Kramarenko, Lozhechko, Pavlova, Pravdina, Semyonova si Yelizarova. Sursa http://www.intlgymnast.com/Online-Features/reports/432.html
Zamo nu mai are nicio sansa sa prinda echipa in schimb a reintrat in carti Yezhova/Grebenkova dupa acel spectaculos 16.200 la barna. Articolul contine si clasamentul si notele din finalele pe aparate din Cupa Rusiei.

ioanavol
6th July 2008, 22:50
Eu l-am auzit pe Mircea Apolzan in filmuletele de la Mary zicand de acest concurs...ca va fi cu Elvetia si Germania, in Germania. Dar mai mult nu stiam.
Multumesc inca o data Catalin!!
Parerea mea, daca nu rateaza Koczi si Selariu+Marian face sol, sarituri si bara aproape de max+Daniel isi revine, avem sanse la top 5 (ca sa nu zic medalie). Altfel nu. A, si Robert e "lock" in echipa, dupa cum zicea si Mircea Apolzan, dar nu prea inteleg pt ce...numai pt inele, banuiesc?? Ca atunci avem nevoie si de Cosmin Popescu pt paralele.

crisloregym
6th July 2008, 23:48
Atasat la articolul de pe intlgymnast este si un filmulet in care poate fi vazuta Lozhechko incercand un dublu inainte.

Oricum, daca ne uitam la rezultate, problemele cele mai mari le au la sarituri si sol, insa la paralele stau deja mult mai bine ca noi, nu mai vorbesc de barna, unde au, practic, trei gimnaste capabile de note peste 16.00. Sper ca notele sa fi fost putin umflate:d, altfel este putin ingrijoratoare evolutia celor trei gimnaste la barna.

La baieti parca nu sunt chiar excelenti.

ioanavol
6th July 2008, 23:51
Eu innebunesc daca mai compar, azi nu sunt bune, maine sunt...prefer sa ma uit direct la JO!! Hai Romania!!

crisloregym
6th July 2008, 23:54
Pai si eu prefer, Ioana:D. /doar ca parca ma surprind notele astea, la fel cum ma surpind si cele trei punctaje de peste 60.00 la individual compus. Asta e, pana la momentul adevarului mai este foarte putin timp, asa ca...HAI, ROMANIA!!!! Si nu uitati: Succes Beijing! (cu cercurile olimpice dedesubt:P)

violetta76
7th July 2008, 13:42
Note bune pt Koczi..mai ales la bara 15300 este extraordinar. Cred ca a ratat doar la paralele din ce am vazut. Note modeste pt Stanescu...mai ales la inele unde cred ca a ratat. Selariu a mers bine, de asemenea si Bucur care a luat 15 la cal.
Popescu ma ingrijoreaza la sarituri...sper sa-si revina cu problema pe care o are.
Multumim Catalin pt informatii, chiar nu stiam ca va avea loc o competitie pt baieti in acest weekend.

La primele 4 aparate am mers de la egal la egal cu germanii....insa la paralele si bara ( vesnica problema) am pierdut enorm, foarte mult!


IG are si un raport si notele: http://www.intlgymnast.com/results/070508_germany.pdf

Eu chiar nu vad de ce Stanescu ar fi in echipa deoarece cred ca doar la un concurs international si-a reusit exercitiul la inele. Sa iei 16 mereu in tara dar abia 14 la un concurs international!! Bucur s-ar putea sa fie surpriza vazand cat de constant este in evolutii.

mikeyy
7th July 2008, 13:48
Pai Stanescu a fost anuntat de toata lumea ca fiind in echipa 100%....nu inteleg motivul. Jivan are de asemenea un exercitiu bun la inele si in plus poate sa ajute echipa si la celelalte aparate mai bine decat Robert...asta e parerea mea

rob_din
7th July 2008, 14:39
Sunt de acord, Stanescu nu stiu de ce este luat la JO. De fapt cred ca nici nu va fi luat pana la urma

mesteritza
7th July 2008, 15:00
Sunt de acord, Stanescu nu stiu de ce este luat la JO. De fapt cred ca nici nu va fi luat pana la urma

poate fiindca e prietenul catalinei :) ...glumeam :D

Cata_RB
12th July 2008, 00:14
Cateva cuvinte despre Beth, informatii asemanatoare dintr-un articol in engleza sunt si pe forumul general despre olimpiada:
http://www.gsp.ro/stire/beth-tweddle-se-reface-86633.html [GSP]

mikeyy
14th July 2008, 13:10
Cupa Rusiei-Rezultate finale-fete:
1. Ksenia Afasnayeva 60.850
2. Ksenia Semenova 59.925 (a cazut la sarituri= 13,725)
3. Ekaterina Kramarenko 59,875
4. Anna Pavlova 59,600
5. Yulia Lozhechko 58,275
6. Kristina Goriounova 57,550
10. Lyudmila Grebenkova 56,025
12. Elena Zamolodchikova 55,700

Grebenkova a obtinut cea mai mare nota din concurs = 16200 la barna. Deci Semenova la paralele cu siguranta a luat mai putin de 16200.

http://www.intlgymnast.com/Online-Features/reports/430.html

Filmulete de la Cupa Rusiei: http://br.youtube.com/profile_videos?p=r&user=igorgymn1&page=1
Vizionare placuta :)

AuriB
14th July 2008, 16:12
Mersi Mihai!

mikeyy
16th July 2008, 12:47
Ati vazut solul acesta a lui Cheng fei de la Nationalele Frantei? :shocked:
Dupa parerea mea Cheng nu mai e la fel ca-n anii trecuti. Tot anul pana acum a prezentat exercitii ori usurate ori cu greseli...in plus la sarituri nu cred ca a facut Amanarul in vreun concurs anul acesta. Tare imi e ca nu cumva ea sa fie cea care va trage China in jos la Beijing

Si acum solul de care vorbeam: http://www.youtube.com/watch?v=IsjOQMAdUcc&feature=related

venera
16th July 2008, 13:09
Ati vazut solul acesta a lui Cheng fei de la Nationalele Frantei? :shocked:
Dupa parerea mea Cheng nu mai e la fel ca-n anii trecuti. Tot anul pana acum a prezentat exercitii ori usurate ori cu greseli...in plus la sarituri nu cred ca a facut Amanarul in vreun concurs anul acesta. Tare imi e ca nu cumva ea sa fie cea care va trage China in jos la Beijing

Si acum solul de care vorbeam: http://www.youtube.com/watch?v=IsjOQMAdUcc&feature=related

Asa este, trece printr-o perioada dificila datorita varstei, a fost si un reportaj cu ea in care ea insasi afirma ca ii este din ce in ce mai greu sa se antreneze, ca se recupereaza mult mai greu acum decat inainte. De obicei gimnastele chinezoiace abandoneaza gimnastica odata cu aceasta varsta critica pt ele sau cel putin asa declara antrenorul in reportaj.

vlad001
16th July 2008, 13:15
Dar nu stiu cum se face ca varsta critica e la toate fetele la 16-17 ani numai la chinezoaice e pe la 18-19.
Sunt de acord ca asta e cauza totusi, s-a vazut din 2007 ca Cheng a inceput sa se "implineasca"

mikeyy
16th July 2008, 13:32
Memmel si-a adaugat la sol un tucked double Arabian si si-a imbunatatit saritura.....la Nationale a facut un FTY,la trial un Yurchenko 1.5, iar acum face DTY.

Nu am facut calcule, dar cred ca per total Memmel are mai mult decat Liukin la notele de plecare. Va fi o "lupta" interesanta in echipa SUA pt cele 2 locuri de la individual din finala olimpica. Ar fi culmea ca dupa ce a piedut la o diferenta mica titlul in 2005, acum Loikin sa rateze finala de la individual tot din cauza lui Memmel :D

In plus Memmel a reusit sa o bata pe Liukin in a doua zi a trialului..cand Liukin a ratat la paralele....deci totul e posibil.

rob_din
16th July 2008, 13:42
N-o scoate nimeni pe Liukin de la individual. Garantez

venera
16th July 2008, 14:19
N-o scoate nimeni pe Liukin de la individual. Garantez

Asa este, este prea "placuta" de arbitri desi Memmel incepe sa fie mai valoroasa decat Liukin, sa fie deasupra ei. A tars tare memmel, merita parerea mea.

mikeyy
16th July 2008, 16:29
Memmel = 26.1 (5.8, 7.0, 6.9, 6.4 )
Liukin = 26.00 (5.5, 7.7, 6.6, 6.2)

De asemenea se pare ca Memmel mai lucreaza la paralele la ceva nou, ceea ce i-ar aduce un plus de 0.2 la plecare

venera
16th July 2008, 16:29
Memmel = 26.1 (5.8, 7.0, 6.9, 6.4 )
Liukin = 26.00 (5.5, 7.7, 6.6, 6.2)

Clar.

monalexa
16th July 2008, 17:49
Nu numai Memmel lucreaza sa-si imbunatateasca notele de plecare ci si Liukin : la barna de la 6.6 la 6.8 si la sarituri vrea sa incerce DTY.
Chellsie vrea sa-si mareasca nota la paralele pana la 7.2 si la barna pana la 7.1.
Aici gasiti mai multe detalii http://gymnicestics.blogspot.com/2008/07/exciting-chellsie-memmel-upgrades.html

myrab3la_19
16th July 2008, 18:27
Nu numai Memmel lucreaza sa-si imbunatateasca notele de plecare ci si Liukin : la barna de la 6.6 la 6.8 si la sarituri vrea sa incerce DTY.
Chellsie vrea sa-si mareasca nota la paralele pana la 7.2 si la barna pana la 7.1.
Aici gasiti mai multe detalii http://gymnicestics.blogspot.com/2008/07/exciting-chellsie-memmel-upgrades.html

Cand au timp sa faca toate astea :shocked:?Fetele noastre sunt la stadiul de "finalizare" cum zicea Forminte iar americanii inca mai "umfla "notele de plecare....m-am saturat de ei !!!!

monalexa
16th July 2008, 18:42
Asta ma intreb si eu. Oare de ce pentru fetele noastre e chiar asa de greu sa avanseze iar pt americance atat de usor? Oare e vreo tactica de-a lor prin care vor sa intimideze adversarii desi nu stau asa de bine cum vor sa se stie? Oricum... si americancele si chinezoaicele au niste note de plecare foarte foarte mari si nu cred ca pentru noi ar fi fost chiar asa de greu sa le depasim daca fetele incepeau sa pregateasca din timp niste elemente mai valoroase pentru ca toate sunt ft bune gimnaste si nu cred ca ar exista ceva ce nu s-ar putea invata cu putin antrenamet(...sau mai mult...ma rog)

myrab3la_19
16th July 2008, 18:54
Poate americancele nu vor stapanii bine noile elemente ...dar eu cred ca ei au inteles foarte bine cum sta treaba cu noul cod...orice element nou care-ti creste nota de plecare nu poate decat sa te avantajeze....ce conteaza ca Liukin rateaza coborarea..ca tot peste 15.800 ia mai ales cu reputatia ei...insa daca Nistor rateaza ia clar sub 15.....incep sa cred ca noul cod a fost introdus special impotriva noastra!!

mikeyy
16th July 2008, 18:57
Noi, din pacate, am avut ( si inca avem) parte de foarte multe probleme de sanatate care ne=au tinut pe loc :( , iar fetele nu au avut cum sa-si imbunatateasca exercitiile
In plus, se pare ca lupta aceasta dintre gimnastele din SUA e benefica...fiecare incearca sa-si imbunatateasca exercitiile si sa iasa in fata cu ceva.
Zilele astea m-am uitat la exercitiile americancelor si ale chinezoaicelor....sincer, am impresia ca SUA e mai puternica decat China. SUA are 3 gimnaste complete cu sanse la medalii la individual compus + Alicia Sacramone care e specialista la sarituri si sol. In acest moment singurul minus al americancelor este paralelul...le-ar mai trebui o gimnasta cu nota de plecare mare. In rest au note de plecare foarte bune.

Beijing-ul bate la usa...Romania nu mai poate face nimic....doar echipa mai trebuie stabilita ( sper cu Ana si Cera)....dar dupa Beijing cred ca trebuie regandit TOT, pt ca nu mai merge. Codul de punctaj nu este bun pt sistemul din Romania..pierdem foarte multe puncte la 2 aparate ( sarituri si paralele), iar ceea ce pierdem nu mai putem recupera la barna si sol caci si acolo celelalte tari au crescut. Sper ca dupa Beijing sa aiba loc o schimbare in gimnastica romaneasca si aici ma refer la sistemul de pregatire al fetelor.

rob_din
16th July 2008, 19:08
Daca vreti parerea mea este inacceptabil faptul ca nici macar la sarituri n-am evoluat deloc. Daca imi spunea cineva acum un an ca vom merge cu aceleasi sarituri as fi zis ca habar n-are gimnastica. Macar 1-2 gimnaste ma asteptam sa aiba sarituri mai grele

vlad001
16th July 2008, 19:25
Daca e adevarat ca americanii s-au apucat sa upgradeze acum, eu cred ca e o veste buna pentru noi. Liukin de abia isi mai duce la capat exercitiul actual la paralele, daca il face si mai greu ii cresc sansele sa rateze. La fel la sarituri, n-o vad capabila de un DTY.
Memmel avea de lucru mult la executie, imi vine greu sa cred ca acum invata elemente noi. Poate le avea deja si nu le-a prezentat pana acum.

Fetele noastre cred ca si ele au incercat sa invete elemente noi, mai mult decat vedem acum, dar probabil nu au reusit. Ma gandesc de exemplu la acea coborare triplu surub la barna pentru Gabi Dragoi, de care s-a scris in ziar ca lucreaza la ea. Si probabil au fost mai multe.
La sarituri s-au facut progrese, dar nu sunt vizibile pentru ca vin din partea gimnastelor care oricum aveau sarituri slabe (Ana, Cerasela, Andreile, Gabi).

Cat priveste pregatirea de la anul, dupa olimpiada se va schimba din nou codul si nu va mai fi posibil sa se ajunga la note de plecare astronomice iar executia va conta din nou mai mult decat dificultatea, deci va fi din nou bine pentru noi, atata timp cat vom reusi sa nu fim totusi mediocri in dificultate si sa punem din nou accent pe executie. La paralele de exemplu nu se vor mai putea numara decat 8 elemente, legari nu se vor da decat pentru cele 8 elemente, si nu se vor numara decat cate 2 elemente din fiecare grupa. Cu aceleasi exercitii ca acum, Stela va avea, din 2009, nota de plecare mai mare decat Liukin la paralele. Si He Kexin va avea doar 0.1 in plus.

mikeyy
16th July 2008, 19:34
Vlad nu stiam nimic despre cum va arata codul de la anul.......multumesc!..este cea mai buna veste din ultima perioada :)
Mi se pare mult mai corect asa...mi se pare normal ca ameteala lui liukin de pe paralele sa valoreze mai putin decat exercitiul frumos al Stelianei :D

Cata_RB
16th July 2008, 20:31
Wow, nici eu habar nu aveam ca se pregateste un nou cod! Asta chiar e o veste buna :D
In conditiile astea, lucrurile ar trebui sa reintre pe o panta ascendenta pentru noi, caci codul de acum de dezavantajeaza clar, cu accentul asta anormal de mare pe dificultate...dificultate dusa la extrem, deja se numeste forta, nu gimnastica artistica!

rob_din
16th July 2008, 20:43
Wow, nici eu habar nu aveam ca se pregateste un nou cod! Asta chiar e o veste buna :D
In conditiile astea, lucrurile ar trebui sa reintre pe o panta ascendenta pentru noi, caci codul de acum de dezavantajeaza clar, cu accentul asta anormal de mare pe dificultate...dificultate dusa la extrem, deja se numeste forta, nu gimnastica artistica!

Nu inteleg de ce ne dezavantajeaza neaparat. Nu-i vina lui He Kexin ca Nistor nu poate face aceleasi elemente la paralele. Asta ca sa dau doar un exemplu. Codul este acelasi pentru toti, nu avantajeaza sau dezavantajeaza pe nimeni

crisloregym
16th July 2008, 21:24
Parerea mea este ca acest cod ne dezvanatajeaza mai degraba la partea de executie decat dificultate. Stela pierde la executie cel mai mult, desi la dificultate sta bine. Si asta se intampla pe toate cele patru aparate. Exercitiul din 2004 al Catalinei la sol; probabil ca ar primi destul de putintel la executie din cauza incrucisarilor de picioare de la insurubari decat a pierdut atunci etc.

Cu toate acestea, este o veste extraordinar de buna aceasta numarare a doar 8 elemente. Stiu ca s-a mai discutat despre asta atunci cand au aparut prevederile. O alta prevedere este faptul ca o ratare va costa gimnasta 1 punct, ceea ce, raportat cu notele de plecare mai mici, speram noi, va avea un impact mult mai mare asupra notelor si clasarii finale:P. Paote scapam d emedaliatele cu cazaturi:D. Deocamdata, insa, acest cod le avantajeaza cel mai mult pe chinzoaice, cele mai amri note se iau la paralele si barna, aparatele lor forte, iar cele mai mici la sol si sarituri. Asta e...sa speram ca de la anul ne va fi mai usor. Dar s asperam ca gimnastele de anula cesta nu s evor retrage pana la anul, ma gandesc mai ales la generatia tanara: Anamaria, Cerasela, Gabita, Andreele, Aluissa si, de ce nu, Stanculescu.

ioanavol
16th July 2008, 21:55
Dar s asperam ca gimnastele de anula cesta nu s evor retrage pana la anul, ma gandesc mai ales la generatia tanara: Anamaria, Cerasela, Gabita, Andreele, Aluissa si, de ce nu, Stanculescu.

Asta e cheia: daca avem macar 4 gimnaste din echipa actuala+junioarele nu se accidenteaza, vom avea mult mai mari sanse. Pana la urma China isi permite sa "rupa" gimnastele pana gasesc una care poate avea 8 dificultate la paralele (:groggy:), iar in Sua concurenta, tot asa, este extraordinar de mare. Pai ce, progresa asa de mult Memmel daca era ca si Catalina la Mondiale, cu 3 aparate (nu f bune) sa stie sigur ca prinde echipa?? Mi se pare intr-un fel ca la noi la baieti e un pic asa, sunt mai multi si parca se lupta mai mult pt locul ala in echipa...

mikeyy
16th July 2008, 22:30
Parerea mea e ca vor continua Patrascu, Dragoi si Tamarjan. De restul nu stiu ce sa zic.
In mod normal mi-as dori sa continue si Stela si Sandra....Sandra chiar ar putea continua, Stela datorita problemelor de sanatate s-ar putea sa se retraga.

Problema e ca la anul este an competitional fara proba pe echipe si multe dintre fete nu vor prinde concursurile mari, mai ales in cazul in care vor continua Izbasa si Nistor. Parca 4 gimnaste se pot trimite cand sunt campionatele individuale nu? Dar, intai sa se termine JO si apoi vedem ce o fi :D

Cata_RB
16th July 2008, 22:38
Romancele au castigat mai mereu prin exercitii dificile, dar nu cu mult mai dificile decat ale altora, ci mai ales bine executate. Acum, realitatea e ca nu putem sa ne apropiem de notele de plecare astronomice ale altora, si aici cred ca sunt 2 mari motive: baza de selectie mult mai redusa si faptul ca fetele noastre sunt mult mai firave, fizic vorbind. E drept, celelalte tari au crescut si in executie, se scade fiecare deget indoit [exagerez putin], dar daca dificultatea ar reveni la o pondere "decenta", am putea sa lucram la perfectionarea exercitiilor, nu sa incercam mereu sa tinem pasul si sa adaugam zecimi la nota A.

venera
17th July 2008, 11:50
Daca vreti parerea mea este inacceptabil faptul ca nici macar la sarituri n-am evoluat deloc. Daca imi spunea cineva acum un an ca vom merge cu aceleasi sarituri as fi zis ca habar n-are gimnastica. Macar 1-2 gimnaste ma asteptam sa aiba sarituri mai grele

Si mie mi se pare absurd..in conditiile in care am avut la sarituri o Monica Rosu, o Simona Amanar,..bun, tehnica o avem sau cel putin a fost in ograda noastra..ce s-a intamplat acum cu ea ? de ce nu s-a avut "grija" de ea ? Ce s-a intamplat cu tehnica exceptionala a gimnasticii romanesti ? Bun, dupa '80 s-a dus Bella si le-a vandut tehnica de gimnastica americanilor ca asta e clar si stie toata lumea, ca erau varza atunci americanii, nu erau nimnei in gimnastica feminina cel putin. S-a dus Bella acolo si aia l-au intrebat, ce vrei ce iti dam ca sa cream un imperiu din gimastica americana. Si uite ca au creat, acum au echipa f puternica. Acum asta e, ne batem cu ei. Dar macar sa nu pierdem tot, am pierdut sariturile, nu mai avem pe nimeni si nimeni nu stie de ce ? ! Lasa ca sare Sacramone superb, ca pe bune fata asta chiar sare si sare tehnic bine, am urmarit-o bine. Si in acest punct, no comment..

venera
17th July 2008, 11:52
Daca e adevarat ca americanii s-au apucat sa upgradeze acum, eu cred ca e o veste buna pentru noi. Liukin de abia isi mai duce la capat exercitiul actual la paralele, daca il face si mai greu ii cresc sansele sa rateze. La fel la sarituri, n-o vad capabila de un DTY.
Memmel avea de lucru mult la executie, imi vine greu sa cred ca acum invata elemente noi. Poate le avea deja si nu le-a prezentat pana acum.

Fetele noastre cred ca si ele au incercat sa invete elemente noi, mai mult decat vedem acum, dar probabil nu au reusit. Ma gandesc de exemplu la acea coborare triplu surub la barna pentru Gabi Dragoi, de care s-a scris in ziar ca lucreaza la ea. Si probabil au fost mai multe.
La sarituri s-au facut progrese, dar nu sunt vizibile pentru ca vin din partea gimnastelor care oricum aveau sarituri slabe (Ana, Cerasela, Andreile, Gabi).

Cat priveste pregatirea de la anul, dupa olimpiada se va schimba din nou codul si nu va mai fi posibil sa se ajunga la note de plecare astronomice iar executia va conta din nou mai mult decat dificultatea, deci va fi din nou bine pentru noi, atata timp cat vom reusi sa nu fim totusi mediocri in dificultate si sa punem din nou accent pe executie. La paralele de exemplu nu se vor mai putea numara decat 8 elemente, legari nu se vor da decat pentru cele 8 elemente, si nu se vor numara decat cate 2 elemente din fiecare grupa. Cu aceleasi exercitii ca acum, Stela va avea, din 2009, nota de plecare mai mare decat Liukin la paralele. Si He Kexin va avea doar 0.1 in plus.

Aleluia ! Mai exista deci speranta ca in viitor sa nu mai vedem robotei pe aparate ci chiar gimnaste frumoase si artistice..Sa dea domnu'

Cata_RB
17th July 2008, 12:32
Aleluia ! Mai exista deci speranta ca in viitor sa nu mai vedem robotei pe aparate ci chiar gimnaste frumoase si artistice..Sa dea domnu'

Subscriu la exprimarea venerei, asta incercam si eu sa zic dar nu mi-am gasit cuvintele :D

myrab3la_19
17th July 2008, 16:32
Si mie mi se pare absurd..in conditiile in care am avut la sarituri o Monica Rosu, o Simona Amanar,..bun, tehnica o avem sau cel putin a fost in ograda noastra..ce s-a intamplat acum cu ea ? de ce nu s-a avut "grija" de ea ? Ce s-a intamplat cu tehnica exceptionala a gimnasticii romanesti ? Bun, dupa '80 s-a dus Bella si le-a vandut tehnica de gimnastica americanilor ca asta e clar si stie toata lumea, ca erau varza atunci americanii, nu erau nimnei in gimnastica feminina cel putin. S-a dus Bella acolo si aia l-au intrebat, ce vrei ce iti dam ca sa cream un imperiu din gimastica americana. Si uite ca au creat, acum au echipa f puternica. Acum asta e, ne batem cu ei. Dar macar sa nu pierdem tot, am pierdut sariturile, nu mai avem pe nimeni si nimeni nu stie de ce ? ! Lasa ca sare Sacramone superb, ca pe bune fata asta chiar sare si sare tehnic bine, am urmarit-o bine. Si in acest punct, no comment..

Ai dreptate...pana la urma la paralele asta e...suntem asa de secole(cu mici exceptii) dar la sarituri??!!! Incepusem sa o luam razna si cu solul ...bine ca ne-am revenit!

myrab3la_19
17th July 2008, 16:36
Cat despre Sacramone...chiar daca nu imi place deloc gimnasta asta(de fapt singura gimnasta din SUA care imi place sau mai bine zis imi e draga e Johnson) nu pot sa nu recunosc ca e o comoara pentru echipa americanilor...nu am vazut-o niciodata gresind ,din contra e foarte "agresiva" si nu se pierde cu firea atunci cand lucrurile nu merg tocmai bine in echipa sa.

venera
17th July 2008, 16:51
Cat despre Sacramone...chiar daca nu imi place deloc gimnasta asta(de fapt singura gimnasta din SUA care imi place sau mai bine zis imi e draga e Johnson) nu pot sa nu recunosc ca e o comoara pentru echipa americanilor...nu am vazut-o niciodata gresind ,din contra e foarte "agresiva" si nu se pierde cu firea atunci cand lucrurile nu merg tocmai bine in echipa sa.

Nici mie nu imi place ca e f orgolioasa, poate un pic exagerata sau cu nasul pe sus cum se mai spune...dar acum, nimeni nu e perfect si cel putin ca gimnasta e f valoroasa la sarituri si sol, e o gimnasta frumoasa si ca structura a corpului, este eleganta, artistica. Ce-i al ei e al ei. Si nici macar nu vrem sa o luam acasa:D vrem doar sa ii urmarim evolutiile.

ioanavol
17th July 2008, 17:33
e o gimnasta frumoasa si ca structura a corpului, este eleganta, artistica.

E chestie de gust...nu neg ca-i draguta, dar ca si conformatie si artistica nu-mi place deloc. Nu mi se pare deloc gratioasa, ci un pachet de muschi.
Faptul ca e valoroasa il recunosc, dar a facut si ea greseli (acum imi vine in cap cum a pierdut la sol la Mondiale in fata lui Johnoson, la Nationale o mai zbarceste cate o zi etc). Nu face individual compus si nu mi se pare sclipitoare, dar a luptat pe fronturile pe care stia ca are o sansa sa castige.
Are un psihic tare si pare cu mult tupeu, ceea ce ajuta f mult in competitii de o asemenea anvergura, mai ales ca gimnastica este un sport in care evolutiile depind extraordinar de starea psihica a sportivei/sportivului.

venera
17th July 2008, 17:48
E chestie de gust...nu neg ca-i draguta, dar ca si conformatie si artistica nu-mi place deloc. Nu mi se pare deloc gratioasa, ci un pachet de muschi.
Faptul ca e valoroasa il recunosc, dar a facut si ea greseli (acum imi vine in cap cum a pierdut la sol la Mondiale in fata lui Johnoson, la Nationale o mai zbarceste cate o zi etc). Nu face individual compus si nu mi se pare sclipitoare, dar a luptat pe fronturile pe care stia ca are o sansa sa castige.
Are un psihic tare si pare cu mult tupeu, ceea ce ajuta f mult in competitii de o asemenea anvergura, mai ales ca gimnastica este un sport in care evolutiile depind extraordinar de starea de psihic a sportivei/sportivului.

Asa este..si intr-adevar nu este sclipitoare, are valoarea ei pe bucatica ei.

ioanavol
18th July 2008, 01:25
Le-ati vazut pe chinezoaice la Nationalele Frantei (14-15 iunie)? Daca nu, uitati aici, tot de la Aurelia (multumesc!! sau merci beaucoup:))

Concursul din calificari:
paralele
Sui Lu 15.125 (6.3): http://fr.youtube.com/watch?v=oqV6ujP2Yik
Jiang Yuyuan 15.800 (7.3): http://fr.youtube.com/watch?v=o1rAuXuVKYM
Yang Yilin 16.650 (7.7): http://fr.youtube.com/watch?v=I6UNkW3KlMY

barna
Yang Yilin 15.750 (6.6): http://fr.youtube.com/watch?v=pXKT-kb-6Xs
Sui Lu 13.725 (6.7): http://fr.youtube.com/watch?v=3qBhYkVHOUA
Jiang Yuyuan 15.025 (6.4): http://fr.youtube.com/watch?v=4fd8tTTd2qY

sol
Yang Yilin 15.175 (6.2): http://www.youtube.com/watch?v=LiwqajSRa80
Sui Lu 14.700 (6.4): http://www.youtube.com/watch?v=fgNZ1dzekiY
Jiang Yuyuan 15.275 (6.3): http://www.youtube.com/watch?v=ezqCWhkZdv0
Cheng Fei 14.275 (6.2): http://www.youtube.com/watch?v=IsjOQMAdUcc

sarituri
Yang Yilin 15.125: http://www.youtube.com/watch?v=hlPShUsIqKs
Jiang Yuyuan 14.575: http://www.youtube.com/watch?v=AwX72jHZDWI
Cheng Fei 15.200: http://www.youtube.com/watch?v=V-X8sSQBnIY


Finalele pe aparate:
Cheng Fei - sarituri 15.250 (5.8): http://www.youtube.com/watch?v=d_1qCBkE424
Jiang Yuyuan - sarituri 14.950 (5.8): http://www.youtube.com/watch?v=1jM0ngNSkoU
Yang Yilin - paralele 16.825 (7.7): http://www.youtube.com/watch?v=4cIbLANTYPQ superb!
Jiang Yuyuan - paralele 15.675 (7.2): http://www.youtube.com/watch?v=LGH1qhjMHO8
Yang Yilin - barna 15.325 (6.5) : http://www.youtube.com/watch?v=RYu8hoiYWmo
Sui Lu - barna 15.350 (6.9): http://www.youtube.com/watch?v=sk7-y-eBLEM
Yang Yilin - sol 13.750 (6.0) : http://www.youtube.com/watch?v=3rdOvslQ-jM
Jiang Yuyuan - sol 15.425 (6.3): http://www.youtube.com/watch?v=Z3-hJfabiaU

In calificari s-a stabilit si clasamentul AA, cu:
1. Yilin Yang 62.700
2. Yuyuan Jiang 60.675
3. Pauline Morel 59.350

cata10
18th July 2008, 02:22
Multumim mult, Ioana! Abia astept sa vad exercitiile chinezoaicelor!
Dar dupa notele pe care tu le-ai trecut, chinezoaicele se pare ca n-au rupt gura targului (doar la paralele stau f f bine si totalul lui Yilin Yang e unul f bun, in rest.....)

ioanavol
18th July 2008, 09:03
Multumim mult, Ioana! Abia astept sa vad exercitiile chinezoaicelor!
Dar dupa notele pe care tu le-ai trecut, chinezoaicele se pare ca n-au rupt gura targului (doar la paralele stau f f bine si totalul lui Yilin Yang e unul f bun, in rest.....)

cu placere.
n-au mai fost note astronomice si pt ca n-au fost specialistele la paralele si barna (Kexin si Shanshan)+Cheng Fei n-a facut decat 2Y la sarituri si-a ratat la sol in calificari...
mie mi se pare ca solul e sg aparat la care le putem lua in mom de fata (daca le avem pe Sandra, Anamaria/Aca si Stela cu executii perfecte). poate si la barna, daca ne concentram.
din pacate insa nu pare sa recupereze diferenta data de paralele...uriasa.:(

Cata_RB
18th July 2008, 12:07
Shanshan a fost aleasa in echipa? Parca nu... Stiu sigur ca a postat cineva echipa, dar m-am ratacit prin forum si nu o mai gasesc :groggy:
Zicea bine Mihai ca Cheng Fei a dat-o in bara bine de tot cu solul anul asta... Or fi ei chinezi, dar mi-e greu sa cred ca e o strategie, ca sa faca o surpriza la olimpiada!

mikeyy
18th July 2008, 12:24
Shanshan e in echipa...desi nu cred ca a fost confirmata oficial echipa

vlad001
18th July 2008, 12:25
A postat monalexa pe forumul despre olimpiada:
Cheng Fei
Li Shanshan
Yang Yilin
Jiang Yuyuan
He Kexin
Deng Linlin

Rezerve : Xiao Sha, He Ning, Sui Lu

Decat ca eu n-am reusit sa gasesc pe nicaieri echipa Chinei anuntata.

vlad001
18th July 2008, 12:28
Shanshan a fost aleasa in echipa? Parca nu... Stiu sigur ca a postat cineva echipa, dar m-am ratacit prin forum si nu o mai gasesc :groggy:
Zicea bine Mihai ca Cheng Fei a dat-o in bara bine de tot cu solul anul asta... Or fi ei chinezi, dar mi-e greu sa cred ca e o strategie, ca sa faca o surpriza la olimpiada!

Cheng a avut probleme si in 2007, si la sarituri si la sol, dar la mondiale a reusit sa-si revina. Suficient sa ia aurul din nou la sarituri, nu si-a revenit insa complet la sol. Sa vedem anul asta ce va face.

monalexa
18th July 2008, 12:33
Eu am speranta ca daca ne facem bine treaba putem avea un punctaj foarte foarte bun. Depinde cum se mobilizeaza fetele in concurs, pentru ca sanse avem destul de mari. Eu ma bazez pe Sandra ca o sa scoata note peste 16.000 la barna si sol si Stela daca o sa se concentreze o sa faca o figura frumoasa si asa n-ar trebui sa ne facem probleme ca n-o sa prindem podiumul. Abia astept concursul sa vad cum o sa se jurizeze :)

mikeyy
18th July 2008, 12:36
Anul asta la sarituri trebuie sa fie la fel de buna ca anul trecut ...caci concurenta e mare.
Anul trecut a ratat Amanarul in finala pe echipe, acum 2 ani parca nu i-a fost dat Amanarul ( parca tot la echipe ?)...anul asta nu am vazut facand Amanarul...deci e pus sub semnul intrebarii aurul la sarituri pt Cheng.
Eu chiar mi-as dori sa castige ea sariturile caci merita intr-adevar aurul olimpic

vlad001
21st July 2008, 17:30
Articol in Houston Chronicle, Moceanu exprimandu-si opinia despre Marha Karoly si gimnastica americana:
http://www.chron.com/disp/story.mpl/sports/5898245.html
"Moceanu rips ex-coach
Gold medalist calls for removal of Karolyis

By DAVID BARRON
Copyright 2008 Houston Chronicle

A 1996 Olympic gold medalist, Dominique Moceanu, said in an interview airing Tuesday on HBO that elite gymnastics has a "dark side" and that many athletes, former athletes and administrators hope her former coach, Martha Karolyi, will be removed from her leadership role in USA Gymnastics.
Moceanu and former women's all-around national champion Jennifer Sey, author of a book titled Chalked Up, discussed criticisms of women's elite gymnastics for a story that airs at 9 p.m. Tuesday on Real Sports with Bryant Gumbel.
Moceanu, who said there is a "dark side of the elite gymnastics scene," described diet restrictions she said she had to follow as a young gymnast and physical stresses that led to leg, wrist and shoulder injuries. She said one way to change the sport's culture would be to remove Martha Karolyi, the women's national team coordinator, and Bela Karolyi, who operates the national training center, from their roles.
"People are hoping that there'll be change," Moceanu said. " ... If it was up to the athletes, it would have happened a long time ago."
Moceanu, who lives in Cleveland with her husband, Dr. Michael Canales, and their infant daughter, Carmen, said gymnastics "can be done in a better way, physically and emotionally." She said she would not encourage her child to participate in the sport.
Sey, who competed in the mid-1980s, discussed eating disorders and injuries that she believes led to physical, psychological and emotional damage. She said her coaches "would probably say that their mission is to create champions. ... And I guess my challenge back would be 'At what cost?' "
Moceanu has been at odds with USA Gymnastics since 2006, when her petition to compete at the national championships was denied. She said at the time that Martha Karolyi ignored her at a training camp and added, "They should be ashamed of what they did to their Olympic champion."
The program also features an interview with 2008 Olympic team member Chellsie Memmel.

david.barron@chron.com"

"Medaliata olimpica cu aur in 1996, Dominique Moceanu, a spus intr-un interviu ce va fi televizat joi pe HBO ca gimnastiva de performanta are o parte intunecata si ca multe gimnaste, foste gimnaste sau administratori spera ca fosta sa antrenoare, Martha Karolyi, va fi indepartata de la la rolul de conducere pe care il are in "USA Gymnastics"
Moceanu si fosta campioana nationala la individual compus, Jeniifer Sey, autoare a unei carti intitulate "Data cu magneziu", au criticat gimnastica de performanta pentru o eminiune care va fi transmisa la 9 pm joi pe Real Sports cu Bryant Gumbel
Moceanu, care a spus ca exitsa o parte intunecata a scenei gimnasticii de performanta, a descris restrictiile alimentare pe care a trebuit sa le urmeze de cand era o mica gimnasta si stressul fizic care a dua la accidentari la picior, incheietura mainii si umar. Ea a spus ca o modalitate de a schimba aceasta cultura este de a o indeparta pe Marta Karoly, coordonatoarea echipei nationale feminine, si pe Bela Karoly, care administreaza centrul national de antrenament, din rolurile lor.
"Oamenii spera la o schimbare" spune Moceanu "Daca era dupa cum isi doreau gimnastele, schimbarea asta s-ar fi intamplat deja de mult"
Moceanu, care locuieste in Cleveland cu sotul ei, Micheal Canales, si fetita lor Carmen, a spus ca gimnastuca "poate fi facuta intr-un alt fel, mai bun din punct de vedere fizic si emotional. Ea spune ca nu si-ar incuraja copilul sa participe in acest sport.
Sey, care a concurat la mijlocul anilor 80, a discutat tulburarile alimentare si accidentarile despre care ea considera ca au dus la daune fizice, psihologice si emotionale. Ea spune ca antrenorii ei "probabil ar spune ca datoria lor a fost sa creeze campioni. Si probabil eu le-as raspunde intreband 'Cu ce pret?'"
Moceanu a fost in relatii mai putin bune cu "USA Gymnastics" din 2006, cand petitia ei de a fi lasata sa concureze la campionatele nationale a fost respinsa. La momentul respectiv ea a spus ca Marta Karoly a ignorat-o total in timpul cantonamentului si a adaugat: "Ar trebui sa le fie rusine de ce au facut cu unul din campionii lor olimpici"
Emisiunea de asemenea va avea un interviu cu un membru al echipei olimpice din 2008, Chellsie Memmel"

rob_din
21st July 2008, 17:38
Nimic surprinzator, sa zica mersi ca fetele nu se antreneaza permanent cu Karolyi

Iata si o opInie de pe espn.com a unui cititor

Under this system, it really is about who is left standing. I am all for a stringent selection process, but I think the bam, bam, bam, 1-2-3 punch of Nationals, then Trials, THEN a camp is WAY too much. You're just begging for overuse injuries, exhaustion and burnout right before the Olympics.

Dumb.

We need to just name our team at the end of the us trials. Let impartial judges decide.
way to go Marta. one girl gets a broken leg and another gets whiplash. i have really grown to hate the karolyis.

Tracoromana
21st July 2008, 18:00
Tare curioasa as fi de ce zice Chellsie Memmel.

mikeyy
21st July 2008, 18:06
Tare curioasa as fi de ce zice Chellsie Memmel.

Si eu :)
Oricum nu cred ca va spune deocamdata ceva de rau...caci inca nu e tarziu sa o schimbe din echipa daca i se pune pata lui karolyi

bozicris
21st July 2008, 18:10
sunt curioasa daca dupa olimpiada se va schimba ceva.mi-e greu sa cred mai ales ca au o super echipa si prima sansa la individual.

AuriB
21st July 2008, 18:56
eu cred ca vremea sotilor Karoly a cam trecut sint tot mai multi si in S.U.A. care ii contesta in plus sint o multime de alti antrenori foarte buni care au avut si au rezultate bune cu elevele lor care ar putea fi foarte bine antrenori la lotul national ;si s-ar putea asa sa se si intimple dupa Beijing.

vlad001
23rd July 2008, 11:45
Dominique a publicat o nota pe blogul ei: http://www.dominique-moceanu.com/blog/2008/07/note-from-dominique-about-this-mornings.php
in care spune ca o parte din ce a spus in interviu a fost scoasa din context in prezentarea din articolul Houston Chronicle, in sensul ca ea niciodata nu a spus ca nu o va lasa pe fiica ei sa faca gimnastica, ci dimpotriva, in mod sigur o va incuraja sa faca gimnastica. Dar ca isi doreste ca atunci cand ea va fi "elite", sa poata se se antreneze altfel, si de aceea ea sustine schimbarea din fruntea USAG.
A aparut si filmul la care se facea referire in articol, nu spune mult mai mult decat era deja stiut, doar ca cineva spune si "sotii Karoly trebuie indepartati" in loc de a povesti pur si simplu cum e sa te antrenezi la nivel inalt.
Memmel e prezentata ca un exemplu care a avut multe probleme cu accidentarile si are o dieta stricta, cum a avut si Moceanu, dar nu este importiva sotilor Karoly, pentru ca este dispusa sa faca ceea trebuie pentru a avea succes.
http://www.youtube.com/watch?v=jxc_sQTq5j4
http://www.youtube.com/watch?v=x3Ax4HVY2Q4

crisloregym
23rd July 2008, 13:01
E interesanta emisiunea...insa la fel d einteresanta este si atitudinea lui Chellsie Memmel, care spune cu zambetul pe buze ca mananca fructe dimineata si seara, dar ca are un dejun (la pranz) copios, cu pui si, iarasi, fructe.

Si mi se mai pare interesant si faptul ca in imaginile in care Chellsie Memmel este prezentata cu piciorul in gips, se antreneaza asa la paralele. Parca seamana putin cu Oana Petrovschi, nu? Fara saculetul de nisip, ce-i drept, cel putin nu in acest filmulet, asta neinsemnand ca nu l-a purtat. Si ea se antrena cu tatal ei.

rob_din
23rd July 2008, 13:25
E interesanta emisiunea...insa la fel d einteresanta este si atitudinea lui Chellsie Memmel, care spune cu zambetul pe buze ca mananca fructe dimineata si seara, dar ca are un dejun (la pranz) copios, cu pui si, iarasi, fructe.

Si mi se mai pare interesant si faptul ca in imaginile in care Chellsie Memmel este prezentata cu piciorul in gips, se antreneaza asa la paralele. Parca seamana putin cu Oana Petrovschi, nu? Fara saculetul de nisip, ce-i drept, cel putin nu in acest filmulet, asta neinsemnand ca nu l-a purtat. Si ea se antrena cu tatal ei.

Ce vrei sa spui, ca-i normal sa urci copii pe paralele cu saci de nisipi legati?