PDA

View Full Version : Stiri externe



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

Ada24
25th July 2010, 01:29
Da, dar WOGA e un club puternic...nu se numesc pile, se numesc interese. :D

Cata_RB
25th July 2010, 01:29
aveti idee cand incep senioarele?ca nu mai pot de somn

La ora 3, ti-am raspuns si mai sus :)
Ele vor fi transmise online, sa speram ca se va vedea si in tara.

niagara64
25th July 2010, 01:32
Singurul interes al lui Martha este ca ea sa ramana"Dumnezeul " lor si asta stie ca nu o poate face decat daca se mentine echidistanta .Le este tuturor frica de ea dar pentru ca nu inchide ochii la nimic ...Iar concesii Teodorei nu i-ar face(din motive speciale ) si bag mana in foc ca nici lui Liukin ...

MitzGym
25th July 2010, 01:34
woow,la 3,nu mai stau
pa!
pe maine!

tsupi
25th July 2010, 01:35
Iar concesii Teodorei nu i-ar face(din motive speciale ) si bag mana in foc ca nici lui Liukin ...

Serios? De ce?

Ada24
25th July 2010, 01:41
Va rog sa povestiti pe larg ce veti viziona in acesta noapte.:D Noapte buna!:sleep:

niagara64
25th July 2010, 01:44
Serios? De ce?

Pentru ca Martha nu are "sentimente " asa cum le intelegem noi ...Nu ar da de la ea in numele faptului ca i-a fost eleva(mai multe nu sunt de povestit )...nu uita ca cel "pasional" a fost Bella nu ea ! Acesta e si motivul pentru care ea este acolo si el nu . Iar concesi personale nu cred ca i-ar face lui Liukin .Pentru ce ar face-o ? pana la capat scopul este ca alegerile ei sa fie cele ami bune ca sa mai fie si la anul acolo ...daca ar gresi ar sfasia-o americanii , fara gluma !

tsupi
25th July 2010, 01:49
Nici eu nu cred ca ar face concesii personale, dar intelesesem ca-i vreo chestie intre ea si Teodora.

Au pus pe Gymnastike festivitatea de premiere a junioarelor. Pina si Kocian e cu vreun cap mai mare decit Ohashi, e minuscula printre ele!

dracsor
25th July 2010, 01:50
ma intreb daca o sa aiba acel simt incredibil pe care il au unii. sa stie cand sa se retraga. daca nu il are si nu o face, mai devreme sau mai tarziu va fi "sfasiata".

tsupi
25th July 2010, 01:56
Cita vreme echipa merge bine nu cred ca-i in nici un pericol. Nu stiu citi ani are, dar o veni si vremea sa se retraga.

tsupi
25th July 2010, 02:04
Au aparut numele senioarelor. Se pare ca numai la birna concureaza toate.

Cata_RB
25th July 2010, 02:12
Pe twitter scrie ca Alicia a incalzit un Rudi frumos executat.

Si inca ceva...unde poate interpretez eu prea mult, dar mi se pare de prost gust si dezamagitor: "Zamarripa just got stuck in a handstand on bars. Valeri shook his head laughing haha"
Vanessa Zamarripa e o gimnasta care concureaza college si a reusit calificarea pentru acest concurs, destinat elite.

Cata_RB
25th July 2010, 02:15
Pun post separat sa se vada.

Barna Ohashi: http://www.gymnastike.org/videos/coverage/view_video/237352-2010-covergirl-classic/349553-woga-katelyn-ohashi-1505
Barna LeDuc: http://www.gymnastike.org/videos/coverage/view_video/237352-2010-covergirl-classic/349550-woga-elizabeth-leduc-146

tsupi
25th July 2010, 02:16
Au pus Gymnastike birna lui Ohashi. A avut vreo doua dezechilibrari si una chiar mare. N-a mai facut o legare cu artistica (vedeti la comparatie cu antrenamentul de azi).

Auré_Gym
25th July 2010, 03:02
Putem sa vedem filmuletele competitiei "live" acum...

Cata_RB
25th July 2010, 03:03
Eu am live video pe link-ul de scoring...pe site-ul Universal n-am reusit.

tsupi
25th July 2010, 03:07
Eu sint pe Universal, dar zice "coverage will resume shortly". Sa incerc la link-ul de scoring, acolo se transmite acum?

tsupi
25th July 2010, 03:08
Gata, merge la ambele.

Auré_Gym
25th July 2010, 03:09
Am si eu o problema... Nimic nu se intampla acum pe site-ul lui "Usa Gymnastics"...

Tess_AN
25th July 2010, 03:13
nu imi merge universal sport-ul. Cata, tu vezi si video acolo?
Tsupi, la tine merge?

tsupi
25th July 2010, 03:16
Da, eu vad. A fost M Caquatto la paralele. Incepe Sacramone.

Auré_Gym
25th July 2010, 03:17
Pot sa vad niste note... Un 14.5 pentru Vanessa Zamarripa la saritura.

Tess_AN
25th July 2010, 03:17
Ok. da imi merge video aici: http://www.usa-gymnastics.org/pages/women/events/2010/covergirlclassic/scoring.html unde sunt si scorurile.

Auré_Gym
25th July 2010, 03:19
14.8 pentru Sacramone la barna... Incepe bine.

Tess_AN
25th July 2010, 03:21
14.8 pentru Sacramone la barna... Incepe bine.
Aure, poti sa vezi si filmarea la linkul ce l-am pus eu. Mie imi merge cu firefox-ul, Nu am incercat din Internet Explorer.

Auré_Gym
25th July 2010, 03:22
Aure, poti sa vezi si filmarea la linkul ce l-am pus eu. Mie imi merge cu firefox-ul, Nu am incercat din Internet Explorer.

Da, pot sa urmaresc competita acum... Multumesc ;).

tsupi
25th July 2010, 03:22
Bine pentru Sacramone dupa atita pauza. Cum v-a placut acrobatica lui Hunter?

Tess_AN
25th July 2010, 03:24
La mine iar e pauza :no: Nu am vazut-o pe Hunter

Auré_Gym
25th July 2010, 03:26
Bine pentru Sacramone dupa atita pauza. Cum v-a placut acrobatica lui Hunter?

Nu-mi place coregrafia lui Hunter, dar restul e foarte uimitor...

tsupi
25th July 2010, 03:28
Wow iesirea lui Raisman la birna! Ca si executie overall mi-a placut mai mult la Pac Rim.
Ce frumoasa-i Cassie! A crescut tare mult de cind n-am mai vazut-o dar are linie frumoasa si imi place in continuare. Sa vedem cum merge in continuare.

Cata_RB
25th July 2010, 03:29
Dap Tess, acolo vad si eu...e tot transmisia Universal, dar la ei pe site n-am reusit. Sau n-am intrat unde trebuie poate. Oricum e mai usor acolo unde e si scoring-ul.
Nu-mi place ca nu au reluari...

Frumos a sarit Zam, as fi vrut sa mai vad o data sa-mi dau seama mai bine ce saritura e.
Alicia era incredibil de speriata inainte sa urce pe barna...a fost o dulce :) Cateva mici balance checks, dar a fost chiar foarte bine! Desi era foarte emotionata, a fost la fel de agresiva pe barna, fara precautii si jumatati de masura. 5.9 dificultate.
Kytra Hunter la sol...acrobatica impresionanta: Tsuk intinsa, apel echer, ceva suruburi :P si apel grupat.

Cine a fost mai inainte la sol? In rosu. Ii spuneau Cassie, cred.

Auré_Gym
25th July 2010, 03:34
Ce pacat, Mattie Larson a cazut la barna...13.450

tsupi
25th July 2010, 03:34
A fost Cassie Whitcomb. Pacat de ratarea lui Larson.

Tess_AN
25th July 2010, 03:37
Cred ca pe Universal direct se poate vedea doar din SUA. Mie mi=a cerut cod postal. Dar pe pagina cu scorurile merge dar trebuie tot timpul sa dau F5 sau sa re incarc pagina.
Sper sa putem vedea inregistrarea pe urma.

Cata_RB
25th July 2010, 03:39
Mersi. Avea muzica Stelei din 2008.

Pacat de ratarea lui Larson, a cazut in fund la coborare [900]. Shapiro nu prea mi-a placut...tot spun ca e foarte artistica, dar personal mi se pare usor greoaie si cu probleme de flexibilitate...nu inteleg ce cauta cuibul si cloche-ul la cap, sunt departe de ce ar trebui sa fie.

Tess, la mine scorurile se update-aza automat. Scrie "loading" deasupra tabelului de AA din cand in cand.

tsupi
25th July 2010, 03:40
Ma gindesc si eu ca vor avea inregistrarea. Cred ca Sam Shapiro si-a pierdut concentratia. N-a mai legat, a depasit timpul, pas la aterizare la birna. Antrenorul lor cred ca nu-i prea multumit deocamdata. Sper sa isi revina la urmatoarele rotatii.
Eu chiar sint uimita de Alicia, a avut starting value mai mare decit Raisman si executie mai buna. Chiar este foarte bine dupa atita pauza. Ma gindeam la exercitiul Nastiei de anul trecut, Alicia a mers mult mai bine. E drept ca Nastia nu se antrenase mai deloc.

tsupi
25th July 2010, 03:41
Asa-i Cata cu Shapiro. Probabil din cauza ca are virfuri foarte intinse spun asa.

tsupi
25th July 2010, 03:41
15.050 pentru paralelul lui Caquatto.

Cata_RB
25th July 2010, 03:42
Intr-adevar, varfurile...dar cam atat.

Ati observat ca s-a schimbat nota Aliciei? 14.9 fata de 14.8 cat era initial.

tsupi
25th July 2010, 03:45
DTY Amanda Jetter.

Tess_AN
25th July 2010, 03:49
A depasit timpul la secunda Alex R.? Asa mi s-a parut.

tsupi
25th July 2010, 03:51
Dezastru pentru Briley la paralele. Este printre gimnastele de la WOGA care nu-mi spun mare lucru.
A fost Raisman la sol, are dificultate dar una peste alta executia lasa mult de dorit.

Tess_AN
25th July 2010, 03:51
Concureaza si Ivana Hong?

Cata_RB
25th July 2010, 03:52
Si Hunter tot DTY, frumos...cica antreneaza Amanar.
Raisman apel echer mult mai inalt decat in antrenament, cu un pas in fata...dar 1080 neintors si diverse probleme. Nu pare in apele ei.
Bross la paralele...parca si mai din forta decat de obicei, se arcuieste neplacut de mult. Mie nu-mi place stilul asta si e din ce in ce mai pronuntat.

Tess, nope, Ivana si-a rupt tendonul ahilian prin primavara.

niagara64
25th July 2010, 03:52
Bross super la paralele ...ce agresiv "sparge" ca sa intre in elemente .Super fata asta !

Tess_AN
25th July 2010, 03:53
Dezastru pentru Briley la paralele. Este printre gimnastele de la WOGA care nu-mi spun mare lucru.
A fost Raisman la sol, are dificultate dar una peste alta executia lasa mult de dorit.
De Raisman am intrebat daca a depasit timpul la sol.
Si Bross la paralele mi s-a parut ca nu e in apele ei, idoirea aceea de genunchi nu-i sta in obicei...

tsupi
25th July 2010, 03:53
N-am observat, poate din cauza muzicii.
A mers bine Bross la paralele. S-a mai subtiat in ultima vreme si cred ca asta o ajuta un pic.

tsupi
25th July 2010, 03:55
A avut cel putin un moment Bross cind a mers din forta si asta cred ca a dat-o un pic peste cap, de acolo si indoirile. Una peste alta mi se pare ca ea merge foarte bine.

Cata_RB
25th July 2010, 03:55
Nu am fost atenta la timp, a parut in sincron cu muzica...nu stiu.
Daca zici de genunchii lui Bross in gigantici, asa sunt de obicei...brrr.

tsupi
25th July 2010, 03:58
Mattie a iesit de pe covor, sper sa se adune mai bine la Visa ca-mi place de ea.
Cu Bross asta este - ori iti place ori nu-ti place deloc. Cam asa am vazut ca merge. A primit 15.450.

Cata_RB
25th July 2010, 04:00
Cred ca ai dreptate, Tsupi :)

Edvin Marton pentru Shapiro? Nu reusesc sa identific de unde stiu muzica.

Tess_AN
25th July 2010, 04:01
Bross super la paralele ...ce agresiv "sparge" ca sa intre in elemente .Super fata asta !
Niagarei ii place Bross! Asta e noutate! :D

Tess_AN
25th July 2010, 04:02
Mackenzie a cazut la birna... usor, prea usor a renuntat.
E cineva care e on line si nu vede? Sa stim cum sa comentam cu sau fara detalii tehnice :D

tsupi
25th July 2010, 04:05
Aoleu, si ce aterizare! Sper ca-i OK.
Eu ii vad defectele lui Bross dar "I can't help it", tot imi place. Doza ei de nebunie ma da gata oricum!

Cata_RB
25th July 2010, 04:05
Cum e Kytra Hunter la paralele si barna? A scos maxim din aparatele ei forte...n-am luat-o in calcul pana acum, nici n-am prea vazut-o in atentia blogurilor.

tsupi
25th July 2010, 04:06
Clark este exact genul de gimnasta pe care Dracsor n-o apreciaza. Recunosc ca mi-e cam greu si mie.

Cata_RB
25th July 2010, 04:07
Yey, bine pentru Zam si la paralele! As fi vrut sa o vad.
Tess, Ada zicea ca nu mai sta, dar vrea sa scriem detalii...deci...:D

niagara64
25th July 2010, 04:09
Tess la Bross nu ma incanta starea ei emotionala nu ea ca gimnasta .Imi place stilul asta al ei de gimnasta .Daca nu ar mai fi asa de inversunata sa castige ar fi mult mai ok ptr ea .

Tess_AN
25th July 2010, 04:11
Yey, bine pentru Zam si la paralele! As fi vrut sa o vad.
Tess, Ada zicea ca nu mai sta, dar vrea sa scriem detalii...deci...:D
Cred ca se poate vedea si inregistrare, cel putin la mine daca mut bara orizontala la stinga vad din urma :D
Dar comentam. Sa comentam si paralele lui Jordyn care le dau in reluare acum? :D

Cata_RB
25th July 2010, 04:11
Astia nu-s normali! Sacramone a sarit la incalzire si fix atunci s-au gandit sa arate pe nu stiu cine din tribuna.

Asa sper si eu, sa se poata revedea si maine :D

Tess_AN
25th July 2010, 04:13
Aoleu, si ce aterizare! Sper ca-i OK.
Eu ii vad defectele lui Bross dar "I can't help it", tot imi place. Doza ei de nebunie ma da gata oricum!
Pai si mie imi place Bross. Poate tocmai de aia ca e nebunia la mijloc :D
Imi place ca mi se pare si desteapta. Cel putin acum la birna, a avut reactie buna sa "salveze"

Auré_Gym
25th July 2010, 04:14
Rebecca Bross a cazut si ea la barna...

Cata_RB
25th July 2010, 04:15
Da, iar coborarea...

Tess_AN
25th July 2010, 04:15
Pacat de aterizarea pe fund a Rebeccai. Pentru ca am laudat-o prea devreme. Dar nu-i nimic. O sa fie campioana nationala anul asta!

Tess_AN
25th July 2010, 04:17
E corect ce a facut Marvin la paralelul lui Sloan? Mi s-a parut ca a fost f. aproape de ea... Si parca si arbitrele sunt pe partea aia, a trecut pe sub bara o data cu ea.

Raisman - DTY aterizat pe fund, ma mir daca nu si-a sclintit piciorul, Nici nu a rotit complet!
Pe bune au mers mai bine junioarele!

Cata_RB
25th July 2010, 04:17
Mama ce combinatii are Sloan la paralele! Prost a picat pentru ea aterizarea la glezna de la Pacific Rim.
Raisman, Amanar! dar in fund...complet neintors, nici DTY nu cred ca ateriza.
Cica la camp a facut Amanar-uri excelente.

Tess_AN
25th July 2010, 04:19
Hunter cadere la paralele.

tsupi
25th July 2010, 04:19
Ciudat cum la concursuri Bross se incurca la pirueta aia. Niciodata n-am vazut sa aiba probleme in sala.
Cam greu si la aterizare, cred ca din cauza calciiului. Nu prea are cum sa antreneze aterizarile.
Bine Sloan la paralele, era mai bine daca nu raminea un pic blocata acolo.
Nu-i ziua lui Raisman, a ratat total DTY-ul.

Auré_Gym
25th July 2010, 04:20
Mi-a placut sa vad un DTY din partea lui Mattie Larson... Chiar daca n-a fost perfect...

tsupi
25th July 2010, 04:22
Eu abia acum i-am vazut saritura. N-a fost rea.

Kytra e groaznica la paralele.

tsupi
25th July 2010, 04:24
Am vazut reluarea lui Larson, foarte frumoasa in aer.

tsupi
25th July 2010, 04:25
Foarte frumos a inceput Cassie la paralele, apoi s-a speriat si ea de amplitudine.
Ce-i cu Sam Shapiro? N-am vazut saritura.
Cine zicea Tim ca-i boyfriend al lui Alicia? Un olandez, n-am auzit numele. Gimnast oare?

Auré_Gym
25th July 2010, 04:26
Sper ca Samantha nu s-a accidentat...

Cata_RB
25th July 2010, 04:27
Nu au aratat saritura lui Shapiro, doar pe ea intinsa pe spate pe saltea si cu staff-ul langa ea...au spus ca a venit pe genunchi intins.
Sper sa fie bine...

niagara64
25th July 2010, 04:31
In general sariturile pe care le-am vazut aici au tinuta buna...de-am avea si noi asa ceva... :(
Shapiro s-a accidentat.

Auré_Gym
25th July 2010, 04:33
15.8 pentru Sacramona la saritura... cred ca poate sa fie campioana mondiala daca face asa la campionatele mondiale...

tsupi
25th July 2010, 04:36
Ce bine arata sariturile lui Sacramone! Cred ca-i tare happy Marta.

Cata_RB
25th July 2010, 04:36
Alicia e wow, wow, WOW! Ce saritura... A mers doar pe FTY pentru a 2-a, dar l-a facut lejer, la ce forta are sigur are DTY-ul la indemana.
Multe ratari destul de scary. Imi pare rau de Zam, mai degraba ii dadeau paralelul, nu barna, aparatul la care diferenta college - elite e evidenta.

Ciudat concurs, castigatoarea nu cred ca s-ar fi asteptat la aur.

tsupi
25th July 2010, 04:38
Whitcomb e pe primul loc, dar mi se pare ca la birna nu sta bine deloc.

niagara64
25th July 2010, 04:39
Ce bine arata sariturile lui Sacramone! Cred ca-i tare happy Marta.

Comentariul despre Martha a fost tare...privea in sala si comentatorii au zis ca nu-i scapa nimic si nu iarta numic aceasta "old lady"...
:happy Fear and respect in the same time....

Auré_Gym
25th July 2010, 04:46
Cassandra a ratat la barna... Cred ca Raisman va castiga titlul...sau Jetter poate. E greu sa zic...

Cata_RB
25th July 2010, 04:50
Nu, Raisman e deja pe 4...si cred ca mai poate fi depasita.

niagara64
25th July 2010, 04:50
mattie larson :)

tsupi
25th July 2010, 04:52
Le-au cam batut junioarele pe fetele astea.

Auré_Gym
25th July 2010, 04:53
Mi-a placut mult solul lui Vanessa... Are niste elemente deosebite si coregrafia e frumoasa.

niagara64
25th July 2010, 05:01
E "refresh" vine din alta zona a gimnastici ...mult mai putin incorsetata in reguli ... :)))

Cata_RB
25th July 2010, 05:02
Nu pot sa cred ca nu arata barna lui Sloan!
Ok, am inteles demult, ei fac show, nu transmit un eveniment sportiv si prefera sa ne arate cum gimnasta cunoscuta X sta in loc sa o vedem pe Y lucrand...dar chiar in halul asta?!
:rosu:

Nota lui Jetter la barna cred ca a fost cea mai umflata de azi...daca nu rata, 14.7?! Cu artistica facuta complet varza?
Sper sa mai apara si alte filmulete...

tsupi
25th July 2010, 05:03
Deci Wieber, Ohashi, Ross si Vega au avut total mai mare decit cistigatoarea din seara asta. Wow!

Auré_Gym
25th July 2010, 05:03
Ma bucur ca Mattie e campioana. E un exemplu bun de perseverenta...

tsupi
25th July 2010, 05:05
Da, Jetter este absolut oribila la birna. Are dificultate, dar mai rar vezi tinuta atit de infioratoare. Cit de greu este sa intinzi virful ala, bata-l vina? La fel si Raisman, de asta nici nu pot sa ma uit la ea.
Jetter era si "hunched over", cumva cocosata, n-am pomenit asa ceva.
Ma uit toata ziua la Bross decit sa vad asa ceva!

Cata_RB
25th July 2010, 05:09
Nu doar la varfuri ma refer...dar cred ca sariturile artistice le-a deschis undeva pe la 90 de grade. Pana si mititelele pe care le-am vazut la noi, la nationale, si care acum cresc si invata deschid mai bine. Si pirueta...nu mai zic.

Va las, mai trag concluzii maine :) Noapte buna!

niagara64
25th July 2010, 05:14
...personal , comportamentul de dupa coborare al lui Jetter m-a dus cu gandul la un copil cu probleme , ceva gen ADHD(rasul prostesc -necontrolat , atitudinea vis a vis de antrenoare dar si felul in care o privea antrenoarea ) . Cred ca de aici pleaca si lipsa ei de contol in exercitiul care necesita atentie si echilibru ...

tsupi
25th July 2010, 05:26
Am observat si eu Niagara. Asa-i Cata, ai enumerat bine lipsurile ei.
Deci pe cine poate conta Marta? Dincolo de Bross si Sloan.
Macar pe ici pe colo mi-au placut Caquatto, Whitcomb si cred ca Larson are potential. Kytra poate, desi eu nu ma dau in vint dupa stilul ei.

Pe Gymnastike este un interviu cu Ohashi. Interesant ca vorbesc despre layout full al ei de pe birna. Initial a facut layout, apoi a repetat pe sol, birna mica si doua zile mai tirziu antrenoarea (Dina) i-a zis sa faca pe birna mare. A invatat usor elementul asta, nici nu-l are demult in repertoriu. Asta si legat de ce vorbeam mai inainte, daca sa faca gimnastele elemente dificile.
Zicea cineva de Larisa ca-i o gimnasta care pare sa invete repede/usor si am tot vrut sa spun ca si mie imi da aceeasi impresie.

Ada24
25th July 2010, 08:45
Va multumesc pentru povestiri.:D Sunt sigura ca ale vostre comentarii au fost mai interesante decat cele ale trioului.
Pacat ca nu prea stiu senioarele astea care au revenit, nu stiu mai nimic despre ele din trecut.Trebuie sa gasesc o lista cu rezultate sa studiez.
Tsupi, eu stiam ca prietenul Aliciei este un fotbalist , Brandy Quinn.

La junioare au unit rezultatele subdiviziunilor.
http://www.gymnasticsresults.com/2010/usa/covergirl.html#senaa

Tess_AN
25th July 2010, 09:10
Ada, pe pagina aceea cu clasamentul on line, daca muti bara spre dreapta un pic sa sara peste pauze, cred ca poti sa vezi si acum competitia.

Ada24
25th July 2010, 09:15
Multumesc Tess.

http://www.usa-gymnastics.org/PDFs/Results/w_072410_covergirl_jr.pdf
Ross a luat cele mai mari note la executie.

mikeyy
25th July 2010, 09:16
Multumesc pentru comentariile voastre!
M-au ajutat sa-mi fac o idee despre competitia senioarelor.
Felicitari Aliciei.....a revenit foarte bine! Ziceati ca a avut emotii la barna.....e de inteles, oarecum. Ultima data cand a concurat la barna a fost la JO, in finala pe echipe....cand a ratat. Cu siguranta i-a ramas in minte acel moment.
Cred ca pentru ea cel mai important e ca si-a revenit la sarituri....este nevoie de Rudi-ul ei pentru echipa!

Sper sa vad si eu inregistrarea concursului!

Offtopic:
@Aure: uimitor progresul tau cu limba romana! Te descurci foarte bine! :ok:

EDIT:
Daca stiti vreun link pt inregistrarea concursului sa-mi spuneti si mie, va rog...ca nu gasesc.

Tess_AN
25th July 2010, 09:26
Daca stiti vreun link pt inregistrarea concursului sa-mi spuneti si mie, va rog...ca nu gasesc.
http://www.usa-gymnastics.org/pages/women/events/2010/covergirlclassic/scoring.html
Am avut musafiri si nu am vazut bine plus ca la inceput nu mi-a mers bine, asa ca acum ma uit in reluare. Daca nu iti merge din prima reincarca pagina de citeva ori si muta bara de progres un pic catre dreapta. Sper sa iti mearga.
Apropo de birna A-Sac, sa vezi reactia Martei :D

mikeyy
25th July 2010, 09:31
Multam Tess!
Imi merge :ok:
O sa ma uit acum!

Ada24
25th July 2010, 09:32
Sarituri Alicia
http://www.youtube.com/watch?v=nTJoNOYkv6g

mikeyy
25th July 2010, 09:39
Mersi Ada!
Wow...am vazut sariturile Aliciei.
Din punct de vedere fizic arata mult mai bine decat in 2008. Ce usor a parut acel Rudi executat de ea....
Ea este inca o dovada ca poti face gimnastica si la 23 de ani, dupa 2 ani de pauza, dupa operatii, etc.
Totul e sa iti doresti acest lucru!
Extraordinar!


Ma intorc la inregistrarea full a competitiei!

Tess_AN
25th July 2010, 09:45
Multam Tess
Imi merge :ok:
O sa ma uit acum!
La pauze, (cred ca pauzele publicitare de la tv) trebuie s aai rabdare ca sunt destul de lungi sau sa sari din nou catre dreapta. Ma bucur ca iti merge. Cam zgirie la urechi comentariul dar ce sa-i faci...

mikeyy
25th July 2010, 10:00
Da, comentariul e aiurea rau....
Tasha nu se dezminte.."wow".."amazing"....de ani de zile tot aceleasi cuvinte, indiferent ce se intampla :ras-plans:

Ada24
25th July 2010, 10:17
Barna Sloan
http://www.gymnastike.org/videos/play/349607-mvi-3238

mikeyy
25th July 2010, 10:32
In timpul sariturii lui Jetter se aude muzica lui Shawn din 2007...oare cine o fi...

EDIT
Imi place mult Mattie Larson. Pana acum am vazut-o la 2 aparate....chiar daca a avut greseli, mi-a placut! Frumoasa tinuta la salturile cu sururb.
@Cata: sa nu recunosti tu melodia lui Marton? E exact cea folosita la patinaj de Plushy al tau - Tosca...rusinica :P

Ada24
25th July 2010, 10:55
Are cineva vreun link cu rezultatele la senioare?

Tess_AN
25th July 2010, 10:57
Are cineva vreun link cu rezultatele la senioare?
http://www.usa-gymnastics.org/PDFs/Results/w_072410_covergirl_sr.pdf

Ada24
25th July 2010, 11:01
Multumesc.

mikeyy
25th July 2010, 11:23
M-am uitat si eu rapid pe rezultate.
Notele D nu sunt de speriat...la niciun aparat!

crisloregym
25th July 2010, 11:42
Barna Sloan
http://www.gymnastike.org/videos/play/349607-mvi-3238

boring...ca de obicei

Ada24
25th July 2010, 11:45
boring, boring, dar solid :D

Mihai ai dreptate, incep sa devin si eu un pic mai optimista...trebuie :P

mikeyy
25th July 2010, 11:49
Am terminat de vazut competitia.
Mi-a placut datorita faptului ca imi era dor sa vad gimnastica.....ca in rest nu a fost cine stie ce.
Sunt convins ca intrecerea junioarelor a fost muuuuult mai interesanta!

Bross, Sloan, Larson, Sacramone, Hunter si Raissman....echipa pt mondiale, la prima vedere!

Am mai observat un lucru, care e valabil si pentru Rusia.....majoritatea gimnastelor au inceput sa se axeze pe salturi apel (arabian) la sol. Pana acum ceva vreme voiam si eu pentru ale noastre...dar gata, nu mai vreau. Sa ramanem noi cu tsukahara, ca nu prea mai este executata in ultima vreme! :)

@Ada: asa te vreau, optimista! ;)

Tess_AN
25th July 2010, 11:53
@Ada: asa te vreau, optimista! ;)
Daca intra Cerasela la paralele cu exercitiu complet inclusiv coborirea, intru si eu in corul optimistilor. :cool:
Oricum Romania la acest CM va fi pe podium! :ok:

Ada24
25th July 2010, 11:54
Pai daca vezi Romania pe podium la Mondiale anul asta deja esti optimista Tess!

Ma straduiesc Mihai, ma straduiesc.:D

mikeyy
25th July 2010, 11:54
Perfect...asa te vreau si pe tine, Tess :)
Vom fi pe podium!

@Ada: Hai ca poti! mergeee....o incurajare tipic gimnasticii :)

MitzGym
25th July 2010, 13:01
dar oare romania o sa fie pe o pozitie mai buna decat sua?
destul de multe rataript sua,au regresat mult americancele
e clar,rusia ia titlul mondial,romania pe 2 sau pe 3

crisloregym
25th July 2010, 13:05
E drept ca va fi greu...dar, practic, ne vom bate clar cu Rusia pentru podium...deocamdata sunt mai tari ca noi, dar pana in toamna se mai pot intampla atat de multe...de abia astept luna august, sa vedem ce se intampla pana la lot...deocamdata e cat de cat tacere, deci ar trebui ca lucrurile sa mearga, intr-un fel sau altul:)

mikeyy
25th July 2010, 13:14
Nu trebuie uitate chinezoaicele, deoarece au note ft bune la paralele si barna. Dar si ele au puncte slabe: sarituri si sol.
Cred ca va fi o finala deschisa, la mondiale...in care pot aparea surprize. Sper la o surpriza placuta din partea echipei noastre :)

Dupa ce le-am vazut pe americance...cred ca in acest ciclu olimpic sariturile vor face diferenta, nu paralelul.

Cata_RB
25th July 2010, 14:18
In timpul sariturii lui Jetter se aude muzica lui Shawn din 2007...oare cine o fi...

EDIT
@Cata: sa nu recunosti tu melodia lui Marton? E exact cea folosita la patinaj de Plushy al tau - Tosca...rusinica :P

Am remarcat ieri ceva pe unul din twitter-uri, auzise la incalzire...am cautat si am gasit:
"Pummarachi has some of shawns music"

Tosca...deci programul scurt, da? Stii ca uit...sau nu fac asocierile decat dupa ce descopar ambele jumatati :D

Chiar daca e dureros comentariul, merita ascultat pentru informatiile din interior.

MitzGym
25th July 2010, 14:39
dar la concurs aseara care a fost clasamentul?
pt ca eu nu am mai putut sa stau,iar azi dimineata nu l-am mai gasit pe live scoring
la senioare ma refer
dar ati gasit saritura lui jordyn?

Cata_RB
25th July 2010, 14:54
M-am uitat si eu pe note putin...chiar nu sunt de speriat. Bine, ma astept sa mai progreseze in primul rand la executie pana la nationale sau mondiale, multe gimnaste au lasat de dorit...e de inteles pana la urma, pana la varful de forma mai e.
Nu a fost cine stie ce concursul. Au elemente care ies in evidenta, mai putin integrale deosebit de dificile - spre deosebire de rusoaice, care au de-amandoua.

Alicia a fost deliciul competitiei pentru mine, e nebuna fata asta! In sensul bun :) Si in concurs, si in afara lui. Pe noile venite / revenite [Larson, Shapiro, Whitcomb etc] nu le stiam si nici nu prea le-am retinut. Mi-a placut mult de Vanessa Zamarripa, tare simpatica, exercitii de college, dar elementele pe care se bazeaza executate foarte frumos. Si cred ca mi-a atras atentia si pentru fizicul ei, in aglomeratia de gimnaste solide.
La Aly Raisman ma asteptam la mai mult...m-a uimit prestatia ei, nu neaparat ratarea de la sarituri. Insa e de avut in vedere, Martha spunea ca la camp a facut Amanar-uri foarte bune, desi aseara a fost departe de tot.

Putine Tsukahare...de fapt nu-mi amintesc nici una, in afara de cea intins a Kytrei Hunter. De unde o fi moda asta cu apelurile?

Pentru CM, momentan as zice ca locuri asigurate au Bross [pentru ca e Bross] si Sacramone [pentru ca a fost cea mai buna aseara si merge inspre mai bine]. La 6 fete in echipa, isi permit sa o ia pe Alicia chiar si numai pentru sarituri.

onlyme88
25th July 2010, 14:59
1. Americancele nu sunt deloc greu de depasit
2. Au nevoie ca de aer de "veterane": Sacramone, Bross si Sloan
3. Alicia prinde mondialul, imi pariez salariul pe august
4. Nu le-am vazut suficient pe chinezoaice dar cred ca lupta pt aurul mondial se va da intre ele (au paralele si barna excelente) si rusoaice
5. Daca toate junioarele, indiferent de nationalitate raman sanatoase, la Londra vom avea o competitie cum n-am mai vazut din anii '90.
6. COMPLET de acord cu faptul ca sariturile vor face diferenta in actualul cod (m-au speriat putin junioarele americanilor cu Amanar-urile lor)

mikeyy
25th July 2010, 15:05
Moda apelurilor a pornit de la Tweddle...de cand a inceput sa aiba rezultate la sol, toata lumea isi baga apel in exercitiu.
La fel cum s-a intamplat si cu roz-ul Nastiei, sau cu intrarile artistice ale rusoaicelor...

Alicia va fi 100% in echipa...doar Martha a umblat dupa ea ca sa o convinga sa revina. Si-o doreste in echipa. Doar ca eu sunt curios daca o va baga in finala pe echipe la barna :D Desi nu prea cred, pt ca barna Aliciei nu e inca ok...mai are de finisat elementele.

onlyme88
25th July 2010, 15:12
A reusit cineva sa inregistreze intreaga competitie? Sau cunoasteti vreo sursa de download?

Cata_RB
25th July 2010, 15:33
Andrei, video-ul de la linkul cu live scoring nu iti merge? Noi acolo ne-am uitat.
Au pastrat inregistrarea cu toata competitia, trebuie sa ai rabdare cand sunt ecrane negre sau cu chestii gen "coverage will resume shortly"...sau sa muti bara putin inainte ca sa treci de zonele alea :P

Video-uri separate mai sunt aici: http://www.gymnastike.org/members/UnusedName/videos

Edit: linkul cu scoring, adica asta: http://www.usa-gymnastics.org/pages/women/events/2010/covergirlclassic/scoring.html

niagara64
25th July 2010, 15:38
Mai sunteti optimisti rau de tot ...din pacate nu prea vad Romania pe podium nici in visele mele frumoase .B&B sunt antrenori geniali nu magicieni ... Puteti sa va suparati pe predictia asta dar eu personal nu vad posibil asta in timpul asta care a mai ramas la dispozitie si fetele care sunt acum acolo .As fi multumita sa reusim sa ne mentinem pe 4 , sa nu avem surprize din partea altora pe care ii uitati .
Acum intorcanduma la concursul de aseara , nu uitati ca nu este decat o etapa de calificare , nici macar un national , ca fiecare dintre fetele alea mai au niste carti pe care le tin la spate .
Este fain sa vezi un concurs de nivel national cu atatea senioare ... cum spun rusii : "Au cosul cu oua !" din pacate pentru noi ne limitam la o duzina?! Nici macar ...

Auré_Gym
25th July 2010, 15:51
Offtopic:
@Aure: uimitor progresul tau cu limba romana! Te descurci foarte bine! :ok:


Multumesc mult :). Personal, am descoperit Katelyn Ohashi si imi place mult solul asta: http://youtube.com/watch?v=s3_lPQJ_NPk

Am fost un pic dezamagita sa vad ca senioarele nu au fost mai gata. Au facut multe erori... Sunt de acord cu voi pe punctul asta, adica, cred ca Rusoicele vor fi mai impresionante la mondialele... In orice caz, vom vedea ce se va intampla mai tarziu, dar deocamdata, nu sunt impresionata...

niagara64
25th July 2010, 16:01
Da , frumoasa Ohashi .Ore de artistica lucrate cu siguranta...Vine tare din urma !
Senioarele mai au timp sa lucreze .Aduceti-va aminte de Cover Girlul de acum un an , de saltul calitativ catre nationale si de dupa .Acum ele vin de pe la cluburi .Va urma campul national unde cu siguranta vor urma slefuiri ... Cine incearca sa scoata varf de forma acum risca sa nu le aiba in varf de forma la ora Z.

mikeyy
25th July 2010, 16:13
Foarte frumos solul lui Ohashi :ok:
Doar 3 diagonale, dar la artistica sta foarte bine!
Prima diagonala m-a pus pe ganduri putin, dar pana la urma cred ca e 540 (spre inapoi) cu 720 (spre inainte)....combinatie interesanta, nu am mai vazut-o.

Cata_RB
25th July 2010, 16:23
Da, 540 inapoi + 720 inante cred ca e. Nu ca as sti sa numar :P, dar era undeva pe twitter si mi-am amintit acum. Si Kocian a facut aceeasi combinatie.

Am avut si noi mai multe senioare si au existat nemultumiti... Indraznesc sa spun ca multe dintre fetele care au concurat aseara sunt mai slabe decat cele care s-au retras de la noi.

mikeyy
25th July 2010, 16:30
Cata...esti mai optimista decat mine acum :)
Cum sa fie mai slabe decat cele care s-au retras de la noi? :D
Nici chiar asa.

Ma tot uit la solul lui Ohashi.....imi place din ce in ce mai mult! O nota de plecare foarte buna.
Va dati seama ca are aceeasi nota D ca Hunter? :D
Din acest motiv Ohashi e speciala...imbina perfect ambele parti: artistic + acrobatic! ;)

Cata_RB
25th July 2010, 16:43
Nu ma refer la varfurile americanilor, evident :P
Dar uita-te la notele de plecare...de pe la locul 10 in jos. Nu cred ca gimnastele noastre mai putin cunoscute nu au / aveau o medie de 5.1 - 5.2 pe aparat.

Andraf
25th July 2010, 16:48
Si eu am remarcat prima diagonala, mai putin intalnita si tsukahara echer (americancele nu prea fac tsukahare), dar foarte frumos executata. De fapt mi-a placut tot exercitiul, l-am revazut si a doua oara, nu imi aminteam a 4-a diagonala, care de fapt nu exista. Am remarcat eleganta ei, de retinut aceasta junioara, La Londra 2012 va fi senioara sau mai tarziu?
Kytra Hunter are tsukahara intins sau Dos Santos (dublu apel intns)? Mie mi s-a parut a fi Dos Santos...nu-s sigura, unghiul din care era filmat era destul de prost.
Edit: E Tsukahara (aterizeaza cu spatele)...

Cata_RB
25th July 2010, 16:56
Ohashi e nascuta in '97...deci nu prinde Londra, abia in 2013 trece la seniorat.
Kytra Hunter are Tsukahara intins. La tsukahare aterizarea e cu spatele spre coltul covorului [ca la dublu echer, de exemplu], iar la Dos Santos, la ca toate variantele de apel, gimnasta vine cu fata spre coltul covorului.

MitzGym
25th July 2010, 17:12
combinatia lui ohashi o are si bross(540 legat cu 720 salt inainte)
la 0:21:http://www.youtube.com/watch?v=UZmQr4USec8

tsupi
25th July 2010, 17:22
Multumesc pentru link-ul cu solul lui Ohashi, este absolut superb. E speciala fata asta, imbina foarte bine artistica si acrobatica - n-au mai avut americanii asa ceva. Sper sa aiba grija de ea si sa fie sanatoasa, poate avea un viitor foarte frumos.
Nu stiu in ce zile fac pregatirea la sol, ca nu le prind niciodata - asa ca-i vesnic o surpriza sa le vad solul.
De acord ca n-a fost nu stiu ce concursul asta - dar este numai incalzire pentru nationale si ce mai urmeaza. Alicia chiar a fost "a breath of fresh air" si cred ca va fi in echipa de la mondiale. Ma gindesc ca Marta spera sa o poata folosi si la birna, dar mai are de lucrat un pic. Oricum, m-a impresionat si pe mine care n-am fost niciodata fan al ei.
Mi-a placut Larson, dar nu straluceste in mod deosebit. Mai are un pic de timp sa se puna la punct. Whitcomb mi-a placut intotdeauna, ramine "sentimental favorite" si a fost chiar OK. Buna si Caquatto, mai ales ca a tot avut si ea probleme de sanatate din cite stiu.
Multumesc Ada, gasisem info despre boyfriend. Ma mir ca toata treaba-i atit de oficiala, de obicei ascund relatiile astea.
Dincolo de toate revelatia concursului ramine Ohashi. Pacat ca nu poate concura la Londra, ar fi pregatita pina atunci.
Uitasem sa spun ca a fost oribil comentariul. Tasha este "worst ever".
Pe IG a pus Greg un link cu Ohashi la paralele:
http://www.gymnastike.org/videos/play/349653

Cata_RB
25th July 2010, 19:12
O lista marisoara cu filmulete, in special junioare: http://auntjoycesicecreamstand.blogspot.com/2010/07/more-classics-videos.html

Ce draguta a fost Douglas la paralele, citisem despre momentul ala...o luptatoare :)
Jordyn a facut double double-ul? Asa mi se pare.

Ada24
25th July 2010, 19:28
Da Cata a facut double double.Din Romania a mai facut cineva? In afara de Silivas evident:P Parca Oana Ban?

Cata_RB
25th July 2010, 19:31
Nu cred ca a mai facut nimeni, era un montaj pe youtube si Silivas era singura.
Banut avea apel, ca element mai neobisnuit pentru romance.

Ada24
25th July 2010, 19:45
Oh ok, am incurcat borcanele. :P
In alta ordine de idei ce de optimism aici cu privire la sansele Ro vs USA. Pt mine optimism inseamna 10% sa prindem podiumul. :D (nici de alea nu mai sunt sigura dupa ce am citit ce a scris niagara :cry:)
Astept cu nerabdare concursul cu UK din august.

Am mai vazut din filmulete-ce inalt a fost dos santos-ul lui raissman.
Si mie imi place Onashi foarte mult, artistica f frumoasa la sol si paralele bune.

lalalilu
25th July 2010, 20:55
...La fel cum s-a intamplat si cu roz-ul Nastiei.as zice ca rozul a pornit totusi de la Khorkina.

tsupi
25th July 2010, 22:09
Nu stiu daca v-ati uitat la Kyla Ross. Eu i-am cautat si birna pe youtube, ca acolo a avut nota mai mare decit Ohashi. Este absolut superba, plus ca are norocul sa fie eligibila pentru Londra.

Cata_RB
25th July 2010, 22:19
Tsupi, poti sa pui link-ul, te rog? :)
Eu i-am gasit doar solul.

tsupi
25th July 2010, 22:41
Scuze, scuze - nu-l mai cauta ca nu-i! Din cauza elanului n-am observat ca-i exercitiul de la Pacific Rim. Abia cind am cautat sa pun link-ul m-am prins de eroare.

niagara64
25th July 2010, 22:52
Nu stiu daca v-ati uitat la Kyla Ross. Eu i-am cautat si birna pe youtube, ca acolo a avut nota mai mare decit Ohashi. Este absolut superba, plus ca are norocul sa fie eligibila pentru Londra.

Da , Ohashi are marele ghinion sa mearga cu un an in urma olimpiadei...Iar la urmatoarea va avea deja 19 ani ...Depinde mult de caracterul ei.

MitzGym
26th July 2010, 11:48
http://www.youtube.com/watch?v=hNAI6iuS8zk
saritura lui jordyn
i-au dat prea mult,komova la europene a avut o tinuta mai buna,dar a facut un pas la aterizare(pe care si jordyn l-a facut) si i-au dat cu un punct mai putin

Tess_AN
26th July 2010, 15:32
E drept ca va fi greu...dar, practic, ne vom bate clar cu Rusia pentru podium...deocamdata sunt mai tari ca noi, dar pana in toamna se mai pot intampla atat de multe...de abia astept luna august, sa vedem ce se intampla pana la lot...deocamdata e cat de cat tacere, deci ar trebui ca lucrurile sa mearga, intr-un fel sau altul:)
Rusia se va bate cu SUA pentru partea de sus a podiumului (slabe sanse, dar nu imposibil sa le stricam noi socotelile), noi si chinezi ne batem pentru locul 3 (daca nu ne strica socotelile englezii si/sau japonezii).

Eu tare m-as entuziazma sa vad crestere la lot si amicalul din Anglia sa fie cel mai slab concurs, de acolo sa crestem catre nationale si CM. Daca se reuseste asta, avem sanse, daca nu, ne imbatam cu apa rece.

Ohashi si JO - imi aminteste de Liukin si JO, Bross si JO - toate cu primul an de seniorat imediat dupa Olimpiada si toate de la WOGA.

Daca Raisman face Amanar, daca vine si Williams cu Amanar, s-ar putea sa fie cu semnul intrebarii participarea Aliciei la CM. Rudi nu are valoare asa de mare ca sa o ia doar pt. saritura tinind cont ca pt. echipe trebuie sa aiba si AA-iste si le trebuie si 3 paralele. Depinde normal si de accidentarea lui Williams. Am un semn de intrebare si la intrarea lui Sloan in echipa dar cred ca "galonarea" de anul trecut o vor duce acolo. Imi pare rau de Saphiro (stiu ca se e corect Shapiro, dar eu o iau cu safirele... imi e simpatica).

Aure, Mihai are dreptate - din ce scrii se vede de la o posta progresul tau la limba romana. Poti sa scrii mai mult - si daca e nevoie poti completa in engleza/franceza, se va gasi cineva sa traduca. Dar imi place cum scrii - ca si continut - mi-ar face placere sa iti citesc impresiile mai des. :ok:

Tess_AN
26th July 2010, 15:36
Da , Ohashi are marele ghinion sa mearga cu un an in urma olimpiadei...Iar la urmatoarea va avea deja 19 ani ...Depinde mult de caracterul ei.
SI depinde si daca o tin articulatiile. (cum am invatat alaltaieri de la cineva ;) ) ca talent are.

MitzGym
26th July 2010, 15:40
de acord cu tine.Si eu cred ca noi alaturi de china tot pe locul 3 o sa ne batem

Auré_Gym
26th July 2010, 15:55
Rusia se va bate cu SUA pentru partea de sus a podiumului (slabe sanse, dar nu imposibil sa le stricam noi socotelile), noi si chinezi ne batem pentru locul 3 (daca nu ne strica socotelile englezii si/sau japonezii).

Eu tare m-as entuziazma sa vad crestere la lot si amicalul din Anglia sa fie cel mai slab concurs, de acolo sa crestem catre nationale si CM. Daca se reuseste asta, avem sanse, daca nu, ne imbatam cu apa rece.

Ohashi si JO - imi aminteste de Liukin si JO, Bross si JO - toate cu primul an de seniorat imediat dupa Olimpiada si toate de la WOGA.

Daca Raisman face Amanar, daca vine si Williams cu Amanar, s-ar putea sa fie cu semnul intrebarii participarea Aliciei la CM. Rudi nu are valoare asa de mare ca sa o ia doar pt. saritura tinind cont ca pt. echipe trebuie sa aiba si AA-iste si le trebuie si 3 paralele. Depinde normal si de accidentarea lui Williams. Am un semn de intrebare si la intrarea lui Sloan in echipa dar cred ca "galonarea" de anul trecut o vor duce acolo. Imi pare rau de Saphiro (stiu ca se e corect Shapiro, dar eu o iau cu safirele... imi e simpatica).

Aure, Mihai are dreptate - din ce scrii se vede de la o posta progresul tau la limba romana. Poti sa scrii mai mult - si daca e nevoie poti completa in engleza/franceza, se va gasi cineva sa traduca. Dar imi place cum scrii - ca si continut - mi-ar face placere sa iti citesc impresiile mai des. :ok:

Sunt de acord cu tine pentru multe lucruri, dar personal, cred ca Alicia va face partea echipei pentru ca face 2 sarituri. N-am vazut 2 sarituri acasa Raisman. Si chiar Williams e si foarte frumoasa la saritura, cred ca experianta lui Sacramone ar putea sa fie importanta in echipa. Nu stiu daca echipa are nevoie de 2 gimnaste specialiste la saritura, dar daca da, ar pune Williams si Sacramone... In orice caz, e foarte greu sa determinam cine va merge la mondialele 3 luni inainte... Gimnastele pot sa stapaneasca elemente noi, si multe lucruri pot sa se intampleze pana atunci...

Si multumesc mult Tess pentru ce ai spus despre mine :).

MitzGym
26th July 2010, 16:04
dar poate sacramone are si yurchenko cu 2 suruburi,dar il pregateste pt mondiale,acum nu l-a facut pt ca nu e un concurs important,nici williams nu a facut anul trecut la american clasic stand cu 1.5 suruburi(salt intins),a facut stand cu 180 intins

Cata_RB
26th July 2010, 16:13
Daca Raisman face Amanar, daca vine si Williams cu Amanar, s-ar putea sa fie cu semnul intrebarii participarea Aliciei la CM. Rudi nu are valoare asa de mare ca sa o ia doar pt. saritura tinind cont ca pt. echipe trebuie sa aiba si AA-iste si le trebuie si 3 paralele. Depinde normal si de accidentarea lui Williams.

Rudi are 6.3, cu doar 2 zecimi mai putin decat Amanarul. Din pacate, pentru Amanarul lui Raisman trebuie sa o credem pe Martha...mi-ar fi placut sa avem ce compara.
Accidentarea lui Williams e cu semnul intrebarii pentru mine. Mai degraba cred ca e iesita din forma, a avut si pauza, si scandal cu fostul club, si o perioada buna pana cand si-a gasit unul nou. Nu stiu daca va avea timp sa ajunga unde era, la Amanar cu atat mai putin. Dar...cine stie, a mai facut surpriza o data :)
Fiind 6 fete in echipa si 5 evolutii in calificari, nu mai sunt restrictiile de anul trecut, incap si AA-istele, si specialistele. Cred ca Sacramone are sanse mai mari la CM decat Sloan, pe care o tot chinuie glezna. Nu-i nici concurenta prea mare.

Cat despre Ohashi si JO, eu nu-i plang de mila. Am avut si avem si noi destule fete in situatia asta, iar unele cred ca s-ar fi descurcat chiar foarte bine daca aveau varsta (Stela Nistor si Ana Porgras, de exemplu).

Tess_AN
26th July 2010, 16:28
Sunt de acord cu tine pentru multe lucruri, dar personal, cred ca Alicia va face partea echipei pentru ca face 2 sarituri. N-am vazut 2 sarituri acasa Raisman. Si chiar Williams e si foarte frumoasa la saritura, cred ca experianta lui Sacramone ar putea sa fie importanta in echipa. Nu stiu daca echipa are nevoie de 2 gimnaste specialiste la saritura, dar daca da, ar pune Williams si Sacramone... In orice caz, e foarte greu sa determinam cine va merge la mondialele 3 luni inainte... Gimnastele pot sa stapaneasca elemente noi, si multe lucruri pot sa se intampleze pana atunci...

Si multumesc mult Tess pentru ce ai spus despre mine :).
Faptul ca sunt 6 locuri in echipa da oarecare flexibilitate. Nu trebuie sa fie 2 specialiste la sarituri, cred ca si la noi si la americani, ideea de echipa se va face sa acopere 3 executii la nivel inalt pe fiecare aparat pentru finala/medalia pe echipe.

Cum nici Sacramone si nici Williams nu fac paralele, inseamna ca cele doua saritoare concureaza pe 3 locuri (celelalte 3 din echipa dupa ce se stabileasc paralelistele). Mai e si AA-ul de luat in considerare. (sa zicem ca aici intra Bross, Raisman si posibil Sloan?!? - cu semne multe de intrebare)

Williams avea Amanar si anul trecut, nu l-a facut ca nu e nevoie. De aceea am zis, daca revine Williams (a demonstrat ca poate face minuni in timp scurt), si daca Raisman are Amanar asa cum zice Martha, nu stiu daca Alicia va intra pentru (doar pentru) sarituri.

Sa asteptam si Nationalele sa vedem ce se mai intimpla. Si sa vedem cite fete "rupe" Martha la Camp-ul de anul asta. Eu o vreau pe Bross sanatoasa in echipa pentru ca imi e simpatica (imi pare rau ca nu a luat ea titlul AA anul trecut).

MitzGym
26th July 2010, 16:31
williams nu cred ca va fi apta pt mondiale,pt ca s-a accidentat acum nu multa vreme,nu cred ca dureaza asa de putin recuperarea.Nici daca ar fi avut fractura/fisura la mana/picior nu ar fi durat atat de putin recuperarea.

tsupi
26th July 2010, 17:19
O fi accidentata Williams, dar eu cred ca-i iesita tare din forma. Cind am vazut-o la WOGA Classic era inca la vechiul gym si tot s-a prezentat foarte nasol. Saritura ei n-a avut amplitudine deloc, la celelalte aparate nu mai vorbesc cum s-a prezentat.
E drept ca nu sint fan si poate o privesc cu ochi critic.
De fapt vreau sa spun ca intre cele doua probabil ca Marta ar alege-o pe Alicia. E drept ca mai este timp sa arate fiecare ce poate.

Tess_AN
26th July 2010, 17:51
Daca Williams e in forma, eu zic ca are avantajul psihicului. In plus, Alicia are handicapul "trecutului". In caz de forma/pregatire egala, eu cred ca va cistiga Williams. Oricum Martha o va lua pe cea care crede ea ca ii aduce puncte si siguranta mai mare pentru finala pe echipe. Vom vedea. Nu americanilor le pling eu de mila ci ma gindesc la noi cum stam... si ce se mai poate face in mai putin de 3 luni. Azi e 26, peste 3 luni CM2010 va fi deja istorie!

MitzGym
26th July 2010, 18:11
dar pe ce data e primul concurs la care participa si romania?

mikeyy
26th July 2010, 20:16
Alicia are avantajul executiei...ea chiar face bine acea saritura si poate obtine o nota foarte buna.
Williams desi ar avea un avantaj de 0.2 la D...cu siguranta il pierde la executie (as putea spune ca pierde mult mai mult decat Alicia). Deocamdata Williams este cu semnul intrebarii, dar la Nationale va trebui sa se prezinte si atunci vom vedea. Eu, personal, nu cred ca Williams va merge la mondiale.

EDIT:
Un interviu TAA cu Ostapenko: http://www.the-all-around.com/index.php?option=com_content&view=article&id=105:interview-oleg-ostapenko&catid=4:news&Itemid=22

Ostapenko este cel care a antrenat-o pe Lilia Podkopayeva (campioana europeana mondiala si olimpica absoluta din 95 si respectiv 96...in 12 luni le-a castigat pe toate). De asemenea el a lucrat si cu echipa Braziliei pana acum 2 ani si a stat in spatele rezultatelor lui Jade Barbosa (bronz mondial la AA in 2007). In prezent se ocupa de echipa de junioare a Rusiei.

[o scurta prezentare, ca tot am citit mai multe despre el acum vreo 2 saptamani :)]

Din interviul dat celor de la TAA...mi-a atras atentia partea in care spune ca Vika Komova e pregatita doar in proportie de 70% pt YOG (ce modest e :P).

MitzGym
26th July 2010, 22:13
nici eu nu cred ca williams va fi in echipa pt mondiale.

Auré_Gym
26th July 2010, 22:28
Nu stiu daca l-ati vazut inainte, dar aici e solul lui Mattie Larson care imi place mult: http://www.youtube.com/watch?v=m7DDUOh0hXA

Si pe linkul asta, puteti sa gasiti niste alte filmulete: http://www.youtube.com/user/USAgymnast52#p/u/2/m7DDUOh0hXA

Tess_AN
26th July 2010, 23:37
Multumim Aure.
"user-ul acesta" e federatia americanilor. Sunt curioasa cind o sa isi faca si ai nostri canal de youtube... Daca tot si-au facut pagina d eweb... Nu de alta dar am citit ca si regina si-a pus poze pe flicr. Daca si monarhia se modernizeaza... (scuze pentru off topic)

Ada24
26th July 2010, 23:47
Eu o sa cred ca Williams are Amanar cand o sa-l vad.:P
Cred ca mai repede o sa aiba Vanessa Z -Cheng, cel putin ea l-a facut in groapa cu bureti.

Mihai -Ostapenko e antrenorul cu "scandalul" din Brazilia ?

mikeyy
27th July 2010, 00:20
Da, parca a fost implicat si Ostapenko in "scandalul" brazilian....de aceea a si plecat.
Jade l-a acuzat ca a fortat-o sa lucreze, fiind accidentata la mana.

Ada24
27th July 2010, 00:33
Am gasit pe examiner. com un interviu cu Shallon Olsen, gimnasta din Canada de care am vorbit acum ceva timp.A facut 10 ani acum, in iulie.Se antreneaza 30 de ore pe saptamana. Nu e un pic cam mult pt varsta asta?
A marit nr de ore ca sa aiba timp sa invete noi elemente...

http://www.examiner.com/x-19152-Gymnastics-Examiner~y2010m7d23-Shallon-Olsen

mikeyy
27th July 2010, 00:35
30 de ore pe zi?...cred ca voiai sa zici pe saptamana. :)
Este exagerat de mult.....ce antrenori :(

Ada24
27th July 2010, 00:36
Da, pe saptamana :P
Partea cu noi elemente m-a "amuzat"-deja e mult avansata pt varsta ei.Mai are 6 ani pana la seniorat.

niagara64
27th July 2010, 01:42
Asta e " cosul de oua" al rusilor de care va povesteam ...Daca se sparge sau nu ? De aia au asa multe ca sa aiba de unde sa se sparga ....Asta e stilul rusesc de antrenament .
Daca nu ma inseala memoria Lashin tocmai a demisiona de la lotul national ....parca .
Adica 6 zile a cate 5 ore ? Nu e mult cam 4-5 ore se lucreaza pe zi depinde de club ...
Ai uitat Mihai cand erau unii care se"jurau" ca se lucreaza si 8 ore /sapt la un club anume ? :)

niagara64
27th July 2010, 02:49
Scuze am vrut sa zic 8/ zi :) Multam soacrei de serviciu :)

Auré_Gym
27th July 2010, 16:09
Elsa Garcia a castigat o competitie inainte Jessica Lopez cu un punctaj destul de bun. Rezultatele sunt aici cu un articol: http://intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1744:puerto-rico-mexico-win-central-american-games&catid=5:competition-reports&Itemid=164

Ada24
27th July 2010, 22:09
Kayla Williams se retrage din competitiile "elite".
http://www.insidegymnastics.com/content/show/newsarticle.aspx?articleid=863&zoneid=1

Tinta ei erau mondialele, dar daca s-a accidentat nu mai e posibil
Incredibil cum se schimba lucrurile in gimnastica asta.Anul trecut multi o vedeau la Londra, ba unii visau la TTY de la ea, si acum...

Va reprezenta Universitatea Alabama in NCAA.

mikeyy
27th July 2010, 22:17
Interesant...ma asteptam sa nu mearga la mondiale, dar nu credeam ca se retrage.
Ce usor s-a lasat.

Cata_RB
27th July 2010, 22:35
Nu ma asteptam la asa ceva :shocked:

Personal, nu o vedeam nici la CM si nici la Londra, dar e surprinzator ca a renuntat deodata. Cred ca nu mai reuseste sa progreseze...sau nu mai are motivatie. Daca inteleg bine din articol, abia in 2012 va intra la facultate?
De asemeni, e prima oara cand citesc care e accidentarea ei: o ruptura de tendon, mai mult nu pricep. E intr-adevar serios, nu cum am crezut initial.

Ada24
27th July 2010, 22:37
Intra la facultate in 2011, dar competitiile de college sunt la inceputul fiecarui an (deci va participa la inceputul lui 2012)

Cata_RB
27th July 2010, 22:41
Ah, atunci inteleg oarecum. Mondialele de anul asta le pierde, iar la anul va trebuie sa se axeze pe college. La fel a facut si Sam Peszek.

crisloregym
27th July 2010, 22:43
Mda...cam usor a renuntat, nu m-as fi asteptat...ziceai bine, Ada, ca nu crezi Amanarul lui Williams pana nu vezi:P

Tess_AN
27th July 2010, 22:45
Kayla Williams se retrage din competitiile "elite".
http://www.insidegymnastics.com/content/show/newsarticle.aspx?articleid=863&zoneid=1
Asta inseamna ca Alicia Sac e primul nume sigur in echipa SUA pentru CM.
Mai sunt 5 locuri de completat. Nationalele lor vor decide intre: Bross, Sloan, Raisman, Hunter, Caquatto, Larson, Wittcomb, Jetter. Nu cred ca VanZam intra in carti. Poate Saphiro daca nu e accidnetata.

Cred insa ca A. Sac are biletul de avion in buzunar. Cine credeti ca i se va alatura?

Ada24
27th July 2010, 22:47
Bross sigur.Si Sloan cred.

MitzGym
27th July 2010, 22:48
Ah, atunci inteleg oarecum. Mondialele de anul asta le pierde, iar la anul va trebuie sa se axeze pe college. La fel a facut si Sam Peszek.

pai peszek s-a retras din elite?
chiar...ce repede s-a lasat williams,eu credeam 100% ca va fi la londra...imi pare rau pt ea,desi nu eram fan al ei,dar nu ma asteptam sa mearga la mondiale,din moment ce era si accidentata

Tess_AN
27th July 2010, 22:52
Bross sigur.Si Sloan cred.
La CoverGirls Classic ambele s-au prezentat cam slabut. Daca ar fi sa judec acum, eu cele mai mari sanse i le-as da lui Hunter. Si da, o vreau pe Bross acolo ca e favorita mea dintre senioarele americancelor de acum ;) Si Raisman imi place.

Daca as fi eu Martha, echipa ar fi: Bross, Raisman, A Sac, Hunter, Caquatto plus una dintre VanZam/Saphiro/Larson si celelalte doua rezeve.

Cata_RB
27th July 2010, 22:52
Eu zic la fel ca duminica: sigur Sacramone si Bross. As zice si Sloan, daca n-ar fi glezna ei.

Mi-ar placea sa o vad pe Zam, dar sunt de acord, e putin probabil. Doar daca vine cu saritura Cheng si mai imbunatateste paralelele, ca sa fie o solutie la nevoie.

Ada24
27th July 2010, 22:53
Oricum nici dupa Nationale nu se va decide-ci dupa camp-uri.
Deci probabil cele care vor iesi sanatoase de acolo vor merge la Mondiale.:P

mikeyy
27th July 2010, 22:57
A. Sac insa cred ca are biletul de avion in buzunar. Cine credeti ca i se va alatura?

Da, Alicia este la mondiale.
In rest: Bross, Sloan, Raissman, Larson si Caquatto

Nu sunt sigur in ceea ce o priveste pe Raissman....sa nu intre Hunter in locul ei.

Iar de Sloan nu sunt sigur daca va face 4 aparare....tare imi e ca va ramane la 2, pt ca nu cred ca risca sa se faca de rusine la AA....e campioana en-titre, trebuie sa confirme.

VT: Bross, A-Sac, Raisman/Hunter
UB: Bross, Sloan, Caquatto
BB: Bross, A-Sac si Sloan/Larson
FX: Bross, Hunter/Raissman, Larson

A-sac si cea care va fi noua campioana nationala (probabil Bross) vor avea locurile asigurate in echipa.
Restul sunt la mana Martei :D

Daca Sloan nu va face 4 aparate...atunci imi e putin greu sa-mi dau seama cine va fi a doua gimnasta pt AA.

Ada24
27th July 2010, 23:02
De ce sa nu faca AA? E accidentarea la glezna asa grava?
(Sloan)

mikeyy
27th July 2010, 23:05
Nu stiu cat de grava e accidentarea, dar de la Pacific Rim a trecut destul de mult.....si vad ca are in continuare probleme. Sau poate la CG Classic nu a vrut sa forteze.....

Ada24
27th July 2010, 23:07
A aparut Classics si pe youtube

http://www.youtube.com/watch?v=YVFBC15Nn9M

MitzGym
27th July 2010, 23:15
dar columbianca care a cazut la mondiale in cap s-a retras sau se antreneaza?

Cata_RB
27th July 2010, 23:19
Comentatorii de la Classics [am facut un efort sa ii ascult tocmai pentru informatii sporadice de acest gen :P] spuneau ca o sacaie, ba ii trece, ba revin durerile. Probabil nu prea se poate antrena cum ar trebui.

MitzGym
27th July 2010, 23:23
dar de ce nu fac nimic antrenorii,doctorii lotului?
ca in romania sta saraca fata!

Ada24
27th July 2010, 23:29
Celelalte Amanar-uri ale junioarelor:

http://www.gymnastike.org/videos/play/349794
http://www.gymnastike.org/videos/play/349793

mikeyy
27th July 2010, 23:34
Dragute sariturile....sunt filmate de departe si nu se vad detaliile, dar par sarituri bune.
Mi-a placut saritura lui Priessmann....a executat-o cu usurinta. Zici ca e doar 1.5 :D

MitzGym
27th July 2010, 23:36
cel mai reusit a fost al lui priessman(dintre toate amanarurile)
f frumoasa saritura!

niagara64
28th July 2010, 00:44
Va cam grabiti cu aranjatul ploilor...mai vine un national ... un camp ,doua la Karoly ....multe se mai pot schimba .Si nici exercitiile nu le au la maximul de posibilitate inca :)

Ada24
28th July 2010, 00:49
De acord...Campurile vor fi 2: 14-18 Septembrie si 4-9 Octombrie (sursa ig)

Tess_AN
28th July 2010, 01:00
Participantii la Nationalele SUA - baieti - liste nominale cu numere de concurs si ordinea de intrare in concurs.
http://www.usa-gymnastics.org/pages/post.html?PostID=5900&prog=vc10
http://www.usa-gymnastics.org/PDFs/Men/2010VCParticipant_StartList.pdf

Cine poate face si echipa pentru CM :D?

Auré_Gym
28th July 2010, 02:34
Celelalte Amanar-uri ale junioarelor:

http://www.gymnastike.org/videos/play/349794
http://www.gymnastike.org/videos/play/349793

Cand vad lucruri de genul asta, pot sa zic ca consider ca junioarele sunt mai impresionante decat senioarele in SUA... Echipa la jocurile olimpice va fi mult mai frumoasa la Londra decat la Rotterdam in opinia mea. Nu prea cred ca Sloan va fi capabila sa ajunga acolo daca junioarele nu s-au accidentat pana atunci. Cred ca batalia pentru medalia de aur la Londra va fi foarte grea inca o data, si sper ca Romania va fi apta sa aiba o sansa sa o obtine...

Tess_AN
28th July 2010, 03:57
De acord, Sloan nu cred ca ajunge la JO la Londra in 2012. Sincer, si pentru Rotterdam eu am un semn de intrebare daca va ajunge.

La Londra la Olimpiada va fi concurs tare, mai tare ca la Beijing. Junioarele de peste tot: Romania, Rusia, SUA, sunt convinsa ca si cele din China sunt mai promitatoare decit generatia actuala de seniaore. Totul e sa nu se accidenteze si sa nu se retraga.

tsupi
28th July 2010, 04:23
Se pot schimba inca multe, momentan zic si eu ca Mihai in ceea ce priveste echipa. Bross numai daca se "self-destruct" nu va fi in echipa. Acum ca nu mai exista nici un dubiu cu situatia lui Williams, merge sigur si Alicia.
Ai dreptate Aure, va fi frumos la Londra. Sint multe junioare (nu ma refer doar la US) care promit.
Ieri toata lumea era la antrenament, ba a fost si Nastia in vizita. Am vazut ca peste citeva zile semneaza autografe la JC Penney, deci cred ca saptamina asta se relaxeaza pe acasa.

Clau93
28th July 2010, 06:55
Cred ca Williams s-a si retras din cauza ca a avut probleme cu antrenorii. Nu e asa? Parca la inceputul anului acestuia sau anul trecut a schimbat antrenori si locul de antrenament?

mikeyy
28th July 2010, 10:02
BBC va urmari pregatirea lui Shawn Johnson pentru Londra 2012.
Un mesaj video de la Shawn: http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/olympic_games/world_olympic_dreams/8802265.stm

Incepe sa devina interesant! Go Shawn :ok:

Ada24
28th July 2010, 10:46
Wow:o: Cred ca isi doreste cu adevarat sa revina...

Ada24
28th July 2010, 12:06
Ieri in China a avut loc un "trial" la care au participat toate senioarele (fara He Kexin) si Tan Sixin.
Sapte gimnaste au DTY... :o: (sursa ig)

Poze aici
http://tieba.baidu.com/f?kz=841246706

Clau93
28th July 2010, 13:04
Ieri in China a avut loc un "trial" la care au participat toate senioarele (fara He Kexin) si Tan Sixin.
Sapte gimnaste au DTY... :o: (sursa ig)

Poze aici
http://tieba.baidu.com/f?kz=841246706

Imi este umpic greu sa cred asta. Poate Yang Yilin si Deng Linlin ar putea avea DTY dar altcineva cine ar mai fi?

Ada24
28th July 2010, 13:14
Tan Sixin si gimnasta care rateaza mereu (am uitat numele :P) sigur au DTY...
Oricum probabil vom vedeam la sf lui august, atunci au nationalele.

Edit 1 Am gasit gimnasta fara nume, Qiushuang
http://www.youtube.com/watch?v=UlFVfG0TYYA

Edit 2. Se pare ca Qiushuang a facut Amanar, dar a ratat.

Cata_RB
28th July 2010, 13:37
Eu ma intreb daca intr-adevar e atat de iesita din comun aceasta generatie de junioare...sau asa a fost tot timpul, insa abia in ultimii ani am avut ocazia sa aflam aceste amanunte, pentru ca a crescut enorm cantitatea de informatii.

Londra e departe pentru Sloan, mai ales la ce concurenta vine. Sa nu uita ca ea are la activ o olimpiada, ar fi mai degraba surprinzator daca va ajunge si la a 2-a.

lilianabirsanu
28th July 2010, 15:02
Nu cred ca junioarele sunt...iesite din comun si in anii precedenti au fost bune dar concurau la senioare(se mai modifica varsta)ex.Silivas cateva chinezoaice etc..Cred ca dupa 16 ani au loc modificari fiziologice la fete si este din ce in ce mai greu sa te mentii in forma, putine reusesc.Si Nadia a avut cele mai bune performante inainte de 16 ani.Dar gimnastica a evoluat,antrenori din tari cu traditie in gimnastica lucreaza in diverse tari si de aceea nr de gimnaste ff bune a crescut.Sant convinsa ca Londra va fi una din cele mai frumoase olimpiade,cu multe gimnaste f bune si personal sunt optimista pentru fetele noastre.Trebuie sa fie doar sanatoase si vor fi pe podium.:)

mariusvl
28th July 2010, 15:21
Pentru cine se pricepe la college: vad ca Alicia e la Brown, nu a concurat deloc pentru ei? Parca n-am auzit.

Alicia nu mai este la Brown. In 2009 dupa ce a revenit din Los Angeles a spus ca vrea sa se transfere la o alta Universitate din Boston.

mikeyy
28th July 2010, 17:19
Daca 7 chinezoiace aveau Amanar....era ceva.
Asa...doar DTY e ok. :) (Ce optimist sunt! :D)

Cata_RB
28th July 2010, 17:46
Subscriu :D
Pana la urma, conteaza sa fie 3 in finala pe echipe...si sigur o sa avem si noi 3 :D

MitzGym
28th July 2010, 17:59
lool,o sa avem cel putin 3(raluca,amelia,diana)
dar la beijing au avut 2 amanar,in rest dty(chinezoaicele)

mikeyy
28th July 2010, 18:06
La Beijing au avut 2 doar pe hartie......ca Yuyuan nu a reusit sa-l faca in concurs. Daca nu ma insel, in finala pe echipe nici nu a concurat la sarituri.

Cata_RB
28th July 2010, 18:08
Avand in vedere ca Raluca avea probleme mari cu DTY-ul si a avut si picorul in ghips, nu stiu daca ea va fi cea de-a 3-a.
Insa eu sunt sigura ca vom avea (macar) 3...atat optimism trebuie sa am :D

MitzGym
28th July 2010, 18:29
yuyan l-a facut,dar l-a ratat,atat in calificari,cat si la aa
da,la echipe nu a concurat la sarituri

Tess_AN
28th July 2010, 18:30
Alicia nu mai este la Brown. In 2009 dupa ce a revenit din Los Angeles a spus ca vrea sa se transfere la o alta Universitate din Boston.

Bine ai revenit pe aici Marius! Imi era asa de dor de avatarul tau! :ok:

Ieri in China a avut loc un "trial" la care au participat toate senioarele (fara He Kexin) si Tan Sixin.
Sapte gimnaste au DTY... :o: (sursa ig)
Din 7 DTY-uri o sa iasa sigur 3 Amanare. Nu se lasa chinezi asa de usor. Au scazut ritmul ca a trecut Olimpiada de "acasa" pentru ei, dar pina la CM 2011 (poate chiar 2010, mai stii?!?) si sigur pina la JO 2012 o sa isi puna la punct.

MitzGym
28th July 2010, 18:50
pana la cm 2010 cred ca este prea devreme
dar pana la cm 2011 totul e posibil

mariusvl
28th July 2010, 19:09
Bine ai revenit pe aici Marius! Imi era asa de dor de avatarul tau! :ok:

Multumesc!
N-am plecat, doar ca nu am mai postat in ultimul timp dar va citesc. Eu nu sunt asa initiat in ceea ce priveste partea cu elementele tehnice si chestiile de genu asta din gimnastica insa o urmaresc cu placere.

MitzGym
28th July 2010, 19:41
Multumesc!
N-am plecat, doar ca nu am mai postat in ultimul timp dar va citesc. Eu nu sunt asa initiat in ceea ce priveste partea cu elementele tehnice si chestiile de genu asta din gimnastica insa o urmaresc cu placere.

pai te invatam noi gratis

Cata_RB
28th July 2010, 22:28
Multumesc!
N-am plecat, doar ca nu am mai postat in ultimul timp dar va citesc. Eu nu sunt asa initiat in ceea ce priveste partea cu elementele tehnice si chestiile de genu asta din gimnastica insa o urmaresc cu placere.

Nu-ti face probleme ;) Nici eu nu stiam mai nimic din partea tehnica atunci cand am descoperit forumul, la fel si multi altii. Insa se invata usor, nici nu-ti dai seama cand ai prins cate ceva :)

cineva_cineva
28th July 2010, 23:07
Un filmulet de la Nationalele Chinei, daca intereseaza pe cineva, din 2010: http://v.ku6.com/show/EtIadOj7rUFVRfoc.html

crisloregym
28th July 2010, 23:45
WOW...7 DTY-uri!!! Pai pana in 2012 pot sa scoata si trei Produnova in stilul asta:D

Tess_AN
29th July 2010, 01:42
Nu-ti face probleme ;) Nici eu nu stiam mai nimic din partea tehnica atunci cand am descoperit forumul, la fel si multi altii. Insa se invata usor, nici nu-ti dai seama cand ai prins cate ceva :)
Asa e Marius, numai sa ai timp mult, foarte mult timp. ;) Sunt unii si mai vechi decit Cata pe forum si mai putin cunoscatorii :P - apropo-ul doar la persoana mea.

Cind ma gindeam ca am timp sa ma ocup de altceva, a venit Amalia cu chinezii sa ma tenteze. Multumesc Amalia o sa ma uit si la CN-ul chinezilor noaptea asta!

Cata_RB
29th July 2010, 01:51
Totul e sa fii atent si la partea tehnica atunci cand vezi exercitiul / concursul...ca oricum il vezi :P

Dar, bineinteles, se poate discuta si fara chestii care tin de cod...opinii, sperante, pareri de rau...orice. Chiar si papanasi si corcoduse, cand nu se intampla nimic in gimnastica :D

Ada24
29th July 2010, 11:06
Daca 7 chinezoiace aveau Amanar....era ceva.
Asa...doar DTY e ok. :) (Ce optimist sunt! :D)

LOL Mihai , dar daca ne sunt "egali" la sarituri nu e bine deloc, ca ne depasesc cu mult la paralele! Asa macar la sarituri eram peste.Esti optimist si in privinta paralelelor?:D
Apropos, citeam ca YY a facut la acest trial un exercitiu la paralele unde a avut E cel mai mare, insa D mica...adica 6,1...

(Oricum eu te admir ca esti optimist.:) Poate o fi de la aerul de munte?:D Sau e optimism de vanzare la Star?:happy)

mikeyy
29th July 2010, 11:56
Pai am zis eu ca ne sunt "egali"? ...poate noi vom avea un plus fata de ei la sarituri :D
In privinta paralelelor nu sunt optimist (mai sunt si exceptii:P), dar sunt increzator ca se vor aranja cumva lucrurile. Daca revine Cera in forta....atunci s-ar putea sa fiu optimist si pt paralele :)

(Nu stiu....aerul de munte probabil, ca la Star nu am mai fost in ultima vreme :ras-plans:)

Cata_RB
29th July 2010, 12:51
Ce-i aia Star? :D

Ada24
29th July 2010, 13:07
Magazin in Brasov.:)
(in genul "Unirea" din Bucuresti)

mikeyy
29th July 2010, 18:53
Nu chiar in genul Unirea, dar pe aproape. E fostul magazin Universal...stiu ca in multe orase existau astfel de magazine in trecut.

Cata_RB
29th July 2010, 19:04
Aaaa, da, inteleg la ce va referiti :)

crisloregym
29th July 2010, 20:12
Daaa...si la noi era Moldova...si a ramas Moldova, doar ca e si Mall acum:D Cata...nu te tenteaza?:D..macar Palatul Culturii de vis-a-vis..:)

Cata_RB
29th July 2010, 20:34
Ai rabdare, Cris :D

cineva_cineva
29th July 2010, 21:53
Si eu, si eu...am rabdare...

Ada24
30th July 2010, 00:23
Lista participantelor la Nationalele SUA:

http://usa-gymnastics.org/pages/post.html?PostID=5951&prog=h

Auré_Gym
30th July 2010, 01:02
Lista participantelor la Nationalele SUA:

http://usa-gymnastics.org/pages/post.html?PostID=5951&prog=h

Samantha Shapiro e pe lista... Din ce am vazut la "Covergirl Classic", nu sunt sigura ca va participa... Nu stiu daca are o accidentare serioasa, dar...

tsupi
30th July 2010, 07:55
In seara asta a fost un interviu cu Nastia la stirile locale:
http://www.nbcdfw.com/news/sports/Will-She-or-Wont-She-Nastia-Mulls-Another-Olympics-99595634.html
Iar vorbeste despre un posibil "comeback", eu o sa cred cind o vad la Londra! Deocamdata este ocupata sa promoveze linia Supergirl si vad ca-i hotarita sa se stabileasca in Plano (stiu ca si-a cumparat si locuinta).

r_anacristina
30th July 2010, 08:41
Vanessa Ferrari se pregateste pentru Mondiale :D
http://www.youtube.com/watch?v=MFDkjAPAQdM

mikeyy
30th July 2010, 09:27
Wow...oare ce element este acela?
Sa fie elementul Ono cu 360? Nu-mi dau seama :)
Oricum foarte faina combinatia!

MitzGym
30th July 2010, 21:04
Wow...oare ce element este acela?
Sa fie elementul Ono cu 360? Nu-mi dau seama :)
Oricum foarte faina combinatia!

ondo cu 180 cred ca e.Mostepanovafan are in filmuletele lui unul care semana cu elementul facut de vanessa,el zice ca acela e ondo cu 180 de grade

mikeyy
31st July 2010, 19:07
Dupa China urmeaza UK....pentru Adriana Pop.
Zilele acestea va lucra cu Becky Downie si cu Niamh Rippin. De asemenea s-ar putea (deocamdata e zvon) ca Beth Tweddle sa-si schimbe solul si tot Adriana sa se ocupe de coregrafie.
Vom vedea!

EDIT:

Grija mare cu Afanasyeva!!!!
A fost o competitie in Rusia, iar rezultatele AA sunt:

1. Afanasyeva 59.250 :shocked:
2. Semenova 56.900
3. Kurbatova 56.800

Iar notele la fiecare aparat:
Afanasieva 14.3 14.15 15.3 15.5
Semenova 14.45 14 14.4 14.05
Kurbatova 14.3 14.25 14.35 13.9

(sursa: TAA)

Myzdrikova a luat doar 6.7 la sol, dupa ce a aterizat rau la a doua diagonala (1080+salt inapoi) si nu a putut continua exercitiul.
Mai trebuie luat in seama faptul ca notele sunt cu bonus, dar si asa mi se pare un punctaj MARE pt Afanasyeva! Grija cu ea!

Dar nu imi vine sa cred ca la paralele Kurbatova a luat mai mult decat Semy si Afanasyeva. Rusii nu stau bine la paralele, ca echipa!

Andraf
31st July 2010, 19:25
Multumesc, Mihai... in sfarsit o informatie pozitiva pe ziua de azi, mi-ai salvat ziua, ma durea capul dupa atatea discutii academice.

Auré_Gym
31st July 2010, 19:40
Mustafina nu a participat ?

MitzGym
31st July 2010, 19:45
afanasieva nu are 5.8 dificultate la sol?
insemna 9.7 la executie
woow!
ce bonus mare!

mikeyy
31st July 2010, 19:48
@Andra: cu placere :)
@Aure: nu cred ca a participat Mustafina.

Ca tot a venit vorba de Mustafina...aceasta va participa in luna august la Cupa Rusiei.
Lista participantelor pt Russian Cup: http://www.aliyamustafina.ru/english/russcup.html

Auré_Gym
31st July 2010, 19:53
Bine, se pare ca Yulia Lozhechko va participa. Nu stiam ca continua... O sa fie o competitie foarte faina, cred.

crisloregym
31st July 2010, 21:53
oare nu apar si filmulete cu Afanaseyeva? oricum, e o gimnasta pe care rusii s-ar putea sa o bage pe individual-compus, cu Mustafina..

mikeyy
31st July 2010, 22:44
Saritura Aliciei Sacramone in slow-motion (poze):
http://www.examiner.com/x-19152-Gymnastics-Examiner~y2010m7d31-Photo-gallery-Sacramone-in-slow-motion

A doua poza e cea mai faina....tinuta perfecta as spune :)

@Mitz: ai avut dreptate... doar 180 la Ono-ul lui Ferrari.

myrab3la_19
31st July 2010, 23:13
Saritura Aliciei Sacramone in slow-motion (poze):
http://www.examiner.com/x-19152-Gymnastics-Examiner~y2010m7d31-Photo-gallery-Sacramone-in-slow-motion

A doua poza e cea mai faina....tinuta perfecta as spune :)

@Mitz: ai avut dreptate... doar 180 la Ono-ul lui Ferrari.

Frumoase pozele.Mi-e cam teama ca Alicia a dat tot ce putea mai bine pentru concursul asta iar la Visa nu se va mai prezenta la asteptari,e doar un gand,mie mi-a placut de ea cum s-a prezentat..parca imi sunt mai dragi unele gimnaste dupa ce se retrag si incearca sa revina :D. Mi-a placut si castigatoarea ,Mattie Larson, in ciuda erorilor pe care le-a facut.Nu este o gimnasta tipica pt USA si cred ca de-aia(nu-mi place sa vad "tancuri" pe barna)

crisloregym
31st July 2010, 23:14
Saptamana trecuta s-au desfasurat in Puerto Rico Jocurile Americii Centrale. La individual compus, a castigat Jessica Lopez - 56,550 puncte, urmata de Elsa Garcia - 55,950 (in sfarsit cu sol ok pentru Elsa - 14,300).

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1753:lopez-wins-central-american-games-title&catid=5:competition-reports&Itemid=164

In finalele pe aparate, Elsa a luat aur la sarituri si sol (slabut la sol, fata de solurile pe care le-a avut pa Paris Bercy in 2007, cand a fost peste Sandra:() http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1774:colombia-golden-as-central-american-games-close&catid=5:competition-reports&Itemid=164

mikeyy
1st August 2010, 01:21
Acest articol confirma faptul ca Adriana Pop a realizat coregrafia pentru solul lui Beth Tweddle: http://munchthesilivasfanblog.blogspot.com/2010/07/theres-light-at-end-of-tunnel.html

Clau93
1st August 2010, 01:37
Chiar ca doamna Adriana face multe coregrafii pentru multe gimnaste! In Romania de ce nu face? Interesant...parca acuma ar fi momentul sa faca noi coregrafii, dar cu timpul scurt pana la mondiale probabil ca multe gimnaste din Romania nu vor avea muzici noi la sol.

Cata_RB
1st August 2010, 05:15
Incredibila revenirea si cresterea Afanasyevei...cine s-ar fi gandit? Bravo ei :)
Chiar si cu bonusuri, cred ca diferenta la total fata de restul clasatelor e cea mai graitoare!

Foaaaaarte interesanta stirea despre solul lui Beth. Sunt extrem de curioasa cum va arata!

Clau93
1st August 2010, 13:50
Intodeauna mi-a placut muzicile la sol ai lui Ksenia A. Anul acesta nu e o exceptie, poate a 2-a cea mai buna (dupa 2009)! Stie cumva cineva cum se numeste? E foarte frumoasa si coregrafia ei la sol merge foarte bine.