PDA

View Full Version : Stiri externe



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

anna.09
14th February 2010, 14:42
Multumim Tsupi de impresii..pana la urma cine a castigat:)?

Marty, ce element original are Nabieva ca imi scapa acum...?

mikeyy
14th February 2010, 15:44
Multumim Tsupi pentru impresii :ok:

Am gasit pe TAAF clasamentul si un link catre filmulete:
Senioare:
1. Sophia Lee
2. Dominique Pegg
3. Kayla Williams

Junioare:
1. Grace McLaughlin
2. Madison Kocian
3. O japoneza

Filmulete:http://www.youtube.com/user/greg1212gymnastics#p/u

Ada24
14th February 2010, 15:59
Multumesc Mihai pt link si tsupi pt impresii.

Barnele sunt cam copy/paste in ultimul timp la WOGA.
Nu prea imi place solul lui Lizzy,isi frange spatele si incheieturile a la Liukin:rolleyes:, dar parca Nastiei i se potrivea mai bine... (imi placea mai mult solul ei inainte.)

Sper sa apara si filmulete cu alte tari, abia astept sa vad Japonia.

mikeyy
14th February 2010, 16:05
Rebecca cred ca e singura care a reusit sa se mentina oarecum.
Kayla este total iesita din forma, parerea mea...vad ca la sol si-a imbunatatit din pct de vedere al dificultatii cate ceva la partea artistica...in rest nimic, dimpotriva..executia lasa de dorita.
Ivanna mie nu imi place.

Mi-a placut de Grace si de Kocian la paralele..au tinut foarte frumoasa.
Lizzie e draguta....are potential. Desi la sol nu prea are dificulatate...la barna vad ca face apel.

Astept si eu filmelete cu japonezele.
Pacat ca nu au fost rusoaicele.

Ada24
14th February 2010, 16:16
Da si mie mi-au placut la paralele. :)
Kocian si Lizzy mai au timp de dificultate-cred ca au doar 13 ani.

Rebecca trebuie sa fie in forma-doar urmeaza Scam-ul.:D
Apropos, nu s-a anuntat a doua gimnasta din SUA inca, nu?

mikeyy
14th February 2010, 16:25
Nu, nu se stie care va fi a doua gimnasta pt Scam.

Cata_RB
14th February 2010, 16:33
Mie nu mi se pare neaparat iesita din forma Kayla, dar nici la capacitate de concurs nu e. Am facut un efort si m-am uitat la solul ei, vad ca e mai aproape de sfoara in sarituri...dar tot dureroasa ramane partea de artistica (dans). Stiu ca teoretic e acelasi gen de gimnasta cu Sacramone, Johnson, poate chiar Sloan...dar ceva nu imi place deloc la ea pe sol, parca nici nu incearca sa fie cat de cat gratioasa.
Ciudata generatie de gimnaste au americanii dupa 2008, pana acum cel putin. La Kayla si Rebecca abia ma pot uita [pe Kayla o apreciez pentru modul in care a ajuns unde e si pentru sarituri, dar atat], nu-mi place gimnastica lor, solurile mai ales, iar Ivana are de partea ei constitutia asiatica, are dificultatea, insa in continuare ii lipseste increderea in ea, "ceva"-ul atunci cand evolueaza.

niagara64
14th February 2010, 16:43
E devreme sa apreciati ptr fete .Inca nu a inceput sezonul .Exercitiile inca se lucreaza si multe mai au de dat jos kg .
Invitationalele nu sunt o motivare serioasa ci mai mult un un atelier de lucru pentru tehnicieni . Vad ce merge , ce nu ...ce trebuie lucrat...

tsupi
14th February 2010, 17:45
Asa este, nu era atmosfera de nu stiu ce concurs. De aia tot am vazut ca aveau emotii pe ici pe colo, chiar si Rebecca.

Poate gresesc, dar nu stiu daca WOGA este locul potrivit pentru Ivana. Eu o vad "needy" emotional, cred ca i-ar merge mai bine la un gym unde ea sa fie in centrul atentiei. Eu nu o vad deloc motivata, spre deosebire de Rebecca. Ea aproape ca nici n-are nevoie de antrenor, iar cind i se atrage atentia se indirjeste si mai tare, nu pare sa aiba efect negativ. La fel este si Lizzy.
Lizzy si Madison implinesc 13 ani anul asta. Grace va fi senioara anul viitor.

Madison e deja o gimnasta buna si Lizzy are potential enorm dupa parerea mea. Chiar daca nu va plac unduirile ei de la sol, ideea este ca-i capabila sa prezinte un sol frumos. Ea si Madison au fost atractia de la sol.
Mi se pare interesanta rivalitatea dintre ele doua, sint de aceeasi virsta, de la acelasi gym, dar au antrenori diferiti. Se intrevede un duel Valeri - Laurent!

Ada24
14th February 2010, 18:13
Interesanta chestia cu Ivana-saraca s-a si tot plimbat prin multe cluburi, vreo 3 stiu eu lol.
Laurent e la aceeasi sala cu valeri parca nu?(ca parca au 3-4).
Madison si Lizzy nu au implinit inca 13 ani?! Ce micute sunt. :)

Sarituri Kayla:

http://www.youtube.com/watch?v=jmr9PnBM_cM
http://www.youtube.com/watch?v=80E_R3783a8&feature=channel

tsupi
14th February 2010, 18:34
Nu luati treaba cu Ivana ca fiind nu stiu ce, este doar parerea mea personala. Impresia mea este ca ea are nevoie de multa atentie si WOGA este un loc potrivit pentru "self-motivators".
Lizzy implineste 13 ani luna viitoare, Madison tot 13 cindva prin iunie si Grace implineste 15 in septembrie.
Edit ca uitasem sa raspund la intrebare. Cu exceptia lui Lily Hardin care se antreneaza in Frisco cu Marchenko, celelalte fete se antreneaza la acelasi gym. Laurent se ocupa de Madison (care e toata numai energie!) si de Sophia Lee.

Ada24
14th February 2010, 18:42
Ok tsupi, merci :)

P.S. Ce de elite are WOGA!

Marty R.
14th February 2010, 18:48
Marty, ce element original are Nabieva ca imi scapa acum...?
Maloney cu surub.

Ada24
14th February 2010, 19:04
Maloney cu surub.

WOW :scared:
Exista filmulet?

anna.09
14th February 2010, 19:08
Face Maloney cu 360? Am inteles ca sunt multe fete care incearca...

mikeyy
14th February 2010, 19:09
Wow!!!
Exista si vreun filmulet?

Cata_RB
14th February 2010, 19:26
Pana la Maloney cu surub...ce element e Maloney? :D Din discutie am inteles ca e ceva la paralele, dar nu reusesc sa identific in exercitii de pe youtube ce ar putea fi.

Marty R.
14th February 2010, 19:30
Se pare ca e un filmulet pe pagina sa la Facebook. Dar n-am vazut, pentru ca nu sint la acest site-ul.

anna.09
14th February 2010, 19:32
Maloney este o Shaposhnikova din roata in talpi, cum facea Stela.
Acum imi amintesc, ca am auzit de acest filmulet...
Cineva a submis elementul si la aceste Campionate Mondiale...dar nu l-a mai executat. (sau poate era Shaposh cu 360...nu mai stiu exact :))

Cata_RB
14th February 2010, 19:46
Multumesc, Oana, acum il stiu.

Clau93
14th February 2010, 21:49
Rebecca cred ca e singura care a reusit sa se mentina oarecum.
Kayla este total iesita din forma, parerea mea...vad ca la sol si-a imbunatatit din pct de vedere al dificultatii cate ceva la partea artistica...in rest nimic, dimpotriva..executia lasa de dorita.
Ivanna mie nu imi place.

Astept si eu filmelete cu japonezele.
Pacat ca nu au fost rusoaicele.

Asa cred si eu! Si e faptul ca Rebecca se antreneaza cu Valery Liukin! Kayla mi s-a parut tot timpul iesita din forma! la Londra anul trecut nu mi-a placut de ea deloc! Si Ivanna are niste exericitii foarte nasoale!

Si eu astept filme! Intr-adevar, pacat ca nu au fost rusoaicele!:no:

mikeyy
14th February 2010, 22:57
Solul lui Kocian: http://www.youtube.com/watch?v=gjKVXPTVohE
Executa frumos ceea ce face.

anna.09
14th February 2010, 23:06
Ohashi nu a mai participat? N-am vazut nimic despre ea...

tsupi
15th February 2010, 00:02
Inteleg ca este accidentata, o ia usurel de tot si la antrenamente. Tind sa cred ca-i destul de serios, dar nu am mai multe informatii. Imi pare rau, sper sa-si revina cit mai repede.

anna.09
15th February 2010, 10:18
Am vazut si eu acum cateva filmulete cu Lizzy (la celelalte n-am apucat inca sa ma uit)....nu imi vine sa cred cat de mult a progresat!!!
Ce de elemente noi!

In alta ordine de idei au nevoie de ceva mai multa inspiratie coregrafii de la WOGA...exercitiile au inceput sa semene izbitor..nici nu mai stii la ce gimnasta te uiti..toate arata cam la fel (de ex Madison seamana izbitor cu Rebecca).

Despre Marchenko, el s-a mutat la Frisco?..parca pe Patterson o antrena la Plano..sau nu mai tin eu bine minte ?

Auré_Gym
15th February 2010, 14:29
Cineva are rezultatele complete ?

anna.09
15th February 2010, 15:00
Mi-am amintit ca cei de la WOGA o mai aveau si pe Briley Casanova (una din cele 2 americance care au participat anul trecut la Japan Junior International). Cred ca anul asta e senioara. Cu ea ce o fi? Nu a participat, nu?

anna.09
15th February 2010, 15:21
Weekendul asta a avut loc si All Olympia Gymnastics Center Invitational. Au revenit in competitie Mattie Larson si Samantha Shapiro:
http://auntjoyceicecreamstand.blogspot.com/2010/02/aogc-action.html

crisloregym
15th February 2010, 18:57
Wow, Shapiro?

mikeyy
15th February 2010, 23:54
Campionatele Regionale ale Rusiei (etapa de calificare pt Nationale)


1. Viktoria Komova 61.500 (15.350/16.150/14.500/15.500)
2. Kristina Pravdina 56.050
3. Yulia Lozhechko 55.700
4. Yulia Inshina 55.550
5. Anna Pavlova 55.400

(sursa: TAA)

E fantastica Vika Komova :ok: Barna in continuare punctul slab...dar restul aparatelor, WOW. Abia astept filmuletel!!!!!!
Ma bucur si pt Pavlova...revine pe 4 aparate dupa accidentarea groaznica pe care a avut-o...iar la varsta ei nu e asa usor.

crisloregym
16th February 2010, 00:12
Ce ma bucur ca revine Pavlova!!!! Sunt sigura ca o sa faca o figura frumoasa si sper sa o mai paraseasca din ghinioane:)

Cata_RB
16th February 2010, 01:08
Ce punctaj are Komova, incredibil! La sol mi se pare cam mult...mult prea mult, dar s-ar compensa diferenta cu Amanar (bine executat) si tot acolo ajungem.
Sunt foarte curioasa daca va ajunge cu bine la seniorat si daca va confirma...mai are un an de rezistat.

Extraordinara Pavlova, deja pe 4 aparate! Si cred ca nici de Lozhechko n-am mai auzit demult, credeam ca s-a retras...sau au mai fost vesti si am uitat eu :P Abia astept filmulete!

Ada24
16th February 2010, 01:33
Va agitati degeaba cu notele alea :P
Incepand de anul asta la competitiile din Rusia se va folosi un sistem de bonusuri pt a incuraja anumite elemente, sarituri, dificultati si executie.
Cred ca de aia sunt notele asa mari.

(Am citit pe undeva acum cateva luni, dar nu mai stiu pe unde:rolleyes:

Ex.paralele
Executie de peste 9 si
-la dificultate 6-6,3-bonus 0,1
-la dificultate 6,3-6,7-bonus 0,2
-la dificultate 6,8+ -bonus 0,3

plus bonusuri pt dificultati
Mai tin minte ca la paralele incurajau double layout cu bonus 0,2 )

Poate stie Marty mai multe amanunte, insa avand in vedere cate detalii imi aduc aminte sunt 99% sigura ca nu am visat eu chestiile astea.:D


PS. Bine, Komova tot tare e asta e clar :)

tsupi
16th February 2010, 05:54
Am vazut si eu acum cateva filmulete cu Lizzy (la celelalte n-am apucat inca sa ma uit)....nu imi vine sa cred cat de mult a progresat!!!
Ce de elemente noi!

In alta ordine de idei au nevoie de ceva mai multa inspiratie coregrafii de la WOGA...exercitiile au inceput sa semene izbitor..nici nu mai stii la ce gimnasta te uiti..toate arata cam la fel (de ex Madison seamana izbitor cu Rebecca).

Despre Marchenko, el s-a mutat la Frisco?..parca pe Patterson o antrena la Plano..sau nu mai tin eu bine minte ?

Nici mie nu-mi place coregrafia lor, nu stiu de ce nu gasesc pe cineva care sa se ocupe mai bine de asta. Cred ca sint cam "overwhelmed". Sint foarte multi copii inscrisi, la toate nivelurile si mereu sint in cautare de antrenori. Acum sint si multe elite, plus alte fete la nivel avansat. Multe! Tot asa, le mai trebuie antrenori. Sint multe femei, mai au nevoie de barbati cred eu, ca-s mari fetele astea si nu-i usor sa le intorci prin aer (aici ar trebui sa-l vedeti pe Laurent, e volubil aproape ca si tatal baiatului de la Mondiale, imi scapa acum numele lui).
Ideea e ca au multe pe cap si cred ca incearca sa le rezolve pe toate dar mai dureaza. Ei exceleaza la paralele si mie-mi place si cum lucreaza la sarituri. Poate va dati si voi cu parerea, ca va pricepeti mai bine. La birna si la sol sufera mai mult din cauza de coregrafie. Antrenoarea noua lucreaza mult la tinuta fetelor. Poate le este jena sa o dea la o parte pe Natalia dupa atitia ani, nu stiu ce sa spun.
Carly s-a antrenat tot in Plano. Gym-ul din Frisco este constructie noua, facut dupa succesul lui Carly. Marchenko s-a mutat acolo si Valeri antreneaza in continuare in Plano.
Lizzy a progresat mult, ma bucur ca ai confirmat ca asa mi s-a parut si mie. Ca observator "din tribuna":) zic ca Valeri isi pune ceva sperante in ea. Oricit incearca antrenorii sa ascunda, iti dai seama din gesturi cum le vad ei pe sportive.
Chiar nu stiu nimic despre Briley, nu-mi amintesc s-o fi vazut in ultima vreme. Asa-i, de anul asta a devenit senioara.

Rezultate la senioare:
1. Sophia Lee - WOGA 55.000
2. Dominique Pegg - Canada 53.550
3. Kayla Williams 52.850

Junioare:
1. Grace McLaughlin - WOGA 55.150
2. Madison Kocian - WOGA 54.250
3. Asuka Teramoto - Japonia 53.600

Marty R.
16th February 2010, 12:22
Poate stie Marty mai multe amanunte, insa avand in vedere cate detalii imi aduc aminte sunt 99% sigura ca nu am visat eu chestiile astea.Nu stiam nimic... Ada, te rog, pot sa gasesti sursa de unde ai citit?

EDIT:Am gasit. http://sportgymrus.ru/press/news/1323/default.aspx

Bonusuri:a) Vault: Stuck landing vaults with s.v 5.0 - 5.3 +0.1, 5.4 - 5.9 +0.2, 6.0 or more +0.3

b) Bars: Stuck landing D dismount +0.1, the same E dismount +0.2, the same double layout +0.2. S.v. bonuses: 6.0 - 6.3 +0.1, 6.4 - 6.7 +0.2, 6.8 or more +0.3

c) Beam: stuck landing E dismount +0.1, stuck landing B+B+D dismount +0.1, the same B+B+E +0.2. Two dance elements D or higher +0.1. Connection with rebounding effect, if one of them is D +0.1, if one of them E of higher +0.2. S.v. bonuses: 5.8 -6.1 +0.1, 6.2 - 6.5 +0.2, 6.6 or higher +0.3. Execution score bonuses (if 9.0 or more): s.v. 5.8 -6.1 +0.1, 6.2 - 6.5 +0.2, 6.6 or higher +0.3.

d) Floor: F element +0.1, G element +0.2, two dance elements D or higher +0.1, dismount E of higher + 0.2. S.v. bonuses: 5.7 -5.8 +0.1, 5.8 - 6.1 +0.2, 6.2 or more +0.3. Execution score bonuses (if 9.0 or more): 5.7 - 5.8 +0.1, 5.8 - 6.1 +0.2, 6.2 or more +0.3.

Ada24
16th February 2010, 12:36
http://www.intlgymnast.com/forum/showthread.php?t=6570

Eu aici^ am citit-e acolo si sursa initiala-RGF-E site-ul Federatiei de Gimnastica din Rusia, nu?

Edit-Ah, ok, vad ca ai gasit si tu.Interesant sistemul asta.

Marty R.
16th February 2010, 13:10
Nu prea inteleg de ce asta sistemul ciudat :D

Ada24
16th February 2010, 13:19
Incurajeaza dificultatea in special (si executia, anumite elemente ce se pot dezvolta in dificultati mai mari) ca sa aiba de unde alege gimnaste la seniori;).

Edit-Marty, pe linkul pe care l-am pus eu zice cineva ca in Canada s-a folosit sistemul asta cand Rodionenko are acolo-si a calificat echipele la olimpiada asa-vrea sa creasca valoarea Rusiei ca echipa pe ansamblu, nu doar anumite gimnaste si probabil asta e cel mai eficient mod.
Cred ca dureaza ceva pana se da nota la concursuri acum haha :).

Marty R.
16th February 2010, 13:36
Probabil are sensul. Desi oricum sper ca nu vor folosesc la Nationale.

anna.09
16th February 2010, 15:02
Rezulatele complete de la WOGA
http://www.woga.net/LinkClick.aspx?fileticket=GKz%2fS4%2f%2fALo%3d&tabid=7125
http://www.woga.net/LinkClick.aspx?fileticket=pcADp85aB58%3d&tabid=7125
si un articol Gymnastics Examiner:
http://www.examiner.com/x-19152-Gymnastics-Examiner~y2010m2d15-Sophia-Lee-Grace-McLaughlin-win-WOGA-Classic

mikeyy
16th February 2010, 21:31
Au mai aparut filmulete cu rusoaicele. Dintre toate, doar barna Solovyovei mi-a atras atentia: http://www.youtube.com/watch?v=a5tde_MZGrI

Interesanta combinatia: pirueta+danilova+cuib

Ada24
16th February 2010, 22:03
Mihai, stii oare daca competitia de la care ai pus tu rezultate e aceeasi la care a fost Solovyova si Mustafina?

mikeyy
16th February 2010, 22:08
Nu stiu sigur :D
Rezultatele sunt de la Campionatele Regionale.....iar filmuletele de la Moscow Championships. Nu stiu daca e vorba de acceasi competitie, sau sunt diferite.

Marty?

Ada24
16th February 2010, 22:14
Intreb pentru ca am vazut lista cu echipele de la concursul de la care ai afisat rezultatele si Solovyova si Mustafina nu erau in nici una.:D

mikeyy
16th February 2010, 22:19
Atunci mai mult ca sigur sunt 2 competitii diferite.

Ada24
16th February 2010, 22:46
Apropos de rente, bani si sport.Am citit ca Rusia va oferi pentru medaliile de la Vancouver bani -100.000$ (+masina) -aur-60.000$ argint si 40.000$ bronz.Marty , stii daca e doar pt Vancouver sau asa va fi pt toate olimpiadele?

LuisaGym
16th February 2010, 23:03
Le da si renta?

Ada24
16th February 2010, 23:05
Le da si renta?

lol nu
(Daca ar da si renta ar trebui sa plateasca Romania pentru idee.:happy)

Marty R.
16th February 2010, 23:08
Nu stiu daca e vorba de acceasi competitie, sau sunt diferite.
Diferite.

Marty , stii daca e doar pt Vancouver sau asa va fi pt toate olimpiadele?
Ceva la fel a fost si mai devreme.

LuisaGym
16th February 2010, 23:11
Hi, Marty. If possible I would like to ask you whether Russian Olympic medalists receive state pension after retiring from professional sports. Say, a gymnasts has 3 medals at Olympic games and retires age 20, does she receive pension starting age 20?

Ada24
16th February 2010, 23:12
Oh, ok Marty, multumesc nu am stiut.

S-a afisat echipa Germaniei pt Cotbuss-Chuso e si ea. :) (ca tot am vorbit de ea azi)

Marty R.
16th February 2010, 23:22
Buna, Luisa. Din pacate n-auzit nimic despre asta.

LuisaGym
16th February 2010, 23:26
Buna, Luisa. Din pacate n-auzit nimic despre asta.

Multumesc frumos pentru raspuns.

Cata_RB
16th February 2010, 23:50
Oh, ok Marty, multumesc nu am stiut.

S-a afisat echipa Germaniei pt Cotbuss-Chuso e si ea. :) (ca tot am vorbit de ea azi)

Ei, da!? A fost liniste in ceea ce o priveste...a spus ca se antreneaza dar atat. Abia astept sa o vad :)

In alta ordine de idei...cel putin initial, inscrierea nominala pentru Cottbus trebuia facuta pana pe 15 februarie, dar la noi nu e anuntat nimeni. Am incercat sa mai analizez site-ul sa vad daca s-a prelungit, dar mi-e greu in germana si nici n-am zarit nimic care sa-mi atraga atentia. Oare nici aici nu mai mergem? :o:
http://www.turnier-der-meister.de/nationen/home.php

mikeyy
17th February 2010, 00:09
Nu stiu de unde ar putea veni acea prescurtare "n.n." din dreptul Romaniei.
Pot sa-mi dau cu presupusul..sa vina de la "nicht nominiert"? Adica "fara nominalizare".

Cata_RB
17th February 2010, 00:24
Nu mi-am pus problema de la ce vine, dar sigur aia e. Asa scria la toate tarile initial, iar apoi incet-incet au aparut nominalizarile.

anna.09
17th February 2010, 10:14
Au mai aparut filmulete cu rusoaicele. Dintre toate, doar barna Solovyovei mi-a atras atentia: http://www.youtube.com/watch?v=a5tde_MZGrI

Interesanta combinatia: pirueta+danilova+cuib

Foarte interesanta si i-a iesit f bine.

anna.09
17th February 2010, 10:39
Tsupi, stii ceva despre aceasta fetita? Prezentatorul spune ca este din Moscova..ea cum o fi ajuns acolo?
http://www.youtube.com/watch?v=rB7lDGj7d3g
http://www.youtube.com/watch?v=lyJO3gWQwgE&feature=related

Este extraordinar de placuta..lucreaza atat de frumos..si are doar 7 ani...
Costumul de concurs pare sa fie de la WOGA...

Edit:
Vad ca a concurat ca level 7 pt WOGA:
http://www.woga.net/LinkClick.aspx?fileticket=jKITRD3grqc%3D&tabid=7125

tsupi
17th February 2010, 16:17
O vazusem echipata prin sala, dar plecasem pe cind si-a facut ea exercitiul.
Nu stiu de ce au anuntat-o asa, e de la WOGA fata. Dina Kamalova are o grupa de fete mici dar foarte bune, Irina este una dintre ele.
E destul de inaltuta, nu stiam ca are doar 7 ani. Chiar ca wow!

anna.09
17th February 2010, 17:14
Multumesc. Mi-a placut mult..pun foarte mare accent pe detalii cei de la WOGA! Este atat de cizelata!

mikeyy
17th February 2010, 20:45
Imi pare rau ca anul acesta fetele noastre nu merg la Jesolo.
Japonia isi trimite junioarele minune.

LuisaGym
17th February 2010, 21:12
Dar la Cottbus pana la urma mai merge cineva?

Ada24
17th February 2010, 22:52
@anna09-Poate e din Rusia si s-a mutat de curand in Texas?Sau poate au trimis-o parintii in SUA sa o faca Valeri campioana olimpica:P.

@tsupi-la woga se face balet/bara sau cum se numeste?
Am vazutpe youtube ca nastia facea, dar ma refer la elite de acum.

Clau93
18th February 2010, 05:18
Au mai aparut filmulete cu rusoaicele. Dintre toate, doar barna Solovyovei mi-a atras atentia: http://www.youtube.com/watch?v=a5tde_MZGrI

Interesanta combinatia: pirueta+danilova+cuib

WOW ce frumos! Si parca din cate am vazut, elementul acesta si apelul devin mult mai comune pe barnele rusoaicelor...ofof antrenorii aceeia, ce buni sunt! Si parca eu o singura data am vazut fiecare din elementele acelea executate (Floarea si nu stiu ce junioara care s-a retras in 2004). Ce e a lor, e a lor. Sper sa faca si romanii mai multe elemente diferite si uimitoare!




Ei, da!? A fost liniste in ceea ce o priveste...a spus ca se antreneaza dar atat. Abia astept sa o vad :)

In alta ordine de idei...cel putin initial, inscrierea nominala pentru Cottbus trebuia facuta pana pe 15 februarie, dar la noi nu e anuntat nimeni. Am incercat sa mai analizez site-ul sa vad daca s-a prelungit, dar mi-e greu in germana si nici n-am zarit nimic care sa-mi atraga atentia. Oare nici aici nu mai mergem? :o:
http://www.turnier-der-meister.de/nationen/home.php

Parca Chusovitina (din cate am inteles) vrea sa mai stea cat poate, anul acesta daca posibil, si apoi sa se retraga, dar totusi, eu cred ca daca are forma buna, cu siguranta mai castiga vreo medalie! Dar totusi, e destul de batrana:no:.



Imi pare rau ca anul acesta fetele noastre nu merg la Jesolo.
Japonia isi trimite junioarele minune.

DE CE??? Ce sunt cu deciziile astea??? Nu intelege federatia ca fetele au nevoie de experienta?? Maine ne trezim ca Claudia nu mai merge in America...sper ca nu!! Cine a luat deciziile astea prostesti?!

tsupi
18th February 2010, 05:18
Sigur, lucreaza la bara. Era chiar si un filmulet pe site-ul lor, dar l-au schimbat recent. Eu ma gindeam doar ca era mai interesanta coregrafia Irinei decit a fetelor mari!
Am vazut-o si pe McKenzie Wofford, s-a mutat recent la WOGA.

Tess_AN
18th February 2010, 06:10
Americanii se lauda ca transmit in direct sCAm-ul si la tv-NBC si pe internet prin universalsport. Anul trecut s-a putut vedea si din afara SUA. Sper sa se poata vedea si anul acesta. Ora 01:00 PM ET e ora 20:00 - ora Bucurestiului.
TV Schedule / Webcast The 2010 Tyson American Cup will be LIVE on NBC Sports. MARCH 6 - 1:00 p.m. ET
Universal Sports will also be simultaneously webcasting the event on www.universalsports.com (cf. http://www.usa-gymnastics.org/events/2010/tac/)

Clau93
18th February 2010, 07:29
Americanii se lauda ca transmit in direct sCAm-ul si la tv-NBC si pe internet prin universalsport. Anul trecut s-a putut vedea si din afara SUA. Sper sa se poata vedea si anul acesta. Ora 01:00 PM ET e ora 20:00 - ora Bucurestiului.
TV Schedule / Webcast The 2010 Tyson American Cup will be LIVE on NBC Sports. MARCH 6 - 1:00 p.m. ET
Universal Sports will also be simultaneously webcasting the event on www.universalsports.com (cf. http://www.usa-gymnastics.org/events/2010/tac/)


Ce mai faci Tess? Mersi mult ca ne-ai spus ora! Poate ma uit si eu!!:cool: Nu stii pe ce zi cade cupa, adica in ziua Romaniei?

Tess_AN
18th February 2010, 08:15
Ce mai faci Tess? Mersi mult ca ne-ai spus ora! Poate ma uit si eu!!:cool: Nu stii pe ce zi cade cupa, adica in ziua Romaniei?
Saturday March 6, 01:00 PM la fata locului, e simbata 6 martie ora 20:00 la Bucuresti, iar pentru cei "de la rasarit" cred ca e vorba de duminica dimineata, 7 martie ora 07:00 A.M. daca nu ma insel. ;)
verifica aici http://www.timezoneconverter.com/cgi-bin/tzc.tzc

Clau93
18th February 2010, 10:17
Saturday March 6, 01:00 PM la fata locului, e simbata 6 martie ora 20:00 la Bucuresti, iar pentru cei "de la rasarit" cred ca e vorba de duminica dimineata, 7 martie ora 07:00 A.M. daca nu ma insel. ;)
verifica aici http://www.timezoneconverter.com/cgi-bin/tzc.tzc

Mersi mult :)...poate incerc si eu sa ma trezesc daca rasarele soarele, aici a plouat cam mult! HAI CLAUDIA!!

anna.09
18th February 2010, 11:43
@Ada24 :D, m-am gandit si eu la ceva de genul asta..poate e intr-un schimb de experienta fata..sau are un fel de bursa ceva..

@ Tsupi, Wow si Wofford..sunt incredibili cum atrag elitele...chiar ma gandeam la fetitele astea de la Houston, ca nu le-ar fi chiar asa departe WOGA..mai este una draguta acolo, tot elite Erica Fassbender sau asa ceva...[Am vazut ca amandoua fac Danilova laterala+salt cu deschidere pe barna - combinatie care mie imi place mult]Cred ca ii va prinde bine lui Wofford la WOGA.
http://www.youtube.com/watch?v=1FP1K5FNuVE

tsupi
18th February 2010, 15:52
Am vazut-o si pe Erica, intr-un clip. Interesant!
Uitasem sa spun despre Lizzy, ea a inceput gimnastica la 7 ani. M-a surprins chestia asta, mai ales ca la 12 ani ea era deja Jr. Elite.

anna.09
18th February 2010, 17:24
Citeam acum pe GW ca Kim Bui s-a accidentat la genunchi, destul de serios...pauza se pare ca va fi undeva in jur de 9 luni...

anna.09
18th February 2010, 17:47
http://www.youtube.com/watch?v=1xiNIRHaloY
Nastia ii tine pumnii "bunului prieten', Evan "nu stiu cum"..stiti voi;)

LuisaGym
18th February 2010, 17:54
Gimnastii portugezi (orice ramura a gimnasticii) nu mai pot participa la competitii organizate de FIG pentru ca federatia de gimnastica din Portugalia nu si-a platit datoriile. Sursa FIG: http://www.fig-gymnastics.com/vsite/vcontent/content/transnews/0,10869,5187-187975-19728-44545-305102-17968-5233-layout188-205197-news-item,00.html

tsupi
18th February 2010, 19:11
http://www.youtube.com/watch?v=1xiNIRHaloY
Nastia ii tine pumnii "bunului prieten', Evan "nu stiu cum"..stiti voi;)
In seara asta "Evan nu stiu cum":) da un interviu la Access Hollywood si cica vorbeste despre "his golden girl".:)

Ada24
18th February 2010, 19:25
http://www.nbcolympics.com/photos/galleryid=417714.html

:)

mikeyy
18th February 2010, 19:35
Poza e de anul trecut...cand au fost amandoi nominalizati la "Sportivul anului"
Vad ca s-au spus multe despre cei 2..peste tot citesc.
Eu stiu ca ei 2 au acelasi manager si din aceasta cauza apar impreuna.

Eu cred ca e mai mult o campanie de marketing...sa atraga atentia in continuare. Mai ales Nastia risca sa scada in po****ritate dupa JO de iarna..pt ca medaliatii de la Vancouver vor intra in atentia presei...si cred ca tot ceea ce se intampla cu "relatia" dintre Nastia si Evan..e doar o strategie :)

Cata_RB
18th February 2010, 19:42
Si eu aveam banuiala asta...dar nu stiam toate aceste detalii "tehnice". Nu vad de ce ar ascunde daca intr-adevar ar fi impreuna, le-ar aduce si mai multa po****ritate si atentie daca ar avea o relatie si ar spune acest lucru. Asa insa, daca chiar sunt doar prieteni...e o cale de mijloc pentru presa :)

tsupi
18th February 2010, 21:06
Poate ca n-au vrut sa faca publica relatia daca era doar la inceputuri. Eu l-am vazut pe Evan cu Nastia cindva prin vara. N-am stiut atunci ca el era, mi-am dat seama mai tirziu cind au inceput zvonurile si am vazut poza lui (n-am mai urmarit patinaj in ultima vreme).
Daca Nastia n-o fi avut obligatii fata de sponsori sa fie la Vancouver, atunci sigur e acolo pentru el. Altfel cred ca ar fi ramas pe linga casa sa apara la WOGA Classic, sigur ar fi fost bine pentru club.

Ada24
18th February 2010, 21:10
Tsupi, cred ca e cu "Visa Team"-ca vorbea de alti colegi din Visa team care au luat si ei medalii.

monalexa
18th February 2010, 22:15
Mie mi se pare prea urat ca Nastia sa fie impreuna cu el :P

Clau93
19th February 2010, 09:44
Citeam acum pe GW ca Kim Bui s-a accidentat la genunchi, destul de serios...pauza se pare ca va fi undeva in jur de 9 luni...

Nasol! Era cred ca cea mai buna gimnasta din Germania! Sper sa se faca bine curand! Nu stii daca totusi va fi disponibila pentru europene?

mikeyy
19th February 2010, 10:57
Citeam pe twitter acum cateva momente...ca Patterson vrea sa revina in gimnastica. A facut o declaratie ca ar vrea sa faca barna si sarituri.

Sper sa fie doar vorbe...nu vreau fapte, in cazul ei :D

Lumea a inceput sa faca glume..si sa-i zica ca vrea sa revina deoarece nu-i merge cu muzica..

Ce raspunde ea:
Ppl, its not about singing cuz thats goin amazing! Its for my love of the sport. Not gonna lie..I don't miss those STUPID gymnastics forums

http://twitter.com/CarlyPatterson

Traducere: "Nu e vorba de muzica, caci imi merge totul extraordinar. E vorba de dragostea mea pt sport. Nu vreau sa mint...nu imi e dor de acele forumuri de gimnastica stupide(proaste)"

E tare la faza cu forumurile :ras-plans:....stiu la care se refera.
Poate asa zic si unele persoane din gimnastica romaneasca despre noi :D

anna.09
19th February 2010, 11:31
Ea sa faca sarituri? Nu era specialista nici cand era in forma...

Clau93
19th February 2010, 11:37
Daca vrea sa revina, cand?? Americanii au destui gimnasti! Nu poti reprezenta o tara numai la 2 aparate, mai ales o tara ca SUA! Nu asa ia spus si Stoica lui Steliana? Voi fi surprins daca revine! Pun pariu ca chiar e faptul ca nu ii merge bine cu muzica! Nu mai are fani si bani! Gimnastica vrea sa o faca numa sa ia fanii inapoi si faima! Carly a fost cea mai oribila gimnasta care a luat AA din totdeauna! Cum a spus si Khorkina, victoria ei a fost fixa!

Clau93
19th February 2010, 11:53
am vz la tv multe lucruri urate despre gimnastica internationala....dar ce m-a captivat...era proasta organizare a lotului roman...

Adica in ce mod?? Trebuie sa intelegi ca lotul roman trece printr-o situatie mai dificila datorita recesiunii!

Marty R.
19th February 2010, 11:57
I don't miss those STUPID gymnastics forums
:lol: Asta e vesele.

O iubesc pe ea, hai Carly, reveni-tu!

ancaqwe
19th February 2010, 12:00
E tare la faza cu forumurile :ras-plans:....stiu la care se refera.
Poate asa zic si unele persoane din gimnastica romaneasca despre noi :D

daca e forumul la care ma gandesc si eu, nu cred ca se compara forumul nostru cu el... Adica eu zic ca aici exista bun-simt (in general)

mikeyy
19th February 2010, 12:02
Asa e Anca....dar eu glumeam cand am zis de noi :)

Clau93
19th February 2010, 12:03
Nu se pune problema! Aici oamenii sunt mai destepti si cu mai mult bun simt! Nu este nesimtire si toata lumea e asa modesta si normala! E bine sa fii cu oamenii din tara ta:)

Ada24
19th February 2010, 14:52
:ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Of carly, carly, nu te iubea prea multa lume nici inainte de a sugera ca muzica e mai importanta decat gimnastica, nici inainte sa jignesti forumurile, sper sa nu te astepti la foarte multi fani acum:evil:

Mai Mihai ce ai cu fetele-lasa-le sa revina.Mie imi place concurenta si vreau ceva drama-mai stii cum a ras de Munteanu cand a cazut-vreau sa o vad la Nationalele lor razand de Nastia:drak: (si nu spune ca nastia nu revine doar nu o e mincinoasa nu?:D )

Nu stiu ce intelege ea prin amazing la muzica , dar succesul ei e departe de amazing-mi-ar place sa o va la America Idol totusi sincera sa fiu.:P

Ada24
19th February 2010, 14:54
In alta ordine de idei

Nailia Mustafina a participat la Moscow Championships.Ma bucur ca a reaparut-nu am mai vazut-o de mai bine de un an:

http://www.youtube.com/watch?v=KGPLkgZBrYw&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=wjwh2xoPqvw&feature=channel

Oare ce s-a intamplat cu ea?A fost accidentata?

anna.09
19th February 2010, 15:18
Si eu m-am intrebat ce o fi fost cu ea...
Se vede ca e dupa o pauza..cel putin la paralele cred ca doar ce a inceput sa lucreze...
S-a mai si implinit nitel.

Edit: Tare faza cu American idol :)
Nici eu nu uit faza cu Andreea Munteanu...si tot restul speech-ului de atunci "Evgheny, do you think we won?...bla, bla, bla...

Ada24
19th February 2010, 23:18
A fost o gimnasta care se antrena la Karoly parca-dar nu era "celebra" (se retrasese din cauza accidentarilor)


:lol: Asta e vesele.

O iubesc pe ea, hai Carly, reveni-tu!

Daca Sveta ar afla ce ai zis....:angry:
Sveta forever:lol:

crisloregym
19th February 2010, 23:18
Despre ce e vorba cu Andreea Munteanu?

Ada24
19th February 2010, 23:20
In 2003 la finala pe echipe cand a cazut Andreea Carly a zis" Oh this is too bad" sau asa ceva si a inceput sa rada.

mikeyy
19th February 2010, 23:26
Si mai e un lucru interesant atunci cu Andreea Muntean...cand ii spune Bellu sa nu mai fie suparata ca o filmeaza si apoi a intrebat-o de ce nu a facut 900 in loc de 1080 daca a simtit ca nu ii iese.

Clau93
19th February 2010, 23:31
Ea este sora lui Alyia? Pentru ca si Aliya a fost ranita, dupa cate am vazut!:no:. Sau probabil a luat putina pauza?!

Carly e oribila, lasa-o in cariera ei de muzica, nici mie nu mi-a placut cand s-a ras de Andreea! Si apoi cred ca in 2004 lumea a ras de ea! "cine rade la urma, rade mai bine" :))

Ada24
19th February 2010, 23:34
Carly a mai facut "figuri" sa zic asa si la Atena cand a castigat Romania la echipe :P
Da Clau este sora ei mai mica, e de nascuta in 96 cred. :)

mikeyy
19th February 2010, 23:35
@Clau:..cum adica Aliya a fost ranita?

Nailia s-a retras din gimnastica..si acum s-a hotarat sa revina.

Clau93
19th February 2010, 23:39
Carly a mai facut "figuri" sa zic asa si la Atena cand a castigat Romania la echipe :P
Da Clau este sora ei mai mica, e de nascuta in 96 cred. :)

No uite, ce fata fitzata! Clar, nu-mi mai plac de Americani deloc!
Ma gandeam ca sunt surori, seamana;)!


@Clau:..cum adica Aliya a fost ranita?
As putea fi gresit, dar la Moscow Cup de acum recent exercitiile ei au fost mai slabe, forma ei a fost oribila si tot purta un bandaj la picior! Scuze, nu sunt sigur!

mikeyy
19th February 2010, 23:40
Aaa..pai a fost accidentata...nu ranita...ma gandeam ca a atacat-o cineva :ras-plans:

Ada24
19th February 2010, 23:46
Aliya a fost accidentata de curand? Nu doar cea mica?
Ce a avut?

Clau93
19th February 2010, 23:47
Aaa..pai a fost accidentata...nu ranita...ma gandeam ca a atacat-o cineva :ras-plans:

E engleza!! E acelasi lucur folosit aici!:happy. LOL. Sper ca daca isi revine sa face inca odata elementul Khorkina!

Ada: Cred ca s-a lovit la picior in antrenament! Se pare ca isi revine, dar nu mai face elemente grele!

mikeyy
19th February 2010, 23:51
Suntem in Romania, Clau...nu uita :D
Vorbeste in romana, ca stiu ca poti...nu mai folosi cu sensul din engleza...ca ajungem la alte lucruri. M-ai amuzat cu "a rani" :P

Clau93
20th February 2010, 00:03
Suntem in Romania, Clau...nu uita :D
Vorbeste in romana, ca stiu ca poti...nu mai folosi cu sensul din engleza...ca ajungem la alte lucruri. M-ai amuzat cu "a rani" :P

Stiu Mikeyy, stiu :) NORMAL CA POT! 100% roman...probabil ca e si faptul ca am mers la 1 culcare dupa meciul de rugby!
Pai sa stii ca aici e chiar de multe ori cand zicem cuvinte rom-english!
De exemplu, in engleza, vita e beef, si matusa mea a zis asa: "merg la magazin sa iau carne de beefea"...intelegi?! Deci e foarte tipic!

myrab3la_19
20th February 2010, 10:11
Eu intotdeauna am crezut ca Patterson e mai talentata decat Liukin,daca ne uitam la elementele fiecareia..dar Liukin e foarte diplomata si draguta atunci cand face declaratii si cred ca-si respecta adversarele(privirea aceea din 2006 cand a castigat Tweddle o lasam ca exceptie ;) ).Cand a fost invitata la Jay Leno(parca?) dupa Olimpiada de la Atena, Carly a vorbit foarte urat de Khorkina..mai ca n-a facut-o "ratata" si nu a uitat sa precizeze cand a intrebat-o moderatorul de medalia de argint la echipe,ca au pierdut aurul pentru ca ele au facut multe greseli.Ma intreb ce-ar fi raspuns Carly la intrebarea legata de varsta chinezoaicelor ,daca ar fi fost in locul Nastiei:drak:?

Clau93
20th February 2010, 11:08
Multa lume o insulta pe Khorkina, e adevarat, dar Carly exagera! Khorkina a fost de 10000000000 ori mai buna decat Carly! Sper sa nu revina in gimnastica! Nu are de ce? Sa mai insulte si sa rada de romance si ruse?:confused:

anna.09
20th February 2010, 16:12
Nailia s-a retras din gimnastica..si acum s-a hotarat sa revina.

Serios? Pur si simplu nu a mai vrut? Eu am crezut ca a fost accidentata...

mikeyy
20th February 2010, 20:53
Doar am citit ca s-a retras o perioada...cred ca pe TAA am citit acum ceva vreme.

Ati vazul solul Malikovei de la Moscow Champs?...si-a adaugat un 1080 la sol. Din cate stiu nu avea inainte acest element.

Clau93
20th February 2010, 22:41
Doar am citit ca s-a retras o perioada...cred ca pe TAA am citit acum ceva vreme.

Ati vazul solul Malikovei de la Moscow Champs?...si-a adaugat un 1080 la sol. Din cate stiu nu avea inainte acest element.

Poti sa ne dai un adresa unde il putem gasi?

Si as fi gandit ca Aliya ar fi putut sa o convinga pe sora ei sa nu se retraga!:cool:

Ada24
20th February 2010, 23:10
Aici Clau:

http://www.youtube.com/watch?v=izqQfx-SrFU

Ada24
21st February 2010, 00:38
Eu intotdeauna am crezut ca Patterson e mai talentata decat Liukin,daca ne uitam la elementele fiecareia..dar Liukin e foarte diplomata si draguta atunci cand face declaratii si cred ca-si respecta adversarele(privirea aceea din 2006 cand a castigat Tweddle o lasam ca exceptie ;) ).Cand a fost invitata la Jay Leno(parca?) dupa Olimpiada de la Atena, Carly a vorbit foarte urat de Khorkina..mai ca n-a facut-o "ratata" si nu a uitat sa precizeze cand a intrebat-o moderatorul de medalia de argint la echipe,ca au pierdut aurul pentru ca ele au facut multe greseli.Ma intreb ce-ar fi raspuns Carly la intrebarea legata de varsta chinezoaicelor ,daca ar fi fost in locul Nastiei:drak:?

Nu am vazut interviul cu Leno, dar aici in interviul cu Letterman vorbeste si de Sveta si de Romania.:P

http://www.youtube.com/watch?v=ph4RIVYVt7Q
http://www.youtube.com/watch?v=IOvF9sA4iWM&feature=related

praf_de_stele
21st February 2010, 00:51
eu niciodata n-am suportat-o pe patterson !!!! [,,,]...ce se mai stramba la atena cand vedea ca pierde sua

anna.09
21st February 2010, 01:03
Se stramba degeaba ca a contribuit decisiv la infrangere.

Ada24
21st February 2010, 01:04
Da, a uitat sa mentioneze asta :cry:

niagara64
21st February 2010, 02:06
eu niciodata n-am suportat-o pe patterson !!!! fata ei cere pumni de cate ori o vad...ce se mai stramba la atena cand vedea ca pierde sua

Scuza-ma dar asta este o expresie nepotrivita si necivilizata in gimnastica :"fata ei cere pumni de cate ori o vad" ?!
Suntem pe Ghencea la peluza ?:rosu:
Hai sa pastram un oarecare respect pentru acest sport si sa nu-l coboram la nivel de "microbism"...
Nu stiti ce este in mintea lor acolo jos in arena ...uni isi stapanesc sentimentele negative , altii nu .Asta nu inseamna ca nu le au toti ...:ok:
Toti cand pierd simt furie , uni si-o stapanesc , altii nu , alti si-o canalizeaza iar alti isi cauta un feed-back in ei insisi ...Nu sunt la fel !:no:
Dar de aici pana a folosi asemenea cuvinte la adresa lor ....este mult si tine de respect vis a vis de acest sport care btw ...NU E FOTBAL !:(

praf_de_stele
21st February 2010, 03:04
cum foarte bine ai zis, asa si eu ...de data asta nu m-am putut stapani. fiecare cu temperamentul...spun ce cred! in cazul de fata si-n momentul asta mai frumos nu pot. scuze totusi daca deranjeaza! stiu ce inseamna respect pt un sportiv si pt un sport(mai ales gimanstica, unul dintre preferatele mele), dar unii nu merita si nu vad de ce le-am arata respect. plus ca nu vad cine stie ce cuvinte exagerate in ceea ce-am zis

niagara64
21st February 2010, 03:06
preferatele mele), dar unii nu merita si nu vad de ce le-am arata respect. plus ca nu vad cine stie ce cuvinte exagerate in ceea ce-am zis

Vezi ,asta e trist ...nici macar nu realizezi anormalitatea . :(

praf_de_stele
21st February 2010, 03:14
ea insasi nu-si respecta adversarele. de ce as respecta-o eu pe ea ? nu vad nimic anormal, spun ce gandesc si-mi sustin parerea. eu am crescut mai in jungla si mai frumos de atat nu pot in acest caz

niagara64
21st February 2010, 03:33
ea insasi nu-si respecta adversarele. de ce as respecta-o eu pe ea ? nu vad nimic anormal, spun ce gandesc si-mi sustin parerea. eu am crescut mai in jungla si mai frumos de atat nu pot in acest caz

Trist ...probabil aceeasi scuza au gasit si cei ce au omorat fotbalistii sud-americani .
Acum chiar nu realizezi ca expresia "a sparge fata cuiva " este nepotrivita ? Sti ca intr-o tara civilizata asta se poate folosi in instanta ca o amenintare fizica ?!

Adde
21st February 2010, 05:42
Nici mie nu mi-au placut mutrele lui Carly si cum a numit-o pe Sveta sore loser. Dar sa zicem ca era mai copila si a gafat.

Clau93
21st February 2010, 08:49
Aici Clau:

http://www.youtube.com/watch?v=izqQfx-SrFU

Mersi mult! Cand va fi senioare? 2011 sau 2012?


Nu am vazut interviul cu Leno, dar aici in interviul cu Letterman vorbeste si de Sveta si de Romania.:P

http://www.youtube.com/watch?v=ph4RIVYVt7Q
http://www.youtube.com/watch?v=IOvF9sA4iWM&feature=related

OMG ce besmetici! TOTI! Nu au minte, nu stiu despre ce vorbesc! Cand ii aud pe americani in conversatii de astea....nu stiu ce ma apuca:mda:


eu niciodata n-am suportat-o pe patterson !!!! fata ei cere pumni de cate ori o vad...ce se mai stramba la atena cand vedea ca pierde sua

ASA CRED SI EU!!!!!!! Ii nesimtita si chiar nu merita aurul acela! Sa zica ce o vrea, dar chiar ca nu merita aur! Nici macar locul 4! La pumni as mai vrea sa adaug si o curea de aia foarte lunga:D. Sper ca Carly nu intelege daca citeste!:cool:

myrab3la_19
21st February 2010, 09:28
Nu am vazut interviul cu Leno, dar aici in interviul cu Letterman vorbeste si de Sveta si de Romania.:P

http://www.youtube.com/watch?v=ph4RIVYVt7Q
http://www.youtube.com/watch?v=IOvF9sA4iWM&feature=related

Da ..astea sunt filmuletele...i-am incurcat eu pe cei doi prezentatori :))

praf_de_stele
21st February 2010, 12:43
Trist ...probabil aceeasi scuza au gasit si cei ce au omorat fotbalistii sud-americani .
Acum chiar nu realizezi ca expresia "a sparge fata cuiva " este nepotrivita ? Sti ca intr-o tara civilizata asta se poate folosi in instanta ca o amenintare fizica ?!
lol, nu crezi ca o iei prea in serios ? asta nu inseamna ca i-am si spart fata. eu nu-s in stare sa omor o musca, dar sa lovesc pe cineva :cry:
ma rog, inteleg ce vrei sa spui. dar acum nu mai e ca acum 10-20 de ani. in prezent, ca sa faci ceva in romania, iti trebuie tupeu. daca incerci sa arati respect tuturor esti luat de prost. nu e ca-n canada. aici si-un om cu nu stiu cate diplome risca sa fie calcat in picioare de ultimul prost. asa ca ne mai permitem si glume de-astea uneori, chiar daca suntem la gimnastica. daca pana si presedintele e luat la misto pe toate posturile de televiziune...
adevarul e intotdeauna cel mai bun, chiar daca nu place tuturor. si eu mi-am spus parerea despre americanca
in cazul lui carly...respecta ca sa fii respectat!

niagara64
21st February 2010, 14:23
lol, nu crezi ca o iei prea in serios ? asta nu inseamna ca i-am si spart fata. eu nu-s in stare sa omor o musca, dar sa lovesc pe cineva :cry:
ma rog, inteleg ce vrei sa spui. dar acum nu mai e ca acum 10-20 de ani. in prezent, ca sa faci ceva in romania, iti trebuie tupeu. daca incerci sa arati respect tuturor esti luat de prost. nu e ca-n canada. aici si-un om cu nu stiu cate diplome risca sa fie calcat in picioare de ultimul prost. asa ca ne mai permitem si glume de-astea uneori, chiar daca suntem la gimnastica. daca pana si presedintele e luat la misto pe toate posturile de televiziune...
adevarul e intotdeauna cel mai bun, chiar daca nu place tuturor. si eu mi-am spus parerea despre americanca
in cazul lui carly...respecta ca sa fii respectat!

Fara comentarii ...Respecti ca sa te respecti pe tine in primul rand !Si respectul nu se schimba nici peste alti 10-20 de ani . Iar daca nu il vei oferi tu nici alti nu ti-l vor oferi .
Eu nu am comentat actiunea gimnastei ci violenta , fie ea verbala (cuvantul raneste la fel de tare ) exprimarii tale ...iar daca tu nu realizezi anormalitatea acestui lucru este si mai grav . Scuza cu "sunt badaran ptr ca traiesc in Romania " nu tine . Nu am plecat decat de doi ani de acolo dar nu am gandit niciodata asa . Este pacat ca generatia care vine gandeste in acest fel ...chiar credeti ca traiti in jungla ?
mai jos este un text folosit la deschiderea ceremoniei de la Vancouver .Rste al unui "slam poetry " un om obisnuit care a reusi sa defineasca Canada in asa fel incat si eu , proaspata rezidenta m-am regasit in ea . Enjoy !
Vancouver 2010

Text of Shane Koyczan's opening ceremonies poem, "We Are More"


Define Canada
You might say the home of the Rocket
Or The Great One
Who inspired little No. 9s and little No. 99s
But we're more than just hockey and fishing lines
Off of the rocky coast of the Maritimes
And some say what defines us
Is something as simple as 'please' and 'thank you'
And as for 'you're welcome,' well, we say that, too
But we are more than genteel or civilizedWe are an idea in the process of being realized
We are young, we are cultures strung together then woven into a tapestry
And the design is what makes us more than the sum totals of our history
We are an experiment going right for a change
With influences that range from A to Zed
And yes, we say 'Zed' instead of 'Zee'
We are the brightness of Chinatown and the laughter of Little Italy
We dream so big that there are those
Who would call our ambition an industry
Because we are vineyards of good year after good year
We reforest what we clear
Because we believe in generations beyond our own
Knowing now that so many of us
Have grown past what we used to be
We can stand here today
Filled with all the hope people have
When they say things like 'someday'
Because we are more
Than a laundry list of things to do and places to see
More than hills to ski
Or countryside ponds to skate
We are the abandoned hesitation of all those who can't wait
We are first-rate greasy spoon diners and healthy living cafes
A country that is all the ways you choose to live
A nation that can give you variety
Because we are choices
We are millions upon millions of voices
Shouting, keep exploring
We are more
We are the surprise the world has in store for you, it's true
Canada is the 'what' in 'what's new'
So don't let your luggage define your travels
Each life unravels differently
And experiences are what make up
The colours of our tapestry
We are the true North
Strong and free
And what's more
Is that we didn't just say it
We made it be"
BQbQGn_rqTw

ioanavol
21st February 2010, 15:09
Nu e nici in Canada (sau in alta parte) totul roz, cum nu e nici in Romania totul negru...

Oricum, suntem off-topic cu discutia asta aici.

praf_de_stele
21st February 2010, 15:38
@niagara, deci am spus ca inteleg ce vrei sa spui si in mare parte sunt de acord. numai ca realitatea e alta, e dura. nu mai merge asa. si-n toate piesele se canta despre ce ar trebui sa fie, dar din pacate nu este asa. eu m-am saturat sa tot respect, pt ca foarte putine persoane mai apreciaza asta in ziua de azi si de multe ori, in loc sa primesti inapoi respect, ei isi bat joc. si da, eu cred ca noi acum traim aproapre ca-n jungla, fiecare pt el, toti se gandesc la ei insisi, nu le pasa de altceva. asa ca de acum incolo respect pe cine merita, nu pe toata lumea. cand cineva e badaran cu mine sau in general, sunt si eu. asa merge treaba acum, nu mai e la fel. iti spun ce vad eu in fiecare zi. ca sa rezisti trebuie sa fii tare! daca cineva te jigneste ii zici multumesc ? nu
si asa am pornit de la patterson la situatia de azi in romania si-n societate

scuze ioana, puteti sa mutati discutia la offtopic!

niagara64
21st February 2010, 15:55
Nu e nici in Canada (sau in alta parte) totul roz, cum nu e nici in Romania totul negru...

Oricum, suntem off-topic cu discutia asta aici.

Nimeni nu a pomenit de roz ... Vorbim dspre respect , asumarea responsabilitatii atunci cand folosesti cuvinte "tari" . despre bun simt si educatie . Si da este off topic dar tu ca moderator nu ar trebui sa permiti folosirea unor cuvinte gen " imi vine sa-i sparg fata " la adresa unei gimnaste indiferent de culoarea drapelului . Altfel care ar mai fi diferenta dintre gimnastica si fotbal ?
Daca il intrebi pe antrenorul de la Deva care a folosit acele cuvinte se va uita mirat la tine ...i se vor parea "doar" cuvinte .Normalitate ! La fel este si in acest caz .
Este normalitatea aceasta?

tsupi
21st February 2010, 17:39
Eu ma mir ca moderatorii nu intervin la asemenea limbaj. Poate pentru ca-i vorba despre Carly si ea nu-i po****ra (pe nicaieri), cred ca daca erau alte persoane in discutie s-ar fi impartit ceva cartonase pe aici.
Mie cel mai grav mi s-a parut ca n-a stiut Carly ce-i aia "resurgence". Sveta a fost intotdeauna "sore loser", dar sigur ca nu era cazul sa fi spus Carly asta. Eu am pus-o pe seama faptului ca era copila, nu stiu cum m-as fi descurcat eu intr-un interviu la virsta aia.

myrab3la_19
21st February 2010, 18:23
Eu ma mir ca moderatorii nu intervin la asemenea limbaj. Poate pentru ca-i vorba despre Carly si ea nu-i po****ra (pe nicaieri), cred ca daca erau alte persoane in discutie s-ar fi impartit ceva cartonase pe aici.
Mie cel mai grav mi s-a parut ca n-a stiut Carly ce-i aia "resurgence". Sveta a fost intotdeauna "sore loser", dar sigur ca nu era cazul sa fi spus Carly asta. Eu am pus-o pe seama faptului ca era copila, nu stiu cum m-as fi descurcat eu intr-un interviu la virsta aia.

Atata vreme cat inca mai face declaratii de genul "forumuri stupide" nu cred ca a invatat prea multe nici acum.:)

@Cred ca Mikeyy nu e pe faza ..in mod sigur ar fi reactionat si poate Ioana nu a avut timpul necesar.Sunt convinsa ca nici ei nu sunt de acord cu astfel de exprimari..ca si mine de altfel.Exista multe alte metode de a te exprima atunci cand nu-ti place o anume gimnasta ,metode care nu depasesc limita bunului simt.Probabil pe "praf de stele" a luat-o(l-a luat ) putin valul ,nu cred ca a spus-o cu rautate ...

ioanavol
21st February 2010, 18:35
Eu mai mult decat sa mut discutia asta la cos sau la off-topic nu fac. Nu mi se pare mai rea decat altele (multe) avute loc de-a lungul anilor aici. Eu consider ca de multe ori tonul a facut mai mult decat cuvintele spuse aici. Imi pare rau sa va dezamagesc, dar au fost multe atacuri la persoana pe forum pe care nu le-am "pedepsit", inclusiv venind din "tara respectului"...nu inteleg de ce as face-o acum.

Eu cu asta am incheiat subiectul, chiar nu-mi face placere (si intrasem pe forum ca sa ma destind...)

mikeyy
21st February 2010, 18:39
Ce se intampla pe aici? :)
Sunt convins ca Ade nu a spus acele cuvinte cu rautate...stati linistiti, sigur a vrut sa fie doar o simpla ironie la momentul de la Atena. Acum ca a exagerat putin ....oricui i se mai intampla.
E de multi ani aici pe forum si sunt sigur ca nu a zis-o cu rea intentie.
Nu va faceti griji! ;)

niagara64
21st February 2010, 19:36
Eu mai mult decat sa mut discutia asta la cos sau la off-topic nu fac. Nu mi se pare mai rea decat altele (multe) avute loc de-a lungul anilor aici. Eu consider ca de multe ori tonul a facut mai mult decat cuvintele spuse aici. Imi pare rau sa va dezamagesc, dar au fost multe atacuri la persoana pe forum pe care nu le-am "pedepsit", inclusiv venind din "tara respectului"...nu inteleg de ce as face-o acum.

Eu cu asta am incheiat subiectul, chiar nu-mi face placere (si intrasem pe forum ca sa ma destind...)

Imi lasa un gust amar discutia asta . Nu am spus nici un cuvant in aparea sportivei .Nici nu ma intreseaza .
Este dezamagitor ca niste iubitori de gimnastica gasesc expresia "ii sparg fata" normala . Nici Cotutiu in filmul acela nu intentiona sa foloseasca la propriu "adjectivele " si ptr asta i se pareau normale .
Unde-i normalitatea oameni buni ?

Nu uitati ca aici intra copii . V-ar place ca ei sa vada un asemenea limbaj folosit ?

mikeyy
21st February 2010, 20:36
Ca sa nu mai existe discutii am sters respectiva afirmatie din mesaj.

Cata_RB
22nd February 2010, 00:53
A revenit Vanessa Ferrari, in campionatul Italiei! :) A facut:
barna - http://www.youtube.com/watch?v=WmuIiJaUnDk
paralele - http://www.youtube.com/watch?v=QWIOjTSKVvI
sarituri - http://www.youtube.com/watch?v=2Y15-D62eyU

Rezultate complete: http://www.federginnastica.it//materiale//articoli/allegato_4087.pdf
[sursa TAA]

Eu zic ca s-a prezentat incredibil de bine, deja are 2 note de plecare competitive! Nu-mi place Vanessa...dar e extraordinara cu toate revenirile astea, cate probleme medicale grave a avut si de fiecare data a luat-o de la capat. Cred ca se vede si ca a slabit mult, nu-mi dau seama foarte bine, ea oricum e genul mai solid...dar se vede!

Apare si Paola Galante, ne intrebam ce-i ce ea, daca se retrage sau nu...a facut 4 aparate, dar cu note de plecare mici si probleme foarte mari la executie :(

mikeyy
22nd February 2010, 01:18
WOW...ce mult a slabit. Deci era adevarat ca a dat jos 12 kg.
Ce ambitie are, bravo ei.
Arata mult mai bine decat la Europenele de anul trecut.

Nu imi place de ea ca gimnasta, dar o apreciez pentru ambitie, pasiune si pentru ca e o luptatoare! :ok:

mikeyy
22nd February 2010, 01:51
Shawn s-a operat la genunchi :( Nu mai vreau gimnasti cu probleme la genunchi :(
Se pare ca are ceva la ligamente...si 6 saptamani nu va putea face nimic
http://www.examiner.com/examiner/x-19152-Gymnastics-Examiner~y2010m2d21-Shawn-Johnson-undergoes-knee-surgery?cid=sharing_twitter:19152

Nu a renuntat la gimnastica...ci dimpotriva doreste sa-si acorde 1 sansa.

Clau93
22nd February 2010, 04:57
A revenit Vanessa Ferrari, in campionatul Italiei! :) A facut:
barna - http://www.youtube.com/watch?v=WmuIiJaUnDk
paralele - http://www.youtube.com/watch?v=QWIOjTSKVvI
sarituri - http://www.youtube.com/watch?v=2Y15-D62eyU


Ce exercitii superbe!!:) Si arata bine, numai sa aibe grija cu forma si echilibru si o vedem iar cu o medalie la individual! Chiar ca a facut multe schimbari si a facut niste exercitii superbune!!

Ada24
22nd February 2010, 17:30
Cata ambitie pe Ferrari...arata bine pe aparate avand in vedera pauza...Oare de ce nu o place aproape nimeni?:P Ca a castigat atunci cu ratare?

mikeyy
23rd February 2010, 00:13
Nu ca a castigat cu ratare...ca avea dificultate mult mai mare decat restul si si-a permis o ratare. Am inteles asta.
Dar si-a permis la acea vreme sa faca niste declaratii despre Romania...si am tinut-o minte :D..atat pe ea cat si pe antrenorul ei.

Insa a avut grija elementul "Comaneci" de situatie in urmatorii 2 ani :D
Iar apoi Stela in 2007 :)

Dar pentru ambitie, pasiune si determinare o apreciez.:ok:

Cata_RB
23rd February 2010, 00:40
Cred ca m-am exprimat un pic gresit :P
In 2006 am fost revoltata, dar apoi mi-a trecut, am inteles ce-i "poate pielea" acestui cod de punctaj...atunci a fost socul trecerii de la codul vechi, unde un pas in plus facea diferenta, la acest sistem inca necunoscut.
Dar asta n-are legatura, Vanessa nu mi-e nici simpatica, nici antipatica...daca o vad in concurs, e pur si simplu o gimnasta pentru mine :)

Clau93
23rd February 2010, 00:52
Cred ca e si faptul ca era primul campionat mondial cand s-a folosit codul! Si toata lumea era obijnuita ca atunci cand se castiga la individual, exercitiile sunt executate solide fara nici o gresala! Asa a fost tot timpul! Cu noul cod, nu mai e asa!

Cata_RB
23rd February 2010, 01:13
Se pare ca e pe bune pana la urma...Nastia si Evan.
Nastia a confirmat pentru revista People: http://www.people.com/people/article/0,,20346012,00.html

praf_de_stele
24th February 2010, 22:53
sa vedem cat ii tine ! parca vad ca maine-poimaine se despart. asa se intampla cu marile staruri extrem de po****re in tara lor si nu numai, sa vezi acum publicitate pe tema asta si apoi "Soc, Nastia and Evan broke up" :sleep: dar macar se potrivesc, parca-s facuti unul pt altul :rolleyes:

scuze daca cumva deranjeaza din nou pe cineva postul meu! :rolleyes:

mikeyy
25th February 2010, 16:19
Un nou caz de necroza (la nivelul oaselor) in gimnastica...Yana Demyanchuk (campioana europeana la barna).
Se pare ca e destul de grav...operatia costa 14.000 de euro.

(GW)

myrab3la_19
25th February 2010, 18:53
Un nou caz de necroza (la nivelul oaselor) in gimnastica...Yana Demyanchuk (campioana europeana la barna).
Se pare ca e destul de grav...operatia costa 14.000 de euro.

(GW)

of..ce pacat:( si cand ma gandesc ca si ucrainienii stau prost cu banii in gimnastica,oare se va opera? Ca tot a venit vorba de boala asta,mai stie cineva ceva de Jade Barbosa?

Cata_RB
25th February 2010, 19:11
Asta ma gandeam si eu...nu stiu daca va reusi sa se opereze :( Prea multe probleme de sanatate urate in ultimii ani...

De Jade auzisem ultima oara ca a concurat in Brazilia [la nationale?], la 2 sau 3 aparate...au fost si niste filmulete. Nu se mentiona nimic despre problemele ei la mana, daca si cum a reusit sa scape de ele. Dar asta era acum cateva luni, de atunci nimic. Sper sa nu gresesc.

Edit: am gasit si filmulete, din calificari sau din finale, cred ca doar solul a mai fost pus. A facut AA, era in noiembrie anul trecut. Ma intreb ce face acum...sper sa mai auzim de ea.
sol: http://www.youtube.com/watch?v=CLvAZOFeOqk
sarituri: http://www.youtube.com/watch?v=0XRJK6e_VW4 si http://www.youtube.com/watch?v=oaDAqQUnqo0
paralele: http://www.youtube.com/watch?v=6I8VvSR28d4
barna: http://www.youtube.com/watch?v=HbWM6of_VSU

mikeyy
25th February 2010, 20:36
Din cate am inteles Jana e in SUA acum, unde se va opera. A fost destul de dificil de strans banii...pentru ca federatia din Ucraina e la pamant. Au fost deschise si niste conturi si cine a vrut a putut ajuta prin oferirea unei donatii.

Se pare ca medaliatele de la barna din 2009....nu vor putea sa-si apere medaliile obtinute la Birmingham.:( Insa, in cazul nostru, Ana, Ama, Cera si poate Claudia vor avea grija sa pastreze in Romania 2 dintre medalii..poate chiar o dubla: aur & argint.

Clau93
25th February 2010, 21:03
Un nou caz de necroza (la nivelul oaselor) in gimnastica...Yana Demyanchuk (campioana europeana la barna).
Se pare ca e destul de grav...operatia costa 14.000 de euro.

(GW)

Am auzit de cazul ei de mai mult timp, dar nu era sigur! A patit si ea ca Nadeshda Ivanova (junioara din Rusia). Si dupa cum stim, ea nu a mai revenit in gimnastica. Ce e si mai rau ii ca Ucrainieinii stau foarte rau cu banii in sport!:(



of..ce pacat:( si cand ma gandesc ca si ucrainienii stau prost cu banii in gimnastica,oare se va opera? Ca tot a venit vorba de boala asta,mai stie cineva ceva de Jade Barbosa?

E chiar foarte nasol! Mie imi place mult de Ucrainieni, au o forma si exercitiu foarte unic. Si acuma junioarele vor veni in curand si le trebuie cineva cu experienta acolo! E adevarat ca spun ca antrenorul din Ucraina a plecat in Brazilia? Jade a revenit de curand! Foloseste aceeasi muzica la sol:lol:


Din cate am inteles Jana e in SUA acum, unde se va opera. A fost destul de dificil de strans banii...pentru ca federatia din Ucraina e la pamant. Au fost deschise si niste conturi si cine a vrut a putut ajuta prin oferirea unei donatii.

Se pare ca medaliatele de la barna din 2009....nu vor putea sa-si apere medaliile obtinute la Birmingham.:( Insa, in cazul nostru, Ana, Ama, Cera si poate Claudia vor avea grija sa pastreze in Romania 2 dintre medalii..poate chiar o dubla: aur & argint.

OO ce bine! Chiar sper sa o mai vedem! Nasol ca cariera ei a tinut doar un an si acuma pauza totala pana cine stie cand!:no: Nu inteleg cum de ei sunt asa la pamant...sunt si eu mai mic si poate nu inteleg politica, dar imi pare chiar foarte rau pentru acest lucru! Dar Mikeyy, fetele noastre au multe talente, chiar si la sol si paralele, la sarituri nu stiu daca avem 2 sarituri!

mikeyy
27th February 2010, 02:18
Decizia finala in cazul chinezoaicelor suspectate de incalcarea regulamentului in ceea ce priveste varsta: http://www.fig-gymnastics.com/vsite/vcontent/content/transnews/0,10869,5187-187975-19728-44545-305410-17968-5233-layout188-205197-news-item,00.html

China a pierdut medaliile din perioada 1999 si 2000, insa au scapat de suspendare.

Clau93
27th February 2010, 02:49
Decizia finala in cazul chinezoaicelor suspectate de incalcarea regulamentului in ceea ce priveste varsta: http://www.fig-gymnastics.com/vsite/vcontent/content/transnews/0,10869,5187-187975-19728-44545-305410-17968-5233-layout188-205197-news-item,00.html

China a pierdut medaliile din perioada 1999 si 2000, insa au scapat de suspendare.

Ei eu nu sunt surprins! Dar nu inteleg chestia asta: medaliile vor fi luate...adica bronzul pe echipe din 2000 va fi acordat Americii sau nu?!

Ada24
28th February 2010, 22:54
Nu ca a castigat cu ratare...ca avea dificultate mult mai mare decat restul si si-a permis o ratare. Am inteles asta.
Dar si-a permis la acea vreme sa faca niste declaratii despre Romania...si am tinut-o minte :D..atat pe ea cat si pe antrenorul ei.

Insa a avut grija elementul "Comaneci" de situatie in urmatorii 2 ani :D
Iar apoi Stela in 2007 :)

Dar pentru ambitie, pasiune si determinare o apreciez.:ok:

Ce a zis??Stiu ca a declarat ceva forminte atunci-ea a raspuns declaratiilor lui forminte-sau a zis din proprie initiativa?
Oricum am vazut ca nu numai romanii nu o plac-nu cred ca are prea multi fani.:P

Ada24
28th February 2010, 23:03
Se pare ca e pe bune pana la urma...Nastia si Evan.
Nastia a confirmat pentru revista People: http://www.people.com/people/article/0,,20346012,00.html

Se pare insa ca Evan spune ca sunt doar amici...si titlul din People s-a schimbat.Cred ca Mihai iar are dreptate...:drak:

Barfe si stiri din alte tari

Kayla Williams isi schimba clubul ca s-a certat cu antrenorul (parintii ei de fapt)
Zilele astea are loc camp -pentru a selecta gimnasta nr.2 pt SCAM-Hong s-a accidentat la sarituri -majoritatea gimnastelor fac DTY (info IG)

Zilele astea s-a desfasurat Ukraine Cup-filmulete aici-
http://www.youtube.com/user/AtenaGymnastics

Cata_RB
28th February 2010, 23:07
Se pare insa ca Evan spune ca sunt doar amici...si titlul din People s-a schimbat.Cred ca Mihai iar are dreptate...:drak:

Barfe si stiri din alte tari

Kayla Williams isi schimba clubul ca s-a certat cu antrenorul (parintii ei de fapt)
Zilele astea are loc camp -pentru a selecta gimnasta nr.2 pt SCAM-Hong s-a accidentat la sarituri -majoritatea gimnastelor fac DTY (info IG)

Zilele astea s-a desfasurat Ukraine Cup-filmulete aici-
http://www.youtube.com/user/AtenaGymnastics

Trebuia sa ma astept la asta...ca nici mie nu prea imi venea sa cred. Se pare ca iar a inventat presa declaratii :P

S-a accidentat serios Ivana sau doar o sperietura?

Ada24
28th February 2010, 23:09
A aterizat foarte rau-cand inca facea surubul
Textul original "Ivie- During, she landed very bad... She was still twisting. " Zic acolo ca nu va putea participa la Scam-oricum e la stadiul de barfa ;)

Cata_RB
28th February 2010, 23:12
Nici nu cred ca e in forma destul de buna ca sa mearga la Scam. Sper totusi sa nu fi patit ceva grav.

Vad ca apare si Demyanchuk in fimulete, deocamdata doar paralele...deci inca se antreneaza. Ma asteptam sa fi intrerupt antrenamentele, ar trebui sa se opereze in curand.

Ada24
28th February 2010, 23:15
A participat si la barna-a castigat finala pe aparate-nu stiu daca a facut AA.

Clau93
1st March 2010, 05:31
Barfe si stiri din alte tari

Zilele astea s-a desfasurat Ukraine Cup-filmulete aici-
http://www.youtube.com/user/AtenaGymnastics

America adica, nu-i surprinzator!:D

WOW Ukraine Cup....ce fete talentate!! Natalia Kononenko are cel mai frumos exercitiu la paralele!!:) Si Yana a facut destul de bine! Parca senioarele (Koval si Kozich) au fost iar accidentate, nu? Daca merg la Europene, oare pe cine poate trimite? Sunt disponibile Kononenko si celelalte junioare? Mie chiar imi place de gimnastele din Ukraine, pacat de situatia cu banii, asta e....:(

LuisaGym
1st March 2010, 11:11
Nu stiu daca o fost postat articolul asta pe-aici. Postez si eu ca "sa fie" http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1353:stretching-out-the-adventures-of-nastia-carly-a-shawn&catid=8:stretching-out&Itemid=130

Scurt sumar:

Shawn Johnson s-a accidentat la ski si a avut o operatie, nu stie cand si daca se mai intoarce la gimnastica
Carly Patterson vrea sa se intoarca
Nastia e cu Evan

mikeyy
1st March 2010, 11:23
Ce tare...zici ca IG si-a facut articolul din ce am postat noi aici la Externe...ca am avut aproape aceeasi ordine a subiectelor :ras-plans: [glumesc]

anna.09
1st March 2010, 12:51
Zilele astea s-a desfasurat Ukraine Cup-filmulete aici-
http://www.youtube.com/user/AtenaGymnastics

Mi-a placut Livchikova. In special barna, are niste combinatii interesante. Si am inteles ca e abia junioara.

Ada24
2nd March 2010, 01:18
Oare Kononenko e senioara anul asta?

Clau93
2nd March 2010, 05:02
Oare Kononenko e senioara anul asta?

Da, cred ca e!

Informatii aici: http://nataliakononenko.com/english/profile.php

mikeyy
2nd March 2010, 10:24
Zvon: Alexandra Raissman la American Cup.

anna.09
2nd March 2010, 12:18
O sa fie interesant la American Cup. Pacat ca nu merge Claudia...O sa fie si mai interesant la baieti..sper sa faca Flavius o figura frumoasa!

simonad
2nd March 2010, 18:00
Va promisesem niste vesti de la calificarile italiencelor pt europene: din pacate erau doar o prima etapa a calificarilor, urmand decizia dupa 10 martie, cel putin asa am inteles de la Paolo Galante care mi-a scris pe Facebook. Ea s-a intors, si Vanessa Ferari (12 kg in minus!!!!!!!), si s-a intors si Carlotta Giovannini. In schimb s-au retras cateva din activitate competitionala intrenationala, precum Lia Parolari, Macri, etc, dar care la 20 de ani continua sa evolueze la concursurile inter-cluburi.
Mi-au placut mult Giulia Leni si Carlotta Ferlitto, sperante junioare. Cu mama Carlottei am stat la taclale, mi-a povestit cat le este de greu cu fata la 800km de casa pt ca la ei nu au club de gimnastica si cat de mult o costa deplasarile , costumele, tratamentele, care le platesc parintii in mare parte.

mikeyy
2nd March 2010, 18:51
Zvon: Alexandra Raissman la American Cup.

Gym Examiner a confirmat faptul ca micuta A-Sac, Raisman, va participa la American Cup.

http://www.examiner.com/examiner/x-19152-Gymnastics-Examiner~y2010m3d2-Alexandra-Raisman-added-to-American-Cup-lineup?cid=sharing_twitter:19152

Abia astept sa o vad!!!

Ada24
2nd March 2010, 20:58
Sua are si rezerva lol-Kytra Hunter
Se pare ca accidentarea lui Hong e destul de grava-va face pauza de cel putin 4-5 luni.

anna.09
2nd March 2010, 21:44
Va promisesem niste vesti de la calificarile italiencelor pt europene: din pacate erau doar o prima etapa a calificarilor, urmand decizia dupa 10 martie, cel putin asa am inteles de la Paolo Galante care mi-a scris pe Facebook. Ea s-a intors, si Vanessa Ferari (12 kg in minus!!!!!!!), si s-a intors si Carlotta Giovannini. In schimb s-au retras cateva din activitate competitionala intrenationala, precum Lia Parolari, Macri, etc, dar care la 20 de ani continua sa evolueze la concursurile inter-cluburi.
Mi-au placut mult Giulia Leni si Carlotta Ferlitto, sperante junioare. Cu mama Carlottei am stat la taclale, mi-a povestit cat le este de greu cu fata la 800km de casa pt ca la ei nu au club de gimnastica si cat de mult o costa deplasarile , costumele, tratamentele, care le platesc parintii in mare parte.

Imi pare rau de retragerea Liei si a Federicai, imi placeau amandoua. Nu mai stiu nimic de Francesca Benolli..probabil s-a retras si ea mai demult?...o gimnasta eleganta si f placuta...

Clau93
3rd March 2010, 06:05
Imi pare rau de retragerea Liei si a Federicai, imi placeau amandoua. Nu mai stiu nimic de Francesca Benolli..probabil s-a retras si ea mai demult?...o gimnasta eleganta si f placuta...

Da intr-adevar Francesca era o gimnasta foarte frumoasa, dar s-a accidentat grav si probabil ca s-a retras...dar nu sunt 100% sigur...poate face umpic de pauza si va reveni curand...

Cata_RB
4th March 2010, 18:05
Pagina de Facebook a International Gymnast anunta ca Ivana Hong ar putea avea ruptura de ligament incrucisat la genunchiul drept.
Nu inteleg de ce e atata mister in jurul problemei pe care o are, inca nu e nimic oficial.

LuisaGym
4th March 2010, 23:26
Pagina de Facebook a International Gymnast anunta ca Ivana Hong ar putea avea ruptura de ligament incrucisat la genunchiul drept.
Nu inteleg de ce e atata mister in jurul problemei pe care o are, inca nu e nimic oficial.

Acuma e oficial: o sa aiba operatia la sfarsitul lui martie si n-o sa concureze pentru 7 luni. Deci nu are sanse sa revina pana la mondiale.

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1369:hong-tears-acl-will-have-season-ending-surgery&catid=2:news&Itemid=166

Cata_RB
4th March 2010, 23:42
Multumesc!
Imi pare foarte rau pentru ea :( imi e simpatica. Nu pot sa nu remarc ca nici la case mai mari operatiile nu au loc imediat, pana pe 23 martie e cale lunga...

Cata_RB
5th March 2010, 13:29
Ordinea de start pentru American Cup: http://www.usa-gymnastics.org/PDFs/Results/TAC10StartList.pdf
Cred ca maine noapte e...oare sunt sanse sa se transmita online pentru toata lumea, cum a fost anul trecut?

LuisaGym
5th March 2010, 14:04
Yuri van Gelder se pregateste sa revina in gimnastica. El a primit o suspendare pana anul asta in iulie (pentru consum de substante interzise). Desi federatia nu-l mai sustine sponsorul lui ii plateste noul antrenor (Boris Orlov) si participarea la niste antrenamente in strainatate (nu se spune unde). Yuri se antreneaza la inele, sarituri si sol intr-o sala pusa la dispozitie de primarie.

Sursa (scuzati e in olandeza): http://www.nu.nl/sport/2198682/yuri-van-gelder-werkt-met-orlov-rentree.html

Tess_AN
5th March 2010, 17:44
Ordinea de start pentru American Cup: http://www.usa-gymnastics.org/PDFs/Results/TAC10StartList.pdf
Cred ca maine noapte e...oare sunt sanse sa se transmita online pentru toata lumea, cum a fost anul trecut?
Ei zic ca sunt sanse, vezi aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2936620

Anul trecut au transmis in direct pe net si s-a putut urmari de oriunde la UniversalSports.

Ma surprinde ordinea de start in ultima rotatie ... in functie de locul ocupat in clasamentul intermediar?!? Mi se pare aiurea, nu ii vad nici un sens.

Cata_RB
5th March 2010, 19:19
Mersi, Tess!
Deci maine la ora 20:00, ora Romaniei.
Cu transmisul online intrebam pentru ca si la CM s-au laudat cu "worldwide" si totusi nu s-a putut vedea...sa vedem, ora e ok.

mikeyy
5th March 2010, 20:33
Poze de la antrenamentul oficial : http://usagymnastics.zenfolio.com/f353480223 cu gimnastii americani..sa nu va asteptati sa mai apara si altcineva :D

Sa va uitati la pozele cu Bross si Raisman...fetele astea nu arata a gimnaste (din punct de vedere fizic)...au exagerat cu pregatirea fizica.

Edit:
Ma surprinde Van Gelder......el nu are voie la JO, dar continua in gimnastica doar pt CM....interesant. Sau poate datorita faptului ca mondialele sunt in Olanda!

Andraf
5th March 2010, 22:12
Mihai, cu Bross m-am mai obisnuit, dar Raisman... jur zici ca ridica haltere, doamne iarta-ma...

Clau93
5th March 2010, 22:26
Mihai, cu Bross m-am mai obisnuit, dar Raisman... jur zici ca ridica haltere, doamne iarta-ma...

Asa cred si eu!! Dar inca nici eu nu sunt convins de Rebecca...s-a schimbat mult de anul trecut!

niagara64
5th March 2010, 22:31
Daca le vedeti in realitate nu or sa va mai para asa mari ... nici pe departe ...

mikeyy
5th March 2010, 22:36
Andra...exact la haltere m-am gandit si eu...mai ales la o poza cu Bross la paralele...

@Niagara...dar daca le pun pe cele 2... langa fetele noastre, rusoaice sau chinezoaice....crezi ca nu se vor vedea diferente si in realitate? :D

niagara64
6th March 2010, 00:30
Andra...exact la haltere m-am gandit si eu...mai ales la o poza cu Bross la paralele...

@Niagara...dar daca le pun pe cele 2... langa fetele noastre, rusoaice sau chinezoaice....crezi ca nu se vor vedea diferente si in realitate? :D

Crede-ma ca , deaproape nu sunt nici pe departe asa de voluminoase(este la fel cu impresia pe care o avea Clau ca sportivele din China sunt inalte :happy ) .
Pana la capat iti trebuiesc ceva muschi ca sa faci un paralel competitiv sau o saritura valoroasa ,nu ? Si in cazul asta am putea spune ca si ale noastre trebuie sa mai lucreze la pregatire fizica .Fara musculatura puternica ...de unde ?
Pana anul trecut si eu le vedeam pe americance mari dar dupa ce le-am vazut deaproape mi-a trecut . Par asa de mici in realitate ...Voi le vedeti in poze in exercitii cu musculatura incordata si e firesc sa para asa .

mikeyy
6th March 2010, 00:49
E adevarat ca inca nu le-am vazut pe americance in realitate...dar tot imi mentin parerea ca au lucrat prea mult. :)

Clau93
6th March 2010, 00:50
Daca le vedeti in realitate nu or sa va mai para asa mari ... nici pe departe ...

Da ai dreptate!

Si chinezoaicele sunt inalte!!!!! He Kexin ma intrece pe mine!! Asa-i Mikeyy??:happy [atunci ma refeream mai mult la Cheng Fei, LOL]

@Mikeyy: in ce sens crezi ca au lucrat americancele mai mult?

Cata_RB
6th March 2010, 18:59
cum am spus : live in acest moment!
Tocmai i-am vazut pe Fabian si Horton la cal cu manere !

Multumesc! Credeam ca e de la 8, bine ca ne-ai zis.
Inseamna ca Flavius a fost deja la cal, asta e ordinea de start: http://www.usa-gymnastics.org/PDFs/Results/TAC10StartList.pdf

step1
6th March 2010, 19:05
You're welcome!
Chris brooks doar 13,100 la cal cu manere! Exercitiu ratat.
Horton ,la sol,prima diagonala foarte buna

step1
6th March 2010, 19:09
A ratat si Keating...Calul cu manere este un cal naravas azi!Se afla pe locul 2 in clasamentul general inaintea acestui exercitiu,probabil ca va pierde o pozitie sau doua acum

Horton- 15.150 sol

Cata_RB
6th March 2010, 19:10
Cred ca ne-am facut iluzii degeaba, n-o sa il prea vedem pe Flavius in stilul asta de transmisie...a fost si la sol, dar nu gasesc nicaieri rezultate live, of!

step1
6th March 2010, 19:14
Flavius -14.800 la sol

Cata_RB
6th March 2010, 19:15
Daca am auzit bine, comentatorii tocmai au spus ca Flavius e primul dupa cele 2 aparate, cal si sol...ceea ce ar insemna ca si-a facut bine exercitiile! :ok:
Hai Flavius!

step1
6th March 2010, 19:15
Flavius-14,700 la cal

step1
6th March 2010, 19:18
da,dupa doua rotatii Flavius este primul,urmat de Deviatovsky si Horton.A inceput insa a treia rotatie la baieti si au intrat in concurs si fetele

Cata_RB
6th March 2010, 19:18
Multumesc! E destul de bine. Unde ai gasit notele, mie mi s-a intrerupt putin.

step1
6th March 2010, 19:20
http://www.usa-gymnastics.org/events/2010/tac/webcast.php

Update in timp real

Cata_RB
6th March 2010, 19:22
Perfect! Nu stiu daca mai urmareste cineva, dar pe mine cel putin m-ai salvat :D

step1
6th March 2010, 19:23
Se pare ca suntem doar noi...ceilalti fiind probabil indusi in eroare de diferenta de fus orar ,sa zicem

Cata_RB
6th March 2010, 19:27
Nu prea e lume pe forum acum, s-ar putea sa mai apara la 8.
Deja au inceput notele ciudate...parerea mea. Si pare foarte liniste in sala, nu cred ca e plina...fata de nebunia care a fost anul trecut.

step1
6th March 2010, 19:29
wow..ce nota a primit Horton la inele ! 15,800! Foarte constant si ambitios acest american!Cred ca este cea mai mare nota din concurs,cel putin pana in acets moment!
Fabian nu evolueaza in nota lui obisnuita,ma asteptam la mai mult de la el.

Cata_RB
6th March 2010, 19:32
Flavius la inele! Marius Urzica e cu el :)

step1
6th March 2010, 19:32
Si pare foarte liniste in sala, nu cred ca e plina...fata de nebunia care a fost anul trecut.

S-or mai fi cizelat si americanii astia,intre timp..de la Atlanta incoace!...lol..
scuze,nu m-am putut abtine! Publicul american dovedeste de cele mai multe ori o lipsa crasa de respect fata de competitorii altor tari,multi dintre ei aratandu-se vizibil deranjati de zgomotul salii in timpul executiilor!

LuisaGym
6th March 2010, 19:34
Merci pt note. Hai Flavius!!!

step1
6th March 2010, 19:34
putin pentru Flavius la inele..Nu e aparatul lui ! Doar 13,350! Asta il coboara multe pozitii in clasament.Pozitia a 6-a in acest moment

Cata_RB
6th March 2010, 19:35
Of...aterizarile :( A pus mana jos. Insa nu conteaza atat de mult, avand in vedere ca la CE nu este concurs de individual compus. Si-a facut bine calul si solul, 2 din aparatele forte...sper sa il vedem si la sarituri - acolo trebuie sa straluceasca :)

niagara64
6th March 2010, 19:36
putin pentru Flavius la inele..Nu e aparatul lui ! Doar 13,350! Asta il coboara multe pozitii in clasament.Pozitia a 6-a in acest moment

A ratat si coborarea ...

step1
6th March 2010, 19:38
Flavius este un gimnast foarte bun insa -din pacate-nu ramane concentrat pana la final de concurs

Cata_RB
6th March 2010, 19:41
Are emotii la coborari, a spus-o de mai multe ori...din pacate asta il impiedica sa arate tot ce poate la AA.
Oare si la TV sunt atatea pauze? :confused: Nu se intelege nimic din concurs...as fi vrut sa o vad pe Ariella la sarituri.

step1
6th March 2010, 19:42
Pauzele sunt ...ale noastre :) Iti sugerez refresh ,de cate ori ti se intrerupe transmisia.

Cata_RB
6th March 2010, 19:45
Au parut planificate pauzele...dar o sa incerc refresh de acum :)
Ce lipsa de respect! Sunt 8 fete si 8 baieti si clasamentul ii arata doar pe primele / primii 6!!

step1
6th March 2010, 19:48
Ce lipsa de respect! Sunt 8 fete si 8 baieti si clasamentul ii arata doar pe primele / primii 6!!

well suntem in America..la ce te astepti?:)

step1
6th March 2010, 19:50
Bross la parelele ...comentatorul spune : "beauuuutiful transition " ..Eu spun : I dont think so ! :)
Acelasi stil agresiv,aceleasi picioare indoite si usor departate!
15,300...ce bine e "acasa" :)

Cata_RB
6th March 2010, 19:51
Asa-i...si totusi nu ma pot abtine sa nu ma enervez de fiecare data :P
Iar pauza.

La fel am spus si eu la "beauuutiful transition". Ridicari aproape numai din forta si acele picioare departate aproape mereu.

imbo
6th March 2010, 19:53
-yes beutiful ROBOT!!!! BROSS!!!

step1
6th March 2010, 19:53
Note mari la sarituri baieti :
Horton-16,050
Maxim-15,900
Keatings-15,800
Fabian-15,750

Sper ca Flavius sa treaca de de 16,200

anna.09
6th March 2010, 19:55
Voi vedeti ceva live? la mine nu merge....aaa gata merge. Cate rotatii au fost la fete? Cine conduce :) ? Doamne, frumos mai e rozul ala....:))

Cata_RB
6th March 2010, 19:56
Unde se muta transmisia?? Va urma Flavius la sarituri.

imbo
6th March 2010, 19:57
acum nu mai merge nici la mine!!!

step1
6th March 2010, 19:57
-yes beutiful ROBOT!!!! BROSS!!!

come on ...roboti erau denumite fetele noastre!Asta daca intrebi americanii! astia vad "robots" in toate gimnastele noastre (frumoasele noastre gimnaste !!!) si numai"artistry" In tancurile si (cu adevarat) robotii lor!
edit: vezi IG forum!

imbo
6th March 2010, 19:58
-urma Flavius!la sarituri!

anna.09
6th March 2010, 19:59
De ce nu se mai vede?

imbo
6th March 2010, 20:00
-fetele noastre au gratie si frumusete!!!NASTASIA este si ea o gimnasta frumoasa!!!dar actualele gimnaste nu prea par gimnaste....

Cata_RB
6th March 2010, 20:00
Au spus ca aici se termina transmisia Universal, continuarea va fi pe NBC...dar nu gasesc unde / daca dau online. Offff...

niagara64
6th March 2010, 20:02
Voi vedeti transmisia de internet diferita de TV ...in al doilea rand daca ai nostri ar fi in primele locuri ati fi incantati sai vedeti pe cei de pe ultimile ?
Transmia este ptr America de nord ...daca Romania voia putea sa plateasca ca sa vada exact ce ii interesa .Dar nu e fotbal ...de ce ar plati ?
Imaginati-va Internationalele Romaniei la care in loc de fetele noastre ati fi pusi sa le vedeti pe celelalte ... cui i-ar place ? IN definitiv este competitia lor , in curtea lor ...ei decid regulile . Au o gramada de publicitate dar fara asta nu ar putea sa sustina financiar competitiile . Publicitatea este un tribut care trebuie platit pentru a urca un sport in top .Iar cei care platesc vor sa fie strecurata in asa fel incat tu, consumator , sa o receptionezi ....Astea sunt regulile capitalismului si ele ajuta un sport sa nu moara asa cum se intampla in Romania acum ...

Alyss
6th March 2010, 20:05
bun dar acum ati gasit pe undeva?

Alyss
6th March 2010, 20:05
vad ca nici la rezultate nu mai da nimic

step1
6th March 2010, 20:05
http://www.usa-gymnastics.org/events/2010/tac/webcast.php

Eu m-am mutat aici.Transmisia e mult mai buna aici!

Cata_RB
6th March 2010, 20:06
Voi vedeti transmisia de internet diferita de TV ...in al doilea rand daca ai nostri ar fi in primele locuri ati fi incantati sai vedeti pe cei de pe ultimile ?


Nu, dar nu-mi place sa o vad pe Bross gandindu-se in timp ce sare Kaeslin, o gimnasta cel putin la fel de titrata ca Bross...daca nu si mai titrata. Sa nu mai spun ca e aparatul ei forte. Inteleg ca cei de-ai casei au intaietate, e natural...DAR vreau sa vad concursul de gimnastica, nu stat pe margine.

step1
6th March 2010, 20:06
Flavius a sarit slabut comparativ cu ce stim noi ca poate el! 15,900 doar!

anna.09
6th March 2010, 20:06
Dar e mult in urma, nu? Nu inteleg. Pe site-ul USA gymnastics ce e? inregistrare?

myrab3la_19
6th March 2010, 20:09
Nu prea e lume pe forum acum, s-ar putea sa mai apara la 8.
Deja au inceput notele ciudate...parerea mea. Si pare foarte liniste in sala, nu cred ca e plina...fata de nebunia care a fost anul trecut.

la mine nu se vede nimic..:( am instalat ce ziceau ei acolo,ce altceva sa mai fac?

Cata_RB
6th March 2010, 20:10
E toata inregistrarea acolo...dar daca dati inainte cred ca se poate ajunge la momentul curent, asa zice cel putin. Eu nu reusesc inca.

Mirabela, s-a terminat transmisia de acolo...au mutat pe NBC, care se pare ca nu da online.
Step, ai reusit sa ajungi la momentul actual pe acel link? Mie mi se termina acolo unde s-a terminat transmisia Universal :(

anna.09
6th March 2010, 20:14
O fi pauza?

step1
6th March 2010, 20:15
Se pare ca a asta a fost tot :( Nu mai vad nici eu nimic.Ne vom consola doar cu update -ul de aici http://www.usa-gymnastics.org/events/2010/tac/webcast.php sau cu Niagara ,daca va dori sa ne impartaseasca si noua din ceea ce vede!

Cata_RB
6th March 2010, 20:15
Flavius a sarit Tsukahara 2 1/2...asta sare de obicei, nu? Niciodata nu tin minte daca e Tsuk cu 2 1/2 si stand-pe-maini cu 3 suruburi sau invers.

anna.09
6th March 2010, 20:16
Cred ca sare tripla de obicei.

imbo
6th March 2010, 20:19
-flavius e pe locul 6 ???bine am vazut??:angry:

Cata_RB
6th March 2010, 20:22
Ai dreptate, Oana, mersi! Atunci e ok nota, cred ca e din 6.6 saritura.

Alyss
6th March 2010, 20:28
ati gasit ceva de NBC?

anna.09
6th March 2010, 20:29
A inceput! Se vede pe USA gymnastics
http://www.usa-gymnastics.org/events/2010/tac/webcast.php
si pe universal

N-am vazut ce a facut Aly la barna..dar a laudat-o tare Martha. a luat 15.05
a facut paterson la coboarare..extraordinar i-a iesit

Alyss
6th March 2010, 20:30
datimi si mie un linc va rog

Alyss
6th March 2010, 20:33
multumesc. se blocase la un moment dat

Cata_RB
6th March 2010, 20:34
Mersi!
Pe usa-gymnastics nu-mi merge, e tot negru dupa prima parte. Pe Universal e Keatings la paralele acum, asta vedeti si voi?

anna.09
6th March 2010, 20:36
Un fluture nou la Arielle. E de groaza :)

anna.09
6th March 2010, 20:38
Excelenta barna Arielei! Urmeaza Flavius!

anna.09
6th March 2010, 20:40
Off...incredibil. Ce pacat! Macar a incercat!

Cata_RB
6th March 2010, 20:43
Of, il omoara coborarile :( Ce pacat, de atatea ori a patit-o cu ele :(

Oana, nu stiu daca ai vazut descrierea pentru barna lui Ally:
Alexandra Raisman (USA) - Leap on, switch leap to layout step out, handspring layout two feet, switch half, split jump, sissone, front tuck back tuck, roudoff arabian double - stuck

anna.09
6th March 2010, 20:45
Am vazut coborarea, ca asa a inceput transmisia. a fost super.
am vazut ca a avut 5.9 SV.

Deci a avut si salt intins. Cred ca a fost un exercitiu frumos. Mersi.

Urmeaza J Lo. Imi place de ea.

Cata_RB
6th March 2010, 20:48
Eu n-am prins deloc din barna ei...mi-ar fi placut sa vad. Mersi pentru nota de plecare.
Nu inteleg ce inseamna handspring layout two feet...salt intins facut din ronda, cum a facut Ariella mai devreme?

anna.09
6th March 2010, 20:53
Nu, din flic. Este back handspring (flic) + layout. Tre sa dai un pic inapoi si vezi si coborarea.