PDA

View Full Version : Antrenorul Mircea Lucescu



amadeus
20th November 2003, 00:46
O sa-l puna turcii la Nationala lor! :happy

Edgar
20th November 2003, 01:56
Nu prea cred.

Drakoness
20th November 2003, 10:33
Si care e problema?(chiar dc il pun)

baubau
20th November 2003, 10:52
Ai pus un nume de topic... precum titlurile celor de la Libertatea sau ProSport! :no:

mory
20th November 2003, 11:45
Am deschis repede topicul sa vad ce s-a întâmplat de rau de Lucescu!

Ce importanta are unde antreneaza Lucescu atât timp cât nu antrezeaza Nationala României sau o echipa de club din România?

El va face treaba buna oriunde ar antrena.

Lucescu este cel mai mare antrenor român.

8) 8) 8)

JJ
20th November 2003, 12:20
Mai degraba cred ca o sa-l puna pe Terim.

diablo20
20th November 2003, 12:29
Ce importanta are unde antreneaza Lucescu atât timp cât nu antrezeaza Nationala României sau o echipa de club din România?

8) 8) 8)
faptul ca lucescu nu antreneraza nationala romaniei este dupa mine cea mai mare pierdere a fotbalului nostrudin ultimii ani. :happy :happy

diablo20
20th November 2003, 12:32
Lucescu este cel mai mare antrenor român.

8) 8) 8)
in comparatie cu el iordanescu este zero barat si nu va reusi nicidata sa aiba performantele lui lucescu pt ca generalul este cam "slab pregatit" pt aceasta meserie.

riva
20th November 2003, 13:42
daca lucescu ar prelua echipa turciei ar fi cel mai mare tradator al tarii, daca e nationala poate si fi si a rominiei, nu neaparat a turciei. senol gunes ar trebui sa ramina

ricky
20th November 2003, 20:44
Mi-as dori ca LUCESCU sa preia echipa TURCIEI !
Mi-as dori sa si obtina ceva rezultate !
Si-atunci, intr-adevar, cum scrie ONLINE astazi, cei de la FRF ar trebui sa-si dea palme...

Eu zic...si picioare in cur ! (sau trebuia sa scriu "FUND"?!)

In ziua de azi esti liber sa lucrezi unde vrei ! Legal !

Exista in RO oameni care striga in gura mare ce MARI ROMANI sint dar...fac mai mult rau tarii decit o banda de hoti !!! :x

Edgar
20th November 2003, 22:55
daca lucescu ar prelua echipa turciei ar fi cel mai mare tradator al tarii, daca e nationala poate si fi si a rominiei, nu neaparat a turciei. senol gunes ar trebui sa ramina

Cu tot respectul, gandesti ingust. Daca Turcia ii ofera postul, de ce sa nu accepte? Cat timp Mircea Sandu e mare mahar la FRF, oricum nu va fi antrenorul Romaniei. Asa ca nu vad marea tradare. Parerea mea... :thinkso:

Ferko
21st November 2003, 09:14
Cum vom reactiona daca accepta Lucescu sa fie antrenor la nationala Turciei ? Dar FRF ? Cum ar fi un meci oficial intre Lucescu si Iordanescu ?

Edgar
21st November 2003, 12:28
Exista discutia asta si pe Extern. O sa-l mut si le va uni Dorin cand va avea timp.

DRAGOS
21st November 2003, 14:45
Lucescu, selectionerul Turciei

Mircea Lucescu ar putea antrena atat formatia Besiktas, cat si echipa nationala a Turciei, a anuntat cotidianul "Sabah", citand surse apropiate Federatiei Turce de Fotbal (TFF).
In urma ratarii calificarii la Campionatul European din 2004 de catre reprezentativa Turciei antrenata de senol Gunes, federatia turca ii are in atentie pentru postul de selectioner pe Lucescu, Rasit Cetiner si Samet Aybaba.
Cotidianul "Sabah" noteaza ca, desi presedintele federatiei Haluk Ulusoy, ar dori mai mult ca un tehnician turc sa devina selectioner, in cazul in care conducerea clubului Besiktas ar fi de acord, Mircea Lucescu ar putea antrena atat formatia din Istanbul, cat si reprezentativa Turciei.
Rasit Cetiner este in prezent antrenorul principal al reprezentativei de tineret a Turciei. Ca jucator, a activat la cluburile Goztepe, Kocaelispor, Fenerbahce si Galatasaray. In anul 1988 s-a retras din activitatea de fotbalist, in urma unei accidentari, si a inceput sa antreneze o echipa a clubului Galatasaray din liga a treia. Incepand cu anul 1998 a devenit antrenorul echipei de tineret a Turciei, alaturi de care a participat, in anul 2000, la Campionatul European.
Samet Aybaba este antrenorul principal al echipei Trabzonspor, aflata in prezent pe pozitia a patra in clasament, cu 23 de puncte. Ca jucator, a activat la echipele Iskenderunspor si Besiktas. A antrenat formatiile Ankaragucu, Kayserispor, Adana Demirspor, Vanspor, Genclerbirligi si Gaziantepspor.

MaPaX
21st November 2003, 22:25
Lucescu este cel mai bun antrenor roman din toate timpurile!

uti2102
3rd December 2003, 17:30
Lucescu este cel mai bun antrenor roman din toate timpurile!

MaPaX
Vad ca tzii cu cele mai bune echipe de pe continent (cu exceptzia primelor 2)...Ma intreb shi io...CE FARMEC MAI ARE?!



:headbang:

Swordlord
19th December 2003, 04:34
Nu e chiar asa, alpopa. Mai exista si Juventus, Milan, Arsenal, Monaco, Galatasaray si FC Porto. Cu Real, Bayern, Ajax si Bruges sunt de acord. :D

JJ
19th December 2003, 10:49
Ma bag si eu : Rapid, Arges, La Coruna, Milan, Chelsea (pt. Abramovic si Duff, NU pt. Mutu) Leverkusen, Monaco, Ajax, Besiktas, Sparta, Crvena Zvezda, Panathinaikos.

IlMILAN
19th December 2003, 12:21
Ma bag si eu POLI si MILAN :D :D :D

Swordlord
19th December 2003, 21:51
Spania -- Real, Barcelona
Italia -- Juventus
Anglia -- Arsenal
Germania -- Werder Bremen, Borussia Dortmund
Franta -- Monaco
Olanda -- Ajax
Turcia -- Galatasaray
Cehia -- Slavia Praga
Iugoslavia -- Partizan
Grecia -- Panathinaikos
(Scotia -- Glasgow Rangers
Portugalia -- FC Porto
Belgia -- FC Bruges
Austria -- Rapid Viena
Elvetia -- Grasshoppers
Polonia -- Legia Varsovia
Danemarca -- Brondby
Norvegia -- Rosenborg
Croatia -- Dinamo Zagreb
Ucraina -- Dinamo Kiev
Rusia -- Lokomotiv)

FatFrumos
24th December 2003, 07:16
daca lucescu ar prelua echipa turciei ar fi cel mai mare tradator al tarii, daca e nationala poate si fi si a rominiei, nu neaparat a turciei. senol gunes ar trebui sa ramina

Tia luat mult pina ai scos prostia asta comunista din capul tau?

FatFrumos
24th December 2003, 18:11
Cum vom reactiona daca accepta Lucescu sa fie antrenor la nationala Turciei ? Dar FRF ? Cum ar fi un meci oficial intre Lucescu si Iordanescu ?

Mai stii poate le vine mintea la cap romanilor si da jos toata FRF si LPD.

Mariusmadmax
31st December 2003, 06:41
Lucescu , este lumina de la capatul tunelului .

Mariusmadmax
1st January 2004, 05:07
Sa vina la nationala noastra !

FatFrumos
25th January 2004, 15:57
marius este ca vezi situatia de afara dar conducerea vad numai inainte ca pioneierii.

Swordlord
27th January 2004, 10:25
N-au mai fost mesaje postate pe thread-ul asta de mult...

Besiktas o duce bine. Nu cred ca mai pot pierde titlul anul asta.

vasile314tzurka
27th January 2004, 10:32
stai sa vedem. dupa cum merg lucrurile s-ar putea sa ai surprize.

Swordlord
27th January 2004, 12:11
Bine, n-ar strica sa fie prevazatori, dar nu cred ca Fenerbahce are forta sa-i depaseasca. (Decat daca i s-ar intampla si lui Besiktas ce i s-a intamplat lui Chelsea.)

raduia82
27th January 2004, 13:27
Despre Besiktas si Mircea Lucescu cred ca sunt prea puternici ca sa clacheze in fata uneltirilor din partea celor care vor sa vada pe Fener sau Galata campioane.Este prea bun Lucescu si cred ca o sa-i darame cu tot cu arbitri la orice ora din zi si din noapte, pe toti si o sa se incununeze cu titlul de campion.

Swordlord
28th January 2004, 11:29
Da, Besiktas e de departe cea mai buna echipa din Turcia. Si eu as vrea sa o vad pe Galatasaray campioana, dar Besiktas e cea care merita sa castige.

vasile314tzurka
28th January 2004, 11:32
daca vor incepe cu prostiile vor ajunge ca noi:( nu stiu cit din afirmatiile lui lucescu sunt adevarate, dar daca este asa turcii vor avea probleme. pesemne ca cu cit urci te ameteste aerul tare. asta se intimpla de obicei acolo unde coruptia este hotaritoare.

ricky
8th February 2004, 13:48
Cred ca BESIKTAS va mai avea probleme pina la terminarea campionatului !
Daca mai face 2-3 "pasi" gresiti s-ar putea sa se trezeasca in urma lui FENERBAHCE !

FatFrumos
8th February 2004, 22:46
pai e si normal ca aibe probleme cu 6 jucatori suspendati pentru :rosu:

Totti
9th February 2004, 21:44
ricky are drepatate
dar echipa totusi are potential si poate trece peste toate obstacolele ! ;)

Swordlord
10th February 2004, 04:44
Sper si eu. Daca nu Galata, atunci sa iasa Besiktas! :ok:

Bine-ai venit, Totti! (Cred ca e clar cine-i jucatorul tau preferat, nu? :D)

Totti
10th February 2004, 09:12
Multumesc Swordlord

hehe....foarte clar :D !

Gica Chioru
10th February 2004, 14:04
Incredibil de penibil


GSP. Cristian Geambasu


".........Lucescu pică în derizoriu cînd intră şi el în hora unirii întru persecuţie. Disperat, antrenorul a cerut intervenţia Parlamentului pentru a stopa arbitrajele ostile campioanei. Închipuiţi-vă! Sub privirile nedumerite ale lui Kemal Ataturk, făuritorul Turciei moderne, legislativul Semilunei va dezbate moţiunea Mircea-Beşiktaş!............"

ieppy
10th February 2004, 14:10
Giica de ce vii tu aici? De ce nu stai tu pe gsp unde te poti injura cu cei de felul tau cat vrei? aici nu se va cobora nimeni la nivelul tau.

ricky
10th February 2004, 22:23
GICA, gluma e buna ! Asa ai si postat-o !
E clar ca cei de la GS le cam..."fura" ! :p

Totti
10th February 2004, 22:32
hmmm
desi deviez de la subiect.... am sa intervin

nu cred ca e bine ceea ce zicetzi...acolo recunosc sunt multzi imbecili....dar sunt si multzi oameni inteligentzi ! si voi deseori vorbitzi la plural ceea ce nu este prea bine ! ;)

Swordlord
11th February 2004, 00:36
Pentru putin. :ok:

Gica Chioru
11th February 2004, 12:25
Ricky nu este nici o gluma! Lucescu chiar a facut apel catre parlamentul Turciei, pentru "stoparea arbitrajelor nefavorabile" de care
,in opinia sa, beneficiaza Besiktas.

Omul asta este incorigibil.

ricky
11th February 2004, 21:52
Cred ca ai auzit...varianta lui : un ziarist care-i bagase microfonul in gura la enervat si el a raspuns ca atare ! :p
Sincer, citeodata pun si ziaristii astia niste intrebari timpite !

Bine ca noi, in presa romaneasca, n-avem jurnalisti de sport ! :headbang:

alejandro
12th February 2004, 18:50
La experienta pe care o are Lucescu cred ca va sti cum treaca peste toate obstacolele

Gica Chioru
13th February 2004, 12:53
Acest om, Lucescu, este insotit de scandal. Oriunde. Daca in Romania si-a putut permite absolut orice, -isi permite in continuare- lipsa de caracter de care da dovada oriunde il duce viata, face ca el sa fie catalogat si considerat un tigan.

Cat de mult trebuie sa sufere pentru faptul ca lucrurile merg bine la Brescia sau la echipele pe care le-a retrogradat in Italia............se vede dupa cum a reactionat cand presa turca i-a spus ca performanta la Galata a facut doar Terim.

cocomic
16th February 2004, 21:32
Acest om, Lucescu, este insotit de scandal. Oriunde. Daca in Romania si-a putut permite absolut orice, -isi permite in continuare- lipsa de caracter de care da dovada oriunde il duce viata, face ca el sa fie catalogat si considerat un tigan.

Cat de mult trebuie sa sufere pentru faptul ca lucrurile merg bine la Brescia sau la echipele pe care le-a retrogradat in Italia............se vede dupa cum a reactionat cand presa turca i-a spus ca performanta la Galata a facut doar Terim.

Aceeasi lipsa de caracter a dovedit-o si atunci cand, demis de catre Galata dupa ce a castigat titlul, le-a spus alora ca e mai bine sa se spuna ca el si-a dat demisia, pentru a nu pata imaginea clubului?... sau cand nu s-a bagat peste nici unul din antrenorii de la nationala din ultimii ani, desi e clar net superior (si nu imi spune acuma ca nu e, performantele vorbesc)... sau tot lipsa de caracter e de vina pentru ca incearca sa scoata din kkt toti fotbalistii romani care nu mai sunt in forma...

Crede-ma, are mai mult caracter decat toti mitica si sandu si gigi stefan si mai ales jiji becali, care acuma isi face publicitate prin sport pentru campanie... asta da caracter, nu?.... ce se intampla in turcia este o mica parte fata de ce se intampla in romania...

Lucescu merita totusi unele cartonase :rosu:... in special pentru ca dupa ce Dinamo in cursa pentru titlu in 89 a fost infranta la Timisoara, si i-a promis lui Ion V. Ionescu ca va avea grija personal ca Poli sa retrogradeze, lucru ce s-a si intamplat... Dar asta nu ii stirbeste prea mult imaginea de OM. Care, spre supararea 'dusmanilor', s-a ajuns mai bine decat ei... si il improasca de fiecare data cu noroi... (a se citi Terim, si alti neimpliniti din Turcia si din Romania...)

Coco

Gica Chioru
18th February 2004, 14:58
cocomic, esti penibil in incercarea de al "apara" pe Lucescu si crede-ma ca merita mult mai mult decat tentativa ta.

Spui cateva tampenii de pomina:
-"si i-a promis lui Ion V. Ionescu ca va avea grija personal ca Poli sa retrogradeze, lucru ce s-a si intamplat... Dar asta nu ii stirbeste prea mult imaginea de OM"
-"Terim, si alti neimpliniti din Turcia si din Romania...)" -Cel putin in ceea ce-l priveste pe Terim, campiile pe care le bati sunt imense.

Faci niste aprecieri atat de subiective incat nu pot fi luate in consideratie, tinand cont de ceea ce zici mai sus:
-"are mai mult caracter decat toti mitica si sandu si gigi stefan si mai ales jiji becali", atata timp cat :

Ioan Ovidiu Sabau a spus:
"M-am dus la Dinamo pentru ca D-nii Lucescu si Ianul mi-au promis ca nu va retrograda Clujul. sau "La Dinamo jucam 5 (cinci) meciuri corecte pe an."

Tudorel Stoica:
"“Ceea ce am realizat noi in ‘86 ar fi putut sta si la indemana celor de la Dinamo in Cupa Cupelor sau in Cupa UEFA. Reusisera sa inchege o echipa extraordinara. Au pacatuit insa cu “dinamoviadele” alea cu Victoria, Morenii si altii ca ei, care mimau jocul. Acceptand asa ceva, Lucescu si-a furat singur caciula, pentru ca la ora confruntarilor adevarate fotbalistii lui n-au mai stiut care le e valoarea.” "

sau faptul ca Ion Craciunescu l-a numit "creatorul cooperativei din fotbalul romanesc"

ps. nici tu nu sti ce inseamna performanta.

cocomic
20th February 2004, 03:34
vad ca pentru tine trebuie sa fac cateva precizari...

- prin imaginea de OM m-am referit la imaginea pe care si-a creat-o prin performante... cum gandesti tu este f. subiectiv.. il acuzi pe lucescu ca facea ce facea inainte de revolutie... arata-mi tu un conducator sau antrenor de la vreo echipa din bucuresti sau si din tara care era in necunostinta de cauza si nu apela la blaturi si cooperative si etc... asa ca stii cum e, cine nu are pacate, ala sa arunce primul piatra...

- nu inteleg ce nu ai inteles in legatura cu terim.. daca nu esti informat, terim inca se simte in umbra lui lucescu, si foloseste orice prilej penru a-l denigra... (vezi episodul in care lucescu nu s-a prezentat la prostia aia de intrunire a antrenorilor din turcia, iar terim urla in gura mare ca ar trebui suspendat)...

ar trebui sa inveti sa privesti oamenii in ansamblu... degeaba aveti toti comportamente de suporter de duzina.... de genul castigi 10 meciuri, pierzi 1, toti iti sar in cap ca l-ai pierdut pe ala si nu-si aminteste nimeni de cele 10 meciuri... asta se face cu lucescu, asta se face acum cu jucatorii de la steaua.... ma rog, alta discutie...

zic sa punem oricum punct aici discutie despre lucescu... e un om care mi-este pana la urma 'perfect paralel', si n-are rost sa vorbim sa ne aflam in treaba... e clar ca facea blaturi inainte de revolutie, doar era la dinamo, si acolo blatul se manca cu paine... nu mai putin adevarat este faptul ca dinamo nu putea face blaturi singura, iar si steaua facea acelasi lucru, ajungand in ultima etapa sa bata care mai de care cu mai multe goluri pe niste amarate de echipe care erau amenintate, pentru a se decide campionatul... sa nu mai vorbim ca la steaua s-a avut tupeul retragerii echipei de pe teren, in urma unei faze la care n-au avut dreptate...

oricum, ce mai tura-vura... este lucescu cel mai bun antrenor roman al ultimilor ani in urma rezultatelor obtinute la echipa de club?... este. EOF.

baubau
20th February 2004, 08:58
....ce usor se uita ce a facut Lucescu ca antrenor si ca ambasador sportiv prin tarile unde a antrenat.'
Cand a fost numit la Inter sa-mi ziceti mie ca va gandeati la "panarama de Lucescu" antrenorul este apreciat de presa sportiva de peste hotare(care presupun ca este cat de cat obiectiva) si cand apare cate un gazetar,de la asa zisele ziare mondene-sportive din Romania ,care-si da repede cu parerea "ah!penibil!ah!lucescu a gresit pt ca a pierdut un meci dupa nu stiu cate etape in care a fost invingator! ah!.etc" sariti ca lupii pe bietul om!
Si incercati sa mai analizati si in prezent daca iar ramanem la discutiile din inainte de '89 e clar ca nu o sa mai evoluam in discutii si mentalitate!

Gica Chioru
20th February 2004, 11:01
cocomic, este usor sa spui "punem oricum punct aici discutie despre lucescu... ", mai ales cand acuzi de subiectivism............

Despre Lucescu nu se poate spune numai ca a facut si el blaturi, pentru ca el a creat sistemul. Mai spui de exemplu ca "suporterii de duzina" acuza un meci pierdut, uitandu-le pe cele zece castigate'. Asta-i o abureala, pentru ca daca al unspelea e o finala....... Dar eu nu am facut asta, desi as putea sa-ti dau drept exemplu toate meciurile decisive din cariera lui Lucescu, nici unul castigat. Inca o data: Sti ce are Terim in plus fata de Lucescu? Performanta. Restul e apa de ploaie.

In ceea ce-l priveste pe OM -ul Lucescu si caracterul sau, iata ca acum acuza presa turca de spionaj impotriva lui Besiktas. Si asa ajungem si la: "....ce usor se uita ce a facut Lucescu ca antrenor si ca ambasador sportiv prin tarile unde a antrenat.'"

ps. in ceea ce priveste "retragerea' de care vorbeste cocomic, nu o scuz, dar dupa revolutie faza respectiva a fost disecata si discutata la televiziune. Arbitrul de casa al lui Dinamo (George Ionescu) a facut o marsavie

baubau
20th February 2004, 14:14
In ceea ce-l priveste pe OM -ul Lucescu si caracterul sau, iata ca acum acuza presa turca de spionaj impotriva lui Besiktas. Si asa ajungem si la: "....ce usor se uita ce a facut Lucescu ca antrenor si ca ambasador sportiv prin tarile unde a antrenat.'"



La cate dureri de cap iti da presa turca...:cool:

JJ
20th February 2004, 15:16
Faptul ca are o tendinta de a invinovati arbitrii cand pierde nu conteaza atata timp cat Lucescu este cel mai mare antrenor al nostru.

cocomic
21st February 2004, 04:12
sa inteleg ca lucescu in TOATE meciurile decisive a clacat... si eu as vrea sa clachez in toate meciurile decisive, da de aia sa castig o supercupa a europei, un campionat cu galatasaray si in anul imediat urmator un campionat cu besiktas, si tot asa, clacand meci decisiv dupa meci decisiv, sa fiu cu besiktas la n-shpe puncte in fata locului 2 si pe drumul spre un alt titlu de campioana.....

sau campionatul nu conteaza?... inteleg ca esti fan terim, dar in fata lui lucescu, in perioadele in care au antrenat in paralel, are rezultate inferioare lui...

nu uita ca la carma lui galata, lucescu a dus-o cel mai departe in champions league (calificarea in sferturi)

oare ceva antrenor roman de la noi nu se ofera voluntar sa piarda toate meciurile decisive, da sa egaleze macar performantele din europa ale lui lucescu?... macar supercupa europei :)..

Gica Chioru
21st February 2004, 11:04
Astea-s paleative, mai coco. Si nu sunt "fan" Terim.

realmadrid.com
21st February 2004, 22:22
Lucescu este cel mai bun antrenor roman al momentului. Fara discutzi. Mai bun decat iordanescu

Swordlord
2nd March 2004, 02:45
Sper sa treaca. Acum e o perioada extrem de grea pentru Besiktas.

Gica Chioru
2nd March 2004, 17:38
Spicuiri din articolul lui Ioanitoaia, tzucalarul lui Lucescu din Gazeta Sporturilor:

"...să admitem că Beşiktaş trece printr-un moment prost, cel mai delicat de la sosirea lui Lucescu. Tehnicianul român crede, sau măcar declară, că echipa sa, mai puţin galonată, iubită şi avută decît rivalele Fenerbahce şi Galatasaray, a devenit ţinta unui complot, întreg fotbalul turc, federaţie, arbitraj, presă etc., uneltind ca Beşiktaş să nu-şi păstreze titlul. Pasămite, toţi s-ar fi săturat de triumful unui outsider. Posibil, deşi scenariul pare fantezist. Mai evident e că, spre deosebire de anul precedent, "vulturii" chiar joacă slab acum, dezamăgitor. Au început anemic sezonul şi, neregăsindu-se, o ţin tot aşa, apatic, neconvingător. Au evoluat ceva mai bine doar la Valencia, în „optimile” Cupei UEFA, numai că primăvară nu se face niciodată cu o singură floare. ........."

Plangandu-i pe umar continua:

"...au ajuns să-l conteste, ba şi să-l şi jignească, datoria noastră morală e să fim aproape de Lucescu........."

Pai, sa uite sau sa omita tzucalarul lui Lucescu ca acesta a plecat pe usa din dos de pe oriunde a fost? Sau sa-l pregateasca din nou pentru o "meritata!!?" instalare la nationala?

ptiu....drace.......

JJ
2nd March 2004, 18:09
De unde a plecat pe usa din dos? De la Dinamo? De la nationala? Mai recent, de la Rapid sau Galatasaray cumva? De cate ori a plecat, Lucescu a fost regretat de suporteri si chiar de conducere. Mai putin in Italia...

Gica Chioru
2nd March 2004, 18:39
Pai sa-ti amintesc? Doar asa .............? Nu merita, dar la Brescia suporterii s-au revoltat cand Corioni (parca-l cheama) a vrut sa-l aduca inapoi. S-au dus lupte de strada.
De la Galata, a fost suficient sa traga Terim un partz (hm.....) si stai sa vezi cum va fi dupa Besiktas.

In ceea ce priveste nationala....da! a plecat cu coada intre picioare, dupa ce nu ne calificase din cea mai usoara grupa din istoria calificarilor noastre si dupa ce in pauza meciului cu Austria, Jenei a schimbat echipa. Rezultatul? 3 goluri si o sumedenie de ocazii, o cavalcada la poarta austriecilor. Si pa si pu.....pentru Luce.

Dinamo.......Rapid.......Corvinul.......astea-s abureli.

ricky
2nd March 2004, 22:15
GICA,ultimele declaratii ale lui LUCESCU nu sint departe de cele ale lui SANDU si MITICA...

Parca pe aici pe undeva scriam ca daca BESIKTAS face 1-2 pasi gresiti vor fi devorati de FENERBAHCE !
Campionatul INCA se mai joaca ! LUCESCU, sint sigur, va reveni si va cistiga...DACA se va concentra asupra jocului echipei sale si nu asupra "NOROIULUI" !

Ramin totusi cu un gust amar : in ORICE domeniu, cind rezultatele sint dezastroase, incepem sa ne lamentam jalnic !
In loc sa stringem rindurile gasim fel de fel de scuze !

P.S. S-a intors si lotul de box. Nu ajunge ca ne-am facut de rahat la CROATI, mai sintem si penibili in fata camerelor de luat vederi...

ricky
2nd March 2004, 23:12
Si programul echipei este ceva mai greu decit al celor de la FENERBAHCE.
TRABZON si GALATA ii pot pune piedica lui LUCESCU !
TRABZON, chiar simbata, cind elevii lui LUCESCU vor fi cu gindul la EUROPA...

Meciul direct cu FENER se va disputa pe terenul lui LUCE ! Dar...pina atunci...

DAUM, daca va cistiga titlul, va antrena anul viitor in BUNDESLIGA !
Parerea mea...

Polichampion
3rd March 2004, 00:04
Lucescu a intrat intr-un con de forma cu Besiktas. Daca nu reusesc in retur sa treaca de Valencia, va fi greu sa mai castige si campionatul. Cum din cupa au iesit, se prefigureaza un sezon ratat pentru Lucescu.... Poate e timpul sa se intoarca in tara ...

Swordlord
3rd March 2004, 09:05
Cred ca Dinamo il asteapta cu bratele deschise.
Dar nu cred ca o sa vina. Si sper in continuare sa ia titlul cu Besiktas.

Gica Chioru
3rd March 2004, 14:31
Ricky spui ca "in ORICE domeniu, cind rezultatele sint dezastroase, incepem sa ne lamentam jalnic ". Nu toti. Iata ce scriam eu dupa Copenhaga:

" Psihopatie romaneasca.
Intotdeauna altcineva este vinovat pentru esecurile noastre.

Acum, Urs Maier, UEFA, UE, si mai stiu eu cine este vinovat ca Bratu sau Cernat sau Mutu au ratat inadmisibil. Da! arbitrul a fost un escroc, Da! a inventat un penalty, Da! s-a facut ca nu vede ceasul 40 de sec lasandu-i pe danezi sa atace, pentru ca atacau!!! Dar sa ne vedem slabiciunile, aceleasi din totdeauna: ECHIPA NATIONALA A FACUT DUPA PAREREA MEA CEL MAI BUN MECI DIN ISTORIA EI. Si totusi a pierdut! De ce? pentru ca meciul a durat doar 80 de minute pentru noi. Pentru ca dupa 80 de minute ne-am speriat! Ne-am speriat ca am jucat asa bine, ne-am speriat ca vom invainge, ne-am speriat de victorie. Si atunci ce am facut? Nu am mai respectat nici o tactica, am jucat la intamplare i-am lasat pe danezi sa atace, am eliberat culoare, am plecat la vanatoare SI AM RATAT!!!!!!!! In locul nostru danezi ne-ar fi dat 5 adica CINCI GOLURI!!!!! Da parca ne-au mai dat.........
Regret din tot sufletul aceasta infrangere, jucatorii nostri au fost admirabili dar marile carente psihologice ale neamului nu pot fi asa usor vindecate."

Mi-ar placea sa vad ce ati scris voi pe forumul asta.

ps. Sau ce a scris Vadim, "taietorul de mesaje antioltenesti" (inchipuite)

Vadim
3rd March 2004, 14:40
Deja lui Lucescu i se cer explicatii. Miroase a debarcare din ce in ce mai tare.

alejandro
3rd March 2004, 16:43
Numai sa nu se pripeasca cei de la Besiktas si sa-l dea in somaj!

kraka
3rd March 2004, 17:02
Neaparat tre sa castige azi cu valencia,pentru moralul echipei cel mai mult.
Daca-l ajuta pancu, ilie & co,lucescu va iesi cu bine din pasa proasta.
BAFTA BESIKTAS!!!

alejandro
3rd March 2004, 17:08
Pana la urma nu-i atat de greu: 1:0 si merg mai departe!

kraka
3rd March 2004, 17:20
Corect:d

dassler
3rd March 2004, 20:06
de ceva plangeti pentru lucescu este bine acolo unde este noi tre sa ne gandim la iordanescu si becali care nu fac decat sa strice pe deoparte imaginea nationalei si pe de alta parte imaginea stelei (cateodata ma intreb daca sunt cu adevarat stelist sau daca ma face mandru ca sunt stelist acest scandal) rugativa ca steaua si nationala sa se impace bossi lor sa se impace si atunci o sa ne fie bine si noua siporterilor sunt sigur de asta

ricky
3rd March 2004, 20:36
GICA, n-am facut referire la tine !
Te cunosc prea bine ! Normal, dupa mesaje !
Ne invirtim insa intr-un cerc vicios "alimentat" de asa-zisa noastra...presa sportiva !

Swordlord
4th March 2004, 03:57
Unii se bucura ca strica imaginea stelei! :D

Dar sa stii ca, daca le e bine lor, asta nu inseamna ca ne e bine si noua, suporterilor, dassler.

alejandro
5th March 2004, 18:08
"S-a terminat cu Lucescu la Besiktas!"-cred ca e mai actual ca niciodata. Echipa se afla intr-o criza de rezulatate,turcii inca nu s-au enervat pe Lucescu?ca la Galata.... :D

gigel_bucur
5th March 2004, 19:30
"S-a terminat cu Lucescu la Besiktas!"-cred ca e mai actual ca niciodata. Echipa se afla intr-o criza de rezulatate,turcii inca nu s-au enervat pe Lucescu?ca la Galata.... :D

poate asteapta sa ia campionbatul ca sa-l demita, ca la Galata :p

mory
5th March 2004, 22:40
Lucescu nu o sa fie demis.. Fara el, Besiktas ar fi fost aceiasi echipa din ultimul deceniu : în umbra Galatei si a lui Fener..

clujeanu
8th March 2004, 11:48
Lucescu nu o sa fie demis.. Fara el, Besiktas ar fi fost aceiasi echipa din ultimul deceniu : în umbra Galatei si a lui Fener..
Cred ca te inseli, doar au si ei obiectivele lor, si oricum echipa ii deja formata (cum era si Galata acum un an cand a plecat Lucescu) deci eu zic un pa si pusi pentru Lucescu :rosu: !!!
Eu zic inca o etapa maxim si Lucescu a plecat !!! Poate vine la nationala Romaniei /hello /hello /hello
Eu zic ca avem mare nevoie de el cu atatia tineri talentati plecati peste hotare :headbang: :headbang: :headbang:
Da cine sunt eu sa-mi dau cu parerea unde nu ma priveste , hai scuze de intreventie.
Forza Steaua! Hai Oradea!!! :ok: :ok: :ok:

maryuss_mau
9th March 2004, 15:40
cine stie pleaca lucescu,de la besiktas, si se duce la alta echipa din turcia, sa-i aduca si ei titlul trabzonspor, sau gaziantep.

Swordlord
10th March 2004, 12:20
Poate se duce inapoi la Galatasaray. :)

maryuss_mau
10th March 2004, 16:43
cred ca ar iesi un scandal destul de mare in turcia daca s-ar realiza trecerea lui lucescu, de la besiktas la galata

alejandro
10th March 2004, 23:43
DA!si sa-i bata apoi pe cei de la besiktas si in final sa ia campionatul!!!! :D

Swordlord
11th March 2004, 09:28
Lucescu a avut rezultate bune la Galata, si mie tot de Galata imi place (:D), asa ca mi-ar placea sa-l vad iar acolo. Si cu Pancu, si cu ceilalti romani.

maryuss_mau
11th March 2004, 12:09
nu prea cred ca cei de la besiktas s-ar desparti asa de usor de pancu, jucatorul care in ciuda evolutiilor slabe ale echipei tot a mai miscat prin teren in comparatie cu altii.

alejandro
12th March 2004, 00:03
Dar dac' vine altul in locul lui Lucescu poate nu-l mai vrea pe Pancu si atunci...

iulian
13th March 2004, 10:33
Clubul Besiktas a fost amendat cu 80.000 de franci elvetieni din cauza ca suporterii turci au avut un comportament inadecvat la meicul din Liga Campionilor, impotriva lui Chelsea Comisia de Disciplina UEFA a mai hotarat suspendarea trei etape a lui Afanou de la Bordeaux, eliminat in partida cu Groclin

hehe

ricky
13th March 2004, 11:20
LUCESCU nu se clatina mai mult ca HITZFELD de la BAYERN sau orice alt antrenor care nu obtine rezultatele scontate !
Presiunea asupra antrenorilor si jucatorilor a devenit, pentru multi, insuportabila !
Nu se mai vorbeste de participare ! Singurul lucru ce conteaza este victoria !
Imaginile TV ne infatiseaza tot mai multi sportivi care nu se mai pot bucura pentru un loc 2 !
Altii se retrag pentru ca nu mai pot fi de locul 1 !
Daca BESIKTAS isi regaseste ritmul poate mai are o sansa la titlu.
Desi...ma indoiesc !
DAUM, antrenorul lui FENERBAHCE, nu e nici el de "trei lulele" !
Apoi, FENER are o serie care s-ar putea sa nu se mai opreasca pina la final !
4 puncte avans (3+golaveraj) cintaresc ceva !

Swordlord
13th March 2004, 12:24
Fenerbahce a castigat titlul, ce sa ne mai ascundem dupa deget?! Mai degraba castiga Juventus campionatul Italiei decat Besiktas pe-al Turciei! :cool:

ricky
13th March 2004, 12:53
Cred ca in urma cu...3 luni aveai o alta parere . Sau ?
cum am spus si atunci, intr-adevar, FENRBAHCE si-a gasit ritmul si, sansa lor este ca...au si antrenor ! :p

Swordlord
16th March 2004, 09:24
Da, pai nu ma asteptam sa clacheze si Besiktas cum a facut-o Juve.
Iar Fenerbahce merge ceas, la fel ca Milan.

maryuss_mau
16th March 2004, 16:47
pai acum a obtinut si besiktas prima victorie dupa 28 de zile si poate ca acum va incepe seria besiktasului;

Swordlord
17th March 2004, 08:25
Sa vedem.

maryuss_mau
18th March 2004, 11:52
din cate am inteles deplasarea de la diarbakir e destul de grea; besiktas nu prea a obtinut rezultate bune acolo; oricum oboseala s-ar putea sa fie un factor in defavoarea lui besiktas, deoarece orasul e la 1000 de km de istanbul.

alejandro
19th March 2004, 19:41
Nu-si revine asa usor Besiktas :( parerea mea...

amadeus
19th March 2004, 23:01
azi Besiktas au mai pierdut inca o data: 1-3 afara

Ravelly
19th March 2004, 23:16
De nerecunoscut echipa lui Lucescu...pacat

ricky
21st March 2004, 09:38
Nu numai BESIKTAS se clatina :
Galatasaray SK 1 : 2 Rizespor

Sa fie de vina anul competitional foarte incarcat ?
(Aici, ma refer la faptul ca de v'o 2-3 ani, GALATA si BESIKTAS sint si in EUROPA foarte angajate ! Sau...au fost !)

ricky
21st March 2004, 23:42
Si te-ai duuuus...

FENERBAHCE-BURSASPOR 3-1 !
:ok:

Gica Chioru
26th March 2004, 13:17
Situatia lui Lucescu in Turcia incepe incet, incet sa-mi devina familiara. Parca-l vad la Corvinul: este greu pentru o echipa mica, de provincie, sa-si depaseasca conditia, of ce greu e! sau la Dinamo: suntem nedreptatiti! Ce daca jucam "5 meciuri pe bune (Sabau a zis corecte) pe an", ce daca am luat ce jucatori a vrut muschii mei, Ha? Sau la Brescia: suntem furati de echipele importante din fotbalul italian, nu suntem lasati sa scoatem capul la suprafata, am fost eliminati din serie A, unde exista tendinta de a face un club select (mai sa fie, parca ar fi divizia mioritica, asta...) Sau la Inter: jucatorii nu m-au scuipat, a fost o inventie a presei de scandal.....Sau la Galata: am fost nevoit sa ma lupt permanent cu fantoma lui Terim, de fapt Terim asta n-are nici o performanta, eu am avut cu Galata, am invins Realul intr-un meci amical si am ajuns in primavara in Liga, ce daca n-am castigat nimic?!! Ha? Sau la nationala: Ce conteaza ca noi am pierdut ambele meciuri cu Irlanda? Oare Anglia o sa joace corect cu ei?

Acum a plans. Lucescu a plans. Si odata cu el plange si presa tzucalarilor lui. Vai! of, haoleo! Lucica a plans! Marele antrenor a plans!

maryuss_mau
1st April 2004, 12:15
besiktas se pare ca-si revine, si o dovada va fi si victoria pe care o va obtine contra galatei

Gica Chioru
2nd April 2004, 18:07
Lucescu pocaitul

"Nu federatia e de vina ca arbitrii sunt impotriva noastra, ci ghinionul in cateva partide, forma slaba a echipei si accidentarile".

Vadim
2nd April 2004, 19:33
Nu are ce sa faca, va pierde titlul. Cit despre lacrimile lui, mai plinge lumea. Tu nu ai plins niciodata?

Gica Chioru
2nd April 2004, 19:53
In public? Ca in particular plang si acum. Metaforic, ca daca citeste "rata trista" chestia asta, am pus-o!

Serios vorbind, de multe ori sunt jenat de atitudinea lui lipsita de personalitate. Cand era la Inter si l-a scuipat cioara aia m-am imbolnavit.

alejandro
3rd April 2004, 18:41
Sa vedem,sa vedem ce-o sa iasa :)

alejandro
4th April 2004, 20:33
De ce o interpretezi ca lipsa de personalitate,poate e prea intelegator cu oamenii?

ricky
4th April 2004, 22:14
Unde sinteti aia de-i plingeati de mila lui LUCESCU ?
Aaaa ! Va uitati la STEAUA ?!

Vizionare placuta ! :p

HAGI-LUCESCU 1-2 !

realmadrid.com
4th April 2004, 23:25
a obtinu victoria si cred ca reintra in cursa pt titlu

maryuss_mau
5th April 2004, 12:06
cam greu de spus asta din moment ce Besiktas se chinuie sa bata in fiecare meci, in timp ce fener bate lejer, uneori chiar la scor;momentul adevarului va fi oricum besiktas-fener; daca bate besiktas se apropie la 3 puncte, daca nu pot sa-si adio de la titlu anul asta!

Gica Chioru
5th April 2004, 14:26
HAGI-LUCESCU 1-2 !

Hm....te bucura victoria fricii impotriva curajului, victoria celui care se apara impotriva celui care ataca, victoria lipsei de caracter impotriva caracterului.

Aseara, turcii au jucat infect dar macar Galata a jucat. Ciupeala si arbitrul au facut ca Besiktas sa castige.

Imi pare rau pentru Hagi, nu va fi niciodata un mare antrenor, este prea pozitiv, ceea ce a fost ca jucator ii va influenta decisiv cariera de antrenor. Acest om nu stie sa insele fotbalul, va incerca sa joace intotdeauna si din pacate va pierde. Despre Lucescu si Besiktasul lui? Zero.

Datenshi
5th April 2004, 15:10
ceea ce a fost ca jucator ii va influenta decisiv cariera de antrenor. Acest om nu stie sa insele fotbalul, va incerca sa joace intotdeauna si din pacate va pierde.

Da, cred ca asta e marea lui problema.

realmadrid.com
5th April 2004, 23:24
la 3 puncte parca sunt acu de ei, io asa stiam, daca e cum zici tu cred ca nu vor castiga nimic

Swordlord
6th April 2004, 08:45
6 puncte, cu 6 etape ramase. Eu tot sper, dar Fenerbahce nu da semne de oboseala.

ricky
6th April 2004, 19:35
CLASAMENT TURCIA

http://www.uefa.com/FootballCentral/FixturesResults/Country=TUR/League=1056/Standings.html

Daca vrei sa vezi cum arata clasamentul o etapa inainte...

http://www.onlinesport.ro/Html/Fotbal/Turcia/Clasament/index.shtm :evil:

Swordlord
7th April 2004, 01:47
Sau
http://www.soccerway.com/results. Si de acolo selectati tara sau competitia dorita.

alejandro
7th April 2004, 22:40
poate va cam pripiti,nu credeti?eu tot cred ca Hagi va face cariera.acum nu prea are experienta si asta se vede.

alejandro
7th April 2004, 22:56
Tot 6 puncte sunt!

ADelPiero
8th April 2004, 23:53
Lucescu .,..pt ce a facut la echipa Besiktas .. merita toate laudele... deci nu trebuie tras la raspundere

Swordlord
9th April 2004, 04:23
Dar Besiktas vrea titlul. Si, daca nu-l obtine, cred ca o sa fie tras la raspundere, din pacate.

oaspetele
12th April 2004, 00:10
Lucescu are si ghinion.
am urmarit azi a doua repriza a meciului cu genkikilirbi sau cum le zice....nu stiu cum au dat aia 2 goluri, ca in repriza a doua nu au avut decat o singura ocazie ...
ca sa nu mai vorbim de ratarile exasperante ale propriilor elevi. una chiar Pancu.
si inca ceva : un arbitraj mai ostil nu am mai vazut de mult. 2 bucati de 11m clare, cel putin 2 cartonase galbene refuzate, ca sa nu mai vorbim de faulturi.

in aceste conditii, rezultatul de egalitate pare miraculos.

NEAGA
12th April 2004, 17:20
Apr 11, 2004 Total

1. Fenerbahce 29 20 6 3 69 - 34 66
2. Trabzonspor 29 19 5 5 49 - 31 62
3. Besiktas 29 18 7 4 62 - 36 61
4. Denizlispor 29 17 3 9 46 - 28 54
5. Gaziantepspor 29 15 3 11 43 - 44 48
6. Galatasaray 29 11 8 10 41 - 38 41
7. Diyarbakirspor 29 11 7 11 41 - 43 40
8. G.Birligi 29 11 6 12 49 - 42 39
9. Samsunspor 28 11 6 11 39 - 39 39
10. Ankaragucu 29 11 6 12 41 - 44 39
11. Malatyaspor 29 9 11 9 40 - 30 38
12. Konyaspor 28 8 12 8 44 - 45 36
13. Rizespor 29 11 3 15 32 - 46 36
14. Istanbulspor 29 8 7 14 37 - 41 31
15. Sebatspor 29 7 9 13 38 - 50 30
-------------------------------------------------------
16. Bursaspor 29 5 10 14 27 - 38 25
17. Elazigspor 29 5 7 17 35 - 66 22
18. Adanaspor 29 3 4 22 30 - 68 13

alejandro
12th April 2004, 21:29
sanse mai sunt,dar echipa nu arata tocmai in forma... :(

Swordlord
12th April 2004, 22:35
Poate ia Trabzonspor titlul. :D:D:D ;)

alejandro
13th April 2004, 14:31
Decat cei de la Fenerbahce mai bine Tranzonspor :drak:

Gica Chioru
13th April 2004, 20:34
Hopaaaaaaaaaaaa! Se 'mpute treba in Bosfor.

Il Luce:

"Nu suntem lasati nici sa ocupam locul II! "Este posibil sa ma intorc acasa in vara, asa nu se mai poate".

Si tzucalarii canta: Lucescu a fost din nou furat! Hua!

Swordlord
14th April 2004, 02:52
Da. :) :drak:

alejandro
14th April 2004, 13:19
Hopaaaaaaaaaaaa! Se 'mpute treba in Bosfor.

Il Luce:

"Nu suntem lasati nici sa ocupam locul II! "Este posibil sa ma intorc acasa in vara, asa nu se mai poate".

Si tzucalarii canta: Lucescu a fost din nou furat! Hua!
Poate vine la nationala?! /hello

bog_tom
14th April 2004, 13:25
Poate vine la nationala?! /hello
cred ca mai degraba la nationala Turciei asa cum a declarat ieri Mircea Sandu... romanii sunt prea complicati (cei de la Federatie) si cred ca nu-l vor la carma echipei nationale de teama sa nu devenim campioni mondiali :drak:

alejandro
14th April 2004, 14:18
eu tot cred ca pana la urma va veni si la nationala,parerea mea :cool:

bog_tom
14th April 2004, 14:19
eu tot cred ca pana la urma va veni si la nationala,parerea mea :cool:
problema nu e el ci cei din tara... sper sa se intample si asta inainte de 2050 :drak:

alejandro
14th April 2004, 14:58
Ei lasa!Yo zic ca dupa ce pleaca Sandu sigur vine!Sau..Sandu pleaca in 2050? :D

Gica Chioru
14th April 2004, 16:58
Daca Lucescu va redeveni selectioner in Romania, sfarsitul fotbalului romanesc va fi parafat. Trebuie sa intelegeti ca acest om nu poate face performanta. Intotdeauna dupa el a fost potopul. A lasat in urma lui pustiire, nevolnicie. A fost insotit de scandal si de coruptie, ceea ce face astazi in Turcia nu inseamna nimic pentru cel care a creat cooperativa in Romania. Pentru cel care a folosit toate mijloacele puterii comuniste care l-a ajutat, l-a sustinut si l-a folosit.

Datenshi
14th April 2004, 17:11
Sfarsitul fotbalului romanesc este parafat. Lucescu ar fi un pas spre iesirea din criza.

alx_ro
14th April 2004, 19:58
Mircea Lucescu este totusi cel ce a format "generatia de aur". Sa nu uitam asta. Poate ca de ele avem nevoie acum la nationala cand se face schimbul de generatii (chiar daca se face de cativa ani buni)... Cat despre ce a facut inainte... fiecare om are pacatele lui...

Gica Chioru
15th April 2004, 13:50
Mircea Lucescu este totusi cel ce a format "generatia de aur". Sa nu uitam asta. .....Cat despre ce a facut inainte... fiecare om are pacatele lui...


"Generatia de aur"

Ce-i asta? Cine face parte din aceasta "generatie de aur"? Pune-ti botul la ce va imbrobodeste presa tzucalarilor. Ce jucatori fac parte din aceasta generatie mai omule? De unde si de la cine pornim? Vrei sa-ti spun eu? Dintr-o pauza! Din pauza meciului Romania-Austria de pe Ghencea, 4-0 ala despre care spunea "Il Luce" ca a fost al lui, mintind cu nerusinare ca de obicei, .......deh caracterul.......

Terminati-va cu prostiile astea cu formatul. Antrenor este ala care isi duce jucatorii la victorie, ineptiile astea cu echipa formata de......jucatori descoperiti de.......sunt rahaturile presei de ***** din Romania. Antrenor nu este decat cel care face performanta. N-ai facut performanta? Poti fi si bucatar, creator de chiftele.

bog_tom
15th April 2004, 16:22
"Generatia de aur"

Ce-i asta? Cine face parte din aceasta "generatie de aur"? Pune-ti botul la ce va imbrobodeste presa tzucalarilor. Ce jucatori fac parte din aceasta generatie mai omule? De unde si de la cine pornim? Vrei sa-ti spun eu? Dintr-o pauza! Din pauza meciului Romania-Austria de pe Ghencea, 4-0 ala despre care spunea "Il Luce" ca a fost al lui, mintind cu nerusinare ca de obicei, .......deh caracterul.......

Terminati-va cu prostiile astea cu formatul. Antrenor este ala care isi duce jucatorii la victorie, ineptiile astea cu echipa formata de......jucatori descoperiti de.......sunt rahaturile presei de ***** din Romania. Antrenor nu este decat cel care face performanta. N-ai facut performanta? Poti fi si bucatar, creator de chiftele.
te-as contrazice ...

Lucescu a inceput munca la nationala din anii 80 si el a "descoperit" multe din talentele ce si-au demonstrat din plin valoarea si chiar daca nu a avut rezultatele lui Iordanescu la nationala, e un antrenor respectat in Europa si cu foarte multa experienta ! esecuri a avut si Iordanescu... cand ai o trupa buna - asa cum a avut Iordanescu in SUA cu trupa formata cu ceva timp inainte - nu e greu sa ajungi pe locul 5...

eu as merge pe varianta Lucescu :ok:

Gica Chioru
15th April 2004, 19:00
1. A descoperit cum se pierde un meci fara sa tragi un sut la poarta, eventual.
2. Despre ce generatie vorbim? 86? 90? 94? 98? Cea din 90-98? Generatia Hagi? Intre echipa lui Lucescu din 86 si cea a lui Jenei din 87 este o diferenta uriasa. Practic era o alta echipa. Despre echipa din 94 nici nu mai discutam.
3.-A lasat Corvinul in coma -si acum tot acolo e.
-A lasat Dinamo in paragina. Ca i-au fost vanduti jucatorii este o minciuna, pentru ca a participat el insusi ba si-a tras si procente de 10-20% din fiecare; in timpul asta il pupa in cur pe Corioni.
-a distrus Galatasarayul.
-distruge incet incet si Besiktasul.
4. Stilul de joc mostenit de la Angelo marcheaza si acum jucatorii romani. Fara un jucator capabil sa se impuna in echipa, fara un jucator care sa dea tonul ne va fi foarte greu, desi am vazut la Copenhaga ca s-ar putea.
5 Caracterul sau il face de nedorit la nationala, de toti cei care il cunosc. Nimeni nu mai vrea sa lucreze cu un individ care nu isi asuma responsabilitatea si totdeauna da vina pe altcineva.
6. Este insotit de scandal. Peste tot. Italia sau Turcia, Romania sau pe ......forumuri :)

bog_tom
16th April 2004, 14:35
mie mi se pare unul dintre cei mai echlibrati antrenori romani; e o parere personala....

Gica Chioru, se pare ca ti-ai format si tu o opinie destul de puternica si nu cred ca ti-o poate schimba cineva !

un weekend linistit !

Gica Chioru
19th April 2004, 20:03
Iata ca Trabzonul este la doua puncte de castigarea titlului. Se pare ca Luce s-a inselat, nu mai vorbesc de tzucalarii din presa sportiva de rahat. Sau poate ca toata Turcia, de la federatie la arbitrii, de la presa la presedinte, la Armata Turca Garantul Statului Laic, pana la fantoma lui Taticulturc, toti trageau contra lui Luce si a lui Besiktas.

ps. Dan Petrescu a insinuat la un moment dat ca i s-au cerut "strategii". Iata ca maria sa Copos, plange dupa Luce. De Corsicanu si ai lui, ce sa mai spun.

Luce, Luce,
Hai 'napoi,
Ca altfel,
E vai de noi.

iulian
2nd May 2004, 17:41
Cotidianul turc "Hurriyet" suţine că în şedinţa Consiliului de Conducere al clubului Beşiktaş de mîine Adrian Ilie va fi exclus din lotul "vulturilor" alături de Okan Koc, Sinan Kaloglu, Tumer Metin, Oscar Cordoba, Ronaldo Guiaro şi Federico Giunti. La şedinţă va participa şi preşedintele demisionar al lui Beşiktaş, Serdar Bilgili

iulian
2nd May 2004, 17:42
Beşiktaş s-a umplut de ruşine în prologul etapei a 32-a a Superligii turce. Campioana en titre a pierdut cu 1-0 pe terenul ultimei clasate, Adanaspor, formaţie deja retrogradată, care nu mai obţinuse un succes de 18 meciuri, mai precis din 23 noiembrie 2003 (2-0 la Rize). Lipsită de aportul a şapte titulari, printre care şi Daniel Pancu (accidentat), Beşiktaş a fost umbra echipei care anul trecut cucerea titlul, primind unicul gol în minutul 82, după o mare gafă a fundaşului Ronaldo Guiaro. Adrian Ilie a evoluat 75 de minute, a încercat cîte ceva, dar nu l-a putut ajuta pe Lucescu nici măcar cu un gol.

ADelPiero
2nd May 2004, 17:45
conducere de 2 lei ... is prosti .... imi pare rau de Lucescu .. dar asta`i viatza ...
oricum conducerea Besiktas :rosu:

ady_azzuro
9th May 2004, 23:01
Iata ca Lucescu a pierdut din nou...Besiktas 0 - 2 Sebatspor

Catalanul
9th May 2004, 23:09
iar Fenerbahce a castigat campionatul cu ajutorul lui Hagi

alejandro
10th May 2004, 19:00
Galata lu' Hagi arata din ce in ce mai bine,sa vedem ce vor face sezonul urmator.
PS.stie cineva unde va ajunge Lucescu dupa ce va termina cu besiktas?

ady_azzuro
10th May 2004, 19:03
Nu se stie inca, probabil ca in Italia sau Ucraina...

alejandro
10th May 2004, 20:05
Nu se stie inca, probabil ca in Italia sau Ucraina...
Numai nu in Ukraina!!!!!Urasc tarile care se afla la Est de Nistru!!!! :headbang: :ciocan: :evil: Daca pleaca acolo - :rosu: nu mai "discut" cu el :evil: Il dau afara din "elita" :ciocan: Si asa au fost destui romani care i-au antrenat pe separatistii aia de la Sherrif,ajunge,basta :evil:

iulian
11th May 2004, 10:50
"Dispari, Luca!", au scandat suporterii echipei Besiktas in timpul meciului pierdut de formatia din Istanbul, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 0-2, in fata gruparii Akcaabat Sebatspor, a anuntat, ieri, cotidianul "Hurriyet". Galeria echipei Besiktas a mai scandat "Va bateti joc de suporteri, dezbracati-va si jucati goi!" si a parasit stadionul cu 25 de minute inainte de finalul partidei. "Faptul ca Besiktas a fost prinsa din urma, desi avea un avantaj de opt puncte si i-a daruit titlul formatiei Fenerbahce, precum si faptul ca a pierdut locul doi si sansa de a juca in Liga Campionilor nu vor fi uitate niciodata", se mentioneaza in "Hurriyet". Potrivit cotidianului "Fanatik", Mircea Lucescu a fost fluierat de suporteri la finalul primei reprize, astfel ca el nu a participat la conferinta de presa organizata dupa meci. "Se pare ca Luce si-a iesit din fire la pauza. Tipetele tehnicianului au facut sa rasune coridoarele de langa vestiar", a notat "Fanatik", in timp ce "Milliyet" a adaugat: "In ce hal a ajuns vulturul! Aceasta echipa poate fi invinsa de orice formatie care stie sa alerge. Toti fotbalistii sunt practic goliti, iar atunci cand nu mai ai nici un obiectiv, nu poate fi decat un vis sa astepti ceva de la o echipa. Singurul lucru bun este faptul ca Besiktas va juca in Cupa UEFA".

Totodata, conform unui alt ziar, "Aksam", Fikret Orman, unul dintre candidatii la presedintia clubului Besiktas, a declarat, ieri, ca, in cazul in care va castiga alegerile din 30 mai, il va demite pe antrenorul Mircea Lucescu: "In clipa cand voi fi ales presedinte, primul lucru pe care il voi face va fi demiterea lui Mircea Lucescu. Noua ne trebuie un antrenor care sa faca treaba pe termen lung, iar acesta poate fi si turc, dar si strain". Ce repede se uita ceea ce a facut "Il Luce" pentru aceasta echipa...

ADelPiero
11th May 2004, 18:16
dupa ce o facut istorie cu Besiktas acuma isi bat joc de el...
e o prostie ! Luce hai acasa ! lasa`i pe aia sa retrog

ADelPiero
19th May 2004, 03:00
gatA :) s`a terminat incertitudinea
a semnat cu Şahtior Doneţk pe 3 ani :ok:

ADelPiero
19th May 2004, 03:20
Cînd Mircea Lucescu a răspuns la apelul Gazetei Sporturilor tocmai se pregătea să intre în conferinţa de presă organizată la sediul clubului Şahtior, unde avea să se oficializeze numirea sa ca antrenor al grupării din Doneţk. De aceea a şi solicitat ca interviul să fie cît se poate de scurt. "Vin apoi acasă şi o să avem timp să vorbim", a adăugat el.

Aşadar, domnule Lucescu, aţi încheiat conturile cu Turcia?
Da. După patru ani eu zic că era timpul. Obosisem. Aveam nevoie de linişte.

Şi o să găsiţi liniştea asta la Şahtior?
Eu cred că da. Să ne înţelegem, un antrenor nu poate avea niciodată linişte. Dar măcar aici voi fi lăsat să lucrez, nu voi mai avea mass-media pe capul meu 24 de ore din 24. În concluzie, va fi mai puţină presiune.

Totuşi, de ce Şahtior?
Pentru că mi s-a părut cea mai serioasă variantă. Şi pentru că promisesem. Eu sînt un om care se ţine întotdeauna de cuvînt.

Existau alte oferte?
Poate că existau. Oricum nu mai contează acum. Aşa cum am spus, le-am dat celor de aici cuvîntul.

Nu vi se pare un pas înapoi?
Nu mi se pare. Şahtior va merge probabil în Liga Campionilor şi voi ştiţi bine ce mult iubesc eu această competiţie. Chiar am nevoie în momentul ăsta de jocuri în Liga Campionilor.

A renunţat la banii turcilor

Ce înseamnă în momentul ăsta? Ce vreţi să spuneţi?
Adică după tot ce mi s-a întîmplat în aceste 5 luni. Pe mine m-a marcat foarte tare returul ăsta de campionat. Am mai spus-o parcă, a fost cel mai rău din toată cariera mea. Mai multe nu vreau să spun.

De ce?
Pentru că nu vreau ca numele meu să fie tîrît în astfel de discuţii. Un lucru trebuie să fie clar pentru toţi: eu nu m-am schimbat între sezoanele astea, că doar n-am devenit dintr-un antrenor bun unul slab în cîteva săptămîni, şi nici echipa nu s-a schimbat. Deci altceva s-a întîmplat acolo.

Ce?
Nu vreau să mai spun nimic. O să fac luni o conferinţă de presă la Istanbul.

Cu Beşiktaş aţi lămurit situaţia?
Da, le-am trimis de dimineaţă un fax şi i-am anunţat că demisionez. După aceea am semnat cu Şahtior.

Înseamnă că aţi renunţat la banii pe care îi aveaţi de luat.
Da, am renunţat la tot. Decît să ajungem prin tribunale, mai bine aşa.

"Neli are origini ucrainene"

Să revenim la Şahtior. Ce ştiţi despre echipă, despre campionat în general?
Deocamdată nu prea multe, dar mai am timp să mă pun la punct. Îi am şi pe cei 4 români aici care mă vor ajuta.

Veţi mai aduce şi alţii?
E prematur deocamdată să discutăm despre aşa ceva.

Cum vă veţi înţelege cu jucătorii?
La început voi avea un translator. Apoi voi încerca să-mi amintesc cîte ceva din limba rusă învăţată la şcoală.

Nu va fi greu?
La început, da. Dar ce, limba turcă vi se pare mai uşoară?

Soţia dumneavoastră cum a reacţionat?
Neli a fost dintotdeauna alături de mine. De fapt, după 40 de ani alături de mine s-a obişnuit. În fotbal niciodată nu ştii azi ce vei face mîine. Plus că ea e, într-un fel, apropiată de locurile astea pentru că mama ei s-a născut în Ucraina.

Ultima întrebare: nu vă e teamă?
Teamă nu mi-a fost niciodată. Doar nu plec la război. E o provocare pentru mine, o aventură, dar în viaţă ai nevoie şi de asemenea momente.


De marţi, la antrenamente
Sîmbătă, Lucescu stătea pe banca Beşiktaşului la o nouă înfrîngere a "vulturilor", a 4-a consecutivă, 0-1 la Rizespor, în ultima rundă a campionatului turc. Duminică seară, Lucescu a venit la Bucureşti pentru o singură noapte. Luni dimineaţă a plecat în Italia, pentru a-l vizita pe bunul său prieten Luigi Corioni, patronul Bresciei, care, grav bolnav, urmează să fie operat. La amiază, a fost sunat de Rinat Ahmetov, care i-a reamintit că pe 18 mai trebuie anunţat noul tehnician al lui Şahtior. Văzînd că românul ezită, miliardarul ucrainean i-a adresat un fel de ultimatum, "Ori semnăm marţi, ori caut pe altcineva". A primit în cele din urmă acceptul şi a trimis avionul său personal în Italia, la Verona, pentru a-l îmbarca pe Lucescu spre Doneţk.

Ultimele discuţii au avut loc în aceeaşi seară. Ieri dimineaţă, la ora 11:00, Lucescu a trimis un fax la Istanbul prin care înştiinţa conducerea lui Beşiktaş că demisionează. La 11:30, asistat de impresarul FIFA Arcadie Zaporojanu, a semnat contractul pe 3 ani, cu 3 milioane de dolari pe sezon, iar la ora 13:00 a fost prezentat presei în faţa a 112 jurnalişti. "V-am promis acum 3 săptămîni că o să vă aduc un antrenor de mare valoare. Iată-l", a spus Ahmetov, care a mărturisit: "Îl vreau pe Lucescu de doi ani şi jumătate. Acum un an am fost aproape să-l conving, dar mi-a spus că nu pleacă de la Beşiktaş".

Cu acelaşi avion privat, însoţit de Stoican, Raţ şi Vorobei, Lucescu s-a întors aseară în România pentru a participa, la Craiova, la "Seara Campionilor". Va reveni la Doneţk sîmbătă, pentru meciul de campionat al lui Şahtior cu Karpat Lvov, iar de marţi va conduce efectiv antrenamentele, ajutat fiind de Viktor Prokopenko, actualul interimar.
(gazeta sporturilor)

alejandro
19th May 2004, 15:35
Cred ca ar fi timpul ca acest thread sa fie inchis!

Smic
30th May 2004, 20:23
Intrebarea este daca Besiktas isi da sau nu acum palme daca l-a cedat pe Lucescu....caci la unguri face iar treaba..parerea mea e ca face si la turci daca isi refacea echipa..parerea lor?

alejandro
2nd June 2004, 15:47
Intrebarea este daca Besiktas isi da sau nu acum palme daca l-a cedat pe Lucescu....caci la unguri face iar treaba..parerea mea e ca face si la turci daca isi refacea echipa..parerea lor?
A?smic,tu esti mic si nu stii nimic :) Lucescu e la ucraineni,si nu la unguri!Sau e totuna :D

Catalanul
27th September 2004, 20:46
''În urma înfrîngerii cu Ankaraspor (2-3), antrenorul Vicente del Bosque îşi pregăteşte bagajele. Antrenorul spaniol a fost pus aseară în discuţie de Consiliul de Administraţie al lui Beşiktaş, care i-a sugerat să-şi prezinte demisia, dorind să-l readucă la echipă pe Mircea Lucescu! Del Bosque a spus că nu se simte capabil să redreseze situaţia, făcînd trimitere la returul campionatului trecut, cînd pe bancă era tehnicianul român: "S-a intrat pe o curbă descendentă încă din ianuarie şi este foarte greu după atîta timp să le insufli iar jucătorilor mentalitatea de învingător". Antrenorul spaniol nu l-a folosit sîmbătă pe Daniel Pancu.''

sincer cred ca Lucescu nu va parasi Sahtior, si asta din 2 motive:
1. se descurca foarte bine la Sahtior, locul 2 in Ucraina + participare CL
2. dupa ce i-au facut la Besiktas mi-e greu sa cred ca se va mai intoarce :evil:... da niciodata nu se stie :rolleyes:

ADelPiero
28th September 2004, 01:06
a si declarat ca NU se va mai intoarce la Besiktas... ;)

alejandro
30th September 2004, 18:04
Hai poli,Sahtior acum e pe locul 1! si cum a zis ADelPiero,cred ca lucescu a declarat ca nu va mai merge in general in Turcia!

lupisor lupetto
21st November 2004, 04:06
FRF pare sa-l considere si pe Lucescu printre posibilii inlocuitori a lui Iordanescu. Aceasta ar putea fi, insa, o diversiune din partea federalilor ca sa spuna ca antrenorul lui Shakhtar este prea scump. Deci, ceea ce noi suporterii putem face, este sa spunem ca, in caz ca Lucescu ar accepta, noi am fi gata sa pregatim o colecta ca sa platim o parte din salariul antrenorului. Suporterii ar putea fi ajutati si de situri sportive si de ziare pentru a strange mai multi bani si pentru a taia posibilitatea lui Sandu de a spune ca nu putem sa-l angajam pe Luce.

Sunt sigur ca sunt multi suporteri a Nationalei care sunt pregatiti s-o sustina pentru a vedea-o din nou in top. In loc sa ne inecam in mediocritate, mai bine facem ceva activ ca sa ne ajutam Echipa Nationala.

Ar fi bine daca Onlinesport ar pune aceasta stire pe pagina principala, daca ea va avea succes bineinteles.

dragos_popa17
21st November 2004, 09:58
Mircea Lucescu a spus intr-un interviu ca nu va veni la echipa nationala si asteapta o oferta ca sa o refuze, sa incheie odata cu toate speculatiile.

FatFrumos
21st November 2004, 15:40
Lucescu nu vine din cauza lui Sandu si cateii de linga el.

don_denver
21st November 2004, 16:41
Nu-l pe lucescu sa vina...iar federalii....au bani....chestia asta cu sa dea suporterii e ok...da atunci..nu-si mai are rostul FRF...sa se faca atucni federatia romana a suporterilor...si atunci pa...sandu....pa...dragomire...

lupisor lupetto
22nd November 2004, 02:43
Mircea Lucescu (59 de ani): “Ma onoreaza oferta federatiei. Accept sa discut cu cei de la federatie. Este posibil sa ma intilnesc cu Cristi Bivolaru (n.r. - secretarul general adjunct al FRF) la Milano. Vreau sa ajut fotbalul romanesc cu experienta mea! Aceasta oferta trebuia sa existe de mai mult timp, propunerea FRF vine un pic cam tirziu. Eu sint sub contract cu Sahtior Donetk si am o clauza in contract prin care n-am voie sa-mi dau demisia. Din pacate, nu mai depinde doar de mine! Minte cine spune ca nu vin la nationala pentru ca sint antrenor scump! Nu se pune problema banilor!”.


sursa: EVENIMENTUL ZILEI



Mai este speranta!!!

OwenSkeet
22nd November 2004, 08:51
E nevoie de Lucescu..dar ne trebuie un antrenor care sa se ocupe NUMAI DE ECHIPA NATIONALA..si lucescu nu poate acest lucru pt ca in contractul sau la Shaktior are o clauza in care scrie ca el nu poate sa-si dea demisia...

lupisor lupetto
24th November 2004, 05:56
“Sa faca tot posibilul!”

Mircea Lucescu a reconfirmat ieri ca doreste sa revina la nationala, pentru indeplinirea acestui tel solicitind deschis sprijinul FRF. Rezumat, mesajul lui “Il Luce” catre Mircea Sandu si FRF este simplu si fara echivoc: “Ajutati-ma sa plec de la Sahtior si vin la nationala!”.

Domnule Lucescu, e adevarat ca ati declinat oferta federatiei de a prelua nationala Romaniei?

Cine zice asta? N-am spus asa ceva!

Diverse persoane din fotbalul romanesc. In plus, aceeasi informatie e difuzata si de un site ucrainean...

Sint doar interpretari, speculatii. Eu am spus duminica foarte clar, chiar la voi in ziar, ceea ce aveam de spus. Nu s-a schimbat nimic de atunci!

Anume faptul ca vreti sa reveniti, dar aveti o situatie contractuala incilcita la Sahtior.

Da. Dupa cum am mai spus-o, oferta federatiei vine un pic cam tirziu pentru mine, dar eu vreau sa vin. Exista in contractul meu o clauza prin care nu pot sa-mi dau demisia de la Sahtior Donetk.

Conducerea FRF a demarat tratativele cu Rinat Ahmetov?

Incearca sa aiba aceste negocieri. Daca ma doreste la nationala, federatia trebuie sa ma ajute, sa faca tot posibilul! Sa nu aiba apoi remuscari ca n-a intreprins totul pentru a ma avea!

Dumneavoastra ati discutat cu domnul Ahmetov legat de nationala?

Sa-i lasam mai intii pe cei de la federatie sa-si faca treaba, sa negocieze, si apoi mai discutam!



Sursa: Evenimentul Zilei

Zapada
24th November 2004, 12:54
prerea mea este ca Lucescu trebuie sa stea in Ukraina deoarece ia de 10 ori mai multi bani ca de la FRF
Eu sint sigur ca pe Lucescu l-ar interesa doar o alternativa ca sa fie antrenor in acelas timp si la echipa de club din Ukraina si la nationala romaniei si asa ceva nu trebuie acceptat de nimeni deoarece trebuie reconstrut totul la nationala si el nu ar avea timp de asa ceva.
Lucescu sa se decida or la nationala ori in Ukraina!

Si apoi Piturca e mai bun antrenor pentru echipa nationala ca Lucescu pentru ca e mai ieftin, mai sever cu fotbalisti iar unii dintre ei care se cred vedete atit pe teren cat si prin baruri de noapte trebuie reeducati si obligati sa-si revizuiasca caracterul.

Pai cum ar putea Lucescu sa faca asta daca el ar antrena in Ukraina si ar veni si la nationala pe banii federatiei ca sa-si vada rudele o data pe luna si sa dea si cateva sfaturi fotbalistilor?

Lucescu sa stea acolo ca avem in Piturca, Cirtu si chiar altii antrenori care se potrivesc mai bine azi pentru nationala de fotbal

lupisor lupetto
26th November 2004, 01:54
http://www.expres.ro/sport/?news_id=172600&PHPSESSID=480b3b2d7869e352edb4e4ddda52020b

Mircea Lucescu a acceptat oferta FRF!




Miliardarul ucrainean Rinat Ahmetov, patronul Sahtior Donetk, ultimul obstacol



Mircea Lucescu a acceptat conditiile oferite de FRF pentru a prelua nationala Romaniei! Vestea a fost data, ieri, de Cristian Bivolaru, secretarul general adjunct al federatiei, care s-a intilnit miercuri cu “Il Luce” la Milano, inaintea meciului AC Milan-Sahtior din Liga Campionilor. “Il Luce” si-a luat angajamentul sa discute cu patronul sau, Rinat Ahmetov, pentru a putea veni la cirma nationalei. De-acum, mingea e in terenul lui Mircea Sandu, presedintele FRF, cel de care depinde in mare masura decizia finala.

Federalul i-a inminat lui Lucescu scrisoarea lui Mircea Sandu si conditiile oferite la nationala, iar antrenorul si-a dat acordul. “A luat actele, vrea sa vina si acum discuta cu Ahmetov (n.r. - patronul sau de la Sahtior). Are mari sperante ca va reusi sa-l convinga. Varianta ar fi sa pregateasca in paralel nationala si Sahtior”, ne-a declarat ieri Bivolaru. Lucescu ar urma sa activeze la lot si in Ucraina pina la finalul sezonului (iunie 2005). “Cred ca mingea vine spre noi. Ahmetov n-a fost la meciul de la Milano, din cauza situatiei existente in Ucraina, dar i-am transmis scrisoarea lui Mircea Sandu prin intermediul lui Lucescu. Mircea a spus ca va veni cu un plan, cu o strategie. Am discutat cu el inaintea antrenamentului oficial si dupa sedinta tehnica”. Varianta e imbratisata de Mircea Sandu, dar nu intruneste sufragiile tuturor membrilor din Comitetul Executiv al FRF. “E o problema acolo. Presedintele va reintroduce pe ordinea de zi toate variantele posibile dupa ce discuta cu candidatii. Mai departe, nu se stie”, a mentionat Bivolaru. Marea dificultate nu vine insa dinspre forul prezidat de Mircea Sandu, ci din exterior, de la grupurile de interese care-l sustin pe Victor Piturca.

Se pregateste o noua inscenare?

Exista semnale care avertizeaza ca povestea din ‘98, atunci cind Victor Piturca a fost inscaunat selectioner al nationalei dupa alegeri masluite, e pe cale sa se repete. Surse autorizate sustin ca antrenorul s-a impacat cu impresarul Ioan Becali, care il sustine pentru a prelua nationala. Procuratorul se teme teribil de posibila numire a lui Mircea Lucescu, mutare care i-ar anula influenta la lot. Disperat, inamicul lui “Il Luce” a iesit deschis la atac in ultimele zile.
Multa vreme inamici declarati, Becali si antrenorul Victor Piturca au facut, recent, primii pasi spre impacare. Persoane apropiate acestora sustin ca relatiile nu mai sint atit de tensionate ca-n ultimii ani. Situatia incepe sa semene tot mai tare cu cea din primavara lui ‘98. La fel ca si atunci, Mircea Sandu a anuntat ca va fi un concurs intre patru antrenori, pentru a ocupa locul lasat liber de Anghel Iordanescu. In urma cu sase ani, temindu-se de Lucescu, Becali a facut imposibilul pentru a-l determina sa se retraga din cursa. Impresarul n-a ezitat sa se foloseasca de Hagi, aducindu-l cu un avion special de la Istanbul, pentru a-l ataca pe “Il Luce”. Acum, atacurile se reediteaza.

Disperarea lui Becali

Pe Ioan Becali il leaga de Piturca, din nou, interese de afaceri. Cei doi au nevoie unul de altul. Piturca - pentru a-si indeplini visul de a reveni la nationala, iar procuratorul - de a avea in selectioner un apropiat sensibil la dorintele firmei Becali & Popescu. Becali lupta cu disperare pentru a nu scapa din mina nationala, lucru inevitabil daca pe banca tehnica ar “ateriza” Mircea Lucescu sau Ladislau Bölöni. Vazind ca Mircea Lucescu nu cedeaza intimidarilor si se incapatineaza sa-si manifeste disponibilitatea de a prelua nationala, Ioan Becali a sarit din nou la gitul celebrului antrenor. “E inadmisibil ca Lucescu sa activeze, in paralel, la nationala si la Sahtior! Cum sa mearga Mircea Sandu sa vorbeasca cu Lucescu, daca stie ca nu are nici o sansa? Hai sa nu mai facem show, sa spunem ca nu ne lasa nevasta (n.r. - aluzie la Bölöni) sau patronul (n.r. - aluzie la Lucescu)!”, s-a infoiat impresarul. Revenit in tara ieri, dupa ce miercuri a fost observator UEFA la meciul Anderlecht-Valencia, din Liga Campionilor, Mircea Sandu a negat ca ar depinde de impresar: “Becali e puternic la el, acolo, nu la mine in federatie!”. Nasu’ nu s-a intilnit cu Bölöni: “In momentul in care voi avea un raspuns oficial de la candidati, o sa iau hotarirea!”. Pe de alta parte, Bivolaru a mentionat ca “Mircea Sandu a avut si alte confirmari”, ceea ce indica faptul ca, pe linga Lucescu, si Bölöni ar fi dispus sa revina la nationala.

Preferat de 71 la suta din microbisti

In sondajul realizat de cotidianul nostru la adresa de e-mail “nationala@expres.ro”, Mircea Lucescu continua sa se distanteze de rivalii sai. Cititorii “Evenimentului zilei” il sustin, cu covirsitoare majoritate, pe antrenorul de la Sahtior. Pina ieri dupa-amiaza, “Il Luce” primise sufragiile a 68 de oameni (70,9 la suta), Bölöni - 9 voturi (9,3 la suta), iar Piturca - trei (3,1 la suta). 16 oameni (16,7 la suta) n-au votat cu nimeni, manifestindu-si doar opozitia fata de conducerea fotbalului nostru.

“Il Luce” si-a recuperat masina

Lucescu si-a recuperat, luni, masina furata saptamina trecuta de trei hoti din Donetk. Limuzina sa, un Mercedes S 500, a disparut in noaptea de simbata spre duminica, de pe o strada laturalnica din raionul Kalininski. (C.H.)

Zapada
26th November 2004, 14:00
inca o data
nu am nimic cu Lucescu dar nu trebuia acceptat sa fie antrenor la nationala in acelas timp ce e antrenor in Ukraina.
Lucescu se vrea consult la nationala!
pai de ce nu ia dat lectii lui Iordanescu si apoi daca Lucescu spune ca Iordanescu e un mare antrenor cred ca a inbatranit si el!
Lucescu a avut succes prin turcia si acum in Ukraina deoarece echipele au avut bani multi si au cumparat jucatori de valoare.

Lucescu spunea ca merge la Milan sa faca cel putin un egal si a incasat 4-0, oare nu cumva se supraestimeaza pe al insusi?
Am auzit aseara cum se supraevalua singur la TV sport spunind ca el nu se compara cu ceilalti adica Böloni, Piturca si Hagi deoarece este cu o clasa peste ei! oare sa fie chiar asa?

Spun doar ca Böloni si Piturca sint antrenori mai buni ca Lucescu numai ca au antrenat la cluburi mai mici.

Sper la nationala sa ajunga un antrenor care sa caute talente si sa antreneze echipa nu un sfatuitor cum se vrea Lucescu!

Piturca sau Böloni (daca poate) sint mai buni antrenori pentru nationala.

Lucescule trebuia sa-i dai consultanta lui Iordanescu (dar poate ca i-ai dat de aceea toti minerii romani din Ukraina jucau la nationala lui Iordanescu in frunte cu Marica in timp ce alti fotbalisti de valoare nici nu erau convocati)

Lucescule te vom face consultant dupa ce te lasi de antrenorat si vii acasa.

Adio Lucescule

Catalanul
6th December 2004, 15:10
Cotidianul "Sabah" pretinde că Mircea Lucescu ar fi prima opţiune pentru Beşiktaş dacă nu se va califica în "16-imile" Cupei UEFA, situaţie în care actualul tehnician al alb-negrilor, spaniolul Vicente del Bosque, ar urma să fie concediat. "Antrenorul român a avut întrevederi cu cîteva persoane ce nu fac parte din conducere, dar sînt cunoscute ca susţinătoare importante ale clubului, şi le-a dat acestora un răspuns pozitiv", a scris cotidianul din Istanbul. "Sabah" oferă şi motivul pentru care "Luce" ar fi tentat să se despartă de Şahtior şi să revină la cîrma "vulturilor", pe care i-a mai pregătit în perioada 2002-2004: "Situaţia tensionată din Ucraina, în urma alegerilor".

Ce parere aveti? credeti ca va pleca ''Luce'' de la Shatior :thinkso:

Sasuke Uchiha
6th December 2004, 17:34
ar fi chiar prost sa plece de la Shaktar,pentru a se reintoarce la Beshiktas :no: cred eu

Profetu
7th December 2004, 18:28
Eu sper ca Lucescu ori sa-si gaseasca o echipa serioasa, capabila de performante in CL ori sa se retraga la o echipa care nu participa in CL, toate astea pentru a putea urmari la TV si alte meciuri decat cele penibile ale Donetk-ului sau Besiktasului ... echipe incropite de miliardari cercetati penal.

alejandro
7th December 2004, 19:00
Da !!!!ai dreptate profetu!la noi e si mai si:nu pierdem nici un meci a lui shatior si a lui dinamo :evil: sper ca va veni o zi cand nici un roman nu va juca pentru echipele din ucraina sau si mai bine cand nu se vor califica astea in CL :evil: m-as saturat de mihailicenko,popovici,matuzalen,gaev si alte nume 'serioase" din fotbalul european :evil:

lupisor lupetto
12th June 2005, 21:38
Lucescu a devenit campion in primul sau an la Shakhtar. Când il vom avea si noi la Nationala României sa ne bucure si pe noi, nu numai pe straini?

BornWild
12th June 2005, 21:43
Felicitari Lucescu si intr-adevar, este singurul antrenor roman care poate reconstrui nationala Romaniei asa cum a facut-o si in alte dati.
Din pacate, altii au fost alesi antrenorii secolului si lui Lucescu toti i-au intors spatele.
Asa suntem noi romanii facuti sa nu recunoastem adevaratele valori

lupisor lupetto
12th June 2005, 22:05
2004/2005 Campion cu Shakhtar
2002/2003 Campion cu Bekistas
2001/2002 Campion cu Galatasaray
1998/1999 Campion cu Rapid Bucuresti
1989/1990 Campion cu Dinamo Bucuresti


...si asta nemai tinânand cont de toate echipele la care a adus succes având foarte putin cu ce lucra (Corvinul, Brescia, etc.)

Paul
12th June 2005, 22:49
Cand lauzi sanii siliconati ai unei tipe iti raspunde relaxat ca i-a cumparat.
Asa si cu titlul lui Lucescu ... avand la dispozitie un camion de dolari titlul este o consecinta fireasca;
Trebuie sa confirme in Champions League , altfel nu are valoare acest titlu; Situatie identica cu cea a Romaniei la Donetsk ; Sahtior i-a titlul , apoi este eliminata logic din Liga (in grupa cu Milan si Barca) insa ilogic din UEFA (AZ Alkmaar )

cip_81
12th June 2005, 23:22
Trebuie sa apara gica chioru sau sos sa ne explice ei cum a trucat Lucescu meciurile acolo si cum a cumparat arbitri.

andreiush
12th June 2005, 23:51
Bai Paul buna comparatie ai mai facut :headbang: Adica Lucescu nu are nici un merit, asa-i? Pai atunci, ma intreb, de ce mai au nevoie de antrenori echipele astea cu camioanele de dolari... ca oricum ar castiga titlurile...
Ia vezi in postul de deasupra ta ce a scris lupisor lupetto. Tot timpul a avut camioane de dolari sa ia titluri...
Apropo... Dinamo Kiev nu a avut si ea un camion?

Paul
13th June 2005, 01:16
Nu.
Dinamo Kiev nu si-a cumparat nici un jucator cu 12 mil de E (Matuzalem) , ci a dat in total 12 mil pe achizitii (cred)

andreiush
13th June 2005, 01:40
Intr-adevar... sunt saraci cei de la Dinamo Kiev... bietii de ei...
Zi ca i-au si furat.. mai ales ca patronu celor de la Dinamo parca e fratele presedintelui federatiei de fotbal din Ucraina... saracii...

BornWild
13th June 2005, 02:08
Nu.
Dinamo Kiev nu si-a cumparat nici un jucator cu 12 mil de E (Matuzalem) , ci a dat in total 12 mil pe achizitii (cred)


Paul, incearca sa disociezi numele antrenorului Mircea Lucescu de gruparile rivale echipei tale de suflet.Nu incerca sa arunci cu noroi intr-un roman care face o buna propaganda Romaniei.
Incearca sa lasi ranchiunile deoparte si recunoaste-i valoarea, pt ca o are cu adevarat.
Asa cum eu, ca sustinator al Craiovei, il stimez pe Lucescu, pe Lupescu, pe Zenga samd; care au fost la grupari rivale, incearca sa faci si tu asta.
Probabil ca nu o vei recunoaste, dar mesajul tau arata ranchiuna si e dezgustator

pashpa
13th June 2005, 03:52
Intradevar felicitari lui Luce!!!! Dar intrebarea Threadului era : "Când il vom avea si noi la Nationala României sa ne bucure si pe noi, nu numai pe straini?"

R: Nu cred ca Lucescu se mai intoarce el la echipa Nationala cand in strainatate o duce f bine. Bani cu galeata, titluri luate mai peste tot unde se duce!!!!!! Atunci la ce sa-ti mai bati capul cu aceasta nationala cand si Dumnezeu dak ar veni sa o antreneze nu cred ca va face ceva.E o generatie de tineri infumurati (sa nu mai zic de scandalurile ivite aici :droguri ,alcool, cluburi,fuga din cantonament etc) si cred ca le-ar trebui un psiholog ceva sau un diriginte mai bine pt a-si reveni. Asa ca sa-l lasam pe Lucescu sa-si faca treaba prin mai toate campionatele daca se poate, sa ne putem face si noi cunoscuti nu ca un neam de tigan si de hoti, si sa speram ca vom vedea candva o nationala cu jucatori ce isi vor da viata pe teren.
Inca o data FELICITARI LUCESCU SI NU NE DEZAMAGI si poate mai dai sansa unor romani sa joace in CL!!!!!!!!

lupisor lupetto
13th June 2005, 05:49
Bani, faima si posibilitatea de a antrena in CL suna bine, insa sunt sigur ca Lucescu ar dori din inima sa revina la Nationala noastra. El fiind si un psiholog foarte bun, nu am avea nevoie de a angaja unul de meserie. Daca a reusit sa ajute jucatori dificili ca Lupu, Bouma, s.a.m.d. poate desigur sa-i schimbe si pe actualii componenti ale echipei Nationale.

Problema nu vine neaparat de la el sau de la bani, problema vine de la Federatia care nu-l doreste... sper ca din decembrie, daca vor exista adevarat schimbari majore si pozitive, sa se incearca aducerea celui mai bun antrenor român la selectionata Nationala.

pashpa
13th June 2005, 05:55
Poate se va incerca dar nu as crede ca Lucescu va reveni la echipa nationala. A si declarat acest acest lucru,ce-i drept acum ceva timp! Si asta nu din cauza faptului ca ar trebui sa renunte la o suma consistenta de bai ci pur si simplu nu doreste sa vina.Sa fie oare o manusa prea mare pt el??? Am vazut ca poate face performanta doar cu jucatori practic necunoscuti. Cu vedetele nu s-a impacat.Sa ne aducem aminte de trecutul sau la Inter. Sa vedem ce va mai fi !!!!!!!!!!!!!!!

lupisor lupetto
13th June 2005, 07:25
La Inter a fost pus ca antrenor interimar, nu definitiv. Asta a contat mult si in relatia lui cu jucatorii. Despre relatia lui cu vedetele, cred ca experienta lui la Galatasaray sau la Besiktas, unde erau multi cu arii de vedete, este evidenta.

De dorit, sunt sigur ca doreste sa vina. Insa stie ca sefii actuali nu-l doresc si ca multi ar incerca sa-i bage bete in roate. Nici banii nu ar fi o problema, chiar daca nu cred ca ar dori sa fie platit mult pentru a antrena România.

Angelina Jolie
13th June 2005, 17:08
Cand lauzi sanii siliconati ai unei tipe iti raspunde relaxat ca i-a cumparat.
Asa si cu titlul lui Lucescu ... avand la dispozitie un camion de dolari titlul este o consecinta fireasca;
Oare te roade asa oleaca faptul ca cel mai mare antrenor roman al tuturor timpurilor nu a trecut si nici nu va trece vreodata pe la Steaua?

lupisor lupetto
13th June 2005, 23:31
:)

Sorin Blaj
14th June 2005, 15:52
Nu.
Dinamo Kiev nu si-a cumparat nici un jucator cu 12 mil de E (Matuzalem) , ci a dat in total 12 mil pe achizitii (cred)

Ce sa spun. 12 milioane de EUR inseamna, acolo, un bacsis. Practic ai lamurit problema singur.

vlad1607
15th June 2005, 17:25
BRAVO LUCESCU !
BRAVO MARICA !
BRAVO BARCAUAN !
BRAVO STOICAN !
BRAVO FLOREA(desi a jucat putzin..)
BRAVO RATZ !

papusil
16th June 2005, 11:41
felicitari Lucescu!!!!

din pacate, nu cred ca va mai veni vreodata la nationala Romaniei....poate la alta nationala, dar nu la noi

si de ce ma rog mergeti pe ideea ca din decembrie se va schimba ceva?!?!?
chiar credeti ca Mircea Sandu nu va candida?????!!!!
sunt sigur ca o sa candideze "induplecat" de rugaminti de la Corleone si altii de teapa lui, ca asa merge la noi cu teatru (sa ma scuze adevaratii oamenii de tatru ca ii jignesc cu aceasta comparatie).
si mai sunt convins ca daca va candida va si castiga si o sa o ducem asa pana crapa.....fotbalul romanesc ca nu doresc raul nimanui..

concluzia:
Mircea Lucescu :ok:
Mircea Sandu :no: :rosu:

Sorin Blaj
16th June 2005, 12:09
Atata timp cat la conducerea FRF va fi MS, Mircea Lucescu nu va veni la nationala.

vlad1607
16th June 2005, 14:11
din pacate......desi avem atata nevoie de un om atat de capabil precum M Lucescu !

DaRk_Star
17th June 2005, 01:17
iar incepeti cu mircea lucescu? titlul castigat in ucraina este o dovada in plus ca nu va veni la nationala...
din doua motive:
1.peste tot obtine performante notabile => e prea bun;
2.este recompensat regeste pentru acele performante => e prea bun pentru nationala noastra...

concluzia:nu mai plangeti dupa lucescu,ca nu vine...ce sa caute la dacia noastra care tebuie impinsa ca sa porneasca din moment ce el se poate bucura de un bmw...?

Mario Di Lazi
30th June 2006, 22:29
Maestrul “Il Luce”
“Minerii” conduşi de antrenorul român au reuşit să câştige al doilea titlu consecutiv în Ucraina, la capătul unui meci care a durat 131 de minute! Primul gol al lui Şahtior a fost înscris de Ciprian Marica
Fluierul final i-a găsit pe jucătorii lui Şahtior la capătul puterilor după acest “război” pe care l-au purtat împotriva rivalilor de la Dinamo Kiev.
Partida decisivă pentru stabilirea campioanei în Ucraina a păstrat acelaşi registru ca întâlnirea dintre cele două combatante de la mijlocul săptămânii trecute, de la Kiev. Tensiunea şi-a pus amprenta pe jocul celor 22 de fotbalişti trimişi pe teren de antrenorii Lucescu şi Demianenko.
Astfel, după primele 45 de minute tabela era neschimbată, cei doi tehnicieni reuşind să se anihileze reciproc. La reluare, Şahtior a apărut mai determinată şi a atacat în valuri, izbutind o firească deschidere de scor. Golul marcat de “mineri” după o oră de joc a fost înscris de fostul dinamovist Ciprian Marica, după ce tot el trimisese, în cadrul aceleiaşi faze, balonul într-una dintre barele porţii lui Şovkovski. Dinamo Kiev, fără niciun român pe teren, şi-a revenit repede după golul primit şi a început să devină din ce în ce mai periculoasă. Înlocuirea lui Gavrancic cu Rodolfo s-a dovedit o mutare inspirată a lui Anatoli Demianenko, ultimul reuşind să restabilească egalitatea în minutul 79 şi să trimită astfel meciul în prelungiri.
Mircea Lucescu l-a aruncat în luptă şi pe cel de-al treilea român, Flavius Stoican, însă victoria Şahtiorului a fost adusă de Agahowa, cel care îi luase locul lui Marica în minutul 80. Atacantul nigerian a reuşit să înscrie în minutul 100 şi trofeul rămâne pentru încă un an la Doneţk. Centralul slovac Lubos Michel a arătat opt cartonaşe galbene şi a prelungit prelungirile cu 11 minute, tensiunea din teren şi din tribune atingând paroxismul.
Este al treilea titlu din istoria clubului Şahtior, două dintre acestea fiind câştigate cu antrenorul Mircea Lucescu pe bancă. Patronul Rinat Ahmetov are acum toate motivele să îl păstreze pe “Il Luce” la Doneţk.

Mario Di Lazi
17th July 2006, 14:33
Meciul orgoliilor
Şahtior Doneţk, echipa antrenată de tehnicianul român, se va bate cu Dinamo Kiev azi, de la ora 20:30, la Odessa, pentru Supercupa Ucrainei.
Echipa lui Raţ şi Marica porneşte ca favorită după ce şi-a adjudecat ultimul titlu, însă Mircea Lucescu nu-şi subestimează deloc rivalul. Dinamo vrea o revanşă, după ce sezonul trecut a ratat toate obiectivele.
Sursa - prosport.ro

aymanxp
24th August 2006, 11:54
PRELIMINARIILE LIGII CAMPIONILOR

Merge si Sahtior

Cistigind si in returul din Polonia cu 3-2, trupa lui Mircea Lucescu ajunge iarasi in grupe, prin "dubla" lui Marica. Ciprian a fost integralist, la fel ca si colegul sau, Razvan Rat.

Sahtior nu va lipsi nici in acest sezon la festinul Ligii Campionilor. Desi in tur nu si-a asigurat decit un avantaj minim (1-0), formatia lui Mircea Lucescu s-a calificat in grupe fara mari emotii. A invins aseara pe Legia (3-2) si la Varsovia, unde totul se rezolvase la pauza. Cu Marica si Rat titulari, "minerii" s-au trezit condusi din minutul 17, cind Wlodarczyk a profitat de o nesincronizare in apararea ucraineana, dar si de un ofsaid nesemnalizat. N-au acuzat insa socul! Imediat au revenit. Marica a egalat, marcind printre picioarele portarului Fabianski, din centrarea lui Rat. Si apoi au lovit mortal. Fernandinho a intors rezultatul, cu un sut din marginea careului. Legia era groggy. Tot Marica a parafat K.O.-ul chiar la finalul reprizei, atacantul lui Sahtior impingind in plasa o minge respinsa in fata de Fabianski: 1-3!

Ultima jumatate a meciului s-a jucat doar de amorul artei, intrucit nu s-a mai intimplat aproape nimic. Legia se resemnase cu eliminarea si n-a reusit decit sa reduca diferenta in final, 2-3.

kain
20th September 2006, 21:02
Mircea Lucescu a fost amendat

Antrenorul lui Sahtior, Mircea Lucescu, a fost amendat de Liga Profesionista din Ucraina cu 5.000 de dolari. Motivul? Ar fi folosit un "limbaj neadecvat" in timpul unui meci de campionat cu Vorskla Poltava (1-0). Conform unui comunicat al forului citat, "limbajul necioplit utilizat de Lucescu si de un alt oficial al lui Sahtior la partida cu Vorskla, pe 9 septembrie, a atras atentia arbitrului de rezerva in mai multe rinduri, iar acesta a intocmit ulterior un raport in acest sens".:no:

kain
10th May 2007, 22:57
Mircea Lucescu, tot mai aproape de Beșiktaș

Antrenorul lui Șahtior Donețk este foarte aproape de o revenire în fotbalul din Turcia. Conform presei „otomane”, Lucescu Senior este favoritul principal pentru a prelua gruparea din Istanbul, după ce actualul tehnician al alb-negrilor, Jean Tigana, a anunțat că va părăsi echipa la finalul acestui sezon. Contractul lui „Il Luce” cu „minerii” expiră în această vară, iar mutarea lui în Turcia este foarte probabilă. Fiul său l-ar putea înlocui la Donețk, iar Lucescu deja i-a pregătit terenul lui Răzvan, convingându-l pe Zicu să se alăture lui Șahtior din sezonul viitor. :P

Foarte po****r în Turcia
Cotidianul turc Fanatik, dă ca sigură revenirea lui Lucescu la Beșiktaș, din vară. "Beșiktaș și-a găsit antrenorul pentru noul sezon. Alb-negrii s-au înțeles cu arhitectul titlului obținut de centenar, Mircea Lucescu. Antrenorul, al cărui contract cu Șahtior Donețk va expira la finalul acestui sezon, anunțase că va pleca de la echipa ucraineană. După ce a primit această veste, conducerea de la Beșiktaș l-a convins pe Luce să revină la Istanbul", anunță sursa citată. În afară de Beșiktaș, Lucescu s-a aflat în vizorul altor cluburi importante din Superlig: Galatasaray (cu care a câștigat Cupa UEFA în 2000 și unde este adulat de suporteri), Fenerbahce și Trabzonspor. :cool:

Sorin Blaj
11th May 2007, 16:02
Sahtior si-a cam luat gandul de la titlu anul asta. Din pacate.

Universal
11th May 2007, 17:43
Nu are sanse.Dynamo joaca mai bine anul acesta. Lucescu senor in Turcia?

O idee buna :ok:

SuPoRTeRFaNaTiK
16th January 2008, 19:44
s-a vb. de venirea lui lucescu jr & snr la dinamo. e adevarat?

Mario Di Lazi
17th January 2008, 10:07
nu în această iarnă ... poate din vară

SuPoRTeRFaNaTiK
17th January 2008, 15:05
ok, multmumesc pentru raspuns.
ar fi o adevarata bomba daca s-ar intampla asa.

lopez
17th January 2008, 22:11
Mircea Lucescu a facut performante in tari cu fotbal de mana a treia.Cum a dat de o echipa ca inter s-a facut de ras.Rusinos...Cel mai bun antrenor roman este Ienei sau St. Kovacs

MT
17th January 2008, 22:57
Nea Imi ?! :( Pai daca e sa comparam, performantele lui sunt doar in tari cu fotbal de mana a zecea (Romania) daca nu ma insel.
Singurul antrenor roman care (pastrand proportiile) ar fi stat azi fara nici o problema alaturi de un Capello, Mourinho sau altii ar fi fost regretatul Pisti Covaci. (Aproape) inventatorul Ajaxului modern si al fotbalului total, Cupa Campionilor, etc...asta da.

lopez
19th January 2008, 01:33
^ Da nea Imi a facut performante EUROPENE cu echipe din tari cu fotbal de mana a zecea..asa Lucescu ,dupa ce ca i-a pus Ahmetov la dispozitie zeci de milioane pt transferuri, n-a fost in stare sa se califice in primavara europeana dintr-o grupa numai buna pentru asa ceva.

Mario Di Lazi
21st January 2008, 08:41
(Aproape) inventatorul Ajaxului modern si al fotbalului total, Cupa Campionilor, etc...asta da.
o contribuție importantă a avut-o și fostul antrenor ... Covaci a găsit acolo o echipă foarte puternică ...

Mario Di Lazi
29th July 2008, 23:32
Mircea Lucescu împlinește azi 63 de ani ...
LA MULȚI ANI câine :D

Urmuz
30th July 2008, 11:55
La multi ani!

Leo
30th July 2008, 12:28
la multi ani !

ducus
29th September 2008, 20:12
Ultrașii din Donețk îl amenință pe Mircea Lucescu
„Îți dăm foc la casa din Italia“
Lucescu nu a mai câștigat un meci în campionat de șapte etape
Mircea Lucescu trece prin momente fără precedent la Donețk. Ultrașii lui Șahtior au uitat de numeroasele trofee câștigate cu antrenorul român la timonă de trei ani încoace în fața marelui rival Dinamo Kiev. La ultimul meci de campionat, derby-ul orașului Donețk, fanii au afișat un banner inimaginabil ca mesaj, scris destul de bine în limba română: „Mircea, casa ta din Italia poate să fie arsă. Nu profita de bunătatea poporului ucrainean!” (foto). Niciodată un antrenor român nu a mai primit un asemenea mesaj de amenințare fățișă din partea fanilor unei echipe și cazul e cu atât mai șocant cu cât este vorba despre tehnicianul care a realizat cele mai mari performanțe cu Șahtior.



Sunt voci din fotbalul ucrainean care susțin că Lucescu mai așteaptă doar meciul cu Barcelona, după care își va anunța plecarea, iar turcii de la Galatasaray, precum și câteva cluburi cu bani din Rusia pândesc la colț, pentru a-l aconta. Șahtior are un început de campionat mult sub posibilități, doar locul 11 după nouă etape, cu nouă puncte, și nu a mai câștigat un meci în competiția internă din 3 august, de la 3-0 acasă cu Mariupol. “Am intrat într-o serie neagră, nici nu mai am cuvinte! Adversarul profită de prima șansă pe care o are în meciurile cu noi. Nu reușim să concretizăm ocaziile pe care le avem. Suntem într-o situație dificilă. Trebuie să ne revenim însă pentru meciul cu Barcelona și să arătăm că merităm să jucăm în Liga Campionilor”, a spus antrenorul român.

Răzvan Lucescu: „Tată, nu te întoarce în România!”
De la Brașov, Răzvan Lucescu (foto), fiul antrenorului lui Șahtior, spune că într-adevăr tatăl său este îngrijorat de criza prelungită prin care trece echipa sa în campionat, dar își permite să-i dea un sfat. „Tată, orice ar fi, nu te întoarce acasă, pentru că ai obținut destule rezultate remarcabile afară și riști acum, dacă te întorci, să suporți injuriile de pe stadioanele noastre!”, a spus Răzvan.





"E o situație delicată, poate cea mai delicată de când sunt eu aici. Sperăm să ne redresăm cât mai curând." - Răzvan Raț, fundaș Șahtior

"Nu înțeleg de ce nu a plecat până acum de la Șahtior, pentru că a avut foarte multe oferte, de la echipe mult mai puternice din Europa. A stat prea mult acolo și jucătorii s-au învățat cu el. Dacă eram în locul lui, plecam de mult din Ucraina." - Mircea Rednic, antrenor Dinamo
http://www.prosport.ro/fotbal-extern/campionate-externe/iti-dam-foc-la-casa-din-italia-3240261
Pacat ca IL Luce nu mai e dorit la Sahtior...:( Ce ziceti, va pleca? Va reveni in Romania, poate la Rapid care acum e gata sa-l de afara pe Peseiro? Sau poate la echipa nationala dupa meciul cu Franta?

YodaRo
29th September 2008, 20:24
eu as adauga cateva dintre performantele acestui dinamovist.
-pierderea calificarii pe teren propriu cu irlanda de nord
-neconvocarea stelistilor in anul cand cucereau CCE
-rezultatul glorios in cupele europene cu dinamo contra 17 nentori tirana...bun de pus in rama si povestit nepotilor

cu toate astea dinamovistii il socotesc un zeu

ducus
30th September 2008, 00:00
Departe de agitația din fotbalul românesc, minerii ucraineni dau cu târnăcoapele într-un mit. Căci Mircea Lucescu rămâne tehnicianul nostru superlativ. Cel mai reprezentativ, cel mai titrat, cel mai bine plătit, cel mai abil în sensul bun și rău al cuvântului, cel mai pricinos în relația cu arbitrii, în orice caz cel mai valoros pentru foarte mulți. Un mesaj într-o română aproximativă - „Mircea. În Italia ar putea fi dată foc casa ta. Nu te prfita bunatatea poporului ucrainean” - demonstrează ceea ce, într-o declarație acordată ProSport, confirmă și cel mai vechi român de la Donețk, Răzvan Raț: situația e foarte delicată la Șahtior.
Lucescu senior se confruntă cu o situație de care nu a prea avut parte în cariera sa. Fluierături și amenințări. Obișnuit ca, la o privire tăioasă, contestarii să lase capul în pământ, acum trebuie să se gândească bine ce va face.

De fiecare dată când a fost rechemat acasă, a spus că nu vine să se lupte cu foștii elevi sau chiar cu fiul său și să fie huiduit. Partea a doua a spus-o Răzvan. Ideea e că în Ucraina tot respectul pentru performanțele obținute e pe cale să se transforme într-o adversitate greu explicabilă de aici. Sunt destui care spun că, la salariul pe care îl primește, poate suporta și înjurăturile fanilor, dar și alții care pariază că, după meciul cu Barcelona de la mijlocul săptămânii, va alege să trântească ușa (din față) în nas ucrainenilor, fără a aștepta să îi fie arătată ieșirea de serviciu. Revenirea lui Mircea Lucescu ar spori enorm interesul pentru tot ceea ce se întâmplă în țară și ar constitui un plus pentru fotbalul de la noi.
http://blog.prosport.ro/dan_filoti/2008/09/28/atacat/

delaparis
20th October 2008, 00:25
"Antrenorul roman al lui Sahtior Donetk, Mircea Lucescu, ar putea fi inlocuit la finalul acestui an cu fostul selectioner al Ucrainei, Oleg Blohin, conform presei din Ucraina. "
onlinesport

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/stranieri/39554/lucescu-inlocuit-la-sahtior-de-oleg-blohin.htm
daca doriti sa comentati ...

"Dupa ce a cucerit trei titluri de campion in patru ani petrecuti la Donetk...."
:cool:

miril
20th October 2008, 11:02
Blohin le va bea votca la mineri. Cam atat. Restul se intelege, sper eu.

nr.zece
20th October 2008, 15:44
aoleu.... ce ne facem
nea mircea nu mai e antrenor la mineri
vai ce tragedie
mai deschide un topic pariziene, dar incearca la diverse ca nu prea e interesant subiectul pentru nimeni :)

Vladek
20th October 2008, 16:23
Conspiratia intergalactica loveste din nou. Bietul Il Luce, a fost furat in Romania, in Italia, in Turcia, in Ucraina .... Oriunde s-ar duce "dujmanii" il persecuta. :rolleyes:

miril
20th October 2008, 17:44
Sa fim, totusi, obiectivi, Sahtior nu va gasi un inlocuitor mai bun. Macar de s-ar gasi vreun antrenor roman sa faca fata chiar si in Europa de Est cum a facut-o Mircea Lucescu. Ca este lipsa la...caracter, asta-i alta poveste.

iulian_1976
20th October 2008, 20:57
...Lucescu daca mai antreneaza inca 10 ani mai sus nu cred ca mai poate progresa cu Sahtior Donetk asa cum unii antrenori expira in 6 luni ,un an
altii cu un bagaj tactic si tehnic mai valoros rezista 3-4 ani este cazul lui Il Luce.

...Lucescu de inlocuit ? :rolleyes: ...stiu cativa antrenori olandezi care ar obtine rezultate asemanatoare cu ale lui Il Luce.

Bogdy LFC
20th October 2008, 22:43
Era Lucescu la Sahtior teoretic e terminata demult...mai ramane sa se semneze ''acel acord''...din punctul meu de vedere,Blohin este o solutie foarte viabila! :ok:

Roddicted
20th October 2008, 22:48
Era Lucescu la Sahtior teoretic e terminata demult...mai ramane sa se semneze ''acel acord''...din punctul meu de vedere,Blohin este o solutie foarte viabila! :ok:
Sahtior are cativa brazilieni in echipa de valoare:)Sa nu uitam ca de acolo a plecat Elano la Manchester City

Bogdy LFC
20th October 2008, 23:23
Sahtior are cativa brazilieni in echipa de valoare:)Sa nu uitam ca de acolo a plecat Elano la Manchester City

Ai perfecta dreptate insa in momentul asta sunt mai multe echipe care au jucatori de clasa mondiala in echipa dar al caror antrenor este intr-o criza profunda de 'idei' sa spunem.......
Blohin ar trebui sa fie unul dintre taticii fotbalului ucrainean.:ok:

Elgorriaga
21st October 2008, 12:38
Blohin o să obțină cam același rezultate pe care le-a obținut și Bernd Schuster înaintea lui Lucescu (parcă Schuster a fost ...), cînd și-o luau chiar și în Cupa UEFA de la Dinamo ... he he, mai batem și noi pe cineva în Europa :)

Pax Romana
22nd October 2008, 11:29
Era Lucescu la Sahtior teoretic e terminata demult...mai ramane sa se semneze ''acel acord''...din punctul meu de vedere,Blohin este o solutie foarte viabila! :ok:
Blohin nu este o soluție decentă pentru Șahtior. Nu cred că Rinat Ahmetov îl va alege pe acesta (la pretențiile lui față de antrenori tip Ancelotti)


Blohin ar trebui sa fie unul dintre taticii fotbalului ucrainean.
Blohin, ca și Aragones, nu este un tactician ci un motivator. Personal îl consider mult sub Lucescu.

World Expert
23rd October 2008, 06:47
Oleg Blohin a fost un jucator exceptional,ca antrenor a aratat ca are valoare,dar nu cred ca poate sa ridie si mai mult echipa cum a facut Mircea Lucescu. Protasov merita o sansa la Sahtíor,asta daca se gandeste Ahmetov la el.Eu cred ca el este mai potrivit.

Marius
4th December 2009, 19:00
Antrenorul roman Mircea Lucescu a fost nominalizat de UEFA pentru premiul de cel mai bun tehnician al anului 2009, alaturi de alte nume grele de pe Batranul Continent.

Dupa ce a castigat Cupa UEFA cu Sahtior Donetk, Mircea Lucescu i-a impresionat pe cei de la UEFA, care l-au introdus in topul celor mai buni antrenor ai anului, alaturi de Sir Alex Ferguson, Pep Guardiola, Laurent Blanc si Horst Hrubesch.

Utilizatorii site-ului uefa.com pot vota pana pe 8 ianuerie 2010, iar castigatorul va fi anuntat pe 20 ianuarie, in revista Champions.

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/stranieri/57117/lucescu-printre-cei-mai-buni-antrenori-ai-anului.htm

Hingherul
5th December 2009, 23:53
presimt ca or sa-l fure pe tigan si la voturi :D

valitudor
6th December 2009, 07:40
Hingherule lasa frecatul mentei pe net, azi ai din nou o zi grea...
Sa te imbraci gros, e frig in Moldova si am auzit ca autobuzele nu sunt incalzite...