PDA

View Full Version : Referendum Autonomie Tinut Secuiesc



resita
29th November 2007, 09:25
Consiliul Național Secuiesc cere referendum „oficial” pentru autonomie


Autoritățile locale și po****ția maghiară sunt îndemnate să arboreze „drapelul secuimii” pe toate clădirile publice sau proprietate privată!

C.N.S. Sfântu Gheorghe va cere conducerii centrale a Consiliului Național Secuiesc să demareze, „în cel mai scurt timp”, organizarea unui nou referendum, de data asta „oficial”, pentru autonomia teritorială a așa-zisului „Ținut Secuiesc”, a anunțat miercuri, într-o conferință de presă, vicele acestei organizații, Tullit Attila. Acesta a invocat, în acest sens, rezultatul electoral obținut la scrutinul europarlamentar de episcopul Tokes Laszlo - pe care CNS l-a sprijinit în campania electorală –, susținând că voturile obținute de acesta „demonstrează clar voința de autonomie și autoguvernare a poporului secui, pentru că mesajul domnului episcop a fost același cu mesajul nostru la referendumul neoficial organizat pentru autonomia Ținutului Secuiesc”.

În prima jumătate a acestui an, C.N.S. – organizație neînregistrată juridic - a organizat, în cele 8 „scaune secuiești” din județele Covasna, Harghita și Mureș, un „referendum neoficial” pentru proclamarea autonomiei teritorial-etnice a așa-zisului „Ținut Secuiesc”, la care, potrivit spuselor liderilor săi, ar fi strâns circa 200 000 de voturi „Da”. Din start, referendumul a fost contestat de mai-marii UDMR, care l-au considerat „un simplu sondaj de opinie, în cel mai bun caz, inutil și fără nici un efect juridic”. Până când conducerea C.N.S. va hotărî dacă va organiza sau nu referendumul „oficial” cerut de liderii „scaunali” din Sf. Gheorghe, vicele Tullit a făcut un „apel deschis” către autoritățile locale și po****ția maghiară majoritară din „Ținutul Secuiesc” să arboreze pe toate clădirile publice sau proprietate privată „drapelul secuiesc”, albastru cu simboluri „istorice” aurii! sursa: gandul

:shocked::shocked::shocked::shocked:
mama lor de unguri, asa se intampla daca din '90 incoace au fost pupati in cur de toate guvernele :rosu:

Bancaru
29th November 2007, 12:27
Asta e o alta manevra ca sa se imbulzeasca lumea la cererea lui Basescu si asa sa isi mai repare chelul imaginea?

Sorin Blaj
29th November 2007, 12:29
La care cerere?

YoYoyOi
29th November 2007, 12:39
Doamne... si kktul asta il asociati cu Basescu?

Unii sunt chiar bolnavi :(

tchibos
29th November 2007, 13:26
bozgorii astia au tupeu nu gluma .. sa se duca la origini si sa faca referendum la ei in tara nu la noi... ar trebui arestati toti astia care fac astfel de afirmatii sau de gesturi care tulbura linistea national

Sorin Blaj
29th November 2007, 13:28
Daca romanii se prezentau la vot, nici Tokes si nici UDMR nu intrau in Parlamentul European. Asa, le-am dat apa la moara ultranationalistilor si acum se cred mari si tari.

Cristian
29th November 2007, 13:28
Consiliul Național Secuiesc cere referendum „oficial” pentru autonomie


Autoritățile locale și po****ția maghiară sunt îndemnate să arboreze „drapelul secuimii” pe toate clădirile publice sau proprietate privată!

C.N.S. Sfântu Gheorghe va cere conducerii centrale a Consiliului Național Secuiesc să demareze, „în cel mai scurt timp”, organizarea unui nou referendum, de data asta „oficial”, pentru autonomia teritorială a așa-zisului „Ținut Secuiesc”, a anunțat miercuri, într-o conferință de presă, vicele acestei organizații, Tullit Attila. Acesta a invocat, în acest sens, rezultatul electoral obținut la scrutinul europarlamentar de episcopul Tokes Laszlo - pe care CNS l-a sprijinit în campania electorală –, susținând că voturile obținute de acesta „demonstrează clar voința de autonomie și autoguvernare a poporului secui, pentru că mesajul domnului episcop a fost același cu mesajul nostru la referendumul neoficial organizat pentru autonomia Ținutului Secuiesc”.

În prima jumătate a acestui an, C.N.S. – organizație neînregistrată juridic - a organizat, în cele 8 „scaune secuiești” din județele Covasna, Harghita și Mureș, un „referendum neoficial” pentru proclamarea autonomiei teritorial-etnice a așa-zisului „Ținut Secuiesc”, la care, potrivit spuselor liderilor săi, ar fi strâns circa 200 000 de voturi „Da”. Din start, referendumul a fost contestat de mai-marii UDMR, care l-au considerat „un simplu sondaj de opinie, în cel mai bun caz, inutil și fără nici un efect juridic”. Până când conducerea C.N.S. va hotărî dacă va organiza sau nu referendumul „oficial” cerut de liderii „scaunali” din Sf. Gheorghe, vicele Tullit a făcut un „apel deschis” către autoritățile locale și po****ția maghiară majoritară din „Ținutul Secuiesc” să arboreze pe toate clădirile publice sau proprietate privată „drapelul secuiesc”, albastru cu simboluri „istorice” aurii! sursa: gandul

:shocked::shocked::shocked::shocked:
mama lor de unguri, asa se intampla daca din '90 incoace au fost pupati in cur de toate guvernele :rosu:

Da si referendumul asta ar trebui sa cuprinda intreaga tara nu numai acolo tinutul secuiesc ;)

Elphax
29th November 2007, 13:35
nu trebuie

ai vazut cum e in Kosovo?

Sorin Blaj
29th November 2007, 13:39
Hai sa nu comparam Romania cu Kosovo.

Cristian
29th November 2007, 13:56
Bozgorii astia trogloditi au ganduri separatiste.

YoYoyOi
29th November 2007, 15:48
si nu doar de acum :headbang:

Sorin Blaj
29th November 2007, 16:12
Bozgorii astia trogloditi au ganduri separatiste.

Sunt liberi sa se separe de Romania si sa plece in Ungaria.

Elphax
29th November 2007, 16:31
ar fi ideal sa se mute - din pacate pt. ei Ungaria nu ii vrea asa ca tot incearca tampeniile astea ...

Utilizator
29th November 2007, 17:13
cel mai eficient mijoc de lupta impotriva separatismului este cresterea nivelului de trai si oferirea de posibilitati de viata civilizata in Romania.

Daca nivelul de trai si civilizatie de la noi ar creste peste cel din Ungaria fac pariu pe ce vreti ca n-ar mai dori nici secuii sa se separe si nici romanii sa plece in alte tari. In plus s-ar face revolutie in Republica Moldova pentru a se uni cu Romania, vor lupta pentru asta toti cetatenii, indiferent de nationalitate, moldoveni, rusi si ucrainieni cot la cot. Probabil ca si tiraspolenii ar pune mana pe abecedarele romanesti.

Din pacate politicienii de la noi, romani si maghiari, sunt preocupati de cu totul alte treburi. Rezolvarea tensiunilor si a separatismelor nu se vor rezolva de interventia providentiala a lui Basescu sau alte metode babesti. Trebuie rezolvata cauza si nu efectul.

Vladek
29th November 2007, 17:22
Subscriu. Gargara de 2 lei tot separatismul asta. De ambele parti ale baricadei. Daca romanii si ungurii ar duce-o bine sa vedeti cum i-ar durea fix in cot de tinuturi secuiesti samd. Ca sa nu mai zic de liderii acestor "marete" organizatii. Cand e vorba de furat se inteleg de minune cu romanii.

A, si ca se linisteasca cei speriati ca "ne iau ungurii Ardealul" :
- indiferent de cat de tare va tipa Consiliul Național Secuiesc, nu pot organiza un referendum. Pentru ca organizatia asta nu-i inregistrata la tribunal, deci nu exista dpdv legal. Secundo, doar presedintele si guvernul pot avea astfel de initiative, din cate stiu eu. Asa ca indiferent cate foite cu semnaturi vor aduna nu au nici o valoare.
- toata manevra nu-i decat un ecran de fum, subtire rau de tot. Probabil UDMR se va grabi acum sa apara drept "aripa moderata", cu care trebuie sa tratezi.

Lordliv
4th December 2007, 23:53
Subscriu. Gargara de 2 lei tot separatismul asta. De ambele parti ale baricadei. Daca romanii si ungurii ar duce-o bine sa vedeti cum i-ar durea fix in cot de tinuturi secuiesti samd. Ca sa nu mai zic de liderii acestor "marete" organizatii. Cand e vorba de furat se inteleg de minune cu romanii.

A, si ca se linisteasca cei speriati ca "ne iau ungurii Ardealul" :
- indiferent de cat de tare va tipa Consiliul Național Secuiesc, nu pot organiza un referendum. Pentru ca organizatia asta nu-i inregistrata la tribunal, deci nu exista dpdv legal. Secundo, doar presedintele si guvernul pot avea astfel de initiative, din cate stiu eu. Asa ca indiferent cate foite cu semnaturi vor aduna nu au nici o valoare.
- toata manevra nu-i decat un ecran de fum, subtire rau de tot. Probabil UDMR se va grabi acum sa apara drept "aripa moderata", cu care trebuie sa tratezi.

ardealul este luat demult! 90% din capitalul strain investit in aceasta zona,provine din " austro-ungaria " ( multe firme unguresti puternice au sediul in austria si chiar in italia..)
ca sa domini o entitate istorica nu mai trebuie sa i fortezi granitele fizic ci doar sa o domini financiar!

ionut_cluj
11th December 2007, 02:13
ardealul este luat demult! 90% din capitalul strain investit in aceasta zona,provine din " austro-ungaria " ( multe firme unguresti puternice au sediul in austria si chiar in italia..)
ca sa domini o entitate istorica nu mai trebuie sa i fortezi granitele fizic ci doar sa o domini financiar!

as pune ironia ta pe seama dezinformarii. 90%??? Cele mai mari companii din Ardeal au fie capital strain (care n-are legatura cu ungaria), fie romanesc. Evident, exista si investitori unguri, ca peste tot in Romania.

Platanu
11th December 2007, 02:31
cel mai eficient mijoc de lupta impotriva separatismului este cresterea nivelului de trai si oferirea de posibilitati de viata civilizata in Romania.

Daca nivelul de trai si civilizatie de la noi ar creste peste cel din Ungaria fac pariu pe ce vreti ca n-ar mai dori nici secuii sa se separe si nici romanii sa plece in alte tari. In plus s-ar face revolutie in Republica Moldova pentru a se uni cu Romania, vor lupta pentru asta toti cetatenii, indiferent de nationalitate, moldoveni, rusi si ucrainieni cot la cot. Probabil ca si tiraspolenii ar pune mana pe abecedarele romanesti.

Din pacate politicienii de la noi, romani si maghiari, sunt preocupati de cu totul alte treburi. Rezolvarea tensiunilor si a separatismelor nu se vor rezolva de interventia providentiala a lui Basescu sau alte metode babesti. Trebuie rezolvata cauza si nu efectul.Si ce,daca isi proclama autonomie le creste asa brusc nivelul de trai?

Iulian Lazialu
11th December 2007, 10:47
De cand ne stim ne.am comportat foarte bine cu minoritatile.
Cu evreii,cu tiganii si ungurii.In timpul celui de al 2.lea razboi mondial Romania a fost ca o ''oaza'' pentru familiile de evrei si acum Israelul ne cere despagubiri de Holocaust.Suntem o tara foarte bogata iar ei sunt foarte saraci....ganditi.va ca majoritatea din primii 10 bancheri ai lumii sunt evrei.
Cu tiganii la fel,le.am oferit adapost,masa,casa....si acum liderul lor de la rromani cris declara ca acest pamant este al lor.Ca noi am fi tigani italieni si i.am alungat pe ei de pe aceste pamanturi atunci cand am venit.
Ungurii...ne.am comportat frumos cu ei sa fim buni in ochii UE,le.am acceptat o formatiune politica nelegitima.Este si vina politicienilor lacomi de putere ca s.au aliat cu ei.
Stau si ma intreb....oare romanii din Ungaria au aceleasi drepturi ca ungurii din Romania?

Benny
11th December 2007, 11:15
Ce pot sa spun despre referendum? Decat ca nu poate fi unul oficial.

Dar pot sa spun mai multe despre unguri. In primul rand ca nu-mi plac. Imi plac mai mult albanezii sau tiganii. Nu-mi plac ungurii fiindca nu inteleg limba, dar mai ales pentru ca sunt un neam moale, fara vointa. Au trecut de mult vremurile lui Attila. Daca ar fi fost oameni hotarati, in 1996 cand nu eram membrii NATO si-ar fi facut un UCK in Covasna si Harghita, ar fi purtat un razboi de gherila cu armata romana, NATO ar fi bombardat Bucurestiul si aeroportul Mihail Kogalniceanu, lunile astea tinutul secuiesc in loc sa faca referendum isi proclama independenta, iar Romania nu ar fi fost acum membra NATO si UE.

Dar ungurii astia sunt lasi, nu ai ce sa le ceri. Albanezii pe de alta parte ... . Eh, he, he ...

Utilizator
11th December 2007, 12:00
Si ce,daca isi proclama autonomie le creste asa brusc nivelul de trai?

nu, spuneam doar ca nu s-ar mai pune problema de separatism precum acum daca situatia economica in Romania si implicit a judetelor Harghita si Covasna, ar fi cel putin precum in Ungaria.

Nu o sa le creasca brusc nivelul de trai, dar probabil ca spera la ceva ajutoare in plus. Si pana una alta sunt judete sarace, adica nemultumirea lor e alimentata de nivelul scazut de trai. Exact ce spuneam. :)

YoYoyOi
18th February 2008, 13:45
sa dezgropam subiectul asta, ca este foarte de actualitate :mda:

În ajunul declarării independenței provinciei Kosovo, deputatul UDMR Arpad Antal, care, împreună cu colegul său, eurodeputatul UDMR Csaba Sogor, a plecat în Kosovo ca să participe la ceremoniile de declarare a independenței, a lansat un apel partidelor politice maghiare din Ardeal și organizațiilor reprezentative ale societății civile pentru acțiuni comune în favoarea autonomiei, scrie presa de limbă maghiară din România. Arpad Antal spune că „cea mai mare provocare pentru maghiarimea din Ardeal este de a profita de situația creată prin declararea independenței provinciei Kosovo”.
Sărbătoare cu lumânări aprinse în „Ținutul Secuiesc“

http://core.ad20.net/x0.gif?sdtrnd=0.17752995732643218&&snocache=1203318820234_38104394350379860&spgid=22360630668404824&sfver=9&__x1ts=1e480cc9&pub=632203491294404&site=632203491294404.gandul&section=632203491294404./site/&zone=632203491294404.rectangle&size=300x250&xcrid=20317&xgeo=RO%7C10%7C0%7CBucuresti%7C%7C0%7C&x1guid=676587912234843703
UCM și CNS au decis să sărbătorească „acasă” proclamarea independenței provinciei Kosovo. Mâine seară, începând cu ora 18, toți locuitorii așa-zisului „Ținut Secuiesc” sunt chemați să-și împodobească ferestrele cu lumânări aprinse, într-o „primă acțiune de felicitări pentru independența Kosovo”.
„Vrem să-i felicităm astfel pe albanezii din Kosovo pentru obținerea independenței și, totodată, să atenționăm opinia publică internă și internațională asupra necesității de a urgenta acordarea autonomiei teritoriale a Ținutului Secuiesc, care trebuie rezolvată acum cât mai repede, pe baza acestui precedent din Kosovo, dar numai prin mijloace pașnice, fără nici un fel de violență!”, ne-a declarat președintele UCM Sf. Gheorghe, Gazda Zoltan.




sursa Gandul.

jesus supremu
18th February 2008, 14:02
De cand ne stim ne.am comportat foarte bine cu minoritatile.
Cu evreii,cu tiganii si ungurii.In timpul celui de al 2.lea razboi mondial Romania a fost ca o ''oaza'' pentru familiile de evrei si acum Israelul ne cere despagubiri de Holocaust.Suntem o tara foarte bogata iar ei sunt foarte saraci....ganditi.va ca majoritatea din primii 10 bancheri ai lumii sunt evrei.
Cu tiganii la fel,le.am oferit adapost,masa,casa....si acum liderul lor de la rromani cris declara ca acest pamant este al lor.Ca noi am fi tigani italieni si i.am alungat pe ei de pe aceste pamanturi atunci cand am venit.
Ungurii...ne.am comportat frumos cu ei sa fim buni in ochii UE,le.am acceptat o formatiune politica nelegitima.Este si vina politicienilor lacomi de putere ca s.au aliat cu ei.
Stau si ma intreb....oare romanii din Ungaria au aceleasi drepturi ca ungurii din Romania?

emotionant mi-au dat lacrimile.:happy
cateva precizari:
tiganii au fost sclavi sute de ani.:ok:
evreii nu aveau drepturi nici in romania(a se studia "problema evreiasca" inainte de I razboi,ca sa luam transilvania SUA ne-au impus sa le dam evreilor si o chestie numita cetatenie):ok:
in ceea ce ii priveste pe unguri toata lumea se inflameaza de la un rahat de referendum care macar e ptr autonomie si nu independenta.Guvernu de la buc. impinge milioane de oameni la emigrare(fara perspective de a se intoarce) si nimeni nu se inflameaza:thinkso:

Gabri3l
18th February 2008, 14:08
nu ca se va intampla ceva concret, ca oricum nu se va intampla niciodata ce vor minoritarii maghiari la noi in tara...da' idiotii aia de la pnl ar trebui sa-i dea imediat afara din guvern pe udmr-isti doar pt tupeul pe care l-au avut sa declare asa ceva in scop electoral doar pt a depasi pragul de 5% la alegerile parlamentare din toamna...prag de care se cam impiedica la ora actuala.

Elphax
18th February 2008, 14:15
n-au cum sa treaca pragul

udmr va lua 3% si celalalt partid 2% si vor merge la brat in parlamentul virtual "P

YoYoyOi
18th February 2008, 14:26
imi vine sa mor cand il vad pe Bela ce declara acum pe tv :headbang:

resita
18th February 2008, 16:49
daca astia continua mult parca vad ca ce vor repeta evenimentele din primavara lui '90 de la targu mures

YoYoyOi
18th February 2008, 19:05
astia care?

resita
18th February 2008, 19:49
astia care?

ungurii

NORGEMAN
18th February 2008, 20:39
daca astia continua mult parca vad ca ce vor repeta evenimentele din primavara lui '90 de la targu mures

crezi bine:rolleyes:

YoYoyOi
18th February 2008, 20:42
probabil va fi mai mult decat a fost :headbang:

georg40
19th February 2008, 13:17
Daca e referendum, eu sunt impotriva !

YoYoyOi
19th February 2008, 13:18
ideea era sa faca referendumul in Harghita si Covasna.

Benny
19th February 2008, 16:31
daca astia continua mult parca vad ca ce vor repeta evenimentele din primavara lui '90 de la targu mures
Din partea mea. E exact reteta care poate asigura independenta (nu autonomia) tinutului secuiesc. Scenariul: confruntari violenente >> morti >> impacare imposibila >> escaladare >> interventie internationala >> recunoasterea independentei de catre 90% din tarile lumii. Si iata cum in 5 ani tinutul secuiesc poate deveni independent. Dar daca atat de duce mintea.

Mie mi se pare ca statul national este propriul sau dusman. Ma refer la conceptul de stat national. Unde in lume exista po****tii compacte care sunt de aceeasi nationalitate? In foarte putine locuri. Si atunci apar aceste situatii: pai daca spaniolii au dreptul la propriul lor stat national, bascii de ce nu au? Si tot asa mai departe. Nu vei putea explica niciodata kurzilor de ce turcii si irakienii au dreptul la propriul lor stat, iar ei, kurzii nu. La fel statul national nu poate face fata provocarilor migratiei, respectiv cresterilor disproportionate de po****tie. Ce se va intampla in Germania in 10 ani daca numarul turcilor va creste in continuare in dauna germanilor. Ce se va intampla in Romania, daca in 10 ani tiganii vor reprezenta 25% din po****tie? Maybe statul national nu e the answer.

Balaci
19th February 2008, 16:34
Deci revenim la o fragmentare de tip "evul mediu"? Daca mai adaugam si invaziile barbare din fostele state comuniste cam asta ar fi ideea...

Benny
19th February 2008, 17:36
Deci revenim la o fragmentare de tip "evul mediu"? In evul mediu fragmentarea nu avea ca baza etnia sau nationalitatea oamenilor ce traiau in acele formatiuni statale (sau nu in primul rand), astfel ca nu poate fi vorba de o fragmentare de tipul "evul mediu". Nu, oul acesta a fost clocit in sec. 19.

Vand vise
20th February 2008, 10:39
sa ii impuste sau sa plece in ungaria, sau unde vor ei, dar sa nu ramana in Romania

GoPens
20th February 2008, 16:01
Ce se va intampla in Germania in 10 ani daca numarul turcilor va creste in continuare in dauna germanilor. Ce se va intampla in Romania, daca in 10 ani tiganii vor reprezenta 25% din po****tie? Maybe statul national nu e the answer.

femeia de serviciu de la noi din firma (turcoaica) si-o arde cu unul de la "relatii cu clientii" (neamtz aparent), care si-a uitat un DVD cu poze cu el in pielea goala in drive cand a predat un laptop de serviciu. uite ca s-amesteca...
nu mi-e clar ce nationalitate o avea rezultatul biologic al acestei relatii, dar daca seamana cu tac'su, va fi in primul rand bleg.
si asta-i motivul principal de speriat.

Nightwish
31st October 2008, 16:05
Mda, din pacate se pare ca referendumul asta revine in actualitate.. Se pare ca exista cateva localitati in care, o data cu alegerile, po****tia va participa si la un referendum pe tema autonomiei tinutului secuiesc....
Sursa: http://www.stirilocale.ro/covasna/Referendum_oficial_pentru_autonomie_la_TA_rgu_Secu iesc_IDN643446.html
Sunt curios daca tampitii nostri de politicieni se vor sesiza si vor fi luate masuri... Nu cred ca poate fi legal un referendum care sa puna la indoiala caracterul indivizibil al statului national...

J.Bond
31st October 2008, 17:02
Mda, din pacate se pare ca referendumul asta revine in actualitate.. Se pare ca exista cateva localitati in care, o data cu alegerile, po****tia va participa si la un referendum pe tema autonomiei tinutului secuiesc....
Sursa: http://www.stirilocale.ro/covasna/Referendum_oficial_pentru_autonomie_la_TA_rgu_Secu iesc_IDN643446.html
Sunt curios daca tampitii nostri de politicieni se vor sesiza si vor fi luate masuri... Nu cred ca poate fi legal un referendum care sa puna la indoiala caracterul indivizibil al statului national...

Eu nu cred ca se va realiza acest referendum. Si daca va fii oricum nu se va realiza nicio autonomie. Constitutia este destul de clara in acest sens si nu poate nici macar sa fie interpretata. Din aceasta cauza nici nu prea ii intereseaza pe parlamentarii nostrii. Isi face UDMR-ul campanie electorala cum pot si ei.;)

Tyler Durden
1st November 2008, 14:44
sa ii impuste sau sa plece in ungaria, sau unde vor ei, dar sa nu ramana in Romania

Mai bine te-ar impusca pe tine. Chiar n-ar fi nicio pierdere.

Romeo
3rd November 2008, 09:17
Mda, din pacate se pare ca referendumul asta revine in actualitate.. Se pare ca exista cateva localitati in care, o data cu alegerile, po****tia va participa si la un referendum pe tema autonomiei tinutului secuiesc....
Sursa: http://www.stirilocale.ro/covasna/Referendum_oficial_pentru_autonomie_la_TA_rgu_Secu iesc_IDN643446.html
Sunt curios daca tampitii nostri de politicieni se vor sesiza si vor fi luate masuri... Nu cred ca poate fi legal un referendum care sa puna la indoiala caracterul indivizibil al statului national...

autonomia nu inseamna automat separatism statal, dar lumea merge catre o Europa unita, nu catre state de 1 milion de locuitori. Nu stiu care ar fi avantajele celor 3 judete daca ar fi autonome, dar sunt destui politicieni care vor sa se imbogateasca pe seama celor de acolo fara sa le ofere nimic in plus. Mai bine ar invata toti europenii limba engleza si in 30 de ani va fi o limba comuna la inca 500 milioane de oameni.

World Expert
3rd November 2008, 09:20
cel mai eficient mijoc de lupta impotriva separatismului este cresterea nivelului de trai si oferirea de posibilitati de viata civilizata in Romania.

Daca nivelul de trai si civilizatie de la noi ar creste peste cel din Ungaria fac pariu pe ce vreti ca n-ar mai dori nici secuii sa se separe si nici romanii sa plece in alte tari. In plus s-ar face revolutie in Republica Moldova pentru a se uni cu Romania, vor lupta pentru asta toti cetatenii, indiferent de nationalitate, moldoveni, rusi si ucrainieni cot la cot. Probabil ca si tiraspolenii ar pune mana pe abecedarele romanesti.

Din pacate politicienii de la noi, romani si maghiari, sunt preocupati de cu totul alte treburi. Rezolvarea tensiunilor si a separatismelor nu se vor rezolva de interventia providentiala a lui Basescu sau alte metode babesti. Trebuie rezolvata cauza si nu efectul.

Cel mai bun exemplu,din punctul meu de vedere,pentru a mentine statul roman indivizibil si inalienabil,garantat din punct de vedere constitutional.

Marius
3rd November 2008, 09:24
Si acu' vine intrebarea prosteasca: daca tot se vorbeste de referendumul pentru autonomia... alora, nu putem sa facem un referendum pentru expulzarea... alora?

World Expert
3rd November 2008, 09:27
Marius,aici intervin toate organizatiile referire la drepturile omului.

Romeo
4th November 2008, 08:57
Si acu' vine intrebarea prosteasca: daca tot se vorbeste de referendumul pentru autonomia... alora, nu putem sa facem un referendum pentru expulzarea... alora?

nu a putut Berlosconi sa ii expulzeze pe tigani din Italia si crezi ca reusim noi sa-i scoatem pe maghiari din mijlocul tarii ? Existenta lor acolo permite unor cretini sa creeze zazanie, eu n-am nicio treaba cu ei. Mai mult am un vecin tigan ungur, care munceste la 75 de ani cum n-o face multi romani si fara sa ceara sume mari. Ghinionul nostru a fost ca si-a luat nevasta o tiganca olteanca, da dupa ce a murit baba s-a facut liniste pe strada.
Nu maghiarii sunt problema tarii ci oamenii de la putere, aia ar trebui expulzati.

Novac
23rd November 2008, 00:26
Mda, nu stiu daca aici trebuia postat articolul asta dar problema tratata face parte oarecum din "aceiasi familie". Moderatorul poate sa mute postul sau sa-l stearga, dupa dorinta si vointa.

Reprezentantii Romaniei in Consiliul Europei au votat impotriva intereselor conationalilor din Serbia si Bulgaria.


Cei aproape un milion de romani care traiesc in regiunea Timoc, din Bulgaria si Serbia, nu sunt recunoscuti ca minoritate de cele doua tari si nu au dreptul la scoala si biserica in limba materna. Problema "vlahilor" din sudul Dunarii a fost ridicata recent in Consiliul Europei de catre raportorul german Jürgen Herrmann. Reprezentantii Romaniei au votat insa impotriva recunoasterii
conationalilor lor. "Am votat din greseala, cu cotul", s-a scuzat parlamentarul Cornelia Cazacu, din partea PD-L. "Nu puteam sa aprob o initiativa sustinuta de UDMR. stiti, eu sunt de la PRM", a explicat si Ilie Ilascu. Votul parlamentarilor romani i-a dezamagit, dar nu i-a dezarmat pe reprezentantii "vlahilor", care isi continua lupta pentru identitate nationala.Votul care a inclinat balanta catre amendamentul sarbesc ii apartine Corneliei Cazacu, care l-a inlocuit pe Radu Berceanu in APCE din partea PD-L.

Intrebata cum de a votat impotriva recunoasterii romanilor, Cazacu a reactionat ca in fata unui atac electoral. "Suntem in campanie… inteleg", a incercat reprezentanta democrat-liberalilor sa evite un raspuns ferm. "Am vrut sa votez impotriva, dar m-am intors catre György Frunda si nu stiu ce s-a intamplat. Cred ca am atins cu cotul un buton. Imi pare rau, ma credeti sau nu. Votul a fost cam pe la sapte seara si eram 30-40 de oameni in sala. Despre asta vorbim", ne-a declarat Cornelia Cazacu, aruncand vina pe oboseala. Transant, Ilie Ilascu a explicat de ce a iesit din sala cand a venit momentul votului. "Nu puteam aproba o initiativa sustinuta de Gyorgy Frunda (n.r. – senator UDMR, membru in APCE).

restul aricolului: http://www.romanialibera.ro/a139920/romanii-de-la-sud-de-dunare-tradati-de-propriii-parlamentari.html

fire_rain
15th March 2014, 09:09
Ungaria,la multi ani?:thinkso: