PDA

View Full Version : Andrei Cristea la Farul



ady51a
27th June 2006, 13:10
Iata stirile cu privire la Andrei:

Cristea pleaca!

Ceea ce, initial, era un zvon, s-a concretizat: Andrei Cristea este pe punctul de a parasi Steaua. Fotbalistul nu a facut astazi dimineata deplasarea impreuna cu lotul Stelei in cantonamentul din Austria. Pentru Cristea sunt mai multe oferte, din Franta in special, dar cea mai plauzibila destinatie ar fi Farul Constanta. GSP


Vândut pe 450.000 E!

Patronul roş-albaştrilor a fost deranjat în ultima perioadă de randamentul lui Andrei Cristea, motiv pentru care l-a pus pe lista de transferuri.
Asta în ciuda faptului că îl considera în urmă cu un an şi jumătate un jucător de mare perspectivă. Conform unor surse autorizate, atacantul Andrei Cristea a fost cedat la Farul Constanţa, grupare care a virat aseară clubului din Ghencea suma de 450.000 de euro în schimbul său. ProSport




Problema e mai delicată deoarece fotbalistul nu doreşte să plece pe litoral, fiind nemulţumit de salariul oferit de Gheorghe Bosânceanu şi de faptul că ar evolua la o echipă de pluton. “Mă onorează oferta de la Farul, dar eu ştiu că în fotbal e nevoie şi de semnătura fotbalistului. Deocamdată n-am semnat nimic, de aceea nu se poate vorbi de un transfer de la Steaua la Farul”, a recunoscut aseară Cristea, care susţine că va rămâne în Bucureşti în aceste zile şi se va antrena singur. Fotbalistul mai are două oferte din România şi încă trei de la cluburi de peste hotare, dar n-a dorit să le nominalizeze.


Cristea a fost vandut la Farul Constanta pentru 450.000 de euro.

Luni, jucatorul a strambat din nas la aflarea vestii si a afirmat ca nu a semnat inca nici un act.

Marti, Steaua l-a lasat acasa si se pare ca are de ales intre a juca la Farul si a juca singur fotbal in fata blocului...

Onlinesport



Antrenorul Stelei Cosmin Olăroiu s-a referit la plecarea lui Cristea: "Cristea este tînăr si are nevoie sa joace. La noi a jucat puţin în ultimul timp si consider ca, pentru el, este mai bine sa joace. Dar este treaba conducerii in ce mod va pleca Cristea de la Steaua, se va găsi o soluţie"
Ce parere aveti de Andrei Cristea, credeti ca o sa dea randament la Farul in cazul in care vine??

ady51a
27th June 2006, 15:33
Andrei Cristea este afectat de faptul că Steaua vrea să se despartă de el. ”Eu sînt sub contract cu Steaua!”, a spus atacantul Stelei pentru stelisti.ro. ”M-am simţit fantastic la Steaua, a fost o atmosferă super!”, a continuat stelistul. Cristea, venit de la FCM Bacău pentru 1,2 milioane de dolari, mai are trei ani de contract cu Steaua. În cazul în care nu-şi va găsi o echipă, campioana Romaniei va trebui să-i achite contractul de 90.000 de euro anual, pînă la terminarea acestuia.

”Mă onorează oferta Farului, dacă este adevărată, dar, deocamdată, vreau să stau să-mi limpezesc gîndurile”, a spus stelistul referitor la un posibil transfer la echipa de pe litoral.

Cristea îşi continuă de unul singur antrenamentele. Şi-a angajat un preparator fizic cu care îşi face programul de antrenamente. ”Aştept să îmi revin, după care voi analiza ofertele pe care le am”. Cristea ar putea să obţină un angajament în Franţa sau Spania, cu condiţia ca Steaua să fie de acord.

Ultras Farul
27th June 2006, 15:35
Sincer n-avem nevoie de jucatori dastia cu ifose. Nu vrea sa vina la Farul ? Foarte bine . A dat si el 2 goluri cu Valencia atunci si gata mare jucator . Si asa avem destui atacanti , mai bine ar aduce cativa fundasi si mijlocasi. Cu 450.000 cat da pe Cristea ar aduce un mijlocasi bunicel , cand l-a luat pe Todoran a dat mai putin si uite ce jucator avem.

ady51a
27th June 2006, 15:42
Corect Ultras. Dar poate cine stie e prea mare socul pt el in acest moment si se ambitioneaza si vine si face treaba :ok: Daca nu vrea, asta este.

b3bito
27th June 2006, 17:03
amandu aveti dreptate...eu unul il doresc la ct,cine stie poate va redeveni jucatorul care a fost,la bacau

guevarax
27th June 2006, 17:38
Un om dus cu capul acest gg,

putea sa il imprumute nu sa il vanda pe un sac de cartofi, alexa face 800,000 si Cristea 400,000. Management tipic de cioban, mm intr-adevar e doar un lingau pt ca tace si nu ia atitudine.

Jucatorul care a produs cea mai mare bucurie din ultimii ani pt Stelisti este aruncat la cosul de gunoi, pe un pret de nimic. Nu ma refer ca se duce la Farul dar pe pretul asta, totusi Farul este o echipa sub Steaua, si pt orice jucator un transfer de la Steaua la Farul este un pas inapoi, pacat.


Ciobane lasa-ne, ai promis campanie de transferari, ai vandut 2 jucatori care si-au demonstrat valoarea (Ogararu si Cristea) si ai adus 3 novici care inca nu au demonstrat nimic in fotbal.

Asta da campanie, tipic pt stana nu pt un club de fotbal.

RUSINE, RUSINE, RUSINE

LazioRoma
27th June 2006, 17:57
eu il doresc la farul pt ca se va acomoda super repede si va deveni unul din esentiali jucatori ai clubului!

Paul
27th June 2006, 18:12
Eu unul ma bucur pentru Cristea.

Farul e un club care sa aiba rabdare cu el , sa-i ofere un salariu decent (nu chiar 90.000 , dar un 50-60.000 ar fi destul) , un club unde echipa sa joace pentru el.

Suma (400.000) e buna pentru o rezerva vanduta in campionatul intern.
E tanar , si nu si-a spus ultimul cuvant. Mai pe romaneste nu e un expirat.

Cu astia 400.000 , si un ceva bonus de la Gigi , il luam pe Neaga.

ady51a
27th June 2006, 18:19
Declaratii noi in acest caz:

Gigi Becali: "Cristea n-ar prea vrea să plece, dar am semnat cu Bosanceanu pentru 400.000 de euro, depinde doar de Cristea acum. Nu pune semnatura, ramane rezerva la Steaua."

"I-am zis lui Cristea: "Du-te la Farul, demonstrează că eşti bun si vin să te mai cumpăr o data". Pe jucătorii buni îi apreciez, am o mare simpatie pentru ei, cum am acum si pentru Banel Nicolita. Dar, cand nu mai eşti bun, ne despartim, a continuat finantatorul Stelei.

ady51a
27th June 2006, 20:04
Patronul Farului: "Nu este un pas inapoi pentru Cristea"


Patronul clubului Farul, Gheorghe Bosanceanu, a precizat ca Andrei Cristea ar proceda bine pentru cariera sa daca ar accepta sa joace pentru gruparea de pe litoral. "Transferul la Farul nu este un pas înapoi pentru cariera lui Cristea. Am vorbit cu el in urma cu zece zile si mi-a spus ca este onorat sa joace pentru Farul. Avem nevoie de un astfel de jucător, mai ales ca avem ocazia sa jucam in Cupa UEFA, iar el are posibilitatea de a arata ca are o valoare deosebita", a spus Bosanceanu.

GSP

tchibos
27th June 2006, 23:37
expiratul asta care alearga ca o girafa :headbang: ... ma intreb ce e Farul?... locul de reabilitare a tuturor celor lipsiti de sansa... cand se va bate oare si Farul pentru jucatori cu adevarat valorosi... mai bine il tinea pe Crstocea

metho_man
28th June 2006, 01:45
o sa faca exact ca zicu... sunt ANTI-CRISTEAAA..Cristea tata, du-te lasa-ne..

Ultras Farul
28th June 2006, 01:56
Ne transformam incet intr-un FC National , readucem la viata jucatori trecuti.
Oricum daca transferul se face ,sper sa joace bine

Ultras Farul
28th June 2006, 02:28
PRO: Când ai aflat că nu vei merge în cantonamentul din Austria?
Cristea: La antrenamentul de luni. Am înţeles că nu mai sunt vizat.
PRO: Te aşteptai la această decizie?
Cristea: De ceva vreme am simţit o răceală. Am ştiut că nu mai sunt dorit, dar am tot sperat că mă înşel. Am fost luat prin surprindere şi nu mi-a picat bine, dar asta e viaţa. Nu port pică nimănui. Pe Gigi Becali îl voi respecta toată viaţa pentru tot ce a făcut pentru mine.
PRO: Vorbeai de o răceală...
Cristea: O persoană din afara fotbalului nu m-a mai vrut la Steaua. Aşa cred eu!
PRO: Concret?
Cristea: Mai multe nu vă pot spune. Respect prea mult Steaua. A fost o onoare pentru mine să joc în Ghencea şi să mă schimb în vestiarul celei mai titrate echipe din România.
PRO: Olăroiu spune că ai nevoie de meciuri în picioare, iar la Steaua nu aveai cum să prinzi echipa...
Cristea: Oli este un antrenor valoros, aşa că respect ceea ce a declarat.
PRO: Nu ai avut o discuţie personală cu el când ţi-a anunţat decizia?
Cristea: M-a anunţat, dar nu mi-a dat explicaţii. Mi s-a spus că nu fac parte din lotul pentru Austria.
PRO: Este un pas înapoi pentru tine?
Cristea: Nu cred că am plecat pe uşa din dos. Este o decizie pe care o respect. Nu poţi avea numai bucurii în viaţă.
PRO: Pleci la Farul?
Cristea: Oferta lor este onorantă. Respect acest club, dar deocamdată am alte priorităţi. Mai am contract cu Steaua încă trei ani şi nu sunt disperat.
PRO: Există şi alte oferte?
Cristea: Am înţeles că sunt, aşa că mai aştept. Abia m-am trezit după această palmă şi nu mă grăbesc.
PRO: Cu cine te antrenezi acum?
Cristea: Am un preparator fizic şi fac programul de pregătire cu el, în fiecare zi, la Stadionul Steaua. Mă voi duce şi la antrenamentele “satelitului” Steaua II, pentru că nu mi-e ruşine. Nu sunt nici Pele, nici Ronaldo ca să fac crize.
PRO: S-a vorbit de un scandal în vestiar cu Rădoi şi alţi jucători. Este adevărat?
Cristea: Eram cu Rădoi în concediu şi ne-am amuzat copios. S-a vorbit şi de o bătaie a mea cu Rădoi şi cu Olăroiu. Fals şi răutate! Păi, la cât sunt de mic, mă băgau puţin în colţ de nu mă mai vedeam. Steaua va rămâne în inima mea tot timpul.

Macar sa ne dea banii inapoi ca sa il luam pe Badoiu ca dinamovistii nu s-au inteles cu astia de la Jiu , si Simota cere 350.000

dantruck
28th June 2006, 12:26
jucatori stelei vinduti ca pe oi. asta da stana !

dede
28th June 2006, 12:54
aveti noroc ca Gigi cere pe el numai 450 000 euroi :evil:

probabil isi reveni, insa doar daca va juca meci de meci...ceea ce la Steaua e cam greu

superchumbo
28th June 2006, 17:17
Ma intreb ce "mana de fier" o sa-l reeduce pe golan la cta?????
Nu sunt asa de sigur ca un dus rece il va readuce la linia de plutire, cum s-a intamplat cu Neaga la arabi. Golanului ii convine banca de rezerve, nu se consuma mult, se pastreaza pentru viata de noapte...

Dar la urma urmei sunt cluburi si-n constanta, asa ca........

b3bito
28th June 2006, 18:00
vb lu gigi,dak vrea sa joace fotbal nu conteaza echipa,dar el nu vrea sa plece pt k la steaua are salariul mai mare decat il ofera farul,iar el prefera bani si sa stea rezerva,in loc sa joace si sa isi recastige faima,de jucatori cu fite nu avem nevoie la constanta,sa ramana la stana....

dorryn
28th June 2006, 18:42
sper sa nu vina obositul asta.doamne ajuta sa se duca unde vrea sau sa ramana la aia numai la noi sa nu vina.oriunde numai aici nu.400.000 de euro pt cine?e un copil infumurat.A ajuns vedeta si nu i-a priit..cum se intampla de cele mai multe ori cu cei care nu au caracter puternic. ahhh.. asta da gafa a lui bosinceanu.De banii astia luam 2 fundasi buni pt ca atacanti avem.Sper sa nu plece apostu.Si mai zicea Bosinceanu ceva de niste straini.Niste sarbi mai exact.La recomandarea lui Vukotici....sa vedem

ady51a
29th June 2006, 10:09
Impresarul Dumitru Tudor a declarat ca astazi se va intalni cu cineva din Franta sa discute despre Andrei Cristea.
"Deocamdata, cristea nu va merge la Farul!"
"Astazi ma voi intalni cu cineva din Franta"
"Incercam sa gasim si altceva pentru Cristea, sunt discutii in Franta, Germania si Ucraina si asteptam pana al finalul saptamanii, sa vedem"

Ultras Farul
29th June 2006, 12:18
Cale batuta in Franta , probabil prin divizia c la ei

CosminGrc
4th July 2006, 13:43
sper sa nu vina in cta

MEGDAC
5th July 2006, 19:30
eu zic ca ar fi bun pt farul.la steaua nu prea a fost folosit, a fost mai mult rezerva,daca i se da sansa sa joace poate redeveni un ce a fost odata.

Bute_Farul
5th July 2006, 20:37
Am auzit k azi a plekt si cristea in bulgaria sa se alature lotului.

Ultras Farul
5th July 2006, 20:50
Misto , sper sa se hotarasca odata si sa semneze cu Farul

tchibos
5th July 2006, 22:33
eu stiam ca nu vrea sa vina la Farul... a zis ca prefera sa ramana rezerva la Steaua

Armandihno
6th July 2006, 11:01
va pleaca de la steaua in strainatate de aia nu vine la Farul

Ultras Farul
9th July 2006, 13:02
De Cristea se mai aude ceva ?, ca perforamanta de aseara s-ar putea sa-l
faca sa vina la Farul

pirlinho
9th July 2006, 20:37
Mai omule, gandesti de parca ne-ar face pustanul asta o favoare ca vine la noi.

Schimba-ti mentalitatea.

tchibos
10th July 2006, 00:16
Deşi mai are contract, Andrei Cristea este dezamăgit că se antrenează de unul singur prin parcuri

Acum un an şi jumătate, după jocul senzaţional cu Valencia, Andrei Cristea era evaluat de Gigi Becali la 20 de milioane de euro. Acum, atacantul Stelei se antrenează prin parcurile bucureştene.
“Transferat” de latifundiarul din Pipera la Farul Constanţa fără voia sa, Andrei Cristea se gândeşte să plece la o echipă din străinătate. Atacantul a fost foarte aproape de a semna cu o echipă din Franţa. Toulouse şi Sochaux şi-l doresc pe fotbalist, urmând ca săptămâna viitoare oficialii acestor cluburi să-şi trimită emisarii pentru tratative. Dacă nu va pleca în Franţa, Andrei Cristea ar putea ajunge la Gaziantespor, echipă pregătită de fostul antrenor al Stelei, Walter Zenga.
“Sunt în tratative avansate cu mai multe echipe din străinătate, dar parcă nu mai am încredere în nimeni până nu văd actele parafate. Sunt discuţii şi cu Walter Zenga, şi nu sunt disperat. Impresarul meu se ocupă de aceste lucruri, iar eu mă pregătesc pentru a fi în formă”, a spus “killer”-ul Valenciei.
Andrei Cristea nu înţelege de ce nu a fost luat în pregătire cu Steaua, mai ales că se află sub contract cu gruparea din Ghencea. “Ştiu că nu mai sunt dorit la Steaua, dar puteau să mă ia şi pe mine în cantonamentele din Austria şi Olanda. Nu pentru a juca în meciurile amicale, ci pentru a mă pregăti. Cale de întoarcere nu mai este, aşa că puteau să-mi întindă o mână. Aşa, mă pregătesc de unul singur. Alerg prin parcurile bucureştene, mă duc la sală şi la bazin, şi cam atât. Mă întreb ce decizie se lua dacă eram un beţiv sau mă duceam seară de seară prin discoteci? M-a impresionat faptul că majoritatea colegilor de la Steaua m-au sunat tot timpul din Austria şi m-au îmbărbătat. Înseamnă că am avut caracter şi nu mi-am bătut joc de nimeni. Ceva e putred la mijloc”, a încheiat Cristea.

"Cu foştii coechipieri de la Steaua ţin legătura. Asta înseamnă că am avut şi am caracter. Totuşi ceva nu e în regulă."
Andrei Cristea

"Deocamdată nu există nicio ofertă pentru jucătorul Andrei Cristea. Mi-a plăcut de el doar când juca bine, nu acum."
Gigi Becali, patron Steaua

Ar putea să ajungă în Hexagon

Impresarul stelistului Andrei Cristea, Dumitru Tudor, a spus că în acest moment există două oferte de transfer din Franţa pentru atacant, surse autorizate susţinând că este vorba de Toulouse şi Sochaux. “Sunt două echipe din prima ligă interesate de el. Cei doi antrenori au văzut mai multe casete cu el, urmând să fim chemaţi săptămâna viitoare în Franţa pentru definitivarea transferului. Luni va veni preşedintele de la ei şi împreună vom pleca să parafăm înţelegerea”, a punctat Tudor. Suma cerută de Steaua pentru transferul atacantului este de 500.000 euro

Prosport

CosminGrc
14th July 2006, 14:25
ce se mai aude de cristea ?

Jerry20cm
14th July 2006, 14:27
ce se mai aude de cristea ?

pai transferul la Sochaux a cazut.
si impresarul lui a declarat ca mai are cateva oferte din Rusia.

Paul
14th July 2006, 14:44
steaua II il paste

CosminGrc
18th July 2006, 12:05
pe aproape ...timisoara II :)))