PDA

View Full Version : Ion Marin este noul antrenor al "rechinilor"!



ducus
27th November 2007, 14:15
Directorul tehnic al echipei Farul Constanta, Ion Marin, a preluat incepand de marti si prerogativele functiei de antrenor dupa demisia fostului tehnician, Constantin Gache.

"Vreau munca, disciplina si seriozitate iar cine nu va respecta unul dintre aceste principii va pleca. Cred ca valoarea lotului ne-ar permite sa terminam in prima jumatate a clasamentului", a declarat noul tehnician. Marin a precizat ca va continua sa lucreze cu doi dintre secunzii fostului antrenor, Ion Rauta si Cristian Camui insa a renuntat la serviciile lui Cristian Mustaca.
http://prosport.ro/articole/ion-marin-noul-antrenor-al-farului/68317
Asadar, ce parere aveti? Cate etape va rezista "Sapaliga" pe banca Farului? Este cea mai buna alternativa in acest moment pentru echipa? In prezent Farul se afla pe penultimul loc in clasament, cu 13 puncte si -11 la "adevar".

tchibos
27th November 2007, 14:26
nu prinde sfarsitul sezonului sapaliga, doar ca ma gandesc ca la cat de smecher e, o sa il prosteasca pe Bosanceanu sa aduca in locul lui o epava de antrenor ca sa scape el de raspundere. Nu stiu cate sanse are avand in vedere "generozitatea" lui Bosanceanu in ceea ce priveste investitiile in jucatori si antrenori. Daca insa sapaliga nu reuseste sa il pacaleasca pe Bosanceanu atunci isi pune singur paie in cap pentru ca in actuala formula Farul nu are cum sa scape de retrogradare. Si cum sansele de a aduce Bosanceanu pe cineva de valoare (ma refer la jucatori) sunt infime, atunci sapaliga va avea pecetea pusa pe soarta sa. In aprilie preconizez urmatoarea schimbare de antrenor

Lordul
27th November 2007, 14:38
Sapaliga se-ntoarce in iarba

ducus
27th November 2007, 14:49
Una peste alta, ce s-o mai dam cotita, in ultimul deceniu Farul a avut doar 2 antrenori de valoare: Grigoras si Ion Marin. "Sapaliga" a reusit sa mentina echipa in Liga I si sa o salveze de mai multe ori din pragul retrogradarii, cu el pe banca Farul a batut Dinamo, Otelul si alte echipe mari.

Elphax
27th November 2007, 15:03
al catelea antrenor anul asta?

kerosene
27th November 2007, 16:48
Daca te referi doar la sezonul care a inceput e al II-lea.Daca te referi la interg anul 2007,s-ar putea sa ne depasiti.

Sa vedem ce iese si cu sapaliga asta.Personal,ce mi-e Gache,ce mi-e sapaliga.Macar Gache era farist,nu potaie ca sapaliga

Elphax
27th November 2007, 17:34
lasa polemica, eu am pus o intrebare simpla, la obiect, pur si simplu eram curios ...

danny del corco
27th November 2007, 19:21
Dupa meciul de la Galati, Sapaliga, a fost cel care a dat primele declaratii (la Radio Romania).Facea, poate pentru prima data de cand este in conducerea Farului, reale, la obiect, realmente de bun simt. Daca imi urmariti posturile referitoare la IM, puteti observa ca nu sunt nici pe departe fan al sau, insa ceva trebuia sa se schimbe, si poate IM isi va gasi o palarie pe masura lui antrenand, ca cealalta era oricum prea mare (scouter, ...bleah!).

bahaus_84
28th November 2007, 17:23
rep:Cum vedeti relatia cu suporterii care v-au contestat la fiecare meci?

ion marin:Le cer fanilor sa fie alaturi de echipa în acest moment foarte greu. Ei nu trebuie sa ma iubeasca pe mine. Eu sunt antrenor profesionist si îi rog sa fie alaturi de echipa. Eu nu am de ce sa-mi cer scuze pentru trecutul alb-rosu. Nu mi-l reneg, dimpotriva, ma mândresc cu el.

sursa : prosport



te iubim si te vom sustine ,multumim ca ne esti antrenor,caine!

kerosene
9th December 2007, 11:39
Doau jocuri cu sapaliga antrenor,doua partide bune facute de jucatori.A schimbat oare Marin mentalitatea jucatorilor?La prima vedere asa s-ar parea.

Sau au fost adverarii slabi?

Kooler
9th December 2007, 19:49
Sau au fost adverarii slabi?

Slabi psihic poate. Ion Marin e clar mai valoros decat Gache. Sper sa batem Steaua.

kerosene
20th December 2007, 12:12
Tutore pentru juniorii nigerieni



Ion Marin a devenit “tătic” la 52 de ani

În vara acestui an, FC Farul a transferat patru juniori nigerieni, demarînd astfel un program menit să descopere tinere talente pe continentul african. Antrenorul Ion Marin s-a deplasat pentru acest lucru în orașul Jos, la 250 de kilometri de capitala Abuja, unde a asistat la un puternic turneu de juniori. “Am urmărit în trei zile vreo 450 de tineri jucători la lucru. Dintre ei i-am ales patru jucători Uhce, Mansour, Kehinde și Chinoso. Au calități extraordinare, și fizice și tehnice, dar sînt neșlefuiți. În Nigeria se joacă totuși doar un fotbal unsprezece la unsprezece. Fără idei tactice sau scheme”, a povestit “Săpăligă”. După ce au convins famiile celor patru să fie de acord cu venirea micilor fotbaliști la Constanța, conducerea grupării de pe litoral s-a lovit de o problemă birocratică. Întrucît cei patru jucători sînt minori și nu provin din Uniunea Europeană, nu pot fi transferați la Farul. Drept urmare, constănțenii au apelat la un artificiu pentru a se încadra în lege. Astfel, Ion Marin le-a devenit tutore legal și, practic, pînă la majoratul acestora, el este răspunzător pentru toate faptele lor. “Părinții lor au înțeles că pentru copii este o mare șansă să ajungă să joace în Europa. Ca să poată semna contracte cu noi, ar fi trebuit să se mute aici cu familiile. Așa este legea pentru minorii care nu vin din comunitatea europeană. Dar am găsit o soluție, am devenit tătic la 52 de ani. De fapt, sînt tutorele copiilor. Eu și clubul ne ocupăm de tot pentru ei, de cazare, hrană, educație, salarii. Iau deja lecții de limba română, iar din ianuarie vor merge la liceu. Au semnat deja contracte de juniori cu Farul. Sînt cuminți, trimit regulat bani și acasă. Iar din iarnă vor începe să facă pregătire cu echipa mare”. Cei patru tineri nigerieni locuiesc deocamdată în minihotelul de la stadionul “Farul” și de cîte ori îl văd pe “Săpăligă” i se adresează cu apelativul “Papi”. “Visul oricărui fotbalist nigerian este să joace în Europa. Aveam mai multe oferte, dar am ales România mai ales pentru tata Marin, care ne-a cucerit de la prima

Kooler
20th December 2007, 21:40
:shocked::shocked::shocked::shocked::shocked: Sunt shocat in primul rand ca Ion Marin s-a gandit la asa ceva, in al doilea rand de solutia pentru a fi putea adusi la Constanta, si binenteles de acordul acestora de a veni in Romania la o echipa mare precum Farul.

kerosene
24th December 2007, 12:12
Ion Marin și-a făcut “temele” pentru vacanță



Ion Marin crede în salvarea Farului de la retrogradare

Prestația slabă a echipe în prima parte a sezonului le-a adus o vacanță agitată oficialilor Farului, care încearcă să găsească soluții pentru a întări lotul în perspectiva luptei pentru evitarea retrogradării. Antrenorul Ion Marin este convins că gruparea de pe litoral are forța de a-și păstra locul în Liga I, dar în același timp a recunoscut că trebuie făcute cîteva achiziții importante. “Nu meritam locul actual și cred că am fi putut fi mult mai sus în clasament. Pe lîngă neajunsurile pe care trebuie să ni le asumăm, au fost și multe ghinioane și dacă aveam ceva șansă am fi cîștigat niște partide pe care le-am pierdut la mustață sau măcar am fi obținute cîteva rezultate de egalitate, ceea ce ne-art fi adus puncte importante. Sperăm însă la un retur mult mai bun și deja sîntem preocupați de completarea lotului și de îmbunătățirea valorică a acestuia. Vrem să aducem trei-patru jucători peste valoarea actuală a echipei și sper că vom avea succes în negocierile pe care le avem în acest moment și pe 7 ianuarie să vă prezentăm deja achizițiile. Posturile pe care vizăm în mod direct să le acoperim sînt un fundaș central de picior stîng, un fundaș dreapta și unul-două vîrfuri de atac. De altfel, pe 27 sau 28 decembrie voi avea în București întîlniri cu mai mulți impresari”, a declarat “Săpăligă”. Tehnicianul, care a preluat Farul pentru ultimele trei partide din acest an, după demisia lui Constantin Gache, a mărturisit că nu s-a gîndit la începutul campionatului că va trece din nou pe banca tehnică. “Revenirea în iarbă este ca mersul pe bicicletă, iar vechea pasiune nu se uită niciodată. Venisem la Constanța cu alte planuri, dar nu am făcut nazuri cînd mi s-a propus să trec pe banca tehnică și mi-am asumat această responsabilitate împreună cu jucătorii. Personal, cred că atît orașul Constanța, cît și clubul merită o echipă în prima ligă”, a explicat Ion Marin.

--------------------------------------
Vad ca pana la urma si-au dat seama ca ne mai trebuie cineva pe dreapta pe post de fundas.Doar cu Farmache,e greu de tot.
Dar de un mijlocas de creatie ceva...vad ca nu se prea inghesuie.Probabil se bazeaza pe Dinu si Gerlem.:rolleyes:

Originality
15th February 2008, 09:02
merge bine faru cu el la conducere :D

danny del corco
10th March 2008, 17:34
Trebuie sa recunosc, si eu, ca treaba merge mai bine cu I.M. pe banca, decat prin birouri. Si de asemenea, mai bine cu Gache in birou, decat pe banca :D

Seahawk
27th March 2008, 04:45
Da, treabe merge uimitor de bine :D

Kooler
27th March 2008, 09:51
Ion Marin e antrenorul nostru asa cum el, dinamovist, nedinamovist, cu el trebuie sa ne salvam de la retrogradare, sau in caz ca am retrograda, el trebuie sa ne promoveze. Am incredere in donmul Marin ca nu vom retrograda.

P.S. Alt antrenor ieftin nu avem.

danny del corco
1st April 2008, 07:48
Ion Marin e antrenorul nostru asa cum el........

P.S. Alt antrenor ieftin nu avem.

Perfect de acord cu dumneata. P.S.-ul, pune degetul pe rana.

danny del corco
19th November 2008, 09:11
Macar de ar veni unul de prin "C", ori judeteana . Cel putin nu am putea emite pretentii. Asa, cu asta, m-am lamurit. Numai barba de el.