PDA

View Full Version : Momentul "0" al tenisului romanesc !



DJ Klaus
11th February 2004, 17:46
Exista un moment "0" in tenisul romanesc. Suntem pe plus sau pe minus in tenis ? Exista sanse sa accedem in elita tenisului mondial? Avem sau putem crea o baza celor care vor sa faca tenis ? Exista un conflict de generatii si in tenis(vezi cuplu Tecau-Mergea vs.Trifu-Pavel)? Haideti sa aflam impreuna raspunsurile la aceste intrebari si poate cineva ,in masura sa ia decizii, ne va auzi! :ok:

ricky
11th February 2004, 20:57
Dupa parerea mea, din cite ii cunosc pe tenismenii romani (deci, nu le cunosc prietenele celor tineri dar, cu siguranta, "hirtiile" vor scrie cit de curind ce...parfum folosesc !), as indrazni o schimbare !
Adica, PAVEL sa se concentreze pe meciurile de simplu iar TECAU-MERGEA (la propunerea celor care i-au vazut jucind ! ) la dublu !
Poate asa, PAVEL ar putea sa DEA mai mult in ziua a treia !

TRIFU asta nu mi-a placut NICIODATA !
Dar...nu e vina mea ! :p

DJ Klaus
12th February 2004, 10:17
Din cate imi amintesc eu Trifu s-a antrenat o vreme la Academia lui Boletieri! Cam toti cei care "ies" de acolo ajung macar in top 100 ATP. Pavel ramane, deocamdata, cel mai bun jucator al nostru... pacat ca il ajung "fumurile" cam repede ! Mergea si Tecau pot avea un viitor si la simplu ca si hanescu de altfel care a inceput sa confirme! si totusi cam asta e situatia in clasamentul ATP:
53 Pavel, Andrei (ROM ) 664
71 Hanescu, Victor (ROM ) 493
156 Sabau, Razvan (ROM ) 247
256 Voinea, Adrian (ROM ) 139
339 Moraru, Gabriel (ROM ) 89
354 Moldovan, Ion (ROM ) 85
462 Ionita, Victor (ROM ) 55
470 Mergea, Florin (ROM ) 52
583 Cruciat, Adrian (ROM ) 31
628 Craciun, Dacian (ROM ) 26
703 Crivoi, Victor (ROM ) 19
788 Barbu, Adrian (ROM ) 14
867 Gard, Catalin (ROM ) 10
928 Tecau, Horia (ROM ) 8
1021 Lupsescu, Razvan (ROM ) 6
1061 Bolanu, Teodor (ROM ) 5
1136 Mlendea, Andrei (ROM ) 4
1136 Nedelcu, Florin (ROM ) 4
1154 Trifu, Gabriel (ROM ) 4
1269 Apostu-Efremov, Artemon (ROM ) 2
1269 Ungur, Adrian (ROM ) 2
1339 Anagnastopol, Victor (ROM ) 2
1339 Gavrila, Adrian (ROM ) 2
1424 Barbu, Radu (ROM ) 1
1424 Ivascu, Bogdan (ROM )1
1424 Miron, Marcel (ROM ) 1
1424 Nita, Robert (ROM ) 1
1424 Simion, Alin-Alexandru (ROM ) 1
1424 Tarnovean, Andru (ROM ) 1

ricky
12th February 2004, 10:26
KLAUS, interesant clasamentul !
Ar fi bine de stiu si ce virsta au ! Heeei ! Normal ca nu tie ti-am cerut acest lucru !!! :p

DJ Klaus
12th February 2004, 10:54
In principiu aceste informatii le gasesti pe site-ul www.atptennis.com! Eu ma oftic atunci cand vad pe prima pagina a site-ului cehi, americani, elvetieni, chilieni , argentinieni .. numai romani nu !

roxana
13th February 2004, 09:24
cred ca marea greseala in tenisul romanesc este cea de mentalitate.
pavel e bun, dar cred ca el nu crede ca poate invinge impotriva celor mari.

bog_tom
13th February 2004, 11:07
cred ca marea greseala in tenisul romanesc este cea de mentalitate.
pavel e bun, dar cred ca el nu crede ca poate invinge impotriva celor mari.
Roxana, eu mi-as permite sa te contrazic pentru ca Pavel a reusit sa invinga totusi si cativa jucatori mari si a avut cele mai remarcabile rezultate ale jucatorilor romani de tenis exceptandu-i pe Nastase si Tiriac.

Parerea mea e si ca sta cel mai bine cu psihicul in timpul meciurilor (mai ales in momentele delicate) comparativ cu Cosac (do you remember :D ), Voinea, Hanescu, Trifu, samd. Numai cand ma gandesc cate meciuri am pierdut in cupa Davis din cauza acestui defect al jucatorilor romani....

DJ Klaus
16th February 2004, 13:18
Sunt curios ce o sa faca Pavel daca va juca iar cu Federer in turul 2 la Rotterdam, daca evident il va depasi in turul 1 pe Mihail Youzhny !

bog_tom
16th February 2004, 13:40
Sunt curios ce o sa faca Pavel daca va juca iar cu Federer in turul 2 la Rotterdam, daca evident il va depasi in turul 1 pe Mihail Youzhny !
va apela la perechea Mergea - Tecau ? :D

DJ Klaus
16th February 2004, 13:58
va apela la perechea Mergea - Tecau ? :D
eu zic ca nu ia mai mult de 4 ghemuri tot meciul :p

bog_tom
16th February 2004, 14:08
nu-l subestima pe acest pui de dac :great:

DJ Klaus
16th February 2004, 14:16
nu-l subestima pe acest pui de dac :great:
Ai dreptate ! O sa fie 6-1 ; 6-0 pt Pavel :yeah: intre timp o sa-l bata Youzhny ! :p

DJ Klaus
18th February 2004, 09:19
Pavel castiga in primul tur al turneului ABN AMRO in fata lui Mihail Youzhny dupa un meci dramatic cu 4-6 ; 7-6(7); 6-2! Romanul ar putea da piept din nou cu numarul 1 mondial Roger Federer daca acesta va trece de Arnaud Clement (FRA)

DJ Klaus
26th February 2004, 09:08
De data asta Pavel pierde in primul tur la Marseille si la simplu in fata lui Max Mirnyi cap de serie nr.4 in 3 seturi 6-4 ; 6-7(5) ; 5-7 !

bog_tom
26th February 2004, 09:52
De data asta Pavel pierde in primul tur la Marseille si la simplu in fata lui Max Mirnyi cap de serie nr.4 in 3 seturi 6-4 ; 6-7(5) ; 5-7 !
se mai intampla :D

DJ Klaus
26th February 2004, 10:09
se mai intampla :D
se cam tot intampla !!! Da' el vrea sa joace si la dublu si la simplu in acelasi turneu ! Se crede Nastase !

bog_tom
26th February 2004, 10:10
trebuie sa fim ingaduitori cu el ca doar e cel mai valoros jucator roman in acest moment !

DJ Klaus
26th February 2004, 10:25
Cred ca Hanescu il va depasi in scurt timp!

dlgicu
27th February 2004, 04:49
Si eu astept explozia lui Hanescu, si a cuplului Mergea-Tecau la seniori... din pacate inca intarzie, sper sa nu se intample si cu ei precum cu celelalte generatii: campioni la juniori, nimic la seniori.
Pavel a ajuns la maturitate, stie sa castige meciuri/bani atunci cand trebuie, sa se mentina in primii 50-100, dar niciodata nu va incheia sezonul in top 10.

dlgicu
27th February 2004, 04:54
Cat despre echipa, mi-a parut foarte rau ca nu s-a mizat pe tineri la dublu. Ar fi avut continuitate, meciuri in picioare, experienta, chiar daca ar fi pierdut; si ar fi fost si Pavel mai odihnit. Aceasta a fost tactica victorioasa cu Ecuadorul, ar fi trebuit sa o pastram...
Sper sa ramanem in grupa mondiala, generatia de azi o merita.

roxana
27th February 2004, 09:34
la baieti e ok, dar eu n-am mai auzit de ceva vreme de fete care sa joace la nivel inalt. sper sa fie ignoranta mea..
voi stiti ceva?

mman
27th February 2004, 11:41
nu prea mai avem jucatoare de valoare. Ca de obicei, tinere sperante care joaca in turnee de 10.000 de dolari maxim, si apoi cand sa 'sara' spre marile arene, se pierd, si nu mai auzim nimc.....

Din pacate cam la fel e si la baieti...

DJ Klaus
1st March 2004, 10:19
Am trecut ieri prin herastrau ! Pe un teren acoperit (balon ...of course) am vazut o pustoica la antrenament ! Nici nu stiu daca pot sa-i zic pustoaica pt ca avea max 8 ani si nu stiu daca atingea 1 m inaltime ! Lovea mingea cu atata furie incat am crezut ca are ceva cu antrenorul ei ! Lovea fix in el , zeci de lovituri fara greseala si cu mult prea multa forta pt varsta ei ! Nu am apucat sa vad cum serveste ! daca servea si de deasupra capului la inaltimea ei ... as fi ramas masca!

DJ Klaus
1st March 2004, 12:49
Andrei Pavel il va intalni astazi incepand cu ora 13.30 (ora Romaniei) pe cehul Bohdan Ulirach meci in primul tur al turneului din Dubai cotat cu premii de 1.000.000 $! Pavel l-ar putea intalni in turul 2 pe britanicul Tim Henman o reeditare a finalei de la Paris :yeah: ! Iar in turul 3 (suna optimist, stiu) il va putea intalni pe nimeni altul decat Roger Federer ! :ok:

dlgicu
1st March 2004, 20:11
Intre timp a cazut turul 2 cu Henman, Pavel s-a calificat, dar Henman a pierdut la cehul venit din calificari Tomas Zib cu 4-6 6-3 6-7 (4). Conform atptennis.com Zib are 28 de ani si a terminat anul trecut pe 175.
Sa speram ca nu o sa fie o piedica si pentru Pavel, macar ca sa mai aiba Andrei sansa inca unui meci cu Federer.

DJ Klaus
5th March 2004, 13:39
Cred ca astazi va fi sansa lui Pavel sa ne demonstreze ca merita sa fie in top 10 ! Este sansa lui sa-l bata in sfarsit pe Federer! Hai Andrei :yeah:

mman
5th March 2004, 16:35
Cred ca astazi va fi sansa lui Pavel sa ne demonstreze ca merita sa fie in top 10 ! Este sansa lui sa-l bata in sfarsit pe Federer! Hai Andrei :yeah:

Sa speram ca bate Pavel, dar sincer, nu stiu cate sanse are. Federer s-a odihnit o saptamana, are iar chef de joc, se vede dupa rezultate....

Oricum, Hai Pavel!!

bog_tom
6th March 2004, 13:07
si s-a vazut... iar a pierdut la Federer ! eu unul cred in continuare in potentialul lui Pavel !

mman
6th March 2004, 19:41
si s-a vazut... iar a pierdut la Federer ! eu unul cred in continuare in potentialul lui Pavel !

Nu esti singurul, dar sunt de parere ca are nevoie de un antrenor care sa-i puna in valoare calitatile de joc si sa-l ajute sa-si intareasca psihicul. E un mare talent, dar poate mult mai mult, si cineva trebuie sa-l ajute.

Uitati-va la Agassi, care ajunsese in ultimul hal, dar a reusit cu ajutorul fostului antrenor sa revina.....

DJ Klaus
9th March 2004, 14:25
O saptamana excelenta s-a scurs pentru tenismanii nostri :yeah: Pacat ca Hanescu a ratat calificarea in finala, i-a tremurat mana la 6-4 ; 5-4 ! O mare provocare urmeaza acum la Indian-Wells! Deocamdata nu se stie daca va participa vreun roman ! O sa vedem in cursul zilei de azi ce va urma :yeah:

dlgicu
9th March 2004, 20:47
De remarcat ca, desi Pavel s-a calificat doar in sferturi la Dubai, iar Hanescu in semifinale la Scottsdale, ambii au obtinut cate 15 puncte ATP... cam asta e diferenta intre a juca la cel mai tare turneu al saptamanii si a juca la un altul de pe lista.
Oricum e imbucurator ca avem (sper deocamdata doar...) 2 jucatori care prin evolutiile lor constant bune au acces direct pe tabloul turneelor care ofera puncte ATP si nu sunt nevoiti sa joace calificari sau, mai rau, prin challengeruri.
La mai mare si la mai sus!

mman
10th March 2004, 10:22
De remarcat ca, desi Pavel s-a calificat doar in sferturi la Dubai, iar Hanescu in semifinale la Scottsdale, ambii au obtinut cate 15 puncte ATP... cam asta e diferenta intre a juca la cel mai tare turneu al saptamanii si a juca la un altul de pe lista.
Oricum e imbucurator ca avem (sper deocamdata doar...) 2 jucatori care prin evolutiile lor constant bune au acces direct pe tabloul turneelor care ofera puncte ATP si nu sunt nevoiti sa joace calificari sau, mai rau, prin challengeruri.
La mai mare si la mai sus!

Intr-adevar, e bine ca sunt in forma.
Totusi, eu cred ca Mergea si Tecau ar trebui sa vina sa joace calificari la dublu daca e nevoie in turnee mai mari, nu prin cine stie ce challengers sau turnee Futures. Au deja varsta sa viseze la mai mult.....

dlgicu
10th March 2004, 18:11
Nu stiu foarte bine regulile, dar s-ar putea ca pentru anumite turnee, daca esti mult prea jos in clasament sa nu ai acces nici macar in calificari...
Chiar m-ar interesa daca cineva stie sigur acest aspect: ai voie sa te inscrii in calificarile oricarui turneu, indiferent de pozitia in clasamentul ATP? Eu nu cred, altfel s-ar crea babilonie la tuneele mari, oricine ar vrea sa dea lovitura. Se pare ca termenul "open" a ramas doar o relicva a timpurilor trecute.

dlgicu
10th March 2004, 19:00
Spre exemplu saptamana asta (8-14 martie), locurile pe care le ocupau in momentul acceptarii (23.02.04) Mergea (466) si Tecau (894) le-au permis sa joace in CALIFICARI la turneul futures France F4 "Open de Tennis de Lille".
Tecau a pierdut in ultimul tur al calificarilor (al doilea) la favoritul nr. 1, iar Mergea (favoritul nr. 2) a intrat pe tabloul principal unde a pierdut din primul tur 6-1 6-2 in fata unui wildcard francez, Marc Gicquel (344).
La dublu nu au participat, desi pe tablou au ramas si locuri libere, nu stiu motivul.
Eu unul am tras concluzia ca se pare ca de cand au trecut la profesionism nu mai joaca atat de mult dublu, preferand probabil sa-si faca fiecare o cariera la simplu. Pe de alta parte nici la simplu nu par sa "explodeze", parcursul lor parand sa fie cel specific tuturor tenismenilor romani, "greu la deal cu boii mici". Mergea are evolutii constant mai bune decat Tecau, dovada si diferenta intre locurile pe care le ocupa in clasament.
Sa nu uitam ca si Hanescu a ajuns unde este acum la varsta de 22 de ani, desi a intrat in circuitul ATP de la 19 neimpliniti. Sa speram ca macar Mergea va reusi sa urce mai rapid, ca Tecau nu se va pierde precum ceilalti tenismeni romani care au ramas ilustri necunoscuti in ATP pana la sfarsitul carierei, si ca inca mai vor sa faca o cariera si la dublu.

dlgicu
10th March 2004, 20:30
De remarcat insa faptul ca totusi cei doi au tupeul de a juca la cele mai tari turnee la care le este permis accesul in calificari, preferand sa acumuleze meciuri cu jucatori mai bine cotati (si teoretic mai tari) decat sa isi conserve pozitiile.
Exact la extrema cealalta sunt Gabriel Moraru si Ionut Moldovan, care desi au pozitii mai bune in clasament decat Mergea si Tecau, au preferat sa participe (poate si din motive financiare) ca favoriti nr.1 si respectiv 2 la satelitul din Croatia din aceasta saptamana, unde au ajuns pana acum in turul al 2-lea.
Informatii la zi din acest turneu sunt la http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=/posting/2004/510/srr.pdf , unde daca va uitati si pe tabloul calificarilor (128 de inscrisi!) veti vedea o groaza de romani, dintre care doar unul a intrat pe tabloul principal, fiind si acela invins in turul I.

DJ Klaus
11th March 2004, 10:26
Chiar ... a mai auzit cineva, ceva despre voinicelul nostru care odata demult facea sfert de finala la Rolland Garros ? Anul trecut s-a vazut destul de rar prin turnee si fara prea mari rezultate! N-am auzit sa se fi retras !

DJ Klaus
11th March 2004, 10:33
Mergea (favoritul nr. 2) a intrat pe tabloul principal unde a pierdut din primul tur 6-1 6-2 in fata unui wildcard francez, Marc Gicquel (344).
.

Ho Ho Ho Mergea al nostru si-a furat-o destul de rau :O pentru valoarea lui in fatza unuia de care eu nu am auzit in viatza mea :happy A auzit cineva de acest confrate de-al lui Noah, Forget etc.. ?

dlgicu
11th March 2004, 18:02
Daca nu s-a inteles prima data, Mergea a fost favoritul nr. 2 al calificarilor, pe tablou a intrat ca neica nimeni, si necunoscutul ala, chiar daca wild card, era mai sus in clasament decat Mergea. E adevarat, nu cu mult mai sus, asa ca Mergea tot nu are nici o scuza.

mman
11th March 2004, 23:49
Chiar ... a mai auzit cineva, ceva despre voinicelul nostru care odata demult facea sfert de finala la Rolland Garros ? Anul trecut s-a vazut destul de rar prin turnee si fara prea mari rezultate! N-am auzit sa se fi retras !
Voinea nu a mai jocat din primavara parca.... si cica revine vara asta. A avut cam un an de accidentari.

In fine, cert e ca revenirea lui, e cam de domeniul SF, nu prea cred ca mai are ceva de zis. Sper sa ma insel, dar nu prea cred

mman
11th March 2004, 23:52
Spre exemplu saptamana asta (8-14 martie), locurile pe care le ocupau in momentul acceptarii (23.02.04) Mergea (466) si Tecau (894) le-au permis sa joace in CALIFICARI la turneul futures France F4 "Open de Tennis de Lille".
Tecau a pierdut in ultimul tur al calificarilor (al doilea) la favoritul nr. 1, iar Mergea (favoritul nr. 2) a intrat pe tabloul principal unde a pierdut din primul tur 6-1 6-2 in fata unui wildcard francez, Marc Gicquel (344).
La dublu nu au participat, desi pe tablou au ramas si locuri libere, nu stiu motivul.
Eu unul am tras concluzia ca se pare ca de cand au trecut la profesionism nu mai joaca atat de mult dublu, preferand probabil sa-si faca fiecare o cariera la simplu. Pe de alta parte nici la simplu nu par sa "explodeze", parcursul lor parand sa fie cel specific tuturor tenismenilor romani, "greu la deal cu boii mici". Mergea are evolutii constant mai bune decat Tecau, dovada si diferenta intre locurile pe care le ocupa in clasament.
Sa nu uitam ca si Hanescu a ajuns unde este acum la varsta de 22 de ani, desi a intrat in circuitul ATP de la 19 neimpliniti. Sa speram ca macar Mergea va reusi sa urce mai rapid, ca Tecau nu se va pierde precum ceilalti tenismeni romani care au ramas ilustri necunoscuti in ATP pana la sfarsitul carierei, si ca inca mai vor sa faca o cariera si la dublu.

Traditia de a juca la dublu in paralel cu simplu ne aprtine doar noua acuma. Marii jucatori nu mai fac asa ceva. La noi, nu stiu de ce ne tot stresam de dublu.
Problema mare la noi e ca atunci, la 19 ani sau cand e momentul cand ai nostri trec la profesionism, se rupe filmul, nu mai aude nimeni de ei.

Si asta din lipsa de bani, dar si din lipsa de antrenori care sa-i pregateasca, fizic, tehnic si psihic....

DJ Klaus
22nd March 2004, 16:36
Iata cum stam in ATP Entry system dupa Indian Wells:

Pavel coboara un loc pana pe 50
Hanescu coboara 2 locuri pana pe 65
Sabau urca in 3 locuri pana pe 150
Moraru si Moldovan,cei 2 capi de serie din Croatia au urcat 5 locuri pana pe 317 respectic 352
si.... surpriza surprizelor Gabriel Trifu a urcat 124 de pozitii pana pe 1022 dupa ce a ajuns intr-un sfert de finala intr-un satelit in Portugalia! :o:

mman
22nd March 2004, 20:52
Iata cum stam in ATP Entry system dupa Indian Wells:

Pavel coboara un loc pana pe 50
Hanescu coboara 2 locuri pana pe 65
Sabau urca in 3 locuri pana pe 150
Moraru si Moldovan,cei 2 capi de serie din Croatia au urcat 5 locuri pana pe 317 respectic 352
si.... surpriza surprizelor Gabriel Trifu a urcat 124 de pozitii pana pe 1022 dupa ce a ajuns intr-un sfert de finala intr-un satelit in Portugalia! :o:

Trifu inca mai joaca???? Credeam ca e in pauza pana la Cupa Davis... :evil:

DJ Klaus
5th April 2004, 10:21
datorita sfertului de finala de la Miami Pavelica al nostru a intrat in sfarsit in primii 20 de jucatori avansand 10 pozitii in ierarhia ATP 2004 Race ocupand chiar locul 20 :yeah: iar Hanescu retrogradeaza 5 pozitii pana pe 81!

In ATP Entry Ranking situatia este urmatoarea: Pavelica tot in urcare 8 pozitii pana pe 42, Victoras Hanescu , desi nu a castigat nimic saptamana trecuta, urca si el 2 locuri pana pe 63 ceea ce deocamdata ii faciliteaza accesul pe tabloul principal al oricarui turneu!

Alte miscari de trupe: Gabriel Moraru face un salt de 13 locuri pana pe 304, Trifu intr-o urcare permanenta +80 locuri intrand astfel in top 1000 :happy adica pe 942!!!!
Adrian Voinea si Ionut Moldova cad 13 pozitii fiecare pana pe 307 respectiv 365!

In clasamentul de dublu e ...jale mare :headbang: Nici un jucator in primii 200!!! Cel mai bine clasat fiind Ionut Moldovan(215) urmat de Moraru (251) ! Juniorii Tecau si Mergea urca 30 pozitii ocupand pozitiile 522 si 523! Cuplul nostru de cupa Davis ... cadere libera... Pavel pe 713 si Trifu pe 734 !

In rest... Federer tot "tatic" in toate ierarhiile urmat de Roddick si Agassi !

mman
5th April 2004, 11:26
Ne da sperante performanta lui Pavel la Miami, desi putea sa faca finala cred eu.

Poate la finalul anul o sa fie in primii 20 in Entru Ranking, ar fi super.
Cat despre 2004Race, acolo pe moment e bine bine.
Cert e ca acum incepe zgura, si teoretic e avantajat....


Bafta multa..