PDA

View Full Version : Cu 55 de bani poti sa torni la politie



Vadim
26th June 2006, 15:05
Cu 55 de bani poti sa torni la politie

Un articol din ziarul Ziarul

Cetatenii nemultumiti de cei care incalca regulile de circulatie se pot "razbuna", surprinzand cu camera telefonului mobil imaginile "flagrantului", pe care le pot trimite politiei printr-un mesaj multimedia.

In spectoratul de Politie al Judetului (IPJ) Buzau va inaugura astazi un nou sistem de comunicare cu ajutorul cetatenilor care surprind cu telefonul mobil imagini ce vizeaza incalcari ale legii. Acestia vor putea trimite (platind costul mesajului, 19 centi, 55 de bani noi) imaginile surprinse prin mesaje multimedia (MMS) la politia Buzau.

Noul sistem este un proiect pilot si consta in receptionarea mesajelor multimedia (MMS) cu un sistem functional in cadrul dispeceratului politiei Buzau. Astfel, imaginile care contin incalcari ale legii, de orice natura ar fi ele, pot fi transmise Politiei Buzau apeland numarul de telefon 0728.666210.

Imaginile preluate automat de un calculator vor fi inregistrate si verificate, urmand ca, in functie de rezultat, sa fie luate masurile legale. Acest lucru poate fi facut atat de soferi, cat si de pietoni.

Daca un pieton observa o masina parcata ilegal intr-un loc nepermis, poate filma masina respectiva in asa fel incat sa i se vada numaul de inmatriculare si poate trimite MMS-ul la numarul de telefon pus la dispozitie de catre politie.

MAINE IN TOATA TARA

Proiectul pilot experimentat deocamdata doar in judetul Buzau urmareste sa faciliteze si sa eficientizeze raspunsul politistilor la solicitarile cetatenilor. In cazul in care proiectul va da roade, Politia Romana intentioneaza sa extinda sistemul si in alte orase din tara.

lolo_grupa_c
26th June 2006, 15:23
adica ne intoarcem la comunism????cu ********i printre noi??? dati_mi un pistol....(turnatorii )

byby
26th June 2006, 18:43
Exista asa ceva? Nu am vazut niciodata si am vazut multe.

JJ
20th July 2006, 18:27
In ultima vreme am tot vazut pe spatele dubelor un text de genul "Sofer indisciplinat? Sunati la..."
E o actiune a politiei, sau o initiativa a firmelor de la care sunt dubele respective?

adi_ilie26
8th August 2006, 23:21
Faina treaba au facut cei de la politie cu telefoanele....sa ne gandim la consecinte....urmari...e..(s-au dus spanurile)..cu atatia dusmani.....

Elphax
9th August 2006, 00:25
in ungaria existau intr-o vreme un fel de echipe, brigazi, formate din tineri, care se plimbau si raportau prin statii de emisie-receptie la politie daca observau infractiuni, etc.
politia aparea si rezolva, amenda, etc.
pt. multi tineri, asta era mai mult decat un mod de a face un ban in plus...

aia cu 'sofer indisciplinat...' e chestie interna a firmei

dorian27
27th August 2006, 19:17
cum sta treaba?
s-a extins sau nu la nivel national?
ca eu nu am gasit nimic pe adresa politie din BN!

PS...tocmai sunt cu masina la service pentru ca unu a intrat in mine ( nu a acordat prioritate)
este buna ideea cu MMS-urile?
un NU clar!!!
mai bine s-ar pune camere video la intersectii si pe arterele principale din orase......s-ar surprinde mult mai bine neregulile din trafic!!!
In plus nici nu am telefon cu camera... :)

Randy Orton
3rd September 2006, 14:03
Dar sa vezi ce s-ar intampla daca ti-ar da ei bani pt asta...sa vezi atunci turnatori in masa!

cipi13
4th September 2006, 12:52
De ce turnatori ?
Am vazut atitia imbecili care depasesc pe contrasens sau iti taie fata fara sa ii intereseze nimic....ca sa nu mai zic de trecutul pe rosu sau neacordare de prioritate. E adevarat ca nu avem toti telefon cu camera (eu nu am :( ) dar uneori chiar mi-ar placea sa ii pot reclama pe toti tembelii care merg dupa reguli doar de ei stiute...

Randy Orton
7th September 2006, 09:34
Unii se mai si grabesc, iar daca ai o urgenta si trebuie sa ajungi intr-un loc neaparat, ce faci in traficul infernal din Capitala? Iti iei bicicleta, sau te antrenezi 2 luni in parc la alergari si bagi sprinturi apoi prin oras, nu?

B_I_C
8th September 2006, 00:21
Bine, am inteles, dau un MMS la politie si informez despre o incalcare a legii.
Ce nu am inteles : mie ce imi iese la toata faza asta ??? Si mai dau si 19 centi pe deasupra. Macar daca ar face un concurs cu premii pentru cine toarna cel mai mult intr-o luna :)

cipi13
8th September 2006, 01:00
Unii se mai si grabesc, iar daca ai o urgenta si trebuie sa ajungi intr-un loc neaparat, ce faci in traficul infernal din Capitala? Iti iei bicicleta, sau te antrenezi 2 luni in parc la alergari si bagi sprinturi apoi prin oras, nu?

Hai frate, asta cu grabitul nu tine. Ala care a omorit trei oameni ca a trecut pe rosu unde se grabea? Si ca el sint o gramada. Hai sa fim seriosi. Ca Bucurestiul nu e un oras numai de oameni care se grabesc ca au o urgenta...sint si idioti. :rosu:

resita
13th September 2006, 20:50
De ce turnatori ?
Am vazut atitia imbecili care depasesc pe contrasens sau iti taie fata fara sa ii intereseze nimic....ca sa nu mai zic de trecutul pe rosu sau neacordare de prioritate. E adevarat ca nu avem toti telefon cu camera (eu nu am :( ) dar uneori chiar mi-ar placea sa ii pot reclama pe toti tembelii care merg dupa reguli doar de ei stiute...

de acord cu tine. :ok: