PDA

View Full Version : La multi ani, Boris Becker!



georg40
22nd November 2007, 17:57
Luati cu vorba, deh ! fenomenul fotbal, aproape ca am uitat ca cel mai mare jucator german de tenis din toate timpurile si un jucator pregnant al tenisului mondial in anii ´80 si ´90, Boris Becker implineste azi 40 de ani.

L-am urmarit pe Boris de la primul sau mare turneu, Wimbledon 1985 si pana in 1997 cand a spus adio sportului de performanta.
Alaturi de Ilie Nastase a fost jucatorul care mi-a prilejuit cele mai mari satisfactii in sportul alb, jucatorul care a stiu, ca si Ilie de altfel, sa faca pe teren in acelasi timp sport si divertisment, fiind un magnet pentru marele public.

Boris Becker isi merita locul in arena marilor jucatori dintotdeauna !

Glückwunsch zum Geburtstag Boris ! La multi ani Boris !

Optimistul
22nd November 2007, 21:47
Cred ca atunci in 1985 la Wimbledon, Boris a produs cea mai mare surpriza a acestui turneu, cum ca un pusti de 18 ani venit din calificari a castigat turneul . Unul dintre adversarii sai situat in primii 10 in clasament a declarat dupa cativa ani : " Pentru ca in ochii lui nu se vedea teama ca joaca cu mine , a provocat teama in mine ..."
Pacat ca scoala germana n-a mai produs un astfel de jucator .
Totusi Georg, vine ceva din urma care sa-i inlocuiasca pe Haas si Kiefer ?

georg40
22nd November 2007, 21:55
Din pacate nu ! Se zice ca talentele ca Boris Becker sau Stefi Graf apar o data la 50 de ani. Uite in Romania nu-i la fel ? Cat va trebui sa asteptam pentru a vedea un nou Ilie Nstase ?

delaparis
22nd November 2007, 22:08
Mare jucator Becker :ok:

Eu il cam uram deoarece l-a ridiculizat pe favoritul meu Lendl intr-o finala la Masters parca prin 1990 dar respect cariera lui si mai ales atitudinea mereu fairplay indiferent de adversar si de situatie in joc

georg40
22nd November 2007, 22:24
Boris nu a fost doar un jucator genial, cu anticipatie, unele lovituri ca de pilda longline-ul sau lobul liftat le-a invatat de la ...Nastase pe vremea cand in anii `80 Günther Bosch ii era antrenor, iar Ion Tiriac manager.
Dar Becker a facut enorm pentru a umaniza tenisul si a-l face distractiv. In cel mai bun stil Nastase.
Din pacate s-a lasat cam devreme, uzura a fost prea mare , iar obligatiile de familie l-au coplesit pur si simplu.Pana in ziua de azi.

Lordul
22nd November 2007, 22:28
La multi ani Boris Becker !:bere: :bere:

delaparis
22nd November 2007, 23:45
Boris nu a fost doar un jucator genial, cu anticipatie, unele lovituri ca de pilda longline-ul sau lobul liftat le-a invatat de la ...Nastase pe vremea cand in anii `80 Günther Bosch ii era antrenor, iar Ion Tiriac manager..

sa revin aici dupa "multe probleme" :D pe alte sectii

Boris avea un service extraordinar in primul rand ... baga adversarii in probleme deja de la prima minge apoi rezolva usor deoarece returul era de obicei mediocru , atunci cand era ... :rolleyes:
Multi nu puteau sa-i vada mingea iar jocul lui era bazat pe forta si plasament. Era greoi in deplasare pe teren si nu rezista la schimburi lungi dar prezenta in primele doua schimburi il ajuta sa rezolve repede.
Avea probleme cu Agassi care juca pe forta mingii adversarului deci Boris lovea din ce in ce mai tare iar mingile ii reveneau pe masura ...

georg40
23rd November 2007, 11:45
sa revin aici dupa "multe probleme" :D pe alte sectii

Boris avea un service extraordinar in primul rand ... baga adversarii in probleme deja de la prima minge apoi rezolva usor deoarece returul era de obicei mediocru , atunci cand era ... :rolleyes:
Multi nu puteau sa-i vada mingea iar jocul lui era bazat pe forta si plasament. Era greoi in deplasare pe teren si nu rezista la schimburi lungi dar prezenta in primele doua schimburi il ajuta sa rezolve repede.
Avea probleme cu Agassi care juca pe forta mingii adversarului deci Boris lovea din ce in ce mai tare iar mingile ii reveneau pe masura ...

Apropo Agassi. Nu voi uita un meci de Cupa davis desfasurat la München. André avea 2-0 si 5-3 in setul al treilea. Sustinut frenetic (in pauze) Boris a revenit de la acest scor castigand in cinci seturi. A fost ceva senzational.
Boris era relativ greoi,e adevarat, la peste 90 de kg, dar anticipatia il ajuta mereu sau aproape mereu sa ajunga mingea.
Boris a fost un campion al terenurilor tari, din pacate pe zgura nu a realizat mare lucru, nereusind sa castige Roland Garros, de fapt singurul mare turneu care i-a lipsit din palmares.

Ieri, Boris a sarbatorit cu cei trei copii si cu mai multe ...femei (deh !) ziua de nastere la Londra, zicand ca doreste sa se ocupe in viitor mai mult de fiica sa, Anna, care ii seamana de parca ar fi ... nascut-o el.
In Germania mai toata presa si posturile de televiziune si-au amintit de aniversare de la scurte informatii si pana la reportaje ample.
Boris este consacrat in galeria marilor asi alaturi de Max Schmeling, Franz Beckenbauer, Michael Schumacher sau Stefi Graf.

Optimistul
23rd November 2007, 17:28
Anna e facuta cu negresa (fosta lui nevasta)si e blonda ca si el , sau are alta mama ?

georg40
23rd November 2007, 17:33
Anna e facuta cu negresa (fosta lui nevasta)si e blonda ca si el , sau are alta mama ?

Anna este facuta cu o engleza de origina rusa , pe nume Ermakova, intradevar dupa culoarea pielii pare mulatra.
Nu-mi place sa barfesc, dar totusi: a fost vorba de o scurta scena de amor petrecuta intr-o debara a hotelului unde locuia Boris, in timp ce sotia lui era acasa gravida la München. Aceasta aventura a stat si la baza divortului. Boris a descoperit in ultimii 2-3 ani un interes deosebit pentru Anna care cum spuneam intr-un alt mesaj ii seamana leit.
Boris a aratat multa dibacie sa reuneasca la aceasta sarbatoare cei trei copii, fosta sotie, fosta amanta de...cateva minute, o prietena actuala etc.

Optimistul
23rd November 2007, 17:52
Daca esti un nimeni nu te baga nimeni in seama ,daca esti un mare VIP o iei razna ... Care e solutia ideala ?

Universal
23rd November 2007, 18:12
Sa fii un VIP :)

Mi-a placut mult Boris ca jucator , mi-au placut duelurile cu Chang, Sampras, Andre,Stich sau Muster.

A fost cel mai exponent jucator al Germaniei, cum sevea ma uimea mereu.

Fiind copil, nu intelegeam totul despre tennis, dar faptul ca era sustinut, imi dadeam seama.Era mereu cu capul pe umeri, ceea ce imi placea foarte mult. Parea mereu linistit.

Un jucator ca el lipseste astazi in lumea tennis-ului.

Sa speram totusi ca vom avea in Germania un jucator in curand..de talia lui..

un jucator imi aminteste un pic de el,

anume Petzschner.Dar mai are de tras...

georg40
23rd November 2007, 20:44
Daca esti un nimeni nu te baga nimeni in seama ,daca esti un mare VIP o iei razna ... Care e solutia ideala ?

Probabil ca situatii (aventuroase) au inca foarte multi oameni,dar de ei nu se ocupa nimeni. Pentru a fi interesant presei de scandal sau revistelor de bulevard trebuie sa fii cineva. Iar Boris a fost cineva !

Optimistul
23rd November 2007, 22:45
Georg ce sa inteleg ? Ca sunt unii care au aventuri dar din pacate nu le baga nimeni in seama pt. a se lauda ,spre dezamagirea lor, si sunt altii care nu stiu cum sa le ascunda ?!
Georg care este activitatea lui Becker acum dupa retragere ? Stiu ca la un moment promova niste turnee in Germania pt. a aduce copii pe teren .

georg40
25th November 2007, 13:53
Cam asa e. Unii care nu au reclama si-o fac singuri. In fel si chip.

Boris este foarte preocupat de familie, dar activitatea lui ca om de sport ( are mai multe fundatii, scoli de tenis etc.) si ca om de afaceri ( mai multe unitati auto Mercedes etc.) nu sta in prim plan.

Asta este o trasatura a presei de bulevard. Daca vei cauta pe google Boris Becker vei gasi o suta si una de aspecte diferite...