PDA

View Full Version : Cine este cel mai bun selectioner de la CM ?



delaparis
25th June 2006, 14:13
Mai multe pareri au fost exprimate pe forum in legatura cu componenta echipelor, tactica folosita, eficacitatea echipelor etc...

M-am gindit sa propun constituirea unui clasament al celor mai buni selectioneri/antrenori prezenti la CM2006.

Propun un vot cu 8 nume si o optiune suplimentara rugind in acelas timp sa argumentati alegerea pe thread.


Hai sa incep eu ... Jürgen KLINSMANN isi conduce bine echipa cu tact prudenta eficacitate iar jocul e pur si simplu "nemtesc"

Sergiu
25th June 2006, 14:43
Marcello Lippi. Pur si simplu a reusit sa consolideze apararea, care a fost invinsa doar de un autogol, in rest neavand nicio problema. Suturile aiurea ale ganezilor nu se pun.
Apoi de fiecare data a deschis scorul dintr-o faza fixa, ceea ce inseamna ca a pregatit bine echipa.

Universal
26th June 2006, 02:28
Desigur Klinsmann , poate si Scolari

Vlad
26th June 2006, 02:36
Klinsmann pare a fi cel mai bun! a castigat toate meciurile
Apararea merge acum, numai cu Costa Rica au fost probleme cu offside-urile.
Si de inscris inscriu de cate ori e nevoie fara a forta prea mult.

van Basten isi da demisia?

Universal
26th June 2006, 03:22
Normal...cat mai bine pentrüü Romäänia, se califica fara probleme pentru Schweiz/Österreich 2008

NORGEMAN
26th June 2006, 11:17
Parreira zic eu ca a dovedit ca are clasa la finalul partidei cu Mexic: a facut niste schimbari care s-au aratat a fii reusite:ok:

Universal
26th June 2006, 15:20
Parreira????????????

Nu Pekkerman?????..............Antrenorul Argentinei este Pekkerman! Parreira-Brazilia

Jerry20cm
26th June 2006, 15:42
Gus Hiddink in opinia mea e cel mai bun selectioner de la aceste mondiale.
Pekerman e un imbecil.

Vadim
26th June 2006, 15:50
Altul: Guus Hidink.

Paul
26th June 2006, 15:58
Guus Hidink

semifinala cu Olanda in 98, eliminat de Brazilia la penaltyuri
semifinala cu Koreea in 2002
semifinala cu Australia in 2006, mai ales daca bate azi Italia o sa urmeze meci cu Ucraina sau Elvetia in sferturi

inter
26th June 2006, 16:01
Guus Hidink

semifinala cu Australia in 2006, mai ales daca bate azi Italia o sa urmeze meci cu Ucraina sau Elvetia in sferturi

ce vise umede ai :drak:

on-topic : Pekkerman

Paul
26th June 2006, 16:03
sa vezi ce umede o sa fie dupa ce primesc coletu cu 2 sticle de jb

delaparis
26th June 2006, 16:25
De ce nu l-am pus pe Hidink in poll ?

Pentru ca va avea cel mai slab rezultat al lui ca antrenor in istoria CM ... :P

Ah am uitat sa-l pun pe Domenech ...:happy

LUCKY_AMARU
26th June 2006, 17:34
piturca.....:d

borcan22
26th June 2006, 17:36
cel mai bun antrenor va fi cel care va castiga campionatul mondial
nu?!

NORGEMAN
26th June 2006, 17:39
Parreira????????????

Nu Pekkerman?????..............Antrenorul Argentinei este Pekkerman! Parreira-Brazilia

:) Pekkerman, atunci. Multam' de obsdervatie:ok:
Rog pe cel care a facut pollul sa-mi modifice votul daca se poate, daca nu l-a sfarsitul poll-ului luati un vot de la Parreira:D si puneti-l lui Pekkerman. Mersi:)


cel mai bun antrenor va fi cel care va castiga campionatul mondial
nu?!

Nu chiar, poate sa aibe noroc sa antreneze super-vedete si sa ia CM.
Exemplu: Parreira:rolleyes:

Universal
26th June 2006, 17:43
Yep.KLinsmann

delaparis
26th June 2006, 23:38
De ce nu l-am pus pe Hidink in poll ?

Pentru ca va avea cel mai slab rezultat al lui ca antrenor in istoria CM ... :P

Ah am uitat sa-l pun pe Domenech ...:happy

MAi ce le mai ghicesc ... :happy

Sorin Blaj
26th June 2006, 23:41
Cel care va castiga titlul mondial.:)

Leo_
26th June 2006, 23:41
Nu-l vad in poll pe Domenech...aaaa, nu e vorba despre cel mai tembel antrenor de la CM? scuze, atunci...
Pekerman :ok:

NORGEMAN
27th June 2006, 12:06
Pai cum se face ca suntem minim 2 care am spus de Pekkerman dar in poll el are doar un vot? :o:

delaparis
27th June 2006, 12:17
Parreira zic eu ca a dovedit ca are clasa la finalul partidei cu Mexic: a facut niste schimbari care s-au aratat a fii reusite:ok:


Pai uite asa se face ... Ai votat cu brazilianul ...

NORGEMAN
27th June 2006, 12:31
:( La finalul pollului ii scadeti un vot lui Parreira so il puneti la Pekkerman!!!!!!

Universal
27th June 2006, 16:27
Ai votat cu Brazilianul, ala rämäne :)

NORGEMAN
27th June 2006, 16:42
Oricum pentru mine Pekkerman ramane cel mai bun antrenor de la mondiale.
Parreira suck's!

Universal
27th June 2006, 17:24
Eu cred cä nu neapärat antrenorul care cästiga Campionatul M. este cel mai bun, cu cäätevaa exceptii:

-Otto Rehhagel- cum a readus Grecia in elitä si a luat titlul, se stie...

delaparis
27th June 2006, 17:39
Eu cred cä nu neapärat antrenorul care cästiga Campionatul M. este cel mai bun, cu cäätevaa exceptii:

...

Ah ... deci vrei sa spui ca Domenech nu are nici o sansa ... :D

Universal
27th June 2006, 18:14
Are .Atät timp cät echipa va juca foarte bine are

vasi
27th June 2006, 21:23
Adica Jürgen Klinsmann.... de ce? pentru ca Germania va castiga fara probleme... De ce? Pentru ca e cea mai buna echipa

cip_81
27th June 2006, 22:46
Guus Hiddink...chiar ma mira ca e trecut la "altul". Mai degraba nu intra Klinsmann la optiuni...mai are de demonstrat multe.

coz_inter
28th June 2006, 00:09
cel mai bun antrenor e acela care a iesit cu o echipa din grupe ,participanta la primu mondial

Sergiu
28th June 2006, 00:45
cel mai bun antrenor e acela care a iesit cu o echipa din grupe ,participanta la primu mondial

Dujkovic sau Blokhin? Sau amandoi?

hadriano
28th June 2006, 03:02
Cred ca obsedatul de Pekerman. Atat de obsedat incat are acasa cateva mii(sau zeci de mii) de DVD-uri cu meciurile adversarelor... Chiar si asa, nu cred ca are vreo sansa sa ajunga Argentina in finala, cel putin dupa cate am vazut in meciul cu Mexicul

NORGEMAN
28th June 2006, 09:46
Sa stii ca Mexicul este de fapt una din cele mai bune nationale din lume! Deci Argentina pot spune ca pana acum a jucat numai cu echipe tari (exceptand Serbia&Muntenegru, care a dezamagit prin prestatia ei).
Pekkerman-cel mai bun antrenor de la acest mondial

Universal
28th June 2006, 18:25
Nu cred cä este- mia degrabä mai bun ca el este antrenorul Klismann sau Domenech- fiindcä au mai multä experientä-Domenech cel putin

NORGEMAN
28th June 2006, 21:05
Domenech mi se pare cam varza (nu cred numai eu asa, ci si aproape toti francezi). Despre german nu vreau sa-mi dau cu opinia, ca nu stiu prea multe despre el. Am auzit ca e criticat de nemti ca locuieste in SUA

ronaldinho
29th June 2006, 09:34
klinsman nu e singu, sunt convins de acest lucru
scolari incearca sa triseze fotbalul, si nu-i va iesi la infinit
parreira nu a reusit sa formeze un grup puternic
hiddink a avut rezultate notabile in trecut, dar, in meciul cu italia s-a dovedit jenant, pentru ca nu a stiut cum sa gestioneze omul in plus
pekerman stie multe in teorie, a ales un lot formidabil pt aceste mondiale, dar cred ca nu rezista sub presiune ( e o presupunere )
lippi, mi s-a parut cel mai bun: a reusit sa formeze o adevarata echipa, iar ce a facut cu gattuso, in meciul cu USA e ceva ce va ramane in memoria mea pt mult timp: l-a introdus stiind ca omul stie sa provoace, si nu doar ca a echilibrat meciul numeric, dar l-a si terminat in avantaj.....pacat ca italienii au crezut ca e doar o chestie de timp pana vor marca golul victoriei
van basten mi s-a parut si el bun, dar , din pacate pentru olandezi, a ales momentul nepotrivit pt a-si regla conturile, chiar daca olanda a jucat bine in fata portugaliei. ( sunt sigur ca ruud nu ar fi ratat singur cu portarul, asa cum a facut-o kuyt cu vreo 7-8 min inainte de final. :D)

borcan22
29th June 2006, 09:48
van basten mi s-a parut si el bun, :D)

pai cat de bun poate sa fie un antrenor care-si sfatuieste jucatorii ca incepand din minutul 1 sa-l rupa pe un adversar?!

madridIZA
29th June 2006, 16:14
Van Basten a gresit tinandu-l pe Ruud pe banca din motive personale si a luat-o. Trebuia sa-l scoata pe Kuyt (care a avut niste ratatri cat China) si sa-l bage pe Ruud care e muuuuult mai experimentat.
Parreira nush cat e de bun pt k nu mi se pare ca tine in frau orgoliile superstarurilor la fel de bine ca Scolari.
Hiddink e un antrenor exceptional si ar fi ajuns mai departe daca Medina Cantalejo nu isi aducea aminte ca e un arbitru care strica meciuri si a dat penalty-u ala imaginar.
Kilnsmann.....a facut o selectie okay si echipa joaca bine (mai frumos ca pe vremea lu Voeller), sa vedem ce face.
'Inteleptul' de Aragones mi se pare cam depasit...schimbarile din meciul cu Franta au fost neinspirate.
Votul meu merge in contul lui Klinsmann desi poate ca ar fi trebuit sa astept meciul de maine sa vad ce se intampla.

Universal
29th June 2006, 19:54
Van Basten nu este cel mai bun. Cred cä mai degrabä- o echipä cäruia nu i se dau sanse sä cästige CM si totusi reusseste..atunci el meritä

NORGEMAN
29th June 2006, 22:03
pai cat de bun poate sa fie un antrenor care-si sfatuieste jucatorii ca incepand din minutul 1 sa-l rupa pe un adversar?!

Mie personal imi plac si disputele astea mai dure (fac parte din fotbal:D).

Universal
1st July 2006, 04:07
KLinsmann nr.1 färä dubiii. Acum nu mai puteti subestima Deutschland. Klinsmann a construit o echipa puternicä fizic psihic. Va fi aproape imposibil de bätut.

bunoaka
1st July 2006, 11:24
lol,esti optimist rau de tot, ieri a fost primul meci greu al germaniei si deja s-au vazut carentele din jocul lor, germania e o echipa buna dar italia este mult mai pragmatica, pana si anglia, portugalia sau brazilia is peste germania. germania a avut noroc cu argentina , asta e clar. daca nu se accidenta portarul argentinian nu prea vad cum egalau.

Vlad
1st July 2006, 14:07
Nemtii daca au nevoie de gol il baga. Accidentarea portarului argentinian s-a simtit la penalty-uri, dar nu cred ca ar fi schimbat ceva la golul nemtilor din timpul meciului.
Se pare ca a facut Klinsmann o echipa destul de buna, in special dpdv fizic.

NORGEMAN
2nd July 2006, 01:12
Pekkerman ramane tot un antrenor mare. Germania n-a facut nik decat sa profiite de accidentarea portarului argentinian

stefanm14
2nd July 2006, 01:15
De unde mare antrenor Pekkerman asta ??? Pt. orice echipa titrata (sunt vreo 6-7 aici) orice alt rezultat decat titlul reprezinta un esec, iar antrenorul respectiv cred ca ar trebui sa-si dea singur demisia : se dovedeste falimentul unui sistem, a 4 ani de munca...sa vina altu'...

NORGEMAN
2nd July 2006, 01:17
Argentina inca mai are nevoie da cativa ani de munca si la urmatorul campionat mondial poate sa zica, ca ratarea finalei este un esec.

stefanm14
2nd July 2006, 01:30
Cu lotul de l-a avut nu poti sa zici ca nu puteau sa-si propuna finala. Si oricum 4 ani reprezinta un interval mare de timp, cativa jucatori o sa se retraga (Sorin, Ayala), trebuie inlocuiti .... de aceea munca trebuie luata de la inceput.

Universal
2nd July 2006, 02:42
Klinsmann Nr. 1 färä nici un fel fde dubii.Acum nu mai poti soune nimic

NORGEMAN
2nd July 2006, 09:43
Daca ia CM:P Franta, eu zic ca Domenech va fii, asa neamtul e in poll position acum. Dar sa nu uitam ca mai sunt si Lippi (un mare antrenor) si Scolari.

borcan22
2nd July 2006, 10:48
Daca ia CM:P Franta, eu zic ca Domenech va fii, asa neamtul e in poll position acum.

propun Domenech sa se scrie "Domenech"...
nu are treaba cu nationala frantei, echipa sau orice altceva
echipa o fac henry zidane thuram si care o mai fi

stefanm14
2nd July 2006, 11:41
Stai linistit ca Domenech face echipa, numai de cate ori l-au criticat jucatorii ca nu joaca cu 2 varfuri. Ca a pus baza pe nucleul din '98, probabil la sugestia unor jucatori de valoare e altceva (cum a fost decizia Barthez/Coupet).

Universal
3rd July 2006, 03:31
Oricu, ce a realizat Klinsmann cu greu va fi egalat.

madridIZA
3rd July 2006, 08:01
Hai lasati-ma cu accidentarea lui Abbondanzieri. Nu-mi spuneti ca si pt voi Leo Franco e 'neexperimentat' k pt idiotii aia de Olaianos&Cosmescu! Omul ala e titular la Atletico! Ii un portar bun de felul lui si sunt convinsa ca nici Abbondanzieri nu facea mare branza nici la gol, nici la penalty-uri pt k nemtii au dat o lectie de executat penalty-uri. Asa se dau, nu cum au dat Ayala si Cambiasso. Eu nu sunt o fana a Germaniei, ba chiar tin cu echipele latine, iar Spania e preferata mea, deci nu pot fi acuzata ca sunt subiectiva, dar Klinsmann a facut o echipa chiar ok si e cel mai bun pana acum.

realmadrid.com
3rd July 2006, 23:31
Nu este un portar experimentat, dar la penalty-uri n-a schitat nimic. Ai dreptate oricum, nu asa se trag penalty-urile :(. Pacat, au condus pana in minutul 80'...si au pierdut la penalty-uri :(. Ce finala frumoasa ar fi fost, Argentina - Spania :)

delaparis
3rd July 2006, 23:33
Exact ... :)

Cred ca va fi frumoasa si Italia - Franta ... :P

Gilardino
3rd July 2006, 23:43
ai dreptate finala va fi italia -franta si castiga italia la 11 m!!!!!

t.b.
3rd July 2006, 23:48
sunt convinsa ca nici Abbondanzieri nu facea mare branza nici la gol, nici la penalty-uri pt k nemtii au dat o lectie de executat penalty-uri.

Putea sa fie si Ricardo in poarta ca tot nu apara penalty-urile, impecabil au executat nemtiim, cu siguranta ca au exersat zile intregi la antrenamente ;)

madridIZA
4th July 2006, 07:57
Putea sa fie si Ricardo in poarta ca tot nu apara penalty-urile, impecabil au executat nemtiim, cu siguranta ca au exersat zile intregi la antrenamente ;)

in sfarsit ma aproba cineva :D
hai sa nu deviem de la subiect cu cine o sa castige (in nici un caz Italia :mda: )
alte propuneri/argumentatii pt antrenori?

Universal
4th July 2006, 20:34
Putea sa fie si Ricardo in poarta ca tot nu apara penalty-urile, impecabil au executat nemtiim, cu siguranta ca au exersat zile intregi la antrenamente ;)

Zile? Spune cateva luni...

''Oamenii mei'' nu se pregatesc 2 saptamani inaintea unui turneu final, ci 2 ani....muncesc foarte mult.Nu mimeaza fotbalul.Asta inseamna fotbalul-munca ,corectitudine si daruire intreagä.La acest capitol, Klinsmann a facut treabää foarte bunää.

starsteel
4th July 2006, 20:43
Cel mai bun e greu de spus dar avand in vedere ca au ramas 4 echipe e clar ca de aici trebuie ales. Pronosticul meu cel mai bun poate ramane antrenorul Scolari culmea e cel care a castigat si mondialul trecut. Nu stiu de ce a fost schimbat de CBF a castigat titlu si totusi l-au preferat pe ratatul ala de Parreira. Rasplata a fost pe masura, Brazilia a plecat de la mondial in huiduielile propriilor suporteri.

krisstyano
5th July 2006, 01:20
scolari pentru ca aizbutit sa ajunga cu portugalia din nou in semifinale dupa ce acum 4 ani a luat cupa mondiala cu brazilia

sun
5th July 2006, 12:22
Raymond Domenech ? :D :thinkso: Pentru ca antreneaza echipa care a depasit toate asteptarile

pinki
5th July 2006, 13:10
lippi pt meciul de aseara, a luat cele mai bune decizii de pana acum, si scolari pentru ca a reusit sa duca portugalia atat de departe si zic eu ca o va duce si in finala :ok:

Universal
5th July 2006, 17:57
Pentru mine top3:
1 Domenech
2 Klinsmann
3 Scolari

pinki
7th July 2006, 15:28
Pentru mine top3:
1 Domenech
2 Klinsmann
3 Scolari


domenech??? cred ca nu are nici 3 cuvinte de spus cand se face echipa sau strategia de joc. lippi e mult mai bun. si cel mai prost este indiscutabil *******ul de parreira. :headbang:

delaparis
8th July 2006, 17:16
Adica s-a sters cel vechi care a fost stricat acu' o saptamina si s-a adaugat unul nou ...

Haideti la votat inca o data ... :D

Eu tot cu Klinsmann sunt ...
Echipa nemtilor e facuta din jucatori mai putin talentati decit celelalte ...
Ballack ar fi singurul care se poate compara cu cei mai buni jucatori de la CM ... dar a fost accidentat la turneul asta ...

Rezultatele Germaniei se datoreaza in cea mai mare parte selectionerului ...

pinki
8th July 2006, 17:31
si as mai vota si pt scolari dar nu cred ca ma lasa pollul ;) si pt parreira, la cel mai prost antrenor al vreunei selectionate. hua! :no:

sun
8th July 2006, 19:42
delaparis , culmea dar te inteleg de ce ai votat cu Klinsmann.
Jurgen a reusit sa faca poate una din ultimele mari performante cu Germania . Dupa aceasta finala mica vor veni multi ani de seceta pentru nemti ( nu si pentru cluburi , care continua sa naturalizeze .. )

Am votat cu Domenech pentru ca este totusi antrenorul viitoarei campioane mondiale .. :ok:

Universal
10th July 2006, 04:55
Te inseli Sun. Forte mult. Deutschland este pe drumul cel bun spre CE 2008 Schweiz/Österreich. Cluburile sunt si ele pe drumul cel bun. Nu au probleme. Champions League etc.

Cneazul
10th July 2006, 11:01
cel mai bun antrenor este cel de la trinidad tobago. vorbesc foarte serios.benhacker(100% n-am scris bine). mie mi-a placut foarte mult jocul celor din trinidad tobago.

lolo_grupa_c
10th July 2006, 11:03
scolari.....

pinki
10th July 2006, 11:23
si lippi :)

Vlad
10th July 2006, 12:04
intre Lippi si Klinsmann
eu raman tot cu Klinsmann

lolo_grupa_c
10th July 2006, 13:20
poi..nu poti sa compari un lippi cu un debutant ca klinsmann....diferenta e mare...

pinki
10th July 2006, 15:14
lippi, mai, ce s-o mai frecam atata :) e clar ca lippi a fost cel mai bun. a luat si cupa... ce mai vreti? :) eu zic sa se dea premiu si pt cel mai prost, ma ofer sa-i dau premiul personal lui parreira :drak: cum m-a invatat zidane aseara :)

Sorin Blaj
10th July 2006, 15:16
De departe: MARCELLO LIPPI.

il cappo
10th July 2006, 15:37
cred ca nu mai incape indoiala ca Lippi e peste toti ceilalti ...

Universal
24th July 2006, 19:58
Yep, Lippi, adevarat :ok: merita