PDA

View Full Version : Un milion de alegatori pierduti intre INS si MIRA



resita
20th November 2007, 09:52
Ministerul Internelor asteapta la vot 18 milioane de alegatori. Institutul National de Statistica spune ca ar trebui sa se prezinte doar 17 milioane. Fiecare sustine ca datele celuilalt sint gresite.

Liderul PD, Emil Boc, a cerut ieri Guvernului sa explice diferenta dintre numarul de romani cu drept de vot anuntat de Ministerul Internelor si numarul de votanti anuntat de Institutul National de Statistica. Intre cele doua institutii exista o diferenta de aproximativ un milion de romani cu drept de vot. „Institutul National de Statistica a anuntat, pe 1 iulie 2007, ca au drept de vot 17.396.549 de cetateni, iar MIRA a aratat ca ar fi 18.276.825 de romani care pot vota. Diferenta de aproape un milion de cetateni este foarte importanta in conditiile in care referendumul pentru votul uninominal demarat de presedinte trebuie validat cu jumatate plus unu din numarul de cetateni cu drept de vot“, reclama Boc. El a cerut Guvernului sa precizeze oficial numarul de alegatori cu care va fi validat referendumul.

Secretarul de stat pentru relatia cu prefecturile, Victor Paul Dobre, spune ca datele corecte sint cele oferite de MIRA. „Datele noastre sint cele corecte. Ele au fost stabilite la 1 septembrie 2007 de catre Centrul National de Administrare a Bazelor de Date, din cadrul Directiei Evidenta Po****tiei, in functie de codul numeric personal al cetatenilor“, spune Dobre. El sustine ca datele MIRA nu au cum sa fie gresite data fiind modalitatea de obtinere a lor, drept pentru care cifra oferita de INS ar fi incompleta. „Ei au facut statistica pe baza rezultatelor recensamintului din 2002 si nu i-au luat in evidenta pe cei plecati din tara de mai mult de un an. Acestia probabil ca reprezinta diferenta dintre datele noastre si ale lor“, ne-a explicat Dobre.

La rindul sau, Institutul National de Statistica isi apara datele si ii da replica ministrului Dobre explicind ca a luat in calcul inclusiv indicele la care se referea acesta. „Noi sintem singura institutie care calculeaza fluctuatiile demografice ale po****tiei, iar cifrele pe care le oferim sint date oficiale. Calculul este foarte exact si se face pe baza ultimului recensamint, adica cel din 2002. Din acea cifra, la fiecare actualizare se scad decedatii, se adauga nou-nascutii, se iau in calcul inclusiv cei care emigreaza. Fie ca sint cetateni romani care emigreaza in strainatate, fie ca sint cetateni straini care dobindesc cetatenia romana“, ne-a explicat Marcela Postelnicu, sefa Oficiului de Studii si Proiectii Demografice din INS. sursa:cotidianul



Care date credeti ca sunt corecte?

Elphax
20th November 2007, 10:26
deja sunt disperati democratii ca fac referendumul degeaba, conteaza 1 milion de oameni - care nu se prezinta, nu cred ca o sa fie 50%

pai evidenta po****tiei face actele tuturor romanilor plus ca e in relatie cu aceleasi organisme din UE si poate sti exact ce acte primesc si romanii din strainatate. cu statisticile stim cu totii cum e, niciodata nu se adeveresc, ca la meteo :)

Cristian
20th November 2007, 10:28
Nici-una :D

YoYoyOi
20th November 2007, 10:50
eu as crede ca MIRA are datele corecte. Totusi faptul ca se bazeaza doar pe CNP-urile oamenilor nu-mi da certitudinea ca din total ar fi scazut decedatii, ca pana se actualizeaza bazele de date la nivel national te apuca pensia...
Exemplu: in mai am lichidat un credit de la o banca. In octombrie m-am dus la o alta banca pt un alt credit. Mi-au zis ca nu se poate acorda pt ca figurez cu credit la cealalta banca si nu ma incadrez. Astia din mai pana in octombrie n-au fost in stare sa ma scada din evidenta :headbang:

Asa cred ca se intampla si cu evidenta asta a po****tiei.

resita
20th November 2007, 10:57
Asa cred ca se intampla si cu evidenta asta a po****tiei.

te inseli :drak:

hai sa-ti explic eu de ce dureaza atat cu morti vii:drak: din baza de date, cea mai mare problema este atunci cand persoana decedeaza in alta localitate decat cea de domiciliu. pana cei de la stare civila din localitatea unde a decedat persoana trimit comunicarea de deces trece cel mult 30 zile. dupa ce evidenta po****tiei de la locul de domiciliu primeste comunicare ei trebuie sa faca modificarea in baza de date si sa treaca persoana de la activi la pasivi, deci si aici dureaza.

Da evidentele MIRA sunt cele bune deoarece ei pot sa-ti spuna 100% exact cati locuitori cu drept de vot sunt in romania si cati sunt in strainatate, aici vorbesc de cifrele oficiale - cei care au plecat cu acte legale si figureaza la ei in baza ca cet. romani cu domiciliul in strainatate.

YoYoyOi
20th November 2007, 11:03
si cu ce anume m-am inselat? :o:

nu aia am zis si eu ca dureaza pana se produce modificarea in baza de date nationala?

iti spun eu ca nici o institutie nu stie ceva 100% sigur in tara asta. ;)

resita
20th November 2007, 11:06
si cu ce anume m-am inselat? :o:

nu aia am zis si eu ca dureaza pana se produce modificarea in baza de date nationala?

iti spun eu ca nici o institutie nu stie ceva 100% sigur in tara asta. ;)

nr. total al persoanelor cu drept de vot se stie exact in momentul actual, dar niciodata cel de azi nu o sa corespunda cu cel de duminica, deoarece intervine un factor necunoscut - decesul.

YoYoyOi
20th November 2007, 11:21
poate se stie exact numarul din iunie sau iulie, dar nu se stie numarul din 20 noiembrie, nici macar cel din 19 noiembrie. Se poate estima, dar 100% exact nu se poate sti :P

Gabri3l
20th November 2007, 12:39
INS - 100% spune adevarul, singurul institut care este in masura sa spuna statisticile po****tiei.

cealalta institutie politizata(min de interne) este in masura sa infloreasca electoratul si la peste 20 de milioane ...dupa cum bate vantul.(if u know what it means).

resita
20th November 2007, 12:44
INS - 100% spune adevarul, singurul institut care este in masura sa spuna statisticile po****tiei.



aici gresesti.

Toata popolatia Romaniei a fost introdusa din 1992 in calculatoare. De acesata operatiune se ocupa I.N.E.P-ul. Baza lor de date este cea mai complexa baza din Romania.
Daca INS-ul sunt atat de buni de ce nu fac ei listele electorale, la ei totul este statistica si nu realitati.
hai sa-ti mai spun un lucru, la baza I.N.E.P. au accest foarte putine institutii, iar gradul se securizare este foarte mare

Gabri3l
20th November 2007, 12:56
Secretarul de stat pentru relatia cu prefecturile, Victor Paul Dobre, spune ca datele corecte sint cele oferite de MIRA. „Datele noastre sint cele corecte. Ele au fost stabilite la 1 septembrie 2007 de catre Centrul National de Administrare a Bazelor de Date, din cadrul Directiei Evidenta Po****tiei, in functie de codul numeric personal al cetatenilor“, spune Dobre. El sustine ca datele MIRA nu au cum sa fie gresite data fiind modalitatea de obtinere a lor, drept pentru care cifra oferita de INS ar fi incompleta. „Ei au facut statistica pe baza rezultatelor recensamintului din 2002 si nu i-au luat in evidenta pe cei plecati din tara de mai mult de un an. Acestia probabil ca reprezinta diferenta dintre datele noastre si ale lor“, ne-a explicat Dobre.

explicatie mai penibila ca si cea de mai sus a politrucului respectiv este pe valoarea credibilitatii lui si a guvernului din care face parte... :rosu:


La rindul sau, Institutul National de Statistica isi apara datele si ii da replica ministrului Dobre explicind ca a luat in calcul inclusiv indicele la care se referea acesta. „Noi sintem singura institutie care calculeaza fluctuatiile demografice ale po****tiei, iar cifrele pe care le oferim sint date oficiale. Calculul este foarte exact si se face pe baza ultimului recensamint, adica cel din 2002. Din acea cifra, la fiecare actualizare se scad decedatii, se adauga nou-nascutii, se iau in calcul inclusiv cei care emigreaza. Fie ca sint cetateni romani care emigreaza in strainatate, fie ca sint cetateni straini care dobindesc cetatenia romana“, ne-a explicat Marcela Postelnicu, sefa Oficiului de Studii si Proiectii Demografice din INS. sursa:cotidianul

100% adevarat ce zice Institutul National de Statistica in citatatul de mai sus... din pacate, politicienii 322 care se tem de un referendum validat, nu vor fi de acord cu datele INS.

resita
20th November 2007, 12:59
gabriele, tu chiar ma faci sa rad, tu esti orbit de dragostea fata de pd si nu mai vezi realitatea.

daca crezi ca INS-ul are datele corecte spunemi si mie te rog cum le-au obtinut ei, de unde le au, cum le actualizeaza, de unde stiu ei cati cetateni romani au domiciliul in strainatete etc.

Gabri3l
20th November 2007, 13:07
resita, prin deschiderea acestui thread nu ai reusit da demonstrezi nimik si prin remarci de genul "dragostea fata de pd" in loc sa vi cu contraargumente fezabile, nu faci altceva decat sa te faci de ras....

ps: iar daca nu sti pe ce date se bazeaza(desi spune f clar si in citatul de mai sus) Institut National de Statistica(institutie mult mai credibila decat guvernul ala pe care il simpatizezi tu), te invit sa consulti site-ul institutiei respective si probabil vei afla mult mai multe.
pps: f curios si ramai uimit cum incearca unii din rasputeri sa decredibilizeze unele institutii nationale in detrimentul parlamentarilor ...pfff
ciao!

resita
20th November 2007, 13:25
hai sa-ti explic cum sta treaba ca vad ca nu intelegi sau nu vrei sa intelegi


La nastere cetateanul este inscris in registrele de stare civila de la locul de domicili al parintilor, moment in care i se elibereaza un certificat de nastere- ai primit si tu unul. Dupa inregistrare serviciul de stare civila trimite comunicare la Sserviciul public comunitar local de evidenta a persoanelor pentru ca persoana respectiva sa fie culeasa in baza de date.

Exista 3 Baze de Date
1. BD. Locala - aceasta B.D. este la nivelul fiecarui oras/comuna care are un Serviciu Public Comunitar Local de Evidenta a Po****tiei
B.D.Locale se actualizeaza zilnic cu noi inf. despre persoane, nastere, casatorie, deces etc.
2. B.D.Judeteana - in baza centralizeaza toate bazele locale
B.D.Judeteana se actualizeaza la 10 zile calendaristice
3. B.D.Nationala care centralizeaza toate bazele judetene.
B.D.Nationala se actualizeaza pe data de 1 a fiecarei luni.

Tot ce se intampla in tara si strainatate cu cetatenii romani se gasesc in aceste baze.


In momentul in care un cetatean roman renunta la cetatenia romana sau isi stabileste domiciliul in strainatate - baza se actualizeaza automat. Acum vin eu si te intreb de unde stie statistica ca Gabriel a renuntat la cetatenia romana in data de 20.09.2007? sau de unde stie statistica ca gheorghe are interdictie de-a vota? sau de unde stie statistica co ossama a devenit cetatean roman? etc.

resita
20th November 2007, 13:31
La rindul sau, Institutul National de Statistica isi apara datele si ii da replica ministrului Dobre explicind ca a luat in calcul inclusiv indicele la care se referea acesta. „Noi sintem singura institutie care calculeaza fluctuatiile demografice ale po****tiei, iar cifrele pe care le oferim sint date oficiale. [B]Calculul este foarte exact si se face pe baza ultimului recensamint, adica cel din 2002. Din acea cifra, la fiecare actualizare se scad decedatii, se adauga nou-nascutii, se iau in calcul inclusiv cei care emigreaza. Fie ca sint cetateni romani care emigreaza in strainatate, fie ca sint cetateni straini care dobindesc cetatenia romana“, ne-a explicat Marcela Postelnicu, sefa Oficiului de Studii si Proiectii Demografice din INS. sursa:cotidianul


ei lucra dupa niste date din 2002, actualizarile de date oare de unde le primesc, de unde primesc nr. cetatenilor romani care emigreaza in strainatate, cetatenilor straini care dobindesc cetatenia romana, decesele schimbarile de domiciliu etc.

asa cum spune si denumirea institutiei ei se bazeaza pe statistica nu pe fapte reale.

Sorin Blaj
20th November 2007, 14:04
Resita, adevarul este undeva la mijloc.

Si inca ceva: statistica se bazeaza pe fapte reale. :)

Balaci
20th November 2007, 14:16
Acum PD incearca toate schemele posibile ca se destabilizeze rezultatul referendumului. Au inteles ca nu pot strange 50% plus 1 de voturi pozitive, umbla dupa mici magarii ca sa para ca totul a fost trucat. Cum poti sa spui ca INS are date mai bune decat MIRA? Pai de unde isi ia INS datele? Cum le actualizeaza? Hai sa fim seriosi, e ridicol.
Am primit azi o scrisorica de la Base (semneaza "cu dragoste":D, dragostea tatucului pentru supusii sai) in care Base se erijeaza in aparatorul uninominalului. Incearca frairereala cu orice pret (nici nu mentioneaza ca ar fi mai multe variante de uninominal) si merge si la cacealma (daca pierde o sa zica ca guvernul si MIRA l-au sabotat). Eu m-am saturat de toate fazele astea:rosu:

Sorin Blaj
20th November 2007, 14:20
De unde pana unde 50% plus 1 voturi pozitive?

Balaci
20th November 2007, 14:22
50% PLUS 1 pozitive din cei 50% plus 1 alegatori de pe liste prezentati la referendum. Nu m-am exprimat foarte clar.
@Sorin: cum adica adevarul e undeva la mijloc? Te rog explica-te. Sau explica de ce crezi tu ca INS are dreptate? Sau esti si tu zombie portocaliu?

resita
20th November 2007, 14:27
nu stiu exact legea care este dar o sa ma informez si o sa-ti spun.

ca referendumul sa fie valid este necesar participarea a 50%+1 din nr. celor inscrisi pe listele electorale

Elphax
20th November 2007, 14:29
eu ma iau dupa altceva

INS a tot facut in ultima vreme analize si previziuni legate de economie, de crestere de PIB, inflatie, etc.

Niciodata nu le-au iesit previziunile si apoi au venit cu tot felul de scuze, ca s-au tot modificat date si parametri, ca s-au facut schimbari pe care ei nu le-au luat in calcul etc.

Sorin Blaj
20th November 2007, 14:42
50% PLUS 1 pozitive din cei 50% plus 1 alegatori de pe liste prezentati la referendum. Nu m-am exprimat foarte clar.
@Sorin: cum adica adevarul e undeva la mijloc? Te rog explica-te. Sau explica de ce crezi tu ca INS are dreptate? Sau esti si tu zombie portocaliu?

Lucrurile sunt clare. Am raspuns pe un alt thread la o greseala, cum ca ar fi nevoie de 50% plus 1 voturi pozitive din numarul total de alegatori si am crezut ca te referi la acelasi lucru.

Greseala mea. :)

Cat priveste simpatiile politice, avand in vedere ca ai fost moderator pe aici, trebuia sa stii deja cine cu cine voteaza. :)

In ce priveste numarul de alegatori, niciuna dintre institutiile amintite nu are cifra exacta. Despre asta era vorba.

Balaci
20th November 2007, 14:44
Stiu cu cine votezi, inclusiv de data asta. Intrebarea e de ce crezi ca MIRA se insala si INS are dreptate?

Sorin Blaj
20th November 2007, 14:53
Am votat INS in poll, dar asa cum ti-am spus deja adevarul este la mijloc, niciuna dintre institutii neavand cum sa aiba cifrele exacte.

Nici dupa aproape 18 ani nu am reusit sa facem ca baza de date sa fie completa si institutiile implicate sa colaboreze perfect, de aici si problemele care apar.

resita
20th November 2007, 15:03
Nici dupa aproape 18 ani nu am reusit sa facem ca baza de date sa fie completa si institutiile implicate sa colaboreze perfect, de aici si problemele care apar.

hai sa nu vorbim chiar asa despre lucruri pe care nu le cunoastem.
nici unul dintre voi nu a vazut si nici nu va vedea vreodata cum arata o baza de date si care este importanta informatiilor din ea.

cu o singur click programul respectiv iti arata tot ce vrei despre migratia po****tiei, structurile pe categorii de varsta etc.

daca tu spui ca institutiile nu colaboreaza intre ele ar trebui sa sti de ce nu colaboreaza, exista o lege lg. 677/2001 care prevede precis cine are acces la baza de date si cine nu are.

pot sa-ti spun ca colaborarea dintre institutiile care au acces la aceste informatii este buna

Sorin Blaj
20th November 2007, 15:19
Asa sa fie cum spui tu, dar in realitate mortii sunt pe liste si voteaza. De ce oare?

Gabri3l
20th November 2007, 17:58
Resita, adevarul este undeva la mijloc.

yo zic ca diferenta e prea mare intre min de int si INS, de aproape 1 mil de alegatori ...'altceva' este la mijloc iar acel 'altceva' nu pare a fi 'adevarul'...

Si inca ceva: statistica se bazeaza pe fapte reale. :)

yep..aici, ai perfecta dreptate.

Balaci
21st November 2007, 09:23
Pentru toti cei care mananca toate rahaturile pe care Basescu le scoate pe gura:

S-a gasit milionul de alegatori lipsa

Institutul National de Statistica a explicat ieri intr-un comunicat de presa ca cifra exacta a cetatenilor cu drept de vot luati in calcul la referendumul si la alegerile europarlamentare din 25 noiembrie este cea oferita de Ministerul Internelor, nu cea estimata de INS. „In po****tia stabila nu sint cuprinsi cetatenii romani care sint plecati din Romania de mai mult de un an“, se arata in comunicatul INS. Precizarea vine dupa ce luni democratii au cerut Guvernului sa explice diferenta de aproape un milion de alegatori dintre cifrele MIRA si cele ale INS. Numarul total de cetateni cu drept de vot oferit de MIRA este de 18.267.639, iar cel care reiese din studiul INS realizat la 1 iulie este de 17.396.549. Intr-un articol aparut ieri in ziarul Cotidianul, Marcela Postelnicu, sefa Oficiului de Studii si Proiectii Demografice din INS, declara ca la calculul facut de INS s-a luat in considerare inclusiv numarul emigrantilor plecati din Romania sau intrati in tara noastra.

(c) cotidianul

resita
21st November 2007, 09:34
INS - 100% spune adevarul, singurul institut care este in masura sa spuna statisticile po****tiei.





100% adevarat ce zice Institutul National de Statistica in citatatul de mai sus... din pacate, politicienii 322 care se tem de un referendum validat, nu vor fi de acord cu datele INS.


resita, nu faci altceva decat sa te faci de ras....

ps: iar daca nu sti pe ce date se bazeaza(desi spune f clar si in citatul de mai sus) Institut National de Statistica(institutie mult mai credibila decat guvernul ala pe care il simpatizezi tu), te invit sa consulti site-ul institutiei respective si probabil vei afla mult mai multe.
pps: f curios si ramai uimit cum incearca unii din rasputeri sa decredibilizeze unele institutii nationale in detrimentul parlamentarilor ...pfff
ciao!

:ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

cine s-a facut de ras acum, eu care am sustinut tot timpul ca MIRA are dreptate si am venit si cu argumente sau tu care crezi ca le sti pe toate.


ps. cand nu esti sigur de ceva nu mai fa asa afirmatii ca pana la urma ajungi sa te umpli de penibil

El Ciu
21st November 2007, 10:29
Mai, Gabriel este sigur de un singur lucru: orice zice Bocu Cioc Mic si Baselu, e sfant. Oare stau si ma intreb: daca Basescu ar scoate o carte (poate a scos si nu stiu), ai tine-o ca pe o biblie, Gabriele? Apropo, vezi ca Boc are cateva carti, poti sa le consideri ca "profetii".

Sunt sigur ca acum va veni si v-a zice ca tot ce s-a scris in acel articol sunt niste nascociri comuniste din partea unor pro-liberali, nenorociti, care scriu la cotidianul ...

Elphax
21st November 2007, 11:03
eu ma iau dupa altceva

INS a tot facut in ultima vreme analize si previziuni legate de economie, de crestere de PIB, inflatie, etc.

Niciodata nu le-au iesit previziunile si apoi au venit cu tot felul de scuze, ca s-au tot modificat date si parametri, ca s-au facut schimbari pe care ei nu le-au luat in calcul etc.

hai ca au fost foarte rapizi cu rectificarea :happy

Gabriel nu are nici o vina, INS doar e de vina :)

data viitoare sa va luati dupa ce spun eu - INS greseste de fiecare data :happy

Sorin Blaj
21st November 2007, 16:34
Mai, Gabriel este sigur de un singur lucru: orice zice Bocu Cioc Mic si Baselu, e sfant. Oare stau si ma intreb: daca Basescu ar scoate o carte (poate a scos si nu stiu), ai tine-o ca pe o biblie, Gabriele? Apropo, vezi ca Boc are cateva carti, poti sa le consideri ca "profetii".

Sunt sigur ca acum va veni si v-a zice ca tot ce s-a scris in acel articol sunt niste nascociri comuniste din partea unor pro-liberali, nenorociti, care scriu la cotidianul ...

Sa inteleg ca ai votat MIRA? :)

J.Bond
21st November 2007, 17:24
INS e mai sigur.

resita
21st November 2007, 20:05
Pentru toti cei care mananca toate rahaturile pe care Basescu le scoate pe gura:

S-a gasit milionul de alegatori lipsa

Institutul National de Statistica a explicat ieri intr-un comunicat de presa ca cifra exacta a cetatenilor cu drept de vot luati in calcul la referendumul si la alegerile europarlamentare din 25 noiembrie este cea oferita de Ministerul Internelor, nu cea estimata de INS. „In po****tia stabila nu sint cuprinsi cetatenii romani care sint plecati din Romania de mai mult de un an“, se arata in comunicatul INS. Precizarea vine dupa ce luni democratii au cerut Guvernului sa explice diferenta de aproape un milion de alegatori dintre cifrele MIRA si cele ale INS. Numarul total de cetateni cu drept de vot oferit de MIRA este de 18.267.639, iar cel care reiese din studiul INS realizat la 1 iulie este de 17.396.549. Intr-un articol aparut ieri in ziarul Cotidianul, Marcela Postelnicu, sefa Oficiului de Studii si Proiectii Demografice din INS, declara ca la calculul facut de INS s-a luat in considerare inclusiv numarul emigrantilor plecati din Romania sau intrati in tara noastra.

(c) cotidianul

ce scuza penibila si-au gasit si astia :ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Sorin Blaj
21st November 2007, 20:46
De la referendumul din mai, numarul cetatenilor cu drept de vot chiar a crescut, de la 18.276.825 la 18.301.309.

resita
21st November 2007, 21:21
De la referendumul din mai, numarul cetatenilor cu drept de vot chiar a crescut, de la 18.276.825 la 18.301.309.

de unde sti ca sunt 18.301.309?

Sorin Blaj
21st November 2007, 23:32
Pardon, a scazut de la 18.301.309 la 18.276.825 .

Eram prins in probleme si am vrut sa fac mai multe odata. :)

Datele sunt de la MIRA:




BIROUL ELECTORAL CENTRAL

PROCES-VERBAL
privind rezultatele referendumului national din datade 19 mai 2007 pentru demiterea Presedintelui Romaniei

Numarul persoanelor inscrise in lista pentru referendum: 18.301.309
Numarul participantilor la referendum: 8135272 - 44,45%
Numarul voturilor valabil exprimate la raspunsul "DA": 2013099 - 24,75%
Numarul voturilor valabil exprimate la raspunsul "NU": 6059315 - 74,48%
Numarul voturilor nule: 62858 - 0,77%


Daca atunci a fost aproape 45% prezenta la vot, acum va fi lejer peste 55%.

El Ciu
22nd November 2007, 12:12
Sa inteleg ca ai votat MIRA? :)

Am votat la nimereala, inainte sa citesc continutul topicului ;)

Sorin Blaj
22nd November 2007, 12:19
Se mai intampla. :)

resita
22nd November 2007, 14:59
DUPA CE AU GAFAT CU NUMARUL PERSOANELOR CU DREPT DE VOT INS NE ASIGURA CA Europarlamentarele și referendumul nu pot fi fraudate informatic :happy:happy:happy

Potrivit INS, aplicația funcționează într-un circuit închis, astfel încât nimeni din afară nu poate frauda procesul de centralizare a informațiilor.


dar nu a spus ca din interior nu se pot frauda :drak:

J.Bond
23rd November 2007, 14:12
DUPA CE AU GAFAT CU NUMARUL PERSOANELOR CU DREPT DE VOT INS NE ASIGURA CA Europarlamentarele și referendumul nu pot fi fraudate informatic :happy:happy:happy

Potrivit INS, aplicația funcționează într-un circuit închis, astfel încât nimeni din afară nu poate frauda procesul de centralizare a informațiilor.


dar nu a spus ca din interior nu se pot frauda :drak:

Nu pot fi fraudate informatic. Asta ar insemna ca nici din interior nu ar putea.
Parerea mea.