PDA

View Full Version : Sampras - Federer



Lucian86
19th November 2007, 17:01
Federer si Sampras se vor infruna in aceasta luna in 3 meciuri:
-pe 20 noiembrie la Seul
-pe 22 noiembrie la Kuala Lumpur
-pe 24 noiembrie la Macao


Intrebarea mea este: Ce sanse poate avea Sampras dupa 5 ani de la retragere????:o:


PS. Am in colectie meciul de la Wimbledon dintre cei doi:yeah:

raulmad
19th November 2007, 17:18
Nu cred ca e vorba de sanse pt simplu fapt ca e un meci demonstrativ.
Ar fi fost interesant daca cei doi ar fi fost colegi de generatie. Cand Sampras s-a retras am crezut ca nu va aparea prea curand un jucator la fel de elegant ca el. M-am inselat. Oricum amandoi sunt 2 mari campioni.

cristea
19th November 2007, 17:41
aveti idee daca se transmit la tv aceste meciuri ? daca da ,pe ce post ?

Sorin Blaj
19th November 2007, 21:44
Sampras si Federer se intalnesc in trei demonstrative



Pete Sampras si Roger Federer, doua legende ale tenisului mondial, se vor intalni in aceasta saptamana in trei meciuri demonstrative organizate in Asia, informeaza BBC.


Proaspat castigator la Turnelui Campionilor, Federer va primi replica fostului lider mondial Pete Sampras la Seul (marti), la Kuala Lumpur (Joi) si la Macao (sambata).

Retras din activitatea competitionala in 2002, Sampras s-a declarat incantat de aceasta provocare, sustinand ca s-a pregatit serios pentru disputele cu cel mai bun jucator al planetei la aceasta ora.

"Ma aflu in fata unei mari provocari, pentru care mi-am intensificat antrenamentele. Poate ca nu mai sunt la fel de rapid ca in trecut, dar cred ca pot fi competitiv", a declarat Sampras, jucator care conduce in ierarhia titlurilor de Mare Slem, cu 14 reusite.

De cealalta parte, Roger Federer, modest ca intotdeauna, a declarat ca meciurile impotriva lui Sampras nu vor fi chiar asa de usoare cum se asteapta toata lumea.

"Este o mare onoare pentru mine, dar in acelasi timp nu va fi usor. Oamenii vor fi surprinsi sa vada cat de bine joaca Pete la ora actuala. Va fi dificil pentru mine pentru ca m-am antrenat in acest an cu el in Los Angeles si pot spune ca joaca foarte bine. Lovitura de dreapta inca ii functioneaza foarte bine, la fel si slice-ul sau serviciul."

Roger Federer si Pete Sampras s-au intalnit o singura data in circuitul profesionist, elvetianul castigand in cinci seturi duelul epic din optimile turneului de la Wimbledon din anul 2001, scor 7-6 (7), 5-7, 6-4, 6-7 (2), 7-5.

Nascut pe 12 august 1971, Pete Sampras a castigat in cariera 64 de titluri la simplu si doua la dublu, avand un record fabulos de 762 de victorii si doar 222 de infrangeri.


Onlinesport



Ce parere aveti?

Cipri
19th November 2007, 22:20
Declaratii care au in ele respect reciproc ...
Oricum va fi demonstrativ , cei 2 nu cred ca se vor omora cu firea .. vor face spectacol :D

dumy84
19th November 2007, 22:25
aveti idee daca se transmit la tv aceste meciuri ? daca da ,pe ce post ?

Tinand cont ca se joaca in Asia si e plin netul de live stream-uri din zona am putea gasi ceva pe www.myp2p.eu. Trebuie verificat.

iuli
19th November 2007, 22:29
Federer cred ca va avea un palmares mai bogat decat Sampras...asta mai mult ca sigur

Universal
19th November 2007, 23:57
Asa este, dar Sampras il vate bate in cel putin un meci....

Sorin Blaj
20th November 2007, 00:21
Sper sa le putem vedea. :ok:

Adi Da Samraj
20th November 2007, 01:04
Roger Federer si Pete Sampras s-au intalnit o singura data in circuitul profesionist, elvetianul castigand in cinci seturi duelul epic din optimile turneului de la Wimbledon din anul 2001, scor 7-6 (7), 5-7, 6-4, 6-7 (2), 7-5.




Predarea stafetei

printulmiskin
20th November 2007, 12:23
Sampras nu are absolut nici o sansa intr-o disputa "pe bune" cu Federer..O data este virsta,a doua oara este perioada mare de inactivitate a lui Pistol Pete,si apoi este diferenta mare dintre tenisul anilor 90 si tenisul actual..Cu serviciul -voleul lui Sampas sa zicem ca i poate fura un set ,dar un meci intreg,nu vad cum ar putea pierde Federer,mai ales daca joaca la nivelul de saptamina trecuta!

iuli
20th November 2007, 13:15
Va castiga si Sampras un meci...sunt demonstrative, doar nu castiga cu 3-0...ar fi prea aiurea

dumy84
20th November 2007, 13:27
Federer l-a invins pe Sampras la Seul

Liderul mondial Roger Federer l-a invins in doua seturi pe fostul septuplu campion de la Wimbledon, Pete Sampras, in primul din cele trei meciuri demonstrative programate intre cei doi in aceasta saptamana, informeaza BBC.

In varsta de 26 de ani, Federer l-a depasit pe Sampras, 36 de ani, cu 6-4, 6-3, dupa ce americanul fost lider mondial a condus in primul act cu 4-2.

Continuarea: http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/26584/federer-l-a-invins-pe-sampras-la-seul.htm

iuli
20th November 2007, 13:31
a si fost meciul? :D Cand e urmatorul?

Sorin Blaj
20th November 2007, 14:04
Ce va spuneam eu, nici macar nu le vom vedea. Pacat.

Sorin Blaj
20th November 2007, 21:53
Protagonistii:

Adi Da Samraj
21st November 2007, 17:41
a si fost meciul? :D Cand e urmatorul?

pe 22 noiembrie la Kuala Lumpur

Cipri
21st November 2007, 18:26
pe 22 noiembrie la Kuala Lumpur
ce ora ?

luma
21st November 2007, 18:43
Din cate stiu eu, doar Tennis Channel difuzeaza meciurile. Pentru cei interesati:
http://www.tennis.com/tvschedule/tvschedule.aspx?id=67

Cipri
21st November 2007, 21:27
Din cate stiu eu, doar Tennis Channel difuzeaza meciurile. Pentru cei interesati:
http://www.tennis.com/tvschedule/tvschedule.aspx?id=67
ms ... sunt la liceu ... nu pot sa il vad :(((((((((((((

cristea
21st November 2007, 21:41
ha ha , tu alegi sa te duci la niste ore obosite in loc sa te uiti la un meci intre 2 legende ?
daca vrei sa iti respect motto-ul "sport legend" trebuie sa vezi meciurile :)

luma
21st November 2007, 21:53
Tennis Channel? De unde?:huhu:

luma
22nd November 2007, 22:34
Elvetianul Roger Federer, cel mai bun jucator din lume, l-a intrecut Pete Sampras in al doilea meci demonstrativ din seria celor trei programate in Asia, liderul mondial depasindu-l pe american la Kuala Lumpur (Malaysia), cu 7-6 (6), 7-6 (5), informeaza BBC.
http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/26677/federer-l-a-invins-din-nou-pe-sampras.htm

whisper
24th November 2007, 00:00
:( Se vede ca a imbatranit Pete :( Sa piarda doua meciuri consecutive, in fata lui Roger, e prea mult. Sper ca macar pe cel de maine sa il castige:cheer:

Sorin Blaj
24th November 2007, 00:02
Joaca numarul unu mondial cu un jucator retras de ani buni. Cred ca nu mai trebuie spus ceva in plus.

Universal
24th November 2007, 00:12
Pana la urma o sa-si revina Sampras si ii ia un set. Ce jucatori..as vrea sa-l invinga Pete macar odata....

Lucian86
24th November 2007, 11:56
Iata ca Sampras a castigat cel de-al treilea meci 7-6, 6-4

luma
24th November 2007, 11:58
Pai de abia azi se joaca...:thinkso:
Aaaaaa, fusul orar!! :headbang:

printulmiskin
24th November 2007, 14:28
Pot sa pariez pe orice ca ultimul meci a fost un "cadou" din partea lui Fedex pt Sampras..Altfel,intr-un meci pe bune intre cei doi rezultatul nu poate fi decit unul singur(cel din primele 2 meciuri)..

alina_dana
24th November 2007, 20:00
Vad ca toti cei de aici nu mai credeti in Sampras (aveti dreptate nu mai este vremea lui) nu sunt eu mare experta in tenis dar ma bucuram cand juca Sampras avea un stil ce te bucura si zambetul pe cand la Fedex este total invers joAca f bine adevarat dar eu am crescut cu Sampras si Agassi .
Trebuie sa apreciem valorile la vremea lor si sa la respectam mai tarziu .azi este randul lui Federer sa isi primeasca lauri maine cine stie ....comparatia dintre cei2 cred ca este mai mult pt publicitate vremurile sa schimba daca daca....

luma
24th November 2007, 20:19
Este un demonstrativ si ca la oricare demo nu exista incrancenarea din competitii. S-ar pierde spectacolul.:)

Cneazul
24th November 2007, 22:16
superb a jucat pete. hai dom`;le lasati`ma cu cadouri din partea lui federer, etc. cititi si voi articole din presa internationala: in toate articolele se spune despre spectacolul facut de sampras si de seriozitatea lui federer. fedex a jucat cat se poate de serios. oricum, va rog sa intrati pe youtube deoarece sunt multe filmulete cu imagini din aceste 3 meciuri. au fost niste partide superbe. Go Pete:)

whisper
24th November 2007, 22:34
L-a lasat Roger si pe Sampras sa castige un meci:D
Stiu Sorin, dar totusi cel retras e Sampras si aveam mai multe sperante de la el:)

PS: Cneazule,mai glumim si noi. Ce, nu se poate?

Sorin Blaj
24th November 2007, 22:42
Iata ca Sampras a castigat cel de-al treilea meci 7-6, 6-4

Ma bucur, sincer. L-a obosit pe Federer in primele doua. :)

cristea
25th November 2007, 00:46
oricum ar fi fost meciurile,trucate sau netrucate , Sampras ramane un mare jucator.
Imi mentin parerea ca daca ar mai fi la acest moment in ATP ,chiar si la varsta asta ar fi fost intre primii 20 de jucatori ai lumii :) .

PS : Poate demonstrativul era mai bine sa fie cu oricine altcineva in afara lui Federer. (poate cu un niste old-boys gen Coretja , Moya ,Muster sau Marcelo Rios)

Lucian86
25th November 2007, 12:52
superb a jucat pete. hai dom`;le lasati`ma cu cadouri din partea lui federer, etc. cititi si voi articole din presa internationala: in toate articolele se spune despre spectacolul facut de sampras si de seriozitatea lui federer. fedex a jucat cat se poate de serios. oricum, va rog sa intrati pe youtube deoarece sunt multe filmulete cu imagini din aceste 3 meciuri. au fost niste partide superbe. Go Pete:)

Eu am vazut meciurile pe youtube si pot sa spun ca intensitatea cu care s-a jucat nu a fost una paragonabila cu meciurile oficiale a lui Federer. A fost un meci demonstrativ si nimic altceva.
Sampras se vede ca inca mai stie tenis; am vazut servicii bune, joc la voleu tot atat de bun si o sclipire remarcabila. Totusi se vede clar ca numai are aceeasi mobilitate;desi cum spuneam inainte, jocul sau a fost de calitate, l-am vazut bine cum pe alocuri se misca destul de rigid. Personal, nu cred ca va face fata marilor jucatori daca acesta se va intoarce in circuitul ATP.

E inutil sa mai vorbim de cine ar castiga intr-un meci pe bune intre cei doi. Federer ar castiga clar 100 de meciuri din 100. Federer este la apogeul carierei iar Sampras s-a retras de 5 ani deja. S-au schimbat multe intre timp: rachete mai performante, joc mai rapid si puternic. Am fi naivi sa credem ca Sampras ar mai putea obtine ceva in masura in care jocul sau preferat, adica cel la fileu, numai este eficient in jocul modern. De la fundul liniei cred ca si numarul 50 ATP actual l-ar bate pe batranul Sampras fara probleme.

luma
25th November 2007, 13:02
<<Sampras downplayed his victory, noting Federer was coming off a long season and that he was helped by his big serve and the fast indoor carpet surface. He had only aimed to win one set during the three-match series.

"Let's not get carried away," he said at a news conference.

Sampras ruled out a comeback from retirement, telling the audience after the match, "I had my time in the '90s.">>
Sursa: tennis.com (http://www.tennis.com/news/news.aspx?id=108480)

jesus supremu
25th November 2007, 16:21
Eu am vazut meciurile pe youtube si pot sa spun ca intensitatea cu care s-a jucat nu a fost una paragonabila cu meciurile oficiale a lui Federer. A fost un meci demonstrativ si nimic altceva.
Sampras se vede ca inca mai stie tenis; am vazut servicii bune, joc la voleu tot atat de bun si o sclipire remarcabila. Totusi se vede clar ca numai are aceeasi mobilitate;desi cum spuneam inainte, jocul sau a fost de calitate, l-am vazut bine cum pe alocuri se misca destul de rigid. Personal, nu cred ca va face fata marilor jucatori daca acesta se va intoarce in circuitul ATP.

E inutil sa mai vorbim de cine ar castiga intr-un meci pe bune intre cei doi. Federer ar castiga clar 100 de meciuri din 100. Federer este la apogeul carierei iar Sampras s-a retras de 5 ani deja. S-au schimbat multe intre timp: rachete mai performante, joc mai rapid si puternic. Am fi naivi sa credem ca Sampras ar mai putea obtine ceva in masura in care jocul sau preferat, adica cel la fileu, numai este eficient in jocul modern. De la fundul liniei cred ca si numarul 50 ATP actual l-ar bate pe batranul Sampras fara probleme.
cred ca 86 e anul nasterii nu?atunci se explica sa-l consideri pe sampras un sarman batranel care daca ar reveni ar face nr 50 din lume instructie cu el.pete e totusi baiatul ala cu recordul de grand slam-uri castigate.poate pe zgura sa aiba probleme nu i-a placut niciodata.altfel cred ca ar putea sa mai mature pe jos cu multi.cred ca fedex desi e fara indoiala unul dintre cei mai mari din toate timpurile nu are o generatie la nivelul lui sampras care s-a luptat cu goran agassi rafter si altii.:)

Lucian86
25th November 2007, 19:54
cred ca 86 e anul nasterii nu?atunci se explica sa-l consideri pe sampras un sarman batranel care daca ar reveni ar face nr 50 din lume instructie cu el.pete e totusi baiatul ala cu recordul de grand slam-uri castigate.poate pe zgura sa aiba probleme nu i-a placut niciodata.altfel cred ca ar putea sa mai mature pe jos cu multi.cred ca fedex desi e fara indoiala unul dintre cei mai mari din toate timpurile nu are o generatie la nivelul lui sampras care s-a luptat cu goran agassi rafter si altii.:)

Pete a spus foarte bine : I had my time in 90'

Hai sa fim clari. Nimeni nu poate spune nimic impotriva calitatii acestui mare jucator ce a fost Pete Sampras. Eu am incercat doar sa-l includ in situtatia actuala a tenisului, unul diferit chiar si fata de acum 5 ani in urma cand acest s-a retras. Ca bun cunoscator de tenis ce esti, trebuie sa stii ca in tenis, pentru a face performanta trebuie sa joci si sa te antrenezi constant. Crezi tu ca un jucator, cat se poate de mare ca Sampras, poate avea pretentia de a se intoarce in circuit la 36 de ani, dupa 5 ani de inactivitate si sa concureze cu granzii tenisului actual ???? Eu iti spun sincer ca nu am nici cea mai mica speranta pentru el chiar daca mi-as dori din tot sufletul ca acest lucru sa se intample. Repet: He had his time in 90'


PS: Terminati cu cliche-ele astea in care tanarul este prin definitie un necunoscator. Desi eram tanar, am reusit totusi sa prind cateva meciuri cu Pete; in plus am in colectie cateva meciuri si momente ale acestuia

Ady
25th November 2007, 23:06
amintiti-va ce s-a intamplat cand a incercat borg sa revina ;)
una e un demonstrativ, alta e ATP Tour ...

TenisFan
28th November 2007, 21:36
Eu ma uit pe youtube apoi ma uit pe onlinesport apoi rad isteric... :( :happy :cry: Oricum Sampras merita sa castige toate cele 3 meciuri... :cry:

Black Mamba
29th November 2007, 14:03
Toate meciurile se pot gasi pe TBP.

Sampras are inca un serviciu si voleu beton. Dar cam atat. :)

Lucian86
29th November 2007, 16:49
Eu ma uit pe youtube apoi ma uit pe onlinesport apoi rad isteric... :( :happy :cry: Oricum Sampras merita sa castige toate cele 3 meciuri... :cry:

Aham!!! Pai "logica" vrea ca acum, Sampras sa faca fata lui Federer,numarul 1 mondial de ceva timp, dupa 5 ani de la retragerea americanului atunci cand in singura lor disputa pe bune de acum 6 ani, un tanar de 19 ani fara experienta si abia in top 20 mondial reusise sa-l bata pe "Wimbledon man" de atunci chiar la el "acasa".

Raman la parerea ca, azi, in noiembrie 2007, 100 de intalniri Federer - Sampras se termina 100-0 pentru elvetian.

Optimistul
29th November 2007, 18:46
Oricum Sampras merita sa castige toate cele 3 meciuri... :cry:

Pot sa-ti iau ca semnatura cele scrise de tine mai sus pana Federer va manca bataie de la Sampras ?

TenisFan
29th November 2007, 20:12
Poti sa faci orice daca nu intelegi ironia... :( In ziua de azi banii primeaza... Iar publicitatea si banii care au reiesit din meciul asta "programat" strategic in Asia i-au mai rotunjit contu' lu' Sampras ... :( Fedex n-are nevoie de asa ceva... El a jucat pentru ideea de istorie falsa pe care el o doreste reala numai ca toti marii sportului alb sunt prea batrani sa se puna cu el...Orice discutie din punct de vedere strict tenisistic cu referire la partida dintre cei doi e cel putin naiva ca sa nu folosesc cuvinte mai neplacute... :(

Optimistul
29th November 2007, 22:05
Tu oriunde scrie Federer te postezi ? Daca nu prezinta interes tenisistic un meci demostrativ de-al lui Federer de ce te mai agiti atata ?
Ma bucur totusi ca l-am mai vazut pe Sampras jucand cu veritabilul lui joc ,pe cale de disparitie dealtfel,servici-voleu . Pacat ca acesti doi mari jucatori au fost din generatii diferite , am fi vazut meciuri captivante ,nu gluma ...

TenisFan
29th November 2007, 23:07
N-ai inteles absolut nimic... :( Nu pot sa zic ca ma bucura... :( Mai degraba ma intristeaza... :(

Lucian86
1st December 2007, 18:40
Cum de nu s-a facut pe acest forum un topic cu un sondaj in ceea ce priveste cel mai bun jucator al tuturor timpurilor???

Ady
2nd December 2007, 00:07
au fost vreo 2-3 ... cauta bine :)