PDA

View Full Version : Campionul Campionilor



Lordul
19th November 2007, 18:32
Va invit ca impreuna sa alegem Campionul Campionilor Editia 2007 . Nu este vb despre cursa campionilor de la Paris ci aici vom discuta strict de campionii disciplinelor motorizate(4 roti strict ) . Deocamdata optiunilor sunt :

Kimi Raikonnen (Campion F1)

Mattias Ekstrom (DTM )

Andy Priaulx (FIA WTCC )

Sebastien Bourdais (Champ Car )

Dario Franchiti (IndyRacingLeague)

Jimmie Johnson (Nascar )

La WRC inca nu se stie campionul dar foarte probabil va fi Sebastien Loeb .

Sa-l notam si pe castigatorul de la Le Mans din cursa de 24 de ore : Werner pe Audi

Campionul FIA GT Tomas Biaggi nu poate lipsi din aceasta lista .

De la GT2 vine Tommy Villander care s-a impus in fata lui Stephen Ortelli .

Daca am uitat pe cineva nu ezitati sa propuneti ...dar repet numai si numai CAMPIONI de anul asta .

aphelyon
19th November 2007, 19:19
Nu este vb despre cursa campionilor de la Paris

Daca te referi la Race Of Champions (si sunt sigur ca la asta te-ai referit), va fi la Wembley nu la Paris (aici a fost anul trecut).


Si legat de lista ta ....eu zic Kimi.

Lordul
19th November 2007, 19:22
Nu ma refer la Race Of Champions pentru ca acolo nu participa numai campioni de exemplu anul trecut a participat David Culthard . Eu ma refer strict numai la CAMPIONI

Tazz
19th November 2007, 20:01
Ma sincer e imposibil sa faci comparatie intre ei. Sunt diferiti total unul de altul.

Da daca e sa aleg unu, merg pe Priaulx. Mi se pare un pilot excelent. E foarte calculat dar cand e cazul face si spectacol. E un pilot complet.
Cred ca s-ar descurca destul de bine si in alte competitii pe 4 roti.

Tare as vrea sa-l vad in WRC, spre exemplu :D

dumy84
19th November 2007, 21:28
Chiar daca nu-i putem compara strict obiectiv, demersul este unul bun. Asa ne putem aminti de sezonul abia incheiat, punand cap la cap informatii din toate disciplinele enuntate mai sus. Dar daca stau sa ma gandesc mai bine le putem grupa cumva: monoposturi, turisme, GT-uri si raliuri (aici as integra si IRC, campionatul organizat ca replica la mult mai costisitorul si totusi pasionantul WRC).

La monoposturi eu il aleg pe Sebastien Bourdais pentru castigarea celui de-al patrulea titlu in ChampCar. La turisme il votez ca cel mai bun pilot pe americanul Jimmie Johnson, aflat la al doilea titlu in selectivul campionat Nascar.

Lordul
19th November 2007, 22:16
La monoposturi spun Bourdais ,pt spectacol e un pilot concret , la turisme il aleg pe Andy Priaulx pt cel de-al 3 titlu consecutiv , la raliuri Loeb

Tazz
19th November 2007, 23:52
Da, la monoposturi Bourdais e clar cel care merita "titlul" campionul campionilor. A facut niste sezoane excelente in Champ...
Sper numai sa nu se piarda cumva in anonimat intre pilotii de pluton din F1, ar fi pacat.

Mario Di Lazi
20th November 2007, 08:43
Pe 16 decembrie în Anglia ...


Sã vedem cum s-au desfãºurat lucrurile la Cursa Campionilor din 2006 :

In Finala 1 s-au intalnit Seba Loeb (Franta) si Colin McRae (Scotia) ... Seba Loeb l-a invins pe scotian si s-a calificat in Super Finala
In Finala 2 s-au intalnit M. Ekstrom (Suedia) si Seba Bourdais (Franta) ... M. Ekstrom s-a calificat in Super Finala

In Super Finala de la Paris 2006 , M. Ekstrom l-a invins pe Seba Loeb cu "scorul" de 2-0 si a castigat Cursa Campionilor - editia a 19 a ... Cei 2 piloti au alergat in prima cursa cu masini marca Citroen si in a2a cursa cu masini Renault Megan ...

Lordul
20th November 2007, 14:35
Mario este off-topic .

Mario Di Lazi
20th November 2007, 15:16
aaaaaaaaaaaa
scuze :D ... am crezut cã este vorba de Cursa Campionilor ... scuze :D

Lordul
20th November 2007, 22:56
nu-i nimic ...se mai intampla...

sniperwolf1989
21st November 2007, 14:54
Ar trebui sa facem un topic pentru cursa campionul campionilor.Nu stiti Loeb de ce nu va participa?.Cred ca el a castigat de cele mai multe ori:D:D.ce credeti cine va catsiga?

Aici sunt pilotii care vor concura http://www.raceofchampions.com/drivers,5.html

Lordul
21st November 2007, 14:56
sniperwolf postul tau imi aduce un zambet pe fata ...Loeb a castigat odata in 2006 iar in 2005 a castigat Heiki Kovalainnen .

aphelyon
21st November 2007, 15:29
Ce a castigat Loeb in 2006? El a castigat in 2005... In 2006 a castigat Mattias Ekström iar pe natiuni Finlanda (Kovalainen/Grönholm). Heikki a castigat in 2004

ai dreptate Sniper, ar trebui un topic cu RoC :)

Lordul
21st November 2007, 20:24
pai n-are nimeni 2 victorii finale la Race of Champions

sniperwolf1989
22nd November 2007, 19:05
Castigatorii RoC
2006 Mattias Ekström
2005 Sébastien Loeb
2004 Heikki Kovalainen
2003 Sebastien Loeb
2002 Marcus Grönholm

Lordul
22nd November 2007, 22:29
asadar Loeb are 2 victorii

sniperwolf1989
23rd November 2007, 19:13
Dar nu stiu de ce nu va participa anul asta:(:(:(:(:(:(

Universal
24th November 2007, 00:15
probleme pesonale :o: totusi..as fii incantat sa invinga Ekström :)

Lordul
24th November 2007, 19:54
eu sper sa invinga Mattias din nou

Lordul
26th August 2008, 09:51
si a invins !