PDA

View Full Version : Discutii off-topic



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Mihaela P
6th November 2007, 12:03
Bina ai venit Maxmold!

Interesant ca tu ai ca favorita echipa Romaniei si nu pe cea a Rusiei!

Maxmold
6th November 2007, 21:29
Interesant ca tu ai ca favorita echipa Romaniei si nu pe cea a Rusiei!

Întrebarele bun, Irina...:rolleyes: :)

Dragostea spre gimnastica româneasca de la așa cum trebuie și aceasta dragostea nu ave "granițelor naționale".

ioanavol
6th November 2007, 22:23
Întrebarele bun, Irina...:rolleyes: :)

Dragostea spre gimnastica româneasca de la așa cum trebuie și aceasta dragostea nu ave "granițelor naționale".

buna remarca. bravo, maxmold, ca gandesti asa:ok:

vlad001
7th November 2007, 11:56
Maxmold, esti cumva originar din Republica Moldova? (max-Mold?) Vad ca vorbesti si destul de bine romaneste, desi nu la fel de bine ca cineva care a crescut in Moldova.

Maxmold
7th November 2007, 14:29
Maxmold, esti cumva originar din Republica Moldova? (max-Mold?) Vad ca vorbesti si destul de bine romaneste, desi nu la fel de bine ca cineva care a crescut in Moldova.

Nu, Vlad! Eu - rus etnic, nu ave rădăcinii moldovenești în familiele.
mold,- numai nota spre "nickname".:D:cool: Max (ori Maxim) asta mă nume.
Învăți limba română, din păcate n-am practică ori prea puțin (în Rusia).

miafangina
7th November 2007, 14:46
Si eu am crezut ca esti moldovean la origini si sunt cu-adevarat surprinsa(placut).Bun venit printre noi,e un loc unde poti exersa limba romana!:)

ioanavol
7th November 2007, 16:45
Nu, Vlad! Eu - rus etnic, nu ave rădăcinii moldovenești în familiele.
mold,- numai nota spre "nickname".:D:cool: Max (ori Maxim) asta mă nume.
Învăți limba română, din păcate n-am practică ori prea puțin (în Rusia).
si eu sunt surprinsa foarte placut...mi-ai daramat o prejudecata:)

Maxmold
7th November 2007, 21:59
Mersi, prieteni!
Păcat că, eu nu voi putea vizita des pe forum exelent... 20 noiembrie,- de la început a mea serviciul militar activ (apărarea antiaeriană): anul întreg ori unu și jumătate. :) ;)

mikeyy
7th November 2007, 22:21
Ne bucuram ca esti aici....imi pare rau sa aud ca nu vei fi pentru mult timp si ca nu vei fi aici la Olimpiada de la Beijing

miafangina
8th November 2007, 09:12
Mersi, prieteni!
Păcat că, eu nu voi putea vizita des pe forum exelent... 20 noiembrie,- de la început a mea serviciul militar activ (apărarea antiaeriană): anul întreg ori unu și jumătate. :) ;)

Imi pare rau,abia ai venit si deja trebuie sa pleci!Poate mai reusesti sa intri din cind in cind,te asteptam.Multa sanatate!:)

crisloregym
8th November 2007, 19:49
Si mie imi pare rau, Maxim:(. Oricum, sper ca vei reusi sa ne mai vizitezi din cand in cand. Si spoer din tot sufletul ca peste un an si jumatate sa ne gasesti tot aici:)

crisloregym
8th November 2007, 20:43
Am scris aici tocmai pentru ca este off-topic. Dar cine stie, poate se adreseaza si unor gimnasti care poarta numele de Mihai/Mihaela/Gabi etc.

Ceea ce vroiam eu, insa, e sa le urez tuturor forumistilor a caror onomastica este astazi La Multi Ani si numai bine. Personal, nu stiu decat de Mikaeyy si Irina P, asa ca va urez sa aveti parte numai de bucurii si de lucruri bune. Mult spor in toate!!!

Maxmold
8th November 2007, 21:55
Mulțumesc foarte mult pentru sprijin! :bere: :)

Armata de la bineînțeles de eveniment important pentru meu. Însă este deosebit de important aceasta la Jocurile Olimpice de la Beijing '08 și CE feminine de echipa de la Clermont-Ferrand.

A doua la Olimpiadă pentru Cătălinei Ponor! :cheer:

/OLE/

crisloregym
8th November 2007, 21:58
Sa speram ac asa va fi si ca nu vor fi probleme cu Catalina. Eu sper sa o vedem si la Beijing:)

miafangina
8th November 2007, 22:19
Toata ziua m-am gindit ca nu cunosc pe nimeni care sa se numeasca Mihai sau Gavril.Multumesc,Cristina,esti foarte pe faza.
Mihaela si Mikeyy,va doresc multa sanatate,sa va bucurati de familie,prieteni,pasiuni si de tot ce e important pentru voi,sa va mearga bine pe toate planurile!LA MULTI ANI!:):)

mikeyy
8th November 2007, 23:15
Multumesc Cris, multumesc Mia ! :)

Pegasnegru
8th November 2007, 23:23
Multumesc Cris si multumesc Mia! (numele meu de sfant/mijlociu) Va urez si voua toate cele bune si muta sanatate!

Pegasnegru
8th November 2007, 23:24
(Sunt cu adevarat indragostita de forumul acesta, si de voi! :yes: )

ioanavol
8th November 2007, 23:51
multa sanatate si tie, Alex:)

Maxmold
9th November 2007, 11:16
Sa speram ac asa va fi si ca nu vor fi probleme cu Catalina.

Se poate spune că această pe la problema este trei aspectul:


Doamna Bitang și Cătălina Ponor;

Domnule antrenor principal Forminte și Ponor – poate de la problema este cea mai încordata! (Cătălina se antrenă pe echipa de la Deva și în mod individual ori exact invers);

Domnule Nicolae Forminte și Federația...

Pentru la Echipa olimpic este absolut necesar gase soluției juste și un compromis. :ok: :cool:

miafangina
9th November 2007, 11:32
(Sunt cu adevarat indragostita de forumul acesta, si de voi! :yes: )

Inainte de a descoperi acest forum mi se parea o mare pierdere de vreme si o copilarie sa-ti faci prieteni pe internet(e foarte adevarat ca am vazut oameni care vorbeau doar de dragul fabulatiilor,isi dadeau identitati si locatii false,probabil doar din amuzament).Acum chiar simt ca mi-am facut prieteni si sper sa dureze(forumul,ca de voi sunt foarte sigura,pasiunile mari nu pot sa dispara).:yes:

crisloregym
9th November 2007, 19:12
Dap, si eu credeam la fel, Mia, dar tare ma bucur ca nu e asa:P. Inseamna foarte mult pentru mine sa pot discuta cu prieteni, oameni pe care nici nu-i cunosc:D, in conditiile in care prietenii mei cei vechi nu sunt fani ai gimnasticii:(.

Alex, de tine chiar nu am stiut, imi pare rau:) Dar, oricum, iti urez numai bine:). Si multumesc de urari:)

miafangina
9th November 2007, 20:19
Multumesc Cris si multumesc Mia! (numele meu de sfant/mijlociu) Va urez si voua toate cele bune si muta sanatate!

Recunosc cinstit ca urarile erau pentru Mihaela Paun,dar acum ti le adresez cu draga inima si tie.Esti Mihaela sau Gabi?sa stiu data viitoare.:kiss:

ioanavol
9th November 2007, 20:47
si mie imi place de voi:P...dar cred ca s-a vazut deja, nu-i asa?;)

Pegasnegru
9th November 2007, 20:49
Recunosc cinstit ca urarile erau pentru Mihaela Paun,dar acum ti le adresez cu draga inima si tie.Esti Mihaela sau Gabi?sa stiu data viitoare.:kiss:

Multumesc :) Sunt Gabriela, tatal meu a ramas in pana de inspiratie si m-a numit dupa mama, Gabriela, si matusa mea-sora lui, Gabriela. Cand suna telefonu' si raspunde bunica o aud invariabil: "Care Gabi, mica sau mare? Mare? Bun, care cea blonda sau bruneta?" Onomastica mare la mine in familie.....:D

Pegasnegru
9th November 2007, 20:52
Asa ca prefer Alexandra, e mult mai usor pentru mine si prietenii mei.
Da Ioana, se vede ;) :kiss:

cata10
9th November 2007, 21:06
LA MULTI ANI mikeyy, Irina (Mihaela), Gabi (Alexandra) si tuturor celor care v-ati serbat onomastica ieri, fie ca faceti parte din fenomenul GIMNASTICA fie ca nu; sa va dea Dumnezeu sanatate si putere de munca caci bucuriile vor veni din partea gimnastilor si gimnastelor noastre!

miafangina
9th November 2007, 21:09
si mie imi place de voi:P...dar cred ca s-a vazut deja, nu-i asa?;)

Se vede si mai ales se simte,si cred ca pentru voi e cu-atit mai placut sa ne simtiti aproape sufleteste,voi fiind atit de departe fizic.:)

crisloregym
9th November 2007, 21:10
Multumesc :) Sunt Gabriela, tatal meu a ramas in pana de inspiratie si m-a numit dupa mama, Gabriela, si matusa mea-sora lui, Gabriela. Cand suna telefonu' si raspunde bunica o aud invariabil: "Care Gabi, mica sau mare? Mare? Bun, care cea blonda sau bruneta?" Onomastica mare la mine in familie.....:D

Tare!!!!

Suna ca si cum nu va plictisiti niciodata:D

miafangina
9th November 2007, 21:17
Multumesc :) Sunt Gabriela, tatal meu a ramas in pana de inspiratie si m-a numit dupa mama, Gabriela, si matusa mea-sora lui, Gabriela. Cand suna telefonu' si raspunde bunica o aud invariabil: "Care Gabi, mica sau mare? Mare? Bun, care cea blonda sau bruneta?" Onomastica mare la mine in familie.....:D

Eu stiu ca urari e voie sa faci 12 zile dupa ,asa ca multa sanatate pentru toate Gabrielele din familie!:):):)

Pegasnegru
9th November 2007, 21:23
Tare!!!!

Suna ca si cum nu va plictisiti niciodata:D
Da, cand reusim sa ne unim cu totii acasa, in Romania (invariabil la bunica)... Mi-e dor de-acasa.... :huhu: De aceea ma simt si foarte legata de acest forum; compenseaza oarecum. Nici nu-mi vine sa cred ca nu am fost niciodata judecata nici negativ nici pozitiv ca fac parte din Diaspora. Ma asteptam la ceva-ceva reticente: NIMIC. :D Imi da o forta si o speranta mare in viitorul nostru. Faptul ca ne-am gasit prin dragostea fata de gimnastica cred ca este un lucru mai arbitrar; cred ca punem aceeasi pasiune pt multe alte lucruri, si repsectul nostru se reflecta in mai multe ramuri.
(sper ca nu am spus mai multe decat trebuia, sau ca nu am luat-o prea off-topic :) )

mikeyy
18th November 2007, 18:22
Am mutat aici cateva dintre mesajele de pe forum care nu se portriveau thread-ului in care erau postate.Am facut asta pentru a nu se amesteca ideile.:ok:

miafangina
18th November 2007, 23:36
Am mutat aici cateva dintre mesajele de pe forum care nu se portriveau thread-ului in care erau postate.Am facut asta pentru a nu se amesteca ideile.:ok:

Ai facut foarte bine.

Mihaela P
21st November 2007, 09:07
Cu scuzele de rigoare pentru intarzierea cu care scriu, va multumesc pentru urarile de ziua onomastica.
Am fost prinsa cu ceva probleme si am intrat pe forum mult mai putin.
Acum am de recuperat. Citesc de ieri de la pranz ...si tot mai am.

ioanavol
21st November 2007, 14:27
Cu scuzele de rigoare pentru intarzierea cu care scriu, va multumesc pentru urarile de ziua onomastica.
Am fost prinsa cu ceva probleme si am intrat pe forum mult mai putin.
Acum am de recuperat. Citesc de ieri de la pranz ...si tot mai am.
bine ai revenit:)

annes
21st November 2007, 15:20
buna ziua sunt si eu noua pe aici ce mult ma bucur ca exista acest forum in fine aici ma simt in largul meu

mikeyy
21st November 2007, 15:29
buna ziua sunt si eu noua pe aici ce mult ma bucur ca exista acest forum in fine aici ma simt in largul meu

Bine ai venit Annes. Ma bucucr ca ai acest sentiment, sentiment pe care l-am avut toti cand am descoperit acest forum, forum de care majoritatea suntem dependenti :D

ioanavol
21st November 2007, 15:36
ca bine zici Mikeyy...:D

Bun venit Annes!

Mihaela P
21st November 2007, 15:55
Bine ai venit Annes!
Te asteptam cu comentarii la orice subiect.

annes
21st November 2007, 16:05
eu am facut gimnastica dar au trecut ceva ani buni de atunci.

miafangina
21st November 2007, 16:24
Buna,Anca si Annes!
Va asteptam povestile si comentariile cu mult interes.:)

ioanavol
21st November 2007, 16:24
eu am facut gimnastica dar au trecut ceva ani buni de atunci.
pai cand si daca ai chef sa ne povestesti sa stii ca noi suntem f dornici sa stim cum e vazuta gimnastica "dinauntru";)
poate cand ne citesti comentariile razi sau te intristezi la unele dintre ele, stiind ca realitatea e altfel...
te rog sa ne contrazici unde crezi ca spunem aberatii. (si asta e valabil si pentru altii "direct implicati" care ne mai viziteaza...)

annes
21st November 2007, 16:37
ok mai multe o sa va povestesc maine acum nu mai pot sta
ma bucur ca am cu cine vb de gimnastica la nesfarsit.
o zi buna in continuare

crisloregym
21st November 2007, 17:55
pai cand si daca ai chef sa ne povestesti sa stii ca noi suntem f dornici sa stim cum e vazuta gimnastica "dinauntru";)
poate cand ne citesti comentariile razi sau te intristezi la unele dintre ele, stiind ca realitatea e altfel...
te rog sa ne contrazici unde crezi ca spunem aberatii. (si asta e valabil si pentru altii "direct implicati" care ne mai viziteaza...)

Bine zici, Ioana!!!Si eu sunt curioasa cum e vazuta gimnastica din "culise":D

Si bun venit, Annes!!!!!

crisloregym
24th November 2007, 13:34
Am gasit astazi un comentariu la un articol despre Roxana Luca (patinaj)...un fel de demisie a Mirelei Basescu. Formularea ma face sa ma indoiesc, dar, totusi, ramane un semnul intrebarii:D. Mai ales ca s eleaga si de faptul ac ultimele articole din gimnastica nu au mai fost scrise de ea...aveti aici linkul

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=67753&cid=1549592&pag=

vlad001
24th November 2007, 14:23
Sper si cred ca e doar o gluma proasta.
Cineva nu o suporta pe Mirela Basescu si face declaratii in numele ei.
Te contrazic, ultimele articole la gimnastica tot ea le-a scris. Doar cele din sectiunea "Special" nu-i apartin, dar mi se pare normal ca fiecare sa aibe aria lui in grija.

mikeyy
24th November 2007, 14:38
Parerea mea e ca e o gluma proasta....nu cred ca Mirela Basescu ar scrie asa ceva, dand un comentariu la patinaj, absurd. Si chiar nu e vorba de incompetenta aici, nu stiu cine a scris dar cu siguranta nu e Mirela Basescu( parerea mea).
Sper ca urmatoarele articole sa fie semnate tot de ea, vom vedea!

LE: iar exprimarea "motive personale de incompetenta" :D e cam aiurea=>trebuie sa fie o gluma

miafangina
24th November 2007, 14:52
Cineva face glume proaste,nici eu nu cred in ruptul capului ca un profesionist ar proceda asa...sa vedem ce urmeaza.

crisloregym
24th November 2007, 16:44
Da, pai din cauza asta am si zis ca formularea ma face sa ma indoiesc.

Vlad, inseamna ca nu mai tineam eu bien minte:D. Atata stiu ca articolele acelea, in lant, de la Deva, nu fusesera semnate de ea:P.

Pegasnegru
24th November 2007, 18:51
Poate un alt jurnalist vrea sa-i sufle pozitia de a scrie despre gimnastica, si de aceea au aparut la sectiunea "speciale" si nu gimnastica. Acum ca au vazut ca gimnastica este citita si oamenii sunt interesati...
Poate nu e o gluma ca se retrage, dar in acelasi timp poate nu ea a scris comentariul.

mikeyy
24th November 2007, 19:34
Daca va pleca Mirela, prosport va pierde mult, pentru ca fiecare jurnalist, are propriile surse si relatii, si o data cu plecarea ei, nu vor avea acces la sursele pe care aceasta le avea. Afirm asta pentru ca, cunosc un caz concret, asemanator.
Ceea ce s-a publicat la "Speciala fost un reportaj amplu, nu stire. Si cred ca a fost facut tot pentru ca au observat ca traficul vixitatorilor la sectiunea Gimnastica a crescut simtitor.
In continuare sper sa fie o gluma. Dar chiar daca va pleca, Mirela basecu nu cred ca se va lasa de meserie :D, isi va gasi ea loc in alta redactie si va continua sa ne tina la curent!

crisloregym
24th November 2007, 20:32
Eu zic sa mai asteptam sa vedem urmatoarea stire din gimnastica de cine va fi semnata:D...poate intr-adevar e o gluma. Asa cum spuenati si voi, e greu d ecrezut ca un jurnalist s-ar exprima asa:D. Dar ma uimeste, totusi, ca cineva a putut sa se exprime asa si ca nu exista un reply de la Mirela Basescu in care sa infirme acel comentariu.

Pegasnegru
24th November 2007, 21:14
Eu zic sa mai asteptam sa vedem urmatoarea stire din gimnastica de cine va fi semnata:D...poate intr-adevar e o gluma. Asa cum spuenati si voi, e greu d ecrezut ca un jurnalist s-ar exprima asa:D. Dar ma uimeste, totusi, ca cineva a putut sa se exprime asa si ca nu exista un reply de la Mirela Basescu in care sa infirme acel comentariu.
Da Cristina, uite la asta nu m-am gandit.:(

Diana Filoti
25th November 2007, 00:51
Buna!
Nu stiu daca mesajul meu are tocmai legatura cu subiectul lansat, dar ...ma tenteaza foarte tare ideea lansata de unii dintre voi de a crea un site numai cu gimnastica.
In legatura cu contributiile pe care le putem avea fiecare, eu una as putea incerca sa stau de vorba cu domnul Forminte si sa il informez de existenta unui astfel de site.
Cele bune tuturor,
Diana

Pegasnegru
25th November 2007, 01:04
Buna!
Nu stiu daca mesajul meu are tocmai legatura cu subiectul lansat, dar ...ma tenteaza foarte tare ideea lansata de unii dintre voi de a crea un site numai cu gimnastica.
In legatura cu contributiile pe care le putem avea fiecare, eu una as putea incerca sa stau de vorba cu domnul Forminte si sa il informez de existenta unui astfel de site.
Cele bune tuturor,
Diana
:shocked: Ai putea face asa ceva?? Bineinteles fara sa fie deranjat nimeni.

Pegasnegru
25th November 2007, 01:08
Poate cer prea mult, insa daca stie cineva de starea de sanatate a fetelor noastre, Izbasa, Aluissa, Nistor, Stanculescu, Grigore, si absolut toate gimnastele, sa li se faca mila si de noi si sa ne spuna ceva. Sper sa nu supar pe nimeni daca indraznesc sa vorbesc pentru mai multa lume, dar cred ca este lucrul care ne intereseaza cel mai mult!

crisloregym
25th November 2007, 12:26
Alex, eu sunt de acord cu tine, bineinteles daca si Diana este de acord...

ioanavol
25th November 2007, 12:40
Buna!
Nu stiu daca mesajul meu are tocmai legatura cu subiectul lansat, dar ...ma tenteaza foarte tare ideea lansata de unii dintre voi de a crea un site numai cu gimnastica.
In legatura cu contributiile pe care le putem avea fiecare, eu una as putea incerca sa stau de vorba cu domnul Forminte si sa il informez de existenta unui astfel de site.
Cele bune tuturor,
Diana
Daca ai putea face asta, ar fi super, multumim:)
Numai ca e inca in faza de proiect, adica adunam informatii deocamdata...si va mai dura ceva vreme pana este gata, e mult de lucru (si mai avem si noi multe de invatat...)
Cand va fi gata il vom "inaugura" aici;)

Oricum, ar fi frumos daca i-ai putea spune ca suntem multi care apreciem munca lor si care le sprijinim, cum putem, pe fete...si uite ca incepem sa ne adunam, chiar si "virtual":)

miafangina
25th November 2007, 23:10
Eu zic sa mai asteptam sa vedem urmatoarea stire din gimnastica de cine va fi semnata:D...poate intr-adevar e o gluma. Asa cum spuenati si voi, e greu d ecrezut ca un jurnalist s-ar exprima asa:D. Dar ma uimeste, totusi, ca cineva a putut sa se exprime asa si ca nu exista un reply de la Mirela Basescu in care sa infirme acel comentariu.

Am doua intrebari:Mirela Basescu scrie si despre patinaj artistic?
2:Suntem siguri ca stie ce s-a scris ca sa poata da o replica?Unde ar aparea acea replica?

mikeyy
25th November 2007, 23:32
Mirela B se ocupa doar de gimnastica din cate am vazut pe Prosport. Nu stiu unde ar putea aparea replica, am vrut sa vad daca exista vreo adresa de contact, ca le-as fi scris sa-i intreb. Oricum azi asteptam vreo stire, ca din cate am vazut in weekend-uri tot timpul ne oferea cate 1-2 stiri. Pe sfarsitul sapt viitoare e competitia de la Beijing cu siguranta se va scrie despre ea si vom vedea:(

ioanavol
26th November 2007, 01:33
Eu am inteles ca se schimba conducerea Prosport (am si scris aici dar nu mai gasesc postul)...in caz ca se intampla asta, se poate sa scada nr articolelor despre gimnastica si sa devina gen "Gazeta Sporturilor"
sper sa nu se intample asta, dar cand am vazut stirea atunci deja mi s-a parut un semnal de alarma...:(

mikeyy
26th November 2007, 11:42
Un artiol, conform caruia Sarbu vrea Prosportul, iar schimbul s-ar realiza acum in lune decembrie :(
http://www.standard.ro/articol_15016/sarbu_da_8_3_mil______pe_pro_sport.html

ioanavol
26th November 2007, 13:28
http://www.megasport.ro/Presa/1319.html

daca vine Ioanitoaia et al din nou la Prosport...temerile mele/noastre vor fi confirmate.

Diana Filoti
26th November 2007, 13:38
Dragii mei,
Voi incerca sa vorbescu dl. Forminte si o sa il intreb si despre fete. Exista posibilitatea sa il intalnesc diseara, la un eveniment unde este invitat dumnealui si unde voi merge si eu si voi incerca sa stau de vorba cu dumnealui. Va rog sa imi trimiteti intrebari, pe care i le voi adresa cu prima ocazie. Daca nu acum, cu proxima ocazie, sau i le voi transmite prin intermediul unui prieten care se ocupa de mult de gimnastica si a insotit fetele la toate concursurile in ultimii ani.
Astept intrebarile voastre. Domnul Forminte s-a declarat foarte multumit de reportajul facut de sotul meu, in urma cu cateva saptamani, la Izvorani pentru ProSport si de atentia acordata gimnasticii. Eu cred ca fetele au nevoie sa stie ca exista oameni ca noi, care le apreciem sincer si credem in ele, sa nu se lase descurajate de interventiile pe forumuri ale celor care dau cu pietre in munca lor. Stiti la ce ma refer...

mikeyy
26th November 2007, 13:55
Buna Diana!
As avea eu niste intrebari, daca le poti sa i le transmiti lui Forminte:
- Ce face Ponor? daca se antreneaza in continuare cu lotul.
- Care e starea de sanatate a Anei Tamarjan, daca a reluat antrenamentele
- Si despre Cerasela Patrascu, cum sta cu pregatirea, daca se antreneaza normal sau are un regim mai special.
Multumesc! :)

ioanavol
26th November 2007, 14:10
Dragii mei,
Voi incerca sa vorbescu dl. Forminte si o sa il intreb si despre fete. Exista posibilitatea sa il intalnesc diseara, la un eveniment unde este invitat dumnealui si unde voi merge si eu si voi incerca sa stau de vorba cu dumnealui. Va rog sa imi trimiteti intrebari, pe care i le voi adresa cu prima ocazie. Daca nu acum, cu proxima ocazie, sau i le voi transmite prin intermediul unui prieten care se ocupa de mult de gimnastica si a insotit fetele la toate concursurile in ultimii ani.
Astept intrebarile voastre. Domnul Forminte s-a declarat foarte multumit de reportajul facut de sotul meu, in urma cu cateva saptamani, la Izvorani pentru ProSport si de atentia acordata gimnasticii. Eu cred ca fetele au nevoie sa stie ca exista oameni ca noi, care le apreciem sincer si credem in ele, sa nu se lase descurajate de interventiile pe forumuri ale celor care dau cu pietre in munca lor. Stiti la ce ma refer...
multumesc mult Diana pt ca intri pe forum si vrei sa ne informezi sau sa obtii informatii:)
e foarte important sa stim cum e starea de sanatate a fetelor, dar si rezultatele din competitii, pe care (mai ales cele de junioare) le gasim mai ales pe site-uri straine..de multe ori incomplete:(

Eu deocamdata nu am intrebari concrete de pus fata de ale lui mikeyy, as avea doar o nelamurire: la ce te-ai referit cand ai spus de interventiile de pe forumuri care le-ar putea deranja pe fete? sper ca nu la forumul acesta...

pe forumul acesta in afara de cateva discutii in contradictoriu, normale intre oameni care gandesc diferit, si cateva reactii impulsive in timpul Campionatelor Mondiale nu cred sa fi fost ceva deranjant...ba dimpotriva...

miafangina
26th November 2007, 14:47
Diana,daca poti eu te rog sa-i spui domnului Forminte cit de mult ne preocupa sanatatea fetelor si faptul ca le iubim din tot sufletul si apreciem munca lor si a antrenorilor care lucreaza cu ele.

Pegasnegru
26th November 2007, 15:32
Eu una daca as putea pune intrebari ar fi urmatoarele:
-In primul si-n primul rand despre sanatatea fetelor: Ana-Maria Tamarjan, Sandra Izbasa (Ce e cu "jena" simtita de ea la spate? Se mai resimte psihic de la Mondiale? Consider partea psihica o latura importanta a sanatatii si bunastarii unui sportiv ;)), Aluissa Lacusteanu si recuperarea ei fizica, Cerasela Patrascu, Catalina Ponor (cum se acomodeaza din punct de vedere pshihic acum ca se antreneaza centralizat?) cat si despre Andreea Grigore si nu numai.
- Ce parere are despre specializarea unor gimnaste la cateva aparate si daca considera aceasta o tactica buna pentru a forma o echipa puternica, sau prefera pentru o gimnasta un antrenament la toate aparatele?
- Ce vrea sa vada de la fani si cum crede ca am putea sustine/incuraja mai bine echipa.
Am aceeasi nelamurire ca Ioana despre interventiile de pe forumuri care le-ar putea deranja pe fete. Te referi la acest forum? La noi? Intreb pentru ca sunt sigura ca nu asta este scopul nostru, iar nefiind gimnaste nu avem cum sa stim daca o parere inofensiva din punctul nostru de vedere poate afecta negativ o gimnasta. Poate de aceea ari fi bine sa stim cum am putea ajuta mai bine echipa ca suporteri.

crisloregym
26th November 2007, 15:54
Hei, vesti bune din tabara Prosport...Mirela Basescu a mai scris doua articole, unul in sectiunea gimnastica, iar altul in sectiunea special...cel din sectiunea special:

http://www.prosport.ro/articole/invitata-la-premiile-ioan-chirila/68182

crisloregym
26th November 2007, 15:55
Dar tot nu il vreau pe Ioanitoaia!!!!:(( Asa si GSP mai scria ici si colo despre gimnastica, iar acum nu scriu despre scandalurile de prin gimnastica, iar adac acestea nu exista, le inventeaza ei:(

crisloregym
26th November 2007, 16:02
Eu nu am intrebari, consider ca deocamdata intrebarile puse de Alex, Mihai si Ioana sunt deja suficiente. Insa as vrea intr-adevar ca Domnul Forminte sa stie ca exista in tara aceasta iubitori de gimnastica si ca tate fetele de la lot ni-s dragi. Vom fi mereu alaturi de ele!!!

crisloregym
26th November 2007, 16:34
Hei, vesti bune din tabara Prosport...Mirela Basescu a mai scris doua articole, unul in sectiunea gimnastica, iar altul in sectiunea special...cel din sectiunea special:

http://www.prosport.ro/articole/invitata-la-premiile-ioan-chirila/68182

imi cer scuze ca am mai pus o data link-ul, nu am vazut ca a mai fost pus in alt thread:(

ioanavol
26th November 2007, 16:51
imi cer scuze ca am mai pus o data link-ul, nu am vazut ca a mai fost pus in alt thread:(
nu fii suparata, hai ca m-am bagat si eu cu-n comentariu la articol;) cine stie, poate ne baga si pe noi cineva in seama (!)

Diana Filoti
26th November 2007, 16:52
Salut.
Ma refer la interventiile rautacioase de pe diferite site-uri, gen gsp sau prosport. ro, unde unii scriau "sa plece Forminte", "rusine Steliana Nistor pt ca ai luat doar arint", "sunteti vai de capul vostru". NU MA REFEREAM LA ACEST FORUM, in niciun caz. DIMPOTRIVA. Asa cum spuneam cand am inceput sa postez aici, ma bucur sa constat inca o data ca LUMEA GIMNASTICII E DEOSEBITA, ca adevaratii fani ai gimnasticii sunt oameni sensibili. Tocmai asta vreau sa stie fetele, ca cei care iubesc gimnastica, le sustin si au incredere in ele.
Ma bucur ca m-ati primit pe forum, e un grup super. Imi notez intrebarile si sper sa revin cu raspunsuri.
Puteti conta pe sinceritatea mea, se poate vedea chiar ca am mers pana intr-a acolo incat mi-am dat numele complet ca user si varsta.
Va salut din nou cu drag.
Diana

Diana Filoti
26th November 2007, 17:04
Si inca ceva. Stiu ca Aluissa si Sandra se antrenau separat luna trecuta, iar Cerasela - care s-a mutat cu parintii la Ramnicu Valcea, nu mai sta la Bals - e foarte ambitioasa si isi doresete sa revina la capacitate maxima. La fel si Gabita Dragoi, care plangea ca un copil ca nu stiu ce nu ii iesea la barna. Ponor era la Izvorani, acum doua-trei saptamani, cu lotul.
Am o intrebare, se pot trimite/atasa poze pe acest forum?

ioanavol
26th November 2007, 17:07
multumesc pt lamuriri, Diana:)

n-am intrebat cu rautate,vroiam doar sa stiu daca pare altcumva forumul nostru din exterior...si ma bucur sa aflu ca nu-i asa:)
pt ca intentiile noastre sunt dintre cele mai bune si m-ar durea sa stiu ca am jignit/deranjat fara sa vreau pe vreo gimnasta/vreun gimnast sau pe antrenorii lor.

pe Prosport am inceput sa postez comentarii de cand am vazut aberatiile de care vorbesti...si cred ca suntem acum destul de multi ca sa-i "anihilam" pe "dusmani";)

o zi buna si te asteptam cu informatii sau chiar si numai cu pareri:)

Diana Filoti
26th November 2007, 17:07
....si inca un lucru. Am intrat pe acest forum la ideea unei domnisoare - Ioana, care scria pe forum la prosport si pe care am apreciat-o pentru obiectivitate si bun simt. Chiar daca era critica, exprima acest lucru in mod civilizat. Ea mi-a spus ca exista acest forum, unde sunt multi oameni care iubesc gimnastica si care au incredere in gimnastele noastre. As vrea sa ii multumesc acum, daca e pe acest forum, Ioanei si sa o salut....Nu stiu daca isi mai aduce aminte de mine.
Cele bune.
Diana

ioanavol
26th November 2007, 17:10
....si inca un lucru. Am intrat pe acest forum la ideea unei domnisoare - Ioana, care scria pe forum la prosport si pe care am apreciat-o pentru obiectivitate si bun simt. Chiar daca era critica, exprima acest lucru in mod civilizat. Ea mi-a spus ca exista acest forum, unde sunt multi oameni care iubesc gimnastica si care au incredere in gimnastele noastre. As vrea sa ii multumesc acum, daca e pe acest forum, Ioanei si sa o salut....Nu stiu daca isi mai aduce aminte de mine.
Cele bune.
Diana
cum sa nu...tu si cu cristina cea veche ati scris la un moment dat comentarii...ma intrebam daca tu esti diana de acolo:)

si pozele se pun asa (asta e explicatia pe care i-am dat-o elenei la aerobic):

cand scrii un mesaj, sub el vezi "Additional Options". Acolo este un buton gri pe care scrie "Manage Attachments". Daca il apesi, iti va aparea o alta fereastra mica in care poti adauga pozele din calculatorul tau, si anume, pentru fiecare poza, apesi "browse" ca sa caute in calculator si cand ai gasit toate pozele, apesi butonul gri pe care scrie "upload" din aceeasi ferestruica mica.

dupa aceea iesi din acea ferestruica si ar trebui ca pozele sa fie in josul mesajului tau, pe care apoi il trimiti cum faci de obicei (cu "submit reply").

mikeyy
26th November 2007, 17:12
Da Diana se pot atasa poze. Iti multumim de aceste onformatii despre fete:). Ioana de pe prosport este Ioanavol de aici de pe forum :)

Pegasnegru
26th November 2007, 17:46
Mai, mai Ioana ce bucurii ne aduci :D

crisloregym
26th November 2007, 17:48
Da, asa e, Alex...am mai zis eu si mai zic...promovare ca cea facuta de Ioana, mai rar:P

Am vazut:P Si mi-am lasat si eu "amprenta" pe acolo a propos de comentariul de la articolul acela de la patinaj. Iar tie si lui Mihai v-a si raspuns Mirela B. spunand ca nu trebuie sa ii multumiti, ca e firesc sa fim anuntati ce se mai intampla in gimnastica romaneasca:)

Multumesc, Ioana:)

hmmm, acum am inteles ce vrei sa spui, Ioana:)

miafangina
26th November 2007, 18:01
Diana,daca am inteles eu bine,sotul tau e Dan Filoti de la Prosport.
Ai fost cu el la Izvorani cind a facut reportajul?(daca era sotul meu il omoram daca nu ma lua cu el)
Poti sa ne povestesti impresii de-ale tale simple,de fan,nu de reporter profesionist?
Daca nu poti,nu ma supar,banuiesc ca sunt reguli peste tot.
Nu ne poti spune nimic despre speculatiile pe care le-am facut la "discutii off-topic" despre prosport?cred ca nu poti...

Pegasnegru
26th November 2007, 18:01
A aparut mult asteptatul comantariul al adevaratei Mireala Basescu (pare foarte credibil) la articolul cu patinajul! :D A confirmat faptul ca era o gluam proasta.
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=67753&cid=1560438&pag=

Crsitina si Ioana, despre ce comentarii vorbiti? de la ce articol?

A! de la cel despre Andreea Grigore si Gabriela Dragoi, cel mai nou articol de la prosport. Am vazut comentariile, frumoase.

ioanavol
26th November 2007, 18:07
Crsitina si Ioana, despre ce comentarii vorbiti? de la ce articol?
comentariile de care vorbeam initial sunt la articolul cu Ioanitoaia pe care l-am postat.

apoi de raspunsul Mirelei Basescu de pe Prosport...

miafangina
26th November 2007, 18:09
Crsitina si Ioana, despre ce comentarii vorbiti? de la ce articol?

Un articol despre patinaj,iar la comentarii cineva"Mirela"spunea ca demisioneaza de la Prosport pe motive de incompetenta

miafangina
26th November 2007, 18:12
Un articol despre patinaj,iar la comentarii cineva"Mirela"spunea ca demisioneaza de la Prosport pe motive de incompetenta

Scuze,tu stiai asta,acum eu n-am inteles ce n-ai inteles tu.

mikeyy
26th November 2007, 18:14
Scuze,tu stiai asta,acum eu n-am inteles ce n-ai inteles tu.

Mia e vorba de articolul de pe pagina 6 referitor la cumpararea Prosportului de catre Adrian Sarbu si cum ca la conducerea ziarului ar veni Ovidiu Ioanitoaia

Pegasnegru
26th November 2007, 18:15
Scuze,tu stiai asta,acum eu n-am inteles ce n-ai inteles tu.
:) Confuzia a venit de la faptul ca eu nu observasem comentariile de capatul articolului despre Ioanitoaia si am presupus ca Ioana si Cristina vorbeau despre comentarii lasate pe vreun articol prosport pe care, am presupus eu, nu-l gaseam :)

miafangina
26th November 2007, 18:18
Va multumesc,acum am iesit din ceata,am citit comentariile fetelor la art.despre Ioanitoaia.Au spus bine ce au spus .

Mihaela P
26th November 2007, 18:59
cred ca suntem acum destul de multi ca sa-i "anihilam" pe "dusmani";)



Si eu ma gandeam ca cei rau intentionati s-au retras vazand ca nu au "succes" pe acest forum. Au fost ceva discutii in contradictoriu dar se pare ca acum s-a ajuns la un echilibru .

Pegasnegru
26th November 2007, 23:43
Din pacate s-ar putea sa se fi retras si din cauza faptuluoi ca o data cu CM si interesul subit trecuse..

mikeyy
26th November 2007, 23:45
Voi la cine va referiti aici? Cine sunt cei rau intentionati?

miafangina
26th November 2007, 23:59
Eu am vazut "rau intentionati" la unii care posteaza pe prosport,ca replici la anumite articole;aici pe forum nu mi se pare ca ar fi,doar unele discutii in contradictoriu uneori,dar mi se par normale si benefice,nu putem fi toti de acord cu toate parerile.

Diana Filoti
27th November 2007, 02:01
Buna, dragii mei!
Am revenit. AM VORBIT CU DOMNUL FORMINTE!!!!! Da, Dan Filoti, este sotul meu. Dar, din pacate, nu am fost cu el la Izvorani, nu eram in tara.
Iata ce am aflat. Fetele sunt bine, Sandra se simte OK, Cerasela la fel.
La Good Luck Beijing, au plecat Stanculescu si Grigore, deoarece Gabita Dragoi nu implineste 16 ani decat la anul (e o prevedere noua). A fost dezamagita Gabita, dar se pare ca se va mobiliza pt Olimpiada. E f ambitioasa.
Cerasela lucreaza la o coborare cu 3 suruburi la barna si....lucreaza si la sol, la Tzukahara.
Am vazut-o si pe Stela Nistor, am facut o poza cu ea, e minunata. Un copil adorabil si modest...M-a impresionat. Nu am cuvinte.
CEL MAI IMPORTANT: Dl Forminte a spus ca se bucura ca suntem multi fani, ca toata lumea ii spune ca sa plece...ce spuneam noi, de comentariile alea rautacioase. I-am spus ca noi - de pe forum - iubim gimnastele. Si i-am mai spus ca eu cred ca Romania va fi o mare surpriza la JO. " D-le Forminte, eu am mai vazut filmul asta cu super-echipele adverse..." A zambit: "Si eu...".
E un om deschis, mi-a raspuns la toate intrebarile, imi era jena ca il tin pe loc.
I-am spus ca vrem sa facem un site, s-a bucurat, a spus ca ne ajuta cu informatii...." Trimiteti fisele pe care le aveti incomplete si va trimit datele...dau la cei care se ocupa sa va ajute cu informatii."...ceva de genul asta....
Aluissa lucreaza la paralele deocamdata. Ana Maria Tamarjan si-a revenit si ea si e spre bine. La fel si Andreea Grigore, care va concura la Beijing in locul Gabrielei Dragoi. Au lucrat cu kineto-terapeutul foarte mult.
De Catalina Ponor...a spus ca e in lot si ca trebuie sa ajute echipa. Dar trebuie ca ea sa isi doreasca acest lucru, sa mearga la JO si sa concureze bine. Sa fie motivata.
Cam atat...atat imi aduc aminte acum...ma mai gandesc si sper sa imi mai aduc aminte. Eram asa de incantata...ca vorbeam cu el, cu Stela. Si s-a bucurat sincer ca noi suntem alaturi de dumnealui.
HAI ROMANIA! Vor veni medaliile!
Steluta e o scumpa...un copilas dulce foc, mica-mica, imbracata in blugi si geaca la un eveniment unde era nominalizata la Sportiva Anului...Nu a venit cu tocuri sau paiete, ci...ca un copil...ce este. Am facut poza cu ea, s-a mirat ca vreau sa fac o poza....A venit natural, a stat langa mine si la final...a intrebat, ca un copil " Cu Givenchy v-ati dat? Imi place mult". Fara cuvinte.
Cam atat...V-as trimtie pozele, dar apar si eu in ele....
Va pup.
D.

Pegasnegru
27th November 2007, 06:25
Imm... parfum de lot national de gimnastica!:D Multumesc pentru aceste informatii pretioase! Ma bucur ca mesajul nostru, faptul ca suntem alaturi de echipa si de dumnealui, a ajuns la el. Ma bucur foarte mult de faptul ca fetele noastre o duc bine cu sanatatea! :great: Cerasela lucreaza la un triplu surub de pe barna!? La CM a efectuat doar doua, deci lucreaza la barna si la coborare/impact. Are un potential fantastic fata aceasta. O vad usor campioana monidala la individual compus dupa Beijing, si nu exagerez. Gabriela Dragoi stiam ca va fi inlocuita, si imi pare rau pentru ea. Insa si Andreea Grigore are potential si poate folosi (sper din tot sufletul) aceasta sansa sa se revanseze fata de CM. Poate este exact ce are nevoie ea pentru a capata experienta si incredere. Ma bucur si de Tamarjan, si de Aluissa. Nu insa si de Ponor de unde razbate o oarecare lipsa de motivatie. Si daca ar ajuta echipa fara sa ia medalie individuala si tot ar fi o performanta. Ar fi doar a cincea gimnasta romanca care ar participa la mai mult de o editie de JO. Are o varsta la care adaptarea pentru noul cod de punctaj este extrem de dificila, mai ales pentru ea la sol si sarituri. Insa poate sa faca o figura frumoasa, sa ajute echipa. Repet, nu ar trebui sa asculte de gurile rele care s-ar astepta la nu stiu ce Atena in 2008 de la ea, insa doar participarea ei ar fi o adevarata performanta sportiva.
In special ma bucur sa aud de bine de Sandra.. :yes: Am eu o oarecare sensibilitate/admiratie speciala asupra acestei gimnaste, si ma speriasem rau sa aud ca se resimte dupa CM.
Din partea mea domnul Forminte trebuie sa aiba parte de tot suportul mai ales acum cand linistea este foarte importanta pentru echipa si tot staff-ul tehnic. Numai de scandaluri, stiri soc sau alte prostii nu avem nevoie acum. Insa simt ca echipa/lotul trece printr-o perioada delicata cu noul cod de punctaj, si scandalurile multe si mari care au trecut peste echipa... Le urez multa sanatate si noroc!

Mihaela P
27th November 2007, 08:12
Iti multumim Diana!
Cel mai mult ma bucur ca fetele se simt bine, ca nu mai au probleme majore de sanatate si ca lucreaza pentru a-si mari dificultatea exercitiilor.
Eu ma gandeam ca acum sunt bine pentru ca nu forteaza , ca sunt in perioada de stagnare...dar faptul ca lucreaza din plin si nu se resimt ma bucura. Dar ma gandesc cu groaza ca inaintea JO se vor resimti , ca asa este inaintea competitiilor , atunci cand activitatea este mai intensa si cand lucrezi mult integrale.
Ma bucur si de faptul ca dl.Forminte este deschis fata de admiratori. Nu mi s-a parut niciodata un "increzut" si chiar am spus (atunci cand a spus o televiziune ca Forminte nu mai da interviuri ci vorbeste doar la conferinte de presa) ca poate sunt momente cand multi te preseaza si nu stii cum este mai bine sa reactionezi, dar dansul a gasit acel echilibru si il admir pentru asta.
Cand am citit seria de reportaje din Prosport chiar ma gandeam la acele comentarii la intoarcerea de la CM cum ca Forminte este mai rau dacat Bellu si ca nu va mai da interviuri , si la discutiile noaste mai vechi pe aceasta tema...timpul le rezolva pe toate , iar in cazul lotului se pare ca le rezolva BINE.
Sa dea Dumnezeu ca fetele si antrenorii sa fie sanatosi, sa aiba parte de rezultate bune si sa se tina de treaba cat mai mult!

Mihaela P
27th November 2007, 08:26
Diana , daca stai noaptea la ora 2 sa postezi pe forum inseamna ca te-a cuprins si pe tine acest microb. Si ma bucur!

Mihaela P
27th November 2007, 08:37
In alta ordine de idei, desi tot ce am scris mai sus si ce urmeaza s-ar incadra mai bine la "diverse" (scuze Mihai, din nou...) sportivul anului a iesit Adrian Mutu.
Iata toate nominalizarile si castigatorii :http://www.gsp.ro/Media/Cistigatorii-premiilor-Ioan-Chirila.html?a=3312/143972

Anul viitor ii vom tine din timp pumnii lui Dan Filoti.
Insa si pentru nominalizarile de anul acesta trebuie sa iti transmit feliciari, Diana!

Mihaela P
27th November 2007, 08:59
Scriu iarasi pentru ca sunt revoltata de numirea sportivului anului.
Nu am nimic cu Mutu, pot spune ca este chiar simpatic, este putin atipic pentru un fotbalist in sensul ca ii merge mintea, dar va intreb ce a facut el pentru sportul ROMANESC in 2007?
Ma gandeam la gimnaste, la echipa de gimnastica a Romaniei si in paralel la fotbal.
Daca echipa de fotbal ar fi ajuns sa participe la CM, daca ar fi trecut de grupe(vezi calificarile in gimnastica) si ar fi ajuns in optimi sau sferturi printr-un autogol al adversarei (vezi ratarea Rusiei la sarituri la CM) ce ar fi impiedicat gazetarii sa ii acorde titlul de "sportivul anului" sau mai corect spus "echipa anului" ?
Pe cand imediat dupa CM de gimnastica numai "spasiba Rusia" citeam in ziare. De ce la fotbal este acceptat autogolul iar la gimnastica greseala adversarei este echivalata cu incompetenta sportivelor noastre.

Nu stiu daca premiile sunt acordate de gazetari ...sper sa nu fi gresit foarte tare.

mikeyy
27th November 2007, 09:59
Diana iti multumesc mult. Ma bucur ca Cerasela este bine, asa cum spunea si Alex si eu cred ca va fi o mare campioana dupa Beijing. Pentru Aluissa la fel. Intr-un cuvant ma bucur pentru gimnastica :)

PS: O sa mut mesajele de aici mai incolo, peste cateva zile, pt ca nu se potrivesc, dar deocamdata pana terminam de discutat pe baza informatiilor aduse de Diana las asa :)

ioanavol
27th November 2007, 10:01
multumesc mult, Diana, pentru toate informatiile:)
si eu ma bucur f mult ca fetele sunt bine si pot lucra...sunt convinsa ca, daca le da Dumnezeu sanatate, pot face o figura f frumoasa la Beijing.

in ceea ce priveste sportivul anului...da, eu cred ca gazetarii au dat acest titlu...ceea ce spune multe despre cat se pricep la sport si cat valoreaza performanta sportivilor. jenant mi se pare, nici nu-mi vine sa comentez mai mult.

mikeyy
27th November 2007, 10:03
Am o nedumerire...oare de ce spunea Forminte ca Cerasela lucreaza la Tsukahara la sol...ca o face si pana acum http://www.youtube.com/watch?v=PwBhilIbEH8
Poate lucreaza la o tsukahara dubla :D (oare? )

Mihaela P
27th November 2007, 10:26
Da, Mihai, o facea in 2006. Dar dupa o perioada de pauza este o performanta sa reusesti sa ajungi sa iti faci elementele pe care deja le executai bine inainte.
Si cu siguranta vor incerca sa isi mareasca gradul de dificultate pana la Olimpiada.

Mihaela P
27th November 2007, 10:33
V-as trimtie pozele, dar apar si eu in ele....


Din punctul meu de vedere nu este nicio problema ca apari si tu in ele, chiar m-as bucura sa te cunosc , macar in felul acesta.
O sa vina timpul sa ne cunoastem cu totii (probabil anul viitor la competitiile nationale) si acesta ar fi un inceput, sa ne familiarizam cu chipul celorlalti.

mikeyy
27th November 2007, 10:37
Da, Mihai, o facea in 2006. Dar dupa o perioada de pauza este o performanta sa reusesti sa ajungi sa iti faci elementele pe care deja le executai bine inainte.
Si cu siguranta vor incerca sa isi mareasca gradul de dificultate pana la Olimpiada.

Ai dreptate Mihaela. Nu ma gandisem

mikeyy
27th November 2007, 10:41
Diana, daca nu vrei sa-ti apara poza pe forum, trimite-ne pe mail la fangymnastics@gmail.com

miafangina
27th November 2007, 12:07
Diana,iti multumesc mult pentru tot ce ne-ai spus.
Astazi suntem rasfatati cu informatii pretioase,direct de la sursa!:)
Pe mine nu ma deranjeaza ca apari si tu in poze,ba dimpotriva,mi-ar placea,dar daca tu nu vrei,fa cum e mai bine pentru tine.
Ma bucur mult de toate noutatile aflate si ma bucur pentru tine ca ti-ai petrecut seara intr-o companie atit de placuta.

Diana Filoti
27th November 2007, 14:46
Va salut cu drag din nou. O sa trimit pozele cu Steluta si dl Forminte, pe care le-am facut aseara la Ateneu la Gala Ioan Chirila.
Din ce stiu eu, nu gazetarii au votat Sportivul Anului, pt ca ei erau in concurs. Gala Ioan Chirila e gala premiilor pt jurnalistii sportivi si a existat un juriu format din personalitati ale lumii culturale....etc. Puteti intra pe ioanchirila.ro daca vreti sa vedeti juriul.
Am uitat sa va spun ca era acolo si Simona Amanar care a venit imediat si l-a pupat pe dl Forminte. E tare lady, asa...Blondina, imbracata in alb si negru. Foarte finuta. Nu am indraznit sa ii fac si ei poze. Plus ca il prinsesem pe dl Forminte si nu ii mai dadeam drumul.
Va rog sa imi trimiteti ce intrebari aveti, dl Forminte mi-a spus ca pot sa ii dau un mail (nu am adresa dumnealui, dar o pot afla) sau i le pot trimite prin Razvan IOnascu (care imi e prieten) si care se ocupa de fete sau Andrei Nourescu. Sau, mi-a spus ca i le pot lasa Mirelei de la ProSport si i le va lua ea.
E foarte amabil. Astept intrebarile voastre...Cat e fierul cald.
Eu nu prea stiu sa umblu pe forum, acum il invat.
Revin cu pozele, sper sa nimeresc.
D.

miafangina
27th November 2007, 15:07
Diana,esti o scumpa,te iubesc!:kiss:
Simona este o fata minunata si modesta , cu siguranta ar fi acceptat;nu-i nimic,data viitoare....

Diana Filoti
27th November 2007, 15:11
Buna Mikkey. Sper ca am scris bine. In 2006 facea Tzukahara, ai dreptate, dar in 2007 avea 4 diagonale...un dublu echer, salt 900 cu salt inainte, dublu grupat si salt 720...Revine Tzukahara.:)
Sper ca nu va obosesc, dar mi-am amintit ceva. A mai spus dl Forminte ca sunt 14 gimnaste in pregatire centralizata la lot, vor merge 6 (asta stiti). Am intrebat eu daca Sandra si Stela vor face individual compus la JO si a spus ca pot face si Cerasela, Aluissa sau Dragoi. Toate sunt f bune pe 4 aparate. Chiar spunea de Aluissa ca si asa accidentata are niste exercitii foarte complexe.
Am mai intrebat daca printre cele 14 sunt ambele surori Tamarjan. A spus DA.
L-am felicitat ca a refacut echipa asa repede. Si mi-a spus " In urmatorul ciclu olimpic vom reveni si noi la normalitate".
Cred ca am putea sa le pregatim fetelor si antrenorilor niste printuri cu mesajele noastre de afectiune si incurajare.
Mi-a recomadat site-ul pe care il cunoasteti desigur romanian-gymnastics. Inteleg ca e facut de un domn, Victor....Nu stiu daca e pe forum.
Dumnealui citeste gymedia.
Spor la treaba. Ma mustra constiinta, as sta numai pe forum si pe youtube. :yes:

Diana Filoti
27th November 2007, 15:14
Multumesc Mia pentru vorbele frumoase. Ma tem sa nu fiu obositoare, dar as vrea sa va transmit si voua starea mea de entuziasm.
Asa e, sunt minunate! Toate.
Te pup.
D.

miafangina
27th November 2007, 15:35
Multumesc Mia pentru vorbele frumoase. Ma tem sa nu fiu obositoare, dar as vrea sa va transmit si voua starea mea de entuziasm.
Asa e, sunt minunate! Toate.
Te pup.
D.

Nu ai putea sa ne obosesti,mai degraba ai obosi tu,noi suntem avizi de povesti,nu neaparat spectaculoase,ne intereseaza si cele mai simple si normale lucruri despre gimnaste(si gimnasti,dar ele sunt mai copii,deci fata de ele simtim
putin altfel).
:)

mikeyy
27th November 2007, 15:54
Multumesc Diana de explicatii. Ma bucur sa citesc ca si Aluissa e in planurile lui Forminte pentru Olimpiada. As mai avea o intrebare pentru data viitoare cand vei intra in contact cu el si anume, de ce le specializeaza cam pe toate fetele pentru 4 aparate. Ar trebui sa ai aiba 2-3 de 4 aparate si celelalte sa fie specializate pe aparatele preferate.
Ma bucur ca ne-ai impartasit toate aceste lucruri, si nu avem cum sa ne plictisem, dimpotriva asa cum spunea si Mia ne face placere :)

ioanavol
27th November 2007, 16:04
Si eu iti multumesc, Diana:)...ce-as vrea si eu sa ma pot intalni cu antrenorii si cu fetele...oricum, bine macar ca i-am putut vedea "pe viu"...si sper sa- mai vad si la nationale.

De obosit n-ai cum sa ne obosesti, cateva picaturi de adevar/noutati sunt intotdeauna binevenite, altfel ne pierdem in speculatii...iar entuziasmul ne caracterizeaza si pe noi, doar ne stii;)

vlad001
27th November 2007, 18:37
Toate sunt f bune pe 4 aparate. Chiar spunea de Aluissa ca si asa accidentata are niste exercitii foarte complexe.

Pai uite un subiect foarte bun pentru prietenul tau Razvan Ionascu. Aluissa care are repaus recomandat de la doctor cateva luni bune dupa o operatie complicata are deja exercitii complexe la 4 aparate. Cred ca subiectul ar atrage destui cititori. Bineinteles, i-ar putea atrage si probleme daca nu se dovedeste a fi adevarat, caz in care ar fi mai bine sa ramana deocamdata la stadiul de zvon.


Mi-a recomadat site-ul pe care il cunoasteti desigur romanian-gymnastics. Inteleg ca e facut de un domn, Victor....Nu stiu daca e pe forum.
Mi se pare interesant ca domnul Forminte recomanda site-ul domnului Victor. Prin aprilie Forminte era acuzat pe acel site ca le abuzeaza pe gimnaste ciupindu-le de umar. Era si o fotografie acolo, cu Forminte cu mana pe umarul Aluissei, ca dovada :cool:

Dupa aceea site-ul a fost inaccesibil o vreme, dupa care a aparut un articol laudativ la adresa domnului Forminte. Oare i-a amenintat ca-i da in judecata sau ce s-a intamplat de s-au schimbat asa 180 de grade? Sau poate dl Victor doar asteapta o ocazie mai buna si o poveste mai credibila, timp in care-l perie pe Forminte ca sa fie cat mai aproape de sursa?

Prietenii tai Andrei Nourescu si Razvan Ionascu ar fi putut si ei sa-ti recomande site-ul. Pe vremea cand Ionascu lucra la Prosport, ziarul a publicat un articol despre Oana Ban, povestind ca si-a angajat un avocat pentru ca a fost escrocata de un domn Victor, proprietar al unui site romanian-gymnastics.
Peste o vreme, cu ajutorul avocatului, Oana a ajuns la o intelegere cu acel domn Victor Dumitrescu si procesul a incetat.
Cumva articolul a fost semnat de d-l Ionascu? Si mutarea lui la Libertatea o fi avut vreo legatura cu povestea asta?
In ianuarie 2006, a aparut si o "dezmintire" de la Oana pe site-ul respectiv, sub forma unui interviu, din care citez "dezmintirea":
" r-g.com: By the way, congratulation for "joining the club" of those being trashed by tabloids; until they print a crap story about you, (I mean, without your knowledge or consent and inventing things), you almost can't say (these days) that you are a real star....
Oana Ban:...(like a short laugh). Hmm...."

Iar pe la sfarsitul lui 2006, prosport primea premii de la "prestigiosul site".
Si in tot acest timp, Andrei Nourescu isi vindea cu succes cartea "Secretele unei gimnaste" prin intermediul site-ului.

In ce-i priveste pe Dan Filoti si Mirela Basescu.... Sper sa nu ajunga si ei marionetele lui domn' Victor.

crisloregym
27th November 2007, 20:14
Buna, dragii mei!
Am revenit. AM VORBIT CU DOMNUL FORMINTE!!!!! Da, Dan Filoti, este sotul meu. Dar, din pacate, nu am fost cu el la Izvorani, nu eram in tara.
Iata ce am aflat. Fetele sunt bine, Sandra se simte OK, Cerasela la fel.
La Good Luck Beijing, au plecat Stanculescu si Grigore, deoarece Gabita Dragoi nu implineste 16 ani decat la anul (e o prevedere noua). A fost dezamagita Gabita, dar se pare ca se va mobiliza pt Olimpiada. E f ambitioasa.
Cerasela lucreaza la o coborare cu 3 suruburi la barna si....lucreaza si la sol, la Tzukahara.
Am vazut-o si pe Stela Nistor, am facut o poza cu ea, e minunata. Un copil adorabil si modest...M-a impresionat. Nu am cuvinte.
CEL MAI IMPORTANT: Dl Forminte a spus ca se bucura ca suntem multi fani, ca toata lumea ii spune ca sa plece...ce spuneam noi, de comentariile alea rautacioase. I-am spus ca noi - de pe forum - iubim gimnastele. Si i-am mai spus ca eu cred ca Romania va fi o mare surpriza la JO. " D-le Forminte, eu am mai vazut filmul asta cu super-echipele adverse..." A zambit: "Si eu...".
E un om deschis, mi-a raspuns la toate intrebarile, imi era jena ca il tin pe loc.
I-am spus ca vrem sa facem un site, s-a bucurat, a spus ca ne ajuta cu informatii...." Trimiteti fisele pe care le aveti incomplete si va trimit datele...dau la cei care se ocupa sa va ajute cu informatii."...ceva de genul asta....
Aluissa lucreaza la paralele deocamdata. Ana Maria Tamarjan si-a revenit si ea si e spre bine. La fel si Andreea Grigore, care va concura la Beijing in locul Gabrielei Dragoi. Au lucrat cu kineto-terapeutul foarte mult.
De Catalina Ponor...a spus ca e in lot si ca trebuie sa ajute echipa. Dar trebuie ca ea sa isi doreasca acest lucru, sa mearga la JO si sa concureze bine. Sa fie motivata.
Cam atat...atat imi aduc aminte acum...ma mai gandesc si sper sa imi mai aduc aminte. Eram asa de incantata...ca vorbeam cu el, cu Stela. Si s-a bucurat sincer ca noi suntem alaturi de dumnealui.
HAI ROMANIA! Vor veni medaliile!
Steluta e o scumpa...un copilas dulce foc, mica-mica, imbracata in blugi si geaca la un eveniment unde era nominalizata la Sportiva Anului...Nu a venit cu tocuri sau paiete, ci...ca un copil...ce este. Am facut poza cu ea, s-a mirat ca vreau sa fac o poza....A venit natural, a stat langa mine si la final...a intrebat, ca un copil " Cu Givenchy v-ati dat? Imi place mult". Fara cuvinte.
Cam atat...V-as trimtie pozele, dar apar si eu in ele....
Va pup.
D.


Diana, iti multumesc si eu tare mult pentru ca ai impartasit aceste informatii cu noi. Ma bucur mult pentru ca fetele merg spre bine, pentru ca sunt 14 gimnaste care sunt luate in calcul pentru JO si pentru ca Stela este exact asa cum mi-am inchipuit-o...din cauza aceasta imi si este atat de draga:)

Imi pare rau sa aud de Catalina si, asa cum spunea si Vlad, nici ideea de exercitii complexe pentru Aluissa parac nu imi suna bine...desi cred sncer ca a fost ceva legat d eformulare, este imposibil ca ea sa lucreze la 4 aparate in conditiile in care celelalte care au avut accidentari mai usoare nu o fac...oricum, eu as prefera s anu discutam foarte mult pe tema asta pentru a nu abuza de increderea domnului Forminte. In plus, repet, cred ca a fost doar problema de formulare, pentri ac cel putin pentru sol si sarituri Aluissa nu are cum sa lucreze odata ce acum cateva saptamani lucra numai la paralele:D.

In rest, mai asteptam noutati atunci cand o sa se poata. Si am fost foarte bucuroasa cand am citit mesajele tale, Diana, chiar daca am preferat s araspund mai pe larg, cand ma mai linistesc si eu:)

Pegasnegru
27th November 2007, 20:34
Deci Aluissa s-ar putea sa concureze la olimpiada?? Stiu ca situatia ei este delicata, dar nu as sari la concluzia ca asta ar insemna ca se antreneaza la un nivel ridicat. Poate face elemente mai usoare pe barna, poate la paralele unde genunchiul nu este solicitat si sa nu se antreneze deloc la sarituri, iesiri (impact). Poate era si domnul Forminte optimist cu privire la Aluissa.
Cat depsre site-ul acela nu am cuvinte, chiar nu inteleg de ce Forminte l-ar fi recomandat??? Sunt un pic confuza, si mi-au sunat multe alarme in cap. Si eu am facut aceeasi prostie sa ma uit la el, imi placea cum era facut si cum apareau articole multe. Erau multe poze si informatii despre gimnastele noastre. Apoi au inceput sa apara niste articole acide, urat scrise, fara nici o dovada, articole dafaimatoare la adresa lui Bellu, ca mai apoi sa apara si la adresa lui Forminte. Eu am crezut ca site-ul a fost facut de un american, fiindca numai ei sunt fraieri si chiar vor sa auda numai scandaluri din partea tarii care le-a zdrobit visele/aerele la Atena. Articolul era de o rautate crasa, cuvinte aiurea alese, fara nici o dovada; il compara (pe Bellu sau Forminte) cu Hitler si ca fetele noastre mai bine ar fi fost daca erau tinute la un centru de concentrare. I-am scris foarte respectuos dar in acelasi timp aratandu-mi indignarea la acest articol stupid. Daca vrei Diana iti trimit raspunsul primit, te vei cruci. Am fost injurata, mi s-au spus lucruri urate la adresa mea si sa ma duc stiu eu unde... Apoi am auzit ca a pacalit-o pe Stroescu si pe Oana Ban care isi luase un avocat. Dupa aceea cred ca domnul Victor si-a schimbat calimera insa are multe de reparat. In scrisoare i-am promis ca nu mai vizitez site-ul si m-am tinut de promisiune si ma voi tine in continuare.
Diana, ai grija; s-ar putea ca pe undeva sus sa se joace un sah nu tocmai curat si nu vreau sa cazi in aceeasi capcana in care am cazut eu crezand ca site-ul ala este unul impartial si doar informativ. Daca ar fi fost doar articole.. dar domnul Voctor le-a cerut bani Oanei si Silviei cica pt un contract ca apoi sa se dea la fund. Asa ce va este strigator la cer!

Diana Filoti
27th November 2007, 22:03
Buna Vlad.
Am citit comentariile tale.
1. Raspunsul d-lui Forminte in legatura cu Aluissa aveau legatura cu potentialul gimnastei. Ea lucreaza acum la paralele, dar chiar daca a facut o pauza, are si acum exercitii bune la toate aparatele, chiar daca nu adauga acum elemente la ele. Sper ca acum e clar.
2. In legatura cu site-ul romanian-gymnastics, dl. Forminte a spus ca pe acel site sunt informatii in legatura cu datele de nastere si parcursul gimnastelor. Problema e ca informatiile nu se refera si la junioarele actuale. Recunosc ca formularea nu e cea mai fericita. Ca sa fie totul foarte clar, l-am intrebat cum putem afla informatii despre gimnaste si mi-a spus ca exista acel site, dar exista si gymedia si site-ul federatie. DAR , a spus ca ne poate ajuta sa facem NOI fise gimnastelor si ca va ruga pe cineva sa ne ajute cu toate datele...NU MI-A SPUS NICIODATA MERGETI NUMAI PE ACEL SITE!
3. Razvan Ionascu se ocupa de gimnastica de multi ani si m-a ajutat cu informatii de fiecare data, cand voiam sa stiu cate ceva despre gimnaste, despre starea lor de sanatate. Motivele pentru care a plecat la Libertatea il privesc.Iar eu ii apreciez pe cei care acorda atentie gimnasticii.
La fel si Andrei Nourescu, a lucrat mult pe gimnastica, acum mai putin, dar cred ca cel mai bine este sa intreb direct gimnastele si antrenorii cand avem nelamuriri. Eu am considerat ca in vederea crearii site-ului ar fi foarte bine sa putem pune intrebari direct antrenorilor si gimnastelor cu ajutorul ziaristilor care scriu gimnastica. Chiar nu stiu cine este acest domn Victor, dar informatiile de pe acel site sunt utile. Daca recitesti cele scrise de mine....vei vedea ca nici macar nu ii stiam numele complet acelui domn.
In primul comentariu postat la acest subiect am spus ca imi place ideea lansarii unui site despre gimnastica si chiar am vrut sa dau o mana de ajutor si vreau in continuare. Daca tot am avut ocazia sa stau de vorba cu dl Forminte si sa pun niste intrebari, am vrut sa comunic informatiile despre fete tuturor celor pasionati de gimnastica.
4. Nu stiu de niciunul dintre scandalurile despre care vorbesti tu in legatura cu Oana Ban. Jos palaria pentru cat esti de documentat.
5. Mirela Basescu se ocupa de gimnastica la Prosport si e foarte constiincioasa. Se afla in permanenta in legatura cu cei de la lot si mereu da informatii despre gimnaste.

Am scris comentariile la ora 2 noaptea, cu mult entuziasm si incercand sa transmit cat mai mult despre cele aflate de la dumnealui.
Imi dau seama ca se pot crea confuzii foarte mari, din anumite formulari vagi.
Remarc totusi un ton foarte taios in comentariile tale. "Prietenii tai Razvan Ionascu" sau..." Sa speram ca Dan Filoti nu va ajunge o sluga a domnului Victor".
Dan Filoti este sotul meu, sunt foarte mandra de el. Mai mult nu raspund.
Diana

Diana Filoti
27th November 2007, 22:09
Deci Aluissa s-ar putea sa concureze la olimpiada?? Stiu ca situatia ei este delicata, dar nu as sari la concluzia ca asta ar insemna ca se antreneaza la un nivel ridicat. Poate face elemente mai usoare pe barna, poate la paralele unde genunchiul nu este solicitat si sa nu se antreneze deloc la sarituri, iesiri (impact). Poate era si domnul Forminte optimist cu privire la Aluissa.
Cat depsre site-ul acela nu am cuvinte, chiar nu inteleg de ce Forminte l-ar fi recomandat??? Sunt un pic confuza, si mi-au sunat multe alarme in cap. Si eu am facut aceeasi prostie sa ma uit la el, imi placea cum era facut si cum apareau articole multe. Erau multe poze si informatii despre gimnastele noastre. Apoi au inceput sa apara niste articole acide, urat scrise, fara nici o dovada, articole dafaimatoare la adresa lui Bellu, ca mai apoi sa apara si la adresa lui Forminte. Eu am crezut ca site-ul a fost facut de un american, fiindca numai ei sunt fraieri si chiar vor sa auda numai scandaluri din partea tarii care le-a zdrobit visele/aerele la Atena. Articolul era de o rautate crasa, cuvinte aiurea alese, fara nici o dovada; il compara (pe Bellu sau Forminte) cu Hitler si ca fetele noastre mai bine ar fi fost daca erau tinute la un centru de concentrare. I-am scris foarte respectuos dar in acelasi timp aratandu-mi indignarea la acest articol stupid. Daca vrei Diana iti trimit raspunsul primit, te vei cruci. Am fost injurata, mi s-au spus lucruri urate la adresa mea si sa ma duc stiu eu unde... Apoi am auzit ca a pacalit-o pe Stroescu si pe Oana Ban care isi luase un avocat. Dupa aceea cred ca domnul Victor si-a schimbat calimera insa are multe de reparat. In scrisoare i-am promis ca nu mai vizitez site-ul si m-am tinut de promisiune si ma voi tine in continuare.
Diana, ai grija; s-ar putea ca pe undeva sus sa se joace un sah nu tocmai curat si nu vreau sa cazi in aceeasi capcana in care am cazut eu crezand ca site-ul ala este unul impartial si doar informativ. Daca ar fi fost doar articole.. dar domnul Voctor le-a cerut bani Oanei si Silviei cica pt un contract ca apoi sa se dea la fund. Asa ce va este strigator la cer!
Imi pare rau, eu nu am vizitat acel site foarte mult. Am dat de el pe google de cateva ori, cand voiam sa aflu varsta Gabrielei Dragoi, Ceraselei, etc....
Te cred, pe cuvant. Nu fac reclama niciunui site. Imi pare rau ca am ajuns aici. Eu pur si simplu va intrebam ce stiti de acel site. Incercam sa imi aduc aminte numele acelui domn si de aceea si spuneam..."nu stiu daca este pe forum"...Totul in ideea adunarii de informatii pentru crearea acelui site al nostru. Am explicat mai sus ce a spus dl Forminte despre Aluissa. CHIAR NU VREAU SA CREEZ CONFUZII. Raman la parerea ca dl Forminte e un om deschis, am vazut cum a venit Simona Amanar la dumnealui sa il salute, cu mult respect.
Iti spun si tie ce i-am spus lui Vlad, nu stiu de aceste scandaluri. Recunosc, nu sunt la curent.
Numai bine.
Diana

Diana Filoti
27th November 2007, 22:33
Am incercat sa trimit cateva poze, sunt prea mari se pare. Incerc sa le trimit pe mail, la adresa indicata de Mikkey.
In ceea ce ma priveste, am intrat pe acest forum pentru ca imi place ideea de a vorbi cu oameni care au aceeasi pasiune ca si mine. Recunosc ca sunt mai putin documentata decat multi dintre cei de aici, si imi aduc aminte ca la una din primele mele interventii i-am salutat pe cei de pe forumul ProSport si in mod deosebit pe Vlad, care e foarte documentat.
Am tot amanat sa intru pe acest forum. M-am bucurat sa constat ca se vorbeste despre gimnastica in mod obiectiv si ca exista oameni entuziasti, care iubesc gimnastica.
O sa incerc sa fiu foarte atenta la formulari si tonalitate. Nu as vrea ca din entuziasm sa creez confuzii.
Seara buna.
Diana

Diana Filoti
27th November 2007, 22:42
:)
Diana, iti multumesc si eu tare mult pentru ca ai impartasit aceste informatii cu noi. Ma bucur mult pentru ca fetele merg spre bine, pentru ca sunt 14 gimnaste care sunt luate in calcul pentru JO si pentru ca Stela este exact asa cum mi-am inchipuit-o...din cauza aceasta imi si este atat de draga:)

Imi pare rau sa aud de Catalina si, asa cum spunea si Vlad, nici ideea de exercitii complexe pentru Aluissa parac nu imi suna bine...desi cred sncer ca a fost ceva legat d eformulare, este imposibil ca ea sa lucreze la 4 aparate in conditiile in care celelalte care au avut accidentari mai usoare nu o fac...oricum, eu as prefera s anu discutam foarte mult pe tema asta pentru a nu abuza de increderea domnului Forminte. In plus, repet, cred ca a fost doar problema de formulare, pentri ac cel putin pentru sol si sarituri Aluissa nu are cum sa lucreze odata ce acum cateva saptamani lucra numai la paralele:D.

In rest, mai asteptam noutati atunci cand o sa se poata. Si am fost foarte bucuroasa cand am citit mesajele tale, Diana, chiar daca am preferat s araspund mai pe larg, cand ma mai linistesc si eu:)
Am scris chiar in prima parte a mesajului ca ALUISSA lucreaza deocamdata doar la paralele. Dar ca se spera recuperearea ei pt JO, pt ca e o gimnasta completa de care Romania are nevoie, pt ca e buna la toate aparatele. Ea nu s-a mai antrenat de 6 luni pe toate 4 aparatele, nu a exersat elemente noi. Dar chiar si asa, la nivelul la care s-a oprit din cauza accidentarilor, are exercitii complexe. Ideea e ca trebuie sa speram. Doamne ajuta!:)

crisloregym
27th November 2007, 22:46
Eu cred ca ar trebui sa incercam sa nu mai citim printre randuri foarte mult...adica daca Domnul Forminte a fost atat de amabil, sa incercam sa respectam ideile spuse de dumnealui, eventual sa tragem niste idei, dar sa ne ferim sa exprimam clar ceva ce nu cunoastem cu certitudine.

Pe de alta parte, Diana, cred ca Vlad si Alex nu erau indignati impotriva ta sau a domnului Forminte, ci mai degraba impotriva acelui Victor nu-mai-stiu-cum si ma tem ca randurile lor sa nu te fi deranjat. Cred ca oricine ar fi inceput discutia despre el ar fi primit aceleasi raspunsuri. Sunt convinsa ca s-a atacat ideea de "Victor nu-stiu-cum" si nu persoanele Diana Filoti, respectiv Nicolae Forminte. Specific asta pentru ca mie asa mi se pare.

In plus, cred ca intr-adevar domnul Andrei Nourescu semnifica pentru majoritatea dintre noi promotorul scandalurilor din gimnastica romaneasca, prin cartea despre Alexandra Marinescu. Aceasta cu atat mai mult cu cat de acolo au pornit enorm de multe speculatii, pentru ca un an sau doi ani mai tarziu Alexandra Marinescu sa apara la "Genialii" impeuna cu Belu si Bitang, sustinand ca ii pare rau pentru ca i-a defaimat pe cei doi.

Iar comentariul referitor la sotul tau si la Mirela Basescu eu l-am interpretat tocmai ca pe unul flatant, in ideea ca multi jurnalisti au tratat subiectul de gimnastica, doar ca nu neaparat in bine, in timp ce Dan Filoti si Mirela Basescu o fac bine si ca speram ca o vor face asa si in continuare:), pentru ca pe noi ne-au bucurat enorm prin articolele lor.

Asa am vazut eu ce s-a discutat pana acum...sa ma corectati daca nu am inteles bine:P

vlad001
27th November 2007, 22:47
Buna Vlad.
Am citit comentariile tale.
1. Raspunsul d-lui Forminte in legatura cu Aluissa aveau legatura cu potentialul gimnastei. Ea lucreaza acum la paralele, dar chiar daca a facut o pauza, are si acum exercitii bune la toate aparatele, chiar daca nu adauga acum elemente la ele. Sper ca acum e clar.
2. In legatura cu site-ul romanian-gymnastics, dl. Forminte a spus ca pe acel site sunt informatii in legatura cu datele de nastere si parcursul gimnastelor. Problema e ca informatiile nu se refera si la junioarele actuale. Recunosc ca formularea nu e cea mai fericita. Ca sa fie totul foarte clar, l-am intrebat cum putem afla informatii despre gimnaste si mi-a spus ca exista acel site, dar exista si gymedia si site-ul federatie. DAR , a spus ca ne poate ajuta sa facem NOI fise gimnastelor si ca va ruga pe cineva sa ne ajute cu toate datele...NU MI-A SPUS NICIODATA MERGETI NUMAI PE ACEL SITE!
3. Razvan Ionascu se ocupa de gimnastica de multi ani si m-a ajutat cu informatii de fiecare data, cand voiam sa stiu cate ceva despre gimnaste, despre starea lor de sanatate. Motivele pentru care a plecat la Libertatea il privesc.Iar eu ii apreciez pe cei care acorda atentie gimnasticii.
La fel si Andrei Nourescu, a lucrat mult pe gimnastica, acum mai putin, dar cred ca cel mai bine este sa intreb direct gimnastele si antrenorii cand avem nelamuriri. Eu am considerat ca in vederea crearii site-ului ar fi foarte bine sa putem pune intrebari direct antrenorilor si gimnastelor cu ajutorul ziaristilor care scriu gimnastica. Chiar nu stiu cine este acest domn Victor, dar informatiile de pe acel site sunt utile. Daca recitesti cele scrise de mine....vei vedea ca nici macar nu ii stiam numele complet acelui domn.
In primul comentariu postat la acest subiect am spus ca imi place ideea lansarii unui site despre gimnastica si chiar am vrut sa dau o mana de ajutor si vreau in continuare. Daca tot am avut ocazia sa stau de vorba cu dl Forminte si sa pun niste intrebari, am vrut sa comunic informatiile despre fete tuturor celor pasionati de gimnastica.
4. Nu stiu de niciunul dintre scandalurile despre care vorbesti tu in legatura cu Oana Ban. Jos palaria pentru cat esti de documentat.
5. Mirela Basescu se ocupa de gimnastica la Prosport si e foarte constiincioasa. Se afla in permanenta in legatura cu cei de la lot si mereu da informatii despre gimnaste.

Am scris comentariile la ora 2 noaptea, cu mult entuziasm si incercand sa transmit cat mai mult despre cele aflate de la dumnealui.
Imi dau seama ca se pot crea confuzii foarte mari, din anumite formulari vagi.
Remarc totusi un ton foarte taios in comentariile tale. "Prietenii tai Razvan Ionascu" sau..." Sa speram ca Dan Filoti nu va ajunge o sluga a domnului Victor".
Dan Filoti este sotul meu, sunt foarte mandra de el. Mai mult nu raspund.
Diana

Multumesc pentru clarificari, Diana
Si scuze pentru tonul taios pe care l-am folosit in general, dar trebuie sa recunosti ca formularea ta a lasat loc de multe interpretari.

Nu am intentionat sa fiu deloc taios sau sarcastic cand m-am referit la Mirela Basescu sau Dan Filoti, mi-am exprimat o speranta intr-un anume sens tocmai pentru ca apreciez felul cum scriu acum si nu mi-as dori ca asta sa se schimbe.

crisloregym
27th November 2007, 22:48
Am incercat sa trimit cateva poze, sunt prea mari se pare. Incerc sa le trimit pe mail, la adresa indicata de Mikkey.
In ceea ce ma priveste, am intrat pe acest forum pentru ca imi place ideea de a vorbi cu oameni care au aceeasi pasiune ca si mine. Recunosc ca sunt mai putin documentata decat multi dintre cei de aici, si imi aduc aminte ca la una din primele mele interventii i-am salutat pe cei de pe forumul ProSport si in mod deosebit pe Vlad, care e foarte documentat.
Am tot amanat sa intru pe acest forum. M-am bucurat sa constat ca se vorbeste despre gimnastica in mod obiectiv si ca exista oameni entuziasti, care iubesc gimnastica.
O sa incerc sa fiu foarte atenta la formulari si tonalitate. Nu as vrea ca din entuziasm sa creez confuzii.
Seara buna.
Diana

Stai linistita, Diana. Nici eu nu cunosteam scandalurile legate de acel site si am avut parte de o reactie asemanatoare:D. Acum am inteles si de ce:D

Diana Filoti
27th November 2007, 23:11
Multumesc pentru clarificari, Diana
Si scuze pentru tonul taios pe care l-am folosit in general, dar trebuie sa recunosti ca formularea ta a lasat loc de multe interpretari.

Nu am intentionat sa fiu deloc taios sau sarcastic cand m-am referit la Mirela Basescu sau Dan Filoti, mi-am exprimat o speranta intr-un anume sens tocmai pentru ca apreciez felul cum scriu acum si nu mi-as dori ca asta sa se schimbe.
Ma bucur sa aud asta. Da, formularea mea, lasa loc la interpretari pentru ca am scris la prima mana...fara sa fac modificari. Din entuziasm, la ora 2 noaptea sau dis de dimineata.Voiam sa nu uit nimic din ce imi spusese dl Forminte.

ioanavol
28th November 2007, 00:18
Ma bucur sa aud asta. Da, formularea mea, lasa loc la interpretari pentru ca am scris la prima mana...fara sa fac modificari. Din entuziasm, la ora 2 noaptea sau dis de dimineata.Voiam sa nu uit nimic din ce imi spusese dl Forminte.
Diana, am avut noi cateva discutii despre site-ul acela, si eu tot de aici am aflat;)

Multumesc mult pt ca vrei sa ne ajuti, apreciem foarte mult asta, daca ne scrii pe adresa respectiva poate vorbim si in particular. Si poate vii si tu cu idei in ceea ce priveste site-ul...iti putem spune cam ce facem acum si ce-am vrea sa facem:)

o seara frumoasa si nu te intrista...mai sunt si discutii in contradictoriu aici..dar iti pot spune ca oamenii de pe acest forum sunt cei mai cu bun simt pe care i-am intalnit de pe toate forumurile pe care am intrat...poate ne intelegem si pt ca suntem toti romani si tinem cu aceeasi echipa:)

ioanavol
28th November 2007, 00:22
mai bine ziceam noapte buna, la voi e chiar trecut de miezul noptii...scuze:D

p.s. daca nu-s f coerenta ma scuzati, am fost cam in priza astazi...

miafangina
28th November 2007, 00:27
Draga Diana,
mie mi s-a parut ca ai venit spre noi cu sufletul deschis si m-am entuziasmat foarte tare aflind ce posibilitati ai,de a comunica si a transmite informatii si ginduri bune spre si dinspre lotul de gimnastica.
Cristina a spus intr-o postare anterioara cam tot ce-as fi spus si eu cu privire la aceste"neintelegeri".
Ramii deci printre noi,iubim sincer gimnastica romaneasca si vom trai impreuna multe momente placute.
Multumesc din nou!:)

Pegasnegru
28th November 2007, 02:18
Imi pare rau, eu nu am vizitat acel site foarte mult. Am dat de el pe google de cateva ori, cand voiam sa aflu varsta Gabrielei Dragoi, Ceraselei, etc....
Te cred, pe cuvant. Nu fac reclama niciunui site. Imi pare rau ca am ajuns aici. Eu pur si simplu va intrebam ce stiti de acel site. Incercam sa imi aduc aminte numele acelui domn si de aceea si spuneam..."nu stiu daca este pe forum"...Totul in ideea adunarii de informatii pentru crearea acelui site al nostru. Am explicat mai sus ce a spus dl Forminte despre Aluissa. CHIAR NU VREAU SA CREEZ CONFUZII. Raman la parerea ca dl Forminte e un om deschis, am vazut cum a venit Simona Amanar la dumnealui sa il salute, cu mult respect.
Iti spun si tie ce i-am spus lui Vlad, nu stiu de aceste scandaluri. Recunosc, nu sunt la curent.
Numai bine.
Diana
Diana, stai linistita, acum ma bucur si mai mult ca esti printre noi. Spun asta pentru ca nu aveam cum sa stiu exact ce s-a vrut spus cu acel site iar siguranta fetelor imi este importanta acel domn putand fi un pericol pentru ele. Ma bucur ca te-a suparat ce am spus si in acelasi timp imi cer scuze; ma bucur caci inseamna ca intentiile au fost bune. O sa avem parte de mai multe discutii in contradictoriu, dar exact cum a aspus Ioana, iubesc acest forum pentru felul cum se discuta cand oamenii (normal) au idei/pareri diferite. Se discuta cu foarte mult bun simt si respect. :)

Diana Filoti
28th November 2007, 20:35
Salut.
Nu am reusit sa intru decat acum pe forum si am facut asta sa va salut. O sa revin cred in weekend cu niste propuneri de fise biografice pentru fetele de la lot.
Dl Forminte a cerut lista cu intrebari despre gimnaste, sub forma de fise.
Cred ca putem face noi fise gen Nume, Prenume, Greutate, Inaltime, elemente la aparate, nota de plecare, fond muzical la sol, etc. Daca doriti, va rog sa imi trimiteti eventual sugestii cum sa arate fisele pt fiecare gimnasta, cu ce informatii ati dori sa contina ...si alte informatii, curiozitati.
Mi se pare extrem de amabil din partea dlui Forminte, a tinut minte ca l-am rugat sa ne spuna de unde sa luam informatii (acum, fara gluma imi aduc aminte ca i-am spus ca site-ul acela romanian gymnastic nu mi se pare grozav si ca oricum e incomplet...:ok::happy) si ne-a trasnmis disponibilitatea de a ne ajuta cu informatii. A cerut fise pt fiecare gimnasta, ca sa le poata completa sistematic.
Astept raspunsurile voastre, sugestiile.
Mikkey, stiu ca nu are legatura prea mare cu subiectul initial, dar te rog sa mai lasi un pic interventiile noastre pe acest subiect, pana voi face o lista cu intrebari...Desigur, daca si restul doresc.
Diana

ioanavol
28th November 2007, 20:50
Buna Diana:)

Cei care ne ocupam de site suntem mihai (mikeyy), alex(pegasnegru), cristina(crysloregym), eu si catalin (cata10).
De obicei comunicam prin emailuri/messenger pentru ca e mai usor sa discutam asa. Daca ai vrea si tu, asa am putea discuta mai pe larg.

Pentru inceput insa, eu una sunt de acurd cu lista ta, si-as mai adauga cate ceva. In final sa fie cam asa:

Prenume:
Nume:
Data nasterii:
Inaltime:
Greutate:
Elemente:
Aparat favorit:
Rezultate (astea le putem completa si noi):
Hobby-uri:

As mai cere si lista completa a fetelor de la lot (junioare/senioare) - s-au tot schimbat, nu mai stiu cine a ramas.

Se poate sa primim si niste informatii despre antrenori? Nume, an nastere, specializare (aparat), clubul de la care au venit si parcursul lor...

Astept si sugestiile celorlalti. Pentru alte detalii as prefera messengerul sau emailul...ca sa nu-i obosim pe ceilalti care nu-s implicati in proiectul acesta.

Ioana

mikeyy
28th November 2007, 21:01
Sunt de acord in mare u componenta acelor fise, as mai adauga idolul lor din gimnastica.
La "elemente" va referiti la structura exercitiilor? Daca da nu cred ca ar trebui pusa in fisa caci isi modifica des exercitiile mai ales inante de olimpiada intervin modificari si nu vom putea oferi informatii la zi. Asta e parerea mea

ioanavol
28th November 2007, 21:03
Sunt de acord in mare u componenta acelor fise, as mai adauga idolul lor din gimnastica.
La "elemente" va referiti la structura exercitiilor? Daca da nu cred ca ar trebui pusa in fisa caci isi modifica des exercitiile mai ales inante de olimpiada intervin modificari si nu vom putea oferi informatii la zi. Asta e parerea mea
de acord cu "idolul".

eu la elemente ma refer la cele mai grele pe care le pot face acum...dar e adevarat, vor baga multe pana la Olimpiada si pana avem noi site-ul gata se pot schimba total:D

mai bine punem astea numai pt sportivele retrase din activitate...

mikeyy
28th November 2007, 21:11
Si de asemenea daca pot sa ne trimita cate o poza care le place lor cel mai mult si care le reprezinta ar fi frumos, nu stiu daca se poate, dar e o idee :)

ioanavol
28th November 2007, 21:30
Si de asemenea daca pot sa ne trimita cate o poza care le place lor cel mai mult si care le reprezinta ar fi frumos, nu stiu daca se poate, dar e o idee :)
hehe, asta vroiam si eu sa zic:) dar mi-era teama ca intrec masura:D
gand la gand din nou;)

Diana Filoti
28th November 2007, 22:49
Buna!
Nu ma indur sa nu intru pe forum.
Multumesc mult pt raspunsuri.
Mi-ar face placere sa ma alatur si eu discutiilor cu privire la site pe messenger sau pe mail.
Va anunt ca am o mica problema cu pop-up blocker-ul si nu reusesc sa deschid toate mesajele. Incerc maine sa iau legatura si eu cu voi pe mess.
Imi pare bine de cunostinta....:)In sensul ca imi pare bine sa va aflu numele. Chiar dupa ce m-am inscris pe forum - acum vreo 10 zile - am vazut prima mea postare...si ma gandeam ca sunt singura care s-a recomandat "ca la vama". Cu numele si prenumele din buletin. Oricum, nu stiu ce pseudonim as fi gasit, nu sunt cea mai inventiva persoana:D.
Chiar ma intrebam daca mikkey e baiat sau fata. Te salut, Mihai. Va salut pe toti si ne vedem pe mess.
D.

crisloregym
28th November 2007, 23:20
O-ho...lipsesc si eu de acasa doua ore si ia uite cate noutati:D.

Da, si eu sunt de acord cu cele spuse de Mihai si Ioana.

ioanavol
29th November 2007, 00:22
Buna!
Nu ma indur sa nu intru pe forum.
Multumesc mult pt raspunsuri.
Mi-ar face placere sa ma alatur si eu discutiilor cu privire la site pe messenger sau pe mail.
Va anunt ca am o mica problema cu pop-up blocker-ul si nu reusesc sa deschid toate mesajele. Incerc maine sa iau legatura si eu cu voi pe mess.
Imi pare bine de cunostinta....:)In sensul ca imi pare bine sa va aflu numele. Chiar dupa ce m-am inscris pe forum - acum vreo 10 zile - am vazut prima mea postare...si ma gandeam ca sunt singura care s-a recomandat "ca la vama". Cu numele si prenumele din buletin. Oricum, nu stiu ce pseudonim as fi gasit, nu sunt cea mai inventiva persoana:D.
Chiar ma intrebam daca mikkey e baiat sau fata. Te salut, Mihai. Va salut pe toti si ne vedem pe mess.
D.
Diana, inseamna ca n-ai putut citi mesajul privat pe care ti l-am trimis.
Nu-i nimic, scrie pe fangymnastics@gmail.com si iti voi da id-ul meu de messenger.

vlad001
29th November 2007, 00:46
Buna!
Va anunt ca am o mica problema cu pop-up blocker-ul si nu reusesc sa deschid toate mesajele.

In coltul din dreapta, sus, unde scrie "Welcome Diana" ai un link "Private Messages". Daca te duci pe el gasesti acolo toate mesajele.

crisloregym
29th November 2007, 20:25
Ei, Ioana, se pare ca se repeta povestea care a fost cu mine:)), referitor la private messages:D

mikeyy
3rd December 2007, 13:57
http://www.prosport.ro/articole/antena-1-vrea-sa-cumpere-telesport/68990
Antena 1 ar vrea sa cumpere Telesport. Oare vor mai da gimnastica, pentru ca si atat cat dadeau era bine..decat nimic :D

mikeyy
19th December 2007, 19:23
Poate mai stiti, ca in urma cu vreo 2-3 luni am scris cativa dintre noi pe forumul TVR. Am intrat astazi din curiozitate si mare mi-a fost surpriza cand am vazut ca acel topic unde am scris noi s-a evaporat pur si simplu. Cat profesionalism nu e asa? :headbang:

miafangina
19th December 2007, 19:40
Cat profesionalism nu e asa? :headbang:

Pacat,tot timpul am sperat ca,avind drepturi de transmisie pentru evenimente sportive de amploare,cum sint JO si campionate mondiale sa fie si ei la nivelul acestor manifestari,sa faca emisiuni si reportaje interesante;din pacate si pe ei ii intereseaza mai mult ce a zis X conducator de club,ce i-a raspuns Y si ce minuni de fotbalisti avem.:(

miafangina
19th December 2007, 23:54
Dragi prieteni,
pentru ca urmeaza niste zile cu program mai incarcat,s-ar putea sa intru mai rar pe forum;vin si copiii acasa in vacanta si se mai uita la filme si la "de-ale lor",asa ca m-am gindit sa va scriu acuma,cit pot s-o fac in tihna.
Va multumesc ca m-ati primit cu drag printre voi,in familia mica dar inimoasa a gimnasticii romanesti.
Sunteti oameni deosebiti si ma bucur ca impartasim aceeasi pasiune;am invatat multe de la voi si va iubesc ca pe niste prieteni buni.
Va doresc multa sanatate si bucurii de sarbatori,sa petreceti in pace alaturi de familiile voastre si de cei dragi voua.
Anul care vine as vrea sa fie unul deosebit pentru gimnastica romaneasca si sustinatorii ei,sa ne bucuram impreuna de succesele dragilor nostri sportivi la competitii si in special la Olimpiada!
Celor care au examene le tin pumnii.
Celolalti le doresc impliniri si succes in tot ce vor sa faca,si tuturor va doresc sa fiti inconjurati de dragoste si bunatate.
Si imi mai doresc un lucru:sa ne cunoastem personal,cit de multi se va putea.
LA MULTI ANI!:):floricica::kiss:

mikeyy
20th December 2007, 00:06
Iti multumesc mult Mia pentru aceste cuvinte. Iti doresc Sarbatori Fericite, multa sanatate, fericire si un An Nou mult mai bun decat 2007!
Asta este pentru tine:
http://s148.photobucket.com/albums/s4/karsmi123/hol/hol0908.gif (http://www.satisfaction.com/codes/happy-holidays-comments-1.php)
http://i179.photobucket.com/albums/w285/kimmychilds/comment/comment.gif (http://www.satisfaction.com)

Sa te bucuri de aceste Sarbatori impreuna cu familia ta, mai ales ca iti vin copii acasa si cu siguranta esti foarte fericita datorita acestui fapt.
Sper sa reusim sa ne cunoastem si personal si am incredere ca asa se va intampla, pentru ca aveam gimnastica in sange :)
LA MULTI ANI!!!

PS: Poate vei mai intra in aceste saptamani asa putin :D

ioanavol
20th December 2007, 00:21
Multumesc si eu Mia pentru cuvintele frumoase. Sa stii ca si tu ai contribuit mult la acest forum si ne-ai invatat multe:)
Un Craciun si An Nou fericit, cu multa sanatate! si sa te bucuri la maxim de tot ceea ce te inconjoara!

de intalnit ne intalnim noi...am mare incredere;)
oricum, incepand de luni voi fi mai aproape cu vreo 2000 km de majoritatea dintre voi;)

Mihaela P
20th December 2007, 21:28
Sarbatori fericite, Mia!

Era cat pe-aci sa ajung la Baia Mare (unde am niste rude) si ma gandeam ca poate ne cunoastem. Dar nu a fost sa fie! Poate anul urmator...

miafangina
22nd December 2007, 20:22
Buna seara,prieteni!
Va multumesc mult pentru urari.Baietii sunt plecati la fete si eu fac prajituri,dar am intrat putin sa citesc ce ati mai scris.
Mihai,multumesc pentru bradut,a fost o surpriza placuta.
Ioana,ma bucur ca vii acasa.
Mihaela,m-as fi bucurat sa te intilnesc la mine acasa;data viitoare.
Sarbatori fericite tuturor!:)

cata10
22nd December 2007, 21:21
Dragi prieteni,
Cu ocazia SFINTELOR SARBATORI va doresc numai bucurii, sanatate si spor in toate!
Sa fiti alaturi de familie, sa va iubiti mult si la trecerea in noul an sa inchinati un pahar si in cinstea gimnastelor si gimnastilor nostri!
Fie ca anul 2008 sa vina cu tolba plina de medalii pentru ai nostri sportivi!
HAI ROMANIA!
Lor, sportivilor, le doresc multa sanatate, spor la munca si noroc!:ok:

LA MULTI ANI!

ioanavol
23rd December 2007, 17:59
Sarbatori fericite tuturor si LA MULTI ANI! Anul viitor sa va aduca tot ceea ce va doriti!

Sper ca la anul sa ne vedem si sa sarbatorim performantele gimnastilor/gimnastelor nostri/noastre!

crisloregym
24th December 2007, 19:02
Intru si eu in sfera urarilor de Sarbatori:) In primul rand, multumesc pentru urari celor care au facut-o pana acum.

Va urez si eu sa aveti parte de un Craciun cat mai frumos alaturi de cei dragi, un Craciun SUPERB, plin de bucurii, de zambete si de voie buna!!!! Sa aveti parte numai de noroc, sanatate si fericire!!!

Iar gimnastilor si gimnastelor noastre le urez multa putere de munca, sanatate din belsug si rezultate EXTRAORDIARE!!!

Sa se aseze toate bine pentru noi toti:)

mikeyy
24th December 2007, 22:33
Craciun fericit tuturor si sa va aduca mosul tot ce doriti :)

whisper
25th December 2007, 13:22
Craciun Fericit! Si tot ce va doriti sa vi se implineasca in anul ce vine-cat mai multe medalii de aur pentru gimnastii romani la JO.
http://www.teezz.co.uk/images/christmas/merry-christmas-002-tn.jpg

Mihaela P
25th December 2007, 19:05
Sarbatori fericite tuturor!

crisloregym
1st January 2008, 13:23
Stiu ca e putin cam tarziu, dar...

Aho, aho, gimnaste si gimnasti,
Forumiste, forumisti,
Sa ne dea Domnul de toate,
Un an bun cu sanatate
Si medalii cat se poate!!!!

Iar la sfarsit de an
Sa zicem ca amu' cativa ani:
"Bun an!!!" - aur si argint,
Bronzul nu ne-a ocolit.
Ba am avut si din ala,
De samanta pentru Londra!!!!

Urati, mai, flacai!!!!

Hai, hai!!!!
(Uratura de la Moldova...puteti incerca si cu accentul:P)

LA ANU SI LA MULTI ANI!!!!!

miafangina
1st January 2008, 15:49
La multi ani tuturor!
Esti foarte haioasa,Cristina :happy
Asta inseamna ca o sa ne bucuram anul asta.:yes:

mikeyy
1st January 2008, 15:57
La multi tuturor si din partea mea !!!
Mi-a placut Cris plugusorul tau :)
Sper sa ne bucuram mult anul acesta si sa avem parte de succese pe toate domeniile
Mult noroc si sanatate tuturor!!!

PS: acesta este primul meu mesaj pe forum pe anul 2008 :D

ioanavol
1st January 2008, 22:46
LA MULTI ANI!!!! Numai urari de bine tuturor!

p.s. Cristina, esti tare:P

resita
1st January 2008, 23:21
La Multi Ani si din partea mea.

imi puteti spune si mie va rog unde gasesc calendarul competitional pe anul 2008 atat la gimnastica artistica cat si la gimnastica ritmica. ma intereseaza competitiile internationale.

crisloregym
2nd January 2008, 09:24
Aici sunt trecute cateva intalniri pentru anul 2008, probabil ac vor mai fi adaugate pe parcurs si altele
http://www.gymnasticsresults.com/calendar.html

Andraf
4th January 2008, 00:14
La multi ani!!! Un an nou plin de realizari, victorii si multa sanatate!
Dragi sportivi si forumisti, va urez sa aveti parte de MULTA, MULTA SANATATE si numai bucurii alaturi de cei dragi.
HAI ROMANIA!

mikeyy
7th January 2008, 13:30
La multi ani tuturor ce isi serbeaza astazi onomastica: Ion, Ioana etc. Sa aiba parte de tot ceea ce isi doresc:ok:
La multi ani tuturor forumistilor, in special Ioanei si de asemenea tuturor gimnastilor si antrenorilor ce poarta acest nume:floricica::cheer::bere:

miafangina
7th January 2008, 14:08
Uite cine e atent,ca de obicei!

La multi ani,Ioana,multa sanatate si satisfactii in anul olimpic!:floricica: :kiss:

ioanavol
7th January 2008, 17:09
Multumesc mult pentru urari:) Si eu urez celor care poarta acest nume (dar si celorlalti) numai bucurii! :)

Pentru mine chiar ca va fi un an special, sunt in prag de multe schimbari, care, sper, sa imi ofere mai mult timp sa scriu aici, sa vin sa ne intalnim si sa tin pumnii sportivilor nostri in august:)

crisloregym
7th January 2008, 20:26
La multi ani, Ioana!!!!! Sa ai bafta in toate si mai ales la teza;)
De asemenea, la multi ani Ionut Suciu (este singurul nume Ion/Ioana pe care mi-l amintesc dintre gimnasti), al multi ani tuturor celor care poarta acest nume!!!

ioanavol
7th January 2008, 22:19
eu imi mai amintesc de Oana Petrovschi si Oana Ban. La multi ani!!

crisloregym
7th January 2008, 22:51
Hei, si eu sunt Oana...:D

Dar am gandeam ca pe Oana nu sarbatorim....din partea mea la multi ani si lor!!! ca eu tare bine ma simt cand imi spune cineva la multi ani de Sf. Ion, desi la mine in casa nu sarbatorim:(

miafangina
7th January 2008, 22:55
Hei, si eu sunt Oana...:D

Dar am gandeam ca pe Oana nu sarbatorim....din partea mea la multi ani si lor!!! ca eu tare bine ma simt cand imi spune cineva la multi ani de Sf. Ion, desi la mine in casa nu sarbatorim:(

Inca e data de 7 ianuarie,deci La multi ani si tie,Oana!

Sa ai parte de multa sanatate si bucurii!:: :kiss::floricica:

crisloregym
7th January 2008, 22:58
Inca e data de 7 ianuarie,deci La multi ani si tie,Oana!

Sa ai parte de multa sanatate si bucurii!:: :kiss::floricica:

Multumesc mult, Mia, esti o scumpa :kiss:

miafangina
7th January 2008, 23:34
Multumesc mult, Mia, esti o scumpa :kiss:

Au plecat copiii la Cluj si nu mai am restrictii,pot fi cit de activa vreau.

Bine,restrictiile mi le impuneam singura si mi-a placut sa-i am pe-acasa.:)

mikeyy
7th January 2008, 23:53
La multi ani si din partea mea Cris, nu am stiu. Inca nu e trecut de 12.:ok:
Sa ai parte de tot ceea ce e mai bun si frumos pe lumea asta!!!:floricica::

ioanavol
8th January 2008, 07:51
uf, eu n-am fost pe faza...de ce nu mi-ai spus ca esti si tu oana?:D
la multi ani! (cu intarziere)

p.s. nu stiu cum e cu Oana-Ioana, dar stiu destule Oane care-si sarbatoresc numele in ziua asta...

crisloregym
8th January 2008, 19:38
Mihai, Ioana, nu-i nimic...nici nu aveati cum sa stiti:D dar va multumesc din suflet pentru urari:-*

mikeyy
2nd February 2008, 13:45
Nu stiu daca ati observat, dar s-au adus imbunatatiri forumului si aici ma refer la profilul fiecarui utilizator.
Puteti adauga acolo prieteni in lista personala, va puteti crea grupuri sociale, puteti modifica culorile profilului si asa mai departe. Puteti adauga un album de imagini in profil si pe marginea pozelor se pot face comentarii. In profil puteti primi mesaje publice si le puteti raspunde, un fel de discutie locala, publica.
Este in genul hi5 si parerea mea e ca a fost o idee buna, mai ales pentru cei care doresc sa-si personalizeze profilul! :)

mikeyy
2nd February 2008, 17:29
Am facut un grup pe forumul nostru..un grup pentru gimnastica: cine vrea sa se inscrie, sa acceseze urmatorul link, dupa care intrati unde scrie "Gimnastica" si selectati Join Group
http://www.onlinesport.ro/forum/group.php

praf_de_stele
2nd February 2008, 18:58
buna idee, mikeyy...sunt si eu p'acolo :P :) pt ca imi place gimnastica

crisloregym
2nd February 2008, 20:58
Super, Mihai:) Multumim de anunturi;)

crisloregym
2nd February 2008, 21:39
In sfarsit a aparut pe youtube si filmul american de care vorbeam acum ceva vreme, Little girls in pretty boxes. Este vorba despre o gimnasta care este agresata verbal de antrenorul ei. Linkul pentru prima din cele 9 parti: http://www.youtube.com/watch?v=b1gCqboc2Sw.

Vizionare placuta:)

miafangina
2nd February 2008, 21:48
Multumesc,Cris,:)m-am uitat putin si mi-am dat seama ca l-am vazut,dar nu mai stiu la ce post TV.Mi-a placut,de fapt imi plac filmele cu subiect sportiv,mai ales despre gimnastica si patinaj artistic.

cata10
5th February 2008, 01:26
In sfarsit a aparut pe youtube si filmul american de care vorbeam acum ceva vreme, Little girls in pretty boxes. Este vorba despre o gimnasta care este agresata verbal de antrenorul ei. Linkul pentru prima din cele 9 parti: http://www.youtube.com/watch?v=b1gCqboc2Sw.

Vizionare placuta:)

Multumesc pentru link Cristina. L-am mai vazut prin 2003/2004 la Prima tv, din cate imi amintesc, dar mi-a facut mare placere sa-l revad. Un film bun, care scoate in evidenta doar o mica parte din viata dura de gimnasta, care reliefeaza partial sacrificiile si suferintele pe care le indura o fetita de 10-15 ani pentru a fi pe podium cateva secunde, daca va avea sansa sa fie pe podium..... trist, nu? :(
Doar o "luptatoare" poate ajunge in varf!
Cat despre stilul de antrenament ar fi multe de spus. Se pare ca este cel care da rezultate dar....
Oricum nu era prezentat in film cel mai DUR stil de antrenament; daca ne gandim la legendele care circula cu privire la antrenorii Karoli si nu numai....
Voi ce pareri aveti?
Le citesc maine; acum merg la culcare ca este foarte tarziu. Noapte buna!

miafangina
5th February 2008, 09:49
Asa este,Cata,ai dreptate.
Filmul l-ai prezentat foarte bine.In ceea ce priveste metodele dure de antrenament,nu sunt de acord cu ele defel,nu au ce cauta in educatia unor copii;desigur,antrenorul trebuie sa aiba autoritate,sa fie sever cind trebuie,dar de aici pina la abuzuri fizice si psihice e cale lunga.
Stiu ca pare o ipocrizie ce voi spune,dar daca ar trebui sa aleg intre aur cu bataie si bronz fara,cred ca m-as multumi cu un bronz .
Mi-ar placea foarte mult ca un mare numar de copii sa practice gimnastica de placere,fara presiune,dar din pacate la noi cei fara perspective de mare performanta se lasa,probabil ca e foarte greu si-atunci nu merita sa continue doar ca hobby.

Mihaela P
5th February 2008, 11:04
Ai dreptate, Mia, este mult de munca.
De aceea eu am spus de mult, inca dinainte de a intra Irina in concursuri, daca sunt rezultate o voi lasa sa continue; daca 2 ani (primul an competitional consider ca nu este relevant-copilul poate avea emotii imense) se afla de la locul 10-15 incolo o voi retrage. Efortul este acelasi si daca ai rezultate , si daca esti in a doua parte a clasamentului , acelasi program, aceeasi strictete. Si pentru ce atata munca? La nivel de performanta deja nu mai este vorba de simpla placere decat daca apar si rezultatele. Altfel apar nemultumiri, frustrari , iar placerea este estompata.
Dar mai sunt multi de "daca" :daca e sanatoasa,daca ii place, daca vrea, daca poate etc.

cata10
5th February 2008, 14:22
Asa este,Cata,ai dreptate.
Filmul l-ai prezentat foarte bine.In ceea ce priveste metodele dure de antrenament,nu sunt de acord cu ele defel,nu au ce cauta in educatia unor copii;desigur,antrenorul trebuie sa aiba autoritate,sa fie sever cind trebuie,dar de aici pina la abuzuri fizice si psihice e cale lunga.
Stiu ca pare o ipocrizie ce voi spune,dar daca ar trebui sa aleg intre aur cu bataie si bronz fara,cred ca m-as multumi cu un bronz .
Mi-ar placea foarte mult ca un mare numar de copii sa practice gimnastica de placere,fara presiune,dar din pacate la noi cei fara perspective de mare performanta se lasa,probabil ca e foarte greu si-atunci nu merita sa continue doar ca hobby.

Mia, din pacate, nici bronzul nu-i revine unei gimnaste care se antreneaza dupa metode mai putin dure; uneori nici macar nu prinde finala sau poate nici nu este selectata in lotul olimpic. Cred ca in gimnastica e vorba de 1% talent si 99% munca.

cata10
5th February 2008, 14:33
Ai dreptate, Mia, este mult de munca.
De aceea eu am spus de mult, inca dinainte de a intra Irina in concursuri, daca sunt rezultate o voi lasa sa continue; daca 2 ani (primul an competitional consider ca nu este relevant-copilul poate avea emotii imense) se afla de la locul 10-15 incolo o voi retrage. Efortul este acelasi si daca ai rezultate , si daca esti in a doua parte a clasamentului , acelasi program, aceeasi strictete. Si pentru ce atata munca? La nivel de performanta deja nu mai este vorba de simpla placere decat daca apar si rezultatele. Altfel apar nemultumiri, frustrari , iar placerea este estompata.
Dar mai sunt multi de "daca" :daca e sanatoasa,daca ii place, daca vrea, daca poate etc.

Irina, cred ca in gimnastica se fac cele mai multe sacrificii. Si mai ales in cea feminina unde vorbim de niste fetite de cativa anisori. La baieti lucrurile stau un pic altfel: un sportiv de 15-20 de ani face constient aceste sacrificii si daca simte ce nu mai poate ia decizia de a renunta dar o fata de 8-10 ani poate lua singura aceasta decizie?
In oricare al sport copii au si timp liber pe cand la gimnastica orice zi de pauza anuleaza saptamani si chiar luni de antrenament. Eu as declara gimnastica sportul numarul 1 al jocurilor olimpice!
Stiu ca s-a mai discutat pe forum, la un moment dat, daca ar fi mai bine ca varsta de intrat in competitii la senioare sa fie de 18 ani. Tu ce parere ai, Irina?

Mihaela P
5th February 2008, 18:36
Ca o gimnasta sa intre in competitii de seniori la 18 ani cred ca ar fi mult prea tarziu, au mai fost date aici exemple de ce inseamna schimbarile organismului la acea varsta, elementele care trebuiesc din nou invatate din cauza acestor modificari, dar ar mai fi si factorul psihic: sa muncesti 14 ani ca sa poti sa te afli pe un podium adevarat!
Oricum se munceste de foarte devreme , iar pana la prima competitie trec aproximativ 4-5 ani, ani in care se antreneaza chiar si 4 ore pe zi fara a stii daca cu vreo satisfactie. Si de-asta spun ,ca nu este de condamnat ca multe fetite se retrag devreme, este firesc sa se plictiseasca. Si cred ca doar cele carora le place foarte mult, sau care sunt obligate, fac fata.

crisloregym
5th February 2008, 21:23
Cata, am citit si eu, mai tarziu:D, ce ati scris voi. Da, filmul a prezentat tehnici dure de antrenament, mai ales la nivel psihic; din acest motiv, a avut o incarcatura emorionala deosebita, dar cred ca o mare parte din lucrurile prezentate acolo sunt adevarate in unele parti din lumea asta, indiferent care sunt acele parti.
Irina, sunt de acord cu ceea ce spui tu relativ la gimnastica, cu atat mai mult cu cat esti si direct implicata in aceasta problema. Acum ceva ani ma gandeam ca mi-as da copiii la gimnastica (atunci cand o sa-i am:P), apoi am inceput sa gandesc ca tine. Daca are vreo sansa si daca ii place, dar sa ii placa mult, atat de mult incat sa planga in eventualitatea in care l-as retrage (ma refer la varste mici), atunci, da, as lua acea decizie.
Referitor la varsta competitionala, ar fi EXAGERAT de mult 18 ani. Deja sunt atatea gimnaste care de la 19 ani nu mai pot face performanta, sunt prea multe schimbari, mai ales cu acest cod de punctaj, este prea mult de asteptat. In plus, istoria a aratat ca intotdeauna gimnastele aflate la 14-16 ani au cele mai mari sanse la medalii valoroase intr-o competitie, dupa 18 ani valoarea lor relativ la celelalte gimnaste scazand, tocmai din cauza acestor transformari. Chiar si noi ne simtim intr-un fel la 16 ani si in cu totul altfel la 20. Apoi, chiar in ultimii ani, intr-un fel arata Vanessa Ferrari la 15 ani, altfel a fost in 2007; Shawn Johnson a si spus ca dupa JO nu va continua, iar daca ar face-o, sunt convinsa ca nivelul sau ar scadea...asa cum a aratat-o practica, o gimnasta atinge varful potentialului intre 14-16 ani, sa zic si 17 ani. Asa mi se pare, cu un ochi vazut din interior.

ioanavol
5th February 2008, 22:05
Shawn a spus ca nu va continua?? Interesant, nu stiam...

mikeyy
5th February 2008, 22:08
Wow.nu stiam ca Shawn se va retrage dupa JO....doar pana la 16 ani....tipic SUA

rob_din
5th February 2008, 23:41
Varsta minima e o problema falsa in gimnastica fiindca indiferent daca e 14, 16 sau 18 problemele sunt tot aceleasi.

Eu am vazut antrenamente de gimnastica cat se poate de "blande" al unor copii de 5-6 ani si am ramas efectiv socat.

cata10
6th February 2008, 19:24
Varsta minima e o problema falsa in gimnastica fiindca indiferent daca e 14, 16 sau 18 problemele sunt tot aceleasi.

Eu am vazut antrenamente de gimnastica cat se poate de "blande" al unor copii de 5-6 ani si am ramas efectiv socat.

Si atunci ce ramane de facut?
Cum putem elimina aceste antrenamente "blande", pastrand in continuare acest sport minunat? Cum sa-l facem mai putin periculos pentru copii?
Caci, banuiesc, ca nu propui o scoatere in afara jocurilor olimpice. Ar fi de neconceput!:(:shocked:Ce-ar mai fi olimpiada fara Gimnastica artistica?

mikeyy
6th February 2008, 19:44
Nici nu se pune problema eliminarii gimnasticii de la JO....niciodata nu se va intampla asa ceva. Sa nu uitam ca gimnastica e in top 3 la audienta in timpul Jocurilor Olimpice.
Eu cred ca intotdeauna au fost probleme cu modul in care decurg antrenamentele si intotdeauna metodele au fost criticate. Acum, cred ca pe langa modul de antrenament s-a mai adaugat si codul de punctaj care face totul mai periculos si dificil, iar pentru a avea o sansa la podium trebuie riscat. :(

rob_din
6th February 2008, 20:10
Si atunci ce ramane de facut?
Cum putem elimina aceste antrenamente "blande", pastrand in continuare acest sport minunat? Cum sa-l facem mai putin periculos pentru copii?
Caci, banuiesc, ca nu propui o scoatere in afara jocurilor olimpice. Ar fi de neconceput!:(:shocked:Ce-ar mai fi olimpiada fara Gimnastica artistica?


Sa stii ca atunci cand am spus bland chiar la antrenamente bland m-am referit. Nici nu vreau sa ma gandesc cum arata un antrenament cu metode mai dure.

Nu stiu ce se poate face dar o solutie trebuie gasita. Noi aflam despre ce probleme de sanatate au marii gimnasti care isi termina cariera. Ma gandesc cati copii care nu ajung sa fie celebrii au grave probleme se sanatate. Dupa parerea mea este un sport mult prea solicitant pentru copii de 4-5 ani. Eu n-as fi revoltat daca s-ar scoate gimnastica de la JO pana cand FIG-ul nu impune un regulament mult mai strict. Pana la urma viata unor copii este mai importnata decat o competitie sportiva.
Dar ma rog poate sunt eu mai sensibil la chestiile astea, insa crede-ma ca sa vezi copii de cativa ani la un antrenament de gimnastica iti lasa o impresie puternica

rob_din
6th February 2008, 20:11
Nici nu se pune problema eliminarii gimnasticii de la JO....niciodata nu se va intampla asa ceva. Sa nu uitam ca gimnastica e in top 3 la audienta in timpul Jocurilor Olimpice.
Eu cred ca intotdeauna au fost probleme cu modul in care decurg antrenamentele si intotdeauna metodele au fost criticate. Acum, cred ca pe langa modul de antrenament s-a mai adaugat si codul de punctaj care face totul mai periculos si dificil, iar pentru a avea o sansa la podium trebuie riscat. :(

Gimnastica este salvata de americani, fiindca in afara de SUA si China nu este un sport foarte urmarit, nici macar la JO

ioanavol
7th February 2008, 10:10
Gimnastica este salvata de americani, fiindca in afara de SUA si China nu este un sport foarte urmarit, nici macar la JO
da, si de rusi probabil...eu ma tem ca iar o sa am probleme si de-abia o sa vad niste secvente la olandezi.
poate la englezi si la nemti sa mai am sanse.

Cat despre varsta si duritatea antrenamentelor...mmm..din pacate, fiind atat de complex, e necesara varsta frageda si un anumit fel de antrenament...n-are cum sa fie ca la atletism sau la baschet, de exemplu. Eu una as fi de acord cu orice schimbare ce ar duce la micsorarea numarului de accidente si a problemelor de dupa care le au multi dintre gimnasti. Chiar cu pretul spectacolului/dificultatii.
Eu intotdeauna am admirat pe cei care practica acest sport pentru ca fac ce nu as putea eu vreodata face, ceva extraordinar de greu...e impresionat ce fac si mai ales cum ajung sa faca anumite elemente. Dar, pentru ca nu sunt direct implicata, nu pot judeca felul in care reactioneaza copiii la antrenamente...noi am zice ca sunt "inumane" cateodata, dar oameni ca Mihaela, care sunt zilnic martori, ne spun ca nu este asa...si eu tend sa-i cred pe ei.

rob_din
7th February 2008, 10:14
da, si de rusi probabil...eu ma tem ca iar o sa am probleme si de-abia o sa vad niste secvente la olandezi.
poate la englezi si la nemti sa mai am sanse.

Cat despre varsta si duritatea antrenamentelor...mmm..din pacate, fiind atat de complex, e necesara varsta frageda si un anumit fel de antrenament...n-are cum sa fie ca la atletism sau la baschet, de exemplu. Eu una as fi de acord cu orice schimbare ce ar duce la micsorarea numarului de accidente si a problemelor de dupa care le au multi dintre gimnasti. Chiar cu pretul spectacolului/dificultatii.
Eu intotdeauna am admirat pe cei care practica acest sport pentru ca fac ce nu as putea eu vreodata face, ceva extraordinar de greu...e impresionat ce fac si mai ales cum ajung sa faca anumite elemente. Dar, pentru ca nu sunt direct implicata, nu pot judeca felul in care reactioneaza copiii la antrenamente...noi am zice ca sunt "inumane" cateodata, dar oameni ca Mihaela, care sunt zilnic martori, ne spun ca nu este asa...si eu tend sa-i cred pe ei.

Poate cand vezi zi de zi asa ceva te obisnuiesti. Nici eu nu mai infior cand aud ca 100 de oameni au murit intr-un atentat cu bomba la Bagdad. Insa eu nu cred ca poate fi un doctor care sa spuna ca gimnastica artistica de performanta este un lucru bun si sanatos pentru copii de 5-6 ani.

vlad001
7th February 2008, 12:29
Nici eu nu cunosc direct problema, dar mi-e greu sa greu sa cred ca la 5-6 ani se face gimnastica de performanta. Intotdeauna am crezut ca anii de inceput sunt anii in care gimnastica e frumoasa pentru toata lumea. In care incepi sa "faci muschi", sa-ti dezvolti flexibilitatea, sa inveti primele elemente, cele mai usoare. Lucruri care nu vad de ce nu ar fi sanatoase. Pana la urma si la orele de sport faci genoflexiuni, flotari, intinderi, rostogoliri, chiar sarituri la cal. Si acolo faci febra, obosesti in timpul orei, dar sa nu uitam ca durerea si oboseala sunt tocmai din cauza lipsei de exercitiu si a faptului ca orele de sport sunt cam rarute. Cand ai exercitiu si te antrenezi mai des, se vad diferentele, iti este mult mai usor.
Dupa cativa ani buni de gimnastica poti sa-ti dai seama daca are rost sa te apuci de performanta sau nu, sa-ti dai seama daca poti, daca-ti place, daca vrei. Pana atunci gimnastica e activitate extrascolara si nimic mai mult (dupa mintea mea, poate gresesc).

miafangina
7th February 2008, 14:51
Nici eu nu cunosc direct problema, dar mi-e greu sa greu sa cred ca la 5-6 ani se face gimnastica de performanta. Intotdeauna am crezut ca anii de inceput sunt anii in care gimnastica e frumoasa pentru toata lumea. In care incepi sa "faci muschi", sa-ti dezvolti flexibilitatea, sa inveti primele elemente, cele mai usoare. Lucruri care nu vad de ce nu ar fi sanatoase. Pana la urma si la orele de sport faci genoflexiuni, flotari, intinderi, rostogoliri, chiar sarituri la cal. Si acolo faci febra, obosesti in timpul orei, dar sa nu uitam ca durerea si oboseala sunt tocmai din cauza lipsei de exercitiu si a faptului ca orele de sport sunt cam rarute. Cand ai exercitiu si te antrenezi mai des, se vad diferentele, iti este mult mai usor.
Dupa cativa ani buni de gimnastica poti sa-ti dai seama daca are rost sa te apuci de performanta sau nu, sa-ti dai seama daca poti, daca-ti place, daca vrei. Pana atunci gimnastica e activitate extrascolara si nimic mai mult (dupa mintea mea, poate gresesc).

Mi-ar placea foarte mult sa fie asa,dar se pare ca si in primii ani e mult mai greu decit ne imaginam noi,si probabil e greu pentru parinti,pentru ca trebuie sa se ocupe ei de program,transport,aceste lucruri probabil ca nu se fac la scoli ci la cluburi;mie mi-ar placea sa se faca la scoli asa o "initiere"cu elemente usoare si placute.Recunosc,sunt total pe linga,doar imi imaginez niste lucruri.

crisloregym
8th February 2008, 23:05
Din cate am auzit eu (si Mihaela ma poate contrazice daca gresesc), in primii ani se fac acele exercitii de flexibilitatea, sfoara, spagat, podul etc., iar unele dintre ele necesita putina fortare a copilului, ceea ce provoaca durere, lacrimi...poate ca ele dispar atunci cand se trece la joaca in groapa cu bureti, eu stiu???

crisloregym
8th February 2008, 23:38
Wow.nu stiam ca Shawn se va retrage dupa JO....doar pana la 16 ani....tipic SUA

Practic, Shawn nu a declarat clar ca gata, nu mai continua dupa JO, dar mi-am permis sa interpretez astfel dupa un interviu ale carui traducere si link le-am postat la stiri externe, la rugaminte Miei. Ea zicea ca nu stiu ce va face, dar ca se gandeste ca dupa JO sa incerce sa faca altceva (sau si altceva). Pentru mine, asta a sunat a gand de retragere, fata de Nastia Liukin, care prin 2006 spunea ca o sa faca gimanstica atata timp cat poate si cat corpul ii va permite (deci poate si dupa JO, sau poate nu, vom mai vedea;))

vlad001
9th February 2008, 11:10
Din cate am auzit eu (si Mihaela ma poate contrazice daca gresesc), in primii ani se fac acele exercitii de flexibilitatea, sfoara, spagat, podul etc., iar unele dintre ele necesita putina fortare a copilului, ceea ce provoaca durere, lacrimi...poate ca ele dispar atunci cand se trece la joaca in groapa cu bureti, eu stiu???

Partea asta cu flexibilitatea m-a ingrozit si pe mine prima data. Sincer, desi intre timp am mai auzit vorbindu-se si mi-a mai trecut prima impresie, inca nu suport sa ma uit la ritmica (desi sunt constient ca e doar o pata pe creier si un corp corect antrenat poate fi chiar si atat de flexibil)
Am vazut pe youtube niste filme in care aratau exercitii de intinderi unde copiii efectiv plangeau. Dar ce am citit pe alte forumuri de la antrenori sau chiar gimnasti care fac chestia asta pare ca nu e necesar sa fie asa, ci antrenorii ai caror copii plang la intinderi sunt inconstienti si n-au ce cauta in meseria asta. Mai sunt si cazuri de copiii care plang mai mult de frica ca o sa-i doara dar asta se intampla la primele exercitii, dupa aia nu mai au de ce sa planga.
Intinderile trebuie sa se faca atat cat permite corpul - ligamentele si muschii - si trebuie sa se faca progresiv. Trebuie sa simti tensiunea cand faci exercitii de intindere, (ceea ce totusi poate fi neplacut), dar e important sa fii inca relaxat. Cand intervine durerea e semn ca ai fortat prea tare si trebuie sa te opresti, alfel in muschi vor aparea mini-rupturi sau contractii care vor micsora flexibilitatea plus ca vor duce la accidentari mai mari in timp. Daca apar probleme la ligamente nu mai vorbesc, poti sa te alegi cu probleme serioase.
Si trebuie intinse toate grupele de muschi si toate articulatiile, ca sa nu fortezi intr-un singur loc.
Deci eu zic ca atata timp cat antrenorul stie ce face si respecta ritmul copilului (unii sunt mai flexibili de la natura, altii mai putin), nu e nici un abuz.

Mihaela P
9th February 2008, 15:53
Sunt total de acord cu ce zice Vlad cu privire la exercitiile de intindere. Pana la urma depinde de antrenori , de zestrea genetica a copilului si de dorinta lui de a reusi.
Si pentru ca m-ai intrebat Cris, iti pot spune ca Irina nu a avut parte de plansete si chinuri in gimnastica; dar ce se intampla la un club nu este regula!
La initiere , intr-adevar cam asta faceau :sfori, pod, roti,lente etc. , dar desi ea nu a avut niciodata flexibilitate si mobilitate iesite din comun nu a fost fortata la mai mult. Se necajea ea ca nu reuseste si mai lucram acasa astfel incat sa "nu se faca de ras" si sa tina pasii cu restul fetitelor, asa ca luam salteaua de pe pat si faceam impreuna rostogolire inapoi, stand in cap, roata. Dar toate astea pentru a tine pasul cu celelalte si in ideea de a le putea face si mai tarziu la scoala. Nu m-am gandit ca va face performanta , nici macar ca va fi selectionata pentru grupa de intensiv. Dar cand a avut loc preselectia a stiut sa le faca si ne-a adus prima bucurie in acest sens. Dar cel mai mult ne-am bucurat pentru ea.
Dar ce mi-a placut tare mult la acea preselectie este ca nimeni nu a stiut ca va avea loc, nici copiii , nici parintii. Fetitele au lucrat si au fost asistate de celelalte antrenoare decat antrenorul de la initiere. La sfarsitul antrenamentului , cand ele s-au dus sa se schimbe , una dintre antrenoare a venit la parinti (erau doar parintii acolo) si le-a numit pe cele selectionate, restul parintilor fiind sfatuiti sa nu le spuna fetitelor ca au fost respinse (desi lucrasera 1-2 ani de initiere) si sa le indrume ei pasii catre altceva ,sau chiar si gimnastica dar nu la club sportiv , eventual la un club al copiilor unde nu se cere mai mult. Asta mi-a placut mult, ca au fost protejati copiii. Ce ar fi insemnat pentru un copil de 5-6 ani sa stie ca nu este bun! Urma sa vina vacanta, timp in care fiecare parinte responsabil putea sa isi indrume copilul spre altceva sau altundeva.
Cred ca sunt cluburi in care fetitele sunt toate fortate sa tina pasul, sa faca anumite elemente. Aici se merge doar pe "cat poate" fiecare:cea care poate-bine, celelalte pot face si altceva.
Dar nu a fost cazul la noi (sa ne indreptam spre altceva).
Din acest moment au inceput antrenamentele mai serioase, in sensul ca trebuia sa vina zilnic cate 2 ore. Dar preselectia a continuat si continua permanent.
Iar scoala este iarasi un pas important ,fiindca unele nu rezista; sunt totusi 4 ore de scoala si 4 ore de antrenament in care trebuie sa fii tot timpul atenta. Este mai greu decat la un serviciu , unde in cele 8 ore mai iei o pauza de masa, tigare, vorbit la telefon sau cu colegii de birou. De aceea spun ca in sportul acesta rezista doar cele care fac cu placere. Si care sunt sanatoase!

miafangina
9th February 2008, 16:43
Tare mult ma bucur,Mihaela,pentru ce ne-ai spus si pentru tactul de care au dat dovada acei antrenori.
Foarte bine au procedat,fara stres pentru copii,bravo lor.Sincer,eu ca mama n-as suporta sa-mi vad copilul plingind la ceva ce se presupune ca face din placere,cred ca l-as retrage imediat,sanatatea e mai importanta.

Mihaela P
9th February 2008, 17:05
Da, Mia, sunt niste antrenori care pe langa faptul ca sunt buni tehnicieni sunt si oameni. Cred ca experienta isi spune cuvantul ,si mai cred ca este si o "reteta" acolo, pentru ca altfel nu poti scoate campioane "pe banda". Eventual ai noroc de o eleva de exceptie si aceasta devine campioana , dar din mainile acestor antrenori au iesit: Alexandra Eremia, Floarea Leonida, Silvia Stroescu, Alina Stanculescu, Andreea Grigore, Dana Druncea, Sandra Izbasa s.a.

Mihaela P
9th February 2008, 17:11
Am uitat-o pe Claudia Presecan.
Si pentru ca a venit vorba de ea http://209.85.135.104/search?q=cache:l-jpTEVUkvkJ:sibiu7.com/sport/la-multi-ani-claudia-presecan/+claudia+presecan&hl=ro&ct=clnk&cd=8&gl=ro&lr=lang_ro

crisloregym
9th February 2008, 20:08
Mihaela, iti multumesc tare mult pentru lamuriri...si chiar ma bucur ca acele intinderi nu sunt dureoase, asa cum mi se parea mie. Da, antrenorii au stiut sa faca bine acea preselectie, fara ca acei copii sa fie stresati sau timorati si am bucur ca au vorbit cu parintii si i-au sfatuit cum sa se poarte:) Asta denota profesionalism si respect. Sper sa se intampla asa si la celelalte cluburi din tara.

crisloregym
9th February 2008, 20:12
Am uitat-o pe Claudia Presecan.
Si pentru ca a venit vorba de ea http://209.85.135.104/search?q=cache:l-jpTEVUkvkJ:sibiu7.com/sport/la-multi-ani-claudia-presecan/+claudia+presecan&hl=ro&ct=clnk&cd=8&gl=ro&lr=lang_ro

Claudia Presecan este antrenoare....si nu in Romania:headbang:

miafangina
10th February 2008, 16:15
Claudia Presecan este antrenoare....si nu in Romania:headbang:

Daca-mi amintesc eu bine,inainte de scandalul pozelor,Claudia antrena copii,sau era profesoara de sport,si a fost neviota sa se retraga,nu stiu daca a fost contestata si de parinti sau doar "sfatuita" sa plece.
Asa suntem noi romanii,nu meritam ceea ce avem pentru ca nu stim aprecia si pastra valorile,imediat aruncam in ele cu noroi.:(
Mihaela,eu nu-mi mai aduc aminte,Alexandra Marinescu de unde a inceput,nu tot de la Steaua?

Mihaela P
11th February 2008, 08:41
Alexandra Marinescu a inceput la Triumf Bucuresti.

resita
16th February 2008, 13:10
Octavian Belu - cel mai bun antrenor din lume :yeah::yeah::yeah:

Academia Recordurilor Mondiale l-a desemnat pe Octavian Belu cel mai de succes antrenor din lume! La 57 de ani, Octavian Belu are un palmares impresionant: 279 de medalii. Cele mai valoroase sunt cele 16 de aur, obtinute la Jocurile Olimpice.

sursa http://resitasportmedia.ablog.ro/2008-02-16/octavian-belu-cel-mai-bun-antrenor-din-lume.html

miafangina
17th February 2008, 19:36
Postarea Flaviei de la "zile de nastere" mi-a amintit de acel spectacol demonstrativ de dupa Sidney.
Bineinteles ca la Baia Mare nu au venit,asa ca ne-am mobilizat si am mers la Cluj,cu un microbus,vreo 7 persoane,plus prietenii din Cluj care ne luasera bilete.
La intrarea in sala a fost inghesuiala ca la un spectacol rock;nu a fost sala arhiplina dar a fost lume multa.Mai intii s-a reeditat festivitatea de premiere de la concursul pe echipe,fetele urcind pe podium si primind medalii(?) si flori.S-a cintat imnul(premierea a facut-o Funar)apoi a inceput demonstratia.
Simona Amanar a prezentat trofeul primit pentru cea mai buna gimnasta si in spatele ei s-au raspindit fluturasi stralucitori,ca la premierea din finala Champions League,si s-a cintat aceeasi melodie.
A fost frumos,am sperat ca e doar inceputul unor spectacole de promovare a vedetelor dar din pacate n-a fost asa,in anii urmatori,in afara de spectacolele lui Marius Urzica n-a mai fost nimic de genul acela.Mi-a placut ca lumea era dornica sa-i vada si sa-i aplaude pe campioni,e adevarat ca veneau dupa rezultatele deosebite de la Olimpiada.

crisloregym
17th February 2008, 21:01
Eu imi amintesc de acele gale pentru ca cea de la Oradea a fost transmisa la tv. Eram asa de bucuroasa ca a fost asa ceva la noi!!!! Imi amintesc si fetele cum evoluau cu acele saltele pe colturile solului, ca la antrenamente si cu pantalonasi scurti, tot ca la anrenamente..:D . Nu am inteles niciodata de ce nu s-a organizat ceva in genul acesta si dupa Atena 2004:(, ca rezultate au fost si oameni sa vina sa ii vada in mod sigur se gaseau, mai ales ca la Atena s-au obtinut rezultate frumoase si la fete si la baieti...ce gala frumoasa ar fi fost!!!!:(

Tess_AN
21st February 2008, 17:22
La capitolul amintiri ar intra si doua filmulete ce le-am gasit pe youtube despre Olimpiada din 1936:
http://www.youtube.com/watch?v=mzZYpYLjURI
http://www.youtube.com/watch?v=IW4VTuAdsjA&NR=1

ioanavol
21st February 2008, 18:07
ce interesant!! multumesc mult tess:)

crisloregym
21st February 2008, 20:33
Wow. Tes, multumim, chiar imi scapasera aceste montaje...ce se putea face pe vremea aceea la bara fixa (si desprindere, si dublu inapoi la iesire, si Endo!!)...daca la fete lucrurile s-au precipitat in evolutia lor, la baieti deja calul cu manere parca seamana cu ce se intampla in 2008, la "doar" 72 de ani distanta!!!! Wow, intr-adevar:D

miafangina
21st February 2008, 22:27
Nu mi-am inchipuit niciodata ca intrecerile de gimnastica s-au tinut si in aer liber.Stie cineva detalii din istorie despre acest subiect?

mikeyy
21st February 2008, 22:31
Din cate stiu eu..pana prin anii 50 cam toate intrecerile sportive se tineau in aer liber...nu prea se tineau in sali. Tot pe youtube am vazut

Tess_AN
26th February 2008, 21:59
Scria Ioana la Diverse de carcotit si eu propuneam sa mutam carcotelile aici, la off topic.... Si sa dau tonul cu o carcoteala fara rea intentie, din contra... Azi m-am logat aici pe forum dupa o pauza de 4-6 zile Si am observat o schimbare. Undeva intre 20 februarie (as zice mai precis undeva intre 22 februarie) si 26 februarie, la posturile scrise de Mikeyy s-a schimbat age:20 cu age:21. Indraznesc sa ii spun lui Mihai, La multi ani! sanatate si multe impliniri! Sper ca spiritul de observatie sa nu imi fi jucat vreo festa si sa gresesc in cele afirmate mai sus.

crisloregym
26th February 2008, 22:07
Scria Ioana la Diverse de carcotit si eu propuneam sa mutam carcotelile aici, la off topic.... Si sa dau tonul cu o carcoteala fara rea intentie, din contra... Azi m-am logat aici pe forum dupa o pauza de 4-6 zile Si am observat o schimbare. Undeva intre 20 februarie (as zice mai precis undeva intre 22 februarie) si 26 februarie, la posturile scrise de Mikeyy s-a schimbat age:20 cu age:21. Indraznesc sa ii spun lui Mihai, La multi ani! sanatate si multe impliniri! Sper ca spiritul de observatie sa nu imi fi jucat vreo festa si sa gresesc in cele afirmate mai sus.

Tess, ai un spirit de observatie fantastic!!!!! Dap, zilele astea a fost ziua lui Mihai (eu as zice chiar 26 februarie:D), din cate stiu eu:D asa ca LA MULTI ANI si din partea mea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, Mihai, sa ai parte numai de lucruri bune in viata si sa ajungi exact acolo unde iti propui:)
/OLE/
Si, pentru ca m-am molipsit de la Mia cu floricelele...:floricica:

crisloregym
26th February 2008, 22:10
Scria Ioana la Diverse de carcotit si eu propuneam sa mutam carcotelile aici, la off topic.... Si sa dau tonul cu o carcoteala fara rea intentie, din contra... Azi m-am logat aici pe forum dupa o pauza de 4-6 zile Si am observat o schimbare. Undeva intre 20 februarie (as zice mai precis undeva intre 22 februarie) si 26 februarie, la posturile scrise de Mikeyy s-a schimbat age:20 cu age:21. Indraznesc sa ii spun lui Mihai, La multi ani! sanatate si multe impliniri! Sper ca spiritul de observatie sa nu imi fi jucat vreo festa si sa gresesc in cele afirmate mai sus.

referitor la carcotitul despre "camionul" lui Shawn, s-ar putea ca sponsorul sa plateasca acele rate (probabil un fel de leasing), iar in contract sa se stipuleze ca, odata achitate toate ratele, masina va trece in posesia ei. Oricum, mie mi-a placut descrierea de "camion" facuta de Ioana, cred ca Shawn merita o masina mai "bombonica" :D

mikeyy
26th February 2008, 22:45
Da, azi este ziua mea....multumesc mult pentru urari, chiar a fost o surpriza sa intru aici si sa vad c amesajele imi sunt adresate. Multumesc:)
Tess, felictari pt spiritul de observatie:ok: nici eu nu mi-am dat seama ca s-a schimbat varsta..super tare :D

ioanavol
26th February 2008, 22:48
LA MULTI ANI, Mihai!! eu o aveam in agenda:) dar, abia acum m-am adunat de pe drumuri...scuze pt intarziere.

ioanavol
26th February 2008, 22:52
si-am uitat pupicul:P

mikeyy
26th February 2008, 22:53
Multumesc si tie Ioana!!!
Chiar nu ma asteptam ...o surpriza placuta si va multumesc pentru asta
http://www.nearlygood.com/smilies/group.gif (http://www.nearlygood.com)

Pegasnegru
26th February 2008, 22:55
La multi ani Mihai si din partea mea! Ani buni fericiti si multa, multa sanatate si implinire! Sa ne traiesti! :floricica::floricica::floricica:

miafangina
26th February 2008, 23:00
Nu putea lipsi floricica mea din buchet!:floricica:
La multi ani,Mihai,si multa sanatate!:)

mikeyy
26th February 2008, 23:02
Multumesc Alex!!!!!:)
Ma bucur sa te revad pe forum.:ok:

Multumesc si tie Mia! Sunteti niste persoane extraordinare cu totii!!!!!!
Fac cinste la Ploiesti

ioanavol
26th February 2008, 23:04
haha, faci cinste...pai aia era stabilita demult, tu cu berea, mia cu prajitura....ma gandesc ce aduc si eu...poate niste dropsuri olandeze, nu va mai trebuie nimic dupa aia (!)
hahaha:D

mikeyy
26th February 2008, 23:06
Nu am uitat Ioana ce am promis atunci:D
Dar acum am un motiv in plus:)

ioanavol
26th February 2008, 23:07
pai pana atunci o sa fie si ziua mea si a lui cris....asa ca impartim costurile;)

miafangina
26th February 2008, 23:08
N-am uitat,ramine valabil.
Da' ce dropsuri au olandezii,o sa ne iasa pe urechi?

mikeyy
26th February 2008, 23:08
Inseamna va iesi o petrecere pe cinste:yeah:

ioanavol
26th February 2008, 23:11
uitati aici:

alea negre si albe sunt "delicioase":D
alea colorate sunt de fapt englezesti, s-ar putea sa va placa...
nu spun mai multe, va aduc si va rog sa nu faceti mofturi:P

miafangina
26th February 2008, 23:13
Ce-mi place!Abia astept!
Ma duc la culcare binedispusa.:)

mikeyy
26th February 2008, 23:14
Abia astept sa vad cat de "delicioase" sunt :D

miafangina
26th February 2008, 23:17
uitati aici:

alea negre si albe sunt "delicioase":D
alea colorate sunt de fapt englezesti, s-ar putea sa va placa...
nu spun mai multe, va aduc si va rog sa nu faceti mofturi:P

Niciun moft!
Gasim noi un mod de-a ne consuma energia olandezo-englezeasca.

miafangina
26th February 2008, 23:19
Inainte de sarbatori,cind nu pot adormi,ma gindesc la ce mai am de cumparat si la ce voi gati,si adorm pe la salata de boeuf.
Va dati seama ce subiecte am acuma?!

ioanavol
26th February 2008, 23:38
adevarata gospodina:)
eu m-am obisnuit prea mult cu mancarurile de-a gata de-aici...Romania va fi mereu cura mea de mancare adevarata;)

Tracoromana
27th February 2008, 00:00
Mai am 1 min pana la ora 24. Mikey, La multi ani si de la mine! Fix la ora 0,00.

mikeyy
27th February 2008, 00:04
Multumesc Flavia....super tare.
Si azi-noapte la 00.00 am primit un mesaj pe telefon. :ok:

Mihaela P
27th February 2008, 09:59
Scuze pentru intarziere, ieri nu am intrat pe forum, si iata ce am pierdut.
La multi ani, Mihai! Sa ai parte de multe lucruri bune .
Si sper sa ne vedem la Ploiesti...

mikeyy
27th February 2008, 12:01
Multumesc Mihaela!
Si eu sper sa ne vedem cu totii la Ploiesti.....sper din tot sufletul sa reusim sa ne adunam cu totii!

florik2000
27th February 2008, 12:56
la multi ani!!:cheer:si petrecere frumoasa!:bere:

cata10
27th February 2008, 13:54
La mulți ani, Mihai!
Multă sănătate și numai bucurii! Ieri n-am reușit să intru pe forum. A fost o zi plină. Așa că-mi cer scuze și te rog să accepți urările mele, chiar dacă vin cu o zi întârziere.
Eu și cu ceilalți fani ai gimnasticii și membri ai acestui forum, ne bucurăm să avem un așa moderator care ne tine la curent cu cele mai noi știri din domeniul gimnasticii. Ține-o tot așa!
Să ne trăiești!

P.S. ciocnim la Ploiești, da!? :bere:

mikeyy
27th February 2008, 16:39
Multumesc mult!!!
Ciocnim cu siguranta la Ploiesti.....abia astept sa se faca vara:D

praf_de_stele
27th February 2008, 17:21
Mikeyy...LA MULTI ANI!!! sa ai parte de tot ce'i mai frumos in viata /hello

si scuze de intarziere :D

Tess_AN
27th February 2008, 17:57
LA MULTI ANI, Mihai!! eu o aveam in agenda:) dar, abia acum m-am adunat de pe drumuri...scuze pt intarziere.

pai pana atunci o sa fie si ziua mea si a lui cris....asa ca impartim costurile;)
Am zis ca am mai citit din ce s-a scris mai demult, nu tot e adevarat, dar mi-a scapat mie sau e un complot general ca voi, cei experimentati stiti zilele de nastere ale celorlalti si unii mai noi pe aici.... suntem tinuti in nestiinta?

miafangina
27th February 2008, 18:47
Lasa,Tess,ca la Ploiesti ii obligam sa ne spuna tot ce stiu!
Eu la onomastici sunt uneori pe faza,in rest nu stiu nimic.
Toata admiratia pentru spiritul tau de observatie,esti tare!:)

mikeyy
27th February 2008, 19:06
Am zis ca am mai citit din ce s-a scris mai demult, nu tot e adevarat, dar mi-a scapat mie sau e un complot general ca voi, cei experimentati stiti zilele de nastere ale celorlalti si unii mai noi pe aici.... suntem tinuti in nestiinta?

Nu, nu e niciun complot :D Nu stim chiar la toti cand au ziua de nastere...pur si simplu ca am vorbit mai demult despre zile de nastere si de acolo cred ca stiau fetele de ziua mea :):ok:

@Ade, multumesc mult!!!

crisloregym
27th February 2008, 21:59
Aoleu, ce dicutie interesanta am pierdut aseara:O (drept cireasa de pe tort). Da, s-ar putea ca la Ploiesti sa facem multi cinste;)) Cu ce, vom vedea:P. Surpriza!!!!:)

ioanavol
27th February 2008, 23:55
Am zis ca am mai citit din ce s-a scris mai demult, nu tot e adevarat, dar mi-a scapat mie sau e un complot general ca voi, cei experimentati stiti zilele de nastere ale celorlalti si unii mai noi pe aici.... suntem tinuti in nestiinta?

sincer, Tess, stiu numai datele de nastere ale lui Mihai si a Cristinei...asta pentru ca mai vorbim si in afara forumului...dar, cu spiritul tau de observatie, nu mai indoiesc ca le vei descoperi pe toate:ok: