PDA

View Full Version : Concursul preolimpic “Good luck Beijing”



cata10
17th November 2007, 22:13
“Good luck Beijing” va avea loc intre 28 noiembrie- 3 decembrie:


http://www.prosport.ro/articole/stanculescu-si-dragoi-la-preolimpiada/67141

La fete Romania va fi reprezentata de Alina Stanculescu si Gabriela Gragoi!

crisloregym
17th November 2007, 22:45
“Good luck Beijing” va avea loc intre 28 noiembrie- 3 decembrie:


http://www.prosport.ro/articole/stanculescu-si-dragoi-la-preolimpiada/67141

La fete Romania va fi reprezentata de Alina Stanculescu si Gabriela Gragoi!

Dap, asa este...sincera sa fiu, tare ma bucura evolutia Alinei...imi doresc de multa vreme sa o vad u un exercitiu bun la barna pe la europene, mondiale....si chiar ma gandeam ca va fi o gimnasta pierduta, la fel ca Roxana Stan, Rodica Marinescu, care au fost in echipa cu Izbasa, Nistor si Stanculescu la Amsterdam in 2004. Sa dea Dumnezeu sa fie sanatoasa si sa prinda echipa petru Beijing.

rob_din
17th November 2007, 22:52
Nu voi intelege niciodata asemenea decizii.
In primul rand nu e un concurs ca oricare altul. In afara de SUA toate celelate echipe vin cu ce au mai bun. In al doilea rand era important pentru Steliana Nistor sa concureze in sala in acre se vor desfasura JO in fata a 10 mii de specatori. Mai bine nu participa la competitiile din ultime saptamani si ar fi mers la Beijing.
Felicitari lui dan Grecu care-si duce toata echipa.

vlad001
18th November 2007, 01:45
Nu voi intelege niciodata asemenea decizii.
In primul rand nu e un concurs ca oricare altul. In afara de SUA toate celelate echipe vin cu ce au mai bun. In al doilea rand era important pentru Steliana Nistor sa concureze in sala in acre se vor desfasura JO in fata a 10 mii de specatori. Mai bine nu participa la competitiile din ultime saptamani si ar fi mers la Beijing.
Felicitari lui dan Grecu care-si duce toata echipa.

Ma insel eu sau tu ne-ai spus ca la baieti exista concurs pe echipe pe cand la fete nu si ca sunt cate 2 concurente de tara?

crisloregym
18th November 2007, 15:25
Nu voi intelege niciodata asemenea decizii.
In primul rand nu e un concurs ca oricare altul. In afara de SUA toate celelate echipe vin cu ce au mai bun. In al doilea rand era important pentru Steliana Nistor sa concureze in sala in acre se vor desfasura JO in fata a 10 mii de specatori. Mai bine nu participa la competitiile din ultime saptamani si ar fi mers la Beijing.
Felicitari lui dan Grecu care-si duce toata echipa.

Sincera sa fiu, nu am vazut lista cu participantii, dar nici in 2004 nu au fost cele mai bune gimnaste din Romania, deci nu e o decizie a lui Forminte strict, e o strategie a Federatiei. Si acest lucru poate se intampla tocmai pentru a le roda si pe celelalte gimnaste, nu numai pe cele bune intotdeauna. Si pentru a le vedea cum se comporta. Referitor la etapele de Cupa Mondiala la care a participat Stela (Swiss Cup si Glasgow), acestea au rolul de a califica gimnastele pentru finala Cupei Mondiale care se disputa la fiecare doi ani. In plus, premiile sunt mari si, atunci, iti duci gimnastele cu cel mai mare potential la o medalie, astfel incat sa ai asigurate locuri si in finala Cupei Mondiale. De asemenea, de obicei participantele la aceste concursuri sunt cam aceleasi (e valabil pentru orice tara) si de obicei cele mai bune din tara respectiva, tocmai pentru a acumula puncte. Anumite tari aleg sa participe an de an la aceleasi competitii, excluzandu-le pe altele. Ca un fel d etraditie, daca vrei, dar justificata si prin prezenta mai calitativa la unele decat la altele. Romania, de exemplu, le onoreaza pe cele de la : Cottbus, Stuttgart, Internationalele Frantei, Masilia Cup, Swiss Cup si Glasgow.

In al doilea rand, aceste competitii sunt organizate cu precadere pentru ca organizatorii JO sa isi dea seama de configuratia aparatelor in sala, sa vada ce functioneaza si ce mai trebuie corectat. Pentru gimnaste impactul este destul de mic, dupa parerea mea, intrucat este inutil sa iti fixezi niste repere in sala respectiva cu un an inainte. Oricum, nu mai retii nimic. Si ce folos pentru Stela sa concureze acum cu o sala in care putine locuri (in comparatie cu cele 10 000) sunt ocupate??? Nu e aceeasi situatie ca la o etapa de Cupa Mondiala??

vlad001
18th November 2007, 22:39
Englezii trimit pe Marissa King si Hannah Clowes (fara Tweddle), nemtii pe Marie-Sophie Hindermann si Anja Brinker (fara Chusovitina), Italienii nu stiu pe cine trimit dar pun pariu ca nu pe Ferrari.

crisloregym
19th November 2007, 10:14
Ei, s-a publicat si lista cu participantii si se pare ca doar 2-3 tari isi trimit ce au mai bun (cel putin la fete). Iar la baieti, cica nici unul din gimnastii chinezi campioni mondiali anul acesta nu va fi prezent...deci...

detalii mai multe..pe www.intlgymnast.com

Feminin:
Australia:Dasha Joura, Lauren Mitchell
Belarus:Anastasia Marachkovskaya
Canada: Kristina Vaculik
China: Cheng Fei, Jiang Yuyan, Pang Panpan, Zhou Zhuoru
Czech Republic: Jana Sikulova
France: Laetitia Dugain, Cassy Vericel
Great Britain: Hannah Clowes, Marissa King
Germany: Anja Brinker, Marie-Sophie Hindermann
Greece: Stefani Bisbikou
Italy: Francesca Benolli, Federica Macri
Japan: Keiki Mukumoto, Miki Uemura
The Netherlands: Verona van de Leur
North Korea: Hong Su Jong
Romania: Gabriela Dragoi, Alina Stanculescu
Russia: Ksenia Afanasyeva, Daria Yelizarova
Switzerland: Ariella Kasslin
Ukraine: Olga Scherbatykh, Daria Zgoba
United States: Chellsie Memmel, Bridget Sloan

Masculin:
Belarus: Dmitry Kasperovich, Igor Kozlov, Denis Savenkov, Dmitry Savitsky, Alexander Tsarevich, Vladimir Yermakov

Canada: Grant Golding, Nathan Gafuik, Jayd Lukenchuk, Brandon O'Neill, Aexander Rayment, Hugh Smith
China: Feng Zhe, Guo Mingsheng, Lu Bin, Lu Bo, Liang Mingsheng, Yan Mingyong
France: Pierre-Yves Beny, Gael Da Silva, Danny Rodrigues, Hamilton Sabot,
Raphael Wignanitz, Arnaud Willig

Germany: Philipp Boy, Fabian Hambüchen, Robert Juckel, Marcel Nguyen, Eugen Spiridonov, Robert Weber

Great Britain: Ross Brewer
Greece: Vlasios Maras
Italy: Enzo Bernardoni, Paolo Ottavi
Japan: Yosuke Hoshi, Kenya Kobayashi, Makoto Okiguchi, Kazuhito Tanaka, Kohei Uchimura, Kazuya Ueda

Korea: Kim Dae Eun, Kim Ji Hoon, Kim Soo Myun, Yang Tae Seok, Yang Tae Young, Yoo Won Chul

Puerto Rico: Luis Vargas
Romania: Alin Jivan, Flavius Koczi, Cosmin Malita, Ilie Popescu, Dorin Selariu, Robert Stanescu

Russia: Dmitry Barkalov, Dmitry Gogotov, Sergei Khorokhordin, Kostantin Pluzhnikov, Anatoly Vasilyev, Yevgeny Vasilyev

Spain: Christian Bazan, Isaac Botella, Jose Fernandez , Arkaitz Garcia , Christian Guillem, Sergio Munoz

Switzerland: Claudio Capelli
Ukraine: Vadim Kuvakin
United States : David Durante, Sean Golden, Sho Nakamori, David Sender,
Clayton Strother, Todd Thornton

ancaqwe
19th November 2007, 10:53
Multumesc mult pentru stire! Multumesc pentru primire (cu intarziere) :)

Mie mi se pare un concurs destul de puternic la fete. Sper ca Alina Stanculescu si Gabriela Dragoi sa isi revina pana la anul (Dragoi in primavara la internationalele Romaniei arata foarte bine pe aparate - inainte de accidentari)
Eu nu sunt de acord cu un lucru - in 2004 Andreea Munteanu nu a prins echipa nu pentru ca nu era printre cele mai bune, ci pentru ca s-a accidentat. Mie la nationalele din 2004 mi s-a parut foarte in forma - isi imbunatatise barna, paralele etc Avea cele mai mari sanse la individual compus dintre romance, si o sansa inaintea lui Ponor la sol (care putea pierde datorita formei de la surubul triplu). Se vede ca Andreea Munteanu a fost gimnasta mea preferata, nu ? :) Imi pare foarte rau ca s-a accidentat si nu a reusit sa concureze mai mult - avea un potential enorm. Sper insa ca acum nu mai are probleme de sanatate si poate sa isi vada linistita de viata.

mikeyy
19th November 2007, 11:06
Multumim Cris de aceste informatii.
Eu credeam ca Chellsie Memmel s-a retras...vad ca nu :D Oricum Memmel e cam singura "vedeta" de pe acolo, alaturi de Fei Cheng.
Va fi un concurs interesant, mai ales la baieti unde vom merge cu toata echipa :D

mikeyy
21st November 2007, 20:54
Probabil ca ati observat ca au disparut niste mesaje din acest thread, nu s-au pierdut ci le-am mutat de aici caci nu se potriveau subiectului. Astfel, o parte le gasiti pe thread-ul cu Diverse si celelalte la gasiti pe subforumul "Alte discutii" la "Discutii offtopic"

Diana Filoti
23rd November 2007, 16:38
Eu cred ca e bine ca dl. Forminte le "incearca" si pe Dragoi si Stanculescu. Mie imi plac foarte mult amandoua. Dragoi e tare frumoasa si intinsa, are tinuta. Imi place exercitiul ei la paralele...cred ca e bine ca avem gimnaste bune le paralele...din ce in ce mai bune. E un progres clar la paralele. Nistor e senzationala, Patrascu e foarte buna, Izbasa imi place f mult, are o iesire buna. E o gimnasta constanta. Si vin tare din urma Lacusteanu - are o iesire super, ca Stela -si Dragoi, chiar.
Iar Stanculescu imi place mult la barna, e o gimnasta cu prezenta artistica foarte buna, e foarte expresiva, are un sol tare frumos. http://www.youtube.com/watch?v=7N6wwUyI_NY&feature=related
Mai are de lucrat la diagonale, trebuie sa sporeasca un pic nivelul de dificultate. Sa faca trei suruburi in loc de doua, sa faca un Tzukahara in loc de echer la inceput...dar astea vin firesc, in timp. Pana la anul va fi super.
Va salut din nou cu drag, incerc sa fiu o prezenta constanta pe forum...Oricum in fiecare zi fur de la munca...zece minute, cat pauza de cafea si ma uit pe youtube la minunile Romaniei.
Sa aveti un sfarsit de saptamana frumos.
Draga Vlad, multumesc pentru link-uri si astept alte informatii. Sa stii ca banuiam ca ai o legatura cu Titel, se vedea clar ca e cineva informat...plus ca lipseau comentariile...semnate vlad.

crisloregym
23rd November 2007, 17:27
Da, si eu sunt complet de acord cu tine:) Si partea buna e ca amandoua sunt gimnaste cu o tinuta frumoasa, care ataca efectiv barna, ceea ce e extraordinar in conditiile in care gimnastele actuale nu prea ataca acest aparat. Iar Alina Stanculescu are o atitudine sigura si la sol;)

A propos de Dragoi, are cineva idee daca anul viitor va fi deja senioara?

vio76
23rd November 2007, 17:34
Gabriela Dragoi e nascuta in 1992 deci va avea 16 ani anul viitor si e eligibila pentru Olimpiada.

mikeyy
23rd November 2007, 17:39
Da asa e Dragoi este senioara cu acte in regula din 2008, putea sa participe inca de anul acesta, fiind an preolimpic. Cerasela de asemenea, inca nu are 15 ani ( ii va implini in decembrie)

crisloregym
23rd November 2007, 17:44
Super:D Thanks:)

mikeyy
24th November 2007, 11:34
Gabriela Dragoi a fost inlocuita de Andreea Grigore, deoarece Gabriela e nascuta in 1992, putea sa concureze la mondiale, dar nu si la alte concursuri de seniori.
Se pare ca competitia va fi transmisa de postul rus Planeta Sport. Cred ca este acelasi post unde am azut Swiss Cup, dar nu mai stiu exact, daca Vlad isi mai aminteste ce canal era, ca el ne-a dat parca link atunci :)

crisloregym
24th November 2007, 12:43
Pacat...mi-ar fi placut sa o vad pe Gabriela...dar, pe de alta parte, o sa prinda bien sa o vedem si pe Andreea Grigore, s avedem in ce stadiu este fata de Mondiale:P.

vlad001
24th November 2007, 14:14
Gabriela Dragoi a fost inlocuita de Andreea Grigore, deoarece Gabriela e nascuta in 1992, putea sa concureze la mondiale, dar nu si la alte concursuri de seniori.
Se pare ca competitia va fi transmisa de postul rus Planeta Sport. Cred ca este acelasi post unde am azut Swiss Cup, dar nu mai stiu exact, daca Vlad isi mai aminteste ce canal era, ca el ne-a dat parca link atunci :)


Aici am gasit transmisiile live pentru planeta sport:
http://livetv.ru/en/chanelinfo/246/

crisloregym
24th November 2007, 16:05
Aveti idee si cand transmit ei?

mikeyy
24th November 2007, 16:55
Planeta sport va difuza live pe 29 nov si 02 dec.

crisloregym
24th November 2007, 17:24
OK, merci:)

rob_din
26th November 2007, 13:27
http://www.prosport.ro/articole/grigore-o-inlocuieste-pe-dragoi/68170

mikeyy
26th November 2007, 13:30
Multumim Rob. Pe langa confirmarea oficiala a schimbarii Dragoi-Grigore, vad ca articolul e semnat tot de Mirela Basescu si in plus aflam si ca Grigore s-a recuperat si ca a reusit sa-si mareasca notele de plecare. Bravo!

ioanavol
26th November 2007, 13:32
inca un articol:)

mi se pare aiurea ca fete de 15 ani sa poata participa la mondiale in ideea ca participa la anul la Olimpiada si sa nu poata sa se duca la preolimpiada...f ciudat.

rob_din
26th November 2007, 14:44
Si mie mi se pare ciudat.

ioanavol
28th November 2007, 09:58
azi incepe competitia:
http://www.prosport.ro/articole/start-la-preolimpice-la-beijing/68357

vlad001
28th November 2007, 11:59
http://www.gymnastics2007.org.cn/ga/en/index.html
Dupa prima zi de calificari, la fete stam foarte prost: nici o finala pe aparate si note destul de mici:
Stanculescu: 14.650 barna, 13.650 sol
Grigore: 13.800 13.400 13.750 14.025. Total 54.975 si calificata la individual de pe locul 16.
La barna Stanculescu a fost pe locul 15, Grigore pe 22, la sol Grigore pe 9

Baietii pare ca n-au concurat inca.

Si la fete a concurat si Bridget Sloan, care e nascuta in 92. Sunt curios daca or sa fie ceva sanctiuni sau regula asta e doar pentru noi.

crisloregym
28th November 2007, 12:39
Pacat...daca la Alina Stanculescu ma asteptam la note atat d emici, la Andreea Grigore categoric nu:(

rob_din
28th November 2007, 12:54
http://www.gymnastics2007.org.cn/ga/en/index.html
Dupa prima zi de calificari, la fete stam foarte prost: nici o finala pe aparate si note destul de mici:
Stanculescu: 14.650 barna, 13.650 sol
Grigore: 13.800 13.400 13.750 14.025. Total 54.975 si calificata la individual de pe locul 16.
La barna Stanculescu a fost pe locul 15, Grigore pe 22, la sol Grigore pe 9

Baietii pare ca n-au concurat inca.

Si la fete a concurat si Bridget Sloan, care e nascuta in 92. Sunt curios daca or sa fie ceva sanctiuni sau regula asta e doar pentru noi.

La asemena rezultate mai bine nu mai trimiteam pe nimeni.
Gimnastica feminina ne place sau nu ne place o ia la vale. Avem norocul ca le avem pe Izbasa si Nistor fiindca altfel ar fi fost dezastru. Sa nu uitam ca acum cativa ani rezultatele foarte bune le aveam fiindca pe langa gimnastele de top si celelalte care completeau echipa erau foarte bune, acum stam foarte prost.
Norocul nostru e regula cu doar 3 gimnaste in finala pe echipe

rob_din
28th November 2007, 12:55
http://imagesx.sports.cn/File/2007/11/28/1512468222.pdf

lista cu finalistele

Mihaela P
28th November 2007, 13:04
Eu nu as fi atat de radicala precum Robert. Sunt sporturi la care ne ducem la competitii desi nu avem sanse la medalii. De ce la gimnastica spunem ca trebuie sa stam acasa atunci cand nu iesim pe podium sau nu prindem finale?
Sa nu uitam ca ambele gimnaste vin dupa accidentari.
Ma poti intreba de ce au fost trimise ele si nu altele cu sanse la medalii...Nu intotdeauna sunt trimise gimnastele pentru a aduce medalii ;poate au fost trimise doar sa se reintegreze in atmosfera concursurilor, sa le testeze fizic si emotional, sa se obisnuiasca cu aparatele etc.
Intr-adevar rezultatele nu sunt bune, dar nu trebuie sa le tinem acasa pentru asta.
Poate chiar lipsa concursurilor le-a adus pe aceste gimnaste la asa rezultate. Cand vezi ca esti bun la un concurs-doua prinzi mai multe incredere, iti invingi emotiile si rezultatele vor veni.
Daca ai concurat si nu ai avut rezultate bune este totusi un castig: ca incepi sa iti pui probleme, sa vezi de ce nu esti printre cei mai buni, ce lipsuri ai.

Bafta multa baietilor!

rob_din
28th November 2007, 13:16
Eu nu as fi atat de radicala precum Robert. Sunt sporturi la care ne ducem la competitii desi nu avem sanse la medalii. De ce la gimnastica spunem ca trebuie sa stam acasa atunci cand nu iesim pe podium sau nu prindem finale?
Sa nu uitam ca ambele gimnaste vin dupa accidentari.
Ma poti intreba de ce au fost trimise ele si nu altele cu sanse la medalii...Nu intotdeauna sunt trimise gimnastele pentru a aduce medalii ;poate au fost trimise doar sa se reintegreze in atmosfera concursurilor, sa le testeze fizic si emotional, sa se obisnuiasca cu aparatele etc.
Intr-adevar rezultatele nu sunt bune, dar nu trebuie sa le tinem acasa pentru asta.
Poate chiar lipsa concursurilor le-a adus pe aceste gimnaste la asa rezultate. Cand vezi ca esti bun la un concurs-doua prinzi mai multe incredere, iti invingi emotiile si rezultatele vor veni.
Daca ai concurat si nu ai avut rezultate bune este totusi un castig: ca incepi sa iti pui probleme, sa vezi de ce nu esti printre cei mai buni, ce lipsuri ai.

Bafta multa baietilor!

Una e sa trimiti sportivi fara sanse la schi alpin si una e sa trimiti intr-un sport pe care l-am dominat. Problema nu e ca le-am trimis pe cele doua gimnaste si au luat note proaste, problema e ca in afara de Izbasa si Nistor nu mai avem nici o gimnasta de mare valoare. Sperm ca Griogore macar va mai creste dar mi s-a cam dus speranta Totusi pana la JO mai sunt doar 8 luni.

rob_din
28th November 2007, 16:24
http://imagesx.sports.cn/File/2007/11/28/2202004685.pdf

calicatii in finalele pe aparate

http://imagesx.sports.cn/File/2007/11/28/2137128826.pdf

calificai echipe


Ingrijorator e ca germanii dupa bronzul din septembrie incep sa ne cam bata

ioanavol
28th November 2007, 18:50
rezultatele si-aici:
http://www.prosport.ro/articole/4-finale-pe-aparate-pentru-romani/68505

hai baieti!!

mikeyy
28th November 2007, 21:08
Rezultate bunicele pentru baieti...mai au mult de muncit pentru a ajunge in top3. Ma mir ca Dani Popescu nu a prins finala la sarituri, el nu prea a mai confirmat dupa mondiale in ce priveste acest aparat, dimpotriva parca la cal ii merge din ce in ce mai bine.
Bafta in continuare!!!

vlad001
28th November 2007, 22:17
Am gasit un link http://andromedanet.com/tvtuner_tvu.html
catre canalul CCTV5 care ar trebui sa transmita finalele incepand de maine.
Instructiunile au fost ca o data ajuns in pagina sa dau click pe linkul cctv5. Mie nu-mi vede nimic asa, in schimb in aceeasi pagina e un link catre o aplicatie tvu player. Dupa ce am instalat-o si o lansez (nu mai am nevoie de nici o pagina web) an canalul cctv in lista. Acum dau fotbal.
Deci daca cineva nu are somn pe la 5 maine dimineata poate sa vada gimnastica.

Programul de transmisie:
Thursday, 11/29 11 AM: WAG AA and medal ceremony
Friday, 11/30 4:30 PM: MAG TF
Saturday, 12/1 5:50 PM: EF--WAG and MAG FX, MAG PH, WAG V
Sunday, 12/2 5:50 PM: MAG R, WAG UB, MAG V
Monday, 12/3 5:50 PM: MAG PB, WAG BB, MAG HB

Orele sunt ora Beijingului, pentru ora Bucurestiului scadeti 6 ore.

mikeyy
28th November 2007, 22:24
Multumin Vlad.
De asemenea am inteles de pe un forum ca si pe acest site se transmite:
http://www.654123.com/

mikeyy
29th November 2007, 11:33
1 Jiang Yuyuan - 61.225 ( 14875 15725 15400 15225)
2 Darya Joura - 59.800
3 Bridget Sloan - 59.225
..................
10 Andreea Grigore - 55.675 ( 14025 13900 13825 13925 )

Rezultate complete: http://imagesx.sports.cn/File/2007/11/29/1313216305.pdf
http://img408.imageshack.us/img408/5739/preolimpicig0.jpg (http://imageshack.us)

Se pare ca, China are pe cine arunca in lupta pentru individual la Beijing. Jiang Yuyuan are note f bune si cred ca va fi o adversara puternica pt Nistor ( mai ales la sol), Ferrari, Johnson, Barbosa etc.

cata10
29th November 2007, 11:53
1 Jiang Yuyuan - 61.225 ( 14875 15725 15400 15225)
2 Darya Joura - 59.800
3 Bridget Sloan - 59.225
..................
10 Andreea Grigore - 55.675 ( 14025 13900 13825 13925 )

Rezultate complete: http://imagesx.sports.cn/File/2007/11/29/1313216305.pdf
http://img408.imageshack.us/img408/5739/preolimpicig0.jpg (http://imageshack.us)

Se pare ca, China are pe cine arunca in lupta pentru individual la Beijing. Jiang Yuyuan are note f bune si cred ca va fi o adversara puternica pt Nistor ( mai ales la sol), Ferrari, Johnson, Barbosa etc.

M-a dezamagit Andreea Grigore. Speram ca din septembrie si pana acum a reusit sa-si imbunatateasca executiile exercitiilor. Se pare ca accidentarea a afectat-o destul de mult! Notele ei sunt foarte , foarte mici.
In schimb baietii si-au facut bine treaba. Bravo!
Avem trei oameni de baza in echipa: Selariu, Koczi si Popescu - toti trei au prins finale la aparatele lor bune, asta insemanand ca sunt in grafic cu pregatirea la aceste aparate, in schimb sunt mari probleme la bara fixa. Fara exercitii curate la acest aparat nu putem spera la a ne apara medalia de bronz de la Atena:(

cata10
29th November 2007, 11:55
A vazut cineva concursul fetelor (AA)? As vi vrut sa stiu cum a lucrat chinezoaica caci are un punctaj foarte bun!

cata10
29th November 2007, 11:57
Am gasit un link http://andromedanet.com/tvtuner_tvu.html
catre canalul CCTV5 care ar trebui sa transmita finalele incepand de maine.
Instructiunile au fost ca o data ajuns in pagina sa dau click pe linkul cctv5. Mie nu-mi vede nimic asa, in schimb in aceeasi pagina e un link catre o aplicatie tvu player. Dupa ce am instalat-o si o lansez (nu mai am nevoie de nici o pagina web) an canalul cctv in lista. Acum dau fotbal.
Deci daca cineva nu are somn pe la 5 maine dimineata poate sa vada gimnastica.

Programul de transmisie:
Thursday, 11/29 11 AM: WAG AA and medal ceremony
Friday, 11/30 4:30 PM: MAG TF
Saturday, 12/1 5:50 PM: EF--WAG and MAG FX, MAG PH, WAG V
Sunday, 12/2 5:50 PM: MAG R, WAG UB, MAG V
Monday, 12/3 5:50 PM: MAG PB, WAG BB, MAG HB

Orele sunt ora Beijingului, pentru ora Bucurestiului scadeti 6 ore.

Sa inteleg ca maine (VINERI) de la 10,30 (ora ROMANIEI) pot sa vad finala pe echipe la baieti?

vlad001
29th November 2007, 12:21
M-a dezamagit Andreea Grigore. Speram ca din septembrie si pana acum a reusit sa-si imbunatateasca executiile exercitiilor. Se pare ca accidentarea a afectat-o destul de mult! Notele ei sunt foarte , foarte mici. (

Si pe mine m-a dezamagit foarte tare, inca din calificari. Apoi am citit postul Irinei si mi-am dat seama ca are dreptate, ca gimnastele noastre au fost trimise acolo tocmai pentru ca revin dupa accidentari si au nevoie si de experienta, si de o testare.
Am sperat ca problema cu Andreea a fost ca in prima zi nu a apucat sa se obisnuiasca si am sperat ca va face mai mult astazi. A facut putin mai mult, dar se pare ca problemele reale sunt in alta parte.
Si mai intreb de ce sunt inca asa dezamagit.
Pentru ca ma asteptam la mai mult bazandu-ma pe declaratiile din Prosport cum ca Andreea si-a revenit foarte bine si si-a imbunatatit si notele de plecare. Cand stiu ca Andreea era capabila de totaluri de peste 58, inainte de accidentare, cand aud ca si-a revenit si a mai si crescut ca valoare a exercitiilor ma astept la note peste 59.
Poate ca pentru Forminte evolutia Andreei e normala, poate ca aici era de asteptat sa fie daca nu si-a revenit complet dupa accidentare, dar, noua de ce ne spune altceva?
Sa mai indraznesc sa sper ca Cerasela se va ridica suficient pana la olimpiada? Sau si informatiile despre ea ca e ambitioasa si lucreaza trebuie sa le filtrez sa sa le interpretez ca-si va creste notele cu vreo 2 zecimi?
La fel, exercitiile complexe pe care aud ca le au majoritatea fetelor, poate trebuie sa le consider complexe doar in comparatie cu ce se facea in 2004?

vlad001
29th November 2007, 12:22
Sa inteleg ca maine (VINERI) de la 10,30 (ora ROMANIEI) pot sa vad finala pe echipe la baieti?

Exact

mikeyy
29th November 2007, 12:29
Daca e sa fac comparatie cu ceea ce a facut acum 3 luni la Stuttgart cand era accidentata Andreea...diferenta e mica, nu se vede nicio crestere
GRIGORE A. 13.950 13.400 14.200 13.950 55.500 ( in septembrie)
GRIGORE A. 14.025 13.900 13.825 13.925 55.675 (acum)
Cel mai rau imi pare de barna, ca stiam ca e buna la acest aparat :(

Mihaela P
29th November 2007, 13:32
Ai dreptate Vlad...a mers slab.
Se pare ca mai mult nu se poate deocamdata. Tare curioasa sunt ce declaratii vor da la venirea in tara.

rob_din
29th November 2007, 13:57
Daca Andreea Grigore nu e revenita complet dupa accidentare nu trebuia trimisa la Beijing. Insa parerea mea e ca valoarea Andreei Grigore cam asta este.

rob_din
29th November 2007, 14:04
Telesport ransmite acum in direct finala pe echipe masculina

mikeyy
29th November 2007, 14:27
Robert, dar nu pe Telesport nu e gimnastica acum....si finala masculina parca e maine..???

rob_din
29th November 2007, 14:41
Robert, dar nu pe Telesport nu e gimnastica acum....si finala masculina parca e maine..???

Te-ai uitat prea tarziu, s-a terminat la 14:15. Nu stiu clasamentul fiindca au intrerupt transmisia inainte de afisare. Maine e zi de pauza. Sambata, duminica si luni finalele pe aparate

mikeyy
29th November 2007, 14:43
Te-ai uitat prea tarziu, s-a terminat la 14:15. Nu stiu clasamentul fiindca au intrerupt transmisia inainte de afisare. Maine e zi de pauza. Sambata, duminica si luni finalele pe aparate

Aha, am inteles, imi pare rau ca am pierdut:( asta e

mikeyy
29th November 2007, 14:52
1.China - 275.925
2.Japonia - 272.875
3.Koreea - 271.300
4.Romania - 268.825
5.Germania - 267.825
6.Franta - 267.750
7.Rusia - 263.675
8.Sua - 261.275

Pt rezultate detaliate: http://imagesx.sports.cn/File/2007/11/29/2028328389.pdf

Eu zic ca rezultatele sunt chiar bune, locul 4 cu 8 luni inaintea JO!

rob_din
29th November 2007, 16:07
Da dar Rusia a venit cu echipa a doua

ioanavol
29th November 2007, 16:11
Da dar Rusia a venit cu echipa a doua
nici noi nu l-am avut pe Marian...si oricum, am batut Germania...pt stadiul asta mi se pare ok.
SUA e slaba rau...

rob_din
29th November 2007, 16:14
nici noi nu l-am avut pe Marian...si oricum, am batut Germania...pt stadiul asta mi se pare ok.
SUA e slaba rau...

SUA a venit cu jumatate echipa A jumatate echipa B

ioanavol
29th November 2007, 16:18
SUA a venit cu jumatate echipa A jumatate echipa B
ok, nu stiam.

mikeyy
29th November 2007, 16:32
Da, Rob are dreptate...baietii au reusit sa castige fata de Stuttgart cam 1 punct ..iar cu punctajul de acum tot pe 8 ar fi ramas in clasament. Celelalte tari nu au venit cu ac componenta care au avut-o la mondiale, pe cand noi am venit cu 90% aceeasi echipa, exceptie facand Jivan care nu e prezent acum

ioanavol
29th November 2007, 16:51
cateva raspunsuri la intrebarile puse aici:
http://www.prosport.ro/articole/forminte-sunt-multumit-de-stanculescu-si-dezamagit-de-grigore/68625

mikeyy
29th November 2007, 17:56
Multumesc Ioana de articol! Ma bucur ca pe Stanculescu vrea sa o specilizeze pe sol si barna, dupa atata timp pauza nu cred ca ar putea sa revina intr-un timp scurt la 4 aparate, mai bine asa cu 2 dar bune :)
La grigore nu m-am asteptat sa raateze barna atat in calificari cat si la individual, stiu ca poate sa faca o barna competitiva de peste 15.000.

vlad001
29th November 2007, 18:04
Te-ai uitat prea tarziu, s-a terminat la 14:15. Nu stiu clasamentul fiindca au intrerupt transmisia inainte de afisare. Maine e zi de pauza. Sambata, duminica si luni finalele pe aparate

Uups, imi cer scuze pentru inducerea in eroare cand am zis ca maine sunt finalele la echipe baieti. Programul l-am luat si eu cu copy-paste de pe un forum unde la fel fusese pus de pe alt forum...
Poate totusi dau maine inregistrare si-mi mai spal din pacate.

vlad001
29th November 2007, 18:24
cateva raspunsuri la intrebarile puse aici:
http://www.prosport.ro/articole/forminte-sunt-multumit-de-stanculescu-si-dezamagit-de-grigore/68625

"Apoi dupa Mondiale, a avut doua recidive, tot entorsa si tot la glezna stanga." :groggy:
Oare cat s-o fi antrenat Andreea? 2 saptamani inainte de concurs?
Ok, sa zicem ca atat cat s-a antrenat, a mers asa bine ca i-a dat sperante lui Forminte ca e inapoi 100% si de fapt n-a fost. Se mai intampla.

Ca a fost trimisa la concurs nu cred ca i-a facut rau, emotiile se vindeca tocmai concurand, dar se pare ca asteptarile pe care ni le-am facut si Forminte si unii dintre noi (me included) au fost cam nerealiste.

Sa speram ca si ea si celelalte fete care n-au prea concurat pe afara sa aibe sansa sa mearga si la alte concursuri si sa-si antreneze si emotiile si la olimpiada sa fie intr-adevar apte 100%.

miafangina
29th November 2007, 18:41
Telesportul are in program gimnastica"FIG Olimpics test",miine dimineata de la 4,00 la 5,00,apoi simbata,duminica si luni;vom vedea cum se vor tine de program!?
Baietii au crescut la bara,au luat toti peste 14,00,nu stiu cum s-a notat in general.

mikeyy
29th November 2007, 18:46
Telesportul are in program gimnastica"FIG Olimpics test",miine dimineata de la 4,00 la 5,00,apoi simbata,duminica si luni;vom vedea cum se vor tine de program!?
Baietii au crescut la bara,au luat toti peste 14,00,nu stiu cum s-a notat in general.

Da e bine ca nu au mai fost note sub 14. Am vazut ca Selariu nu a evoluat la bara..oare de ce? ca din cate stiu are al doilea exercitiu dupa Dragulescu ca dificultate ( parca 6.1 daca tin bine minte).
La baieti avem trei aparate bine puse la punct ( cals, sol sarituri) si celelalte 3 la care suntem cam slabi, mai ales la bara, urmat de paralele si inele.

rob_din
29th November 2007, 19:08
La telsport pt cine e interesat sambata in direct de la 12:00 finala la sol baieti si de la 17:15 inregistrarea celorlalte 3 finale

cata10
29th November 2007, 19:20
La telsport pt cine e interesat sambata in direct de la 12:00 finala la sol baieti si de la 17:15 inregistrarea celorlalte 3 finale

Multumim, Robert!

rob_din
29th November 2007, 19:31
Multumim, Robert!

Cu placere cu mentiunea ca asta a anuntat azi comentatorul, dar la cum ii stiu pe astia de la Telesport orice e posibil pana sambata

miafangina
29th November 2007, 19:31
Da e bine ca nu au mai fost note sub 14. Am vazut ca Selariu nu a evoluat la bara..oare de ce? ca din cate stiu are al doilea exercitiu dupa Dragulescu ca dificultate ( parca 6.1 daca tin bine minte).
La baieti avem trei aparate bine puse la punct ( cals, sol sarituri) si celelalte 3 la care suntem cam slabi, mai ales la bara, urmat de paralele si inele.

Da,la sarituri si cal au avut primul punctaj dintre finaliste.

miafangina
29th November 2007, 19:39
Asiaticii au fost foarte buni,si chinezii n-au prezentat cea mai tare echipa,cred ca si japonezii au avut absente fata de CM.
Va fi greu pentru baieti sa pastreze locul de la Atena...dar la aparate au citeva sanse bune.

crisloregym
29th November 2007, 21:13
Da,la sarituri si cal au avut primul punctaj dintre finaliste.

Wow....asta clar e super!!!

Pegasnegru
29th November 2007, 21:37
cateva raspunsuri la intrebarile puse aici:
http://www.prosport.ro/articole/forminte-sunt-multumit-de-stanculescu-si-dezamagit-de-grigore/68625

Imi pare asa de rau de Grigore... Dupa ratarea de la CM am vazut-o plangand si mi s-a facut mila de ea; am sperat mult ca se va revansa fata de prestatia de atunci.
In a doua ordine de idei, mi-au placut raspunsurile lui Forminte, deschise si fara a bate apa in piua gen Bitang care spunea si nu spunea nimic. Si-a exprimat foarte deschis parerea si motivele pentru care a pus-o in concurs pe Grigore. Desi prestatia ei a fost slaba, totusi nu ea era prima selectie a lui Forminte, ci Dragoi care nu a putut concura. Deci poate Dragoi este mult mai bine pusa la punct cu exercitiile decat Grigore (de la care tot ma astept sa-si revina fiindca imi place mult de ea).
Si cu toate astea simt ca nu suntem asa de bine pregatiti cum ar trebui, si subscriu la tot ce a zis Victor din punctul asta de vedere... :(

crisloregym
29th November 2007, 21:50
ok, cine este Victor?

Andraf
1st December 2007, 10:53
Transmisiune pe canalul Telesport http://www.telesport.ro/programul_telesport/
1 dec. ora 12.00-12.40 (scrie ca e LIVE, cred ca se poate urmari si pe internet)
ora 17.15-19.00
2 dec. ora 12.00-13.00 LIVE
ora 14.00-15.00

cata10
1st December 2007, 12:10
selariu la sol!

cata10
1st December 2007, 12:12
ce pacat! pas la ultima diagonala , la tsukahara!

cata10
1st December 2007, 12:13
15,700!

cata10
1st December 2007, 12:14
la doar un pas de neamt:(

mikeyy
1st December 2007, 12:34
Canadianul cred ca a primit cam multicel pentru exercitiul lui. Imi pare rau ca Selariu e doar pe 4 :( Merita sa urce pe podium, a avut un exercitiu bun, mie mi-a placut

cata10
1st December 2007, 12:34
Selariu locul 4. E bine pentru el; se vede ca e in grafic cu pregatirea si cine stie poate la olimpiada.....sa-l vedem pe podium. Are un exercitiu competitiv si care bine executat i-ar da sanse!

cata10
1st December 2007, 12:36
Canadianul cred ca a primit cam multicel pentru exercitiul lui. Imi pare rau ca Selariu e doar pe 4 :( Merita sa urce pe podium, a avut un exercitiu bun, mie mi-a placut

si al doilea japonez a lasat de dorit la executie doar ca a avut nota de plecare ceva mai mare.....fir-ar ea de nota de plecare:(

cata10
1st December 2007, 12:37
acum opresc transmisiunea pt un meci de fotbal....hahaha!
halal televiziune de sport! poate televiziune de fotbal...

mikeyy
1st December 2007, 12:40
de la 17.15 celellte 3 finale cu romani ( inele, cal, sarituri)

rob_din
1st December 2007, 12:42
acum opresc transmisiunea pt un meci de fotbal....hahaha!
halal televiziune de sport! poate televiziune de fotbal...

Bine ca transmit si asa

cata10
1st December 2007, 12:42
de la 17.15 celellte 3 finale cu romani ( inele, cal, sarituri)

mai sunt doar trei finale dintre care sol fete!

cata10
1st December 2007, 12:47
de la 17.15 celellte 3 finale cu romani ( inele, cal, sarituri)

Proba de inele-maine (cu Razvan Selariu)!

Mihaela P
1st December 2007, 17:33
Se transmite acum finala de sol feminin la Telesport.

crisloregym
1st December 2007, 18:58
Offf, se pare ca am dat prea trziu, ca s aprind doar imaginea de ansamblu cu sala de gimnastica:P ei, dar macvar stiu ca imi merge telesport live:D

Diana Filoti
2nd December 2007, 12:47
http://www.gymnastics2007.org.cn/ga/en/news/2007-12-02/22547.html. Puteti vedea in direct concursul pe site-ul competitiei.
Probabil ca stiati deja.

Diana Filoti
2nd December 2007, 13:21
La paralele a castigat Zgoba. Cred ca Stela putea castiga finala la paralele. Sunt curioasa ce va fi la barna.

Diana Filoti
2nd December 2007, 14:14
Koczi - argint la sarituri. A castigat un chinez...se putea altfel?

mikeyy
3rd December 2007, 14:06
La barna a castigat Chei Feng, urmata de Mitchell si Memmel.

Diana Filoti
3rd December 2007, 21:14
Sincer...nu mi s-a parut deloc ca ar fi meritat Cheng Fei sa castige. Am vazut concursul. Nota ei a fost imensa. Iar Memmel, arata tare rau. NIci Bridget Sloan nu e vreo bucurie pt lotul SUA.

mikeyy
3rd December 2007, 21:30
Memmel, eu zic ca s-a prezentat bine dupa 1 an pauza...eu am vazut doar evolutia ei la sol si mi-a placut.
Ca a castigat o chinezoiaca, nici nu ma mir.

Diana Filoti
3rd December 2007, 22:56
Am vazut doar evolutia la barna...mi s-a parut foarte greoaie. E clar ca nu a fost o competitie foarte valoroasa.
Sa vedem ce va fi in 2008.

Pegasnegru
4th December 2007, 01:53
Care au fost notele? sau imi poate da cineva un site unde sa vad rezultatele complete?

crisloregym
4th December 2007, 09:56
Care au fost notele? sau imi poate da cineva un site unde sa vad rezultatele complete?

pe www.intlgymnast.com incearca...sunt puse notele de peste tot.

ioanavol
4th December 2007, 10:56
de pe intlgymnast:

2007 "Good Luck Beijing" International Invitational
Dec. 3, Beijing

Balance Beam
1. Cheng Fei CHN 15.725
2. Lauren Mitchell AUS 15.600
3. Chellsie Memmel USA 15.300
4. Bridget Sloan USA 14.925
5. Dasha Joura AUS 14.675
6. Keiki Mukumoto JPN 14.500
7. Stefani Bisbikou GRE 14.025
8. Kristina Vaculik CAN 13.575

Parallel Bars
1. Liang Mingsheng CHN 15.800
2. Feng Zhe CHN 15.775
3. Yang Tae-Young KOR 15.750
4. Dmitry Kasperovich BLR 15.275
5. Yosuke Hoshi JPN 15.050
6. Fabian Hambüchen GER 15.000
7. Dmitry Gogotov RUS 14.400
8. Dmitry Savitsky BLR 12.450

High Bar
1. Kim Ji Hoon KOR 15.425
2. Yosuke Hoshi JPN 15.150
3. Kazuhito Tanaka JPN 15.000
4. Brian Gladow GER 15.000
5. Hamilton Sabot FRA 14.850
6. Dmitry Gogotov 14.575
7. Fabian Hambüchen GER 14.000
8. Kim Soo Myun KOR 13.750

ioanavol
4th December 2007, 10:56
2007 "Good Luck Beijing" International Invitational
Dec. 2, Beijing

Uneven Bars Finalists
1. Daria Zgoba UKR 15.725
2. Jiang Yuyuan CHN 15.525
3. Dasha Joura AUS 15.250
4. Anastasia Koval UKR 15.175
5. Anja Brinker GER 15.075
6. Marie-Sophie Hindermann GER 15.025
7. Bridget Sloan USA 14.850
8. Kristina Vaculik CAN 14.800

Still Rings
1. Lu Bin CHN 16.250
2. Yan Mingyong CN 15.900
3. Danny Rodrigues FRA 15.700
4. Robert Stanescu 15.150
5. Dmitry Savitsky BLR 15.125
6. Alexander Balandin RUS 15.125
7. Yang Tae-Young KOR 14.925
8. Kim Dae Eun KOR 14.275

Men's Vault
1. Lu Bin CHN 16.525
2. Flavius Koczi ROM 16.187
3. Makoto Okiguchi JPN 16.087
4. David Sender USA 15.937
5. Liang Mingsheng CHN 15.687
6. Vadim Kuvakin UKR 16.012
7. Dmitry Kasperovich BLR 15.562
8. Razvan Selariu ROM 15.462

ioanavol
4th December 2007, 11:00
declaratia lui Cheng Fei:

Cheng said she doesn't plan to add more difficulty to her routines, and that her winter training will focus on her psychological stability.

"My biggest pressure comes from the younger athletes," she said. "They are improving rapidly, and at the same time, there is little room for me to improve. I really feel anxious about it."

pe cat de dura pare, pe atat de onesta in declaratii...imi place de ea.

Pegasnegru
4th December 2007, 17:18
Multumesc Ioana pt rezultate. As vrea sa vad sariturile lui Koczi, poate pe youtube in curand; si as vrea sa vad barna lui Fei, daca e aceeasi ca la CM. Nota ei pare relativ mica si as vrea sa vad cam cum au inceput arbitrii sa depuncteze acum inainte de olimpiada.

crisloregym
4th December 2007, 22:18
Eu as vrea sa vad exercitiul la paralele al Dariei Zgoba, intrucat am inteles ca a avut 0.1 penalizare pentru un element care nu exista in codul de punctaj (probabil un element care o sa ii poarte numele???), dar inmca nu au aparut decat din prima zi (sol si sarituri fete):(

Pegasnegru
4th December 2007, 23:02
Si la europene unde a castigat aurul a avut 0.1 penalizare. Oare si la Europene o fi fost acelasi motiv? Pentru ca altul nu vad sa justifice aceasta penalizare.

vlad001
4th December 2007, 23:16
Zgoba ia penalizarea de 0.1 pentru ca trece de pe o bara pe alta fara sa faca un element (se urca pur si simplu cu picioarele pe bara de jos si se intinde catre cea de sus).
Regula ca iei penalizare pentru ca faci element care nu e in cod e doar pentru urcarea pe barna.

crisloregym
4th December 2007, 23:24
A, ok, multumim, chiar eram curioasa:D Credeam ca a venit ea cu un element:P

Pegasnegru
4th December 2007, 23:36
barna lui Fei http://www.youtube.com/watch?v=G6bp40OQhnI

Pegasnegru
4th December 2007, 23:38
Regula ca iei penalizare pentru ca faci element care nu e in cod e doar pentru urcarea pe barna.
Sigur numai pentru aia se ia penalizare? Pentru ca daca e asa, adica numai pentur acest lucru, atunci nu ar fi chair asa de rau.

mikeyy
4th December 2007, 23:59
Exercitiul lui Memmel de la barna :http://www.youtube.com/watch?v=DMlFjqaHyeI

Diana Filoti
5th December 2007, 21:51
Aveti cumva inregistrari sau link-uri cu exercitiile Gabrielei Dragoi, altele decat cele de la Internationalele de la Ploiesti si de la Lugano ?
Multumesc.
Imi place foarte mult, imi aniteste de Daniela Silivas, gimnasta mea preferata.

crisloregym
6th December 2007, 21:37
Din pacate, personal, nu am:(. Dar daca are cinevasi le poate face publice chiar m-as bucura:D. Sau macar un site pe care sa le gasim:D

vlad001
7th December 2007, 01:20
Solul de la Internationalele de Juniori ale Japoniei, a pus Mikeyy linkul in threadul competitiei: http://www.youtube.com/watch?v=7hJ_-6z1GyY

Pegasnegru
7th December 2007, 23:51
Solul de la Internationalele de Juniori ale Japoniei, a pus Mikeyy linkul in threadul competitiei: http://www.youtube.com/watch?v=7hJ_-6z1GyY
Si eu il pusesem :) Mi se pare foarte slabut...

crisloregym
8th December 2007, 08:26
Un articol dragut si finut de la munte:P
http://www.prosport.ro/articole/evadare/69634

vlad001
8th December 2007, 12:20
He, he! Iar a facut Cerasela alergari prin zapada!
Toate fetele sunt niste scumpici in poze.
In poza de grup, Forminte pare cam inalt. S-o fi catarat pe un bolovan? :P
Stie cineva cine e fetita din stanga lui Forminte? Imediat in spatele Andreei Grigore. I se vede doar nasul si nu-mi dau seama cine poate fi.
Si observ ca lipsesc ceva fete din poza. In afara de Stela, care e probabil la Tokyo, si Ponor, care e in Constanta, n-o mai vad nici pe Leonida, nici pe Adriana Tamarjan, nici pe Roxana Stan sau Andra Stanescu.

mikeyy
8th December 2007, 12:30
Roxana Stan s-a retras din cate stiu datorita accidentarilor.

crisloregym
8th December 2007, 13:30
He, he! Iar a facut Cerasela alergari prin zapada!
Toate fetele sunt niste scumpici in poze.
In poza de grup, Forminte pare cam inalt. S-o fi catarat pe un bolovan? :P
Stie cineva cine e fetita din stanga lui Forminte? Imediat in spatele Andreei Grigore. I se vede doar nasul si nu-mi dau seama cine poate fi.
Si observ ca lipsesc ceva fete din poza. In afara de Stela, care e probabil la Tokyo, si Ponor, care e in Constanta, n-o mai vad nici pe Leonida, nici pe Adriana Tamarjan, nici pe Roxana Stan sau Andra Stanescu.

Ponor a plecat la Constanta??? Nu stiam:(