PDA

View Full Version : Cauciucuri de iarna



Vadim
17th November 2007, 20:03
V-ati luat cauciucuri de iarna? V-ati luat jante de tabla pentru ele sau mergeti pe jantele de vara? Daca da ce marci si unde ati gasit cele mai bune preturi?

Pe mine ma bate gandul sa imi iau Dunlop Wintersport M3 de la Metro (400 de lei fara tva). Mi se pare bun pretul, dar am citit opinii ca nu ar fi asa de bune pe asfalt umed. In schimb pe zapada sunt tari. Cum merg in oras, insa, nu ma incalzeste ca stau bine pe zapada, vreau sa se comporte bine pe asfalt ud si chiar uscat, pe temperaturile de sub 7 grade. Nu prea sunt decis ce sa iau, dar trebuie sa fie peste indicele de greutate 93, la viteza nu ma intereseaza canu gonesc peste 200.

oaspetele
18th November 2007, 16:29
incearca vredestein.
sau nokian. sau chiar nordman, licenta ruseasca nokian.

Vadim
18th November 2007, 21:42
Dunlop Wintersport 3D am inteles ca sunt cele mai bune. Si in testele ADAC sunt pe locul 1.

Hard
18th November 2007, 22:49
195-65-r15 dunlop winter sport :ok:

Vadim
18th November 2007, 22:55
Winter Sport sunt mai multe tipuri. M3, 3D etc.

oaspetele
18th November 2007, 23:14
News
Snowtrac 2 Testwinner
195/65 R 15 T - tested by Autozeitung in Germany

The Vredestein Snowtrac 2 has become TESTWINNER in a test with 13 other brands!!

Autozeitung:

"The Vredestein Snowtrac 2 is the overall winner of this test".

Test quotes:

Snow
The Snowtrac 2 inspires great confidence and has the best braking performance of all the test candidates.

Wet
The Vredestein Snowtrac 2 sweeps the competition off the track.

Dry
With best value on the braking test and the fastest circuit time, the Snowtrac 2 displays its capabilities to the full. The tyres are tested on dry and wet road, slalom, braking, safety and aquaplaning.


Date: 20-09-'07

georg40
18th November 2007, 23:18
Cauciucurile de iarna nu sunt o joaca, aici daca faci un eveniment in timp de iarna si nu ai avut cauciucuri adecvate ai probleme mari cu asigurarea.
Seturi de pneuri bune, poate nu atat de cunoscute, dar utile (de exemplu Vredestein, Kleber) primesti intre 4-500 € cu jenti cu tot, inclusiv montaj,echilibrarea si inmagazinarea rotilor de vara pentru 6 luni.
Banuiesc ca in Romania este mai ieftin.