PDA

View Full Version : Primul concurs:Kontiolahti ( 29 noiembrie - 2 decembrie)



georg40
17th November 2007, 11:18
Inafarsit incepe sezonul de biatlon, intre 29 noiembrie si 2 decembrie avand loc la Kontiolahti primul concurs din seria celor 9 programate in Cupa Mondiala.
Se vor disputa intreceri atat la femei cat si la barbati, Eurosport trasmitand toate intrecerile in direct.
Iata programul:
joi, 29 noiembrie:
11,15 : 15 km.femei
14,00: 20 km. barbati
sambata, 1 decembrie:
11,45: 7,5 km. femei
14,45: 10 km. barbati
duminica, 2 decembrie:
12,00: 19 km. femei
14,45: 12,5 km. barbati

iuli
17th November 2007, 11:47
Cel mai misto sport de iarna !!! Abia astept

dumy84
17th November 2007, 12:19
Biatlonul este singura disciplina de iarna unde Romania are o reprezentare cat de cat onorabila, echipa de fete fiind de apreciat in acest sens (Eva Tofalvi, Alexandra Rusu, Dana Cojocea).

SORENSEN
17th November 2007, 13:57
si pt bine e cel mai frumos sport de iarna...abia astept..sper sa pot urmari cat mai multe curse

rob_din
17th November 2007, 16:45
Bjoerndalen a dominat proba de sprint la ultimul concurs important de verificare desfasurat la Beitostolen. L-a invins cu 26 de secunde pe Hanevold ratand o tinta.

Daca germanii si in special Greis nu sunt in forma fantastica Bjoerndalen va castiga pe banda rulanta concursurile la care va aprticipa

rob_din
18th November 2007, 15:54
Bjoerndalen a castigat si proba de start in bloc, neratand decat ultima din cele 20 de tinte.

TheMentalist
18th November 2007, 18:53
sunt nerabdator, imi plac toate sporturile de iarna in afara de snowboard. personal imi place bjoerdalen, abia astept sa il vad evoluand si am inteles ca va participa si la cursa de schi fond de la beitostolen.

MaxAl
18th November 2007, 20:26
Eva Tofalvi, Alexandra Rusu, Dana Cojocea

Craciun????

georg40
27th November 2007, 19:42
Mare noroc pentru germanul Michael Rösch, unul dintre favoritii noului sezon. La antrenament el a incercat sa ocoloeasca un coleg cazut, virand direct intr-un ... pom, din fericire insa, el s-a ales doar cu cateva contuzii, startul de joi nefiind in pericol.

SORENSEN
27th November 2007, 22:35
Apropo de Rosch..l-as vedea ca un protagonist sezonul asta...dupa sezonul reusit de anul trecut...e un fondist redutabil...

iuli
28th November 2007, 08:08
Oameni buni, la proba de individual la fiecare tinta ratata se adauga un minut la timp corect? Am o mica problema, sper sa raspunda cineva rpd aici. Eu sunt sigur 99% de acest lucru insa vreau sa fiu 100%

rob_din
28th November 2007, 10:13
Oameni buni, la proba de individual la fiecare tinta ratata se adauga un minut la timp corect? Am o mica problema, sper sa raspunda cineva rpd aici. Eu sunt sigur 99% de acest lucru insa vreau sa fiu 100%

se adauga un minut

georg40
28th November 2007, 18:00
Inaintea concursului de la Kontiolahti, Sven Fischer si-a dezvaluit nervozitatea iesita din comun. " Mai voi deplasa la fata locului, voi intalni o seama de cunoscuti, ca sa ma trezesc intr-o situatie noua si cu totul neobisnuita..."
Pentru prima ora dupa multi ani, in loc de schiuri , bete si o arma, Sven Fischer va avea ca ustensile, casca cu microfon, un monitor, si o sumedenie de ...hartii, in exercitarea noii sale profesiuni: reporter de televiziune la ZDF ! Succes Sven !

TheMentalist
28th November 2007, 18:06
prognoza meteo este buna pentru zilele urmatoare la kontiolahti. joi si vineri cerul va fi innorat, iar sambata si duminica cerul va fi variabil.

TheMentalist
28th November 2007, 19:00
Maine romancele care vor participa sunt:
42. Mihaela Purdea
65. Eva Tofalvi
101. Dana Plotogea
Iata numerele de start a catorva favorite:
69. Kati Wilhelm
73. HENKEL Andrea
74 BAILLY Sandrine
75 OLOFSSON Anna Carin
91 GLAGOW Martina
92 NEUNER Magdalena

TheMentalist
28th November 2007, 19:07
Romanii care vor participa maine la proba de individual masculin sunt:
22 MOSOIU Cristian Marian
52 GARNITA Razvan
Numerele favoritilor:
89 BERGER Lars
91 ROESCH Michael
92 GREIS Michael
93 HANEVOLD Halvard
94 YAROSHENKO Dmitri
98 BJOERNDALEN Ole Einar
99 WOLF Alexander
106 TCHEREZOV Ivan
107 TCHOUDOV Maxim

rob_din
29th November 2007, 13:17
Martina Glagow a castigat prima cursa a sezonului invingand-o pe Tatiana Moiseeva cu 6 secunde, ambele au tras cu zero
Eva Tofalvi-locul 25 adica 6 puncte in Cupa Mondiala

TheMentalist
29th November 2007, 13:45
bravo eva!

ducus
29th November 2007, 14:08
Bine ca Eva a intrat in primii 30, asta inseamna ca va putea participa la urmatoarea proba! Surpriza mare Moiseeva pe 2, iar Andrea Henkel pe 18!

rob_din
29th November 2007, 14:15
Eva ar fi partcipat la urmatoarea proba si daca termina pe 90. Bine ca a intrat in puncte asta da. Desi speram la mai mult dupa 3 trageri perfecte

ducus
29th November 2007, 14:30
Eva ar fi partcipat la urmatoarea proba si daca termina pe 90. Bine ca a intrat in puncte asta da. Desi speram la mai mult dupa 3 trageri perfecte
Pai cum, ca eu stiam ca se pleaca in ordine inversa incepand cu locul 30. :confused:

rob_din
29th November 2007, 14:39
Pai cum, ca eu stiam ca se pleaca in ordine inversa incepand cu locul 30. :confused:

Cred ca faci confuzie cu alte sporturi. Maine e proba de sprint si se pleaca ca si azi. Doar la pursuit nu se califica toate ci doar primele 60 si se pleaca in ordinea 1-60 nu in ordine inversa

georg40
29th November 2007, 15:04
Victoria Martinei Glagow este in nota asteptarilor. Chiar si clasarea pe locul secund a Tatianei Moiseeva. Simone Denkinger, anul trecut nu prea stabila, vine oarecum surprinzator pe podium , mai ales ca in echipa germana ea se plaseaza doar pe pozitia 6 sau 7.
Neplacuta evolutia sub asteptari la debutul in nou sezon a unor componente mult mai bine cotate: Hitzer 16, Henkel 18 si Wilhelm 21. La aceasta proba KO, ratarile sunt penalizate cum se stie foarte aspru.
Dintre celalalte atlete cunoscute, sunt de remarcat Olofsson si Bailly, cu clasari multumitoare.

dumy84
29th November 2007, 15:37
Buna clasarea Evei Tofalvi. Daca n-ar fi ratat cele doua tinte la ultima trecere prin poligon cred ca s-ar fi clasat undeva in preajma locului 10.

rob_din
29th November 2007, 16:06
Buna clasarea Evei Tofalvi. Daca n-ar fi ratat cele doua tinte la ultima trecere prin poligon cred ca s-ar fi clasat undeva in preajma locului 10.

Ar fi fost a 6-a. Dar e un mare "daca"

rob_din
29th November 2007, 16:17
Vincent Defrasne s-a impus in proba masculina. Comportare extrem de slaba a lui Bjoerndalen si a germanilor

TheMentalist
29th November 2007, 16:42
Bjoerndalen abia pe 29. Nici sa nu mai vorbim de sportivii romani.

georg40
29th November 2007, 16:44
Un cvasi-faliment al germanilor si norvegienilor, facand abstractie de clasarile in primii zece a lui Hanevold si Graf.
Unul dintre favoriti, Michael Greis s-a clasat pe locul 25 cu 4 minute de penalizare, dezamagind total.
O nota buna pentru rusi cu patru biatlonisti in primii zece !

Radu
29th November 2007, 18:55
anul asta cupa mondiala va fi castigata de un rus...:ok:

TheMentalist
30th November 2007, 09:23
Astãzi are loc cursa de 7.5 km sprint feminin. Româncele vor pleca cu numerele:
41 PURDEA Mihaela
58 TOFALVI Eva
104 PLOTOGEA Dana

georg40
30th November 2007, 16:00
Proba de sprint s-a dovedit a fi un "galop de sanatate" pentru nemtoaice care au dominat clar castigand prin Martina Glagow si plasand 5 sportive in primele 10 pozitii.
1.Glagow
2.Wilhelm
3.Berger NOR
4.Henkel
5.Varis FIN
6.Mäkärainen FIN
7.Neuner
8.Khvostenko UKR
9.Denkinger
10.Bailly FRA

Proba de urmarire de duminica se anunta in orice caz interesanta.

ducus
30th November 2007, 16:06
Da! Pacat ca Dana Plotogea a terminat pe 64 si nu va intra in proba de pursuit :(
Glagow isi pastreaza pieptarul galben, cu 100 de puncte. :)

rob_din
30th November 2007, 16:09
Prestatie jenanta a romancelor, mai ales la schi fond. Se apropie si JO din 2010 si tot penibil ne vom prezenta si acolo

SORENSEN
30th November 2007, 20:16
Ma bucur ca Martina e in forma...si sper ca mezina Magdalena va trage mai bine ca pe ski-uri e excelenta...poate cea mai buna...

rob_din
1st December 2007, 16:06
Bjoerndalen castiga cursa de sprint in fata lui Iaroshenko. Cred ca ceea ce s-a intamplat la individual o sa fie o exceptie in sezonul norvegianului.

Geramnii au un inceput de sezon dezastruos. E drept ca Pump a fost al treilea dar este si singurul german din TOP 30. Cand s-a mai intamplata asa ceva?


Prestatie jenanta a celor doi romani care nu stiu ce cauta in Cupa Mondiala. Chiar sunt cei doi cei mai buni biatlonisti din Romania?

georg40
1st December 2007, 16:15
In proba de sprint pe 10 km, norvegianul Ole Einar Bjoerndalen aproape cu simbolicul numar de start "100" s-a razbunat pentru nereusita de joi declasand concurenta, umat fiind in final de rusul Iaroscenko si tanarul concurent german Carsten Pump.
In rest, deziluzii pentru multe natiuni, si in deosebi pentru rusi si germani. "Elita" germana pe locuri absolut modeste: 31. Rösch, 33. Greis, 34. C.Stephan, 38. D.Graf.

Intrecerile continua maine.

TheMentalist
1st December 2007, 16:28
:yeah::yeah:DA! Bravo Ole!!!

ducus
1st December 2007, 20:53
Bjoerndalen castiga cursa de sprint in fata lui Iaroshenko. Cred ca ceea ce s-a intamplat la individual o sa fie o exceptie in sezonul norvegianului.

Geramnii au un inceput de sezon dezastruos. E drept ca Pump a fost al treilea dar este si singurul german din TOP 30. Cand s-a mai intamplata asa ceva?


Prestatie jenanta a celor doi romani care nu stiu ce cauta in Cupa Mondiala. Chiar sunt cei doi cei mai buni biatlonisti din Romania?
Se pare ca da, uita-te pe site-ul Federatiei Romane de Biatlon. Azi au fost antepenultimii la finish, mai buni decat 2 sarbi si un australian! :P E clar, sporturile de iarna la nivel competitional nu sunt facute pentru noi! Am ajuns precum brazilianul ala de la Torino de anul trecut care a ajuns la sosire dupa 40 de minute de la castigator :(
Va fi vai de capul nostru la Vancouver, mai ales la schiul masculin.Cu Eva si Plotogea mai scoatem camasa, ca-n rest sunt varza!

rob_din
1st December 2007, 21:37
Eu unul nu inteleg cum cei doi sunt trimisi in Cupa Mondiala si nu este trimisa Edith Miklos la schi alpin. Dar ma rog in Romania se poate orice


Dar unde a disparut Marian Blaj care pe langa faptul ca e singurul biatlonist care a luat puncte in CM a concurat bine la CE de la Bansko din primavara (daca nu ma insle locul 12 la sprint)? S-a retras?

georg40
2nd December 2007, 12:50
Norvegiana Tora Berger a castigat azi proba de urmarire 10 km , ea facand o cursa frumoasa dar profitand si de repetatele greseli in poligon ale Andrea Henkel, clasata a doua, locul al treilea revenind Martinei Glagow.

georg40
2nd December 2007, 15:39
Cursa de urmarire a barbatilor a adus succesul rusilor, invingatori prin Ceresov inaintea lui Bjoerndalen si Iaroscenko. Rusia a avut in total 5 oameni intre primii 10. Respect.
O mica catastrofa comportarea germanilor, foarte slabi in poligon: 15.Rösch, 18.Pump, 20. Greis, 21. Wolf...

rob_din
2nd December 2007, 21:08
Sa vedem daca evolutia germanilor in Finlanda a fost doar o intamplare.