PDA

View Full Version : 9+1 Motive pentru a merge la VOT



resita
16th November 2007, 21:01
9+1 Motive pentru a merge la VOT , de Peter Badesco


1. Mai sunt încă romani care spun că nu au pe cine vota și că orice am face tot cum vor ei, politicienii actuali, va ieși. Este o păcăleală. Ei, politicienii de azi, vor să ne facă să credem aceasta și fac eforturi uriașe în acest sens. A nu vota cu nimeni, înseamnă de fapt a-i lăsa pe ei, politicienii, să aleagă în locul tău. Înseamnă a le spune: vă dau voie să îmi încălcați demnitatea și drepturile de om, sunt de acord sa nu am ce vota … niciodata!
Haideți să mergem cu toții la vot, mai ales că avem de ce vota: Vot Uninominal pentru schimbarea intregii clase politice si europarlamentarii, care ne vor reprezenta in fata intregii Europe !
Mergeti la vot si votati asa cum va indeamna constiinta INDIFERENT de optiuni. Cel mai important este sa votati. Nu votezi, nu existi !

2. Pana acum ai murmurat ca nu esti de acord cu rezultatele scrutinurilor anterioare, nu ai fost de acord cu ceea ce a ales majoritatea. Dar stii de ce au castigat ei, politicienii? Pentru ca au votat! Ia-ti prietenii, colegii, dusmanii, oaspetii, familia si mergi la vot!

Mergem la vot si votam asa cum ne indeamna constiinta INDIFERENT de optiuni. Cel mai important este sa votatam! Nu votezi, nu existi!

3. Adevărul triumfă întotdeauna! În Ucraina oamenii au reușit să se unească și să obțină anularea alegerilor fraudate. Nu este nevoie să ajungem la mișcări de masă ca în Ucraina, e suficient să ne mișcăm toți spre un singur obiectiv în ziua alegerilor: să mergem sa ne exercitam dreptul inscris in Constitutie !
Cel mai important este sa votam! Nu votezi, nu existi!

4. Ai încredere să dai bani cu împrumut Parlamentului sau Guvernului? Dacă nu, atunci mergi si voteaza! A nu te prezenta la vot înseamnă a le permite să te ia drept fraier și să-si râdă în barbă că te-au redus la tăcere.
Cel mai important este sa votam! Nu votezi, nu existi! Si de banii tai beneficiaza altii!

5. Ziua Națională a României este sărbătorită prin fasole cu ciolan. Cât de săraci și de ușor de prostit trebuie să fim dacă ne bucurăm la o farfurie cu mâncare? Ce altă țară mai procedează așa pentru a sarbatori un eveniment de asemenea importanță? Am ajuns de râsul lumii, ne mulțumim dacă avem un loc unde să dormim și avem ceva de mâncare pe masă, de restul nu mai avem nici timp și nici chef să ne preocupăm, îi lăsăm pe alții să decidă în locul nostru. Este un altfel de a spune despre noi: noi nu contam! Dar asa vrei sa fie?
Cel mai important este sa votam! Nu votezi, nu existi!


6. Neprezentându-te la vot ai lăsat locul liber celor care au votat de 2-3 ori și celor 1.000.000 de morți care au votat în locul tău. Astfel ai ajutat fără sa știi Statul la fraudarea alegerilor.
Ca sa stii cu cine votezi, trebuie sa cunosti, cat de cat, persoana, nu? Vot uninominal asta înseamna! Ori daca nu faci efortul sa te interesezi despre ce stie sa faca, poate, si mai ales ESTE acea persoana,... degeaba! Trebuie deci un efort de a-l cunoaste!
Asa ca mobilizati-va în a-i cunoaste, interesati-va, intrebati si intrebati-va!
Cel mai important este sa votam! Nu votezi, nu existi!

7. Românii mor încet dar sigur din cauza unor boli foarte grave: indiferența, lehamitea, frica și neputința. Există un singur mod de a ne vindeca și a le demonstra că lucrurile nu sunt întotdeauna așa cum au prevăzut ei, politicienii; cu câtă nerușinare și aroganță se simt atât de siguri de controlul complet asupra vieții noastre! În realitate, ei, politicienii depind de noi. De noi depinde să alegem ce fel de sistem de vot vrem, cum sa fie Constitutia NOASTRA, ce politician este parlamentar sau europarlamentar.
Cel mai important este sa votam! Nu votezi, nu existi!

8. Au trecut 17 ani de când tot aceiasi politicieni ne conduc și ne jefuiesc. Au avut destul timp să demonstreze ca le „pasa” de Romania și de romani. Nu au facut-o, au demonstrat că nu le pasa decât de buzunarele și de orgoliile lor. E vremea sa se puna punct, iar ei nu au nici un interes sa o faca pentru ca nu numai ca isi vor pierde scaunele, dar toate faptele lor vor ieși la iveala și vor trebui sa raspunda pentru ele.
Cel mai important este sa votam! Votam pentru noi si pentru viata noastra! Nu votezi, nu existi!

9. Vreți să vă puteți exprima liber? Mergeți atunci la vot, mai avem o șansa!
Nu votezi, nu existi!

10. Stiti ce gandesc politicienii? "Pentru a dezbina și a caștiga opinia publica, trebuie să o buimacim raspandind, din diferite parți și vreme îndelungata, atâtea păreri care se bat cap în cap, încât se vor pierde în labirintul acesta și vor sfârși prin a considera că este mult mai bine să nu ai nici o părere în politică si ca nu merita sa votezi". Chiar vrei sa fii marioneta lor? Doar fiind perfect conștienți de puterea și de drepturile noastre și DOAR exercitându-le vom reuși.
Cel mai important este sa votam! Nu votezi, nu existi!

NU TRANSPIRATI COMENTAND!
Cel mai important este sa votam ! Nu votezi, nu existi!


mie mi-a placut cum a pus problema Peter Badesco si sunt curios daca veti merge la vou

Celso
16th November 2007, 21:04
ii votam...normal...trebuie sa se mai ingrase si ei:D

resita
17th November 2007, 18:56
De ce votezi

- pentru ca Parlamentul European voteaza bugetul Uniunii Europene. România este parte a Uniunii Europene;

- pentru ca vrei un loc de munca mai bine platit la tine in tara. Programele sustinute de Parlamentul European fac posibil acest lucru;

- pentru ca ai nevoie de proiecte educationale, de sanatate si de mediu in tara. Ele depind de deciziile Parlamentului European;

- pentru ca vrei sa-ti fie recunoscute studiile oriunde in Europa si in lume;

- pentru ca vrei sa circuli, sa inveti si sa muncesti liber in Europa;

- pentru ca doresti sa fie promovati oamenii, produsele si valorile autentice ale Romaniei!


Poate votezi pentru ca:

- iti execiti un drept fundamental castigat in democratie;

- votul tau conteaza;

- poti schimba pozitiv starea de fapt a lucrurilor;

- Parlamentul European reprezinta interesele cetatenilor europeni, deci si ale tale;

- doresti sa-ti fie aparate interesele la Parlamentul European si in Uniunea Europeana;

- are diverse comisii de specialitate: tineret, educatie, stiinta, mediu, politica externa si interna, telecomunicatii, agricultura, cultura, sanatate – unde se iau decizii care iti pot afecta viata cotidiana;

- pentru ca iti pasa de viitorul tau, al parintilor si a copiilor tai;



Oricare ti-ar fi motivatia, du-te si voteaza!

Alege valorile Romaniei,
Voteaza echipa pentru Europa!

CFR1907
17th November 2007, 20:01
Orice om are drepturi si obligatii. O obligatie e sa mergi la vot. Nu mergi la vot? Foarte bine. Numai ca de vreme ce nu ti-ai indeplinit obligatiile nu ar trebui sa beneficiezi nici de drepturi...

resita
19th November 2007, 10:06
care credeti ca va fi prezenta la vot?

eu ma astept sa fie o prezenta redusa, undeva pe la 38-40%

YoYoyOi
19th November 2007, 10:14
nu cred ca va fi inghesuiala. Foarte iresponsabili sunt romanii din punctul asta de vedere :(

Balaci
19th November 2007, 10:20
Orice om are drepturi si obligatii. O obligatie e sa mergi la vot. Nu mergi la vot? Foarte bine. Numai ca de vreme ce nu ti-ai indeplinit obligatiile nu ar trebui sa beneficiezi nici de drepturi...


Si care sunt drepturile alea teribile? Politicienii isi respecta promisiunile? Ei sunt seriosi sau...?La alegerile astea ma duc, dar la urmatoarele nu mai merg. Mai merg doar cand o fi de schimbat Basescu...

Elphax
19th November 2007, 11:25
articolul asta nu ma convinge deloc sa merg la vot

inca nu stiu daca ma duc sa votez europarlamentarii

sondajul lui Base nu ma intereseaza oricum :D

Liviu
19th November 2007, 11:36
Nu votezi, nu existi !
Parca am fi pe vremea comunistilor. :sleep:


Orice om are drepturi si obligatii. O obligatie e sa mergi la vot. Nu mergi la vot? Foarte bine. Numai ca de vreme ce nu ti-ai indeplinit obligatiile nu ar trebui sa beneficiezi nici de drepturi...


nu cred ca va fi inghesuiala. Foarte iresponsabili sunt romanii din punctul asta de vedere :(
Lasati mai... voi aveti probabil preferinte electorale si nu ii intelegeti pe cei care nu voteaza... Personal nu am chef sa votez pentru bunastarea unora, sa stiu ca am votat ca sa il ingras pe X sau pe Y. Nici la europarlamentare nici la parlamentare. Sper ca nu (mai) credeti ca se duc in parlament sa "sufere pentru binele tarii" :scared:. Nu ma duc la vot.

Cel mai important este sa votam!
Si ce sa alegem ? Tusea sau junghiul ? :o:

YoYoyOi
19th November 2007, 11:43
Liviu, ca vrei sau nu, pana la urma cineva tot se duce acolo sa se ingrase... Asa ca mai bine sa se ingrase cine vreau eu, decat cine vreau altii :rolleyes:

resita
19th November 2007, 11:48
Lasati mai... voi aveti probabil preferinte electorale si nu ii intelegeti pe cei care nu voteaza... Personal nu am chef sa votez pentru bunastarea unora, sa stiu ca am votat ca sa il ingras pe X sau pe Y. Nici la europarlamentare nici la parlamentare. Sper ca nu (mai) credeti ca se duc in parlament sa "sufere pentru binele tarii" :scared:. Nu ma duc la vot.

Si ce sa alegem ? Tusea sau junghiul ?[/B] :o:

nu, tu nu alegi nimic din moment ce nu te duci la vot si ii lasi pe alti sa decida pentru tine.

esti dezamagit de clasa politica dar nu faci nimic ca sa se schimbe situatia, dai din gura doar dar cand trebuie sa faci ceva concret, adica sa mergi la vot, dai inapaoi.

Sorin Blaj
19th November 2007, 11:55
Alegerile sunt o modalitate de ati exprima opinia politica. Daca nu o faci, atunci nu te plange.

El Ciu
19th November 2007, 11:56
care credeti ca va fi prezenta la vot?

eu ma astept sa fie o prezenta redusa, undeva pe la 38-40%

Cam la fel cred si eu

Sorin Blaj
19th November 2007, 11:58
Eu cred ca va fi peste 50%, la ambele scrutinuri.

CFR1907
20th November 2007, 00:47
Eu sunt de parere ca trebuie sa mergi sa votezi chiar daca ai "chef" sau nu. Daca esti satul de clasa politica si nu vrei sa votezi pe nimeni anume, atunci du-te si voteaza cu ochii inchisi pe cineva la nimeriala, dar importat e sa fi prezent si sa votezi. Mai ales daca votul uninominal se va aplica in viitor, atunci daca nu o sa ai incredere in nimeni anume, atunci o sa ai optinuea sa te votezi chiar pe tine.

J.Bond
22nd November 2007, 13:45
Am sa merg la vot, la europarlamentare si la referendum.:ok:

El Ciu
23rd November 2007, 15:07
Eu voi fi membru al Biroului Permanent din sectia de votare ;)

Nico21
23rd November 2007, 15:50
Foarte tare aia cu"nu votezi,nu existi"...:):):)un fel de "nu mananci morcovi,esti miop":):):)