PDA

View Full Version : "PATINA DE CRISTAL" - Galati 16-17 Noiembrie



vio76
16th November 2007, 13:12
Iată numele concurenților: Sonia Radeva și Hristina Vasileva (Bulgaria), Martina Bocek (Cehia), Julie Cagnon și Chloe Depouilly (Franța), Roxana Boamfă și Roxana Luca (România), Irina Moucean (Ucraina), Karolina Guluke (Germania), Xenia Jardenschi (Serbia), Naiden Boricev (Bulgaria), Yoann Deslot, Geremy Prevoteaux și Mark Vaillant (Franța), Zoltan Kelemen și Zolt Kosz (România), OIeksi Bicenko, Iaroslav Fursov și Anton Kovalevski (Ucraina), Mertesi Liebers (Germania).
Brigada de arbitri va fi alcătuită din: Nikolai Ianen (Bulgaria), Anna Șatziatanassiou (Grecia), Andrea Gmelin și Florin Gafencu (România), Irina Medvedeva (Ucraina).
Juriul tehnic este format din: Alexander Pencev (Bulgaria), Nicolaie Bellu (arbitru principal), Fernand Fedronic, Cornel Gheorghe și Grety Marton, toți din țara noastră.
Intrarea este liberă în ambele zile de concurs si voi asista.

irinaidu
16th November 2007, 14:48
buna vio!!!! bine ai venit pe aici!!
suna interesant, pacat ca nu am cum sa vin in bucuresti zilele astea!!!!

whisper
16th November 2007, 20:18
Multumim Vio!:)

dumy84
17th November 2007, 11:35
Roxana Luca, locul 5, si Zoltan Kelemen pe opt, la finalul primei zile de concurs.
Sursa: Radio Timisoara

"Nivel scazut la fete, cu multe greseli, in schimb baietii au comepensat si au mers foarte bine" (Cornel Gheorghe).

irinaidu
17th November 2007, 14:07
multam fain!!!

whisper
17th November 2007, 14:54
Multumim Dumy! Cum sa fie bine la baieti cu Zoltan pe 8?!? Pai daca aici e pe 8...la Euro ce face?:mda: Sau la mondiale..dar nu vreau sa ma gandesc.
Unde sunt vremurile cand Chiper era pe 3 la TEB si pe 8 sau 9:P la CE:rolleyes:
Ma enerveaza federatia noastra rau de tot:angry:

irinaidu
17th November 2007, 14:58
pe mine m-a lovit alta intrebare. ce dracu cauta concursul asta la galati????

whisper
17th November 2007, 15:08
:cry:Cine stie..reclama...sa mai vada si altii, din provincie, patinaj de mare clasa:cry: Nu doar cei din capitala:P

dumy84
17th November 2007, 18:58
pe mine m-a lovit alta intrebare. ce dracu cauta concursul asta la galati????

Si eu m-am mirat sa aud ca se desfasoara acolo. Stiam ca patinoarul din Galati nu se afla intr-o starea prea buna, dar daca s-au intrunit conditiile optime nu putem decat sa ne bucuram pentru asta. :ok:

irinaidu
17th November 2007, 19:47
oare cat de greu ar fo fost sa fie si o stire la tv despre competitie????
adelina, eu nu m-am lamurit ce a vrut sa zica luma atunci cand am intrebat-o de ce nu sunt stiri despre patinaj pe ols. oare sa-i trimit un pm lui vadim????

whisper
18th November 2007, 17:15
:P Acus am citit..Luma a zis ca putem sa facem noi stirea:)Dar nu stiu prea bine cum...cred ca dupa ce o scriem i-o trimitem lui Vadim sa o posteze:thinkso: Daca nu mai e posibilitate sa o scriem noi direct pe un site facut de OLS..dar am uitat cum se cheama:P

vio76
19th November 2007, 09:27
In afara faptului ca e foarte frig in patinoar si ca spectator ingheti stand pe un scaun de plastic, a fost foarte bine! Eu am racit cu toata ciocolata calda consumata intre rotatii! Au schimbat din mers organizatorii ordinea de concurs, fetele fiind mai intai si apoi baietii. Nivelul competitiei feminine destul de slabut comparativ cu competitia masculina.
Feminin:
1.Chloe Depouilly (Franța) - 116,59 p;
2.Sonia Radeva (Bulgaria) - 112,16 p;
3.Roxana Luca (România) - 109,83 p;
4.Hristina Vasilieva (Bulgaria) - 102,91 p;
5.Irina Movcean (Ucraina) - 102,88 p;
6.Carolina Gulke (Germania) - 90,38 p;
7.Kriszta Nagy (România) - 58,83 p;
8.Julie Cagnon (Franța) - 32,04 p. (s-a accidentat)

Masculin:
1.Yoann Deslot (Franța) - 174,45 p;
2.Mark Vaillant (Franța) 171,12 p;
3.Oleksii Bycenko (Ucraina) - 170,28 p;
4.Jeremy Provoteaux (Franța) - 160,66 p;
5.Martin Liebers (Germania) - 152,15 p;
6.Kelemen Zoltan (România) - 147,26 p;
7.Yaroslav Fursov (Ucraina) - 138,09 p;
8.Naiden Boricev (Bulgaria) - 134,88 p;
9.Zsolt Kosz (România) - 80,81 p.

Roxana Luca si Zoltan Kelemen nu au avut programe scurte reusite dar s-au revansat la liber. Kelemen are un program pe muzica din "omul cu masca de fier" si i-au iesit aproape toate sariturile dupa ce la scurt a avut probleme la toate sariturile.

Pentru prima competitie organizata in galati dupa 24 de ani eu zic ca a fost o reusita. Au avut tot sistemul de notare pus la punct, zona arbitrilor ca la competitiile mari, zona kiss and cry, warm-up areas bine puse la punct. Cel putin francezii erau foarte incantati si entuziasti! Chloe a fost ultima concurenta si francezii au dirijat intreg publicul ca sa o sustina si a castigat! Sonorizarea mai trebuie inbunatatita dar se stie ca patinoarul din Galati nu are o acustica foarte buna fiindca s-a tot incercat organizarea de evenimente acolo. Trebuia sa ai auzul foarte ascutit sa intelegi ce spunea crainicul atat in romana cat si in engleza.

Cel de-al doilea reprezentant al Romaniei mai are de muncit nereusind nici o tripla.

Declaratii oficiale din presa locala:
CORNEL GHEORGHE, de 11 ori campion național, locul IX la Campionatele Mondiale de seniori Praga (1993), antrenor federal, arbitru internațional (prima legitimare la CSS Galați): "Este o premieră, după 24 ani, Galațiul organizează un concurs internațional de seniori. La fete s-a ratat mult, în schimb, băieții au compensat și au mers foarte bine. Au prezentat exerciții de nivel ridicat, cu combinații de triplă cu triplă, triplu Axel, de fapt și punctajul a demonstrat aceasta. Sportivul nostru, Kelemen Zoltan (antrenat de Cornel Gheorghe - n.n.), care ne va reprezenta la Campionatele Europene, s-a prezentat foarte bine. Organizarea mi-a plăcut, gazdele - pe care eu le consider familia mea, pentru că de aici am plecat - cred că au făcut o treabă foarte bună. Să organizezi, astăzi, un concurs internațional de seniori nu este la îndemâna oricui. Sunt cerințe foarte mari, aparatură specială, calculatoare, monitoare, punctaje, totul este mult mai sofisticat. Dar eu zic că gălățenii au făcut față cu brio și merită felicitări."
CRISTI MITREA, secretar general al Federației Române de Patinaj: "A fost un concurs de ținută, în care tonul l-au dat patinatorii francezi și ucraineni. Competiția a fost bine organizată, nu avem decât cuvinte de laudă din partea participanților. Vreau să transmit mulțumirile federației tuturor celor care au fost alături de noi: Primaria, Consiliul Local, Direcția pentru Sport, Clubul Dunărea și ADP. Sperăm ca această competiție să devină tradițională la Galați, urmând ca ISU (federația internațională - n.n.) să ne dea acest acord."
LAURENT DEPOUILLY (antrenor Franța, antrenorul celor doi câștigători, Chloe fiind chiar fiica sa): "A fost un concurs de înalt nivel tehnic. Sunt foarte bucuros că am izbutit să câștigăm și la fete și la băieți și sunt, de asemenea, mulțumit că am acumulat puncte importante pentru clasamentele ISU. Apreciez eforturile Federației Române, dar mai ales ale autorităților locale, pentru o organizare care s-a dovedit excelentă. Felicitări! Totul a fost la superlativ".
MARIAN STRECHE, președintele Federației Române de Patinaj: "Noi am dorit foarte mult să organizăm această competiție în orașul dumneavoastră și datorită faptului că de 24 de ani nu s-a mai petrecut așa ceva la Galați. Pot să spun că este pentru prima oară când o autoritate locală se implică atât de mult financiar. Noi am organizat competiții de nivel mult mai înalt - patru Grand Prix-uri pentru juniori și un C.M. de short-track - toate la Miercurea Ciuc - dar o aplecare atât de mare către sport, cum au arătat Primăria și Consiliul Local Galați, nu am mai întâlnit. Dacă ar fi să evaluăm competiția pe o scară de la 1 la 10, eu i-aș da nota 9, deoarece au fost câteva mici imperfecțiuni, care nu au afectat însă calitatea organizării. Mă așteptam să fie mai mulți spectatori, dar se pare că a contat și distanța mare la care este plasat Patinoarul față de centru. Sper ca la următoarele ediții - căci le vom organiza aici - gălățenii să se bucure de spectacol, care nici acum nu a lipsit".
http://www.vlg.sisnet.ro/index.php?page=articol&id=20284

rocs_a
19th November 2007, 15:13
eu cred totusi k in capitala ar trebui sa se organizeze asemenea spectacole, in cazul unui sport deloc mediatizat si cunoscut si cu f putini spectatori... ar tb sa starneasca interesul multimii (care se gaseste la buc) decat intr-un oras mai mic... e mai usor sa propagi sau sa starnesti interesul de la mai multi la mai putini decat invers... k si la fotbal, multi s-ar duce pt echipa nationala in provincie sa vada meciurile, dar nu sunt multi care ar strabate kilometri intregi pt un sport care la noi se afla la un nivel mediu, mediocru chiar....
romanii sunt prosti la planificare si organizare si mai ales la stabilirea unor strategii...
interesul pt patinaj se cultiva, tb exploatat dak se vrea sa se ajunga la performante in aceasta directie (dar nu se vrea, clar)
pt un eveniment fff mare si fff admirat merita sa organizezi in afara capitalei, invers, e in zadara, dupa parerea mea...
nu vreau sa par k as discrimina pe cei din provincie, nicidecum, dar vreau sa subliniez k strategia in privinta patinajului este gresita

irinaidu
19th November 2007, 18:08
si eu cred la fel si sunt din provincie.
eu cred ca dupa venirea lui plushy de anul trecut ar fi fost un bun moment in care sa se mai vb de patinaj. dar e clar ca federatia nu poate, nu stie si nu vrea.
mie imi vine sa ma asez pe jos sa plang. dar apoi ma consolez ca suedia are un nivel de trai super ridicat si frig si gheata cat incape si kris de abea ce a reusit un triplu axel in competitie.
dar imi pare asa de rau de oamenii care totusi isi doresc sa faca acest sport la nivel de performanta. cred ca e f frustrant pt ei sa locuiasca in romania. :(

whisper
19th November 2007, 19:51
Luca,pe 3, e binisor:P desi nu e competitie prea importanta.
Ai dreptate Rocsana mergea sa fie tinuta la Bucuresti dar asta e federatia..ce sa ii ceri:D
Apropo azi ma uitam pe situl oficial si le-am gasit adresa si e-mailu..mai ca ma paste un gand sa le zic vreo 2 :cry:

irinaidu
19th November 2007, 20:21
pai da adresa aici. nu ar fi rau sa le trimitem toti un mail. macar sa stie ca se uita cineva la patinaj.

whisper
19th November 2007, 20:29
Gata:
ROMANIA
ROU








ROMANIAN SKATING FEDERATION

Address: 35, Basarabia Bld, sect. 2, 022103 Bucharest
Telefax: (+40) 21 324 49 75
Telephones: (+40) 21 324 57 30
E-mail: patinaj@frp.ro
Web page: http://frp.ro
President: Streche Marian, Mr
General Secretary: Mitrea Cristache, Mr
Are si presedintele un nume:cry: Imi aduce aminte de melodia celor de la Vama veche:P

irinaidu
19th November 2007, 21:53
streche...... si-am sarutul in ureche :P

rocs_a
20th November 2007, 14:24
ok...bun...pt cei care citesc threadul asta... iubitori/iubitoare de patinaj, haideti sa trimitem cat mai multe mailuri la federatie, poate asa organizeaza si ei mai multe evenimente dragutze...
poate chestia asta ar tb sa o facem la eurosport, sa trimitem massuri :d sa dea si ei competitii, k sunt atatea!!! eventual gale cu yagudin :dance::cool:

irinaidu
20th November 2007, 14:26
rocs_a , faza cu eirosportul am mai gandit-o noi o data. dar nu am descoperit unde sa trimitem mailurile :(

rocs_a
20th November 2007, 14:53
comheadoff@eurosport.com
asta am gasit eu...adresa de email internationala ...

irinaidu
20th November 2007, 14:55
pai putem incerca. eu trebuie sa trimit multe emailuri pt diverse probleme personale asa ca o sa-mi aloc o seara si o sa trimit mail si la eurosport si la federatie, macar asa ca sa vad daca si ce mi se raspunde.

whisper
20th November 2007, 22:24
Eu am zis ca le trimit unul de Craciun:D Da cred ca nu strica si de SF.Nicolae:P

rocs_a
20th November 2007, 23:46
crezi k asa poate se induioseaza mai usor? :)))))))))))))))
ar fi bine sa fii un spirit k in romanul lui charles dickens, sa le arati suferinta po****tiei k nu au patinaj :) si sa vada ca ne chinuim sa gasim pe youtube sau fsvids cliprui cand ar fi mai usor sa le vedem cap coada la tv :d

whisper
20th November 2007, 23:48
:cry: Buna idee:cry:

simonika
8th December 2007, 11:21
:))..Doamne fetelor...sunteti culmea!Dar ce ati vrea voi sa va dea cei de la federatie?..poate doar consideratie is admiratie...ca sa invatati ceva...mai bine puneti mana si mergeti odata cand au cluburile antrenamente(adica in fiecare dupa-amiaza si seara..ca ai voie sa asisti la antrenamente sau dati un tel daca vreti si intrebati cum se procedeaza) si vorbiti cu antrenorii sa va invete si pe voi..platiti orele..normal...si gata...ca oricum federatia nu are materiale noi de nici o culoare...:))...bafta!

whisper
8th December 2007, 11:41
:P Ce s-a suparat Simona...pai noi nu vrem sa ne dea noua nimik...:thinkso: Sau vrem:D
OK! Probabil, nu federatia e de vina ci ministrul care se ocupa cu sportul-care e ala, nu il stiu:D- pentru ca nu da banii de ajuns pentru acest sport:) Sa ii scriem lui o petitie?:P

rocs_a
8th December 2007, 12:00
referitor la ce spui tu , adelina... acum mi-am adus aminte de o faza vazuta la tv: era o stire despre nebunia cu bradul din unirii... si aratau soferii blocati pe strazi si exasperati. Era unul care dadea vina pe videanu, k nu stie sa faca organizari, iar la un moment dat zicea: "Videanu ar trebui impuscat!" . M-a amuzat felul cum a spus-o :happy .. asa si cu ministrul asta de care amintesti tu, adelina.
Vazusem la "dansez pt tine" :groggy: o fetita (nu ii mai stiu numele si nici orasul de unde era) care facea patinaj si fusese in diverse competitii (chiar si internationale) unde castigase medalii , insa saracuta, nu avea bani nici sa isi cumpere niste patine proprii... Cred k asta se intampla la noi, avem si patinatori talentati (cum avem la atatea sporturi, tenis, fotbal, gimnastik etc) insa nu au un buget personal solid care sa ii ajute sa continue sportul asta. Si cum sponsori nu exista, interes asemenea, nu se aude nimic de acesti sportivi pe termen lung

simonika
8th December 2007, 12:04
Nu m-am suparat deloc...din contra..imi place ca sunteti foarte interesate de patinaj.....si ma bucur ca vreti cat mai multe materiale...de asta si vreau sa dau si eu cat pot si cat am...eu doar v-am zis care e situatia in federatie!

whisper
8th December 2007, 12:09
:) Atunci ce s-ar putea face...nici FRP-ul nu e de vina, nici ministrul....atunci cine? Nu putem da vina ca cei care vor sa faca patinaj nu au resurse, nu sunt ei de vina...
:cry: Tare faza cu "Videanu ar trebui impuscat!"

irinaidu
8th December 2007, 14:48
simonik, cred ca ai inteles gresit ce vrem noi de orice federatie de sport din romania. eu nu vreau nimic personal, doar nu ma apuc eu la 27 de ani de patinaj.
dar nu e normal sa fie doar 2 patinoare acoperite in tara. ca sa gasesti talentele intr-un sport trebuie sa ai un lot mare de selectie din care sa alegi. daca ar fi patinoare in fiecare oras si copilasii mici ar merge la patinoar , antrnorii ar putea observa potentialul din unii din ei. asa doar cu bucuresti si miercurea ciuc, baza de cautare e f limitata.
si e valabil pt toate sporturile.
si in primul rand as vrea sa vad campanii in care romanii sa fie indemnati sa mai faca si sport!!!
mi-as mai dori ca federatiile tuturor sporturilor sa sune la stirile tvr si sa le explice cum fiind televiziunea de stat, platita din banii nostri ai tuturor ar trebui sa vb despre toti sportivii romani, cu performante si fara. si daca au performante sa ii laude, daca nu au sa se discute de ce nu au. eu asa am vazut la italieni. doamne daca au italienii un sportiv intr-o competitie , chiar daca ala termina ultimul, despre el se vorbeste non-stop. de ce e ultimul, cine il antreneaza, so on.
grrrrrr, acum m-am 'nervat!!!! :P

whisper
8th December 2007, 23:30
Ai dreptate Irina ar trebui sa se discute indiferent daca sunt rezultate sau nu...si ar trebui sa se faca mai multe. Dar asa e la noi:mda:

Iulya
9th December 2007, 02:53
pai noi criticam si nu promovam si cand avem echipa candiata la titlu mondial -aka handbal feminin - ce sa mai vb de patinaj.

M-am gandit sa fac o mika promovare a campionatului national de patinaj though ... cu o sapt 2 inainte ... o sa printez ceva afise si le pun makar prin zona patinoarului ... poate strangem ceva lume.

Cred k tot de la public trebuie sa vina o reactie ...ca de la autoritati nu prea avem sperante:mda:

irinaidu
9th December 2007, 03:14
iulia super idee, da-mi si mie o strigare din timp poate reusesc sa vin!!!

peirsolgirl
9th December 2007, 14:33
evident ca vii, irina..eu o sa-mi rup din timpul de invatat pt sesiune si tu nu vii??

irinaidu
9th December 2007, 14:53
pai eu tre sa dau un milion pe drum :( poate o conving pe mama sa vina ca ea are bilete gratis

whisper
9th December 2007, 17:38
/hello Buna ideee Iulya!

simonika
10th December 2007, 15:43
Bravo fetele.....ma bucur ca aveti initiativa!..daca mai aveti idei mai "tipati" poate pana la urma o sa va auda cine trebuie!

andreeas
3rd February 2008, 00:26
Federatia face ce poate, Ministerul Sporturilor ar trebui sa aloce mai multi bani patinajului. Primul patinoar din Brasov s-a desfintat, pentru ca nu au avut bani sa-l intretina. Intre timp s-a construit altul. Croatia si-a trimis multi patinatori sa se antreneze in Ungaria, desi au patinoare, dar nu au asa antrenori buni. Poate nu vor ajunge patinatori asa buni, dar antrenori da. Ar trebui sa luam exemplu de la ei, dar din pacate la noi politicieni isi doresc sa investeasca cat mai putin in orice, restul sa pastreze ei. Oricum Crystal Skate s-a organizat cu sprijinul Primariei Galati, pentru acest motiv a fost ales acest oras.