PDA

View Full Version : Jerry revine! Masina pana in 10.000 euro



Pages : [1] 2

Jerry20cm
13th November 2007, 11:38
Dupa devastatorul thread "Masina pana in 7.500 euro?", care, insa, s-a incheiat fara rezultat:D, revin cu un nou thread: "Masina pana in 10,000 euro".

Cu carnetul in buzunar:D, banii in banca:D, va mai adresez inca odata intrebarea, de data aceasta nu 7.500, ci 10.000 euroi:D.

Oscilez intre Ford Focus Hatchback si Renault Megane II Sedan. Un mare plus are focus-ul.

Va astept cu mare interes sugestiile.

Elphax
13th November 2007, 11:44
Focus !

sunt anti masini frantuzesti ...

Jerry20cm
13th November 2007, 11:45
cam scumpe piesele, nu?

Precizez ca nu neaparat doar cele doua modele. Puteti sa veniti cu sugestii.

delaparis
13th November 2007, 11:55
Nu stiu cum sunt preturile in Rom dar aici Focus si Megane sunt cam la 15000 !!!
Eu ma gandeam la VW Polo sau Fox, Opel Corsa sau Meriva, etc ... nici mie nu-mi plac cele franceze :D

vorbesc de masini noi

Elphax
13th November 2007, 11:57
pai eu cred ca el zice de second ...

Jerry20cm
13th November 2007, 12:00
da, eu vorbesc de second.

Frantuzule, sa-ti iei tu Meriva, Polo, Fox sau Corsa :P

eu vorbesc de masini adevarate, nu de masini de jucarie:D

*Pentru o masina noua as fi dispus sa dau si 12 mii, dar nici asa nu gasesc ceva interesant.

Cristian
13th November 2007, 12:05
:cry: in 10.000 Jerricu vrea masini adevarate nu jucarii... i-ati ma Hummer daca esti asa breaz. Cu 330 de milioane el vrea masini adevarate, nu-ti ajunge ma nici de Polo, eu am Polo si sunt super multumit, si am dat 13.000 Euro cu tot cu Casco si taxe...etc

Jerry20cm
13th November 2007, 12:07
s-o stapanesti sanatos, dar pe Polo, in opinia mea, scrie: "N-am avut bani de Golf". :ok:

ps: vorbeam de masini sh. gasesti si BMW in 10 mii sh, asa ca poti gasi masini adevarate in 10.000.

delaparis
13th November 2007, 12:12
eu vorbesc de masini adevarate, nu de masini de jucarie:D

*Pentru o masina noua as fi dispus sa dau si 12 mii, dar nici asa nu gasesc ceva interesant.


Ce jucarie mai ? :D

Nevasta-mea are un Fox si e masina buna , spatioasa desi pe sasiu mic ... si e nemteasca 100% deci :rolleyes:

La 12000 e un model Lancia ... nu stiu cum se numeste dar se pare ca are motor bun pe benzina ... ceva in jurul 100 cp pentru o masa de 600 kg :shocked: ... cele italienesti sunt placute la condus

Elphax
13th November 2007, 12:12
poti gasi in DE BMW seria 3, motor de pana in 2l cu 9.000-10.000 destul de ok. bine, le poti gasi si la noi cam la aceleasi preturi, putin mai forjate probabil

Jerry20cm
13th November 2007, 12:16
Ce jucarie mai ? :D

Nevasta-mea are un Fox si e masina buna , spatioasa desi pe sasiu mic ... si e nemteasca 100% deci :rolleyes:

La 12000 e un model Lancia ... nu stiu cum se numeste dar se pare ca are motor bun pe benzina ... ceva in jurul 100 cp pentru o masa de 600 kg :shocked: ... cele italienesti sunt placute la condus

Puricosule, iti multumesc de propuneri, dar gusturile noastre nu corespund:D

elphax, am vazut si pe aici, dar principala problema e nr. mare de km pe care il au la bord.

Hard
13th November 2007, 12:20
iti iei un golf 4 din 2004 de banii astia din Germania . masina sh din Romania nu te sfatuiesc sa cumperi,decat daca cunosti destul de bine pe cel care o vinde...
ce si-au cumparat prietenii mei sh :
-seat leon 2002 1.9 tdi 120 000 km - 8600 euro
-golf 4 2002 1.9 tdi 136 cp 105000 km - 10 000 euro

Jerry20cm
13th November 2007, 12:27
da, cred ca o sa-mi cumpar din Italia sau Germania.

Elphax
13th November 2007, 12:42
pai recomandat e sa le verifici la un service acolo
deci sa iei masina nemteasca in germania, respectiv fiat in italia :P

Hard
13th November 2007, 12:46
Jerry , mai pune niste bani si ia-ti ca a mea :P

Jerry20cm
13th November 2007, 12:51
n-am timp sa astept, englezule :P

elphax, si daca vreau ford, trebuie sa ma duc neaparat in sua?:P

Cristian
13th November 2007, 14:30
s-o stapanesti sanatos, dar pe Polo, in opinia mea, scrie: "N-am avut bani de Golf". :ok:

ps: vorbeam de masini sh. gasesti si BMW in 10 mii sh, asa ca poti gasi masini adevarate in 10.000.


Sa fii sanatos cu SH-ul... eu ziceam de masini noi.
Pe Polo scrie asta e masina ce mi-a placut, ca mi-ar fi placut si un Golf 5 asta e partea a 2-a da ala era 23.000 Euro :ok:
Asta e masina mea si ma mandresc cu ea:
http://img250.imageshack.us/img250/2665/img2076rl4.jpg (http://imageshack.us)

Ess
13th November 2007, 14:50
jerry>cred ca focus-ul spre care oscilezi, suna f bine.
desi la banii, astia gasesti si un 307 break (in 3 volume) de prin 2004-2005, cu vreo 30.000 km. E peste focus cam la toate capitolele (ma rog...asa stiu eu).
rog a nu se compara renault-ul cu peugeot-ul. un pic de respect pt bucile stramosilor, ce dracu'? :D:D:D

Jerry20cm
13th November 2007, 14:58
Cristi, ce motor ai pe ea?
Si inca odata: S-o stapanesti sanatos. Pe mine nu ma atrag Polo-urile.

Ess: fara break-uri, dar un 307 hatchback e de luat in seama. :)

Cristian
13th November 2007, 15:27
Motor de 1,4 5 trepte + 1 Marsarier, 85 CP... viteza maxima 195 km/h constructiva. Si crede-ma ca nu trebuie mai mult. Ca nu te atrag e problema ta, si nu vroiam sa te conving sa te atraga cumva, da sa lasi aerele deoparte ca Domne eu vreau masina, nu jucarii... astea-s aere de adolescenti, iar eu aveam impresia ca tie ti-au trecut aerele astea de multa vreme da se vede faptul ca m-am inselat. Nu e jucarie amice, e o masina ca oricare alta.

Lordul
13th November 2007, 15:31
Jerry sa stii ca Opel Corsa a fost masina anului 2007 in Romania..

Cristian
13th November 2007, 15:32
Nu auzi ma ca el nu vrea jucarii ? La valoarea lui isi ia si un Porsche.

Lordul
13th November 2007, 15:36
de care ? Carrera ??? Jerry eu zik mai bine mai strangi niste bani iti eu o Honda Accord si 20 de ani nici capu nu te doare

Jerry20cm
13th November 2007, 15:42
Tovarase Cristi, masina ta e o jucarie. Ti-am mai zis: polo = n-am avut bani de golf, fabia = n-am avut bani de octavia si bora = n-am avut bani de passat. Asta e parerea mea si asta o sa ramana. Bineinteles ca tu o sa ti-o lauzi, doar e masina ta.

lordule: - corsa asta noua arata bine, dar e masina de fata, tot parerea mea.
- bani de accord nu am si nici nu stiu, daca as avea bani, daca mi-as lua-o.

Lordul
13th November 2007, 15:47
Jerry po-ti sa-tie iei in 3 portiere...

Jerry20cm
13th November 2007, 15:49
da, Lord, stiu ca pot, dar nu ma atrage.
tu ce masina iti iei?

Lordul
13th November 2007, 15:53
nu stiu sigur ...am un 407 care vine maine ....probabil aia o sa fie prima mea masina

Cristian
13th November 2007, 15:53
Tovarase Cristi, masina ta e o jucarie. Ti-am mai zis: polo = n-am avut bani de golf, fabia = n-am avut bani de octavia si bora = n-am avut bani de passat. Asta e parerea mea si asta o sa ramana. Bineinteles ca tu o sa ti-o lauzi, doar e masina ta.

lordule: - corsa asta noua arata bine, dar e masina de fata, tot parerea mea.
- bani de accord nu am si nici nu stiu, daca as avea bani, daca mi-as lua-o.

Te-ai udat la Jerry :happy Is curios ce jucarie iti iei tu camarade, ca eu nu-s tovaras. Sa nu uiti sa pui poze cu ea.

Jerry20cm
13th November 2007, 15:57
n-o sa uit, dar oricum n-o sa fie o masina de jucarie. :ok:

Cristian
13th November 2007, 16:01
Ok :ok:

Hard
13th November 2007, 16:06
Eu cred ca sunt alte lucruri in viata cu care sa va laudati decat o bucata de tabla si un motor.
Accord e o masina buna dar nu pt Romania.Nu ti-o iei ca sa o tii in fata blocului sau in curte : consum 15 litri /100 km in Bucuresti ;)
Este clar ca Jerry este atras de masinile din clasa compacta hatchback . Cred ca cel mai bine ar fi un Golf 4 din 2004( cele mai vandute masini VAG ) sau un Focus. Este clar ca masinile reusite sunt cele la sfarsit de productie,dupa ce s-au aflat toate problemele. 307 mi se pare cam gay (parerea mea ).

Jerry20cm
13th November 2007, 16:13
nu numai hatchback-urile, si berlinele imi plac. Spre exemplu: Mazda 3 Sedan, o stii?:D
intradevar, nu imi plac hatchback-urile mici.

Elphax
13th November 2007, 16:14
pai Focus nou e undeva la 12-13.000

Jerry20cm
13th November 2007, 16:19
pe la 12.800 - modelul 1.4 - benzina :)
cu dotari acceptabile.

Hard
13th November 2007, 16:25
10-12 mii de euro este o suma foarte "enervanta" .este suma limita intre o masina sh bine "dotata" :D si una noua dar slabutza in dotari ...:no:

Cristian
13th November 2007, 16:36
Nu-ti mai lua ma nimic, mergi cu RATB :happy Iti ajung banii ce zici ca-i ai ptr abonament pe viata la RATB.

Ess
13th November 2007, 17:27
hoprea mah...si aici va certati?
jerry>daca-ti iei corsa tre' sa te gandesti la costuri suplimentare: cursul de coafeza, manichiurista si cursul de descarcerare dinspre interior :D

cristi> motorizarea de de 1.4 de pe polo e cea mai buna alegere.
cutia de viteze e naspa: doar 1 de marsalier?:D:D:D

dardar_3
13th November 2007, 17:30
Uite jerry ce ai putea sa iti iei :

http://www.restromania.com/images/vederi/wm_mici/Teleorman_RosioriDeVede_MaxiCaruta_small.jpg

Iti bagi tricoul rosu-albastru si merge de minune...:D...

PS: La cauciucuri ii bagi Pirelli...:D



OT: Iti recomand insa un Chevrollet Kalos... e bunicica masina... :D

Jerry20cm
13th November 2007, 17:36
cristi: adevarul ca intre tranvai si polo nu sunt prea mari diferente:D

ess: aceeasi parere o am si eu despre corsa.

vere: kalos-ul nu se mai fabrica, acum e aveo. Arata bine modelul in 4 usi, intr-un timp ma gandeam serios sa-l iau. La 10 mii o iei noua cu un motor de 1.4 - 16v - 95 CP si cu dotari bunicele. Nu stiu, as prefera totusi o masina mai sportiva.

SAMM
13th November 2007, 17:40
chevrolet lacetti

opel astra clasic

si pt ca pot garanta pt honda, cred ca jazz se incadreaza in suma


sau cielo desi nu stiu dak se ma fabrica

Cristian
13th November 2007, 17:40
Uite jerry ce ai putea sa iti iei :

http://www.restromania.com/images/vederi/wm_mici/Teleorman_RosioriDeVede_MaxiCaruta_small.jpg

Iti bagi tricoul rosu-albastru si merge de minune...:D...

PS: La cauciucuri ii bagi Pirelli...:D



OT: Iti recomand insa un Chevrollet Kalos... e bunicica masina... :D

:cry::cry::cry::cry::cry: Nu esti intreg la minte
@jerry Bine ma te inteleg ca ai ceva impotriva mea, da impotriva unei masini nemtesti chiar nu inteleg ce poti avea Si nu te mai uda atat la jerry ca-ti agati dresu.

Cristian
13th November 2007, 17:42
cristi: adevarul ca intre tranvai si polo nu sunt prea mari diferente:D

ess: aceeasi parere o am si eu despre corsa.

vere: kalos-ul nu se mai fabrica, acum e aveo. Arata bine modelul in 4 usi, intr-un timp ma gandeam serios sa-l iau. La 10 mii o iei noua cu un motor de 1.4 - 16v - 95 CP si cu dotari bunicele. Nu stiu, as prefera totusi o masina mai sportiva.

Asta e un fel de : Si cu sufletu in rai.... continuarea o stii :happy
Cum ziceam nu-ti mai lua ma masina.

Jerry20cm
13th November 2007, 17:47
bah cristi, prostia la tine depaseste rau limitele. e treaba mea daca-mi place sau nu masina respectiva. ti-ai zis punctul de vedere, mi l-am zis si eu pe al meu. E treaba ta ca-ti plac masinile de domnisoara, mie nu-mi plac.
si inca odata: polo = n-am avut bani de golf :ok:

SAMM:

Lacetti cam depaseste bugetul meu,vorbesc de nou, nu m-am uitat la SH. Oricum, frumoasa masina.

Opel Astra Classic: excelenta masina, dar ca si Loganul, mult prea multe. Te saturi de cate sunt in Romania asta.

Cielo, nu.

Cristian
13th November 2007, 17:52
Bine ma nu-ti plac nu-ti plac, da sunt doar masini nu jucarii, intre tramvai si Polo ai alege tramvai, astea ce le zici tu sunt greturi.
Pai da bai hahalero, ti s-au propus diferite masini, da tu nu si nu, pana la urma ce-ti iei ma fetito ??? Esti penibil rau. Cine dracu l-a numit pe ciocoflenderu asta iar moderator ???

SAMM
13th November 2007, 17:55
pai sa stii ca masinile sub 10,000 sunt multe in Romania

dak vrei ceva mai deosebit, cauta ceva american sau japonez

kia ceed, hyunday i30, honda jazz

Jerry20cm
13th November 2007, 17:56
polo = masina de femei. tu ai polo, eu nu.

nu te pune nici dreq sa citesti pe thread-ul asta. ti-am mai zis: "prostia la tine atinge margini necunoscute." :)

Jerry20cm
13th November 2007, 17:58
pai sa stii ca masinile sub 10,000 sunt multe in Romania

dak vrei ceva mai deosebit, cauta ceva american sau japonez

dap, am specificat la inceputul thread-ului: prima in optiuni e una americana, ford focus hatchback.

Am facut thread-ul asta sa vad si propunerile voastre. Din pacate, am doar o masina de cumparat, ca daca aveam mai multe le luam pe fiecare. (bine, nu masini de femei ca polo:D).

dardar_3
13th November 2007, 17:59
Mergi mah cu taxiul ca toti smecherii si gata...:drak:.... mai lovesti :drak: pe cineva si cu masina...:D...


PS: Ia-ti frate Logan si tine stindardul tarii cat mai sus...;)... Sau daca nu... am niste prieteni samsari care aduc masini la cheie daca te intereseaza...:D... noi noutze...:D

SAMM
13th November 2007, 18:00
ford focus e ok

m-am gandit si eu mult la ea cand mi-am luat masina

in plus are un prieten de-al meu si e f incantat de ea, modelul vechi

Jerry20cm
13th November 2007, 18:01
vere: sa stii ca mi-as lua Logan daca as avea nevoie de o masina pe care s-o folosesc in fiecare zi. Cum nu am nevoie de asa ceva, ma orietez spre ceva mai atractiv ochiului.

samm: ce masina ai?
eu vreau focusul ala nou, aparut de prin 2005.

SAMM
13th November 2007, 19:06
honda accord

Lordul
13th November 2007, 22:07
SAMM felicitarile mele ,ai facut alegerea potrivita : Honda Acord :ok:

Hard
13th November 2007, 22:21
pana in 10 mii iei un accord din 2000 :D
SAMM,tu esti ala de pe hondafan ? :D ai grija de masina la cati dusmani iti faci cu forumul asta :groggy: :D:D:D
Felicitari pt masina :ok:

ionut_cluj
13th November 2007, 23:30
Fiat Grande Punto, Lancia Mussa, Fiat Stilo, Mazda 3 (penultimul model), Ford Mondeo, Ford Focus, Saab 9-3, Volvo S40/V40, Citroen C5 (!!!), Citroen C4, Fiat Linea...iti alegi tu:)

Vadim
13th November 2007, 23:32
honda accord

Samm, felicitari. Cand te fac o liniuta?

YodaRo
14th November 2007, 06:14
@Jerry, Ford Focus e cea mai ieftina si mai proasta masina din America. Pe la 11 000 USD iti poti lua una nou noutza.
De renault meganu nu stiu ce sa zic dar eu in locul tau mi-as lua o masina germana. Un VW Golf de exemplu.

Uite aici in America tot masinile germane sunt the best. Mi-au sclipit ochii duminica la un BMW 330 la vreo 28 000 USD, unul 5 series pe la vreo 20 000 USD, un mertzan compressor pe la vreo 20 000 toate used. Ahh si un porsche boxter rosu, o minunatie de 5 ani la 60 000 miles la vreo 20 000 USD. Masina germana e masina. Ma cauta dealerii sa le dau masina mea de 3 ani pentru una din alea de sus. Si sa mai pun ceva bani diferenta. O sa o fac intr-o zi dar ma tot uit dupa un bmw 330 sau 5 series first. Daca gasesc un deal bun pe la vreo 25 000 USD, maxim 3 ani, si maxim 30 000 miles la bord nu mai stau pe ganduri.

BAK
14th November 2007, 09:11
ai dreptate...ford focus si kia rio sunt cele mai ieftine masini din america....insa in privinta masinilor germane...nu sunt chiar asa de speciale precum crede lumea...eu cred ca la ora actuala, lexus este peste mercedes..iar bmwurile isi pastreaza cel mai bine pretul insa pentru pretul unui bmw second mai bine iti iei o masina noua...ceea ce am so facut

SAMM
14th November 2007, 10:39
pana in 10 mii iei un accord din 2000 :D
SAMM,tu esti ala de pe hondafan ? :D ai grija de masina la cati dusmani iti faci cu forumul asta :groggy: :D:D:D
Felicitari pt masina :ok:

:D

eh nici chiar asa, cred ca doar 1 sau 2 de pe forum ar avea acum ceva cu masina mea, acum ceva timp aveam mai multi "prieteni"


Samm, felicitari. Cand te fac o liniuta?

Nu sunt fan liniutze, vii cu aston martin sau cu noul lamborghini ? :D



SAMM felicitarile mele ,ai facut alegerea potrivita : Honda Acord :ok:

ms, si atunci si acum cred acelasi lucru, ca am ales ce trebuia

Hard
14th November 2007, 11:44
Anyway , ca sa-l mai oftic putin pe Jerry :D:D
Japan rules ! :D

Jerry20cm
14th November 2007, 11:48
bah englezule, tre' sa dai la bere ca te-am convins sa-ti iei masina aia.:D

Hard
14th November 2007, 12:02
m-au convins service-urile si modul slab de tratare a clientilor de la unii producatori de masini . mi-a fost mai usor sa aleg.
tu ai fost doar o coincidenta :D

SAMM
14th November 2007, 12:51
ce masina ai Hard ?

Hard
14th November 2007, 13:20
Am urmarit inca de acum 4 luni de zile de cand nu eram in tara forumurile dedicate si website-urile oficiale ale marcilor preferate de masini si am ramas cu gandul doar la 3 . Odata ajuns acasa ,dupa 3 saptamani de cautari si documentari,drive test-uri ,satisfactii si dezamagiri :D , am ramas la Mazda 3 Sedan.
La inceputul lui ianuarie vine.

SAMM
14th November 2007, 13:28
same here

am urmarit forumurile cam 6 luni, cerut opinii de la toti cunoscutii, de la oameni care au avut mai multe masini (samsari cum se zice) si am ales

am avut in competitie
accord, 6, legacy, 407, passat

am facut punctajul si a castigat accord

Se intampla asta cam prin primavara

YodaRo
14th November 2007, 17:06
Eu nu stiu cum sunt Honda Accord facute in Europa. Insa aici in USA e socotita o masina ce isi cam pastreaza valoarea. Calitativ insa noile modele au ceva probleme la instalatia electrica. Unui prieten i-a murit masina in drum de la un scurtcircuit.
Legacy este o masina foarte safe si fiabila. Am avut si eu acum cativa ani un legacy, stabilitate si tot ce vrei la ea. Insa nu imi place designul.
Vw passat pare masina romanului favorita. EU nu mi-as lua din principiu...asha ca au prea multi...cand am fost ultima oara in RO si am vizitat ceva rude la tzara acolo unul din 3 vecini aveau passat.

Masinile japoneze sunt fiabile. Sunt masini bune si ca fuel efficiency. Dar vine o vreme cand te saturi de japoneze mult. Si atunci cred ca masina germana este o solutie. Daca vrei putere un BMW. Daca vrei eleganta Mercedes.

Ahhh si la acelasi pret adica vreo 30 000 USD este Acura TL noua . Este cea mai safe masina avand caroseria de otel. Si este doar v4 deci sta bine si cu consumul.

SAMM
14th November 2007, 17:19
legacy e ok, si designul imi placea, consumul insa 16.5% in oras dat de producator insemna in bucuresti cam 18% ceea ce mi s-a parut enorm

Hard
14th November 2007, 17:46
La clasa ei ,Accord este no 1 :ok: pacat ca varianta diesel este foarte scumpa ( peste ce bugetul meu alocat unei masini ) iar pt mine o masina de 2.0 l pe benzina mi se pare scumpa la consum :mda:
Civic nu imi place ,si de aceea am trecut pe vecinii de la Mazda :D .
ps: nici sa nu aud de masini germane,la cate vad pe strada ( parca toti ar conduce aceeasi masina :mda: ) nimic original frate la romani :D
In plus , am locuit 2 ani intr-o tara in care masina japoneza este apreciata si exploatata mult mai mult decat in tara noastra draga si am avut timp sa fac comparatii.

YodaRo
14th November 2007, 18:38
de obicei iti doresti sa iei ce n-ai mai avut. Eu unul m-am plictisit de japoneze si americane. As incerca ceva german.
Singura exceptie pentru o masina japoneza am spus as face-o pentru Acura TL. Steel si ff safe si consumul ok.
Eu am condus si o masina pe benzina de 1.8 l. Nu avea putere motorul si am fost nemultumit. Pe autostrazi unde se merge cu viteza iti trebuie si putere si demaraj sa poti schimba benzile. Asa ca peste 2.3l poti fasi ceva convenabil.

california
14th November 2007, 18:39
Honda Accord din USA e diferita de cea din Europa,daca vrei aceeasi masina....se numeste Acura TSX in America,,,,,,oricum acum au schimbat designul la Accordul american

cine vrea accordul meu din 2000 V6?

focusul aici e considerat printre cele mai poraste masini....

ideea e ca e facut in Mexic....cred ca cele din Europa sunt facute pe acolo pe undeva....

SAMM
14th November 2007, 19:10
intr-adevar accordul diesel e cam scump, dar am vazut in multe topuri in multe reviste cum iesea pe primul loc, se spune ca motorul ar fi cel mai fiabil diesel din lume la clasa lui

motorul pe benzina consuma mult, asta e adevarat dar totusi are 2 L si 155 CP dak fac o proportie cu Octavia 2 102 CP raportul consum / CP iese mai convenabil la accord

cum zic eu si cai multi si consum mic mai greu

focusul mie mi se pare ok, chiar dak nu e vazuta cine stie cum in America, masina e ok, totusi tre sa consideri raportul calitate / pret ca asa o compari cu aston martin si zici ca focusul e naspa

Datenshi
14th November 2007, 20:48
Samm, cat consuma in oras asta de 2l/155cp?

Prome
14th November 2007, 23:09
eu as opta pentru un clio sport la 170 hp de prin 2001 :)

oaspetele
14th November 2007, 23:21
eu totusi nu inteleg de ce nu pot coexista intr-o parcare masinile japoneze si cele nemtesti.
de la o reactie fireasca, cea de aparare de explozia de german cars lovers, s-a ajuns la extrema cealalta, de genul "daca nu-i japoneza nu-i buna".
sa fim seriosi.

cat despre motoare de 2l, VW are acum 2.0FSI de 150cp.
sa nu vorbim de acelasi motor (cu ceva piese modificate, dar cilindreea la fel) care pe S3 surclaseaza majoritatea benzinarelor de 2l.

Hard
14th November 2007, 23:52
Honda Accord din USA e diferita de cea din Europa,daca vrei aceeasi masina....se numeste Acura TSX in America,,,,,,

De fapt echivalentul Acura tsx este Accord Type S ,total diferit de Accordul normal :D
Accord consuma 14 litri / 100 km in Bucuresti...relativ. Sa ma contrazica SAMM daca nu am dreptate.

SAMM
15th November 2007, 10:00
Acum normal depinde si la ce ora circuli si in ce zona, la ore de varf prin zonele aglomerate cam 13-14 consuma

SAMM
16th November 2007, 10:00
Jerry vezi ca am vazut aseara o reclama la Lacetti ca ar da o reducere, vezi poate te incadrezi

Jerry20cm
16th November 2007, 10:54
merci, Samm.
am bagat acum o privire si mi se pare interesanta oferta.

Vadim
16th November 2007, 15:50
Nu sunt fan liniutze, vii cu aston martin sau cu noul lamborghini ? :D
Cand o sa vreau sa imi rup testiculele la fiecare intrare in masina, fii sigur ca i sa am un Lamorghini. Acum am un vw passat, cred ca tot pe acolo e cu a ta ca motor, daca am inteles bine tu ai 155cp benzina si eu am 170 pe motorina. Eram curios care fuge mai bine.

SAMM
16th November 2007, 16:47
nu prea inteleg cum e asta Vadime, le ai tu mai altfel decat noi toti :))))

in fine, eu mi le-as rupe

cat despre liniuta, n-am sanse , motorul diesel trage mai bine la turatii joase si avand in vedere ca oricum ai mai multi CP cred ca sunt sanse mici sa te iau

Vadim
16th November 2007, 16:57
Pai aia ziceam si eu ca mi l-as rupe. Prefer supercaruri mai prietenoase, asa cum ar fi Audi R8. :D Vise...

Eu am 8,6 in carte, tu ai fie 8,9 fie 9,3. Nu ma prind care e, de pe siteul oficial al Honda, au 2 cu aceeasi motorizare si timp usor diferiti: http://honda.com.ro/accord4d/ Iti zic eu ca sunt pe acolo, compenseaza benzina ta cei cativa caluti in plus ai mei (asta pana imi fac chip tuning la 200cp) :D. Eu am citit despre motorul i-Vtec numai de bune.

Celso
16th November 2007, 19:11
eu la 10.000 mi-as lua Chevrolet Lacetti 5 usi....super masina... usor de intretinut, confortabila
sau mai bine ia-ti naiba o dacie 1300:cry: pana mai inveti sa sofezi:D

Hard
16th November 2007, 19:34
Pai aia ziceam si eu ca mi l-as rupe. Prefer supercaruri mai prietenoase, asa cum ar fi Audi R8. :D Vise...

Eu am 8,6 in carte, tu ai fie 8,9 fie 9,3. Nu ma prind care e, de pe siteul oficial al Honda, au 2 cu aceeasi motorizare si timp usor diferiti: http://honda.com.ro/accord4d/ Iti zic eu ca sunt pe acolo, compenseaza benzina ta cei cativa caluti in plus ai mei (asta pana imi fac chip tuning la 200cp) :D. Eu am citit despre motorul i-Vtec numai de bune.

1.Ala nu e siteul oficial Honda ci al unui dealer (de c...t) Honda :D
2. Eu vad acolo 0-100 km/h in 9.6 sec. dar acum depinde si de sofer :D
3 Intradevar motorul aspirat pe benzina este cel mai bun.
:D
Vadim,ajuta-l pe Jerry ce masina sa-si ia ca de 1 an de zile este nehotarat :D

Vadim
17th November 2007, 00:56
Vadim,ajuta-l pe Jerry ce masina sa-si ia ca de 1 an de zile este nehotarat :D
Dar cine sunt eu, Jeremy Clarkson? :D Eu si masinile... In locul lui mi-as lua Logan fara probleme. Initial asa am si facut si l-am tinut doi ani. E prima lui masina, nu stiu daca merita sa iti ia din prima ceva supertare, mai bine ceva sa rupa fara mari dureri prin oras si daca o loveste sa nu sufere ca un caine. E drept ca acum sunt si alte optiuni, mai ales la Chevrolet care are preturi bune. Pana in 10.000 sunt Logan si Aveo daca nu ma insel, exceptand masinile mici gen Citoroen C1 si altele din clasa asta. Pe la 11-12 ar fi si Opel Corsa si poate ceva Renault Clio sau Megane II. De masinile coreene nu prea are sens sa vorbim, desi pretul se incadreaza. Un Kia ceva. :)

Nico21
17th November 2007, 10:59
Am ras de m-am spart pe acest topic...bre,in lumea asta sunt masinile nemtesti si restul...;)din toate punctele de vedere...ce conteaza ca are toata lumea,atat timp cat sunt exceptionale?...am vazut ca unii si sufera de ei...domne,are tot taranu',eu vreau altceva...pai sa nu imi spui ca umbli si cu o gagica cu 3 tzatze si iti vei cumpara o masina cu 3 roti ....:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Hard
17th November 2007, 12:36
Hihi ,ce post interesant a postat Mustata :D ,in stilul caracteristic.
Tinere ,nu toti tzaranii au masini nemtesti (vezi ex Vadim ;) ) dar mai toti tzaranii plecati la munca prin Germania ,Italia,Spania s-au intors acasa cu Audi si Vw si probabil de aici si povestea asta.Multe manele am auzit in Passaturile vechi,si nu in Avensis de exemplu ,care sunt si ele destule in Bucuresti in ultima vreme.Sincer nu cred ca Audi este o masina mai buna decat Lexus si totusi daca ai Audi trezesti mai multa invidie printre vecini.
Europenii sunt innebuniti dupa consumul mic de la diesel si de aici reiese si nr mare de automobile diesel vandute de VAG.Dar sa trecem oceanul sa vedem ce prefera americanii,care schimba masinile la 1-2 ani si probabil au o experienta mai mare in a alege o masina fiabila. Eventual arunca o privire pe siteul celor de la top gear sa vezi top 152 ale celor mai fiabile masini conduse in 2006.Tu crezi ca degeaba Honda, Toyota sunt considerate cele mai fiabile ?
Tu crezi ca degeaba Golf 5 a fost un fiasco la numarul de vanzari ? Englezii sunt foarte conservatori cu orice,mai ales cu masinile lor,le tin si 10 ani.Ce marca crezi ca erau cele mai multe masini mai vechi de anul 2000 ? Honda Civic ;)

Nici nemții nu mai cred în mitul mașinilor germane
Dominație japoneză pe podiumul Auto Bild


În fiecare an, una dintre cele mai importante publicații auto germane, Auto Bild (revista auto cu cel mai ridicat tiraj din Europa), testează automobilele după calitate, servicii și satisfacția proprietarilor.

În total sînt 7 categorii care stabilesc verdictul final, inclusiv un test de anduranță de 100.000 km, inspecții tehnice, numărul de rechemări în service pentru defecte de producție, garanția și locul ocupat în preferințele cumpărătorilor de automobile.



Ultimul top publicat cuprinde cele mai cunoscute 24 de mărci și pentru al doilea an consecutiv Mazda s‑a clasat pe primul loc, cu rezultate foarte bune la toate categoriile, dar în special la capitolele calitate tehnică și satisfacția clienților. Rezultatul nu este deloc surprinzător avînd în vedere că Mazda a ieșit cu capul sus și la recentele studii efectuate de revista ADAC (Automobil Club German) sau cea britanică What Car?.


De remarcat că între primele zece poziții ale topului întocmit de germanii de la Auto Bild s‑au clasat șapte mărci asiatice, podiumul fiind o afacere exclusiv japoneză.


Topul Auto Bild Quality Report 2006 arată astfel: 1. Mazda, 2. Toyota, 3. Honda, 4. Hyundai, 5. Nissan, 6. Chevrolet, 7. Volvo, 8. Suzuki, 9. Mitsubishi, 10. Opel, 11-13. Audi, BMW, smart, 14. Skoda, 15. Mercedes-Benz, 16-18. Ford, SEAT și Volkswagen, 19. Kia, 20. Alfa Romeo, 21. Citroen, 22. Renault, 23-24. Peugeot, Fiat.


UUUUPS :D

Nico21
17th November 2007, 13:31
Bre Hard,zici ca esti Iliescu...doar bla bla-uri...auzi topuri...pai si Rapidul in 2006, intr-un top facut de institutul de statistica al fotbalului,era pe locul 7 in lume...:):):):)doar nu esti copil mic,sa mai crezi in sondaje si alte prostii...pe mine ma doare in pipa de o masina...atata timp cat nu am probleme cu ea...este buna...pai am citit aici ca Accordul a facut un mic scurtcircuit si a cazut total...:):):)daca si astea sunt masini sigure...:):):)de acord...sunt bunicele masinile facute de oblicii astia...dar tu compari sula cu prefectura...

Hard
17th November 2007, 13:41
Da Mustata doar bla bla -uri si cateva mii de km parcursi cu 4 masini (1 romaneasca,1 germana,1 franceza si 1 japoneza) ,5 drive -testuri si tot ce inseamna documentare (timp de cateva luni ) pe forumuri specializate,acolo unde orice om isi posteaza satisfactiile si dezamagirile legate de ceea ce reprezinta o masina.
Arata-mi si mie unde ai citit de scurtcircuitul :cry: ala la Accord,te rog.
Ti-am prezentat niste topuri,pt ca asta ar fi primul pas ,dupa parerea mea,atunci cand esti interesat de un automobil anume.Bineinteles ca nu fac acum japonezii masinile perfecte.In acelasi timp, cunosc posesori de masini germane care sunt pe deplin multumiti de ele,dar cunosc si persoane total dezamagite.Gusturile nu se discuta.

Nico21
17th November 2007, 14:04
Da Mustata doar bla bla -uri si cateva mii de km parcursi cu 4 masini (1 romaneasca,1 germana,1 franceza si 1 japoneza) ,5 drive -testuri si tot ce inseamna documentare (timp de cateva luni ) pe forumuri specializate,acolo unde orice om isi posteaza satisfactiile si dezamagirile legate de ceea ce reprezinta o masina.
Arata-mi si mie unde ai citit de scurtcircuitul :cry: ala la Accord,te rog.Ti-am prezentat niste topuri,pt ca asta ar fi primul pas ,dupa parerea mea,atunci cand esti interesat de un automobil anume.Bineinteles ca nu fac acum japonezii masinile perfecte.In acelasi timp, cunosc posesori de masini germane care sunt pe deplin multumiti de ele,dar cunosc si persoane total dezamagite.Gusturile nu se discuta.


Uite ce scrie Yoda.ro,pe acest topic :
"Eu nu stiu cum sunt Honda Accord facute in Europa. Insa aici in USA e socotita o masina ce isi cam pastreaza valoarea. Calitativ insa noile modele au ceva probleme la instalatia electrica. Unui prieten i-a murit masina in drum de la un scurtcircuit"...tzac pac...
:happy:happy:happy

Hard
17th November 2007, 14:14
Daca avea mai multe detalii de spus,era si mai bine.
Vin si eu cu informatia ca unei cunostiinte de ale mele i s-a calat motorul dupa numai 4 000 km : Skoda Octavia 2 . Cei de la Skoda au spus ca e vina lui !?! ca nu a verificat uleiul ...:cry: si uite asa a trebuit sa scoata omul cateva mii bune de euro ca sa isi faca masina :D .

Jerry20cm
17th November 2007, 15:50
cred ca-mi iau un Logan si am terminat treaba:D
si asa, la modul in care conduc eu ... nici 1310 nu rezista:D

Datenshi
17th November 2007, 17:56
Revin cu o japoneza, ca tot sunt in toi discutiile. :D Ia-ti un Ignis.

http://www.suzukiauto.ro/masini-suzuki/Suzuki-Ignis-1-3-GC-AC-5-usi.html

Vadim
17th November 2007, 20:01
Daca avea mai multe detalii de spus,era si mai bine.
Vin si eu cu informatia ca unei cunostiinte de ale mele i s-a calat motorul dupa numai 4 000 km : Skoda Octavia 2 . Cei de la Skoda au spus ca e vina lui !?! ca nu a verificat uleiul ...:cry: si uite asa a trebuit sa scoata omul cateva mii bune de euro ca sa isi faca masina :D .
Se stie ca in rodaj trebuie sa verifici uleiul o data la cateva alimentari cu benzina. Eu am fost avertizat cand am luat masina. Si a consumat cam 300ml in 6.000 km. Martorul de bord nu te avertizeaza decat prea tarziu. Joja e de baza. :)

resita
17th November 2007, 20:07
ce spui de-un Volkswagen Passat Limuzina, la 9-10.000 o gasesti, chiar e buna

Vadim
17th November 2007, 20:09
La banii astia un second hand si un B5 vechiut.

Hard
17th November 2007, 20:11
+2000 euro ca tre sa ii schimbi distributia,turbina etc etc :D

Vadim
17th November 2007, 20:33
Yep, exact. Nu neaparat, dar daca masina nu a fost exploatata bine...

oaspetele
18th November 2007, 16:23
.Dar sa trecem oceanul sa vedem ce prefera americanii,care schimba masinile la 1-2 ani si probabil au o experienta mai mare in a alege o masina fiabila.

1.de ce sa trecem oceanul ?? noi traim in Romania
2.referitor la o masina pe care as tine-o 1 an, fiabilitatea n-ar fi primul lucru la care m-as uita. eventual la valoarea de revanzare.

:P

Hard
18th November 2007, 16:29
Traim in Romania ,hai sa ne luam toti Logan atunci ca e cea mai buna (ieftina) masina pt drumurile noastre.
La punctul 2,ai dreptate,si de aceea nu traiesti in America.Ei nu se uita la valoarea de revanzare cand isi cumpara o masina.
:D

GruppoApparte
18th November 2007, 16:44
cine naiba se uita cu cat poate vinde masina apoi .. cui crezi ca i pasa in america .. pai ce iai masina si o dai peste 2-3 ani si iti iai alta si gata ce naiba te uiti cu cat o vinzi ... o vinzi si gata .. bani care i iai pe ea pui ca avans la noua masina .. mare lucru nu e ... are dreptate Hard .. dar nah astia sunteti voi .. nici nu va luati bine masina si sa o si vindeti ... gandire de roman ...

Vadim
18th November 2007, 19:57
Nu e asa. Valoarea de ravanzare conteaza mult, vezi si punctajele ADAC cele care includ si valoarea de revanzare la nota finala a masinii. Poate in SUA nu conteaza asta, desi ma indoiesc. O masina de 2-3 ani o dai gratis? Glumesti? Daca iei o masina noua de 30-40 de mii de euro o lasi la fiare vechi dupa doi ani? Hai sa fim seriosi ca daca ai grija de ea e ca noua dupa 2 ani si undeva la 30-40 de mii de kilometri.

The_Blonde
18th November 2007, 20:18
pe mine ma va plimba prima cu masina , poa sa fie si trabant :D

Cristian
18th November 2007, 20:32
cred ca-mi iau un Logan si am terminat treaba:D
si asa, la modul in care conduc eu ... nici 1310 nu rezista:D

Parca incep incet incet sa ti se reduca din cm aia :happy
Am glumit, foarte buna alegere, si iti dau dreptate, nu se merita in Ro sa-ti iei masini tari.

Hard
18th November 2007, 22:43
polo = masina de femei. tu ai polo, eu nu.

nu te pune nici dreq sa citesti pe thread-ul asta. ti-am mai zis: "prostia la tine atinge margini necunoscute." :)


Am glumit, foarte buna alegere, si iti dau dreptate, nu se merita in Ro sa-ti iei masini tari.

Gata,v-ati impacat?:D

oaspetele
18th November 2007, 23:21
La punctul 2,ai dreptate,si de aceea nu traiesti in America.Ei nu se uita la valoarea de revanzare cand isi cumpara o masina.
:D

de aia nu traiesc in America ?? ar vrea ei !

;)

poi tu daca ti-ai cumpara o masina pentru 1 an, cat ai fii dispus sa pierzi ??
ok, daca iti cumperi o masina noua si o tii 10 ani, pierderea e practic mica, deoarcece ea "si-a amortizat" costurile, indiferent cu cat o dai.

in cazul amintit de tine, ori iau un harb ca nu mor pentru un an, ori imi iau o masina care isi pastreaza valoarea de revanzare, deoarece intr-un an masina nu-si va amortiza costul de achizitie. ce-i drept, valoarea de revanzare tine cont si de fiabilitate...

si eu mai cred ca americanii isi cumpara masina dupa cat costa, in primul rand.

Hard
18th November 2007, 23:29
oaspete ,tu ti-ai achizitionat o masina care nu are o valoare de revanzare foarte buna (parerea mea) in comparatie cu altele si sunt sigur ca nu te-ai uitat dupa asta cand ai luat-o :).si bine ai facut.
chiar nu inteleg persoanele care inainte de a-si lua o masina se gandesc deja sa o vanda ...

Vadim
18th November 2007, 23:33
Nu se gadeste nimeni care isi ia o masina noua sa o vanda imediat. Dar cand iti iei o masina te gandesti pe langa fiabilitate, putere si alte aspecte personale (utilitate, imagine in afaceri etc) la alte aspecte cum ar fi costurile de intretinere, garantie si valoare de revanzare. In momentul in care iti iei o masina italiana stii ca ar putea fi pe viata pentru ca la revanzare sunt putini doritori, asta din start. Daca iti iei un Bentley e clar ca nu te intereseaza revanzarea, pentru ca o poti face si praf... iti permiti. Daca iti iei un Golf stii sigur ca ai sanse sa primesti ceva bani pe el la revanzare. Si asa mai departe. La Dacii la fel, iei un Logan nou cu 6900 de euro si il dai dupa 2 ani cu 5500, practic ai mers 2 ani cu o masina noua pentru suma de 1400 de euro, cu garantie, nu e deloc rau.

YoYoyOi
18th November 2007, 23:39
ia-ti ma un logan si nu mai freca lumea la icre :D

un prieten si-a luat un Vectra din 2004 cu 7800 euro, acum 4 zile i-a adus-o de dincolo. A scos-o de 2 ori la plimbare si deja bara din spate e busita ca frecat-o de alta masina in parcare si aripa spate dreapta e indoita ca a bagat-o intr-un gard.
Dupa ce esti total stapan pe volan, pedale si propria putere poti sa bagi bani in masini serioase, pana atunci poti nimici si dacii ca nu-ti mere burta ;)

Jerry20cm
18th November 2007, 23:45
deci:

- ford focus hatchback - SH
- opel astra classic - nou
- renault megane sedan II - SH
- dacia logan - SH

cam intre astea stau acum.:D

YoYoyOi
18th November 2007, 23:47
ie-ti caruta si bidivii albi ca esti mai castigat :D

Vadim
18th November 2007, 23:48
deci:

- ford focus hatchback - SH
- opel astra classic - nou
- renault megane sedan II - SH
- dacia logan - SH

cam intre astea stau acum.:D

Cred ca am mai scris la Ford te rup piesele de schimb. Intereseaza-te cat costa si vezi daca merita. Eu as zice ce masina vrei tu, dar noua. :) Sa aiba garantie. Ideal e sa scapi de masina cand iese din garantie. Asta inseamna cam o data la doi ani.

Jerry20cm
18th November 2007, 23:50
da. la asta m-am gandit si eu.
o sa incerc sa-mi iau noua.
imi iau dreq un classic II- piese ieftine, masina buna, pret acceptabil.

moty
18th November 2007, 23:52
e foarte buna, jerry. eu o am de 7 luni si sunt foarte multumit de ea

Datenshi
18th November 2007, 23:55
Bai jerry, tu chiar vrei sa-ti iei masina sau scrii pe la vreo publicatie auto si te mai inspiri de pe aici? Faci anu' aproape de cand te tot sucesti.

YoYoyOi
18th November 2007, 23:57
vrea sa impresioneze gagicile ca-si ia masina :D

Jerry20cm
18th November 2007, 23:57
penny, m-ai prins :D
dreq sa ma ia. n-as prea vrea s-o iau anu asta. vreau sa mai prind ceva experienta si apoi s-o iau. Prin februarie as vrea s-o cumpar.

moty, cat ai dat pe ea?

Jerry20cm
18th November 2007, 23:59
vrea sa impresioneze gagicile ca-si ia masina :D

am masina, stelisto:P ... chiar doua:D, bine, niciuna din ele nu e a mea personala:D

YoYoyOi
19th November 2007, 00:00
deci pana in februarie ne chinuie asta :groggy:

asta daca e vorba de februarie 2008 :cry:

moty
19th November 2007, 00:01
cam 12500, echipare modesta, discount 13%

Vadim
19th November 2007, 00:04
Jerry, ia-ti fiat 500, cu asta sigur le impresionezi pe gagici. Ala alb, asa cum a fost la SIAB.

ionut_cluj
19th November 2007, 02:13
mici sperante...daca iti comanzi de la noi 500 iti vine in iunie:). Poti sa-ti aduci din vest in schimb, sunt cateva pe la autohaus-uri

YodaRo
19th November 2007, 02:29
Eu daca mi-as cumpara o masina m-as uita la cat de safe este prima oara. Important e sa aiba airbags si frontale si laterale si courtain airbags. Sunt websites cu teste de tipul asta. Viata pasagerilor e cea mai importanta pana la urma urmei

Masina nu e o investitie...e o necesitate. Ca si confort intern mai toate au facilitatile de baza.

ionut_cluj
19th November 2007, 02:30
Jerry: http://www.mobile.de/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&sr_qual=GN&id=11111111285893076&

:)

SAMM
19th November 2007, 09:43
masinile nemtesti sunt bune, marele dezavantaj esta ca sunt in medie cam cu 50% mai scumpe decat cele japoneze si cu siguranta sunt cu mai putin de 50% mai bune decat cele japoneze.

provoc pe oricine sa faca o comparatie intre accord diesel si orice alta masina nemteasca diesel din clasa ei, la raportul calitate pret accordul castiga detasat

iar in sensul asta sunt zeci de articole, Romania e o piata traditionala nemteasca poate si de aici reticenta fata de masinile japoneze.

si dak tot nu v-ati convins
aruncati o privire aici : http://www.wall-street.ro/articol/Auto/14513/Top-100-Cele-mai-fiabile-masini.html




Jerry - nu-ti lua Logan, clasic II merge, si mai sunt multe care se merita in fata loganului


.

Jerry20cm
19th November 2007, 10:05
@vadime: la 1.87 ai mei, exact Fiat 500 mi-as lua.:D

@samm: asa zic si eu. mai bine fac un efort acum, imi iau o masina noua decat una sh.

Am vazut ca Astra Classic pleaca de la 11.200, cu dotari acceptabile.

@ionut: frumos fiat-ul, dar mai pun si TVA-ul, drumul si taxa de prima inscriere, si deja ma duce la mult.

oaspetele
19th November 2007, 10:35
ma, da exaltati sinteti cu japonezele voastre. cum spuneam, deja s-a format contraponderea la exaltatii de masini nemtesti.
chiar crezi ca accordu dizal e cea mai tare masina ??
dupa pararea mea, e chiar scumpica, are un motor rafinat dar fara performante extraordinare la cilindreea aia de 2,2.
1,9 TDI de pe Seat Ibiza Cupra avea 160 de cai si 330 Nm inca de acum cativa ani buni.
basca filmuletul care circula pe net, cu stabilitatea precara a accordului la viraje gen testul elanului.

SAMM
19th November 2007, 10:46
n-am zis ca accordul diesel e cea mai buna masina din lume, din punctul meu de vedere mitsubishi evo e chiar mai buna, dar tre sa facem comparatie cu pretul, accordul diesel e 25,000 eur cu dotari aproape full option, mai stii vreo masina in clasa asta cu dotarile astea si diesel la un pret mai mic ???

cred ca motorul diesel de pe accord e intre primele 3 motoare diesel din lume, asta ca sa nu spun ca e chiar cel mai bun din lume si chiar sunt ff multe reviste si studii care spun asta

1.9 TDI 160 CP, intrebarea e, se strica dupa 10.000 km ??? asa si din asta de 2.2 iti garantez ca se scoateau cel putin 180 dar asta ar fi insemnat poate o fortare inutila a motorului

unde e filmuletul ala cu elanul, e unul garantez ca accordul e mai stabil decat multe alte masini

Cristian
19th November 2007, 10:59
Gata,v-ati impacat?:D

Da.

oaspetele
19th November 2007, 12:05
cine te-a mintit ca e cel mai bun motor diesel ??
lol

http://www.youtube.com/watch?v=kBhiB_qH1KY

uite unul si revin.

http://www.youtube.com/watch?v=zON4bWsl2Ek
ia vezi pe ce loc s-a plasat accordu ??
poate daca are vsa se mai schimba treaba.

ionut_cluj
19th November 2007, 12:11
cel mai bun motor diesel (la general) e MultiJet-ul

starsteel
19th November 2007, 12:18
polo = masina de femei. tu ai polo, eu nu....



Jerry pe cand threadul cu masina pana in 12.000 euro?

P.S. Bravo Hard ti-ai ales o marca care in "Raportul de calitate" facut de Auto Bild a fost in ultimii 2 ani pe prima pozitie. Japonezele sunt cu adevarat cele mai tari de aceea si ocupa primele 5 pozitii.

Jerry20cm
19th November 2007, 12:28
Star, welcome back:ok:

pai ala cu 12 mii prin martie ... cred:D

ps: cum se descurca Aveo?

Elphax
19th November 2007, 12:29
ia uite cine a revenit pe forum :happy

aveo e instabil, probleme la discurile de frana

SAMM
19th November 2007, 12:34
starsteel pune un link la raportul asta sa il vada si oaspetele



cine te-a mintit ca e cel mai bun motor diesel ??
lol

http://www.youtube.com/watch?v=kBhiB_qH1KY

uite unul si revin.

http://www.youtube.com/watch?v=zON4bWsl2Ek
ia vezi pe ce loc s-a plasat accordu ??
poate daca are vsa se mai schimba treaba.

pai are VSA, alea mai vechi nu aveau dar astea noi au din 2006 incoace

oaspetele
19th November 2007, 13:09
cel mai bun motor diesel (la general) e MultiJet-ul

cel mai bun ?? adica cum > raportat la ce ?

cel mai eficient motor dizal e chiar tdi-ul.
asa-i ca nu va vine sa credeti ??

oaspetele
19th November 2007, 13:12
starsteel pune un link la raportul asta sa il vada si oaspetele



ma omule, tu stii ce masina mi-am cumparat de o luna ??

Jerry20cm
19th November 2007, 13:19
mazda 6:D

Cristian
19th November 2007, 13:23
Jerry pe cand threadul cu masina pana in 12.000 euro?

P.S. Bravo Hard ti-ai ales o marca care in "Raportul de calitate" facut de Auto Bild a fost in ultimii 2 ani pe prima pozitie. Japonezele sunt cu adevarat cele mai tari de aceea si ocupa primele 5 pozitii.


2) in primul rand mama nici nu are permis si nici idee la ceea ce poate sa insemne o masina.
3) paralela cu scoala nu o inteleg si nu cred ca e treaba ta.


Crezi tu ca ar fi Aveo mai bun decat un Polo ??? Nea Stegarescu Radu Cristian eu zic sa iti vezi de treaba ta ca nu cred ca m-am mai legat eu de tine.

SAMM
19th November 2007, 14:17
ma omule, tu stii ce masina mi-am cumparat de o luna ??

banuiesc ca aia pe care vrei tu s-o scoti cea mai tare :sleep::sleep:

starsteel
19th November 2007, 14:30
2) in primul rand mama nici nu are permis ....

Postarea mea a fost o gluma care sa prezinte cea mai plauzibila dintre variante, tu evident ca nu ai castigat cei 13.000 euro pt. ati achizitiona propria masina, insa a iesit din nou la suprafata imaturitatea ta iar despre mizeriile de pm-uri transmise ramane asa cum ti-am raspuns. Esti extrem de modest....de caracter e vorba.


Star, welcome back:ok:

pai ala cu 12 mii prin martie ... cred:D

ps: cum se descurca Aveo?

Nu e "welcome back" ca am intrat poate zilnic pe aici insa doar pt. a rasfoi cateva pagini, nu am avut probleme cu Chevy iar dotarile full-options si cei 94 de caluti ma satisfac pe deplin ca doar eu mi-am ales modelul asta. Daca pun in balanta ca fata de pretul de catalog de 11620 am platit ceva peste 9000 euro masina fiind pe firma chiar nu pot fi decat multumit de alegerea facuta. Probleme cu instabilitatea si discurile de frana nu am avut, ce-i drept am doar 4000 km din care ~3000 km in oras, consumul per total a iesit undeva pe la 8,2%, in goarna i-am dat pana la 160km/h, la primavara poate o scot in Europa cand vor fi drumurile mai uscate.

Cristian
19th November 2007, 14:36
Glume prostesti by starsteel :)
Ai vrut sa iesi si tu cu ceva in evidenta si te-ai gasit de cine sa te iei :) Ti-ai ales prost omul cu care sa faci glume de astea steliste. Si tu imi vorbesti de caracter ma ? Care esti bigam ??

Hard
19th November 2007, 15:18
Multumesc Starsteel de apreciere. cand vine in ianuarie te invit la o tura :ok:
tdi-ul cel mai bun diesel,ce gluma buna :)

oaspetele
19th November 2007, 17:17
nu e nici o gluma. serios. am zic ca e cel mai eficient, ca randament vorbind.

Hard
19th November 2007, 17:33
La ce te referi cand spui eficient ?
Sa luam 2 exemple :
Skoda Octavia motor diesel 1900 cmc 105 CP , cuplu 250 nm , consum : 7.7 , 4.0 , 5.8
Mazda 3 motor diesel 1600 cmc 110 CP ,cuplu 245 nm, consum 6.1 , 4.1 , 4.8

Intrebare de baraj: care este mai eficient ?

SAMM
19th November 2007, 18:20
ar mai trebui adaugata si fiabilitatea lor

orice motor diesel sau benzina e clar ca e subutilizat in capacitate dar asta pt a il proteja

ionut_cluj
19th November 2007, 21:41
ar mai trebui adaugata si fiabilitatea lor

orice motor diesel sau benzina e clar ca e subutilizat in capacitate dar asta pt a il proteja

nu inteleg de ce continua discutia e tema asta. JTD/MultiJet e cel mai bun motor diesel.

oaspetele
19th November 2007, 23:21
ionut, invatam mereu.
nu ma refeream la 1.9 tdi, ci la tdi-ul actual de 2 litri .
si chestiunea adusa in discutie era eficienta, randamentul, si nu fiabilitatea.

Hard
20th November 2007, 00:51
Oaspetele ,hai mai bine La Multi Ani ! :ok: si lasa tdi-ul ca nu e cel mai bun. :D

ionut_cluj
20th November 2007, 00:57
ionut, invatam mereu.
nu ma refeream la 1.9 tdi, ci la tdi-ul actual de 2 litri .
si chestiunea adusa in discutie era eficienta, randamentul, si nu fiabilitatea.

sa fie tdi-ul cat de eficient si sa dea cel mai bun randament, daca dupa 200.000 de km crapa e motor slab.
s-o zicem p-aia dreapta: e un motor destul de lenes, lent si zgomotos. de ce-l vezi tu asa de bun nu inteleg...

oaspetele
20th November 2007, 09:47
mersi, Hardliner !
mai, nu eu am inventat asta. si ceea ce spun eu se refera la randament.
la eficienta termodinamica, daca vrei asa.
nu intra in discutie rafinamentul.
cat despre lenes si lent, m-as mira.
nu uita cine a cistigat LeMans-ul.

SAMM
20th November 2007, 10:06
discutia devine prea tehnica


Jerry iti mai iei masina, la ce variante ai ajuns ?

Jerry20cm
20th November 2007, 10:09
- Ford Focus Hatchback
- Opel Astra Classic II
- Peugeot 206 Sedan
- Fiat Grande Punto
- Renault Megane II Sedan

acum sunt mai nehotarat ca la inceput:D . Va multumesc:mda::D

The_Blonde
20th November 2007, 10:19
peugeot 206 sedan :D

Jerry20cm
20th November 2007, 10:42
da, frumos model:)
numai ca au motoarele mici :(

in vara am fost la un pas sa-l iau.

Cristian
20th November 2007, 10:48
I-ati ma un Ford Focus Hatchback ca tot iti placeau tie Hatchback-urile.

SAMM
20th November 2007, 11:14
dak m-ai pune pe mine sa-mi aleg de-acolo mi-as lua direct focus


si megane e ok, dar problema e ca multi se plang de ele si cam sunt duse des la service

Jerry20cm
20th November 2007, 11:20
si eu tot focus.
insa ar trebui sa fac un efort mai mare pentru a putea lua prima variata (1.4 - benzina), care costa 12.800 euro.

ps: m-am decis sa imi iau masina noua. o sa vorbim doar de masini noi de acum in colo:D

Cristian
20th November 2007, 11:23
Cam ce consum are ?

Jerry20cm
20th November 2007, 11:25
1.4 benzina - 10 in oras / 6 pe afara

Hard
20th November 2007, 12:01
deschide topic :masina de 13 mii de euro .

Jerry20cm
20th November 2007, 12:02
prin februarie-martie asa:D

Hard
20th November 2007, 12:10
Pana atunci lasa-ne sa mai vorbim putin despre motoarele TDI :cry:

SAMM
20th November 2007, 13:08
oaspete de curiozitate ce masina ai, sau ce marca "sustii"

Jerry20cm
20th November 2007, 13:10
are mazda 6, vezi ca am spus si pe o pagina anterioara:)

Hard
20th November 2007, 13:28
Mazda 6 MPS :)

SAMM
20th November 2007, 14:25
masina e ok

dak e mps e chiar scula, cam scumpa dar e o masina care merita zic eu

Celso
20th November 2007, 20:44
ia-ti frate odata o masina:headbang:..sa aiva un covrig, niste pedale si un batz de schimbat vitezele...si asta e:D..nu te mai stresa atata cu consum, reparatii, cat tine...sau alte detalii:D...:)...eu ti-as recomanda Aveo, Lacetti, Megane ( nu se strica chiar asa cum zic unii pe aici...in plus reviziile sunt ieftinele in comparatie cu Opel sa zicem....)...sau Logan...e o masina buna in ciuda tuturor comentariilor rautacioase...iti faci treaba cu ea:)....cam asta e....mai revin daca nu te decizi:D

Hard
20th November 2007, 20:53
Megane ( nu se strica chiar asa cum zic unii pe aici...in plus reviziile sunt ieftinele in comparatie cu Opel sa zicem

Good joke :)
Opel au cele mai ieftine revizii ,dupa Dacia.

Celso
20th November 2007, 21:42
eu zic ca e invers...;)...aici in Romania...cel putin eu asa stiu...cunosc si cateva persoane care mi-au relatat asta...acum depinde si de service...la noi risti sa iti puna niste piese si mai vechi pe ea de cele anterioare:D

acu fie vorba intre noi....la un Opel la revizii iti schimba mai putine decat la un Reno...acum depinde si de costul pieselor, mana de lucru, spaga:evil::D

starsteel
20th November 2007, 23:46
Jerry ti-am gasit masina de 10700 euro, m-am invartit cu ea prin Galati astazi....are 4.7 cmc, 240cp, cutie automata, vit. max 218km/h, consuma ~20litri/100km BENZINA, e numai piele inauntru, a fost brasoveanca, are 140.000 km, intretinuta extraordinar de proprietar, an fabricatie 2000, incredibil de manevrabila, testata pe camp astazi, gropile sunt zero pt. ea. Exploatarea insa e crunta, de fapt a fost luata pt. vanatoare spre regretul proprietarului. Am uitat sa-ti spun numele......Jeep Grand Cheroke! Un monstru pe 4 roti!

Asta e poza care se aseamana cu originalul

Datenshi
21st November 2007, 00:12
Faptul ca gropile sunt zero pt. ea, in anumite zone ale Bucurestiului (la noi se numesc decopertari) cred ca va compensa consumul modic de 20%. :D

ionut_cluj
21st November 2007, 02:11
- Ford Focus Hatchback
- Opel Astra Classic II
- Peugeot 206 Sedan
- Fiat Grande Punto
- Renault Megane II Sedan

acum sunt mai nehotarat ca la inceput:D . Va multumesc:mda::D

astea niciuna nu e sub 10.000 noua:)
Eu unu as alege Grande Punto (am discutat noi 2 pe tema asta:) ). As mai baga si Linea in discutie, dar ma rog....daca o tii pe masina noua nu prea ai variante. (ceea ce e un lucru bun...sau nu). Dar, ma repet...per total as alege Grande Punto.

Ulysses
1st December 2007, 18:06
daca dai o fuga pana in germania cica iti iei un audi sau wolf din 2002-2003 cu banii astia

Celso
19th December 2007, 19:46
ce ziceti de Kia Cedd's SW....12.500 E, configuratia Best....cred ca este o masina buna, dotata:D...la acest pret ...

Hard
19th December 2007, 21:31
chiar Jerry ,ai fi foarte sexy la volanul unei Kia Cee`d :cry:

ionut_cluj
19th December 2007, 23:38
ce ziceti de Kia Cedd's SW....12.500 E, configuratia Best....cred ca este o masina buna, dotata:D...la acest pret ...

Kia Ce'ed.... tu ai cumpara-o daca n-ar avea 7 ani garantie? iti spune ceva numele Kia?? sa fim seriosi... 12.500 de euro nu-i o suma oarecare. De banii aia iti iei un Focus din 2006.

Celso
20th December 2007, 07:34
pai stai ca nu inteleg, care e problema ca are 7 ani garantie:groggy:?... da, as cumpara-o si fara 7 ani garantie....

Mario Di Lazi
20th December 2007, 08:16
ați văzut Gili :D
sau cum dracu se scrie ... mașina chinezească, costă 9,000 euro :D

Hard
20th December 2007, 08:33
da, super masina Geely ! Se bate la primul loc cu cei de la Kia :D

oaspetele
20th December 2007, 09:37
intre ceed si chestiile alea chinezesti e o distanta considerabila. ceed e facuta in Europa, cu ingineri "imprumutati" de la VW si alte firme europene.
sa nu mai vorbim de diferenta de 2-3 stele la euroncap, asta daca si-ar pemite chinezii sa testeze Geely !

Hard
20th December 2007, 10:54
la primul loc in vanzari in Romania ma refeream :D
Uite ca si chinezii scot masini bune !

companie chinezeasca, Great Wall Motors (GWM), a lansat oficial in Romania in iulie 2006 modelul Hover, un SUV de dimensiuni medii.Modelul SUV Hover este comercializat la un pret de pornire de 12.000 de euro, fara taxe, si poate ajunge pina la 17.000 de euro, in cazul echiparii de virf, denumita Super Lux, care beneficiaza si de tractiune integrala. Printre dotari se numara reglajul electric pentru scaunul soferului, vopsea metalizata, scaune din piele, sistemul impotriva blocarii rotilor ABS si cel al distributiei fortei de frinare EBD si aer conditionat automat. Autovehiculul este echipat cu un motor conceput de Mitsubishi, iar consumul mixt de carburant este de 12 litri, potrivit datelor producatorului. Reprezentantii companiei importatoare spun ca acest model a obtinut 4 stele la crash-testele Euro NCAP privind protectia pasagerilor adulti.



Jerry ,iti permiti o masina chinezeasca ?:D

Jerry20cm
20th December 2007, 11:06
va multumesc de sugestii, dar am ales deja: Ford Focus Hatchback :)
o sa-l iau pe la sfarsitul lunii ianuarie/inceputul lunii februarie.

Kia C'eed e dragutza, dar nu pt. mine.
geely au varianta aia MK, care e dotata excelent, arata excelent la exterior (infect la interior), dar e geely, si asta spune tot.
iar SUV-ul ala ajunge pe la 15 mii, cu niste dotari de bun simt.

Elphax
20th December 2007, 11:08
Am vazut acum catvea zile un HOVER , arata f.f.f. bine, nu zici ca e chinezeasca

nu stiu cum e la interior, dar la exterior e beton

ma mir ca e asa ieftina ...

Mario Di Lazi
20th December 2007, 13:35
Hoover este o mașină bună ... motor de Mițubiși (:D)
mașina arată foarte bine ... aș cumpăra fără să stau pe gânduri ...

Hard
20th December 2007, 15:58
va multumesc de sugestii, dar am ales deja: Ford Focus Hatchback :)
o sa-l iau pe la sfarsitul lunii ianuarie/inceputul lunii februarie.

.

Nu iti iei KIA !!! :shocked:

Mare greseala faci,are 7 ani garantie !!!


Fordul cum ti-l iei ? Capota si oglinzi carbon ,vopsea cameleon,jante de 18 si evacuare borla ?

Celso
20th December 2007, 17:25
va multumesc de sugestii, dar am ales deja: Ford Focus Hatchback :)


alegere super:ok::cool:

PS: Hardliner@ nu ma supara ironiile tale, dar totusi...:rolleyes:

Hard
20th December 2007, 17:30
ti-ai luat kia celso ? s-o porti sanatoasa si 7 ani fara probleme ! :ok:

Celso
20th December 2007, 17:32
nu, o sa imi iau Honda Civic:D...dar pana atunci ma multumesc si cu o Kia;)

Hard
20th December 2007, 17:35
nu,[...] ma multumesc si cu o Kia;)

cat de treaz as fi ,tot nu as intelege fraza asta.scuza-ma.deci pana la urma posedezi asa ceva sau nu ?

Celso
20th December 2007, 17:37
NU, dar vreau sa imi iau Kia in anul ce vine:)...d'aia am si intrebat pe aici... vad ca, comentariile nu sunt tocmai pozitive:D

Hard
20th December 2007, 17:41
Presupun ca LX Best la 11800 euro :cry:

Celso
20th December 2007, 17:43
da :evil:..12.500...

tu cred ca vrei sa ma enervezi:drak:...nu vei reusi:evil:

Hard
20th December 2007, 17:46
nu vreau sa te enervez deloc ! :D am 2 amici care si-au luat.

ce sa zic ,de la a vrea o masina si pana la a o cumpara e cale luuunga pt unii :D(vezi jerry :cry:) Succes !:D
Daca iti iei Kia,ce rost mai are Civic ? :D cine stie ce va mai fi peste 7 ani ...

Celso
20th December 2007, 17:54
mersi....asa e, cale lunga, pana te hotarasti, pana iti negociezi bugetu':D...exemplul cel mai bun e initiatorul threadului:)

cu Civic era o gluma...

Kia ar fi varianta pt o masina noua, dar nu e exclus sa imi iau ceva second...si mai de....."firma" :)

ionut_cluj
20th December 2007, 22:11
ia-ti si tu ca tot omul Focus, Mondeo, Primera...d-astea, nu carutza aia de Kia.

oaspetele
20th December 2007, 23:15
ionut, da-ne niste detalii vizavi de experienta ta cu cee;d.

ionut_cluj
21st December 2007, 01:57
nu e foarte vasta, am condus o singura data, vineri dupa-masa in Leipzig, un fel de drive-test. Nu se comporta tocmai rau, cred ca era 1,6 benzina, dar materialele sunt destul de proaste inauntru. Lipsa cotierei e foarte deranjanta (cel putin pt mine). Mie personal nu-mi place masina, nici cum arata, nici cum suna. Pana la urma, nu tin minte vreun model de la Kia sa fi fost foarte performant/fiabil/rezistent... deci nu stiu, in banii aia as prefera ceva second.

oaspetele
21st December 2007, 21:39
poi totusi, cei 7 ani garantie mai atenueaza teama vizavi de lipsa fiabilitatii.
iar masina asta e fabricata in Europa, deci cu totul altceva.
lipsa cotierei ?? masina arata bine la exterior, intr-adevra interiorul avand mici minusuri. dar la pretul ala...

ionut_cluj
22nd December 2007, 03:09
corect...la pretul ala... ai dreptate. Dar as vrea sa subliniez o chestie: 10-15.000 de euro e suma in care alternativa serioasa o reprezinta un second cu jahrezullasung (maxim 2 ani vechime). Vorbind serios, in 12.500 de euro mi-as lua un Saab 9-3 1,9 Tid din 2004-2005 de exemplu. As gasi sub 100.000 de km si daca e mai putin fiabila decat Ce'ed inseamna ca mi-am gresit meseria.

Hard
22nd December 2007, 10:50
eu am condus putin o kia cee`d care avea cotiera :D

cu fraza asta nu sunt deloc de acord "poi totusi, cei 7 ani garantie mai atenueaza teama vizavi de lipsa fiabilitatii."

Fiabilitatea unei masini se cunoaste dupa 3-4 ani . Kia a dat o lovitura de marketing cu aceasta garantie ca sa castige pe piata europeana plina de hatch-uri Golf,Focus....Atat.Sincer,nu prefer o masina care poate avea probleme pe viitor si sa o tin prin service multumit insa ca e inca in garantie... In plus Doamne fereste de o belea , Kia au printre cele mai scumpe servicii.

oaspetele
22nd December 2007, 11:50
hardliner, daca e sa fii onest, nu poti spune nici ca nu va fi fiabila.

Hard
22nd December 2007, 11:55
ramane de vazut,nu eu am construit-o,insa dau cel mai recent caz: Fiat 500 !

Micuțul Fiat 500, proaspătul încoronat al trofeului european "Car of the Year 2008", are deja probleme, mai multe modele urmând a fi rechemate în service pentru remedierea defecțiunii.

Oficialii Fiat au descoperit o defecțiune la una dintre conductele de cauciuc ale sistemului de frânare, datorată unei erori de producție a furnizorului. Operațiunea de reparație se estimează că va dura 1,5 ore și va fi gratuită.

oaspetele
22nd December 2007, 23:07
exact, ramane de vazut. deocamdata se prezinta binisor, dar normal ca rapiditatea furnizarii pieselor de schimb lasa de dorit. desi nu inteleg de ce, fabrica e la mai putin de 2000 km de noi.

Mario Di Lazi
22nd December 2007, 23:43
Micuțul Fiat 500, ..., are deja probleme, mai multe modele urmând a fi rechemate în service pentru remedierea defecțiunii.


credeam că îi cheamă să le dea banii înapoi pe ele :happy

Ess
5th January 2008, 14:21
Dupa devastatorul thread "Masina pana in 7.500 euro?", care, insa, s-a incheiat fara rezultat:D, revin cu un nou thread: "Masina pana in 10,000 euro".

Cu carnetul in buzunar:D, banii in banca:D, va mai adresez inca odata intrebarea, de data aceasta nu 7.500, ci 10.000 euroi:D.

Oscilez intre Ford Focus Hatchback si Renault Megane II Sedan. Un mare plus are focus-ul.

Va astept cu mare interes sugestiile.

Ca mi-a adus aminte hard: ce ti-ai luat pana la urma?

Jerry20cm
5th January 2008, 17:19
pai ess, prin februarie am zis ca-mi iau.
m-am uitat si prin Italia, unde am vazut cateva masini interesate. bugetul sper sa ajunga la 11-12 mii si atunci imi voi lua.
prima optiune a ramas tot focus.

relansat
5th January 2008, 20:23
lol, daca va creste bugetu` sa ne asteptam la un alt thread? :cry:

Jerry20cm
26th February 2008, 23:28
Dragi prieteni,

va informez ca am batut palma pentru achizitionarea unui automobil. Stiu ca unii isi pierdusera orice speranta, dar iata ca, la capatul a mai bine de 10 luni, Jerry isi ia masina:D

O sa revin cu detalii de indata ce voi avea masina in fata blocului.


Numai de bine

Ess
26th February 2008, 23:29
ce anume jerry?
nu de alta, dar stau si eu sa deschid la capitolul asta un thread, fiind in balanta cu mai multe chestii.
sa o conduci cu placere :ok:

Jerry20cm
26th February 2008, 23:31
merci, Ess.

Un Opel Astra Classic - varianta 1.6 benzina - 100 CP din 2005

Cateva din dotarile de care dispune: EURO 4; CUTIE MANUALA 5+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 2 AIRBAGURI; AER CONDITIONAT; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;
RADIO CD 6 DIFUZOARE, VOLAN IMBRACAT IN PIELE REGLABIL AXIAL SI RADIAL+ COMENZI AUDIO, SCAUN SOFER REGLABIL PE INALTIME. CARTE SERVICE LA ZI PRIN OPEL GTT.

Ess
26th February 2008, 23:37
CARTE SERVICE LA ZI PRIN OPEL GTT.

asta-i bine!
cati km si cat a fost? in 2 sau 3 volume?

Jerry20cm
26th February 2008, 23:40
pai:

5 usi, 37.000 km, primul propietar (cumparata din Romania de la firma mai sus mentionata) ... pret 8.500 euro.

Ess
26th February 2008, 23:53
pret 8.500 euro.

mda...pe-acolo se'nvart la pret.
oricum: GODSPEEEEEEEEEEEEEEED!!! :D

mie mi-e cam lene sa deschid acum toppic-ul cu pricina, ca-s in ceata total...e perioada asta de promotii, avantaj client, etc :mda:

Jerry20cm
26th February 2008, 23:54
vrei sa deschid eu, ca sunt expert :D ... glumesc.

de cat dispui?

Hard
26th February 2008, 23:55
A dar Domnul ... sa vii cu ea la meci sa facem ce mi-ai propus. Pe la Drumetul pe acolo,unde sta Dardar,cica stau sticletii cu radarul,ne asteapta :D

un prieten de al meu a luat azi amenda 50 ROn ca a mers cu 65 in oras :D, la o depasire :D

Ess
27th February 2008, 00:02
vrei sa deschid eu, ca sunt expert :D ... glumesc.

de cat dispui?

mi-ai face o favoare:D:D:D...dispun de cca 14.000, vreau noua. exclus pompe/injectoare delphi, exclus diesel (nu fac mai mult de 15000 km/an, deci nu se justifica)...ar fii c4 (dar bordul e prea SF pt gusturile mele), focus (cu noul facelift ce apare in aprilie), accent (cand aveam masina asta de firma, am fost indragostit de ea, dar e cam mica pt mine), mazda 3, auris (nu stiu pretul).
favorita mea ar fii un avensis in 3 volume, dar sa vad daca pot sa ma "screm" pana acolo, cu banii. idem civic sedan.
pana una-alta, focus-ul e in poll-position (1.6 benzinar, 105 CP, trend style).

Hard
27th February 2008, 00:13
Logan Sendero sau Kia CEEEED :D

Ess
27th February 2008, 00:20
Kia CEEEED :D

de asta nu stiu nimic...ceva detalii?
dar totusi...kia?:headbang::D:D:D

Hard
27th February 2008, 00:23
Cum nu stii ? 7 ani garantie ! Nu stiu ce sa-ti zic pentru ca nu imi place,m-am urcat 5 min in ea,dupa care am coborat :D...prea multe plastice,scaune nu prea comfortabile...dar na,eu le gasesc defecte la toate,nu te lua dupa mine :D
ori kia,ori hyundai,tot aceeasi mancare de peste....nu stiu ce ai gasit tu atragator la accentul ala...mi se pare cea mai "ratata" masina ,multe probleme cu modelul asta.

Mario Di Lazi
27th February 2008, 08:12
felicitări ... dar păcat că nu ai luat pe motorină :D

Jerry20cm
27th February 2008, 14:23
mario, am cautat pe motorina, dar n-am gasit ceea ce vroiam eu, adica motor 2.0. Ce-am gasit aveau fie prea multi km la bord, fie nu erau intr-o stare buna.

oricum, la 8-12 mii km pe care ii fac eu pe an, nu se justifica, citandu-l pe ess.

Celso
27th February 2008, 19:15
bravo jerry, sa o conduci sanatos...ai o super masina:ok:

Vadim
2nd March 2008, 13:17
Oricum, treaba cu motorina si ca nu se justifica decat la un numar minim de kilometri este istorie. Avand in vedere ca motorina e mai scumpa decat banzina. Eu bag motorina euro 5 (OMV Alpine acum iarna) si asta era ieri 41 de mii litrul...

Hard
2nd March 2008, 17:56
chestia cu justificatul este doar teorie :)
eu cu 120 de lei am facut bucuresti-constanta-galati-bucuresti. :D

Jerry20cm
4th March 2008, 20:03
Gata, mi-a venit masinuta :D

resita
4th March 2008, 20:06
Gata, mi-a venit masinuta :D

astreptam o poza cu tine si masina.

vezi ca trebuie sa o uzi :bere::bere::bere:

Jerry20cm
4th March 2008, 20:07
maine, pe ziua, o sa-i fac si niste poze:D

desigur, cu ocazia primului FM

Hard
4th March 2008, 20:10
mai esti in casa?

Jerry20cm
4th March 2008, 20:12
sunt la munca pana la ora 22 :( ...

da imediat ce termin, am zburat pe sosele :D... aveti grija sa fiti in case :D

Hard
4th March 2008, 20:19
stingator si trusa medicala ai ?:D

Jerry20cm
4th March 2008, 20:23
am si triunghi:cool::D

Hard
4th March 2008, 20:32
rovinieta ?

delaparis
4th March 2008, 20:42
Felicitari Jerry :)

Jerry20cm
4th March 2008, 21:18
felicitari ca am cheltuit 8.400 euro?:D

merci:D

Jerry20cm
5th March 2008, 00:05
ce se infige, manca-o-ar tata pe ea:kiss::cool:

delaparis
5th March 2008, 00:07
Pai la 100cp ce credeai ? ... Trabant ? :D

Jerry20cm
5th March 2008, 00:08
eu venit dupa un logan 1.5 diesel 65 CP (pe care am facut scoala de soferi) ... iti dai si tu seama:D

delaparis
5th March 2008, 00:09
Ai grija sa nu pierzi pemisul acolo cand dai peste 200 km/h ... pacat de masina :D

Jerry20cm
5th March 2008, 00:11
o sa pierd masina la 200 km/h, la ce gropi sunt in bucuresti :mda:

delaparis
5th March 2008, 00:18
Iti mai ramane sa cumperi sosele pentru masina asta :D

Jerry20cm
5th March 2008, 00:20
eee, las' ca nu e cine stie ce masina, insa pt mine (incepator) e excelenta :)

delaparis
5th March 2008, 00:33
E buna stai linistit... :) ... si bine ai venit la club :D Eu cu Vectra te sustin :D ... ai grija ca la Opel au o singura problema ... cu stergatoarele de parbriz ... vorbesc serios. Se uzeza mai repede decat la Lada :D ... nu stiu cum drac au scapat asta in control tehnic

luma
5th March 2008, 07:19
Felicitari Jerry! S-o stapanesti sanatos! :cheer:

Dai un suc...:D

Datenshi
5th March 2008, 08:15
delaparis, asta sa fie marea problema... Oricum sunt multe marci la care se uzeaza repede stergatoarele, nu se mai fac ca pe timpuri. :D

Hard
5th March 2008, 08:44
si eu am o problema cu stergatorul din dreapta,nu ma impac deloc cu el :mda:

Jerry20cm
5th March 2008, 11:20
si primele poze cu noua mea iubita:D

astept ploaia s-o spele:D

Jerry20cm
11th March 2008, 10:04
am doar o saptamana si deja i-am tras cateva urme:mda::D

YoYoyOi
11th March 2008, 10:27
interesant cum ai facut pozele pe 6 martie si le-ai postat pe 5 martie :drak:

Jerry20cm
11th March 2008, 10:35
off-topic: stii ca eu sunt cu fenomenele paranormale:D

on-topic: aparatu ala e de vina, e setata aiurea.

Hard
11th March 2008, 11:21
Mare concurs mare . Dupa o discutie de 3-4 ore in care am negociat pe cat sa pariem , am decis ca eu si Jerry sa facem o liniuta sambata seara . Castigatorul ia toti banii,dar nu si masina infrantului. Inca nu divulg despre ce suma este vorba iar locatia inca nu e stabilita :D
Pe cine pariati ?

Jerry20cm
11th March 2008, 11:23
trebuia thread separat:D

oricum, trebuie sa specificam si motoarele de care dispunem:D