PDA

View Full Version : ATP a intocmit lista suspectilor de blat



rob_din
11th November 2007, 21:17
Presa germana scrie ca pe lista intocmita de ATP in urma informatiilor furnizate de investigatorii angajati se afla 120 de nume ale unor jucatori profesionisti suspectati de blaturi.

Sa fi fost Di Mauro primul dintr-un lung sir de suspendati?

Cipri
11th November 2007, 21:41
Presa germana scrie ca pe lista intocmita de ATP in urma informatiilor furnizate de investigatorii angajati se afla 120 de nume ale unor jucatori profesionisti suspectati de blaturi.

Sa fi fost Di Mauro primul dintr-un lung sir de suspendati?
DA
Cu siguranta vor urma si altii ... , nu stim daca , cativa sau o pleiada de tenismani ...

Optimistul
11th November 2007, 22:44
Cand o putem afla ?

rob_din
11th November 2007, 23:13
Cand o putem afla ?

Ma indoiesc ca ATP va anunta oficial numele suspectilor, dar in presa germana se pomeneste de Phillip Kohlschreiber, Davydenko, Youzhny, Volandri, Aguello, Mariano Puerta, Santoro.

Optimistul
11th November 2007, 23:41
Si cand te gandesti ca tenisul se chema candva si "sportul alb"...Presupun ca nu se refereau numai la haine ?!

iuli
11th November 2007, 23:51
Cred ca stiti ca pariez...in principal tenis. Credeti-ma, ca de vreo 2 ani sunt blaturi aproape in fiecare saptamana. Vreau sa dau cateva nume din prima suta...
Davydenko, Ljubicic, Volandri, Monaco, Mathieu, Starace, Calleri, Koubek., Montanes, Andreev, Tursunov, Melzer, Vassallo Arguello, Bolleli, Roitman, Korolev, Mayer...
Cei de mai sus au fost implicati in asemenea meciuri, cotele la meciurile lor cresteau si scadeau foarte suspect

rob_din
12th November 2007, 01:05
In articol se spune ca exista 4 filiere principale im mafia pariurilor de tenis: Filiera italiana, cea argentiniana, cea rusa si ce germana. Asa ca multi dintre tenismenii acuzati din aceste tari provin

iuli
12th November 2007, 01:48
Si era sa il uit pe "amicul" Acasuso :D

DJ Klaus
12th November 2007, 10:17
Eu l-as adauga si pe Djokovic care a pierdut l-a Santoro la Paris cateva saptamani in urma. S-a intamplat sa vad meciul la Tv. Djokovic facea greseli de incepator una dupa alta si nu avea nici macar o reactie. pur si simplu ramanea impasibil , de parca il durea in...spate daca greseste sau pierde. Eu as recomanda ATPului sa-i scoata din circuit definitiv. Incepand cu rusu lu peste Davidenko care e cel mai mare blatist ordinar din ultima vreme. Di Mauro este primul caz demonstrat. Se pare ca se ofera sume fabuloase pentru deturnarea unor meciuri, mai mult decat daca ai ajunge in finala turneului.
ATP-ul este pe ghimpi acum. Orice meci suspicios este anchetat la sange si jucatorii suspendati.
Se vor opri la un moment dat cu blaturile ca n-o sa-si permita sa-si riste cariera.

Cipri
12th November 2007, 15:42
Eu l-as adauga si pe Djokovic care a pierdut l-a Santoro la Paris cateva saptamani in urma. S-a intamplat sa vad meciul la Tv. Djokovic facea greseli de incepator una dupa alta si nu avea nici macar o reactie. pur si simplu ramanea impasibil , de parca il durea in...spate daca greseste sau pierde.
Intr-adevar , si eu l-am suspectat pe Novak dupa acel meci ...
Dar eu zic , ca Djokovic in meciul cu Troicki de la Umag a fost blat ... , cum e posibil ca un jucator ca Djokovic , care atunci era si este in top 5 , sa piarda la un jucator iesit din prima suta mondiala ... chiar din primii 150 , Troicki este compatriotul sau si eu d'asta il suspectez :mda:

Vraciul
12th November 2007, 15:54
cred ca trebuie facuta diferenta intre un blat platit si unul facut din prietenie.
nu am vazut djoko v santoro si nu ma pronunt, dar... nole sa isi compromita cariera inca de acum?

rob_din
12th November 2007, 18:16
cred ca trebuie facuta diferenta intre un blat platit si unul facut din prietenie.
nu am vazut djoko v santoro si nu ma pronunt, dar... nole sa isi compromita cariera inca de acum?

De ce nu ne explici tu diferenta?

Iar cand cred ca nu pot fi prinsi multi se bag in lucruri murdare. De ce n-ar face-o si Djokovici?

dumy84
12th November 2007, 18:58
Comentatorul de la Sport Klub spunea astazi ca 7 din primii 10 jucatori ai lumii se afla pe acea lista neagra :( Sa fie oare adevarat? Atunci am avea o mare problema cu acesti baieti si credibilitatea lor in fata publicului...

rob_din
12th November 2007, 20:20
Fara indoiala sunt destui jucatori de top pe lista, dar vad ca in presa numele acestora n-a aparut. Mie mi-e frica sa nu fie gasiti tapi ispasitori jucatori mai necunoscuti gen Di Mauro sau Kohlschreiber. ATP ar pierde enorm daca i-ar suspenda pe cei aflati in TOP 10. Nu sunt sigur ca-si vor asuma riscul.

Sa nu uitam cum a ajuns ciclismul dupa ce multi ciclisti de top au fost dovediti dopati

Sorin Blaj
12th November 2007, 20:38
De citit: http://www.expres.ro/article.php?artid=330363

Vraciul
12th November 2007, 21:54
De ce nu ne explici tu diferenta?

Iar cand cred ca nu pot fi prinsi multi se bag in lucruri murdare. De ce n-ar face-o si Djokovici?

care-i mai murdar? un jucator care isi ajuta un compatriot sa urce putin in clasament sau un jucator care cedeaza un meci contra unei sume de bani?

un jucator care cedeaza un meci unui compatriot dar nu are legatura cu mafia blaturilor nu va fi niciodata santajabil.

nu spun ca nole nu nu a facut un mic blat dar cred ca trebuie facuta diferenta intre el si davydenko. rusul nu va fi niciodata numarul unu pe cand djokovic are toate sansele. asta ma contrariaza cel mai mult.

oricum, blaturile nu fac cinste sportului.

Val
12th November 2007, 22:29
Intr-adevar , si eu l-am suspectat pe Novak dupa acel meci ...
Dar eu zic , ca Djokovic in meciul cu Troicki de la Umag a fost blat ... , cum e posibil ca un jucator ca Djokovic , care atunci era si este in top 5 , sa piarda la un jucator iesit din prima suta mondiala ... chiar din primii 150 , Troicki este compatriotul sau si eu d'asta il suspectez :mda:

Meciul cu Troiski a fost aranjat pe prietenie, nu pe bani. Insa tot meci aranjat se cheama.
L-as mai adauga pe Marin Cilic, de 2 blaturi cu Davydenko il suspectez.

rob_din
12th November 2007, 22:53
care-i mai murdar? un jucator care isi ajuta un compatriot sa urce putin in clasament sau un jucator care cedeaza un meci contra unei sume de bani?

un jucator care cedeaza un meci unui compatriot dar nu are legatura cu mafia blaturilor nu va fi niciodata santajabil.

nu spun ca nole nu nu a facut un mic blat dar cred ca trebuie facuta diferenta intre el si davydenko. rusul nu va fi niciodata numarul unu pe cand djokovic are toate sansele. asta ma contrariaza cel mai mult.

oricum, blaturile nu fac cinste sportului.


1. Blatul e la fel de condamnabil indiferent de motiv

2 Cat timp Federer nu se lasa de tenis nici Djokovic nici Davidenko nu pot fi numarul 1.

3. nu poti sa stii ca la anul Djokovic va avea un sezon la fel de bun. De ce sa nu-si faca cont gras in banca si pe alte cai? Gresesti daca crezi ca un jucator pe care de fapt nici nu-l cunosti nu poate face prostii fiindca ti-e simpatic

dumy84
12th November 2007, 23:44
Fara indoiala sunt destui jucatori de top pe lista, dar vad ca in presa numele acestora n-a aparut. Mie mi-e frica sa nu fie gasiti tapi ispasitori jucatori mai necunoscuti gen Di Mauro sau Kohlschreiber. ATP ar pierde enorm daca i-ar suspenda pe cei aflati in TOP 10. Nu sunt sigur ca-si vor asuma riscul.

Sa nu uitam cum a ajuns ciclismul dupa ce multi ciclisti de top au fost dovediti dopati

Sa stii ca ciclismul merge mai departe si fara trisori, care n-au fost putini si acolo UCI chiar a taiat in carne vie indiferent de numele rutierilor implicati. Spre exemplu Jan Ullrich este la nivelul unui castigator de Grand Slem in tenis si a sucombat dupa o afacere de dopaj numita 'Puerto'. Ca unii au fost suspendati si apoi reabilitati, asta e o alta discutie si probabil asa va fi si in tenis. Dar sunt curios, asa cum ai subliniat si tu, daca vor avea curajul sa puna degetul pe rana si sa recunoasca si existenta unor nume grele implicate in aceasta murdarie.

rob_din
12th November 2007, 23:51
Sa stii ca ciclismul merge mai departe si fara trisori, care n-au fost putini si acolo UCI chiar a taiat in carne vie indiferent de numele rutierilor implicati. Spre exemplu Jan Ullrich este la nivelul unui castigator de Grand Slem in tenis si a sucombat dupa o afacere de dopaj numita 'Puerto'. Ca unii au fost suspendati si apoi reabilitati, asta e o alta discutie si probabil asa va fi si in tenis. Dar sunt curios, asa cum ai subliniat si tu, daca vor avea curajul sa puna degetul pe rana si sa recunoasca si existenta unor nume grele implicate in aceasta murdarie.

Si tenisul va merge mai departe. Nu asta e problema. Dar se vor pierde enorm de multi bani. Sigur ca ciclismul n-a murit dar compara interesul de acum cativa ani cu interesul de acuma. Iar asta inseamna pierderi mari financiare. Probabil multi sponsori vor parasi tenisul, vor disparea turnee, vor scadea premiile etc.
Tocmai de aceea eu nu cred ca mari nume vor fi suspendate

DJ Klaus
13th November 2007, 09:00
Blatul e blat indiferent de motiv. Iar europenii au tendinte catre blaturi , ca sa nu zic est-europenii. Chiar uitasem de chestia cu Troiski sau cum naiba il cheama. Aia a fost pe fatza. Sarbul avea si el o sansa sa castige niste puncte ATP nemuncite ca sa-l mai salte in clasament si sa nu mai joace calificari. Atp-ul trebuia de atunci sa-i dea amenda sau sa-i ancheteze pe amandoi. orisum pt mine Djocovic nu mai face nici macar cat o ceapa degenrata. Cat de josnic poti sa fii sa patezi tenisul pt niste bani. Rusine si oriunde ar ajunge ..nu va mai fi niciodata un mare campion.
Acum fenomenul a luat amploare si pana ATP nu suspenda pe unu mare din top 10 nu vor putea stapani fenomenul. Davidenko trebuia plus sub ancheta si nu trebuia sa aiba drept de joc la Shanghai.
Respect pt Federer care are o reactie extrem de dura asupra acestui fenomen.