PDA

View Full Version : Biliardul in Romania



Sorin Blaj
11th November 2007, 13:43
Ideea acestui thread a plecat de la existenta unui posibil viitor campion din Lugoj:



Ioan Ladany – stăpânul bilelor



Pasionat de biliard de la 14 ani, Ioan Ladany a ajuns la performante extraordinare în acest sport, fiind pozitionat în ultimii ani printre primii trei jucători din tară. Fără a avea un loc de antrenament, lugojeanul obtine trofeu după trofeu pe plan intern.


Sport extrem de elegant la nivel international, biliardul a încercat să se fortifice si pe plan intern prin înfiintarea Federatiei Române de Biliard. Dar la români orice minune tine trei zile, astfel că federatia s-a desfiintat, lăsând cluburile din tară să se descurce singure. Cum pasionati de acest sport sunt destui, competitiile nu au dispărut, ele având loc regulat în diverse locatii din tară. Printre cei care domină sportul cu tacul în România se află si un lugojean, Ioan Ladany, cel care a câstigat săptămâna trecută Cupa Euroarhitect, organizată la Timisoara. Desemnarea lui Ladany ca cel mai bun jucător dintre cei 73 de participanti nu este o surpriză, lugojeanul intrând în lupta pentru podium în fiecare concurs la care se înscrie. ”Numărul turneelor la care am participat nu îl mai stiu, sunt aproape 30, iar multe dintre ele le-am câstigat. Am intrat în elita acestui sport în urmă cu doi ani, iar de atunci sunt prezent la fiecare concurs serios” ne-a spus Ioan Ladany.
Antrenamente de la 14 ani

Prima experientă la o masă de biliard a avut loc în urmă cu 12 ani, iar de atunci Ioan Ladany exersează zilnic, fără a avea un antrenor. ”Nu problema antrenorului e gravă, ci faptul că nu am un loc de antrenament. Majoritatea celorlalti jucători au săli unde se pot antrena, eu plătesc pentru a juca la o masă. Antrenamentele au loc la English Pub, acolo unde este o masă bună” ne-a mai declarat Ioan Ladany. Lugojeanul este legitimat la clubul ”Champions” din Cluj, acolo unde se mai antrenează din când în când. ”Noi aici nu avem nimic. În competitii toti mă întreabă câte ore pe zi mă antrenez si eu ce să le răspund. Mă antrenez câte ore am bani să plătesc masa”, precizează campionul lugojean. Cea mai bună performantă a lugojeanului o reprezintă un bronz european, obtinut la un concurs în Italia unde au participat 128 de jucători din Europa.
Pregătiri pentru Campionatul Mondial

Cu toate greutătile existente, Ioan Ladany nu renuntă si în 2008 se pregăteste să intre în circuitul european ”Eurotour”, competitie ce asigură calificarea la Campionatul Mondial de biliard. ”Sunt o serie de concursuri ce reunesc 128 de jucători din lume, iar o clasare în primii 20 înseamnă automat participarea la mondiale. Acolo îmi doresc să ajung”, afirmă campionul lugojean. Până la încercările internationale de anul viitor, în 16 – 18 noiembrie va avea loc, la Cluj, Cupa Champions, la care tânărul jucător lugojean încearcă să-si adjudece trofeul.



Ion Moldovan
Sursa: http://www.redesteptarea.ro/index.php?artId=4045

pinki
12th November 2007, 18:15
ii dorim succes! :D

birdy
3rd December 2007, 10:45
Intr-adevar Ladany este un mare jucator la ora actuala, de aceeasi valoare mai fiind in tara si alti jucatori printre care in Bucuresti Ovidiu Cristea, Babken, Toni Judet etc . Si la acest sport romanu' e talentat, daca i s-ar oferi conditii cat de cat cu siguranta s-ar remarca si pe plan european sau mondial .

madfox
6th February 2009, 17:04
Salut, daca tot am gasit threadul asta, am zis sa va spun ca Ladany tocmai a iesit pe locurile 3-4 la un mare turneu de bila 9 ce a avut loc la Paris, invingand jucatori mari cum ar fi Imrad Madjid si Vincent Faquet, dar cea mai mare victorie a fost obtinuta cu scorul de 9-8 impotriva Campionului Mondial la bila 9, Daryl Peach !!!
Detalii aveti pe http://www.opendeparis.fr/
De asemenea saptamana viitoare va avea loc concursul Eurotour la Paris ( www.eurotour.nu ) unde va participa si Ladany si alti jucatori romani.

Sorin Blaj
9th February 2009, 00:02
FELICITARI!!! http://www.opendeparis.fr/siteweb/fr/tableaux/finale.html

Succes tuturor!!!

Jhonnyy
20th February 2009, 16:43
biliardul in ro nu prea e recunoscut ca un sport...