PDA

View Full Version : Arbitrii



Triphat
16th June 2006, 00:40
Ce s-a intamplat cu ei ? Scot cartonasul galben mult, mult prea ushor. E prea stresant.. strica din frumusetea jocului.

Sergiu
16th June 2006, 00:54
Da asa se pare sunt mult prea favorizati atacantii zic eu.
Cica se vrea sa fie cat mai putine accidentari si se da galben pentru niste atingeri usoare cel putin ciudat.

Cucu
22nd June 2006, 21:28
:rosu: La acest campionat mondial arbitrajul e in parerea mea penibil.
O gramada de cartonase galbene, cateva penalty inventate (vezi Ucraina-Spania, Ghana-Spania etc.)
greseli dupa greseli faca ca jocul sa fie plictisitor.
Cum considerati voi ca a fost arbitrajul pana acuma?

NORGEMAN
22nd June 2006, 22:07
(vezi Ucraina-Spania, Ghana-Spania etc.)


:o: da' cand o jucat Spania cu stelele negre????

storm
22nd June 2006, 23:54
am trait s-o vad si pe asta ... Croatia - Australia arbitru Graham Poll ... chiar imi pare rau de el ... i-a dat 3 galbene lui Simunic pana i-a dat cartonashu rosu ... care bupa cum bine a zis si Gradinescu (el a comentat meciu) ar tb sa-l ... pensioneze sa zic asa .. prematur ... in rest ... ca intotdeauna ... omu e om - mai si greseste ... ata e ! bafta si vizionare placuta !

Lucky_OLD_G's
23rd June 2006, 00:10
Fantastic graham poll asta........3cartonase galbene aratate lui simunic......bine ca nu i-a aratat rosu l-a al 4lea galben ar fi fost ceva de povestit stranepotilor

NORGEMAN
23rd June 2006, 09:06
Asa ceva a meritat vazut. Merita sa ii dam o bere lui Graham Poll asta, ca ne-a lasat cu o amintire ce va dainui in fotbal mult de acum:D Abia mai puteam sa respir din cauza rasului.
Asa ceva nu s-a intamplat nici la noi in campionat si se petrece la Cupa Mondiala.
Eu tot timpul am fost suspicios si pot pune problema ca, englezul sa fii facut faza intentionat pentru ca aceasta editie a CM sa fie tinuta minte: cantarea imnului Coreei in locul imnului statului Togo + faza de acum. Eu nu cred ca la acest nivel exista gafe de genul!!! Gafe din astea nu s-au intamplat nici in editiile de prin anii '80-'90, si se petrece tocmai acum.... Da multe de gandit...

delaparis
24th June 2006, 20:29
Comisia de arbitraj FIFA a decis ca arbitrul Poll a terminat Cupa Mondiala o data cu meciul Australia -Croatia ...
Graham Poll a recunoscut in audienta ca a gresit cu motivul "greseala de concentrare" ... :happy
Comisia s-a declarat surprinsa de lipsa de reactie al celorlalti oficiali afectati pentrul acel meci ... :rolleyes:

NORGEMAN
25th June 2006, 04:57
Pai ce sa comenteze australieni ca s-au calificat.

dragos_popa17
25th June 2006, 08:57
Parca tot mai varza-s arbitrii. Dupa un inceput bun incep si ei sa-si dea cu stangu-n dreptu'. :mda:

Paul
25th June 2006, 13:16
eu am alta parere

Inca nu am vazut vicieri de rezultat. Ne amintim oare modnialul din 2002 ... Italia - Koreea, Spania - Koreea , Coreea in semifinala

Va plangeti ca se dau prea usor galbene.
Ati observat o gramada de faza cand jucatorul ii striga in fatza la arbitru "Fuck off"si primeste numai galben.

Ce sa mai povestim ieri de Mexic- Argentina , cand a gafat aparatorul Argentinian , si mexicanu ala a scapat cam singur.

Era rosu din 2 puncte de vedere.
1) intrare criminala
2) oprirea unei ocazii clare de gol

Si nu l-a dat. Mai bine asa cu galbene , fiindca un joc e mai spectaculos cu atat mai mult cu cat avem duritati mai putine ...iar duritatile se elimina prin cartonase

Sergiu
25th June 2006, 15:54
Poate tu nu ai vazut vicieri de rezultat, dar au fost.
Golul de 2-2 din Australia-Croatia din offside.
SUA dezavantajata clar in meciul cu Ghana, penalty-ul inainte de pauza.
Franta-Corea gol anulat francezilor.
Poate au mai fost.

Triphat
25th June 2006, 21:17
Au fost greseli mari de tot... galbenele sunt date mult prea usor. Plus alte decizii de offside incorecte.. sunt multe.

Sergiuseling ai uitat de golul 2 al Elvetiei, clar offiside, si accordat dupa ce tusierul avea fanionul sus!

Bataie de joc.

Sorin Blaj
26th June 2006, 02:18
Cele mai proaste arbitraje din istoria Mondialelor.

Nu stiu de ce ne miram. Ce s-a intamplat in Campionatul Italiei si in Cupele europene se intampla la scara si mai mare in Preliminarii si Turnee finale.

Va spun doar cateva nume "dragi" noua: Valentin Ivanov, Lubos Michel, Urs Maier, Kim Milton Nielsen.

Stati sa vedeti maine la Elvetia - Ucraina. Ce parca n-ar vrea si Blatter o semifinala pentru echipa nationala?

Vlad
26th June 2006, 02:29
Am votat ca arbitrajul este sub orice critica, desi au fost si meciuri in care arbitrii s-au comportat foarte bine. Motivul pentru care am votat asa este Graham Poll si Ivanov care (m-au facut sa si rad) au fost varza si au facut praf 2 meciuri!!!

Anclation
26th June 2006, 10:25
Arbitriajul a fost chiar mai rau in CM 2002 (cand arbitrii singuri au ajutat Coreea de Sud sa ajunge la semifinal), dar n-a fost bine nici in editia asta.

sun
26th June 2006, 11:38
Triphat , golul 2 al Elvetiei a fost regulamentar , te invit sa vezi reluarea si sa observi ca pasa mijlocasului elvetian a fost in lateral , dar a fost DEVIATA de un coreean spre Frei , aflat in spatele ultimului fundas , dar caruia nu i s-a adresat pasa :ok:

Sergiu
26th June 2006, 15:19
sun regulamentul zice altceva.
Daca influenteaza faza e offside, nu conteaza daca i-a fost adresata sau nu mingea.
Asa e regulamentul.

steaua-86
26th June 2006, 16:51
Cei de la BBC spuneau dimineata la radio ca Ivanov o fi gresit el dar macar la fiecare doua galbene a dat rosu :D

Per ansamblu cred ca a fost un arbitraj mediu (exceptand prestatia antologica a lui Poll).

borcan22
26th June 2006, 19:55
medina...alt cretin

starsteel
26th June 2006, 20:00
Este incredibil de slab arbitrajul.
Daca cei care au gresit pleaca acasa probabil finala o arbitreaza, Corpodean - cel mai mare huligan!

borcan22
26th June 2006, 20:02
cred ca mai bine s-ar lasa fara arbitrii, sa arbitreze jucatorii intre ei
macar ar fi de acord ambele parti

cip_81
26th June 2006, 20:06
Am spus, dupa primele meciuri de la CM, ca arbitrajele nu se compara cu acele caricaturi din 2002...se pare ca m-am inselat. Arbitri cu oaresce cota, Poll, Ivanov sau Cantalejo au facut praf unele partide. Atunci intelegeam ca erau alde Byron Moreno sau Gamal Ghandour...dar acum ?

borcan22
26th June 2006, 20:13
o competitie de slaba calitate pana acum, cu parere de rau zic asta
din pacate fotbalul e doar in LIGA CAMPIONILOR
aici e doar o caricatura pentru idiotii care n-au habar de fotbal, dar fac consumatie lu blater si ai lui

pacat

NORGEMAN
26th June 2006, 20:36
o competitie de slaba calitate pana acum, cu parere de rau zic asta
din pacate fotbalul e doar in LIGA CAMPIONILOR
aici e doar o caricatura pentru idiotii care n-au habar de fotbal, dar fac consumatie lu blater si ai lui

pacat

Sau poate Blatter le plateste consumatia in stiinta de cauza, daca intelegi ideea..........

jas2002ro
28th June 2006, 13:35
Am votat ca arbitrajul este sub orice critica, desi au fost si meciuri in care arbitrii s-au comportat foarte bine. Motivul pentru care am votat asa este Graham Poll si Ivanov care (m-au facut sa si rad) au fost varza si au facut praf 2 meciuri!!!
Ivanov a facut praf meciul sau jucatorii? Da, arbitrul a gresit...dar nu pentru ca a dat prea multe cartonase, ci pentru ca a dat prea putine. Numai asa din amintire, la cotul in figura la Figo trebuia rosu direct, Figo cap in gura - rosu direct, intrarea criminala la Ronaldo - rosu direct, figura de kung-fu la Robben - penalty si rosu direct. Care cartonas dat nu a fost justificat? E totusi Campionatul Mondial nu Divizia C.

Sergiu
28th June 2006, 14:12
Eu cred ca vina e 40% FIFA 30% arbitrul si 30% jucatorii, procentajele mele.
Sunt de accord cu ce zice Holyman:
http://eurosport.com/football/worldcup/2006/sport_sto914858.shtml

delaparis
29th June 2006, 16:15
Toru Kamikawa (JPN)
Coffi Codjia (BEN)
Benito Archundia (MEX)
Horacio Elizondo (ARG), Jorge Larrionda (URU)
Mark Shield (AUS)
Massimo Busacca (SUI), Frank De Bleeckere (BEL), Luis Medina Cantalejo (ESP), Markus Merk (ALL), Lubos Michel (SLO), Roberto Rosetti (ITA)

madridIZA
29th June 2006, 16:26
Poll e un arbitru ciudat, dar ok in general. Totusi, prestatia lui din Croatia-Australia a fost jenanta.
DAR nu se compara cu Ivanov care a distrus Portugalia-Olanda. Boulahrouz trebuia eliminat din prima la intrarea aia asupra lui Cristiano Ronaldo, la fel si Deco care a avut o intrare criminala....ca sa nu mai vorbim ca a scapat meciul de sub control.
Iar Medina Cantalejo nu se dezminte si inventeaza un penalty la Italia-Australia in prelungirile prelungirilor.
Trei exemple mari si grase care practic definesc arbitrajul la acest CM: EXECRABIL.

madridIZA
29th June 2006, 16:27
Toru Kamikawa (JPN)
Coffi Codjia (BEN)
Benito Archundia (MEX)
Horacio Elizondo (ARG), Jorge Larrionda (URU)
Mark Shield (AUS)
Massimo Busacca (SUI), Frank De Bleeckere (BEL), Luis Medina Cantalejo (ESP), Markus Merk (ALL), Lubos Michel (SLO), Roberto Rosetti (ITA)

:headbang: :headbang: :rosu: :rosu: :mda:

borcan22
29th June 2006, 16:37
eu pe medina chiar nu-l banuiesc de blaturi !
se vede clar ca-i nebun omu', efectiv poate sa faca orice

stefanm14
30th June 2006, 14:22
Lubos Michel mi se pare ok. Cantalejo e delegat la Brazilia - Franta, mama mama ce idioti ...

Vlad
30th June 2006, 14:29
Ivanov a facut praf meciul sau jucatorii? Da, arbitrul a gresit...dar nu pentru ca a dat prea multe cartonase, ci pentru ca a dat prea putine. Numai asa din amintire, la cotul in figura la Figo trebuia rosu direct, Figo cap in gura - rosu direct, intrarea criminala la Ronaldo - rosu direct, figura de kung-fu la Robben - penalty si rosu direct. Care cartonas dat nu a fost justificat? E totusi Campionatul Mondial nu Divizia C.


Eu cand am zis ce-am zis n-am comentat ca a dat prea multe sau prea putine cartonase. Problema a fost ca nu le-a dat cand trebuia: la inceput trebuia sa fie mai exigent si cum nu a fost a inceput sa compenseze in a doua repriza!
Deci eu zic ca Ivanov a stricat meciul.:no:

NORGEMAN
2nd July 2006, 01:02
Lubos Michel mi se pare ok.

Chiorul ala oligofren si daltonist (suporteri Romaniei stiu de ce) nici n-ar fii trebuit sa fie la turneul final pentru greseala pe care a comis-o impotriva noastra...
Dar nu ma mira.. FIFA si UEFA il protejeaza si il tin aproape cam mult, ceea ce ridica suspiciunea modalitatii de arbitraj de la acel meci Norge-Romania:jerk:

stefanm14
2nd July 2006, 01:07
Si tu ai obsesia arbitrilor care au dezavantajat Romania intentionat sau nu, tot timpul cand arbitreaza un arbitru din asta comentatorii repeta de 25 de ori pe meci chestia cu "vechea noastra cunostinta" cu "calaul Romaniei" si alte prostii din astea....

NORGEMAN
2nd July 2006, 01:10
Totusi sa nu poti face diferenta dintre o mana de om alb si una de om negru depinde de 2 motive:
ori esti daltonist si n-ai ce cauta in arbitraje
ori esti un prost care face orice ca un vasal pentru o "secunda" de succes

Triphat
2nd July 2006, 01:10
stefane.. meriti o palma pentru postul ala.

Lubos Michel e un hot.. arbitreaza numai pentru interese.. s-a vazut ieri. S-a vazut la Boro, s-a vazut in norvegia, s-a vazut peste tot!

stefanm14
2nd July 2006, 01:12
Te referi la meciul Boro-Steaua, chiar uitasem ca el l-a arbitrat ? Cu ce v-a dezavantajat in meciul ala ? Vad ca esti cam nervos si subiectiv ca de obicei, asa ca mai bine ai face sa te culci acu'...

t.b.
2nd July 2006, 01:13
Michel a gresit in meciul de la Oslo, dar la acest turneu a fost de departe cel mai bun arbitru, singurul care nu a incercat sa iasa in evidenta cu orice pret, a lasat jocul liber fara sa fluiere la orice contact asa cum face inteligentul ala de Cantalejo.

El e cel mai indreptatit sa arbitreze finala ;) hai sa lasam vechile complexe si sa fim obiectivi

NORGEMAN
2nd July 2006, 01:15
Normal ca o sa o arbitreze.. aia ii e reconostiinta pentru toate porcariile pe care le-a facut

stefanm14
2nd July 2006, 01:17
Si Cantalejo a arbitrat destul de bine azi, cu exceptia celor 2 faze cu Ronaldo : la hent nu trebuia sa dea (insa daca a dat mie nu mi s-a parut in care cum sustineau comentatorii), iar la interventia aia fost simulare. In rest a fost impartial, si una peste alta a iesit bine.

ala
2nd July 2006, 09:31
@stefanm14
ARG-GER: Da, prima repriza a fost bine arbitrata dar in a doua a arbitrat contra argenitniei. Pur si simplu a inchis ochii la foult-urile nemtilor si a fluierat aproape de fiecare data cand argentinienii ii deposedau pe nemti. Asta frustreaza! Ma intreb oare ce ia spus Beckenbauer arbitrului la pauza.

au fost arbitri slabi si arbitri buni. aia buni au fost la meciuri nedecisive, iar unele greseli au fost facute la momentu 'potrivit'! Am urmarit steaua si rapid in uefa si nu am vazut nici un aranjament la arbitri, dar la CM nu-mi pot explica altfel unele gafe.

delaparis
8th July 2006, 17:45
Blatter anunta intentia de a consacra 30 de milioane € pentru profesionalizarea arbitrilor la viitoarea editie a CM ...
A mai declarat ca asta este una dintre lectiile primite de la actuala editie a CM.

sun
8th July 2006, 19:36
Horacio Elizondo va arbitra finala Italia - Franta . Finala mica va fi arbitarta de japonezul Kamikawa .

Interesant ca nici un european nu a arbitrat vreun meci din semifinale incoace ..