PDA

View Full Version : Optimi: Italia - Australia



delaparis
23rd June 2006, 00:51
Italia - Australia
26.06.2006 , 18.00 , Kaiserslautern
Discutii inainte si dupa meci , pe acest thread

inter
23rd June 2006, 00:55
interesant meci ... victorie a Italiei ... fara spectacol ... .. ca sa ne injure detractorii :D

ps. mey delaparis da "iute" esti :P

delaparis
23rd June 2006, 01:01
De fapt am pregatit totul de la ora sase ... :D Am facut submit si gata ..:D :D :D Eram sigur de rezultat/hello

Italia bate sigur ...:yeah:



PS. Pregatesc deja thread'ul cu sferturile ...:happy

inter
23rd June 2006, 01:12
bine faci , bine gasesti ... te invit la o Zaraza :D:D ...

si cred ca Toni va sparge "gheata" ... ca sa fiu on-topic ... daca nu se enerveaza Matrix si mai da unul! :P

adbogdan
23rd June 2006, 01:14
Ar fi o super-mega bomba daca italienii ar pierde calificarea. Diferenta de valoare intre cele doua echipe e enorma.

Vlad
23rd June 2006, 01:15
pai la cat de dezorganizati au fost azi australienii cred ca va lua bataie de la Italia! de fapt sigur

tu26dor
23rd June 2006, 01:50
pt mine e o oarece dilema... italienii sunt preferatii mei la titlu mondial, iar australienii preferatii la... surpriza. :D probabil va bate italia... dar iubesc surprizele.

BAK
23rd June 2006, 05:52
australia a aratat un fotbal de calitate contra croatiei..... totusi, nu cred ca ii pot bate pe italieni....

pinki
23rd June 2006, 13:31
italienii sunt tot italieni... daca nu dau peste o echipa fff buna si care sa stea bine de tot si cu apararea, si cu atacul, nu-i bate nimeni,... ca sunt italieni :D deci, se califica italia, dar mai departe cred ca si-o iau, ca nu au jucat extraordinar si nici nu cred ca o sa mai joace de-acum incolo mai bine :)

vinsanity
23rd June 2006, 13:56
daca-l vor avea in poarta tot pe marioneta de Kalac (parca asa il cheama), australienii n-au nici o sansa, cu Schwarzer se schimba situatia, mizez pe Australia, 2-1.

nubian
23rd June 2006, 16:29
Ar fi o super-mega bomba daca italienii ar pierde calificarea. Diferenta de valoare intre cele doua echipe e enorma.

Nu cred, italienii au jucat ca nijte cizme in atac in ultimele 2 meciuri, iar Australia are un antrenor al:drak: de viclean... totul e posibil:cool:

BAK
24th June 2006, 04:50
italia o sa traga tare pentru ca are culoar favorabil pana in semifinale.... defapt, eu cred ca ei au cele mai usoare meciuri........

superchumbo
24th June 2006, 11:33
pentru situatii de criza oricum exista inzaghi: un noroc chior sau un penalty, ceva....

Paul
24th June 2006, 12:22
Australia are prima sansa. Vorbesc serios ;)

NORGEMAN
24th June 2006, 12:28
Eu zic ca aici o9 sa conteze mai mult experienta jucatorilor, iar Australia este pentru prima oara in optimi (sau a dua oara, nu mai stiu exact); ideea e ca Italia va juca asa cum s-a consacrat, defensiv, cu contraatacuri letale, iar Australia este o echipa care de obicei ataca, dar se lasa descoperita in aparare.
Italia e favorita in acest meci.

inter
24th June 2006, 13:40
Australia are prima sansa. Vorbesc serios ;)

te prinzi la un pariu cu mine ?... nu de alta da sa castigi si tu un ban cinstit :D:D

delaparis
24th June 2006, 14:04
Australia are prima sansa. Vorbesc serios ;)
:o:
La rugby ... Vorbesc serios ... ;)

Paul
24th June 2006, 14:38
te prinzi la un pariu cu mine ?... nu de alta da sa castigi si tu un ban cinstit :D:D

pariu e pus deja...dar in sistem casa de pariuri

Bate Italia ... marti ma duc la posta si ii expediez lu inter 2L palinca d`aia meseriasa , classa A

Bate Australia ... marti se duce inter la posta si expediaza 2l de uischi jb

Clauze:
Pariul se anuleaza , daca calificarea se decide la penalty-uri.
Pariul este valabil daca calificarea se decide in prelungiri cu gol de aur/argint sau ce mama dracului e.

best_lazialul
24th June 2006, 14:52
Bate Italia cu vreo 2 goluri diferenta si Inzaghi va fi unul dintre marcatori.

NORGEMAN
24th June 2006, 15:35
... daca apuca sa intre pe teren sa joace cateva minunte:P

best_lazialul
24th June 2006, 15:37
Acum depinde de sistem. Daca Lippi decide sa inceapa meciul mai defensiv cu un singur atacant atunci acela va fi Gilardino. Insa daca va incepe cu 2 cred ca il va alege pe Inzaghi in locul lui Toni. Si oricum chiar si cateva minute sunt suficiente pentru oportunistul Inzaghi.

miril
24th June 2006, 15:40
S-au dus golurile de metal pretios, Paul. Itaia nu se poate plange, caci are un culoar care, in mod normal, o duce direct spre semifinala.

NORGEMAN
24th June 2006, 15:42
Si in semifinala cu ce posibili adversari ar putea juca? Brazilia?

best_lazialul
24th June 2006, 15:44
Argentina sau Germania

NORGEMAN
24th June 2006, 15:46
:o: In sferturi o sa avem Argentina - Germania???

best_lazialul
24th June 2006, 15:49
In mod normal da. Daca Germania bate pe Suedia si Argentina pe Mexic,ambele meciuri azi,o sa avem un duel foarte tare in sferturi.

miril
24th June 2006, 15:55
Pentru Norr...mannen, sau...Spania/Franta.

VLAD@SIN
24th June 2006, 15:59
O sa fie un meci frumos, as vrea australia sa bata insa nu au sanse in fata italienilor

NORGEMAN
24th June 2006, 16:01
Pentru Norr...mannen, sau...Spania/Franta.

haha, buna, buna....:P

il cappo
24th June 2006, 22:14
asta mi se pare cel mai clar (poate la concurenta cu argentina -mexic)...victorie lejera a italienilor...poate 3-1...

Sergiu
25th June 2006, 22:35
Ala de ieri a fost cel mai "clar", dar Italia n-ar trebui sa aiba probleme. Eu tot sper sa joace Del Piero. Cu el in teren n-as mai avea nicio emotie.

Catalanul
26th June 2006, 05:24
Meci greu pentru Italia, daca joaca asa cum a facut-o in ultimele 2 meciuri tare ma tem ca vor fi eliminati :D :rolleyes:

Universal
26th June 2006, 06:08
australia elimina italia

Cra10veanu
26th June 2006, 08:34
Nu cred, italienii au jucat ca nijte cizme in atac in ultimele 2 meciuri, iar Australia are un antrenor al:drak: de viclean... totul e posibil:cool:

exact, este vorba de olandezu Guus Hiddink, care acum 4 ani a dus coreea de sud in semifinale, deci nu subestimati australia.

bran
26th June 2006, 10:26
Italia nu are cum sa se incurce cu Australia. 1-0 Italia, gol Inzaghi.

NORGEMAN
26th June 2006, 12:29
Mie personal mie cam frica sa pun la pariuri pe Italia ca poate, poate... si am mai patit-o o data la Cehia-Ghana:(

Luis Garcia10
26th June 2006, 12:38
Bate Australia :D COME ON AUSSIE!!!

John
26th June 2006, 12:51
sper intr-o semifinala Argentina - Italia :D

FORZA ITALIA

vinsanity
26th June 2006, 13:08
si prima mare surpriza se va produce azi, Italia eliminata:drak:
Schwarzer e titular:)

dede
26th June 2006, 13:15
castiga Australia :evil:

1-0 pt Australia si italia pleaca acasa :D

Al Dracu
26th June 2006, 13:24
exact, este vorba de olandezu Guus Hiddink, care acum 4 ani a dus coreea de sud in semifinale, deci nu subestimati australia.
Scapi din vedere un lucru. Acum 4 ani Italia a fost arbitrata de celebrul Byron Moreno care a fost delegat la acel meci Coreea-Italia in mod special pentru a-i elimina pe italieni.

Paul
26th June 2006, 13:27
si azi o sa va arbitreze un` din afara europei ... :evil:

Hai Australia , ca cica nenea Inter sa 2 sticle de uischi daca va calificatzi ;).

Al Dracu
26th June 2006, 13:39
Nu mi se pare ca Spania ar fi afara din Europa! Dar daca zici tu! :D
Sper ca Inter sa imi puna si mie deoparte neshte palinca de-aia de care o sa-i trimiti! :drak:

Vadim
26th June 2006, 13:40
Scapi din vedere un lucru. Acum 4 ani Italia a fost arbitrata de celebrul Byron Moreno care a fost delegat la acel meci Coreea-Italia in mod special pentru a-i elimina pe italieni.
Italia - Coreea de Sud este un meci de trista amintire pentru fotbal fanii Italiei. Au fost furati italienii, dar si Coreea a jucat bine... Totti eliminat usor, decizii la limita in prelungiri etc, dar Coreea de Sud a egalat in minutul 88 dupa o greseala a lui Panucci si a trimis meciul in prelungiri.

Cronica: http://www.onlinesport.ro/Html/Fotbal/cm2002/176.shtm
Asa a fot meciul live: http://www.onlinesport.ro/Html/Fotbal/cm2002/Direct/optimi/coreea_italia.shtm

Azi nu este exclusa o surpiza: Australia poate elimina Italia! :)

Paul
26th June 2006, 13:51
vad ca pe versiunea antica a OLS-ului au ramas sponsorii de atunci ;)

inter
26th June 2006, 13:55
Sper ca Inter sa imi puna si mie deoparte neshte palinca de-aia de care o sa-i trimiti! :drak:

pai iti pregatesc un pachet .... mai consistent :D:D

vad ca si Vadim vrea sa emigreze in emisfera sudica .... :happy :happy

Paule pregateste pachetu :D:D

FORZA ITALIA!:ok:

delaparis
26th June 2006, 15:57
ITALIA :
Gianluigi Buffon, Gianluca Zambrotta, Marco Materazzi, Fabio Cannavaro, Fabio Grosso, Simone Perrotta, Andrea Pirlo, Gennaro Gattuso, Mauro Camoranesi, Francesco Totti, Alberto Gilardino.

AUSTRALIA :
Mark Schwarzer, Marco Bresciano, Lucas Neil, Craig Moore, Scott Chipperfield, Vince Grella, Jason Culina, Tim Cahill, Mile Sterjovski, Harry Kewell, Mark Viduka.

inter
26th June 2006, 16:33
Lippi cica incepe cu Iaquinta in atac , acesta facand cuplu cu Pippo :o: .... Toni fiind lasat pe banca ...

Paul
26th June 2006, 17:32
oficial merge bine , vad ca baietii de la Boro joaca la Australia , da unde e Maccaronne?

Jerry20cm
26th June 2006, 17:44
oficial merge bine , vad ca baietii de la Boro joaca la Australia , da unde e Maccaronne?

ce macarone:o: ???...

Paul
26th June 2006, 17:46
de ce nu joaca si el azi?

Jerry20cm
26th June 2006, 17:47
de ce nu joaca si el azi?

pai ala e italian
ce ai patzit???:D

Paul
26th June 2006, 17:52
pai si cu cine joaca Australia?

Jerry20cm
26th June 2006, 17:56
pai cu Italia
da ce dreq sa caute ala pe la nationala...

Steeltown Boy
26th June 2006, 18:26
Dacă o să fie meci plăcut ochiului, bate Australia. Īntr-unul supertacticizat şi cu faze puţine de poartă Italia are prima şansă. Problema este īnsă că Italia nu ştie să joace altfel.
Eu vreau să văd un joc frumos. :D (Au fost cam puţine la CM-ul ăsta)

Mario Di Lazi
26th June 2006, 18:36
Italia, aproape ca de obicei, are un culoar favorabil catre semi-finale. Sa vedem daca este in stare sa si concretizeze acest avantaj. In acet moment eu vad Italia in semi-finale.

NORGEMAN
26th June 2006, 18:42
Sunt 50-50 sanse

Universal
26th June 2006, 18:53
1-1 apoi prelungiri, Australia produce surpriza

LazioRoma
26th June 2006, 18:56
sper sa mearga! Australia!

tafu
26th June 2006, 18:58
nici o sansa pentru cangurii astia rudimentari ; go home Hiddink

Vadim
26th June 2006, 19:09
Azzurrii au inceput in forta...

byby
26th June 2006, 19:33
Unde sunt azurii, ca erau sa primeasca gol de la aussie. :ciocan:

Universal
26th June 2006, 19:36
sä vedem...

byby
26th June 2006, 19:37
Au avut cea mai mare ocazie din repriza australienii. Daca tragea aussie oriunde dar nu pe poarta era 1-0.

ady51a
26th June 2006, 19:38
Nu bate Italia la 2 goluri diferenta. Sigur dupa mine! :ok:

byby
26th June 2006, 19:39
Asa e, Italia bate mai mereu la 1 gol diferenta. Iar cand se poate egal sau 0-0, de ce nu? ;)

Vadim
26th June 2006, 19:48
Pina una alta un scor mai mult decat onorabil pentru Australia, 0-0 la pauza. Au dat, dar au si luat (faze de poarta ma refer). Se poate intampla orice. La cum ii vad pe italieni o sa aiba frica sa riste in repriza a doua. Cred ca la pauza o sa se intrebe unii pe altii daca e ok sa ajunge la penaltyuri cu astia.

VLAD@SIN
26th June 2006, 19:55
italia bate, au demonstrato in prima repriza ca sunt peste australieni, trebuie sa mai vina shi golul

Universal
26th June 2006, 20:01
invinge squadra azzura

delaparis
26th June 2006, 20:09
ROSU Materazzi ... :o:

starsteel
26th June 2006, 20:09
Continua prostia arbitrilor la acest mondial, rosu pt. Materazzi

Vadim
26th June 2006, 20:11
Nu a fost de rosu... eroare grava. Arbitrii astia strica pur si simplu meciurile...

delaparis
26th June 2006, 20:14
Era de galben ... ma rog ... poate scapa singur cu portarul "cangurul" ... :rolleyes:

Va fi greu pt Italia dar tot ei vor trece ...

vinsanity
26th June 2006, 20:15
nu tin cu Italia, ba dimpotriva, da' mare magarie a facut spaniolu' cu Materazzi, este incredibil ce se intampla cu fluierasii astia :mda:

nubian
26th June 2006, 20:28
Se impute macaroana, sa vezi ce se oftica italienii daca-i elimina din nou Hiddink cu arbitrii...

delaparis
26th June 2006, 20:29
Del Piero incerca sa provoace cartonase la australieni.

starsteel
26th June 2006, 20:31
M-am plictisit! Sa vina samba do Brasil!

zugu
26th June 2006, 20:33
Nu numai ca este incredibil ce se intampla cu arbitrii, dar am fost socat sa aud in ultimul timp foarte multe pareri impotriva introducerii unor metode de imbunatatire a jocului de fotbal, cum ar fi: detectarea electronica a ofsdaidurilor, auturilor, cornerelor si golurilor; urmarirea unei reluari de catre arbitru in cazul in care in care a avut loc un incident pe care acesta nu l-a vazut etc.

Se vede treaba ca arbitrii delegati de FIFA nu sunt in stare nici macar sa tina o evidenta corecta a cartonaselor, asa ca nu ar fi nici o rusine daca o masina ne-ar spune cand a fost ofaid sau n-a fost gol. Nu ar dezumaniza cu nimic jocul, ci doar l-ar face mai corect. Cine stie, poate in viitor vor exista sisteme capabile sa compare un fault cu alte mii din baza de date si sa judece in functie de miile de sanctiuni care s-au dat in astfel de faze. Mai e mult pana departe, dar macar urmarirea electronica a mingii pe teren poate fi implementata in stadiu experimental.

Problema e ca nu se vrea. Scuze ca am fost offtopic, dar am simti nevoia sa spun ce-am avut de spus.

Universal
26th June 2006, 20:37
....meci cu Totti pe banca... a..a intrat acum in sfarsit

starsteel
26th June 2006, 20:39
Nu as fi crezut dar sunt sanse sa plece acum Italia acasa. Posesie 59-41% in favoarea Australiei?!

Universal
26th June 2006, 20:49
vai de lume...

starsteel
26th June 2006, 20:52
Mizeria absoluta a acestor mondiale, arbitrajele!

Sorin Blaj
26th June 2006, 20:56
Nu tin cu Italia dar nu se poate sa dai cartonas rosu pentru un fault din fata fara duritate. Mai mult la faultat pe coechipierul lui decat pe australian.

philips
26th June 2006, 20:57
nici vorba de penalty.....rusine italia

Universal
26th June 2006, 20:57
Yeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee essssssssssssssssssssssssssss!!!!!!


I won! Italia a castigat pana al uram fratilor, impresionant..... am bagat 400 Euro ca da gol..uff....

Sorin Blaj
26th June 2006, 20:57
Philips las-o moarta. A fost mai penalty decat eliminare.

inter
26th June 2006, 20:59
:cya: Paulica ... sa-mi trimiti palinca :ok:

n-am vazut decat ultimele 20 de min .... si ala n-a fost penalty ... dar si Hiddink ala a avut "bafta" acu ani ... asa ca i s-a intors favorul de atunci ... culmea intr-un meci impotriva aceleiasi echipe!/hello /hello /hello


Paule plecasi la prioripost si eu nu stiu ... mah sa fie din "recolta" aia buna!:drak:

vinsanity
26th June 2006, 21:00
incredibil, Medina ar trebui scos din arbitraj la fel ca majoritatea celor care au fost la CM, acest campionat va ramane in istorie din cauza unora ca Medina, Poll etc si nu pt Brazilia, Argentina etc

Sorin Blaj
26th June 2006, 21:01
A fost revansa Italiei asupra lui Hiddink.

TenisFan
26th June 2006, 21:02
Clasic Italia...Cine va zice ca Italia nu merita sa castige este poet... :yeah: Probabil ca daca Italia forta in 10 oameni dadea gol mai repede...Oricum n-am fost de acord cu introducerea lui Del Piero parca era un mosneag pe o alee din parc... :o: Iar penalty-ul a fost corect acordat sau cel putin este acoperit de regulament deoarece a fost o imprudenta a australianului care si-a miscat bratul stang atingandu-l pe Grosso iar asta a cazut...Deci sunt circumstante de penalty cum ar spune Craciunescu... :yeah:

il cappo
26th June 2006, 21:04
rezultat normal...italia mai joaca vreo 2-3 meciuri...:ok:

Sorin Blaj
26th June 2006, 21:05
Italia este mai puternica acum. Va defila in sferturi.

Universal
26th June 2006, 21:06
Va fi deci o semifinala Germania-Italia.....mmmmm...ce imi place !

tafu
26th June 2006, 21:09
Cei care vad in Italia doar o echipa bulanoasa ; spuneti cine atacat din min 90 pana in 93 ca sa ii preseze pe Australieni .Stiu italienii la cat merge ceasu

philips
26th June 2006, 21:10
Philips las-o moarta. A fost mai penalty decat eliminare.

sorineeeee...... nu vorbeste nimeni de eliminare........ io zic ca nu a fost penalty .....si oricum nu asa compensezi un cartonas rosu pripit, printr-un penalty in minutu 93

dinamonyc
26th June 2006, 21:17
e clar ca nu a fost penalty, dar oricum Italia era si normal sa mearga mai departe. pacat de australieni ca meritau mai mult. oricum este un campionat de caca cu niste arbitri aurloaci parca smulsi de dupa tomberoane. Blatter a stricato cu schemele lui de fairplay si instuctiunile de a se da cartonase la orice faza dubitabila.

pinki
26th June 2006, 21:18
bai, ce arbitrii, se poate asa ceva, la nivelul de optimi ale unui CM???? cred ca si la noi in C se arbitreaza mai bine... ala nu era rosu, sub nici o forma, iar penalty-ul e dat usor, foarte usor. oricum, italia merita sa se califice, s-a vazut clar, dupa parerea mea, ca erau peste australieni. del piero, intr-adevar, zici ca se joaca in curtea scolii, trateaza fazele asa de lejer de parca era 7-0 pt italia... precum am mai zis, italia e tot italia, e greu sa-i bati... si cred ca noi o stim destul de bine :D

Sorin Blaj
26th June 2006, 21:21
nici vorba de penalty.....rusine italia
Philips. Daca nu spui nimic de eliminare de unde rusine Italia? Nu te-am auzit sa spui rusine Australia la eliminarea lui Materazzi.
Am revazut ambele faze pe Antena 1 acum cateva secunde. Materazzi nici macar nu la atins pe Bresciano, la faultat pe Zambrotta, din carambol cazand si australianul. In ceea ce priveste penalty-ul imprudenta iti spune ceva? La impiedicat pe atacant din drumul spre poarta. In 9 din 10 astfel de faze se da penalty.

cip_81
26th June 2006, 21:26
9 din 10 se dau doar daca e vorba de Juventus. Ce era sa faca australianul ala ? Sa se evapore ? Ala era la pamant. Hai sa fim seriosi...imprudenta, imprudenta...dar intre anumite limite.

Universal
26th June 2006, 21:29
Penalty clar. Am vazut faza. Nu afost ok. Nu afost deloc fair-play

Sorin Blaj
26th June 2006, 21:32
9 din 10 se dau doar daca e vorba de Juventus. Ce era sa faca australianul ala ? Sa se evapore ? Ala era la pamant. Hai sa fim seriosi...imprudenta, imprudenta...dar intre anumite limite.
Sau pentru Dinamo. Dupa logica ta.

cip_81
26th June 2006, 21:36
Da...oricum, e parerea mea ca nu trebuia acordat penalty, si asa ramane...si nu stau sa ma justific in fata nimanui. Nu se impunea penaty (asa cum nu se impunea eliminare la Materazzi). Punct.

Sergiu
26th June 2006, 21:41
Super Italia, pacat de atacanti care nu dau goluri. Toni, Gilardino, Iaquinta toti au dezamagit.
A fost penalty. Grosso s-a impiedicat de buna voie de australian, dar faptele vorbesc: australianul n-avea treaba cu mingea, dar chiar si fara voia lui l-a incurcat pe Grosso. Ce vroiati sa sara Grosso peste australian si apoi sa ia mingea portarul, sa faca un dribling in plus si probabil l-ar fi deposedat alt australian. Faza e similara cu un fundas care sta in fata unui adversar dar nu intra la minge. Daca din greseala fundasul e penalty.

Mario Di Lazi
26th June 2006, 21:43
Cantaleho asta ar trebui sa se duca acasa dupa Graham Poll.
Nu stiu ce este mai grav : sa dai un 11 m in ultimul minut la un moment artistic executat de Grosso
... sau ...
sa dai 3 galbene si dupa aia un rosu

Universal
26th June 2006, 21:59
Cel mai grav este , daca tu conduci tot timpul un meci dominäänd cu 1-0, iar in minutele de extra-time, primesti 2 goluri din phaze fixe

NORGEMAN
26th June 2006, 22:01
Doare nu? :D meci ca ala nu mai vezi

superchumbo
26th June 2006, 22:02
meciul a fost determinat de experienta, sau mai bine zis de lipsa ei, a unui australian tampit care se grabeste sa plonjeze decisiv (chiar si pe langa minge) intr-o faza de min 93 in care italienii puteau scoate maxim un corner

NORGEMAN
26th June 2006, 22:05
Eu n-am vazut meciul: poate sa-mi spuna si mie careva ce s-a intamplat la aceasta partida?

Universal
26th June 2006, 22:09
Italia a jucat in räpriza adoua cu 10 oameni, si a castigat...prin penalty shot..

pinki
26th June 2006, 22:10
meciul a fost determinat de experienta, sau mai bine zis de lipsa ei, a unui australian tampit care se grabeste sa plonjeze decisiv (chiar si pe langa minge) intr-o faza de min 93 in care italienii puteau scoate maxim un corner

ai si tu dreptate, chiar multa dreptate... penalty-ul a fost dat usor, dar se putea evita :ok:

NORGEMAN
26th June 2006, 22:12
Deci sa inteleg ca n-am ratat vreun meci pe cinste :P Tot ce a fost important e ca australienii s-au dovedit mai neexperimentati si au luat gol in ultima faza ca niste legume proaste?

pinki
26th June 2006, 22:24
cam asa... si ca italienii, cum sunt ei asa, italieni, surpriza, merg mai departe :D e greu sa-i bati pe-astia :)

Universal
26th June 2006, 22:32
Germania face hattrick cu ei. 3-1 si plecä acasä ...

Vadim
26th June 2006, 22:36
Brava, Italia, brava! :D Victorie italiana. :D

apparte
26th June 2006, 22:49
Sper sa-si revina Nesta,desi Barzagli nu s-a miscat rau!Oricum,dupa ce-a gresit meciul trecut,Materazzi si-a revenit in meciul asta(ma rog,n-a avut nici un merit de data asta:drak: ,l-a ajutat Medina-Cantalejo:drak: :D )!

NORGEMAN
26th June 2006, 22:54
Oricum daca se ajungea la penalty-uri, Buffon califica Italia in sferturi.

pinki
26th June 2006, 22:57
asta am vrut sa zic si eu, buffon e un portar foarte bun, mai bun decat schwarter swaitzer ala... :ok:

Sergiu
26th June 2006, 23:08
Deci sa inteleg ca n-am ratat vreun meci pe cinste :P Tot ce a fost important e ca australienii s-au dovedit mai neexperimentati si au luat gol in ultima faza ca niste legume proaste?

Nu stiu eu zic ca a fost superb. Dar poate sunt subiectiv. Au jucat favoritii mei si au demonstrat ca sunt o echipa mare care are si rezerve bune, Nesta si Materazzi au putut fi inlocuiti.
Lippi a fost din nou mare, a schimbat schema de joc, intarind defensiva. Apoi a lasat constructia australienilor si au intetit tot mai mult contraatacurile, pana in ultmile minute cand deja dominau meciul. Australienii au fost presati si au gresit, italienii avand 2 ocazii mari in prelungiri, dar Iaquinta si ceilalti n-au fructificat. Pana la urma Grosso face o faza superba, 2 driblinguri, e faultat continua, intra in careu, un australian se pune in fata lui, se impiedica si apoi izbugneste bucuria.

Una peste alta australienii au pasat mult dar fara prea multe realizari: 330-190 pase scurte, deci nu prea importante, dar au avut posesia 52%. Italienii au jucat mai direct, dar varfurile au avut probleme la finalizare, nu prea au fost in forma de gol atacantii. Daca Toni si restu ar fi avut eficienta din Serie A, scorul ar fi fost 2-0 in prima jumatate de ora, asa am asteptat 93 de minute.
Oricum e bine ca pana acum n-au avut adversari care sa le puna probleme in aparare. In principiu ar trebui sa treaca si de probali Ucraina si Germania si cred ca finala e aproape.

Bravo tuturor:ok:

Universal
26th June 2006, 23:16
Italia a invins meritat

RajaF
26th June 2006, 23:20
Italia a facut ce stie sa faca ea mai bine: a castigat :D

Universal
26th June 2006, 23:26
nu a fäcut mai nimic, dar a cästigat, acest lucru este important.Imi doream sä fi fie si Romänia aici

inter
26th June 2006, 23:35
Germania face hattrick cu ei. 3-1 si plecä acasä ...


serios? mey nepotul lui Nostradamus ... pe cat facem pariu ca in cazul unui meci direct , Italia ii Umileste pe teutoni?/hello

Al Dracu
26th June 2006, 23:38
Paulicaaaaaaaaaaaaaaa! Abia m-am intors de la sarbatorit in centrul comunei si mi-e sete! :D Vezi ca am tinut braila pe Inter cu kilele alea de palinca!

Timp de doua-trei minute (de cind a fost dat penalty-ul si pina a fost executat) "Tatal Nostru" a fost inlocuit de "Totti non fare er cucchiaio"! :drak:

newyorker31
26th June 2006, 23:39
Italia ...de ce? Italia ....de ce trebuie ei sa castige intotdeauna cu un 1-0 chinuit? Dintr-un penalty clar inventat...Sunt convins ca arbitrul Medina Cantalejo a regretat decizia cand a vazut reluarea TV pe ecranele uriase ale stadionului....Am prezis prietenilor italieni cu care am vazut meciul in New York ( fanatici rau....) ca Totti va marca golul voctoriei daca va intra in joc....si facut-o....dar nu ma asteptam sa fie dintr-un 11m inventat.....dar Italia merita o victorie....sa mai uite de rahatul care a devenit IL CALCIO....
Toni e noul Inzaghi...Italia are culoar spre semifinala....Elvetia si Ucraina sunt sub valoarea italiana la acest moment....

Al Dracu
26th June 2006, 23:45
Nici eu nu puteam imagina un scenariu mai frumos ca asta: sa i-o dai lui Hiddink in minutul 93 dintr-un penalty inventat! :D Si-o fi adus aminte cum sarea de bucurie acum 4 ani dupa ce eliminase Italia cu japca? :ok:

delaparis
26th June 2006, 23:46
De fapt tot arbitru a fost varza ...
Dupa ce aproape ca ii eliminase pe italieni , la sfirsit i-a calificat ...

Meciul a fost influentat rau ... :no:

newyorker31
26th June 2006, 23:47
Australia nu a jucat deloc rau la aceste mondiale. Se vede mana lui Guus Hiddink, care a furat meserie de la Cruyff, unul din cei mai inteligenti antrenori din lume, in opinia mea. Sa nu uitam ce a facut olandezul in urma cu patru nai, cand a navigat cu Coreea de Sud pana in semifinale.
Australia a avut una din cele mai bune linii de mijloc la acest campionat. Foarte buna posesie a balonului.
Italia ramane datoare cu o victorie clara si cu spectacol. Poate impotriva lui Seva & Co....La cum joaca, Andreyiiiii blonzi cu par pana-n calcaie merg mai departe....

inter
26th June 2006, 23:50
Timp de doua-trei minute (de cind a fost dat penalty-ul si pina a fost executat) "Tatal Nostru" a fost inlocuit de "Totti non fare er cucchiaio"! :drak:

:drak: -ce ai castigat cinstit ... "cadoul" :D:D
sa nu mai vb. de ce rugaciuni inaltai si basca de urletul dupa gol ... care facu liniste in parc ... numai al mic se auzii atunci cu replica : "e tati" :D:D

isi castiga o bicicleta noua :D:D
da tre sa-mi aduci un steag ros-alb-verde ca prajina ca a aluia gasesc eu :D:D

Al Dracu
27th June 2006, 00:01
E ca si cumparat! :D Sa-i fi vazut pe macaronari ce speriati erau ca bate Totti! :D

PS. iar am uitat agregatul cu poze la munca!

inter
27th June 2006, 00:05
si acum imi adusai aminte de comentatorii ...de pe tvr ... ca-mi schimba rds-ul grila si pe ei nimerii!
la un moment dat tot o balmajeau ca "neasteptat de putini suporteri italieni ... maxim 3.000" .. cand aproape tot stadionul urla "Forza ragazzi" si "Italia" ...

:drak: ... o facem ca-n povesti :D:D

delaparis
27th June 2006, 00:08
Asta cred si eu ... :rolleyes:

inter
27th June 2006, 00:10
vii si tu? :D:D
sa nu tii cumva cu dungatii ... ca esti "mancat" :D:D

Leo_
27th June 2006, 00:18
ITALIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA :D:D:D:
Bah vere, ce emotii avusei...ma asteptam sa-l vad pe Pirlo batand penaltiul si cand colo...Franceschino...sa fac infarct, nu alta :D
Italia a jucat bine in prima repriza si satisfacator in a doua, tinand cont de "maiestria" boului ala de Cantalejo :mda:

Intere, bine mah, sa nu-mi zici si mie de pariul ala...se poate asa ceva? sa beti doar voi :D:D
Paulica, hai tata ca te vad in vana...in sferturi pe cine mergi? pe Italia sau pe Elvetia/Ucraina? Hai ca mi-e o seteeee :yeah:
Forza ragazzi!!!

Sorin Blaj
27th June 2006, 00:28
Australia nu a jucat deloc rau la aceste mondiale. Se vede mana lui Guus Hiddink, care a furat meserie de la Cruyff, unul din cei mai inteligenti antrenori din lume, in opinia mea. Sa nu uitam ce a facut olandezul in urma cu patru ani, cand a navigat cu Coreea de Sud pana in semifinale.
A navigat cu vant din pupa (a se citi din partea arbitrilor), ca altfel erau eliminati (si Hiddink si Coreea de Sud) ca si acum (doar Hiddink).:)
Nu spune nimeni ca nu are valoare ca antrenor dar nici sa nu cadem in extaz. A realizat oricum mult prin calificarea in optimi a Australiei.

inter
27th June 2006, 00:32
Intere, bine mah, sa nu-mi zici si mie de pariul ala...se poate asa ceva? sa beti doar voi :D:D
Forza ragazzi!!!

mde ... nu sunt ... hai ca sa nu te enervez pe acia :D:D
http://www.corriere.it/gallery/Extra/2006/germania06/germania06/germania06/rigore/6.jpg

asta ca sa fiu on-topic :D

Sorin Blaj
27th June 2006, 00:36
Ce imagine buna. Totti parca isi ia zborul (spre sferturi).

Acum patru ani Totti ingropa Italia, acum a salvat-o. Ce tie si cu viata asta.

Al Dracu
27th June 2006, 00:40
Bah baietzi, buna ea palinca, bun el golul lui Tonti, bun el Buffon, bun Pirlo!
Dar Cannavaro trebuie sa recunoasteti ca face un mondial MONSTRUOS! :yeah: Cannavaro iz in da house! :D

inter
27th June 2006, 00:45
http://www.corriere.it/gallery/Extra/2006/germania06/germania06/germania06/17/2.jpg

asta e pt. tine :drak: -ule ... si ete ca ma abtin sa comentez :D

Leo_
27th June 2006, 00:46
Eu as vrea ca DelPiero sa joace mai bine :(
N-as vrea sa-l vad asa la tot mondialul asta...

Al Dracu
27th June 2006, 00:51
Azi a jucat destul de bine, mai ales in prima repriza!

Titlu din La Repubblica: E l'Italia intera urlò "Non fare il cucchiaio"! :D

http://www.repubblica.it/2006/06/speciale/mondiali/gallerie/sequenza-rigore-totti/sequenza-rigore-totti/afp84057202606191322_big.jpg

newyorker31
27th June 2006, 01:15
Totti....Salvatore della Patria

newyorker31
27th June 2006, 01:17
nu mai pot suporta elvetia de la acel 1-4 , detroit - 1994....razbunare, Ucraina.....Sfantul Andrei e cu tine....

Kidu
27th June 2006, 01:22
Domnilor sunt scarbit de ceea ce s-a intamplat astazi, a fost japca pe fata. Efectiv arbitrul a cautat cel mai mic pretext posibil sa poata califica iTALIA in sferturi.
O calificare tipica broscarilor:jerk: :jerk: :jerk: .

Leo_
27th June 2006, 01:26
Sunt perfect de acord cu tine, pustiule! s-a vazut clar ca arbitrul trage cu Italia, mai ales cand i-a acordat doar cartonas rosu lui Materazzi! :mda: pai e posibil asa ceva? pai, pana cand?!

inter
27th June 2006, 01:27
da domnule The Kid ... imi pare rau ca nu aveti mai multe cuvinte sa va exprimati adancul regret ....!

chiar o dai in balarii de n-ai aer ...:"Efectiv arbitrul a cautat cel mai mic pretext posibil sa poata califica iTALIA in sferturi."

Auguri!

Al Dracu
27th June 2006, 02:03
A fost data publicitatii interceptarea convorbirii telefonice dintre Moggi si Cantalejo! :D

inter
27th June 2006, 02:05
:o: Tronchetti asta chiar n-are liniste? :rolleyes:

Leo_
27th June 2006, 02:05
Neah, Cantalejo nu raspunde la cupola Moggi, ci doar la Sistema Milan...n-ati vazut ce lucea rolexul pe mana spaniolului azi? :D:D

inter
27th June 2006, 02:12
era de ala de 40 de euroi mah ... i-au dat o imitatie ... ca daca era adevarat dadea penalty in prima repriza :D

Kidu
27th June 2006, 09:20
N-are rost sa divagam, dar spune-mi tu intere ca te poti mandri cu aceasta calificare.

Luis Garcia10
27th June 2006, 12:44
O RUSINE de arbitru! DE-A DREPTUL DEZGUSTATOR!!!

SORENSEN
27th June 2006, 12:50
Mda inca un meci rezolvat de arbitru...altceva e greu de spus doar ca una din surprizele placute ale mondialelor a fost eliminata...

Sergiu
27th June 2006, 13:10
Da ziceti-mi de ce n-ati zis nimic la golul cu care s-a calificat australia in optimi? Offside clar.
Italia a fost mai buna si penalty clar. Australianul s-a pus in fata lui Grosso si n-a avut nicio treaba cu mingea, doar l-a incurcat pe italian. Grosso l-a driblat pe australian, dar piciorul stang i-a fost blocat de austalian. Daca l-ar fi ocolit n-ar mai fi ajuns mingea, probabil ati fi vrut ca Grosso sa dea cu picioru in australian ca sa vi se para clar ca l-a oprit.

http://www.youtube.com/watch?v=Q-iOf7H5Mpc
Uitati-va si aici cum australianu ridica bratul pentru a-i bloca piciorul lui Grosso. La secunda 10 sau asa ceva se vede clar. Intentia de fault a fost, Grosso a accentuat ca sa fie clara treaba.
Va zic ca orice arbitru care ar vedea faza asa cum e prezentata pe reluarea de aici ar da penalty.

Sorin Blaj
27th June 2006, 13:51
Exista o reluare din spate in sensul de atac al lui Grosso, unde se vede clar cum australianul incearca sa-l blocheze, are un gest prin care ridica umarul pentru a-l bloca si chiar pune mana pe piciorul italianului.

Penalty clar.

Cine nu-l vede inseamna ca sau nu stie fotbal sau nu vrea sa-l vada.

philips
27th June 2006, 14:19
Exista o reluare din spate in sensul de atac al lui Grosso, unde se vede clar cum australianul incearca sa-l blocheze, are un gest prin care ridica umarul pentru a-l bloca si chiar pune mana pe piciorul italianului.

Penalty clar.

Cine nu-l vede inseamna ca sau nu stie fotbal sau nu vrea sa-l vada.


hai ma sorine ca nu pot sa cred ca esti chiar asa de chitibusar......are un gest prin care ridica umaru pentru a-l bloca?...chiar pune mana pe piciorul atacantului.......
nu inteleg de ce nu admite lumea, oricat de mult ar tine cu o echipa, cand aceasta este avantajata......penalty in minutu 93?.....hai sa fim seriosi
cu totii am admis ca pripit cartonasu rosu ......hai sa fim obiectivi si sa zicem ca azzuri au fost ajutati.........poate chiar meritau dupa ce acum 4 ani au fost furati ca in codru contra coreei, iar acum 2 ani au fost eliminati printr-un blat ca in evu mediu intre echipele nordice....
da de aici si pana la a zice ca fundasu australian are un gest prin care ridica umaru pt a-l bloca......................... e cale lunga

pinki
27th June 2006, 14:28
bai, chiar se vede, am vazut eu faza de 3 ori din unghiuri diferite, e intentie clara a australianului... si oricum, la penalty-uri, tot italia se califica... mie nu mi se pare ca i-a ajutat nici un arbitru...

tu26dor
27th June 2006, 14:46
imi pare sincer rau de australia. dar au pierdut pe mana lor. au avut un om in plus aproape o repriza si nu si-a creat nici o ocazie foarte clara de gol. a sperat sa intre in prelungiri si a primit un gol in clipa in care nu a mai avut nici o sansa de a egala.
italia s-a calificat cu noroc si ca de obicei fara spectacol.
probabil vor juca in semifinala cu brazilia...

Sergiu
27th June 2006, 16:40
Nu e pe acelasi culoar cu brazilia, daca asta ajunge in semifinale, semifinala e cu Germania sau Argentina.

JJ
27th June 2006, 17:42
Sa pierzi dintr-un penalty care n-a fost in minutul 93 si sa nu ti se dea un penalty la un hent clar in minutul 91... Pe Hiddink l-au ajuns blestemele italienilor si spaniolilor de acum 4 ani.

Cred ca putem spune ca Italia e 99% in semifinale, Ucraina e prea naiva ca sa poata face ceva. Cu elvetienii ar fi fost alta poveste.

Hipgnosis
28th June 2006, 17:57
Un arbitru serios nu dadea penalty acolo mai ales in minutul ala. Italia nu a jucat nika in fata unei echipe, care teoretic e cu 5 clase sub macaronari. penibil pt. italia, nu asa se castiga in fata unei echipe de mana a traia.
felicitari australia, dar dc le pleaca antrenorul... sunt vai mama lor, ii bate si... romania :evil:

Universal
28th June 2006, 21:17
Sä läsäm Romänia pentru Em 2008 Schweiz/Österreich