PDA

View Full Version : Mergea/Tecau sau Pavel/Trifu? A fi sau a nu fi ... in Cupa Davis



Addicted2Tennis
5th February 2004, 12:56
Astazi se va anunta cuplul de jucatori care va juca meciul de dublu al Cupei Davis. (daca nu s-a anuntat deja...)
Eu unul as merge pe mana lui Mergea / Tecau. In primul rand pentru ca Pavel joaca deja 2 meciuri si s-ar putea sa fie prea obosit pentru meciul de dublu. Sa nu uitam ca s-a intors de la Aus Open acum cateva zile si de atunci face antrenamente incontinuu.
In al doilea rand, daca ne uitam inapoi peste anul 2003, observam ca Mergea / Tecau au un palmares considerabil mai mare de victorii in ATP fata de Pavel / Trifu: 16 - 1!!! Bine ei au jucat 19 meciuri fata de doar 3 ale seniorilor...
Voi ce spuneti? Cine ar trebui sa joace?

gicu
5th February 2004, 15:57
pai s-a hotarat deja. Sa tinem pumnii cuplului Pavel/Trifu!

DJ Klaus
6th February 2004, 09:24
Si uite asa le dam in cap celor tineri...Asa cum elvetienii dau credit generatiei tinere la dublu , noi mergem inca pe mana perechii Pavel-Trifucare au cam dat-o-*n bara in meciurile decisive. Dupa victoria de efect in fata Ecudorului , perechea Tecau-Mergea in mod normal era favorita avand si un atu moral! Sper sa fie o decizie castigatoare pt noi alegerea "Pavel-Trifu"

Addicted2Tennis
8th February 2004, 00:33
Si dupa cum am avzut cu totzii azi...

ricky
8th February 2004, 10:09
Chiar ! Cum s-a ajuns la PAVEL-TRIFU ?
Trifu e pe undeva la nr. 750 mondial, la dublu !

Nimic de zis ! Dupa scor (am urmarit pe INTERNET) cred ca merita toata admiratia !
Dar voi spuneti ca MERGEA-TECAU au jucat bine cu ECUADOR !

S-a vrut totusi un PAVEL in teren ?!

IlMILAN
9th February 2004, 16:40
Nu Ricky, Pavel se crede rege al tenisului. O fi cel mai valoros jucator roman dupa Nastase si Tiriac , dar asta nu-i da dreptul sa inlature copiii care au castigat barajul in conditiile acelea binecunoscute.....

Totti
10th February 2004, 08:47
'Dacă ar fi să aleg, tot Pavel-Trifu ar juca la dublu'
Căpitanul nejucător al echipei de Cupa Davis, Florin Segărceanu, a declarat, duminică, la finalul partidei cîstigate de Victor Hănescu în fata lui Stanislas Wawrinka, scor 6-3, 6-7, 6-3, că, dacă ar putea-o lua de la început, i-ar alege tot pe Pavel si Trifu pentru a forma echipa de dublu a României.

Totti
10th February 2004, 08:48
"Întîlnirea cu Elvetia s-a pierdut la dublu. Chiar dacă ne mai gîndeam la o minune, eram constienti că Federer va fi greu de învins la simplu. Toate sperantele s-au risipit după meciul de dublu, unde Elvetia a avut sansă. Dacă norocul ar fi fost de partea noastră, am fi putut cîstiga dublul, si altfel ar fi stat lucrurile azi. Dacă as lua-o de la început, pentru următoarele cinci meciuri tot Pavel si Trifu ar juca la dublu si, probabil, abia a sasea oară as încerca cu tinerii Florin Mergea si Horia Tecău", a spus Segărceanu.

DJ Klaus
10th February 2004, 09:44
"Întîlnirea cu Elvetia s-a pierdut la dublu. Chiar dacă ne mai gîndeam la o minune, eram constienti că Federer va fi greu de învins la simplu. Toate sperantele s-au risipit după meciul de dublu, unde Elvetia a avut sansă. Dacă norocul ar fi fost de partea noastră, am fi putut cîstiga dublul, si altfel ar fi stat lucrurile azi. Dacă as lua-o de la început, pentru următoarele cinci meciuri tot Pavel si Trifu ar juca la dublu si, probabil, abia a sasea oară as încerca cu tinerii Florin Mergea si Horia Tecău", a spus Segărceanu.
Voi va dati seama ? Oamenii astia sunt niste profesionisti in tenis si tot nu si-au dat seama ca tenisul nu e un sport de noroc sau de zaruri! Incredibila declaratia lui Segarceanu :rosu: ! Cred ca nici celor doi (Nastase si Tiriac) nu le vine sa creada ce a scos asta din gura! Afara din tenis Mister Segarceanu! Incearca la cazinouri !

Totti
10th February 2004, 20:04
hmm
cam dur ... :p

bog_tom
13th February 2004, 11:17
hmm
cam dur ... :p
nu neaparat dur dar trebuie sa tinem cont de faptul ca Segarceanu are totusi o vasta experienta ca si jucator/antrenor de tenis in cupa Davis !

am inteles ca decizia a fost luata in conditiile in care rezultatul dintre seniori si juniori in saptamana meciului a fost de 2 la 0 pentru seniori. faptul ca echipa juniorilor a avut rezultate bune in competitia juniorilor asta nu inseamna ca va fi la fel si in cea seniorilor;

Targujianul Mergea (ca si mine dealtfel) declara ca echipa juniorilor ar fi avut mai multe sanse din cauza ca ei joaca imprevizibil de la meci la meci dar parerea mea e ca intr-un astfel de meci conteaza f. mult experienta acumulata in competitie !

pare sa ma contrazica rezultatul lor din meciul cu Ecuadorul dar sper sa ma contrazica in continuare si ei sa ne reprezinte cu succes in competitiile internationale; le urez mult succes

DJ Klaus
16th February 2004, 13:19
am inteles ca decizia a fost luata in conditiile in care rezultatul dintre seniori si juniori in saptamana meciului a fost de 2 la 0 pentru seniori. faptul ca echipa juniorilor a avut rezultate bune in competitia juniorilor asta nu inseamna ca va fi la fel si in cea seniorilor;

decizia a fost luata de Pavel care a tinut mortzis sa joace si dublu ! restul imi par speculatii !

bog_tom
16th February 2004, 13:39
nu excludem nici aceasta posibilitate dar oricum a fost o alegere grea mai ales ca asa cum am mai spus in meciurile directe din sapt. respectiva victoria a revenit de 2x cuplului Pavel-Trifu ...

Cipri
19th July 2007, 00:37
Dupa ultima partida a Romaniei cu Franta , clar Mergea si Tecau :) pt 10 ani de acum inainte clar tr sa mergem pe mana acestor baieti :D