PDA

View Full Version : Tadici a anunțat că va părăsi Oltchimul



resita
6th November 2007, 14:04
În România, antrenorii sunt schimbați pe bandă rulantă. Și nu numai în fotbal. Marea bombă vine de la Râmnicu Vâlcea, acolo unde antrenorul echipei da handbal feminin a Oltchimului tocmai a anunțat că își va da demisia, în ciuda extraordinarului succes reputat de formația sa.

Anunțul lui Tadici șochează cu atât mai mult cu cât vine la doar 24 de ore de la victoria Oltchimului cu Ferencvaros, într-un meci contând pentru Liga Campionilor. Tehnicianul știe însă una și bună. „Din vară nu voi mai rămâne la Oltchim. Familia face presiuni mari să mă întorc acasă. Îi înțeleg și pe copii, pe nevastă, le e greu departe de mine. Într-un an de zile, nu am stat acasă mai mult de două săptămâni”, a declarat Gheorghe Tadici.

Tehnicianul vâlcencelor, totodată și selecționer al naționalei României de handbal feminin, se declară convins că Oltchimul nu a început și nu se va termina cu el: „Domnul Roibu, managerul Oltchimului, mi-a dat credit total și fără sprijinul său nu am fi ajuns aici. Mi-a spus că dacă voi pleca de la Vâlcea se va retrage și el, dar eu nu cred. Cu sau fără mine, Oltchim trebuie să continue”.

De când Tadici a venit la Oltchim, împreună cu nouă vicecampioane mondiale, gruparea vâlceană a înregistrat 54 de victorii, două egaluri și o singură înfrângere. Sub conducerea sa, Oltchim a câștigat cinci trofee: campionatul, Cupa României, Cupa Cupelor, Supercupa Europei și Supercupa României! Anul acesta este cotată ca având șanse reale la triumful suprem: câștigarea Ligii Campionilor.

ce parere aveti, va pleca pana la urma?

YoYoyOi
6th November 2007, 14:09
ufff m-am linistit. Va pleca abia din vara, daca va pleca.
Initial crezusem ca pleaca de acom :(

Sorin Blaj
6th November 2007, 15:56
Inca nu si-a terminat treaba la Oltchim.

Geografu
6th November 2007, 16:49
Pacat mare pacat dar daca omul are probleme personale....:(

Sorin Blaj
6th November 2007, 22:31
Intotdeauna sunt probleme personale, dar sa reusesti sa faci o echipa mai mult decat redutabila si sa renunti? ...

Lordul
7th November 2007, 00:11
o veste ciudata ,echipa joaca senzational si antrenoru pleaca din vara

bestiuta
7th November 2007, 11:26
voi cum ati fi daca ati renunta la tot ce ati facut in ultimii 30 de ani???
ati fi impacati sufleteste ca ati facut o super echipa cu niste rezultate deosebite dar....fanilia sa nu o auziti numai la telefon si sa o vezi o data la nu stiu cate saptamani? :no: :no: :no:
o fi tadici sever,taran,nesimtit dar....pentru fanilia lui face orice.....are un suflet mare si ajuta pe oricine chiar daca inainte face scandal
eu il inteleg si ii doresc multa sanantate si sa readuca zalaul acolo unde a fost :rolleyes: :ok:

Sorin Blaj
7th November 2007, 15:23
Normal ca iti doresti sa revina la Zalau, nu? Fara niciun gand ascuns. :)

bestiuta
7th November 2007, 22:28
Normal ca iti doresti sa revina la Zalau, nu? Fara niciun gand ascuns.



fara fara :evil: :rolleyes:

dragosh_vl
8th November 2007, 10:15
stati linistiti ca nu va pleca in vara a fost o stire a gsp sa destabilizeze echipa ;)

bestiuta
8th November 2007, 17:25
ce ineteres ar avea gsp sa destabilizeze oltchimu?
daca bine imi amintesc in returul de dinainte sa plece tadici la valcea gsp a scris ca tadici a semnat cu oltchim,desi tadici infirma orice zvon....deci eu zic ca-i adevarat

ducus
31st December 2007, 10:40
Intotdeauna sunt probleme personale, dar sa reusesti sa faci o echipa mai mult decat redutabila si sa renunti? ...
Nu e vorba de asta. Oricum pe 30 iunie 2008 va expira contractul la 11 jucatoare si nu stiu cate din ele si-l vor mai prelungi, avand in vedere ca au varste destul de inaintate. Poate unele vor alege sa plece la Zalau alaturi de Tadici. In plus, se stie ca Zalau a fost mereu echipa de suflet a lui Tadici, deci ne putem astepta sa formeze si acolo o echipa puternica. :) Acest om a lasat urme bune peste tot pe unde a fost antrenor. Sa ne amintim de performantele de altadata din epoca Marianei Tarca si Valentinei Cosma.

resita
31st December 2007, 10:41
sa vedem daca pana la urma va pleca sau nu.

eu cred ca nu va pleca

TenisFan
1st January 2008, 16:01
Sa fim seriosi... Tadici face atac cerebral sau atac de cord decat sa plece de la Oltchim... :shocked:

ducus
7th January 2008, 09:08
Sa fim seriosi... Tadici face atac cerebral sau atac de cord decat sa plece de la Oltchim... :shocked:
Deocamdata a anuntat ca dupa Jocurile Olimpice pleaca de la Nationala:
Selecționerul naționalei feminine de handbal a României, Gheorghe Tadici, a declarat, pentru NewsIn, că este hotărât să părăsească banca tricoloră după Jocurile Olimpice de Beijing din august, fiind deranjat de comentariile apărute după ce naționala a ocupat locul 4 la Campionatul Mondial.

"Este finalul unui ciclu olimpic și voi renunța, să mai vină și alții! M-am săturat de toți nemulțumiții după locul 4 de la Mondialul din Franța. Pentru ei, locul 4 nu e bun, însă vreau să văd și eu când vom mai juca o semifinală de Mondial. Am așteptat 27 de ani de la ultima medalie de argint și 22 ani de la ultima medalie de bronz, poate vom sta în viitor tot atâta. FRH poate să-mi propună orice, nu voi mai rămâne la națională, pentru că nu există preocupare, lumea crede că merge totul din inerție, dar nu este așa", a declarat selecționerul.

Gheorghe Tadici este selecționerul naționalei feminine din anul 2005, când la Campionatul Mondial din Rusia a obținut medalia de argint. În 2006, prima reprezentativă nu s-a calificat la Campiontul European, iar în 2007, la Campionatul Mondial din Franța, România a obținut locul 4.
http://realitatea.net/130882_Handbal--Gheorghe-Tadici-va-parasi-nationala-feminina-dupa-JO-de-la-Beijing-.html

rob_din
7th January 2008, 09:15
Tare mi-e frica ca nici de la nationala nu pleaca daca ia medalie la JO

resita
7th January 2008, 09:27
Tare mi-e frica ca nici de la nationala nu pleaca daca ia medalie la JO

pai ar fi o prostie sa plece daca reuseste sa obtina o medalie la J.O.

dar la cum suntem noi nici daca castioga aurul la J.O. tot nu o sa fim multumit de antrenor :(:(:(

rob_din
7th January 2008, 10:14
pai ar fi o prostie sa plece daca reuseste sa obtina o medalie la J.O.

dar la cum suntem noi nici daca castioga aurul la J.O. tot nu o sa fim multumit de antrenor :(:(:(

Eu unul nu pot accepta orice doar fiindca se castiga o medalie. Tadici si-a demonstrat valoare ratand calificarea la CE si ratand medalie la CM. Trebuia sa fi plecat deja dupa 2 obiective consecutive ratate. Si sa nu vina cineva sa-mi spuna ca obiectivul la CM a fost atins fiindca dupa ce devii vicecampion mondial nu poti sa ai ca obioectiv sa nu iei medalie. Dar si eu am zis ca trebuie lasat la JO fiindca asa e normal, sa duca ciclul pana la capat. Dupa aceea indiferent de rezultat ne trebuie alt antrenor. Unul cu mentalitate de seciolul 21 daca se poate

SORENSEN
7th January 2008, 22:31
Obiectul a fost calificarea la Olimpiada 20008..in 2005 nimeni nu indraznea sa spere la vreo medalie mondiala...

Sentient7
8th January 2008, 06:09
poate nu indrazneai tu.la ce jucatoare avem trebuia sa luam medalii la toate competitiile majore de 10 ani incoace...

Optimistul
8th January 2008, 10:52
Eu unul nu pot accepta orice doar fiindca se castiga o medalie. Tadici si-a demonstrat valoare ratand calificarea la CE si ratand medalie la CM. Trebuia sa fi plecat deja dupa 2 obiective consecutive ratate. Si sa nu vina cineva sa-mi spuna ca obiectivul la CM a fost atins fiindca dupa ce devii vicecampion mondial nu poti sa ai ca obioectiv sa nu iei medalie. Dar si eu am zis ca trebuie lasat la JO fiindca asa e normal, sa duca ciclul pana la capat. Dupa aceea indiferent de rezultat ne trebuie alt antrenor. Unul cu mentalitate de seciolul 21 daca se poate

@Rob mi-ai luat cuvintele din gura ...
Totusi crezi ca exista vre-un antrenor roman capabil de rezultate f. bune care sa vina la nationala ?
Eu nu inteleg de ce federatia nu angajeaza un strain - sunt destui antrenori f. buni in afara care n-au cu cine lucra la valoarea lor . Cat sa fie salariul unui astfel de antrenor ?

Sentient7
9th January 2008, 02:19
@Rob mi-ai luat cuvintele din gura ...
Totusi crezi ca exista vre-un antrenor roman capabil de rezultate f. bune care sa vina la nationala ?
Eu nu inteleg de ce federatia nu angajeaza un strain - sunt destui antrenori f. buni in afara care n-au cu cine lucra la valoarea lor . Cat sa fie salariul unui astfel de antrenor ?

ei,tocmai asta nu inteleg nici eu.si pe langa antrenor sa angajeze si un psiholog la echipa sau ma rog sa aduca un antrenor strain psiholog(romanii nu le au cu astea),ca sa nu mai pierdem dupa ce conducem cu 8 goluri.o echipa cu individualitatile Romaniei este nepermis sa piarda dupa ce conduce cu asa o diferenta indiferent de adversar.

atdi
11th January 2008, 18:29
Obiectul a fost calificarea la Olimpiada 20008..in 2005 nimeni nu indraznea sa spere la vreo medalie mondiala...

Tinand cont ca in ultimii 10 ani la mondialele de tineret am obtinut medalii si am castigat si titlul de cateva ori, eu zic ca trebuia sa obtinem macar un succes major cu aceasta generatie (un aur european sau mondial). Apropo, dupa cum spui: calificarea la olimpiada insemna catigarea CM, asa jucam intr-o grupa preliminara.

ducus
4th February 2008, 10:00
Uraaa! Tadici a semnat cu Oltchim pana in 2010! :no1
Selectionerul va continua cu Oltchim pâna în 2010.

Speculatiile în privinta viitorului antrenorului Gheorghe Tadici (foto) pe banca Oltchimului s-au spulberat.

Desi la un moment dat a lasat de înteles ca ar putea sa se reîntoarca acasa, la Zalau, tehnicianul a decis sa continue din toamna tot cu formatia vâlceana. Tadici a semnat vineri seara un nou contract cu Oltchim, pe aceeasi durata de timp ca si prezentul angajament, care expira în iunie, adica pe doua sezoane. “Cel considerat vremelnic de anumiti maidanezi, o sa mai stea doi ani la Oltchim. Uite asa, voi deveni cel mai longeviv antrenor pe banca tehnica a formatiei vâlcene. Au mai fost câtiva antrenori care au stat câte 2-3 ani la Oltchim, dar în mai multe mandate”, a declarat pentru ProSport, Gheorghe Tadici. Si în urmatorul mandat, antrenorul campioanei en-titre îl va avea colaborator pe secundul Popa Sevistean.
In prezentul mandat, Tadici si-a trecut deja în palmares cinci trofee: titlul în Liga Nationala, Cupa României, Supercupa României, Cupa Cupelor si Supercupa Europei. De asemenea, a trecut în premiera cu Oltchim de grupele Ligii Campionilor.
http://www.prosport.ro/articole/tadici-a-semnat/75881
Stiam eu ca Tadici nu va parasi Oltchimul nici mort! :cool:

rob_din
4th February 2008, 10:48
Sunt de acord Uraaa!!!.
Oltchimul si Tadici sunt facuti unul pentru celalalt

Problema e ca daca acum cand are toata nationala la dispozitie se chinuie sa castige titlul, ce-o sa se intampla de la anul cand vor incepe sa plece din jucatoare

Mario Di Lazi
4th February 2008, 11:05
tactica lui Tadici ... zvonuri că părăsește echipa și apoi semnează prelungirea contractului ...

ducus
4th February 2008, 19:38
Sunt de acord Uraaa!!!.
Oltchimul si Tadici sunt facuti unul pentru celalalt

Problema e ca daca acum cand are toata nationala la dispozitie se chinuie sa castige titlul, ce-o sa se intampla de la anul cand vor incepe sa plece din jucatoare
Nu-ti face probleme, cu siguranta isi vor prelungi contractul cand au aflat ca Tadici va ramane :) Nu uita ca Oltchimul este o echipa foarte inchegata, cu jucatoare care joaca impreuna de ani de zile, si mai sunt destule care nu sunt aproape de finalul carierei, iar daca n-au plecat pana acum cu siguranta n-o vor face nici de acum incolo. Le-ar fi foarte greu sa se acomodeze la alta echipa unde nu cunosc pe nimeni, nici conceptiile antrenorului etc. Pe Tadici il iubeste toata lumea. Tadici=Oltchim pana la moarte, poa' sa zica dusmanii orice. :evil:
Nu pleca Tadici de la Oltchim la alta echipa nici mort, dupa ce a condus-o atatia ani si a format doua-trei generatii de jucatoare. Ar fi insemnat ca la Zalau sa ia totul de la Zero, cu alte jucatoare pe care nu le cunoaste, si nimeni nu pleaca de pe culmile gloriei la o echipa mai slaba, care n-a jucat in Liga Campionilor si alte competitii europene.

rob_din
4th February 2008, 19:44
Nu-ti face probleme, cu siguranta isi vor prelungi contractul cand au aflat ca Tadici va ramane :) Nu uita ca Oltchimul este o echipa foarte inchegata, cu jucatoare care joaca impreuna de ani de zile, si mai sunt destule care nu sunt aproape de finalul carierei, iar daca n-au plecat pana acum cu siguranta n-o vor face nici de acum incolo. Le-ar fi foarte greu sa se acomodeze la alta echipa unde nu cunosc pe nimeni, nici conceptiile antrenorului etc. Pe Tadici il iubeste toata lumea. Tadici=Oltchim pana la moarte, poa' sa zica dusmanii orice. :evil:
Nu pleca Tadici de la Oltchim la alta echipa nici mort, dupa ce a condus-o atatia ani si a format doua-trei generatii de jucatoare. Ar fi insemnat ca la Zalau sa ia totul de la Zero, cu alte jucatoare pe care nu le cunoaste, si nimeni nu pleaca de pe culmile gloriei la o echipa mai slaba, care n-a jucat in Liga Campionilor si alte competitii europene.

Din contra, vor pleca jucatoare tocmai pentru ca ramane Tadici.

SORENSEN
4th February 2008, 23:34
Singura incerta e Ionela...atat ...restul au semnat...

Sorin Blaj
4th February 2008, 23:38
Cea mai buna jucatoare a Oltchimului.

Sentient7
5th February 2008, 03:52
haha,ce circ ieftin.atata venin cat la Tadici nu vezi nici la politicieni...“Cel considerat vremelnic de anumiti maidanezi, o sa mai stea doi ani la Oltchim. Uite asa, voi deveni cel mai longeviv antrenor pe banca tehnica a formatiei vâlcene. Au mai fost câtiva antrenori care au stat câte 2-3 ani la Oltchim, dar în mai multe mandate”.deci daca asta e exprimare de om normal,eu nu mai am nimic de zis despre handbal...

rob_din
6th February 2008, 20:48
Opriti-l!!!!!!11

http://www.prosport.ro/articole/tadici-atac-la-ionela-galca-stanca/76262

Sorin Blaj
6th February 2008, 22:30
"Gâlca ar trebui sa-si vada lungul nasului"


Cred ca ar trebui sa-si vada mai bine de cariera si de viata ei. La Brasov va avea posibilitatea sa arate ce stie. Daca vine si Amariei, Brasovul va defila in campionat.

rob_din
6th February 2008, 22:55
Oare vor urma represalii ale lui Tadic? Sau isi da seama ca fara Galca la Oltchim si Nationala va avea probleme grave?

Sorin Blaj
6th February 2008, 23:06
Cu Amariei si Gogarla nu si-a dat seama. Vedem vineri cu Nurnberg.

Lordliv
6th February 2008, 23:51
dupa ce nu mai are jucatoare ,4 fiind accidentate (ardean,gatzel,puscasu si cherescu),steluta luca fiind si ea inca nerestabilita complet,tadici face presiuni si asupra lui galca...semnezi cu noi,joci! nu semnezi, s ar putea sa faci tusa...:angry:

Sorin Blaj
7th February 2008, 02:02
Nicio problema, va juca la Rulmentul, iar fara Galca poate spunem adio si Jocurilor Olimpice.

rob_din
7th February 2008, 09:38
Nicio problema, va juca la Rulmentul, iar fara Galca poate spunem adio si Jocurilor Olimpice.

La JO ne calificam si fara Galca, dar acolo ne facem de ras fara Galca

ducus
7th February 2008, 10:33
Nicio problema, va juca la Rulmentul, iar fara Galca poate spunem adio si Jocurilor Olimpice.
Sincer, nu vad ce treaba are una cu alta...echipa de club e una si echipa nationala e alta, nu cred ca Tadici va fi ranchiunos pe Galca sa n-o cheme la Nationala. In fond, echipa nationala nu e formata numai din jucatoarele Oltchimului, ci si din ale Rulmentului s.a. Si nu cred ca Tadici mai are alta alternativa pentru postul Ionelei Galca!

Sorin Blaj
7th February 2008, 11:49
Inseamna ca nu-l stii pe Tadici. Bine ar fi sa ma insel.

rob_din
7th February 2008, 12:02
Sincer, nu vad ce treaba are una cu alta...echipa de club e una si echipa nationala e alta, nu cred ca Tadici va fi ranchiunos pe Galca sa n-o cheme la Nationala. In fond, echipa nationala nu e formata numai din jucatoarele Oltchimului, ci si din ale Rulmentului s.a. Si nu cred ca Tadici mai are alta alternativa pentru postul Ionelei Galca!

Pai inseamna ca n-ai vazut Campioantul Mondial din decembrie.

Sentient7
8th February 2008, 02:08
deci tocmai ca om mai ranchiunos ca Tadici nu am vazut in viata mea.Piturca,de exemplu,pare un copil nevinovat in comparatie...

MagicTouch
8th February 2008, 03:27
deci tocmai ca om mai ranchiunos ca Tadici nu am vazut in viata mea.Piturca,de exemplu,pare un copil nevinovat in comparatie...
Piturca nu are un Cristian Gatu la FRF. Daca Tadici nu aduce jucatoarele care merita la nationala (daca sunt apte de joc) il zboara Gatu ca pe o masea stricata. Or fii ei prieteni buni dar cu Gatu s-a rupt prietenia daca te-a prins cu magarii sau ranchiune.

ducus
8th February 2008, 17:32
Piturca nu are un Cristian Gatu la FRF. Daca Tadici nu aduce jucatoarele care merita la nationala (daca sunt apte de joc) il zboara Gatu ca pe o masea stricata. Or fii ei prieteni buni dar cu Gatu s-a rupt prietenia daca te-a prins cu magarii sau ranchiune.
Corect! Si in plus, gandeste-te ca situatia lui Tadici cu Galca nu se aseamana in nici un caz cu cea a lui Amariei. Acolo chiar exista un conflict vechi, dar e o cu totul alta poveste. Aici a fost doar o mica cearta, si sunt sigur ca se vor impaca pana la urma.
N-ati vazut ce a zis Tadici si la Derby-ul cu Rulmentul? Ca intre el si Tarca nu exista un conflict personal, ci doar pe terenul de joc. Daca era adevarat, spunea ca Tarca sa-si vada "lungul nasului". Nimeni nu poate sa tina ranchiuna in el atatia ani si sa reziste si la echipa nationala si la cea de club! Va place sau nu, Tadici ramane cel mai bun antrenor din handbalul romanesc al ultimului deceniu, nu numai pentru bronzul din 2004, ci si pentru ca a creeat "generatia de aur" a handbalului romanesc -epoca Tarca, Hutupan, Cosma, Gogarla, Steluta Luca s.a.:yeah:

rob_din
8th February 2008, 17:35
Corect! Si in plus, gandeste-te ca situatia lui Tadici cu Galca nu se aseamana in nici un caz cu cea a lui Amariei. Acolo chiar exista un conflict vechi, dar e o cu totul alta poveste. Aici a fost doar o mica cearta, si sunt sigur ca se vor impaca pana la urma.
N-ati vazut ce a zis Tadici si la Derby-ul cu Rulmentul? Ca intre el si Tarca nu exista un conflict personal, ci doar pe terenul de joc. Daca era adevarat, spunea ca Tarca sa-si vada "lungul nasului". Nimeni nu poate sa tina ranchiuna in el atatia ani si sa reziste si la echipa nationala si la cea de club! Va place sau nu, Tadici ramane cel mai bun antrenor din handbalul romanesc al ultimului deceniu, nu numai pentru bronzul din 2004, ci si pentru ca a creeat "generatia de aur" a handbalului romanesc -epoca Tarca, Hutupan, Cosma, Gogarla, Steluta Luca s.a.:yeah:

A creat "generatia de aur"? Asta e gluma anului.
Poate ne spui si de ce e Tadici cel mai bun antrenor al ultimului deceniu? Eu pot sa spun ca e cel mai slab din istorie fiindca medalii au mai luat si altii dar de ratat un turneu mondial sau european n-a mai ratat nimeni pana la Tadici

Sorin Blaj
8th February 2008, 19:24
Corect! Si in plus, gandeste-te ca situatia lui Tadici cu Galca nu se aseamana in nici un caz cu cea a lui Amariei. Acolo chiar exista un conflict vechi, dar e o cu totul alta poveste. Aici a fost doar o mica cearta, si sunt sigur ca se vor impaca pana la urma.
N-ati vazut ce a zis Tadici si la Derby-ul cu Rulmentul? Ca intre el si Tarca nu exista un conflict personal, ci doar pe terenul de joc. Daca era adevarat, spunea ca Tarca sa-si vada "lungul nasului". Nimeni nu poate sa tina ranchiuna in el atatia ani si sa reziste si la echipa nationala si la cea de club! Va place sau nu, Tadici ramane cel mai bun antrenor din handbalul romanesc al ultimului deceniu, nu numai pentru bronzul din 2004, ci si pentru ca a creeat "generatia de aur" a handbalului romanesc -epoca Tarca, Hutupan, Cosma, Gogarla, Steluta Luca s.a.:yeah:

Esti departe de adevar.

SORENSEN
8th February 2008, 19:29
cine a mai luat medalii ? Tadici si alti antrenori pana in 74... cica au fost si altii sa nu uitam ca echipa asta frumoasa a inceput sa scoata capul in 99 ca mai apoi antrenori incompetenti si interese meschine au facut sa ne facem de ras... PANA LA TADICI.. care aunit echipa...le-a motivat ..si a luat argintul dupa 32 de ani...

A ca unii vorbesc fara sa aiba argumente e altceva... sa vorbim pe argumente...nu pe fantezii ..pe chestii cu daca

Sentient7
9th February 2008, 00:58
Piturca nu are un Cristian Gatu la FRF. Daca Tadici nu aduce jucatoarele care merita la nationala (daca sunt apte de joc) il zboara Gatu ca pe o masea stricata. Or fii ei prieteni buni dar cu Gatu s-a rupt prietenia daca te-a prins cu magarii sau ranchiune.

fii om serios...Gatu e si el o planta,iar federatia e sponzorizata in principal de Oltchim...de ce nu s-a bagat Gatu in conflictele de pana acum,Tadici-Tarca sau Tadici-Amariei?de ce crezi ca Tadici se poarta in felul in care se poarta?crezi ca Gatu i-a reprosat vreodata ceva?Tadici linge bine acolo unde trebuie,pana si la Mondiale prima data ii felicita pe conducatorii echipei de club...aia fac legea in handbalul feminin romanesc.pai daca Gatu nu si-a dat seama pana acum ca Tadici e ranchiunos e ori prost ori rau-voitor.

rob_din
9th February 2008, 01:13
cine a mai luat medalii ? Tadici si alti antrenori pana in 74... cica au fost si altii sa nu uitam ca echipa asta frumoasa a inceput sa scoata capul in 99 ca mai apoi antrenori incompetenti si interese meschine au facut sa ne facem de ras... PANA LA TADICI.. care aunit echipa...le-a motivat ..si a luat argintul dupa 32 de ani...

A ca unii vorbesc fara sa aiba argumente e altceva... sa vorbim pe argumente...nu pe fantezii ..pe chestii cu daca

Dumnezeule. Cum poti nega cel mai clar adevar? Adica imi spui ca a luat argintul dupa 32 de ani dar uit sa precizezi ca a ratat un turneu final dupa 60. Cele doua se anuleaza reciproc asa ca Tadici e un antrenor mediocru

Oricum bine ca ai apucat sa scrii mesajul inainte de dezastrul de la Nurenberg. Se pare ca s-au cam evaporat echipa fromoasa si magnificul Tadici

MagicTouch
9th February 2008, 02:30
cine a mai luat medalii ? Tadici si alti antrenori pana in 74... cica au fost si altii sa nu uitam ca echipa asta frumoasa a inceput sa scoata capul in 99 ca mai apoi antrenori incompetenti si interese meschine au facut sa ne facem de ras... PANA LA TADICI.. care aunit echipa...le-a motivat ..si a luat argintul dupa 32 de ani...

Am gandit la fel o perioada lunga si i-am atribuit lui Tadici mult credit pentru rezultatele obtinute. In ultimul timp am inceput insa sa am mari dubii in ce privesc meritele lui. La inceput a avut meritele lui...intodeauna l-am admirat pentru meciuri in care a scos un as castigator din maneca (Varzaru in meciul cu Franta de la CM din Rusia si multe altele).
Acum insa se pare ca a inceput sa creada ca e mana drepta a lui Dumnezeu in handbal si mentalitatea lui stalinista a cam inceput sa lucreze in detrimentul echipei.
Chiar am inceput sa ma intreb daca nu cumva, fara el, la campionatul din acest an nu am fi putut obtine un loc mai bun. Mai ales dupa meciul Oltchimului din aceasta seara..nu stiu dar se vede o timorare fantastica in randul fetelor. Si timorarea asta se pare ca vine dupa margine. O fi un antrenor bun nimic de zis dar in zilele noastre un antrenor trebuie sa fie si un psihilog bun. Metodele "trefilofiene" sunt din ce in ce mai rare in handbalul modern. Iar chestia cu un psihilog la echipa nu are nici o valoare atat timp cat psihologul repara si antrenorul strica totul intr-o singura pauza cu vorbe aiurea sau tipete. Intrebat daca ar vrea sa antreneze Oltchimul, Herbert Muller, antrenorul celor de la Nurernberg a replicat: "Cine nu ar dori sa antreneze o echipa plina numai de vedete?" Un mare antrenor se vede atunci cand aduna o echipa de valori mediocre si incheaga a echipa mare nu atunci cand are pe mana valori incontestabile care ar putea castiga trofee chiar si fara antrenor.
Un exemplu relevant mi se pare situatia Craiovei de la finalul anilor '70 (daca nu ma insel) sub conducerea lui Oblemenco. Un campionat de senzatie dupa care incep sa mearga extrem de prost, lucru care duce la demiterea lui Oblemenco dupa care, echipa incepe sa mearga din nou foarte bine. Intrebat de reporteri cum se explica schimbarea, regretatul Zoli Crisan a replicat scurt - "Ne simtim descatusati". Oare "maurul si-a facut datoria, maurul poate sa plece" nu ar fi necesara si in cazul lui Tadici?? Nu de alta dar, cu aceleasi talente de necontestat..si Oltchimul si nationala au cam inceput sa scartie. Englezii au o vorba "if it's not broken don't mend it" /"daca nu e stricat, nu incerca sa repari". Cu tot respectul pentru Tadici dar, se pare ca atat la Oltchim cat si la nationala ceva sa stricat si ar fii timpul de "reparatii". Cat nu e prea tarziu.


fii om serios...Gatu e si el o planta,iar federatia e sponzorizata in principal de Oltchim...de ce nu s-a bagat Gatu in conflictele de pana acum,Tadici-Tarca sau Tadici-Amariei?
Posibil sa nu sa amestece in gainarii minore si sa fie concentrat la maxim ptr. bine handbalului romanesc in general? La cat s-a zbatut sa faca acel centru de la Sighisoara mie personal mi se pare mai mult decat o planta. Nu stiu de unde ai informatiile sau daca este doar o parere personala. Sincer, sper sa nu ai dreptate. Daca, din pacate ai, s-a dus dracului si handbalul romanesc.

Ionic
10th February 2008, 12:04
"Gâlca ar trebui sa-si vada lungul nasului"


Cred ca ar trebui sa-si vada mai bine de cariera si de viata ei. La Brasov va avea posibilitatea sa arate ce stie. Daca vine si Amariei, Brasovul va defila in campionat.

Tare de tot cu Amariei.:happy
Cine vrea sa-si complice situatia, s-o ia pe Amariei in lot. Am revazut-o de curand pe Amariei, am si vorbit cu persoane din anturajul ei. Nu s-a schimat. N-a invatat nimic din perioada daneza.

Amariei s-a nascut speranta si a murit promisiune.

rob_din
10th February 2008, 12:30
Tare de tot cu Amariei.:happy
Cine vrea sa-si complice situatia, s-o ia pe Amariei in lot. Am revazut-o de curand pe Amariei, am si vorbit cu persoane din anturajul ei. Nu s-a schimat. N-a invatat nimic din perioada daneza.

Amariei s-a nascut speranta si a murit promisiune.

Amariei a dus Nationala in semifinalele CM asa ca n-a murit promisiune

Sorin Blaj
10th February 2008, 15:16
Tare de tot cu Amariei.:happy
Cine vrea sa-si complice situatia, s-o ia pe Amariei in lot. Am revazut-o de curand pe Amariei, am si vorbit cu persoane din anturajul ei. Nu s-a schimat. N-a invatat nimic din perioada daneza.

Amariei s-a nascut speranta si a murit promisiune.

Parerea ta. Carmen Amariei nu si-a spus ultimul cuvant in handbalul romanesc. Cu un antrenor care stie cum s-o ia, face minuni. Nimeni nu este perfect.

Sorin Blaj
12th June 2008, 00:12
stati linistiti ca nu va pleca in vara a fost o stire a gsp sa destabilizeze echipa ;)

Acum ce mai spui?

Dani_handbal
15th July 2009, 14:36
cine stia ca un antrenor asa bun ca gheorghe tadici isi va da demisia de la olchim................???

cobra86
3rd February 2011, 16:03
nu va pleca