PDA

View Full Version : Hingis depistata pozitv pt cocaina la Wimbledon se retrage



rob_din
1st November 2007, 21:33
:(Jenant

YoYoyOi
1st November 2007, 22:03
ai mai multe detalii?

Kooler
1st November 2007, 22:14
Are Adevarul:

Martina Hingis a fost depistată pozitiv cu cocaină și se va retrage din activitate

Fostul număr unu mondial din tenisul feminin, Martina Hingis, a declarat azi, într-o conferință de presă susținută la Zurich, că se va retrage din activitate după ce a fost testată pozitiv cu cocaină, informează Reuters.

"Am fost testată pozitiv, dar eu nu am luat niciodată droguri și mă simt 100% nevinovată. Motivul pentru care am venit azi în fața dumneavoastră este pentru că nu vreau să port un război cu comisia antidoping. Din cauza vârstei, precum și a problemelor de sănătate am decis să mă retrag din activitate", a declarat Hingis, care a fost depistată pozitiv la Wimblendon în acest an.

În vârstă de 27 de ani, Martina Hingis a câștigat cinci turnee de Mare șlem în carieră.

Sursa : adevarul.ro

Imi pare rau ca sa retras.

Sorin Blaj
1st November 2007, 22:14
Martina Hingis, depistata pozitiv cu cocaina, elvetianca se retrage din tenis



Jucatoarea de tenis Martina Hingis, fosta lider mondial, a anuntat intr-o conferinta de presa ca un test anti-doping al sau efectuat la turneul de la Wimbledon, din iunie, a iesit pozitiv cu cocaina. In aceeasi conferinta de presa, elvetianca si-a anuntat retragerea din tenis, dar a cerut o noua analiza a testului, negand ca ar fi consumat cocaina.

Este a doua oara cand Hingis se retrage din activitatea sportiva, dupa ce o facuse si in 2003, din cauza accidentarilor. Pana atunci elvetianca cucerise cinci titluri de Grand Slam. Ea a revenit apoi in 2006, si a mai castigat doua turnee WTA, incheind anul pe locul sapte.


HotNews.ro, 01 nov 2007



Doar un singur cuvant: pacat.

Ess
1st November 2007, 22:15
rob>niste detalii mai multe decat titlul thred-ului.
pfff...si sportul asta e pe duca, precum ciclismul?

LE: rob>nevermind :D

Kooler
1st November 2007, 22:20
Si mai multe detalii, dar in engleza pe site-ul eurosport.yahoo.com

Laura1985
1st November 2007, 22:25
ce final urat pentru o cariera asa de frumoasa..pacat.

YoYoyOi
1st November 2007, 22:25
nu-mi vine sa cred cat de inconstienti pot fi unii :(

Optimistul
1st November 2007, 23:21
Si cand te gandesti ca tocmai Hingis critica accensiunea Serenei cand a detronat-o dand vina pe prafuri ...

Sorin Blaj
1st November 2007, 23:24
Cred ca aici a fost mai mult distractie si inconstienta.

luma
1st November 2007, 23:30
Statement from Tour CEO re. Martina Hingis

The Sony Ericsson WTA Tour has not received any official information regarding the positive doping test result referred to by Martina Hingis in her press conference today, and as a result we are not in a position to comment on the matter.

However, it is important to remember that in the area of anti-doping, all players are presumed innocent until proven otherwise. The Sony Ericsson WTA Tour has a zero tolerance policy when it comes to doping in sport, and fully supports the Tennis Anti-Doping Program. The Tennis Anti-Doping program is both rigorous and comprehensive, and is designed to keep our sport clean.

With respect to her retirement announcement, Martina Hingis is a tremendous champion and a fan favorite the world over. In her most recent comeback, she proved again that she can perform at the very highest levels of the game. Martina will always be respected for not only having achieved the Sony Ericsson WTA Tour world No.1 ranking, her five Grand Slam singles titles, nine Grand Slam women’s doubles titles and two Sony Ericsson Championships titles, but just as much for her incredible touch, on-court intelligence and off-court professionalism.

LARRY SCOTT
CEO, SONY ERICSSON WTA TOUR

Optimistul
1st November 2007, 23:32
Hinghis s-a depravat mai de mult , e greu sa controlezi faima la 16 ani ... Capriati n-a avut aproape aceeasi soarta ?

Cipri
1st November 2007, 23:42
sry 4 Martina :(

Gabri3l
1st November 2007, 23:49
nu-mi vine sa cred...:( oricum, va ramane o mare jucatoare de tenis.

Optimistul
1st November 2007, 23:59
sry 4 Martina :(

Erai prea mic cand Martina n-a vrut sa participe la festivitatea de premiere la o finala de mare slem pt. ca i s-a parut ca a fost furata la o minge .
S-a dus maica-sa in vestiare dupa ea ...
Nu-i contest meritele dar i se urcase de mult la cap si i se parea ca poate-si permite orice - de data asta a fost taxata .
Daca tot umbla cu " varul " prin buzunare de ce-a mai revenit in circuit ? Pacat ,si-a patat o cariera de invidiat !

rob_din
2nd November 2007, 00:01
A facut de cateva ori circ la Roland Garros de a ajuns sa o huiduie toata lumea. I s-a urcat celebritatea la cap. Totusi parea mai matura , mai cu capul pe umeri dupa revenire.

printulmiskin
2nd November 2007, 08:15
Mie unul mi-a placut mereu Hingis si nu mi-a dat impresia niciodata ca ar fi plina de fumuri,cum sint destule in circuit(surorile ,Sharapova,etc)...Imi amintesc de "circul" din finala de la RG cu Graf,insa acolo era singura impotriva tuturor,toti francezii tinind cu nemtoaica ...Ca are parte de o asa retragere rusinoasa este mare pacat,insa si-a facut-o cu mina ei..

luma
6th February 2008, 16:06
"The Tribunal rejected the suggestion made on behalf of Ms Hingis that there were doubts about the identity and/or integrity of the sample attributed to her. It therefore found that she had committed a Doping Offence under Article C.1 of the Programme (presence of a Prohibited Substance in player’s sample).

The Tribunal also rejected Ms Hingis’ plea of No (or No Significant) Fault or Negligence, on the basis that no mitigation was possible as it had not been shown how the cocaine entered her system. It therefore ruled, in accordance with the sanctions prescribed by the World Anti-Doping Code, that Ms Hingis be suspended from participation for a period of two years, commencing on 1 October 2007, and that her results from The Wimbledon Championships and subsequent events should be disqualified, with the resulting forfeiture of the ranking points and repayment of the prize money (totalling a sum of $129,481) that she won at those events."
Mai multe detalii, aici (http://www.itftennis.com/abouttheitf/news/newsarticle.asp?articleid=18255).

rodlaver
6th February 2008, 23:11
Poate ma insel dar mie nu mi-a placut deloc mama Hingisova care dupa cate stiu nu e un om de tenis. Am avut impresia ca are o influenta malefica asupra Martinei. A lansat-o in Circuit la 14 ani dar nu a stiut sa o modeleze si sa o maturizeze suficient si uite cum fata s-a stins prematur. Poate cu alti oameni langa ea...

lucian_iasi
6th February 2008, 23:24
Pacat :(:( Hingis era una dintre jucatoarele mele preferate...alaturi de Kim Clijsters :(:(

ducus
15th February 2008, 13:20
Iata intreaga carte de vizita a Martinei Hingis:
http://en.wikipedia.org/wiki/Martina_hingis

Lucian86
15th February 2008, 14:46
Hingis a fost jucatoarea mea preferata din momentul in care am inceput sa ma uit la tenis cand aveam 12-13 ani......Am sperat ca va putea reveni la nivelul sau de inaintea accidentarii, mai ales dupa ce a castigat la Roma acum 2 ani jucand foarte bine......Din pacate au aparut alte probleme care nu i-au dat de ales decat sa se retraga:( Asta e!!! sper sa-i fie bine in viata de acum inainte