PDA

View Full Version : Frunzaverde versus Daianu



Balaci
31st October 2007, 12:50
A fost de o speta, cred eu, mai inalta decat cea a lui Basescu. Daianu a fost spion, nu ********, eu asa cred. Sunt sigur ca a facut spionaj economic, insa nu sunt sigur ca a si "parat".
Oricum, sunt mai buni decat Frunzaverde, Corlatean sau Gigi Becali:ok:

resita
31st October 2007, 14:28
A fost de o speta, cred eu, mai inalta decat cea a lui Basescu. Daianu a fost spion, nu ********, eu asa cred. Sunt sigur ca a facut spionaj economic, insa nu sunt sigur ca a si "parat".
Oricum, sunt mai buni decat Frunzaverde, Corlatean sau Gigi Becali:ok:

se vede ca vorbesti prosti, daca l-ai cunoaste pe Frunzaverde, daca i-ai cunoaste realizarile n-ai mai vorbi asa despre el.

ce a facut Daianu de cand este in politica poti sa-mi spui?

Balaci
31st October 2007, 15:07
Care sunt maretele realizari ale lui Frunzaverde?
Daianu este cu un cap peste el, din punct de vedere academic, profesional si al staturii morale. Frunzaverde, in afara de a fi detinut diverse functii politice nu are nicio alta realizare majora. Nu cred ca ai vrea sa facem o comparare de biografii intre cei doi;)

resita
31st October 2007, 15:22
Care sunt maretele realizari ale lui Frunzaverde?
Daianu este cu un cap peste el, din punct de vedere academic, profesional si al staturii morale. Frunzaverde, in afara de a fi detinut diverse functii politice nu are nicio alta realizare majora. Nu cred ca ai vrea sa facem o comparare de biografii intre cei doi;)

daca tu nu le cunosti nu inseamna ca nu le are. maine o sa-ti fac o scurta prezentare a activitatii lui Frunzaverde, fapte nu vorbe :drak:
ps. crede-ma ca despre el stiu mai multe decat voi toti de pe forum

Balaci
31st October 2007, 15:23
Eu sunt o persoana deschisa, asa ca astept cu nerabdare sa vad ce realizari are:D

resita
31st October 2007, 15:32
Eu sunt o persoana deschisa, asa ca astept cu nerabdare sa vad ce realizari are:D

si eu le astept pe ale lui Daianu, dar ceea ce a facut concret pentru popor, nu bla, bla, bla ca din astea sunt satul

ps. daca vrei poti sa deschizi un thread Frunzaverde vs. Daianu

Balaci
31st October 2007, 16:18
Maine:D Da il facem Frunzaverde vs. Daianu vs. Corlateanu vs. Jiji vs. Stolojan:evil:

resita
31st October 2007, 17:56
daca tu sti ceva despre ceilalti ok, daca nu il facem Frunzaverde vs. Daianu sau ai uitat subit marile realizari ale lui Daianu pe scena politica:drak:

Balaci
31st October 2007, 18:35
Nu sunt asa mare fan Daianu, insa il consider mai bun decat Frunzaverde oricum. Chiar astept cu mare curiozitate ziua de maine sa vad ce informatii aduci despre el.

El Ciu
1st November 2007, 00:49
Resita, nu stiu cat de subiectiv(a) esti in descrierea lui Frunzaverde, dar eu ca un cetatean de rand, care este intoxicat de mass-media de zi cu zi, il consider...un nimeni. Ca sa nu zic un ratat politic (ratat in sensu ca a detinut diverse functii politice, si ca orice detinator de o functie politica, nu a plecat, de unde a plecat, cu laude). Nici despre Daianu nu pot sa spun multe si, sincer, tot ce stiu despre el este ce s-a auzit in Mass Media.
S-au trezit cativa lasi de astia PDisti, ca si exemplarul nostru de pe forum al-carui-nume-nu-l-voi-prezenta-pentru-ca-asta-e-farmecul-provocarilor-si-ca-sa-fiu-sigur-ca-el-nu-va-citi-acest-post-voi-prelungi-sirul-de-cuvinte-
, asa, care au venit cu diferite acuzatii, in speranta ca vor reusi, cumva cumva, sa ii pateze imaginea (care, dupa cum afirmam, nu stiu nici eu cat de curata e). S-a dovedit la CNSAS ca nu a avut legaturi cu securitatea (dar este suspec ca ar fi fost spion). Ce am mai auzit pe un post de televiziune, care nu pot sa zic daca este politic sau nu (este vorba de Prima TV) au fost cuvinte de laude la adresa acestuia, ca fiind, probabil, din spusele dansilor, cel mai mare economist roman.

Deci, daca vreti o confruntare Frunzaverde vs Daianu, gasiti pe cineva care il cunoaste foarte bine pe Daianu, un apropiat, un fost colaborator, ceva, care stiti sigur ca va fi SUBIECTIV :P

Sorin Blaj
1st November 2007, 11:06
Asta cu cel mai mare economist roman a fost tare. :)

Gabri3l
1st November 2007, 11:36
Asta cu cel mai mare economist roman a fost tare. :)

pai iti dai si tu seama, ce putea sa zica si un membru de partid pnl despre el :)

Gabri3l
1st November 2007, 11:40
daca tu nu le cunosti nu inseamna ca nu le are. maine o sa-ti fac o scurta prezentare a activitatii lui Frunzaverde, fapte nu vorbe :drak:
ps. crede-ma ca despre el stiu mai multe decat voi toti de pe forum

maine a devenit astazi...deci asteptam :drak::D

El Ciu
1st November 2007, 11:49
Asta cu cel mai mare economist roman a fost tare. :)

Vrei sa spui ca Stolojan a fost mai bun, eh?

Eu va ziceam ce am auzit pe un post de televiziune, pe care l-am si nominalizat. E treaba voastra daca credeti sau nu sau daca va obositi in a verifica spusele mele.

resita
1st November 2007, 12:04
Resita, nu stiu cat de subiectiv(a) esti in descrierea lui Frunzaverde, dar eu ca un cetatean de rand, care este intoxicat de mass-media de zi cu zi, il consider...un nimeni. Ca sa nu zic un ratat politic (ratat in sensu ca a detinut diverse functii politice, si ca orice detinator de o functie politica, nu a plecat, de unde a plecat, cu laude).

asta pentru ca nu cunosti toate faptele, tu sti doar ce scrie in ziar.
o sa iti arat fapte concrete, ceea ce a facut el pentru po****tie


maine a devenit astazi...deci asteptam :drak::D

putina rabdare, am ceva de terminat la lucru dar vine, rabdare :drak:

Sorin Blaj
1st November 2007, 12:08
Vrei sa spui ca Stolojan a fost mai bun, eh?

Eu va ziceam ce am auzit pe un post de televiziune, pe care l-am si nominalizat. E treaba voastra daca credeti sau nu sau daca va obositi in a verifica spusele mele.

Cine a spus ceva de Stolojan?

Balaci
1st November 2007, 12:11
Dar? Vrem nume:D

Sorin Blaj
1st November 2007, 12:23
Anghel Rugina

resita
1st November 2007, 12:26
o scurta prezentare a lui SORIN FRUNZAVERDE

Sorin Frunzăverde s-a născut la data de 26 aprilie 1960 în orașul Bocșa (județul Caraș-Severin). După absolvirea studiilor elementare la Bocșa și Reșita și a Liceului de Matematică-Fizică din Reșița (1975-1979), a urmat cursurile Facultății de Metalurgie din cadrul Institutului Politehnic București (1980-1985), obținând diploma de inginer metalurgist.

După absolvirea facultății, a lucrat ca inginer la Combinatul Siderurgic Reșița, îndeplinind funcțiile de șef de atelier (1985-1988) și apoi de șef al Serviciului CTC-Laboratoare (1988-1991).

Între anii 1991-1996 a fost președinte și director general al Camerei de Comerț și Industrie al jud. Caraș-Severin, deținând de asemenea în perioada 1992-1996 funcția de consilier județean, secretar al Comisiei de Buget-Finanțe din Consiliul Județean Caraș-Severin. În perioada 1996-1997, el a deținut funcția de președinte al Consiliului Județean Caras-Severin.

Sorin Frunzăverde este președinte al Organizației județene Caraș-Severin a Partidului Democrat, de la înființare, iar din iunie 2001 și până în prezent este vicepreședinte al Biroului Permanent Național al Partidului Democrat.

În perioada 1997-2000, Sorin Frunzăverde a deținut o serie de funcții ministeriale ca reprezentant al Partidului Democrat, după cum urmează:

* ministrul apelor, pădurilor și mediului înconjurător (5 decembrie 1997 - 11 februarie 1998) în Guvernul Victor Ciorbea, din care a demisionat odată cu retragerea miniștrilor PD din guvern;
* ministrul turismului (17 aprilie 1998 - 16 decembrie 1998) în Guvernul Radu Vasile. Conform Hotărârii nr. 47 din 16 decembrie 1998 a Parlamentului României, Ministerul Turismului a fost desființat. El și-a continuat apoi activitatea ca președinte al Autorității Naționale pentru Turism, până la numirea sa în fruntea Ministerului Apărării Naționale.
* ministrul apărării naționale (13 martie 2000 - 28 decembrie 2000) în Guvernul Mugur Isărescu.

În anul 2000, Sorin Frunzăverde a obținut titlul științific de Doctor în științe economice al Universității de Vest din Timișoara. De asemenea, în anul 2004 a devenit și Doctor în științe militare al Universității Naționale de Apărare din București.

În urma alegerilor din noiembrie 2000, Sorin Frunzăverde a fost ales deputat de Caraș-Severin pe listele Partidului Democrat (PD). În această calitate, el a făcut parte, în legislatura 2000-2004, ca secretar al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională din Camera Deputaților și ca membru în Comisia specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra Serviciului de Informații Externe. De asemenea, a fost vicepreședinte al Grupului Parlamentar de prietenie cu Finlanda și secretar al Grupului Parlamentar de prietenie cu Croația. A demisionat din Parlamentul României la data de 28 iunie 2004, fiind înlocuit de Teodor Crăciun Tuducan.

În perioada iunie 2004 - octombrie 2006, Sorin Frunzăverde a fost președinte al Consiliului Județean Caraș-Severin. Pe data de 8 octombrie 2006, cu ocazia dezvelirii, în comuna Bozovici, a monumentul eroilor căzuți în toamna anului 1944 pe Valea Almajului, Sorin Frunzăverde, în calitate de președinte al Consiliului Județean Caraș-Severin, a fost distins de către domnul Herwig Brandstetter cu distincția Asociației "Crucea Neagră Austriacă". [1]

La data de 25 octombrie 2006 a fost numit în funcția de ministru al apărării naționale în Guvernul Tăriceanu. A fost înlocuit din această funcție la data de 5 aprilie 2007, odată cu restructurarea guvernului prin ieșirea Partidului Democrat de la guvernare.

CEEA CE AM PREZENTAT MAI SUS ESTE LUAT DE PE INTERNET, DAR CRED CA NU ASTA VA INTERESEAZA PE VOI ASA CA ....

In perioada cat S.F. a fost presedintele C.J. Caras-Severin in judetul C-S au fost asfalate peste 400 Km. de drumuri judetene si comunale.
daca analizam putin problema o sa observam ca in nici un judet din tara nu au fost asfalatti asa multi Km, multe sate avand acum acces pe drum asfaltat nu cum era inainte drum din pietris.

Judetul C-S. a fost primul judet pe tara care a deschis Directia de Evidenta a Persoanelor cei care stiu ce este aceasta institutie isi dau seama de rolul sau, momentan in tara exista doer 4 judete cu Directie.

Judetul C-S.este pe locul 3 pe tara la atragerea de proiecte nerambursabile d la U.E. - in judet au intar in urma proiectelor peste 2miliarde de eura bani nerambursabili

A fost primul presedinte de C.J. din tara care a dat prima pentru concediu de odihna angajatilor C.J. precum si Directiilor subordonate acestuia in baza uniu contract colectiv de munca care ulterior a fost atacat de finante in justitie dara fost castigat procesul de catre C.J.

A fost primul presedinte de C.J. din tara care a dat bani pentru haine angajatiilor C.J. precum si Directiilor subordonate acestuia in baza uniu contract colectiv de munca
DACA MAI VRETI VA MAI SPUN

ASTEA SUNT FAPTE NU VORBE, ASTA A FACUT EL PENTRU NOI

ASTEPT SA VAD CE A FACUT SI DAIANU PENTRU CA PO****TIA SA O DUCA MAI BINE

Gabri3l
1st November 2007, 13:53
ASTEPT SA VAD CE A FACUT SI DAIANU PENTRU CA PO****TIA SA O DUCA MAI BINE

cred ca o sa ai de asteptat mult si bine...:)

resita
1st November 2007, 19:15
.... Daianu, insa il consider mai bun decat Frunzaverde oricum.


A fost de o speta, cred eu, mai inalta decat cea a lui Basescu. Daianu a fost spion, nu ********, eu asa cred. Sunt sigur ca a facut spionaj economic, insa nu sunt sigur ca a si "parat".
Oricum, sunt mai buni decat Frunzaverde, Corlatean sau Gigi Becali:ok:


Care sunt maretele realizari ale lui Frunzaverde?
Daianu este cu un cap peste el, din punct de vedere academic, profesional si al staturii morale. Frunzaverde, in afara de a fi detinut diverse functii politice nu are nicio alta realizare majora. Nu cred ca ai vrea sa facem o comparare de biografii intre cei doi;)

balaci, ce-ai patit, te-ai dat ranit sau nu mai sti ce sa spui ?
astept realizarile lui Daianu dar din cate se pare pot sa astept mult si bine

El Ciu
1st November 2007, 19:44
o scurta prezentare a lui SORIN FRUNZAVERDE

Sorin Frunzăverde s-a născut la data de 26 aprilie 1960 în orașul Bocșa (județul Caraș-Severin). După absolvirea studiilor elementare la Bocșa și Reșita și a Liceului de Matematică-Fizică din Reșița (1975-1979), a urmat cursurile Facultății de Metalurgie din cadrul Institutului Politehnic București (1980-1985), obținând diploma de inginer metalurgist.

După absolvirea facultății, a lucrat ca inginer la Combinatul Siderurgic Reșița, îndeplinind funcțiile de șef de atelier (1985-1988) și apoi de șef al Serviciului CTC-Laboratoare (1988-1991).

Între anii 1991-1996 a fost președinte și director general al Camerei de Comerț și Industrie al jud. Caraș-Severin, deținând de asemenea în perioada 1992-1996 funcția de consilier județean, secretar al Comisiei de Buget-Finanțe din Consiliul Județean Caraș-Severin. În perioada 1996-1997, el a deținut funcția de președinte al Consiliului Județean Caras-Severin.

Sorin Frunzăverde este președinte al Organizației județene Caraș-Severin a Partidului Democrat, de la înființare, iar din iunie 2001 și până în prezent este vicepreședinte al Biroului Permanent Național al Partidului Democrat.

În perioada 1997-2000, Sorin Frunzăverde a deținut o serie de funcții ministeriale ca reprezentant al Partidului Democrat, după cum urmează:

* ministrul apelor, pădurilor și mediului înconjurător (5 decembrie 1997 - 11 februarie 1998) în Guvernul Victor Ciorbea, din care a demisionat odată cu retragerea miniștrilor PD din guvern;
* ministrul turismului (17 aprilie 1998 - 16 decembrie 1998) în Guvernul Radu Vasile. Conform Hotărârii nr. 47 din 16 decembrie 1998 a Parlamentului României, Ministerul Turismului a fost desființat. El și-a continuat apoi activitatea ca președinte al Autorității Naționale pentru Turism, până la numirea sa în fruntea Ministerului Apărării Naționale.
* ministrul apărării naționale (13 martie 2000 - 28 decembrie 2000) în Guvernul Mugur Isărescu.

În anul 2000, Sorin Frunzăverde a obținut titlul științific de Doctor în științe economice al Universității de Vest din Timișoara. De asemenea, în anul 2004 a devenit și Doctor în științe militare al Universității Naționale de Apărare din București.

În urma alegerilor din noiembrie 2000, Sorin Frunzăverde a fost ales deputat de Caraș-Severin pe listele Partidului Democrat (PD). În această calitate, el a făcut parte, în legislatura 2000-2004, ca secretar al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională din Camera Deputaților și ca membru în Comisia specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra Serviciului de Informații Externe. De asemenea, a fost vicepreședinte al Grupului Parlamentar de prietenie cu Finlanda și secretar al Grupului Parlamentar de prietenie cu Croația. A demisionat din Parlamentul României la data de 28 iunie 2004, fiind înlocuit de Teodor Crăciun Tuducan.

În perioada iunie 2004 - octombrie 2006, Sorin Frunzăverde a fost președinte al Consiliului Județean Caraș-Severin. Pe data de 8 octombrie 2006, cu ocazia dezvelirii, în comuna Bozovici, a monumentul eroilor căzuți în toamna anului 1944 pe Valea Almajului, Sorin Frunzăverde, în calitate de președinte al Consiliului Județean Caraș-Severin, a fost distins de către domnul Herwig Brandstetter cu distincția Asociației "Crucea Neagră Austriacă". [1]

La data de 25 octombrie 2006 a fost numit în funcția de ministru al apărării naționale în Guvernul Tăriceanu. A fost înlocuit din această funcție la data de 5 aprilie 2007, odată cu restructurarea guvernului prin ieșirea Partidului Democrat de la guvernare.

CEEA CE AM PREZENTAT MAI SUS ESTE LUAT DE PE INTERNET, DAR CRED CA NU ASTA VA INTERESEAZA PE VOI ASA CA ....

In perioada cat S.F. a fost presedintele C.J. Caras-Severin in judetul C-S au fost asfalate peste 400 Km. de drumuri judetene si comunale.
daca analizam putin problema o sa observam ca in nici un judet din tara nu au fost asfalatti asa multi Km, multe sate avand acum acces pe drum asfaltat nu cum era inainte drum din pietris.

Judetul C-S. a fost primul judet pe tara care a deschis Directia de Evidenta a Persoanelor cei care stiu ce este aceasta institutie isi dau seama de rolul sau, momentan in tara exista doer 4 judete cu Directie.

Judetul C-S.este pe locul 3 pe tara la atragerea de proiecte nerambursabile d la U.E. - in judet au intar in urma proiectelor peste 2miliarde de eura bani nerambursabili

A fost primul presedinte de C.J. din tara care a dat prima pentru concediu de odihna angajatilor C.J. precum si Directiilor subordonate acestuia in baza uniu contract colectiv de munca care ulterior a fost atacat de finante in justitie dara fost castigat procesul de catre C.J.

A fost primul presedinte de C.J. din tara care a dat bani pentru haine angajatiilor C.J. precum si Directiilor subordonate acestuia in baza uniu contract colectiv de munca
DACA MAI VRETI VA MAI SPUN

ASTEA SUNT FAPTE NU VORBE, ASTA A FACUT EL PENTRU NOI

ASTEPT SA VAD CE A FACUT SI DAIANU PENTRU CA PO****TIA SA O DUCA MAI BINE

Intr-adevar, niste realizari cat de cat semnificative pentru Judetul Caras Severin. Si ca sa nu ma intelegi gresit, eu ti-am spus ca sunt tipul intoxicat de mass-media, deci nu am cum sa-l apar pe Daianu. Dar ar fi interesant sa ne dezvalui si niste nerealizari ale dlui Frunzaverde. Ar fi interesant, sa le putem compara. Pentru ca hey, nobody's perfect ;) (si sincer, judetul Caras Severin a fost intr-o situatie destul de nasoala, dinc ate stiu eu). Oh, si la partea cu bani pentru hainele angajatilor C.J...aia chiar ca m-a distrat :). Asa de saraci erau resitenii la vremea respectiva? Am avut o prietena din Resita, nu mi-a dat impresia ca ar fi un judet atat de sarac :P

Oh, si inca ceva. Vrem sa auzim realizari la nivel national, pentru tara. Pentru ca nu merge in Parlamentul Europei sa reprezinte Caras Severinul, daca intelegi ce vreau sa zic ;)

resita
1st November 2007, 19:55
Intr-adevar, niste realizari cat de cat semnificative pentru Judetul Caras Severin. Si ca sa nu ma intelegi gresit, eu ti-am spus ca sunt tipul intoxicat de mass-media, deci nu am cum sa-l apar pe Daianu. Dar ar fi interesant sa ne dezvalui si niste nerealizari ale dlui Frunzaverde. Ar fi interesant, sa le putem compara. Pentru ca hey, nobody's perfect ;) (si sincer, judetul Caras Severin a fost intr-o situatie destul de nasoala, dinc ate stiu eu). Oh, si la partea cu bani pentru hainele angajatilor C.J...aia chiar ca m-a distrat :). Asa de saraci erau resitenii la vremea respectiva? Am avut o prietena din Resita, nu mi-a dat impresia ca ar fi un judet atat de sarac :P

Oh, si inca ceva. Vrem sa auzim realizari la nivel national, pentru tara. Pentru ca nu merge in Parlamentul Europei sa reprezinte Caras Severinul, daca intelegi ce vreau sa zic ;)

ce intereseaza omul de rand, de ce se duce la servici? pt. bani eu cred ca se duc, cei care spun ca se duc din placere si ca nu-i intereseaza latura financiara eu unu cred ca mint. a facut ceea ce nici un presedinte de consiliu judetean din tara nu a facut, a incheiat un contract colectiv de munca pe ramura cu fiecare Directie subordonata si a dat bani de haine si prima de concediu. eu spun ca asta spune multe

tu mai sus spui ca esti intoxicat de mass-media, ceea ce am scris in mesajul anterior la sfarsit nu gasesti oricat ai cauta in presa.

nerealizarile sale le las sa le spuna "prietenii" sai.

ma intrebi ce a facut pentru tara, sincer nu ma intereseaza, pe mine ma intereseaza ce a facut pentru mine, pt. prietenii mei, colegii mei etc. dar daca vrei sa vezi ce proiecte si ce legi a facut pentru tara cauta pe google si le gasesti, dar cred ca esti intoxicat de mass-media.

acum as vrea sa vad si eu o realizare a lui Daianu, ca parca se spunea pe aici a a facut si a dres multe, vreau si eu niste exemple, ce a dat la po****tie, ca po****tia sa poata sa spuns - da domnule uite mi-a dat asta

Balaci
1st November 2007, 19:58
Ok, sa nu crezi acuma ca nu stiu ce am eu cu Daianu. Nici macar nu ii cunosc prea bine viata. Hai insa sa o luam incet:
1. Ceea ce pomenesti tu acolo e legat mai degraba de Caras Severin (credeam ca imi spui de lucruri la nivel national), si sunt in general chestii minore. A facut 400 km de drumuri si asta il face un om mare? Pai inseamna ca lui Cozmanca sau Sechelariu trebuie sa ii ridicam statuie.
2. Daianu este, exact cum am spus, cu un cap peste Frunzaverde la nivel profesional: fost economist sef la BNR, unul dintre cei mai competenti ministrii de finante, profesor la Berkeley sau UCLA in State sau la Bologna in Italia. sa nu uitam ca aici se candideaza la UE si nu la CJ. E un mare economist al Romaniei, membru corespondent al Academiei Romane, profesor universitar la SNSPA.
O sa zici ca vrei realizari solide. In primul rand Daianu lucreaza intr-un domeniu unde realizarile sunt de alt fel decat cele din constructii sau administratie. De ce il consider mai potrivit? Stie 7 limbi straine; a lucrat la FMI si la o serie de institutii europene si internationale de prestigiu.
Vrei o mare realizare? A scris impotriva lui Ceausescu si a tinut prelegeri economice la Europa Libera cand nimeni nu indraznea.

Balaci
1st November 2007, 20:00
ce intereseaza omul de rand, de ce se duce la servici? pt. bani eu cred ca se duc, cei care spun ca se duc din placere si ca nu-i intereseaza latura financiara eu unu cred ca mint. a facut ceea ce nici un presedinte de consiliu judetean din tara nu a facut, a incheiat un contract colectiv de munca pe ramura cu fiecare Directie subordonata si a dat bani de haine si prima de concediu. eu spun ca asta spune multe

tu mai sus spui ca esti intoxicat de mass-media, ceea ce am scris in mesajul anterior la sfarsit nu gasesti oricat ai cauta in presa.

nerealizarile sale le las sa le spuna "prietenii" sai.

ma intrebi ce a facut pentru tara, sincer nu ma intereseaza, pe mine ma intereseaza ce a facut pentru mine, pt. prietenii mei, colegii mei etc. dar daca vrei sa vezi ce proiecte si ce legi a facut pentru tara cauta pe google si le gasesti, dar cred ca esti intoxicat de mass-media.

acum as vrea sa vad si eu o realizare a lui Daianu, ca parca se spunea pe aici a a facut si a dres multe, vreau si eu niste exemple, ce a dat la po****tie, ca po****tia sa poata sa spuns - da domnule uite mi-a dat asta


Ce gandire:no:
Sechelariu a dat carnati de ziua lui pentru po****tie, asta il face un om bun?

resita
1st November 2007, 20:06
Ok, sa nu crezi acuma ca nu stiu ce am eu cu Daianu. Nici macar nu ii cunosc prea bine viata. Hai insa sa o luam incet:
1. Ceea ce pomenesti tu acolo e legat mai degraba de Caras Severin (credeam ca imi spui de lucruri la nivel national), si sunt in general chestii minore. A facut 400 km de drumuri si asta il face un om mare? Pai inseamna ca lui Cozmanca sau Sechelariu trebuie sa ii ridicam statuie.
2. Daianu este, exact cum am spus, cu un cap peste Frunzaverde la nivel profesional: fost economist sef la BNR, unul dintre cei mai competenti ministrii de finante, profesor la Berkeley sau UCLA in State sau la Bologna in Italia. sa nu uitam ca aici se candideaza la UE si nu la CJ. E un mare economist al Romaniei, membru corespondent al Academiei Romane, profesor universitar la SNSPA.
O sa zici ca vrei realizari solide. In primul rand Daianu lucreaza intr-un domeniu unde realizarile sunt de alt fel decat cele din constructii sau administratie. De ce il consider mai potrivit? Stie 7 limbi straine; a lucrat la FMI si la o serie de institutii europene si internationale de prestigiu.
Vrei o mare realizare? A scris impotriva lui Ceausescu si a tinut prelegeri economice la Europa Libera cand nimeni nu indraznea.


Ce gandire:no:
Sechelariu a dat carnati de ziua lui pentru po****tie, asta il face un om bun?

din ceea ce ai spus tu nu reiese nimic?

CE A FACUT, DA SI TU UN EXEMPLU CEVA sau tu incepi cu prezentarea economist, unul dintre cei mai imp. ministrii - pai aici clar este sub Frunzaverde.

E acum nu mai poti tu de gandirea mea, pt. resiteni omul asta a facut ceva, ce a facut Daianu pentru 100 de oameni sa spunem?


EDIT - sau tu esti tipul de persoana care cand nu are argumente favorabile lui inceoe sa-l loveasca pe celalalt, sa mute tema discutiei.

Eu ti-am spus realizarile lui Frunzaverde acum astept realizarile lui Daianu

Balaci
1st November 2007, 20:14
Ce realizari? Ca a dat haine si prime de vacanta? Astea sunt realizari? Dupa gandirea asta, Gigi e un sfant ca a facut casele alea. Mischie e un inger, ca dadea de lucru pe la toti care veneau la el in birou si se rugau, iar Sechelariu un Dumnezeu.
A facut sute de km de drumuri, dar Caras Severin e printre cele mai sarace judete din tara. Nu e un paradox asta? Inseamna ca totusi ceva nu e bine.
Dupa gandirea ta si Ceausescu a fost mare, ca facea blocuri, oricum mult mai mare decat Iorga, care doar scria carti ( pe cine dracu ajuta alea?).
Un om nu e facut numai din drumuri, haine si bani.

resita
1st November 2007, 20:28
balaci tu ai declarat ca Daianu este mai tare ca Frunzaverde, inca astept sa-mi spui ce a facut el.

ti-am mai spus si-n postul anterior, cand omul nu are argumente in sustinerea declaratilor sale incepe sa atace in stanga si-n dreapta.

eu chiar as vrea sa am o discutie fata in fata cu tine sa vedem ce poti fara google pe aceasta tema, ca vad ca tot mai multa lume pe forum are aceasi parere despre tine. nu te supara ca-ti spun dar asta e adevarul.

daca nu faceai acea remarca cu Daianu nu aveam nimic cu tine dar asa astept sa-mi spui si tu o realizare a lui, daca poti fara google. daca nu vi cu argumente sa nu mai astepti sa-ti raspund

Balaci
1st November 2007, 20:42
Care sunt maretele realizari ale lui Frunzaverde?
Daianu este cu un cap peste el, din punct de vedere academic, profesional si al staturii morale. Frunzaverde, in afara de a fi detinut diverse functii politice nu are nicio alta realizare majora. Nu cred ca ai vrea sa facem o comparare de biografii intre cei doi;)

De aici a pornit de fapt totul. Am facut o afirmatie: ca Daianu e peste Frunzaverde din punct de vedere academic, profesional si al staturii morale. Sunt trei puncte in jurul carora trebuie sa argumentez, nu-i asa?
De asemenea, am afirmat ca Frunzaverde nu are nicio realizare majora. Asta e cel de-al doilea pilon pe care trebuie sa ma bazez. Nu?
Zi daca asa e sau nu...ca sa stiu daca pot continua.

resita
1st November 2007, 20:55
A fost de o speta, cred eu, mai inalta decat cea a lui Basescu. Daianu a fost spion, nu ********, eu asa cred. Sunt sigur ca a facut spionaj economic, insa nu sunt sigur ca a si "parat".
Oricum, sunt mai buni decat Frunzaverde, Corlatean sau Gigi Becali:ok:

eu cred ca de aici a pornit totul.

argumenteaza cum sti tu mai bine, maine o sa-ti dau si realizarile lau Frunzaverde pt. tara.

fa o comparatie din pct. de vedere academic, profesional si al staturii morale. a celor doi, dar obiectiva daca poti, ca vad ca aici vrei sa ajungi defapt nu la realizari.

ps. chiar tu aici spui ca Daianu a fost spion:drak: ce vrei sa mai spun atunci.

scrie ce vrei tu, astept ca si cei care mai citesc e aici sa-si dea cu parerea despre cei doi, de bine de rau dar sa spuna ceva, sa vedem cum gandesc si alti oameni

ps 2. chiar ar fi interesant sa muti toata discutia asta, de la primul tau post cel la care ma refer eu acum, pe un nou thread pt. a nu fi offtopic aici si pt. a putea scrie acolo in pace doar despre acest subiect.

El Ciu
1st November 2007, 20:56
Ok, acu m-am gandit sa sap putin si prin trecutul lui Frunzaverde, ca sa gasim si nerealizari. Poate resita va gasi niste nerealizari ale lui Daianu sau puncte slabe.

Inainte de toate, pentru cei care sunt impresionati de cele scrise de resita pana acum, legate de judetul Caras Severin, o sa va arat in continuare de ce, pentru ei, a fost un mare succes (sper sa nu citeasca fosta acest post, ca ma arde pe rug).

Bugetul tarii pe cap de roman: topul judetelor

1. Bucuresti - un bucurestean contribuie cu 7.697 RON anual, la bugetul tarii.
2. Constanta - un constantean contribuie cu 7.577 RON anual, la bugetul tarii.
3. PRahova - un prahovean contribuie cu 7.213 RON anual la bugetul tarii.
4. Timis - un timisorean contribuie cu 5.627 RON anual la bugetul tarii.
....

(clasamentul este destul de lung si nu ne intereseaza celelalte judete, ci vom sari direct la ultimele clasate)

Judetul Caras Severin este printre cele 5 judete care au cea mai slaba contributie la bugetul statului. Un om de rand, din acest judet, contribuie cu mai putin de 700 RON anual, la bugetul de stat. 700 RON impartit la 12 = aprox. 59 RON pe luna...(pana si abonamentul meu la internet e mai scump).

Marius Iriza, PRM Caras-Severin: “Sintem un judet sarac in majoritate industrial. Daca tinem cont de ce s-a intimplat cu CS Resita UCM si cu Uzina de Armament si cu majoritatea minelor din judet, e normal sa fim in coada Romaniei”.

Tin sa va reamintesc ca soarta minelor din judetul dumneavoastra a fost pecetluita de acei oameni care astazi se numesc "po****ri". Am sa va dau timp de gandire pana maine, ca sa-mi spuneti cine este principalul vinovat..."Radu maaaaami, Raduuuleee, nu mai bea baaiaaaatuuleee maaaai....ca se duce tara pe rapa"

Sursa @Cotidianul.ro
----
Asa. Sa incepem cu lucrurile proaste despre Nenea Frunzaverde:


1) Un adevarat iubitor al Caras-Severinului!
Octombrie 1998, dupa o politica dezastruoasa a Ministrlui Industriilor, Radu Berceanu, angajatii RENEL-CONEL ies in strada. Nu voi intra in detalii cu prostiile facute de Răducu, dar evoi cita acum pe Dumitru Chirita, unul din liderii sindicalistilor RENEL din acea perioada "Spre exemplu, UCM Resita are datorii imense la plata energiei electrice, dar, pentru ca ministrul Sorin Frunzaverde face parte din Consiliul de Administratie al acestei unitati, este putin probabil ca ea va fi decuplata." Si nici nu a fost decuplata, stati linistiti. Un adevarat patriot, acest Frunzaverde. Daca as fi resitean, si eu l-as vota. Ca sa pot suge in continuare de la sanul statului.

2) Hai sa ne facem plaja noastra! Tot in aceeasi luna, din 1998, Ministrl Frunzaverde forteaza promovarea unei Hotarari de guvern,prin care litoralul trece in subordinea Consiliilor locale si nu a autoritatilor locale. Este lesne de inteles ca la acea data, Consiliul Local Constanta avea o culoare destul de albastruie si cu un singur trandafir pe ea (azi ar fi fost portocalie). Si astfel, inghetata Delta a ajuns sa fie renumita in sezonul estival, pe plaja democrata romaneasca din acea perioada.

3) Scandalul "Herculane" Nu necesita sa dam detalii despre acest scandal, care a fost un soc pentru toata lumea. Dar merita amintit ca Nenea Frunzaverde a fost unul din cei care s-au facut ca ploua in statiune. Pentru numele Lui Dumnezeu, era Ministrul Turismului!

4) Un presedinte de C.J. demn de urmat! (not) Una din bijuteriile care le-am gasit despre C.J REsita, aflat la vremea respectiva sub bagheta lui Nea Frunzaverde, este o gaura data bugetului national de 800 de milioane de lei (ceea ce in 1998 ...erau bani, nu gluma).
Am sa va explic, pe scurt, procesul.
Faza A) - Infiintarea Clubului Intelectualilor in 1993 - o organizatie care avea ca scop organizarea si sponsorizarea activitatilor intelectuale.
Faza B) - La data de 8.10.1993 Asociatia Lions Club din Suedia expediaza societatii mixte roman-suedeze Clubul Intelectualilor - Clubul Lions din Oravita, club care nu era infiintat, un transport cu ajutoare umanitare care, in conformitate cu OG nr.26/1993 urma sa fie scutit de plata taxelor vamale. Acest transport cuprindea: 15 buc. rezervoare frigorifice pentru lapte, rezervor produse lactate si alte anexe in cadrul unei fabrici de lapte (atentie era ajutor umanitar).Vama Resita sigileaza utilajele cu sigiluiul vamal 037266 si le da in custodie pentru pastrare Clubului Intelectualilor Oravita, reprezentant Cahnita Gheorghe.


Faza C) - La data de 19.09.1996 se infiinteaza SC C Intel Prod SRL Oravita avand ca asociat unic asociatia caritabila Clubul Intelectualilor - Clubul Lions din Oravita. In functia de administrator al SC C Intel Prod SRL a fost numit Cahnita Gheorghe, membru al Societatii caritabile, asociat unic. In urma asocierii Consiliului Judetean Caras-Severin cu SC C Intel Prod SRL Oravita, comisarii Garzii Financiare, sectia Caras-Severin au calculat taxe vamale pentru aceste utilaje si penalitati in valoare de 777.321.831 lei.

Faza D) - La data de 21.09.1996, urmare a initiativei domnului consilier judetean Cahnita Gheorghe, Consiliul Judetean Caras-Severin a hotarat in baza procesului verbal si a Hotararii Consiliului Judetean nr.26 asocierea in participatiune cu SC Intel Prod SRL. Obiectul asocierii in participatiune il consituie contruirea unei fabrici de produse lactate in orasul Oravita, asociere la care Consiliul Judetean urma sa participe cu suma de 400 milioane lei din surse proprii.

Faza E ) - La data de 12.04.1997, in cadul sedintei ordinare a Consiliului Judetean Caras-Severin, domnul Sorin Frunzaverde, presedintele Consiliului Judetean, la solicitarea consilierului judetean Cahnita Gheorghe, propune virarea sumei de 300 milioane lei pentru Fabrica de produse lactate a SC C. Intel Prod SRL, cu toate ca contractul de sociere nu era aprobat. Contractul de asociere in participatiune a Consiliului Judetean Cars-Severin cu SC C. Intel Prod SRL a fost aprobat prin Hotararea nr.34/27.06.1997, care modifica si cota de participare la asociere a Consiliului Judetean de la 400 milioane lei la 2,017 miliarde lei cu repartizarea profitului 51% Consiliului Judetean si 49% societatii comerciale. In derularea acestor operatiuni privind asocierea s-au elaborat si utilizat o serie de documente a caror autenticitate era indoielnica

5) Un Ministru "competent". Frunzaverde a fost si Ministrul Turismului, dupa cum se poate bine afla. Pe langa cateva mici reusite, in cadrul ministerului, avem si marele esec: faptul ca nu a reusit sa inceapa ceea ce el numea "reforma turismului". De altfel, s-a ajuns la un moment dat la o afirmatie stupefianta "Voi relansa relansarea turismului." Interesant. Pana si relansarea avea nevoie de o relansare. Ca sa incheiem, trebuie spus ca in timpul activitatii sale, peste 80% din societatile comerciale turistice au dat faliment, in timp ce dintre cele 20% ramase, multe au ajuns sa monopolizeze turismul romanesc. Si unele aveau si iz de trandafir...Ciudat. Stiu.

Deocamdata cam atat, cam am obosit si eu. Tin sa le multumesc unor colegi (ale caror nume nu vor fi facute publice, desi nu ar avea vreo importanta) pentru informatiile care mi-i le-au dat. Mai sunt si altele . Dar eu zic ca e destul ca sa contrabalansam cele zise de resita.

resita
1st November 2007, 21:14
ce-mi place de voi amandoi. :D

eu unul am inceput cu realizarile lui Frunzaverde si cum era normal asteptam realizarile adversarului sau dar, surpriza. in loc de realizarile adversarului observ un atac direct la Frunzaverde, e ce sa-i faci cand nu poti sa spui nimic despre tine, ce ai facut, asa se intampla.

El Ciu parca tu sustineai sus si tare ca esti intoxicat de presa dar culmea tu dai copy din presa. hotarastete odata ce vrei de fapt sa arati. cum dracu se face ca unul care este intoxicat de presa si-l critica dur pe gabi in alt post face exact ceea ce face gabi.tu spuneai despre el ca nu numai copy/past stie iar tu exact asta faci


ati inceput sa-l atacati pe Frunzaverde, ok, pregatitiva pentru ceea ce urmeaza, dezvaluiri - tot din presa de care sunteti intoxicati- despre Daianu.

ramaneti aproape, presimt ca aceasta confruntare frunzaverde /gaianu va continua multe zile.

balaci, mai sus am spus sa muti de la inceput discutia dar se pare ca nu vrei, nu-i nimic continuam si asa.

Balaci
1st November 2007, 21:18
Sorry, ratasem doua posturi, le-am adaugat acuma

El Ciu
1st November 2007, 21:25
ce-mi place de voi amandoi. :D

eu unul am inceput cu realizarile lui Frunzaverde si cum era normal asteptam realizarile adversarului sau dar, surpriza. in loc de realizarile adversarului observ un atac direct la Frunzaverde, e ce sa-i faci cand nu poti sa spui nimic despre tine, ce ai facut, asa se intampla.

El Ciu parca tu sustineai sus si tare ca esti intoxicat de presa dar culmea tu dai copy din presa. hotarastete odata ce vrei de fapt sa arati. cum dracu se face ca unul care este intoxicat de presa si-l critica dur pe gabi in alt post face exact ceea ce face gabi.tu spuneai despre el ca nu numai copy/past stie iar tu exact asta faci


ati inceput sa-l atacati pe Frunzaverde, ok, pregatitiva pentru ceea ce urmeaza, dezvaluiri - tot din presa de care sunteti intoxicati- despre Daianu.

ramaneti aproape, presimt ca aceasta confruntare frunzaverde /gaianu va continua multe zile.

balaci, mai sus am spus sa muti de la inceput discutia dar se pare ca nu vrei, nu-i nimic continuam si asa.

Exista o mica mare diferenta in a face copy-paste cum face dl Gabriel si a descrie niste evenimente citite sau gasite prin presa. Eu nu am promis ca il voi sustine pe Daianu. Doar am spus ca ar fi mai interesant sa vedem si nerealizarile, pentru ca, dupa cum spuneam, nimeni nu e perfect. Iar despre Frunzaverde, astea sunt "mishmashuri" din 1998 doar. Daca vrei, voi veni cu lucruri rele si despre Daianu ;) Pentru mine aceasta confruntare nu prea are sens, deoarece ambii vor ajunge euro-parlamentari.

resita
1st November 2007, 21:26
Sorry, ratasem doua posturi, le-am adaugat acuma

ok.

am dat pe google :D si ceea ce scrie despre daianu la capitolul ******** o sa va placa foarte mult. apropo stiati ca parinti lui au fost doi mari gradati (coloneli) in securitate. mai multe in zilele urmatoare acum va spun noapte buna

ps. nu-mi place acest gen de confruntari unde sa cautam ceea ce a facut rau adversarul dar daca voi asa vreti sa luptati :D foarte bine


Inca astept realizarile lui Daianu, are vreuna ?

El Ciu
1st November 2007, 21:41
ok.

am dat pe google :D si ceea ce scrie despre daianu la capitolul ******** o sa va placa foarte mult. apropo stiati ca parinti lui au fost doi mari gradati (coloneli) in securitate. mai multe in zilele urmatoare acum va spun noapte buna

ps. nu-mi place acest gen de confruntari unde sa cautam ceea ce a facut rau adversarul dar daca voi asa vreti sa luptati :D foarte bine


Inca astept realizarile lui Daianu, are vreuna ?

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=15017&art=37653&cHash=2f4d5038a8

Ca sa nu te obosesti :D (as dori totusi sa cititi cu atentie ce spun anumite persoane , cat de cat importante, parerea mea, despre Daianu - vezi Andrei Plesu).

torn_beton
1st November 2007, 21:42
Resita esti tare haios, parca ti-a luat cineva jucaria din mana si te certi cu el sa ti-o dea inapoi.

Parca ti-a scris cineva mai sus ce competenta profesionala are D. Daianu. In schimb daca te uiti la Frunzaverde vei vedea ca a ajuns in anumite posturi nu datorita competentei lui in domeniu respectiv, cat datorita sistemului de pile care functioneaza cu brio la noi in tare de la asa zisa cadere a comunismului.

Ai putea sa imi spui si mie cam ce realizari ai astepta tu sa aiba D. Daianu si pentru cine? Din cunostintele mele nu a fost presedinte CJ, nu a fost in 5 ministere, singurele posturi ocupate fiind ce consultant si cel de ministru de finante. In caz ca nu stii iti reamintesc ca D. Daianu a fost ministru de finainte in perioada in care lupta cu inflatia era aproape pierduta, moneda nationala era depreciata serios, etc. Dupa tine ce ai fi vrut sa faca pentru tara D. Daianu, sa mareasca pensiile? salariile?

Trecand peste calitatile profesionale care sunt evident in favoarea lui D. Daianu cu mult imi permit sa te intreb ce realizari are Frunzaverde asta? Ce afaceri a gestionat el cu succes, ce avere are si cum a facut-o.

In caz ca nu stii sa raspunzi si te intereseaza sa aflii despre D. Daianu ce a realizat sa ma anunti.:ok:

YoYoyOi
1st November 2007, 21:44
pana la urma asta e confruntare intre resita si balaci sau intre resita si balaci&Co? :rolleyes:

Balaci
1st November 2007, 21:49
Confruntare intre Frunzaverde si Daianu:D

El Ciu
1st November 2007, 21:52
Bai Balaci, fir-ai tu al dreqului, cum ne platesti tu sa-l vorbim de rau pe Frunzaverde :D (apropo...vezi ca duminica e zi de facut cinste...sper ca ti-ai facut provizii...te asteptam "cu drag" :drak:)

torn_beton
1st November 2007, 21:54
Nu este vorba de &co dar sa compari un anonim ca Frunzaverde care a ajuns in posturi numai prin relatii si nu datorita competentei profesionale, cu unul dintre cei mai buni economisti romani(si aici doar pe M. Isarescu l-as baga in aceeasi clasa cu el) este o blasfemie.

Geografu
1st November 2007, 22:37
Mie mi se pare ca in politica Frunzaverde a facut mai multe ca Daianu.Ca o fi un foarte bun economist ultimul,nimeni nu o contesta dar nu e de ajuns asta in opinia mea...

resita
2nd November 2007, 09:02
Se pare ca mai nou a aparut moda copy/paste voi apela si eu la ea pentru aun articol :D

Dupa ce unele persoane au inceput sa-l atace pe Frunzaverde acum sa vedem si ceea ce a facut Daianu.

INCA ASTEPT REALIZARILE LUI DAIANU :drak:


Problema Daniel Daianu ,... !

Recentele declaratii ale domnului Daniel Daianu , fost lucrator al Departamentului Securitatii Statului in timpul dictaturii Ceasusiste ma lasa perplex . De foarte putine ori ( eu care am fost de doua ori in jurul lumii ) am vazut atata obraznicie etalata desi stiind ca este facuta de un fost comunist , ******** , nimic nu trebuie sa surprinda .
Pentru cei care cred ca intentionat vreau sa-l jignesc pe domnul Daianu , numind-ul ******** si comunist , respectos va aduc aminte ca aceste atributii si le-a declarat singur. Nu inventez absolut nimic. Domnia sa a pornit o cruciada de reabilitare proprie si implicit a colegilor lui , acum cand lucrurile nu sunt inca clare , nu avem inca Vot uninominal , se mai poate face inca uz de , asa zisa ‘buna credinta’ a fostilor ********i. Pe scurt , vrei sa regurgitezi cand vezi ca acesti oameni vor mai departe sa detina destinele noastre , de data asta insa , vor sa fie votati , pentru ca in sinea lor sunt convinsi ca electoratul nu este indeajuns de educat pentru a le face fata sau ca ei sa fie devaluati.

Iata de ce acesti oameni nu trebuie nici macar considerati ca reprezentani , in nici o structura , fie ea locala sau Europeana. Ar fi o rusine ca oameni de teapa domnului Daianu sa ne reprezinte , oriunde . Nu cred ca romanii de pretutindeni mai au luxul sa spuna la nesfarsit , iar ne-au pacalit , n-au facut nimic pentru noi , astia tot pentru ei lucreaza si tot ei sunt acolo . Si iata de ce .

Domnul Daianu continua sa ‘tina sub cheie’ motivele care l-au determinat sa se angajeze la Securitate . Sigur ca parintii erau acolo si asata ar fi fost un motiv suficient de serios sa-l determine sa faca acest pas . Domnia sa ne spune ca este ‘irelevant’ cum a ajuns acolo . Poate , pentu el , dar pentru noi , ar arunca , poate , o alta lumina asupra oportunistului Daianu . Cand a intrat in ‘arena politica’ domnia sa ne spune ca ‘am fost solicitat’ si ca ar fi impropriu sa credem ca el a vrut sa faca asta . Nici la Securitate n-a vrut sa intre si nici in politica , si totusi le-a facut pe amandoua ( parese cu succes ) . Domnia sa , crede ca este foarte destept si ca fiind solicitat s-o faca , si din patriotism , a facut-o , desi nu el a initiat toate astea , pentru ca , asa cum singur declara , “ - A vrea presupune initierea actului “ . Acum cand tragem linia , vedem ca din activitatile pe care le-a exercitat ( fara a dori aceasta ) , domnul Daniel Daianu s-a ales cu cateva milioane de dolari . Este firesc sa ne punem intrebarea , sau este foarte inteligent , sau a avut un noroc chior . Ar fi nedrept sa-l consideram ( asa cum spune domnia sa , ab initio , ) hot sau profitor . Asta probabil o s-o facem dupa ce-i analizam dosarul de la DIE si toata activitatea economica a domniei sale. Fiind economist , domnia sa stie foarte bine ca conform teoriei ‘ follow the money trail’ putem afla orice.

Ce reprezinta interes in povestea domnului Daianu , este faptul ca , domnia sa , doreste ca noi toti , sa facem diferenta intre fond si forma si pe buna dreptate , si domnul Daianu vrea sa fie judecat democratic pentru raspunderea individuala si nu la gramada cu toti ********ii . Astea sunt primele si cele mai importante semne ca de acum incolo va trebui sa privim fostii ********i intere , ‘buni si rai’ . Ca si domnul Daianu , domnul Liviu Turcu ( un alt personaj controversat , fost sef al lui Daianu ) ne spune exact acelasi lucru , ca si cum s-ar fi vorbit intre ei . Un alt punct forte de care domnul Daianu face uz este faptul ca are certificat de la CNSAS cum ca n-a facut politie politica , asta in postura comica in care cei care au stampilat acel certificat , nici macar nu i-au citit dosarul . Acesta ( dosarul domnului Daianu ) ne fiind publicabil , inca , este tinut sub cheie ca de altfel toate dosarele ********ilor ,..buni ? , adica cei din DIE . Cu alte cuvinte , faptul ca domnul Daianu a participat activ la mentinerea unui sistem criminal ( comunist ) , nu e condamnabila , daca a facut-o din convingere.

Chestia asta pe care politicienii nostri o numesc DIE , a fost tot securitate si dorinta lor este ca noi toti sa folosim o alta lupa atunci cand le scormonim activitatea . De ce ? , asta nu ar fi ne democratic ? Parerea mea este ca acesti oameni doresc un tratament preferential nejustificat.
Daca ar fi sa judecam dupa marile realizari ale acestei structuri , si dupa felul jalnic in care Romania se aflat in 1989 , putem spune fara rezerve ca acesti asa numiti ‘destepti’ , nu au realizat nimic , dar absolut nimic . Sa incerci acum sa te ascunzi si sa folosesti ca paravan structura PCR ca fiind singura vinovata de toate nenorocirile , este mai mult decat patetic. PCR-ul s-a folosit de acesti oameni tocmai pentru a se mentine la putere . Ca aveau de lucru ‘prin casa’ sau ‘pe afara’ e mai putin relevant , ca sa folosim expresia preferata a domnului Daianu. Ei toti activau acolo cu un singur scop , sa mentina o dictatura comunista . Activitatea criminala a acestor oameni este o axioma , acest lucru nu mai trebuie demonstrat.

Domnul Daianu s-a angajat si functionat in Securitate stiind bine ca aceasta este o structura de sustinere a dictaturii comuniste , nu o scoala de maici. Oamenii chemati sa lucreze acolo erau de incredere , bine remunerati si privilegiati. Despre asta domnul Daianu nu scoate o vorba . Nu trebuiau sa aiba principii , trebuiau sa execute si asta au facut mai bine de 60 de ani . Printre noi , se gasesc si oameni de genul asta , care sunt gata sa calce pe cadavrele altora , pentru ca ei sa o duca mai bine , indiferent de consecinte , indiferent de timpuri. Domnul Daianu acum vrea ca ‘ - Omul sa se bucure de prezumtia de nevinovatie si ca trebuie judecat dupa fapte concrete. . Oamenii sunt concreti si trebuie judecati individual, nu in functie de clisee. Oamenii trebuie judecati dupa faptele lor . Sigur , asa ii judecam intr-o democratie , chiar daca domnia sa nu a lucrat intr-o democratie , ci intr-o institutie criminala care nu avea nimic deaface cu democratia. Domnul Daianu a sustinut dictatura si acum ca suntem in democratie vrea sa fie judecat democratic . Nimic mai correct , numai ca noi nu stim despre ce fapte vorbeste domnia sa . Daca ar fi sa-l credem pe cuvant , ar trebui , conform sistemului democratic sa-i credem pe toti ********ii , si asta ar insemna ca tot noi trebuie sa facem un compromis , nu ei . Ar insemna sa perpetuam o problema pe care noi ca societate incercam s-o rezolvam nu s-o ascundem sub pres .

Exista totusi o posibilitate pentru noi ca popor sa terminam odata pentru todeauna cu aceste suspiciuni . Lucrul cel mai simplu si care ar pune capat acestei probleme atat de anevoioasa , atat pentru noi cat si pentru ********i ca domnul Daianu , ar fi ca acesti oameni sa nu mai participe la viata politica si administrativa a tarii. De loc . Dupa cate ne dam noi seama si dupa cat se vorbeste despre ei ca sunt destepti , credem ca ar putea face fata in ‘viata civila’ cu brio. Mai ales ca au acumulat milioane de dolari , sume pe care orice roman nu le poate castiga in doua vieti . Din pacate , acest lucru vedem ca nu se intampla. Desi domnul Daianu spune ca nu vrea in politica , tot apare pe la televizor , prin ziare , ma rog pe unde are si domnia sa relatii pentru relansare, desi , repet , spune ca nu vrea acest lucru .

Daniel Daianu , si mai nou Liviu Turcu ne tin prelegeri despre reconcilierea nationala , si pericolul care ne paste intr-o eventuala ‘vanatoare de vrajitori’ . Cu alte cuvinte , noi trebuie sa uitam ca securitatea , ( unde au lucrat acesti oameni si unde au dezlantuit cu bestialitate o adevarata campanie de asasinare a clasei politice , a intelectualilor , taranilor asa cum a fost bunicul meu si romanilor in general ) a existat . Deci sa uitam si sa dam destinele tarii ( si reprezentanta ei ) pe mainile domnului Daianu si a altora ca el de la securitate . Aici cred ca domnul Daianu da semne ca nu e chiar asa destept pe cat vrea sa para , atata timp cat nu intelege ca o ‘vanatoare de vrajitori’ e chiar benefica pentru tara . Nu facuta asa cum au facut-o parintii domniei sale , si ei lucratori la Securitate , dar aceasta trebuie facuta , indiferent ca-i place domniei sale sau nu . Este singurul lucru care poate purifica societatea romaneasca de acesti oameni care nu au contribuit cu nimic bun la formarea unui Stat de Drept capabil sa faca fata intrarii in Uniunea Europeana . Noi nu mai vrem ca domnul Daianu sau alt ******** ‘bun’ sa ne reprezinte nicaieri , pentru ca domnia sa reprezinta un pericol pentru o democratie asa tanara ca a noastra . Recentele declaratii facute de domnul Daianu arunca o lumina sumbra asupra intentilor acestor oameni.
Reporter : - Daca ati fi chemat pentru portofoliul Finantelor, veti renunta la fotoliul de europarlamentar ?
Daianu : - Admitand ca voi ajunge la Bruxelles, daca se va considera ca este nevoie de mine intr-un Cabinet, de ce nu ? Docil , ascultator ar spune unii , lugubru , as adauga .
Declaratia domnului Daianu poate avea repercursiuni grave asupra democratiei noastre . Cu alte cuvinte , nu are nici cea mai mica importanta ca electoratul l-ar trimite in Parlamentul European , el va putea oricand ( dupa bunul plac , si pentru ca nu vede nimic rau in asta ) sa gaseasca drumul inapoi in guvernare , acolo unde crede domnia sa ca-i bine . Inutil sa spunem ca acest lucru este inacceptabil pentru noi , dar nu si pentru domnul Daianu . Domnia sa , ca si alti ********i din bransa , inca mai cred ca sunt proprietarii acestei Tari si ca inca mai pot face ce vor fara nici o jena , fara impunitate . Asta ramane de vazut la alegeri .

Interesant este ca televiziunile din Romania ii invita pe domnii Daianu si Turcu sa-si expuna parerile . Ar fi interesant , cred eu sa auzim parerile oamenilor care au avut de suferit de pe urma institutiei unde a lucrat domnul Daianu . Atunci ar fi interesant de auzit cata suferinta au imprastiat acesti lucratori ai securitatii la Gherla, Aiud , temnitele din Rahova , Pitesti sau Sighet.
Te cuprinde tristetea sa vezi ‘gheara’ acestor oameni infipta bine in jugulara natiunii romane.
Domnule Daianu , ‘ Coalitia pentru un Parlament Curat’ reprezinta in mare parte vocea noastra , po****ra si sincer ar trebui s-o ascultati cu mare atentie .
Si in final am doua intrebari pentru dumneavoastra : 1) Ce realizari asa de importante pentru tara aveti dumneavoastra , ? 2 ) Credeti ca avem vreo sansa sa scapam de dumneavoastra , voluntar ?

resita
2nd November 2007, 09:05
Coalitia pentru un Parlament Curat

Daniel Dăianu, figurează pe lista candidaților la alegerile europene care nu corespund criteriilor de eligibilitate propuse de Coaliția Pentru un Parlament Curat.

aste spune multe despre el

ps. mai doriti si alte realizari ale ********ului Daian? :drak:

Balaci
2nd November 2007, 09:19
O sa incerc, intr-o perioada mai libera a zilei, sa revin cu argumentatia mea. Doar doua idei legate de copy-pasteul lui resita:
1. Dai copy paste la un oarecare Cezar Badesco, blogger anonim. Oare cat de argumentata este parerea lui?
2. Daianu nu era ********, era spion. Poate fi acuzat James Bond de imoralitate? Sa nu uitam ca acelasi Daianu, spionul (CNSAS a dat verdict ca nu a facut politie politica), a avut curajul, inainte de '89, sa vorbeasca despre politicile economice falimentare ale lui Ceausescu.

Revin cu intrebarea: ce MARI realizari are Frunzaverde?Cred ca torn_beton a subliniat destul de bine ceea ce am tot repetat si eu, in mai multe posturi.

torn_beton
2nd November 2007, 09:34
Resita, Daianu asa ******** cum este el, a facut mai multe pentru romani fara sa aiba nicio functie in stat decat a facut si va face Frunzaverde chiar daca il plimbi pe la toate ministerele.
Chiar daca din asta a facut avere, important este ca toata lumea a castigat(BCR, romanii din strainatate, firma lui Daianu), bani care in alte conditii mergeau la doua multinationale.:ok:

Si sa revin la o intrebare de-a ta: realizarile lui Daianu sunt foarte multe si toate pe plan profesional. Ceea ce tu astepti, sa te ajute pe tine in special nu ai sa gasesti pentru ca nu a fost in posturile in care a fost Frunzaverde.

Faptul ca noi, restul tarii, platim mai multi bani ca sa o duca resita mai bine si sa aiba mai multi km de sosea asfaltata nu ma incalzeste cu nimic si nici nu ma face sa-l elogiez pe Frunzaverde, un inginer metalurgist. Ti se pare ca realizarea asta a lui vine ca urmare a competentei profesionale?...daca era asa poate gasea surse de finantare pentru asfaltare si nu facea gaura in buget.

resita
2nd November 2007, 10:01
Resita, Daianu asa ******** cum este el, a facut mai multe pentru romani

Si sa revin la o intrebare de-a ta: realizarile lui Daianu sunt foarte multe si toate pe plan profesional.


gata fratilor , hai sa luam securitatea care ne-a persecutat atatia ani si sa o ridicam in slavi.

cati romani au avut de suferit de pe urma lui Daianu asta nu te mai intrebi.

Atat vreau si eu sa stiu, CARE SUNT REALIZARILE LUI DAIANU? dar se pare ca ocoliti raspunsul

Balaci
2nd November 2007, 10:06
Nu a avut nimeni de suferit de pe urma lui Daianu, cel putin romani. Era spion, nu ********. Era la DIE. E o mare diferenta intre el si cei care faceau politie politica.

Ce intelegi tu prin realizari nu e acelasi lucru cu ceea ce inteleg eu prin realizari. Pentru tine, probabil, Gigi Becali e un mare om ca a facut case. Pentru mine un mare om e Patriciu, care are afaceri din care castiga intreg statul roman.
Deocamdata nu ai mentionat nici tu vreo realizare a lui Frunzaverde, insa se pare ca ai ramas blocat cu o placa.

torn_beton
2nd November 2007, 10:16
Resita daca vrei o scurta prezentare, uite poti citi aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Daniel_D%C4%83ianu.
Sunt convins ca poti sa gasesti informatiile astea usor cu google, fara ajutorul meu.

Din postura de ministrul al finantelor:
-reducerea ratei inflatiei cu 1.7% in perioada mandatului sau
-aprecierea monedei nationale

Cam ce ai vrea sa faca un ministru al finantelor? Ce realizari astepti tu ca om care l-ai votat de la un ministru al finantelor?

Si ca sa iti spun cum a ajutat 90% din romanii plecati in Spania si Italia:
-reducerea taxelor pentru transferurile de bani catre Romania, presupun ca aici banuiesti ca se trimit frecvent foarte multi bani in tara de catre romanii din Spania si Italia
-inlesnirea obtinerii de imprumuturi pentru investitii in tara prin BCR
Aici D. Daianu din postura de om ca si tine. Spre deosebire de multi altii imbogatiti din afaceri cu statul, omul a imbogatit si statul, s-a imbogatit si el si a redus si taxele pentru oamenii de rand. Si uite asa in BCR au mai intrat niste bani in loc sa intre la multinationalele alea de care ziceam.:ok:

Revin si te intreb: cum poti sa compari un om foarte slab pregatit profesional cu unul foarte bine pregatit, unul dintre expertii in domeniu.
PS: Daianu nu a avut nevoie sa fie nici presedinte de CJ nici ministrul transporturilor, etc..., spre deosebire de Frunzaverde care face de toate si la nimic nu se pricepe, omu se baga doar unde stie. :ok:

Acum, la partea cu ********ii, nu as vrea sa polemizez cu tine si nici nu cred ca suntem noi in masura sa stabilim daca a fost/nu a fost sau cat de ******** a fost si cu ce s-a ocupat cand lucra la securitate.

Pe de-o parte iti inteleg simpatia pentru cineva din zona in care te-ai nascut, dar motivele pentru care il sustii sunt neintemeiate. Balaci mai sus zicea de Becali ca a construit case si mai stiu eu ce. Macar ala a facut-o din banii lui(la momentul ala erau banii lui, nu vb de cum s-a imbogatit ca stiu si povestea asta) pe cand Frunzaverde a facut "binele ala" din banii nostrii, ai mei, ai tai, ai lui Balaci, etc .... lasand o gaura uriasa la bugetul local.

Acum ca pe tine te doare la basca ca ai platit 5 lei impozite si s-a investit de 25 de lei in zona si esti foarte multumit, ti se pare ca ai fi mai putin ********?

resita
2nd November 2007, 10:24
am si eu o intrebare, de ce a fost scoasa Mona Musca din viata politica?
Atunci Tariceanu si PNL-ul spuneau noi nu acceptam nici un fel de colaborare.Daca ofiterii de Securitate si activistii PCR n-au facut politie politica, atunci cine facut ?

acum cand este vorba despre unul de-al lui hopa, ce-a fost a fost nu mai conteaza.

Daca tu crezi ca Frunzaverde este slab pregatit profesional, ok, este parerea ta si o respect, dar inainte de a acuza pe cineva pt. al scoate pe celalalt in fata care are un trecut cum il are nu mi se pare corect dar ce sa-i faci asta e.

torn_beton
2nd November 2007, 10:31
Omule, o dai la intors.
Desi simpatizez PNL-ul , eu nu iau apararea PNL-ului.

Eu vorbesc din punctul de vedere al omului din popor care voteaza. Personal, prefer in orice post de conducere unul pregatit profesional, daca se poate si cu bani(ca sa nu ii mai fure pe ai statului/nostrii). Daca tu preferi altul, nu mai repet iar ce fel de pregatire are d-l Frunzaverde, doar pentru faptul ca e de la tine din judet, atunci sanatate, dar nu asa progresam.

PS: Nu pun asa pret sa cataloghez oamenii in ********i si ne********i. Poate doar pe cei care se fac raspunzatori de genocide(cum stim ca au fost). Eram prea mic in perioada aia, dar cred ca fiecare s-a alaturat sistemului ca sa nu-i fie mai rau ca nu pot spune sa-i fie mai bine cand ma refer la perioada impuscatului.

Pe mine ma intereseaza strict ce poate sa faca un om in functia respectiva si cum poate sa ma ajute pe mine ca roman din postura aia...restul sunt povesti, si daca continuam sa le spunem la nesfarsit vom realiza ca ne invartim in jurul cozii.

PPS: Daca am pune cate un Funzaverde in fiecare judet pana in 2010 am termina N km de asfalt, dar probabil ca vom ramane doar cu asfaltul.

Gabri3l
2nd November 2007, 13:01
Se pare ca mai nou a aparut moda copy/paste voi apela si eu la ea pentru aun articol :D

Dupa ce unele persoane au inceput sa-l atace pe Frunzaverde acum sa vedem si ceea ce a facut Daianu.

INCA ASTEPT REALIZARILE LUI DAIANU :drak:


Problema Daniel Daianu ,... !

Recentele declaratii ale domnului Daniel Daianu , fost lucrator al Departamentului Securitatii Statului in timpul dictaturii Ceasusiste ma lasa perplex . De foarte putine ori ( eu care am fost de doua ori in jurul lumii ) am vazut atata obraznicie etalata desi stiind ca este facuta de un fost comunist , ******** , nimic nu trebuie sa surprinda .
Pentru cei care cred ca intentionat vreau sa-l jignesc pe domnul Daianu , numind-ul ******** si comunist , respectos va aduc aminte ca aceste atributii si le-a declarat singur. Nu inventez absolut nimic. Domnia sa a pornit o cruciada de reabilitare proprie si implicit a colegilor lui , acum cand lucrurile nu sunt inca clare , nu avem inca Vot uninominal , se mai poate face inca uz de , asa zisa ‘buna credinta’ a fostilor ********i. Pe scurt , vrei sa regurgitezi cand vezi ca acesti oameni vor mai departe sa detina destinele noastre , de data asta insa , vor sa fie votati , pentru ca in sinea lor sunt convinsi ca electoratul nu este indeajuns de educat pentru a le face fata sau ca ei sa fie devaluati.

Iata de ce acesti oameni nu trebuie nici macar considerati ca reprezentani , in nici o structura , fie ea locala sau Europeana. Ar fi o rusine ca oameni de teapa domnului Daianu sa ne reprezinte , oriunde . Nu cred ca romanii de pretutindeni mai au luxul sa spuna la nesfarsit , iar ne-au pacalit , n-au facut nimic pentru noi , astia tot pentru ei lucreaza si tot ei sunt acolo . Si iata de ce .

Domnul Daianu continua sa ‘tina sub cheie’ motivele care l-au determinat sa se angajeze la Securitate . Sigur ca parintii erau acolo si asata ar fi fost un motiv suficient de serios sa-l determine sa faca acest pas . Domnia sa ne spune ca este ‘irelevant’ cum a ajuns acolo . Poate , pentu el , dar pentru noi , ar arunca , poate , o alta lumina asupra oportunistului Daianu . Cand a intrat in ‘arena politica’ domnia sa ne spune ca ‘am fost solicitat’ si ca ar fi impropriu sa credem ca el a vrut sa faca asta . Nici la Securitate n-a vrut sa intre si nici in politica , si totusi le-a facut pe amandoua ( parese cu succes ) . Domnia sa , crede ca este foarte destept si ca fiind solicitat s-o faca , si din patriotism , a facut-o , desi nu el a initiat toate astea , pentru ca , asa cum singur declara , “ - A vrea presupune initierea actului “ . Acum cand tragem linia , vedem ca din activitatile pe care le-a exercitat ( fara a dori aceasta ) , domnul Daniel Daianu s-a ales cu cateva milioane de dolari . Este firesc sa ne punem intrebarea , sau este foarte inteligent , sau a avut un noroc chior . Ar fi nedrept sa-l consideram ( asa cum spune domnia sa , ab initio , ) hot sau profitor . Asta probabil o s-o facem dupa ce-i analizam dosarul de la DIE si toata activitatea economica a domniei sale. Fiind economist , domnia sa stie foarte bine ca conform teoriei ‘ follow the money trail’ putem afla orice.

Ce reprezinta interes in povestea domnului Daianu , este faptul ca , domnia sa , doreste ca noi toti , sa facem diferenta intre fond si forma si pe buna dreptate , si domnul Daianu vrea sa fie judecat democratic pentru raspunderea individuala si nu la gramada cu toti ********ii . Astea sunt primele si cele mai importante semne ca de acum incolo va trebui sa privim fostii ********i intere , ‘buni si rai’ . Ca si domnul Daianu , domnul Liviu Turcu ( un alt personaj controversat , fost sef al lui Daianu ) ne spune exact acelasi lucru , ca si cum s-ar fi vorbit intre ei . Un alt punct forte de care domnul Daianu face uz este faptul ca are certificat de la CNSAS cum ca n-a facut politie politica , asta in postura comica in care cei care au stampilat acel certificat , nici macar nu i-au citit dosarul . Acesta ( dosarul domnului Daianu ) ne fiind publicabil , inca , este tinut sub cheie ca de altfel toate dosarele ********ilor ,..buni ? , adica cei din DIE . Cu alte cuvinte , faptul ca domnul Daianu a participat activ la mentinerea unui sistem criminal ( comunist ) , nu e condamnabila , daca a facut-o din convingere.

Chestia asta pe care politicienii nostri o numesc DIE , a fost tot securitate si dorinta lor este ca noi toti sa folosim o alta lupa atunci cand le scormonim activitatea . De ce ? , asta nu ar fi ne democratic ? Parerea mea este ca acesti oameni doresc un tratament preferential nejustificat.
Daca ar fi sa judecam dupa marile realizari ale acestei structuri , si dupa felul jalnic in care Romania se aflat in 1989 , putem spune fara rezerve ca acesti asa numiti ‘destepti’ , nu au realizat nimic , dar absolut nimic . Sa incerci acum sa te ascunzi si sa folosesti ca paravan structura PCR ca fiind singura vinovata de toate nenorocirile , este mai mult decat patetic. PCR-ul s-a folosit de acesti oameni tocmai pentru a se mentine la putere . Ca aveau de lucru ‘prin casa’ sau ‘pe afara’ e mai putin relevant , ca sa folosim expresia preferata a domnului Daianu. Ei toti activau acolo cu un singur scop , sa mentina o dictatura comunista . Activitatea criminala a acestor oameni este o axioma , acest lucru nu mai trebuie demonstrat.

Domnul Daianu s-a angajat si functionat in Securitate stiind bine ca aceasta este o structura de sustinere a dictaturii comuniste , nu o scoala de maici. Oamenii chemati sa lucreze acolo erau de incredere , bine remunerati si privilegiati. Despre asta domnul Daianu nu scoate o vorba . Nu trebuiau sa aiba principii , trebuiau sa execute si asta au facut mai bine de 60 de ani . Printre noi , se gasesc si oameni de genul asta , care sunt gata sa calce pe cadavrele altora , pentru ca ei sa o duca mai bine , indiferent de consecinte , indiferent de timpuri. Domnul Daianu acum vrea ca ‘ - Omul sa se bucure de prezumtia de nevinovatie si ca trebuie judecat dupa fapte concrete. . Oamenii sunt concreti si trebuie judecati individual, nu in functie de clisee. Oamenii trebuie judecati dupa faptele lor . Sigur , asa ii judecam intr-o democratie , chiar daca domnia sa nu a lucrat intr-o democratie , ci intr-o institutie criminala care nu avea nimic deaface cu democratia. Domnul Daianu a sustinut dictatura si acum ca suntem in democratie vrea sa fie judecat democratic . Nimic mai correct , numai ca noi nu stim despre ce fapte vorbeste domnia sa . Daca ar fi sa-l credem pe cuvant , ar trebui , conform sistemului democratic sa-i credem pe toti ********ii , si asta ar insemna ca tot noi trebuie sa facem un compromis , nu ei . Ar insemna sa perpetuam o problema pe care noi ca societate incercam s-o rezolvam nu s-o ascundem sub pres .

Exista totusi o posibilitate pentru noi ca popor sa terminam odata pentru todeauna cu aceste suspiciuni . Lucrul cel mai simplu si care ar pune capat acestei probleme atat de anevoioasa , atat pentru noi cat si pentru ********i ca domnul Daianu , ar fi ca acesti oameni sa nu mai participe la viata politica si administrativa a tarii. De loc . Dupa cate ne dam noi seama si dupa cat se vorbeste despre ei ca sunt destepti , credem ca ar putea face fata in ‘viata civila’ cu brio. Mai ales ca au acumulat milioane de dolari , sume pe care orice roman nu le poate castiga in doua vieti . Din pacate , acest lucru vedem ca nu se intampla. Desi domnul Daianu spune ca nu vrea in politica , tot apare pe la televizor , prin ziare , ma rog pe unde are si domnia sa relatii pentru relansare, desi , repet , spune ca nu vrea acest lucru .

Daniel Daianu , si mai nou Liviu Turcu ne tin prelegeri despre reconcilierea nationala , si pericolul care ne paste intr-o eventuala ‘vanatoare de vrajitori’ . Cu alte cuvinte , noi trebuie sa uitam ca securitatea , ( unde au lucrat acesti oameni si unde au dezlantuit cu bestialitate o adevarata campanie de asasinare a clasei politice , a intelectualilor , taranilor asa cum a fost bunicul meu si romanilor in general ) a existat . Deci sa uitam si sa dam destinele tarii ( si reprezentanta ei ) pe mainile domnului Daianu si a altora ca el de la securitate . Aici cred ca domnul Daianu da semne ca nu e chiar asa destept pe cat vrea sa para , atata timp cat nu intelege ca o ‘vanatoare de vrajitori’ e chiar benefica pentru tara . Nu facuta asa cum au facut-o parintii domniei sale , si ei lucratori la Securitate , dar aceasta trebuie facuta , indiferent ca-i place domniei sale sau nu . Este singurul lucru care poate purifica societatea romaneasca de acesti oameni care nu au contribuit cu nimic bun la formarea unui Stat de Drept capabil sa faca fata intrarii in Uniunea Europeana . Noi nu mai vrem ca domnul Daianu sau alt ******** ‘bun’ sa ne reprezinte nicaieri , pentru ca domnia sa reprezinta un pericol pentru o democratie asa tanara ca a noastra . Recentele declaratii facute de domnul Daianu arunca o lumina sumbra asupra intentilor acestor oameni.
Reporter : - Daca ati fi chemat pentru portofoliul Finantelor, veti renunta la fotoliul de europarlamentar ?
Daianu : - Admitand ca voi ajunge la Bruxelles, daca se va considera ca este nevoie de mine intr-un Cabinet, de ce nu ? Docil , ascultator ar spune unii , lugubru , as adauga .
Declaratia domnului Daianu poate avea repercursiuni grave asupra democratiei noastre . Cu alte cuvinte , nu are nici cea mai mica importanta ca electoratul l-ar trimite in Parlamentul European , el va putea oricand ( dupa bunul plac , si pentru ca nu vede nimic rau in asta ) sa gaseasca drumul inapoi in guvernare , acolo unde crede domnia sa ca-i bine . Inutil sa spunem ca acest lucru este inacceptabil pentru noi , dar nu si pentru domnul Daianu . Domnia sa , ca si alti ********i din bransa , inca mai cred ca sunt proprietarii acestei Tari si ca inca mai pot face ce vor fara nici o jena , fara impunitate . Asta ramane de vazut la alegeri .

Interesant este ca televiziunile din Romania ii invita pe domnii Daianu si Turcu sa-si expuna parerile . Ar fi interesant , cred eu sa auzim parerile oamenilor care au avut de suferit de pe urma institutiei unde a lucrat domnul Daianu . Atunci ar fi interesant de auzit cata suferinta au imprastiat acesti lucratori ai securitatii la Gherla, Aiud , temnitele din Rahova , Pitesti sau Sighet.
Te cuprinde tristetea sa vezi ‘gheara’ acestor oameni infipta bine in jugulara natiunii romane.
Domnule Daianu , ‘ Coalitia pentru un Parlament Curat’ reprezinta in mare parte vocea noastra , po****ra si sincer ar trebui s-o ascultati cu mare atentie .
Si in final am doua intrebari pentru dumneavoastra : 1) Ce realizari asa de importante pentru tara aveti dumneavoastra , ? 2 ) Credeti ca avem vreo sansa sa scapam de dumneavoastra , voluntar ?

sa speram ca CNSAS-ul va pronunta cat mai curand decizia aia la care se asteapta toata lumea, inclusiv Coalitia Pentru un Parlament Curat, in ceea ce il priveste pe asa numitul Daianu. :rosu:

Balaci
2nd November 2007, 13:04
CNSAS: Daianu nu a facut politie politica, desi a fost ofiter DIE

Daniel Daianu, candidat al PNL la alegerile europarlamentare, nu a facut politie politica, desi a fost ofiter al Directiei de Informatii Externe - a decis, joi, Colegiul National de Studiere a Arhivelor Securitatii. Potrivit unor membri ai Colegiului, citati de NewsIn, cazul lui Daianu a fost luat in discutie dupa ce acesta a fost propus de liberali, candidat la alegerile europarlamentare.


http://www.hotnews.ro/articol_85229-CNSAS-Daianu-nu-a-facut-politie-politica-desi-a-fost-ofiter-DIE.htm


S-a stabilit deja de catre CNSAS ca Daianu nu a facut politie politica...

resita
2nd November 2007, 13:21
Ordonanta de urgenta nr.16 din 22 februarie 2006, de completare a Legii 187 din 1999:

10. Art 5 - (1) Prin politie politica se intelege toate acele activitati ale securitatii statului sau ale altor structuri si institutii cu caracter represiv, care au vizat instaurarea si MENTINEREA PUTERII TOTALITAR COMUNISTE, precum si suprimarea sau ingradirea drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului.

Legea 187/1999 :

ART. 5
(1) Prin politie politica se intelege toate acele structuri ale securitatii, create pentru instaurarea si MENTINEREA PUTERII TOTALITAR COMUNISTE, precum si pentru suprimarea sau ingradirea drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului.

ce vreti mai mult, Mona Musca a fost desfintata iar in de Daianu se spune ca nu a facut politie politica.


Asta e tara in care traim.

Balaci
2nd November 2007, 13:36
Rahat pe paine. El nu a spionat pentru mentinerea puterii totalitare, ci a spionat pentru statul roman. A facut spionaj economic, ce dracu...

Mona Musca dadea rapoarte despre studentii straini din tara, e cu totul altceva. Stii macar care era activitatea lui Daianu la DIE?

El Ciu
3rd November 2007, 09:24
DUpa cum spunea si balaci, e o diferenta intre a spiona pentru mentinerea puterii totalitare si a spiona pentru puterea totalitara.

torn_beton
3rd November 2007, 09:36
Resita, se pare ca de la realizari si competenta profesionala am trecut la securitate si spioni.

Cand nu iti mai poti sustine cauza cu argumente, schimbi subiectul?:drak:

resita
3rd November 2007, 11:25
Resita, se pare ca de la realizari si competenta profesionala am trecut la securitate si spioni.

Cand nu iti mai poti sustine cauza cu argumente, schimbi subiectul?:drak:

am urmat exemplu de mai sus din thread, ei au inceput eu continui. stai linistit ca o sa vina si realizarile, asa cum am mai spus acest thread va avea viata lunga :drak:

El Ciu
3rd November 2007, 12:21
Pai realizarile lui Daianu cred ca au fost exprimate deja. Majoritatea realizari pe plan profesional.

resita
3rd November 2007, 18:39
Ordonanta de urgenta nr.16 din 22 februarie 2006, de completare a Legii 187 din 1999:

10. Art 5 - (1) Prin politie politica se intelege toate acele activitati ale securitatii statului sau ale altor structuri si institutii cu caracter represiv, care au vizat instaurarea si MENTINEREA PUTERII TOTALITAR COMUNISTE, precum si suprimarea sau ingradirea drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului.

Legea 187/1999 :

ART. 5
(1) Prin politie politica se intelege toate acele structuri ale securitatii, create pentru instaurarea si MENTINEREA PUTERII TOTALITAR COMUNISTE, precum si pentru suprimarea sau ingradirea drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului.

Asta e tara in care traim.




, a spionat pentru statul roman.


din cate spui tu el a spionat pentru MENTINEREA PUTERII TOTALITAR COMUNISTE daca a spionat pentru stat :drak:

El Ciu
3rd November 2007, 21:05
Spionii si informatorii sunt doua tipuri de indivizi diferite. Informator e individul care face pe "superviser-ul" asupra supusilor statului (nu dam exemple, ca sa nu se supere Gabri3l), in timp ce spionii sunt cei folositi de stat pentru servicii de contra-spionaj sau spionaj extern.

Balaci
3rd November 2007, 22:59
din cate spui tu el a spionat pentru MENTINEREA PUTERII TOTALITAR COMUNISTE daca a spionat pentru stat :drak:


Si cei care munceau (in orice domeniu) in perioada comunista inseamna ca munceau pentru mentinerea puterii totalitar comuniste? Cam asta se intelege...
Nu confunda statul cu comunistii, sunt doua chestii diferite

J.Bond
24th November 2007, 13:38
Frunzaverde ii da clasa lui Daianu in materie de politica.

El Ciu
24th November 2007, 14:21
Frunzaverde ii da clasa lui Daianu in materie de politica.

1 euro sau doi euro pe post?

miril
24th November 2007, 15:27
Politica europeana? In afara sa faca cumparaturi la vreun bazar turcesc, a mai facut ceva in strainatate?

resita
24th November 2007, 15:43
Politica europeana? In afara sa faca cumparaturi la vreun bazar turcesc, a mai facut ceva in strainatate?

daca n-ai auzit tu de el nu inseamna ca nu a facut nimic :P

A mutat PD de la socialisti la po****ri europeni

Sorin Frunzaverde este artizanul schimbarii doctrinare a PD, care in 2005 a renuntat la socialisti in favoarea po****rilor europeni. Dupa plecarea lui Traian Basescu la Cotroceni, Frunzaverde a vrut sa candideze la sefia PD cu o motiune po****ra. El a renuntat in momentul in care Emil Boc si-a insusit proiectul. Incepand din acel moment, Frunzaverde s-a ocupat de relatia cu PPE, PD reusind in mai putin de doi ani sa obtina statutul de membru cu drepturi depline al celui mai important grup politic la nivel european.

In plan intern, dupa experientele ministeriale din vremea CDR, in 2006, Sorin Frunzaverde a fost considerat a fi cel mai potrivit sa ocupe functia de ministru al apararii, vacant dupa demisia liberalului Teodor Atanasiu. De altfel, ministeriatul a fost si motivul pentru care el a refuzat initial sa candideze pentru Parlamentul European. Si-a reconsiderat pozitia cand a fost nevoit sa plece de la Palatul Victoria, cand PD a fost dat afara de la guvernare.

miril
24th November 2007, 16:13
N-am inteles ce inseamna artizanul, prin ce porcedeu? A masurat bacilii...po****ri in sangele PD-ilor, i-a gasit in concentrare mare si gata? PD se trage din FSN, un urmas postrevolutie al PCR. Nu vine unul si ii trece in alta...corabie, alta expresie nu am gasit, si uite cum am facut...baie si am scapat de culoarea rosie. Asta este inca o dovada ca acest partid nu are identitate ideologica ci umbla la...baia de voturi europene, din considerente care nu au nicio legatura cu ideologia de partid, la modul general. Curat...murdar!

resita
24th November 2007, 16:21
N-am inteles ce inseamna artizanul, prin ce porcedeu? A masurat bacilii...po****ri in sangele PD-ilor, i-a gasit in concentrare mare si gata? PD se trage din FSN, un urmas postrevolutie al PCR. Nu vine unul si ii trece in alta...corabie, alta expresie nu am gasit, si uite cum am facut...baie si am scapat de culoarea rosie. Asta este inca o dovada ca acest partid nu are identitate ideologica ci umbla la...baia de voturi europene, din considerente care nu au nicio legatura cu ideologia de partid, la modul general. Curat...murdar!

daca tu crezi ca in romania exista vreun singur partid care sa mearga pe o doctrina te inseli amarnic. nici macar pnt care parerea mea la inceput a adoptat doctrina taranista si princiipole taraniste dar pe parcurs a renuntat la ea.

suntem in anuml 2007, sistemele de valori s-au mai schimbat, nu mai sunt aceleasi ca acum 100 de ani :D si de aceea ca sa existi pe scena politica trebuie sa te adaptezi zilelor noastre.

ps. suntem offtopic, daca vrei sa purtam o discutie despre doctrine politice hai sa ne mutam pe polemici politice :ok:

edit: tu susti ca PD se trage din FSN, de acord cu tine, dar ar trebui sa te intrebi de ce oare partidele istorice sunt reprezentate asa cum sunt, daca judecam cum judeci tu inseamna ca in romania dupa revolutie nu trebuiau sa apara alte partide decat cele istorice

miril
24th November 2007, 19:05
Eu m-am referit la turismul...ideologic. Atat.

El Ciu
24th November 2007, 19:57
In Romania, ca de altfel cam peste tot in lume, partidele incep sa-si piarda "ideologia", acel lucru care ii facea unici. In lucrarea mea de licenta, spre exemplu, voi analiza comparativ doctrinele partidelor de stanga din Europa si rezultatul va fii ca...acestea nu mai sunt asa "de stanga" cum ar trebui sa fie. De ce? Pentru ca s-a nascut o noua generatie de partide, care ameninta partidele are inca se bazeaza pe ideologii, si anume asa numitele partide "po****re" (PPE-ul de exemplu sau PD-ul la noi), care sunt partide de tip catch-all. Ca efect, partidele care inca mai au o doctrina sau o urma de doctrina, trebuie sa se adapteze si sa se mute mai "spre centru", sa zic asa, pentru a face fatza acestor partide de tip "catch-all". Astfel segmente uriase ale electoratului nu isi vor mai gasii reprezentnanti si vor fii si ei, la randul lor, nevoiti sa "migreze", ca sa zic asa, cu convingerile lor cu tot, spre o alta parte a axei, mai spre centru asa.

resita
24th November 2007, 20:14
Ca efect, partidele care inca mai au o doctrina sau o urma de doctrina, trebuie sa se adapteze si sa se mute mai "spre centru", sa zic asa, pentru a face fatza acestor partide de tip "catch-all"..

la noi este ca la nimeni :drak: pot sa fac pariu cu oricine ca mai mult de 5% din po****tia romaniei nu stiu cei aia o doctrina politica. de asemenea partidele istorice :drak: ce-mi place sa le spun asa, nu stiu sa se foloseasca de trecutul lor si de liderii pe care i-au avut.

intradevar ca sa reusesti ceva in politica trebuie sa te aliezi cu cei puternici, uitate la componenta parlamentului european si-o sa-mi dai dreptate.

El Ciu
24th November 2007, 20:40
la noi este ca la nimeni :drak: pot sa fac pariu cu oricine ca mai mult de 5% din po****tia romaniei nu stiu cei aia o doctrina politica. de asemenea partidele istorice :drak: ce-mi place sa le spun asa, nu stiu sa se foloseasca de trecutul lor si de liderii pe care i-au avut.

intradevar ca sa reusesti ceva in politica trebuie sa te aliezi cu cei puternici, uitate la componenta parlamentului european si-o sa-mi dai dreptate.

Nu trebuie sa te aliezi cu cei mai puternici, trebuie sa faci ce fac cei puternici ;)

Sorin Blaj
24th November 2007, 21:48
Cine sunt cei puternici in PE?

resita
24th November 2007, 21:52
Cine sunt cei puternici in PE?

http://www.expres.ro/article.php?artid=330968 - totul despre PE:ok:

Sorin Blaj
24th November 2007, 21:59
Intrebarea era mai mult retorica, dar vroiam un raspuns de la El Ciu. :)

El Ciu
24th November 2007, 22:09
Cine sunt cei puternici in PE?


PPE-ul. Asta incercam sa explic in postul meu despre noua "ideologie universala" si partidele de tip "catch-all".

Sorin Blaj
24th November 2007, 22:12
Sa inteleg ca PNL-ul face ce fac cei puternici?

El Ciu
24th November 2007, 22:27
Sa inteleg ca PNL-ul face ce fac cei puternici?

PNL-ul, din pacate, a luat si el calea partidelor "puternice" (care de fapt sunt puternice pentru ca nu au o ideologie de dreapta sau stanga) si a inceput sa se indeparteze de doctrina liberala (vezi marirea pensiilor).

Deci da, PNL-ul acum va incerca sa devina si el un partid de tip "catch-all", pentru ca altfel nu va supravietui.

Sorin Blaj
24th November 2007, 22:33
In PE este singura sansa.

El Ciu
24th November 2007, 22:38
Nu neaparat, au fost vremuri cand PPE-ul nu era cel mai bun. Dar, din pacate, astea sunt timpurile noi.

Sorin Blaj
24th November 2007, 22:40
Ma refer la asocierea si optiunea pentru un anumit grup parlamentar. Liberalii nu prea au alte optiuni.