PDA

View Full Version : Andreea Raducan



ioanavol
31st October 2007, 23:48
Andreea Raducan: “In sport te obisnuiesti sa devii perfectionist”



Are 24 de ani, dar ai putea jura ca n-a implinit inca 14. Zambetul cald ascunde cei 15 ani de munca si sacrificii. Andreea Raducan, campioana olimpica si mondiala la gimnastica, este una dintre cele mai iubite sportive din Romania


Daca ar trebui sa o definesc pe Andreea Raducan in maximum patru cuvinte, atunci primele la care m-as gandi ar fi: perfectiune, perseverenta, inocenta si, din nefericire, nedreptate. Primul contact cu sportul l-a avut la varsta de patru ani. Cand parintii si-au dat seama ca nu o vor putea struni pe Andreea, care deborda de energie, au incercat sa gaseasca repede o solutie inainte ca pagubele produse de fetita prin casa sa fie mai mari decat arcurile de la pat distruse deja. Tatal a sustinut-o mereu si si-a dorit din tot sufletul ca cei doi copii ai lui sa faca sport de performanta.
“Barna mi-a placut cel mai mult. De fapt, totul tine de abilitatile fiecarui sportiv in parte. Eu nu m-am descurcat prea bine la paralele. De fiecare data cand lucram la paralele mi se rupeau palmele. Si exercitiile la sol mi-au placut, dar barna a ramas preferata mea”, povesteste Andreea. Mama era convinsa ca studiul este cheia succesului, dar, pentru ca talentul si-a facut simtita prezenta, pana la urma, la insistentele antrenorilor, a decis sa o sustina pe Andreea. Chiar daca pe vremea aceea nimeni nu-si imagina ca va ajunge campioana olimpica si mondiala, de la Barlad a ajuns la Onesti, in lotul de junioare, si mai tarziu la Deva. “Eram tare nazdravana cand eram mica. Saream in pat pana rupeam arcurile. Asa ca parintii mei s-au gandit ca ar fi bine sa-mi consum energia intr-un mod productiv si m-au dus la sala de gimnastica din Barlad, orasul meu natal. Planul inital era ca eu sa merg la gimnastica doar pana la varsta de sapte ani, urmand ca dupa aceea sa ma duc la scoala si sa invat. Mama era convinsa ca cel mai bine pentru mine si fratele meu mai mic, Sorin, ar fi sa invatam foarte mult si foarte bine, nu sa facem sport. Dar antrenorii de la Barlad i-au spus ca ar fi pacat sa renunt la gimnastica ca am talent si vointa si as putea avea rezultate frumoase. Pentru mama, scoala era pe primul loc. Tata si-a dorit foarte mult ca eu si fratele meu sa facem sport. El a jucat fotbal si isi dorea ca noi doi sa facem performanta in sport. Vorbesc depre tata la trecut pentru ca, din nefericire, anul trecut a murit. Dar am constiinta impacata si stiu ca am reusit sa-l facem sa se simta intr-o oarecare masura mandru de noi”, povesteste Andreea emotionata.

“Nu am simtit nevoia sa merg la discoteca”

Pana la varsta de 12 ani a inteles ca gimnastica este drumul pe care vrea sa-l urmeze si a plecat de la Barlad la Onesti, unde s-a antrenat alaturi de lotul de junioare. Crede ca daca ar fi fost nevoita sa plece la o varsta si mai frageda de acasa i-ar fi fost mai greu. Avand in vedere ca programul Andreei era foarte incarcat, dimineata se ducea la scoala iar dupa masa la antrenamente, plecarea la Onesti a fost un semn ca gimnastica va ocupa un loc mult mai important in viata ei. Chiar daca este o persoana calculata si nu a avut probleme din cauza programului sever de la Onesti sau Deva, Andreea crede ca fara ajutorul si intelegerea familiei nu ar fi reusit nimic, chiar daca se bucura in acelas timp de prietenia si dragostea colegelor si antrenorilor ei.
“Pana la 12 ani am reusit sa merg in paralel cu scoala si cu gimnastica. Insa la 12 ani am fost selectionata in lotul de junioare de la Onesti. Atunci am plecat de acasa si cred ca mi-ar fi fot mult mai greu daca plecam pe la 6-7 ani. Eu sunt o fire puternica, dar si mamoasa in acelas timp. Oricum, aveam un program foarte incarcat si sever. Dimineata mergeam la scoala, iar de la 12.30 pana seara eram la antrenamente. Veneam acasa, imi faceam temele si pe urma ma culcam. La 12 ani, intelesesem pe ce drum vreau sa merg si eram hotarata sa continui cu gimnastica. Toata lumea imi spunea ca am talent, iar rezultatele imi promiteau o cariera frumoasa. Faptul ca am inceput de mica m-a ajutat foarte mult. Eu oricum sunt o persoana ordonata si calculata si am inteles la timp care sunt prioritatile si lucrurile cu adevarat importante. De aceea nu am avut probleme mari cu stilul sever de viata de la Deva sau Onesti. Chiar daca mi-am petrecut intreaga copilarie si o parte din adolescenta in sala de antrenament nu regret nimic. Asta mi-am dorit si am muncit mult pentru a putea ajunge la niste rezultate foarte bune. La Deva eram toti o familie, stateam acolo 360 de zile pe an si antrenorii erau mereu alaturi de noi, indiferent ce probleme aveam. Pentru noi, concursul cu echipa era cel mai important. Chiar daca vorbeam zilnic cu mama la telefon si aveam o relatie minunata, colegele si antrenorii erau mai aproape si puteam comunica mai usor. Familia mi-a fost alaturi in toti acesti ani. Ajutorul si sustinerea lor au fost foarte importante si nu cred ca as fi reusit fara ei. Imi amintesc cum saracul tata venea de la Barlad la Deva sa ma ia pe mine acasa ori de cate ori il sunam si ii spuneam plangand ca nu mai vreau sa fac sport, ca vreau acasa. Mergea atata drum si cand ajungea bineinteles ca nu voiam sa mai plec si continuam antrenamentele ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Multa lume se intreaba cum reuseam sa ne abtinem de la dulciuri, plimbari, distractii. Ei bine, eu nu am tanjit niciodata sa merg la discoteca. Nici dulciurile nu mi-au lipsit prea mult. Singura mea problema a fost pe la 18 ani cand, dupa 15 ani de munca, simteam nevoia de timp liber. Eram obosita atat fizic, cat si psihic. Eu cred ca atunci cand simti ca ai obosit trebuie sa te retragi. In gimnastica nu poti sa pleci o saptamana in vacanta si apoi sa te intorci la antrenamente. Pentru ca este foarte greu sa-ti mai intri in ritm”, isi aminteste fosta gimnasta.

“Nu pot spune ca eu sunt campioana olimpica de la Sydney”

Viata de gimnast este scurta. Nu ai ocazia sa participi la prea multe competitii. Stim cu totii ca Olimpiada este cea mai importanta competitie, iar titlul de campioana olimpica la individual compus este titlul suprem, care dovedeste ca esti cel mai bun.
Andreea Raducan a castigat prin forte proprii acest titlu si a facut fericit un popor intreg. Dar, din nepasarea si incompetenta unora, titlul i-a fost retras dupa ce a fost fost depistata pozitiv pentru pseudoefedrina care, la vremea respectiva, era o substanta interzisa. Pastila de raceala pe care Andreea a luat-o cu o seara inainte de concurs a fost motivul pentru care medalia i-a fost retrasa. Desi atat Comitetul Olimpic, cat si Federatia Internationala de Gimnastica au cazut de acord ca Andreea nu avea nicio vina si substanta interzisa nu i-a afectat evolutia din timpul concursului, regulamentul fusese incalcat, asa ca titlul olimpic i-a revenit Simonei Amanar.
Dezamagirea fanilor de acasa, dar si din afara Romaniei a fost foarte mare. Toti au inteles ca singura campioana olimpica era Andreea Raducan. Motiv pentru care, la intoarcerea in tara, Andreea a fost primita mai bine decat orice multipla campioana. Simpatia neconditionata a oamenilor simpli, a familiei, a echipei si a antrenorilor, a persoanelor influente precum Nadia Comaneci sau Ion Tiriac i-au dat gimnastei forta necesara sa castige, la mondialele din 2001, cinci medalii. Iar astazi incearca sa-si recupereze medalia de la Sydney pentru a avea sufletul impacat.
“Olimpiada este cea mai importanta competitie. Acolo am ajuns, in cateva clipe, de la extaz la agonie. Nici acum, dupa 7 ani, nu am putut trece peste acel moment. Am pierdut un titlu olimpic, dar am castigat simpatia neconditionata a mii de oameni. Ceea ce mi-a dat puterea sa merg inainte. Toata lumea a crezut ca am sa ma retrag dupa acest incident. Dar, pentru mine, sa vad ca oamenii ma inteleg si sunt alaturi de mine a fost foarte important si a reprezentat unul dintre motivele pentru care nu m-am retras atunci. Am participat in anul urmator la mondiale si am castigat trei medalii de aur si doua de bronz. Acela a fost modul in care le-am multumit tuturor celor care m-au sustinut si in acelas timp mi-am demonstrat ca meritam cu adevarat medalia olimpica. A fost o perioada foarte grea. Nu am suferit doar eu. A suferit toata echipa, au suferit antrenorii si cel mai mult a suferit familia mea. Eu, din superstitie, nu vorbeam cu parintii mei decat dupa concurs. Atunci nu am mai apucat sa-i sun sa le spun ce se intamplase si au aflat de la televizor si din presa. A fost foarte greu penntru ei. Cel mai mult m-a impresionat gestul delegatiei chineze. Pentru ca eu pierdusem titlul, pe locul al treilea ar fi trebuit sa urce gimnasta din China. Dar nu acceptat nici pana in ziua de astazi aceea medalie. Nu am sa uit acest gest care, personal, mi s-a parut foarte corect. La inceputul acestui an, am facut un demers pentru a-mi recupera medalia. Toata lumea a inteles ca nu a fost vina mea, dar am incalcat un regulament fara voia mea. Desi mi-am facut treaba foarte bine, nu pot spune ca sunt campioana olimpica de la Sydney. Imi doresc foarte mult ca intr-o zi sa pot declara ca eu sunt olimpica de la individual compus.”
Astazi, Andreea lucreaza la Fundatia Olimpica pentru Sport. Crede ca, odata ce faci sport de performanta, orice proiect in care te implici trebuie sa dea rezultate excelente. Din acest motiv, desi fosta gimnasta a primit mai multe oferte de colaborare cu diferite institutii, nu accepta sa se implice daca nu e convinsa ca rezultatele vor fi cele asteptate. “Atunci cand faci sport de performanta, toata lumea asteapta sa dai ce este mai bun in tine. De aceea, ori de cate ori mi se propune sa ma implic in diferite proiecte ma gandesc foarte bine si nu accept decat daca sunt sigura ca voi reusi sa fac lucrurile perfect. Prefer sa nu ma implic decat sa dau gres sau sa am rezultate modeste. Asa te obisnuiesti in sport si devii perfectionist”, recunoaste Andreea.
Cu sau fara medalie, Andreea Raducan va fi si este campiona olimpica a Romaniei la individual compus. Am vazut cu totii evolutia gimnastei acum sapte ani si, din punctul nostru de vedere, o simpla pastila de raceala nu-i poate lua acest titlu.



Articol scris de Dana Bugean
(http://www.revistafelicia.ro/da_Personalitati-Andreea_Raducan:__In_sport_te_obisnuiesti_sa_devii _perfectionist__1002651.htm)

ioanavol
1st November 2007, 01:58
Cateva date:
data nasterii: 30 septembrie 1983
locul nasterii: Bârlad, Romania

Medalii: 3 olimpice, 8 mondiale, 2 europene

Jocuri Olimpice

Sydney 2000
aur pe echipe (http://youtube.com/watch?v=ZIrZ0X7wzdc)
aur individual compus (http://youtube.com/watch?v=ieCZ9-5YjaU toate ex, la sf solul care a adus-o la extaz...extazul dinaintea agoniei:()
argint sarituri (http://youtube.com/watch?v=SfNIiR1For0)

Campionate Mondiale

Tianjin 1999
aur-echipa
aur-sol (http://youtube.com/watch?v=YxoiHrjAIKE)
argint-barna (http://youtube.com/watch?v=C6ax_ENVZ_8)

Ghent 2001
aur-echipa
aur-barna (http://youtube.com/watch?v=19k6cdc8Nek)
aur-sol (http://youtube.com/watch?v=zmFSjLFN444)
bronz-sarituri (http://youtube.com/watch?v=kGRxvDXYNZ4 am gasit doar din AA)
bronz-individual compus

Campionate Europene

Paris 2000
argint-sol (http://youtube.com/watch?v=9lOjOwjCKAo)
bronz-echipe

Pegasnegru
1st November 2007, 04:59
Frumos articol Ioana!:ok:

miafangina
1st November 2007, 13:30
Multumesc,Ioana,foarte frumos articol;m-am uitat si la filmuletul de la Sydney si mi-am amintit cu cita emotie am trait acele zile.Andreea ramine categoric campioana individuala din 2000,toata lumea simte asta si spre lauda ei,in primul rind Simona.

mikeyy
5th November 2007, 20:40
Aceasta este opinia fostei gimnaste, medaliata cu aur la Olimpiada de la Sydney, Andreea Raducan. Ca sportiva, Andreea a stiut mereu ca trebuie sa munceasca mult pentru a reprezenta Romania cu brio in competiile internationale.

Fosta sportiva, originara din Barlad, va incerca dupa 7 ani sa isi indeplineasca cea mai mare dorinta. Si anume, sa isi recapete medalia pierduta la JO, din cauza unei pastile de Nurofen. In ciuda acelui moment nefericit, Andreea Raducan, nu regreta nimic din viata de sportiva si isi aduce aminte cu bucurie de ani dedicati sportului.

Cum a fost inceputul in gimnastica? Cine te-a indrumat prima data spre acest sport? La primul pas facut intr-o sala de antrenament ce te-a atras cel mai mult?

Parintii mei erau pasionati de sport. Eram tare neastamparata, asa ca la doar 4 ani am mers cu tata la sala de gimnastica din Barlad. Nimeni nu s-a gandit ca as putea ajunge o mare campioana, mai ales ca trebuia sa practic acest sport pana la 7 ani cand urma sa incep scoala si evident- devenea prioritatea numarul 1.Copil fiind cel mai mult mi-a placut in groapa cu bureti(fiecare sala de gimnastica beneficiaza de o astfel de groapa pt invatarea elementelor de dificultate), iar daca antrenamentul mergea bine aveam un bonus – mai mult timp de joaca in groapa cu bureti! Poate fi un truc pentru ai atrage pe cei mici catre gimnastica, la mine a functionat!

Ce ai simtit in 1997 cand ai ajuns la Deva? A fost un moment dificil sau te-ai adaptat usor noilor conditii si cerinte?

Cu siguranta nu a fost usor dar simteam ca sunt pe drumul cel bun.Stiam deja care sunt conditiile si cerintele,veneam de la lotul de junioare de la Onesti, doar ca la Deva si conditiile si cerintele erau la un nivel mult mai ridicat.

Cum ai fost primita de antrenori si de sportivele aflate deja la Deva si care au fost primele cuvinte pe care ti le-a adresat Octavian Bellu?

La centrul olimpic de la Deva am plecat cu antrenorii de la lotul de junioare de la Onesti si cu o mare parte dintre colegele mele de-acolo. Dupa o perioada scurta de pregatire la Deva dom’ Bellu ne-a urmarit pe fiecare in parte. Vroia sa stie care este echipa pe care o va putea trimite la Campionatele Europene de junioare de la Sankt Petersburg – Rusia. A fost o selectie naturala - ambitia, determinarea, puterea de caracter si de concentrare au fost doar cateva dintre calitatile de care aveam nevoie pentru a intra in echipa.

Cine sau ce iti lipsea in cantonamentele de la Deva?

Familia a fost intotdeauna punctul meu de sprijin.Desi vorbeam la telefon, asta nu inlocuia intotdeauna dorinta de-ai avea in preajama mea.

Care a fost senzatia pe care ai trait-o atunci cand ai cucerit primul aur mondial, cel de la Tianjin? Te simteai drept o sportiva implinita sau stiai ca poti obtine mai mult?

O senzatie de mandrie si multumire sufleteasca ! O sala intreaga s-a ridicat in picioare pentru a asculta imnul tarii mele! Nu gasesc cuvintele potrivite pentru a descrie aceasta senzatie… Cred ca ar fi fost cea mai mare greseala sa ma consider deja o sportiva implinita, daca ne gandim ca eram abia la prima competitie de mare anvergura la senioare.

Au fost Jocurile Olimpice de la Sydney punctul maxim de forma din cariera ta? Conform clasamentului de la proba de individual compus de la JO 2000 cele mai de temut adversare ale tale au fost tot doua romance: Simona Amanar si Maria Olaru. Inainte de inceperea JO credeai ca ai sa fii capabila sa le depasesti?

Stim cu totii ca Olimpiada este cea mai importanta competitie sportiva. Si pentru rezultatele pe care le-am obtinut acolo consider ca a fost cel mai important moment din viata si cariera mea de sportiva.
In concursuri nu m-am gandit niciodata ca trebuie sa depasesc pe cineva. Imi doream sa fiu apta de concurs si sa-mi fac exercitiile fara graseala. Simonei si Mariei le multumesc pentru ca impreuna am format un nucleu important pentru rezultatele echipei si pentru senzatia unica de-a ma simti pe podiumul de la Sydney ca la campionatele nationale.

Concursul olimpic de la Sydney poate fi asemanat drept un cutit cu 2 taisuri? La JO ai trait atat cele mai frumoase clipe din viata ta de sportiva dar si pe cele mai triste?

Visul cel mai mare al fiecarui sportiv e acela de a participa la Jocurile Olimpice. Eu am facut asta si inca destul de bine… Cea urmat dupa sunt lucruri care nu tin neaparat de mine.

Acum dupa 7 ani de la acel moment al pierderii medaliei de aur cum comentezi acea situatia? Daca ai putea sa te intorci in timp ce ai schimba?

Este un subiect arhi-cunoscut, nu cred ca mai are rost sa-l comentam.Daca as putea sa ma intorc in timp si sa schimb ceva, as face acelasi lucru, scotand din ecuatie pastila de Nurofen.

Nu consideri un pic intarziata decizia de a revendica medalia de aur? In tot acest timp de la cine te-ai fi asteptat sa primesti ajutor in demararea acestui demers?

Pentru o dorinta atat de mare niciodata nu e prea tarziu. Am primit sustinerea tuturor celor care mi-au fost alaturi si cu 7 ani in urma.

Consideri ca acest demers poate fi unul cu un final fericit? Daca raspunsul la demersul tau ar fi unul negativ ai privi situatia intr-un mod diferit fata de acum 7 ani?

Daca nu as fi avut nicio speranta nu as mai fi incercat. Intr-adevar probleme asemanatoare au mai avut Jim Thorpe, Christie Linford. Pentru acea pseudoefedrina din pastila de nurofen pe care eu am luat-o inainte de-a intra in sala de concurs, nu am avut cum sa beau lichid pe a se dizolva ,aveam doar 37 kg era normal ca in testul de urina concentrstie sa fie mai mare decat cea admisa. Totusi pe lista Federatie Internationale de Gimnastica era permisa aceasta substanta, iar pe lista Comitetului International aveam voie doar o anumita cantitatea. Nu cred ca e vina mea ca n-au ajuns la un numitor comun inaintea inceperii competitiei. Am participat la JO de la Sydney unde sloganul era : « Toleranta 0 »

In calitatea ta de fosta sportiva cum ai incerca sa-i atragi pe copii catre sport? Care consideri ca sunt avantajele practicarii unui sport de performanata si nu numai?

Daca v-as spune ca suntem pe locul 1 in Europa cand vorbim despre afectiunile cardio-vasculare si pe locul 4 conform numarului de persoane supraponderale la adulti, acesta ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru toata lumea,mai ales pentru parintii care permit copiilor sa stea ore intregi in fata calculatorului. Gabi Szabo a initiat o campanie « Sport pentru viata ! » In care ma implic cu cu mare resposabilitate si cu mult drag.

Sportul de inalta performanta cere sacrificii. Care au fost cele mai mari sacrificii facute in viata ta de sportiva?

Am incercat intotdeauna sa nu le simt ca pe niste sacrificii. Si cand o data in viata devii cel mai bun din lumea intreaga, in domeniul in care activezi ,nici nu mai conteaza ce sacrificii ai facut!

Revenind la prezent, ai cochetat si cu jurnalismul. Ai comentat diverse competitii de gimnastica. Te atrage aceasta meserie? Te vezi si peste cativa ani facand acest lucru sau ai si alte planuri pentru viitor?

Nu mi-am facut niciodata planuri marete de viitor, desi poate in adancul sufletului cu totii avem dorinte. Viata mi-a oferit deopotriva lucruri bune si frumoase dar si intamplari mai putin placute...asa ca sunt pregatita pentru tot ce are sa vina de-acum inainte!
In ceea ce priveste jurnalismul, a devenit dintr-o intamplare o pasiune. Experienta de la Jocurile Olimpice - Atena 2004 este de departe cel mai important eveniment in care m-am implicat ca si comentator si reporter pentru concursurile de gimnastica ,alaturi de echipa TVR. Este o meserie care iti cere mult timp,nu stiu daca acum sunt dispusa sa-l ofer insa in momentul in care hotarasc sa fac acest lucru ma voi stradui sa iasa foarte bine, sunt o perfectionista!

In final as dori o opinie atat din punctul de vedere al jurnalistei Andreea Raducan cat si al fostei gimnaste medaliate cu aur la JO, referitoare la actuala situatie din gimnastica feminina romaneasca. Crezi ca va mai fi capabila echipa nationala sa reediteze performantele de la ultimile doua olimpiade?

E prea mult spus "jurnalista".Multumesc oricum!
La ultimele 2 editii ale JO, gimnastica s-a prezentat extraordinar de bine.Devenisem enervant de buni. Este intr-adevar o perioada mai putin fasta pentru echipa noastra, dar am incredere ca pana la JO de la Beijing ,lucrurile vor arata altfel. Nu e o sarcina usoara ca pe spatele costumului tau sa scrie "Romania".


« Comitetul se teme de impactul deciziei privind retragerea medaliei asupra unei sportive tinere si de elita. Se afla in balanta interesele sportivei Raducan si cele ale Comitetului Olimpic privind lupta antidoping. Insa regulile privind doping-ul trebuiesc respectate fara a se face nici un compromis. » Asa a sunat ultimul paragraf din textul ce consfintea decizia privind retragerea medaliei sportivei Raducan.

La 7 ani de la acel moment, Andreea Raducan va incerca sa forteze regulile Comitetului Olimpic si astfel sa reintre oficial in posesia medaliei.

crisloregym
5th November 2007, 20:47
Chiar ma intrebam daca se mai poate gasi si interviul acesta:D

rob_din
5th November 2007, 20:53
Multumesc,Ioana,foarte frumos articol;m-am uitat si la filmuletul de la Sydney si mi-am amintit cu cita emotie am trait acele zile.Andreea ramine categoric campioana individuala din 2000,toata lumea simte asta si spre lauda ei,in primul rind Simona.

Simona Amanar este victima acestei povesti. Este doar una din cele doua campioane olimpice pe care le-a dat Romania in cea mai importanta proba din gimnastica artistica, iar lumea nu aminteste mai deloc acest lucru.
Trebuie sa intelegem o data pentru totdeauna ca regulile sunt reguli.

mikeyy
5th November 2007, 21:08
Acel podium olimpic este unic, e o amintire ce va ramane in mintea noatra pt totdeauna( Maria oaralu, Simona Amanar si Andreea Raducan) si nici o regula nu va putea sa inlature acest lucru. Nimeni nu le-a uitat pe gimnaste....dar trebuie sa recunoastem ca a fost o nedreptate. Nimeni nu o inlatura pe Simona sau pe Maria...dar Andreea este campiona olimpica pentru Romania.
http://img225.imageshack.us/img225/9854/cosr86yk9.jpg (http://imageshack.us)

rob_din
5th November 2007, 21:25
Acel podium olimpic este unic, e o amintire ce va ramane in mintea noatra pt totdeauna( Maria oaralu, Simona Amanar si Andreea Raducan) si nici o regula nu va putea sa inlature acest lucru. Nimeni nu le-a uitat pe gimnaste....dar trebuie sa recunoastem ca a fost o nedreptate. Nimeni nu o inlatura pe Simona sau pe Maria...dar Andreea este campiona olimpica pentru Romania.
http://img225.imageshack.us/img225/9854/cosr86yk9.jpg (http://imageshack.us)

Daca s-ar face sport fara reguli unde am ajunge?

mikeyy
5th November 2007, 21:32
Nu e vorba neaparat de reguli e vorba de anumite prevederi care sunt exagerate. Din cauza unei pastile a pierdut medalia, medicamnet ce acum e legal. De ce atunci nu era si acum este...i s-a schimbat cumva compozitia chimica? Intelegeam daca in continuare era pe lista substantelor interzise...dar....
As mai spune multe dar nu e thread-ul potrivit pentru asta....problema medaliei olimpice poate fi discutata mult, dar discutia e in zadar caci nu prea se mai poate face ceva.

crisloregym
5th November 2007, 22:49
Sunt de acord cu Mikeyy. Practic, noi avem in minte nu numai Andreea=aur olimpic la individual compus, ci conceptul celor trei medalii=Olaru, Raducan, Amanar. Ce s-a intamplat atunci, ca si dupa aceea a fost teribil de ciudat. Practic, invoci regulile ce exista la JO, printre care si faptul ca Raducan din Romania a fost depistata pozitiv si atunci ii iei medalia, dar nu invoci acele reguli care prevad ca un sportiv depistat pozitiv sa fie exclus de la Olimpiada respectiva si doi ani sa i se interzica sa participe in orice competitie oficiala!!!! La Andreea a fost diferit, s-au aplicat regulile asa si acolo unde s-a vrut, din pacate:(.

Ce e mai rau e ca din toata povestea asta a avut toata lumea de suferit, intr-un fel sau altul. Romania pentru ca nu a intrat in istorie cu acel podium romanesc 100%, Andreea pentru ca nu poate spune: "eu sunt campioana olimpica!!!" si, mai ales, Simona si Maria, pentru ca desi in mod normal succesul lor trebuia amintit individual, nu ca si concept general (pentru ca a fost un succes, o victorie, un moment unic la care au contribuit si ele) nu au fost intampinate decat cu urale pentru Andreea. Practic, nimeni nu a spus vreodata: vai, uite, Sydney = si Maria si Simona, chiar daca ele au fost alaturi de Andreea asa cum americancele nici nu ar visa sa fie...Practic, posterioritatea pare sa isi aminteasca perfect de Andreea Raducan si de povestea ei, dar in ceata de Simona Amanar (cu un rezultat remarcabil la cea de a doua Olimpiada a ei+saritura Amanar+retragerea imediat dupa) si de Maria Olaru (rezultat extraordinar si pentru ea). Si a pierdut si gimnastica, pentru ca niciodata nu se va mai vedea asa ceva: trei bucatele de steag romanesc (sau de orice alta natura) inaltandu-se de pe pozitii diferite, tacute, unul langa altul. A ramas doar conceptul, ideea si mandria ineditului, Dar ce a fost pe langa conceptul abstract, nu persista decat prea vag.

mikeyy
18th November 2007, 18:08
Site-ul Andreei Raducan : http://www.andreearaducan.ro/
Puteti de asemenea sa semnati petitia pentru redarea medaliei olimpice de la Sydney - individual compus.

mikeyy
18th November 2007, 18:13
Andreea Raducan are 23 de ani si a terminat anul trecut Facultatea de Educatie Fizica si Sport, iar acum face un master in jurnalism. Indiferent de cariera pe care si-o va alege, pentru ea, sportul ramane in topul preocuparilor. Noi am provocat-o la cateva exercitii de gimnastica si i-am redescoperit unele dintre atuurile care au facut-o sa straluceasca in concursuri: ambitie, dragalasenie si mobilitate.
CSID: Cum te simti dupa un sfert de ora de miscare, e adevarat in fata aparatului de fotografiat si nu in fata publicului?

Andreea Raducan: Am facut cu placere cateva elemente, e adevarat nu de foarte mare dificultate. Am repetat aici cateva flick-uri lente, cateva elemente din gimnastica artistica. Mi-e dor de ele, imi face placere sa le repet, atat cat mai pot.

CSID: Crezi ca le-ai putea uita vreodata?
A.R.: Ma indoiesc ca as putea sa uit. Probabil ca nu voi mai putea face vestitele Tzukahare si dubluri, dar elementele mai usoare, cum le spuneam noi, de incalzire, n-am cum sa le uit vreodata. Si imi fac bine, eu fiind obisnuita sa fac tot timpul exercitii de mobilitate, stretching, forta din cand in cand.

CSID: Te-ai gandit vreodata sa antrenezi si sa poti arata pe viu potentialilor elevi aceste exercitii?
A.R.: Cred ca, daca as antrena, mi-ar fi mult mai usor sa explic elevelor cum ar trebui sa arate elementul sau miscarea respectiva pentru ca am practicat si mi-e mult mai usor sa spun cum ar trebuie sa se intample. Deocamdata, nu m-am gandit sa antrenez. In viitorii 5 ani, nu m-am hotarat sa intru in sala de gimnastica. Mi-e destul de greu sa ma apuc acum sa antrenez dupa cei 15 ani in sala de gimnastica, cu cate doua antrenamente pe zi. Parca sa merg tot in sala de gimnastica... De asta spun ca am nevoie de o perioada de liniste din punctul acesta de vedere.

CSID: Ma gandesc ca ai putea sa-ti faci o sala. Nu poti sa inchizi usa pentru totdeauna gimnasticii.
A.R.: Da, e lucrul pe care il stim cel mai bine, eu cel putin il stiu cel mai bine si ar fi pacat sa renunt atat de usor. Cat despre sala de gimnastica, marturisesc ca nu intodeauna vin in sali sa fac forta. Prefer sa merg sa alerg in parc, sa fac stretching, miscari de dans, balet.

CSID: Nu te-ai gandit sa profiti de imaginea si experienta ta pentru proiecte speciale? De exemplu, dvd-uri cu exercitii fizice.
A.R.: Daca ai reusit sa-ti pastrezi imaginea in cele mai bune conditii, cred ca e pacat sa nu „profiti” de lucrul acesta. Cat despre dvd-uri cu Tae bo, sincera sa fiu am avut o propunere, dar inca n-am dat curs.

CSID: Gimnastica a fost o scoala buna pentru adoptarea unui stil de viata sanatos?
A.R.: Fara doar si poate. Faptul ca de la 4 ani am inceput cu un program strict, de la odihna, ora de antrenament, masa, un regim foarte ordonat, ma ajuta foarte mult si azi. Nu tin un regim, dar am grija sa mananc in limitele bunului simt, fara sa fac excese. Nu pot sa spun ca, daca am pofta sa mananc o ciocolata, nu o mananc. Miscare fac atat cat imi permite timpul si cand simt nevoia. Cat priveste somnul, incerc sa nu depasesc ora 12 noaptea ca ora de culcare. In plus, nu beau alcool si nu fumez.

Articol aparut in revista "Ce se intampla doctore"
http://www.csid.ro/articol//Andreea_Raducan/1/4/backPid/49.html

crisloregym
18th November 2007, 22:58
In sfarsit un articol matur, cu o Andreea Raducan vazuta ca fiind matura, nu doar prin prisma momentului "Sydney". Multumim, Mihai:)

crisloregym
18th November 2007, 23:01
Site-ul Andreei Raducan : http://www.andreearaducan.ro/
Puteti de asemenea sa semnati petitia pentru redarea medaliei olimpice de la Sydney - individual compus.

E foarte bine facut site-ul!!!Imi place;)

mikeyy
26th November 2007, 20:25
Vreau sa va spun ca i-am trimis un email Andreei Raducan, in care am invitat-o pe acest forum ca sa stea putin de vorba cu noi. Cand primesc raspuns va spun! :)

ioanavol
26th November 2007, 20:43
Vreau sa va spun ca i-am trimis un email Andreei Raducan, in care am invitat-o pe acest forum ca sa stea putin de vorba cu noi. Cand primesc raspuns va spun! :)
de-abia astept;)

miafangina
26th November 2007, 23:34
Vreau sa va spun ca i-am trimis un email Andreei Raducan, in care am invitat-o pe acest forum ca sa stea putin de vorba cu noi. Cand primesc raspuns va spun! :)

Super!:yes:
Dar cum se face asta,se stabileste un interval orar in care sintem toti pe forum si discutam cu ea?

mikeyy
26th November 2007, 23:41
Super!:yes:
Dar cum se face asta,se stabileste un interval orar in care sintem toti pe forum si discutam cu ea?

Mia, inca nu e sigur ca va veni. Astept sa-mi raspunda. Dar cam asa vreau sa fie. Sa vedem. Important e acum sa-mi raspunda:ok:

ioanavol
7th December 2007, 10:29
http://www.prosport.ro/articole/raducan-este-pentru-un-sport-curat/69494

annes
7th December 2007, 13:41
super imi place. ar fi super sa vb cu andreea

mikeyy
17th December 2007, 16:08
A aparut un articol in TvMania despre Andreea Raducan. Pe site-ul lor nu l-am gasit ca sa va dau link asa ca va voi scrie cate ceva din articol, ceea ce mi s-a parut mai interesant:

" [...] Despre ce s-a intamplat atunci ( Sydney ) abia acum am aflat si am inceput sa inteleg cum s-au derulat situatiile. Si stiu ca nu pot sa las lucrurile asa. Medalia de aur la individual compus este cea mai valoroasa in viata unei sportive a unei gimnaste. Iar eu am fost la Sydney pe podium si am primit aceasta recompensa."

" Ce mai face sportiva romanca acum? Deocamdata filmeaza Invingatori pentru Romania, un documentar de pe TVR1, care va dura pana la plecarea la Beijing a lotului olimpic roman.
Pentru mine e un proiect extrem de interesant, pentru ca sunt multi campioni romani de care habar nu aveam, desi am fost gimnasta si ar trebui sa-i cunosc. Documentarul este conceput sub forma unui serial cu o suta de episoade a cate 2 minute fiecare"

"Intrucat Sarbatorile de iarna bat la usa, nu ne-am putut abtine sa nu o intrebam pe Andreea Raducan unde va petrece Craciunul si Anul Nou. Raspunsul ei a fost pe cat de simplu pe atat de surprinzator: De Craciun voi merge acasa impreuna cu mama, fratele meu si celelalte rude. Revelionul, in schimb, il voi petrece in Las Vegas impreuna cu fratele meu si cu 2 prieteni, a precizat Andreea Raducan, recunoscand faptul ca, desi evita jocurile de noroc, isi va incerca norocul intr-un cazinou din Las Vegas."

crisloregym
8th January 2008, 21:43
Am mai agsit un site simpatic dedicat Andreei Raducan, desi nu este dotat cu foarte multa informatie:D
http://www.freewebs.com/andreeamadalinaraducan/videos.htm

mikeyy
16th March 2008, 17:26
Un montaj cu Andreea Raducan:http://www.youtube.com/watch?v=UXdqCZ_Ne9o

crisloregym
16th March 2008, 20:15
Multumim, Mihai, este frumusel montajul, cu atat mai mult cu cat ne plimba prin toata cariera Andreei, din 1997 pana in 2002:)

mikeyy
23rd March 2008, 15:27
Concursul de individual compus de la Sydney al Andreei Raducan: http://www.youtube.com/watch?v=ieCZ9-5YjaU

crisloregym
9th June 2008, 10:24
un documentar de la NBC, cred http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1123226-andreea-raducan-vrea-medalia-inapoi.htm

(Sursa: Marius de pe 365Forum)

mikeyy
4th July 2008, 21:52
Am incarcat pe un server un articol despre Andreea Raducan, aparut intr-o revista. Andra si Mihaela mi-au trimis articolul si m-au rugat sa-l pun. Din cauza ca era prea mare , singura posibilitatea era sa-l pun pe un server. Sa-mi spuneti daca va merge:
http://www.myfile.ch/?d=1C1F30194

De asemenea a aparut un articol in prosport prin care ne informeaza faptul ca va incepe pe TVR o emisiune sau un mini-seria despre olimpicii 2008 realizat de Andreea:

Timp de 90 de zile, fosta campioană olimpică Andreea Răducan s-a antrenat alături de sportivii calificați la JO, realizând un serial care va fi difuzat de TVR începând de mâine și până pe 8 august, sâmbăta și duminica.

„Nu eu sunt personajul principal. Importante sunt poveștile acestor sportivi minunați”, a spus Andreea.

Cata_RB
4th July 2008, 22:07
Da Mihai, merge, frumos articol. Din pacate nu se intelege chenarul din partea de jos, unde sunt pozele mici, e de la alb/negru.
Multumim! :)

ioanavol
4th July 2008, 22:36
Foarte frumos articol:)
Multumesc mult Andra si Mihaela pentru articol! Si, bineinteles, lui Mihai pt ca l-a pus aici.

cata10
4th July 2008, 22:52
Cum se face un campion:
http://www.tvr.ro/emisiune.php?ed=41030

P.S. Din pacate eu nu reusesc sa vad articolul despre Andreea Raducan!

mikeyy
4th July 2008, 22:53
Cata..ai instalat Adobe reader-ul? Ca s-ar putea ca asta sa fie cauza

cata10
4th July 2008, 23:03
In sfarsit, am reusit! L-am salvat in calculator si mai apoi l-am deschis!

crisloregym
4th July 2008, 23:27
seria de emisiuni a inceut, eru am prins 3 minute dintr-una intr-o zi pe la ora 16.50-17.00, parca. Din pacate, nu este trecuta in programul TVR, asa ca e tare greu de depistat. De atunci nu am mai depistat-o. Ce-i drept, am uitat complet de ea:(

21mai
7th July 2008, 10:35
de-abia astept;)

Eu zic ca iti va raspunde - eu am vorbit cu ea, i am transmis mail si dupa doua zile mi a raspuns, este asa draguta, mi a zis ca se bucura ca lumea isi aduce aminte de ea si de performantele ei si spera ca gimnastica romaneasca sa ramana acolo "sus" unde ii e locul:) E o persoana incantatoare, prin felul de a se exprima, reuseste sa transmite foarte mult..

mikeyy
7th July 2008, 11:07
pai pe ce mail i-ai scris? ca eu s-ar putea sa am adresa de mail gresita....daca poti sa mi-o trimiti pe private, ti-as ramane recunoscator!

21mai
7th July 2008, 11:38
pai pe ce mail i-ai scris? ca eu s-ar putea sa am adresa de mail gresita....daca poti sa mi-o trimiti pe private, ti-as ramane recunoscator!

OK Imediat intru pe mail si o sa ti trimit aici mail cu adresa ei

cineva_cineva
12th September 2008, 09:35
http://uk.youtube.com/watch?v=Fl1vuolD41w&feature=user - va era dor de Andreea?

mikeyy
17th April 2009, 14:06
http://assets.adevarul.ro/assets/articles/2009/04/257974/araducan.jpg


Olimpica laureată cu aur, la Sydney, în 2000, a inaugurat, în premieră națională, o serie de spectacole care reunește gloriile sportului cu cele ale scenei românești.

Andreea Răducan, pe scenă, în spectacolul Dor de Eminescu
În spectacolul „Dor de Eminescu”, Andreea Răducan a recitat fragmente din poemele eminesciene „Ce-ți doresc eu ție dulce Românie”, „Criticilor mei”, „Glossă” și „Scrisoarea a lll a”. Expresivă, pe scenă, ca și pe covorul competițiilor sportive, Andreea nu s-a lăsat intimidată de faptul că printre partenerii săi, artiști profesioniști, s-au aflat și marii actori Dorel Vișan și Eusebiu Ștefănescu. „Spațiul scenei, puțin mai mic decît cel în care evoluez în probele de la sol, îmi pare familiar”, a spus gimnasta, cînd a apărut în fața publicului. La finalul recitalului său, Andreea a fost răsplătită cu aplauze îndelungate.
Știe pe dinafară poemul „Daniel Sihastru”
„Plăcerea de a recita poezii am descoperit-o cu prilejul serbăriilor școlare la care am participat cînd eram elevă la Bârlad și la Deva. Și, deși vorbesc repede, ca moldovencele, am reușit să scap de accentul moldovenesc și de cel ardelenesc, așa că am îndrăznit să urc pe scenă în acest spectacol”, a spus Andreea.
Pasionată de poemele istorice, mai ales de cele în care este evocată figura lui Ștefan cel Mare, Andreea știe pe dinafară poemul „Daniel Sihastru” de Dimitrie Bolintineanu și îl recită, oricând, pe nerăsuflate.
Un spectacol care a impresionat publicul
Dedicat poetului național, cu prilejul împlinirii, a 120 de ani de la moartea acestuia, spectacolul „Dor de Eminescu” a cuprins mai multe poezii eminesciene, recitate de actorii Cristian Popescu, Eusebiu Ștefănescu și Dorel Vișan. Acestora li s-au alăturat Corala „Eutherpe” și cantautoarea de muzică folk, Maria Gheorghiu. Publicul a recitat versurile împreună cu actorii și unii spectatori au fost impresionați până la lacrimi. Spectacolul a atins apogeul, cînd marele actor Dorel Vișan a recitat monologul lui Luca Arbore din piesa de teatru, în versuri, „Mira” de Mihai Eminscu.
Ineditul spectacol s-a desfășurat pe scena Teatrului Masca și a fost realizat de Centrul Cultural European al sectorului 6.

Sursa: Adevarul

crisloregym
17th April 2009, 17:16
Frumos...cat de frumos di-a croit drum Andreea.

P.S. O inteleg cand spune ca moldovencele vorbesc repede:D

LuisaGym
17th September 2009, 12:29
Despre intalnirea de ieri cu Andreea 16 Septembrie 2009

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/suporter-de-lux-4907170

crisloregym
30th September 2009, 21:35
Tocmai am gasit asta http://www.youtube.com/watch?v=xMR2eyfzxUc

Mi s-a parut tare intersant din mai multe motive: ce frumos vorbeste Andreea si cum schimba Bellu limba engleza pe spaniola in cateva minute...chiar nu stiam ca vorbeste si spaniola Bellu...jos palaria!!!

Edit: cateva filmulete si de la gala din 2001: sol: http://www.youtube.com/watch?v=ew66scJf_Xg;
barna: http://www.youtube.com/watch?v=qv9vMKJJvJs&feature=fvw

Ce frumos vorbesc mexicanii despre ea...Atena 2001...ma intreb ce-ar fi fost!!!

Auré_Gym
2nd October 2009, 14:59
Un interviul cu Andreea Raducan aici (cu poza): http://jiunimea.gds.ro/2009/10/bucuria-de-a-fi-cel-mai-bun/comment-page-1/

LuisaGym
28th October 2009, 10:37
Un interviu destul de lung si de frumos cu Andreea Raducan in Prosport. Prosport a mai avut si un interviu cu Nadia zilele trecute. Sa fie asta inceputul unei serii de interviuri cu gimnaste/ gimnasti? Ce bine ar fi!!!

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/interviu-eveniment-andreea-raducan-viata-bate-aurul-5058194

Am niste nelamuriri, ea spune ca "Nu am făcut nimic oficial și nici nu cred că este momentul" pentru a-si recupera medalia. Eu parca tin minte ca au fost niste demersuri. Stiu ca Tiriac a facut un mare scandal atunci si si-a dat demisia din IOC.

anna.09
28th October 2009, 11:09
Probabil nu a facut nimic oficial acum, de cand pseudoefedrina a fost scoasa de pe lista substantelor interzise. Nu stiu.

niagara64
28th October 2009, 11:35
Probabil nu a facut nimic oficial acum, de cand pseudoefedrina a fost scoasa de pe lista substantelor interzise. Nu stiu.

A fost reintrodusa .

miafangina
28th October 2009, 17:14
Foarte frumos,Andreea nu se dezminte,imi place cum vorbeste.
Mi-ar placea foarte mult sa scrie o carte,as citi-o pe nerasuflate.

mikeyy
28th October 2009, 20:21
Subscriu la ideea publicarii unei carti!

Foarte frumos interviul cu Andreea! Mi-a placut!
Este un model pt toata lumea!

crisloregym
28th October 2009, 20:26
Suscriu si eu:P. Cred ca este uimitor cat de modesta, inteligenta si cu bun simt a ramas dupa cata atentie ii fusese acordata...si cum a revenit in 2001, dupa problemele de la Sydney!!!! Jos palaria!!!

mikeyy
28th October 2009, 20:29
Poate trebuia sa i se acorde si mai multa atentie.
Asa cum a punctat si ea..a simtit lipsa la acel moment de o buna indrumare...management sportiv!

crisloregym
28th October 2009, 20:58
LA cum e perceput managementul sportiv la noi....cred ca i-a fost mai bine asa...vezi cazul Ponor...

mikeyy
28th October 2009, 21:03
Da..intr-adevar...asta asa este.

cineva_cineva
17th December 2009, 01:42
Din intamplare am vazut azi pe coperta revistei VIP o poza draguta cu Andreea, dar nu am reusit sa cumpar revista. Insa in seara asta amcautat pe net si ma vazut ca dup ace trece saptamana, revista se poate citi online. Poate poate cineva saptamana viitoare sa intre aici http://www.revistavip.net/ si undeva mai jos exista posibilitatea sa citesti integral revista, numarul anterior, dar cred ca trebuie facut un username. Va rog mult, cine are timp si posibilitate, erau si niste poze dragute cu Andreea si un articolas destuld e lung pe care nu am reusit sa il citesc! Asa mult as vrea sa il citecs, insa plec invacanta si nu cred ca mai reusesc:( Multumesc anticipat pentru ajutor!

Iulya
18th December 2009, 19:13
Andreea e o scumpa ...a fost prezenta la serbarea surorii mele de azi ( de la clubul de tenis) alaturi de victor hanescu .. si au fost asa de draguti cu copiii. O sa pun si poze mai incolo

lalalilu
18th December 2009, 19:40
nu stiu daca a mai fost postat acest link. printre personalitatile din dreapta este si andreea
http://miscareaderezistenta.jurnalul.ro/

crisloregym
19th December 2009, 10:48
Extrem de fotogenica Andreea...

Ada24
22nd February 2010, 19:25
Niste poze de la Londra anul trecut.

http://4.bp.blogspot.com/_4K07llTXtz0/Sxnyo92pG-I/AAAAAAAAAdY/Tww5RCgkb6U/s1600-h/DSCN2503(C).jpg
http://3.bp.blogspot.com/_4K07llTXtz0/SxnyiaBKKgI/AAAAAAAAAdQ/3mn3YW-1ihg/s1600-h/DSCN2443(C).jpg

Sursa: http://nadiavideoclipsclub.blogspot.com/

Clau93
23rd February 2010, 04:53
Andreea arata super in Londra! Este un roll-model pentru foarte multi oameni! Felicitari ei!:)

MitzGym
19th April 2010, 11:08
am citit pe prima pagina ca a zis @mikeyy de niste reguli exagerate,are dreptate,au pus pe lista subst interzise multe subst mai mult ca sa faca aiurea niste reguli,oricum,subst pe care a luat-o andreea era interzisa de cio,dra nu de fig
da e amabila cu copii,stiu ca la internationale vorbea cu un copilas,dar a fost f amabila cu el(asta in ultima zi)
eu m-am dus la ea sa ii cer autograf,ea s-a cam mirat si a ras putin,dar f draguta,mi-a dat

cineva_cineva
28th April 2010, 01:40
Din lipsa de ocupatie, m-am apucat sa rascolesc arhiva de ziare, si am gasit un articol frumos despre Andreea, intr-un ziar local de pe la noi, din Moldova, de la Sydney 2000:

Steaua gimnasticii mondiale straluceste deasupra Birladului


Andreea Raducan este campioana olimpica absoluta. Birladeanca de doar 17 ani este prima gimnasta romanca dupa Nadia Comaneci care cucereste acest titlu Podiumul de premiere a fost integral romanesc, deoarece pe locurile doi si trei s-au clasat colegele Andreei: Simona Amanar - argint si Maria
Olaru - bronz

Ieri, gimnasta Andreea Raducan, reprezentata a judetului Vaslui si a Romaniei la Olimpiada de la Sydney, s-a acoperit de glorie: a cucerit locul I si titlul de campioana olimpica absoluta la proba de individual compus.

Performanta Andreei este senzationala pentru sportul romanesc - Andreea a egalat performanta sportivei secolului, Nadia Comaneci, care a obtinut titlul de campioana olimpica o singura data in intreaga cariera, la Montreal, in 1976. Deci, la 24 de ani dupa Nadia, birladeanca de 17 ani neimpliniti a calcat pe urma marii campioane, desi, in acest rastimp, echipa Romaniei a avut in componenta mari "stele": Ecaterina Szabo, Daniela Silivas, Aurelia Dobre, Lavinia Milosovici etc.

Aurul olimpic este, de altfel, cel mai frumos cadou pe care si l-ar fi dorit Andreea de ziua ei de nastere, ce va veni exact peste 8 zile, pe 30 septembrie.

Evolutiile ei din prima zi de concurs la proba pe echipe anuntau acest triumf, Andreea obtinind cele mai bune rezultate dintre romance si al doilea punctaj dupa rusoaica Svetlana Horkina. Insa, in concursul de ieri, Andreea a dovedit prin evolutiile remarcabile, completate de un psihic de adevarata campioana, ca este indiscutabil "numarul unu" la Sidney.

Horkina, principala favorita, a cedat psihic si s-a clasat abia a unsprezecea, la aproape un punct distanta de campioana noastra. Celelalte doua adversare care se aflau in fata Andreei inaintea ultimei rotatii la cele patru aparate s-au pierdut in pluton: rusoaica Zamolotcikova pe locul sapte, iar australianca Skinner pe zece.

Oricum, este evident ca a venit momentul Andreei in gimnastica mondiala, talentul ei a erupind pur si simplu. Iar, noi, vasluienii, nu putem fi decit mindri ca sintem conjudeteni cu ea!

"Birladul este cel mai mare campion mondial"

Concursul a fost foarte greu, cu numeroase rasturnari de locuri. Dupa primele doua aparate, romancele nu figurau in "carti" la medalii. Andreea a obtinut 9,706 la sarituri si doar 9,575 la paralele, ocupind locul cinci in clasamentul general. Insa, concursul a numarat patru aparate si incet, incet, adversarele au picat pe final, una cite una.

Andreea a revenit cu 9,787 la birna si cu 9,825 la sol, dupa un exercitiu fara greseala, a devenit campioana olimpica absoluta, cu un total de 38,893. Imediat dupa anuntarea notei de la sol, antrenorul Octavian Belu a ridicat-o pe umeri pe vasluianca noastra, care a salutat intreaga sala. Demn de retinut ca imediat dupa confirmarea oficiala a marelui succes, s-a putut vedea ca micuta noastra nu i-a uitat pe toti cei de acasa
: "Va pup pe toti", s-a putut citi pe buzele ei.

In urma acestei mari victorii, Andreea isi va trece in cont, absolut meritat, pe linga cei 15.000 de dolari si Fordul Ka, cistigate in prima zi, inca 30.000 de dolari si un Ford Mondeo. Si credem ca recompensele pentru birladeanca nu se vor opri aici, pentru ca mai urmeaza inca o zi de concurs, la finala pe aparate, unde Andreea are sanse mari sa mai cistige inca trei medalii, dintre care doua posibile de aur! Ar fi o mare incununare a muncii depuse de aceasta fetita timp de 10 ani neinterupt.

Intr-un material publicat anul trecut, Veronica Ionascu, cea care i-a fost antrenoare Andreei timp de opt ani, ne-a spus: "Adrian Stoica, secretar general al Federatiei Romane de Gimnastica, a spus ca Birladul este cel mai mare campion mondial si ca avem o foarte mare sportiva. El a mai spus ca Andreea a fost revelatia Campionatelor Mondiale (editia din 1999 - n.r.) si ca toti specialistii in gimnastica o considera o viitoare lidera a echipei la Olimpiada de la Sydney."

Intr-adevar, profetia specialistilor in gimnastica a fost confirmata de Andreea, prin performanta exceptionala obtinuta ieri la Sydney.

"Am sperat in adincul sufletului ca Andreea o sa cistige"

Parintii Andreei Raducan, Simina si Gheorghe, au urmarit cu sufletul la gura evolutia Andreei. Mai mult, Sorin, fratele ei, in virsta de 14 ani, s-a invoit de la scoala pentru a putea urmari transmisia in direct de la televiziune a finalei de la individual compus. Intreaga familie
Raducan a trait citeva ceasuri bune de stres puternic.

Vizibil emotionata, Simina, mama Andreei, abia a reusit sa ingaime citeva cuvinte: "Am luat vreo trei pastile de Distonocalm si tot nu reusesc sa ma linistesc. Emotiile prin care am trecut astazi au fost mult mai grele decit cele de la concursul pe echipe. Nu am cuvinte ca sa va spun ceea ce simt. De atita bucurie ce simt, nici nu sint in stare sa mi-o traiesc asa cum trebuie. Sa stiti ca, desi sint o persoana care pune tot raul inainte, am sperat in adincul sufletului ca Andreea o sa cistige. Andreea are o stea norocoasa, desi e prea mult spus. In spatele acestor succese sta munca Andreei din atitia ani. Noi am avut si avem incredere in Andreea pentru ca este copilul nostru. Cind a plecat la Sydney tot timpul mi-a spus: «O sa fie bine, mama!» Mi-e foarte dor de ea. De cind a plecat n-am reusit sa schimb doua cuvinte cu ea."

Gheorghe Raducan, tatal campioanei olimpice, si el stapinit de emotie: "Sint cel mai fericit tata. Cred ca orice parinte, care s-ar afla in locul meu, s-ar simti la fel. Cit ne-am uitat la televizor, am tremurat din toate «balamalele». Pe durata transmisiei nu s-a auzit nici musca la noi in casa
. Dar, pina la urma, totul s-a treminat extraordinar de bine. N-am sperat ca Andreea va ocupa locul I, dar am fost convins ca va ocupa un loc pe podium. Insa, nu m-am asteptat sa fie campioana olimpica absoluta. Dumnezeu a fost cu ea si cu noi. Acum s-a vazut clar ca Andreea este cea mai buna. Merita sa se bucure toti romanii."

"Birladul ar trebui sa fie in mare sarbatoare"

Veronica Ionascu, antrenoarea Andreei de la Clubul Scolar Sportiv Birlad, ne-a marturisit ca ziua de ieri a fost cea mai fericita din viata ei. Bucuria si laudele la adresa celei pe care a deprins-o si format-o in tainele gimnasticii nu au mai avut nici o bariera. Odata cu reusita Andreei, in sufletul Veronicai Ionascu a crescut si mindria ca micuta gimnasta este rodul muncii ei de 8 ani: "Este o zi superba din viata mea. Simt ca este cea mai reusita si mai realizata zi din cariera mea de antrenor. Acest succes al Andreei trebuie vazut ca pe o mare realizare a CSS Birlad. Andreea, alaturi de colegele ei din lot, a obtinut cele mai extraordinare rezultate din istoria gimnasticii romanesti. Acest triplet de gimnaste a facut istorie si legenda pentru ca niciodata, la nici un concurs de talie mondiala sau olimpica, n-au mai urcat, pe toate cele trei trepte ale podiumului, gimnaste din aceeasi natiune. Birladul ar trebui sa fie in mare sarbatoare", ne-a marturisit cu emotie antrenoarea Ionascu.

Clau93
29th April 2010, 23:54
:D:D Multumim mult pentru articolul acesta si pentru tot timpul depus ca sa-l faci!! E foarte interesant si mie chiar imi place foarte mult!

Ada24
2nd August 2010, 14:28
Interviu cu Andreea Raducan in VIP:
http://www.revistavip.net/RevistaVIP/Andreea_Raducan_Niciodata_un_campion_nu_va_fi_pe_p lacul_tuturor_._/28/FREE1/


Andreea Raducan: "Niciodata un campion nu va fi pe placul tuturor"


„Eroina de la Sydney“ era numita, la unison, Andreea Raducan de catre iubitorii gimnasticii, dupa ce cistiga titlul la individual compus, in concursul de la JO din 2000. Dupa scandalul „Nurofenul“, po****ritatea nu i s-a diminuat, ba din contra. Acum, Andreea s-a dedicat muncii de birou, dar nu paraseste sportul. Ne intoarcem in lumea Superlativelor VIP si o provocam pe sportiva pe care multi au comparat-o cu Nadia Comaneci la o discutie despre marea performanta.

In anul 2000, cititorii revistei VIP te-au desemnat drept sportiva anului. Esti o persoana obisnuita cu premierile si cu atmosfera de gala. Cit conteaza aceste distinctii?
Un trofeu vine in urma unei performante sau a unui lucru bun pe care l-ai facut, asa incit orice distinctie inseamna recunostinta pentru munca si reusita ta. Eu le multumesc, inca o data, celor care au apreciat rezultatele mele.
Momentul Sydney 2000 te-a marcat. Erai un copil, dar totusi ai izbutit sa treci peste acel episod. Care este secretul?
Este un episod al vietii mele din care incerc sa pastrez vii doar clipele placute, momentele unice pe care le-am trait alaturi de echipa, dar si in concursul individual. Cred ca am demonstrat ca am depasit acest moment la Mondialele care s-au desfasurat un an mai tirziu, la Gent, unde am reusit sa-mi iau revansa, cistigind trei medalii de aur si doua de bronz.

Mai poate fi numita gimnastica romaneasca de azi „sportul-regina“, cum spunea Octavian Belu?
Va raspund simplu. De curind, a avut loc un eveniment intitulat Campioni de legenda, unde au fost premiate echipele campioane olimpice. Alaturi de canotaj, gimnastica se afla in fruntea clasamentului, la numarul de medalii...

„Belu si Bitang nu au bagheta magica“
In cit timp se vor observa efectele revenirii cuplului Octavian Belu & Mariana Bitang la lotul national?
Chiar dumnealor au declarat ca nimeni nu trebuie sa se astepte la minuni. Va pot spune insa ca niciodata nu au avut o bagheta magica, pe care au folosit-o sa scoata campioane pe banda rulanta. E nevoie de rabdare si de multa munca, dar ­Belu si Bitang sint oamenii care cunosc cel mai bine drumul catre performanta.

Dupa retragerea din activitate, ai imbratisat, la un moment dat, cariera de comentator tv. Cum pare gimnastica, vazuta de pe cealalta parte a baricadei?
Nu-si pierde farmecul nici privita din afara. Totusi, atunci cind realizam acele emisiuni la tv imi doream sa fiu in arena, sa concurez si sa cistig titluri. Asta, pentru ca gimnastica ramine unul dintre sporturile cele mai frumoase si mai elegante, iar pentru mine este disciplina in care am facut cunostinta cu marea performanta.

De ceva vreme, lucrezi la Fundatia Olimpica Romana. Sportul ar trebui sa primeasca mai mult sprijin din partea autoritatilor?
Sportul si performerii au nevoie de sustinere din toate punctele de vedere, daca ne dorim performanta si daca vrem sa excelam in acest domeniu. Prin proiectele pe care le-am desfasurat la Fundatia Olimpica Romana ne-am propus sa sustinem sportul la fiecare nivel. Sportul pentru toti, sportul de performanta, dar si proiectele sociale pentru fostii sportivi care astazi se confrunta cu o situatie dificila.

Te-ai implicat in mai multe campanii sociale. Care este adevarata menire a campionului si ce trebuie sa reprezinte el pentru societate?
De cele mai multe ori, un campion devine un model pentru ceilalti. Apare o obligatie pe care e bine sa o intelegi si sa ti-o asumi. Niciodata nu vei fi pe placul tuturor si orice declaratie sau sanctiune va fi interpretata in diferite moduri. Chiar si asa, trebuie sa ramii un om frumos si demn...

„Nu ma intereseaza politica“
Multi sportivi au primit oferta de a intra in politica, iar unii au si acceptat. Tie ti s-a facut o asemenea propunere?
Nu am primit oferte si nici nu ma tenteaza sa intru in politica.
In sport, dar si in celelalte domenii, se constata un exod al romanilor catre tarile din Vest sau chiar catre SUA si

Canada. Poate fi oprita migratia valorilor?
In privinta sportivilor, multi dintre ei au ales sa-si construiasca viata in alte tari, inca inainte de revolutie, iar motivul este lesne de inteles. Sint, uneori, situatii care te obliga sa alegi o viata departe de familie si de prieteni.

Mai exista fairplay in sport?
Sigur. Cit timp am facut sport de performanta, chiar am avut acest sentiment. Ce exemplu mai bun de fairplay poate exista decit declaratia chinezoaicei care urma sa urce pe pozitia a treia cind mi s-a retras titlul la Sydney si care nu a vrut sa accepte medalia, spunind ca nu poti pierde un titlu olimpic din pricina unei pastile pentru gripa?...

Cine este urmasa ta in actualul lot national de la Deva?
Nu cred ca putem vorbi despre o urmasa a mea. Si eu am fost una dintre sportivele care au contribuit la acest palmares frumos al gimnasticii noastre. Daca fetele din actualul lot gasesc modele in generatia mea, nu poate fi decit un motiv de bucurie.

Cum te vezi peste zece ani?
Sa lasam timpul sa ne arate. Vorbim peste zece ani si vedem cum am evoluat…

dracsor
2nd August 2010, 15:00
foarte frumos! frumos frumos!

crisloregym
2nd August 2010, 19:39
Pur si simplu Andreea...frumos caracter.

miafangina
2nd August 2010, 19:44
Foarte frumos!Andreea ramine Andreea.Felicitari!

mikeyy
2nd August 2010, 22:53
Pur si simplu Andreea


Andreea ramine Andreea

Nu mai am ce sa adaug....e suficient ceea ce ati scris voi!
Subscriu in totalitate!
:ok:

Frumos interviul!

Auré_Gym
9th August 2010, 01:37
Un alt mic interviu cu Andreea (nu stiu daca l-ati vazut inainte...):

Ada24
13th September 2010, 19:56
http://www.feminis.ro/dieta-si-sport/sport/campioanele-romaniei-au-promovat-maratonul-in-herastrau-12366

Ada24
14th September 2010, 16:15
http://www.campioniiromaniei.ro/stiri/andreea-raducan-%E2%80%9Ca-dat-startul%E2%80%9D-in-noul-an-scolar%C2%A0.html

monalexa
14th September 2010, 16:25
http://www.campioniiromaniei.ro/stiri/andreea-raducan-%E2%80%9Ca-dat-startul%E2%80%9D-in-noul-an-scolar%C2%A0.html

Ce activa e Andreea, imi place de ea! :yeah:

Ada24
14th September 2010, 21:07
Maine Andreea Raducan va fi invitata intr-o emisiune numita Te pui cu blondele.:hmm:

http://www.antena1.ro/tv/tv/te-pui-cu-blondele-revine-la-antena-1-119848.html

Andraf
15th September 2010, 20:30
Acum incepe emisiunea...

cineva_cineva
15th September 2010, 21:08
A aparut Andreea!

niagara64
15th September 2010, 21:19
A disparut Andreea .A fost pe post de premiu doar .Credeam ca e mai mult :(

crisloregym
15th September 2010, 21:40
Sincera sa fiu, nu stiu daca i-ar fi facut cinste acest tip de emisiune:P Asa ca e mai bine ca a fost doar o aparitie fugitiva.

niagara64
15th September 2010, 22:05
Sincera sa fiu, nu stiu daca i-ar fi facut cinste acest tip de emisiune:P Asa ca e mai bine ca a fost doar o aparitie fugitiva.
Asta parca e emisiune ptr prosti .S-a tampit definitiv Dan Negru !

cineva_cineva
16th September 2010, 10:01
Da, si eu ma bucur ca a aparut doar foarte putin. Am stat si m-am uitat doar ca sa o vad pe Andreea, ca in rest...

dracsor
23rd September 2010, 16:54
http://www.curentul.ro/2010/index.php/2010083048076/Social/Gimnasta-Andreea-Raducan-a-scapat-de-durerile-de-care-a-suferit-peste-12-ani.html - voi stiati de chestia asta? sau sunt eu cazuta din luna?

miafangina
23rd September 2010, 21:08
Nici eu n-am stiut.Sanatate,Andreea!

crisloregym
23rd September 2010, 21:45
Of, nu s-a stiut...sanatate multa ii doresc!!! Ma bucur ca s-a recuperat atat de repede, odata ce a fost prezenta la ceva evenimente anul acesta.
Noroc ca nu a fost mai rau!!!

Ada24
8th November 2010, 18:00
Interviu:

http://www.showbiz.ro/sport/7700270-andreea-raducan-ma-trezesc-din-somn-pentru-ca-nu-imi-iese-o-saritura?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+showbiz_monden+%28Showbiz.ro+-+Monden%29

miafangina
8th November 2010, 22:21
Dragut interviul si Andreea foarte frumoasa.

mikeyy
22nd November 2010, 10:26
Vreti sa faceti un cadou de Craciun? :)
Cartea scrisa de Andreea Raducan cred ca ar fi un cadou frumos!
Un interviu cu Andreea despre cartea pe care a scris-o:
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/reversul-medaliei-cartea-unei-campioane-7736524



V-ați întrebat vreodată ce gândește o gimnastă înaintea intrării în concurs? Sau cum ar fi să vedeți acel concurs prin ochii ei, să știți exact ce simte în momentul când face un flic-flac pe bârnă? Să auziți dialogul ce rămâne inaccesibil publicului dintre sportivă și antrenor? Sau ce gândește un copil de 16 ani care muncește ani întregi, câștigă aurul olimpic, iar medalia îi este retrasă din cauza unui medicament împotriva răcelii? Cum trăiește acea mână de om nedreptatea pe care nu o poate înțelege deloc?

Andreea Răducan a adunat gândurile care au stat în spatele performanțelor mondiale și olimpice și le-a dat o formă scrisă, cuprinse toate într-o carte. "Reversul medaliei" vorbește despre o fața reală a gimnasticii, dincolo de zâmbetul de la finalul unui exercițiu făcut perfect sau de lacrimile unui loc 2, care nu răsplătește parcă munca de-o viață.

Andreea, cum a apărut ideea acestei cărți?
A fost o carte cerută de public, de admiratorii gimnasticii, de cei care în 2000 au ieșit în stradă și m-au susținut. Este un semn de apreciere și de mulțumire pentru acești oameni. Este o poveste frumoasă despre viață, despre gimnastică, care a apărut în mare parte datorită evenimentului de la Sydney, pentru că altfel ar fi fost o carieră frumoasă, cu performanțe și cam atât.

Cum ai prezenta cartea?
Este o carte despre mine, despre experiența mea în sportul care mi-a marcat viața. Este o lecție de viață, în care se regăsește și relația, atât de importantă pentru a face performanță, dintre părinte și copil. Este o carte care are și momente serioase, și momente amuzante, dar și momente triste. Este o carte pe care o dedic tatălui meu, care m-a susținut tot timpul.

De ce te-ai hotărât să o scrii acum?
Poate pentru că am și acumulat o oarecare experiență în media, am terminat un master în jurnalism, apoi și pentru că în acest an se împlinesc zece ani de la Jocurile Olimpice de la Sydney. Îmi amintesc că imediat după acea Olimpiadă mulți jurnaliști mă întrebau ce mă văd făcând peste zece ani. O parte din acele lucruri s-au întâmplat, celelalte sunt în curs, tocmai de aceea m-am gândit că această carte ar putea veni și ca un răspuns.

Cine mai "joacă" alături de tine în carte?
Familia, colegele de generație, antrenorii.

Volumul, pe piață la finalul anului

Vom afla mai multe despre relația cu antrenorii Bellu și Bitang?
Da, pentru că am avut o relație specială, consider eu. Dacă m-aș mai naște încă o dată, tot gimnastică aș face și tot cu ei m-aș antrena. Am colaborat foarte bine cu doamna Mariana și cu domnul Bellu, însă perioada de acomodare a fost un pic mai grea.

Ai spus că sunt și momente amuzante în carte…
Sunt multe întâmplări haioase, cum e cea după finala pe echipe, la Gent, în 2001, când ne-am gândit noi, fetele, să sărbătorim titlul mondial și am comandat la Room Service, după ce s-a dat stingerea. Imaginați-vă niște puștoaice, în miez de noapte, rugându-se de chelner să le ia banii, ca să nu se pună pe notă la final și să vadă antrenorii. Apoi, cum ne-am chinuit să scoatem căruciorul cu tava din cameră, și cum a reacționat doamna Mariana când a aflat.

Care a fost cel mai greu moment când ai scris cartea?
Paradoxal, capitolele care teoretic ar fi trebuit să meargă cel mai ușor, legate de antrenori și de colege, au căpătat contur cel mai greu, pentru că nu reușeam să găsesc esența a ceea ce doream să scriu, aveam impresia că mă pierdeam în detalii. Mi-a fost greu să fiu obiectivă, pentru că stăteam tot timpul împreună, ne obișnuiserăm, ne cunoșteam, de aceea poate și acea dificultate de a le privi din afară.

Cum te-ai descurcat cu capitolul Sydney?
A fost complicat, deoarece nu știam toate amănuntele. Eram un copil atunci, care nu înțelegea ce se întâmplă, care știa că a muncit pentru a obține acea medalie de aur. Apoi toți au încercat să mă protejeze cât mai bine, de aceea nu știam chiar tot ce se întâmplase în jurul meu. Am vorbit cu doamna Mariana, cu domnul Bellu, am primit câteva dintre hârtiile făcute de domnul Țiriac și avocații dumnealui și am încercat să leg totul de exact ceea ce trăiam și simțeam eu.

Când va apărea cartea?
Eu sper ca luna viitoare. Zilele acestea vom rezolva problema cu editura, apoi cu fotografiile care vor apărea în ea, pentru că momentele mai importante din fiecare capitol vor fi ilustrate.

Dedicație pentru părinte

Andreea a scris "Reversul medaliei" cu gândul la tatăl ei, care s-a stins în urmă cu câțiva ani: "Îi dedic această carte și mi-aș fi dorit să o poată citi, să vadă că am înțeles mai bine decât și-a imaginat lucrurile pe care mi le-a spus. Ne-am promis unul altuia multe lucruri, dar, din păcate, nu le-am respectat și nici nu le-am îndeplinit pe toate"

Nadia, prima și la scris

Nadia Comăneci a fost prima gimnastă din România care a scris o carte despre experiența trăită în timp ce făcea sport de performanță. "Scrisori către o tânără gimnastă" reunește 13 experiențe de viață sub forma unor epistole directe ce se doresc un ABC pentru viitoarele gimnaste. Nadia deapănă povești din concurs și vorbește despre efortul care stă în spatele fiecărei medalii.

GymnasticsFan
7th December 2010, 11:06
Am cautat sa comand cartea scrisa de Andreea Raducan pentru ca ma gandeam ca ar trebui sa cam apara, si am gasit articolul asta: http://ionut.revistatango.ro/?p=1339
Spune ca va fi lansata duminica pe 12 decembrie la Diverta – Mall Vitan. Insa nu scrie localitatea, dar am dat un search pe google si pare a fi in Bucuresti. Mai spune ca va fi si Andreea prezenta, si ca dupa lansare va da autografe.

mikeyy
7th December 2010, 11:17
Abia astept sa apara cartea :)
Multumim de veste, Lavi!

dracsor
7th December 2010, 11:40
Mall Vitan e in Bucuresti. Pe 12? Iuhuuu! I`ll be there! Oare cat o fi cartea?

GymnasticsFan
7th December 2010, 11:55
Am cautat acum preturile cartilor la ei pe site si majoritatea sunt peste 30 ron. Acum depinde si de cate pagini are. Tind sa cred ca va fi intre 30 si 40 ron, dar nu se stie.

mikeyy
8th December 2010, 14:02
- Am gasit un articol frumos despre cartea scrisa de Andreea: http://www.coffeechat.ro/2010/12/reversul-medaliei-reversul-povestii/
Contine si un paragraf din carte, iar comentariile de la finalul articolului merita citite.

- Andreea Raducan la EuropaFM: "Cred ca am avut cea mai frumoasa copilarie":


Deși a început de la o vârstă fragedă gimnastica, Andreea Răducat a povestit la Europa FM că după părerea ei a avut cea mai frumoasă copilărie.

"Toată lumea are impresia că o gimnastă de performanță cu siguranță a fost lipsită de copilărie. Eu cred că a fost un pic diferită decât a celorlalți copiii. Era întradevăr un pic mai încărcată ținând cont că mergeam și la antrenamente. Cred că am avut cea mai frumoasă copilărie. Am putut să mă joc în voie, mi-am petrecut timpul liber într-un mod frumos și cred că am învățat să am un program ordonat și să înteleg ce înseamnă un stil de viață sănătos", a declarat Andreea.

Sportiva a mai povestit și despre cât de important e să știi că părinții îți sunt aproape și te susțin în ceea ce faci.

"Un sportiv de performanță are cu siguranță mult mai multă nevoie de susținerea celor dragi și să știe că părinții sunt mereu acolo chiar dacă nu fizic. Mi s-a întâmplat ca în cantonament să mă despart de părinți destul de devreme. Eram încă un copil dar nu pot să spun că eram îndeajuns de matură ca să îmi fie totuna ca să stau cu mama și cu tata sau fără ei", a adăugat Andreea.

http://www.europafm.ro/stiri/vedete/andreea-raducan-cred-ca-am-avut-cea-mai-frumoasa-copilarie~n45232/

aLLiin
8th December 2010, 14:49
Foarte interesant...voi lua si eu cartea.

imbo
8th December 2010, 15:00
-pot sa comand pe net cartea si sa platesc -on line ???In cazul ca nu sunt in tara??

dracsor
8th December 2010, 15:39
Lansarea are loc la Mall Vitan la ora 12:00. Eu voi fi acolo. :)

mariusvl
8th December 2010, 16:28
Nu mai inteleg nimic, a fost lansata astazi( miercuri) sau va fii lansanta pe 12?

mayas
8th December 2010, 16:44
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/foto-andreea-raducan-si-a-lansat-cartea-autobiografica-vezi-ce-se-ascunde-in-spatele-unei-medalii-7792548

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/andreea-raducan-daca-nu-luam-nurofen-nu-mai-iesea-lumea-in-strada-sa-ma-sustina-7792824

http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/andreea-raducan-daca-nu-luam-nurofenul-nu-mai-iesea-lumea-in-strada-sa-ma-sustina-219056.html

miafangina
8th December 2010, 16:51
Nu mai inteleg nimic, a fost lansata astazi( miercuri) sau va fii lansanta pe 12?

Probabil a fost lansata azi pentru presa si duminica va fi pentru public,am auzit pe undeva aceasta formulare dar nu mai stiu unde.

inna
8th December 2010, 16:59
Cartea se pare ca va costa 32 de lei http://sport.hotnews.ro/stiri-alte_sporturi-8110338-povestea-unei-campioane-andreea-raducan-isi-lanseaza-cartea-autobiografica-reversul-medaliei.htm?keepThis=true&TB_iframe=true&height=555&width=950

GymnasticsFan
8th December 2010, 17:34
Nu mai inteleg nimic, a fost lansata astazi( miercuri) sau va fii lansanta pe 12?

Dap, azi a fost prelansata pentru presa.

mikeyy
8th December 2010, 20:53
Aceasta poza imi place cel mai mult!!!
Si acum Andreea ii are alaturi pe antrenorii ei....
Ma bucur ca B&B sunt alaturi de gimnastele lor la toate momentele speciale din viata!

mikeyy
8th December 2010, 20:59
Inca un articol frumos despre cartea scrisa de Andreea.
http://blogsport.gsp.ro/decebal/2010/12/08/pentru-ca-el-si-a-dorit-de-andreea-raducan/

Sa-l cititi neaparat! :D

mariusvl
8th December 2010, 23:08
Andreea Răducan: „Dacă nu luam Nurofen, lumea nu mai ieșea în stradă să mă susțină”

Anicia Juliana
8th December 2010, 23:44
http://videonews.antena3.ro/action/viewvideo/64805/Reversul-medaliei-o-carte-semnata-Andreea-Raducan/

Reportaj - lansare.

Anicia Juliana
9th December 2010, 02:32
http://www.digisport.ro/andreea-raducan-%E2%80%9Ereversul-medaliei%E2%80%9D

Scuze pentru postul consecutiv. :) Alt reportaj. Ce-mi place de Andreea, poate va deschide drumul pentru o noua generatie de jurnalisti care stiu despre ce vorbesc :D.

imbo
9th December 2010, 17:17
-Andrea Raducan o gimnasta extraordinara ,dar si o fata foarte frumoasa si cu bun simt !!Bravo Andrea !
-abia astept sa ajung in posesia cartii sa o pot citii !:rolleyes:

crisloregym
9th December 2010, 19:36
Mi-am anuntat deja colegii ca la tombola de Craciun vreau cartea Andreei:)

onlyme88
9th December 2010, 22:14
Mi-am anuntat deja colegii ca la tombola de Craciun vreau cartea Andreei:)

Acelasi lucru l-am facut si eu. Glad to see I'm not the only nerd :D

crisloregym
9th December 2010, 22:32
:happy

dracsor
10th December 2010, 00:21
Andreea la Antena2. Lucian Mandruta e vai de el. In schimb Andreea e geniala.

mikeyy
10th December 2010, 10:51
Alina, asta e emisiunea?
http://www.antena2.tv/arhiva/nimic-important

O sa ma uit si eu diseara la inregistrare.

dracsor
10th December 2010, 11:27
Asta e. Dar da-i play si dormi vreo 12 minute. Abia din minutul 12 apare Andreea. Doamne, cat ma enerveaza Mandruta!

dracsor
12th December 2010, 13:56
Bonjour a tous! Am fost la lansare si mi-a placut foarte mult. M-am trezit eu la 10, dar evident ca pan la urma am alergat maratonul pe tocuri. Dar am ajuns fix cu 1 minut inainte sa vina Andreea. Care e o frumusete! O superbitate de domnisoara. Diafana, eleganta! Ce mai! O minune! Am facut cateva poze, nu foarte multe ca am luat aparatul destept al prietenului si mi-a scos peri albi. Am cumparat cartea si deja am inceput sa o citesc.

Imi cer scuze, dar revin imediat. Imi prind urechile in descarcarea pozelor.

dracsor
12th December 2010, 14:25
Andreea a venit foarte casual, in blugi si o bluza finuta, roz pal de tot. Machiata extrem de discret.( Partea asta e pentru fete) Au fost cu ea domnisoarele care au corectat cartea si care au parut extrem de fericite ca au avut sansa asta. Au precizat ca Andreea a scris singura cartea si ele doar au corectat, ca au plans si au ras in timp ce stergeau o virgula pusa aiurea.

Andreea ne-a multumit ca suntem alaturi de ea. A vorbit putin, cateva minutele, apoi a inceput sesiunea de autografe. Au fost cred eu vreo 50 de oameni, poate putin mai multi. TVR-ul acolo si au filmat. Si-a facut aparitia Marian Dragulescu, pe care TVR-ul l-a intervievat. Nu mi-am inchipuit ca este atat de scund. E aproape cat mine pe tocuri. Am stat si am asteptat la autografe pentru mine si Ama si am mai tras cu urechea. Una dintre organizatoare spunea unei domnisoare ca au cereri de lansari si in alte orase, dar ca nu s-au asteptat si nu sunt gata cu cartea. Nu stiu ce inseamna asta si nici daca se referea la cartea Andreei.

O doamna i-a facut un cadouas Andreei si i-a urat multe frumoase. Au fost si parinti cu copii. O atmosfera relaxata, fara lamentari. N-am pus nici o intrebare ca taman atunci cele din organizare au inceput cu pozele, cu "Cheama-l pe Dragulescu" etc. Am felicitat-o si atat.

Sa aveti servetele la indemana pentru ca o sa curga cel putin o lacrima. Eu m-am apucat de citit si la un moment dat imi dadusera lacrimile si nu stiam cum sa nu ma manjesc cu rimel. :D Nu aveti idee cat de frumos scrisa este cartea. Absolut superb. Andreea se pricepe.

Poze pun putin mai tarziu, ca am de recuperat chiulul tras la treaba. :D

Cata_RB
12th December 2010, 15:04
Multumim pentru poveste...ce fain ca ai fost acolo! :)

Deci lectia nr. 1 pentru partea feminina a forumului: nu cititi cartea inainte de a va demachia :D

Catalin_Nick
12th December 2010, 17:46
Imi prind urechile in descarcarea pozelor.

Bine macar ca ai ce sa descarci :D. Eu inca ma injur singur pentru ca nu am binevoit sa verific aparatul foto si acolo m-am trezit cu un "battery exhausted" :headbang:.
Mi-a placut si ce a scris Andreea ca dedicatie: "In amintirea celor mai frumoase si grele momente". Banuiesc ca la toata lumea scria la fel dar mesajul mi se pare emotionant.
Andreea a vorbit superb. Are o usurinta extraordinara in exprimare. Totul e cursiv, fraza eleganta si tracul zero. Este posibil sa-si fi pus amprenta si zecile de ore petrecute in fata camerelor de luat vederi dar astazi a fost mai dezinvolta decat celelalte 2 gazde, mai experimentate in publicistica, Alice Nastase si Simona Catrina.
O chestie mai ciudata de organizare - cartea nu era in baza de date a librariei. La achizitie ti se completa o chitanta de mana de catre casiera. Cartea avea sistem de siguranta care incepea sa tiuie ca la balamuc cand treceai de iesire. Imediat aparea un bodyguard dornic sa vada neaparat chitanta de mai devreme :D.

crisloregym
12th December 2010, 20:02
Super tare!!! Sa inteleg ca in alte orase nu o sa se gaseasca aceasta carte:( Dar eu o vreaaau!!!!

miafangina
12th December 2010, 20:12
Multumesc Alina si Catalin pentru povestile voastre,ma bucur pentru voi ca ati putut sa fiti acolo.
Sper sa o lanseze si in alte orase si sa o putem gasi,chiar daca nu de Craciun,avem rabdare.

Cata_RB
12th December 2010, 20:15
Eu am inteles ca inca nu s-a gandit la lansari in alte orase, in sens de evenimente asemanatoare cu cel de azi.
Cartea cred ca se va gasi...daca nu, cautam si pe net :) De la ce editura e?

crisloregym
12th December 2010, 20:20
Doamne ajuta sa fie asa:)

MitzGym
12th December 2010, 20:59
Andreea ne-a multumit ca suntem alaturi de ea. A vorbit putin, cateva minutele, apoi a inceput sesiunea de autografe. Au fost cred eu vreo 50 de oameni, poate putin mai multi. TVR-ul acolo si au filmat. Si-a facut aparitia Marian Dragulescu, pe care TVR-ul l-a intervievat. Nu mi-am inchipuit ca este atat de scund. E aproape cat mine pe tocuri. Am stat si am asteptat la autografe pentru mine si Ama si am mai tras cu urechea. Una dintre organizatoare spunea unei domnisoare ca au cereri de lansari si in alte orase, dar ca nu s-au asteptat si nu sunt gata cu cartea. Nu stiu ce inseamna asta si nici daca se referea la cartea Andreei.

O doamna i-a facut un cadouas Andreei si i-a urat multe frumoase. Au fost si parinti cu copii. O atmosfera relaxata, fara lamentari. N-am pus nici o intrebare ca taman atunci cele din organizare au inceput cu pozele, cu "Cheama-l pe Dragulescu" etc. Am felicitat-o si atat.
stiu ca e scund,eu am trecut pe langa el la internationale si imi venea pana la umar

dracsor
12th December 2010, 22:01
aaa.. cartea se va gasi in lantul Diverta. asa ca sigur si in alte orase. sigur sigur.

Diseara in emisiunea de la ora 22, pe B1 TV, Andreea va vorbi despre cartea sa. - sursa FB

Mai sunt 10 minute. sper sa fie reala "stirea".

imi cer scuze, dar timpul de editare este prea scurt. da, Andreea va fi acus pe B1. :) vor vorbi despre cartea ei.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs433.snc4/47659_473064481430_687836430_6374656_4826421_n.jpg - sursa FB. eu inca nu am rezolvat pozele facute de mine.

crisloregym
12th December 2010, 22:15
Alina, spune, te rog, cand o arata si pe Andreea. Am vazut ca acuma sunt tot felul de altfel de persoane, iar eu sunt captivata momentan de Realitatea:D

E acum!!! Si Doamna Bitang prin telefon!!

dracsor
12th December 2010, 22:40
http://picasaweb.google.com/dracsor1/AndreeaRaducan# - am pus putine. au iesit oribil. :( blurate. imi pare rau

crisloregym
12th December 2010, 22:41
Andreea e imbracata inbtr-o rochita neagra, sclipitoare. Este tare draguta, Alice Nastase a laudat-o, a spus ca este o carte buna, scrisa cu deschidere sufleteasca. Doamne, de abia astept sa citesc cartea asta, nu mai am rabdare!!!
Multumim, Alina :floricica:

WOW, cate carti acolo!!!!

MitzGym
12th December 2010, 22:44
eu nu pot sa mai uit:(
ca e taica-meo la tv

dracsor
12th December 2010, 22:45
Eu am terminat cartea. Te loveste la suflet episodul Sidney. Eu m-am pitit in baie ca sa pot boci putin ca sa-mi sperii purtatorul de pantaloni. Bietul copil! Prin cate a trecut... Dar si ce frumos scrie despre B&B. Evident dna Bitang e cea mai cea. :D

MitzGym
12th December 2010, 22:52
woow,deja
pai tu ai citit fara oprire???
si cateva pagini are???
ca pare sa fie destul de groasa

crisloregym
12th December 2010, 22:53
Chiar, Alina, cate pagini are? Cat e de groasa?

MitzGym
12th December 2010, 22:59
am prins si eu cateva minute la final:)

dracsor
12th December 2010, 23:04
are doar 162 de pagini. e micuta. am citit-o intr-un ceas. :)

crisloregym
12th December 2010, 23:12
Hmmm...de abia astept...
Gata, fug la somn sa visez ca citesc cartea:D Daca ar avea colegii mei norocul sa o gaseasca pana pe 18, ce bine ar fi!!!!

MitzGym
12th December 2010, 23:21
162 de pagini:shocked::shocked::shocked:
nu ai obosit sa citesti atat???
si intr-o ora:shocked::shocked::shocked:

dracsor
12th December 2010, 23:25
:)) Mitz, eu citesc carti de 500-600 de pagini in maxim 2 zile. asta a fost asa.. o gustare. ceaiul de la ora 5. :)

21mai
12th December 2010, 23:36
aaa.. cartea se va gasi in lantul Diverta. asa ca sigur si in alte orase. sigur sigur.

Diseara in emisiunea de la ora 22, pe B1 TV, Andreea va vorbi despre cartea sa. - sursa FB

Mai sunt 10 minute. sper sa fie reala "stirea".

imi cer scuze, dar timpul de editare este prea scurt. da, Andreea va fi acus pe B1. :) vor vorbi despre cartea ei.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs433.snc4/47659_473064481430_687836430_6374656_4826421_n.jpg - sursa FB. eu inca nu am rezolvat pozele facute de mine.

si eu am fost azi!!! :) yupiii!

cei de la TV i-au dat o hartiuta pe care andreea a aruncat o privire si apoi a inceput sa dea interviu, e foarte micuta de statura dar foart4e dragalasa, eu m-am intimidat toata cand i am urat felicitari si i-am zis ca sper ca ana sa-i urmeze traseul la londra 2012, mi-a multumit, mi s-a parut totusi timida, dar amabila, erau multe persoane dar din pacate din cei 50, cred ca 30 erau cunoscuti si asta ma intristeaza ca speram ca acest sport sa aiba mai multi sustinatori, in rest cei de la diverta au dat intr-adevar chitanta, era si prietena lui marian acolo care mi s-a parut mult mai inalta decat el si cred ca fratele andreei.

cineva_cineva
12th December 2010, 23:57
Am vazut si eu emisiunea cu Andreea de pe B1 si stirea de la Realitatea. Multumesc tuturor pentru vesti. Eu va citesc cat pot de des pe aici, mai greu cu postatul, acum lucrez intens la un proiect, dar... nu v-am uitat. Am si inregistrat emisiunea, poate maine reusesc sa o pun pe youtube! Felicitari Andreei pentru carte si bravo voua celor care ati fost acolo sa o felicitati pe Andreea. Abia astept ziua de vineri sa citesc si eu cartea!

miafangina
13th December 2010, 12:53
Alina,multumesc de poze;nu te necaji,sunt frumoase iar noi nu suntem asa pretentiosi:).

Chiar ca a fost foarte frumoasa Andreea.
Am vazut si eu emisiunea de la B1,mi-a placut,Andreea se descurca foarte bine iar BB au fost ca de obicei la-naltime in interventiile lor.
Sper ca aceasta carte sa aiba succes.

dracsor
13th December 2010, 15:30
Eu sper sa nu va enervati cand ajungeti la explicatiile referitoare la pastila. Recunosc ca m-am infuriat atat de tare incat toata noaptea numai asta am visat. Inca sunt groaznic de nervoasa si infuriata. Si neaparat sa aveti la voi servetele. O sa plangeti. :)

MitzGym
13th December 2010, 16:59
:)) Mitz, eu citesc carti de 500-600 de pagini in maxim 2 zile. asta a fost asa.. o gustare. ceaiul de la ora 5. :)
cum ai rabdare:shocked::shocked::shocked:
eu nu am radbare nici 2 pagini sa citesc,dar 162 de pagini:shocked::shocked:
ma plictisesc f repede citind

ice_girl
14th December 2010, 13:05
Azi ma duc si eu sa cumpar cartea, chiar nu stiam ce sa ii iau mamei cadou de Craciun dar am gasit cadoul perfect:ok::)!!!
Mitz, si fratele meu e in aceeasi situatie cu cititul ca si tine dar eu mereu ii zic ca pofta vine citind:happy:D

MitzGym
14th December 2010, 14:01
pai cati ani are fratele tau???

ice_girl
14th December 2010, 15:18
pai cati ani are fratele tau???
Fratele meu a implinit in oct 18 ani, e in clasa 12-a si e mai complicat cu scoala pt ca nu-i prea place sa invete:D:P , pe primul plan e ciclismul ( bine pt un sportiv faptul ca nu-i place sa invete e de inteles:D)

MitzGym
14th December 2010, 15:32
pai nici mie nu im place sa invat,dar trebuie sa o fac

baicea
14th December 2010, 19:58
Am fost si eu la Mall duminica si mi-am luat cartea.Andreea este o dulceata de fata, draguta si amabila cu toata lumea. Am citit si eu cartea foarte repede, este intr-adevar foarte buna. Este foarte diferita de orice am citit pana acum(poate si din cauza ca este legata de sport,poate si pentru ca povesteste un episod dureros din viata unei sportive) si tot ce pot sa spun este ca oricine poate citi aceasta carte,indiferent ca are cunostinte referitoare la gimnastica sau nu. It gets to you.

MadalinaB
15th December 2010, 01:06
Si eu pot spune acelasi lucru, cartea se citeste dintr-o rasuflare, n-ai cum sa o lasi din mana pana nu o termini, chiar daca e 4 dimineata :) Mi-a placut mult, mai ales cum descrie trairile ei de la Olimpiada, niciodata nu m-am gandit la acele momente din perspectiva copilei-gimnaste, nici nu aveam cum...
Am fost si duminica la lansare, am luat acelasi autograf, m-a impresionat mult Andreea prin modul ei natural si optimist de a fi, emana asa o mare bucurie si liniste...As fi vrut sa ii spun multe, dar ajunsa fata in fata toate cuvintele mi s-au oprit in gat si n-am putut decat sa ii urez Sarbatori Fericite :) Si acum ca am citit cartea ei, am ajuns si eu la concluzia "ce nu te omoara te face mai puternic", singura explicatie ce o gasesc pentru Andreea radianta de azi, trecuta prin greutatile descrise in carte.

Clau93
15th December 2010, 11:48
Suna foarte frumoasa si interesanta aceasta carte...tipul de carti ce imi plac si mie sa citesc; pacat ca e doar 162 de pagini. As dori sa fie mai lunga daca asa multa lume zice ca e asa de buna!

mikeyy
15th January 2011, 22:29
Via facebook:

http://www.revista-maria.com/wp/?p=433

Ada24
4th February 2011, 15:28
Andreea la Iasi:
http://www.adevarul.ro/locale/iasi/Campioana_olimpica_Andreea_Raducan-_-Fetele_sunt_mai_muncitoare-mai_devotate-mai_dispuse_la_sacrificiu_decat_baietii_0_42115802 6.html

P.S. Adrian Bellu?:thinkso::happy

Ada24
18th February 2011, 11:53
Articol in revista Felicia.Andreea e pe coperta revistei in acest numar.

http://felicia.a1.ro/articol_1009288/andreea_raducan_%E2%80%9Ereversul_medaliei%E2%80%9 D_este_o_carte_scrisa_cu_sufletul.html

dracsor
24th February 2011, 23:32
http://www.youtube.com/watch?v=qyXBwgYTMQY - un nou montaj cu Andreea - FB IG

dracsor
20th March 2011, 21:39
http://www.youtube.com/watch?v=UV6YOTqgmIs - incantatoarea Andreea Raducan

Ada24
28th May 2011, 21:39
http://www.digisport.ro/andreea-raducan-optimista/

Anicia Juliana
20th July 2011, 23:35
Am primit si eu cartea luna asta. Nu ii face dreptate Andreei si am fost un pic dezamagita. Mi-a placut mult cand se pierdea in detalii, acolo incepea sa se puna pe ea in carte mai bine.

Pentru mine, au existat 3 fenomene in gimnastica romaneasca, trei icoane, Nadia, Daniela Silivas si Andreea Raducan. Mi s-a parut ca ele, pe langa gimnastica valoroasa, au o aura de maretie. Or, cartea nu mi-a explicat fenomenul Andreea Raducan. As fi vrut sa stiu tot, de la gradinita pana la facultate :D.

aLLiin
21st July 2011, 00:49
Unde se gaseste cartea?

Cata_RB
21st July 2011, 01:38
In librarii. In reteaua Diverta sigur, poate si in altele.

aLLiin
21st July 2011, 09:05
Multumesc pentru raspuns...

crisloregym
24th August 2011, 15:45
De pe IG: http://www.adevarul.ro/locale/vaslui/Barladul_va_fi_mereu_locul_unde_vin_acasa_0_538746 590.html#

mikeyy
13th September 2011, 11:11
O emisiunea online cu Andreea. Mi se pare foarte faina. Am reusit sa vad jumatate in aceasta dimineata pana sa plec.
http://www.livestream.com/livelogtv/video?clipId=pla_dd12753d-2a43-4170-b95a-ba5a44e3c6aa

dracsor
13th September 2011, 12:07
Foarte foarte foarte frumoasta emisiunea. Abia astept sa vad si emisiunile despre cluburi.

Ce debit verbal are Andreea! Clar e moldoveanca. :))

monalexa
13th September 2011, 16:24
Mersi Mihai. Super emisiunea si Andreea la fel :)

anna.09
13th September 2011, 21:54
Geniala Andreea! Un om deosebit!

21mai
14th September 2011, 00:01
cata sinceritate si naturalete la andreea; este un model de viata pentru toti romanii

Magdalena69
14th September 2011, 12:15
Multumesc Mihai.O adevarata campioana Andreea .Ii doresc succes in realizarea proiectelor pe care si le-a propus.

mayas
10th January 2013, 16:55
Andreea Raducan la garantat 100%:
http://www.tvrplus.ro/editie-garantat-100-75383

crisloregym
10th January 2013, 21:25
Are cineva si de pe YouTube?nu pot sa vad.

Ada24
1st March 2013, 19:55
Martisor pt Andreea -la Neatza cu Razvan si Dani:

http://www.youtube.com/watch?v=UKjvqAvRGrk

remm
1st March 2013, 20:25
Martisor pt Andreea -la Neatza cu Razvan si Dani:

http://www.youtube.com/watch?v=UKjvqAvRGrk

Like!

Ada24
9th March 2013, 16:17
" Andreea Răducan a oferit de 8 Martie cartea sa autobiografică"

http://www.agerpres.ro/media/index.php/sport/item/180595-Gimnastica-Andreea-Raducan-a-oferit-de-8-Martie-cartea-sa-autobiografica.html

ice_girl
30th March 2013, 17:26
Azi e ziua mamei mele si i-am facut cadou cartea Andreei "Reversul medaliei" , editia din 2012, s-a bucurat enorm/hello, a zis ca un cadou mai frumos nici nu se putea :)

Tess_AN
31st March 2013, 00:50
Azi e ziua mamei mele si i-am facut cadou cartea Andreei "Reversul medaliei" , editia din 2012, s-a bucurat enorm/hello, a zis ca un cadou mai frumos nici nu se putea :)
La multi ani mamei tale!
Sa citesti si tu cartea. :)

ice_girl
1st April 2013, 11:21
La multi ani mamei tale!
Sa citesti si tu cartea. :)
Multumesc Tess :) ! Cu siguranta voi citit si eu cartea:yes:

Ada24
16th April 2013, 21:52
Un interviu recent
http://www.lapsiholog.com/interviul-saptamanii-cu-andreea-raducan.html

Ada24
20th April 2013, 17:37
Un articol:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/copilarie-de-vedeta-andreea-raducan-1033671.html

21mai
22nd April 2013, 16:34
http://www.evz.ro/detalii/stiri/octavian-bellu-si-mariana-bitang-daca-andreea-renunta-putem-sa-ne-retragem-539450.html DOAMNE CE ARTICOL.....

ice_girl
25th April 2013, 14:00
http://www.evz.ro/detalii/stiri/octavian-bellu-si-mariana-bitang-daca-andreea-renunta-putem-sa-ne-retragem-539450.html DOAMNE CE ARTICOL.....
Eu nu inteleg ce importanta mai are acum un articol vechi de peste 11 ani:rolleyes:

vera72
2nd October 2013, 19:37
Chiar daca toata atentia, emotiile si gandurile noastre sunt indreptate spre Belgia, am gasit acest articol si spun doar atat: FELICITARI ANDREEA SU MULT RESPECT PENTRU CEEA CE ESTI.

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/andreea-raducan-a-obtinut-titlul-de-doctor-in-sport-11440090

ice_girl
16th April 2014, 23:53
Intr-adevar o mare, mare campioana :) http://www.sport.ro/show/nici-accidentarile-si-nici-rezultatele-slabe-nu-m-au-facut-sa-ranunt-povestea-unei-campioane-uriase-video.html

ice_girl
17th July 2014, 10:47
Interviu cu Andreea :) http://www.perfecte.ro/joburi/interviu-andreea-raducan.html

Adeline
25th October 2015, 15:53
http://www.primatv.ro/emisiuni/constantin-60/video/270-sezonul-2/5351-editia-03-invitata-speciala-andreea-raducanu/

lory
30th September 2016, 23:39
Frumos...Sa fii fericita, Andreea, asa cum meriti!
https://www.youtube.com/watch?v=1DV7YtGYBXk

Adeline
13th October 2016, 12:02
Casa de piatra campioanei noastre! Sambata o vedem si mireasa.

http://www.viva.ro/vedete-si-evenimente/andreea-raducan-s-casatorit-primele-imagini-de-la-starea-civila-2380905/attachment/andreea-raducan3

dar, mai multe poze aici :

http://www.click.ro/vedete/romanesti/andreea-raducan-s-casatorit-cum-aratat-mireasa

/hello/hello/hello

popescudani
30th March 2017, 13:30
Pentru mine, Andreea Raducan este si va ramane cea mai buna gimnasta romanca de la Nadia Comaneci incoace. Nu as vrea sa nu-i recunosc meritele Catalinei Ponor, insa gusturile nu se discuta. Un articol foarte interesant si foarte util tinerelor care doresc sa urmeze o cariera in acest sens!