PDA

View Full Version : Cupa Davis : Romania-Elvetia



ricky
1st February 2004, 12:01
"Ceasornicarii" vin cu ginduri de...marire !
Avem sanse ?

Eu zic ca...DA !
Mai ales ca FEDERER vine oarecum satisfacut si...terminat de la un turneu de GRAND SLAM !

Am citit in EVZ ca SABAU cere bani pentru a juca in CUPA DAVIS !
E bine ? E rau ?
Unii vor veni cu motivari gen :"ce a facut RO pentru el !"
Dar EL pentru RO ?

In general, sportivii trebuie sa se ingrijeasca de viitorul lor !
Gasesc ca nu e corect ca toti ceilalti dintr-o federatie sa isi primeasca salariul iar TOCMAI sportivii NU !
Sint multe de spus dar...azi e duminica, soare...

O zi faina !

MaPaX
1st February 2004, 12:40
Vineri ora 13:00
Sambata ora 14:45
Duminica ora 13:00
in direct pe Romania 1

JJ
2nd February 2004, 10:37
Castigatorul de la Australian Open... Cel mai bun jucator prezent la Bucuresti de la Muster (1995) incoace... Pacat ca nu mai sunt locuri.

DJ Klaus
2nd February 2004, 12:18
Castigatorul de la Australian Open... Cel mai bun jucator prezent la Bucuresti de la Muster (1995) incoace... Pacat ca nu mai sunt locuri.
deja nu mai sunt locuri ? esti sigur ?

DJ Klaus
2nd February 2004, 12:43
Federer este cu siguranta un profesionist si nu cred ca va trata Cupa Davis cu usurinta mai ales ca a castigat Australian Open ! Cred ca va fi "anul Federer" ! Foarte greu pt jucatorii nostri sa-l depaseasca (ca sa nu zic imposibil) chiar si pe zgura! Nu prea stiu care ar putea fi al doilea jucator la simplu pt elvetieni!

Ayrton
3rd February 2004, 16:41
Al doilea jucator pt elvetieni se pare ca ar fi batranul Marc Rosset.
Eu zic ca daca Pavel se monteaza si joaca o partida de exceptie poate invinge orice jucator, inclusiv pe liderul mondial. De meciul asta va depinde rezultatul, insa realist vorbind Elvetia pleaca de la 2-0...
Oare la dublu cine va juca? Pavel + Trifu sau cuplul juniorilor minune Mergea+Tecau?

Ayrton
5th February 2004, 18:31
programul de maine:
Pavel - Michael Kratochvil
Hanescu-Federer

Vadim
5th February 2004, 19:36
Uite aici programul complet: http://www.onlinesport.ro/Html/tenis//832.shtm

JJ
6th February 2004, 15:33
Pavel - Kratochvil 6-4, 6-3, 1-0 acum. Se pare ca o sa castige Pavel acest meci. Insa adevaratul test vine dupa-amiaza...

Vadim
6th February 2004, 15:51
LIVE meciurile aici:

http://www.onlinesport.ro/Html/tenis/Direct/2003/Cupa_Davis2/rom_swe.shtm

JJ
6th February 2004, 17:15
Si... a castigat. Numai sa nu fie singurul nostru punct.

ady_azzuro
6th February 2004, 17:23
Felicitari Andrei! :ok:
1-0 pt Romania.
Sper ca Hanescu sa castige partida cu Kratochvil, Trifu&Pavel pe cea de dublu, si am trecut de Elvetia! :cool:
Hai Romania! :yeah:

Ayrton
6th February 2004, 17:29
Dublul e decisiv...
Daca intram cu 2-1 in ultima zi, suntem favoriti.

vasile314tzurka
6th February 2004, 17:34
nastase si tiriac erau mult mai pesimisti:) ma bucur ca speri:)

Ayrton
6th February 2004, 19:00
Mama ce greu a pierdut Hanescu primul set...
Fug si eu acasa sa vad meciul, poate prind finalul cu marea surpriza a victoriei lui ...VICTOR!

gigel_bucur
6th February 2004, 19:40
din pacate s-a suparat Federer si l-a cam "executat" pe Victor in urmatoarele doua, 6-3, 6-1 :headbang:
asta e! sa nu uitam ca este numarul unu mondial.
daca batem la dublu avem ceva sanse.

Vadim
6th February 2004, 19:44
Daca mai luam un punct, mare lucru.

DRAGOS
6th February 2004, 20:13
Daca Hanescu isi metinea forma din primul set poate realiza surpriza cu Federer. Din pacate n-a fost sa fie.
Cum ati spus si voi, dublul va fi decisiv.
Roger Federer/Yves Allegro - Andrei PAVEL/Gabriel TRIFU

HAI ROMANIA!!!!

ady_azzuro
6th February 2004, 21:09
Totul depinde de Andrei Pavel, daca el este in stare sa bata nr.1 mondial, ne calificam! :yeah:
Pavel a aratat o forma de invidiat in ultima vreme, asa ca avem sperante sa eliminam Elvetia :cool:

Addicted2Tennis
6th February 2004, 22:45
Mda... cam asta a fost ziua de azi. 1 - 1. Eu zic ca sanse sa ne calificam avem, depinde cam totul de meciul de maine la dublu. Daca batem, 80 % ne calificam. Hanescu il va bate pe Kratochvil, cel putin daca joaca cum a jucata azi... si atunci, jocul Pavel - Federer e de palmares

HAI ROMANIA!!!!

N0_NaM3
7th February 2004, 02:29
Pentru inceput este 1-1.

vasile314tzurka
7th February 2004, 14:19
Daca Hanescu isi metinea forma din primul set poate realiza surpriza cu Federer. Din pacate n-a fost sa fie.
Cum ati spus si voi, dublul va fi decisiv.
Roger Federer/Yves Allegro - Andrei PAVEL/Gabriel TRIFU

HAI ROMANIA!!!!

din pacate in primul set a pierdut avantajul break-ului... dupa aia federer si-a intrat in mina si a fost criminal. hanescu a avut si sansa de trei mingi de break la scorul de 3-3 in setul doi. al treilea set nici nu mai e de povestit.

ricky
7th February 2004, 15:57
Pentru mine, meciul decisiv ar putea deveni HANESCU-KRATOCHVIL .
Desi mai bine plasat in RANKING, cred ca HANESCU are sanse mici de a-l invinge pe elvetian...
Oricum, HANESCU are sanse mari de a deveni un...EROU !
Daca pierde...nimeni nu are de ce sa fie suparat ! Dar daca...

Sa-i stringem pumnii !

ricky
7th February 2004, 16:00
Un cuvint despre dublu...

Doar...PUBLICUL ii poate conduce la victorie pe ai nostri !
Nu vad cum cu TRIFU sa avem v'o sansa... :headbang:

ricky
7th February 2004, 19:17
EXTRAORDINAR !
Cu TRIFU (locul 757 ?!) la DUBLU, producem mari emotii elvetienilor !

E 6-5 in DECISIV !
Imi tremura degetele pe tastatura !
Mai avem o sansa !

ricky
7th February 2004, 19:44
Uffff ! Trebuie sa plec, scurt, in oras !
E 8-9 si 40-40 !
Baieti, tineti-mi locul ! cu succes !

Cred ca meciul nu merita un...invingator !

BRAVOOOOO AI NOSTRIIIII !!!!! /OLE/

ultra_alba
7th February 2004, 19:48
au castigat elvetienii :headbang: :headbang: :headbang:

DRAGOS
7th February 2004, 20:02
Nu conteaza!!!!!
Am fost mai buni si meritam victoria!!!!
BRAVO ANDREI, BRAVO GABI!!!!!
A fost unul dintre cele mai frumoase meciuri de dublu pe care le-am vazut in viata mea. Imi pare nespus de rau ca am pierdut!!!

ieppy
7th February 2004, 20:11
Am fost mai buni pe dracu. trifu ala nea mancat tot jocul. Mai bine jucau cu Mergea si tecau macar daca pierdeau aia nu se supara nimeni. asa putem sa ne uitam iarasi la Cupa davis in timp ce noi jucam pentru mentinerea in elita.

andreiush
7th February 2004, 21:23
Meciu asta a fost, dupa parerea mea, duelul dintre Pavel si Federer. Astia au contat. Pacat...a castigat Federer azi. Poate ca maine va castiga Andrei...si Hanescu bineinteles. mai avem o sansa, cat o fi ea de mica da mai este.
Hai ROMANIA !!!

ricky
7th February 2004, 21:57
Am urmarit setul 5 pe DAVIS CUP.ORG !
Ramin la parerea ca, intr-adevar, a fost un meci care nu merita un invingator !
Sau...mai bine spus, un INVINS !

Cum zic, n-am vazut meciul LIVE dar indraznesc sa spun ca exista momente in care, chiar si la o infringere ECHIPA merita felicitari !
Si-acesta...este un astfel de moment !

Am pus si eu la idoiala valoarea lui TRIFU (locul...pe undeva ...750 la dublu !) .
Cred insa ca daca antrenorul si jucatorii au hotarit ca el sa joace atunci...

Poate ar trebui sa judecam ca si la...fotbal unde nu avem rabdare sa ne intinerrim echipa ... :p

Eu, din ceea ce am "vazut" pe INTERNET, nu pot decit sa spun : BRAVO BAIETI ! BRAVO ROMANIA !
Un meci (pierdut) care mi-a produs o mai mare satisfactie decit...echipa de fotbal in calificarile EURO 2004 ! SINCER !

Adrian
7th February 2004, 23:21
Si eu tot pe www.daviscup.com l-am vazut...astia transmit punct cu punct, pe GS si pe site aici se actualiza din 2 in 2 game-uri.
E un mod interesant de a urmari un meci de tenis, cu ochii pe niste cifre, zbierand si rugandu-te sa se schimbe din 15 in 30...
Americanii i-au matrasit azi pe austricei, fratii astia Bryan sunt gemen? Oricum, joaca fenomenal, dar parca si noi i-am fi tras-o Austriei...Melzer parca se ferea si de umbra lui.
Bafta maine!!!!
Hai Romania!!!!

Addicted2Tennis
7th February 2004, 23:32
Nu conteaza!!!!!
Am fost mai buni si meritam victoria!!!!
BRAVO ANDREI, BRAVO GABI!!!!!
A fost unul dintre cele mai frumoase meciuri de dublu pe care le-am vazut in viata mea. Imi pare nespus de rau ca am pierdut!!!
Tuturor le pare rau ca am pierdut!!! Mai buni sigur nu am fost ... ne-am luat bataie la noi acasa!!! Tot ce avem de reprosat lui Pavel si Trifu sunt zecile de mingi de break nefructificate. Asa ceva nu se poate!
Publicul de la Polivalenta a fost extraordinar. A dat tot ce a putut... Am fost acolo si imi pare rau sa spun ca, cu tot cu incurajarile noastre, ne-am luat-o... De ce? Nu au mai rezistat baietzii... Au mers din ce in ce mai prost in ultimele gameuri, ne faceam greu serviciul, iar ei pe al lor fara probleme... Pierderea era chiar inevitabila.
Oricum, MULTZUMIM PAVEL + TRIFU pentru efortul vostru pt Romania! Nu ramane decat sa vedem ce va face Pavel cu Federer... pentru ca Hanescu il distruge pe Kratochvil!!!
Romania - forever in my heart!

MaPaX
8th February 2004, 16:14
Andrei Pavel a pierdut în 3 seturi în faţa lui Roger Federer 3-6, 2-6, 5-7

ricky
8th February 2004, 17:15
ADICCTED, nu te supara, ai avut vreodata o racheta de tenis in mina ?
Daca da, atunci ai si jucat cu ea ?
Stiu, supararea esecului e mare !
Poate ar trebui sa recunoastem cu FAIR PLAY ca, azi, ALTII au fost mai buni decit noi !

O zi faina !

MaPaX
8th February 2004, 18:23
V. Hanescu 6 6 6
S. Wawrinka 3 7 3

Addicted2Tennis
8th February 2004, 20:40
ADICCTED, nu te supara, ai avut vreodata o racheta de tenis in mina ?
Daca da, atunci ai si jucat cu ea ?
Stiu, supararea esecului e mare !
Poate ar trebui sa recunoastem cu FAIR PLAY ca, azi, ALTII au fost mai buni decit noi !

O zi faina !
Ricky, nu te supara, dar ai fost cumva la Sala Polivalenta sa vezi meciurile??? Ai trait si tu, ca toti spectatorii, fiecare minge la intensitate maxima? Din cate am vazut, te-ai uitat pe net la meci. Iti spun eu ca e cu totul altfel, cand esti acasa nu traiesti nici bucuria, nici esecul, la fel cum le traiesti in sala. Nu sunt atat de suparat, dar m-a indispus cel care a spus ca am fost mai buni ca ei. Daca citeai ce-am scris mai sus, eu am recunoscut ca ei au fost mai buni ca noi, si in celelalte threaduri, si le-am multumit pentru efortul lor (Pavel / Trifu).
Ca sa-ti raspund la intrebare, da am jucat tenis. Tu, ai jucat???

ricky
8th February 2004, 20:59
ADDICTED, trebuie sa recunosc ca citind a doua oara mesajul tau...i-am inteles sensul ! Asa ca...scuze !

In ce priveste tenisul : da, am jucat ! Printre altele am reusit sa ma calific si la o competitie universitara care s-a desfasurat la Constanta !
Participarea era sa ma coste..."scoala" : am plecat impotriva vointei "ingrijitorului" de an si...am ajuns cu o zi prea tirziu !
Sincer, nu as fi facut fata !
Nu mai jucasem 5 ani tenis ! Un accident la incheietura miinii stingi (care si in aceste zile ma supara : sper sa fie un accident recent la fotbal ! :p ) m-a facut sa abandonez tenisul .
Cum zic, nu cred ca aveam sanse in fata unor jucatori care isi "desfasurau" activitatea prind divizia A de atunci !

Am...scapat doar cu un dublu in care...racheta colegului a cedat dupa ce si noi cedasem un set la 3 ! :p

Asa ca...inca odata...scuze ! M-am...grabit pur si simplu !

Stii, si mie imi vine citeodata sa dau...cu cutitu'n chiatra !
Cred insa ca mai mult decit noi, spectatorii, DORESC VICTORIA jucatorii insisi !

O saptamina buna !

Ayrton
9th February 2004, 10:04
Din pacate si dublul si Pavel au mancat bataie, scor final 3-2 pt Elvetia.