PDA

View Full Version : Optimi: Germania - Suedia



delaparis
21st June 2006, 00:19
Germania - Suedia
24.06.2006 , 18.00 , Munich
Discutii inainte si dupa meci , pe acest thread.

Universal
21st June 2006, 10:24
Cu mare durere in inima nu pot spune cu cine tin, amandoua tarile le iubesc foarte mult,sunt atasat de ele, in ele am crescut si invata.

Nu siu sincer cu cine voi tine.Sa mearga cine merita mai departe

Vlad
21st June 2006, 10:30
merge Germania mai departe, cred
saracu Universal i se rupe inima in 2

starsteel
21st June 2006, 10:30
Germanii au jucat neasteptat de bine la acest mondial, joaca acasa, exista precedentul turneu final in care arbitrii au tras cu gazdele insa au si suedezii sansa lor.

Universal
21st June 2006, 11:16
Diun punctul meu de vedere:; Sverige joaca foarte bine fara Ibrahimovic, nu este in forma conationalul, ce-i drept, atuul Suediei reste apararea, plus un atac formidabil cu Larsson, Wilhelmson, 2 portari magnifici , la fel ca si Deutschland.
Numai ca Deutschland are o clasa de jucatori cäre pot schimba un mäci intreg- Michael Ballack, Olivier Neuville , Miroslav Klose, Bastian Schweinsteiger,David Odonkor

Ce pot sa spun despre acäst meci....sunt trist ca se intalnäsc dar ma bucur daca una dintre ele va merge foarte departe.
Sincer este egal care invinge , numai sa aiba increderea suporterilor(eu sunt unul infocat al celor doua)si sa fie fair-play :ok:

Trebuia sa se inatmple...

sun
21st June 2006, 13:50
Se va termina dupa prelungiri . Sper sa nu fie avantajati unii :rolleyes:

Oricum , Suedia si-a revenit bine dupa socul din primul meci , si se vede clar progresul lor

Pepsi-Cola
21st June 2006, 15:25
Germania asta e parerea mea .

Vadim
21st June 2006, 15:26
Gazdele au prima sansa, ramane de vazut daca si cit vor trage arbitri cu ei.

Paul
21st June 2006, 16:16
io tin cu Suedia ... ;)

carlo
21st June 2006, 19:43
Germania a avut una dintre cele mai usoare grupe!
CM,de fapt acum incepe,si de-acum nemtii vor trebui sa arate de ce sunt in stare.

Universal
21st June 2006, 19:47
Arbitri de obicei nu tin cu Germania , fiindca suntem destul de antipatici, dar corecti( primim cartonase galbene putine) insa Suedia are un sef de Federatie European care poate sa faca ceva... daca nu ,nu, in rest,

ma bucur cä Herr Franz Beckenbauer a adus campionatul Mondial aici.Atuul nostru sunt suporterii care sustin echipa.Problemele din aparare au disparut aproape, s-a vazut acest lucru in ultimele meciuri castigate la zero.

Iubesc Suedia,ador Germania.Sunt un om pierdut.

pinki
22nd June 2006, 00:11
eu vreau sa castige suedia, si cred ca daca se concentreaza bine de tot pot reusi... pronosticul meu, 2-1 in ultimele minute pt germania si gol suedia in prelungiri si apoi penalty-uri... si acolo, ma bazez pe suedezi, desi e stupid, dar, asta e... obiectiv vorbind insa, cred ca o sa mearga germania mai departe :mda:

starsteel
22nd June 2006, 00:15
In sfarsit incep meciurile adevarate. Nu as fi crezut la inceputul mondialelor dar se pare ca Panzerul german a fost pus in ultima clipa pe senile. Clar ei sunt favoritii in acest meci.

tu26dor
22nd June 2006, 01:34
nu tin cu suedia... insa sper ca germanii sa castige pe drept... ar fi pacat sa vedem anumite "avantaje" din parte arbitrilor.

BAK
22nd June 2006, 05:31
deutschland va ajunge pana in finala....moment in care herr beckenbauer se va reintoare pe teren si cu el capitan brazilia va fi invinsa in finala cu 3-0....

raja_bell
22nd June 2006, 07:03
bak, nu-i bine sa te uiti prea des la reclamele adidas! :D :D
suedia si germania sunt cam egale. sa vedem ... si eu merg pe mana nemtilor!

ps: es gibt nur spanien! spanien sieg! :yeah:

BAK
22nd June 2006, 09:19
ce man.... ii chiar faina reclama:D :D

germania a dovedit ca poate..pana acum.... suedia e o echipa buna care daca prinde un meci bun poate bate pe oricine und dann alles ist vorbei... acum va fi un test foart greu... insa sper sa castige Deutschland......

relansat
22nd June 2006, 12:54
Germania va invinge, Suedia a avut o prestatie slaba de tot anul acesta.

Pepsi-Cola
22nd June 2006, 14:01
Da Germania este in una din cele mai usoare grupe..

il cappo
22nd June 2006, 20:16
sper sa bata suedezii pt. ca nu-mi place ingamfarea nemtilor (care si-au aranjat o grupa de kkt)...nici de scandinavi nu-mi place da' dintre 2 rele...
cred ca meciu' se va termina dupa prelungiri...

Mario Di Lazi
22nd June 2006, 20:57
Germania merge mai departe. Jocul lor nu este straluciat , dar cu ajutorul suporterilor sau a arbitrilor Germania merge mai departe.

Universal
22nd June 2006, 21:15
JOculö ambelor echipe este stralucit si sper saiasa cat mai multe goluri.
Cum sa nu fie stralucit cand dai 3 goluri si nu primesti nici unul?
Si mai spui ca favorite sunt Olanda..care nu a dat decat 3 goluri in grupa( matematic 1 gol pe meci) si se apara tot timpul , fiind zgarcita la atac.

Germania a jucat senzational - a se preciza faptul ca a dat matematic 3 goluri meci si mai putin de un gol .
Deci....ce mai puteti spune ca nu a jucat stralucit?
Voiati 7-0 cu Costa Rica , 5-0 cu Polonia si 8-0 cu Ecuador?
Stiti bine ca nici o echipa nu poate face acest lucru.Nici un actuala.
Cum sa nu faci spectacol la 4-2 si 3-0 ......

adbogdan
22nd June 2006, 23:06
Germania si Suedia. Ambele echipe au aparari varza in zona centrala si atacanti de clasa. Nemtii au prima sansa dar parca as prefera totusi sa se califice Suedia.

BAK
23rd June 2006, 02:30
il capo....despre ce ingamfare a nemtilor vorbesti..... si chiar daca ar fi ingamfati, au cu ce...... spre deosebire de exemplu de echipa Romaniei....

+ Germania a facut spectacol pana acum si nu au fost faza in care sa fie avantajati de arbitru......

Datenshi
23rd June 2006, 11:06
Sper sa bata suedezii, n-am chef sa vad germania-argentina in sferturi.

nubian
23rd June 2006, 15:34
N-ar putea sa piarda amandoua?..:rolleyes: Nu-mi place nici una dintre echipele astea, au un joc urat.. Desi sunt partial german, cred ca o sa tin cu Suedia, fiindca sunt suporter al Barcelonei iar Larsson a facut multe pentru echipa..:ok:

vinsanity
23rd June 2006, 15:49
cu Suedia tin, 2-1 pt scandinavi (Ljungberg si Larsson ):)

superchumbo
23rd June 2006, 15:55
Suedezii n-au ce cauta, locul lor e alaturi de cehi :yeah:
oricum cine trece va da de argentina, asa k ce rost are

Kidu
23rd June 2006, 20:40
O sa se califice Germania. Tot timpul am tinut cu echipa asta, tot timpul am fost pro-germani.

Universal, romana ta este impecabila pt. unul care s-a nascut si a crescut atata timp departe de tara.

nubian
23rd June 2006, 21:01
O sa se califice Germania. Tot timpul am tinut cu echipa asta, tot timpul am fost pro-germani.

Sa stii ca germanii au dispretuit intotdeauna romanii si Romania. N-as tine cu ei (sau cu austriecii care-s si mai rai) pentru nimic in lume. (sorry pt offtopic)

NORGEMAN
23rd June 2006, 21:30
Eu zic ca Germania va trece de Suedia. Sunt mai buni in momentul de fata + joaca acasa (si au suporteri de partea lor, sper ca nu si arbitri...)



oricum cine trece va da de argentina, asa k ce rost are


Asa e.:ok: Argentina e peste ambele echipe, dar nemtii joaca acasa si nu se stie niciodata de ce sunt in stare... poate vedem iar o revenire din aia pe final de meci cu care s-au consacrat :D

BAK
23rd June 2006, 21:44
Sa stii ca germanii au dispretuit intotdeauna romanii si Romania. N-as tine cu ei (sau cu austriecii care-s si mai rai) pentru nimic in lume. (sorry pt offtopic)



probabil ca nu esti din ardeal daca vorbesti asa.....:D

sper si eu sa bata Germania....

scuze pt off-topic

delaparis
23rd June 2006, 22:31
Va rog frumos ...

inter
24th June 2006, 00:18
Suedia le va "stinge lumina" nemtilor!:yeah:

nubian
24th June 2006, 00:45
probabil ca nu esti din ardeal daca vorbesti asa.....:D

sper si eu sa bata Germania....

scuze pt off-topic

Nu era vorba de germanii din Ardeal sau de cei care vin in Romania in vacanta, etc.. Era vorba de cei din Germania care ii trateaza pe romani ca pe gunoaie, si care nu ne vor de nici o culoare in UE... Ma rog, eu sunt pe un sfert german si stiu ce atitudine au "rudele" mele de acolo fata de romani... (again, sorry pt offtopic)

bunoaka
24th June 2006, 09:57
primul meci cu miza adevarata la acest mondial. suedia pare intr-adevar ca e intr-o forma destul de buna,germanii si-au cam revenit dupa chinul cu polonia. cred ca va fi un meci echilibrat, as vrea sa vad suedia in sferturi.

bran
24th June 2006, 10:46
In momentul de fata Suedia e victima sigura in fata Germaniei.

miril
24th June 2006, 11:15
Sper sa fie un meci arbitrat corect si ca echipa mai buna sa castige. Daca suedezilor le vor iesi centrarile din meciul cu Anglia au o sansa reala sa produca o mare surpriza, altfel, Germania este favorita.

delaparis
24th June 2006, 12:07
GERMANIA :
Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Schneider, Frings, Ballack (c), Schweinsteiger - Klose - Podolski.

SUEDIA :
Isaksson - Alexandersson, Lukic, Mellberg, Edman - Linderoth, Ljungberg, Källström, Wilhelmesson - Ibrahimovbic, Larsson.

best_lazialul
24th June 2006, 14:25
Germania a jucat bine pana acum si nu vad de ce s-ar opri in meciul de azi. Cred ca nemtii se vor califica insa va fi un meci echilibrat.

VLAD@SIN
24th June 2006, 14:58
sio iau nemtii! nu joaca nimic, is varza!

NORGEMAN
24th June 2006, 15:04
Parca suedia joaca cine stie ce fotbal....

VLAD@SIN
24th June 2006, 15:06
Parca suedia joaca cine stie ce fotbal....

oricum mai bn decat "carnatii";)

best_lazialul
24th June 2006, 15:19
Poate ca tu ai ceva cu Germania. Insa ar trebui sa incerci sa faci comentarii obiective. Desi Germania nu a avut cine stie ce adversari pana acum,jocul lor nu a fost deloc rau. As zice chiar ca au jucat foarte bine , avand cel mai bun atac (8 goluri marcate la fel ca Argentina si Spania) . Apararea mai scartaie din cand in cand.

Catalanul
24th June 2006, 16:25
Ce m-as bucura sa-i bata suedezii pe nemti, dar tare ma tem ca in acest meci arbitrul va decide invingatoarea.... iar aceasta nu poate fi alta decat Germania :mda: :rolleyes:

starsteel
24th June 2006, 16:42
Adevarul ca nemtii sunt mai buni decat ne asteptam si cred si de cat se asteptau, au toate argumentele sa invinga asa ca Suedia daca vrea mai departe trebuie sa prinda o zi mare.

carlo
24th June 2006, 17:49
Adevarul ca nemtii sunt mai buni decat ne asteptam si cred si de cat se asteptau, au toate argumentele sa invinga asa ca Suedia daca vrea mai departe trebuie sa prinda o zi mare.
Ar fi fost chiar culmea sa nu mearga mai departe,intr-o grupa de trompete!
De-acum vor trebui sa arate ce pot.:yeah:

delaparis
24th June 2006, 18:01
Este de neconceput sa piarda nemtii ...

Dar ...

Suedia a fost intotdeauna o echipa foarte greu de batut.
Sunt in forma iar meciul cu englezii este pentru ei un meci de referinta.

2-0 Germania ...

E clar ca nemtii s-au antrenat bine ... Au inceput cit se poate de "nemteste"...
Trag bine de la distanta...

Kidu
24th June 2006, 18:28
Deutschland, Deutschland uber alles !!!!

2-0 cu Suedia si este numai minutul 12 !!!!!!!!!!!!!!!!!! smile

Cei ce acuza Germania de ajutorul arbitrilor nu sunt deloc realisti, aduceti dovezi concrete (o faza macar) care sa sustina chestia asta.

Anclation
24th June 2006, 18:37
Cartonas rosu pentru un suedez, Suedia joaca cu 10 jucatori dupa asta.

nubian
24th June 2006, 18:37
Deutschland, Deutschland uber alles !!!!

2-0 cu Suedia si este numai minutul 12 !!!!!!!!!!!!!!!!!! smile

Cei ce acuza Germania de ajutorul arbitrilor nu sunt deloc realisti, aduceti dovezi concrete (o faza macar) care sa sustina chestia asta.

Funny.. Nici nu putea sa-i ajute mai mult:headbang:
Daca si ala era fault de al 2-lea galben:no:
rusinos

Am impresia ca o sa se repete povestea de acu 4 ani si tara gazda o sa fie purtata pe brate de arbitri pana-n finala

best_lazialul
24th June 2006, 18:53
Pana acum Germania nu a fost ajutata de arbitri. Insa in acest meci este adevarat ca suedezul Lucic a fost eliminat mult prea usor. Oricum Germania a jucat foarte bine in prima repriza si cred ca si in 11 jucatori Suedia ar fi pierdut. Probabil ca scorul final va fi vreo 3-0 pentru nemti.

miril
24th June 2006, 18:53
Germanii superiori dar arbitrul in loc sa fluiere fault la Ljungberg, da un al doilea cartonas, foarte usor, la Lucic.

delaparis
24th June 2006, 18:58
Pentru mine este inca o greseala de arbitraj decisiva ... una in plus.

Arbitrul a scos cartonasul dupa protestele nemtilor ... altfel cred ca dadea numai fault si atit.

Catalanul
24th June 2006, 19:06
Mult prea usor acordat al 2-lea cartonas galben lui Lucic. Insa nu cred ca e asa de decisiva eliminarea... Germania are un avantaj lejer de 2 goluri si cu siguranta se va califica in sferturi...

Anclation
24th June 2006, 19:11
Penalty cam dubios pentru Suedia, dar ei au ratat ocazia! Inca 2-0.

delaparis
24th June 2006, 19:21
Acordat usor ... dar de fapt cred ca era in compensatie pentru rosu contra Suediei ...

Inca o data o greseala care repara o alta greseala ... :mda:

delaparis
24th June 2006, 19:55
Germania calificata pentru a 14 ea oara in sferturile CM din istoria competitiilor ...

Germania favorita clar :yeah:

miril
24th June 2006, 19:57
Da, compensatie pentru prima repriza de care suedezii nu au profitat, jucand slab, in general. Foarte buni Podolsky, Klose si Ballack, respectiv Isaksson.

starsteel
24th June 2006, 20:02
Deutschland calificata fara probleme. Problema apare in sferturi si poarta denumirea Argentina o echipa superioara nemtilor. Cu alte cuvinte punctul terminus pt. deutschland-oski. Cam multi polonezi in echipa germana.

Balaci
24th June 2006, 20:15
Deja se anunta un sfert cat o finala de CM:Germania-Argentina(sigur,cu conditia ca Argentina sa nu se faca de rusine cu Mexicul),si orice rezultat este posibil acolo!

Universal
24th June 2006, 20:16
inima mea este plina de tristete in acest moment,dar in acelassi timp ,sunnt si fericit.Acum stiu ca tara mea natalää este in sferturi.Cred ca va fi un meci de foc vs Argentina.
Prongnossticul meu:Echipa care poate invinge Argentina la acest campionat,este campioana mondiala.
Succes tuturor
:ok:
Uni

delaparis
24th June 2006, 20:20
Repede se da Argentina in sferturi ... :rolleyes:

Probabi dar se joaca inca ... rabdare ... :D

starsteel
24th June 2006, 20:24
..Prongnossticul meu:Echipa care poate invinge Argentina la acest campionat,este campioana mondiala.
Succes tuturor
:ok:
Uni
Unica echipa care poate invinge superba echipa a Argentinei e inegalabila Brasil.

Kidu
24th June 2006, 20:29
Deutschland calificata fara probleme. Problema apare in sferturi si poarta denumirea Argentina o echipa superioara nemtilor. Cu alte cuvinte punctul terminus pt. deutschland-oski. Cam multi polonezi in echipa germana.

O mare parte din frontiera de est a Germaniei este cu Polonia, deci este normal sa fie si multi etnici polonezi in Germania, mai ales datorita nivelului de trai. Klose este neamt polonez ce s-a nascut in Polonia intr-o familie de etnici germani, iar despre Podolski nu stiu prea multe.
Daca este sa o luam asa si noi am avut o serie de jucatori de baza la nationala care au avut alte etnii: Selymes, Belodedici, Klein, Boloni si astea sunt doar cateva nume care mi-au venit in minte din istoria mai recenta.
Oricum este o mica mare diferenta intre a convoca la nationala un jucator care are nationalitatea tarii tale dar care are apartenenta altei etnii si a naturaliza o serie de jucatori doar pentru a juca in nationala, jucatori care nu au nici treaba cu tara pt. care activeaza si aici un bun exemplu este Franta (uitati-va la un profil in nationala lor si ve-ti vedea doar 3 albi in primul 11).

P.S Exemplul nu are nici o tenta rasista.
P.S2 "delaparis" sterge-mi din nou mesajul pt. ca stiu ca te ataci datorita exemplului.
P.S3 Mesajul meu este off-topic, dar consider ca este in concordanta cu subiectul discutat.

vinsanity
24th June 2006, 20:31
final trist pt Larsson la nationala, nemtii au meritat victoria...argentinienii vor avea probleme mari cu ei...

starsteel
24th June 2006, 20:34
Oricum maniera de executare a loviturii de la 11metri a lasat mult de dorit.

O mare parte din frontiera de est a Germaniei este cu Polonia, deci este normal sa fie si multi etnici polonezi in Germania,...
Remarca mea tine si de frustrarea statelor mai mici care alimenteaza cu jucatori marile puteri. Oricum e jenant sa vezi cum un etnic polonez lupta pt. Germania intr-un meci contra Poloniei dar asta nu e nimic pe langa sportivii care reprezinta la Olimpiada tari dupa ce in prealabil au concurat pt. tara natala.

Kidu
24th June 2006, 20:48
starsteel acum alimentam o discutie off-topic, sper insa sa fie trecuta cu vederea pt ca are legatura cu subiectul.
Klose si Podolski nu au activat niciodata pt Polonia, cu atat mai mult cu cat Klose a si refuzat selectionata Poloniei in timpul in care nu a fost remarcat de catre selectionerul german. El este nascut intr-o familie cu radacini germane din Polonia, iar faptul ca activeaza pt Germania nu este decat o reintoarcere la origini, parerea mea.

BAK
24th June 2006, 20:52
Deutschland rulleeezzzz!!!!!!!!! Priviti urmatoare campioana mondiala....
Podolski, Klose, Ballack ,faceti-l mandru pe Beckenbauer...

bran
24th June 2006, 20:53
Germania a intalnit azi o echipa slaba. Cu Argentina va fi cu totul altceva.

delaparis
24th June 2006, 20:54
THE KID: Sa fie clar ...
Daca intri tare in off-topic si vrei cu adins sa faci valuri socind cu expresii si termeni in afara regulamentului atunci vei avea dreptul la acelasi tratament ca si ceilalti ... adica stergerea mesajului si warning cel putin ...
In schimb daca iti expui punctul de vedere cu calm si argumentat atunci te citim si ne expunem propriul punct de vedre in calm de asemenea ...

Uite exemplu aici ...

"
Oricum este o mica mare diferenta intre a convoca la nationala un jucator care are nationalitatea tarii tale dar care are apartenenta altei etnii si a naturaliza o serie de jucatori doar pentru a juca in nationala, jucatori care nu au nici treaba cu tara pt. care activeaza si aici un bun exemplu este Franta (uitati-va la un profil in nationala lor si ve-ti vedea doar 3 albi in primul 11).
"

Asta e postul tau ... eu nu sunt de acord deci raspund fara sa sterg mesajul si argumentind ...

Pentru cei care citesc si judeca, jucatorii de culoare din echipa Frantei sunt toti nascuti si de trei generatii pe teritoriul Frantei ... Exceptii fac numai Vieira si Boumsong ... care la virsta de trei ani au venit in Franta :happy

Deci nimeni nu a fost naturalizat in Franta pentru a juca in echipa nationala ... TOTI au fost de mici copii formati la cluburile lor de cartier , regiune, club mare ... etc inainte sa devina titulari la echipa franceza de la CM ...

Atit cu offtopicul ...


Germania s-a calificat cu brio ... si cu doi/trei polonezi in lot ... /hello


PS. trolling nu se mai permite pe thread'urile CM

pinki
24th June 2006, 20:56
dezamagitor... :no: ma asteptam sa piarda suedia, dar nici chiar asa... n-au jucat aproape deloc si aproape nimic, larsson mai bine incerca sa suteze pe jos si macar daca apara lehman avea constiinta curata. m-au dezamagit foarte tare suedezii... sper ca argentina sa incheie parcursul nemtilor la mondialele astea de la ei... :evil:

nubian
24th June 2006, 21:05
Pentru cei care citesc si judeca, jucatorii de culoare din echipa Frantei sunt toti nascuti si de trei generatii pe teritoriul Frantei ... Exceptii fac numai Vieira si Boumsong ... care la virsta de trei ani au venit in Franta :happy

Deci nimeni nu a fost naturalizat in Franta pentru a juca in echipa nationala ... TOTI au fost de mici copii formati la cluburile lor de cartier , regiune, club mare ... etc inainte sa devina titulari la echipa franceza de la CM

Eu stiam ca Vieira a venit in Franta din Senegal la 7 ani, dar probabil tu stii mai bine.
Intradevar, nici unul dintre jucatorii din nationala Frantei n-a fost nationalizat pentru a juca fotbal, spre deosebire de Podolski care a fost nationalizat pt a juca pentru Germania.
Cat despre culoarea fotbalistilor din nationala Frantei, The Kid ar trebiu sa stie ca nu trebuie sa ai o anumita culoare pt a fi francez adevarat. Chestia asta n-ar fi trebuit adusa in discutie. (damn, iar ma trezesc facand offtopic..:sleep: )

carlo
24th June 2006, 21:25
starsteel acum alimentam o discutie off-topic, sper insa sa fie trecuta cu vederea pt ca are legatura cu subiectul.
Klose si Podolski nu au activat niciodata pt Polonia, cu atat mai mult cu cat Klose a si refuzat selectionata Poloniei in timpul in care nu a fost remarcat de catre selectionerul german. El este nascut intr-o familie cu radacini germane din Polonia, iar faptul ca activeaza pt Germania nu este decat o reintoarcere la origini, parerea mea.
Nu e vorba de nici o intoarcere la origini ci de contul care il are la banca in Germania,intelegi?:ok:


O mare parte din frontiera de est a Germaniei este cu Polonia, deci este normal sa fie si multi etnici polonezi in Germania, mai ales datorita nivelului de trai. Klose este neamt polonez ce s-a nascut in Polonia intr-o familie de etnici germani, iar despre Podolski nu stiu prea multe.
Daca este sa o luam asa si noi am avut o serie de jucatori de baza la nationala care au avut alte etnii: Selymes, Belodedici, Klein, Boloni si astea sunt doar cateva nume care mi-au venit in minte din istoria mai recenta.
Oricum este o mica mare diferenta intre a convoca la nationala un jucator care are nationalitatea tarii tale dar care are apartenenta altei etnii si a naturaliza o serie de jucatori doar pentru a juca in nationala, jucatori care nu au nici treaba cu tara pt. care activeaza si aici un bun exemplu este Franta (uitati-va la un profil in nationala lor si ve-ti vedea doar 3 albi in primul 11).

P.S Exemplul nu are nici o tenta rasista.
P.S2 "delaparis" sterge-mi din nou mesajul pt. ca stiu ca te ataci datorita exemplului.
P.S3 Mesajul meu este off-topic, dar consider ca este in concordanta cu subiectul discutat.
Nu poti compara nationala noastra cu Germania,o echipa cu traditie in fotbal si o natie cu o mandrie iesita din comun,dar...
In era Berti Vogts orice fraier care dadea 3 goluri in Bundesliga,primea cetatenia germana (Paolo Rink,Sean Dundee,etc.),jucau 2 meciuri in nationala si se "taiau" ca maioneza.Atunci a inceput fotbalul german sa decada si nemtii au devenit constienti de faptul ca cluburile si federatia nu pot asigura urmatoarea generatie de fotbalisti.Si pentru ca sunt asa de mandrii (mandria asta da cateodata in prostie...) si voiau cu orice pret sa tina pasul cu valorile din fotbalul mondial,au facut prostia sa se orienteze spre jucatori veniti din afara,nu spre cei crescuti de ei.
Unui Klose,Podolski sau Asamoah i se falfaie de Germania,dar de-aici iese banul.Una e sa fii platit in Euro si alta e sa fii platit in zloti sau sa primesti cate un sac cu cartofi...

Kidu
24th June 2006, 22:05
carlo iti dau dreptate pe undeva mai ales ca esti din Frankfurt si vezi mult mai obiectiv problema :)

P.S Daca discutia deranjeaza si este considerata off-topic, precizati unde putem dezbate acest subiect care se leaga de meciul de astazi.

delaparis
24th June 2006, 22:10
Aici ...

Dar cu argumente ...

tu26dor
25th June 2006, 00:51
prea simplu pt nemti. totul s-a scris in primul sfert de ora... bravo lor. au stiu ce vor.

SORENSEN
25th June 2006, 01:41
Germania a crescut cate putin la fiecare meci...si astazi a jucat bine...dar cu Argenitna va fi foarte greu...
Hai Germania !

NORGEMAN
25th June 2006, 05:11
Ce meci de kkt!!! sincer vorbind. nici nu m-am uitat la meci:)

oaspetele
25th June 2006, 08:30
asta e chiar tare.
Germania are probleme mari in aparare, mai ales pe flancuri. acolo trebuie lucrat. cat despre Podolski, eu nu-l vad atat de mare. ambele goluri poarta semnatura lui Klose (nume nemtesc 100%).
daca Ballack prinde o zi mare, coroborata cu setea de gol a lui Klose, s-ar putea sa vedem Argentina scoasa din sferturi, mai ales ca au fost nevoiti sa se intrebuinteze din greu cu Mexic-ul.
m-au dezamagit putin nemtii prin apatia din repriza a doua, dar probabil ca se gandeau mai departe, menajandu-se nitel.

dragos_popa17
25th June 2006, 09:00
Cat au putut sa traga nemtzii :D Fantastic. Cum o prindeau cum o bubuiau. Si o bubuiau si bine. Suedezii, mai varza decat ma asteptam. Si nu aveam asteptari prea mari. Omul meciului a fost Klose. El a facut golurile, Podolski doar a trebuit sa dea in ea. Cu Argentina va fi mai greu totusi. Cred ca vom vedea goluri multe.

SORENSEN
25th June 2006, 12:04
asta e chiar tare.
Germania are probleme mari in aparare, mai ales pe flancuri. acolo trebuie lucrat. cat despre Podolski, eu nu-l vad atat de mare. ambele goluri poarta semnatura lui Klose (nume nemtesc 100%).
...
Klose e nascut in Polonia intr-o familie poloneza dar cu origini germane :o:
Cat despre meci ..cica a fost slab...mie mi s-a parut un meci bun ...Germania are probleme in aparare dar si Argentina are probleme seriose acolo...

best_lazialul
25th June 2006, 12:31
La omul meciului l-as trece pe portarul suedez Isaksson care a limitat proportiile scorului. Am fi putut asista la un scor de genul celui de la eciul Argentina-Serbia. Si Klose a facut un meci foarte bun. Ballack si-a dorit foarte mult sa inscrie insa s-a opus aparatorul buturilor 'oaspetilor'.

oaspetele
25th June 2006, 17:16
da, foarte bun portarul suedez. pacat de el, si de inca 2-3 jucatori de-ai Suediei. in rest, o echipa slab motivata si lipsita de aplomb.

Vadim
25th June 2006, 17:58
Care mai mereu ajunge in fazele finale ale turneelor finale...

carlo
25th June 2006, 18:01
Germania a avut adversari destul de slabi pana acum.Vineri va trebui sa arate daca intr-adevar echipa este pe un drum bun sau nu au avut decat noroc in meciurile anterioare.
Tactica lor este buna atata timp cat nu sunt condusi,daca Argentina da primul gol,Germania este terminata!
Nemtii exagereaza putin,ei se vad deja campioni mondiali dar mai au ceva de parcurs pana acolo,mai ales ca nu vor mai avea acel traseu simplu spre finala ca acum 4 ani cand au jucat cu Paraguay,USA si Coreea,echipe mediocre,si pe care abia le-au invins cu 1-0.

Universal
26th June 2006, 02:40
Germania castiga Titlul Mondial daca invinge Argentina. Treaba mai usoara decat se asteptau unii.
Eu am crezut de la inceput in tara mea ca va reusi sa ajunga cel putin in sferturi :ok:

De unde cu arbitri..nu cu noi , corectitudinea este cuväntul numärul 1

carlo
26th June 2006, 20:42
Germania castiga Titlul Mondial daca invinge Argentina. Treaba mai usoara decat se asteptau unii.
Eu am crezut de la inceput in tara mea ca va reusi sa ajunga cel putin in sferturi :ok:

De unde cu arbitri..nu cu noi , corectitudinea este cuväntul numärul 1
Si eu am crezut la inceput ca tara mea va ajunge cel putin in semifinale dar candva am observat ca nici macar nu s-a calificat pentru CM!!!:mda:

Universal
26th June 2006, 20:49
Färää stabilitate nu se poate face absolut nimic. De aceea sper sä väd in 2008 cänd plec In Schweiz sä vad 1-2 matches si Romäniää.

Vä urez mult succes. Capul sus! :ok: Veti reusi daca veti avea o ''phantomää'' adicää 5-6 jucätori care sä fie mereu la Equipa Nationalää, mereu gata sä ajute.

:ok: Veti reusi

pinki
26th June 2006, 20:53
ohoho, noi mai avem tare mult pana la nivelul din '94 sa zicem, hai si '98... in primul rand mutu e marea mea problema, e inutil, ingamfat, egoist si nu face nimic bun.;..

Universal
26th June 2006, 21:02
Adrian Mutu? Am auzit numai lucruri bunä de el :ok: Am auzit cä adevenit tatä iar el a fost ofertat de clubul meu de suflet Fc Bayern München , sä joace 4 ani.De ce sä fie ingämfat dacä este cäutat de un club cunoscut si bun ca Bayern?

pinki
26th June 2006, 21:12
pai ti-ai raspuns singur. e ingamfat pt ca e foarte bine ofertat in afara, se crede atacantul suprem si joaca mai mult singur decat cu restul echipei. se cearta cu antrenorul... daca l-ai fi vazut jucand ai fi inteles. nu zic ca nu joaca bine, dar la nationala e prea egoist si de la egoismul lui ni s-au tras noua multe rele...

NORGEMAN
26th June 2006, 21:14
pai asta dovedeste ca noi depiundem de Mutu si ori ce am spune ca e nu stiu cum si ca face nu stiu ce, noi tot cu el putem sa ne mai calificam la un turneu final

Universal
26th June 2006, 21:19
:)) Parcä l-ai descrie pe Zlatan :))))))))

pinki
26th June 2006, 21:27
pai asta pt ca nu avem alt atacant care sa aiba aceleasi talente... sau, nu stiu, eu de la eliminare n-am mai vazut nici un meci cu echipa noastra... poate acu' dupa state sunt mai grozavi... cine mai e in echipa noastra nationala titular acum ?

NORGEMAN
26th June 2006, 21:40
Suedia-Germaia, alooooo. Titulari au fost Klose, Podolski, Lehman si multi altii care au castigat un meci cu Suedia; invers nu scriu ca nu prea cunosc echipa Suediei:D

Universal
26th June 2006, 21:41
cocis,gioan,radoi,nicolitzä,chivu,mutu,lobont,mazi lu.niculae,dica,.....altii nu mai stiu

NORGEMAN
26th June 2006, 21:49
ma rog, multi dintre ei nu sunt titulari dar sa spunem...
Tu zi-ne echipa Suediei:D

pinki
26th June 2006, 21:52
larrson, ljunberg, isacson, ibrahimovic, lucic, wilhelmson. pe-astia i-am remarcat eu, in rest au nume prea grele, si pt astia am facut destul efort :D

NORGEMAN
26th June 2006, 22:01
mai e unul alberg parq

Universal
26th June 2006, 22:06
Bravo :ok: nu credeam ca imi cunoasteti jucatorii :ok:

Allbäck, de fapt :ok: eu sper sä vad Ger in finala sä fie cea care o poate invinge pe Brazilia...este cred singura echipä europeanä..

carlo
27th June 2006, 21:08
Bravo :ok: nu credeam ca imi cunoasteti jucatorii :ok:

Allbäck, de fapt :ok: eu sper sä vad Ger in finala sä fie cea care o poate invinge pe Brazilia...este cred singura echipä europeanä..
Germania nu bate Brazilia nici daca Klinsi bate la 2 noaptea la usa la brazilieni si le spune:"Hai sa jucam"!:yeah:

NORGEMAN
27th June 2006, 22:58
Normal, la 2 noaptea in Germania, in Brazilia e ziua... :)

Universal
28th June 2006, 19:35
.... mai vedem noi...toti au subestimat Deutschland..lasä cä vedeti voi cät de slabä este Deutschland acasä ....cu 10 goluri date....

carlo
28th June 2006, 20:13
Normal, la 2 noaptea in Germania, in Brazilia e ziua... :)
E vorba de acest CM!:ok:

Universal
28th June 2006, 20:15
In care Deutschland devine Campioana Mondialä. Lumea oaspete la campioni Möndial

pinki
29th June 2006, 11:42
mi se pare foarte funny ca fiecare are o idee fixa si toti spunem acelasi lucru de 500 de ori. eu cu brazilia mea, universal cu deutschland ai lui... si tot asa... e foarte funny :ok:

Universal
29th June 2006, 17:18
Eu vä respect pe toti, vä respect opiniile fiindcä am crescut fair-play.
Okäy, uneori exagäräezz destul de mult. Poate fiindcä imi iubesc foarte mult tara si sunt mändru de ea. Asa ar trebui sä fie toti. Sä nu ne fie rusine de tara noasträ. In ea träim, in ea crestem , in ea muncim.

Dar cänd väd cum joacä echipa mea la euphorie, wow, cxe pot spune, normal, sunt fan , sunt un om care tine cu ea.Nu ar trebui sä fie asa?
Plus cä sunt obiectiv cänd spun ceva, dau date, fapte.

delaparis
29th June 2006, 17:44
mi se pare foarte funny ca fiecare are o idee fixa si toti spunem acelasi lucru de 500 de ori. eu cu brazilia mea, universal cu deutschland ai lui... si tot asa... e foarte funny :ok:

Suporteri adevarati ... :D

Si eu cu Franta ... lor .... :D

pinki
29th June 2006, 18:38
pai si eu sunt cu brazilia... lor... de fapt :D uitasem de tine si de franta ta, cum am putut? haha. n-am zis ca nu e bine ca fiecare sa sustina o echipa, ce pot sa zic, am incercat si eu sa fiu obiectiva cat de cat in ceea ce priveste brazilia, m-au acuzat cam multi ca sunt subiectiva... asta e :D mie mi se pare ca pana acum am fost destul de obiectiva :D

Universal
29th June 2006, 18:50
Maine incepe jocul..... sant deja putin nervos

Universal
29th June 2006, 19:12
Päcat cä lipseste Norvegia,Romänia.Romänia in special nu ar fi trebuit sä rateze. Pink- este normal- el nu tine cu Brazilia...

NORGEMAN
29th June 2006, 22:14
Päcat cä lipseste Norvegia,Romänia.Romänia in special nu ar fi trebuit sä rateze. Pink- este normal- el nu tine cu Brazilia...

:yeah: Norge si Romania ar fii trebuit sa joace acum la turneul final, dar din pacate exista tara numita Cehia:hmm:

pinki
29th June 2006, 23:18
eh, nici noi nu avem mentalitatea potrivita...

Universal
30th June 2006, 17:02
Acum depinde cum se va comporta Olanda...sper sincer sä se califice Rom. / Ontopic: Acum este momentul revenirii Germaniei... sä vedem dacä am avut dreptate

NORGEMAN
2nd July 2006, 01:21
... ai avut

sun
2nd July 2006, 09:27
Daca nu veti discuta ontopic , voi fi nevoit sa inchid threadurile de optimi

Universal
3rd July 2006, 03:25
nu inchide- oricum toti au subestimat Germania. Va deveni campioanä Mondialä. :ok: