PDA

View Full Version : Boxeri români suspendați pe viață pentru furt



resita
29th October 2007, 19:40
Trei pugiliști români au primit interdicție pe viață de a boxa, după ce au fost prinși furând dintr-un magazin din Chicago, în timpul campionatului mondial de amatori.

Marius Bogdan Dinu de 21 de ani, Ronald Gavril 21 și Gabriel Stan de 20 de ani, au fost prinși asupra faptului vineri și deja au fost trimiși acasă, se arată într-un comunicat al Asociației Internaționale de Box Amator AIBA.

„Acest fel de comportament pătează imaginea și reputația AIBA precum și pe cea a boxului”, a spus președintele asociației, Wu Ching-kuo.

„Măsurile luate de asociație ilustrează perfect lipsa oricărui fel de toleranță față de un comportament reprobabil, atât în interiorul cât și în afara ringului”, a mai spus domnul Wu Ching-kuo.

Conform AIBA, președintele Federației Române de Box, Rudel Obreja, a cerut deja în mod public scuze pentru incident.

Campionatul mondial este ultimul mare eveniment internațional de box până la Jocurile Olimpice din Beijing, de anul viitor. sursa bbc

nu-mi vine sa cred, pana unde se poate cobora un sportiv :rosu::rosu::rosu:

YoYoyOi
29th October 2007, 19:43
am urmarit si eu cazul, ce s-a mai zis prin presa. Si nu sunt delo c convinsa ca e chiar asa cum zic oficialitatile. Am impresia ca cei de la forul mondial s-au cam grabit in a lua decizii, tinand cont ca nu s-a dat o sentinta in acest caz. Chiar in tara tuturor pusibilitatilor a fost posibil ca, in acest caz, prezumtia de nevinovatie sa fie inexistenta.
Deja s-au grabit toti sa le sara in cap celor trei, sa-i dea la televizor ca pe marii infractoi ai istoriei, fara a avea certitudinea ca sunt vinovati.

resita
7th November 2007, 19:35
Șoc în boxul românesc: Rudel Obreja, acuzat că a înscenat furtul din Chicago
Scandalul de la Campionatele Mondiale de Box din Statele Unite capătă proporții.
Prinși de către camerele de supraveghere furând dintr-un magazin in Chicago, pugiliștii Ronald Gavril, Bogdan Dinu și Iulian Stan au fost excluși din turneu și au fost suspendați pe viață de către Federația Internațională de Box (AIBA). Încercând să își susțină nevinovăția, Bogdan Dinu a făcut o declarație pe cât de ciudată, pe atât de cutremurătoare în cazul în care se va dovedi a fi veridică.

Ei bine, boxerul român susține că întreg episodul petrecut pe pământ american ar fi fost nimic mai mult decât o încenare din partea lui Rudel Obreja, nimeni altul decât președintele Federației Române de Box. „Înainte de a merge la Campionatul Mondial am primit mai multe propuneri de a trece la profesioniști, printre care și una din partea domnului Rudel Obreja, dar eu nu am acceptat. Nu exclud ca tot incidentul cu furtul să fie o răzbunare a dânsului pentru că nu am acceptat. Probabil e o lucrătură, deoarece eu sunt nevinovat”, a declarat Bogdan Dinu în cursul zilei de miercuri.

Obreja nu recunoaște nimic

Auzind acuzațiile făcute de Dinu, Rudel Obreja recunoaște parțial povestea pugilistului, infirmând însă în totalitate că ar fi regizat în vreo manieră furtul din Chicago. „Nu știu cine îl învață pe acest băiat să spună astfel de lucuri. Această discuție cu trecerea la profesioniști a existat, dar după Olimpiada de la Beijing se punea această problemă, pentru că eu vreau medalii olimpice. Despre faptul că eu i-aș fi înscenat furtul, nu văd cum. I-am băgat eu obiectele în pungă, am vrut eu ca ei să fure și Federația Română de Box să aibă de suferit?”, a declarat Obraja.

În cazul deloc fericit în care președintele FRB va fi găsit vinovat, boxul românesc va fi clătinat cu siguranță din rădăcini, în primul rând din cauza amploriii internaționale pe care o are cazul cu pricina.

rob_din
7th November 2007, 19:56
De prezumtia de nevinovatia au auzit cei de la AIBA si toata presa romaneasca? Eu unul nici nu le iau apararea nici nu-i acuz dar putin bun simt presa din Romania putea sa aiba.
Oricum si daca au furat suspendarea pe viata dictata de AIBA e absurda. Eu n-am mai auzit asa ceva in sport. Sa-i suspende doi ani ca in cazul unui dopaj dovedit. AIBA asta e urmasa lui Stalin?