PDA

View Full Version : Swiss Cup 2007



rob_din
29th October 2007, 00:16
La competitia de duminica viitoare Romania participa cu Sandra Izbasa si Flavius Koczi


01 Brasilien
Daniele Hypolito / Diego Hypolito

02 Italien
Lorena Coza / Enrico Pozzo

03 Niederlande
Verona van de Leur / Epke Zonderland

04 Ukraine
Alina Kozich / Andri Isajew

05 USA
Jana Bieger / Sean Townsend

06 Rumänien
Sandra Raluca Izbasa / Flavius Koczi

07 Schweiz
Ariella Käslin / Niki Böschenstein

08 Russland
Swetlana Kljukina / Sergej Korokordin

09 Korea
Jo Hyun-Joo / Choi Jin Sung

10 Deutschland
Oksana Tschusowitina / Eugen Spiridonov

11 Kanada
Elyse Hopfner-Hibbs / Nathan Gafuik

cata10
30th October 2007, 12:13
Se transmite la TV?

ioanavol
30th October 2007, 14:13
La competitia de duminica viitoare Romania participa cu Sandra Izbasa si Flavius Koczi

super!:yeah:

vio76
2nd November 2007, 11:49
Modificare: Steliana Nistor in locul sandrei Izbasa. Direct de la Milano va veni la Zurich.

mikeyy
2nd November 2007, 17:52
Multumim d info Vio :)
Va avea Stela o perioada incarcata....pacat de Sandra

crisloregym
2nd November 2007, 18:29
Da, sa dea Dumnezeu sa nu fie foarte grav cu Sandra!!!!!! Si sa speram ca perioada asta asa de incarcata nu va avea efecte asupra Stelei!!!!! Mai degraba la urmatoarele concursuri le rodeaza si pe celelalte fete, ca sa nu ajunga Stela extenuata.

rob_din
2nd November 2007, 21:08
Da, sa dea Dumnezeu sa nu fie foarte grav cu Sandra!!!!!! Si sa speram ca perioada asta asa de incarcata nu va avea efecte asupra Stelei!!!!! Mai degraba la urmatoarele concursuri le rodeaza si pe celelalte fete, ca sa nu ajunga Stela extenuata.

Nu este o periada extrem de incarcata pentru Stela. Sunt totusi doar doua zile de concurs chir daca in tari diferite. Nu cred sa aiba probleme din cauza asta. In plus si alte gimnaste vad ca fac trei concursuri in trei weekenduri consecutive (CM de la Stuttgart sapt trecuta, Swiss Cup/concursul din ITA ssapt asta si CM Glasgow sapt viitoare.

Oricum eu daca as fi fost antrenorul lotului as fi dus-o pe Stela doar la Swiss Cup nu si la concursul din ITA

crisloregym
2nd November 2007, 21:31
Da, dar in conditiile in care si Sandra era apta, a fost ok sa o trimita pe Stela sa se "bata" cot la cot cu Ferrari. Totusi, acuma, ca s-aintamplat asa, as fi preferat s ao deplaseze pe Druncea si sa o lasa pe Stela pana la Glasgow:D

mikeyy
2nd November 2007, 21:42
Chiar Forminte a spus ca Sandra e obosita si ca se resimte....poate asta a fost una din cauzele accidentarii...putea sa o trimita pe Druncea care nu are probleme sau pe Cerasela

ioanavol
3rd November 2007, 18:08
http://www.prosport.ro/articole/steliana-nistor-si-flavius-koczi-fac-pereche-la-cupa-elvetiei/65268

Echipele care vor participa la Cupa Elvetiei:
1. Brazilia Daniele Hypolito/ Diego Hypolito
2. Italia Lorena Coza / Enrico Pozzo
3. Olanda Verona van de Leur/ Epke Zonderland
4. Ucraina Alina Kozich / Andri Isajew
5. Elvetia 2 Lucia Tacchelli / Claudio Capelli
6. Romania Steliana Nistor/ Flavius Koczi
7. Elvetia Ariella Kaslin/ Niki Boschenstein
8. Rusia Swetlana Kljukina/ Serghey Korokordin
9. Corea Jo Hyun- Joo/ Choi Jin Sung
10. Germania Oksana Tschusowitina/ Eugen Spiridonov
11. Canada Elyse Hopfner- Hibbs/ Nathan Gafuik

vio76
3rd November 2007, 18:26
Da, dar in conditiile in care si Sandra era apta, a fost ok sa o trimita pe Stela sa se "bata" cot la cot cu Ferrari. Totusi, acuma, ca s-aintamplat asa, as fi preferat s ao deplaseze pe Druncea si sa o lasa pe Stela pana la Glasgow:D

Ferrari nu o sa concureze. Accidentarea ei de la mondiale s-a dovedit a fi o fractura si inca nu s-a refacut. Scrie pe site-ul Eurosport Italia.

crisloregym
3rd November 2007, 20:16
Ferrari nu o sa concureze. Accidentarea ei de la mondiale s-a dovedit a fi o fractura si inca nu s-a refacut. Scrie pe site-ul Eurosport Italia.

Aoleu, si ea????Pacat:(.

ioanavol
3rd November 2007, 22:43
poate ca acum am mai multe informatii decat inainte (de fapt sunt sigura de asta)...dar a inceput sa mi se para ca in gimnastica victoria e mai mult de conjuctura, castiga cea (dintre cele de top 10-15 evident) care se "nimereste" sa fie sanatoasa la un anumit concurs.

si mie mi se pare trist ca se intampla accidentarile astea:(, parca tot mai dese...CODUL e de vina, parerea mea.

crisloregym
3rd November 2007, 22:52
Da, Ioana, si e cred la fel. Inainte de 2004 accidentarile nu erau chiar atat de dese si cu atat mai mult de o durata atat de lunga:(. Acum vedem gimnaste care stralucsc intr-un an, dupa care doi ani nu el vedem decat cel mult la un aparat. Majoritatea se retrag, altele revin, ca Liukin, ca sa faca o figura destul de proasta si, mai mult, sa se acciidenteze din nou. Nu sunt fan Ferrari neaparat, dar imi plac determinarea si faptul ca a reusit sa fie acolo sus fara sa fie romanca, rusoaica, americanca ori chinezoiaca. si asta e extraordinar...si spper sa o vad la JO, sincer, pentru caprefer o competitie in care sa se castige datorita valorii si nu accidentarilor sau ratarilor. Din pacate, lucrurile merg pe un fagas mai mmult decat prost, iar accidentari la nivel mondial ca in ultimii trei ani nu am mai vazut. Ca sa nu mai adaug si ca din cauza ratarilor competitiile au pierdut atat de mult din spectacol si din tot ceea ce inseamna gimnastica!!!!!

ioanavol
3rd November 2007, 22:55
da, si eu prefer un exercitiu mai usurel, dar dus la capat cu siguranta si zambetul pe buze, decat sa imi tresara inima mereu ca pot cade in cap sau mai stiu eu cum.
acum sunt accidentari cu nemiluita si la antrenamentele oficiale, e rau de tot...

vlad001
3rd November 2007, 23:18
Am vazut un articol pe intlgymnast in timpul mondialelor:
http://www.intlgymnast.com/events/2007/worlds/normile_090507.html

Marea majoritate a oamenilor spun ca nu numai faptul ca se fac elemente dificile duce la accidentari mai dese (se faceau elemente dificile si inainte) ci faptul ca se fac multe dificile in acelasi exercitiu, ceea ce duce la uzura oaselor mult mai repede.
Unii zic ca singurul mod de a descuraja gimnastii sa continue cu cresterea dificultatii e ca arbitrajul sa devina mai sever, in asa fel incat sa nu mai merite sa faci un element decat daca il faci perfect. Altii zic ca ar trebui schimbat codul sa nu mai numere cele mai grele 10 elemente, ci mai putine.

ioanavol
3rd November 2007, 23:51
multumesc pentru articol, Vlad.
au dreptate la faza ca cei care erau f buni nu puteau fi departajati de cei buni in codul vechi/intr-un cod cu un plafon.
dar corpul omului are limite...oricat de mare ar fi talentul, o sa se ajunga la elemente atat de grele incat o singura ratare, la antrenamente sau in concurs, sa scoata sportivul pe tusa. caci orice sportiv mai are si zile/ore/minute/secunde proaste.
atunci chiar ca va fi 100% noroc luatul medaliilor (exagerez si eu un pic, dar e pt ca devin din ce in ce mai pesimista)

vlad001
4th November 2007, 15:16
De la slymartini care se uita la televiziunea braziliana si ofera quick hints pe gymworld:
Dupa prima rotatie Stela si Flavius pe locul 6:

2. Brazilia 29.650
Dabielle Hypolito UB 13.800
Diego Hypolito FX 15.850

7. Italia 28.600
? UB 13.500
Enrico Pozzo HB 15.100

9. Olanda 27.900
Van der Leur VT 13.450
Epke HB 14.450

5. Ukraina 29.200
Kozich VT 14.600
Isayev FX 14.600

10. Elvetia 27.850
Lucia Tacchelli VT 14.500
Claudio Capelly FX 13.350

6. Romania 29.100
Nistor vT (doar full Yourchenko) 14.000
Koczi PH 15.100

4. Elvetia 2 29.600
Ariella Kaeslin VT 14.500
Niki SR 15.100

8. Rusia 28.400
Klyukina VT 14.450
Sergei FX 13.950

11. Koreea 27.200
JO VT 13.900
Choi FX 13.300

1. Germania 30.650
Chusovitina VT 15.650
Spiridonov FX 15.000

2. Canada 29.650
Hopner-Hobbs UB 15.000
Gafuik FX 14.650

vlad001
4th November 2007, 15:23
Din rotatia a doua:

Romania 31.500
Nistor UB 15.000 (great routine)
Flavius VT 16.500

Elvetia 29.400
Lucia Tacchelli UB 13.100
Claudio Capelly VT 16.300

Ukraina 29.600
Kozich VT BB 14.000
Isayev VT 15.600

Olanda 29.500
Van der Leur BB 13.400
Epke VT 16.100

Mai departe nu mai da quick hints pentru ca trebuie sa plece :(
Dar o sa puna video-uri mai tarziu :)

mikeyy
4th November 2007, 15:25
Multumim de rezultate Vlad

vlad001
4th November 2007, 17:35
n finala s-au calificat echipele Romaniei, Germaniei, Rusiei si Braziliei.
Stela a luat 15.7 la barna in calificari. In finala se va pleca de la 0

mikeyy
4th November 2007, 17:41
Multumim....o nota frumoasa la barna :). Si finala cand va fi?

vlad001
4th November 2007, 17:42
Tot azi, in continuare.

vlad001
4th November 2007, 17:51
Au aparut si rezultatele finale. Din cate inteleg, in finala a fost doar un aparat
De la Sandra de pe gymworld:
1. Rom
2. Ger
3. Rus
4. Bra

Rusia a facut paralele si la feminin si masculin, foarte bine.
Brazilia Danielle Hypolito a avut 2 caderi la barna, Diego a avut un sol foarte bun
Din echipa Germaniei la masculin prima saritura a foat foarte buna, a doua mai usoara
Steliana a avut o problema la paralele, i-a alunecat o mana la un kip (n-am inteles daca a cazut sau nu) , cu restul exercitiului foarte bine, Flavius a avut 2 sarituri foarte bune

mikeyy
4th November 2007, 17:53
Vlad sa inteleg ca a castigat Romania nu?

vlad001
4th November 2007, 17:55
Da, Romania pe primul loc.

mikeyy
4th November 2007, 17:56
Super...Felicitari Stela & Flavius !!!!!! :)

vlad001
4th November 2007, 18:41
Si rezultatele oficiale:
http://www.swiss-cup.ch/fileadmin/user_upload/dateien/pdf/Swisscup_2007_Gesamtrangliste.pdf

Pegasnegru
4th November 2007, 19:03
Bravo Stela si Flavius!! :)

vlad001
4th November 2007, 19:16
Si o poza de pe site-ul competitiei: http://www.swiss-cup.ch/

mikeyy
4th November 2007, 19:19
Si o poza de pe site-ul competitiei: http://www.swiss-cup.ch/

Frumoasa poza, dar nu imi place sa o vad pe Stela atat de bandajata la genunchi :(

vlad001
4th November 2007, 20:11
Cred ca aici: http://livetv.ru/en/chanelinfo/246/
Se transmite inregistrarea Swiss Cup. Eu vad ceva doar la click pe iconul cu 180kbps 28% si se vede destul de prost, la restul dureaza prea mult pana se incarca. Dar poate aveti mai mult noroc

mikeyy
4th November 2007, 20:26
Merci Vlad....acum ma uit si e o gimnasta din koreea la barna...sper sa-i va dis pe romani

mikeyy
4th November 2007, 20:58
Super exercitiul Stelianei la barna...doar un pas la aterizare si un pic pirueta suprarotata in rest perfect.....bravo stela!!

Pegasnegru
4th November 2007, 21:12
Ce nota a laut Stela? Intreb ca sa-mi fac idee de felul cum se depuncteaza acum, fiindca sunt deacord cu Vlad, cred ca au inceput arbitrii sa arbitreze mai sever.

vlad001
4th November 2007, 21:17
15.700, cu nota de plecare 6.6

mikeyy
4th November 2007, 21:22
Doar 6.6 nu am observat ca lipseste vreun element...de ce oare? S-ar putea sa nu-mi fi dat seama ca si-a scos vreun element

vlad001
4th November 2007, 21:32
N-am vazut decat pirueta ca a facut-o cu piciorul jos si nu la orizontal, in rest nu-mi dau seama. Oricum si la mondiale a primit doar 6.7 in finala, asa ca notele de plecare sunt pe aproape.

vio76
5th November 2007, 08:54
Steliana a adaugat ceva in exercitiul de la paralele caci a avut 7.0 in finala! In a-2-a rotatie cand a facut tot paralele a avut doar 6.9.

vlad001
5th November 2007, 13:35
Da, se vede elementul nou in filmuletul de la Milano, postat de mikkey.
http://www.youtube.com/watch?v=a8GseBLRt2E
Are o tranzitie in plus de pe bara mica pe cea mare (in jur de secunda 20) dar nu stiu sa spun ce element e si cat valoreaza.

mikeyy
5th November 2007, 15:36
Da, se vede elementul nou in filmuletul de la Milano, postat de mikkey.
http://www.youtube.com/watch?v=a8GseBLRt2E
Are o tranzitie in plus de pe bara mica pe cea mare (in jur de secunda 20) dar nu stiu sa spun ce element e si cat valoreaza.

Da asa este...am sesizat-o deoarece stiu ca o are si Tweddle. Daca Stela ar mai avea combinatia cu Marckelov ar fi acelasi exercitiu cu al lui beth :)

crisloregym
5th November 2007, 19:01
Da, se vede elementul nou in filmuletul de la Milano, postat de mikkey.
http://www.youtube.com/watch?v=a8GseBLRt2E
Are o tranzitie in plus de pe bara mica pe cea mare (in jur de secunda 20) dar nu stiu sa spun ce element e si cat valoreaza.

In schimb, in ce a prezentat in Elvetia, nu mai are ultima desprindere (nu le stiu pe nume:D)

crisloregym
5th November 2007, 19:02
Iata si cateva poze de la swiss cup:D

http://www.gymbox.net/swiss_cup_07.htm

crisloregym
6th November 2007, 22:16
In sfarsit si pe Youtube!!!!

Stela la barna, si-a schimbat coborarea:D, cel putin fata de mondiale...

http://www.youtube.com/watch?v=DzZFMv_EapA

Stela la paralele

http://www.youtube.com/watch?v=wYS0pj_Pcjw

ioanavol
6th November 2007, 22:22
foarte frumoase ambele, ma bucur cand da dovada de siguranta, mai ales la barna.

nu stiu daca au fost mai grele sau usoara ca la mondiale, dar faptul ca n-am vazut-o "balanganindu-se" pe barna mi s-a parut un progres mare. sper s-o tina cel putin un an:)

Pegasnegru
7th November 2007, 00:17
Nici eu nu-mi pot da seama de greutatea exercitiilor fata de mondiale, la barna cred ca am regasit toate elementele grele ale ei, insa nu-mi pot da seama de legari.
Barna m-a impresionat cel mai mult. Cat control are fata de Mondiale! :shocked:
Cred ca acest control si aceasta incredere proaspata provine de la medalia de argint la individual compus. Daca o tine tot asa..... :cheer:.. chair are sanse la aur la Beijing!

ioanavol
7th November 2007, 00:42
e vedeta incontestabila a aproape tuturor concursurilor la care va participa inainte de Olimpiada...lumea vine special s-o vada...trebuie sa simta asta si atunci se rezolva si emotiile:)
plus ca, fata de Barbosa, ea arata acelasi grad de dificultate, daca nu si mai mare., ca la Mondiale (cel putin asta mi-e senzatia, din note si din filmulete).
Bravo, Stela!

Pacat de Sandra....dar eu am incredere ca s-a spart gheata pt ea anul asta si la anul va straluci din nou, macar la sol si la individual compus, daca nu va avea posibilitatea la barna:) De-abia astept sa revina si sa ne arate un sol cum numai ea stie sa faca.
Sper ca 2008 sa fie primul an in care toate fetele noastre sa fie capabile dpdv medical sa dea cel mai bun din ele...

Pegasnegru
7th November 2007, 03:42
Si eu sper ca toate fetele sa straluceasca la Olimpiada. Nu as zice insa ca Sandra nu are sanse la barna. Mi-e imi place stilul ei la barna si.. nu se stie. Anul asta nu a putut mai mult din cauza accidentarii, insa a tras tare. Pana la anul isi poate mari si imbunatati exercitiul. Mi-e teama insa de oboseala de care se zvoneste c-ar avea-o; sper sa nu fie nimic grav si sa n-o afecteze psihic.

vlad001
7th November 2007, 12:06
In sfarsit si pe Youtube!!!!

Stela la barna, si-a schimbat coborarea:D, cel putin fata de mondiale...


Da, ai dreptate, aici i-au mai disparut 0.2 din nota de plecare. (pe langa 0.1 din pirueta)
La mondiale a facut 2 back-handspring + double pike, (B+B+E), acum a facut flip-flop + double pike (B+E).

B-ul ala in plus de la mondiale nu-i aduce nimic (singur) in plus, dar combinatia B+B+E e 0.2, pe cand B+E, nu valoreaza nimic ca si combinatie (doar pentru coborare)

Nu credeam ca e mai greu sa faci un back handspring decat un flip flop. Sau cine stie, poate ii e mai greu sa potriveasca 2 inainte de coborare...

vlad001
7th November 2007, 12:28
plus ca, fata de Barbosa, ea arata acelasi grad de dificultate, daca nu si mai mare., ca la Mondiale (cel putin asta mi-e senzatia, din note si din filmulete).
Bravo, Stela!


Si Stela a facut saritura mai usoara (doar Yourchenko cu o rotatie, din 5.0) in loc de Y cu 2 rotatii (5.8).
Solul inca nu a facut deloc dupa mondiale asa ca nu putem sti in ce stadiu mai e, la barna a usurat putin.
Nu cred ca trebuie sa ne ingrijoram totusi pentru ca se vede ca lucreaza la paralele :) si ce a usurat nu e greu de pus inapoi.
Barbosa si ea si-a usurat doar saritura cu jumatate de rotatie si ea am inteles ca a avut piatra la rinichi imediat dupa mondiale, asa ca la olimpiada ar trebui sa ne asteptam din nou la un Amanar.

mikeyy
7th November 2007, 12:33
La barbosa am vazut ca ceva nu era in ordine cu ea,,,caci la cupa Mondiala se vedea ca luase putin in greutate fata de mondiale+exercitii usurate dar pline de imperfectiuni.
Stela cred ca are ceva la genunchi, cum am mai zis era bandajata..si pe net unde s-a dat acel link in care am vazut exercitiile si concursul, dupa exercitiul la barna am vazut ca avea o punga de gheata in mana...posibil din cauza asta nu a mai facut sol si saritura a usurata si astfel s-a axat in ultima vreme pe paralele

vlad001
7th November 2007, 12:34
Alte filmulete:
Stela sarituri:
http://www.youtube.com/watch?v=jKhs7kc-oSY

Flavius saritura calificari, intepenita:
http://www.youtube.com/watch?v=XVGDuqe5KdA
Flavius cal:
http://www.youtube.com/watch?v=MaPTc5pg5EY
si Flavius sol:
http://www.youtube.com/watch?v=zy82vcu4PsA

Din finale inca n-am gasit nimic pe youtube, dar a postat Sandra pe gymworld:
Steliana paralele:
http://www.sendspace.com/file/eyxpdq
Flavius sarituri:
http://www.sendspace.com/file/dxn09c

vlad001
7th November 2007, 12:37
La barbosa am vazut ca ceva nu era in ordine cu ea,,,caci la cupa Mondiala se vedea ca luase putin in greutate fata de mondiale+exercitii usurate dar plinde de imperfectiuni.
Stela cred ca are ceva la genunchi, cum am mai zis era bandajata..si pe net unde s-a dat acel link in care am vazut exercitiile si concursul, dupa exercitiul la barna am vazut ca avea o punga de gheata in mana...posibil din cauza asata nu a mia facut sol si saritura a usurata si astfel s-a axat in ultima vreme pe paralele

Stela in ultimii ani o tot vad cu un bandaj pe glezna, unul pe genunchi si unul pe cot. Posibil genunchiul sa-i faca probleme mai mari in continuare. Dar oricum nu e o problema noua.

mikeyy
7th November 2007, 12:42
Multumim Vlad de filmulete !
La solul lui Flavius cred ca se aude vocea stelianei care-l incurajeaza :)

ioanavol
17th November 2007, 13:06
multumesc, Mikeyy, interesant...a fost o greseala destul de mare.

oricum, ex Stelei la paralele mi se pare fantastic, nu-mi vine sa cred cate desprinderi are...si cat de constanta e in executie, fata de barna sau sol.
mi se pare ca e mai sigura pe maini decat pe picioare atunci cand e stresata...sau o fi pt ca o ratare la paralele e mai periculoasa decat la barna/sol si se concentreaza mai bine?
cel mai mult m-as bucura sa ia o medalie olimpica la acest aparat, se vede ca-i place f mult.