PDA

View Full Version : Subiect dedicat berii, acest lichid indispensabil vietii



Gabriel
30th January 2004, 01:03
Ca tot l-am chestionat pe Dorin in privintza berii...m-am gandit sa-i fac subiect separat.
Spunetzi si voi ce beri va plac, ce beri rare ati baut....si ce mai consideratzi voi.

Peronal sunt un pasionat al berilor cehesti pe care le consider cel putin egale cu cele nemtesti, daca nu peste. Pilsner Urquell si Budweiser sunt preferatele mele. Am mai baut si mi-a placut foarte mult San Miguel (fabricata in Catalunia, la Barcelona) si o bere portugheza facuta la Funchial. (i-am uitat numele).

Romanii isi cam bat joc de beri, dar nu avem ce sa facem. Le bam cum sunt. Ursus prefer dintre berile romanesti.

Stela si Tuborg fabricate la noi sunt o rusine pentru firmele respective. Nu mai spun de Holsten. Am baut Holsten original din Hamburg,Germania...si era cu totul altceva.

Nu am incercat berea irlandeza. Se merita, Dorine ? :p

nr.zece
30th January 2004, 09:09
pai la noi inainte de lansarea unui brand, chiar si international, se face un studiu pentru a se vedea ce target poate fii atins de brand-ul respectiv
in functie de acest sondaj, de genul brad-ului si puterea de cumparare din tara se creeaza reteta si se lanseaza pe piata.
asa se procedeaza in orice domeniu

eu unul prefer carlsberg, grolsh, amstel
la berile romanesti nu ma impac decat cu silva

Utilizator
30th January 2004, 09:40
In tarile cu traditie in fabricarea berii (Germania, Cehia etc.) preferatele sunt berile locale, la halba de obicei, si nu cele internationale. Din ce am gustat eu pe acolo pot sa spun ca nici una nu m-a dezamagit. Dintre berile romanesti preferatat mea este Silva-bruna pe care personal o consider mai buna decat echivalenta sa mai celebra Guiness…

vasile314tzurka
30th January 2004, 09:44
tot caut pe google ceva legat de bere, istorie sau modalitati de fabricare, si nu prea e decit in limbi "unshlapzigutforaibertzuzamen" din pacate.

berea e cea mai po****ra bautura din lume si cea mai veche dupa cite stiu. egiptenii au pus la punct modalitatea de a o fabrica in casa acum tzishpe mii de ani.

de departe prefer berile de tip pils si cehoaicele mi-au placut intotdeauna. din pacate berile bune sunt la noi la un pret prohibitiv, asa ca ma multumesc cu silva sau ursus. in general imi palce sa beau bere numai vara la terasa, acompaniata de o vodca doua.

o sa mai sap dupa beri si ce "vrea" ele.:)

p.s. utilizator, ai incercat irish stout?

Ultras
30th January 2004, 09:53
tot caut pe google ceva legat de bere, istorie sau modalitati de fabricare, si nu prea e decit in limbi "unshlapzigutforaibertzuzamen" din pacate.

berea e cea mai po****ra bautura din lume si cea mai veche dupa cite stiu. egiptenii au pus la punct modalitatea de a o fabrica in casa acum tzishpe mii de ani.

de departe prefer berile de tip pils si cehoaicele mi-au placut intotdeauna. din pacate berile bune sunt la noi la un pret prohibitiv, asa ca ma multumesc cu silva sau ursus. in general imi palce sa beau bere numai vara la terasa, acompaniata de o vodca doua.

o sa mai sap dupa beri si ce "vrea" ele.:)

p.s. utilizator, ai incercat irish stout?

Acum vorbesti din amintiri? :drak:
Inainte de '89 ceea mai buna bere care am baut-o a fost DAB. De atunci nu am mai baut pentru a nu strica o amintire placuta!

Utilizator
30th January 2004, 09:57
Am incercat, e cuvantul potrivit, pentru ca nu prea imi permit des in tara :).Berile irlandeze sunt incluse in ceea ce spuneam despre tari cu traditie, dar din pacate n-am fost in Irlanda sa “iau pulsul” :).

GoPens
30th January 2004, 10:02
eu am fost fan McEwan's. asta pina in 2001 cind McEwan's a incetat, spre disperarea mea, sa livreze bere in Europa continentala. Acu's pe Kilkenny si Guiness.

nr.zece
30th January 2004, 10:06
daca vrei o bere tare iti recomand amsterdam- navigator, este de la grolsh si are peste 10 grade
sau sa astepti sa iasa tuborg strong de 7,5

vasile314tzurka
30th January 2004, 10:46
ieppy, stii ceva de asta?

Bière SAMICHLAUS

ORIGINE: AUTRICHE
TYPE: Lager extra forte
FERMENTATION: Basse
ALC./VOL.: 14%
BRASSERIE: Schloss (château) Eggenberger sous licence de la brasserie Hurlimann de Suisse

vasile314tzurka
30th January 2004, 10:50
Beer types
All beer can be classified as either a lager or an ale.
The differences begin during the brewing process. Whether the beer is an ale or lager is defined by the type of yeast used in the brew and the temperature at which fermentation takes place.
Ales are brewed with top-fermenting yeast which allows for rapid fermentation at warmer temperatures;
Lagers are brewed with bottom-fermenting yeast which ferments more slowly and at colder temperatures.
Lagers
Lager means to store or put aside.
This beer is made with bottom yeast, so-called because it flocculates to the bottom of the vat.
Traditionally bottom yeast will ferment at cold temperatures less than 10 deg C. Now fermentation takes place at 12 to 18 deg C. This cold or deep fermentation allows the malt and hops to assert their fine flavours.
Lager tends to be paler, drier and less alcoholic than ales.
Pilsener or pils beer originated in Bohemia where brewers first found beer that was over-wintered or lagered improved if stored in cool caves and kept on ice.
German lagers, including beers such as bock and marzen, are made according to the Bavarian Purity Laws of 1516 to ensure the beer is all-malt (no sugar) and hopped with bitter and aromatic varieties (noble hops).
Some German-style beers are described as "helles" meaning pale or blonde. Pale beers grew in po****rity following the adoption of the glass for drinking in the 19th Century.
Ales
Ales are brewed with top-fermenting yeasts at temperatures from 15 to 25 deg C.
Ales are matured for shorter periods and at warmer temperatures.
Ales include a wide range of beer styles from porters and stouts to pale ales and wheat beer.
Generally, ales are higher in alcohol, more robust and complex than lagers.

vasile314tzurka
30th January 2004, 10:51
istoria berii

http://www.fosters.com.au/beer/history/history_of_beer.asp

vasile314tzurka
30th January 2004, 10:58
http://www.beeradvocate.com/

asta avocat:)

Utilizator
30th January 2004, 11:16
Apropo de Suedia…
Taximetristul care m-a condus la aeroport mi-a facut o intreaga teorie a berii. Dupa el, citand studii serioase ale oamenilor de stiinta, berea este alimentul ce mai complet, avand avantajul ca tine si de foame, curatza rinichii, da elemente vitale organismului si ajuta si la ascutimea mintii. N-a mentionat nimic despre burtoaiele umflate ale “profesionishtilor”; e de bine sau e de rau?

Gabriel
30th January 2004, 11:19
cum mai forzen bere de peste 10 grade ? ca 11,5 grade are vinu !

si mie imi placea Silva bruna cand a aparut. avea 7,5 si din doua ma cam ameteam. acum i-au schimbat reteta si nu mai e nici pe departe ce era.

a...si o bere care imi placea mult acum 6-7 ani..Sailer. (facuta la Satu Mare). aia in sticla bondoaca si grasana.

ieppy
30th January 2004, 11:44
Aa, bere!

In vara trecuta am fost pe Interrail si am avut ocazia de a gusta din multe beri din mai multe tari.

Ce beau eu de obicei e Budweiser sau Pilser Urquell cand sunt in Slovacia dar si aici. Corona e o bere pe care o beau cu multa placere desi presupun ca multi dintre voi aveti o parere proasta despre ea.

In Germania cea mai buna bere e berea de casa, ca sa spun asa deci nu cea comerciala.
In Olanda, Stella e buna la fel si Grolsch-ul, nu prea au multe sunt ocupati cu alte chestii olandezii.
Belgia, ah, Belgia, aici sa stai daca iti place berea: Hoegarden, Leffe, innebunesti. Aici am baut si cea mai tare bere de pana acum 14 %. Apropo, vasile nu am auzit de berea aia dar o sa ma interesez. Va spun bere ca in bLEGIA MAI RAR:
sI FRANCEZII AU O BERE BUNA. Kronenburg, parca si mai e una tot de la aceeasi berararie, 1666 parca, ceva cu numere in orice caz.

In Romania beau de obicei Bergen sau Ursus. Apropo, stiti cumva daca Ursus este exportata? Am auzit un priten de-al meu spunand ca in Croatia a baut Ursus, e posibil?

Cea irlandeza e buna: un Guiness, Kilkenny, dar cum mie nu prea imi plac irlandezii nici nu prea le consum berea.

Ar mai fii Fosters de la australieni care nu e rea.

Daca imi mai aduc aminte de ceva o sa revin.

vasile314tzurka
30th January 2004, 12:18
belgienii figureaza ca primii bautori de bere din lume, daca am auzit corect. oricum se pare ca au cele mai multe sorturi pe cap de vita furajata. chimey iti spune ceva?

ieppy
30th January 2004, 12:28
Posibil, nci eu nu mai stiu ce am baut acolo. Tu ai avut placerea unui Hoegarden?

vasile314tzurka
30th January 2004, 12:30
nu. am baut chimey albastr (eticheta desigur) in franta si rosu in sua. altfel nu prea am avut parte. nu sunt bautor de bere, mai mult vin si tarii.

ieppy
30th January 2004, 12:32
La mine berea si vinul. Tarii numai Tequilla. A mai gust din cand in cand niste cocktailuri. Astea sunt la date-uri foarte apreciate.

ricky
4th February 2004, 21:15
Nu sint tipul care sa...savurez o bere !
O beau...cind am chef si...cind n-am ce face !
KROMBACHER, poate cea mai bauta bere germana ! Fabrica e la v'o 25 km de loc. unde domiciliez !
Ce sa spun ? Asa, mai la ocazi, iau cite o lada !
N-as putea sa spun ca e mult mai buna decit altele !
NU-MI PLACE BEREA cu MALZ ! ORIBILA !

In RO, beau cu placere SILVA si URSUS (una dintre sorte-parca cea cu eticheta rosie ?!).

BUDWEISER, baut la...fata locului (USA) nu m-a incintat !

Cred totusi ca berea, ca si vinul, trebuie baut la anumite...momente !

Pentru mine, de exemplu, pot bea un PILS bun (deci, nu neaparat SUPER) dupa un meci de fotbal sau...la vizionarea unor emisiuni sportive !
Cind am invitati sau cind ma duc in vizita atunci poate e singurul moment cind...savurez (?!) berea ! Adica... o beau mai...incet ! :)

P.s. Intr-adevar, berea la "butoi" e superioara celei la sticla ! Inconvenientul este ca, aflindu-te la o sarbatoare unde se servaste o astfel de bere, trebuie s-o bei foarte rece (cum vine din butoi) si-atunci nu-i poti...descoperii gustul !
Asa ca...la bar "ficiori" !

baubau
8th February 2004, 08:11
:bere: Din pacate n-am avut sansa sa savurez "beri externe" la fata locului ,dar pasiunea mea e pentru berea daneza (chiar daca trezeste amintiri neplacute :D )

ieppy
8th February 2004, 11:20
Ce aveti toti cu berea daneza frate? Pe bune daca inteleg ce ar trebuii sa fie asa speciala la ea. In fine de gustibus...

vasile314tzurka
8th February 2004, 11:25
pai ce sa aiba? iaca asazisa "daneza" se da la preturi mai normale decit berile adevarate, mult mai scumpe. sau poate se fac ca nu stiu ca se produce loco si are prea putin din ce e la mama ei acasa. ramase romanul cu nostalgia "shop-ului" cind gasea acolo tuborg din aia aurie:)

ieppy
8th February 2004, 11:26
thanks for the info.

JJ
9th February 2004, 10:25
Preferatele mele - berile nefiltrate. Din pacate, nu am gasit o Hefe Weizen buna in Bucuresti, si trebuie sa ma multumesc cu rarele excursii in Germania... Apropo de Germania, acum aproape un an am baut in Frankfurt, langa Romer, cea mai tare bere : 27% alcool, o bere neagra double bock excelenta, dar dupa doua pahare deja ma "inveselisem".

vasile314tzurka
9th February 2004, 10:28
nici nu stiu pe unde ar fi o bere nefiltrata ca aia pe care am baut-o la munchen. parca ar fi ceva in "Becker Brau" in Bucuresti.

DRAGOS
9th February 2004, 12:26
Cea nemteasca e ai' mai buna!!!!

alinutza1
10th February 2004, 04:34
2 cuvinte Traiasca Berea!

gigel_bucur
10th February 2004, 10:35
2 cuvinte Traiasca Berea!

la a cata esti?

Utilizator
10th February 2004, 11:16
la a cata esti?

Eu cred ca le-a “omorat” pe toate si mai e una pe moarte, d’aia striga acum sa traiasca :)

vasile314tzurka
10th February 2004, 11:31
sa traiasca ala care a facut-o
daca este buna, rece si placuta
daca e trezita sau cu apa-n ea
circiumarul insusi dat-a de belea:)

ieppy
10th February 2004, 12:00
buna vasile, bunaaaaaaaaaa de tot.

Tin sa remarc prezenta unei opinii feminine pe acest subiect pe care eu il consideram unul masculin. Mai rar gasesti femei care sa bea bere cu aceeasi placere cu care o beu barbatii. Or fii caloriile?

Utilizator
10th February 2004, 12:11
buna vasile, bunaaaaaaaaaa de tot.

Tin sa remarc prezenta unei opinii feminine pe acest subiect pe care eu il consideram unul masculin. Mai rar gasesti femei care sa bea bere cu aceeasi placere cu care o beu barbatii. Or fii caloriile?

Ieppy, ai grija sa nu fie cumva vreun transsxxual, sau, mai rau, vreun travestit…:)

ieppy
10th February 2004, 12:15
Bleah. i'll watch my back. sa vedem care este reactia persoanei in cauza.

vasile314tzurka
10th February 2004, 12:17
mde mia ieppy, mare dreptate pe capul utilizatorului:) internetul poate ascunde orice. mia bine sa nu ne fantazam asupra sexului opinentilor si sa mai pune o halba cu guler generos. chiar daca la mine e virtuala:)

Utilizator
10th February 2004, 12:22
Vasile back to reallity schnell :) …e si bere hipocalorica din cate cunosc…sau bea una “calorica” si grasa, urmata imediat de alergari usoare de 10-20 km pentru anihilarea efectului…:)

ieppy
10th February 2004, 12:32
dupa care pentru inlaturarea setei se mai adauga o bere urmata de o alergare si tot asa ajungi la Viena.

Utilizator
10th February 2004, 12:44
Corect Ieppy, dar ajungi intr-un mod placut, tras ca prin inel si cu o conditie fizica de invidiat, ceea ce nu-I de colea…:)

ieppy
10th February 2004, 13:04
Vezi ca stii. Puteti face si intrecere: Cine ajunge primul are o bere de le mine.

DRAGOS
10th February 2004, 13:12
Din alea romanesti pe care o preferati????
Eu zic un Ursus sau un Ciuc!!!
Voi?

ieppy
10th February 2004, 13:21
Imi aduc aminte ca am fost odata pana la o stana la valea Doftanei. Nu mia fost in viata mea mai multa frica pe un drum. Pe o parte era o prapastie iar pe cealalta parte munte iar pe drum de abia incapea un aro. Dupa ce am ajuns acolo si am mancat si am stat de vorba cu niste pui de ciobanesc si ca mama lor(alt moment de frica, nroc ca si-a dat seama ca suntem de treaba, chiar la lins pe unchiul meu pe chelie) ne-am intors in sat. Ne-am orpit la carciuma si am comandat o bere avand o sete in noi de numai puteam. bere se numea parca craioveana(sau ceva in genul asta, numai tin minte exact, voi ar trebuii sa stiti sau poate un oltean). Nu am baut in viata mea o bere mai buna ca aia. Bine de fapt era senzatia, fiind mort de sete si dupa aventura avauta probabil ca si un Noroc ar fii fost bun. In orice caz berea are cel mai bun gust cand esti mort de sete, este incredibila senzatia pe care o ai atunci cand o bei.

Ce bere beau in Romania cara sa fie si romaneasca? Ursus si bergen as spune.

vasile314tzurka
10th February 2004, 15:03
Vasile back to reallity schnell :) …e si bere hipocalorica din cate cunosc…sau bea una “calorica” si grasa, urmata imediat de alergari usoare de 10-20 km pentru anihilarea efectului…:)

ha ha ha :(
la greutatea mea hipocalorica aia e de ingrasat urgent. am spus ca anul asta nu beau. asa va fi:)

vasile314tzurka
10th February 2004, 15:04
dupa care pentru inlaturarea setei se mai adauga o bere urmata de o alergare si tot asa ajungi la Viena.

o sa am grija sa ajung la anul:) asta ca sa nu ma vezi ca beau apa minerala:)

vasile314tzurka
10th February 2004, 15:06
silva dupa cum am mai spus, dar la rigoare beau orice bere rece la halba. oricum aia de la butoi e mai buna decit aia la sticla care e mai buna decit aia la cutie.

fia
13th October 2005, 18:33
Ia hai laudati-va ce feluri de beri ati baut? Care mai exotice? Care mai normale. Eu unul am vreo 80-100 de marci la activ de pe 3 continente... nu le-am numarat, dar estimez.

Loup de Mer
23rd January 2013, 23:21
Dintre berile romanesti preferatat mea este Silva-bruna pe care personal o consider mai buna decat echivalenta sa mai celebra Guiness…

Acesta era un mesaj din ianuarie 2004

Srdjan
23rd January 2013, 23:22
Timisoreana it's the best

Loup de Mer
23rd January 2013, 23:26
Timisoreana it's the best

esti patriot local, dar berea aia nu prea e

Srdjan
24th January 2013, 00:13
Ba mie tot timpul mi-a placut Timisoreana. Timisoreana si Carlsberg. Nu sunt cel mai mare fan al berii, tot timpul as prefera un paharel de whisky mai mult decat o halba de bere

Loup de Mer
27th January 2013, 00:23
Cum e berea Terapia?