PDA

View Full Version : Poezii de-portabile.



Tyler Durden
27th October 2007, 11:55
Acest thread isi propune sa arate ca poezia este de cel putin doua feluri: poezie buna si poezie proasta. Intentia lui este sa se ocupe de partea urata a lucrurilor, adica de sub-productiile poetice. Cred ca poezia proasta isi datoreaza existenta fie celor lipsiti de talent (si aici avem mai multe categorii, de la duduile care concep poezia ca pe prajitura unde se toarta mult sirop, la anti-talente congenitale care se incapataneaza sa creada ca scriu bine in pofida tuturor evidentelor sau la tineri imberbi cu un lustru de cultura care au impresia ca orice lirism poate reprezenta o forma a poeticului), fie subordonarii esteticului ideologiilor de tot felul (asa se face ca au putut sa apara opere de genul : Tractorista exemplara).

YoYoyOi
27th October 2007, 12:02
Pusca

de Nichita Stanescu


Pusca este alcatuita din trei parti:
partea de sus,
partea de mijloc,
si partea de sus.

Partea de sus este compusa din:
partea de sus a partii de sus si
partea de mijloc a partii de sus si
partea de jos a partii de sus.

Partea de mijloc este compusa din:
partea de sus a partii de mijloc si
partea de mijloc a partii de mijloc si
partea de jos a partii de mijloc.

Partea de jos este compusa din:
partea de sus a partii de jos si
partea de mijloc a partii de jos si
partea de jos a partii de jos

Tyler Durden
27th October 2007, 12:11
O sa incep eu cu un exemplu din ultima categorie, esteticul pus la remorca ideologicului. O sa ofer exemplul unui mare poet de altfel, care atunci cand pune poezia in slujba politicul devine un poet minor.

Vladimir Maiakovski - Apucati viitorul de chica.

Viitorul,
el singur,
o sa vina prea-ncet.
Sa-l aducem mai iute nu strica.
Prinde-l, dar,
de urechi,
tineret!
Pionierule, apuca-l de chica!

Nu-i craiasa din basme
comuna,
sa visezi
nopti de-a randul
la ea.
Tu socoate,
gandeste-te-ntr-una
si nici la faptele mici nu te uita.

Comunismul
nu-i numai pamantul,
numai munca din fabrici...
E la masa aci,
si-n familia ta
si-ntre-ai tai,
invatandu-l
si-n viata
de fiece zi.

Pot mitralierele frontul sa-l tina,
razboiul
nu doar la atat
se rezuma.
Nici problema caminului nu ni-i straina:
nici cu ea nu-i de gluma.

Cel care
in sila raspunde la toate,
baraind toata ziua,
scartaind fara spor,
cel care
sucomba-n cantari lesinate,
acela
nu stie
ce e viitor.

Problema caminului
cine nu-si pune,
se culca-ntre flori
de hartie,
la poarta vietii de maine sa sune
zadarnic.
Nu-l stie.

O suba-i si vremea
- de-o tii in odaie-
mancata
de molia
felului vietii...
Tu scutura-i vremii-nvechitele straie
si, tanar,
fii steag tineretii!

P.S. Na ca mi-a luat-o Yoyo inainte!!! :D

Ulysses
27th October 2007, 13:10
mai tyler , m-ai pus in incurcatura: nu retin decat poeziile frumoase , care mi-au placut !daca ne intalnim la fm , iti recit pana dimineata:D

Delia
29th October 2007, 21:02
Ma mai gandesc cu ce exemplu sa vin si eu...
Pana atunci insa, am o intrebare: credeti ca asa numitii "epigoni", urmasi nedemni ai unei generatii ilustre, sunt neaparat si autori de poezie slaba? Ma gandesc, de exemplu, la poetii care au fost membri ai societatii literare "Junimea". Pe langa acele categorii mentionate de Tyler, putem sa adaugam tagma epigonilor eminescieni, de exemplu?

Bumbescu
30th October 2007, 08:48
Tinand cont ca suntem un popor "vesel", care avem chiar si un cimitir vesel cred ca merge trecuta aici si o jelanie moderna, versuri usor naive, de provenienta giulesteana, autor necunoscut(probabil mai multi, baieti cu nume infricosatoare, de manuitori de cutite si de mardeiasi, dar care in momente speciale si dupa un litru de "Unirea" fiecare isi descopera veritabile inclinatii poetice)

Asadar:
"Acum când lumea toată te-nchină/Din Giuleștiul nostru cu stimă/Îți dorim iertare pe acest ultim drum/Oriunde te vei afla tu acum / Destinul e dur câteodată / Omenirii să-nțeleagă o faptă / Bernabeul n-o să te uite niciodată / Realul nostru încă așteaptă / Invențiile tale făcute senin / Numai de tine, Nicolae Dobrin".

....de remarcat fluiditatea rimei

:D

Balaci
30th October 2007, 08:57
Bumbescule, e pacat ca transformi moartea unui mare om in motiv de rafuieli inte-echipe:(

Bumbescu
30th October 2007, 09:02
Balaci,odata ca moartea face parte din viata si in al doilea rand ca aici vorbim despre prost gust in general....

Mai bine incearca tu sa nu mai fii asa ipocrit....

...sau te pomenesti mai balaci ca esti si tu unul din aia care de Craciun isi terorizeaza toate numerele din tel mobil cu cate o poezioara de genul:

"Pe la geamuri cad stelute, iar pe foc sunt sarmalute, iar bradul e la locul lui, mosul e la treaba lui, sa ne fie noua bine, ia ca si Craciunul vine. Craciun Fericit."

:D

Balaci
30th October 2007, 09:46
De obicei incerc sa fiu original totusi...nu intru aici in detalii asupra continutului mesajului meu de craciun, nu e locul si nici...timpul:D
Ceea ce vroiam eu sa subliniez este ca:
1. nu are sens sa tranformam moartea unui om, oricine ar fi el, in mijloc de rafuieli personale (am observat ca faci asta si pe threadul de pe intern cu dinamo). asta denota un caracter...intelegi tu de care;)
2. ma indoiesc ca stelistii sunt detinatorii bunului gust absolut, ca sa poata face aprecieri estetice la adresa celorlalte galerii:rolleyes:

Bumbescu
30th October 2007, 10:00
...ha ha, deci trimiti si tu mesaje din alea stupide la gramada:D.....ti-am spus eu mai demult ca esti posesorul unui anumit grad de topenie..

1. poate un caracter intransigent:D
Eu consider ca nu trebuie transformata moartea unui om intr-un prilej de etalare publica desantata, de fariseism vomitiv si de manelizare.

2. pana una alta, stelistii au avut cel mai inspirat, mai simplu si mai frumos mesaj, "Gascane zboara spre cer" si nu s-au lansat in versuri cretine cu iz de cismea in fata portii la margine de Bucuresti.

YoYoyOi
30th October 2007, 10:17
"Pe la geamuri cad stelute, iar pe foc sunt sarmalute, iar bradul e la locul lui, mosul e la treaba lui, sa ne fie noua bine, ia ca si Craciunul vine. Craciun Fericit."

:D

multam pt idee :D m-am scos :kiss:

Balaci
30th October 2007, 10:23
Nu inteleg de unde ai tras concluzia ca as trimite mesaje stupide la gramada. Eu am zis doar ca nu vreau sa intru in detalii legate de mesajele mele de sarbatori:rolleyes:
E mai bine sa lasam subiectul asa, nu vreau sa ma tiganesc pe subiectul "cine a avut cel mai frumos mesaj la moartea lui Dobrin". A fost cumva concurs de scandari intre galerii si nu stiam eu?
Ma intreb care dintre noi e toparlan aici, eu care te rog sa nu transformi moartea unui om in balci si motiv de "sageti" catre unii sau altii, sau tu, care consideri ca unele mesaje ale unor galerii au fost mai "cool" decat altele?
Sa punem deci punct discutiei pana nu scoti prea multi "porumbei" pe gura.
Tacerea e cea mai buna dovada de respect;)

Bumbescu
30th October 2007, 10:28
Brebenelule, eu cred ca tu nu prinzi ideea....poezia aia stupida mai mult pangareste decat omagiaza, dar oricum nu despre Dobrin e vorba, putea fi despre oricine, si despre Papa de de la Roma....

Bumbescu
30th October 2007, 11:09
Sa lasam "giulestiul vesel" si sa trecem la o mizerie ce trona in programa scolara a anilor 80:

Nicolae Labis


Comunistului

I

Sufletul tău nu-i ascuns,
Larg ți-l deschizi în afară,
Totuși deplin i-am pătruns
Cea mai intimă cămară?

Simt cum distinct în adînc
Stropii de cîntec se strîng,
Acolo vibrează o strună
Și sufletu-ntreg îți răsună.

Lumea amorfă cîștigă
Timbru de limpezi cristale
Cînd patima-n șopot ori tunet și-o strigă
Strunele tale.

II

E primăvară și vînt,
Frigul domnește alături cu soarele,
Scutură frigul firul plăpînd,
Soarele umflă în matcă izvoarele.

Mari arături s-au întins pe pămînt,
Sevele prind din pămînt să emane
Noua sămînță-ncolțită curînd
Printre străvechi vegetații dușmane.

Pași tăcuți, apăsați, ți-i petreci
Peste gliile umede și încă reci,
Simțiri omenești parcă-nvie în glie,
Să prindă frenetica ta melodie.

Cîtă putere consumi
Să naști vibrația ce schimbă lumi,
Vechi vegetații să cadă pe rînd,
Să crească sămînța-ncolțită curînd!

Cresc albe flori din a gliilor sucuri,
Cad în văzduh sure flori de ninsoare,
Cresc din pămînt albe flori și te bucuri,
Cad din văzduh sure flori și te doare.

Bucurie, durere, în tine se-mbină -
Blîndă lumină - tăioasă lumină -
Naltă vibrație împrăștie-n fire
Și pentru creștere, și pentru pieire.

Vibrație - pentru zidiri de granit,
Vibrație pentru un om obidit,
Vibrație pentru visare,
Inimă, lacrimă, floare,

Pentru greșeală, pentru păcat,
Pentru copil și bărbat,
Pentru speranță, vibrație,
Pentru ale dansului ritmuri și grație,
Pentru dansul de flăcări și roți -
Nimic pentru tine, tot pentru toți.

Simt cum distinct în adînc
Stropii de cîntec se strîng,
Acolo vibrează puternic o strună
Și-o lume întreagă răsună.

Tyler Durden
30th October 2007, 14:16
@Ulysses, cred totusi ca esti de acord cu mine ca exista si o productie poetica ce frizeza penibilul.

@Delia, cred ai dreptate, epigonismul reprezinta una din formele ratarii estetice.

@Bumbescule, uneori uit ca esti stelist, Slava Cerului ca-mi mai aduci aminte tu. :D
Exista anumite momente cand criteriile estetice trebuie suspendate intr-o mare masura. Eu cred ca poezia aia naiva nu pangareste cu nimic, este putin penibila, dar este mult prea mult spus ca pangareste...e drept ca noi nici nu avem rapsozi de talia lui Mustata. :D

YoYoyOi
30th October 2007, 14:19
mai :mda: aici e vorba de poezii deplorabile?
ce tot bagati prostii pe frumosul thread?

Tyler Durden
30th October 2007, 14:23
nu eu am inceput, ca de obicei Bumbescu a fost agentul provocator. :happy

YoYoyOi
30th October 2007, 14:24
poi eu am inteles ca acilea facem asa un haz de necazul poetului neinspirat. Or something :groggy:

Tyler Durden
30th October 2007, 14:29
pai Yoyo, eu ce sa fac...sunt dezarmat. :(
:happy

YoYoyOi
30th October 2007, 15:15
ei Bumbescu asta :mda:

eu cred ca vrea o bataita la fundel :drak:

Delia
30th October 2007, 15:21
Yoyo, daca nu te descurci, ma ofer sa te ajut. :D :drak:

Tyler Durden
30th October 2007, 16:29
hehe, asa va vreau fetelor!!! :evil:

Bumbescu
30th October 2007, 16:46
Yoyo, daca nu te descurci, ma ofer sa te ajut. :D :drak:

Amandoua deodata sau pe rand?:P

Ulysses
30th October 2007, 17:34
facem ceva in grup?;) vroiam sa spun , un cenaclu literar ori un concurs de recitari?:D

Tyler Durden
30th October 2007, 17:43
Ulysses, ceva in grup ...trebuie mai intai sa-mi consult parintii. :happy

scopul threadului este unul minimalist, isi propune doar sa ofere cateva exemple - ca un soi de contrapondere la celalalt thread in care se posteaza de obicei poezie buna- de poezie slaba, ceva de genul :asa nu.

Bumbescu
30th October 2007, 17:45
Mai baieti, nu va mai acidulati degeaba....fetele de mine vorbea:P

Ne impartim in doua grupe ca suntem oricum prea multi, eu cu fetele primul grup, tyler,ulysses si...alt baietel al doilea grup:D

Tyler Durden
30th October 2007, 17:49
Of, Bumbescule nu observasem...deh miopia asta...pot sa-ti spun de acum inainte Fane Mesmerianul?

in privinta propuneri raspunsul este : nu multumesc. :D

Bumbescu
30th October 2007, 18:11
NU, poti sa-mi spui: Adrian le bon vivant:D

Ulysses
30th October 2007, 18:29
Mai baieti, nu va mai acidulati degeaba....fetele de mine vorbea:P

Ne impartim in doua grupe ca suntem oricum prea multi, eu cu fetele primul grup, tyler,ulysses si...alt baietel al doilea grup:D

bumbule acum ai fost la fel ca nica : "iti plac fetele,ioane?imi plac ! dar tu lor? si ele mie !":evil:
ps ok , stau cu tyler in grupul doi dar o cooptam pe irina:ok:

Bumbescu
30th October 2007, 18:54
Irina nu se baga, e moderator, ea doar modereaza:P

YoYoyOi
30th October 2007, 19:20
Amandoua deodata sau pe rand?:P

pe rand, mama, ca nu te tine deodata :evil:

irinaidu
31st October 2007, 00:48
hmmm, lipseste omul de acasa si se trezeste implicat in chestii bizare!!! dar acum, daca insistati,... numai sa avem grija sa ne organizam :P

YoYoyOi
31st October 2007, 08:21
ne organizam, doar aprinde becul, ca Bumbescu saracu.... :rolleyes:

Bumbescu
31st October 2007, 11:57
Becule,
stai aprins
becule...

noi te iubim...

Ulysses
31st October 2007, 15:24
ne organizam, doar aprinde becul, ca Bumbescu saracu.... :rolleyes:

e ca in banc?:D

YoYoyOi
31st October 2007, 15:47
mdea :cry:

dar vad ca-i place :happy

Bumbescu
31st October 2007, 15:58
bai, ia vedeti ca sunteti offtopic:D

YoYoyOi
31st October 2007, 15:59
da, sigur boss :kiss:

Delia
31st October 2007, 18:38
@Delia, cred ai dreptate, epigonismul reprezinta una din formele ratarii estetice.

Vin si eu cu un exemplu, ca am cam luat-o pe aratura pe threadul asta. :D

Cand am adus vorba de epigonii eminescieni ma gandeam la un volum de poezii (Poeti de pe vremea lui Eminescu, aparut la editura Cartier) pe care l-am cumparat, de curiozitate, in liceu - in afara de Veronica Micle si Iacob Negruzzi, de ceilalti indivizi ale caror poezii sunt incluse in antologia asta tre' sa recunosc ca n-am prea auzit.


Si cand sala se impluse,
Cand eroii s-adunat,
Cand tocsinul incepuse
Ca sa urle-nfricosat,
Stefan striga cu-nfocare:
"Dati-mi spada sa ma-ncing;
Dusmani multi! Onoare mare
Pentru-acei care-i resping!

Versurile sunt din poezia Adunarea in Suceava,de Nicolai Skelitti, un scriitor care facea patriotismul grandilocvent pana la paroxism...

Antologia de care v-am zis, are, cu siguranta, si poezii cu o oarecare sensibilitate, insa in general cantitatea de sirop in care-s inundate versurile face extrem de neplacuta lecturarea lor.

Tyler Durden
11th November 2007, 12:21
Bumbescule, in caz ca nu ai observat acesta, este un thread serios (doar e deschis de je) asa ca te rog ca pe viitor sa nu mai postezi lucruri menite sa duca in deriziune toata aceasta discutie de un nivel respectabil. :happy

Delia, ilustrativ exemplul tau, epigonismul probabil ca reprezinta o forma de parazitism estetic care ascunde lipsa unui self artistic. Stau si ma gandesc ce e mai rau, un epigon sau un poet complet lipsit de talent dar care nu incearca sa imite pe nimeni ? :D

Sagittarius
13th May 2008, 22:34
Dupa parerea mea, anticalofilismul sta la baza artei, cel putin din meu de vedere. Arta a avut mereu uratul la baza, asa cum spune si Tudor Arghezi. De aceea m-am dedicat si studierii acestei parti. Iata una dintre poeziile pe care am trimis-o la Tinere Condeie.
Osuarul

Usa deschisa da-n osuar – o camera straveche
Miros de umezeala, de mister si schelete.
Pe jos stau insirate oase de un alb pur,
Pe rafutri suparate, oase si-un craniu dur,
De pe scari jos in hol se vede-o umbra mica
Si care perete cu-ncetul se ridica.
Un scarabeu albastru se tarai-en osuar
Stralucirea sa blanda, aduce-a chihlimbar.

Cu teama se opreste si-apoi iar se taraie
Se urca-usor pe oase, pe bucati de tamaie.
Ajunge sus pe rafturi, se opreste si sta
Stralucirea-I e blanda, iar capul de-arama.
Se mai urca pe-un os si ajunge la craniu;
Se strecoara in el si-apoi se misca straniu.
Craniul de faraon incepe sa se smite
Dupa care deodata, iar se facu liniste.

Cu un zgomot puternic craniul cade jos greu
Din el iese-ametit micutul scarabeu.
Mai face-nca un pas si cade fara viata
Dand ultima suflare totul se face ceata.
Craniul de faraon avea privirea sumbra
Caci micul scarabeu ramase fara umbra.
E liniste-n osuar, oase stau insirate
Un craniu si-un scarabeu intinsi acum pe spate.

Tyler Durden
20th May 2008, 12:51
Cum se zice ca romanu' e nascut poet si cum Ols-ul ramane un site cu specific romanesc, unul dintre clasicii acestui forum cuprins de un extaz liric subit si plin de incredere in fortele sale demiurgico-literare, a produs acesta capodopera demna de a fi studiata de copiii de dizabilitati psihice pentru a-si mai descretii fruntile incruntate. Rog inimile mai fragile si copiii sa nu citeasca aceasta ,,poezie", amestec penibil de grotesc si naivitate estetica.

*
* *

de Gica Chioru


Vino lume, vin' sa vezi
cum din zloata si din boala,
s'adunara,
numai cioclii gri si verzi.

e luluta, are draci
ca nu se gaseste nimeni
sa io traga printre... craci.
ar fi tyler, ar fi vlad
ar fi si dogville,
cainele spurcat,
dar nu e niciunu'n stare
si luluta'n continuare...
are draci.

s'aveti grija, domnisoare
vlad, luluta, tyler si dogville
sa nu va uitati in soare,
sa va furisati tiptil,
stiti ca Gica e stelist
si daca va prinde,
v-o trage ca un veritabil...
exorcist.

Tyler Durden
20th May 2008, 19:22
Rapsodul recidiveaza lasandu-ne aceste versuri care vor ramane cu certitudine incrustate ca niste perle in Cartea de aur a poeziei. Sa-l ascultam:

Augh, augh, augh!
S-a bagat in cor Eye_Kyu.
In oglinda s-a uitat,
Si-a vazut un retardat.
by Cica Ghioru.

Bumbescu
20th May 2008, 20:19
A doua e chiar haioasa.:D

Prima......hmm....dupa un debut paunescian(hai vino lume, vino sa vezi...), a trecut la "mucigaiul" arghezian, dupa care insa a abandonat cavalerismul ce-l caracterizeaza si a introdus-o si pe luluta in versuri ceea ce e o greseala.
Finalul naiv ma indeamna sa cred Gica este autorul celui mai simpatic si mai naiv mesaj vazut vreodata in ghencea, pe vremea cand satana pitzi vroia sa-l dea afara pe miu: "Steaua este viata/Miu e speranta":D
Nu cred insa ca trebuie judecat prea aspru.:D

Dogville
20th May 2008, 20:59
Deloc ,mon colonel ! Am promis supraveghere maxima sub sedative pentru pacientii care dovedesc reale abilitati estetico-literare-parnaistice (pamflet,barbut...etc..).
De apreciat tehnica desavarsita a autorului:de la primele randulete s-ar parea ca avem de-a face cu o poezie dedicata primaverii (am jurat ca Toparceanu e autorul minunatului inceput dar,vai !,m-am inselat amarnic :headbang: ) Era Baudelaire cu a sa inconfundabila estetica a uratului ...ma rog,asa crezusem....apoi am fost strafulgerat de revelatia salvatoare:Francois Villon,codosul penal devenit menestrel de prima mana dupa cateva hold-up-uri la drumul mare:ok: Bata-te sa te bata Ogica era sa ne pacalesti dar nu ti-a mers.Nu e stilul tau !
In ceea ce priveste ultimul catren,situatia e simpla:autorul e un copil de 9 ani care a fost lasat nesupravegheat de parinti ! :ok:

luluta
20th May 2008, 21:26
Deosebita poezia, mute-l-ar Stalin! Cu "m" de la "marmacie".

Lover
20th May 2008, 21:31
Nu cred insa ca trebuie judecat prea aspru.:D

de acord... fiecare cu cat poate :no: nu poti sa ceri mult de la gica chioru.

Tyler Durden
20th May 2008, 22:03
Bumbescule, postul tau imi aduce aminte de critica la comanda din perioada anilor '50, cand criticii seriosi din interbelic (alde Calinescu, Cioculescu sau Vianu), erau pusi in ipostaza de a recenza intr-o maniera encomiastica tot felul de tractoristi reconditionati in poeti de ziua a saptea.
Chiorule, daca ai avea macar pentru cateva clipe posibilitatea de a contempla in toata penibilitatea ta, cred ca te-ai arunca in fata titicarului. :happy

Avion
2nd December 2010, 23:43
Cum se zice ca romanu' e nascut poet si cum Ols-ul ramane un site cu specific romanesc, unul dintre clasicii acestui forum cuprins de un extaz liric subit si plin de incredere in fortele sale demiurgico-literare, a produs acesta capodopera demna de a fi studiata de copiii de dizabilitati psihice pentru a-si mai descretii fruntile incruntate. Rog inimile mai fragile si copiii sa nu citeasca aceasta ,,poezie", amestec penibil de grotesc si naivitate estetica.

*
* *

de Gica Chioru


Vino lume, vin' sa vezi
cum din zloata si din boala,
s'adunara,
numai cioclii gri si verzi.

e luluta, are draci
ca nu se gaseste nimeni
sa io traga printre... craci.
ar fi tyler, ar fi vlad
ar fi si dogville,
cainele spurcat,
dar nu e niciunu'n stare
si luluta'n continuare...
are draci.

s'aveti grija, domnisoare
vlad, luluta, tyler si dogville
sa nu va uitati in soare,
sa va furisati tiptil,
stiti ca Gica e stelist
si daca va prinde,
v-o trage ca un veritabil...
exorcist.
:happy :happy :yeah:


Foarte tare. Un adevarat clasic. Nu stiu de ce da-mi aduce a "Iarna pe ulita".