PDA

View Full Version : Cu turcii nu te joci !



ricky
27th January 2004, 22:23
ATENTIE !
Cei care calatoriti in TURCIA !
Exista o lege care spune ca n-ai voie sa scoti nici macar o...piatra din TARA !
Si...mi se pare normal !

In urma cu citeva luni, un copil dintr-o familie din GERMANIA, a luat, ca amintire, o piatra banala, de marimea unui pumn . Tatal sau a fost retinut mult timp in TURCIA pentru a fi judecat . Risca o condamnare la ANI de inchisoare !

Zilele trecute, tot o familie din GERMANIA s-a gindit sa ia o alta amintire : un bloc frumos de piatracam de 25x20x30 cm. Era PRECIS culesa dintr-o asezare istorica !
Si-acum...se judeca !

Curios ! Atita tam-tam s-a facut cu primul caz si acum...astia ! :rolleyes:

Deci, inca odata ! Monumentele sint de vizitat si admirat si nu de...pus in geamantan !

ady_azzuro
27th January 2004, 22:44
Pai mi se pare normal ca au luat astfel de masuri, din moment ce pietrele acela au fost furate dintr-o asezare istorica, banuiesc ca erau si pretioase, nu?

vasile314tzurka
28th January 2004, 08:42
pe vremuri, vizitind un poet oarecum obscur, vad pe biroul lui o piatra. ma uit mai atent ce scria pe postament. "piatra din soclul statuii libertatii". l-am intrebat de unde o are si mi-a raspuns mindru ca din america. "si daca toti ar lua cite o bucata ce ar mai ramine?" am intrebat curios. s-a suparat.

din citite (mi se pare ca intr-o carte a lui romulus rusan) am aflat ca noaptea pe acropole vin camioane cu pietris pentru a fi puse la dispozitia turistilor amatori de chilipiruri.

mde.

Q-Djyni
29th July 2009, 09:21
Asta sa nu uitati daca plecati in Turcia in calatorie.

JJ
29th July 2009, 09:48
Ti-ai luat All Inclusive la Kusadasi, de ai reinviat topicul asta de 5 ani? :P

Q-Djyni
29th July 2009, 10:13
Nu raspund la intrebari personale :D doar sa fie oamenii informati :)

newcool
29th July 2009, 13:50
da' pietrele de pe autostrada Bucuresti-Pitesti sunt de patrimoniu?:happy

Lover
29th July 2009, 13:57
da' pietrele de pe autostrada Bucuresti-Pitesti sunt de patrimoniu?:happy

nu, gropile sunt. daca le astupi, ai pus-o.

Doctor_Satan
29th July 2009, 14:10
Mie imi placeau mesajele de prin rezervatiile de la noi: "Nu lua cu tine decat poze si amintiri, nu lasa decat urma pasilor tai".
Laudabila mentalitatea turcilor!

Deviind un pic de la subiect, sambata am fost la Sighisoara in cetate si m-am lamurit pe veci de mentalitatea romanilor.
Am urcat pana sus in cetate si acolo, pe zid, stateau 2 baieti cu cate 2 pahare de bere in fata. Cand am trecut pe langa ei, tocmai terminau un rand si paharele goale le-au aruncat pesta parapet.
Deci sunt atat de imbecili incat aduc 4 pahare cu bere (in total 1,6 kg) pana sus si le e lene sa care 4 pahare goale pana la un cos de gunoi (maxim 200g).
Iar apoi se plang de faptul ca in Romania nu sunt conditii decente de trai. Pai cu oameni ca ei, mai avem si pretentii?

Ted
29th July 2009, 14:35
oricum nu aveam de gand sa ma joc cu turcii ... :D

Q-Djyni
29th July 2009, 17:19
Cee? :happy


Pai stai sa vezi daca te duci in Manisa,daca iei ditamai patrimoniu de 5 grame,sa vezi ce ti-o iei cand te prinde vama :happy