PDA

View Full Version : Experiment: Sa cumparam Steaua!



Brian
25th October 2007, 00:52
Vreau sa fac un mic experiment. Sa presupunem k o sa reusim sa il fortzam pe GG sa plece de la Steaua dar trebuie sa o cumparam(suporterii) de la el pt suma de 40 de milioane de euro.
Am pus un poll cu 11 optiuni. Votazi ce suma ati fi dispusi sa donati pt k Steaua sa ajunga pe mana cui vrem noi.(va rog sa nu votatzi sume pe care nu le putetzi sau nu vreti sa le datzi)
De asemenea va rog sa puneti si propuneri pt un nou antrenor si pt presedentia clubului.

Brian
25th October 2007, 01:10
Bineinteles k multi nu vor sa dea bani fara sa obtina ceva in schimb. M-am gandit la actiuni. In functie de cati bani se vor strange(teoretic) vom stabili pretul actiunilor. Dak toata lumea ar da fix 1000 de RON ar insemna 132.000 de actionari. Eu cred k e super-bine. Mi se par putini:ok:

delaparis
25th October 2007, 01:18
Sa zicem ca imi propun sa cumpar aici ... cat valoreaza clubul si cat cere Becali ? :rolleyes:

Brian
25th October 2007, 01:25
Clubul il cumparam pentru 40 de milioane de euro.
Dak s-ar strange cu adevarat banii si chiar ne-am strange destui incat sa cumparam clubul, m-as baga si cu 20 de mii de euro pt inceput(mai mult nu imi permit:P)

delaparis
25th October 2007, 01:27
si cat cere Becali ?

moty
25th October 2007, 01:27
nu-l da asta nici pe 400 milioane

Brian
25th October 2007, 01:35
si cat cere Becali ?

nu-l da asta nici pe 400 milioane


Sa presupunem k o sa reusim sa il fortzam pe GG sa plece de la Steaua dar trebuie sa o cumparam(suporterii) de la el pt suma de 40 de milioane de euro.

Este un experiment momentan. Doar presupunem, dar trebuie sa ne gandim ce am face cu adevarat dak am fi in situatia asta....
Acest experiment este si pt cei care vor doar sa faca bani si nu se gandesc la performante. Din fericire, banii vor veni odata cu performantzele:D:ok:

eventHorizon
25th October 2007, 01:42
Ce mai utopie . Daca nu chiar SF. Nu da becali clubul asa usor. Nu l-a supt inca de tot laptele. :headbang:
Patron Dinu Patriciu, Presedinte Gica Popescu, Manager Gheorghe Hagi, Antrenor Dan Petrescu ... si statuie cu Marius Lacatus in fata stadionului de 5 stele :happy Asta e tot ce-mi doresc. :ok: Tot SF :P

moty
25th October 2007, 01:44
nici nu-ti doresti multe... :happy

Brian
25th October 2007, 01:49
Ce mai utopie . Daca nu chiar SF. Nu da becali clubul asa usor. Nu l-a supt inca de tot laptele. :headbang:
Patron Dinu Patriciu, Presedinte Gica Popescu, Manager Gheorghe Hagi, Antrenor Dan Petrescu ... si statuie cu Marius Lacatus in fata stadionului de 5 stele :happy Asta e tot ce-mi doresc. :ok: Tot SF :P

Nu il vreau patron pe Dinu Patriciu. E controlat de cineva din umbra...
Gica Popescu presedinte? Da. De acord. Dar mai astept propuneri.
Sunt de acord si cu restul propunerilor...inclusiv cu statuia:P .Dar parca aparitia unui manager ar putea provoca certuri cu antrenorul, asa k nu prea imi place.

Brian
25th October 2007, 02:21
K un club ce se respecta vom avea:
- un site adevarat, de unde se vor putea cumpara abonamente si bilete online.
-GARANTIA k forumul va fi vizitat de antrenorul si jucatorii Stelei(dar comentariile rautacioase vor fi sterse automat de unul dintre moderatorii platiti)
- un ziar adevarat dar cu stiri in exclusivitate despre Steaua
- redactori si reporteri tineri, stelisti si noi in bransa.
- magazin virtual.
- concursuri la fiecare meci al Stelei(se pot castiga bani, abonamente, bilete in loja la derbiuri, participarea la un antrenament al echipei )
- mentionez k toti cei care vor face pt club ceva(moderatorii forumului, cei care se ocupa de site, redactorii, reporterii, fotografii, etc) vor fi angajati sau platiti pt fiecare treaba
- datorita numarului mare de actionari pe care ar trebui sa il avem
+
numarul mare de suporteri
+
numeroasele atractii si actualizari zilnice ale site-ului
+
alte cateva idei care o sa mai imi vina :P
=
numar mare de utilizatori zilnic
===> SPONSORI

Totul se va plati de la sine. Si echipa(prin performantele pe care ar trebui sa le aiba) si site-ul/ziarul(prin vanzari si publicitate)
Pe transferuri se vor cheltui 15 milioane in primul an(din banii actionarilor). Daca echipa va da rezultate si va ajunge din nou in Ch.League, pe langa banii care vor ramane dupa cheltuieli(salarii, s.a.m.d.) se va mai pune diferenta de bani pana la 15 milioane de euro.
Dak totul merge bine, actionarii nu vor trebui sa bage bani in echipa decat intr-un singur an(asa cum a facut GG). Incepand cu al 4-lea sau al 5-lea an vor putea sa recupereze din bani.

myke
25th October 2007, 12:15
Momentan as fi dispus la un 500 ron. Atat imi permit. Cu timpul, daca lucrurile imi merg cum au inceput(in domeniu web) suma poate creste considerabil. NU as vrea patron. As vrea un director general reprezentant al grupului de actionari(ceva in genu realului cu sociosii). Ce as face? In primul rand as demara constructia unui stadion de 50 de mii de locuri, acoperit, cu un cantonament de 5 stele(hotel - capacitate mare, conditii de 4 stele, sa ne permitem sa primim si adversarii din afara si sa tinem si juniori din afara Bucurestiului -, restaurant, sali de forta, sali de relaxare - sa nu mai mearga la IDM) apoi as face centre de copii si juniori in 12 judete din tara si in functie de cum evolueaza lucrurile, mai multe(Si aici o organizare foarte buna, cu conditii de gazduire, cu scoala, cu lucuri de relaxare, terenuri de antrenament, cantonamente in regiuni de munte/mare, in afara tarii, competitie particulara intre echipele din alte judete.). Dupa care as investi in istorie. As aduce la club in functii onorifice sau chiar sa locuiasca in complexul Stelei toti fostii jucatori(sunt multi, dar cati o sa accepte?), plus as oferii o pensie suplimentara pentru cei care au nevoie. In marketing as incerca sa ii aduc pe jucatori mai aproape de suporteri. Sa participe la diverse actiuni propuse de sponsori. Sponsori pe care ii castigi cand oferi incredere si stabilitate, nu cum e acum la club.
Suma propusa de tine mi se pare insa destul de mica. Actuala conducere nu stiu cat va mai rezista pentru ca sunt foarte multi care au probleme cu legea si oamenii vorbeste ca li se pregateste ceva. Si eu m-am gandit zilele trecute ce frumos ar fi ca suporterii sa detina clubul, dar sincer, este aproape imposibil... dupa ce pleaca cei care sunt acum, daca nu apar Popescu si cu Hagi(de care am auzit ca se pregatesc sa preia un club cu totul) sau un actionar de tipul lui Tiriac, sau un investitor serios strain o sa cam intram intr-o criza asemanatoare cu cea din perioada paunescu...

ionut_cluj
25th October 2007, 12:20
imi vand masina si pun 10.000 de euro PAC PAC:) . lasand misto-ul, chiar as face asta. deci 10.000 coco si de la mine

YoYoyOi
25th October 2007, 12:21
eu vreau sa fiu purtator de cuvant:D

restul nu ma intereseaza :P

moty
25th October 2007, 12:24
eu vreau sa fiu purtator de cuvant:D

restul nu ma intereseaza :P

eu te sustin:yeah:

Ioca10
25th October 2007, 12:31
Poate ca este usor sa vorbim...la datul cu parerea nu ne depaseste nimeni...dar sa presupunem ca ajungem in punctul in care trebuie sa dam banii...atunci apar problemele ...pentru ca eu traiesc cu sentimentul ca multi vorbesc putini ar face...
O indepartare sigura din Ghencea este o atitudine ostila a intregului stadion(inclusiv suporterii de la tribuna 1) pe o perioada nelimitata...
Ar mai fi multe de spus ..dar mai astept cateva pareri:)

YoYoyOi
25th October 2007, 12:37
nu merge Ioca, s-a mai incercat. si asa au inceput sa apara suspendarile, meciurile pe teren neutru, portile inchise....
Omul asta trebuie lovit unde il doare mai tare. La po****ritate. Acolo trebuie palit naprasnic.
O manifestatie publica ar aduce mult mai multe decat eventuale scandari in timpul meciurilor. Pt ca asa lovesti in echipa, in jucatori, nu in el.
Dar un miting de protest in centrul Bucurestiului ar lovi in sufletul lui. un miting la care sa participe nu doar suporterii dar si fostele glorii ale echipei.
Asta l-ar distruge. Pt ca el s-a chinuit atata timp sa-si faca po****ritatea pe spatele Stelei. Si stii tu "ce te urca te si coboara" Steaua l-a facut mare, tot Steaua il poate face si mic.
Si chiar mi-as dori doar infrangeri pe linie, as suporta chiar si o retrogradare a echipei pentru un sezon doar ca sa-l vad pe asta nimicit. Sa-l vad jos de tot si sa-i mai dau si un picior in gura.

Ioca10
25th October 2007, 12:45
Un miting e binevenit...insa nici pe stadion nu o sa fie trecut cu vederea...
Iar po****ritate...eu nu cred ca e cineva sanatos la cap care sa-l voteze...nu era sprijinit de stelisiti nici inainte...cu atat mai mult acum;)

moty
25th October 2007, 12:59
o sa vada el la vot!

Brian
25th October 2007, 13:06
Mitingul este o solutie, dar este complet inutil in momentul de fatza. Nu va avea efectul pe care il vrem. In primul rand trebuie sa avem stadionul gol la absolut toate meciurile(in special cele din CL). Trebuie sa facem public motivul pt care nu ne mai ducem la stadion(sa nu inceapa sa scrie presa k ne deranjeaza jocul slab al echipei) si anume : GG Becali. Aceste lucruri ar fi doar pt inceput. Putem face multe alte lucruri.
Noi aici presupunem k am reusit deja sa il facem sa vanda Steaua. Deci nu va mai ganditi cum sa il indepartam, spunetzi ce facem cu Stelutza noastra cand o vom detine:D asa cum a facut Myke

Elphax
25th October 2007, 13:13
cumpar eu si apoi o desfiintez ...

momentan pot sa pun 20.000, eventual mai iau un credit :P

Brian
25th October 2007, 13:26
Momentan as fi dispus la un 500 ron. Atat imi permit. Cu timpul, daca lucrurile imi merg cum au inceput(in domeniu web) suma poate creste considerabil. NU as vrea patron. As vrea un director general reprezentant al grupului de actionari(ceva in genu realului cu sociosii). Ce as face? In primul rand as demara constructia unui stadion de 50 de mii de locuri, acoperit, cu un cantonament de 5 stele(hotel - capacitate mare, conditii de 4 stele, sa ne permitem sa primim si adversarii din afara si sa tinem si juniori din afara Bucurestiului -, restaurant, sali de forta, sali de relaxare - sa nu mai mearga la IDM) apoi as face centre de copii si juniori in 12 judete din tara si in functie de cum evolueaza lucrurile, mai multe(Si aici o organizare foarte buna, cu conditii de gazduire, cu scoala, cu lucuri de relaxare, terenuri de antrenament, cantonamente in regiuni de munte/mare, in afara tarii, competitie particulara intre echipele din alte judete.). Dupa care as investi in istorie. As aduce la club in functii onorifice sau chiar sa locuiasca in complexul Stelei toti fostii jucatori(sunt multi, dar cati o sa accepte?), plus as oferii o pensie suplimentara pentru cei care au nevoie. In marketing as incerca sa ii aduc pe jucatori mai aproape de suporteri. Sa participe la diverse actiuni propuse de sponsori. Sponsori pe care ii castigi cand oferi incredere si stabilitate, nu cum e acum la club.
Suma propusa de tine mi se pare insa destul de mica. Actuala conducere nu stiu cat va mai rezista pentru ca sunt foarte multi care au probleme cu legea si oamenii vorbeste ca li se pregateste ceva. Si eu m-am gandit zilele trecute ce frumos ar fi ca suporterii sa detina clubul, dar sincer, este aproape imposibil... dupa ce pleaca cei care sunt acum, daca nu apar Popescu si cu Hagi(de care am auzit ca se pregatesc sa preia un club cu totul) sau un actionar de tipul lui Tiriac, sau un investitor serios strain o sa cam intram intr-o criza asemanatoare cu cea din perioada paunescu...

Foarte bune ideile. Excelente. Arata k te gandesti la viitorul Stelei. Din pacate multe din ce ai propus tu mai sus necesita foarte, foarte multi bani. Chiar si fictiv (cum facem noi acum) nu putem face rost de banii necesari. Teoretic, dak totul merge bine la club, am putea sa ne gandim la un nou stadion in 7-8 ani si sa incepem sa il construim abia peste 10 ani. Doar dak facem un imprumut de vreo 150 de mil de euro putem sa il facem mult mai rpd. Banii i-am scoate din bilete si abonamente. Sa iti fac un calcul rpd: dak am avea o medie de 40.000 de spectatori pe meci si media pretului unui bilet de 20 de RON, in 15 meciuri inseamna 12 milioane RON + 3 meciuri de CL cu 40.000 spectatori, media 100 RON/bilet = inca 12 milioane RON ==> 9 milioane de euro doar din bilete.

Hard
25th October 2007, 13:30
Sallam,nu vei avea in Romania prea curand 40 000 de spectatori la un meci obisnuit ...:no: din pacate...

Brian
25th October 2007, 13:34
cumpar eu si apoi o desfiintez ...
Dak o cumperi de unul singur poti sa faci si asta...dak suntem 130 de mii de actionari, mai greu sa faci asta :rolleyes:

Brian
25th October 2007, 13:41
Sallam,nu vei avea in Romania prea curand 40 000 de spectatori la un meci obisnuit ...:no: din pacate...

Da....cam ai dreptate. Atunci o sa incerc sa ii atrag intr-un fel la stadion. Fac o tombola cu 20 de castigatori. Primul loc ia o masina, locul 2 castiga o excursie de 2 persoane cu echipa la un meci din CL, de la locul 3 la 20, premii surpriza(un antrenament cu jucatorii, 2 bilete la un meci de acasa din CL, etc)

Brian
25th October 2007, 13:48
eu vreau sa fiu purtator de cuvant:D

restul nu ma intereseaza :P

Yo...te-am lasat eu vreodata pe afara? Normal k o sa fi purtatorul de cuvant....dar vreau sa te vad k iti dai interesul si atragi lumea sa cumparam echipa mai intai....:D

YoYoyOi
25th October 2007, 14:01
Sa iti fac un calcul rpd: dak am avea o medie de 40.000 de spectatori pe meci si media pretului unui bilet de 20 de RON, in 15 meciuri inseamna 12 milioane RON + 3 meciuri de CL cu 40.000 spectatori, media 100 RON/bilet = inca 12 milioane RON ==> 9 milioane de euro doar din bilete.

din astia se scad banii cu intretinerea stadionului, tiparirea biletelor, cu personalul, cu parcarile, cu electricitatea si intretinerea gazonului, curatenia arenei, cu gazul, apa... apoi plata cazarii fotbalistilor, a mancarii, transportului, echipamentelor de joc, tratamentelor medicale, recuperarii, primele de joc, salariile....

Brian
25th October 2007, 14:05
Vrei sa zici k nu ne ramane bani de rata in caz k facem imprumut?:P
Oricum....noi nu traim doar cu banii din bilete...asa k stam bine. Gandeste-te k cel putin 10 cluburi din Liga I nici nu iau in considerare banii din bilete.

YoYoyOi
25th October 2007, 14:09
vreau sa zic ca daca o sa cumparam Steaua, trebuie sa mai punem inca macar de doua ori suma pentru a o putea tine pe picioare un sezon. Si asta cu cureaua stransa de tot si fara deplasari si cantonamente in strainatate.
Tu ai luat in calcul incasarile din CL, dar ajunge Steaua in CL? Putem noi tine Steaua in CL?
Eu am pus o suma fictiva acolo, cam ce am prin geanta. Dar daca ar fi pe bune treaba as da mult mai mult. Si asa vor face foarte multi. Dar tot, nu s-ar strange suficient ca sa putem razbi. Si asta pt ca multi nu vor da decat cu anumite conditii, de functii si rang. Sau cu pretentii de a scoate profit, de a avea un castig.

Brian
25th October 2007, 14:21
Eu pot sa promit doar profitul. Functii nu prea pot. Si profitul nu va fi imediat bineinteles, dar va fi consistent atunci cand va fi.
Si eu voi pune mult mai multi bani dak treaba ar fi adevarata.

Dani3l
25th October 2007, 14:35
Sa fie clar.Steaua de 4 ani ,se autofinanteaza.Giginho nu baga nimic.
Singurul om din tara care are puterea sa ia clubul,e patriciu.
Ca un club sa produca bani,are nevoie de un manageriat eficient.Brand-ul Stelei,nu e exploat cum trebuie de conducere.Constructia unui nou stadion sau modernizarea acestuia,ar aduce venituri de zeci de milioane de euro pe an.Pe un stadion cu peste 50.000 locuri,s-ar putea desfasura concerte,concursuri motocross,intruniri ale iehovistilor:D,samd..Cei de la arsenal au bagat sute de milioane in stadion...intr-un an,au scos o suma frumusica(nu stiu suma exacta).
Hardliner,daca stadionul Stelei ar avea 7 restaurante ,2 cinematografe,1 muzeu,magazin de desfacere a produselor clubului.Te asigur,ar veni 40.000 la un meci cu UTA.Cu o asa infrastructura,la stadion s-ar veni nu doar pt meciul in sine..ci,si la o iesire cu familia.Gen:mall-uri:D
Patriciu presedinte!:yeah:

Vladek
25th October 2007, 14:40
Patriciu a si incercat o data sa cumpere clubul. Detaliile le-am mai postat o data aici oricum.

Apropo, in afara de ce zice Dani3l, s-ar mai putea incheia de exemplu acorduri cu supermarketuri care sa-ti expuna si sa vanda produse cu marca Steaua (tricouri, pixuri, manusi, camasi, ma rog, toate fleacurile care se vand si-n vest), s-ar putea acorda localurilor permisiunea de a folosi imaginea Stelei, contra cost, desigur ... ehei ... lista ar fi lunga.

Deocamdata insa toate astea raman teorie frumoasa care oricum ar avea efect doar pe termen lung, adica peste 5-10 ani. In primii ani, clubul tot ar trebui "tinut" pe banutii cuiva, sau ar trebui sa se bazeze pe banii din CL, ceea ce e cam riscant.

Brian
25th October 2007, 14:46
vreau sa zic ca daca o sa cumparam Steaua, trebuie sa mai punem inca macar de doua ori suma pentru a o putea tine pe picioare un sezon. Si asta cu cureaua stransa de tot si fara deplasari si cantonamente in strainatate.

Acum mi-am dat seama ce ai spus. Dak noi cumparam Steaua cu 40 de milioane de euro trebuie sa mai punem inca de doua ori suma pentru a o putea tine in picioare UN SEZON???!!?!? Ai innebunit??:P
GG se descurca fara sa bage bani din buzunarul lui ...

YoYoyOi
25th October 2007, 14:53
pai se descurca pt ca banii vin din contracte, sponsorizari, televizari si alte shituri. Dar din moment ce pleaca GG cu banutii nostri noi trebuie sa luam treaba de la 0. Si trebuie sa ai bani, sa iei jucatori, sa angajezi personalul care mai trebuie, sa inlocuiesti ce e rau cu ce e bun. Si ziceam de suma asa mare, pt ca nu vreau sa-l vindem pe Dica si sa-l luam pe Vasile de la FC ciorogarla. Nici sa-l dam pe Goian si sa-l cumparam pe Grigore de la Arsenal FC Apahida. Intelegi?

Brian
25th October 2007, 14:56
Singurul om din tara care are puterea sa ia clubul,e patriciu.
Ala de-abia are bani sa traverseze strada.... Sa iti spun un secret: Nu are nici macar 500 de milioane de euro. Este controlat de oameni mult mai puternici decat el. Banii de la Rompetrol nu s-au dus la el, ci la cei de mai sus. A luat si el o suma super-mare..cam 300 de milioane de euro. Repet, nu a luat el banii...a luat doar un bonus.

Ca un club sa produca bani,are nevoie de un manageriat eficient.Brand-ul Stelei,nu e exploat cum trebuie de conducere.Constructia unui nou stadion sau modernizarea acestuia,ar aduce venituri de zeci de milioane de euro pe an.
Poate nu chiar zeci de milioane(sau poate da:D) dar la 15 milioane pe an se poate ajunge. Becali a fost ******* k nu a stiut sa foloseasca imaginea Stelei.
Hardliner,daca stadionul Stelei ar avea 7 restaurante ,2 cinematografe,1 muzeu,magazin de desfacere a produselor clubului.Te asigur,ar veni 40.000 la un meci cu UTA.Cu o asa infrastructura,la stadion s-ar veni nu doar pt meciul in sine..ci,si la o iesire cu familia.Gen:mall-uri:D
La asta ma gandesc si eu....trebuie facute mai multe chestii...nu doar stadion si lumea sa vina o singura data pe saptamana.....

Patriciu presedinte!:yeah:
In nici un caz....mafie...:no:

Brian
25th October 2007, 15:03
pai se descurca pt ca banii vin din contracte, sponsorizari, televizari si alte shituri. Dar din moment ce pleaca GG cu banutii nostri noi trebuie sa luam treaba de la 0. Si trebuie sa ai bani, sa iei jucatori, sa angajezi personalul care mai trebuie, sa inlocuiesti ce e rau cu ce e bun. Si ziceam de suma asa mare, pt ca nu vreau sa-l vindem pe Dica si sa-l luam pe Vasile de la FC ciorogarla. Nici sa-l dam pe Goian si sa-l cumparam pe Grigore de la Arsenal FC Apahida. Intelegi?

Am spus deja...trebuie sa mai bagam vreo 20-25 de milioane la echipa....dar asta doar in primul an....pe urma sper k nu va mai fi vreo problema......
-2-3 transferuri in valoare de 10-12 milioane(kiar si cu riscul de a se accidenta)
-restul banilor - salarii, deplasari, cantonamente, etc

Liviu
25th October 2007, 15:09
Votazi ce suma ati fi dispusi sa donati pt k Steaua sa ajunga pe mana cui vrem noi.(va rog sa nu votatzi sume pe care nu le putetzi sau nu vreti sa le datzi)
Din pacate, azi nu mi-as permite mai mult de cateva sute de lei. Daca as avea, as da si milioane de euro, fie numai si ca donatie, ca sa fie pornit noul proiect, cu o noua echipa, normala la cap.

De asemenea va rog sa puneti si propuneri pt un nou antrenor si pt presedentia clubului.
Antrenor strain, cu nume, preferabil un neamt. Presedinte ? O persoana cu prestanta si 'curata'. Gica Popescu e prea apropiat de cealalta parte a familiei Becali si are cariera deja patata cu cazul Bratu.

Brian
25th October 2007, 15:17
@ Liviu
Voteaza cu suma care ti-o permiti momentan. Din pacate nu ne permitem sa dam un salariu mai mare de 350-400 de mii de euro antrenorului. O persoana "curat" pt presedinte? Nu prea am incredere in nimeni. As reveni la MM, este capabil. Dak aveti alt nume(repet, nume) va rog sa il spunetzi...

Vladek
25th October 2007, 15:22
@ Liviu
Voteaza cu suma care ti-o permiti momentan. Din pacate nu ne permitem sa dam un salariu mai mare de 350-400 de mii de euro antrenorului. O persoana "curat" pt presedinte? Nu prea am incredere in nimeni. As reveni la MM, este capabil. Dak aveti alt nume(repet, nume) va rog sa il spunetzi...

Inainte de orice, numai sa tineti minte ca ce discutam noi aici e pura teorie.

MM ? Are you crazy ? Pentru ce sa-l readucem ? S-a comportat ca o tatza, s-a certat cu toata lumea, a facut transferuri la plesneala. Ce mai presedinte.

Acum, daca vrei alt nume, sugerez Marius Stan, presedintele Otelului, care de cativa ani de zile face minuni cu un buget minuscul in comparatie cu altii. Omul chiar stie sa cheltuiasca banii EFICIENT, nu sa-i arunce prosteste in toate partile, cum a facut Steaua vara asta, cand dupa ce am transferat nebuneste si am cheltuit mai mult ca orice alta echipa ne trezim ca tot n-avem mijlocasi centrali ca lumea.

YoYoyOi
25th October 2007, 15:26
Daca ar fi dupa mine as aduce oameni de afara, care n-au nici un interes sa-si faca imagine pe spatele Stelei.

Brian
25th October 2007, 15:28
Si MM facuse minuni la Otelul....nush ce sa zic...ok, dak nu il vrei pe MM se poate sa aducem pe alticneva, dar nu Marius Stan.... Oricum, viitorul presedinte nu se va baga la transferuri... doar antrenorul va cere ce jucatori vrea si dupa posibilitatile financiare de care dispunem, ii vom aduce. Cat despre antrenor...indiferent de rezultate, nu va fi dat afara. Va fi tinut pe banca cel putin un sezon jumate. Sa aiba timp sa demonstreze...

Dani3l
25th October 2007, 15:29
bine atunci daca considerati ca e misto, dau si eu 1000 de lei vechi. :ok:

Iar ai mancat excremente...:ok: mesteca in pace.
Gica Popescu?Asta-i corect?Pai nu el a "uitat" sa plateasca 400.000 euro impozit?!:happy Presedinte sa fie detinatorul pachetului majoritar sau celui care da banii cei mai multi.Da un rus din aia multi-miliardari,nema?!:D Punem un gigolo sa o zapaceasca pe fosta nevasta a lui abramovich,care s-a scos cu vreo 3 miliarde de euro...:D...il alegem pe lovin,ce ziceti?!E trandy,se imbraca la moda,cu alte cuvinte e..ciumeg!:lol:Am reusi 2 dintr-un foc:ne-am scoate un presedinte blonda + am scapa de lovinho,care s-ar "ocupa" de presedinte.:happy

Brian
25th October 2007, 15:34
Gica Popescu?Asta-i corect?Pai nu el a "uitat" sa plateasca 400.000 euro impozit?!:happy Presedinte sa fie detinatorul pachetului majoritar sau celui care da banii cei mai multi.Da un rus din aia multi-miliardari,nema?!:D Punem un gigolo sa o zapaceasca pe fosta nevasta a lui abramovich,care s-a scos cu vreo 3 miliarde de euro...:D...il alegem pe lovin,ce ziceti?!E trandy,se imbraca la moda,cu alte cuvinte e..ciumeg!:lol:Am reusi 2 dintr-un foc:ne-am scoate un presedinte blonda + am scapa de lovinho,care s-ar "ocupa" de presedinte.:happy

In primul rand...cred k Lovin e pe invers:P....
In al doilea rand...nu putem sa il punem presedinte pe cel care da cei mai multi bani(poate fi un GG2)...punem oameni competent si cu experienta in domeniu....ar fi bun cineva cu bani care sa acopere jumate din suma....sau poate nu ar fi....nush ce sa zic....m-am hotarat: nu ar fi bun:D

Dani3l
25th October 2007, 15:37
In primul rand...cred k Lovin e pe invers:P....
In al doilea rand...nu putem sa il punem presedinte pe cel care da cei mai multi bani(poate fi un GG2)...punem oameni competent si cu experienta in domeniu....ar fi bun cineva cu bani care sa acopere jumate din suma....sau poate nu ar fi....nush ce sa zic....m-am hotarat: nu ar fi bun:D

Pai cine da banu',ala decide...ca o face direct sau o face precum cfr cluj ,paskany prin muresan sau Milan prin Galliani,care,administreaza banii pusi la dispozitie de Paskany/Berlusconi.

Brian
25th October 2007, 15:42
Pai cine da banu',ala decide...
Pai dak o luam dupa logica asta...deja il avem pe GG

ca o face direct sau o face precum cfr cluj ,paskany prin muresau sau Milan prin Galliani,care,administreaza banii pusi la dispozitie de Paskany/Berlusconi.
Astea sunt exceptii....de ce nu imi spui de Man.U?Cine decide acolo? Patronul da banii si atat. Ferguson decide. Arsenal?Liverpool?Barcelona?Real Madrid? Lyon? Cine da banii la toate aceste echipe? Nu cred k stii...si asta este un lucru bun. Si la noi ar trebui sa fie la fel. Sa nu stii cine da banii dar echipa sa merga foarte bine.

YoYoyOi
25th October 2007, 15:44
pana acum avem 4500 de lei si 2000 de euro :D

Brian
25th October 2007, 15:46
Deja am strans 5000 de euro fictivi(calculand voturile de peste 1000 de euro doar 1000 de euro) in 14 persoane. Dak tinem media asta, la 150.000 de "platitori" vom avea 50 de milioane de euro:D:ok:

Dani3l
25th October 2007, 15:54
Deja am strans 5000 de euro fictivi(calculand voturile de peste 1000 de euro doar 1000 de euro) in 14 persoane. Dak tinem media asta, la 150.000 de "platitori" vom avea 50 de milioane de euro:D:ok:
Ce-i asta?Monopoly?!:happy

Brian
25th October 2007, 16:02
Nu...este un experiment. Doar k trebuie sa votam cati bani am da cu adevarat, nu doar la misto. Pacat k suntem doar cativa stelisti. Nush ce fac restul...:( sau poate nu ii intereseaza de Steaua. In urma experimentului voi decide dak putem porni o campanie anti-becali. Sau vom vedea cu totii k multi dau doar din gura...

Brian
25th October 2007, 16:10
Eu am inceput sa fac reclama threadului....Yo...vrei sa fi purtator de cuvant?Vreau sa te vad cum atragi lumea pe aici sa voteze...:D

YoYoyOi
25th October 2007, 16:11
o sa incerc, dar nu in timpul serviciului :D

Luis Garcia10
25th October 2007, 16:14
Lasati-l mai fratilor pe Becali! Pai il prefer pe cioban de 1000 de ori celorlalti patroni din Liga 1! Pai visam noi acum 4-5 ani la 3 primaveri europene+2 prezente in grupele CL+3 titluri ?? Sa fim seriosi si realisti! GIGI BECALI E SINGURUL CARE A REALIZAT ASTA LA STEAUA! A adus si stadionul la standarde de CL! Acum ne luam dupa toti smecherasii astia de informatori de opinie???

Brian
25th October 2007, 16:23
Lasati-l mai fratilor pe Becali! Pai il prefer pe cioban de 1000 de ori celorlalti patroni din Liga 1!
Ofer 10.000 de euro celui care il impusca pe Luis:D

Pai visam noi acum 4-5 ani la 3 primaveri europene+2 prezente in grupele CL+3 titluri ?? Sa fim seriosi si realisti!Eu visam an de an....niciodata nu mi-a placut sa fiu prea realist...ma aducea prea aproape de inrolarea in Al-Qaeda sa omor pe toata lumea....

GIGI BECALI E SINGURUL CARE A REALIZAT ASTA LA STEAUA! A adus si stadionul la standarde de CL! Acum ne luam dupa toti smecherasii astia de informatori de opinie???
GG Becali e singurul care a condus Steaua in perioada asta. Cum sa realizeze altcineva dak era deja GG la echipa??? Zici k este pt prima data in istoria Stelei cand ia titlul... Nu a facut nimic din ce nu s-a facut la Steaua pana acum....:sleep:

Vadim
25th October 2007, 16:24
Clubul il cumparam pentru 40 de milioane de euro.
Dak s-ar strange cu adevarat banii si chiar ne-am strange destui incat sa cumparam clubul, m-as baga si cu 20 de mii de euro pt inceput(mai mult nu imi permit:P)

Acum Becali cere 40, maine o sa ceara 80.

Ok, cumparati clubul, dar cine plateste dupa aia toate cheltuielile: salariile si primele jucatorilor, deplasarile si asa mai departe. Jucatorii Stelei sunt baieti fini, toti au ceasusi Cartier. Le dai ceasuri Rado, iti rad in nas si pleaca.

ps: contati si pe mine. :D

YoYoyOi
25th October 2007, 16:24
Currently Active Users Viewing This Thread: 18 (4 members and 14 guests)


hai baietii ca e super oferta :cheer:

Luis Garcia10
25th October 2007, 16:25
@Sallam... Am sa incerc sa-ti ingnor unele "scapari"...si te intreb eu...Se putea mai mult de cat s-a facut? Sau..mai bine zis...se poate mai mult decat atat ? Astept un raspuns realist!

Vladek
25th October 2007, 16:26
Lasati-l mai fratilor pe Becali! Pai il prefer pe cioban de 1000 de ori celorlalti patroni din Liga 1! Pai visam noi acum 4-5 ani la 3 primaveri europene+2 prezente in grupele CL+3 titluri ?? Sa fim seriosi si realisti! GIGI BECALI E SINGURUL CARE A REALIZAT ASTA LA STEAUA! A adus si stadionul la standarde de CL! Acum ne luam dupa toti smecherasii astia de informatori de opinie???

Luis, te rog sa nu mai postezi pe forum cand esti sub influenta ... bauturii, bat-o vina. Poate ai vrut de fapt sa scrii "Il prefer pe oricare patron (ma rog minus Mititelu, ca asta-i un fel de MiniMe al lui El Ciobandante) de 1000 de ori lui Becali".

Dani3l
25th October 2007, 16:27
garcia,stai calm..ca giginho nu baga mai mult de 500.000 euro/an.

Brian
25th October 2007, 16:27
Va raspund cand ma intorc la toti....
P.S.: Cuvantul cheie este "fictiv" ...vreau sa vad dak s-ar strange aici pe forum macar, o suma cat de cat....;)

Vadim
25th October 2007, 16:28
Currently Active Users Viewing This Thread: 18 (4 members and 14 guests)


hai baietii ca e super oferta :cheer:

Hai ca l-am promovat si pe homepageul siteului, sa strangem cat mai multa lume. Cum putem transforma treaba asta intr-una serioasa? Am putea face o lista cu nume si suma oferita de fiecare si sa strangem banii in cateva luni. Cu putina promovare cred ca merge.

Luis Garcia10
25th October 2007, 16:29
@Vladek...Spune-mi ce au realizat respectivi patroni la echipele lor de club ...performanta , infrastructura...etc. etc

YoYoyOi
25th October 2007, 16:31
multumesc Vadim :kiss:

Dani3l
25th October 2007, 16:32
Hai ca l-am promovat si pe homepageul siteului, sa strangem cat mai multa lume. Cum putem transforma treaba asta intr-una serioasa?

Prin fluturase impartite prin tot Bucurestiul,prin manifestatie anti-jiji,printr-o anti-promovare /lipsa promovariii lui gigi in presa..ai putea incepe tu,sa nu mai postezi nicio stire pe site, care-l priveste pe jiji..;)

Vladek
25th October 2007, 16:34
Hai ca l-am promovat si pe homepageul siteului, sa strangem cat mai multa lume. Cum putem transforma treaba asta intr-una serioasa? Am putea face o lista cu nume si suma oferita de fiecare si sa strangem banii in cateva luni. Cu putina promovare cred ca merge.

Vadim, hai zau ! Nu iese nimic din chestia asta ... pentru ca deocamdata toata lumea vorbeste TEORETIC ... cand va veni vorba de platit efectiv, sa vezi cum vor disparea amatorii. Ca sa nu mai zic ca ar fi nevoie de ani de zile pentru ca sa se stranga o suma cat de cat semnificativa.

Vreti sa faceti ceva serios ? Inscrieti-va in AISS (http://www.aiss.ro/), asociatie care deja exista. Nu mai reinventati roata.

@Luis.

Nu vreau sa divaghez discutia prea mult. Dar zi-mi si mie acuma ce-i aia performanta ? Personal cred ca doar semifinala de UEFA e performanta in adevaratul sens al cuvantului. In rest cateva floricel. Si cu ce pret platim performanta asta ? Jigniri din partea cretinului, transformarea clubului in mosie personala, asocierea (inconstienta, dar reala) a fiecarui stelist cu imaginea lui Becali. Eu zic ca-i cam mult pentru o semifinala de UEFA in 7 ani de zile.

Vadim
25th October 2007, 16:36
Dani3l, Becali isi face singur anti-promovare de fiecare daca cand deschide gura. Cati il cred, cati il apreciaza pentru ceea ce face, pentru modul in care deseori procedeaza? Putini. Asta facem si noi, reflectam realitatea, subliniem unele lucururi si cred ca aceia care vor sa le vada si auda, o fac. Asta e alta discutie. Hai sa strangem noi 40 de milioane de euro intai. :D

Vladek - de ce sa ne inscriem acolo cand putem face noi alta de 10 ori mai cunoscuta?

Vladek
25th October 2007, 16:39
Vladek - de ce sa ne inscriem acolo cand putem face noi alta de 10 ori mai cunoscuta?

Pentru ca deja exista si are ca membri fondatori pe cei care "duc in spate" site-ul considerat "oficial" al suporterilor, fcsteaua.ro . Imprastiind efortul in 10 directii diferite, vei obtine exact nimic peste tot.

YoYoyOi
25th October 2007, 16:46
nu e chiar asa Vladek. Daca discutia asta ar avea loc doar intr-o parte, ar fi multi care nu ar sti de ea. Asa ne concentram eforturile pe mai multe planuri, dar avem acelasi numitor comun. Indepartarea aluia si renasterea Stelei.
Eu nu zic ca e sau nu realizabil proiectul. Dar putem incerca si putem atrage atentia. :ok: Ca o facem aici, ca o facem in alta parte efectul e acelasi.

Dani3l
25th October 2007, 16:53
Vadime,nu te baga..ca tu vrei milioane numai ca sa-ti faci vila in Banesa si sa-ti cumperi 2-3 servere pt ols...:rosu: :happy
E usor sa "strangi ban"i pe net..mai greu e cand trebuie sa scoti din portofel/carte de credit....:D

Luis Garcia10
25th October 2007, 16:54
Semifinala Cupei Uefa nu e doar o simpla performanta...e MAXIMUL care se putea face cu echipa Stelei! Dar...vad ca voi aveti alte pareri! Vreti sa plece Becali?! Aveti grija cu ce va doriti s-ar putea chiar sa vi se implineasca! ;) Nemultumitului i se ia darul! ;) Sper doar sa nu-l regretati!
Nu prevad deloc ceva mai bun la Steaua dupa eventuala plecare a lui Becali! :ok:

Geografu
25th October 2007, 16:56
Amice Luis daca va veni un magnat cu bani multi dar cu idei bune si serioase si care sa se si priceapa la fotbal eu nu vad care ar fi problema ! :rolleyes:

Luis Garcia10
25th October 2007, 16:58
Amice Geografu...Nu dau vrabia din mana pentru cioara de pe gard! Mai intai sa vad magnatul cu banu` jos...apoi no problem :ok:

YoYoyOi
25th October 2007, 16:58
Luis, te rog, ma doare prea mult ce se intampla ca sa-mi permit sa ma pufneasca rasul la spusele tale.
Dar nu ma pot abtine :cry: :cry: :cry: :cry:

intrebare: tu esti normal la cap? :o:

Van Halen
25th October 2007, 17:00
as da oricat
da nu o vinde nebunul
inca
dar daca s-ar incepe cu manifestari serioase plus sa nu mai scrie nimeni de el
atunci da
dar traim in ro
slugi vor fi

Luis Garcia10
25th October 2007, 17:06
Luis, te rog, ma doare prea mult ce se intampla ca sa-mi permit sa ma pufneasca rasul la spusele tale.
Dar nu ma pot abtine :cry: :cry: :cry: :cry:

intrebare: tu esti normal la cap? :o:

Eu sunt foarte normal la cap! Sunt constient ca s-au obtinut performante extraordinare la Steaua mai mult pe mana unor antrenori capabili decat pe valoare, ceea ce e un lucru de apreciat pentru toti cei care sunt acolo, SI MAI ALES (LOGIC!) PENTRU PATRON! (doar el a dat banul si si-a angajat personalul!)
Eu sunt convins ca nu se poate obtine mai mult de atat! Ma declar chiar incantat de actuala componenta a echipei Steaua! Daca tu imi garantezi ca maine in locul lui Becali vine un patron capabil sa asigure toate acest conditii sunt de acord sa plece! DAR...OARE VINE CINEVA? Eu nu vad pe nimeni nici macar dand tarcoale ...D-APOI pe cinvea gata sa cumpere Steaua! Daca voi ii vedeti...dati-mi si mie MACAR UN NUME! ;)

YoYoyOi
25th October 2007, 17:10
(doar el a dat banul si si-a angajat personalul!)


tot el a adus Steaua unde este acum, tot el a facut din Steaua cea mai batjocorita echipa din campionat, tot el face Steaua si Romania de ras peste hotare. Tot el a zis ca-l doare la palarie de suporteri, tot el a zis ca gloriile si valorile Stelei sunt nimicuri, tot el se sterge la fund cu tot ce a insemnat Steaua vreodata :mda:

bine macar ca are un fan, pacat ca el e printre noi :(

07Ex
25th October 2007, 17:23
Eu ne tinand cu Steaua nu as da bani pentru a cumpara echipa. Daca insa Becali ar fi fost patron la echipa pe care o sustin, as fi dat bani ca sa-l vad pe Becali afara de la echipa.

Luis Garcia10
25th October 2007, 17:30
tot el a adus Steaua unde este acum, tot el a facut din Steaua cea mai batjocorita echipa din campionat, tot el face Steaua si Romania de ras peste hotare. Tot el a zis ca-l doare la palarie de suporteri, tot el a zis ca gloriile si valorile Stelei sunt nimicuri, tot el se sterge la fund cu tot ce a insemnat Steaua vreodata :mda:

bine macar ca are un fan, pacat ca el e printre noi :(

Presa are un merit foarte mare...de fapt ei sunt cei care creeaza toate aceste scandaluri! :ok: I se cere lui Becali , care e de fapt un cioban prost, pareri, opinii..etc etc. El, bietul, mai sarac cu duhul ...vorbeste si incearca si el sa-si atribuie merite! De multe ori ii sunt bagate cuvinte in gura! In fine...fiecare crede ce vrea! Eu v-am spus...sper sa nu ajungeti sa-l regretati pe Becali! :ok:

mike4steaua
25th October 2007, 17:33
incredibil cum inca exista oameni care ii iau apararea tzaranului :rosu:

YoYoyOi
25th October 2007, 17:35
decat sa-l regret pe Becali, mai bine ma duc dracului in Bujumburi sau pe undeva :(

mike4steaua
25th October 2007, 17:42
oricum sansele ca Steaua sa scape de el sunt minime... el are nevoie de Steaua (EL ARE NEVOIE DE STEAUA, nu Steaua are nevoie de el ... cum cred altii) El fara Steaua in cateva luni dispare din prim plan si ar deveni pur si simplu un taran prost incult si plin de bani cum sunt multi (prea multi)

:(

ovidadu
25th October 2007, 17:42
Sincer nu cred ca ar fi o mare problema sa strangeti banii. Dar ar cam trebui sa gasiti un presedinte sa se descurce in jungla din Liga1, altfel ....
PS. Eu nu as da nici un ban sorry. Dar respect initiativa voastra.

mike4steaua
25th October 2007, 17:45
acum vad ca plateste si contra performanta... http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/steaua/25694/becali-le-a-marit-salariile-jucatorilor.htm

YoYoyOi
25th October 2007, 17:47
mda, ce rost mai are sa se zbata baietii pt victorii. Oricum au bani de se pot ingropa in ei :headbang:

ovidadu
25th October 2007, 17:48
tu chiar crezi ca plateste???:)

YoYoyOi
25th October 2007, 17:49
pana acum nu a mintit cand era vorba de marit salariile. Asa o sa faca si acum ca sa-i tina pe jucatori la echipa.

laur_paul
25th October 2007, 18:12
As vrea sa spun si eu cateva lucruri legate de acest subiect.
Puterea echipei Steaua nu a stat niciodata in potenta financiara a lui Becali.Puterea echipei vor fi intotdeauna suporterii.Intotdeaua sa se tina minte ca fotbalul e un sport pentru public.Daca nu exista public fotbalul practic nu exista.Ce ar mai fi Steaua Bucuresti cu 1 spectator in tribune si 1 telespectator la tv?
Cuvantul democratie vine din cuvintele grecesti demos-popor si cratos-putere.
Eu zic sa formam si noi o suporterocratie la Steaua.Uniti cred ca putem reusi.

Nea Vasile
25th October 2007, 18:35
As vrea sa spun si eu cateva lucruri legate de acest subiect.
Puterea echipei Steaua nu a stat niciodata in potenta financiara a lui Becali.Puterea echipei vor fi intotdeauna suporterii..

Puterea suporterilor nu face 2 bani in fata fortei Sevillei. Valoarea lotului face puterea Stelei (si a oricarei alte echipe)



Eu zic sa formam si noi o suporterocratie la Steaua.Uniti cred ca putem reusi.

...inca doua etape de suspendare. :(

Jimmy_25
25th October 2007, 18:40
salutare
noi nu am avea nevoie de Becalii , numai de banii lui
problema e alta .... sa zicem ca se aduna banii ...... e foarte greu de tinut echipa dupa aceea ..... iar jucatorilor li s-au facut tot felul de mofturi pe care noi nu ni le-am permite ..... doar ca sa ii tina aproape
Noi nu am putea face asta
Poate dak vine cineva cu un potential mare ( un investitor strain )

Jimmy_25
25th October 2007, 18:41
oricum dak e ceva eu ma bag ..... si cotizez

Jimmy_25
25th October 2007, 18:50
Eu dau pt steaua niste musetel!Si in plus,noua ne convine cu gg acol la voi,ca doar face stea europeano-galactica!:))

Voi sa va vedeti de Borcea al vostru si de ceilalti ... ca si voi sunteti cu pluta

Ioca10
25th October 2007, 19:06
Sa presupunem ca becali ar vinde clubul...dar ce inseamna asta:
Noi am cumpara doar numele..palmaresul...istoria...locul in Liga 1...si stadionul (e cesionat pe destui ani)
eu sunt ferm convins ca ...inaite sa cedeze clubul...ar face bani frumosi si din vanzarea jucatorilor...
Atunci am avea nevoie de cineva care sa ne ajute cu aducerea jucatorilor(de calitate)

Mai citesc si revin cu alte pareri:)

georg40
25th October 2007, 19:36
Threadul este interesant dar discutia doar platonica.
Becali nu va vinde Steaua nici mort, sau mai bine zis doar mort !
Pentru ciobanul din el, Steaua inseamna iesirea in lume, publicitate, importanta.
"Jiji" trebuie sa se poticneasca in fata legii pentru ca o schimbare sa fie posibila. Dar unul ca el "cumpara" si legea !
In alte tari exista adunari generale ale cluburilor, ale membrilor si suporterilor acestora, care pot decide schimbarea unor conducatori de cluburi etc. Exista la Steaua asa-ceva sau doar dictatura unipersonala a oierului ?

YoYoyOi
25th October 2007, 20:39
eu sunt ferm convins ca ...inaite sa cedeze clubul...ar face bani frumosi si din vanzarea jucatorilor...


cu asta am scapat de-o grija. Nu mai trebuie sa satisfacem mofturile celor deja obisnuiti cu ele. Aducem jucatori fara fumuri, fara figuri, care vor sa faca performanta. Jucatori gen Elton, Ochirosii, Bicfalvi, Nicolita. Fara smecherasi gen Dica, Plesan, O Petre, Lovin....

dede
25th October 2007, 20:53
nu am citit ce ati scris pe aici, dar... sa fim seriosi :happy

YoYoyOi
25th October 2007, 20:57
noi suntem foarte seriosi :cool:

Ioca10
25th October 2007, 21:30
Noi incercam sa facem ceva...dar cu sigurantza ramanem la stadiul de vis:(
Sunt multe lucruri pe care doar pretindem ca le cunoastem despre fotbal...

YoYoyOi
25th October 2007, 21:34
sunt multi care pretind ca stiu mai multe decat noi, dar de fapt nu stiu nimic ;)

incercarea moarte n-are :ok:

Ioca10
25th October 2007, 21:36
Yoyo...trebuie sa fiim relisti..nu se vor aduna banii astia niciodata...
Fictiv de putem amagii "Nimeni nu ne poate lua visele"

YoYoyOi
25th October 2007, 21:57
de la un vis porneste orice realizare. Daca nu iti propui nu poti obtine nimic.

Stii faza aia: daca nu joci la LOTO n-o sa castigi niciodata ;)

Ioca10
25th October 2007, 22:00
Chiar nu joc la Loto...oricum nu castig:D
Mai multe sanse avem cu Steaua:D

resita
25th October 2007, 22:03
mai aveti o solutie sa scapati de cioban, votati gigi becali la alegerile europarlamentare si-n felul asta ciobanul va fi plecat mai mult la parlamentul europei si astfel poate va lasa pe voi mai moale :happy:happy:happy sau poate George Becali, viitorul presedinte al Romaniei http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=118042 :drak::drak::drak:

YoYoyOi
25th October 2007, 22:07
resita pliiiizzzzz

nu ma enerva mai mult decat trebuie :D

resita
25th October 2007, 22:09
resita pliiiizzzzz

nu ma enerva mai mult decat trebuie :D

va dati seama, ciobanul europarlamentar si presedinte de tara, :ras-plans::ras-plans::ras-plans:atunci sigur nu mai are treaba cu voi - nu-i asa ca scapati repede? :happy:happy:happy:happy

EDIT: cred ca in poll, acolo unde scrie peste 1.000 de euro cred ca se dorea scrie peste 10.000 de euro

Brian
26th October 2007, 00:25
Yoyo...trebuie sa fiim relisti..nu se vor aduna banii astia niciodata...
Fictiv de putem amagii "Nimeni nu ne poate lua visele"

Poti sa imi definesti si mie "realismul"? Cred k nu ii inteleg sensul....:confused:
In primul rand da-mi voie sa te intreb....ce bani nu se vor aduna niciodata? Am pus un target fictiv de 40 de milioane de euro. Iti spun eu sigur k nu se vor strange atatzia bani in poll-ul de mai sus. Interesul meu era altul.... vroiam sa vad cine mi se alatura in visul asta al meu si cati stelisti imi pun betze in roate inainte sa incep sa fac ceva cu adevarat.
Dak as incepe sa strang banii, fi sigur k voi reusi. In maxim 6 luni de zile as avea suma de 40 de milioane de euro. Nu ar fi nici un vis. Oamenii nu mi-ar da banii mie k sunt eu dragutz. Si-ar cumpara locul intr-o viitoare "masina de facut bani". De ce spun asta? Pentru k in caz k nu ai observat, publicitatea face totul in zilele noastre si proiectul meu ar avea din plin acest lucru. Din pacate exista o bresa in proiect : GG detine cea mai importanta piesa. El a fost prost(inca este) si nu stie sa profite acest "brand". Nu stiu dak o sa incerc sa fac ceva de genul asta dar ma gandesc serios k ar putea iesi ceva bun.
Dupa cum joaca Steaua si celelalte echipe din Liga I, se pare k nu vom prinde loc de Ch.League. Dak nu s-ar mai duce si lumea la stadion de pe acum, ar fi si mai bine. Inca o lovitura data lu' GG. Dak nici jucatorii nu-si vor reveni si vor juca la fel de slab, le va scade considerabil cota. Toate aceste lucruri adunate inseamna mult mai putini bani pt GG. Este foarte clar k a pierdut considerabil din imagine. Dak nu va mai avea nici imagine si nici bani de pe urma Stelei, poate se va gandi sa renuntze la ea. Din pacate exista inca oameni care se duc la stadion...dar se vor duce din ce in ce mai putini.

O sa ma gandesc la un proiect serios si il voi posta aici. O sa te rog sa imi spui dak te-am convins cat de cat.

P.S.: Sper k nu te-a deranjat nimic din postul meu, suntem inca prieteni, da?:ok:

YoYoyOi
26th October 2007, 00:33
si vin si spun in plus: daca nu mai merge lumea la stadion se pierde din po****ritate, astfel se pierd si sponsorii, si asa se pierd si mai multi bani. totul cumulat cu scaderea pretului jucatorilor si cu ratarea calificarii pe un loc de europene va duce la scaderea pretului pachetului de produse, deci avem reducere:D asa ca handi poa' sa-si ia tabela cu el in cosciug si cu asta basta :D

APPopescu
26th October 2007, 00:34
Cat este cursul RON - Euro? Ca eu sunt aici in Bochum, Germania si as fi dispus sa dau ceva ce imi permit. Deschideti un cont si folositi banii cum si pentru ce trebuie, deci pentru scopul anuntat si eu va ajut cu cea mai mare placere. deci te rog de datele bancare dupa deschiderea contului, de seriozitate si de consecventa! poate cineva sa-l contacteze si pe Gica Hagi? ne-am putea folosi de adversitatea lui Gica Hagi cu Gigi Becali si cred ca si Regelui i-ar parea o actiune pozitiva. Multumesc

Adi Da Samraj
26th October 2007, 00:42
Vreau sa fac un mic experiment. Sa presupunem k o sa reusim sa il fortzam pe GG sa plece de la Steaua dar trebuie sa o cumparam(suporterii) de la el pt suma de 40 de milioane de euro.


e experiment

Brian
26th October 2007, 00:56
Cat este cursul RON - Euro? Ca eu sunt aici in Bochum, Germania si as fi dispus sa dau ceva ce imi permit. Deschideti un cont si folositi banii cum si pentru ce trebuie, deci pentru scopul anuntat si eu va ajut cu cea mai mare placere. deci te rog de datele bancare dupa deschiderea contului, de seriozitate si de consecventa! poate cineva sa-l contacteze si pe Gica Hagi? ne-am putea folosi de adversitatea lui Gica Hagi cu Gigi Becali si cred ca si Regelui i-ar parea o actiune pozitiva. Multumesc

Din pacate MOMENTAN este doar un experiment. Imi trebuie un proiect cu date exacte. Pt asta am nevoie si de cineva specializat. Ca sa pot pune pe hartie ceva concret. Cand oamenii vor da banii respectivi sa semneze si un contract. Sugestiile de la voi sunt extrem de utile. Repet, vreau sa facem totul LEGAL si avantajos pt toata lumea.

Ioca10
26th October 2007, 01:19
Nu trebuie sa ma convngi pe mine...eu las totul la o parte parte cand are meci steaua ..sau cand aflu o stire despre Steaua
Daca e ceva care sa se concretizeze ..as ajuta cum pot clubul la care tzin..
Repet insa ...nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece...banii nu se vor strange niciodata(reali)pentru ca fictiv nu ne doare mana sa votam....iar becali nu o sa renunte niciodata la club(decat silit);)
Si nu avem de ce sa ne suparam:D...toti vrem binele Stelei si cautam cele mai bune soluii sa realizam ceea ce ne propunem:)

skeptik
26th October 2007, 04:06
Nu pot sa cred ce naivi sinteti! in primul rind inventind acest numar '40 milioane' de parca stii voi ca atit vrea ala pe Steaua, cine el spune ca nu o da sub....400 de milioane! In al doilea rind, ala nu ar vindeo in conditiile astea nici daca ai oferiti un trilion! Numai sa va faca in necaz! In al treilea rind, incercind sa se gestioneze toti banii primiti de la miile de fani, o sa dea nastere la...sute de Becali, care au sa profite de ocazie sa se imbogateasca pe seama naivilor!

Si eu il dispretuiesc, dar asta e o ideie stupida~ Numai unul mai bogat de cit el poate sa cumpere Steaua, sau o asociatie formata din fostele vedete ale stelei de alungul timpurilor!

Rossi
26th October 2007, 05:10
frumoasa initiativa :ok:
ar trebui sa strangeti repede suma necesara ... nu cred ca ciobanul vrea mai mult de 5.000 de Euro pe steaua :happy

danpuric78
26th October 2007, 05:12
Nu trebuie sa ma convngi pe mine...eu las totul la o parte parte cand are meci steaua ..sau cand aflu o stire despre Steaua
Daca e ceva care sa se concretizeze ..as ajuta cum pot clubul la care tzin..
Repet insa ...nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece...banii nu se vor strange niciodata(reali)pentru ca fictiv nu ne doare mana sa votam....iar becali nu o sa renunte niciodata la club(decat silit);)
Si nu avem de ce sa ne suparam:D...toti vrem binele Stelei si cautam cele mai bune soluii sa realizam ceea ce ne propunem:)

IOca, visul asta nu e chiar asa de parte, insa nici aproape. Asta ti-o zice un dinamovist, ca nu e imposibil, ca suporterii sa cumpere steaua.

Eu as baga ceva bani, nu are importanta suma, nu ca e vorba de steaua, ci doar ca experiment, sa vad cat e de rentabil sa cumperi actiuni la un club de fotbal.

Totusi, ca suporterii,sau ma rog oricine sa cumepere steaua, ar fi nevoie ca acesta sa o societate pe actiuni publica, cotata la bursa, unde oricine sa poata cumpara actiuni.

Cata vreme ciobanul si verii lui sunt singurii actionari e greu.

Insa, pe termen lung s-ar putea sa piarda becali teren. Suporteri ma putini la stadion ,bani mai putini din bilete abonamente si alte materiale, audiente mai scazute la TV (gandeste-te ca sevilla- steaua de marti a avut un pic mai multi spectatori decat avea steaua-urziceni anul trecut), bani mai putini din sponsorizari, etc.

Toate astea se simt in timp. Acum nu-l doare capul, ca vin banii de la UEFA, insa e suficient sa ratezi un sezon grupele si si-a facut o gaura in buget de 10 milioane.

Asa ca, rabdare. O sa plece de la steaua ca un gandac, cum a venit.

Radu
26th October 2007, 07:12
voi nu aveti bani sa treceti strada si cumparati steaua...inchideti draq thrend-ul asta...

Brian
26th October 2007, 12:02
Tu poti sa votezi k nu iti permiti...:ok:
Ai putea sa citesti mai sus...scrie k este un experiment...

Michailichenko
26th October 2007, 12:48
Ideea nu este noua - vezi http://myfootballclub.co.uk/

La site-ul mai sus mentionat se incearca cumpararea unei echipe de fotbal din campionatul englez de catre 50,000+ suporteri. Parerea mea e ca un astfel de experiment este si va ramane doar experiment. Poate fi incercat eventual cu o echipa mica si acolo poate vor exista beneficii pentru ambele parti implicate:
- pentru echipa /club pentru ca va castiga o mare masa de fani si va fi motivata de interesul crescut al acestora pentru rezultate bune;
- pentru fani / actionariat pentru ca vor intelege ca nu e chiar atat de usor sa faci performanta, adica nu doar strangi banii si ii pui pe masa. E nevoie de oameni competenti dintr-o gramada de domenii si o conducere care sa fie in stare sa scoata ce-i mai bun de la fiecare si, mai important, sa ii tina pe toti in frau pentru a-si face treaba pentru interesul clubului (in loc sa bata din gura pe la talk showuri de sport).

Relativ la cumpararea unei echipe mari, cred ca din start experimentul e esuat. E ca si cum as lua un om de pe strada si l-as pune la conducerea clubului - fara nici o pregatire prealabila in administrarea unui club.

In ultimul rand, Gigi nu cred ca ar vinde echipa nici daca ar muri de foame. Pentru el nu e o afacere, ci o sursa de po****ritate, caci fara Steaua, sa fim seriosi, ce ii mai ramane? Daca vreti sa scapati de Gigi, eu zic sa strangeti bani, sa cumparati Chelsea si sa i-o faceti cadou in schimbul renuntarii la Steaua in favoarea unor oameni competenti.

myke
26th October 2007, 12:56
"Relativ la cumpararea unei echipe mari, cred ca din start experimentul e esuat. E ca si cum as lua un om de pe strada si l-as pune la conducerea clubului - fara nici o pregatire prealabila in administrarea unui club."
Cam asa au facut Mitica Dragomir, Hrebenciuc si Paunescu cu Becali. ;) Ah doar ca l-a ales Hrebe, ca sa il poata mani****.

YoYoyOi
26th October 2007, 12:58
aha, si urmand logica ta, nu putem cumpara Steaua, dar putem cumpara Chelsea... la Chelsea Londra te referi sau la Chelsea Ciorogarla?

Si ca explicatie, poate n-ai prins ideea. Nu vrem sa devenim niste Becali mai mici, adica sa cumparam clubul si sa-l conducem noi. Vor fi angajati oameni capabili pe fiecare post. Adica nu voi fi eu maseur, Sallam antrenor, Ioca medicul echipei si alte prostii :D

Hard
26th October 2007, 13:01
Ar veni MM inapoi la conducere ,Hagi antrenor :D

Michailichenko
26th October 2007, 13:06
aha, si urmand logica ta, nu putem cumpara Steaua, dar putem cumpara Chelsea... la Chelsea Londra te referi sau la Chelsea Ciorogarla?

Iti dai seama ca era o gluma - cam aceleasi sanse le-ati avea si sa cumparati Steaua si sa cumparati Chelsea.


Si ca explicatie, poate n-ai prins ideea. Nu vrem sa devenim niste Becali mai mici, adica sa cumparam clubul si sa-l conducem noi. Vor fi angajati oameni capabili pe fiecare post. Adica nu voi fi eu maseur, Sallam antrenor, Ioca medicul echipei si alte prostii :D

Si cine ii angajeaza pe acesti oameni si cine ii conduce? O conducere competenta, si din toata istoria lumii nu cred ca exista un singur exemplu de conducere de 100,000+ actionari.

Michailichenko
26th October 2007, 13:07
Ar veni MM inapoi la conducere ,Hagi antrenor :D

:D:D:D Si pe Gigi il alegem ca patron, sa gestioneze banii actionarilor.

Brian
26th October 2007, 13:16
Si ca explicatie, poate n-ai prins ideea. Nu vrem sa devenim niste Becali mai mici, adica sa cumparam clubul si sa-l conducem noi. Vor fi angajati oameni capabili pe fiecare post. Adica nu voi fi eu maseur, Sallam antrenor, Ioca medicul echipei si alte prostii :D
...In al doilea rand...nu putem sa il punem presedinte pe cel care da cei mai multi bani(poate fi un GG2)...punem oameni competenti si cu experienta in domeniu....:D

Deci nu am conduce noi clubul. Noi doar am fi un fel de actionari, cu drept de vot. Noi vom ajuta cu ce putem clubul.
De exemplu dak Vadim s-ar implica serios in proiect, el ar conduce atat site-ul echipei, cat si ziarul. Avand experienta in domeniu i-ar putea invatza pe tinerii "gazetari" meserie. Orice idee a unuia dintre actionari ar fi ascultata pt k poate aduce un plus de/si imagine/capital clubului.

Brian
26th October 2007, 13:19
Si cine ii angajeaza pe acesti oameni si cine ii conduce? O conducere competenta, si din toata istoria lumii nu cred ca exista un singur exemplu de conducere de 100,000+ actionari.

Multumesc Doamne k ai inventat votul!!:D

YoYoyOi
26th October 2007, 13:20
Iti dai seama ca era o gluma - cam aceleasi sanse le-ati avea si sa cumparati Steaua si sa cumparati Chelsea.



Si cine ii angajeaza pe acesti oameni si cine ii conduce? O conducere competenta, si din toata istoria lumii nu cred ca exista un singur exemplu de conducere de 100,000+ actionari.

nici electricitate nu era intr-o vreme, dar s-a inventat, nici internet nu era, dar s-a inventat si asta.... Nu trebuie sa participe toti cei 100-200 000 de actionari la sedinte. E destul sa-si trimita reprezentanti alesi. Pe regiuni, pe criterii de religie sau de mancare preferata, chiar nu conteaza.
Conteaza sa vedem daca putem cu adevarat sa fim uniti intr-un scop comun.

resita
26th October 2007, 13:23
daca il puneti pe Sallam antrenor contribui si eu :D

Michailichenko
26th October 2007, 13:26
Multumesc Doamne k ai inventat votul!!:D

Si ti se pare tie ca politica merge bine in tara asta?

Michailichenko
26th October 2007, 13:28
nici electricitate nu era intr-o vreme, dar s-a inventat, nici internet nu era, dar s-a inventat si asta

Aici sunt de acord cu tine, la un moment dat orice lucru nou a parut imposibil.

Brian
26th October 2007, 13:31
Si ti se pare tie ca politica merge bine in tara asta?

Votul nu exista doar in politica....:rolleyes:

Brian
26th October 2007, 13:34
daca il puneti pe Sallam antrenor contribui si eu :D

:(Cat as vrea....dar nu se poate:D. Multumesc din nou pt sustinere. Nu am uitat cand m-ai sustinut si data trecuta:ok:

YoYoyOi
26th October 2007, 13:43
Aici sunt de acord cu tine, la un moment dat orice lucru nou a parut imposibil.

asa cum rad unii de noi acum, asa radeau in alte vremuri de Jules Verne, Michelangelo, sau Newton. Adevarul e ca daca nu esti putin "sarit" nu poti avea curaj sa ai asemenea initiative :D

Brian
26th October 2007, 13:53
Geordano Bruno a fost ars pe rug k a spus k pamantul nu este plat, ci rotund.

Michailichenko
26th October 2007, 14:07
Geordano Bruno a fost ars pe rug k a spus k pamantul nu este plat, ci rotund.

E si o parte goala a paharului - si Hitler avea idei inovatoare.. Iar apropo de vot, sa nu mai zic de cata lume l-a sustinut si votat in Germania.

Luis Garcia10
26th October 2007, 14:36
Imi spune si mie cineva CONCRET ce a facut Becali de s-a declansat toata aceasta PANARAMA ..ca eu sincer nu mai inteleg nimic!?

dede
26th October 2007, 14:40
mai spun o data... voi sunteti oameni seriosi? :D
nu pot sa cred ca ati umplut deja 9 pagini cu astfel de discutii :happy sunteti chiar visatori... si naivi

YoYoyOi
26th October 2007, 14:44
pai cu atat am ramas... sa visam :rolleyes:

tataleone
26th October 2007, 15:16
Dak toata lumea ar da fix 1000 de RON ar insemna 132.000 de actionari. Eu cred k e super-bine. Mi se par putini:ok:

Unde ai vazut tu echipa de fotbal cu 132000 de actionari? Gandeste-te ca la Dinamo sunt 8 (parca?) si e scandal mai tot timpul intre ei. Ce ar fi cu 132000? :happy

Vladek
26th October 2007, 15:54
Unde ai vazut tu echipa de fotbal cu 132000 de actionari? Gandeste-te ca la Dinamo sunt 8 (parca?) si e scandal mai tot timpul intre ei. Ce ar fi cu 132000? :happy

Democratie :happy:happy . Oricum toata discutia e pur teoretica, mai mult ca sa vedem si noi cam care ar fi reactiile ...

Brian
26th October 2007, 16:54
Unde ai vazut tu echipa de fotbal cu 132000 de actionari? Gandeste-te ca la Dinamo sunt 8 (parca?) si e scandal mai tot timpul intre ei. Ce ar fi cu 132000? :happy

Nu te gandi la Steaua k la un club de fotbal. Gandeste-te la afacerea Steaua(cum a facut GG). Oamenii investesc in Steaua, nu dau bani de pomana. Cu multi bani si un brand cum este Steaua faci si mai multi bani. Dak GG nu a stiut, asta nu inseamna k nimeni nu stie sa faca performantza si automat bani.
La Dinamo sunt certuri de alta natura. Nici macar nu baga cati bani trebuie in echipa k sa faca performantza. Au luat doar fotbalisti expirati, respinsi de alte echipe....carpe. Pe Bratu nu l-au mai vrut cei la la Valenciennes(nush dak am scris bine). Catalin Munteanu nu prea mai era folosit in Segunda Division, etc.
Intr-un club dak investesti serios pe fotbalisti seriosi, obtii performante si bani.
Dupa ce am cumpara Steaua am alege un presedinte de club si un antrenor(prin vot bineinteles). De aici, noi nu mai luam decizii la echipa.
Antrenorul va fi lasat la echipa un an jumate indiferent de rezultate. Dak dupa aceasta perioada, nu ne place treaba pe care a facut-o, gasim alt antrenor.
De unde sa apara certurile? Stabilim reguli de la inceput.
Cu putin creier poti sa iti faci viatza foarte usoara.:ok:

Benny
26th October 2007, 17:45
Unde ai vazut tu echipa de fotbal cu 132000 de actionari? Gandeste-te ca la Dinamo sunt 8 (parca?) si e scandal mai tot timpul intre ei. Ce ar fi cu 132000? :happy

Bayern München are de fapt cam 135.000 de actionari. Iar alte echipe au si mai multi. Acestia sunt de fapt membrii asociatiei care detine 90% din SA-ul Bayern München. Celelalte 10% le detine Adidas. Mie personal imi place modelul. La conducerea clubului sunt fosti fotbalisti ai clubului.

Mie-mi place initiativa lui Sallam. Nu cred ca se va concretiza, dar e un experiment interesant, pt. a vedea daca in Romania este posibil un model gen Bayern. Cred ca si real si barcelona sunt modele asemanatoare. Presedintele se alege, nu este un singur patron etc.

danpuric78
26th October 2007, 20:22
.
Dupa ce am cumpara Steaua am alege un presedinte de club si un antrenor(prin vot bineinteles). De aici, noi nu mai luam decizii la echipa.
Antrenorul va fi lasat la echipa un an jumate indiferent de rezultate. Dak dupa aceasta perioada, nu ne place treaba pe care a facut-o, gasim alt antrenor.
De unde sa apara certurile? Stabilim reguli de la inceput.
Cu putin creier poti sa iti faci viatza foarte usoara.:ok:

Sallam, doar un presedinte ati putea sa alaegeti. singura varianta in care steaua ar putea sa aiba 100 mii de actionari, si un milion poate, e doar societatea pe actiuni publica.

si sunt suficiente cluburi care sunt cotate la bursa, n-ar fi steaua singura.

Insa actionarii pot alege doar managementul. dupa aia e treaba lor cum organizeaza si pe cine aduc in club. actionarii evalueaza periodic conducerea clubului, si in functie de nr de actiuni voteaza daca sa ramana in functie, obiectivele, etc.

e o solutie originala pentru romania, se practica deja in alte tari.

YoYoyOi
26th October 2007, 21:20
pai tocmai asta dorim si noi.

Si o explicatie pt carcotasi si batuti in cap: Vadim nu are nici o legatura cu initiativa asta. Nici OLS ca publicatie online. Suntem noi de noi. Daca vreti sa va alaturati e bine, daca nu onorati-ne cu absenta. Fara comentarii si acuze de rahat :ok:

danpuric78
26th October 2007, 22:00
pai tocmai asta dorim si noi.

Si o explicatie pt carcotasi si batuti in cap: Vadim nu are nici o legatura cu initiativa asta. Nici OLS ca publicatie online. Suntem noi de noi. Daca vreti sa va alaturati e bine, daca nu onorati-ne cu absenta. Fara comentarii si acuze de rahat :ok:

Eu m-as baga. doar asa "ca sa investesc in fotbal".

Totusi eu nu-i inteleg pe o parte din suporterii stelisti. Pana la urma e o initiativa unde ei trebuie sa fie de acord sau nu. nu sa analizeze sansele de reusita.

daca steaua are atatia suporteri pe cat se crede, atunci sigur se vor gasi cativa luminati ca sa puna in practica initiativa. in varianta in care ea ar fi posibila.

YoYoyOi
26th October 2007, 22:15
pai asta zic si eu Dane. Am mai intalnit destepti care s-au apucat sa spuna ca ne-a spalat Vadim creierele, ca OLS preia Steaua, ca vrajeli...
E vorba de stelisti aici, in primul rand. Daca vrei te bagi, daca nu stai in banca ta. DAr urasc oamenii lipsiti de judecata care incep sa faca misto si sa-si bata joc, fara ca macar sa incerce sa inteleaga situatia.
dupa asata intervina si invidia. "ce? se cred aia mai destepti? noi suntem mai destepti. voi sunteti prosti"... urasc genul asta de oameni. Sau cei care, fara sa incerce, fara sa analizeze, zic ca nu sunt sanse de reusita.

Brian
26th October 2007, 22:50
Initiativa este 100% a mea. Lui Vadim i s-a parut o idee buna si a spus k o sustine. De asemenea sunt puternic sustinut si de Yoyo si de multi alti pe care nu stau sa ii insir acum. De castigat are toata lumea.
Problema in aceasta ecuatie este GG. Am mai spus-o odata. Nu banii sunt greu de strans, ci de cumparat echipa de la GG pe maxim 50 de milioane de euro. Sa presupunem k din echipa vor disparea Goian si Dica la iarna... tot este bine dak ne ramane restul(jucatorii+stadionul, etc). Noi ne apucam sa construim de aici.

Snake_21
27th October 2007, 12:36
Ar fi frumos ca o astfel de idee sa poate fi pusa in practica, dar deocamdata sunt doar discutii :D si eu as contribui pentru idea asta :D

Brian
27th October 2007, 13:31
Pai sunt discutii pt un anumit motiv...:D Vrem sa vedem dak putem pune in practica:ok:
Am descoperit k putem. Trebuie sa stabilim totul pana in cel mai mic detaliu, punem pe hartie si intre timp il lucram pe GG:evil:

Brian
27th October 2007, 15:02
In acest moment avem 100.000 de euro virtuali. Asta doar in 63 de persoane.
Dak toata lumea ar da la fel, 63.000 de persoane pot strange 100 de milioane de euro. Teoretic bineinteles. Dar se poate si practic:D

YoYoyOi
27th October 2007, 18:08
si cu aceasta zi "fericita" putem spune ca pretul Stelei e in continua scadere :D

Liviu
27th October 2007, 18:11
Lasati-l mai fratilor pe Becali! Pai il prefer pe cioban de 1000 de ori celorlalti patroni din Liga 1! Pai visam noi acum 4-5 ani la 3 primaveri europene+2 prezente in grupele CL+3 titluri ?? Sa fim seriosi si realisti! GIGI BECALI E SINGURUL CARE A REALIZAT ASTA LA STEAUA! A adus si stadionul la standarde de CL! Acum ne luam dupa toti smecherasii astia de informatori de opinie???
Sa stii ca si pe Ceausescu multi l-au sustinut pana in ultima clipa. Daca vrei sa ramai cu Becali nu ai decat, vad ca iti place de Becali si ai spus in trecut ca si de calitatile lui de antrenor iti place.

Becali a facut bine cand s-a implicat decat financiar, ceea ce a dus ca jucatorii sa nu mai plece in strainatate. De cand a inceput sa-si 'foloseasca' mintea creata, si sa se implice si in tactica si in transferuri si in toate, a inceput totul sa se duca dracului.
Nu sunt asa de sceptic la ideea ca nu vom reusi sa-i cumparam clubul vreodata, nu vorbesc de cei de pe acest forum, noi discutam aici teoretic, de cat de deschisi am fi unei asemenea initiative. Becali nu-l da decat in situatia in care Steaua ii va fi inutila in campania lui electorala. A inceput sa se intample acest lucru, pierde imagine gandacul, are din ce in ce mai putini admiratori. Ne facem griji dpdv financiar dupa plecarea lui Becali ? Deunazi gandeam si eu asa. Nu cred insa ca ar mai trebui sa ne facem griji. Suntem si vom fi mereu clubul cel mai mare din Romania, cel mai frumos, cu cei mai multi suporteri. Sponsorii vor veni sigur. Vreau (si cred ca sunt in asentimentul majoritatii) sa sustin Steaua nu FC Becali. Parca nici nu va mai conta ca vom avea buget de 5 milioane si nu de 20. Nu suntem suporterii rezultatelor Stelei ci ai spiritul acestei echipe, care moare cu Becali patron.

Toate bune.

eventHorizon
27th October 2007, 18:32
Pentru naivii care vad in Becali singurul om capabil sa tina un club de fotbal de talia Stelei nu am decat doua cuvinte: GROW UP!!! Asa ziceam toti prin '99 cand se punea problema sa ne lase Paunescu. Si ce supriza pentru toti suporterii Stelei cand "domnul" Viorel Paunescu, odata cu descatusarea de Steaua, si-a cerut banii investiti in club. Soc! cca 120.000 de dolari!!! Acum sa aflam ca de fapt Becali a imprumutat clubul cu 12 milioane de euro. :happy:happy
Naivilor, Becali si-a facut imagine, bani si capital electoral de pe urma Stelei! Unul care o asemnea avere nu e fraier sa dea cu banii in stanga si in dreapta fara sa aiba, cel putin speranta, daca nu certitudinea, ca si-i va scoate inzecit inapoi. E DOAR UN ALT PROFITOR!!!
Eu unul sustin aceasta idee, si sper din tot sufletul sa se materializeze cumva. Orice numa' sa scapam de un tiran mai odios ca Ceausescu! Macar ala a lasat ceva in urma lui, asta nu lasa decat cacareze :rosu:

Dax_CT
28th October 2007, 13:37
Eu pot sa iau actiuni de vreo 2-3000 de euro momentan. Dar asa nu cred ca vom ajunge undeva. Ne trebui un om ca Abramovich - cu multi bani, educat, stilat, si cu minte la cap. Adica total diferit fata de ciobanul asta infect, vedea-l-as spanzurat !

Dar ciobanul nu va vinde Steaua nici daca ramane sarac. Fara Steaua e un zero. Nu va mai fi bagat in seama. Fara Steaua nu va mai fi pupat in fund de presa si de cersetorii astia de cred ca vor avea sansa sa primeasca si ei 100 de euroi de la cataratorul pe maybach. Jenant personaj pentru natiunea noastra. Someone put him out of this misery !
Si chiar daca ar deveni mai bogat decat bill gates nu va fi mediatizat precum este acum din cauza Stelei. E un cretin, dar stie foarte bine un lucru : fara Steaua el si cu toata averea lui nu fac nici cat 2 lire turcesti. Nici pe borcea nu-l urasc mai mult decat il urasc pe nenorocitul asta de machedon imputit. Ii doresc tot ce este mai rau pe lumea asta, ca ne-a adus numai suparari si dispret. La banii lui isi permite sa-si bata joc de orice si scapa basma curata. Justitia nu-i face nimic, ca e impotenta total (aservita marilor hoti ai neamului).

Asta e tara in care traim. Trist !

steauasv
28th October 2007, 23:49
ce patron? ar putea fi de exemplu un actionar cu 49 % din actiuni si restu de 51 % sa fie impartite la 1.000.000 de oameni...cum a fost cu SIF`urile

APPopescu
11th December 2007, 17:16
ma fac si eu ca sunt naiv si idealist, credul si prost: cum ramane cu proiectul experiment "cumparare Steaua"?