PDA

View Full Version : Blat in Intertoto?



Paul
19th June 2006, 11:19
A fost blat la Pobeda Pr ilep - Farul?


Site-ul Bettingadvice.com a scris cu câteva zile înaintea meciului că scorul va fi 2-2. Şi aşa a fost!.

Sorin DUMITRESCU
Farul a debutat aseară în Cupa Intertoto. Constănţenii au disputat în Macedonia prima manşă a “dublei” cu Pobeda Prilep, încheiată la egalitate, 2-2, după ce la pauză ai noştri au condus cu 1-0.
Golurile românilor au fost marcate de Farmache, în minutul 29, şi Liviu Mihai, în minutul 59. Din capul locului vrem să menţionăm că nu avem nimic împotriva reprezentantei României în Cupa Intertoto, Farul Constanţa, căreia îi dorim să reuşească să ajungă în Cupa UEFA.
Acest articol s-a născut ca urmare a unor informaţii recepţionate de pe site-ul de consultanţă pentru pariuri sportive Bettingadvice.com, de unde reproducem şi câteva facsimile. Meciul Pobeda Prilep - Farul a fost tratat pe larg, în special de specialişti din Macedonia, ţară care în ultimii ani a fost serios suspectată de a fi aranjat mai multe meciuri în competiţiile europene intercluburi, dar şi la nivelul echipei naţionale. În cadrul topicului deschis despre acest meci, macedonenii dezvăluie o serie de informaţii care i-au determinat să le sugereze celor care vor putea juca scor corect că partida se va termina 2-2, aşa cum s-a şi întâmplat. Argumentele lor nu au nici o implicaţie asupra echipei române, ci privesc exclusiv formaţia macedoneană.
Patronul ei este nimeni altul decât preşedintele Federaţiei Macedonene, Hari Hadzi-Risteski, un foarte influent om de afaceri, suspectat în repetate cazuri de activităţi de tip mafiot. El este, printre altele, deţinătorul unor agenţii de pariuri în Macedonia, şi din informaţiile apărute pe acest site, mai mulţi jucători ai echipei, oficiali şi oameni de fotbal, inclusiv din conducerea federaţiei, au câştigat sume considerabile în valută de-alungul timpului din meciuri aranjate. În campionatul intern au fost dese situaţii în care s-a pierdut în faţa unor echipe mici, fiind introduşi juniorii, iar în cupele europene sunt notorii cazurile de aranjat ale partidelor cu Smederovo din Serbia şi Piunik Erevan, acum doi ani, când cota pentru victoria oaspeţilor pauză-final le-a adus bani frumoşi celor care au pariat. Totodată el este bănuit că a blătuit inclusiv cele două mari surprize din preliminariile CM, egal (0-0) şi eşec în faţa Andorrei (0-1), existând informaţii că iarăşi jucători din echipa naţională şi oficiali din federaţie s-au îmbogăţit. Recent i-a murit fiul, directorul executiv al clubului, în accident de maşină.

"Nici nu vreau să mă gândesc la ceea ce insinuaţi. Nu mă interesează ce casă de pariuri are patronul lor."
Florin Chiforeanu, director executiv Farul
"Nu am cunoştinţă despre aşa ceva. Eu am fost plecat din ţară, dar ştiu cum am primit golurile. Puteţi să scrieţi ce vreţi"
Gheorghe Bosânceanu, patron Farul

(c) ProSport

Pentru autenticitate , aici mesajul exact


Pobeda owner is mafioso. i expect that he will fixed this match 2-2. That will not be first time and that is easier way to do. You don't need help from the other team. Just concede a goal in the first halftime and job done. But this is just my opinion.
Nuredinovski, Mickov, Stojkovic, Krsteski, DAmeski, Meglenski, Kapinkoski, Jovanovik, Zilson, Gesovski.
Those are players who will play for Pobeda today. Pobeda qualified for Intertoto with cheeting. Acording the FFM rules Vardar was the team who have to play in Intertoto and Skendija in UEFA cup because is a finalist of national cup. But in the begining of May they changed the rule (president of FFM is Pobeda owner) and Skendija was (censored) up. Now Vardar is in UEFA and Pobeda in Intertoto. Pobeda have good players but they need games. Simply they did not play half of their games this spring. When they fixed to lose with Makedonija, Baskimi... they played with young players and seniors was injuried Very Happy All of them. But in the next game against Vardar they played with full squad. Nobody injuried.
So, i recomend you not to spend your money on this game. Or maybe for fun try 2-2 with 1 euro.

http://forum.bettingadvice.com/viewtopic.php?t=49506

ady51a
19th June 2006, 11:47
Am parcurs toata discutia de pe acel forum. Oricum dupa parerea mea estre foarte greu sa se inteleaga cineva pt acest 2-2. Dupa ce au egalat macedonenii la 2-2 meciul s-a jucat pe contre si orice era posibil in aceasta situatie. Oricum Farul nu este implicata cu nimic.
Am o statistica de la BetFair in care se spune ca la acest meci s-au pariat doar 4700 De Euro distribuiti astfel:
4500 pe Farul
129 pe egal si
71 pe Pobeda.

Eu inteleg ca nu site-ul a anticipat rezultatul ci un utilizatir al forumului siteului respectiv, nu?

Paul threardul asta nu trebuia sa fie pe pariuri?

si cine ne asigura ca nu s-a referit la ceea ce noi notam 2/2? Adica 2 pauza 2 final. Era mai sigur din partea lor sa "tranteasca meciul asa". Au mai facut-o cei din Macedonia cand au pierdut si au remizat cu Andorra, probabil pt ca asa au vrut ei.

Paul
19th June 2006, 11:51
Am parcurs toata discutia de pe acel forum. Oricum dupa parerea mea estre foarte greu sa se inteleaga cineva pt acest 2-2. Dupa ce au egalat macedonenii la 2-2 meciul s-a jucat pe contre si orice era posibil in aceasta situatie. Oricum Farul nu este implicata cu nimic.
Am o statistica de la BetFair in care se spune ca la acest meci s-au pariat doar 4700 De Euro distribuiti astfel:
4500 pe Farul
129 pe egal si
71 pe Pobeda.
Pai prin macedonia s-au pariat alte sume :D



Eu inteleg ca nu site-ul a anticipat rezultatul ci un utilizatir al forumului siteului respectiv, nu?
Pai user-ul respectiv e din sistem , si din cate am inteles bosul de la Pobeda are o casa de pariuri a lui in Macedonia.



Paul threardul asta nu trebuia sa fie pe pariuri?
Nu , fiindca asta nu e o problema de pariuri , ci e problema unei echipe romanesti care joaca in Cupele Europene.

Paul
19th June 2006, 11:52
Am parcurs toata discutia de pe acel forum. Oricum dupa parerea mea estre foarte greu sa se inteleaga cineva pt acest 2-2. Dupa ce au egalat macedonenii la 2-2 meciul s-a jucat pe contre si orice era posibil in aceasta situatie. Oricum Farul nu este implicata cu nimic.
Am o statistica de la BetFair in care se spune ca la acest meci s-au pariat doar 4700 De Euro distribuiti astfel:
4500 pe Farul
129 pe egal si
71 pe Pobeda.
Pai prin macedonia s-au pariat alte sume :D



Eu inteleg ca nu site-ul a anticipat rezultatul ci un utilizatir al forumului siteului respectiv, nu?
Pai user-ul respectiv e din Macedobnia, si din cate am inteles bosul de la Pobeda are o casa de pariuri a lui in Macedonia.



Paul threardul asta nu trebuia sa fie pe pariuri?
Nu , fiindca asta nu e o problema de pariuri , ci e problema unei echipe romanesti care joaca in Cupele Europene.

ady51a
19th June 2006, 11:58
Pai user-ul respectiv e din sistem , si din cate am inteles bosul de la Pobeda are o casa de pariuri a lui in Macedonia.


Din care sistem?
La fel de bine putea sa intru si eu acolo si sa scriu, pariati pe o intoarcere 1 pauza, 2 final just for fun si daca iesea ma cauta lumea dupa IP :evil: sa ma intrebe ce si cum. Dupa mine asa a facut si ala.
Totul este just for fun

starsteel
19th June 2006, 11:58
E posibil sa fie adevarat oricum nu pot fi acuzati cei de la Farul. Cel putin ei doar au pus botul ca sa iasa bine.

ady51a
19th June 2006, 12:03
Prosport :no: facsimilul respectiv este de pe forum nu de pe site-ul propiriu zis.
ar trebui sa specifice si asta in articol, nu sa spuna ca un prestigios site ci pe forumul unul prestigios site un utilizator a postat urmatorul masaj

Paul
19th June 2006, 12:12
nu prea ma pasioneaza subiectul Faru si Intertoto , da daca era Steaua ma puneam pe ancheta

Vedeam ce fel de ponturi da user-ul respectiv si alea alea ...

relansat
19th June 2006, 12:18
Daca era BLAT se auzea si la Betfair, cea mai cunoscuta agentie de betting exchange. Acolo pariaza profesionistii pe sume gigantice, 5000 E este un mizilic comparativ cu ce se pariaza la campionatul mondial - sute de milioane de dolari :o: ... repet, daca se stia de aranajament, cunosteau si oamenii care se pricep si se bagau pe felie. Un tampit care a aruncat pastila (auzi la el "just for fun") si acum castiga bani din aceasta declaratie de la alti prosti ce`i plateste ponturile. Bravo lui :happy

ady51a
19th June 2006, 12:27
Da Paul vezi si tu, acum spui ca nu prea te intereseaza dar dupa mine intrebarea din titlu este mult prea dura si lasa sa se inteleaga ceva. O deschizi in modul asta si apoi spui ca nu te intereseaza.
Blat in Intertoto? Farul se tine de prostii ?!
Mergea mentionat macar cuvantul suspiciune , nu intrebat asa direct.
Pt mine raspunsul este categoric NU si nu ne intereseaza pe noi ce zic cei de la Pobeda sau useri oarecare din Macedonia sau de unde sunt ei. (respectiv forlan)
Crede-ma ca stiu si am stiut situatia de la club din aceasta periada.
Farul chiar s-a pregatit pentru meciul asta si poate pt urmatoarele meciuri
Poate-mi raspunde si mie cineva?
Ce rost avea ca lotul Farului sa plece in Grecia (aprox 200 de km de Prilep) pt un cantonament imediat dupa finalul campionatului? Daca se gandeau la prostii nu mai cheltuiau atatia bani pe hoteluri, terenuri prin Grecia si ramaneau acasa la familie, plecau cu un charter in ziua meciului isi faceau treaba se intorceau dupa meci acasa bine mersi (nu in cantonament la Veria cum se intampla de fapt).
Totul are o logica iar ce a scris Prosportul astazi pe prima pagina referitor la Farul este incalificabil .
La o scara diferita confunda ziarul Prosport si redactia cu unul care intra pe forum si spune ce vrea el sau Onlinesport cu un forumist oarecare de aici ori asa ceva nu cred ca se face.


Cer schimbarea numelui acestui threard din Blat in Intertoto ? Farul de tine de prostii? in Prosport descalifica imaginea Romaniei in Europa prin articolul de luni 19 iunie pt ca dentureaza adevarul. Cred ca asta era titlul cel mai corect referitor la acest caz. :ok:

Rog schimarea numelui threardului cat mai repede posibil.

Ultras Farul
19th June 2006, 12:33
ar trebui sa nu mai vorbim despre prostia asta.Le dam satisfactie celor de la prostport

Ultras Farul
19th June 2006, 12:36
Schimbati numele threardului . Farul nu merita asta .Vorbesc Serios

starsteel
19th June 2006, 12:40
nu prea ma pasioneaza subiectul Faru si Intertoto ...
Sper sa nu cazi si tu in haznaua pe care scrie "I love you Boro"
Subscriu si eu la schimbarea numelui threadului cred ca ajunge, "Blat in Intertoto?" e valabil poate si pe viitor.

Paul
19th June 2006, 12:55
Da Paul vezi si tu, acum spui ca nu prea te intereseaza dar dupa mine intrebarea din titlu este mult prea dura si lasa sa se inteleaga ceva. O deschizi in modul asta si apoi spui ca nu te intereseaza.
Blat in Intertoto? Farul se tine de prostii ?!
N-am dat in cap la nimeni , si dupa cum vezi nu am dat verdict ci am pus o intrebare , si lumea voteaza.
Adica cineva crede ca Farul s-ar putea baga in asemenea belete.
Sa nu uitam ca si Otelul a jucat acum cativa ani cu Dinamo Tirana si aia toti au pariat ca pierd cu 4-0 , si s-a terminat fix 4-0. Iar daca ai senzatia ca Farul e Sfanta Maria te inseli.



Mergea mentionat macar cuvantul suspiciune , nu intrebat asa direct.
Pt mine raspunsul este categoric NU si nu ne intereseaza pe noi ce zic cei de la Pobeda sau useri oarecare din Macedonia sau de unde sunt ei. (respectiv forlan)
Ok , am inteles e parerea ta. Dar fiecare are dreptul la o opinie.



Crede-ma ca stiu si am stiut situatia de la club din aceasta periada.
Farul chiar s-a pregatit pentru meciul asta si poate pt urmatoarele meciuri
Poate-mi raspunde si mie cineva?

Nu a zis nimeni ca Farul ar fi dat bani sau ceva de genul. Ideea e ca aia poate au zis
"nu ne intereseaza calificarea , vrem in tur sa fie 2-2 si in retur sa pierdem cu 4-1 dupa ce conducetzi la pauza cu 2-0" iar voi ati zis : da domne` , ok




Totul are o logica iar ce a scris Prosportul astazi pe prima pagina referitor la Farul este incalificabil .
Ei doar au relatat nu au acuzat.



Cer schimbarea numelui acestui threard din Blat in Intertoto ? Farul de tine de prostii? in Prosport descalifica imaginea Romaniei in Europa prin articolul de luni 19 iunie pt ca dentureaza adevarul. Cred ca asta era titlul cel mai corect referitor la acest caz. :ok:

Rog schimarea numelui threardului cat mai repede posibil.
Nu se schimba nimic! Am inteles e opinia ta ca e imposibil ca Faru` sa fi facut ceva. Dar exista anumite argumente in favoarea blatului , discutia e deschisa , poate apar elemente noi , poate cazul moare ...

Parerea mea ca asta e doar inceputul distractiei , o sa vezi ca problema se complica :drak: . Asa ca titlul ramane asa , nu il schimba nimeni fiindca un suporter al unei echipe suspectate de prostii , e deranjat de aceasta problema care poate sa fie o inventie dar poate sa exista si un sambure de adevar.

relansat
19th June 2006, 12:55
Dupa 5 mnute de informatie am inteles si eu ce n`au inteles intelijentii de la prosport: forlan, tipsterul mamii masii a prezis HT/FT 2/2 si nicidecum scor corect 2-2 :happy

Fiti atenti aici dragi prieteni:
That will not be first time and that is easier way to do. You don't need help from the other team. Just concede a goal in the first halftime and job done. - el se baza pe faptu ca Pobeda va primi un gol si astfel se va stabili victoria Farului inca de la pauza.

Tari astia de la prosport, s`au facut de rahat :happy :happy :happy

Si cand te gandesti ca e pe prima pagina :rolleyes:

@Paul au relatat prost, in cautare de senzational :happy :happy :happy

ady51a
19th June 2006, 13:00
Pai da asta am intuit si eu. Am scris-o mai sus. Din pacate Prosport si Paul cred altceva sau lasa sa se creada altceva.

Poate mergea totusi cineva de la Prosport la meci daca tot aveau de gand sa pune meciul pe prima pagina.

Iata mai jos desfasurarea meciului poate citeste si Paul si citesc si cei de la Prosport!
[/B]
“Rechinii” au început în forţă pe stadionul “Goce Delchev” şi au fost aproape să deschidă scorul după numai opt minute prin Guriţă. Atacantul Farului a pătruns pe partea dreaptă şi a şutat puternic, dar portarul Nuredinovski a reuşit să devieze balonul pe lîngă poartă. Tot veteranul Farului a creat panică în careul macedonean în min.22, cînd reluarea sa cu capul a nimerit bara. Dominarea constănţenilor s-a concretizat în min.29, atunci cînd Farmache a prins un şut senzaţional de la 30m, sub transversală, lăsîndu-l fără replică pe Nuredinovski. Golul a schimbat faţa jocului şi gazdele s-a trezit, atacînd în valuri la poarta lui Curcă. Drept urmare, Cvetkovski (min.33) şi Stojkovic (min.35) au fost aproape de egalare. Ultimul a ratat cea mai mare ocazie a gazdelor în ultimul minut al primei reprize, cînd Curcă a ieşit excelent şi a blocat.

Presiunea gazdelor s-a accentuat după pauză şi Stojkovic a speculat neatenţia fundaşilor constănţeni, egalînd în min.56. Doar două minute a durat bucuria macedonenilor, Liviu Mihai şutînd la colţul lung din mijlocul careului, după o cursă impetuoasă a lui Guriţă pe partea stîngă. Culmea, elevii lui Marinof s-au relaxat din nou şi a fost nevoie de o intervenţie disperată a lui Senin, care a respins de pe linia porţii, pentru a păstra avantajul. În cele din urmă, Pobeda a reuşit să revină pe tabela de marcaj, Tancevski trimiţînd la rădăcina barei, după o minge respinsă de Curcă. Finalul a fost incediar, cu gazdele atacînd în forţă, dar defensiva Farului a rezistat cu brio. Ba chiar, Guriţă ar fi putut da lovitura de graţie în min.77, dar Nuredinovski a fost la post. “A fost o evoluţie bună, deşi gazdele ne-au chinuit încă de la venirea la Prilep. La hotelul la care am fost cazaţi a cîntat muzica toată noaptea şi cred că au fost vreo trei nunţi. Este totuşi un rezultat bun, chiar dacă se putea şi mai mult, ţinînd cont că am condus în două rînduri. Atacul a lăsat de dorit, dar vreau să-i remarc pe Voiculeţ şi pe juniorul Larie. Dacă nu ne vom deconecta, aşa cum am făcut după goluri, sînt sigur că ne vom califica”, a declarat directorul executiv al Farului, Florentin Chiforeanu. "Rechinii” se întorc astăzi în cantonamentul din Grecia, urmînd să sosească la Constanţa pe 22 iunie. Partida retur se va disputa duminică, de la ora 19.00, pe stadionul "Farul"



:rosu: Paul poate ne spui si pe ce te bazezi cand votezi Da altceva in afara de faptul ca vrei sa faci atmosfera? Sau esti angajat la Prosport?

otinho
19th June 2006, 13:02
oameni mai prosti ca la Prosport n-am vazut .. cum sa pui pe prima pagina asa ceva .. cand ala clar zice de 2/2 HT/FT .. ADICA ECHIPA MACEDONEANA VA PIERDE ! SI VA FI CONDUSA SI LA PAUZA .. iti trebe multa minte sa descifrezi postul lu ala

Paul
19th June 2006, 13:04
de rasul sarbilor ...
reactii de pe forumul lor


LOOOOOOOOOOOOOOOOL

We're famous. We are in the Romanian newspaper :lol: :lol: :lol: :lol:

http://img70.imageshack.us/img70/3532/1488127889b433635066a3965800ys.jpg

Do you Romanian journalists understand English??? Wow I really can't belive what a mess you did :lol: The guys abouve wrote that Pobeda's owner will fix the match with 2-2 but if you read it well you'll understand that it's HALF TIME-FULL TIME 2-2 and not the exact score 2:2

The match ended with the result 2:2 and now the Romanian newspapers write that some tipsters from a "Norwegian betting webiste" predicted the result so that means that the match was fixed

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
I haven't laughed like this for long time

Now at a Romanian Sport TV Just I saw speaking a Big Imbecil Jurnalist from ProSport that said : " I read yesterday on www.bettingadvice.com" :lol: :!: a lot of posts of Macedonian peopel about this match that wll be fixed[PARANOIA :lol: [ on 2-2 EXACT SCORE :!: :D 8) :lol: "
So forlan will became very soon a A Great name in the history of SUSPECT Matches :wink: 8)
Another one speaking now about the matches of the National Team of Macedonia that was Fixed last season - PARANOIAAAAAAAA :lol:

Ohh my good i cant belive this :lol: :lol: :lol: :lol: I laugh 20 minutes when i saw the newspaper.Those guys are so ridicoulos they want to be journalists but they are a bounch of loosers.PROSPORT SUCKS.Guys find real news,not (censored) on betting sites.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Topescule esti un ratat la fel ca toti jurnalistii de la Prosport,invatati in **** mea de retardati engleza!

otinho
19th June 2006, 13:06
te-ai convins acuma Paul ca ProSport au comis-o grav la faza asta ? :happy

EDIT : ala nu e forumu sarbilor e tot de pe forumul de pariuri si ultimele 2 mesaje sunt ale unor romani

ady51a
19th June 2006, 13:07
Ar trebui sa citeasca si forumul Onlinesport si vor avea tot reactia asta.
Paul inca mai astepti elemente noi?:o:
Te iei de mana cu ziaristul ala :happy
eu cand va zis sa schimati numele ca e aberant ce scrieti si voi.

relansat
19th June 2006, 13:07
Oameni buni stergeti threadu, va rog frumos. Dupa ce s`o facut de ***** prosportu, acu ne facem si noi ? Deci - DELETE.

Paul
19th June 2006, 13:09
Ar trebui sa citeasca si Onlinesport si vor avea tot reactia asta.
Paul inca mai astepti elemente noi?:o:
Te iei de mana cu ziaristul ala :happy
eu cand va zis sa schimati numele ca e aberant ce scrieti si voi.


Oameni buni stergeti threadu, va rog frumos. Dupa ce s`o facut de ***** prosportu, acu ne facem si noi ? Deci - DELETE.

stop , daca discutia e neinteresanta nu mai scrietzi

In alta ordine de idei , eu asa am citit articol in ProSport , asa am frunzarit pe bettingadvice , si asa ramane ... nu dau inapoi.

ady51a
19th June 2006, 13:11
Deci inca esti de parere ca Farul a facut blat asa cum ai votat in poll? Imi place ca esti consecvent.

otinho
19th June 2006, 13:17
ar trebui sa se sesizeze cineva de la gsp si sa faca putin misto de prosport :D .. deh .. foamea de senzatia

ULTRAS-CT
19th June 2006, 13:20
NU a fost blat .. le meciul retur intru si eu pe acel forum si postez un scor de exemplu un 3-0 , si as vrea din tot sufletul ca scorul sa fie 3-0 , sa ii vad pe desteptzii de la ProSport sa vad ce o sa zica .. :rosu:

Paul
19th June 2006, 13:20
Deci inca esti de parere ca Farul a facut blat asa cum ai votat in poll? Imi place ca esti consecvent.

Votul l-am dat inca in faza incipienta ,adica cand am creat threadul ... dupa aia au aparut "probele" fiindca si eu am citit mai rau ca aia d ela ProSport , adica printre randuri.

Plus ca eu pauza /final , notez 2/2 nu 2-2

ady51a
19th June 2006, 13:27
si eu la fel. Ciudat la mine votul a aprut dupa ce s-au scris cateva mesaje. Cam cand eram pe la pagina a 2 a.

starsteel
19th June 2006, 13:29
Tare de tot forumul sarbilor a dat masura valorii celor de la Prosport.:happy

"Do you Romanian journalists understand English??? Wow I really can't belive what a mess you did The guys abouve wrote that Pobeda's owner will fix the match with 2-2 but if you read it well you'll understand that it's HALF TIME-FULL TIME 2-2 and not the exact score 2:2
The match ended with the result 2:2 and now the Romanian newspapers write that some tipsters from a "Norwegian betting webiste" predicted the result so that means that the match was fixed
I haven't laughed like this for long time"

"Ohh my good i cant belive this I laugh 20 minutes when i saw the newspaper.Those guys are so ridicoulos they want to be journalists but they are a bounch of loosers.PROSPORT SUCKS.Guys find real news,not (censored) on betting sites."

relansat
19th June 2006, 13:31
@starsteel nu e forum sarbesc :evil:

starsteel
19th June 2006, 13:37
Acum poti sa razi tu de mine am citit si eu in fuga oricum mi se parea suspect din cauza limbii engleze.

Paul
19th June 2006, 13:41
stai linistit ... est europenii au o engleza buna ... astia mai de la vest cu exceptia celor din UK , stau prost de tot cu engleza

Irib
19th June 2006, 14:20
-----------------------------------------------------------------------------
'''El este, printre altele, deţinătorul unor agenţii de pariuri în Macedonia, şi din informaţiile apărute pe acest site, mai mulţi jucători ai echipei, oficiali şi oameni de fotbal, inclusiv din conducerea federaţiei, au câştigat sume considerabile în valută de-alungul timpului din meciuri aranjate.""
-----------------------------------------------------------------------------
Asa scrie pe site-ul ala,dar daca ar fi asa omul ala nu ar sta linistit dupa gratii?Astea sunt vorbe in vant.Poate ala chair e mafiot dar pana nu intra la pantaloni scurti e doar un suspect.Intre timp nu cred ca e o idee rea sa mai recunostem cand gresim.Nu avem noi romanii intotdeauna dreptate.Daca rad aia parerea mea ca au tot dreptul dintr-un singur si f. simplu motiv:ei s-au referit la ceva noi am inteles altceva.Dintr-o varianta de blat lansata de ei am reusit noi sa facem doua.
Conculzia e simpla: Ei s-au gandit la un blat ,noi am interpretat gresit prezicerea lor (care nu s-a adeverit) si in consecinta e si normal ca oamenii sa rada acum cand ,acolo s-a aratat ca nu e blat(deci mafiotul ala nu a aranjat 2 pauza 2 final ),iar in Romania datorita interpretarii total gresite
coroborata cu intamplarea de a fi nimerit exact scorul final blatul ajunge sa fie evident.
Mie unu imi pare chiar amuzant si sunt sigur ca de la ei se vede mult mai comica situatia.

relansat
19th June 2006, 14:24
Mey Irib e si acolo coruptie bre`, tu crezi ca acolo nu este ashe ceva? :D
Prevad un dezastru un retur, de la 3-0 in sus pt constanteni, abia astept

Irib
19th June 2006, 14:43
Nu am spus ca nu e coruptie acolo bre.Nu am spus nici ca nu a fost blat.Am spus doar ca e o situatie amuzanta, la care s-a ajuns datorita imaginatiei mult prea bogate a ziaristilor in general, si a ziaristilor romani cand vine vorba de fotbal in special.

dorryn
19th June 2006, 14:59
Paul te rog eu sa nu te faci ziarist.Daca nici cand e clar ca lumina zilei nu dai inapoi e grav.Ca suporter al Farului ma simt jignit.Plus ca trebuia sa faci un thread de asta cu "blat" si la vaslui-steaua.E usor sa arunci cu noroi dar daca tot ai zis ca nu te intereseaza Farul si subiectul asta uita`te la mondiale gaseste-ti alta ocupatie si nu mai afecta imaginea clubului...

Irib
19th June 2006, 15:09
Ce imagine are Farul Doryyine?Ma faci sa si rad.Joaca lamentabil cu Steaua azi si
se baga toti in poarta cu Rapid maine.Lasa-ne cu imaginea Farului ca din Bucuresti e mai mult decat clara.
Auzi vorba "Imaginea Farului" ...ma faci sa rad.In locul tau taceam malc si nu mai spuneam la nimeni ca-s suporter al Farului.

dorryn
19th June 2006, 15:40
sa-mi fie rusine ca tin cu Farul ? sunteti comici.Bineinteles ca sunt mandru ca tin cu Farul.SI MA DOARE DE PAREREA BUCURESTENILOR CUM VA DOARE PE VOI DE MORTALITATEA INFANTILA IN AFRICA.Te pomenesti ca daca au jucat asa slab cu steaua trebuia sa se predea cu rapid ..ca na..sa fie corecta treaba.Punctul din giulesti ne-a dus in intertoto si ma bucur ca s-au aparat asa bine.si da,TIN CU FARUL ! si poate Paul ar putea sa-si ceara scuze ca mi-a jignit echipa pt care ma bucur si plang meci de meci de atata timp.

Kroenan
19th June 2006, 15:41
@Irib... Probabil esti unul din fraierii de la Prostsport care s-a facut de ras nestiind sa `citeasca` exact cum au stat lucrurile.

Apropo, nu esti TU in masura sa vorbesti de imaginea Farului... Ai grija de panaramele tale din Bucuresti si de `imaginile` lor scarboase pe care singure si le-au creat prin magariile specifice

Crezi ca i se rupe cuiva de `parerea` voastra despre Farul?
Daca vrei iti reproduc si o dedicatie a spectatorilor din Constanta, facuta special pentru cei ca tine: Asta e casa nastra, si.... cunosti restul:D

U|L|T|R|A|S|
19th June 2006, 15:45
Cata prostie in Romania.... Astia de la PROSTsport induc pentru a "n" oara oamenii in eroare.... de la postul unui user care a prezis un 2 pauza 2 final...unde s-a ajuns...imi e sila...

Bai Irib .. pana una alta noi reprezentam Romania in Intertoto... asa ca las-o mai moale... tu esti sigur vreun mitic .... De ce sa ne fie rusine de clubul Farul?... Ma opresc aici ca nu am voie sa spun mai mult..astia sunt mai ceva ca CNA-ul...acum dau si cartonase.....

Inainte de toate, Farist pana la moarte!

ady51a
19th June 2006, 16:09
Ce imagine are Farul Doryyine?Ma faci sa si rad.Joaca lamentabil cu Steaua azi si
se baga toti in poarta cu Rapid maine.Lasa-ne cu imaginea Farului ca din Bucuresti e mai mult decat clara.
Auzi vorba "Imaginea Farului" ...ma faci sa rad.In locul tau taceam malc si nu mai spuneam la nimeni ca-s suporter al Farului.

Tu nici macar nu ai avut bunul simt sa ne spui care e echipa ta preferata.
Pariez ce e Dinamo :D

Luis Garcia10
19th June 2006, 17:07
prosport inca o data se face de ras !Asta confirma obsesia romanului pentru blaturi ! Au fost vreo cativa pe aici care au pus botul! RUSINE!!!

Kroenan
19th June 2006, 17:15
@Luis Garcia10... Intr-adevar unii au pus botul la ce au scris analfabetii aia de la Prostsport... Dar problema e alta:

Cele 2 scopuri au fost atinse:
1) Denigrarea intentionata a Farului
2) Atragerea atentiei spre fituica mizerabila pe care ei o numesc generic `ziar`

Klingon
19th June 2006, 19:36
Ce mai zgomot, ce mai zbucium! Si ce mai threaduri deschise pe aici cu acelasi subiect, 4, 5, nici nu le mai stiu numarul, incep si eu sa fiu un cetatean turmentat: da' eu pe care postez?! :o:

Iar simpaticul (in general) supermoderator Paul of Ghencea, in loc sa ne creeze un link pe prima pagina a forumului, alaturi de meciurile din Germania, numit simplu si fara prejudecati "Farul in Intertoto", si sa faca merge la toate threadurile aparute ca ciupercile intr-unul singur ca sa evitam debandada asta, este dirijorul corului de fluieraturi. Dar noi stim ca el are o mica revansa de luat dupa ce unii dintre noi (in spetza badaranul ala de Klingon) au criticat Steaua pentru blatul cu PSG din 1997 si suspiciunile cu Boro. Nu ne suparam deloc, mai ales ca de data asta a gresit-o dupa cum are chiar OLS bunavointa sa informeze. Dar vrem sa vedem ditamai supermoderatorul in exercitiul functiunii! Chiar asa, vrem acel link, si vrem sa nu se mai intarzie crearea linkurilor din Germania pana incep meciurile! Ca iarasi ma intrebam aseara, eu unde postez?!

Inchei minunandu-ma inca o data de raspunsurile lui BossInCeaun (sper sa nu deranjeze aceasta mica aliteratie cu repetitie): eu habar nu am, eram plecat din tara. Acest raspuns, chiar daca unii leganati de hula nu-si dau seama, lasa deschisa posibilitatea ca blaturile sa se intample la Farul fara stirea lui. Posibilitate deschisa de altfel de Marele Pastor, cand a spus ca le-a dat bani faristilor fara stirea patronului. Plecat din tara - plecat din tara, dar asta nu ne absolva de raspundere pe mosia noastra, mister! De Chiforeanu nu mai vorbesc... el saracu' atata poate.

cosmin_farul
19th June 2006, 19:47
Aceasta grava eroare a acestei fituici numit cica 'ziar' prosport, trebuie platita cu varf si indesta!
Farul e tarata in mizerie fara nici o vina, vorbe aruncate AIUREA, IAR ACEST BAIAT PAUL, daca el crede ca farul a facut blat sa stie ca toti faristii il iubesc acolo pe unde bea apa! jigodiilor din bucuresti va rog eu uitati-ne! in curand veti intra cu pasport in cta!
mereu anti buCUResti!
MEREU MANDRU CA SUNT FARIST!
CU FARUL PANA LA MOARTE!
CEI CARE NU STIU SA TRADUCA ACEA ABERATIE PUBLICATA PE ACEL SITE! SA NU MAI COMENTEZE!
A FOST VORBA DE 2 PAUZA, 2 FINAL, DAR DE UNDE SA STITI DACA NU LE AVETI CU PARIURILE SI CU FOTBALUL! BAIETI DUCETI-VE LA BALET!!!
FORZA FARUL!

Klingon
19th June 2006, 19:56
Aaa, iarta-l pe Paul ca a vrut si el sa-si ia o revansa, doar ca nu i-a iesit. :evil: Ce sa-i faci, unele blaturi sunt mai reale ca altele. A avut incredere in ProSport, ceea ce este scuzabil, na, era un articol care a ocupat prima pagina...

relansat
19th June 2006, 20:15
Ati dat in paranoia oameni buni, m`am saturat sa tot aud de`atatea blaturi :(

U|L|T|R|A|S|
19th June 2006, 20:50
Aaa, iarta-l pe Paul ca a vrut si el sa-si ia o revansa, doar ca nu i-a iesit. :evil: Ce sa-i faci, unele blaturi sunt mai reale ca altele. A avut incredere in ProSport, ceea ce este scuzabil, na, era un articol care a ocupat prima pagina...

Voi de care paul vorbiti mah.... pustiul ala care s-a trezit cu panoul moderatorului in fata si se crede Batman?
Nu stiu de ce il bagati in seama.... ala e din bistrita - patria blaturilor... normal ca numai blat viseaza...

P.S. paulica tata - te invit la plaja... pana acum ai 20 de scufundari de la mine...

Urmeaza returul.... care o sa fie scorul...sa stiu si eu pe ce pariez... ca doar e blat sigur

Irib
19th June 2006, 22:01
Daca sunteti cu Farul pana la moarte atunci am o veste proasta pentru voi:Farul nu a trait niciodata.Odata cu vestea asta proasta deducem insa si un lucru pozitiv in ceea ce va priveste..Din moment ce nu v-ati nascut nu aveti cum sa muriti.
Ura asta a voastra fata de Bucuresti si mai ales bucuresteni (pentru ca intre noi fie vorba cei mai multi dintre voi va doriti sa ajungeti aici) ,exista dintr-un complex nativ de inferioritate care intotdeauna a bantuit mintea provincialului.
In ceea ce priveste moartea infantila din Africa afla ma baiatule ca ma gandesc la asta.Nu pot sa fac mai mult decat atat ptr. ca nu am putere.Stiu ca acolo moare un nou nascut la fiecare 3 secunde si ca alti 3000 de bolnavi se sting in fiecare zi.Nu am nici o putere, dar de gandit ma gandesc si din punctul asta de vedere mi-e rusine ca sunt si om.Ii ajut cum pot pe aurolacii astia de care e plin Bucurestiul, iar daca vrei sa-ti spun cat de amarati sunt saracii atunci afla ca un pusti de maxim 13 ani m-a rugat sa-i cumpar o portocala ( stiu deja ca nu le dau bani) doar pentru a se folosi de punga in care imi punea vanzatoarea nenorocita aia de portocala.Acum tot ce le dau le dau fara punga dar ma intreb cateodata daca nu e mai bine sa le dau bani si pungi ptr. ca trebuie sa fie al dracu de greu sa fi constient 24 de ore ca ti-e foame,ca toata lumea se uita la tine ca la un caine...
Deja mi-e sila.De la un sport si o discutie despre fotbal si jalnica echipa Farul Constanta, al carui apogeu a fost mediocritatea, am ajuns sa-i explic unui Constantean mandru si cu grave probleme in a vedea si accepta realitatea cat de mult ma framant eu ca om gandindu-ma, ca si ,acum, cand avem pretentia de a ne considera o civilizatie avansata avem printre noi oameni care mor pur si simplu de foame ,copii carora li se refuza dreptul la viata...

ady51a
19th June 2006, 22:16
desi nu cred ca te adresai catre mine:
Irib: Nu am batista la mine:thinkso: :scared:

PS1: Pai si aurolacii au telul lor in viata. Sa ajunga in Bucuresti. Unii chiar il ating si mai cer cate o portocala :drak:
PS2: Asta e diferenta dintre noi si ei, noi nu vrem in Bucuresti :P
PS3: Chiar m-ai facut curios care dintre echipele de la noi nu este jalnica :o:

Mario Di Lazi
19th June 2006, 22:40
Oare chiar suntem asa de bolnavi si credem ca orice meci slab este si blat ? Eu nu cred ca Farul a facut blat .
Dar nici nu pot sa bag mana in foc ...

ady51a
19th June 2006, 22:43
Dar cine a zis ca a fost un meci slab?

Mario Di Lazi
19th June 2006, 22:46
Cand faci 2-2 cu Popeda Prilep, este considerat meci bun ?

ady51a
19th June 2006, 22:47
Ce insemna pt tine un meci bun? Ai vazut meciul cumva?

Mario Di Lazi
19th June 2006, 22:53
ady51a ... nu vreau sa ma cert cu tine. Eu am considerat ca nu a fost blat si tu sari pe mine ?

ady51a
19th June 2006, 22:58
Oare chiar suntem asa de bolnavi si credem ca orice meci slab este si blat ? Eu nu cred ca Farul a facut blat ?
Dar nici nu pot sa bag mana in foc ...

Nu sar pe tine dar nu am inteles asta.

Mario Di Lazi
19th June 2006, 23:02
Am pus semnul de intrebare gresit :
"Eu nu cred ca Farul a facut blat."

sergius
19th June 2006, 23:16
Constat cu surprindere ca un ******* in adevaratul sens al cuvantului ( "ziarist" PROST SPORT) - care dorea sa se afirme - a reusit sa aduca comentarii care mai decare mai harzlii, ca sa le spun asa din respect pentru acest site. Sunt Farist, si o declar cu toata taria ( de la doi anisori cand am avut onoarea sa vad la lucru aceasta Echipa) si am constatat de la primele ore ale diminetei acea batjocora scrisa de un ziar aflat in penumbra. Nu era prima data cand costatam cu mahnire ca Farul sau alte echipe tin prima pagina doar prin lucruri negative dar sa se ajunga aici depaseste orice limita de " profesionalism" din partea unor astfel de zisi " jurnalisti de presa scrisa" . Poate acelui domn ( cu d mic de aceasta data ) nu ia iesit pariul si a vrut sa se razbune sau engleza l-a tradat? Oricum poate toate aceste vorbe scrise aici vor da de gandit mai marilor editori de pa PROST SPORT. Oricum am cateva intrebari de final pentru acel .......: De ce nu ati fost prezent la meci ca sa puteti intradevar sa va formati o opinie si nu sa citati un site? Cunoasteti limba engleza la fel cum ati declarat in CV cu care ati fost acceptat la PROST SPORT?
In rest numai de bine

dorryn
20th June 2006, 01:04
irib,vezi`ti de jegul ala al tau de oras si de echipa si abtine`te..nu te-a invitat nimeni la bal din cate stiu.gandesti penibil.oricum n-o sa intelegi niciodata ce inseamna sa fi cu adevarat suporter al unei echipe asa ca nu are rost sa-mi mai bat capul poti sa te arunci si de pe bloc.nu ai impresionat pe nimeni desi te-ai straduit destul de mult.

Klingon
20th June 2006, 10:45
Iribule, de curiozitate, ce tari si orase mai rasarite din afara Romaniei cunosti?

Romania are o structura administrativa centralist-comunista ilustrata perfect de orasul capitala, centrul maelstromului care matura restul tarii cu rafale de birocratie, coruptie si ineficienta. O capitala disproportionata, megalomanica, frankenstein, oglinda a epocii trecute.

Solutia la problema numita Bucuresti este descentralizarea tarii pe toate coordonatele: politic, administrativ, economic, social. Autonomie locala si chiar crearea unei capitale pur administrative, dupa modelul Washington sau Haga. Ultimul lucru de care au nevoie romanii este o sugativa de impozite, cu girofar si 2 milioane de arestati.

dorryn
20th June 2006, 11:42
Fantastic!!! ce a putut sa zica iribel asta.Cata inteligenta.Ce mentalitate.Adica dupa parerea lui,Romania se imparte in bucuresteni si tarani.Bun.Dar toata lumea stie ca Bucuresti este locul spre care aspira toti oamenii fara viitor.Dar eu nu-l fac "taran" pe bietul irib deoarece a fi taran nu-i o rusine.Sau este?!Doar in mintea lor bolnava.Mintea lor bolnava cu care au impanzit un oras de 2 milioane de locuitori.Un bolnav in care mori atacat de caini,mori injunghiat in plina strada,un oras in care centrul istoric este lasat in paragina desi primesc bani de la straini.Dar e mai simplu sa nu faca nimic.E usor sa se bata cu pumnul in piept sa uite de unde au plecat si sa vorbeasca fara nici un rost.Deci,de ce naiba as dori sa stau eu acolo?Si de ce am tendinta sa-mi pun mana la gura cand sunt in apropiere de bucuresti?Doar nu din cauza gunoaielor.E doamne.Din cauza muntilor de gunoaie.Daca lasi geamul deschis la masina sau la tren ametesti pur si simplu.O fi un sistem de autoaparare fata de "tarani".Bine,nu inseamna ca toti sunt la fel dar sunt coplesiti numeric de cei care "gandesc" precum irib.Si este grav...

bahaus_84
20th June 2006, 12:47
Hai sa fim seriosi...asta e tzara de doi bani in care traim...in loc sa fie felicitata echipa Farului,este tarata intr-un scandal penibil...si de catre cine ? de catre un ziar central bineinteles...probabil k dak in locul Farului ar fi fost F.C.National sau Sportul Studentesc nu s-ar fi pomenit vreodata ceva de genul...indiferent de ce s-a scris Farul e in Intertoto si atat...de fapt..nu e doar atat..pt k sunt convins ca va face cel putin figura frumoasa pe care a facut-o anul trecut CFR-ul lui Dorinel...tot o echipa din provincie....Fortza Farul !!!

gigel2005
20th June 2006, 13:35
Sunt curios daca pro sportul a dat o dezmintire sau macar un articol in care sa scrie ca " este posibil sa fi gresit" :-)

ady51a
20th June 2006, 13:42
:pace:

Blocat în Macedonia!


Meciul Pobeda Prilep - Farul a fost evitat şi de majoritatea caselor de pariuri din Macedonia, bookmakerii temându-se de echipa din ţara lor faimoasă pentru blaturi.

Sorin DUMITRESCU
De la bun început trebuie să ne repetăm asupra unui aspect. Niciun moment ProSport nu a titrat sau a susţinut faptul că partida ar fi fost un meci aranjat.
Însă nu ne putem reprima suspiciunile, de unde şi titlul de pe prima pagină a numărului de ieri, acest lucru pornind în exclusivitate de la antecedentele pe care le are fotbalul macedonean. Mulţi au sărit deja să ne atace, unii dintre ei cu ură de neînţeles, şi cer rânjind cu satisfacţie probele blatului, ştiind foarte bine că, dacă aşa a fost, doar o depoziţie a cel puţin unuia dintre actorii ce au interpretat ieftinul rol ar putea face lumină în acest caz.
Antecedente periculoase în ultimul timp pentru macedoneni
N-am făcut decât să punem cap la cap nişte episoade anterioare care au dat naştere multor semne de întrebare în destule colţuri ale Europei şi, adăugând informaţii apărute pe un site de consultanţă pentru pariuri sportive, coroborate cu declaraţiile unor colegi de breaslă din Macedonia, ne-am pus întrebarea asupra corectitudinii evoluţiei echipei din Prilep. În 17 februarie. a.c, tot în ProSport apărea un articol preluat din cotidianul spaniol El Mundo Deportivo, despre casele de pariuri ale preşedintelui federaţiei macedonene, Hari Hadzi-Risteski, şi gravele bănuieli care au planat asupra unor meciuri din preliminariile CM, respectiv dubla Andorra - Macedonia.
Revenind la partida de duminică seară, dacă a fost curată din punctul de vedere al gaz-delor, atunci de ce majoritatea caselor de pariuri din Macedonia au blocat acest meci? De ce au existat, din informaţiile noastre, pariuri efectuate de macedoneni în ţările învecinate, în Croaţia sau Serbia, existând şi câteva pariuri, puţine, e drept, chiar pe scorul corect, 2-2? Trimisul publicaţiei Makedonski Sport are mai multe nedumeriri legate de căderile şi revenirile echipei-gazdă, culminând cu faza golului doi al Farului, când, începând cu portarul Nuredinoski, toată apărarea a greşit incredibil, dându-i ocazia lui Mihai să înscrie. Neoficial, pentru că Hari Hadzi-Risteski este un om influent şi periculos în ţara sa, un reprezentant al postului naţional de televiziune a dezvăluit ProSport că preşedintele federaţiei ar avea într-adevăr o casă de pariuri, numită Joker, şi că s-ar afla în spatele multor rezultate ciudate ale celor din Prilep în ultimii ani.

CosminGrc
20th June 2006, 17:20
ce reclama isi face faru...sa fim seriosi...cand a mai avut faru prima pagina? :-))

paul_rechinu
20th June 2006, 18:04
multi bucureshteni nu ne au la suflet shi de'aia au cris ce au scris!!!daca juca clujul sau timishoara nu se facea un astfel d articol shi domnul d la prosport nu avea articol pt ziarul d luni!!!
:rosu: pt domnul editorialist d la "prostsport" al carui nume nici nu-l mai tin minte, ca nici macar nu intelege ceea ce citeste!Tineti-o tot asha onlinesport sunteti cei mai tari!!:ok:
FORZA FARUL!!!

Universal
21st June 2006, 14:07
Eu felicit Farul pentru jocul bun prestat :ok:

Sa fim fair si corecti :ok:
Nici vorba de blat

smeu
22nd June 2006, 00:17
M-am gandit sa postez si eu deoarece ce a facut prosportul a fost o greseala care a costat fotbalul romanesc destul de mult in ochii agentiilor straine de pariuri.
In primul rand Farul merita scuze si in al doilea rand fotbalul romanesc merita scuze.
E tot ce vroiam sa zic.
Bafta!:rosu:

Kroenan
22nd June 2006, 12:28
Voi chiar asteptati scuze de la nesimtitii astia?? Probabil si acum rad in hohote de fraierii care au pus botul si au cumparat `editia senzationala`

Totusi au avut o strategie... Multi romani habar nu au cu ce se mananca pariurile si astfel s-au nascut toate comentariile

Despre aceasta fituica pot spune doar atat: ``Un nou format/ Aceleasi articole de kkt``... Desi aceasta expresie apartine altui utilizator al forumului, era prea misto sa nu o mentionez. Sper ca autorul sa nu ma acuze de plagiat:D

P.S Unul din angajatii ProstSport e pe forum si si-a dat in petec... Are nick-ul @Irib. Doritorii de `urari la adresa lor` sunt invitati aici

Ultras Farul
23rd June 2006, 14:10
Bai Irib zici ca apogeul Farului a fost mediocritatea si ca e jalnica pai daca Farul e jalnic atunci aia din Bucuresti cum sunt iti spun eu cum sunt: niste blatangii nenorociti,inainte de revolutie furau jucatorii de la alte echipe,iar acuma unele dintre ele ex Dinamo trebuie sa faca blaturi ca sa apuce o cupa europeana sau mai rau sa scape de retrogradare ex sezonu asta a apelat la arbitii si anumite echipe.Nu sunteti in stare sa jucati un sezon fara sa apelati la arbitii, si nesimtirea voastra e ca la sfarsitul fiecarui campionat va laudati ce puternici sunteti .Vai de capu vostru.Faru n-a castigat vreun trofeu si poate nici n-o sa castige dar vom fi mandrii mereu de faptul ca suntem Alb-albastii . Suntem mandrii de echipa noatra si aici niciodata nu osa ne puteti invinge nici pe noi , nici pe suporterii altor echipe .

Ultras Farul
23rd June 2006, 14:12
Nu vorbesc pentu altii dar personal n-as sta niciodata in mizeria aia de oras.Pentru ca daca stai intr-un oras de mizerie risti sa devii o mizerie.

Universal
23rd June 2006, 21:26
Nu si daca ramai neutru