PDA

View Full Version : 25 NOIEMBRIE - Referendum pentru votul uninominal



Pages : [1] 2

resita
23rd October 2007, 19:01
Traian Basescu a semnat decretul pentru convocarea referendumului


Presedintele Traian Basescu a semnat marti decretul prin care va convoca refendumul pentru introducerea votului uninominal. Decretul prezidential contine intrebarea care se va afla pe buletinele de vot si data organizarii refendumului.

Surse de la Palatul Cotroceni au spus ca intrebarea ar putea avea urmatorul continut: "Sinteti de acord ca incepind de la primele alegeri care vor fi organizate, deputatii si senatorii sa fie alesi in circumscriptii uninominale in baza unui scrutin mjoritar in doua tururi?".

Data refendumului va fi de 25 noiembrie, ziua in care se organizeaza si alegerile pentru Parlamentul european.

Incepind de marti dimineata sa va declansa o lupta intre votul uninominal pur, pentru care se va organiza referendum si cel mixt, pentru care guvernul isi va asuma raspunderea. Care dintre cele doua variante va iesi in final invingatoare, nu va fi clarificat nici macar de rezultatul referendumului.

Potrivit actelor normative in vigoare, votul dat de cetateni la refendumul pe teme de interes national este unul pur consultativ si nu creeaza nici un fel de obligatii legislative pentru Parlament.

In schimb, in cazul asumarii raspunderii, daca nu se depune vrreo motiune de cenzura sau aceasta este respinsa, textul prezentat de Guvern, eventual cu modificari, este considerat adoptat si aplicarea lui devine obligatorie.

Presedintele poate retrimite proiectul de lege Parlamentului, inainte de promulgare, acesta urmand sa fie rediscutat de plenul reunit al legislativului.

Referendum contra asumarea raspunderii

Crin Antonescu, vicepresedinte PNL: "PNL isi va asuma raspunderea pentru varianta de vot uninominal propusa de Pro Democratia si asumata de toate partidele politice, inclusiv de PD."

"Ne asumam raspunderea in fata Parlamentului pentru a evita procedurile parlamentare greoaie care ar incetini adoptarea votului uninominal. Presedintele Traian Basescu nu are de ce sa mai faca un referendum cu atat mai mult cu cat Constitutia nu-i da dreptul sa faca referendum pentru o initiativa legislativa ci doar pe teme de interes general unde se raspunde clar cu DA sau NU.

Daca presedintele va organiza totusi un referendum ne vom pronunta atunci in functie de rezultat si contextul dat."

Cristian Diaconescu, purtator de cuvint PSD: "Daca din refendum iese varianta pe care noi sustinem, vom initia scimbarea legii pe care guvernul si-a asumat raspunderea"

"Noi am sustinut intotdeauna varianta uninominalului in doua tururi de scrutin, ca dovada ca am strins 1 milion de semnaturi pentru ea. In situatia in care guvernul isi va asuma raspunderea pentru sistemul mixt, propus de ProDemocratia, nu vom introduce o motiune de cenzura si nu vom incerca sa blocam legea, cum va face probabil PD care o va contesta la Curtea Constitutionala.

Dar daca din referendum va iesi sistemul cu doua tururi de scrutin, va spun clar ca vom tine cont de vointa po****tiei si vom initia o schimbare a legii pentru care guvernul si-a asumat raspunderea. Se poate convoca o sesiune extraordinara in ianuarie".

Lucian Bolcas vicepresedinte PRM: "Parlamentul si Guvernul nu sint obligate sa tina cont de rezultatul refendumului"

"Presedintele face referendum pentru propria imagine si pentru a-l suprapune peste alegerile europarlamentare, ajutind astfel PD. Indiferent care va fi rezultatul referendumului, acesta nu obliga parlamentul si guvernul cu nimic, fiind o simpla consultare a po****tiei.

Guvernul Tariceanu a cedat prea usor la santajul presedintelui si nu trebuia sa se grabeasca sa-si asume raspunderea pentru legea votului uninominal".

YoYoyOi
23rd October 2007, 20:05
foarte bine a facut ca le-a pus alegerile in aceeasi zi :ok:

Gabri3l
23rd October 2007, 20:46
pana la urma s-a intamplat ceea ce urma sa se intample inca din luna mai 2007, si asta in ciuda opozitiei evidente a celebrilor de acum 322 parlamentari...si anume referendum pentru votul uninominal pur la aceeasi data cu alegerile europarlamentare...
mai bine mai tarziu decat niciodata :ok:

resita
24th October 2007, 08:41
Cine are de castigat de pe urma votului uninominal? Conteaza doar omul sau e importanta si lista pe care apare?

Aceasta este întrebarea la care trebuie sa raspunda acum electoratul, dar si clasa politica.

Varianta agreata de Basescu este cea a votului uninominal majoritar.

Cea de-a doua varianta a uninominalului - sistemul mixt cu compensare - permite si partidelor mai putin bine cotate în sondaje sa aiba reprezentanti în Parlament. Pe această varianta - cu care s-au declarat deja de acord PD, PNL, PSD și PRM - ar putea sa îsi asume raspunderea guvernul.

Sorin Blaj
24th October 2007, 14:21
Avem nevoie de doua partide puternice in Romania, nu de minipartide.

Primul pas? Vot uninominal in doua tururi de scrutin.

resita
24th October 2007, 14:27
Avem nevoie de doua partide puternice in Romania, nu de minipartide.

Primul pas? Vot uninominal in doua tururi de scrutin.

tu te iei dupa sistemul din state, dar in romania sa sti ca nu are priza.

la noi electoratul se muta dupa cum bate vantul si o sa avem un partid stat atunci, un fel de pcr

Sorin Blaj
24th October 2007, 14:29
Am pus si un poll privind tipurile de sistem de vot uninominal.

Pentru ca lucrurile sa fie clare, iata care sunt caracteristicile celor doua sisteme de vot:



Sistemul majoritar in doua tururi


1. Teritoriul Romaniei va fi impartit, ca si pana acum, in 42 de circumscriptii electorale (41 de judete si municipiul Bucuresti)

2. In fiecare judet si in Bucuresti se vor constitui colegii uninominale, in numar egal cu numarul senatorilor si al deputatilor. Cel mai probabil va fi vorba de 290 de colegii pentru Camera si 124 pentru Senat.

3. Fiecare partid are dreptul sa propuna un singur candidat pentru un colegiu.

4. Mandatele vor fi distribuite doar castigatorilor dintr-un colegiu uninominal. In cazul in care niciun candidat nu obtine jumatate plus unu din voturi, se organizeaza un al doilea tur.

5. La finalul procesului electoral, fiecare partid va avea un numar de parlamentari fara nicio legatura cu scorul formatiunii.



Sistemul mixt cu compensare


1. Teritoriul Romaniei va fi impartit, ca si pana acum, in 42 de circumscriptii electorale (41 de judete si municipiul Bucuresti).

2. In fiecare judet si in Bucuresti se vor constitui colegii uninominale, in numar egal cu jumatate din numarul senatorilor si al deputatilor. Cel mai probabil va fi vorba de 145 de colegii pentru Camera si 62 pentru Senat.

3. Fiecare partid are dreptul sa propuna un singur candidat pentru un colegiu.

4. Jumatate dintre mandate vor fi atribuite candidatilor cu cel mai mare numar de voturi in colegiile uninominale. Restul mandatelor se redistribuie in functie de cota electorala a partidelor.

5. La finalul procesului electoral, fiecare partid va avea un numar de parlametnari direct proportional cu numarul de voturi obtinute.

Sorin Blaj
24th October 2007, 14:34
tu te iei dupa sistemul din state, dar in romania sa sti ca nu are priza.

la noi electoratul se muta dupa cum bate vantul si o sa avem un partid stat atunci, un fel de pcr

Sistemul din SUA, din Marea Britanie, din Franta.

Este important sa ai un partid puternic la guvernare si unul la fel de puternic in opozitie. Vom sti cum stam. Fiecare dintre ele are cel putin patru ani pentru a dovedi cat de bun sau de prost este. Fara coalitii si alte subterfugii de a arunca vina pe altcineva. Ca eu am fost bun, dar partenerii de coalitie au fost rai.

Au trecut patru ani, vine scadenta. Ai dezamagit? Vine celalalt si iti ia locul. Esti tot timpul cu sabia lui Damocles deasupra capului. Nu stai ca acum la cotitura, ca poate iti iese vreo alianta si vei fi etern la guvernare. Cum se intampla acum cu UDMR.

resita
24th October 2007, 14:37
sorine, ceea ce spui tu este ok, dar sa nu uitam ca noi defapt raspundem la singura intrebare cand mergem la vot" Sinteti de acord ca incepind de la primele alegeri care vor fi organizate, deputatii si senatorii sa fie alesi in circumscriptii uninominale in baza unui scrutin mjoritar in doua tururi?".

toata lumea o sa fie de acord dar " Potrivit actelor normative in vigoare, votul dat de cetateni la refendumul pe teme de interes national este unul pur consultativ si nu creeaza nici un fel de obligatii legislative pentru Parlament" deci totul se negociaza dupa aceea, noi nu stim forma finala, noi votam doar proiecte de lege

Sorin Blaj
24th October 2007, 14:41
Normal, dar asta nu inseamna ca nu putem sa ne spunem parerea si cel mai important, sa aducem si argumente. :ok:

Balaci
24th October 2007, 14:41
Problema e ca un sistem pe tip american poate naste monstrii. In 2000, pe un astfel de sistem PSD ar fi obtinut 80% din voturi.
Plus ca se pierd multe voturi. Fiecare om are drept sa fie reprezentat de formatiunea care el o considera reprezentativa. Nu suntem o democratie destul de puternica pentru un sistem bipartit, care oricum e model anglo saxon de guvernare.
In Franta nu stiu exact cum sunt alesi parlamentarii, recunosc, insa fragmentarea politica e extraordinar de mare: avem o multitudine de partide si partidulete, ca si in restul Europei, de altfel.
In concluzie, sunt pentru uninominal, insa cu masura. Cel putin momentan.

Sorin Blaj
24th October 2007, 14:45
Din pacate, in Romania, lucrurile nu merg pas cu pas, ci doar cu terapie de soc.

Vezi ce s-a intamplat cu privatizarea. Au trecut aproape 18 ani si noi nici acum nu am terminat-o.

Balaci
24th October 2007, 14:47
Intr-un fel ar fi interesant un uninominal in doua tururi, ca experiment politic. La adunatura de non valori din viata publica romaneasca, sunt curios cine ar castiga alegerile...

resita
24th October 2007, 14:49
eu unul as vrea sa fie asa.
de ex. caras - severin are dreptul la 6 deputati si 3 senatori, fiecare partid sa inscrie in cursa doar 6 deputati si 3 senatori, noi votam omul din partid care credem ca merita, nu conteaza ca este al 6. redistribuirea voturilor sa se faca dupa aceea pe partid.

ps. sper ca intelegeti ce vreau sa spun :D

Sorin Blaj
24th October 2007, 14:59
Ceva de genul asta va fi.

In colegiu, fiecare partid va putea inscrie un singur candidat.

In exemplul tau, Caras Severin, la deputati, sase colegii, sase candidaturi.

Sa dau un exemplu personal. La alegerile trecute, un prieten foarte bun, profesionist in ceea ce fac si om pe deasupra, a candidat pe listele PSD la alegerile parlamentare, la Camera Deputatilor. Ar fi avut votul meu, daca puteam sa-l votez direct, dar cum era pe locul n-spe ...

Mai sunt multe lucruri de lamurit, adica se va vota doar in colegiu si astfel sunt sanse mari ca sa votezi pe cineva cunoscut, nu pe cineva din Bucuresti de exemplu.

Elphax
24th October 2007, 15:00
deci Basescu vrea un parlament PD 90% :rosu:

nici nu ma duc la rahatul ala de scrutin

Sorin Blaj
24th October 2007, 15:15
Atat ai inteles?

Elphax
24th October 2007, 15:40
pai logic !!!!

am citit toate analizele care au aparut prin presa, e clar ca PD va lua f multe locuri in primul tur, abia in al doilea tur ar avea sanse mai mari celelalte partide

la cum sta in sondaje momentan, va avea 50 % de locuri in parlament

nu mi se pare corect, nu va fi deloc o reprezentare corecta la nivel national

varianta cu redistribuire e mult mai echitabila si asigura un mia mare echilibru in parlament

se stie ca base e adeptul ideii de partid unic :(

iti dai seama ca nu vor mai exista in parlament minoritati , eventual doar in judetele cu po****tie majoritara UDMR

varianta lui Basescu spune ceva de prag sau nu mai conteaza?

Sorin Blaj
24th October 2007, 15:50
Trebuia sa citesti si ce am scris eu anterior.

Asta este si ideea. Eliminarea partidelor care nu au contat si nu vor conta niciodata, decat ca algoritm si surse de conflicte.

Doua partide sunt suficiente. Doua si bune. Tot timpul vom avea o alternativa serioasa, nu doar iluzii.

Gabri3l
24th October 2007, 16:34
toata lumea o sa fie de acord dar " Potrivit actelor normative in vigoare, votul dat de cetateni la refendumul pe teme de interes national este unul pur consultativ si nu creeaza nici un fel de obligatii legislative pentru Parlament" deci totul se negociaza dupa aceea, noi nu stim forma finala, noi votam doar proiecte de lege

vezi ca te inseli ...citeste constitutia si vezi ce spune despre referendum mai atent...nu te mai lua dupa unii ciuruci de parlamentarii sau asa zisi analisti, ziaristi pe la unele tv-uri sau ziare de 2 bani.
daca referendumul va fi validat(prezenta 50%+1), atunci parlamentul va fi obligat sa adopte prin lege(sau sa modifice legea daca presedintele va fi obligat sa o promulge inainte de rezultatul referendumului... desi nu cred ca se va intampla asta, cu toate ca grabirea asta jalnica a parlamentarilor pe asumarea raspunderii ridica unele semne de intrebare) conform constitutiei, art2. parca.

YoYoyOi
24th October 2007, 18:16
la cum sta in sondaje momentan, va avea 50 % de locuri in parlament

nu mi se pare corect, nu va fi deloc o reprezentare corecta la nivel national



:happy si ce gasesti ilogic si incorect in asta? :o:

adica faza aia cu "minoritatea se supune majoritatii" nu e corecta sau logica?

resita
24th October 2007, 19:59
o intrebare, daca la referendum nu se prezinta 50% +1 (aproximativ 9.000.000 de persoane) ce se intampla?

El Ciu
30th October 2007, 09:45
1) pana la urma s-a intamplat ceea ce urma sa se intample inca din luna mai 2007, si asta in ciuda opozitiei evidente a celebrilor de acum 322 parlamentari...si anume referendum pentru votul uninominal pur la aceeasi data cu alegerile europarlamentare...
mai bine mai tarziu decat niciodata :ok:

2)vezi ca te inseli ...citeste constitutia si vezi ce spune despre referendum mai atent...nu te mai lua dupa unii ciuruci de parlamentarii sau asa zisi analisti, ziaristi pe la unele tv-uri sau ziare de 2 bani.
daca referendumul va fi validat(prezenta 50%+1), atunci parlamentul va fi obligat sa adopte prin lege(sau sa modifice legea daca presedintele va fi obligat sa o promulge inainte de rezultatul referendumului... desi nu cred ca se va intampla asta, cu toate ca grabirea asta jalnica a parlamentarilor pe asumarea raspunderii ridica unele semne de intrebare) conform constitutiei, art2. parca.t

1) Un nume nou, dar din pacate acelasi user. Dl. Gabri3l. Iti inteleg devotamentul si fanaticismul de care dai dovada in apararea Partidului neDemocrat. Dar asta nu justifica lipsa ta de informare sau mai bine zis, lipsa de interes in a te informa, inainte de a scoate pe guritza atacuri. Asadar, fii un baiat bun si te rog sa rasfoiesti putin arhiva, si sa aflii care erau partidele care sustineau promovarea unui sistem de vot uninominal inainte de alegerile din 2004 si care erau partidele care erau impotriva acelui sistem. Sau stai... de ce sa cauti asa de mult in urma. Hai sa ne uitam mai in urma cu 2 ani (daca nu ma insel), si sa vedem ce parere avea tovarasu Base despre votul uninominal. Măi să fie! Al naibii! Ce intoarcere de 180 de grade! Dar vom asuma ca i-i se tragea de la suvita. Suvita era ultima sa legatura cu acel sistem ticalosit, corect?

2) As vrea sa imi dai un copy/paste la prevederea din constitutie care sustine ceea ce spui tu mai sus. (Hint - oops! Stii ce inseamna hint sau va trebui sa-ti traduc? - Nu imi da copy-paste de la Articolul referitor la procedura de suspendare a Presedintelui, pentru ca acum nu este un referendum legat de suspendarea Presedintelui sau Modificarea Constitutiei). Astept cu interes.

Gabri3l
30th October 2007, 13:30
Ciule, te mai bagi mult in seama p'acilea???...daca ai ceva de spus strict despre referendum, te rugam frumos sa o faci ...
dupa cum vezi, sunt si altii care sunt de acord cu referendumul pt votul uninominal...inclusiv psdeii
daca vroiau intradevar sistemul de vot uninominal dorit de presedinte si PD acum, nu mai pierdeau ei timpul cu suspendarea lui Basescu in primavara si putea sa faca legea atunci...dar realitatea este ca nu au vrut niciodata sa se ajunga la vot uninominal ...
si apropo de referendum, in nici o alta tara europeana pana acum, parlamentarii nu au indraznit sa nu tina cont de vointa poporului exprimata printr-un referendum...ar fi in premiera daca s-ar intampla una ca asta, si daca referendumul ar fi valid(prezenta 50%+1), vai de parlamentarii si partidele si mai ales de guvernul liberal PeNaL care nu ar tine cont de vointa poporului... de altfel,pana si taricelu' cand si-a asumat raspunderea in parlament pe aceasta lege, a lasat inteligent o portita de scapare in acest sens pentru ca nu putea sa cada in ridicol de tot daca referendumul va fi validat, spunand in discursul sau din parlament ca orice forma de imbunatatire a votului uninominal exprimata prin referendum e bine venita...

El Ciu
30th October 2007, 13:40
Eu incercam sa iti aduc aminte de proiectul pt vot uninominal facut de majoritatea partidelor, cu ceva timp in urma, caruia i-i s-au opus nimeni altii decat "pdeii" si "psdeii" . Dar, in fine, se pare ca nu reusesti sa citesti tot ce scriu si te grabesti sa faci copy/paste din ziare si comunicate de presa.

Si pentru ca mi-ai "pocit" numele si multzam lui Balaci, am aflat ca te pot provoca in "Arena". Hai, ca sunt curios ce e de capul tau. Ar fi chiar o lupta interesanta: un palmas PDist vs un palmas PNList

resita
30th October 2007, 13:43
Si pentru ca mi-ai "pocit" numele si multzam lui Balaci, am aflat ca te pot provoca in "Arena". Hai, ca sunt curios ce e de capul tau. Ar fi chiar o lupta interesanta: un palmas PDist vs un palmas PNList

asta chiar ar fi o lupta de urmarit :ok: sa vedem daca Gabri3l accepta

Balaci
30th October 2007, 13:44
Alianta DA in lupta face-to-face:evil:

El Ciu
30th October 2007, 14:11
Daca eram adeptu lui Tariceanu puteam spune ca era lupta "dintre palate", dar cum Tariceanu ma lasa cam rece..neah.

Gabri3l
30th October 2007, 17:16
Intr-un fel ar fi interesant un uninominal in doua tururi, ca experiment politic. La adunatura de non valori din viata publica romaneasca, sunt curios cine ar castiga alegerile...

daca este non-valoare cum zici tu, in urma alegerilor prin vot uninominal, non-valoarea respectiva va trebui sa demonstreze in fata celui care l-a votat ca o sa devina incet incet o valoare cat de mica si sa se tina de promisiunile pe care le-a facut la alegeri... ca de nu, nu cred ca va mai avea tupeul sa se mai prezinte inca o data la alegeri uninominale in acelasi colegiu unde a fost votata...
votul uninominal obliga persoana votata de electorat la o responsabilitate mai mare fata de electoratul care a ales-o, si implicit(ca m-am referit la parlamentari) parlamentul va fi po****t macar pe jumate de parlamentari responabili in fata celor care i-au trimis acolo...desii e cam greu de crezut ca la ce parlament avem acum, va deveni dintr-o data mai imaculat, va trebui sa mai treaca un timp...

resita
30th October 2007, 18:31
votul uninominal obliga persoana votata de electorat la o responsabilitate mai mare fata de electoratul care a ales-o...

tu chiar crezi ce spui?
hai sa fim seriosi, lor le pasa de noi doar in anul electoral si atat in rest ii doare fix in ..... de noi

El Ciu
1st November 2007, 01:02
daca este non-valoare cum zici tu, in urma alegerilor prin vot uninominal, non-valoarea respectiva va trebui sa demonstreze in fata celui care l-a votat ca o sa devina incet incet o valoare cat de mica si sa se tina de promisiunile pe care le-a facut la alegeri... ca de nu, nu cred ca va mai avea tupeul sa se mai prezinte inca o data la alegeri uninominale in acelasi colegiu unde a fost votata...
votul uninominal obliga persoana votata de electorat la o responsabilitate mai mare fata de electoratul care a ales-o, si implicit(ca m-am referit la parlamentari) parlamentul va fi po****t macar pe jumate de parlamentari responabili in fata celor care i-au trimis acolo...desii e cam greu de crezut ca la ce parlament avem acum, va deveni dintr-o data mai imaculat, va trebui sa mai treaca un timp...

Dupa cum mai spunea si Resita - tu chiar crezi ceea ce spui sau iti place sa copiezi cuvintele altora asa de mult si sa te mandresti cu ele ca si cum ar fi parte din "vasta" ta inteligenta?

Hai sa-ti explic putin cum sta treaba. Ceea ce spui tu, poate fi aplicat sau poate fi plauzibil, sa fim mai corecti...dar nu in Romania zilelor noastre. La ce cultura politica avem si la ce popor avem...Tind sa cred ca peste 40% sau poate mai mult dintre romani sunt sub media acceptabila de educatie. Cu alte cuvinte sunt prosti. Ceea ce este si mai grav, este ca majoritatea dintre acestia, vor vota, intotdeauna, pe candidatul care ii minte cel mai frumos. Sa fim seriosi, toti politicienii mint si sunt fortati sa minta la un moment dat. Chiar si la Facultatea de Stiinte Politice inveti tehnici de mani****re a maselor! Deci, ca ne place, ca nu ne place, toti politicienii mint. Dar, unii mint, folosindu-se de ideologii, de anumite idei. Aceia sunt politicienii de calitate. La noi este un haos total. Si singurii care au avut succes dupa 1990 incoace sunt cei care "stiu sa manipuleze masele" sau partidele de masa (mai nou zis po****re). Avem un presedinte reprezentant al acestui curent, care nici macar nu se oboseste sa isi verifice declaratiile sau reactiile din trecut, inainte de a iesi cu ceva in public. "Po****rii" (care nu sunt raspanditi doar in Romania, ci sunt o miscare europeana, doar ca in alte tari ei chiar fac treaba) promit oamenilor tot ceea ce lor le lipseste. Tot ceea ce pe romanul de rand il supara, se traduce repede si usor intr-o noua promisiune po****ra. Orice om cu minime cunostinte de orice vreti, isi da seama ca acestea sunt promisiuni desarte (cea mai mare parte) si ca sunt doar un praf in ochi, aruncat cu mare iscusinta. Din pacate cei 40%+ , pe care ii mentionam, nu sunt destul de rasariti la minte, sa realizeze asa ceva. Pentru ei, orice promisiune de mai bine, fata de cum este, este un motiv bun de a sustine acea persoana.

Iar la teoria de "ce parlament avem"...Parlamentul este oglinda societatii noastre in ansamblu...si sa vedem cine indrazneste sa ma contrazica in aceasta afirmatie. Ce vedeti in Parlament, vedeti peste tot in Romania, in orice domeniu de activitate. Cei 322 suntem noi, oamenii simpli. Restul sunt, si ei, tot oameni, dar cu un alt lider.

Gabri3l
1st November 2007, 11:20
Hai sa-ti explic putin cum sta treaba. Ceea ce spui tu, poate fi aplicat sau poate fi plauzibil, sa fim mai corecti...dar nu in Romania zilelor noastre. La ce cultura politica avem si la ce popor avem...Tind sa cred ca peste 40% sau poate mai mult dintre romani sunt sub media acceptabila de educatie. Cu alte cuvinte sunt prosti. Ceea ce este si mai grav, este ca majoritatea dintre acestia, vor vota, intotdeauna, pe candidatul care ii minte cel mai frumos. Sa fim seriosi, toti politicienii mint si sunt fortati sa minta la un moment dat. Chiar si la Facultatea de Stiinte Politice inveti tehnici de mani****re a maselor! Deci, ca ne place, ca nu ne place, toti politicienii mint. Dar, unii mint, folosindu-se de ideologii, de anumite idei. Aceia sunt politicienii de calitate. La noi este un haos total. Si singurii care au avut succes dupa 1990 incoace sunt cei care "stiu sa manipuleze masele" sau partidele de masa (mai nou zis po****re). Avem un presedinte reprezentant al acestui curent, care nici macar nu se oboseste sa isi verifice declaratiile sau reactiile din trecut, inainte de a iesi cu ceva in public. "Po****rii" (care nu sunt raspanditi doar in Romania, ci sunt o miscare europeana, doar ca in alte tari ei chiar fac treaba) promit oamenilor tot ceea ce lor le lipseste. Tot ceea ce pe romanul de rand il supara, se traduce repede si usor intr-o noua promisiune po****ra. Orice om cu minime cunostinte de orice vreti, isi da seama ca acestea sunt promisiuni desarte (cea mai mare parte) si ca sunt doar un praf in ochi, aruncat cu mare iscusinta. Din pacate cei 40%+ , pe care ii mentionam, nu sunt destul de rasariti la minte, sa realizeze asa ceva. Pentru ei, orice promisiune de mai bine, fata de cum este, este un motiv bun de a sustine acea persoana.

Iar la teoria de "ce parlament avem"...Parlamentul este oglinda societatii noastre in ansamblu...si sa vedem cine indrazneste sa ma contrazica in aceasta afirmatie. Ce vedeti in Parlament, vedeti peste tot in Romania, in orice domeniu de activitate. Cei 322 suntem noi, oamenii simpli. Restul sunt, si ei, tot oameni, dar cu un alt lider.

Se pare ca tu chiar esti habarnist de tot ceea ce inseamna vot uninominal pur sau daca nu, te inteleg dc nu accepti faptul ca votul uninominal va reforma in buna masura clasa politica(aici, ar fi trebuit macar sa fi de acord cu tariceanu)... probabil ca inca mai traiesti sau esti obisnuit in continuare cu ideea votului pe liste, gata o sa vina vremea schimbarii si probabil peste cativa ani o sa ajungi si tu(mai greu, da' asta e) sa vezi intradevar ce implica votul uninominal. Faptul ca susti ca votul uninominal propus prin referendum nu va schimba mai nimik, asa poate se explica si prin faptul ca probabil ai ajuns in partidul ala pe care zici ca il reprezinti ascuns prin 'fundul' unei liste de partid...nu-i nimik, probabil vei avea sansa in campania asta care va urma sa te lamuresti de unele aspecte in ceea ce reprezinta votul uninominal in 2 tururi...si te sfatuiesc tinere combatant pnlist sa nu mai aberezi pe aici pe forum cum ca 40% sunt mai putin rasariti iar restul minoritari ca si tine , vreo 10% sau cati mai sustin pnl sunt cei mai rasariti, ca daca asa crezi, chiar ca traiesti rupt de realitate, asa cum traiesc si marea majoritatea a celor din pnl, in frunte cu tariceanu. Nu stiu cum nu-ti este rusine sa mai sustii asemenea personaje ale unui partid PeNaL...bleahh.
Hai sa incerc totusi sa iti mai explic odata ce am vrut sa zic in mesajul anterior. Spre deosebire de votul pe liste, votul uninominal il va face pe parlamentarul votat direct(si nu ascuns in fundul unei liste) sa fie mai implicat si mai responsabil fata de cel care l-a votat...nu am zis niciodata, mai baiatule, in mesajul anterior ca asa se si poate intampla in realitate, in ceea ce priveste responsabilitatea celui ales fata de votantii lui, am si specificat ca daca cel ales nu va da dovada macar o minima responsabilitate(asa cum se intampla acum cu votul pe liste), la urmatoarele alegeri tot prin vot uninominal, parlamentarul respectiv nu va mai avea aceleasi sanse pt a fi votat din nou...si stii de ce!? hai sa-ti mai explic si asta, ca probabil nici p'asta n-o stii...fiindca, votul uninominal in doua tururi, propus prin referendum, presupune ca persoana care nu s-a tinut de promisiunile electorale sa nu se mai poata ascunde ,la viitoarele alegeri, pe listele unui partid anume in cazul in care nu va mai avea tupeul sa se prezinte in fata electoratului pt ca nu si-a respectat promisiunile, ci trebuie sa fie ales de acelasi electorat, in mod direct...astfel, va avea sansa sa mai fie ales inca o data, daca electoratul considera ca s-a tinut de promisiuni si macar a si realizat cate ceva...daca nu, va lasa frumusel locul altuia, care probabil o fi invatat ceva intre timp din greselile celui dinaintea lui...si asfel, se va trece usor usor la o responsabilizare mai mare a clasei politice fata de electorat...asta se poate intampla intimp, dar se va intampla, fie ca iti place tie sau nu.
Sincer, mi se face si mila de un partid istoric ca pnl...fiindca datorita unor oameni ca tariceanu si cei din jurul lui, pnl o sa se duca la vale si va urma soarta pnctd-ului...si inca ceva, tind sa te cred ca la Facultatea aia de Stiinte Politice de care aminteai mai sus chiar se invata si tehnica mani****rii, fiindca vad ca nici macar tu nu te dezici de ea.
ps: asta e chiar ultimul meu mesaj prin care iti mai raspund ...nu am sa mai ma cobor la nivelul unui membru indoctrinat de partid PeNaL si care crede ca o majoritate(+40%) din po****tia Romaniei este mai putin 'rasarita' iar restul este 'desteapta'...punct.

El Ciu
1st November 2007, 11:46
Se pare ca tu chiar esti habarnist de tot ceea ce inseamna vot uninominal pur sau daca nu, te inteleg dc nu accepti faptul ca votul uninominal va reforma in buna masura clasa politica(aici, ar fi trebuit macar sa fi de acord cu tariceanu)... probabil ca inca mai traiesti sau esti obisnuit in continuare cu ideea votului pe liste, gata o sa vina vremea schimbarii si probabil peste cativa ani o sa ajungi si tu(mai greu, da' asta e) sa vezi intradevar ce implica votul uninominal.

Am zis eu undeva ca nu sustin votul uninominal? Dupa cum spuneam si in alt post, macar oboseste-te si citeste un post complet si incearca sa si intelegi ideea din spatele acelui post, inainte de a te arunca in atacuri frenetice si de prost gust (care macar trebuiau sa se desfasoare in Arena, dar nu toti avem ceea ce se numeste "los cohones").



Faptul ca susti ca votul uninominal propus prin referendum nu va schimba mai nimik, asa poate se explica si prin faptul ca probabil ai ajuns in partidul ala pe care zici ca il reprezinti ascuns prin 'fundul' unei liste de partid...nu-i nimik, probabil vei avea sansa in campania asta care va urma sa te lamuresti de unele aspecte in ceea ce reprezinta votul uninominal in 2 tururi...si te sfatuiesc tinere combatant pnlist sa nu mai aberezi pe aici pe forum cum ca 40% sunt mai putin rasariti iar restul minoritari ca si tine , vreo 10% sau cati mai sustin pnl sunt cei mai rasariti, ca daca asa crezi, chiar ca traiesti rupt de realitate, asa cum traiesc si marea majoritatea a celor din pnl, in frunte cu tariceanu. Nu stiu cum nu-ti este rusine sa mai sustii asemenea personaje ale unui partid PeNaL...bleahh.

AM recitit de doua ori ce am scris, si nu am gasit nicaieri un cuvant despre PNL sau alte partide. EU vorbeam despre oamenii de rand si nu vorbeam de partide politice (poate doar de politicieni). Inca o data, te sfatuiesc sa recitesti post-ul sa intelegi si daca chiar te crezi atat de superior "penalilor" , te-as sfatui sa accepti provocarea din Arena si nu sa faci "show-de-show" pe subforumuri care nu sunt destinate unor astfel de "lupte". AUzi, in 1990, cand a reaparut democratia in Romania. S-a observat o schimbare uriasa, imediata? Nu. La fel se va intampla si cu votul uninominal. Si spre deosebire de tranzitia spre democratie, acesta va avea , probabil, o cale si mai lunga. Asa ca nu inghite tot ceea ce iti servesc pe tava politicienii din zilele noastre. In plus, varianta de vot uninominal cea mai aproape de realitatea din Romania este cea mixta (o combinatie intre votul de lista si votul uninominal pur - probabil o vei gasii explicata la Pro Democratia). [/quote]


Hai sa incerc totusi sa iti mai explic odata ce am vrut sa zic in mesajul anterior. Spre deosebire de votul pe liste, votul uninominal il va face pe parlamentarul votat direct(si nu ascuns in fundul unei liste) sa fie mai implicat si mai responsabil fata de cel care l-a votat...nu am zis niciodata, mai baiatule, in mesajul anterior ca asa se si poate intampla in realitate, in ceea ce priveste responsabilitatea celui ales fata de votantii lui, am si specificat ca daca cel ales nu va da dovada macar o minima responsabilitate(asa cum se intampla acum cu votul pe liste), la urmatoarele alegeri tot prin vot uninominal, parlamentarul respectiv nu va mai avea aceleasi sanse pt a fi votat din nou...si stii de ce!? hai sa-ti mai explic si asta, ca probabil nici p'asta n-o stii...fiindca, votul uninominal in doua tururi, propus prin referendum, presupune ca persoana care nu s-a tinut de promisiunile electorale sa nu se mai poata ascunde ,la viitoarele alegeri, pe listele unui partid anume in cazul in care nu va mai avea tupeul sa se prezinte in fata electoratului pt ca nu si-a respectat promisiunile, ci trebuie sa fie ales de acelasi electorat, in mod direct...astfel, va avea sansa sa mai fie ales inca o data, daca electoratul considera ca s-a tinut de promisiuni si macar a si realizat cate ceva...daca nu, va lasa frumusel locul altuia, care probabil o fi invatat ceva intre timp din greselile celui dinaintea lui...si asfel, se va trece usor usor la o responsabilizare mai mare a clasei politice fata de electorat...asta se poate intampla intimp, dar se va intampla, fie ca iti place tie sau nu.


Foarte bine spus si chiar plauzibil, daca nu as sti in ce tara traim. SI dupa cum spunea si resita (ca sa citez pe cineva, totusi) "Tu chiar crezi ce spui?" Tu chiar crezi ca romanul din ziua de azi, il va sanctiona pentru ce a facut? Bag mana-n foc, ca daca vom avea uninominale pure (asa prin absurd) Adrian Nastase va ajunge in Parlament (daca va candida), la fel si Remes, la fel si oricare altii vrei. De ce? Ei au putere si bani. Si in plus, la cat de bine informati sunt romanii...poate nu ne-am mira sa vedem ca Ceausescu ar fi votat la uninominale.


Sincer, mi se face si mila de un partid istoric ca pnl...fiindca datorita unor oameni ca tariceanu si cei din jurul lui, pnl o sa se duca la vale si va urma soarta pnctd-ului...si inca ceva, tind sa te cred ca la Facultatea aia de Stiinte Politice de care aminteai mai sus chiar se invata si tehnica mani****rii, fiindca vad ca nici macar tu nu te dezici de ea.
ps: asta e chiar ultimul meu mesaj prin care iti mai raspund ...nu am sa mai ma cobor la nivelul unui membru indoctrinat de partid PeNaL si care crede ca o majoritate(+40%) din po****tia Romaniei este mai putin 'rasarita' iar restul este 'desteapta'...punct.

Inca o data ai demonstrat ce fel de caracter ai. Eu ti-am oferit o sansa de a ne "Duela" asa cum se cuvine, prin argumente , nu vorbe-n vant. Dar lasitatea din tine a iesit la iveala ca de obicei, si ti-ai luat coada-ntre picioarea si ai fugit. Eu cred ca exista o mare masa de romani usor de mani****t si mai putin rasariti. SI nu sunt singurul. Imi pare bine ca ii reprezinti asa cum se cuvine. Si te-am avertizat sa nu-mi mai aduci jigniri de ordin "PeNaL" pe orice alt forum, decat Arena, pana cand nu accepti acea provocare. Dar se pare ca nu ai sange in tine. Iti este frica de umilinta? Ai avut parte de ea de cateva luni incoace, niste umilinta in plus, la ce ti-ar strica?

Gabri3l
1st November 2007, 14:43
Basescu: "Chiuariu este un tanar mafiot obraznic!"
1 Noiembrie 2007
Anca Simina

Presedintele Traian Basescu si-a facut aseara intrarea oficiala in campania electorala, intr-o emisiune televizata, cu lovituri sub centura adresate in special PNL si variantei de vot uninominal a guvernului.


Refuzat de TVR, dar invitat la emisiunea „Nasul” de pe B1 TV, Basescu a calificat varianta premierului Tariceanu ca „solutie a disperarii” care „ii salveaza pe corupti, pe listaci”.

In plus, presedintele a anuntat ca, in cazul unui esec al referendumului pe care l-a initiat pentru varianta proprie, va repeta experienta in 2008.


Premierul, „exponentul celor 322”

Basescu s-a detasat de formula electorata pentru care a pledat pana sa convoace referendumul, pe motiv ca a fost „schimonosita de clasa politica” si „ii va aduce in parlament pe toti cei de care Romania vrea sa scape”. Din lista de ministri liberali, premierul Calin Popescu-Tariceanu, ministrul justitiei, Tudor Chiuariu, si cel al transporturilor, Ludovic Orban, s-au dovedit primele tinte ale campaniei prezidentiale.

„Tariceanu este doar exponentul celor 322 care reprezinta clasa politica depasita”, „este tributar grupului Patriciu, e dependent de relatia cu PSD-ul, cu Ion Iliescu”, a spus Basescu, sugerand chiar ca premierul este parte a unei „intelegeri de tip mafiot” intre politicieni, oameni de afaceri si unii ziaristi.

Si la adresa lui Chiuariu arsenalul de campanie a fost dur: „E un tanar mafiot obraznic. Serveste o clientela”, a sustinut din nou Basescu, avertizand totodata ca, „de la justitie, domnul Orban s-ar putea sa aiba surprize”.

O noua rafuiala cu Iliescu

Daca partenerul de guvernare al PNL, UDMR-ul, a fost criticat prin adversarul „traditional” al lui Basescu, Verestoy Attila, tinta din PSD a fost Ion Iliescu. Dincolo de parteneriatul actual cu Tariceanu, Basescu i-a reprosat lui Iliescu ca a reprezentat insusi sistemul de care Emil Constantinescu s-a declarat invins.

„Ion Iliescu a fost atat de puternic in timpul sau de opozitie incat Emil Constantinescu nu si-a dat seama cine a fost presedinte. A spus la sfarsit ca l-a infrant cineva, dar n-a inteles cine”, a comentat Basescu.
ps: balaci, vezi poate ai de gand sa il avertizezi si pe Basescu fiindca si-a permis sa-l jigneasca, nu-i asa, pe Chiuariu facandu-l 'tanar mafiot obraznic' , asa cum apare si in reclama de pe site..loool

Gabri3l
1st November 2007, 14:54
Sectii comune pentru alegeri

Sectiile de votare pentru alegerile europarlamentare si pentru referendumul privind votul uninominal vor fi comune, insa vor exista doua birouri diferite pentru fiecare proces electoral.

Astfel, alegatorii vor putea sa decida daca voteaza si pentru europarlamentari, si la referendum. Potrivit unor hotarari de guvern, plafonul maxim alocat organizarii referendumului este de peste 47 de milioane de lei. „Noi vom incerca sa diminuam aceste cheltuieli in functie de posibilitati”, a declarat ministrul internelor, Cristian David.

El Ciu
1st November 2007, 19:37
Basescu: "Chiuariu este un tanar mafiot obraznic!"
1 Noiembrie 2007
Anca Simina

Presedintele Traian Basescu si-a facut aseara intrarea oficiala in campania electorala, intr-o emisiune televizata, cu lovituri sub centura adresate in special PNL si variantei de vot uninominal a guvernului.


Refuzat de TVR, dar invitat la emisiunea „Nasul” de pe B1 TV, Basescu a calificat varianta premierului Tariceanu ca „solutie a disperarii” care „ii salveaza pe corupti, pe listaci”.

In plus, presedintele a anuntat ca, in cazul unui esec al referendumului pe care l-a initiat pentru varianta proprie, va repeta experienta in 2008.


Premierul, „exponentul celor 322”

Basescu s-a detasat de formula electorata pentru care a pledat pana sa convoace referendumul, pe motiv ca a fost „schimonosita de clasa politica” si „ii va aduce in parlament pe toti cei de care Romania vrea sa scape”. Din lista de ministri liberali, premierul Calin Popescu-Tariceanu, ministrul justitiei, Tudor Chiuariu, si cel al transporturilor, Ludovic Orban, s-au dovedit primele tinte ale campaniei prezidentiale.

„Tariceanu este doar exponentul celor 322 care reprezinta clasa politica depasita”, „este tributar grupului Patriciu, e dependent de relatia cu PSD-ul, cu Ion Iliescu”, a spus Basescu, sugerand chiar ca premierul este parte a unei „intelegeri de tip mafiot” intre politicieni, oameni de afaceri si unii ziaristi.

Si la adresa lui Chiuariu arsenalul de campanie a fost dur: „E un tanar mafiot obraznic. Serveste o clientela”, a sustinut din nou Basescu, avertizand totodata ca, „de la justitie, domnul Orban s-ar putea sa aiba surprize”.

O noua rafuiala cu Iliescu

Daca partenerul de guvernare al PNL, UDMR-ul, a fost criticat prin adversarul „traditional” al lui Basescu, Verestoy Attila, tinta din PSD a fost Ion Iliescu. Dincolo de parteneriatul actual cu Tariceanu, Basescu i-a reprosat lui Iliescu ca a reprezentat insusi sistemul de care Emil Constantinescu s-a declarat invins.

„Ion Iliescu a fost atat de puternic in timpul sau de opozitie incat Emil Constantinescu nu si-a dat seama cine a fost presedinte. A spus la sfarsit ca l-a infrant cineva, dar n-a inteles cine”, a comentat Basescu.
ps: balaci, vezi poate ai de gand sa il avertizezi si pe Basescu fiindca si-a permis sa-l jigneasca, nu-i asa, pe Chiuariu facandu-l 'tanar mafiot obraznic' , asa cum apare si in reclama de pe site..loool

Nu va suparati, dar sa copiezi cuvant cu cuvant, ceea ce poate fi citit de pe internet, pe website-uri ca www.rol.ro sau alte surse de stiri, nu mi-i se pare un "post ontopic" ci mai degraba un spam. Te rog scuteste-ne cu aceste "dovezi de inteligenta". Cu totii stim sa facem copy-paste, si ceea ce poate nu ai stiut, stim sa citim presa din cand in cand.

Gabri3l
2nd November 2007, 13:25
TVR nu da timpi de antena pentru referendum
2 Noiembrie 2007
Romulus Georgescu

Blocaj. TVR a anuntat ieri ca a hotarat sa nu acorde nimanui timp de antena, intrucat nu s-au reglementat conditiile in care se reflecta campania pentru referendum.

Anuntul a venit ca reactie la afirmatia presedintele Basescu, care a acuzat faptul ca nu a fost primit la TVR pentru a vorbi despre referendum.

Televiziunea publica a transmis Camerei Deputatilor, Senatului, Consiliului National al Audiovizualului si guvernului solicitarea de a formula regulile de urmat pentru SRTv in cazul mediatizarii de catre televiziunea publica a campaniei pentru referendum.

Plenul parlamentului a scos ieri de pe ordinea de zi proiectul de hotarare privind infiintarea comisiei parlamentare care reglementeaza timpii de antena in campania pentru referendum. Alesii au amanat constituirea comisiei pana cand seful statului va propune o data concreta pentru consultarea po****ra.
-----------

asta se intampla, din pacate cu televiziunea romana, cand in fruntea ei a fost pus un politruc ca Sassu de catre parlament...se comporta ca pe mosia lor, in televiziunea romana, platita din banii contribuabililor...dar daca ar fi sa ne amintim de cate ori s-au comportat fara pic de rusine, nu trebuie sa ne mai miram de atitudinea actuala. :rosu:

El Ciu
3rd November 2007, 09:25
TVR nu da timpi de antena pentru referendum
2 Noiembrie 2007
Romulus Georgescu

Blocaj. TVR a anuntat ieri ca a hotarat sa nu acorde nimanui timp de antena, intrucat nu s-au reglementat conditiile in care se reflecta campania pentru referendum.

Anuntul a venit ca reactie la afirmatia presedintele Basescu, care a acuzat faptul ca nu a fost primit la TVR pentru a vorbi despre referendum.

Televiziunea publica a transmis Camerei Deputatilor, Senatului, Consiliului National al Audiovizualului si guvernului solicitarea de a formula regulile de urmat pentru SRTv in cazul mediatizarii de catre televiziunea publica a campaniei pentru referendum.

Plenul parlamentului a scos ieri de pe ordinea de zi proiectul de hotarare privind infiintarea comisiei parlamentare care reglementeaza timpii de antena in campania pentru referendum. Alesii au amanat constituirea comisiei pana cand seful statului va propune o data concreta pentru consultarea po****ra.
-----------

asta se intampla, din pacate cu televiziunea romana, cand in fruntea ei a fost pus un politruc ca Sassu de catre parlament...se comporta ca pe mosia lor, in televiziunea romana, platita din banii contribuabililor...dar daca ar fi sa ne amintim de cate ori s-au comportat fara pic de rusine, nu trebuie sa ne mai miram de atitudinea actuala. :rosu:

Dar de Culcer nu zici nimic?:headbang:

Gabri3l
12th November 2007, 12:07
Sub conducerea lui Adrian Cioroianu, Ministerul Afacerilor Externe încalcă din nou drepturile românilor din străinătate

Vicepreședintele Partidului Democrat, Anca Daniela BOAGIU, condamnă faptul că Ministerul Afacerilor Externe nu a comunicat nici până în prezent lista secțiilor de votare din afara țării pentru referendumul care va avea loc pe 25 noiembrie a.c. Ca și în cazul referendumului pentru demiterea președintelui Traian Băsescu din 19 mai a.c., Ministerul Afacerilor Externe, condus de Adrian Cioroianu, încearcă să îi împiedice pe românii din afara țării să își exercite dreptul constituțional de a vota.

Conform articolului 23 din Legea 373/2004, cu completările din ordonanțele 31 și 35 pe 2007, Ministerul Afacerilor Externe este obligat să organizeze și să doteze secțiile de votare de pe lângă misiunile diplomatice și consulare și din alte localități din afara țării.

Nici până acum, cu două săptămâni înainte de data referendumului, nu a fost făcută publică lista secțiilor de votare pentru milioanele de români care locuiesc în afara țării. Dacă domnul Cioroianu își închipuie că așa va reuși să împiedice cetățenii români să voteze propunerea de vot uninominal, atunci acest fapt este regretabil și de condamnat.

Mandatul lui Adrian Cioroianu seamănă cu parcursul unei mașini în care șoferul se uită numai în oglinda retrovizoare la mașinile pe care le-a tamponat până acum. Considerăm că a venit vremea ca Adrian Cioroianu să se dea jos de la volanul acestei mașini pentru a opri bătaia de joc la adresa cetățenilor români.

Gabri3l
12th November 2007, 13:44
T. Basescu despre referendum: ''Pentru prima data, romanii au posibilitatea sa voteze altceva decat ceea ce doresc politicienii''

Presedintele Traian Basescu a criticat dur, duminica, la Iasi, actuala clasa politica si a acuzat existenta unor intelegeri intre oamenii politici, oamenii de afaceri si moguli media precum si faptul ca oligarhii nu-l lasa sa explice romanilor avantajele votului uninominal.

’’ Va fi extrem de dificil sa informam fiecare roman despre importanta evenimentului, si nu pentru ca romanii ar intelege greu, ci pentru ca s-a creat un baraj informativ in asa fel incat romanii sa nu afle despre referendum, sa nu afle ca au posibilitatea ca pentru prima data sa voteze altceva decat ceea ce doresc oamenii politici.’’

"Faptul ca pana si televiziunea publica a acceptat o singura aparitie a presedintelui pentru a explica votul uninominal dovedeste cata teama si opozitie exista la schimbare si cata influenta are oligarhia politica de astazi.

Isi permit, intr-un stat democratic, sa obstructioneze, ceea ce este de neconceput, comunicarea si informarea romanilor cu privire la referendumul din 25 noiembrie", a sustinut presedintele.

Seful statului a reluat criticile la adresa actualei clase politice, subliniind ca aceasta a esuat sa reformeze unele domenii esentiale pentru Romania.

"Avem o clasa politica expirata, care nu poate fi totusi acuzata ca nu si-a dus la indeplinire mandatul. A dus Romania in NATO si UE, a transformat economia de comanda intr-o economie de piata, dar acestea nu sunt suficiente pentru a ne asigura un viitor mai bun.

Sunt foarte multe lucruri pe care aceasta clasa politica a fost incapabila sa le realizeze, cum ar fi o reforma in sanatate, agricultura, educatie si justitie.

Avem procurori foarte buni atunci cind intocmesc dosare unor persoane fara legatura cu politica, dar care fac greseli procedurale cind se ocupa de oameni politici sau magnati", a declarat presedintele.
Traian Basescu a precizat, la finalul discursului sau, ca sistemul de vot uninominal va crea si o elita politica.

Presedintele Basescu a participat, duminica, la Iasi pentru a participa la lansarea candidatilor PLD pentru Parlamentul European, eveniment care s-a desfasurat la Casa Sindicatelor.

Gabri3l
12th November 2007, 13:47
T. Basescu despre referendum: ''Pentru prima data, romanii au posibilitatea sa voteze altceva decat ceea ce doresc politicienii''

Presedintele Traian Basescu a criticat dur, duminica, la Iasi, actuala clasa politica si a acuzat existenta unor intelegeri intre oamenii politici, oamenii de afaceri si moguli media precum si faptul ca oligarhii nu-l lasa sa explice romanilor avantajele votului uninominal.

’’Va fi extrem de dificil sa informam fiecare roman despre importanta evenimentului, si nu pentru ca romanii ar intelege greu, ci pentru ca s-a creat un baraj informativ in asa fel incat romanii sa nu afle despre referendum, sa nu afle ca au posibilitatea ca pentru prima data sa voteze altceva decat ceea ce doresc oamenii politici.’’

"Faptul ca pana si televiziunea publica a acceptat o singura aparitie a presedintelui pentru a explica votul uninominal dovedeste cata teama si opozitie exista la schimbare si cata influenta are oligarhia politica de astazi.

Isi permit, intr-un stat democratic, sa obstructioneze, ceea ce este de neconceput, comunicarea si informarea romanilor cu privire la referendumul din 25 noiembrie", a sustinut presedintele.

Seful statului a reluat criticile la adresa actualei clase politice, subliniind ca aceasta a esuat sa reformeze unele domenii esentiale pentru Romania.

"Avem o clasa politica expirata, care nu poate fi totusi acuzata ca nu si-a dus la indeplinire mandatul. A dus Romania in NATO si UE, a transformat economia de comanda intr-o economie de piata, dar acestea nu sunt suficiente pentru a ne asigura un viitor mai bun.

Sunt foarte multe lucruri pe care aceasta clasa politica a fost incapabila sa le realizeze, cum ar fi o reforma in sanatate, agricultura, educatie si justitie.

Avem procurori foarte buni atunci cind intocmesc dosare unor persoane fara legatura cu politica, dar care fac greseli procedurale cind se ocupa de oameni politici sau magnati", a declarat presedintele.
Traian Basescu a precizat, la finalul discursului sau, ca sistemul de vot uninominal va crea si o elita politica.

Presedintele Basescu a participat, duminica, la Iasi pentru a participa la lansarea candidatilor PLD pentru Parlamentul European, eveniment care s-a desfasurat la Casa Sindicatelor.

MEDIAFAX

El Ciu
13th November 2007, 09:44
T. Basescu despre referendum: ''Pentru prima data, romanii au posibilitatea sa voteze altceva decat ceea ce doresc politicienii''

Presedintele Traian Basescu a criticat dur, duminica, la Iasi, actuala clasa politica si a acuzat existenta unor intelegeri intre oamenii politici, oamenii de afaceri si moguli media precum si faptul ca oligarhii nu-l lasa sa explice romanilor avantajele votului uninominal.

Inca o data, Trăiănelu nu intelege ca si PD-ul face parte din actuala clasa politica si ca are oligarhii sai? :headbang:


’’Va fi extrem de dificil sa informam fiecare roman despre importanta evenimentului, si nu pentru ca romanii ar intelege greu, ci pentru ca s-a creat un baraj informativ in asa fel incat romanii sa nu afle despre referendum, sa nu afle ca au posibilitatea ca pentru prima data sa voteze altceva decat ceea ce doresc oamenii politici.’’

"Faptul ca pana si televiziunea publica a acceptat o singura aparitie a presedintelui pentru a explica votul uninominal dovedeste cata teama si opozitie exista la schimbare si cata influenta are oligarhia politica de astazi.

Isi permit, intr-un stat democratic, sa obstructioneze, ceea ce este de neconceput, comunicarea si informarea romanilor cu privire la referendumul din 25 noiembrie", a sustinut presedintele.


Ma mir ca Traian Basescu uita cu cat ardoare se opunea si dansul votului uninominal. Asta este, are niste consilieri politici de mare clasa.


Seful statului a reluat criticile la adresa actualei clase politice, subliniind ca aceasta a esuat sa reformeze unele domenii esentiale pentru Romania.

"Avem o clasa politica expirata, care nu poate fi totusi acuzata ca nu si-a dus la indeplinire mandatul. A dus Romania in NATO si UE, a transformat economia de comanda intr-o economie de piata, dar acestea nu sunt suficiente pentru a ne asigura un viitor mai bun.

Sunt foarte multe lucruri pe care aceasta clasa politica a fost incapabila sa le realizeze, cum ar fi o reforma in sanatate, agricultura, educatie si justitie.

Timp de aproximativ 2 ani de zile functiile de ministrii in aceste ministere au fost ocupate de: Agricultura - G. Flutur (PNL/PLD), Educatie - Hardau (PD) si M. Macovei (cea care se tinea de manutza cu Basescu la manifestul partidului pentru referendum). Deci, dl Basescu isi acuza proprii oameni de incompetenta?



Avem procurori foarte buni atunci cind intocmesc dosare unor persoane fara legatura cu politica, dar care fac greseli procedurale cind se ocupa de oameni politici sau magnati", a declarat presedintele.

Inca o data Basescu are un lapsus serios. Uita ca de fapt DNA-ul ii este la degetul sau mic si ca acei procurori incompetenti sunt rezultatul "luptei anti-coruptie a la Macovei".:rosu:

Gabri3l
14th November 2007, 13:42
Mesajul Presedintelui

De ani de zile vezi cum politicienii pe care i-ai votat pe liste motaie:D in Parlament sau isi vad de propriile interese.
Acum ai ocazia sa cureti clasa politica romaneasca. Nu-i lasa sa isi faca singuri legea prin care sa fie alesi.
Mergi la referendum si voteaza DA pentru uninominalul fara compromisuri.
Pentru ca in viitor sa poti alege oameni, nu liste.
Hai la curatenie!:D

El Ciu
14th November 2007, 22:13
Exact, hai la curatzenie! Sa vedem uninominalul implementat! Sunt curios cate procente vor scoate necunoscutii "democrati" atunci? Sau Tinerii ursului carpatin? Sau noua generatie a lui gigi?

Sorin Blaj
15th November 2007, 01:58
Lasa ca vor lua procente "cunoscutii" liberali.

El Ciu
15th November 2007, 22:54
Lasa ca vor lua procente "cunoscutii" liberali.

Sincer, liberalii au mai multe figuri cunoscute ca si PD-ul.

Sorin Blaj
15th November 2007, 23:24
Sa fie sanatosi. Vedem dupa alegeri cat de cunoscuti sunt.

Gabri3l
16th November 2007, 15:05
...Hot Line (pro) Referendum OK, o solutie des folosita in tarile democratice. :ok:

Basescu are hot line de campanie
16 Noiembrie 2007
Anca Simina

Presedintele Traian Basescu si-a deschis, incepand de ieri, o linie telefonica prin care face campanie pentru referendumul din 25 noiembrie.


Astfel, la numarul de telefon 0316206200, apelabil contra cost, raspunde insusi presedintele, nu personal insa, ci printr-un robot cu vocea sa inregistrata.

“Buna ziua. Sunt Traian Basescu, presedintele Romaniei. Te chem sa facem curatenie! Am ales acest mod de a-ti vorbi pentru ca vreau sa afli direct de la mine de ce este nevoie de un referendum pentru votul uninominal. Sunt lucruri care te privesc personal si care iti vor influenta viata”, este mesajul de la celalalt capat al firului.

Prin instructtiuni interactive, asemenea operatorilor de telefonie mobila, Basescu invita la referendum cu un limbaj simplu, dar si cu critici la adresa celor “322”. “Vreau sa-ti vorbesc tie pentru ca pe tine te simt aproape”, spune Basescu o data apasata tasta 3.

Astfel, apasand tasta 1, electoratul poate afla ce este votul uninominal, prin tasta 2 - de ce este important referendumul, activand tasta 3 - ce poate sa schimbe votand, iar tastand 4 - de ce sunt importante euroalegerile. Prin apasarea tasei 5 oricine ii poate adresa un mesaj lui Basescu.

Fara a da detalii, presedintele a sugerat zilele trecute ca va apela la o metoda alternativea de informae a po****tiei despre referendum, fiind nemulumit de mediatizarae subiectului la radioul si televiziune publica.

Elphax
16th November 2007, 15:16
o sa sune lumea la greu, probabil ca 80% vor fi de caterinca

sper sa se voteze in aceeasi sectie, ca sa votez pt. europarlamentare si sa vad ce zic aia cand vor vedea ca nu voi vota pt. referendumul lui Base - oricum e degeaba

Sorin Blaj
16th November 2007, 15:22
Parerea ta, dar nu una buna.

Elphax
16th November 2007, 15:30
na, asta e parerea mea

adica dupa ce mai bine de un an s-au chinuit Prodemocratia si alte organizatii, plus presa, sa promulge un nou sistem de vot, dupa ce legea a parcurs 99% din drum, vine Base cu o idee noua pentru care nici macar nu este schitat un proiect de lege

nu ma duc sa votez o idee a lui Base, chiar daca e el presedinte, odata pentru ca nu e deloc mai buna, si pentru ca se cheltuie o caruta de bani ca sa isi mai faca 'presedintele' PD reclama

Sorin Blaj
16th November 2007, 15:36
Stii tu ca nu este buna deloc? Ai analizat ambele variante? Daca le comparai nu mai erai atat de vehement. In plus, varianta de acum este departe de cea a PD.

Elphax
16th November 2007, 15:38
pai le-am tot analizat ... si evident ca varianta PD este varianta lui Base

Sorin Blaj
16th November 2007, 15:40
Eu vorbeam de varianta ProDemocratia (PD). :)

Sorin Blaj
16th November 2007, 15:41
Uite aici:
Am pus si un poll privind tipurile de sistem de vot uninominal.

Pentru ca lucrurile sa fie clare, iata care sunt caracteristicile celor doua sisteme de vot:



Sistemul majoritar in doua tururi


1. Teritoriul Romaniei va fi impartit, ca si pana acum, in 42 de circumscriptii electorale (41 de judete si municipiul Bucuresti)

2. In fiecare judet si in Bucuresti se vor constitui colegii uninominale, in numar egal cu numarul senatorilor si al deputatilor. Cel mai probabil va fi vorba de 290 de colegii pentru Camera si 124 pentru Senat.

3. Fiecare partid are dreptul sa propuna un singur candidat pentru un colegiu.

4. Mandatele vor fi distribuite doar castigatorilor dintr-un colegiu uninominal. In cazul in care niciun candidat nu obtine jumatate plus unu din voturi, se organizeaza un al doilea tur.

5. La finalul procesului electoral, fiecare partid va avea un numar de parlamentari fara nicio legatura cu scorul formatiunii.



Sistemul mixt cu compensare


1. Teritoriul Romaniei va fi impartit, ca si pana acum, in 42 de circumscriptii electorale (41 de judete si municipiul Bucuresti).

2. In fiecare judet si in Bucuresti se vor constitui colegii uninominale, in numar egal cu jumatate din numarul senatorilor si al deputatilor. Cel mai probabil va fi vorba de 145 de colegii pentru Camera si 62 pentru Senat.

3. Fiecare partid are dreptul sa propuna un singur candidat pentru un colegiu.

4. Jumatate dintre mandate vor fi atribuite candidatilor cu cel mai mare numar de voturi in colegiile uninominale. Restul mandatelor se redistribuie in functie de cota electorala a partidelor.

5. La finalul procesului electoral, fiecare partid va avea un numar de parlametnari direct proportional cu numarul de voturi obtinute.

Gabri3l
16th November 2007, 15:42
elphax, daca esti nelamurit...apeleaza HOT LINE Basescu :happy :)...

Sorin Blaj
16th November 2007, 15:46
Aici nici macar nu e vorba de Basescu.

Pentru cine nu crede si nu stie, forma finala a legii uninominalului nu este nici pe departe forma actuala, pe care guvernul si-a asumat raspunderea. De aceea Basescu vrea s-o legitimeze, pentru ai forta pe parlamentari sa tina cont de ce doreste electoratul. Ori mai clar de doua tururi nu se poate. Orice ar face parlamentarii lucrurile vor fi clare, cel mai tare ia totul, ca la alegerile pentru primari.

Asta este de fapt ideea.

El Ciu
16th November 2007, 16:55
Imi place ca fanaticii basescieni chiar cred ca se va schimba ceva in Romania dupa promulgarea uninominalului...Nu stiu, unde credeti ca traim? Ne-au trebuit 17 ani ca sa mirosim si noi a tara democratica si INCA nu suntem. Ne mai trebuie mult si bine sa fim si noi ca Cehia sau chiar Ungaria.

Voi merge la vot, si voi vota si la referendum.

Si apropo, varianta Pro Democratia, nu este nici macar asemanatoare cu cea a lui Base. Din cate stiu eu. Tin minte ca in anul I, avusesem cu un coleg o idee cum sa fie un sistem de vot mix (uninominal-lista) care sa prinda bine la romani. Am prezentat ideea unei persoane din Guvern, care ne-a zis ca e aceeasi cu varianta Pro Democratia. Ori varianta propusa de Basescu este strict uninominala.

J.Bond
16th November 2007, 17:06
Pana una alta, nu exista nici o lege a votului uninominal. Iar intrebarea din poll -ul acestui thread nu se refera la referendumul din 25 noiembrie.

Elphax
16th November 2007, 17:15
elphax, daca esti nelamurit...apeleaza HOT LINE Basescu :happy :)...

da, nu il aud destul, sa mai dau si bani sa ascult ce zice nenorocitu ' :headbang:

resita
16th November 2007, 19:00
revin din nou si intreb, ce se intampla daca la referendum nu se prezinta 50% +1?

din cate stiu eu nu se valideaza

El Ciu
16th November 2007, 19:47
Ermm, din cate stiu eu acesta nu este un referendum "critic" pentru tara, este, cum sa ma explic, un sondaj de opinie la nivel national. Parlamentul tine cont de ce se decide la referendum, dar nu este obligat sa adopte ceea ce se hotaraste. DOAR in cazul in care este vorba de modificarea Constitutiei sau Suspendarea Presedintelui. Atunci, referendumul trebuie validat si Parlamentul este obligat sa il ia in considerare.
Cu alte cuvinte, referendumul de acum, este un soi de Poll la nivel national, cu un esantion gigant, si care aduce bani familiei Basescu - care se ocupa cu printarea acelor buletine de vot, in caz ca nu stiati.

Sorin Blaj
16th November 2007, 20:38
Pana una alta, nu exista nici o lege a votului uninominal. Iar intrebarea din poll -ul acestui thread nu se refera la referendumul din 25 noiembrie.

Întrebarea de pe buletinul de vot este cea prevăzută în decretul emis de către președintele României: "Sunteți de acord ca, începând cu primele alegeri care vor fi organizate pentru Parlamentul României, toți deputații și senatorii să fie aleși în circumscripții uninominale, pe baza unui scrutin majoritar, în două tururi?"

Cu alte cuvinte, daca nu doriti doua tururi inseamna ca vreti un sistem cu un singur tur. Ce nu este clar?

Gabri3l
17th November 2007, 15:49
GUERRILA DIGITALA ;):D

http://www.basescu.ro/images/dg_noiembrie/galerii/1/1.jpg

http://www.basescu.ro/images/dg_noiembrie/galerii/1/3.jpg
:cry: :cry:

pentru mai multe imagini haioase, check it -> http://www.basescu.ro/guerilla-digitala?page=1#pagina

resita
18th November 2007, 11:17
Avem nevoie de doua partide puternice in Romania, nu de minipartide.

Primul pas? Vot uninominal in doua tururi de scrutin.

dupa ce m-am mai informat si eu putin despre ce a propus basescu pot sa spun ca nu sunt de acord cu el. Deci in concluzie voi vota NU


de ce votez asa, foarte simplu se doreste inlaturarea partidelor mici, practic in momentul actual nu ar mai ramane decat un partid maxim doua.
electoratul nu se mai simte reprezentat de cel pe care il voteaza, practic daca votez un partid mic in turul urmator sunt obligat sa aleg intre alte 2 partide, dar care nu ma reprezinta.

Trebuie sa recunosc ca sistemul propus de guvern este mult mai bun si mult mai ieftin de realizat decat magaria asta lui basescu

miril
18th November 2007, 12:30
Resita, niciodata nu este prea tarziu. Se distruge reprezentativitatea si se incerca o imitare a sistemului electoral american, care este mai mult decat dicutabil, fiind si strain de spiritul european. Reformarea clasei politice nu o face un referendum sau o motiune parlamentara, fie ea si buna, reforma o face societatea, in timp, in functie de progresul ei evident sau nu, in toate sectoarele. Nu poti trece de la caruta la Ferrari, sperand ca ai rezolvat problema...vitezei, cand drumurile sunt pline de hartoape. Asta cere timp si trebuie facut pe etape, succesiv. Suntem intre caruta si Trabant si trebuie sa realizam asta daca vrem cu timpul o democratie adevarata, reprezentativa la nivelul tuturor claselor sociale.

Sorin Blaj
18th November 2007, 13:06
dupa ce m-am mai informat si eu putin despre ce a propus basescu pot sa spun ca nu sunt de acord cu el. Deci in concluzie voi vota NU


de ce votez asa, foarte simplu se doreste inlaturarea partidelor mici, practic in momentul actual nu ar mai ramane decat un partid maxim doua.
electoratul nu se mai simte reprezentat de cel pe care il voteaza, practic daca votez un partid mic in turul urmator sunt obligat sa aleg intre alte 2 partide, dar care nu ma reprezinta.

Trebuie sa recunosc ca sistemul propus de guvern este mult mai bun si mult mai ieftin de realizat decat magaria asta lui basescu
Resita.

Este parerea ta, dar daca ai analiza mai bine, ti-ai da seama ca lucrurile in Romania nu pot evolua cu adevarat decat prin masuri de soc, nu prin etape nesfarsite.

In cazul votului uninominal, de ce cred eu ca avem nevoie de varianta in doua tururi?

1. Pentru a avea o clasa politica serioasa si responsabila, care sa nu poata sa se mai ascunda in spatele unor aliante si astfel sa transfere greselile proprii altora, ei fiind, vezi doamne, curati ca lacrima (exemplul cel mai bun este in acest moment PD)
2. Pentru a nu mai avea partide fantoma, care nu au nici un rol in Parlament, decat de a fi gica contra, de a bloca anumite initiative legislative, de a santaja politic guvernul sau opozitia, dupa caz si de a negocia avantaje doar pentru propria piele.
3. Pentru a avea doua partide puternice, care sa alterneze la guvernare, la 4 sau 8 ani, si care sa dea seama la fiecare 4 ani, pentru ce au facut. In prezent, exista posibilitatea ca un partid care a avut o prestatie dezastruoasa la guvernare sa nu poata fi sanctionat si sa se regaseasca de fiecare data la guvernare. Cu alte cuvinte sa stie si acel partid care guverneaza ca daca nu va avea o prestatie responsabila, va veni scadenta si va intra in opozitie.

Reforma politica nu se poate realiza in Romania prin politica pasilor marunti ci dintr-o data, printr-un soc care sa curete o parte din mizeria si relicvele din parlament.

O intrebare pentru cunoscatori: vreti sa avem acelasi rezultat ca si in cazul reformei economice? Daca da, atunci votati varianta cu un singur tur, dar sa nu mai veniti pe aici sa spuneti ca singura sansa este emigrarea.

miril
18th November 2007, 14:57
Vreau politiceni pusi pe treaba, nu pe harta. Cine crede ca vine unul ca Basescu si matura cu sistemul se inseala. Se inlocuiesc niste profitori, cu altii. Din pacate politica pasilor marunti este cea realista, cealalta este propagandista. Totul depinde de elecorat daca vrea sa treaca la treaba si sa schimbe ceva. Ceva=mentalitate.

Sorin Blaj
18th November 2007, 15:03
Miril, in Suedia poate merge, in Romania, dupa aproape 18 ani de pasi marunti, iti spun eu ca nu merge.

Mentalitatea nu se schimba doar natural, prin schimbul de generatii ci si prin masuri radicale.

Hai sa iti dau un exemplu simplu si edificator: Daca in Stockholm arunci o hartie pe jos poti sa ai mari surprize (financiare), in Lugoj si oricare oras din Romania, daca arunci un camion de ... deseuri menajere, nu suporti nicio pedeapsa. Chiar crezi ca acesti oameni isi pot schimba mentalitatea, rugandu-i sa nu mai arunce hartiile pe jos?

miril
18th November 2007, 15:12
Nu are cine ca coordoneze un asemenea proces, pentru ca avem conducatori iresponsabili. Basescu este ultimul din acesta lista. Motivatia lui, puterea deplina. Restul, propaganda.

Sorin Blaj
18th November 2007, 15:43
Nu are cine? Ce usor e sa vorbesti din Suedia.

Daca mergem pe principiul tau, atunci hai sa emigram toti, e mai simplu.

Solutiile trebuie cautate si puse in practica, nu sa ne dam loviti si sa spunem ca nu se poate.


PS: Daca vrei sa fii constructiv, spune-ne cat este amenda pentru aruncarea unei hartii pe jos, in spatiul public, in Stockholm?

resita
18th November 2007, 16:05
2 partide in Romania nu este o ideea rea dar electoratul nu este pregatit de asaceva.

omul and pune stamplia pe partidul X simte ca el el reprezinta. Ce o sa facem cu cei peste 3.000.000 de oameni care nu o sa mai fie reprezentati in parlament? de ce 3.000.000 foarte simplu
sa luam ex. ultimul sondaj realizat pentru europarlamentare:
PD - 40% - 42,3%
PSD - 19% - 19,3%
PNL - 13 % - 13,4%
ce se va intampla cu cei care au votat aceste partide?
PRM - 6% - 4,9%
UDMR - 5% - 4,8%
PNG - 5% - 5,3%
PLD - 6%
nu vor mai fi reprezentati in parlament, sunt numai de aici un procent de 20% care pierd.

eu unul am incredere in hai sa spunem PNG. il votez si obtine un scor de 5-6%, normal intra in parlament si prin redistribuire mai castiga inca 1.5%. dar in cazul sistemului propus de basescu votantii, noi care am votat acest partid nu o sa mai fim reprezentati de el deoarece sunt celelalte 3 partide care o sa joace finala.


Pe cat punem pariu ca in cazul in care se va aproba acest sistem, PD va obtine la urmatoarele alegeri peste 85%.
Credeti ca este bine, ne intoarcem la vremurile in care era un singur partid

Sorin Blaj
18th November 2007, 16:27
Punem pariu. :)

Primul efect vor fi fuziunile si absorbtiile. Partidele mari le vor inghiti pe cele mici. Vor disparea partidele extremiste si nationaliste.

El Ciu
18th November 2007, 16:52
Resita.

Este parerea ta, dar daca ai analiza mai bine, ti-ai da seama ca lucrurile in Romania nu pot evolua cu adevarat decat prin masuri de soc, nu prin etape nesfarsite.

In cazul votului uninominal, de ce cred eu ca avem nevoie de varianta in doua tururi?

1. Pentru a avea o clasa politica serioasa si responsabila, care sa nu poata sa se mai ascunda in spatele unor aliante si astfel sa transfere greselile proprii altora, ei fiind, vezi doamne, curati ca lacrima (exemplul cel mai bun este in acest moment PD)


Wow, am trait sa aud si eu asta, din gura unui simpatizant PD :D. Ma bucur ca , spre deosebire de indivizi ca Gabri3l, macar tu realizezi ca PD-ul s-a dezvoltat ca si un parazit, care in cele din urma si-a omorat gazda.

Problema nu este varianta cu un tur sau cu doua tururi. Nu asta e important. Important este daca vrem sa ajungem la un sistem bipartid sau nu? In ce tari din Europa avem asa ceva? Nici macar in Marea Britanie (desi acolo sunt doua partide puternice, exista un al treilea, cel Liberal-Democrat, care are proprii sustinatori si care are potential de santaj).

Sincer, si eu am zis ca as prefera formarea a doi poli in Romania. Dreapta si Stanga. Dar, din pacate, nu se va forma asa ceva. Sistemul american este total total diferit de ceea ce se intelege prin vot uninominal in momentul de fata. Si sa stiti ca sistemul american are multe multe probleme. Practic, omul de rand...nu are un cuvant de spus in alegerea sefului statului. Faptul ca ei voteaza "electori", inseamna ca voteaza si presedintele? Este o mare prostie si orice american ai intreba, ti-ar raspunde ca ar vrea ca sa poata alege presedintele cum il alegem noi in Europa.

Care este problema sistemului bipartid? La inceput, partidele vor depinde in totalitate de alegatori si vor trebui sa se adapteze nevoilor electoratului. Va fi preferat electoratul median, ca sa zic asa (teorema alegatorului median), iar partidul care va fi cel mai aproape de acest alegator median va castiga alegerile. Se presupune ca tara in care acest partid se aplica are o cultura politica destul de puternica si oamenii nu sunt indeferenti.

Este bine stiut ca un sistem bipartid se poate descrie asa: "oferta determina piata". CU alte cuvinte, noi alegem oferta cea mai buna propusa de cele doua partide, DAR nu putem sa avem pretentii de ceva mai bun ci trebuie sa ne multumim cu ce ni`i se ofera. Sistemul care exista momentan (asa subred cum este el) este ceva de genu "cererea determina piata".

Asadar, stati si reflectati putin. Vreti ca doua partide sa dicteze ce si cum se va intampla sau vreti ca voi sa dictati ce vreti partidele sa faca (Sau sa incerce sa faca...sau cel putin sa promita ca fac).

Eu unul prefer al doilea model.

Sorin Blaj
18th November 2007, 17:00
Sa inteleg ca noi hotaram in prezent? Buna gluma.

El Ciu
18th November 2007, 17:22
Normal. Tu ii fortezi sa isi faca promisiunile electorale. Faptul ca tu nu reusesti sa ii fortezi sa isi respecte promisiunile, aia e o alta problema.

Oricum, ceea ce am spus eu mai sus nu este o parere personala, ci este o constatare a mai multor autori in studiile lor, care argumenteaza de ce sistemele de Multipartide, ca si cel din Romania, au mai mare succes ca si cele bipartide.

Sorin Blaj
18th November 2007, 17:43
Parerea lor si a ta.

Teoria este una, practica ne omoara. Noi, electoratul, avem limitata puterea de a sanctiona un partid, tocmai datorita aliantelor postelectorale. Cu 5%, poti sa faci parte dintr-un viitor guvern fara nicio problema.

Daca sunt doua partide, electoratul poate sa te sanctioneze de nu te vezi. In plus, trebuie sa te agiti puternic ca sa revii la putere.

miril
18th November 2007, 19:09
Italia, zeci de ani, i-a lipsit un partid de centru, de mijloc, de aici instabilitatea politica si aproape ca tara a fost de multe ori, politic, neguvernabila. Bineinteles ca mai sunt si alte motive.

Sorin Blaj
18th November 2007, 19:27
Miril. Nu mi-ai raspuns la intrebare.

El Ciu
19th November 2007, 08:31
Parerea lor si a ta.

Daca sunt doua partide, electoratul poate sa te sanctioneze de nu te vezi. In plus, trebuie sa te agiti puternic ca sa revii la putere.

Asta incercam eu sa iti explic. Il sanctionezi, dar ce pui in schimb? Ambele partide vor avea o platforma electorala similara, care va incerca sa apeleze la acel alegator median. Si ce e mai rau, se va ajunge la acel punct cand EI vor dicta piata. PRactic, vei avea de ales dintre doua rele (si bineinteles, vei alege cel mai mic rau, stiu). Dupa cum spunea si altcineva mai inainte, NOI CA SOCIETATE IN ANSAMBLU trebuie sa ne schimbam, dupa aia putem implementa alte sisteme politice.

Balaci
19th November 2007, 10:03
Eu ma duc si votez NU la referendum, m-am hotarat. :ok:

Elphax
19th November 2007, 10:35
Punem pariu. :)

Primul efect vor fi fuziunile si absorbtiile. Partidele mari le vor inghiti pe cele mici. Vor disparea partidele extremiste si nationaliste.

Pai Basescu asta a vrut de la inceput :cool:

pana la urma PNL nu l-a acceptat ca lider si fuziunea a cazut. Un partid format din PD si PNL ar fi fost peste PSD ca si imagine si ca numar de votanti, mai ales cu Base in frunte si cu sustinerea tuturor liderilor de partid

nu i-a iesit smecheria, in schimb a 'format' PLD-ul si acum se de bine pe langa un PSD fara lideri seriosi

Ar trebui sa-l mai anihileze pe VC Tudor si atunci ar ramane max 4 partide serioase in tara asta PD, PSD, PNL si PMaghiarilor - desi astia au probleme mari acum

El Ciu
19th November 2007, 11:15
Si eu votez NU.

Sorin Blaj
19th November 2007, 11:36
Asta incercam eu sa iti explic. Il sanctionezi, dar ce pui in schimb? Ambele partide vor avea o platforma electorala similara, care va incerca sa apeleze la acel alegator median. Si ce e mai rau, se va ajunge la acel punct cand EI vor dicta piata. PRactic, vei avea de ales dintre doua rele (si bineinteles, vei alege cel mai mic rau, stiu). Dupa cum spunea si altcineva mai inainte, NOI CA SOCIETATE IN ANSAMBLU trebuie sa ne schimbam, dupa aia putem implementa alte sisteme politice.

Total gresit. Daca este ocupata stanga de catre PSD, singura solutie este de a migra spre centru-dreapta. Daca nu ti-ai dat inca seama, PD-ul a facut deja miscarea.

Lucrurile se aranjeaza de la sine dupa doua-trei alegeri parlamentare.

Sorin Blaj
19th November 2007, 11:37
O veste buna:



Se modifica orarul de vot la referendum


Guvernul va adopta, in sedinta de luni, o ordonanta de urgenta care va modifica legea referendumului, astfel incat votul in cazul unui plebiscit sa aiba loc intre orele 7.00 si 21.00. Astfel, duminica, 25 noiembrie, alegatorii vor putea vota atat pentru europarlamentare cat si pentru referendumul pentru votul uninominal intre aceleasi ore.

Pana la modificarea prin ordonanta de urgenta, Legea 3/2000 a referendumului prevede ca votul pwn unui plebiscit are loc in intervalul orar 8.00-20.00, in timp ce scrutinele sunt organizate intre orele 7.00 si 21.00.

Reprezentantii PD, PLD si presedintele Traian Basescu au cerut, in urma cu cateva saptamani, corelarea programului de vot in cazul europarlamentarelor si al referendumului pentru votul uninominal.

Acestia au solicitat si organizarea celor doua evenimente in acelasi sectii de votare, dar acest lucru nu poate fi realizat deoarece legile in vigoare prevad ca birourile electorale in cele doua cazuri sunt alcatuite diferit.


HotNews.ro, B.B., C.N.A., 19 nov 2007

resita
19th November 2007, 11:53
asta chiar e o tampenie, cine dracu se duce dupa ora 20:00 la vot in luna noiebmbrie.

programul trebuia sa fie de la 08:00 la 20:00, cine vrea sa voteze voteaza oricum

Sorin Blaj
19th November 2007, 11:56
Balaci si El Ciu, credeti ca se indoia cineva? :)

resita
19th November 2007, 12:35
Băsescu are patru scenarii mari și câteva mai mici postreferendum




Traian Băsescu a declarat la Cluj-Napoca, ieri, că va ține cont de opțiunea românilor la referendum și că o va respecta, dar că, în funcție de situația din 25 noiembrie, are pregătite câteva scenarii patru principale și „câteva mai mici“.

Întrebat fiind dacă, în ciuda argumentelor sale în favoarea sistemului de vot uninominal propus la referendum, faptul că românii nu se vor năpusti la urne va putea fi considerat drept o sancționare a sa de către electorat, șeful statului a răspuns: „Deocamdată obiectivul meu este să încerc să vorbesc în cât mai multe locuri din țară despre șansa referendumului. Sigur, bănuiesc că nu mă considerați un politician naiv care nu are mai multe scenarii: în funcție de rezultat, în funcție de o eventuală reușită a referendumului, în funcție de o invalidare, dar cu o foarte largă discrepanță și în funcție de o foarte slabă participare. Le am în vedere, dar prefer să le spun pe 27“. Și a refuzat să ofere detalii despre scenariile mai mici, precizând doar că indiferent de situație, dacă românii vor spune „Da“, se va lupta „până la capăt“.

Șeful statului a mai spus că există și un proiect de lege formulat după principiile sistemului propus la referendum: „Președintele nu poate promova acest proiect, dar vă asigur că va fi un partid care și-l va asuma începând cu 26. (…) Odată introdus, este timp pentru dezbaterea publică. Proiectul ar trebui depus imediat după referendum, în funcție de rezultat“, a spus Traian Băsescu. sursa: gandul

Gabri3l
19th November 2007, 13:04
Băsescu are patru scenarii mari și câteva mai mici postreferendum




Traian Băsescu a declarat la Cluj-Napoca, ieri, că va ține cont de opțiunea românilor la referendum și că o va respecta, dar că, în funcție de situația din 25 noiembrie, are pregătite câteva scenarii patru principale și „câteva mai mici“.

Întrebat fiind dacă, în ciuda argumentelor sale în favoarea sistemului de vot uninominal propus la referendum, faptul că românii nu se vor năpusti la urne va putea fi considerat drept o sancționare a sa de către electorat, șeful statului a răspuns: „Deocamdată obiectivul meu este să încerc să vorbesc în cât mai multe locuri din țară despre șansa referendumului. Sigur, bănuiesc că nu mă considerați un politician naiv care nu are mai multe scenarii: în funcție de rezultat, în funcție de o eventuală reușită a referendumului, în funcție de o invalidare, dar cu o foarte largă discrepanță și în funcție de o foarte slabă participare. Le am în vedere, dar prefer să le spun pe 27“. Și a refuzat să ofere detalii despre scenariile mai mici, precizând doar că indiferent de situație, dacă românii vor spune „Da“, se va lupta „până la capăt“.

Șeful statului a mai spus că există și un proiect de lege formulat după principiile sistemului propus la referendum: „Președintele nu poate promova acest proiect, dar vă asigur că va fi un partid care și-l va asuma începând cu 26. (…) Odată introdus, este timp pentru dezbaterea publică. Proiectul ar trebui depus imediat după referendum, în funcție de rezultat“, a spus Traian Băsescu. sursa: gandul

nu cred ca e greu de ghicit ce partid isi va asuma proiectul de lege formulat dupa principiile sistemului propus la referendum...ramane sa vedem acum daca si psdeii mai au sange in instalatie sa sustina acest proiect al uninominalului pur(sustinut de ei in trecut) care va fi probabil votat de peste 80% din romanii care merg la referendumul din 25 noiembrie...sau se vor face inca o data de ras, la fel ca si data trecuta la referendumul anterior :ok:

resita
19th November 2007, 13:12
Boc despre referendum:Posturile de televiziune și de radio trebuie obligate să informeze corect po****ția cu privire la votul uninominal. De aceea posturile publice de radio și TV vor fi acționate în judecată

:happy:happy:happy:happy:happy

miril
19th November 2007, 13:18
Mai, Gabi, trebuie sa intelegi ca aici nu-i o intrecere socialisita intre tractoristi. Dar asa se intampla cand Presedintele este jucator si fost tractorist, era sa zic. Altfel, nimic rau despre tractoristi. Romanii sunt bombardati cu fel de fel de proiecte prezidentiale, fara temei, doar pentru ca folosesc in lupta politica a unui obsedat psihopat. Politica nu se face prin referendumuri, iar alternativele la un referendum nu se dezbat, atat in parlament cat si cu electoratul, dupa o zi pe alta.

Reactia de Cioc Boc, care-mi intareste cele spuse mai sus. Pai ca sa poata informa corect, sa ne dea Boc definitia, massmedia trebuie sa participe la o dezbatere serioasa, care decurge si dintr-o prealabila campanie de informare, ma refer in cazul unui referendum, nu la ce i se scoala, daca i se mai, presedintelui dupa o betie crunta, si nu numai, cu Nutii.

O ultima paranteza despre efectele uninominalului, in versiunea Geoana, din Cotidianul:

""In alta ordine de idei, liderul PSD mai spune, contrar parerilor presedintelui Romaniei, ca Ion Iliescu si Viorel Hrebenciuc vor intra in Parlament chiar si prin vot uninominal pentru ca au po****ritate. Geoana reitereaza ca va vota la referendum “pentru” ca sa consfinteasca eforturile partidului, primul care a propus uninominalul. Pe de alta parte, Mircea Geoana ii face o caracterizare si lui Adrian Nastase, despre care afirma ca a fost “cel mai bun premier in ultimii 20 de ani”.""

Daca pana si Geoana...

Elphax
19th November 2007, 13:34
Geoana in evz de azi:

Mircea Marian: Participati la referendum?
Mircea Geoana: Ma duc si votez pentru.

Ioana Lupea: Asta recomandati si membrilor de partid?
Da.

miril
19th November 2007, 13:48
Dovada ca Geoana trebuie...ajutat.

resita
19th November 2007, 13:50
uninominalul majoritar este rau gandit, se pierd foarte multe voturi.

atunci vine intrebarea, de ce sa ma mai duc la vot daca oricum votul meu nu conteaza?

Balaci
19th November 2007, 13:50
Geoana e un taran prost. Ajutat sa iasa la pensie din partid mai repede

resita
19th November 2007, 13:59
De ce votez NU

“Teoria voturilor pierdute”. Unul dintre cele mai puternice argumente aduse impotriva sistemului (uninominal) majoritar este ca prin el se pierd voturi. Prin definitia sistemului, toate mandatele sunt castigate de cei care primesc cele mai multe voturi directe in circumscriptia lor.

In consecinta, alegatorii care au optat pentru ceilalti candidati isi pierd votul, pentru ca el nu serveste la absolut nimic. Intr-un sistem proportional, in schimb, fiecare vot conteaza, pentru ca el contribuie la procentul realizat de partid si, prin definitie, la numarul de mandate castigate de partidul preferat.

Sorin Blaj
19th November 2007, 14:08
Resita, atunci de ce sa mai mergi si la alegerile locale pentru primar. Stai acasa, oricum votul tau nu conteaza. Asta este principiul dupa care te ghidezi?

In primul tur voteaza toata lumea, abia in turul doi, in functie de cine ramane, se schimba votul.

La fel ca la alegerea presedintelui sau acolo principiul tau nu mai intra in discutie?

resita
19th November 2007, 14:14
Resita, atunci de ce sa mai mergi si la alegerile locale pentru primar. Stai acasa, oricum votul tau nu conteaza. Asta este principiul dupa care te ghidezi?

hai sa nu incurcam borcanele.

acest sistem propus de basescu este bun pentru 2-3 partide, partidele marii, si pentru simpatizantii acestora. dar cum in romania sunt peste 105 partide :drak: si simpatizanti lor sunt tot romani, conform legii toti cetatenii sunt egali in drepturi.:drak:

de ce eu, sa spunem vreau sa votez un candidat al png-ului :D, partidul obtine pe tara un scor de 8-10% si totusi cu acest scor nu intra in parlament pentrui ca nu are puterea sa castige nici o circumscripti. deci voturile celor care au votat png au disparut din start, tie ti-ar conveni asaceva, adica sa sti ca votul tau nu conteaza?

Sorin Blaj
19th November 2007, 14:17
Ca tot vorbeai de 105 partide. Cate au reprezentare in parlament in acest moment? QED.

resita
19th November 2007, 14:24
Ca tot vorbeai de 105 partide. Cate au reprezentare in parlament in acest moment? QED.

5-6, dracu stie exact.

dar prin sistemul propus de basescu nu vor mai avea acces decat 2 maxim 3.
eu nu spun ca nu este un lucru rau dar romania momentan nu este pregatita pentru asa un soc politic.

multi sunt orbiti de basescu si ceea ce spune el este litera de lege, dar ar trebui sa mai gandim si noi si sa analizam lucrurile, sa facem o comparatie intre cat avem de castigat si cat de pierdut de pe urma actelor noastre. si atunci cand nu face un lucru bun trebuie sa-l criticate dar se pare ca dragoste pt. el este prea mare.

de ce oare in 2005 cand psd a propus votul uninominal pd a fost contra.


Acest referendum este o prostie, el este facut doar pt. ca basescu sa poata face campanie electorala pentru pd.

Sorin Blaj
19th November 2007, 14:37
Ce mi-e 5-6, ce mi-e 2-3.

Romania este pregatitia pentru multe, dar nu stiu daca mai poate suporta lalaiala actuala si bataia de joc a unor politicieni, gen Vadim, Becali, Voiculescu etc.

Prostie, neprostie, noi trebuie sa avem capacitatea sa vedem sau sa speculam partile bune.

Eu imi doresc sa-l pot vota pe candidatul care CRED EU ca ma poate reprezenta bine in parlament, nu o lista din care candidatul meu nu are nicio sansa.


Am mai dat odata acest exemplu si il mai dau de cate ori va fi nevoie:

Am un prieten foarte bun, care a candidat de vreo doua sau trei ori la alegerile parlamentare, la Camera Deputatilor. Bineinteles ca nu a avut nicio sansa, deoarece a fost pozitionat de fiecare data la mijlocul listei, pe un loc neeligibil. Nici daca lua partidul sau 100% din voturi nu intra in parlament.

Il cunosc foarte bine si stiu ce poate atat din punct de vedere uman, cat si profesional. Ce folos?

De fiecare data, nu a putut beneficia de votul meu, pentru ca nu avea nicio sansa sa ajunga .


Acum vine partea interesanta.

Parafrazand o replica dintr-un film, ar trebui sa faceti un exercitiu de imaginatie:

Inchideti ochii si imaginati-va ca este membru PSD. :)

miril
19th November 2007, 14:41
Un parlament care functioneaza dinamic si este reprezentativ este alcatuit din patru-cinci partide, raspandite peste spectrul politic: stanga-centru-dreapta.

Sorin Blaj
19th November 2007, 14:44
Dinamic pe dracu. Na ca ma enervai. :)

Tu chiar nu intelegi ca trebuie incercat si altceva, pentru a sparge gasca actuala si a putea da cu politicienii de pamant, macar o data la patru ani?

resita
19th November 2007, 14:48
Eu imi doresc sa-l pot vota pe candidatul care CRED EU ca ma poate reprezenta bine in parlament, nu o lista din care candidatul meu nu are nicio sansa.

acelasi lucru imi doresc si eu. dar Sistemul majoritar in doua tururi nu ofera tuturol candidatilor sanse egale.



Am un prieten foarte bun, care a candidat de vreo doua sau trei ori la alegerile parlamentare, la Camera Deputatilor. Bineinteles ca nu a avut nicio sansa, deoarece a fost pozitionat de fiecare data la mijlocul listei, pe un loc neeligibil. Nici daca lua partidul sau 100% din voturi nu intra in parlament.

Il cunosc foarte bine si stiu ce poate atat din punct de vedere uman, cat si profesional. Ce folos?

De fiecare data, nu a putut beneficia de votul meu, pentru ca nu avea nicio sansa sa ajunga .


acelasi lucru il pot spune si eu, dar asta e vina celor care au facut legea electorala asa cum au facut-o. De ce sa facem din nou aceasi greseala si sa nu dam sanse egale tuturol candidatilor

Hai sa te intreb ceva, tu sti cum vor fi alese colegiile, si cine le alege? asta ar trebui sa dea de gandit

multi nici nu stiu cei ala un colegiu electoral, dar noi suntem indemnati sa votam.

resita
19th November 2007, 14:51
uitati aici o comparatie intre cele 2 sisteme, fiecare sa aleaga ceea ce crede ca este mai bun

1. Sistemul mixt proporțional cu compensare preferențială

“Sistemul APD”, cum e denumit informal. Trebuie spus, pentru început, că legea deja adoptată conține regulile de trasare, principiul fiind păstrarea integrității electorale a localităților în dauna egalității colegiilor (așa sunt numite circumscripțiile uninominale) : localitățile mici intră în întregime într-un colegiu iar localitățile mari conțin doar colegii întregi, în schimb po****ția colegiilor din aceeași circumscripție poate să varieze cu până la 33%.

Pentru a simplifica analiza să ignorăm aceste restricții din lege și să presupunem că trasarea colegiilor se poate face liber, oricât de variat, în funcție de interesele politice. Să considerăm, tot de dragul clarității, că analizăm trasarea colegiilor dintr-o singură circumscripție care are alocate 6 mandate, și că aici alegătorii votează în mod perfect predictibil doar pentru trei partide, fiecare având un scor egal, 33% din voturi. Chiar dacă pot părea excesive, nici una din aceste simplificări nu afectează fondul problemei, concluziile analizei putând fi tranferate cazurilor reale, evident mai complexe.

Conform prevederilor acestui sistem, jumătate din mandate, 3, se aleg în colegii uninominale; celelalte sunt atribuite la nivelul circumscripției perdanților din aceste competiții, pentru compensare proporțională. Haide să vedem cum se pot trasa cele trei colegii în funcție de suportul electoral al fiecărui partid. Avem două cazuri extreme:

a) Perfect competițional: colegiile sunt trasate astfel încât alegătorii fiecărui partid să se împartă egal între ele. Vom avea trei colegii, în fiecare din ele fiecare din cele trei partide va avea suportul a 11% din alegătorii circumscripției.
b) Perfect necompetițional: colegiile sunt trasate astfel încât fiecare partid să aibă alegătorii grupați în câte una din ele. Vom avea trei colegii, în fiecare din ele câte un partid își va plasa toți cei 33% din alegători, competitorii neavând în schimb nici unul.

Care e diferența între cele două cazuri extreme? În ce privește scorul partidelor, absolut nici una! Sistemul APD este proporțional, asta înseamnă că dacă au o treime din voturile circumscripției partidele obțin o treime din mandate. Adică fiecare câte două, indiferent cum sunt trasate colegiile, indiferent care și câte dintre ele câștigă fiecare. “Gerrymandering” fiind un termen care desemnează delimitarea colegiilor în dauna unor partide și în avantajul altora, se poate spune că în acest sistem problema e inexistentă. Înseamă oare că în acest sistem nu are nici un fel de influență modul în care sunt delimitate colegiile? Mă tem că are, și încă una majoră.

Diferența între cele două cazuri este că în cazul a) partidele, chiar dacă au garanția că doi dintre candidații lor vor intra în parlament, nu au nici un fel de garanție care anume vor fi aceștia și care va fi cel care va pierde mandatul. În schimb, în cazul b) au și garanția numărului de mandate obținute, dar și o garanție în ce privește unul dintre candidați, cel din colegiul asigurat. Iar dacă se ia în considerare un caz intermediar, partidele pot să determine și pe cel de-al doilea candidat care câștigă mandat, de data asta unul de compensare.

Atrag atenția că toate cele trei partide au de câștigat în cazul b) această garanție suplimentară; și că procentul lor, dincolo de acest exemplu ilustrativ, nu are importanță în privința asta. Asta înseamnă că toate partidele vor avea interesul ca trasarea să semene cât mai mult cu ultimul caz, în măsura în care legea le-o permite; adică fiecare să aibă, dacă se poate, cât mai multe colegii asigurate. Cine are de pierdut în acest caz? Electoratul, desigur! Asta pentru că în cazul a), în situația în care în colegiile circumscripției competiția e strânsă, alegătorilor li se oferă posibilitatea practică să selecteze în mod efectiv între candidații aceluiași partid, îndepărtându-i pe cei indezirabili.

În cazul opus, dacă colegiile și circumscripțiile sunt perfect necompetiționale, atunci partidele vor beneficia din nou de “locuri eligibile”. Or, asta e problema majoră a sistemului actual pe liste de partid! În funcție de procentul obținut în circumscripție, partidele au un număr de locuri asigurate în fruntea listelor. Indiferent ce candidați pun pe aceste locuri eligibile, alegătorii nu au nici o posibilitate practică de a-i împiedica să intre în parlament. Acum locurile eligibile nu vor mai fi pe liste, ci în colegii și circumscripții eligibile, dar e vorba de același lucru.

Două observații suplimentare. Una e de rău : trasarea colegiilor astfel încât să fie necompetiționale nu e singura cale prin care se pot obține locuri eligibile. Alta e reducerea dimensiunilor circumscripțiilor, astfel încât să conțină mai puține colegii, deci mai puțini perdanți intrați în competiție. Ceea ce deja s-a și întâmplat : în cel legea asumată de guvern avem 43 de circumscripții, în loc de 8 câte erau inițial! O altă cale este blatul transpartinic. Pur și simplu partidele se pot înțelege să nu pună candidați buni în colegiile unde candidează hahalerele partidelor adverse, obținând la schimb protejarea hahalerelor proprii. Situația e similară cu cea pe care am explicat-o în episodul trecut în ce privește “sistemul german”. Una e de bine : sistemul este diferit de cel german, iar diferența pledează împotriva unui astfel de blat transpartinic, pentru că scorul național al fiecărui partid, și deci și numărul total de mandate, e scorul însumat al candidaților săi, nu un vot separat pe liste.


2. Sistemul uninominal majoritar cu două tururi de scrutin

Adică, sistemul propus de președinte pentru referendum. Întrebarea care se poate pune aici este, o asemenea trasare nu se poate face și în sistemul uninominal “pur”? Sigur că se poate face! Înseamnă că fiecare partid își grupează electoratul în câte două colegii (în loc de unul, căci toate cele 6 mandate se obțin în colegii), și nu lasă nimic în celelalte. Din nou avem locuri eligibile, căci fiecare partid câștigă fără probleme (din partea electoratului) cele două colegii sigure pe care și le-au trasat în circumscripție. Toată lumea e mulțumită?…

Nu neapărat. Să presupunem că partidul B e mai ambițios, și că-l convinge (sau obligă) pe C să-și traseze colegiile lor la fel ca în cazul a), adică să le facă foarte strânse; lăsându-i lui A colegiile lui sigure. Să presupunem că partidul B propune candidați mai po****ri și face o campanie mai bună decât C; și reușește astfel să încline competiția în favoarea sa și să câștige toate colegiile puse în joc, în dauna lui C. Cu alte cuvinte, în aceeași circumscripție și cu aproximativ același procent de sprijin, B obține de două ori mai multe mandate decât A. Dar pentru câștigul acesta pierde siguranța numărului de mandate și locurile eligibile, căci o competiție strânsă nu poate fi câștigată de oricine. Avantajul este pentru electorat, care va avea un cuvânt mai greu de spus în ce privește candidații care intră în parlament, și va avea de ales oricum între candidați mai buni.

Aici e diferența esențială între cele două sisteme. Caracterul proporțional al sistemului propus de APD reduce până aproape de zero importanța competiției uninominale. Numărul total de mandate câștigate de partid nu depinde absolut deloc de numărul de colegii câștigate! Prin urmare, partidele se pot înțelege să-și cedeze reciproc anumite colegii pentru clientela fiecăruia. În schimb, în sistemul uninominal majoritar toate mandatele se câștigă în competiții uninominale, și fiecare colegiu cedat este de fapt un mandat pierdut; care altfel poate că ar fi fost câștigat. Protejarea locurilor eligibile în colegii ale adversarilor poate fi o strategie fără impact asupra rezultatelor partidului în sistem mixt proporțional; dar este inevitabil una perdantă în sistem uninominal majoritar.

Pe de altă parte, într-un astfel de sistem apare problema gerrymandering-ului. În exemplul meu B și C aveau aceleași procente, deci concurau de la același nivel pentru colegiile competiționale. Dacă însă C are sprijin ceva mai mic, se pot trasa colegiile astfel încât să-i fie practic imposibil să câștige vreunul. În sistemul APD, indiferent cum erau trasate granițele colegiilor, indiferent cât de mic era partidul, numărul lui de mandate era același. În sistemul propus spre referendum, trasarea colegiilor poate să avantajeze unele partide în dauna altora.

Acestea fiind spuse, fiecare dintre cele două sisteme are un avantaj dat în schimbul unei probleme. Sistemul mixt face imposibil gerrymandering-ul, dar permite apariția locurilor eligibile. Sistemul uninominal descurajează apariția de locuri eligibile, dar e vulnerabil la gerrymandering. Rămâne să decidem care din probleme este mai gravă și mai probabil să apară. sursa hotnews

El Ciu
19th November 2007, 15:00
Sincer, daca Basescu vrea sa copieze modelul prietenului sau Bush, atunci mai bine emigram.

Sorin, nu am inteles intrebarea ta pentru mine si balaci.

Sorin Blaj
19th November 2007, 15:01
Se pare ca nu stim ce dorim.

In sistemul de vot uninominal in doua tururi, fiecare partid are un singur candidat intr-un colegiu. Ca la alegerea primarilor sau presedintelui.

Practic votul tau ajunge sigur la candidatul pe care vrei sa-l votezi.

Sorin Blaj
19th November 2007, 15:03
Sincer, daca Basescu vrea sa copieze modelul prietenului sau Bush, atunci mai bine emigram.

Sorin, nu am inteles intrebarea ta pentru mine si balaci.

Citeste si posturile voastre de dinaintea intrebarii. :)

resita
19th November 2007, 15:19
Se pare ca nu stim ce dorim.

In sistemul de vot uninominal in doua tururi, fiecare partid are un singur candidat intr-un colegiu. Ca la alegerea primarilor sau presedintelui.

Practic votul tau ajunge sigur la candidatul pe care vrei sa-l votezi.

ok, ai pus pct. pe I :drak:

in sistemul uninominal in doua tururi candidatii din partea partidelor mici nu au nici o sansa.
Mandatele vor fi distribuite doar castigatorilor dintr-un colegiu uninominal. In cazul in care niciun candidat nu obtine jumatate plus unu din voturi, se organizeaza un al doilea tur.


in sistemul mixt cu compensare jumatate dintre mandate vor fi atribuite candidatilor cu cel mai mare numar de voturi in colegiile uninominale. Restul mandatelor se redistribuie in functie de cota electorala a partidelor.
La finalul procesului electoral, fiecare partid va avea un numar de parlametnari direct proportional cu numarul de voturi obtinute.

asta incerc eu sa demonstrez, clasa politica din Romania nu este inca pregatita pentru un sistem "TOTUL SAU NIMIC"

Sorin Blaj
19th November 2007, 15:22
Poate clasa politica nu, dar electoratul da.

Vrei sa stii parerea mea? Nici nu ma intereseaza ce doreste clasa politica, la ce politicieni avem acum.

resita
19th November 2007, 15:25
Poate clasa politica nu, dar electoratul da.

Vrei sa stii parerea mea? Nici nu ma intereseaza ce doreste clasa politica, la ce politicieni avem acum.

crezi ca electoratul este pregatit, eu unul nu cred

la referendum o intrebare mai buna mi se parea" Care sistem de vot este mai bun" si erau expuse amandoua, sa aibe po****tia de unde sa aleaga.
asa cum este pusa intrebarea in prima faza toata lumea este tentata sa spuns DA, dar multi babar n-au ceea ce voteaza

Elphax
19th November 2007, 15:29
pai asta era ideea :)

Sorin Blaj
19th November 2007, 15:29
Important este sa-l simta politicienii.

Balaci
19th November 2007, 15:30
Mani****rea po****tiei. Basescu mai si iese bine, ca pare singurul aparator al uninominalului. E gandita treaba;)
Daca o sa fie respins, o sa faca scandal ca au castigat cei 322:D

El Ciu
19th November 2007, 17:06
Poate clasa politica nu, dar electoratul da.

Vrei sa stii parerea mea? Nici nu ma intereseaza ce doreste clasa politica, la ce politicieni avem acum.

:happy:happy:happy:ras-plans::ras-plans:
:ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

...on a more serious note: eu inca continui cu ideea ca 40% dintre romani sunt inapoiati mintal.

resita
19th November 2007, 19:10
Băsescu a criticat la Iași proiectul de vot uninominal al Pro-Democrația


Președintele Traian Băsescu a declarat, astăzi, la Iași, că uninominalul propus de Asociația "Pro-Democrația" este doar un "mic pas înainte", proiectul nereușind să reformeze clasa politică.

"În primul rând, în proiectul Pro-Democrația nu sunt trecute circumscripțiile electorale, lucru ce crează o breșă majoră în textul legii. Sistemul nu este utilizat nicăieri și ar putea introduce, în Parlament, oameni lipsiți de legitimitate, mai ales prin sistemul de redistribuire. O altă deficiență este legată de faptul că nu rezolvă o problemă fundamentală: redobândirea încrederii în clasa politică, iar Parlamentul va avea un nivel scăzut de credibilitate. Una din marile probleme ale acestui sistem constă în faptul că nu este un catalizator a modului cum sunt aleși parlamentarii", a declarat, în conferință de presă, șeful statului.

Președintele țării a continuat să critice sistemul de vot propus de Pro-Democrația, comparându-l cu propunerile sale.

"Partidele vor fi obligate să se deschidă, să primească oameni valoroși. Acest uninominal va genera guvernări solide. Va crea o legătură permanentă între ales și electorat. Parlamentarii vor fi strâns legați de administrațiile centrale. Un lucru important al acestui sistem este că va stopa navetismul. În plus, va genera un Parlament credibil și am putea ajunge la nivelul de încredere din 1992. Ar putea fi un nou început pentru clasa politică sau, în orice caz, o nouă majoritate parlamentară acceptată de români", a mai spus șeful statului, referindu-se la propriul proiect de vot uninominal.

Președintele României a recunoscut că sistemul propus de el nu este perfect însă a precizat că acest tip de uninominal este soluția de care are nevoie clasa politică acum.

"Nu pot să vă spun ce voi face cu legea (proiectul Pro-Democrația, n.r.) pe care Guvernul și-a asumat răspunderea. Dacă vă spun acum, ei s-ar gândi la soluții de combatere. Vă promit că după data de 25 noiembrie voi ieși în conferință de presă și voi explica atunci", a menționat Traian Băsescu.

Lordul
19th November 2007, 19:13
am primit scrisoare de la Baselu sa votez ,,DA " la votul uninominal .

resita
19th November 2007, 19:16
am primit scrisoare de la Baselu sa votez ,,DA " la votul uninominal .

si cum votezi?

ce scrie in scrisoare?

Sorin Blaj
19th November 2007, 20:10
Se mai indoieste cineva de rezultatele referendumului? Singura necunoscuta este prezenta la vot.

resita
19th November 2007, 20:21
Se mai indoieste cineva de rezultatele referendumului? Singura necunoscuta este prezenta la vot.

de indoit nu ne indoim :D dar avem dreptul sa ne dam cu parerea.

asa cum am mai spus acest referendum este un moft a lui basescu pentru a face campanie electorala PD.

oricum referendumul va fi invalid pentru ca nu o sa se prezinte lumea la vot. pt. a trece este nevoie de 50%+1 din nr. total de alegatori, adica cca.9.000.000 de voturi

Sorin Blaj
19th November 2007, 21:46
Opinia ta, eu zic ca vor fi 50%+1 si va fi validat.

El Ciu
19th November 2007, 23:07
Am o intrebare. In cine are romanul mediu mai multa incredere. In Pro Democratia sau in Partidul Democrat?

Sorin Blaj
20th November 2007, 00:24
El Ciu esti in eroare. Proiectul Pro Democratia arata altfel decat proiectul pe care si-a asumat raspunderea Guvernul.

resita
20th November 2007, 07:52
Opinia ta, eu zic ca vor fi 50%+1 si va fi validat.

degeaba se prezinta la vot 50%+1, ca doar nu toti voteaza DA :drak:

entru a fi validat referendumul trebuie sa voteze pentru 50%+1 din nr. total de alegatorii inscrisi pe listele electorale

Sorin Blaj
20th November 2007, 13:11
CAPITOLUL I
Dispozitii generale

Art. 1.
In Romania suveranitatea nationala apartine poporului roman, care o exercita prin organele sale reprezentative si prin referendum.

Art. 2.
(1) Referendumul national constituie forma si mijlocul de consultare directa si de exprimare a vointei suverane a poporului roman cu privire la:
a) revizuirea Constitutiei;
b) demiterea Presedintelui Romaniei;
c) probleme de interes national.
(2) In conditiile prezentei legi se poate organiza si desfasura si referendum local asupra unor probleme de interes deosebit pentru unitatile administrativ-teritoriale.
(3) In cadrul referendumului po****tia poate fi consultata cu privire la una sau la mai multe probleme, precum si cu privire la o problema de interes national si o problema de interes local, pe buletine de vot separate.

Art. 3.
Problemele care, potrivit art. 148 din Constitutie, nu pot fi supuse revizuirii nu pot face obiectul referendumului.

Art. 4.
Au dreptul de a participa la referendum toti cetatenii romani care au implinit varsta de 18 ani pana in ziua referendumului inclusiv, cu exceptia debililor sau a alienatilor mintal pusi sub interdictie, precum si a persoanelor condamnate prin hotarare judecatoreasca definitiva la pierderea drepturilor electorale.

Art. 5.
(1) Referendumul national si referendumul local se organizeaza si se desfasoara potrivit prevederilor prezentei legi.
(2) Referendumul este valabil daca la acesta participa cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor inscrise in listele electorale.


SECTIUNEA a 3-a
Referendumul cu privire la probleme de interes national

Art. 11.
(1) Presedintele Romaniei, dupa consultarea Parlamentului, poate cere poporului sa isi exprime vointa prin referendum cu privire la probleme de interes national.
(2) Problemele care se supun referendumului si data desfasurarii acestuia se stabilesc de Presedintele Romaniei, prin decret.
(3) Punctul de vedere al Parlamentului asupra referendumului initiat de Presedintele Romaniei urmeaza sa fie exprimat, printr-o hotarare adoptata in sedinta comuna a celor doua Camere, cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor.

Art. 12.
(1) Sunt considerate probleme de interes national in sensul art. 11:
A. Adoptarea unor masuri privind reforma si strategia economica a tarii
B. Adoptarea unor decizii politice deosebite cu privire la:
a) regimul general al proprietatii publice si private;
b) organizarea administratiei publice locale, a teritoriului, precum si regimul general privind autonomia locala;
c) organizarea generala a invatamantului;
d) structura sistemului national de aparare, organizarea armatei, participarea fortelor armate la unele operatiuni internationale;
e) incheierea, semnarea sau ratificarea unor acte internationale pe durata nedeterminata sau pe o perioada mai mare de 10 ani;
f) integrarea Romaniei in structurile europene si euroatlantice;
g) regimul general al cultelor.
(2) Cetatenii sunt chemati sa se pronunte prin "DA" sau "NU" asupra problemei supuse referendumului, decizand cu majoritatea voturilor valabil exprimate la nivelul tarii.


Cred ca acum este clar.

Elphax
20th November 2007, 13:36
SPRE CE VREA SA NE DUCA BASESCU:
___________
Unde se mai aplica sistemul francez

Tari in care legislativul este ales prin vot majoritar in doua tururi in districte uninominale (sistemul francez/Basescu): Bahrein, Belarus, Republica Centrafricana, Congo Brazzaville, Coreea de Nord, Cuba, Egipt, Franta, Gabon, Haiti, Iran, Kirgizstan, Mali, Mauritania, Mongolia, Togo, Turkmenistan, Uzbekistan si Vietnam.

O analiza a performantei democratice a tarilor care utilizeaza acest sistem ne arata ca aceasta performanta este modesta. Reputata organizatie americana Freedom House acorda in fiecare an regimului politic al fiecarei tari o evaluare din punct de vedere democratic, impartind aceste regimuri in regimuri libere, partial libere si autoritare.

In ultimul clasament Freedom House, din cele 19 tari care utilizeaza sistemul francez, doar trei (Franta, Mogolia si Mali) au primit cel mai inalt calificatiV, iar alte sase (Bahrein, Republica Centrafricana, Gabon, Haiti, Mauritania si Kirgizstan) au primit calificativul „partial liber”.

Jumatate din regimurile din acest grup (Belarus, Congo Brazzaville, Coreea de Nord, Cuba, Egipt, Iran, Togo, Turkmenistan, Uzbekistan si Vietnam) au primit calificativul cel mai prost, fiind considerate regimuri autoritare.

Evident, nu putem pune slaba performanta democratica a majoritatii tarilor din acest grup exclusiv pe seama sistemului electoral.

Pe de alta parte, ramine totusi intrebarea, de ce tarile mai putin performante tind sa aleaga sisteme majoritare precum cel propus de presedintele Basescu, iar tarile cu performante democratice mai bune tind sa aleaga sisteme proportionale (precum atit de criticatul sistem existent) sau mixte, similare cu cel german?

Balaci
20th November 2007, 13:39
Tare articolul:ok:

Sorin Blaj
20th November 2007, 13:46
Tari sunteti si voi.

Sistemul pentru care se organizeaza referendumul nu are prea multe in comun cu sistemul din Franta.

In plus, cei ce au facut studiul sunt depasiti total de situatie. Cititi-l si o sa-mi dati dreptate.

Sorin Blaj
20th November 2007, 13:55
Pentru ca inca vad ca nu stim ce se pune in discutie:


Vot uninominal cu Reprezentare proportionala
(Sistem propus de Premier)


Deputații și senatorii se aleg într-un singur tur de scrutin.

Se folosește un sistem de compensare prin folosirea listei naționale de candidați.

Repartizarea si atribuirea mandatelor ar urma să se facă în trei etape: una la nivelul colegiilor uninominale (mandatul se atribuie candidatului care a obținut cel mai mare număr de voturi, cu condiția ca partidul pe care îl reprezintă să fi atins pragul electoral sti****t de lege. În caz contrar, mandatul care i s-ar fi cuvenit acestuia revine candidatului cu cel mai mare număr de voturi valabil exprimate care aparține unui competitor electoral ce a atins pragul electoral. Candidații independenți obțin un mandat numai dacă strâng jumătate plus unu dintre voturile valabil exprimate în colegiul nominal în care candidează), una la nivelul circumscripțiilor electorale județene (Biroul Electoral de Circumscripție va însuma voturile neutilizate în acordarea de mandate, respectiv cele obținute de candidații partidelor care nu au atins pragul electoral. Aceste voturi vor fi redistribuite candidaților care nu au obținut mandate, dar care reprezintă partide ce au trecut pragul electoral.


Vot uninominal cu scrutin majoritar in Doua Tururi
(Sistem propus de Președinte)


Deputații și senatorii se aleg în două tururi de scrutin.

Partidele nu vor mai putea participa în alegeri cu liste de candidați, ci aceștia din urmă vor candida, fiecare, într-un colegiu pe care doresc să îl reprezinte în Parlament.

Obține un mandat în Parlament, candidatul, care obține jumătate plus unu din voturile valabil exprimate. In cazul în care nici unul din candidați nu obține majoritate absolută, primii doi clasați vor participa la un al doilea tur de scrutin. Este declarat ales, cel care întrunește cel mai mare număr de voturi.

Elphax
20th November 2007, 14:03
tu in fiecare zi pui fragmentul asta? cred ca lumea a inteles principiile de baza

Balaci
20th November 2007, 14:06
General or legislative elections are held to choose the 577 deputies who sit in the National Assembly; they are elected for a five-year term by direct universal suffrage on the two-ballot, uninominal majority system. Each deputy represents a constituency which may vary in size, but has on average 100,000 inhabitants. First-past-the-post voting was introduced by General de Gaulle as an antidote to the instability which had plagued the governments of the Fourth Republic and which had been largely due to proportional representation. The proportional system was brought back for the 1986 general election by the Socialist government - which was seeking better representation for small political groups - but the first-past-the-post system was reinstated for the 1988 elections and has been retained ever since.


Despre sistemul francez (mi-e lene sa traduc) care e acelasi cu cel propus de Basescu, introdus de gen. de Gaulle (un mic dictator si el) si ramas inca in vigoare. Asta ca sa nu zica unii ca nu e acelasi sistem si ca Base a descoperit America

resita
20th November 2007, 14:12
Pentru a-si atinge scopul - formarea unei majoritati guvernamentale cat mai apropiate de monopartitism - sistemul majoritar in doua tururi discrimineaza intre alegatori: doar cei ce au votat cu castigatorul dintr-o circumscriptie uninominala vor avea voce - vor fi reprezentati -, ceilalti sunt, in schimb, nevoiti sa taca.

In Franta, singurul stat european unde se foloseste acest sistem la alegerea parlamentului - "majoritatea fabricata" astfel poate dubla numarul de voturi: in 2002, partidul lui Chirac cu 33% din voturi a castigat 61% din locuri, iar in 2007 acelasi partid, condus acum de Sarkozy, cu 39% din voturi a obtinut 54% din locuri

ACEST LUCRU IL DORIM SI IN ROMANIA?

Balaci
20th November 2007, 14:13
Hai sa mai plusez si eu. Daca in 2000 ar fi fost acest sistem, se calcula ca PSD ar fi obtinut peste 85% din sufragii:rosu:

Sorin Blaj
20th November 2007, 14:15
DA. Doar astfel vom creste doua sau trei partide puternice si vom scapa de becali, vadimi, voiculesti etc.

Pentru ca in momentul in care vor gresi sa putem sa dam cu ei de pamant de sa nu se vada, cum a patit pntcd in 2000.

Sorin Blaj
20th November 2007, 14:17
Hai sa mai plusez si eu. Daca in 2000 ar fi fost acest sistem, se calcula ca PSD ar fi obtinut peste 85% din sufragii:rosu:
PSD, PD, PNL, fiecare va fi constient ca dupa patru ani vine scadenta.

Balaci
20th November 2007, 14:20
e relativa treaba. Basescu presedinte, sprijinit de un partid-marioneta cu 70%, care nu are nevoie de aliati, nu suna putin a Rusia-Belarus?
Ce control va mai avea apoi, cand va putea trece orice prin parlament, fara sa mai fie nevoie sa ia in considerare parerile altora?
Echilibrul intre puteri e esential; iar in parlament trebuie sa se auda si vocile minoritare (sau cei 20% votanti ai partidelor mici nu conteaza deloc?)

El Ciu
20th November 2007, 15:43
Eu nu inca astept sa aflu cum va fi revolutionata clasa politica romaneasca, daca vom avea 2 super-partide?

Vreau sa stiu si eu cum v-a schimba acest lucru mentalitatea omului de rand.

Elphax
20th November 2007, 16:41
pai omul de rand va fi f. multumit ca va fi mult mai simplu, 2 partide:

- aia ai lui Base
- aia care sunt impotriva lui Base

cat timp Base e cel mai po****r politician, partidul lui va fi la putere :D

Sorin Blaj
20th November 2007, 17:47
La fel cum eventualele derapaje ale lui Basescu sau identificarea de catre electorat a unui alt candidat mai bun, va conduce la rasturnarea situatiei.

Elphax
20th November 2007, 17:53
La fel cum eventualele derapaje ale lui Basescu sau identificarea de catre electorat a unui alt candidat mai bun, va conduce la rasturnarea situatiei.

evident

faza e ca romanii de rand au nevoie de un lider unic, un 'tatuc' acolo sus care sa se ocupe de cat mai multe, daca nu chiar de toate - cred ca daca ar fi un referendum pt schimbare in republica prezidentiala ar fi majoritatea de acord

Sorin Blaj
20th November 2007, 18:28
N-ar fi exclus ca in viitor sa ajungem si acolo.

Balaci
20th November 2007, 21:02
Puneti-l fratilor direct presedinte pe viata si terminam balciul

Sorin Blaj
21st November 2007, 01:54
Iliescu explică pe blogul său cum funcționa votul uninominal în comunism



Votul uninominal s-a practicat și se practică în țări în care nu există pluralism politic sau în state cu sistem de două partide, declară Ion Iliescu pe blogul său, povestind pe de altă parte că el însuși a fost ales deputat după acest sistem, pe vremea comunismului.

După ce și-a manifestat reticența față de referendumul declanșat de Traian Băsescu, Iliescu revine cu o serie de detalii despre folosirea acestui tip de scrutin înainte de 1989 cînd, în lipsa competiției politice, partidul unic folosea votul uninominal pentru a alege reprezentanții în Marea Adunare Națională.

"Candidații erau prezentați în numele așa-zisului FDUS (Frontul Democrației și Unității Socialiste) și nu al PCR. Ei erau prezentați individual, pe circumscripții electorale și nu pe liste la nivel de județ. Țara era împărțită în atâtea circumscripții - câți deputați urmau a fi aleși în Marea Adunare Națională. Alegătorii își manifestau opțiunea pentru un singur deputat – respectiv îl votau, sau nu, pe candidatul propus", rememorează fostul președinte, care precizează că în anii 80 s-a introdus posibilitatea candidaturilor a doi sau trei candidați pe același post, deși reprezentau același partid. Paradoxal, sistemul descris de Iliescu este asemănător sistemului de vot uninominal propus atât de Guvern, cât și de Președinție, adică județele nu mai sunt circumscripții electorale unice, fiind împărțite în colegii electorale în care se pune la bătaie câte un singur mandat, fie de senator, fie de deputat, diferența constând în înscrierea mai multor partide în cursă.

Iliescu mai povestește apoi că el însuși a fost ales prin vot uninominal deputat de Huedin în 1965, și apoi de Oltenița sau de Pașcani. Președintele de onoare al PSD le mai explică apoi cititorilor săi că votul pe liste de partid a fost introdus, începând cu alegerile din mai 1990, la propunerea reprezentanților PNL și PNTCD pentru a fi "un mijloc de consolidare a partidelor ca structuri politice și baza oricărui sistem democratic pluralist".

În concluzie, arată liderul social-democrat, sistemul uninominal "s-a practicat și se practică în țări în care nu există pluralism politic sau în țări cu un sistem politic dominat de doua partide care se succed periodic la putere, cum este cazul SUA și al Angliei".

Ion Iliescu a declarat recent că nu va participa la referendumul având ca temă introducerea votului uninominal și că personal recomandă boicotarea acestuia. Poziția lui Iliescu nu este însă și cea a PSD, liderii formațiunii solicitându-le alegătorilor lor să meargă la vot pentru că sistemul de vot propus de președinte este inclus într-o lege a formațiunii.

Pe de altă parte, Traian Băsescu, prezent marți, la Pitești, în campania de promovare a referendumului pentru votul uninominal, a declarat că "nu trebuie elaborat niciun proiect de lege" pentru votul uninominal pentru că în Parlament există proiectul PSD, depus încă din anul 2005, o inițiativă bună și care răspunde comandamentului votului uninominal majoritar. "Nu trebuie pierdut niciun minut pentru elaborarea unei legi", a spus șeful statului.

20 nov 2007 19:50


Reporter Eliza Olteanu


Sursa: NewsIn


PS: Mi-am permis sa fac cateva sublinieri.

resita
21st November 2007, 07:39
Băsescu: Proiectul PSD pentru votul uninominal este bun:shocked::shocked::shocked:


Traian Băsescu spune că după referendum nu e nevoie de un nou proiect pe varianta sa de vot uninominal întrucât există deja în Parlament o astfel de inițiativă, demarată de PSD, pe care șeful statului o caraterizează drept una bună. Declarația vine după ce în urmă cu câteva zile, președintele spunea că, dacă referenumul e validat, este nevoie ca cineva să elaboreze o lege a uninominalului în două tururi.

Balaci
21st November 2007, 08:26
Ruptura intre PD si presedintele Traian Basescu pe tema proiectului de lege privind votul uninominal

Presedintele Traian Basescu a declarat ieri, la Pitesti, ca, daca referendumul privind uninominalul va fi validat, iar raspunsul romanilor va fi „DA”, atunci „nu trebuie pierdut nici un minut cu elaborarea unei noi legi”, pentru ca „la Parlament este depus proiectul PSD”, despre care a spus ca „este bun”. „Plus, mai stiu un partid care pe 26 noiembrie va pune si el o lege a votului uninominal in Parlament, uninominal in doua tururi”, a mentionat Basescu.

Oamenii presedintelui, democratii, nu sint insa de acord cu ideea sefului statului si spun ca nici nu se gindesc sa sustina proiectul PSD, pentru ca lucreaza la propria varianta. „Nu am avut nici o discutie cu presedintele pe aceasta tema. Noi insa lucram la propriul nostru proiect de lege, pe care-l veti vedea saptamina viitoare, dupa rezultatul referendumului”, ne-a declarat liderul PD, Emil Boc. Fronda sefului democratilor nu se limiteaza doar la atit. El spune ca proiectul PSD nici macar nu mai exista. „Nu mai exista nici un proiect al PSD. Acel proiect a fost respins in comisie, contopit cu proiectul de uninominal al Pro Democratia si nu mai este in agenda publica”, spune Boc.

Desi, teoretic, se lupta pentru doua proiecte diferite, democratii sustin inclusiv financiar campania lui Basescu. Presedintele a declarat ieri ca scrisorile pe care le trimite po****tiei in campania pentru referendum sint finantate din banii ramasi din donatiile pe care le-a primit in campania din mai, iar afisele si calendarele sint finantate de PD. „Au ramas in cont 200.000 de euro de la referendumul din primavara pe care i-am folosit la trimiterea unor scrisori de informare in beneficiul romanilor”, a explicat el. Scrisorile, aproximativ patru milioane, poarta antetul sau si nu pe cel al Administratiei Prezidentiale si nici pe ce al PD. Presedintele a tinut sa precizeze ca pentru legalitatea cheltuirii sumei de 200.000 de euro s-a adresat Curtii de Conturi, care i-a comunicat ca poate dispune de ea fara vreun impediment.

Una dintre propunerile legislative ale PSD referitoare la alegerea Parlamentului are la baza sistemul uninominal majoritar in doua tururi de scrutin. Proiectul a fost inregistrat pe 30 martie 2005. Pe 19 aprilie 2006 a fost respins de Senat, cu voturile PNL, PD, PRM, PC si UDMR. In iunie 2007, proiectul a fost respins si de catre Comisia parlamentara pentru elaborarea Codului electoral. Textul legii pesediste nu prezinta decuparea colegiilor uninominale. La art. 7 se prevede ca decuparea se va face de catre Autoritatea Electorala Permanenta in colaborare cu MAI, in termen de 6 luni de la publicarea legii. Traian Basescu criticase proiectul Pro Democratia si pentru faptul ca nu stabileste clar harta colegiilor.

miril
21st November 2007, 09:53
Concluzia, toti sunt niste ticalosi si nu le pasa de popor. Am spus o noutate?

Elphax
21st November 2007, 10:36
nu, si evident se demonstreaza ca toata agitatia asta e doar ca sa prosteasca electoratul

in stilul asta ne prind alegerile cu sistemul vechi

ar fi o situatie f. ironica: sa nu se inteleaga PD cu PSD privitor la proiectul de lege si sa ajunga Base sa promulge legea bagata deja de guvern - doar pt. a schimba ceva la sistemul de vot inainte de alegeri :happy

e clar ca nu se pot face anticipate prea curand - cat timp nu se baga uninominalul - sau invers, unii vor incerca sa le declanseze inainte sa intre in vigoare noul sistem ...

posibilitati nelimitate

sa ne bucuram ca locuim in aceasta minunata tara condusa de acesti oameni deosebiti

Gabri3l
21st November 2007, 15:44
asa cum era de asteptat...Presedintele Romaniei, din dorinta de a astepta rezultatul vointei po****re exprimata prin referendumul din 25 noiembrie in privinta votului uninominal, a trimis astfel legea la Curtea Constitutionala pt a se pronunta pe un articol(nu pe lege) din ea...si nu a intors-o la parlament(asa cum se asteptau unii si care au luat o mare tzeapa)...

Basescu a contestat uninominalui lui Tariceanu
21 Noiembrie 2007
Alexandra-Livia Dordea

Presedintele a contestat, astazi, la Curtea Constitutionala, legea votului uninominal pentru care Guvernul si-a asumat raspunderea in Parlament.


Anuntul a fost facut de seful statului, la Timisoara, intr-una dintre conferintele de presa pe care le tine prin tara pentru promovarea votului uninominal. El a spus ca a atacat la Curtea Constitutionala articolul 29 din legea asumata de Guvern, care prevede introducerea listei suplimentare la nivel national.

Alineatul referitor la listele suplimentare din articolul 29 din lege, contestat de seful statului, prevede ca "separat pentru Camera Deputatilor si Senat, fiecare partid politic, alianta politica, alianta electorala sau organizatie a cetatenilor apartinand minoritatilor nationale are dreptul de a propune o lista suplimentara la nivel national care va putea contine cel mult un numar egal de candidati cu numarul candidatilor inscrisi in toate colegiile uninominale".

De asemenea, mai prevede ca "lista nationala a fiecarui partid va ordona candidatii partidelor si va contine in coloane separate: numele si prenumele candidatului, precum si apartenenta politica a acestuia", iar "lista va fi folosita pentru desemnarea reprezentantilor in Parlament doar in situatia in carenumarul de voturi valabil exprimate dobandite ii permit sa obtina, conform algoritmului de repartizare prezentat la art. 48, mai multe mandate decat numarul candidatilor inscrisi in colegiile uninominale".

Constitutia spune:

Potrivit sefului statului Basescu, prin acest articol se incalca articolul 2 si articolul 62, alineatul 1 din Constitutia Romaniei. Primul prevede ca "suveranitatea nationala apartine poporului roman, care o exercita prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice si corecte, precum si prin referendum". Celalat articol, prevede ca: "Camera Deputatilor si Senatul sunt alese prin vot universal, egal, direct, secret si liber exprimat, potrivit legii electorale.

"Suntem intr-un caz de neconstitutionalitate si am sesizat Curtea Constitutionala legat de articolul care introduce listele suplimentare la niv national, liste care se depun la BEC, iar apoi se afiseaza in circumpscriptiile locale. Aceasa modalitate contravine articolului 62 alineantul 1, care precizeaza ca atat Camera Deputatilor, cat si Senatul se aleg in mod direct. Nu o sa voteze nimeni pe liste afisate pe un perete, Guvernul si-a asumat raspunderea petru o lege incompleta care e in contradictie cu Constitutia. Vot pe perete nu exista, este o capcana pentru partide", a declarat Basescu, adaugand ca vrea sa aiba un aviz clar al Curtii Constitutionale legat de articolul 62, alineatul 1.
evz

Elphax
21st November 2007, 15:51
praf in ochi ...

J.Bond
21st November 2007, 16:21
Foarte bine a facut Basescu! Bravo!
Macar sa stim ca avem inca de la inceput o lege constitutionala si nu dupa aceea, cand e posibil sa o promulge .

miril
21st November 2007, 16:28
Asculta, Gabi, nu-i corect sa trunchezi articolul. Incep sa cred ca esti pus sa faci propaganda pe...bune. Fii atent de acum incolo si posteaza tot ce scrie si nu ce-ti convine tie. Asa te-nvata pede-ii pe tine? Iata completarea... completa din Ralitatea Tv, dar declaratia lui Tariceanu este si in EvZ.

In replică, președintele ProDemocrația, Cristian Pârvulescu, a declarat că acțiunea lui Traian Băsescu este una de campanie. El consideră că legea respectă Constituția. "Articolul din lege contestat de președintele Băsescu este absolut constituțional, din punctul nostru de vedere", a completat Pârvulescu.

"Până când Curtea Constituțională nu se pronunță, legea asumată de Guvern nu paote fi promulgată sau retrimisă Parlamentului", a mai spus președintele ProDemocrația.

Și premierul Călin Popescu Tăriceanu a reacționat la declarația președintelui. El a declaratcă decizia lui Băsescu de a ataca la CCR legea privind uninominalul pentru care Executivul și-a asumat răspunderea este regretabilă și că șeful statului urmărește instaurarea unei "dictaturi de catifea".

"E regretabil acest lucru. Îmi pune un mare semn de întrebare în legătura cu dorința reală a președintelui. Cred din ce în ce mai mult că se conturează faptul că Băsescu dorește în România un fel de regim de autoritate, pe care să-l exercite prin PD", a afirmat Tăriceanu, la Bacău.

Premierul a explicat faptul că șeful statului, prin sistemul de vot uninominal majoritar în două tururi pe care îl promovează, dorește să obțină pe baza unei majorități relative pe care democrații ar putea să o aibă în Parlament o majoritate absolută.

"Băsescu vrea un fel de dictatură de catifea, făcută în România, asta e problema, și de aia contestă la Curtea Constituțională, pentru că este ultima pârghie cu care poate împiedica votul uninominal care a fost adoptat în Parlament prin asumarea răspunderii Guvernului să intre în vigoare", a arătat Tăriceanu.
Sursa: Realitatea TV

J.Bond
21st November 2007, 16:37
Pai tocmai asta a zis, ca va astepta decizia Curtii.
Nu mai conteaza ce zic ceilalti, ci va decide Curtea.
Insa pana atunci va fi gata si referendumul iar Basescu are mai mult timp de gandire ce va face decat pana pe 26 noiembrie cand avea ultimatimul de promulgare.

miril
21st November 2007, 16:44
Adica Basescu nu a spus nimic pana acum ca nu a fost constitutional dar se trezeste ca o face acum, pe ultima suta de metri, paraca vad cu motivatia, ca sa nu le dea adversarilor posibilitatea sa o dea la intors. Ce se intampla, de fapt, respectivul se joaca de Constitutia pe spuza unui popor sia sa imbecilizat de atata diversiune, caci ori contesti de la inceput, cum este normal, daca esti corect, ori iti asumi...raspunderea asteptand rezultatul referendumului, care oricum este orientativ si nu decizional. Si daca Basescu a facut doar o diversiune, ca sa castige in ochii electoratului si asa mani****bil, cine il mai poate trage la raspundere? Un referendum cu variantele respective se dezbate cu multe luni inainte si nu se fixeaza in aceeasi zi cu un alt eveniment foarte important politic, mai important decat referendumul, si anume alegerile parlamentare europene. De fapt, presedintele vrea sa creeze diversiune politica, profitand ca are vantajul prin PD al sondajelor care reflecta... baia de multime. Curat...murdar si dupa...baie. O lichea mai mare ca asta, nu ca ar fi singurul, nu am vazut. Este o persoana foarte periculoasa, de care multi isi vor da seama cand va fi prea tarziu. Vai de cei invinsi! Adica, noi, poporul!

J.Bond
21st November 2007, 17:00
Pana una alta poporul ii da dreptate lui Basescu. Sau cea mai mare majoritate. O sa constati asta si la referendum.
Asa ca te oftici degeaba tu.

miril
21st November 2007, 17:08
Paraca vorbesti de fotbal. Care majoritate? Au fost alegeri prezidentiale, intre timp si nu stiu eu? Referendumul va fi dominat de absenteism, lumea nu stie pe ce lume traieste si tu crezi ca eu ma oftic? Confunzi starea emotionala, nu ma oftic ci sunt foarte ingrijorat, aproape disperat, ca politicenii acestei tari, in frunte cu o lichea diversionista isi bat joc de unul ca mine si ca tine, cu diferenta ca eu realizeze si...altii, nu.

Sorin Blaj
21st November 2007, 18:17
Miril. O sa fii surprins de prezenta la vot.

Pana una, alta, poti sa ne spui daca sunt conditii de vot la Stockholm?

miril
21st November 2007, 19:16
Normale. M-as mira, la participarea la referendum, mai ales daca prezenta va fi mai mare decat la alegerile parlamentare europene, atunci incep sa-mi pun intrebari.

Sorin Blaj
21st November 2007, 19:26
Vor fi apropiate, cu vreo doua procente mai putin la referendum. Sa nu uitam ca la un referendum boicotat pe fata au fost peste 40%, acum vor fi peste 55%, lejer chiar si vreo 90% din voturi pentru DA.

resita
21st November 2007, 19:28
Miril. O sa fii surprins de prezenta la vot.


sa speram, dar nu cred ca va fi o prezenta mare, lumea este scarbita de clasa politica din romania

Sorin Blaj
21st November 2007, 19:43
BIROUL ELECTORAL CENTRAL

PROCES-VERBAL
privind rezultatele referendumului national din datade 19 mai 2007 pentru demiterea Presedintelui Romaniei

Numarul persoanelor inscrise in lista pentru referendum: 18301309
Numarul participantilor la referendum: 8135272 - 44,45%
Numarul voturilor valabil exprimate la raspunsul "DA": 2013099 - 24,75%
Numarul voturilor valabil exprimate la raspunsul "NU": 6059315 - 74,48%
Numarul voturilor nule: 62858 - 0,77%


Daca atunci a fost aproape 45% prezenta la vot, acum va fi lejer peste 55%.

Gabri3l
22nd November 2007, 10:56
"Hasta la vista lista!"

Guerilla digitala a revenit, in ultima saptamina de campanie, pe site-ul personal al sefului statului, www.basescu.ro, sub deviza "Internauti, lupta continua!", printre atractii numarindu-se si un joc, "Razboiul Curateniei - Amenintarea listacilor".

Materialele realizate pina in prezent parodiaza alte filme de actiune celebre, dar si produse de curatenie, presedintele fiind prezentat, de pilda, in rol de detergent universal. Unele se folosesc si de imaginea unor aversari politici ca Decebal Traian Remes, Dinu Patriciu sau Cristian Adomnitei. Pentru acesta din urma, mesajul este "incompetent by nature, ministru by choice".

Jocul special creat pentru referendum este intitulat "Razboiul Curateniei - Amenintarea listacilor" si parodiaza "Razboiul Stelelor", cu Traian Basescu pe post de Cavaler Jedi.:D Instrumentul dreptatii este o matura portocalie, deviza fiind "Ia listacii pe faras".

Astfel, concurentii trebuie sa ia pe faras si sa arunce in tombron cit mai multi listaci inainte de a ajunge in Parlament. La fel ca in campaniile anterioare, cistigatorii vor fi premiati cu tricouri.

"Listacii sint ca niste fantome. Nu ii vezi cind ii votezi. Sint doar nume ascunse pe lista. Insa toti ne speriem de ce fac atunci cind ajung in Parlament. A venit timpul sa ii maturi pe faras si sa ii arunci la gunoi. Daca nu, vor continua sa bintuie prin Parlament":D, este mesajul sefului statului.

Tricourile special create pentru referendum au sloganul "Hasta la vista lista!". Traian Basescu a decis sa abordeze, in ultimele zile inainte de referendumul pentru uninominal, un stil de campanie mai agresiv, avind in vedere ca, cu o saptamina inainte de 25 noiembrie, rata de participare a po****tiei se intrevede a fi sub asteptari.

MEDIAFAX

El Ciu
22nd November 2007, 11:07
"Hasta la vista lista!"

Guerilla digitala a revenit, in ultima saptamina de campanie, pe site-ul personal al sefului statului, www.basescu.ro, sub deviza "Internauti, lupta continua!", printre atractii numarindu-se si un joc, "Razboiul Curateniei - Amenintarea listacilor".

Materialele realizate pina in prezent parodiaza alte filme de actiune celebre, dar si produse de curatenie, presedintele fiind prezentat, de pilda, in rol de detergent universal. Unele se folosesc si de imaginea unor aversari politici ca Decebal Traian Remes, Dinu Patriciu sau Cristian Adomnitei. Pentru acesta din urma, mesajul este "incompetent by nature, ministru by choice".

Jocul special creat pentru referendum este intitulat "Razboiul Curateniei - Amenintarea listacilor" si parodiaza "Razboiul Stelelor", cu Traian Basescu pe post de Cavaler Jedi.:D Instrumentul dreptatii este o matura portocalie, deviza fiind "Ia listacii pe faras".

Astfel, concurentii trebuie sa ia pe faras si sa arunce in tombron cit mai multi listaci inainte de a ajunge in Parlament. La fel ca in campaniile anterioare, cistigatorii vor fi premiati cu tricouri.

"Listacii sint ca niste fantome. Nu ii vezi cind ii votezi. Sint doar nume ascunse pe lista. Insa toti ne speriem de ce fac atunci cind ajung in Parlament. A venit timpul sa ii maturi pe faras si sa ii arunci la gunoi. Daca nu, vor continua sa bintuie prin Parlament":D, este mesajul sefului statului.

Tricourile special create pentru referendum au sloganul "Hasta la vista lista!". Traian Basescu a decis sa abordeze, in ultimele zile inainte de referendumul pentru uninominal, un stil de campanie mai agresiv, avind in vedere ca, cu o saptamina inainte de 25 noiembrie, rata de participare a po****tiei se intrevede a fi sub asteptari.

MEDIAFAX

Auzi, tu ai vrea sa fii normal macar o data si sa raspunzi si tu prin cuvintele tale, fara sa copiezi ce spun altii? Sau e prea mult pentru crierasul tau indoctrinat?

Gabri3l
22nd November 2007, 12:14
Auzi, tu ai vrea sa fii normal macar o data si sa raspunzi si tu prin cuvintele tale, fara sa copiezi ce spun altii? Sau e prea mult pentru crierasul tau indoctrinat?

esti la fel de penibil ca si prietenul tau balaci, activistule pnlist...:rosu:
sunt sute de articole citate pe acest forum de useri diferiti, iar mai sus era doar o referire la un joc...nu e nimik de comentat...vezi ca acum te iau la curatenie, listacule care esti! :cry:
stim ca te dor astfel de articole de presa, dar ce sa faci trebuie sa suporti realitatea, activistule...
ps: nu te mai obosi sa provoci, ca nu-mi pierd timpul aiurea cu tine...bye!

J.Bond
22nd November 2007, 13:10
El Ciu, te oftici degeaba.
Jocul ala e foarte original facut. :ok:

miril
22nd November 2007, 13:19
Pai sa-l punem la...jocuri. Si pe el si pe Gigi. Jocul. El Ciu are pe undeva dreptate, Gabi, nu poti comunica numai prin copy paste, trebuie sa contribui si cu argumentele proprii, de multe ori. Si eu folosesc procedeul, caci de multe ori un copy paste foloseste drept argument sau idee in care cred, dar lucrurile nu pot ramane numai la...copiat, cum am spus mai sus. Cat despre jocul in sine, asa este, este amuzant, problema este ca multi transforma, virtualul, jocul, in realitate, ceea ce este si scopul unui astfel de...joc. Mani****rea. Ma rog, in bataliiile politice se pot folosi orice fel de argumente, deci nu-i de combatut, in principiu, de...gustibus, asa ca sa vina si ceilalti cu ceva (si mai) original. Asta-i...jocul in campania electorala. In final, sa incercam sa ne respectam reciproc, chiar daca nu suntem pe aceeasi baricada...politica.

J.Bond
22nd November 2007, 13:23
Jocul e amuzant dar reflecta si realitatea pe de o parte. E si campania electorala.;)

resita
22nd November 2007, 13:35
Jocul e amuzant dar reflecta si realitatea pe de o parte. E si campania electorala.;)

sunt pe locul 111 :ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

J.Bond
22nd November 2007, 13:39
sunt pe locul 111 :ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Trebuie sa primesti un tricou. :)Eu sunt in Top 300. :):)

Gabri3l
22nd November 2007, 15:56
eu nu am reusit sa intru nici macar in primii doua mii :groggy::lol:

Gabri3l
22nd November 2007, 16:33
Prezenta la referendum 52%. DA: 71%

Potrivit unui sondaj al Biroului de Cercetari Sociale ( BCS), prezenta la referedum ar fi de 52%, din care 35% declara ca vor participa sigur, iar alti 14% nu sint prea siguri.
Din cei care intentioneaza sa se prezinte la referendum, 71% sustin ca vor vota DA, iar 29% NU.

Sondajul a fost realizat in perioada 10-15 noiembrie, are o marja de eroare de 2,8% si apatine BCS, institut fiknanatat de Fundatia Societatea Civila, apropiata PNL.
HotNews
............................
se pare ca BCS, apropiatul PNL are interes sa demobilizeze alegatorii spre a se prezenta la referendum, stiut fiind faptul ca unii ar putea gandi ca oricum iese DA si daca sunt deja peste 50% nu mai e asa important sa merg si eu...
potrivit CSOP, care realizeaza exit poll-urile la tv, prezenta reala la referendum este estimata undeva in jur de 40%...

YoYoyOi
22nd November 2007, 18:14
interesant e ca nu bat sondajele astea :D

il intrebi pe Vasile: mergi la referendum?
-DA
-dar la alegerile europarlamentare?
-NU

:cry:

resita
22nd November 2007, 23:08
Potrivit unui sondaj realizat de Biroul de Cercetari Sociale (BCS), prezenza la referendum va fi de 52%, dintre care 71% sustin ca vor vota DA, iar 29% NU, arata joi Romania Libera in pagina sa electronica.

Un procent de 9,4% dintre romani nu stiu ca presedintele Basescu a convocat un referendum pentru votul uininominal, iar 71% dintre respondenti nu au inteles nimic din ceea ce inseamna votul uninominal.


oare cei 71% care voteaza DA nu sunt aceeasi 71% care nu au inteles nimic din ceea ce inseamna votul uninominal :thinkso::thinkso::thinkso:

52% prezenta la vot - nu prea cred eu

El Ciu
23rd November 2007, 09:33
Prezenta la referendum 52%. DA: 71%

Potrivit unui sondaj al Biroului de Cercetari Sociale ( BCS), prezenta la referedum ar fi de 52%, din care 35% declara ca vor participa sigur, iar alti 14% nu sint prea siguri.
Din cei care intentioneaza sa se prezinte la referendum, 71% sustin ca vor vota DA, iar 29% NU.

Sondajul a fost realizat in perioada 10-15 noiembrie, are o marja de eroare de 2,8% si apatine BCS, institut fiknanatat de Fundatia Societatea Civila, apropiata PNL.
HotNews
............................
se pare ca BCS, apropiatul PNL are interes sa demobilizeze alegatorii spre a se prezenta la referendum, stiut fiind faptul ca unii ar putea gandi ca oricum iese DA si daca sunt deja peste 50% nu mai e asa important sa merg si eu...
potrivit CSOP, care realizeaza exit poll-urile la tv, prezenta reala la referendum este estimata undeva in jur de 40%...

Inca o data iti spun si te rog sa incerci sa fii si tu mai putin fanatic in afirmatii si copy/paste-uri. Inteleg ca iti place sa ataci in "listaci", cum ii numesti, fara sa intelegi o boaba din ce si cum se mananca. Sa stii ca sunt nspe mii de articole despre PD care ar putea fi date "publicitatii" pe forum, sa zicem asa. Sunt sigur ca am putea face chiar un topic special.

Cat despre faptul ca PNL vrea sa demobilizeze alegatorii...eu, unul, ii sustin intru totul. Decat sa-i manipuleze ca si Basescu cu scrisori trimise pe acasa ca sa voteze DA la referendum :rosu: Apropo, din ce bani se fac acele scrisori?

Se pare ca nimeni nu se intreaba din ce bani. S-au luat ziarele de scrisoarea trimisa de Guvern, care oricum nu avea nimic politic in ea, dar nu se ia de scrisorica lui Basescu, de la presedentie, care e pur propaganda politica.

De ce nu vrea Basescu sa le explice oamenilor ce se voteaza? Am estimat ca 40% din romani sunt inapoiati mintal. Acu aflu ca 71% merg la vot si nu stiu ce voteaza. Daca s-ar documenta si ar afla ce inseamna sistemul propus de Basescu si in ce tari a mai fost aplicat, pun pariu ca doar cei 40% l-ar mai sustine ("pentru ca ni-i drag, noah").

In 3 zile am reusit sa conving 12 prieteni apropiati (care erau pentru DA) sa voteze NU. Cum? Simplu, le-am explicat ce inseamna DA si unde a mai fost aplicat acest sistem de uninominal. Raspunsul multora a fost: "Deci corect ar fi "Doriti sa ne reintoarcem cu pasi repezi la comunism? DA/NU"

resita
23rd November 2007, 09:39
Prezenta la referendum 52%. DA: 71%

Potrivit unui sondaj al Biroului de Cercetari Sociale ( BCS), prezenta la referedum ar fi de 52%, din care 35% declara ca vor participa sigur, iar alti 14% nu sint prea siguri.



eu nu prea inteleg, 35% +14% =? de unde rezulta 52%?

Elphax
23rd November 2007, 11:19
poate mai sunt 3% care nu au folosit cuvantul "sigur" pur si simplu au zis ca se duc ...

tu acuma faci analiza pe texte din presa? o sa te dilesti :D

YoYoyOi
23rd November 2007, 11:31
din aia 52% 35 % sunt siguri ca vor merge... iar ceilalti 14% spun ca merg dar nu sunt siguri :)

El Ciu
23rd November 2007, 11:40
eu nu prea inteleg, 35% +14% =? de unde rezulta 52%?

Cei 3% au spus ca vor face turism electoral :happy

J.Bond
23rd November 2007, 12:37
De ce nu vrea Basescu sa le explice oamenilor ce se voteaza? Am estimat ca 40% din romani sunt inapoiati mintal. Acu aflu ca 71% merg la vot si nu stiu ce voteaza. Daca s-ar documenta si ar afla ce inseamna sistemul propus de Basescu si in ce tari a mai fost aplicat, pun pariu ca doar cei 40% l-ar mai sustine ("pentru ca ni-i drag, noah").


Dupa ce ai scris mai sus si am vazut si unele mesaje de ale tale pe aici, pot sa estimez si eu despre tine ca esti un inapoiat mintal.


In 3 zile am reusit sa conving 12 prieteni apropiati (care erau pentru DA) sa voteze NU. Cum? Simplu, le-am explicat ce inseamna DA si unde a mai fost aplicat acest sistem de uninominal. Raspunsul multora a fost: "Deci corect ar fi "Doriti sa ne reintoarcem cu pasi repezi la comunism? DA/NU"

Prietenii aia ai tai erau toti din partidul ala de tineret liberal ca si tine? Daca da, ai reusit sa ii manipulezi bine.

J.Bond
23rd November 2007, 12:38
din aia 52% 35 % sunt siguri ca vor merge... iar ceilalti 14% spun ca merg dar nu sunt siguri :)

E clar ca nu este un sondaj credibil. :)

miril
23rd November 2007, 12:57
Marker, te rog, vorbeste civilizat. Una este sa vorbesti la modul general, ca un efect al disperarii si frustrarii, datorat starii de fapt si alta este sa jignesti personal. Chiar daca nu sunt de acord cu catalogarea lui El Ciu, trebuie sa recunoastem cu totii ca avem o po****tie cvasianalfabeta politic si, aici, El Ciu, ii dau dreptate lui, dar nu si in alegerea termenului.

J.Bond
23rd November 2007, 13:01
Marker, te rog, vorbeste civilizat. Una este sa vorbesti la modul general, ca un efect al disperarii si frustrarii, datorat starii de fapt si alta este sa jignesti personal. Chiar daca nu sunt de acord cu catalogarea lui El Ciu, trebuie sa recunoastem cu totii ca avem o po****tie cvasianalfabeta politic si, aici, El Ciu, ii dau dreptate lui, dar nu si in alegerea termenului.

Desi nu prea esti de acord cu El Ciu, am observat ca mai tot timpul tu ii dai dreptate lui El Ciu.Ma bucur pana la urma sa constati chiar si de departe de tara ca 40% nu sunt inapoiati mintali asa cum afirmase tanarul liberal intr-un mesaj. Liberal pe liberal se scoate, stii vorba aia.:) Dar pana cand?

Elphax
23rd November 2007, 13:06
Fragmente din declaratiile lui Traian Basescu la 100%:

Proiectul Pro Democratia este unul care nu rezolva niciuna dintre cele doua prioritati legate de clasa politica.

Reformarea clasei politice - proiectul Pro Democratia nu da aproape nicio sansa acestui lucru. Acest lucru se poate face prin vot uninominal in doua tururi.

Redobandirea increderii po****tiie in clasa politica. Sistemul pe care eu il propun genereaza acest lucru pentru ca duce in Parlament doar oameni care obtin cel putin 50% din voturi.

Po****tia nu este informata, spun asta de doua saptamani.
Televiziunea Romana este controlata, PSD, PNL, UDMR, stabilesc meniul.
N-am sa ma mai duc maine la TVR.

Am trimis 4 milioane de scrisori, in conditiile in care in Romania exista 7 milioane de gospodarii. N-am vorbit despre sistemele de votare, ci am prezentat importanta momentului.

Nu cred ca va fi un vot emotional duminica.Eu sper ca cele 4 milioane de scrisori pe care le-am trimis romanilor vor adauga 10 procente la prezenta la vot.

Sistemul de dictatura nu ti-l da sistemul de vot, ci sistemul constitutional.

In sistemul pe care il propun, in afara de ceea ce zice presa, candidatul are sansa sa se prezinte in fata electoratului.

In ceea ce priveste referendumul, credeti-ma si mergeti si decideti voi cum sa fie alesi politicienii, nu-i lasati pe ei sa decida cum sa fie alesi.

Daca este constitutional da, voi promulga legea promovata de guvern. Un presedinte nu poate sa nu promulge o lege care este constitutionala. Dar va trebui sa ma gandesc foarte bine ce fac daca la referendum se prezinta 7 milioane de romani, iar 6 milioane voteaza „da”. Va trebui sa chem partidele sa decidem ce facem.

miril
23rd November 2007, 13:17
Marker, daca asta ai inteles tu... Lui Caragiale i-ar fi placut, vorba vine, Basescu. L-ar fi identificat cu Nae Catavencu.

J.Bond
23rd November 2007, 13:21
Fragmente din declaratiile lui Traian Basescu la 100%:

Proiectul Pro Democratia este unul care nu rezolva niciuna dintre cele doua prioritati legate de clasa politica.

Reformarea clasei politice - proiectul Pro Democratia nu da aproape nicio sansa acestui lucru. Acest lucru se poate face prin vot uninominal in doua tururi.

Redobandirea increderii po****tiie in clasa politica. Sistemul pe care eu il propun genereaza acest lucru pentru ca duce in Parlament doar oameni care obtin cel putin 50% din voturi.

Po****tia nu este informata, spun asta de doua saptamani.
Televiziunea Romana este controlata, PSD, PNL, UDMR, stabilesc meniul.
N-am sa ma mai duc maine la TVR.

Am trimis 4 milioane de scrisori, in conditiile in care in Romania exista 7 milioane de gospodarii. N-am vorbit despre sistemele de votare, ci am prezentat importanta momentului.

Nu cred ca va fi un vot emotional duminica.Eu sper ca cele 4 milioane de scrisori pe care le-am trimis romanilor vor adauga 10 procente la prezenta la vot.

Sistemul de dictatura nu ti-l da sistemul de vot, ci sistemul constitutional.

In sistemul pe care il propun, in afara de ceea ce zice presa, candidatul are sansa sa se prezinte in fata electoratului.

In ceea ce priveste referendumul, credeti-ma si mergeti si decideti voi cum sa fie alesi politicienii, nu-i lasati pe ei sa decida cum sa fie alesi.

Daca este constitutional da, voi promulga legea promovata de guvern. Un presedinte nu poate sa nu promulge o lege care este constitutionala. Dar va trebui sa ma gandesc foarte bine ce fac daca la referendum se prezinta 7 milioane de romani, iar 6 milioane voteaza „da”. Va trebui sa chem partidele sa decidem ce facem.

Da, daca este constitutionala. Pana atunci, sa vedem. Si daca este, si daca nu este, si rezultatul de la referendum, si, si.........

Elphax
23rd November 2007, 13:30
pai si Base a recunoscut ca a facut sesizarea la Curtea Constitutionala DOAR pt. a amana promulgarea legii pana dupa referendum

si cum referendumul va fi degeaba, toata agitatia asta inseamna doar bani stricati aiurea pt. orgoliul lui Base care va promulga legea

in final va face Base cumva sa reiasa ca totusi a promulgat o lege care va schimba ceva, si isi va aroga cumva niste merite - ca sa nu se faca de kk

El Ciu
23rd November 2007, 14:47
Desi nu prea esti de acord cu El Ciu, am observat ca mai tot timpul tu ii dai dreptate lui El Ciu.Ma bucur pana la urma sa constati chiar si de departe de tara ca 40% nu sunt inapoiati mintali asa cum afirmase tanarul liberal intr-un mesaj. Liberal pe liberal se scoate, stii vorba aia.:) Dar pana cand?

Marker, te-am mai intrebat o data si te rog sa raspunzi sincer. Esti unul din forumistii PD platiti sa faca campanie? Pentru ca ai aparut relativ recent, chiar dupa declansarea campaniei electorale, avand niste iesiri fanatice de prost gust.

Cat despre catalogarea mea ca unul dintre inapoiati. Poate ca sunt, dar macar eu nu ma las mani****t ;)

Nico21
23rd November 2007, 15:38
edit...

YoYoyOi
23rd November 2007, 15:45
Ciu si tu ai aparut pe forum cand era in toi campania pt referendumul pt demiterea lui Base:D cati baniai luat ? :evil:

Bancaru
23rd November 2007, 16:54
Mi-a spus un prieten ca l-a sunat acum cateva minute Basescu si i-a spus sa se duca la vot. Ce chestie... Asta nu e cumva un servicu pe care abonatii, unii, s-ar putea sa nu il vrea? Eu nu as vrea sa ma sune Basescu si sa ma f*** la icre cu ideile lui idioate. L-as baga la "spam".
Basescu era inregistrat, sa ne intelegem.

miril
23rd November 2007, 16:59
...de cine? Hai ca mor de curiozitate!

Bancaru
23rd November 2007, 17:05
Unu' de tine cu echipa aia din Dr Staicovici. Nici nu mai stiu cum se cheama.

Gabri3l
23rd November 2007, 18:03
Cateva din avantajele votului uninominal fara compromisuri
Votul pentru deputati si senatori va fi organizat la fel ca alegerile pentru primari: o circumscriptie - un ales.

• Stimuleaza dezbaterea pe programe si viziuni politice in campania pentru primul tur.

• Stimuleaza cresterea performantei individuale a candidatilor. Acestia depind de competenta, onestitatea si capacitatea de comunicare proprii.

• Alegerea in circumscriptii uninominale creeaza conditiile pentru responsabilizarea clasei politice. Cetatenii vor sti pe cine au trimis in Parlament si vor putea judeca in ce fel au fost reprezentati, in urmatoarele alegeri confirmand sau infirmand alegerea facuta.

• Sistemul va elimina cumpararea locurilor, care e posibila in sistemul de vot pe liste - competitia este deschisa, cel mai bun castiga.

• Sistemul sta la baza guvernarilor stabile, care nu sunt supuse intelegerilor personale dintre lideri, ci au ca baza votul alegatorilor.

El Ciu
23rd November 2007, 18:15
Ciu si tu ai aparut pe forum cand era in toi campania pt referendumul pt demiterea lui Base:D cati baniai luat ? :evil:

Un mic si-o bere de la balaci =))

resita
23rd November 2007, 18:26
Reprezentanții Biroul Electoral Municipal au fost nevoiți să ceară suplimentarea forțelor de ordine în urma unui incident petrecut joi. Un tânăr de aproximativ 35 de ani a reușit să treacă de filtrul pazei și să ia un sac de buletine de vot pentru referendumul din 25 noiembrie. :happy:happy:happy:happy:happy

J.Bond
24th November 2007, 13:19
Eu am sa votez DA la referendum. Este mult mai bine sa alegem oamenii, nu niste liste facute pe cine stie ce criterii, asa ca, votati DA pentru votul uninominal la referendum!

resita
24th November 2007, 13:53
Eu am sa votez DA la referendum. Este mult mai bine sa alegem oamenii, nu niste liste facute pe cine stie ce criterii, asa ca, votati DA pentru votul uninominal la referendum!

cred ca toti vrem sa alegem oamenii in locul listelor dar asta nu inseamna sa votam fara sa stim ce votam. sistemul propus de basescu este cel mai prost sistem de vot uninomonal.

El Ciu
24th November 2007, 14:24
Eu am sa votez DA la referendum. Este mult mai bine sa alegem oamenii, nu niste liste facute pe cine stie ce criterii, asa ca, votati DA pentru votul uninominal la referendum!

Toti am vrea sa votam DA pentru uninominal, dar NU pentru uninominalul lui basescu. Dar lumea nu stie, pentru ca suntem condusi de un mani****tor (din pacate sustinatorii sai sustin contrariul).

Imi pare rau ca tzaranii au ajuns sa-si sune neamurile de la oras sa-i intrebe "eu ce votez?" :headbang:

Sorin Blaj
24th November 2007, 22:01
S-ar putea ca numarul voturilor pentru referendum sa fie mai mare decat cele pentru Parlamentul European.

resita
24th November 2007, 22:07
S-ar putea ca numarul voturilor pentru referendum sa fie mai mare decat cele pentru Parlamentul European.

cred ca mai mic va fi, multi care nu sunt de acord cu propunerea lui basescu au spus ca nu merg la referendum dar se duc la europarlamentare

El Ciu
24th November 2007, 22:12
S-ar putea ca numarul voturilor pentru referendum sa fie mai mare decat cele pentru Parlamentul European.

Sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate. Din ce s-a semnalat pana acum, sectiile de votare sunt impartite in doua..si surprinzator, se pare ca, membrii care se ocupa cu referendumul au primit incaperile cele mai mari si mai spatioase.
De exemplu, la mine in sectie, cei cu europarlamentarele, suntem inghesuiti intr-o camera amarata, in timp ce membrii care se ocupa cu referendumul se lafaie in camera principala (pe unde se intra in cladire)...Ma intreb cati se vor chinui sa ne caute pe noi in mica camarutza :D

Sorin Blaj
24th November 2007, 22:15
Din ce am auzit si vazut, foarte multi spun ca nu vor merge la parlamentare, dar vor merge la referendum.

Fara gluma.

Ideea era: sa mergem sa-i votam in PE, ca sa mai ia niste salarii babane? Nu, mersi. Vrem sa-i sanctionam la referendum, pentru ca parlamentarii nu vor vot uninominal.

resita
24th November 2007, 22:20
El Ciu@ maine esti in comisie la alegeri?

Sorin Blaj
24th November 2007, 22:27
Mai aveai indoieli?

El Ciu
24th November 2007, 22:29
El Ciu@ maine esti in comisie la alegeri?

Da, mi-am castigat postu asta in 2004 :P De atunci am fost convocat in fiecare scrutin, desi nu am mai avut activitate in cadrul partidului.

Elphax
25th November 2007, 13:12
merita 150 de lei?

nu m-as duce nici pt. 500

resita
25th November 2007, 13:29
merita 150 de lei?

nu m-as duce nici pt. 500

eu am avut de ales intre 2
- presedinte sau vice - 250
- sa merg la lucru pt. statistica - 2 ile recuperare
si-am ales sa stau acasa :drak:

resita
25th November 2007, 16:52
12.88 prezenta la vot la referendum la ora 14:00

YoYoyOi
25th November 2007, 17:16
slabut :(

am fost si eu, sa vedeti ce-o sa creasca acum :D

resita
25th November 2007, 19:31
22.79 - prezenta pana la ora 18

luma
25th November 2007, 19:33
La cat se inchis urnele?

Sorin Blaj
25th November 2007, 19:35
La 21.00.

luma
25th November 2007, 19:39
Nu mai este mult si nu cred ca intr-o ora se va schimba mare lucru.

resita
25th November 2007, 19:43
si uite cum basescu a dat cu bata in apa. saracu, nici macar toti pd-isti nu s-au prezentat la vot.

ce mai conteaza cateva milioane de euro ca s-au dus pe sula el sa fie sanatos

Bancaru
25th November 2007, 19:43
La sectia de votare unde mi-am exercitat eu dreptul constitutional cei care dadeau cu stampila pe hartia aia gri nu se mai duceau si vizavi. Nu la closet ma refer ci in sala cu uninominalul. Sa fie din vina lui Basescu? Pentru ca 80% vor uninominal. Eu nu am avut pixul la mine ca sa ma duc la uninominal. I-as fi facut niste confesiuni domnului Traian.

miril
25th November 2007, 20:07
Bucurestiul, Prahova si Timis au cea mai scazuta prezenta la uninominal. Iar ruralul este mai prezent ca urbanul.

resita
25th November 2007, 20:09
sunt tare curios ce va spune acum basescu. parca il aud cum da vina pe presa si pe cei 322

luma
25th November 2007, 20:09
Mai prezent cu faze de genul "pune-ti stampila pe DA" sau "pune-ti stampila pe NU".:mda:

resita
25th November 2007, 20:15
o stire de ultima ora

basescu a organizat o sedinta la sediul pd. se anunta demisia mai multor membrii marcanti ai partidului deoarece nu au reusit sa scoata lumea la vot

miril
25th November 2007, 20:15
Daca prezenta la urne pentru europene va fi ma mare, asa dupa cum se preconizeaza, iar raportul urban-rural va fi in favoarea urbanului, la europarlamentare, atunci... Sa traga si el concluziile. Daca e in stare. Daca-i da afara, va fi inceputul...sfarsitului (lunii de miere si inceputul startului gros de...sititi voi).

Sorin Blaj
25th November 2007, 20:24
Pana la 18.00, raportul este net in favoarea ruralului:

resita
25th November 2007, 20:38
la ora 22:00 basescu va da o declaratie privind uninominalul

Sorin Blaj
25th November 2007, 20:53
Ce exit poll-uri se anunta?

resita
25th November 2007, 20:56
Ce exit poll-uri se anunta?

nu stiu cine le face dar realitatea si antena 3 au anuntat sondaje

Sorin Blaj
25th November 2007, 21:00
Realitatea:

resita
25th November 2007, 21:25
traiane te-ai facut de cacao.

dupa referendumul din mai basescu cerea demisia parlamentarilor acum oare parlamentarii nu ar trebui sa ceara demisia lui pentru acest referendum


oare po****ritatea lui basescu incepe sa scada?

miril
25th November 2007, 21:26
Sa vezi explicatii...

Sorin Blaj
25th November 2007, 21:30
Important este procentul pentru uninominal in doua tururi, peste 89%. Pe asta va pune accentul.

YoYoyOi
25th November 2007, 21:31
dar se astepta cineva sa se treaca de 50%? :o:

orice, dar absolut orice intrebare s-ar pune la un referendum, nu se pune problema sa fie validat un referendum in Romania. Nu conteaza despre ce ar fi vorba, romanii nu mai merg la vot. Si asta nu de acum...

resita
25th November 2007, 21:36
Important este procentul pentru uninominal in doua tururi, peste 89%. Pe asta va pune accentul.

important era ca aveam o lege votata de parlament :ok:

basescu a incercat sa faca ceva dar din pacate pt. el s-a facut de cacao

Sorin Blaj
25th November 2007, 21:41
Eu n-as fi chiar atat de categoric. A demonstrat dorinta electoratului. Peste 89% vor vot uninominal. Acum depinde si cum va fi acest vot, un simulacru sau va fi unul serios?

YoYoyOi
25th November 2007, 21:41
eu chiar nu vad de ce s-a facut de cacao... de ce el singur (asta daca vorbim ca s-ar fi facut cineva de cacao)? ca doar n-a sustinut doar el acest proiect...

Sorin Blaj
25th November 2007, 21:43
De cacao s-au facut Iliescu, Tariceanu si ceilalti, care au sabotat referendumul, cu efect si asupra alegerilor pentru PE.

Datenshi
25th November 2007, 21:50
E bine ca nu intram in compania selecta a tarilor cu acest sistem: Bahrein, Belarus, Republica Centrafricana, Congo, Coreea de Nord, Cuba, Egipt, Franta, Gabon, Haiti, Iran, Kirgizstan, Mali, Mauritania, Mongolia, Togo, Turkmenistan, Uzbekistan si Vietnam.

Sorin Blaj
25th November 2007, 21:51
Esti in eroare Datenshi, i-ai uitat pe americani si britanici.

resita
25th November 2007, 21:51
asa cum la referendumul din mai el a fost declarat castigator tot asa acum el este pierzatorul.

a obtinut 90% dar din cat? din cca 30%
deci din 5.6 milioane cati au votat la referendum a fost uninominalul a fost votat doar de 5 milioane.

din 18 mil doar 5 mil. au fost de acord cu votul uninominal.

ce crezi se declara multumit, desface sampania acum :happy:happy

Sorin Blaj
25th November 2007, 21:52
Reprezentativi sunt cei ce voteaza, restul nu conteaza.

miril
25th November 2007, 22:02
Daca presupunem ca cei care au spus Da, reprezinta votul PD-istilor, in majoritate, inseamna ca... Ati inteles. Invingatorul ar lua totul si am avea un Parlament cu un singur partid. Uraaa, uraaa, uraaa!

Sorin Blaj
25th November 2007, 22:04
Miril, uita-te pe thread-ul alegerilor pentru PE si te lamuresti care sunt optiunile pentru PD.

miril
25th November 2007, 22:07
Era vorba de uninominal, daca s-ar fi aplicat in varianta Basescu, avand in vedere ca 89% au spus DA.

YoYoyOi
25th November 2007, 22:08
De cacao s-au facut Iliescu, Tariceanu si ceilalti, care au sabotat referendumul, cu efect si asupra alegerilor pentru PE.

ei singuri si-au taiat craca. Fanii lor au vazut ce si cum doresc liderii lor si au stat acasa. N-au votat nici la alegerile pt PE, asa ca au pierdut voturi bune...


nu vad de ce ar fi fost un esec referendumul dar este o victorie scrutinul pt PE... Doar a fost cam aceeasi prezenta la ambele :rolleyes:
A fost excelenta ideea de a se face ambele in aceeasi zi, ca sa nu existe dubii ca la alegerile pt PE ar fi fost mult mai multi decat la referendum...

resita
25th November 2007, 22:10
va place sau nu, basescu a iesit cel mai sifonat.

acum va da drumul la proiectul propus de psa doar ca sa nu-i faca pe plac lui tariceanu


ps. acum mai ramane sa faca un referendum pentru ca romania sa devina republica parlamentara

miril
25th November 2007, 22:11
Yoyo, ai spus un sofism.

Datenshi
25th November 2007, 22:11
Esti in eroare Datenshi, i-ai uitat pe americani si britanici.

Din cate stiu la ei e cu un singur tur, deci nu sunt in eroare. Ma refeream strict la acest sistem. La care, by the way, francezii se pare ca ar vrea sa renunte.

Sorin Blaj
25th November 2007, 22:12
Era vorba de uninominal, daca s-ar fi aplicat in varianta Basescu, avand in vedere ca 89% au spus DA.

Toate partidele vor "beneficia" de acest vot. Clar, am avea parte de o lupta teribila pentru fiecare colegiu si nu de o lista calduta. FIECARE candidat trebuie sa iasa in fata si sa se expuna, cu bune si rele. Pe cand acum ...

Poate nu ai observat, PD a avut aproape 32%, restul erau pentru alte partide. Crezi ca PD a avut 32% in toate judetele si automat colegile? Te inseli.

miril
25th November 2007, 22:16
Bine, Sorine, bine! Germania, o tara solida, are un alt sistem. Ghici care?

YoYoyOi
25th November 2007, 22:21
si de ce, ma rog, am spus un sofism? :o:

ce a fost eronat in ce am zis eu? :thinkso:

Sorin Blaj
25th November 2007, 22:22
Bine, Sorine, bine! Germania, o tara solida, are un alt sistem. Ghici care?Mixt. 50% pe liste, 50% uninominal.

Sorin Blaj
25th November 2007, 22:30
Din cate stiu la ei e cu un singur tur, deci nu sunt in eroare. Ma refeream strict la acest sistem. La care, by the way, francezii se pare ca ar vrea sa renunte.

Poti sa ma crezi pe cuvant, in State si Marea Britanie e vot majoritar in doua tururi. In Franta este aproape la fel, dar totusi diferit, pentru ca participa in turul doi toti candidatii care au cel putin 12,5% in primul tur, in cele doua doar primii doi.

Cu alte cuvinte se merge pe sistemul invingatorul ia totul.

Stiu ce te deruteaza. Au cate doua partide puternice si practic nu mai este nevoie de turul doi. Asta-i explicatia.

Daca nu crezi, mai cauta si te vei lamuri.

Datenshi
25th November 2007, 22:47
Sorin, se pare ca tu esti un pic derutat.


Votul uninominal intr-un singur tur: sistem anglo-saxon

Votul majoritar simplu, altfel spus, uninominal intr-un singur tur, este sistemul originar, care se intalneste in Statele Unite, Marea Britanie, Canada si India (Australia practica un tip de vot apropiat, Votul Uninominal Preferential, pentru alegerea Camerei inferioare). El mai poate fi gasit in foste colonii britanice (Bahamas, Barbados, Zimbabwe).
http://www.hotnews.ro/Arhiva_noiembrie_2007/articol_1501050/-.htm

resita
25th November 2007, 22:56
atat basescu cat si B.E.C. trebuiau sa dea declaratii la ora 22:00

mi se pare tare ciudat ca atat B.E.C. nu anunta prezenta la vot si in acelasi timp nici basescu nu apare

oare se coace ceva :happy:happy:happy:happy