PDA

View Full Version : De ce Steaua?!De cand esti STELIST/A?!



Dani3l
23rd October 2007, 16:34
Pe stelisti.ro am vazut un topic asemanator.:D
Exprimati-va.
Am sa postez cateva mesaje de pe stelisti.ro:D
linca @ 19.10.2007 17:50
O intrebare care mi-e pusa destul de des..Si chiar daca multi nu stiu sa raspunda la ea eu am un raspuns care poate nu e multumitor pentru multi, dar e pentru mine. Cand eram mica, tata lucra la armata, iar pe vremea aceea Steaua era a armatei Romaniei....Fara sa stiu ce spun, cand cineva ma intreba cu ce echipa tin, ziceam fara sa ma gandesc : "Steaua"....Dar asta doar pentru ca tata era la armata....in rest, nu aveam nicio treaba cu fotbalu si nu ma uitam la niciun meci...Toate astea pana acum un an si ceva......Ma uitam cu un coleg la Steaua-Rapid din cupa UEFA....a fost prima data in viata mea cand m-am uitat la un meci intreg de fotbal....M-a fascinat complet....Eram cu ochii lipiti de televizor.A urmat returul, calificarea in semifinale si multe alte meciuri....Eram in extaz, nu ratam niciun meci.... Am pierdut, am castigat, am plans, am ras, m-am bucurat, m-am intristat, am sarit, am cazut, m-am lovit, am lovit, am fost lovita, m-am enervat, am tipat, am urlat, am rupt, am distrus, am injurat, am laudat, am fugit, am pupat televizorul, l-am spart, l-am lovit, am cantat, am scris, am iubit, am urat, am facut totul si toate pentru si cu Steaua...Sunt selista pentru ca asa a fost sa fie....eu cred ca echipa isi alege intr-un fel suporterii si nu invers. Eu am simtit ca sunt trup si suflet pentru Steaua. Sunt si exist pentru Steaua. Inima mea pulseaza si bate ROSU-ALBASTRU in fiecare zi....In fiecare zi sunt pentru Steaua si asa voi fi mereu. Natia mea este Steaua. De ce Steaua? Ce intrebare......Pentru ca asa simt....pentru ca de fiecare data cand aud doar cuvantul asta, inima imi tresare.....Iubesc Steaua si voi fi alaturi de ea mereu...De echipa si de toti cei care o iubesc....
stelisti.ro
To be continued...

Snake_21
23rd October 2007, 23:42
Foarte adevarat si bine spus :D ;)

Gontel
24th October 2007, 19:55
Cand eram foarte mic, tatal si fratele meu mai mare se uitau la meciurile din CL din anii '90. Eu nu aveam cum sa ma pricep la fotbal pe atunci, dar mi-a ramas intiparit in minte numele "Steaua", "Lacatus" si culorile ros-albastre.
Cu adevarat am inceput sa tin cu echipa cam de la un derby cu Dinamo (1-1) din toamna lui '98. Inaintea acelui meci, Steaua era pe locul 8 in campionat, tocmai luase bataie la Bistrita. Asa ca eu nu am inceput sa fiu suporter cand echipa era pe primul loc, asa cum fac majoritatea. :P

YoYoyOi
24th October 2007, 20:21
a inceput undeva prin 86, cand aveam venerabila varsta de 5 ani. Mama e mare microbista si nu pierdea meciurile de mare importanta. tinand cont de "dragostea" pentru unguri, foarte raspandita in zona noastra, meciul cu Honved Budapesta a reprezentat un moment culminant in viata mamei de microbist. Si la fel si in viata intregii familii. De atunci am simtit tensiunea pe care o traieste un om la un meci. Bine, respectand proportiile, ca la varsta aia nu prea imi dadeam seama ce-i fotbalul si cu ce se mananca. Dar il stiam pe Lacatus. Il recunosteam mereu la televizor si-i ziceam catelus :D ca era mai tot timpul in patru labe :D
A urmat apoi meciul cu Anderlecht si pretioasa calificare in finala. Mi-a povestit mama peste ani cum imi explica pe atunci cine-i ala blond, cine-i ala cu parul lung, cine-i ala cu mustata :D si eu, foarte atenta, am inceput sa-i retin. Si am inceput sa-mi fie drag de ei. Dar de catelus cel mai mult. Visam sa fiu mireasa lui cand voi fi mare :happy
Si a venit finala, minunatul moment din viata fiecarui stelist care a prins acele timpuri. N-o sa uit niciodata discutiile dintre vecini, intre oamenii de pe strada si cei de la geamuri si balcoane. toti simteau si gandeau stelar in ziua aceea.
Si nu acest lucru m-a legat de Steaua. Asta a fost doar inceputul. M-a legat de Steaua tot ce s-a intamplat de atunci incoace, sezoanele bune si cele rele, framantarile si problemele de la echipa, dar si performantele si bucuriile pe care mi le-a adus.
Nu pot explica de ce Steaua si nu alta. Asa cum nu poate nimeni explica de ce ii place ciocolata sau de ce iubeste o persoana. E un sentiment parca fara un inceput concret si, sigur, fara sfarsit.

moty
24th October 2007, 21:01
cam de prin 76, cand am deschis ochii la fotbal, am tinut cu steaua. taica-meu, Dumnezeu sa-l odihneasca, era ofiter MApN si tinea cu steaua, deci m-am luat dupa el. dar mi-aduc aminte de niste meciuri din cupele europene (standard liege, de exemplu), ascultate la radio, ca pe TV nu se dadeau decat meciurile de acasa, in care tremuram alaturi de marcel raducanu, de stoica, de dumitru, de iordache, de sames. dupa aceea, dat fiind ca stateam pe langa stadionul 23 august, mergeam la cuplaje, cu galeria, veneam cu 4 ore in ainte de meci, si ma tot plimbam prin tribuna sa stau mai aproape de cei mai mari din galerie, de ajungeam pe langa un gard si nu mai vedeam mai nimic din mecui. in '86 (cand foarte multi au devenit stelisti, no ofense) eram deja veteran, a fost mare bucurie pe capu' meu, m-am pupat pe strada cu oameni pe care ii cunoastem putin sau chiar deloc. cam asta e povestea.

Dani3l
24th October 2007, 21:07
Pff...e randul meu:D
Sunt stelist de prin 88...sincer,nu-mi aduc aminte de meciul de la Sevilla(86)insa tin minte ca in 88,veneam fuguta de la scoala sa vad Steaua 5-1 IFK Goteborg.Primul meci live pe care l-am vazut,a fost meciul din cupa cu ASA Tg Mures,cred ca era anul 2000...cred...in ultimii ani,am fost la mai multe meciuri ale Stelei.
De ce Steaua?!Imi placea ca jucau frumos...asta m-a atras.Desi e la "moda",sa te "transferi" de la echipa la alta(suporteri) am continuat sa sustin Steaua indiferent de rezultat.Toate neamurile mele tin cu Steaua,de la unchi,verisori,verisoare.Suntem multi...:D Cat am sa traiesc am sa tin numai cu Steaua,indiferent in ce divizie ar juca.Daca Steauas s-ar desfinta,as ramane doar cu MILAN!:D
LUPTA STEAUA!:yeah:

myke
24th October 2007, 22:46
Tin cu Steaua cam din 97. Atunci era ceva la misto, aveam 6 ani, si imi placea sa il tachinez pe tata, rapidist. Plus ca eram cu colindele si steaua sus rasare... :)) Cam asa am ajuns sa tin cu steaua. Apoi a aparut acea generatie, asa frumoasa, care a sfarsit atat de trist... cu Reghe, Miu, Catalin Munteanu, Denis Serban, Militaru... Apoi a urmat generatia lu Piturca. Cu Radoi si Florentin Dumitru in prim plan. Pe atunci nu eram asa mare fan radoi, sustineam sus si tare ca imi place Piticu si ca e de 10 ori mai bun decat Radoi. Incepeam sa inteleg fotbalu tot mai bine. Era 2002 deja. Campionatu mondial de atunci m-a cucerit total. M-am dedicat fotbalului si am aflat tot mai multe. La inceput despre Steaua si Rapid. Am vazut filmulete si in ciuda insistentei lu tata, am ales fara ezitare Steaua. Primul meci la care am mers a fost Steaua - Modena meci de prezentare. 1 august 2003. Tata a facut rost de invitatii la loja, printr-un fost jucator al Stelei, Pavlovici. Am stat in loja doi. Am avut surpriza neplacuta sa il vad pe Hamutowski titular si nu pe Martin Tudor, unu dintre preferatii mei in acea perioada. Totusi Hamu mi-a placut foarte mult, si acum am ajuns sa il regret. revenind la istoria mea de stelist, viata la loja nu mi-a placut. Am mers apoi la tribuna a IIa. Steaua - Southampton si Steaua - Liverpool. Tot asistat de tata. La meciu cu Liverpool era cat pe aci sa raman cu sechele, o petarda mi-a explodat la 20 de cm in dreptu fetei... Totusi am decis, din motive financiare si de atmosfera sa merg la peluza a IIa. Pe atunci vedeam din galerie o adunatura de drogati si batausi fara minte. In campionat nu am fost la meciuri. In sezonul urmator a venit Zenga ca antrenor. Am urmarit chiar si o serie de antrenamente si cred cu tarie ca Zenga este cel mai bun antrenor pe care l-a avut Steaua de la Ienei incoace. Am avut primu meu abonament, la peluza a doua. Am fost la meciurile din cupele europene(meciu cu Valencia ramane de departe cel mai frumos cadou pe care l-am primit de ziua mea pana acum. a avut loc a doua zi dupa ce implinisem 14 ani.) si la cateva din campionat(primele fara tata). A urmat apoi perioada peluza 1. De aici deja devotamentul meu fata de steaua a depasit mult limitele normalului. Am inceput sa merg la toate meciurile la care puteam. Mi-am facut grup de prienteni pentru meciuri si incerc sa cant si sa fiu cat mai aproape de echipa. Sunt deja la al doilea an de abonament la peluza 1, si cred ca fiind acolo meci de meci, in frig, in ploaie, cantand pana racesti, riscandu-mi sanatatea(am avut probleme cu jandarmii cu tiganii cu betivii cu gatu si febra), este cel mai bun lucru pe care il pot face pentru Steaua. pentru ca Steaua mi-a adus multe bucurii in ultimii ani. Si cred ca inca mai imi poate oferi. Sufar cand nu se canta in peluza, din diverse motive sau cand suntem batjocoriti. Mergand la majoritatea meciurile am ajuns sa cunosc o parte din membrii de galerie. si multi sunt oameni respecatabili, cu o inteligenta peste medie. Da sunt intradevar si multi cu probleme cu legea sau cu capu, dar NU sunt predominanti. Consider ca Steaua inseamna in primul rand spiritul de campion, palmaresul, prezentul, istoria si suporterii. restul sunt detalii care vor trece neobservate in timp. Ma consider parte din fenomenul Steaua si din suporterii adevarati. As sustine steaua si in liga a IIIa si as merge la stadion. Mai presus de steaua raman doar familia si prietenii. Restul poate sa astepte, steaua are prioritate. Ca sa pun aceasi problema ca si Daniel, daca s-ar desfiinta Steaua, as ajuta la reiinfiintarea ei.


later edit: jucatorul meu favorit all time este majearu. Am ramas impresionat de acest om cand am vazut rezumate de la diverse meciuri, inclusiv finala. mijlocas stanga(postul pe care visam sa joc candva) cu un sut incredibil si reusind sa faca ambele faze extraordinar de bine.

Adi Da Samraj
9th November 2007, 01:53
http://demaio.wordpress.com/2007/11/09/mandru-ca-sunt-stelist/


:shock::shock::shock::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

APPopescu
11th December 2007, 16:28
Stelist din 1984. Eram la varsta de 7 anisori in Germania unde a fugit mama mea in 1980. Datorita traditiei de familie care toti erau microbisti infocati ma uitam la CE din 1984 unde Romania a participat. L-am vazut pe Bölöni jucand cu Germania si l-am intrebat pe bunic cine e Bölöni si unde joaca. Raspunsul bunicului meu fiind: "la echipa Steaua langa tataie la Bucuresti in Romania" ... si de atunci a inceput totul, faptul ca tin cu Steaua. m-am bucurat de fiecare data cand primeam vesti din tara de la bunic despre Steaua, pe care le primesc si astazi. Steaua de la copilarie pana la moarte ...

eventHorizon
30th December 2007, 15:14
:happy:happy:happy:happyVai de noua generatie de stelisti...:happy:happy:happy

Avea 6 ani copilu, toxicomanule! Vezi draq ca esti la suporter Steaua, scuteste-ne de rasul tau isteric :rosu:
Ia-ti pastilele si fugi la cersit :ok:
P.S. Sarbatori fericite! :D

Hard
30th December 2007, 15:58
Sunt stelist din 89 cand i-am batut pe dinamo cu 2-1

Andrei_23
27th January 2008, 22:56
simpatizez cu steaua de cand ma stiu , da' am "devenit" stelist cu adevarat de la returu' cu valencia :ok:

axl23
3rd April 2008, 11:54
Eu sunt stelist de cand a venit Surdu.

Novac
3rd April 2008, 12:23
De mult! In 86 dupa finala ne-a luat militia la circa () ca ... sarbatoream prea zgomotos!

Universal
3rd April 2008, 20:10
Simpatizez Steaua.Imi place Steaua .Iubesc Steaua.Sunt mort dupa aceasta echipa. Ma afecteaza enorm ca avem la conducere un oligofren cat zece la un loc, care nu are cultura si clasa, si care se cearta cu toata lumea si se crede atitstiutor.

Familia mea ( mai bine zis, mama si bunica) au fugit din tara in anii 70' din cauza represiunii comuniste in Germania, la München, unde m-am nascut alterior.

Primul meci pe care l-am vazut a fost in 1986, cand aveam doar 2 ani, dar nu am inteles mare lucru.Dar un asemenae meci nu il poti uita niciodata.Si l-am revazut de foarte multe ori.

De atunci sunt suporter Steaua si sunt madru de acest lucru.M-am uitat la foarte multe meciuri,am fost si pe stadion, si credeti-ma, nimic,absolut nimic nu se compara cu acest sentiment.


Forza Steaua!

stelista_nr1
18th April 2008, 17:14
Dc sunt stelista?In primul rand ador atmosfera de pe Ghencea.Iubesc Steaua!!Ma afecteaza tot ce se petrece cu aceasta echipa.Cand m-am nascut m-a legat ceva simbolic ros-albastru.Nu imi place Steaua doar pentru performante sau pentru culori.Sunt mandra de asta.De la 6 ani ma duc pe stadioane.Absolut senzational.Imi vine si acum in minte meciurile cu Anderleht,Valencia,Sevilla,Barcelona..:)Amintiri frumoase ce nu vor fi uitate!!E trist ca nu am ajuns in finala Cupei Uefa.Am invins Rapidul cu emotii.Suntem o echipa puternica,valoroasa!!HAI STEAUA!!

Marius
18th April 2008, 17:18
Sunt stelist "de rezultat" si il simpatizez pe "domnul" gei gei Behehecali! :happy

real23
18th April 2008, 20:17
Stelist de mic. Si acum imi aduc aminte un meci memorabil in '98 cand am invins pe Dinamo cu 5-0 acasa. Za good old times. :)

delaoltenia
5th July 2008, 10:33
Sunt stelist de mic copil,am simpatizat uniforma militara si cred ca asta mi-a indus si simpatia pentru Steaua,ulterior transformandu-se in patima si iubire eterna.
In familia mea si in cercul de apropiati si prieteni,mai toti sunt cu U Craiova si Pandurii,dar nu ma deranjeaza acest lucru,de fiecare data le dau peste nas cu palmaresul,istoria si rezultatele Stelei.
Sunt nascut si traiesc in Oltenia,va consider prieteni si va pot destainui ca am ceva in suflet si pentru U Craiova,ma refer la Craiova anilor '80...doar atat si nimic mai mult.