PDA

View Full Version : Bucataria lui Tzurca



Pages : [1] 2

vasile314tzurka
27th January 2004, 10:14
Ciorba de drum lung

Mergi la un macelar pe care-l cunosti bine, ca sa nu vii acasa cu cine stie ce minuni. Ia cap de piept de vita si de porc, ceva rasoale tot asa, aripi de curcan si ceva pui. Nu uita de afumatura. Niste costita afumata cruda va fi ideala. Nu te incurca cu kaiser sau alte alea. Treci prin piata si ia o telina mijlocie, praz, cartofi, varza alba, usturoi, ceapa, patrunjel, inclusiv radacina, pastirnac, morcov si vezi de leustean. Acum e uscat, dar fara nu mai e ciorba ca la mama acasa. vezi sa ai oua si smintina.

Cum ajungi pui carnea toata intr-o oala incapatoare cu apa rece. Esential. Apa calda o pui numai cind vrei sa faci rasol. Pui la fiert si spu****sti cu indirjire. Cind a cazut carnea de pe oase se cheama ca esti aproape de final.
Scoti oasele si le dai catelului care asteapta de ceva timp.

Intr-o tigaie mai mare pui la incins ulei, preferabil de masline daca nu ai nu e bai mare. Zdrobesti citiva catei de usturoi si-i pui cit se incinge uleiul. Pui apoi ceapa si prazul fin taiate. Dupa ce ceapa devine ca sticla adugi totul in oala cu carne. tai cubulete radacinoasele si le adaugi. Varza se cere taiata marunt si la urma cartofii ca fierb cel mai repede. Daca ai prin casa mazare si fasole verde nu strica. Daca ai fasole pestrita trebuia sa o pui in apa de cind ai plecat la cumparaturi si ar fi fost bine sa o pui in oala dupa ce ai indepartat oasele. Cind se apropie de sfirsit pui frunzele. adica leusteanul, telina si pastrezi din patrunjel pentru sfirsit.

lasi sa fiarba bine ca totul sa fie cit sa nu se faca zob. Iei citeva oua cu galbenus inchis la culoare. Le bati bine si le torni cu grija amestecind. Mai lasi un clocot si ciorba e gata. De inacrit se paote cu bors fiert separat sau cu lamiie. Nu folositi sare de lamiie sau otet. Nu se face.

Cind serviti puneti la indemina smintina, ardei iuti murati au ba, eu ii prefer pe cei verzi cu gust amarui, si ceapa zdrobita. Va spun eu ca nimeni nu o sa mai vrea felul doi.

Pofta buna:)

vasile314tzurka
28th January 2004, 09:26
Sarmale moldovenesti

As putea sa scriu o gramada despre facutul sarmalelor. Fiecare casa isi are obiceiurile ei, nu mai vorbesc de regiune. In Ardeal se fac sarmale cit casa, in Oltenia primeaza cele cu "pestisori", iar in moldova cele cit juma' de deget. Eu le prefer pe cele din urma asa ca va invit sa le facem impreuna.

Intii si-ntii aveti grija de varza. uati verze cu foaia fina si puneti-le la desarat. Apoi puneti paltonul pe voi si mergeti la macelar de unde trebuie sa luati carne grasa de porc, un pic de pulpa de vitel si piept de gisca. De nu e de gisca merge si de pui. Proportia sa fie 2 porc, 1 vita si 1 pasare. Luati afumatura din belsug. Tot din aceea afumata cruda la foc agale in pod. Nu uitati condimentele, ceva orez, bulion si cimbru. O sticla de vin rosu nu ar strica sa fie.

Odata ajunsi acasa, luati carnea la puricat si scoateti toate pielitele. Dati prin masina de doau ori pina tocatura e foarte fina. Puneti ceva orez, nu prea mult ca sa nu explodeze sarmalele. sare condimente si bulion dupa gust. Framintati cu indirjire.

Acum luati varza desarata si separati foile. Veti folosi numai partile transparente si foarte fine. Nervurile si partile groase nu se arunca. Se toaca si se pun pe fundul oalei de lut in care le veti face. Incepeti sa infasurati sarmalele. Nu mai mari decit o jumatate de deget. Atit cit sa intre in gura una cite una. Mare pacat ar fi sa folositi cutitul. Le asezati cu grija bine indesate alternind straturile cu felii subtiri de afumatura. Dupa ce ati gatat mai puneti un strat de varza rtocata deasupra si dati oala la foc mic cit sa fiarba ore intregi. Daca e dupa mine, tineti o zi sarmalele la rece inainte de a le da pe foc. Aveti grija sa mai intoarceti oala pe foc sa nu se fiarba doar pe o parte. Cind mai este pret de un ceas pina la scoatere puneti o cana plina ochi cu vin rosu sec si aromat. iar o zi la stat degeaba si dupa aia puneti pe masa cu mamaliguta pripita si stacane de vin rosu.

Pofta buna.

Utilizator
28th January 2004, 12:10
Vasile, retetele sunt ale tale sau le iei din carti? Suna imbietor…iar la servici chiar innebunitor…
Ar fi interesant ceva reguli de asorta mancarea cu bauturile, adica imbinarea armonioasa a utillui cu placutul :)…
Iarasi interesant ar fi ceva retete de mancaruri rapide, unde nu-ti trebuie o viata de munca pana sa ajungi sa mananci.

De exemplu, la capitolul dulciuri, una dintre cele mai usoare retete este cea de tort Tiramisu: nu trebuie sa coci nimic, in juma de ora e gata si e bunutz. Un tort de vreo 5-6 persoane se face din 500g piscoturi uscate (gen Balocco), vreo 400g mascarpone (sau smantana dulce si grasa), 4 oua, juma de litru de cafea.
Separi albusul de galbenus, se bate albusul, se freaca galbenusul, se amesteca cu mascarpone si gata crema. Eventual se poate turna ceva lichior in ea. Se pun intr-un vas straturi de piscoturi inmuiate bine in cafeaua racita, alternativ cu straturi de crema, cu care se si acopera. Se pudreaza cu cacao sau praf de ciocolata si gata. Il tii vreo 2-3 ore la rece si se poate manca. Eteta se gaseste si pe amalajl piscoturilor Ballocco.

vasile314tzurka
28th January 2004, 12:15
retetele sunt ale mele. eu asa gatesc dupa cum povestesc aici. o sa pun una pe zi mai ales ca sunt la... dieta:(

la ciorba de mai sus se prefera vinul alb sec pentru ca este mai acra. merge si cel rosu sec si virtos:), dar daca incepi masa cu el risti sa nu mai ai ce bea. francezul spune ca dupa doua pahare nu mai simti gustul vinului si are dreptate. la sarmale numai rosu de cel ce pateaza faianta:)

p.s. piscoturile sa fie vanilate si fara zahar pe ele, ai grija:)

Utilizator
28th January 2004, 12:31
Apropos de ce zice francezul despre bautul vinului, mi-aduc aminte o chestie haioasa care se spune ca ii apartine matematicianului Moisil: “Orice om are dreptul la un pahar de vin, dar dupa ce bei unul te simti alt om…”. Cine are deptate, omul de stiinta sau zgarcitul de francez?:)

Corect cu piscoturile, dai inainte cu retetele, imi place chestia cu vinul la ciorba, n-am mai incercat-o…Preferam de obicei o palinca la ciorba de burta…

vasile314tzurka
28th January 2004, 12:44
francezul nu-i zgircit. ba din contra. e vorba de a schimba vinul nu de a nu mai bea.:)
apropos de francezi. cind am fost prima data am deschis meniul si nu mi-a venit sa cred. vodca si tariile erau la sfirsit de lista, la digestive, nu la aperitive. mai tirziu m-am lamurit de ce. daca bei o tarie la inceput se duca dracului gustul. se inchid papilele gustative si trebuie ceva mai din topor, iar nu o mincare fina:) si noi care luam o tuiculita inainte de masa. sa faca pofta de mincare:(

Utilizator
28th January 2004, 12:55
S-a constatat ca tariile la sfarsitul mesei ajuta digestia (digestive) pe cand la inceput favorizeaza “ingurgitarea” unor cantitati mari de mancare si asimilarea grasimilor in organism. So, e mai sanatos ca la ei, e mai placut poate ca la noi. Cum ar fi o tzuica cu prajituri? Stiu ca francezii incheie cu branzeturi din aceleasi motive digestive, dar merge si ceva dulce uneori…
Apropos, stii ceva retete de fructe de mare?

vasile314tzurka
28th January 2004, 13:01
brinzeturi neaparat dupa desert
atunci merg si tariile
oricum alcoolul favorizeaza ingrasatul (din experiena proprie) asa ca e de baut, dar cu grija.

alte retete in zilele urmatoare, desigur ca stiu, am fost in destule tari si am acumulat destule retete pe care le practic pentru prietenii mei:)

Utilizator
28th January 2004, 13:33
Sper sa ajungem curand prieteni sa “practici” si pentru mine ceva fructe de mare, caracatite, calamari etc.:) E o singura problema, costa prohibitiv in Romania.

vasile314tzurka
28th January 2004, 13:35
la anul cind sper ca scap de dieta:)

Utilizator
28th January 2004, 13:50
Dieta e o “responsabilitate” asumata benevol sau impusa? :)

vasile314tzurka
28th January 2004, 17:19
la 123 e de nevoie
acum am "numai" 113:(

Utilizator
29th January 2004, 08:20
la 123 e de nevoie
acum am "numai" 113:(

Stai linistit ca nu esti singurul cu dieta, si eu mi-am autoimpus una cu rezultate f. bune si nu extrem de restrictiva. E adevarat ca eu am inceput mai devreme la 90 :)

vasile314tzurka
29th January 2004, 08:29
Placinta de praz

Ai grija ca prazul sa fie tinar. Ceva cascaval si foi de placinta-ti mai trebuie. Tai partea alba, numai, de la praz in bucati de cam 3-4 centimetri. Il pui intr-o oala cu un amestec de apa si ulei, cam juma juma. Lasi sa fiarba cit sa se moaie bine prazul. Pui la scurs. Dai cascavalul prin razatoare sa fie cam cit un sfert din cantitatea de praz. Iei o tava generoasa so pui foile de placinta una cite una si le ungi cu ulei. Pui prazul scurs, dai ceva sare si piper, iar deasupra imprastii cascavalul. Pui restul de foi de placinta tot asa cu ulei. Inainte de a da la cuptor faci bine si tai portiile. Ar fi pacat sa se sfarine. Iei un ou, il bati bine si ungi totul cu el. Dai la cuptor la foc mic si lasi pina cind foile incep sa se faca. Mai lasi la foc iute inca vreo cinci minute cit sa se rumeneasca frumos si servesti. Merge la fix cu bere sau cu un vin alb demisec.

Pe vremuri cind duceam la birou de ziua mea tot felul de bunatati, am mers odata cu o astfel de placinta. Un amic, Titi, infuleca de zor. "Ce ce e placinta asta, Titi", intreb eu. "Cu carne." spune el ferm convins. "Ba e cu praz" si i-am zimbit. A lasat bucata de la gura instantaneu. Sa fi fost suporter al unei echipe rivale?:)

Utilizator
29th January 2004, 10:02
Placinta asta cu praz m-a dat gata, o s-o trec pe ordinea de zi la prioritati, sa vad daca mai gasesc praz :). Ca sa vezi ca desi tin cu alta echipa, apreciez si valorile oltenesti :)

vasile314tzurka
29th January 2004, 10:39
e exceptionala:) garantez.

legat de praz uite un sfat. la icre pune in loc de ceapa praz. e mult mai fin. asta o stiu de la pastorel:)

vasile314tzurka
30th January 2004, 10:35
Cozonac

Faina este esentiala. Trebuie sa fie foarte fina si foarte uscata, iar drojdia cit se paote de proaspata. Alege oua luate chiar atunci din cuibar, vezi sa aivba coaja mata nu lucuioasa, si din soiul celor cu galbenus... portocaliu:). Nu pune prea mult zahar, doar atit cit e nevoie, la vreu sfert de kilogram la ala de faina. Lapte vreo 300 de grame, gras de vaca. Coaja de lamiie rasa, stafide tinute in rom, esenta de vanilie sau chiar un baton pe care-l pui in lapte la fiert cu coaja de lamiie. Cam astea-s ingrenientele. De unt si ulei vorbim mai incolo.

Bucataria sa fie bine incalzita si scoate toate cele de mai sus pe o masa de cu seara. Dimineata in zori, ia putin lapte si zahar si desfa intr-o vas drojdia sa se faca maiaua asa ca o smintina. Pui Faina in copaie, iar de n-ai pune intr-un lighean incapator. Ouale, vreo 15 la numar, le bati cu zaharul pina acesta se topeste. faci in muntele de faina un soi de crater si pui acolo ouale si maiaua crescuta bine.
Acum incepe framintatul. Ai grija sa ai linga tine un pachet de unt topit si inca pe atita ulei. Se poate face numai cu unt dar va iesi cozonacul foarte uscat. La framintat e bine sa te ajute careva sa tina copaia. Framinti, inmoi miinile in compozitia de unt si ulei si tot asa pina cind se desprinde aluatul de pe miini. Cu cit va fi mai bine framintat cu atit vei avea mai mare succes la crescut. Il bati, in vinturi, totul e sa te porti cu el cit mai rau ca sa iasa cit mai bun:) NU uita de stafidele bine scurse.
Dupa ce ai istovit pui copaia cu un stergar curat pe ea la crescut. Te odihnesti pret de vreo ora pina cind aluatul da p-afara. Acum pui in forme. Poti sa faci cozonaci cu umplutura de mac, trebuie pisat si amestecat cu zahar, nuci macinate, cacao, sau rahat. Ai grija ca sa nu fie prea multa umplutura ca se lasa pe fundul formei. Ai grija sa tapetezi bine forma cu unt si faina sa nu se prinda la copt. Pui in forme cozonacul, il mai lasi un pic sa creasca si-l dai la cuptor. Atentie mare la cum coace cuptorul. Ca sa stii asta pui o foaie de hirtie inauntru si o lasi o vreme ca sa vezi cum se ingalbeneste. Daca e vreo parte mai alba ai grija sa sucesti cozonacul. De regula nu se mai umba inautru pe timpul coptului. Dupa ce s-a rumenit, ca ai avut grija sa-l ungi cu ou batut si sa infingi ceva nuca inainte de cuptor, il scoti cu grija si-l pui pe o parte. il lasi un pic si-l scoti cu grija mare din forma. E foarte bun fierbinte, dar cu zgircenie sa nu patesti ceva.

Pofta buna.

vasile314tzurka
30th January 2004, 12:36
la cozonaci incercati un vin licoros rosu. vedeti ca busuioaca de bohotin e rara, mult mai rara decit exista in magazine.

vasile314tzurka
31st January 2004, 12:43
Salata de ton

Luati niste cutii de ton in saramura (da, alea pe care scrie "suc propriu", desi e o timpenie:)), niste porumb congelat (a nu se lua nimic in conserva, gustul e mult mai prost, chiar daca sunt gata fiete) si marar. Oua, castraveti murati in saramura si masline poate aveti acasa. De mustar sunt sigur ca asa e. Puneti vreo citeva oua la fiert. Un galbenus il opriti pentru maioneza. faceti o maioneza usoara. Doua galbenusuri crude, unul fiert, ulei, neaparat de masline. Scrugeti bine de zeama pestele si-l puneti intr-un castron. Se adauga porumbul fiert, mararul fin tocat, maslinele fara simburi, maioneza. Castravetii si restul de oua le taiati cubulete. Aduagati si mustarul. Se amesteca tot. Se pune la rece si se serveste cu un vin alb foarte sec. De preferat e Francusa de Cotnari.

Pofta buna.

vasile314tzurka
2nd February 2004, 10:14
Salata de peste afumat

Iei niste peste afumat, mai carnos, niste cartofi si castraveti murati, oarece ceapa, mustar, masline si maioneza. Pui o cratita cu apa la fiert. Cind da in clocot stingi focul si pui pestele citeva minute in apa clocotita. Pina se desface. Apoi cureti de piele si oase, farimind carnea intr-un castron. Cureti cartofii dupa ce i-ai fiert in coaja. Tai cartofii, ceapa si castravetii in cubulete. a rog ceapa poate sa fie taiata si pestisori. Dupa gust. Scoti simburii de la masline si amesteci tot cu o lingura de maioneza si una de mustar. Daca ai chef poti pune si niste oua fierte. Se da la rece si se serveste dupa o ora doua.

Pofta buna.

Utilizator
2nd February 2004, 10:22
Buna salata asta de peste, mananc si eu destul de des, cu mentiunea ca eu nu pun maioneza si mustar, e mai “dietetic” :). Ca idee, se ating rezultate bune si daca pui si ceva gogosari murati. Maslinele se pot lasa si cu samburi daca te grabesti sa mananci sau daca nu sunt de foarte buna calitate si se pot compromite la operatiunea scosului samburelui.

vasile314tzurka
2nd February 2004, 10:43
maioneza e dietetica daca o maninci...goala:)

in principiu poti adauga orice muratura. un alt pont e ca ceapa sa nu o pui direct ci sa o lasi cu otet la marinat.

Utilizator
2nd February 2004, 11:08
Si cu ce bautura asortam salata Vasile? Un vin alb demi-sec e bun?

vasile314tzurka
2nd February 2004, 11:10
si usor:) ca e la inceputul mesei:)

Utilizator
2nd February 2004, 11:57
Deseori pentru mine salata de peshte reprezinta si inceputul si sfarsitul mesei :), ti-am spus ca nu esti singurul cu diete…

vasile314tzurka
2nd February 2004, 12:22
salatele de mai sus nu sunt dietetice de fel. din cauza porumbului si al cartofilor:)

Utilizator
2nd February 2004, 12:24
Eu nu sunt asa de riguros ca tine :), imi mai permit si extravagantze, ma controlez doar ca sa nu pun la loc ce-am dat jos. In alta ordine de idei, eu nu pun nici porumb in salata de perste, doar cartofii sunt “rai”.

vasile314tzurka
2nd February 2004, 12:26
salata de ton cu porumb e exceptionala:)

Utilizator
2nd February 2004, 12:30
Ce-i corect e corect :), dar tonul e ceva mai scump si il consum mai rar. La salata de peste merge si macrou afumat, batog…

Utilizator
2nd February 2004, 12:34
Si apropos de ceea ce ma intrebai la un alt topic; sentiment national implica si aprecierea bucatelor traditionale, asa cum faci tu aici printre altele :)

vasile314tzurka
2nd February 2004, 12:49
bucataria romaneasca e una de sinteza si nu prea exista bucate romanesti create aici. am preluat in general cam tot si am adaptat. asta nu inseamna ca nu avem lucruri rafinate sau excelente.

vasile314tzurka
2nd February 2004, 12:50
Ce-i corect e corect :), dar tonul e ceva mai scump si il consum mai rar. La salata de peste merge si macrou afumat, batog…

e 19.000 o cutie de ton in "suc propriu" la mega image:)

Utilizator
2nd February 2004, 13:04
Stiu, am mai luat si eu, dar e vorba de ton “maruntit” care nu prea merge in salata, eventual pe paine sau frecat cu unt, lamaie si masline.

vasile314tzurka
2nd February 2004, 13:10
merge. am prins un transport cu maruntit mai mare:) merge oricum.

Utilizator
2nd February 2004, 13:13
Uite asta n-ai mentionat la inceputul topicului la reguli generale in bucatarie: sa fii optimist, sa faci din ce ai ca iti va iesi bine :)

vasile314tzurka
2nd February 2004, 13:41
reguli sunt multe si le mentionez cind le vine rindul. as scoata o carte cu regulile din bucatarie:)

Utilizator
2nd February 2004, 13:46
Ar fi chiar utila, serios, ceva cu ABCul prepararii mancarurilor. Da’ uite o idee si pentru acest topic: zi daca stii care sunt alimente “bune” care sunt “rele” si la ce…

vasile314tzurka
2nd February 2004, 15:31
o sa incep sa spun la fiecare fel. e destul de dificil sa fac acum un material mare. ar trebui sa sistematizez la greu si mi-e lene, cinstit sa fiu. mai bine cind dau o reteta sa spun ce si cum.

vasile314tzurka
3rd February 2004, 09:58
Spagheti

Ce poate fi mia usor si rapid de facut decit renumitele spagheti dupa care Klaus se da in vint de la venirea lui Napoli la Craiova? Nimic mai usor, dar nu e chiar asa. In primul rind alegeti niste paste de calitate. Pe vremuri barilla lua faina de griu din Bucovina. Acum sunt alti furnizori, noi am ramas cu cele trei nule de Dobrogea. Vedeti ca pe pachet scrie mare numarul de minute care se fierb. Deci puneti la fiert o oala mare cu apa si sare, iar dupa ce da apa in clocot puneti spaghetele si stati cu ochii pe ceas. Asta daca le vreti "al dento" cum spun 'talienii, daca nu gresesc.

Dupa ce fierb puneti-le intr-o strecuratoare incapatoare si dati putin cu apa rece ca sa nu se lipeasca intre ele. Apoi rasturnati-le intr-un castron si amestecati-le cu unt. De aici incolo se duc la masa unde le puteti servi cu un sos preferat (alta reteta) sau cu pesto (cumparati un borcan de la supermarket) si nu uitati de parmezanul de presarat deasupra.

Pofta buna.

Utilizator
3rd February 2004, 10:24
Alte paste ieftine si destul de bune (verificat): Pambac, Delhaisse (se gasesc la Mega Image care e din reteaua de magazine Delhaisse).
Sarea e esentiala la fiert ca sa nu se lipeasca pastele.
Ies bunutze si fara sa fie amestecate cu unt.
Vasile, spune si ceva retete de sosuri, e musai, nu ne lasa asa…Eu de ex. fac un sos rapid de bulion, cu ceapa calita, usturoi, piper, sare. Uneori il mixez cu ketchup/sos de spaghetti. Se pot pune si ceva mirodenii (dafin, cimbru) dupa gust, eu nu folosesc. Mai pun si ceva carnati picantzi/afumatzi (oltenesti, cabanos, chilli-grill de la Angst imi plac mult, merg si prajitzi cu bere apropos) taiatzi in felii mici.

vasile314tzurka
3rd February 2004, 10:26
bunutze e una si di granda e alta:) sosurile au si ele chichirezul lor. cimbrul e prea tare, foloseste oregani. e mai fin mai ales daca e pe baza de brinza.

ia o pauza ca dau si sosurile, dar incearca pesto. e formidabil.:)

Utilizator
3rd February 2004, 10:32
Am incercat, dar e chestia cu pretzul :)

vasile314tzurka
3rd February 2004, 10:36
Sos carbonara

Ai nevoie de costita afumata sau daca esti domn ia bacon bine impanat. Mai trebuie unt oua si cascaval, ceva piper si smintina.

Pui untul la topit si in el asezi cu dragoste costita taiata foarte subtire. Calesti cit sa fie cistita usor transparenta. Stingi cu un pahar de vin alb, mai lasi puti si tii la cald. Intr-un vas bati cu indirjire ouale cu cascaval ras (pune totusi parmezan), piper dupa gust (mie imi place mai mult) si smintina. Amesteci totul in tigaie si mai dai un pic pe foc mic sa se lege sosul. Amesteci tot timpul sa nu se taie smintina. Pui peste spaghetele acum scoase din oala.

vasile314tzurka
3rd February 2004, 10:49
Sos napolitan pentru Klaus:)

Pui in tigaie ulei de masline din cel virgin, nerafinat. Cureti usturoi cit cuprinde, tai foarte fin in felii subtiri incit sa vezi prin ele si le pui in uleiul fierbinte. Le lasi pina devin aurii. Le scoti. Pui ardei rosu iute sa-ti sara maselele, bine tocat. Lasi un pic. Adaugi ceapa si o lasi pina devine sticloasa. Acum pui capere si ansoa taiat dar nu prea mic. Iar lasi sa se prajeasca un pic. Adaugi rosii despielitate si taiate cubulete si lasi pret de vreo cinci minute. Pui acum pasta de tomate si adugi usturoiul prajit, vezi ia din cea fara e-uri daca nu ai in casa. Acum lasi sa fiarba un sfert de ora si amesteca nu te uita la mine. Intre timp pune patrunjel taiat si piper negru. Sareaza dupa gust. Aproape de final nu uita de un paharel de vin alb sec. Lasa sa scada cit doresti si pune peste spagheti.

vasile314tzurka
3rd February 2004, 10:52
Sos Alfredo

E cel mai simplu. Pui niste unt la topit. Separat freci smintina cu un galbenus si patrunjel tocat. Pune parmezan cit cuprinde, dar sa curga inca. Sare piper dupa gust. Se adauga in untul topit fara sa fiarba si apoi pune peste paste. Simplu, nu?

vasile314tzurka
3rd February 2004, 11:10
Sos la greu

Iei carne macra de vita, ar fi bine de vitel daca macelarul preferat nu te minte. O toci fin. Pui la incins o tigaie larga cu ceva unt. Cind untul s-a topit pune usturoi fin taiat si ceapa alba foarte marunt tocata. Lasi sa se faca ceapa transparenta. Adaugi carnea si o amesteci sa se inalbeasca. Pui putina zeama de carne sa nu se prajeasca pra tare si lasi la scazut. Dupa ce s-a facut o scoti si o pui deoparte. In zeama ramasa spargi niste ardei iuti, ardei grasi, si rosii despielitate. Pui un pahar de vin alb, neaparat, si lasi un pic sa fiarba. Adaugi bulion sau suc de rosii cu condimente. Piper, oregani, o foaie de dafin, enimbahar pisat. Adaugi carnea si amesteci bine. Trebuie sa iasa un sos nu prea dens dar nici apa chioara. Il lasi sa scada convenabil si pui peste spagheti.

vasile314tzurka
3rd February 2004, 11:11
Am incercat, dar e chestia cu pretzul :)

stiu. pesto are un pret prohibitiv. se poate face dar e munca multa. o sa dau si o reteta de pesto dar mai la primavara sa iasa busuiocul ca acum n-ai cu ce:)

DJ Klaus
4th February 2004, 10:44
Sos napolitan pentru Klaus:)

.

Vasea, iti multumesc pt reteta de spagheti si pt sos dar eu nu consum decat crap la gratar (facut musai in curte si lasat capul pestelui sa afume stelistii aaaa vecinii ) si antricot de manzat (tot gratar) evident cu un pahar de vin rosu ! /hello

Cipangoo
4th February 2004, 11:13
Vasile, ce zici de ceva retete pentru aer liber. Campenesti ca sa zic asa.

vasile314tzurka
4th February 2004, 12:20
miine:))) dupa cum spunea pastorel "bucatar inveti sa fii, grataragiu te nasti"

vasile314tzurka
4th February 2004, 12:26
Vasea, iti multumesc pt reteta de spagheti si pt sos dar eu nu consum decat crap la gratar (facut musai in curte si lasat capul pestelui sa afume stelistii aaaa vecinii ) si antricot de manzat (tot gratar) evident cu un pahar de vin rosu ! /hello

ehehe, nepoate, dupa cum spunea si nemuritorul gambeta, craiova de la capul crapului s'mpute:) pardon, afuma:)

antricot zici tu? minzat? stai sa ajungi mataluta in cele americi sa vezi ce cotlete au aia. de juma de kil portia si iti recomand sa le ceri "rare" si sigur iti va placea:)

vasile314tzurka
4th February 2004, 12:35
sa nu uit. cei care fac gratar in general nu stiu ca unlele lucruri sunt delicioase la gratar deci ceva sfaturi:

- aveti grija sa frecati gratarul dupa ce a fost curatat cu o jumatate de ceapa muiata in ulei.
- nu plecati numai cu carnea de gratar, incercati sa luaiti ceva ciuperci, ceapa mai multa si usturoi. nici rosiile sau ardeii grasi nu fac o figura rea la gratar.
- puneti jumatati de ceapa si lasati-le sa se arda pe toate partile. nu am spus " sa se arda de tot":)
- puneti capatini de usturoi in jar. tot asa ca mai sus. nu degeaba usturoiul se numeste vanilia saracului.
- luati ciuperci cu palaria mare. rupetile cozile si puneti palariile goale pe gratar. cozile le folositi la frigarui. in palariile goale puneti putin unt un pic de coniac si patrunjel tocat. lasati sa se stringa zeama dar sa nu fie foarte moi.
- ardeii nu-i lasati prea mult sa nu devina ardei copti.
- rosiile se pun intregi sau taiate pe jumatate. sa fie cit mai mari.
- se mai pot pune cartofi in jar sa se coaca si felii de vinete la gratinat.

despre cum se pune carnea la gratar alta data, dar micii sa stiti ca nu se fac decit pe trei parti nu pe patru.

gigel_bucur
4th February 2004, 18:12
vasile, ce parere ai de dovlecei pe gratar? feliati, bineinteles:)
cu ciupercile alea ma facusi sa-mi ploua-n gura, deh, gurmandul din mine...

vasile314tzurka
5th February 2004, 09:17
merg si dovleceii si zuchini si altele pe care trebuie sa le descoperiti voi. nimic mai simplu sa incerci la un gratar diferite lucruri.

JJ
5th February 2004, 09:52
Hotarat, asta e un subiect pe care trebuie sa dau "ignore", desi e cam greu. Intru pe forum doar de la munca, si citind astea mi s-a facut deja o foame...

vasile314tzurka
5th February 2004, 09:55
eu sunt la dieta, asa ca mai bine scriu decit sa maninc. of:(

vasile314tzurka
5th February 2004, 10:18
Mititei

Iei carne grasa de vaca. E de preferat ceva ceafa. O despilitezi cu atentie si o dai prin masina de doua ori cit sa fie fina. O framinti cu putin bicarbonat, cam o jumatate de lingurita rasa la un kil de carne tocata. Pui sare piper si zeama de carne rece si zeama de usturoi. asta se obtine din usturi pisat bine si dat prin sita. sa nu fie bucati de usturoi inauntru ca se strica si da gust rau. se framinta cu indirjire pina "aluatul" devine pufos. Se da la rece pret de o zi. Se scoate si se mai framinta putin cu ceva zeama de carne sa fie mai moale, dar atentie, sa nu curga:)

te speli pe mini si pregatesti o starchina incapatoare cu apa linga tine. umezesti un fund de lemn si incepi sa formezi mititeii. inmoi miinile in apa si il faci pe fiecare dupa pofta dar sa nu fie prae gros si nici prea subtire.:) intre timp cineva a incins gratarul cum trebuie si dai micii la facut. se fac pe trei parti, sa fie rumeni bine pe dinafara dar mustosi inauntru. se servesc fierbinti cu ardei iute de cel verde usor amarui. altii rpefera mustarul. nu se face. nu va incurcati cu salate si cartofi prajiti. doar o bere rece de pils merge ca insotire.

pofta buna.

vasile314tzurka
5th February 2004, 10:22
unii pun la mici si alte mirodenii. va sfatuiesc sa nu. ajunge usturoiul si putin piper. cine prefera mai picant poate sa puna ardei rosu pisat, dar e pacat. verdeturi de tot soiul pun arabii si ala e kebab. nu e cazul.

altii pun si carne de porc, dar nu facem jumari aici. sau de oaie si atunci iti trebuie un vin alb cit mai sec. sau rosu, dar reteta e doar cu vaca.

vasile314tzurka
5th February 2004, 10:33
sfat pentru gratar.

- folositi un amestec de carbuni de lemn cu lemne. carbunii tin mai mult e adevarat, dar nu dau acelasi gust ca jarul de lemne, net superior.

- daca puneti lemn sa nu fie din soiul rasinoaselor. ard prea repede si dau si gust prost

- gratarul sa fie bine curatat si bine ars. altfel riscati sa se lipeasca carnea sau micii de metal

- nu uitati sa-l frecati mereu cu o jumatate de ceapa inmuiata in ulei. da un strat protector si gust bun.

- aveti linga voi la gratar un castron cu apa pentru a opri focul iscat de grasimea care curge pe jar. carnea trebuie facuta nu arsa.

- o unealta indispensabila este o bucata de carton cit mai rigid, pentru a atita focul si de a revigora jarul.

- atentie mare la ce puneti pe gratar in functie de foc. unele se pun cu jarul mai fierbinte, altele cu jarul mai domol. din carton reglati totul. oricum fara experienta e greu de dat reguli. incercati si va veti prinde, altfel...

Utilizator
6th February 2004, 12:00
Azi ne-ai lasat nemacati Vasile :), macar o reteta de sandwich ceva…:)

vasile314tzurka
6th February 2004, 12:12
La cererea utilizatorului:)

Sandwich cu somon afumat.

Pare simplu dar nu e. Faci rost de bagheta ca la mama ei acasa. Vezi si de niste file de somon afumat. Prajesti feliiile de bagheta taiate subtire. Le pui fierbinti pe masa. Pui la indemina consumatorilor unt din cel adevarat, adica galben, si niste brinza philadelphia. Scoti vodca Absolut din congelator si o pui la indemina. Combinatia e simpla. Ungi felia de piine cu unt sau brinza asezi pe ea somonul afumat si mesteci. intre timp la tv e craiova steaua, pe alt post, dinamo cu rapid. dupa ce ai inghitit iei o dusca de vodca absoluta. si tot asa pina uiti ca mai e meci la tv...

Utilizator
6th February 2004, 12:18
Multumesc, multumesc, am primit ce-am dorit: citesc si inghit in sec, citesc si inghit in sec…as prefera vorba poetului “mananc si plang, mananc si plang…” :)
Cadrul in care ai plasat sandwichul nu-mi surade, la ce zici tu merge bere cu “bomboane agricole”, unde mai pui ca trebuie sa astept o etapa cu steaua-craiova si dinamo-rapid simultane la TV, ceea ce ma duce cu gandul ca n-o sa mananc prea curand sanwichul cu somon…raman la cel cu branza…:)

vasile314tzurka
6th February 2004, 12:20
dragule, nu trebuie sa astepti meciul ci sa incerci reteta. cu unt e clasica, dar cu brinza e bestiala:) si nu strica bunatate de reteta cu alte bauturi. vodca e ceeea ce se cere. si nu oricum ci scoasa de la congelator dupa ce a stat acolo o zi. sa vezi numai cum curge:) zici ca-i ulei nu alta:)

Utilizator
6th February 2004, 13:27
Promit s-o incerc :)

gigel_bucur
6th February 2004, 16:30
...vodca e ceeea ce se cere. si nu oricum ci scoasa de la congelator dupa ce a stat acolo o zi. sa vezi numai cum curge:) zici ca-i ulei nu alta:)

subscriu la vodca rece :)
de cand ai deschis "bucataria" a inceput si nevasta-mea sa intre pe forum.
baga si ceva retete chinezesti, please.
sa nu uiti de ciorba de burta, putina lume se pricepe s-o faca k lumea.

vasile314tzurka
7th February 2004, 13:13
Ciorba de burta

Cumperi o burta de vaca. Sa fie alba ca neaua ca sa nu munceti cu tarite s-o cureti. Mai iei si niste oare de vitel si-l rogi pe macelar sa le sparga. N-ar fi rau sa fie cu maduva si neaparat genunchiul. Pui in sacosa si o telina frumoasa, doi morcovi, partrunjel radacina si frunze, pastirnac, doua cepe mari si neparat usturoi. Piper boabe si ardei iuti ai acasa.

Oparasti burta si o speli cu apa rece. Pui intr-o oala mare oasele sparte pe fund si burta rulata deasupra. Lasi sa fiarba cu sare la foc mic vreo 6 ore. Cu vreo jumatate de oara mai 'nainte pui radacinoasele taiate in bucati mari, ceapa, piperul si cateii de usturoi la fiert. Lasi sa fiarba bine. Strecori zeama. Burta fiarta o tai fisii lungi de 4-5 cm si late de un deget. Desprenzi carnea de pe oase si scoti maduva. Le pui pe toate in zeama si iar pui la fiert. Iei o strachibna, spargi citeva oua, adaugi smintina si bati bine. Pui si o lingura doua de zeama in compozitia asta sa nu se taie. O adaugi in oala incet amestecind cu lingura de lemn.

Dai la masa cu insotire de smintina, mujdei foarte fin de usturoi, ardei iute si otet. Totul se drege dupa gustul omului. E bine de servit la zori de zi ca sa se trezeasca gigel_bucur si klaus care dupa atitea beri au inceput sa tina cu Dinamo:)

Pofta buna

p.s. am vazut la Targul Mures ca in ciorba dai de ochiuri. Reteta e simpla. Pui intr-o tigaie zeama din ciorba si ceva otet si dai in clocot. Faci focul foarte mic si dai drumul la oaua cu grija. Cind sunt gata le iei cu spumuitorul si le asezi in strachinile de ciorba. Pui ciorba cu grija inauntru si dai la masa.

inter
7th February 2004, 13:21
mestere e gata ciorba?
putem veni la masa? contracost bineinteles :p

vasile314tzurka
7th February 2004, 13:22
maitre, cu draga inima. reteta e gata:) ciorba mai incolo. acasa o sa fac cind ajung o ciorba de vacuta. am lasat deja carnea in apa rece. o sa mai fac si o varza cu scaricica:)

inter
7th February 2004, 13:35
:D:D:D , nevastamea va avea o zi "neagra" azi daca nu face ciorbica :D:D

vasile314tzurka
7th February 2004, 13:38
de ce nu o faci tu? barbatii in general fac prostia sa se lase "hraniti" de femei. asta e diferenta intre hrana si mincare. gateste-ti, nu astepta inventii si scuze:)

inter
7th February 2004, 13:46
n-am timp , ma ocup de junior :p

vasile314tzurka
7th February 2004, 13:49
aha. inteleg. inseamna ca sunteti doi barbati flaminzi in casa:)

inter
7th February 2004, 13:55
3 :yeah: :yeah: (dar de fapt ai dreptate, juniorul la cei 2 ani e inca adolescent :ok: )

vasile314tzurka
7th February 2004, 13:57
sa fiti sanatosi si sa va invatati minte:) o sa fac la un moment dat o masa pentru forumisti. esti pe lista sa nu uiti:)

inter
7th February 2004, 14:02
mercic

baubau
7th February 2004, 17:51
Dar o reteta de napolitane belgiene (gofre) ne dai?

vasile314tzurka
8th February 2004, 10:55
cum nu am facut asa ceva vreodata am cautat constiincios pe google:

http://www.aufeminin.com/cuisine/boitearecettes/fiche__RecetteID=754.html
http://recettes.1001delices.net/desserts/inclassables/gaufre_r631.html
http://www.recettes.supertoinette.com/recette_gaufre.html
http://users.skynet.be/la_cuisine_belge/gaufre_de_liege.htm

atentie!!! se scrie gaufre in "belgiana":)

vasile314tzurka
9th February 2004, 09:52
Crap la cuptor

Cauta un crap maricel cit sa intre in tava. Ai grija ca ochii sa-i fie vii si lucitori, "urechile" roz si cind apesi cu deshtu', carnea sa fie elastica. Il cureti bine de solzi si maruntaie. Iei ceapa rosii ardei gras, ardei iute, frunze de telina si te lat marunt. mai pui boabe de piper sfarimate si o frunza de dafin. Umpli burta crapului cu compozitia. Iei niste betigase de lemn si pui in tava ca sa nu se prinda pestele. Asezi craptul umplut pe burta, il ungi din belsug cu ulei de masline si dai la cuptor la foc mic. Din cind in cind iei cu lingura zeama lasata si ungi crapul. Cind e aproape gata, cam juma de ora minim in functie de "monstru", il uzi cu un pahar de vin alb. Tot din acea cu care o sa-l insotesti la masa. Cir sta el la cuptor tu nu sta de pomana. Piseaza usturoi, taie marunt un ardei iute rosu si fa-i o zeama. Merge la el si o mamaliguta moale, dina aia care o tot mesteci cit sta la fiert. Dupa ce l-ai udat cu vin il mia lasi sa prinda o culoare frumoasa la un foc iute. Acum e gata.

Pofta buna.

p.s. nu te osteni cu marafeturi de tip cartofi la asa ceva. presa-l numai cu niste frunze tocate de patrunjel.

vasile314tzurka
10th February 2004, 09:11
Salata de cruditati

Trebuie sa faci rost de telina, sfecla, ridiche neagra, hrean, doua mere, oua, maioneza si mustar. Razi pe razatorea mica radacinoasele si merele. Amesteci cu maioneza si mustar. Poti sa pui, daca vrei sfecla la cuptor si sa o razi coapta. Dac vrei sa nu iasa prea iute nu pune prea mult hrean si ridiche. Ouale fierte tari le poti folosi la ornat sau le tai cubulete si le pui in compozitie. Dai la rece si servesti ca aperitiv pe foi de salata verde.

Pofta buna.

Utilizator
10th February 2004, 10:12
Buna salata Vasile, eu o faceam mai simpla dar m-ai convins, zilele astea tre’ sa urmez reteta ta.
Da’ ai dat Ciorba de burta, da si o Tuzlama ca poate-ti mai ramane ceva burta si nu stii ce sa faci cu ea.

Utilizator
10th February 2004, 10:15
Postul asta il fac pentru ca ajunsesem la fatidicul numar 666, vreau sa trec de el…:)

vasile314tzurka
10th February 2004, 10:20
si taman la mine-n bucatarie te gasisi sa treci de piaza rea:)

Utilizator
10th February 2004, 11:07
Pai la tine l-am atins, ca-mi facusi pofta de o tuzlama, n-am mai mancat de mult…:)…si-am zis ca daca aici m-a prins, tot aici sa-l lepad :)

vasile314tzurka
10th February 2004, 11:28
tuslamaua e ca ciorba de burta, numai ca e scazuta rau si cu usturoi din belsug:)

pe scurt faci ca la ciorba de burta cu fiertul, dar dupa ce scoti burta si oasele lasi sa scada zeama sa fie ca o crema. tai burrta si carnea de pe oase si le pui in zeama. la tuslamaua regala inainte de a pune totul in zeama strecurata si data bine cu usturoi, treci bucatile de carne prin untul dintr-o tigaie, unde le prajesti dupa gust, dar nu prea mult. zeama ramasa se poate altoi cu putina faina sa ingroase sosul. cam asta e.

Utilizator
10th February 2004, 11:30
Multzam vasile, stiam eu ca tre sa pui faina, e cam ca la ciulama :)

vasile314tzurka
10th February 2004, 11:32
eu am renuntat la sosurile cu faina. e adevarat ca nu toate merg fara, dar asa e la dieta. incerci sa ingrosi cu ce poti. mai o telina data prin sita, mai o brinza de aia mucegaita. mde.

Utilizator
10th February 2004, 11:45
s-avem pardon, branza aia mucegaita e buna asa cruda, n-o amesteca cu nimic, e pacat, eventual cu un Cabernet daca ai prin preajma :)

vasile314tzurka
10th February 2004, 11:48
mde. nu e vorba de stricat ci de inobilat. ia vezi cum ii sta unui muschi de vaca la gratar, facut in singe, cu un sos de asta cu brinza mucegaita si dupa aia imi spui daca l-am stricat au ba:)

Utilizator
10th February 2004, 11:52
Asa daaaa, da’ nu in sosuri ca substitut de faina ca e pacat :)

vasile314tzurka
10th February 2004, 11:57
mde, eu ce sa spun. aia e ca nu e substitut si nici sosul ala nu mai e ca originalul:)

Utilizator
10th February 2004, 12:03
Cedez bibicule, ca la bucatariseli esti Ph.D….o sa testez la momentul oportun retzeta cu branza mucegaita :)

vasile314tzurka
11th February 2004, 10:11
Diverse umplute

Vezi reteta de sarmale si fa o umplutura asemanatoare dar nu asa de grasa. Combina carnea jumate jumate, porc vita. Nici afumatura nu ar trebui. In rest procedeaza la fel. Acum pregateste niste ardei gras, praz gros, ceapa, rosii, vinete si cam atit. Ardeii ramin fara cotor, rosiile, ceapa si vinetele fara miez. La praz lasi niste cilindri numai. Tot ce ai scos din zarzavaturi tragi maruntit la tigaie pina se inmoaie. amesteci cu compozitia. Umpli tot. Pui din nou tigaia in functiune si prajesti usor ardeii. Asezi totul intr-o cratita incapatoare, pui capacele la rosii, vinete si ardei, tot din rosii, si adaugi zeama de carne si ulei de masline sa acoperi. Dai la cuptor la foc mic si lasi pina scade bine. Dai un pic de foc mai iute si nu uita de un pahar de vin ald demisec. Servesti cu smintina si cu un traminer. La vinuri albe prefer jidveiul.

Pofta Buna.

Utilizator
11th February 2004, 13:30
Vasile m-ai zapacit cu Diversele umplute, am facut greseala sa intru amu’ la pranz pe aici si din gura mi-a tasnit instantaneu un izvor vijelios de apa, ochii au iesit discret ca la melc, iar stomacul a fugit spre sira spinarii in cautare de refugiu…da si tu retzete de sticksuri, grisine, biscuitzi acompaniate de pahare de apa seaca :)

vasile314tzurka
12th February 2004, 13:39
Clatite

Reteta de baza spune cam asa: un pahar de lapte, o ceasca de faina, doua oua, doua lingurite de zahar, un praf de sare, gem dulceata pentru umplutura si ceva unt sau ulei pentru tigaie.

Faci din lapte, faina, zahar, sare si oua un aluat de consistenta smintinii. Il lasi un pic sa dospeasca. Intre timp pui tigaia la incins. Trebuie sa fie o tigaie usoara nu prea mare. Ai la indemina o cana in care scurgi unsoarea incinsa. Iei un polonic nu prea mare si torni in tigaie avind grija ca printr-o miscare abila sa acoperiti toata suprafata cu o pelicula fina de aluat. Se lasa nu prea mult ca sa nu se arda si se intoarce. Cei mai iscusiti arunca clatita si o prind pe cealalta fata. Se pune pe o farfurie incalzita. Se toarna unsoarea, se incinge iar se scurge si se repeta operatiunile pina se termina aluatul. Dupa aia se ia bucata cu bucata se unge cu gem sau dulceata se ruleaza si se maninca. Asta e baza.

Dar daca vreti clatite pentru alt soi de umpluturi, de exemplu carne, nu mai puneti zahar si in loc de lapte puneti bere. Se pot face clatite un pic mai groase nu stit de fine ca pentru dulceturi. Astea folosesc si la umplut cu urda amestecata cu marar, sau la torturi de clatite cu diverse: zacusca, sunca, brinza de tot soiul, in straturi alternative. Daca pui carne ai grija sa o prajesti inainte cu ceapa si mirodenii. Dupa ce ai terminat tortul il acoperi cu unt topit si smintina.

Daca ai de gind sa o faci di granda poti pune clatitele rulate cu capetele indoite, ca sa nu curga umplutura, intr-o tava. amesteca putina smintina cu un ou bine batut (si cu zahar daca sunt umplute cu gem) si toarna sosul deasupra. Pune bucati mici de unt peste ele si da la cuptor pina prind crusta. Acelasi lucru se poate face si cu alte umpluturi in tavi personale din ceramica rezistenta la foc.

Mai exista varianta de clatite princiare unde bati albusul spuma si-l incorporezi. Mai pui praf de vanilie. Acestea se fac extrem de subtiri, se prajesc numai in unt si numai pe o singura parte. Se servesc stropite cu coniac fin sau lichiorul preferat si cu inghetata alaturi.

Pofta buna.

DJ Klaus
12th February 2004, 14:03
Vasea , care-i reteta ta favorita cu ciuperci! Am kef sa mananc niste ciuperci deseara si sunt dispus sa "risk" ceva din bucataria ta :)

vasile314tzurka
12th February 2004, 14:49
ceva foarte simplu

daca ai cuptor fa asa:

curata ciupercile si scoate-le cozile pe care le tai marunt. pune capacele in tava sau in ceva care tine la cuptor. ia niste brinza, prefer parmezan, amesteca cu cozile taiate si umple ciupercile. Picura pe fiecare ceva ulei de masline si putin in tava. Pune si o jumatate de pahar de vin cu boabe de piper sparte si da la cuptor. lasa-le pina se topeste permezanul si ciupercile sunt inca tarisoare. scoate si maninca cu vinul care l-ai pus la ciuperci. eu prefer un sec de jidvei, dar mai degraba o feteasca decit un riesling:) pofta buna.

vasile314tzurka
12th February 2004, 15:14
Ciuperci la tigaie

Cum e seara si nu prea ai chef sa mergi la piata vezi numai sa ai niste vin alb la indemina. Cureti ciupercile de pielita si le toci maruntel. Pui in tigaie niste unt la topit dar sa nu se inegreasca. Focul mic, vorba lui M. Spaga:) Toci o ceapa mica si niste catei de usturoi si le pui in untul incins. Cind ceapa e sticloasa pui si ciupercile, piper pisat, o frunza de dafin si un pic de vegeta. Lasi un pic ciupercile la gratinat si stingi cu o jumatate de pahar si lasi tot la foc mic cu capacul deasupra. Nu sta degeaba. Iei niste smintina si o amesteci bine cu niste sare si un pic de vin. Cind ciupercile sunt aproape gata pui cu grija smintina amestecind sa nu se taie. Merge tot cu vin alb.

Pofta buna

vasile314tzurka
12th February 2004, 15:16
Cel mai simplu e sa le pui intr-o tigaie de teflon fara nimic si sa le asi sa se inmoaie. La final le stropesti cu un coniac bun le scoti si le halesti tot cu un jidvei parerea mea:)

Mai vrei? Am si altele mai elaborate, dar tine minte ca ciupercile se pot minca crude.

vasile314tzurka
12th February 2004, 15:19
La reteta de la tigaie poti in loc de smintina sa pui ceva mai mult vin si mai multa ceapa si la final pui marar tocat fin. ceapa o poti inlocui cu succes cu praz, dar pentru asta trebuie sa oparesti prazul ianinte de a-l pune in tigaie. prazul se taie felii subtiri dupa ce a fost oparit.

vasile314tzurka
12th February 2004, 15:24
am multe retete cu ciuperci dar o sa le spun pe rind:) reteta mea favorita nu ajunge la gatit. le maninc asa cum sunt, doar le spal inainte:)

DJ Klaus
12th February 2004, 16:55
ceva foarte simplu

daca ai cuptor fa asa:

curata ciupercile si scoate-le cozile pe care le tai marunt. pune capacele in tava sau in ceva care tine la cuptor. ia niste brinza, prefer parmezan, amesteca cu cozile taiate si umple ciupercile. Picura pe fiecare ceva ulei de masline si putin in tava. Pune si o jumatate de pahar de vin cu boabe de piper sparte si da la cuptor. lasa-le pina se topeste permezanul si ciupercile sunt inca tarisoare. scoate si maninca cu vinul care l-ai pus la ciuperci. eu prefer un sec de jidvei, dar mai degraba o feteasca decit un riesling:) pofta buna.
yummy ... asta cu parmezanu' cred ca am sa o incerc. :ok: .. am o sticla de "vinul; cavalerului" !crezi ca merge fara jidvei ?

vasile314tzurka
12th February 2004, 16:57
ar fi bine sa fie demisec spre sec. alb. merge si rosu nu e bai mare:)

DJ Klaus
12th February 2004, 17:58
am multe retete cu ciuperci dar o sa le spun pe rind:) reteta mea favorita nu ajunge la gatit. le maninc asa cum sunt, doar le spal inainte:)
sa stii ca le-am printat ... am voie sau trebuie drepturi de autor.. ? nu de alta dar poate le foloseste si soacra-mea! :)

vasile314tzurka
12th February 2004, 17:59
nu e nici-o problema. drepturile de autor le platesti in vin... la anul care vine:)

vasile314tzurka
13th February 2004, 13:01
Crema de zahar ars

Se ia o cratita unde sa incapa leget un litru jumate de compozitie. Pui zahar si il caramelizezi avind grija ca zaharul caramelizat sa ajunga pe peretii vasului cit mai sus. Caramelizarea se face punind cratita pe foc si amestecind pina cind zaharul capata culoarea brun. Pui cratita la rece.

Iei cinci oua, cinci linguri de zahar si un litru de lapte si le amesteci (mai intii freci bine zaharul cu ouale). Mai pui coaja de lamiie rasa si vanilie. Merg si citeva picaturi de esenta de rom. Amesteci bine si torni in cratita racita. Dai la cuptor (ai grija sa fie deja incins) pina prinde o frumoasa crusta auriu inchis. Cam trei sferturi de ora. Pui la rece.

Pofta buna.

vasile314tzurka
14th February 2004, 12:18
Ciorba de perisoare.

Iti trebuie cam jumatate de kilogram de carne de vaca, o ceasca de orez bine spalat, doua oua, doua cepe nu prea mari, pastirnac, patrunjel si verde si radacina, telina, morcov, ardei gras si iute, una doua lamii, sare si piper.

Cureti bine carnea de pielite si o dai prin masina cu ceapa de doua ori. Tai patrunjel verde foarte fin si amesteci cu compozitia. Mai pui doua oua sa lege, orezul, sare si piper dupa gust. Amesteci bine si pui la rece. tai zarzavatul, radacinile cubulete, ceapa marunt si ardeii tot asa. Pui la inabusit cu ulei. Adaugi apa si lasi sa fiarba. Scioti carnea si rotunjesti perisoarele. Tot asa ca la mici. Inmoi miinile in apa, faci o galusca de perisoara si pui deoparte. Cind apa da in clocot, faci focul mic si pui perisoarele. Lasi sa fiarba la foc mic pina acestea sunt gara. Pui zeama de la o lamiie sau dioua dupa gust, patrunjel tocat si gata e de dus la masa.

Pofta buna.

Dorin
14th February 2004, 19:26
Gata , iar mi s-a facut foame! O intrebare : Se transmite program de gatit cu Jamie Oliver in Romania? :yeah: Dorin

vasile314tzurka
15th February 2004, 12:34
nu. exusta unul al lui anton roman, mai mult etnologic. mai vezi si pe discovery la rex hunt un bucatar australian, cred, care da tetete de peste. este extraordinar.

Dorin
15th February 2004, 16:59
Aici e inflatie de programe de gatit. Acum citiva ani era Floyd care si mai pilea in timpul gatitului care era cel mai bun dar Jamie este formidabil . Gateste simplu si extrem de gustos. Are 27 de ani , e un pic peltic dar toata lumea il iubeste.Are si program pe scena cu mii de spectatori(spectatoare mai ales ). http://www.jamieoliver.net/diary/index.html Aici e pagina lui.Rex Hunt il vad bineinteles. :yeah: Dorin

vasile314tzurka
16th February 2004, 19:06
bun situl dar am citit despre puiul fript si pomenea de unt. mare greseala. un pui bine facut se face cu untura, iar nu cu unt care doar usuca si nu da o culoare apetisanta. cel mai bine il pui la cuptor cu oarece lucruri aromate, eu prefer cimbrul rozmarinului, si il ungi bine cu untura. dupa aia ai grija sa tot il ungi pina se face. totul la foc mic si numai la urma dai un foc iute destinat pielii sa fie crocante. altfel se usuca. mde:)

Dorin
16th February 2004, 19:35
Curios dar untura nu se foloseste niciodata in retetele vestice. Unt , margarina sau ulei (de masline adesea) :yeah: Dorin

vasile314tzurka
16th February 2004, 19:41
uleiul de masline e cel mai bun. margarina mai merge. untul nu e bun decit la sosuri calde. din pacate nu mai am cartea lui pastorel unde era o poveste intreaga despre pui, unt si untura. pe scurt era un client care preamarea puiul facut in unt. pastorel se duce la cuhnie si ce sa vezi. puiul bine mersi era facut cu untura. "nu ma spuneti lu' conasu'. oricum il dau la sfirsit cu putin unt ca sa fie cum zice 'mnealui". mde. dintre "unturi" cea mai buna e cea de gisca:)

vasile314tzurka
17th February 2004, 08:27
"Sufleu" de conopida

Asta imi place mie cel mai mult. iei o conopida alba si ai grifa sa nu aiba pete. Scoti frunzele, o desfaci in "buchete" si pui intr-o oala la fiert cu sare. Intre timp bati doua oua cu smintina si razi brinza. Pui un praf de piper si amesteci bine. iei o forma o tapetezi cu unt si o dai cu pesmet foarte fin, daca nu ai foloseste faina, dar nu mai e acelasi lucru. Incerci conopida sa fie fiarta dar nu foarte mult. O scurgi si o asezi in forma. Pui bucatele de unt si tori peste ea sosul. dai la cuptor si lasi pina se face o crusta frumoasa auriu inchis deasupra.

Pofta buna.

vasile314tzurka
18th February 2004, 16:30
Papanasi

Fierti

Se amesteca 250 gr. de brinza de vaci mai grasa cu 3-4 linguri de gris, doua oua, o lingurita de zahar, coaja rasa de lamiie si-un praf de sare. Se fac din aceasta compozitie sfere cam cit o nuca. Se apasa cu degetul pe mijloc sa se formeze un locas de pus zahar. Se pun la fiert in apa clocotita cu sare. Când se ridica deasupra se iau cu o spumiera si se scurg bine. Se servesc imediat , cu smintina sau unt topit si zahăr, dulceata sau miere deasupra.

Prajiti

cam acelasi lucru numai ca in loc de gris folosesti faina. Prajesti in ulei sau unt (mai bine) topit. se servesc cu smintina si dulceata. nu prea merge cu zahar.

vasile314tzurka
19th February 2004, 07:48
Cornulete

Spunea Dorin ca pe la el p'acolo nu s-a pomenit de folosirea unturii. Eu o sa va povestesc de folosirea osinzei. Este grasime din interior, alba si fina, care se foloseste la cornulete. E adevarat ca se pot face si cu unt sau margarina, dar nu mai e aceeasi poveste. Se alege osinza buna, proaspata, alba ca neaua si fara miros. Se face un aluat cu un sfert de kilogram de osinza vreu trei aptru linguri de zahar, apa, ou, faina cit cuprinde sa fie moale, doua linguri de otet si un praf de sare. Se tine aluatul la frigider vreo ora macar. Se scoate se intinde o foaie si se taie patrate sau triunghiuri dupa cum te pricepi mai bine. Pui in ele dulceata, rahat sau nuca pisata cu dulceata, le rulezi si le pui pe o tava care a fost unsa cu unt si tapetata cu faina. Se dau la cuptor la foc iute pina se fac, dar nu se ard. cind sint scoase din cuptor dati cu sita plina de zahar pudra vanilat peste ele. Se servesc reci.

Pofta buna

vasile314tzurka
24th February 2004, 10:18
Ciorba de praz

Folositi numai partea alba de la praz, dupa cum v-am mai spus. Taiati-o in bucati cam de 2 cm. lungime. Cam 5-6 bucati de paz ca sa dea aroma. Taiati si o ceapa mare foarte fin. Puneti totul intr-o oala unde untul e deja topit. Cind totul a devenit translucid adaugati cam o jumatate de kilogram de cartofi taiati cubulete si un pahar de vin alb sec. Se fierbe pret de un ceas. Adaugati piper, preferabil alb, sare si dupa ce a fiert bine dati totul prin sita. Serviti cu frunze de patrunjel deasupra. Se pot face si crutoate. daca mincati de post folositi ulei de masline.

Pofta buna

vasile314tzurka
24th February 2004, 10:22
Praz cu masline

Desarati maslinele. Taiati prazul si il opariti. Puneti la incins uleiul si adaugati prazul. Il lasati pina se face ca sticla, apoi stingeti cu putina apa. Adaugati piper, dafin, o frunza nu mai mult, sare, putina, maslinele si o lingura de bulion. Amestecati si lasati sa fiarba. Se serveste rece.

Pofta buna.

vasile314tzurka
24th February 2004, 10:27
Praz umplut cu ciuperci

Ciupercile le curatat si le tocati marunt cu cutitul. Luati praz mai gros il taiati in bucati de cam 3-4 cm. Scoateti cu grija mijlocul fiecarei bucati si il tocati ca pe ciuperci. mai tocati niste verdeata, patrunjel, marar, dati un praf de sare si de piper si puneti compozitia la tigaie cu o lingura de ulei pina se inmoaie ciupercile. amestecati sa nu se prinda. Lasati la rece si apoi umpleti prazul. Il dati usor la tigaie si apoi il asezati intr-o cratita cu un pahar de vin alb sec, o lingura de ulei si dati la cuptor. Cind s-a muiat parzul e gata. Dati un pic mai tare focul sa se rumeneasca un pic. NU puneti smintina ca nu-i de post.

Pofta buna

Dorin
24th February 2004, 13:29
Esti mare (si la propriu si la figurat). Retetele cu prazul sint faine si le probez chiar azi.Cea cu ciupercile prima.Fara smantana.Ca slabim.... :yeah: Dorin

rasheedkpenny
24th February 2004, 13:37
Am si eu o rugaminte... postati aceste retete dupa ora 14-15, ca salivez pe la munca degeaba! :)

De unde iei retetele, Vasile?

vasile314tzurka
24th February 2004, 13:38
cele mai multe l-eam facut eu, de aici lipsa de cantitati. le fac din ochi si nu gatesc de doua ori la fel. buninteles, exista retete unde daca nu respecti "mercurialul" ai dat-o-n bara. asa ca...

vasile314tzurka
25th February 2004, 11:57
Tort de nuci

iti trebuie 10 linguri de nuca pisata, incearca fara coji, 10 linguri de zahar, zahar vanilat, esenta rom, doua linguri de faina si doua de cacao, 10 linguri de apa minerala gazoasa, un praf de bicarbonat, 10 oua. amesteci prafoasele bine. pui la fiert apa minerala si faci ca la mamaliga. dupa ce comp[ozitia a fost fiarta o lasi la rece. separi galbenusul de albuse. bati albusele spuma. amesteci galbenusele cu compozitia rece. incepi sa pui cite o lingura de albus batut bine, oricum nu te reclama, si amesteci in asa fel incit compozitia sa se umfle. miscari circulare de jos in sus, ma rog:) tapetezi o forma cu unt si faina si torni compozitia cu grija. dai la cuptor. cind s-a facut, incerci cu paiul sa iasa curat, e gata. lasi la rece ornezi cu frisca si servesti la masa.

Pofta buna.

p.s. ideile imi vin dimineata si le scriu asa ca nu mai deschide acest topic pina pe la 15 te rog:)

vasile314tzurka
26th February 2004, 12:12
Musaca de vinete

Nu luati vinete de la rasheed. alea-s doar de decor. luati unele lungi si subtiri. taiati-le felii si dati pe ele un p[raf de sare. lasati-le o juma de ora sa iasa zeama rea din ele. le spalati bine si le stergeti cu un stergar curat. puneti niste ulei de masline intr-o tigaie si dupa ce sa incinge uleiul dati focul mai mic si puneti vinetele. intoarceti-le si atentie sa nu fie prea moi. carnea trebuie data de doua ori prin masina sa fie fina. poate sa fie de porc de vitel sau piept de pasare. bun si amestecul. caliti o ceapa mare si puneti carnea. apoi piper putina boia, verdeata tocata si sare. mai lasati pina se face carnea. intro forma sau cratita puneti ulei. asezati cu atentie un rind de vinete si puneti compozitia. deasupra puneti restul de felii de vinata. intr-un pahar amestecati o lingurita de bulion si vin. daca e piept de pasare sa fie vin alb. daca e din restul sa fie rosu, dar tot sec. turnati deasupra si apoi mai turnati ulei. dati la cuptor la foc mic si spre final intetiti focul sa prinda culoare.

Pofta buna.

vasile314tzurka
29th February 2004, 14:16
Mincare de cartofi

azi o fac si am luat cartofi rosii taman buni pentru asta. aia albi sunt buni de piure. o sa toc o ceapa si o sa o calesc in ulei atit cit sa fie sticloasa. cartofii se despieliteaza, se taie cuburi marunte si se pun peste ceapa cu ceva apa sa-i acopere. voi toca marunt marunt una sau doau legaturi de marar si le voi pune in cratita. piper, sare, o foie de dafin si astept pina cartofii sunt fierti si scade apa. se da apoi la cuptor pentru aspect comercial. se pot minca si reci.

Pofta buna.

vasile314tzurka
29th February 2004, 14:20
Pilaf de urzici

Mie nu-mi plac urzicile, dar altii sunt inebuniti dupa ele. iei cit cuprinde si le speli cu grija mare. rupi coditele si lasi numai frunzele. dupa ce au fiert se scot se racesc si se toaca la fel ca vinetele. te-ai putea opri aici dupa ce ai pus ceva usturoi pisat bine si un dram de ulei cu citeva picaturi de lamiie. dar vom continua. toci o ceapa si pui la prajit. adaugi orezul bine spalat si ales. amesteci cu grija sa nu se prinda si pui apa, cam de doua ori cit orezul. adaugi si urzicile, piper sare dupa gust. lasi la foc mic sa se umfle orezul. cind e gata fiert (incerci inainte) dai de pe foc. se paote minca si rece.

Pofta buna.

p.s. la mibncarea de cartofi incercati sa serviti alaturi catei de usturoi.

vasile314tzurka
8th March 2004, 10:54
Muschiulet de porc cu cartofi taranesti.

Fierbeti carotfii dupa ce i-ati curatat. Dar doar pe jumatate. Intr-o tigaie incapatoare puneti ceapa ardei la prajit si puneti cartofii apoi sa se rumeneasca un pic, nu prea mult. Luati o tava, puneti muschiuletii si adaugati cartofii. Puneti la foc mic sa se patrunda carnea si apoi la final cind veti face focul iute nu uitati de un pahar de vin rosu.

pofta buna.

vasile314tzurka
9th March 2004, 08:03
File de cod "maresal"

daca nu stiti sa filetati un peste e de preferat sa cumparati gata preparat de la magazin. daca e congelat trebuie facuta toata cantitatea. luati o ceapa si citiva catei de usturoi si tocati marunt de tot. incingeti o bucata de unt in tigaie si caliti usor ceapa. stingeti cu un pahar de vin alb foarte sec. ia frincusa de cotnari ca nu o sa-ti para rau. adaugati pestele taiat in bucati nu prea mici. puneti piper alb si lasati cam un sfert de ora sa se faca. luati o legatura de patrunjel si tocati-o marunt dar fara cozi. puneti si patrunjelul. stoarceti o jumatate de lamiie si mai lasati pina pestele e facut. serviti cald cu acelasi vin.

pofta buna.

vasile314tzurka
9th March 2004, 11:12
peste

nu e foarte simplu de gatit peste, dar sunt citeva lucruri care e bine sa le stiti.

sunt pesti grasi care merg numai la gratar sau marinati cu ceapa si otet (somn, scrumbie). altii sunt slabi si la gratar sunt destul de seci. somonul e bine sa fie ajutat cu oarece grasime daca e file si la gratar doar daca e gras cu piele cu tot.

nu cumparati peste decit daca are ochii stralucitori si carnea revine repede dupa ce a fost apasata cu degetul. uitati-va si la "urechi" sa fie roz.

fileurile luati-le congelate de la firme bune sau de la cineva de incredere.

foarte putine vinuri rosii pot fi servite la peste. eu stiu doar un anjou. cel mult roz si destul de seci.

pestele e mai fad de obicei si trebuie sa pui oarece miresme pe linga, dar delicate nu trufase ca cimbrul.

folositi lamiia cu grija pentru ca e destul de tare ca sa nu mai simti savoarea.

pestii mai slabi pot fi serviti cu sosuri albe ( o sa dau si retete). sau unii pesti se pot prepara "spuma".

pestele se face de obicei repede deci nu-l lasati sa se sfarime sau sa il pierdeti prin tigaie.

carasul se cresteaza transversal de mai multe ori cu un cutit foarte ascutit si se prajeste bine ca sa se calcineze oasele. atentie! nu se arde:)

linul e cel mai bun peste de rasol si ciorba, ceva mai interesant la gust ca pana de somn. nu uitati mujdeiul. faceti mujdeiul cu apa calduta si nu cu ulei la peste. nu uitati sa puneti in el si un pic de ardei iute.

nu orice peste merge cu mujdei. de obicei la rasol de peste gras sau saramura. si numai cu mamaliga. asta din urma sa fie tare nu moale ca e pacat de sos.

daca mai imi aduc aminte mai spun.

DJ Klaus
16th March 2004, 09:55
Vasea, o reteta cu oua de prepelitza ? M-a mancat in ... si am cumparat de curiozitate ! Acu' nu stiu ce sa fac cu ele si nici la ce-s bune da' am auzit ca-s bune

Cipangoo
16th March 2004, 11:41
Daca sunt pescari care prind biban si nu stiu cum sa faca sa-l curete incercati sa-l opariti inainte sau folositi reteta pe care am vazut-o in Delta la un mosneag tare simpatic. Intentia noastra a fost sa prindem stiuca dar nu a fost sa fie. Am prins in schimb vreo 50 de bibani pe care i-am retinut numai ca sa nu ne facem de ras si sa nu zica prietenii ca am batut delta toata dimineata fara sa prindem nimic. Asa ca ne infiintam la ponton cu siragul de bibani. Cand ne vede mosulica incep sa-i straluceasca ochii: "o sa va fac o mancare cum n-ati mai mancat voi de mult" zice. Si cum o sa-i curatati? intreb, stiind din experiente nu tocmai placute ca e nevoie de incapatanare sa iei solzii de pe biban. "las' pe mine" zice mosneagul si se apuca la treaba. Face un foc zdravan din lemn sanatos pana ramane o palma de jar. ia o bucata de tabla si o aseaza pe jar. Curata pestele numai de maruntaie si il aseaza pe tabla. O vreme n-am fost atent la tataie dar dupa vreo jumatate de ora revin la foc si il vad cum tocmai intorcea pestele. Negru. Asa era pe partea pe care statuse. Scrum. Zic: "L-ati uitat" "Nu, e tocmai bun".
Dupa ce s-a facut si pe partea cealalta la fel il ia si il pune pe masa alaturi de mamaliguta vartoasa si de mujdei. Pielea arsa impreuna cu solzii carbonizati se iau foarte usor jos si lasa o carne alba si mustoasa cum nu am mai mancat in viata mea. Spre deosebire de pestele prajit care se usuca acesta pastreaza o aroma excelenta. Incercati... ;)

PS Vasile sper ca nu te superi ca ti-am intrat in bucatarie... N-am murdarit nici o oala... :p

vasile314tzurka
16th March 2004, 17:15
Vasea, o reteta cu oua de prepelitza ? M-a mancat in ... si am cumparat de curiozitate ! Acu' nu stiu ce sa fac cu ele si nici la ce-s bune da' am auzit ca-s bune

is tare bune de marit media la bb2:)
pai ori le fierbi ori le prajesti ochiuri. sunt oua in fond si la urma urmei.:0
am mincat o ciorba de burta cu oua de prepelita ochiiuri la tg mures.

vasile314tzurka
16th March 2004, 17:17
Pielea arsa impreuna cu solzii carbonizati se iau foarte usor jos si lasa o carne alba si mustoasa cum nu am mai mancat in viata mea. Spre deosebire de pestele prajit care se usuca acesta pastreaza o aroma excelenta. Incercati... ;)

PS Vasile sper ca nu te superi ca ti-am intrat in bucatarie... N-am murdarit nici o oala... :p

tot asa se pot coace in lut pina se arde lutul cu solzi cu tot. e similar numai ca se ingroapa in jar.

nici-o suparare ca am treaba de nmu ma vad:)
da-i nainte ca spui bine ce spui:)

vasile314tzurka
18th March 2004, 16:25
Cartofi prajiti

desigur tot poporul srie cum se fac cartofii prajiti, dar nu toata lumea reuseste sa ii faca la fix. reteta e simpla dar "muncitoare":)

se curata cartofii si se taie cam de grosimea degetului mic pe toata lungime cartofului. folositi cartofi rosii mai bine decit albi. puneti-i sa se faca intr-un vas adinc cu mult ulei la un foc nu prea mare. cind se ingalbenesc ii scoateti. scurgeti bine de ulei. cind e de servit la masa incingeti bine de tot uleiul si ii mai puneti odata sa se rumeneasca.

vasile314tzurka
18th March 2004, 16:28
Porumbel, reteta lui Pastorel

iei un hulub decapitat
ales din cei mai grasi, fireste,
scoti penele. cinatuieste
apoi sareaza delicat.

si nu uita un amanunt:
taind, sprea-l inveli, o fina
felie alba de slanina
sa-i pui in cosh si-un pic de unt.

pe urma, cu-n cutit ce taie,
ciopleste cu indemanare
vreo opt sau zece betzisoare
si le asaza in tigaie.

hulubul cel cu unt umplut
pe-acest gratar improvizat
intr-un cuptor va fi lasat
la foc domol si sustinut.

si, ca sa-i tragi din plin folosul,
cand slaninutza s-a prajit,
il scotzi afara negresit,
fara sa uiti sa-i torni si sosul.

cu un vin rosu-n paharel
friptura e o delectare.
deci, iti ureaza pofta mare
al dumitale, Pastorel.

Pastorel Teodoreanu - De re culinaria

ady_azzuro
18th March 2004, 20:14
Ce faci tzurca? Esti talentat la bucatarie dar nu esti cautat? :D
Vrei sa-ti spun eu niste retete arabesti de-ti cade falca? :D
Dar nu cred ca o sa-ti placa, lipsa de porc lasa urme in gust :p

vasile314tzurka
19th March 2004, 06:38
Humus

pe romaneste naut. puneti boabele de neaut in apa de cu seara. a doua zi le puneti la fiert pina se inmoaie. scurgeti bine de zeama ramasa, dar nu o aruncati. pisati nautul dupa preferinta. la arabi se face foarte fin. la greci ceva mai mare. amestecati cu zeama in care a fiert pina cind se face o pasta numai buna de mincat. adugati thina (pasta de susan, se gaseste la megaimage de exemplu), usturoi pisat, un praf de sare si zeama de lamiie. amestecati bine. se serveste cu ulei de masline, un praf de boia iute si frunze de patrunjel tocat. neaparat cu pita arabeasca si bere. merge cu muraturi sau cu ceapa verde.

humusul poate fi folosit si la diferite alte fast-food-uri. de exemplu luati pite arabesti, despicati-le si ungeti-le cu humus. le umpleti cu carne facuta la gratar, felii de muraturi, cartofi prajiti si ce va mai trece prin cap dupa gustul propriu.

proportia de humus si thina depinde de gustul vostru. incercati si va veti da seama cum va prieste. exista si pasta de humus gata facuta, dar din pacate nu vi se da si zeama in care a fiert. aici e secretul. combinatia:)

Pofta buna.

p.s. ady tu ai impresia ca ma framinta cautarile? ia un ceai cu nana si calmeaza-te.

vasile314tzurka
25th March 2004, 16:00
Baked Camel
Yield: 400 servings

Ingredients
1 lg Camel
2 lg Sheep
4 lg Turkeys
20 lg Carps
200 md Sea-Gull Eggs
400 lg Dates
Banana-Leafs

Instructions 1. Cook the eggs, peel them. Scale off the carps. Fill the carps with the dates and the eggs. Fill the turkeys with the Carps. Fill the sheep with the turkeys. Fill the camel with the sheep. Dig a large mould, give in about 500 kilos of charcoal and light them. Wrap the camel in the banana-leafs and give into the mould. Cover with earth and bake for two days.

Serve with rice.

Pofta buna, Vadim:)

vasile314tzurka
26th March 2004, 14:09
cum cele doua echipe au cistigat spectaculos in aceasta saptamina le propun amicilor de mai sus urmatoarele:

Salata siciliana

Cartofii bine spalati si uscati se coc in cuptor. Se curata calzi, se lasa sa se raceasca si se taie. Telina, curatata si spalata, se taie foarte subtire, ca taiteii. Merele se curata si se taie felii. Se amesteca toate intr-o salatiera. Se prepara maioneza si se amesteca cu celelalte. Salata se poate consuma si a doua zi.

Piept de pui

Se incinge untul intr-o tigaie cu capac, se aseaza feliile de piept de pui condimentate in prealabil cu sare, piper si suc de lamiie. Se intorc pe ambele parti pana sunt aproape gata. Rosiile se taie felii se stropesc cu ulei de masline si se condimenteaza cu oregano (din plic din pacate). Se aseaza doua-trei felii de rosii pe fiecare gratar de pui si se acopera cu o felie de mozarella. Dupa ce se inmoaie mozarella puiul este gata.

Vitello tonnato

Se fierbe carnea de vitel, dupa care se lasa sa se raceasca si se taie felii subtiri. Feliile se pun pe un platou si deasupra se intinde bine crema facuta cu celelalte ingrediente (maioneza, ton, capere).

Crema sabaglione

Se separa albusurile de galbenusuri (6 oua). Se pun galbenusurile cu zaharul (un sfert de kil) si romul (un pahar, atentie inter, un pahar pentru crema, restu:)) intr-o cratita pe foc potrivit. Se amesteca continuu cu o lingura de lemn pina se ingroasa crema. Atunci se retrage de pe foc crema se se adauga cele 6 albusuri batute spuma. Se amesteca repede. Se serveste rece in cupe.

pofta buna si la o finala incinsa milan inter:)

inter
26th March 2004, 14:19
:p,merg pe vitel...

vasile314tzurka
26th March 2004, 14:23
pofta buna:) incearca sa-l maninci:)

vasile314tzurka
16th July 2004, 13:00
dragii mosului,

revin la meseria de baza si reincep cu retetele ca vara e lunga si fastuasa.

vasile314tzurka
16th July 2004, 13:04
orez inabusit dupa metoda chinezeasca.

cantitatea de orez trebuie sa fie egala cu cea de apa.
se spala foarte bine orezul pina cind nu mai ramine praf de amidon pe el. tot alb dar nu de la ion ion tiriac.:)
se pune la fiert cu apa.
cind da in clocot sa da focul mic si se lasa 10 minute sa fierba inabusit. nu uitati sa-l acoperiti. dupa 10 min. se stinge focul si se lasa cam o ora fara sa umbli la el.

vasile314tzurka
16th July 2004, 13:07
orez cu legume.

se fierbe orezul ca mai sus. se foloseste un wok, un soi de calota sferica pe post de tigaie, si se pun un pic de ulei de masline, sau susan conform retetei originale si se pun diverese. ardei rosii si verzi taiati cubulete, mazare fiarta un pic cit sa fie digerabila, praz taiat julienne, ceapa altfel, ma rog ce vrei. legumele tari se fierb crocant, nu de tot sa le faci un soi de chisalita numai buna de aruncat. dupa aceea ce trec prin wok unde se amesteca tot timpul sa nu se prajeasca rau. se puen si orez putin la prajit cam un minut.
se amesteca si se serveste drept garnitura sau piine.

vasile314tzurka
16th July 2004, 13:08
ca sa fie si mai interesant puneti citeva oua batute bine si prajiti. taiat mic si amestecati cu orez sau cu ce e mai sus. va fi un regal.:)

pofta buna

inter
16th July 2004, 13:09
de care orez? cu bob rotund sau lung ... sau o trebui "basmati" de costa o gramada de bani :p
si ce bautura merge?

vasile314tzurka
16th July 2004, 13:11
un sfat.

orezul pregatit ca mai sus nu are nevoie de sare la fiert pentru ca de obicei se serveste cu sos de soia care este sarat.

nu cumparati sos de soia decit din magazinele chinezeste, cel putin in bucuresti. e mult mai bun si mai ieftin. acolo gasiti si otet de orez care se paote pune in orez si merge excelent. este asanumitul otet negru.

pasta de ardei poate fi facuta in casa sau cumparata de la magazin. e adevarat ca nu are acelasi gust ca ala chinezesc dar merge si mai bine. la mega image, pentru bucuresteni, au o pasta unguresca de ardei iute excelenta:)

vasile314tzurka
16th July 2004, 13:13
de care orez? cu bob rotund sau lung ... sau o trebui "basmati" de costa o gramada de bani :p
si ce bautura merge?

rotund. chinezi nu folosesc basmati. ala e bune pentru mincarea indiana unde se maninca cu mina nu cu betisoare. asta chinezesc se face bulgari nu bob cu bob, ca sa poata fi luat din bol.

inter
16th July 2004, 13:18
ok, si cu a doua intrebare cum ramane?

vasile314tzurka
16th July 2004, 13:19
ce bautura merge la garnitura ma intrebi tu? evident ca rachiu din orez:)

vasile314tzurka
16th July 2004, 13:20
daca nu ai vezi de o vodca rece si o sa-ti spun cum faci sushi:) ca ala e uns cu vodca de la congelator:)

inter
16th July 2004, 13:22
ce bautura merge la garnitura ma intrebi tu? evident ca rachiu din orez:)

de asta chiar ca n-am de gand sa incerc :mad:

vasile314tzurka
16th July 2004, 13:31
ei na. e super misto.

la san francisco ma duc la un resto japonez cu un neozeelandez ca ne cam plictiseam la conferinte. cum e si normal am luat sake si bere. la jumatatea meniului amicul meu cinta deja. sake se serveste incalzit si drept urmare omul neinvatat cu cele bune a dat in primire. a trebui sa maninc si portiile lui. comandase nu se incurcase de fel:). mai nasol e ca la plata a trebui sa platesc eu ca nu mai nimerea buzunarul cu cartea de credit:(

fia
16th July 2004, 14:05
Foarte bine descris :). Cam asta mananc eu o data la 2 zile aici. Dar la aceasta reteta se mai adauga si un pic de fructe de mare... Delicios :)

vasile314tzurka
16th July 2004, 14:06
pai stai asa. de miine incep o tura chineazeasco-japonezo=coreana sa vezi ce delicii:)

fia
16th July 2004, 14:13
Dar sa nu zici de noodles... ca mi se para incredibil de scrabosi... sau porrige...

vasile314tzurka
16th July 2004, 14:18
noodles chinezesti? e un deliciu. si aia fierti si aia prajiti:)
de porrige nu zic nimic ca nu e cazul. terci poate sa faca oricine:)

fia
16th July 2004, 14:22
Ok, atunci not my style! :p
Ma gandesc ca foarte multi privesc astea ca pe o mancare exotica... in schimb eu.. asta mananc zi de zi...iar o ciorba sau niste mici... ar fi mana cereasca... Sa nu mai spun de niste branza ... :cool:

vasile314tzurka
16th July 2004, 14:23
asta e. eu gatesc pentru toata lumea si veio gasi desigur ceva din retete care sa-ti convina:)

vasile314tzurka
16th July 2004, 16:23
buna reteta:)

inter
16th July 2004, 17:53
buna reteta:)

observ ca multi "bucatari" tin cu steaua :drak: :drak:

de curiozitate dovleceii prajiti unde se pun?

vasile314tzurka
19th July 2004, 09:15
observ ca multi "bucatari" tin cu steaua :drak: :drak:

daca tii cont ca 40% din romani tin cu steaua e normal sa fie si multi bucatari:)

bog_tom
19th July 2004, 15:04
am si eu o reteta proprie de spaghetti; nu dau recomandari exacte de cantitati.

se iau spaghettele (1/2 punga - cat mai subtiri), se pun intr-o oala in care clocoteste apa, se adauga ceva sare (ca sa nu se lipeasca pastele), se lasa cam 10 min !

in acelasi timp se prepara sosul; mie imi place simplu (cu multa branza): branza rasa (nici prea dulce, nici prea sarata), 1/2 cutie mare / 1 cutie mica de iaurt (de preferat mai sarat - Oke), 1 lingura smantana, piper, oregano/cimbru (un varf), vegeta, ketchup picant, eventual putin ardei iute taiat felii f subtiri !

se amesteca spaghettele strecurate cu sosul si se servesc intr-un castron IMENS :D

pofta buna :ok:

vasile314tzurka
19th July 2004, 17:14
lasa vegeta si cimbru deoparte, sfat batrinesc. as prefera chiar fara ketchup...

cipi13
20th July 2004, 17:42
Ma scuzati ca ma bag intre bucatari....eu un necunoscator...
Dar stie cineva o reteta de cus cus ?

vasile314tzurka
20th July 2004, 17:43
da, dar miine. astepti?

bog_tom
20th July 2004, 17:44
da, dar miine. astepti?
mie deja imi e pofta... nu stiu daca pot sa astept :D

cipi13
20th July 2004, 17:46
Bineinteles ca pot sa astept.......:headbang:

vasile314tzurka
20th July 2004, 17:48
ok. se face. cush cush in principiu e simplu. apa cu ulei si in rest diverse. vorbim:)

cipi13
20th July 2004, 17:54
aici ma gasesti....

bog_tom
20th July 2004, 18:47
http://members.aol.com/simonagscu

http://members.aol.com/simonagscu/recipes.html

cred ca nu mai e nevoie de alte comentarii :ok:

cipi13
21st July 2004, 10:39
Nu vreau sa comentez.....vreau cus cus.....

GoPens
22nd July 2004, 11:05
as a side note...avui eu mai demult o gagica nascuta in iraq.
zicea ca in araba vorbita p-acolo "cus cus" inseamna...vagina.

go for it cipi :D

cipi13
22nd July 2004, 12:06
Si ce e rau in asta :drak:

fia
22nd July 2004, 12:11
N-a zis nimeni ca e rau... ti-a zis GoPens sa Go for it! Tocmai! Asa, revenind la subiect, ce e cus-cus-ul? (mancarea, nu altceva....)

cipi13
22nd July 2004, 12:35
din cite stiu eu e o chestiune de origine araba, care include niste paste fainoase rotunde si mici, care sunt fierte si amestecate cu diverse legume sau carne si peste care sunt puse sosuri....
Din pacata atita stiu....
Si mai stiu ca am mincat undeva, din pacate nu mai stiu unde, si a fost tareeeeee bun....

bog_tom
22nd July 2004, 14:46
asa e !

cus cus-ul face parte din familia pastelor faionoase si este folosit/sunt folosite in special pt prepararea de supa de cus cus, operatie ce ia f. putin timp:

Ingrediente: paste cus-cus, 2 l supa de pui sau vita, 1 lingura de unt, sare, piper. Se topeste untul intr-o oala, se adauga cus-cus, si se amesteca pina se inrosesc usor. Se adauga supa fierbinte si se lasa sa fiarba 15 minute la foc potrivit. Se mai lasa 10 minute, acoperita cu un capac. Se sareaza si se pipereaza dupa gust. Se serveste in cesti de supa, fierbinte.

GoPens
22nd July 2004, 14:47
cuscus (http://italianfood.about.com/library/weekly/aa031900.htm)

cipi13
22nd July 2004, 14:57
Cit cus cus ?

bog_tom
22nd July 2004, 15:01
Cit cus cus ?
dupa preferinta ! unii pun 2-3 pumni ...

cipi13
22nd July 2004, 15:05
ma ocup deseara si iti spun miine daca a iesit ceva....

bog_tom
22nd July 2004, 15:09
ma ocup deseara si iti spun miine daca a iesit ceva....
nu mai imi zice de mancare ca am niste pofte... mai ales de mancare chinezeasca (pui Gong Bao) :)

cipi13
22nd July 2004, 15:13
Si daca ai pofte trebuie neaparat sa pomenesti de mincarea chinezeasca ?
( E bun si porc Gong Bao, dar inainte trebuie sa gusti o supa curry. E nimicitoare....:) )

GoPens
22nd July 2004, 15:27
mor dupa gung bao! duminica am mincat ratza gung bao cu supa iute-acrisoara si banane prajite

cipi13
22nd July 2004, 15:30
Cu bananele prajite nu prea ma inteleg.....
In general cu deserturile de origine asiatica nu ma inteleg, dar asta nu a impiedicat o relatie de lunga durata cu bucataria chineza.....:)

vasile314tzurka
23rd July 2004, 11:14
cuscus (http://italianfood.about.com/library/weekly/aa031900.htm)

http://i-cias.com/cgi-bin/eo-direct.pl?couscous.htm
asa se face la mama lui, adica in nordul africii.
e vorba de un soi de gris mai mare preparat in casa. acum se gaseste bine-mersi la mega image.

este doar o garnitura si se prepara simplu. se pune la fiert in apa cu ulei, sau unt, si sare. cind clocoteste se da la o parte si se tine acoperit.

acum se serveste cu diverse legume fierte de obicei si cu naut fiert, pe linga diferite feluri cu carne si diferite sosuri.

de exemplu:
http://www.ivu.org/recipes/african/algerian-j.html
http://www.khaoula.com/recettes_couscous.htm

cipi13
23rd July 2004, 11:20
Am priceput....dupa ce traduc retetele..:)...o sa ma apuc de treaba....

vasile314tzurka
23rd July 2004, 11:22
pai ce sa fac, mai bine alegi tu ce-ti place decit sa iau eu la mina un tratat de cuscus... ai grija cum vorbesti ca juma de cuvint e cu totul si cu totul altceva:)

cipi13
23rd July 2004, 11:24
ai grija cum vorbesti ca juma de cuvint e cu totul si cu totul altceva:)
E prea de dimineata pentru mine si nu pricep......:(

vasile314tzurka
23rd July 2004, 11:28
nici nu ai cum:) cus inseamna in araba la origine organ genital feminin varianta vulgara, daca intelegi ce spun eu:) deci sa nu ceri jumatate de portie de cuscus ca cine stie ce primesti:)

cipi13
23rd July 2004, 11:42
Aha....acu m-am lamurit.....
Oricum in ambele variante :) imi place sa iau portie intreaga.....

vasile314tzurka
29th July 2004, 12:39
se ia un miel, dar ai grija si cauta-l la labe sa nu fie un confrate.
se scot maruntaiele si se spala.
il impanezi cu slaninuta afumata, ceapa si usturoi de preferinta verzi.

se toaca maruntaiele si se mai adauga ceapa calita ardei gas tocat verdeata, buruieni bine mirositoare precum busuiocul si cimbrul verde, se pune si usturoi tot verde din belsug si o mina doua de orez calit.

se unde cu ulei fin de masline.

se da la cuptor la foc mic sa se patrunda o ora doua cu zeama in tava, apa pentru inceput. apoi se adauga vin rosu cu care din cind in cind stropesti animalul.

cind e rumen bine si frumos, rosu ca un dinamovist, il scoti si-l servesti cu salata verde sau piure de spanac precum echipa mai sus amintita:)

cipi13
29th July 2004, 14:50
Ar merge si salata de varza.....:)

vasile314tzurka
29th July 2004, 14:59
nu prea:)

cipi13
29th July 2004, 15:09
bine retrag propunerea......raminem la piure de spanac.....:)

vasile314tzurka
4th August 2004, 11:28
dovlecei umpluti cu vinete

fierbeti dovleceii si dupa aia ii scobiti cu grija sa nu se sfarime. faceti o salata de vinete cum veti gasi prin paginile anterioare. de preferat e sa fie cu ceapa fin tocata, iar nu cu maioneza sau usturoi. umpleti cu grija dovleceii si serviti rece. merge un jidvei, muscat dry, rece la el. cind serviti presarati cu patrunjel verde tocat:)

pofta buna

cipi13
4th August 2004, 11:38
Bine ai revenit in bucatarie.....ca imi era dor de o reteta noua....:great:

vasile314tzurka
13th August 2004, 15:30
nu uitati sa puneti castraveti la murat. secretul e mararul in floare. puneti si ustoroi, dar nu e loc de hrean ca nu e iarna si astia se fac repede. saramura simpla o lingura de sare grunjoasa la un litru de apa. fierbeti si raciti, apoi turnati peste castravetii pusi in borcan, unul mai mic, nu un butoi. se maninca reci si repede:)

vasile314tzurka
13th August 2004, 15:36
ciulama de pui

pui puiul la fiert cu o ceapa un morcov o telina mica si cam atit. dupa ce a fiert destul cit sa cada carnea de pe oase, e bine sa nu prea adaugati apa, strecori zeama si pui carnea deoparte. incingi intr-o tigaie niste unt si pui tot atita faina, amesteci bine si ai grija sa nu se rumeneasca. stingi cu zeama de pui pina obtii ceva de consitenta smintinii. nu uita de sare si piper. pui bucatile de carne in sosul obtinut si servesti cu mamaliguta pripita:)

vasile314tzurka
13th August 2004, 15:39
variante.

sosul se poate dilua si cu ceva lapte ca sa fie mai alb.
se poate face si cu ciuperci. atunci adugati la carne feliile groase de ciuperci in timpul fiertului. restul ca mai sus.
daca in loc de pui faceti ciulama cu o carne mai rosie acriti putin sosul cu zeama de lamiie si puneti la fiert si niste tarhon.
la servit puteti pune deasupra patrunjel tocat fin.

nu confundati ciulamaua cu puiul cu smintina, nu e la fel si va putei trezi cu smintina taiata.

pofta buna :)

Adrian
21st September 2004, 23:53
Hai sa "dezgrop" eu threadul asta:
Vasea, am facut niscai mititei pe plaiurile astea straine. Am amestecat jumatati egale de carne de porc si de vita. As fi pus si oaie, dar nu am gasit (stiu ca tu zici ca trebuie numa' de-aia de porc, dar secretul bucatariei sta in improvizatie, nu?).
Ma dar n-au iesit mai ca aia de acasa, ma...Desi le-am pus tot ce zici tu, plus neste "condimente pentru mititei" aduse special de acasa cu mari riscuri si peripetii. Ei sunt buni, dar n-au aroma aia...
Ce le lipseste sa iasa ca aia din talcioc? Carnea de catel?

vasile314tzurka
22nd September 2004, 07:07
numai de aia de vita:) de la ceafa... aia cu condimentele pentru mititei e praf pentru fraieri. de obicei pui ce-ti place si de fapt nu se pune decit sare:) bicarbonatul, zeama de oase si framintatul e baza societatii:) dra parca dadui pe undeva reteta. daca nu o sa revin cu ea.

Adrian
30th September 2004, 19:45
Zeama aia ba de oase, ba de carne, ce este, de fapt?

vasile314tzurka
1st October 2004, 11:24
e zeama de oase cu cartilagii de preferinta. ideea e ca are gelatina care incheaga compozitia.

Adrian
1st October 2004, 20:44
Asta inseamna sa ii fur sotiei de la piftie:)

Chec:

10 oua
2 cani faina
2 cani zahar
24 linguri ulei

Tot secretul e la oua: se separa galbenusurile de albusuri si se bat separat spuma.
In galbenusuri, dupa ce le bati, pui ce iti trece prin cap: stafide, nuci maruntite, zeama de lamaie, tequillla :) .
In albusuri pui zaharul si le bati pana "sta in picioare". Atunci adaugi galbenusurile si faina, tot mestecand. Cand s-a omogenizat, incepi si pui uleiul, cate putin, incorporandu-l treptat.
Tapetezi tavile cu unt/margarina si cu putina faina si torni compozitia. Nu o scurgi pe toata, pastrezi ce ramane pe pereti. Peste asta pui cacao (ness) cam o lingurita, si o aduni pe toata de pe pereti si o omogenizezi pana e toata cacanie:)
Atunci incepi si o pui in tavi, de deasupra, mestecand usor cu o furculita si bagand-o sub coca alba.
Se da la cuptor si in 20 minute la 450 grade e gata.

bog_tom
3rd November 2004, 23:51
dupa ce am macat seara de seara clatite cu aroma de Romania, acum am trece la gososi...

Vasile, ne ajuti si pe noi cu o reteta de gogosi pufoase ? raman dator cu o apa plata ! :)

vasile314tzurka
4th November 2004, 11:48
stai sa-mi revin si va spun. deocamdata tropaie pisicile ceva de speriat:)

bog_tom
4th November 2004, 16:34
stam, stam dar macar sa ne alegem cu ceva gogosi pufoase ...

momeste pisicile cu niste guzgani (a se citi şocâţi) sau macar cu ceva mousepad-uri :D

bog_tom
5th November 2004, 03:00
Vasile, mai facem gogosile alea sau ne punem pofta-n cui ? :)

vasile314tzurka
5th November 2004, 10:38
http://www.anamob.ro/retetar/gogosi.html

ia mai multe:)

vasile314tzurka
22nd November 2004, 20:52
Este la fel de buna servita calda sau rece.

4 portii
Timp de gatit: 35 min.
217 calorii, 6 g grasimi per portie
Ingrediente:

25 g unt
3 fire praz, taiate segmente
2 catei de usturoi, zdrobiti
4 cartofi, curatati si taiati cuburi
1 foaie dafin
600 ml concentrat vegetal
Mod de preparare:

Intr-un vas cu baza dubla topiti untul si adaugati prazul. Amestecati, acoperiti vasul cu un capac si tineti pe foc mic timp de 10 minute, pana cand prazul se inmoaie. Adaugati usturoiul, cartofii si dafinul. Acoperiti si tineti pe foc inca 3 minute.
Adaugati concentratul vegetal, sare si piper si fierbeti 10 minute, pana se patrund cartofii. Turnati o patrime din lichid in alt vas si pasati legumele pana obtineti o pasta fina. Adaugati lichidul pastrat deoparte, puneti vasul din nou pe foc si lasati pana cand da in cateva clocote. Serviti supa presarata cu ceapa verde (tocata) si cu o lingura de smantana.
Sugestie Avantaje
Pentru a spala bine prazul, taiati mustatile si varfurile ofilite, dupa care il taiati in patru, pe lungime; apoi treceti bucatile sub jet de apa rece.
Pofta buna!

vasile314tzurka
22nd November 2004, 20:52
pentru 4 portii
314 calorii/portie
Ingrediente:

225 g costita afumata, fara sorici, taiata marunt
450 g praz, taiat rondele subtiri
2 cartofi mijlocii, taiati cubulete
600 ml supa de pui
2 linguri ceapa, tocata marunt
lapte pentru subtiat supa, daca e nevoie
Mod de preparare:

Prajiti costita intr-o cratita, timp de 2-3 min, pana cand grasimea incepe sa sfaraie. Scoateti costita cu o spumiera. Adaugati prazul si cartofii, acoperiti si caliti 5 min.

Adaugati supa de pui, lasati sa dea in clocot, acoperiti si fierbeti la foc mic inca 15 min.
Raciti usor, amestecati bine pana obtineti o crema.

Adaugati costita, ceapa si laptele, astfel incat sa obtineti consistenta unei supe-creme. Reincalziti, asezonati si serviti fierbinte.
Pofta buna!

vasile314tzurka
22nd November 2004, 20:53
Bors de peste cu praz
postata de danr


Durata de preparare: 1 h45 min

Ingrediente:
1 kg. de peste, 1 buc. ceapa, 1 fir praz, 1 buc. radacina patrunjel, 1 buc. telina, 2 1/2 litri apa, 1/2 l. bors


Mod de preparare:
Cel mai gustos bors de peste se prepara din peste viu sau foarte proaspat (crap, cega, biban). Ciorba se poate gati, de asemenea, din salau sau cu diferiti pesti marunti, cu exceptia carasului si linului. Pentru ca ciorba de peste sa aiba consistenta gelatinoasa necesara, se fierb intii pestii marunti (ghigorti si biban), necuratati de solzi, dar fara mate si bine spalati. La biban trebuie scoase si branhiile, altfel supa capata un gust amarui. Pestele astfel pregatit se pune in oala, se adauga apa rece, zarzavat si ceapa curatate, sare, foi de dafin. Se fierbe totul la foc potrivit, intre 40 minute si 1 ora. Dupa aceea supa se strecoara si se pune din nou la fiert cu bucati de peste mare si cu frunze de leustean. Se pot adauga in ciorba cartofi cruzi taiati, care se pun in zeama inainte de peste deoarece acesta fierbe mai repede. Se acreste cu bors sau sare de lamiie.

vasile314tzurka
22nd November 2004, 20:54
Ingrediente: :2-3 bucati praz, o ceapa mare, 2 morcovi, o cana orez, o cana apa, vegeta, 200 g masline

Mod de preparare: Se spala prazul si se toaca. Ceapa se curata si se toaca marunt si ea, morcovul se razuieste. Se pune prazul, ceapa si morcovul la calit in putin ulei, se adauga orezul spalat si se amesteca. Se toarna o cana de apa si se lasa sa se umfle putin orezul. Se pune vegeta si maslinele. Cratita se pune la cuptor pina se moaie legumele si orezul este fiert. Daca este nevoie se mai toarna putina apa. Inaite de servire se potriveste de sare, piper si se presara verdeata tocata deasupra.

vasile314tzurka
22nd November 2004, 20:56
Pentru ca inca mai suntem in post si poate ati vrea sa va diversificati meniul, va recomandam o reteta utila si actuala, de doua portii, ingredientele gasindu-se pe piata in acest moment.

Ingrediente: 240 g. praz, 60 g. masline, 10 g. faina, 20 ml. ulei, 10 ml. otet, sare, pasta de tomate.

Mod de preparare:
Se curata prazul, se spala, se taie in bucati de circa 10 cm. lungime si se inabusa in apa cu sare. Se adauga uleiul, faina diluata in putina apa rece si pasta de tomate (bulion), precum si putin otet. Se adauga maslinele, oparite timp de 10 minute in apa clocotita si se amesteca bine, dupa care se introduce in cuptor, ca sa scada. Se serveste rece.

vasile314tzurka
22nd November 2004, 20:57
Rulada de praz cu sunca (peste 10 ani)
2 fire de praz
4 felii de sunca
cascaval ras
sos Bechamel


Taiati prazul in lungime si spalati-l bine de pamant. Fierbeti-l in apa clocotita cu putina sare pana se inmoaie.
In timp ce prazul fierbe, pregatiti sosul Bechamel. Asezati pe fiecare felie de sunca jumatate de fir de praz si putin cascaval ras. Rulati feliile de sunca si asezati-le intr-un vas pe care il veti introduce in cuptor. Acoperiti cu sos bechamel si cascaval ras. Lasati la gratinat cateva minute

vasile314tzurka
22nd November 2004, 21:00
Salata de praz

Ingrediente :

6 fire de praz, 6 linguri ulei, 2 linguri zeama de lamaie, 180 g masline, 30 g pasta de peste, piper si sare dupa gust.

Mod de preparare :

Se curata prazul, se spala, se taie in bucati de 5 cm, care se pun apoi la fiert in apa clocotita cu sare. Dupa ce a fiert prazul, se scurge de zeama, se lasa sa se raceasca si se aranjeaza in salatiera. Se pipereaza dupa gust si se stropeste cu zeama de lamaie. Se orneaza cu maslinele fara samburi, umplute cu pasta de peste.

vasile314tzurka
22nd November 2004, 21:01
am pus citeva retete cu praz pentru dinamovisti. nu de alta dar prea multi cred ca prazul e ceva ignobil. ori este o planta pentru gusturi rafinate. incercati sa inlocuiti ceapa de la icre cu praz si veti vedea oarece inaltare:)

ma rog aia care pot sa inteleaga...

Dorin
22nd November 2004, 21:21
In Suedia ceapa verde nu se prea intrebuinteaza si se gaseste dar de calitate nu prea buna si cam scumpa.In schimb praz cat vrei si absolut tot anul.Si cum eu iubesc ceapa verde am acceptat sa o inlocuiesc de nevoie. Si nu regret.Si cum spuneai "inobileaza" salatele si diverse tocanitze etc.
Suedezii or fi si ei ceva pui de olteni.... :yeah: Dorin
PS Si totusi , nu vrei sa schimbi avatarul tau atat de "fioros"?

vasile314tzurka
23rd November 2004, 15:53
cum nu? suedezii sunt daci dea-i lui decebal care au scapat de furia lui traian si s-au rretras spre nord luind cu ei snoape de praz si mai multe perfecte:)

p.s. ce are avatarul meu?

Vadim
25th November 2004, 19:22
Am incercat si eu un praz, dar nu mi-a iesit. Se vede ca nu sint latin :)

TopCat
25th November 2004, 19:22
[B]Salut! Ma minunez de cate retete stii mai Vasile. Dar daca imi poti spune cum se prepara o oaie ingropata in jar, esti mare. Am cautat pe net de am innebunit o reteta cat de mica dar n-am gasit nik. :( Am sanse? ;)

bog_tom
25th November 2004, 20:27
Big Mac

BIG MAC™ Special Sauce

Ingredients:

1/4 cup KRAFT Miracle Whip
1/4 cup mayonnaise
2 Tablespoons,heaping, WISHBONE deluxe french salad dressing (the orange stuff)
1/2 Tablespoon HEINZ sweet relish
2 teaspooons, heaping, VLASIC dill pickle relish (Heinz dill relish also works)
1 teaspoon sugar
1 teaspoon dried, minced onion
1 teaspoon white vinegar
1 teaspoon ketchup
1/8 teaspoon salt

Mix everything very well in a small container. There better be no streaks! Microwave 25 seconds, and stir well again. Cover, and refrigerate at LEAST 1 hour before using.( to allow all of
the flavors to "meld". ) Makes nearly 1 cup...enough for about 8 Big Macs™.

Cooking your BIG MAC™

INGREDIENTS:

(this is a per sandwich recipe)

1 -regular sized sesame seed bun
1 -regular sized plain bun
2 -previously frozen regular beef patties
2 -tablespoons Big Mac sauce
2 -teaspoons reconstituted onions
1 -slice real American cheese
2 -hamburger pickle slices
1/4 Cup -shredded iceberg lettuce

COOKING:

Discard the crown half of the regular bun, retaining the heel. The cooking method for the Big Mac™ is basically the same as the regular burgers, only the bun toasting method is slightly
different. In the Big Mac's case you toast the bottom (heel) first. Do this along with the extra heel. (this will be your middle bun.)

Cook the two-all-beef-patties just like the regular burgers. After the bun parts are toasted, put 1 tablespoon of "Mac sauce" on each of the heels.(toasted side.) Then add 1/8 cup
shredded lettuce to each.On the true bottom bun, place one thin slice of American cheese on top of the lettuce. On the extra "heel", the middle bun, place two pickle slices on top of the
lettuce. Toast the "crown" (top) of the bun also. When the meat patties are done, place them one at a time on both prepared buns. Stack the middle bun on top of the bottom bun, and put
the crown on top.

For proper "aging", or "Q-ing", ...wrap the finished Big Mac® in a 12"x18" sheet of waxed paper as follows:

1...Center the burger, right side up, on the waxed paper. Fold the "long" ends of the paper up over the top. (It will resemble a tube with the burger in the center.)

2...Fold the two remaining ends underneath. Wrap snug, but don't squish it like the regular burgers.

3...Let sit 5-8 minutes, allowing the flavors to "meld".

4...Microwave, still wrapped, 15 seconds on high.

....Enjoy an AWESOME Big Mac® Sandwich!

bog_tom
25th November 2004, 22:40
McDONALD'S® "OLD-SCHOOL" CHEESEBURGER


Cook the burgers using the regular hamburger recipe and place one THIN slice of american cheese on the crown side before adding meat patty. Don't use Kraft
singles or Velveeta. (or anything termed as "American processed cheese FOOD) Use only real American cheese. That is KEY! Please Note****Most slices of
American cheese are too big for McDonald's® cheeseburgers. So take about 1/4" off two edges to make a smaller square.




McDonald's® Bacon Double-Cheeseburger

Ingredients:
2 prepared beef patties
1 prepared bun
2 American cheese slices
1 slice Oscar Mayer® Ready~Made™ bacon

Prepare the beef patties and buns as directed in the regular hamburger recipe. Dress the bun the same way.

Microwave the pre-cooked bacon for about 15-20 seconds, tear it in half, and lay the pieces side by side on the dressed crown. Follow that with one slice of
cheese. Put cooked beef patty #1 on top of the cheese, add another slice of cheese and then beef patty #2. Add the toasted heel and wrap in a 12"x16" sheet of
waxed paper. (see cooking regular hamburgers for wrapping directions)
Let sit for 5-7 minutes, then microwave (still wrapped) for 15 seconds until hot.

Enjoy a classic bacon double cheeseburger!

Vadim
25th November 2004, 23:20
Vasile, o ciorba de burta mai accesibila (ca timp) nu ai? Doar nu o sa stau sa fierb la burta aia 6 ore ca doar ma timpeste foamea. :) Doar nu imi petrec ziua libera ca la servici, 10-12 ore sa fac mincare...

nu se poate sa ai una buna si usor de facut. burta cere timp ca fierbe greu. exista conserve, am gustat dar nu mi-a placut. poate mai simplu e sa iei de la o circiuma unde ti-a placut:)

bog_tom
26th November 2004, 01:45
gasesti la Billa ciorba de fasole la conserva. o incalzesti si in 10 min poti sa o si servesti :ok:

PS. si iti pastrezi si job-ul :D

TopCat
26th November 2004, 18:37
Mai fratilor chiar nu e nici un haiduc pe aici? Mor de pofta. Spune-ti-mi si mie cum se face nenorocita aia de oaie la groapa. Care stie? HELP! A...si fortza STEAUA ! /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello

vasile314tzurka
26th November 2004, 18:50
oaia la groapa?
de fapt miel frip hoteste.

reteta e simpla:
se ia un miel, se jupoaie si face un sos de vin cu mirodenii, se umple mielul cu legume, se pune blana la loc udindu-l cu sosul intre blana si carne si se coase.
se pregateste o groapa cu jaratec de curpeni ca tine mai mult si se ingraopa in acea groapa. se acopera cu pamint. cind se aude o bufnitura e gata.

cam asta. nu am vazut inca reteta pe viu dar asa imi aduc aminte din nicolae filimon ciocoii vechi si noi:)

TopCat
26th November 2004, 18:55
Sa-ti dea D-zeu sanatate ca mi se spargeau mameloanele de atata pofta. O sa incerc reteta si o sa-ti spun cum a iesit

Vadim
26th November 2004, 18:57
Cheama-ne si pe noi! :D Si noua ni se sparg mameloanele. :)

vasile314tzurka
26th November 2004, 18:57
ok
am fugit la shorley:)

TopCat
26th November 2004, 19:04
Va chem cu placere. Dar prima oara trebuie s-o incerc sa vad daca si anume corespunde. Daca nu merge incercam altceva

Vadim
26th November 2004, 19:06
Fa experienta si vezi daca supravietuieste mielul dupa ce explodeaza. :D

TopCat
26th November 2004, 19:14
Uite asta am uitat sa intreb : E periculos sa stau langa miel in timpul exploziei?? Adica sar schije?

Maximus
26th November 2004, 19:20
Nu, sare numai pastrama de berbecut :)

Vadim
26th November 2004, 19:50
Aia sare intre masele. :)

ciupi404
17th February 2005, 12:01
salut,
stie cineva un magazin alimentar chinezesc in bucuresti ?

multumesc anticipat

grig_jr
17th February 2005, 12:16
ciupi, ciupi, unde ti-ai pus primul post? nu stiai cum sa iei ban de la prima aparitzie !??! =)) :D

fia
17th February 2005, 14:03
@ciupi... eu stiu mai multe :D, tocmai am venit de la masa si am mancat de la unul din ele :D

Adrian
17th February 2005, 20:51
De cand a plecat vasile am dat-o pe chinezarii, huh? Nasol, monser...

cipi13
19th February 2005, 11:57
Lasa ca e buna si mincarea chinezeasca...
@ciupi404...Magazin numai cu produse chinezesti nu cred ca exista...da in mai toate supermarketurile sunt disponibile diverse arome si ingrediente chinezesti....sa ai timp sa le cauti si rezolvi problema...

gustativus
5th September 2005, 17:27
am incercat reteta de ciuperci la cuptor cu parmezan, au iesit bune ... dar cadeau mai greu la stomac, am presupus ca nu au fost lasate deajuns erau putin crude. Cam cat trebuie lasate la cuptor ca isi lasa multa zeama si tot fierb acolo :headbang:

cat despre orezul chinezesc in cantitati egale apa si orez a ramas fara apa in 5 minute cu tot cu capac si pe focul cel mai mic, trebuie cumva un capac care sa se potriveasca perfect pe oala ca sa nu rasufle ? sa incerc cu oala de fiert fasole ? :)

desdemona
5th September 2005, 18:43
De curiozitate, cam cati de pe forum sunt pasionati de arta culinara? De mancat tuturor ne place.... :evil: deci NU de astfel de pasionati am nevoie :) Ma refer la cei care stiu retete, trucuri, sfaturi... :rolleyes:

Pasionatii ii invit sa se anunte aici :ok:

Utilizator
5th September 2005, 18:47
eu sunt cititor pasionat de arta culinara. practicant cred ca n-o sa pot fi niciodata, am prea mult de recuperat :)

chiar sunt curios daca mai exista vreun fel de mancare necunoscut si bun.

Darkslowstar
5th September 2005, 18:51
Si eu sunt pasionat de arta culinara, dar din pacate sunt mai bun la degustat decat la preparat. Nu prea am rabdare decat doar daca trebuie ras ceva. Atunci stau cat e nevoie. Dar as vrea si eu niste retete simple si bune pt un semi-amator.

desdemona
5th September 2005, 18:55
Dupa cum ma gandeam - pasionati la degustat :ok: Specialistii dispar unul cate unul (nu ma refer la Radu Anton Roman)...

@Bancaru, tu ce zici? :rolleyes:


P.S. Aduceti-l pe maestru inapoi ;)

Vadim
5th September 2005, 18:58
Busu merge? :D Pe Augustin Roman nu il mai putem aduce inapoi. :(

desdemona
5th September 2005, 19:10
Nu la maestrul ala ma refeream..... Ala e clar ca nu mai poate fi printre noi...

Vadim
5th September 2005, 19:23
Am inteles, dar nu cred ca e el. Isi folosea numele daca era sa fie asa.

desdemona
5th September 2005, 19:28
Pai eu nu credeam de la bun inceput... Am zis sa aduceti maestrul inapoi (adevaratul maestru) - pt ca ma gandeam la tine... sa-ti treaca dorul de el :ok: Utilizatorul de mai sus nu ma intereseaza de ce .. sex e :ok:

Vadim
5th September 2005, 20:51
cat despre orezul chinezesc in cantitati egale apa si orez a ramas fara apa in 5 minute cu tot cu capac si pe focul cel mai mic, trebuie cumva un capac care sa se potriveasca perfect pe oala ca sa nu rasufle ? sa incerc cu oala de fiert fasole ? :)
Cel mai bine iese la oala minune. Pui orice acolo cu niste apa, lasi 15 minute si vezi ce iese. Dar atentie sa invarti de surubul ala de sus, ca poate sa faca presiune si sa culegi pilaful de pe pereti (ce-i drept, facut).