PDA

View Full Version : Sint avantajate echipele mari?



Vadim
19th June 2006, 01:46
Faza grupelor este aproape de final. Din ce meciuri au fost pana acum, credeti ca echipele cu nume au fost avantajate de arbitri in meciurile cu "buturugile mici", atat cat sa nu piarda sau decisiv pentru victorie?

Dati si exemple concrete.

delaparis
19th June 2006, 02:03
Eu sincer nu am vazut inca erori grave de arbitraj in favoarea echipelor "cunoscute" ...
Mai degraba erori legate de neatentie sau incompetenta ...
As spune ca golul lui Vieira a fost valabil dar mi-e frica sa nu-mi sara multi in cap pe forum ca as fi partinitor ... :D

Dar vin meciurile eliminatorii si deciziile arbitrilor vor avea mult mai multa importanta decit pina acum ...
Sa vedem ...

Sergiu
19th June 2006, 02:07
Italia - SUA. Penalty la Gilardino neacordat. Dar in meciul cu Ghana a fost tot penalty neaccordat dar invers.
Spania-Ucraina sau Cehia-Ghana penalty-uri inexistente zic eu, dar n-au influentat invingatoarea.
Golu lui Crouch mi s-a parut corect.

Momentan arbitrii gresesc, dar nu sunt partinitori.

Vadim
19th June 2006, 02:09
Asistentii mi s-au parut extrem de tari, aproape ca masinile. Au lasat faze in care s-a plecat regulamentar la limita offsideului si au fluierat atunci cand a trebuit, tot la milimetru. Deci se poate... Italia a avut totusi cu SUA un gol anulat pentru un offside care nu a fost.

Sergiu
19th June 2006, 02:13
Totusi se fluierase inainte, cred ca portarul nici n-a mai sarit dupa minge. Sutul lui Gatusso n-a fost asa de tare.

cip_81
19th June 2006, 02:38
Oricum, nu se compara arbitrajele de acum cu caricaturile din 2002. Atunci parca aveau o misiune clara...sa "toace" una din echipe (problema e ca tocmai marile echipe-Spania, Italia etc-au fost dezavantajate atunci). Acum, greseli au fost poate la partidele Anglia-Trinidad (Crouch efectiv l-a tras de par pe Sancho...intr-un meci care se indrepta spre 0-0), Italia-Ghana (penalty neacordat ghanezilor).

Universal
19th June 2006, 06:12
Eu cred ca Brazilia este destul de avantajata...

krisstyano
20th June 2006, 21:47
Unele Au Fost Avantajate: Anglia In Meciul Cu Trinidad & Tobago: Olanda In Meciul Cu Coasta De Fildes.

Swisstec
21st June 2006, 16:29
In meciul Togo-Elvetia, la scorul de 1-0 pentru Elvetieni, Togo a avut un penalty clar... Shhht, rushini!

NORGEMAN
21st June 2006, 22:31
Exista si un exemplu de meci in care arbitrul tragea pentru echipa mai slab cotata: Portugalia-Iran. Faulturi numai de el vazute, iar cand trebuia sa dea un cartonas rosu unui iranian in prima repriza la talpa care l-a sters pe fata pe Figo, nici macar fault n-a vazut, deci... :no:


Oricum, nu se compara arbitrajele de acum cu caricaturile din 2002.

Ai mare dreptate. Astea in comparatie cu cele de acum 4 ani sunt chiar de calitate.

Swisstec
22nd June 2006, 01:35
La meciul Portugalia-Iran clar n-a fost in regula arbitrajul, dar uneori ma gandesc ca nu sunt facute aceste greseli cu intentie, unele faze sunt atat de clare si sunt multe si se fac greseli in ambele parti, lucru care ma duce cu gandul la varsta arbitrilor, am observat azi un tusier, care n-avea treaba cu ultimul aparator al echipei care se apara, dar a semnalizat offside, poate nu-i mai tin picioarele...

Triphat
22nd June 2006, 13:02
Nu sunt echipele mari avantajate, pur si simplu arbitrii nu isi fac treaba cum trebuie si apar multe greseli.

Golul lui Crouch a fost corect. A sarit la minge, a dat cu capul in ea.. a intrat in poarta. Ce sa-i faci daca are 2.02m si Sancho n-a avut sanse ?!

relansat
22nd June 2006, 13:51
Imi place arbitrajul de la aceste mondiale, mai ales tusierii sunt super ok :)

delaparis
22nd June 2006, 14:18
Mai ales cei din meciul Franta - Coreea de Sud ... /hello :ciocan:

Catalanul
22nd June 2006, 14:27
Golul lui Crouch a fost corect. A sarit la minge, a dat cu capul in ea.. a intrat in poarta. Ce sa-i faci daca are 2.02m si Sancho n-a avut sanse ?!

A fost fault in atac, Crouch l-a tras de coada pe fundasul T&T-ului... s-a vazut clar la reluare, pacat ca arbitrul nu a vazut bine faza...

NORGEMAN
22nd June 2006, 16:52
Oricum pana la finalul partidei Anglia le dadea gol

Catalanul
22nd June 2006, 18:58
nu neaparat ;)

S-a vazut azi ca arbitrii tin cu echipele "mari" :D Penalty gratuit acrodat Ghanei in meciul cu USA :rolleyes:

Universal
22nd June 2006, 22:47
Germania nu este avantajata .Fair-play :ok:

NORGEMAN
22nd June 2006, 23:03
nu neaparat ;)

S-a vazut azi ca arbitrii tin cu echipele "mari" :D Penalty gratuit acrodat Ghanei in meciul cu USA :rolleyes:

Eu personal chiar ma bucur ca s-a dat penalty, americani nu meritau sa ia nici un punct (sa se rezume la fotbalul lor, si sa nu mai vina la Cupele noastre Mondiale de fotbal-european, cu aere de mari vedete ca ei habar nu au fotbal). E chiar frumos cum s-a terminat pentru ei: au luat bataie de la o nationala de care multi americani habar n-au unde e situata tara +au terminat pe ultimul loc :ok:
Si a cam fost penalty acolo; Marcus Merk este un mare arbitru si a luat decizia corecta: de a le arata americanilor ca ei habar nu au ''soccer''

Universal
22nd June 2006, 23:37
pai ...sporturile preferate ale yankeelor sunt baseball nba tennis si american football , fotbalul nici nu intra prea in planurile lor..

Elphax
23rd June 2006, 00:20
cred ca vor fi mai multe faze litigioase de acum incolo, cu meciurile eliminatorii

Swisstec
23rd June 2006, 01:24
Astazi la Croatia - Australia arbitrul trebuia sa-i acorde "rosu" unui croat(al doilea galben), l-a eliminat abia la al treilea...:mda:

NORGEMAN
23rd June 2006, 10:11
... si trebuia sa dea un penalty clar in favoarea australienilor spre finalul partidei (de remarcat atitudinea oceanicilor, care nu au protestat - s-au dus sa bata cornerul si sa joace in continuare:ok: )